Nuk janë të largëta kohët, kur rapsodët i kishin kushtuar këngë mjekrës së tij të bardhë e ndokush tjetër ia kishte dhënë edhe epitetin e babait të kombit. Të mos flasim për Fakultetin e Filologjisë ku disa nga dishepujt e tij e kanë parë si një Zeus. Kjo është figura që e kanë ndërtuar të tjerët për Rexhep Qosjen, por me gjasë ky është edhe imazhi të cilën e pëlqen akademiku për vetën e tij.

Por pse Express ka vendosur të merret me Qosjen?

Sic dihet nuk janë të pakta rastet kur Qosjen e kemi parë të barrikaduar kundër të gjithëve. Ai nuk ka hezituar të përdhosë të gjitha ata që i ka shpallë për kundërshtarë duke i goditur pa asnjë konsideratë.

Ju mund të habiteni nëse dëgjoni se betejat e tij, Qosja i ka filluar diku në vitet 70 gjatë viteve të sistemit monist, por mos mendoni se ato kanë qenë beteja kundër pushtetit të atëhershëm. Natyrisht profesori kishte zgjedhur kundërshtarë më të vegjël për të qëruar hesapet. Për pushtetin vetëm lëvdata , përfshirë edhe figurën e Titos, të cilën e kishte ngritur në superlativ.

Egocentrizmin e tij Qosja nuk e ka fshehur as në raste tjera. Siç dihet ai ka qenë pjesë e përballjeve të famshme me shkrimtarë serbë në fund të viteve 80'të. Por për këto përballje në të cilat kanë marrë pjesë shumë intelektualë dhe shkrimtarë kosovarë, Qosja shpesh di ta potencojë vetëm vetën. Akademiku që ka për qejf të flasë për "mijëra faqet" që ka shkruar kauzën kombëtare , pak kohë më vonë e hapë një front të ri ku në thumb të tij ndodhet Ibrahim Rugova, LDK dhe shumë figura me bindje më liberale si Shkëlzen Maliqi, Veton Surroi dhe të tjerë.

Sic dihet në zgjedhjet e para të pas luftës në Kosovë Qosja ishte goditur keq nga elektorati që nuk i kishte dhënë vota as për ta kaluar pragun. Por akademiku ishte këndellur përsëri duke u bërë përsëri figurë 'joshëse' për opinionin me deklaratat e tij kundër Rugovës të cilin tashmë e ka shpallë tradhtar.

Natyrisht Qosja ka gjetur armiq edhe në Shqipëri ku po ashtu nuk i mungojnë as aleatët të cilët aktualisht janë në pushtet. Ndërkohë që Qosja nuk ka hezituar të kapet edhe gjigantin e letërsisë Ismail Kadare të cilin e ka akuzuar edhe për racizëm.

Shumëkush edhe mund ta konsiderojë legjitimë qëndrimin e Qosjes përfshirë edhe akuzat për tradhti me arsyetimin se një intelektual i këtij kalibri ka të drejtë të shfaqë opinionin e tij. Por a nuk është pak e çuditshme që të shpallësh armiq dhe tradhtarë Ibrahim Rugovën, Sali Berishën, Ismail Kadarenë , Rexhep Ismailin, Shkëlzen Maliqin e t'i thurësh elozhe Shefqet Krasniqit ?

"Akademiku Dr. Rexhep Qosja u dëshiroi mirëseardhje, dhe e vlerësoi lart punën e palodhshme të Dr. Shefqet Krasniqit si dhe kontributin e tij të çmueshëm për ngritjen e vlerave kombëtare e fetare të popullit tonë" thuhet në njoftimin pas këtij takimi.

Kjo deklaratë e Qosjes na shtynë të mendojmë nëse tash e tutje duhet t'i marrim seriozisht më deklaratat e Qosjes.

Ne në Express jo.

212 Komente

Monda, si gjithenje, sjell tema te medha!Flitet per nje Akademik te permases Figure e Kombit.Akademike kemi plot,por nuk u degjohet zeri gjer diten qe paraqiten ne arkat, pe te marre rrogat e majme.Nuk eshte problemi a duhet te merremi me Akademik Rexhep Qosen , por le te lutemi qe ai te kete jete sa me te gjate ...qe te vazhdoje te merrey me hallet e Kombit tone.
Nje gje eshte e vertete.Qe ai eshte i adh shume, por njeri dhe si i tille ka drithijet e tij, te metat e tij.Mirepo na takon te pyesim vehten: Te merremi per te gjetur pleshtat ne gunen e tij apo , te ndekim mos nga ato qe thote ndikon ne heqjen e kepushave qe na pijne cdo dite gjak?
Keshtu more miq te gazetes " Expres" Ju merruni me denigrimin e ketij kollosi, por ne kemi te gjithe te drejten qe me exspresin t'uaj .....ne diten ku denigroni Qosen....te fshijme praanicen !

Para se te kapen me Qosen keta te Expres-it (me "x" dhe vetem nje "s" ?!) bejne mire te investojne fuqite tek redaktimi i artikujve te tille pacavure. Editorial eshte ky apo letra nga populli? I shkruar si me kembe. 

Jo, pyetja e sojzeve te Express-it duhet te jete qe a nuk eshte pak e cuditshme te shpallesh armiq e tradhetare Ibrahim Rugoven, Sali Berishen, Ismail Kadarene, Rexhep Ismajlin dhe Shkelzen Maliqin dhe ti thuresh elozhe Hashim Thacit me shoke?

Poet, cito te lutem nje rresht, ku pikerisht Qosja ka cituar Kdarene" armik e tradhetar te kombit" ?
Kadare nuk vihet kurre ne rresht me Salihun apo dhe Rugoven...Rugova pervec " Bogdanit " ca solli tjeter ?

Aq ashper e aq rende sa e ka sulmuar Qosja Kadarene, nuk ka sulmuar as Rugoven e as Berishen e as ndonje tjeter. I ka thene sherbetor i Enver Hoxhes, i Sali Berishes, percares i shqiptareve e sharjet e akuzat vazhdojne.

Ore klluf, ti thuash tjetrit se je sherbetor i dikujt qofte edhe i E.H dmth e shumta je servil por jo armik dhe tradhetar. Sa per sali-un Qosja ka shume te drejte sepse ai eshte edhe kriminel edhe armik edhe tradhetar. Ndersa te gjithe ata qe kerkojne ta mbrojne sali-ne jane bq-ra.

Selene, kur e dime se irracionale eshte gjithecka, qe nuk mund te spjegohet nepermjet arresyes, le t'leme keta derdimene, t'i bien daulles se paguhen per kete " ritem" !

Po me qe paguhen, te pakten t'a bejne punen e sakte o grave! C'borxh i kam te lexoj artikujt e tyre qe nuk kane as fund as krye? Le te flasin hapur, pa gabime, me fakte (do thosha dhe "bukur" po eshte bere aq e rralle kjo e fundit sa nuk te ben zemra t'a kerkosh haptazi) dhe pastaj lere lexuesit te reflektojne. Nuk e di si edukohen ca gazetare. smiley 

Shiko, puna eshte qe thjesht se dikush ka nje status publik nuk e ben ndonje ekspert gjithedites per problemet e ndryshme te shoqerise. 

Ja nje shembull tjeter qe e njoh mire. Kadare eshte nje shkrimtar fantastik, po sa here qe lexoj ndonje interviste te tijen per aktualitetin me duken komplet bosh. Permend ca klishe, thote ca gjera te pergjithshme dhe kaq. Se pse gazetaret tane rendin ti marrin perhere intervista, apo akoma me shume, se pse besojne se ai ka ndonje menyre te vecante te parit te aktualitetit shqiptar nuk e kam kuptuar dot kurre. 

Keshtu edhe me Qosen. Ai ka shkruar faqe te ndritura ne leteresine shqipe. Kjo nuk do te thote qe cdo qendrim i tiji per cdo ceshtje duhet marre si ndonje mendim i perkryer apo duhet analizuar me ate standart. Politikisht i ka ngel ora te 1981. Oh well, problem i madh. Kjo e ben nje njeri normal, me te mirat dhe te keqiat e tij. Qosen nuk do e mbajme mend si politikan, do e mbajme mend si shkrimtar.  

Kjo qe sapo thoni Ju Endrity eshte e sakte! Por kjo ben pjese tek pjesa njerezore( qe nuk i kane te gjitha ar safi) e figurave te medhaja.Por nuk i zbehin keto vlerat e te tilla figurave! Keta te expresit, dhe plot si ata bejme te tillet si ....bie llafi , Bamirin apo... Ndonje tjeter!

qosja eshte shkrimtar i deshtuar por studiues shume i mire. kaq! le ti ndajme gjerat dhe mos ja fusim kot. shkrimtar i mire thote endrity,  amin ja ben grava qe e di shume mire qe vec shkrimtare i mire s'eshte qosja. 

qosja donte vendin e pare por ce do s'e meriton se si shkrimtar jo kadarese qe si afrohet por eshte ne bisht. per mua, ka vendin e nderit ne fushen e studimeve por eshte njeri i lig, llafazan, inatci dhe me tej. 

po keta te ekspresit aman jane njesoj si ai. po kur fusin ne nje fjali kadarene me berishen, vuru vizen.

Ok pa problem si te duash ti, studiues i mire, ose kritik letrar i mire. Kjo nuk e ben domosdoshmerisht nje politolog ose politikan te mire. Nuk ka pse te mos i cmosh te paren vetem prej te dytes. 

Ashtu si ka plot raste ku njerez me nje background komplet bosh nga ana intelektuale kane nje instikt te mire politikani. 

 

jo si te dua une o endrito, po ashtu sic eshte. se ja kepusni katundit per shume gjera, po kush ka nge t'iu korrigjoje. 

Merru me thelbin o njeri 

o njeri o njeri, por keshtu i bejne lemsh shqipot te tere dhe e qajne thelbin. s'e shikon, gjithe thelb.

Thelbi eshte qe njeriu qe ka shkelqyer ne nje profesion nuk ka pse domosdoshmerisht te jete i suksesshem dhe ne nje tjeter. Cilatdo qofshin profesionet ne fjale. Ti merru me perkufizimin e profesioneve tani meqe paske hall te madh. 

mire mire vazhdo ti se vazhdon bukur. kete keni ju se kujtoni se shpiket rroten e dyte. pse o njeri kujton ti qe se mora vesh une ku e kishe hallin. here tjeter shkruaji faktet tamam e mos ja fut katundit, he xhan.

Po per ca faktesh flet mi aman, ti meso te lexosh njehere, pastaj meso te arsyetosh, e pastaj filloj e shkruaj ndonje gje. Je bo me keq se xakja ketu, hazer xhevap me shkrujt budalliqe mbas cdo komenti. Jo rastesisht je nga te vetmet qe i bo muhabet atij loqes se te tjeret e kane fut ne ingore list me kohe. 

alba1 kam vetem nje pytje naive: C'kupton me termin shkrimtar i deshtuar? Dhe ne cilen literatyre e keni hasur? faleminderit !!

si c'kuptoj? nje shkrimtar qe krijon nje roman, tregim novele. ja kete kuptoj. c'ka ketu per te mos kuptuar?  ja kam lexuar romanet qoses dhe mezi i kam shtyre. kam lexuar studimet e tij dhe jane mjaft te mira.

Tipari kryesor i nje intelektuali te madh modern, eshte te jete tip mistreci, belaxhi.

Pak a shume si puna ime, heretikut pra, Kadarese dhe Qoses. Me kete perfaqsi te shquar, te tjeret jane te gjithe do s'do brenda perkufizimit.

 

Pak a shume si puna ime, heretikut pra, Kadarese dhe Qose.

smiley

Edhe ti vlere si puna e xakes je 

Endrity, nuk e kupton heretikun .Dhe ashtu me shaka, me shaka, por ka dicka te vertete brenda sa tha! po shif se seicili ka vleren e tij sipas peshes qe ka!Nihilist!

Ke te drejte, me mendjehapur ndaj vlerave te blogut. 

E pashe komentin tend qe doli ne ane te majte dhe pa e lexuar mendova "intelektual si puna jote?" Por me mujte ne kete smiley

Ah, jo, i dashtuni heretik, Qosja eshte ne bela vetem me anti-enveristet dhe ne akord te plote me enveristet. Kadareja eshte ne akord me cdo qender pushteti. Ti, meqe te hyri vetja ne qejf, nuk je asgje, sje as kunder as pro, me askend dhe per asgje. Me nje fjale je pa forme, pa ngjyre, pa ere dhe pa shije.

Atehere une qenkam me i modh se Kadareja dhe Qosja!

Pyet Emigrantin ose Finisterren (te vetmit letrare shqiptare qe marrin vesh nga shkencat ekzakte, sigurisht perveç meje), qe e dine se teorite e fundit kozmogonike tregojne se bota eshte krijuar nga hiçi, alias:

Me nje fjale je pa forme, pa ngjyre, pa ere dhe pa shije.

 

Kush e ka share Babain e Kombit, Rexhep Qosen? Te ngrihet i gjithe populli i peshkut urgjentisht! Te ngrihemi cuna, sic u ngritem per armet kimike, dhe t'i themi ndal sulmeve cnjerezore ndaj baba Rexhepit. Atdheu ne rrezik!

Ja nje bir, jo bashto, qe a di vlerat babait ! Te lumte! Me bij te tidhe Atdheu rri ngrohet dime e vere!

E si mund te merret seriozisht nje plak i rrjedhur ?

O Rono, ku je mer burre se po na shajne pd-istet Xhep Qorrin. Si nuk qellove nje here online kur duhesh.

Roni ben loje sulmuese, merret me kundershtarin, nuk mbron asnjehere te vetet. 

Po ca te merresh me Qosen o burr, 80 e kusur vjec. 

 

Te thashe mer, ben loje sulmuese tjetri, mbrojtjen ja le te tjereve 

Nga qendrimet e fundit qe mbaj mend te Qosjes, ai mbi Kadarene si shkrimtar lokal ishte i gabuar dhe profesionalisht i pasakte, ai mbi relativizimin e komunizmit ishte shume i gabuar ndersa ai mbi Rugoven ishte siperfaqsor.

Qosja si intelektual i perket asaj kategorie qe ben "cherry-picking" te fakteve, merr ate qe do, le ato qe s'i pelqejne.

Megjithate artikulli nuk eshte i drejte. Stausin si intelelektual Qosja e ka marr vete, tashme 20-30 vjet, me qendrime te drejta e te gabuara, pa ia dhuruar njeri. Nuk eshte si ca qe vetem se shkruajne nje artikull ne gazeta me tirazh 500 copa, ju duket vetja opinionberes (cfare fjale).

Ja ka dhene te gjitha regjimi titist. Gjej dhe lexo se cfare lavdesh shkruante Qosja per Titon.

Sa shume qenke merzit ti meqe te ka sha Berishen mer burre. Po mire ja ka bo, hajn ishte bo dhe Berisha, i kishte ardh koha. 

gjej dhe hulmuto se si e ngrinte lart figuren e hoxhes, sali berisha ne mbledhjet e partise. ishte sekretar partie   sala, e di ti e di. 

kete keni ju qe s'i ndani veprimet nga koha kur kane ndodhur. dhe me keq akoma se perdor 2 standarte. nje per qosen dhe nje per berishen. mjerimi i shqiptareve, ky eshte, prandaj s'bejne hajer.

@poeti, Titos, lavde i kane bere shume, nuk ishte vetem Qosja. Shumica e kosovareve qe njoh une, i bejne lavde Titos qe kufizoi disi nacionalizmin serb per sa kohe ishte gjalle.

e di ai o luaraso e di, po ashtu i intereson. ja me kete mendje te vogel dhe shpirt te lig me dy standarte, shqiptaret e moren ne qafe vendin. 

Une spo flas per njeriun e zakonshem ne Kosove, po flas per Qosen qe thua ti qe e ka bere vete emrin. Jo shoku petronins, nuk eshte kshu. Bile regjimi titist i ka akorduar edhe cmime Qoses qe edhe sot e kesaj dite i ka ne shtepi.

Nuk gjen asnje kosovar - pervec ndonje jugosllavisti te mykur - qe lavderon Titon sot. Sigurisht kur flitet, flitet ne krahasim ndermjet Titos dhe Rankoviqit psh., sic mund te bejme ne krahasime ndermjet Mehmet Shehut dhe Todi Lubonjes apo Gogo Nushit, por ne fund te gjithe kriminele dhe njerez te atij sistemi mbeten, pavarasisht sa e kane peshen e te keqijave.

Statusin e intelektualit ne shqiperi e kosove qosja nuk e ka fituar se ka marre medalje nga "titistet", por prej faktit se vleresohej si studiues e personalitet ne rrafshin e shkencave humane (qe ne fund te 80-s ne Shqiperi).
Ti mund te thuash, qe reputacioni i tij eshte i mbivleresuar etj, po ta shumezosh me zero thjeshte se i ka dhene titoja tituj, nuk eshte argument.

Ne Kosove eshte pompuar nga titistet, ne Shqiperi eshte pompuar nga enveristet dhe PS kryesisht. Nuk po e zerroj si intelektual, vetem po them qe ka pasur mbeshtetejen e pushtetit atje ne Kosove dhe ne Shqiperi nga qeverite e PS dhe mediat e saj per ta paraqitur me shume se c'eshte.

Jo vetem ahere por edhe sot opinioni kosovar thote:" ...ne kohen e Titos kemi qene me mire se sot!"

Lidhur me kete teme, me figuren e Rexhep Qoses por edhe te intelektualeve te krahesuar me te, opinionistet dhe me shume akoma te vetquajturit " Analiste " bejne gabimin me konceptin e " Diferencimit" .Ca eshte Diferencimi? Nenkupton arsyetimin ne nje funksion " te perzier" ne vetvehte,dmth i shkrire ne nje ose me shume funksione te ndryshme, per ndarjen ne nenpjese te tyre.Psh.Funksioni itelektiv i perzier me funksinin afektiv ose funksioni afektiv i perzier me ate shqisor.Kush nuk arrin te beje kete " ndarjen" nuk arrin dot te na sjelle ne " siperfaqe " gjendje n rea le ate te pasterten ku kritika do te ishte e c'vleresuar..Pikerisht ketu, me keto vleresimet " toktance" opinionet sillen ne gjendjen e mosdiferencimit, dmth ne gjendjen arkaike" K.Gustav Jung...
Pra behet fjale per analiza dhe opinione ARKAIKE !

Sa ishte gjalle Rugova,Qosja ishte i ngarkuar me çeshtje te rendesishme : i mbante çanten Ibrahimit.

Fundja,populli i Kosoves  ia tregoi Qosjes vendin.

Shpesh, njerezit e medhenj, jane mire ..,atje ku te tjeret kujtojne se jane keq! Edhe popujt gabojne jo me kur behet fjale per ...ca o Jakove

Grava,ketu ndahen mendimet tona.Kosova ka dhjetera studiues e akademike tjere qe i mbeten besnik profesionit te tyre,secili ne lemine e vet.Po i lexove me kujdes deklaratat e viteve te fundit te z.Qosja,atehere nuk eshte veshtire te bindesh se ai njeri ka "shkuar per dardha".

Ne ndajme te njejtin shtet me z.Qosja,te njejtin qytet dhe te njejten lagje.E njohim ,prandaj  nuk gabojme.

Ne tandem me Demaçin,z.Qosja ka themeluar kategorine e re letrare :matufizmën

Plakja eshte proces jetesor mor jakove, jo mangesi !

Mplakja para se gjithash eshte fisnikeri,prandaj te moshuarit gezojne respekt te veçante ne Kosove.Fjala e tyre shpeshhere eshte ligj,pikerisht per shkak te fisnikerise se tyre.Fatkeqesisht,Rexhep Qosjes i mungon kjo veçori.

Jakove, une kam degjuar qe teksa Rugova ndenji ne Kosove (madje dhe ishte ne arrest shtepie jo zyrtar nga Milosevic), Rugova u rrua, u vesh si grua dhe u arratis. Keshtu qe cfare thua ti s'ka si te kete qene e vertete mbajtja e cantes smiley

O poet, po Berisha ca mendimi ka pas per Titon?

Eh, ca eshte politika. Me kujtohet historia e nje doktori qe kur kishte shkuar te vizitonte Berishen e semure me grip, kishte gjetur ne shtepi Bamirin qe i rrinte te koka duke mbajtur shenime ne nje bllok per ceshtje te puneve te perditshme te partise si duket. Enveri, si Baba i Kombit, ua kishte kuptuar kokat shqiptare dhe i la te merren pasivisht, ne mos fare, me politike. Hasem u bene tani prej politikes. Mire e kane ca ketu, qe jane enveriste te bindur.

Mire e kane ca ketu, qe jane enveriste te bindur.

kom pas gjithnji shpresa tek ty. ja, Bradi psh, s'do e kishte thon kurre kete. 

PS: je i mirepritur. djalli nuk eshte aq i keq sa e tregojne...

Mendova se do kishe vene kete.

Ja mer Boisa, vetem qe te kenaqesh ti... smiley

ene kur iku e la i gjurm si me qen abas aliu... po ti dy i di e pese s'i di... smiley

Arkaike....safi! Lere xaken rehat po lexo ca thote "mesia Jung!"
Duhet qe shume ketu te lexojne e mandej te zberthejne, ca eshte " Kompleksi i Fuqise "

A duhet ta marrim seriozisht më Rexhep Qosjen?

Kush e ka bere kete artikull ?!!, le pastaj kur flet ne veten  I-re  shumes !! Komplet injorance! Gjynah! 

te gjitha lajthitjet ja pranoj Qoses, por kete terxhuma te madhe qe i ka bere Shefqet Krasniqit, nuk ja pertyp dot, po fare ama.... Nese je intelektual, akademik apo edhe shkollar me dy fije tru... duhet te jesh ateist, duhet te jesh demokrat ne shpirt, dhe si e kemi nxxjerre konkluzen ketu tek peshku.... feja dhe demokracia nuk perputhen fare por jane si dy drejteza te kithta, e aq me teper muslimanizmi vehabist.... apo salafist, se nuk i ndaj dot, por muslimanizmi ekstrem militant... eshte e keqja me e madhe qe po i kanoset kombit tone.... e ja Qosja po jep ndihmesen e vet ne kete drejtim....

Alidems, problemi i pritjes eshte shume shume i holle politikisht dhe mjaft i mprehte aktualisht.Evropa po behet perdite e me skeptike, per nje fryme findamentaliste neper " nait tona" Mos e merrni lehte por hapni me mire veshet ! Nje vend i bombarduar nga NATO po fiton me shume terren se ....!

Shefqet Krasniqi sot është më i besueshëm dhe më i respektuar se të gjitha personalitetet publike në Kosovë, përfshirë Rexhep Qosjen, prandaj thuhet: 'Shefqet Krasniqi në kulmin e famës së tij u takua me Rexhep Qosjen', në rënien madhore të famës dhe influencës së tij!
Misioni i Rexhep Qosjes është mohimi i personaliteteve properendimore.
Deklaratat e tij nekrofile kundër Presidentit të I-rë të Kosovës, Ibrahim Rugova, nuk kanë vetëm motive personale, por edhe motive fetare.
Hyri në historinë e puthjeve biblike, kur burri plak me mjekër u përkul për ta puthur me buzë dorën e kryepeshkopit antishqiptar Anastasi Janullatos, i cili okupoi Kishën Ortodokse Autoqefale të Nolit dhe e shndërroi në Kishë Ortodokse greke, ku lutet greqisht, mban meshat në greqisht, flet si grek, e vepron si grek. Rexhep Qosja, pasi nuk fitoi asgjë nga puthja e Janullatosit, vazhdoi me puthje muhamedane.
Provoi me Sali Berishën, por Berisha ishte narcisist që as për Zotin nuk kushte nevojë.
Pasi që e refuzoi Berisha, njëzet vite me radhë Qosja nuk ia fali as nuk ia harroi. Nga kjo urrejtje e Qosjes kundër Berishës, askush nuk humbi asgjë, dhe përfitoi vetëm Edi Rama!
Provoi të kacaviret për Ismail Kadarenë, e shpiku termin 'kulturë lindore', që nëpërmjet Kadaresë të mbetet në histori, duke sharë e mohuar me mish e me shpirt shkrimtarin perendimor.
Pasi dështoi të bind lexuesin se është 'shkrimtar' më i mirë se Kadare, rindezi luftën kundër Ibrahim Rugovës.
Por, dështoi, nuk ia doli që indirekt ta bind popullin shqiptar që ta rrëzojë permendoren e Ibrahim Rugovës në kryeqytet.
Imam Shefqet Krasniqi, si njeri inteligjent, e hetoi se Rexhep Qosja nuk i urren ateistët, por kryesisht i urren me shpirt vetëm krijuesit perendimor, prandaj ditën kur nga një media e Prizrenit u shpall 'personi më i besueshëm', sot, e vizitoi Rexhep Qosjen, i cili e lavdëroi veprimtarinë e imamit.
Imami, si person më i besueshëm se të gjithë , e edhe se Rexhep Qosja i harruar, e komplimentoi Rexhep Qosjen për kontributin e tij të pakrahasueshëm në shkencë e letërsi!
Cilin kontribut, ende asnjë kritik nuk e thotë!
Mos e kanë fjalën për 'Vdekja më vjen prej syve të tillë'!

Shefqet Krasniqi sot është më i besueshëm dhe më i respektuar se të gjitha personalitetet publike në Kosovë, përfshirë Rexhep Qosjen, prandaj thuhet: 'Shefqet Krasniqi në kulmin e famës së tij u takua me Rexhep Qosjen', në rënien madhore të famës dhe influencës së tij!

Faleminderit Hoxhe Krasniqit qe e mban relevant Akademikun edhe per pak kohe 

I dashuri poet!Shefqeti duhet te hape mire syte, se ka rrezik Kosova nga....IMAZHI e jo nga Qosja ! Mendo me thelle, ....ku rref cekani!
Nji,ku e solli pernjehere alidemsi ! lexoje!

Grava ty te lexoj, po alidemot e xaket jo. Ku e di une se cshkruajne keta.

Po ca humb o burre ? Qete se llafe hedhim ! Po e duam njesoj kete vend jemi si ata qe besojne tek nje ZOT dhe qe jane ashu; Vellezer ne besim ! Shife me kete sy se Politikanet i kane " cakulet plot " dhe nuk i ndajne, ... me asnje prej nesh! Naten!

Berisha ishte narcisist që as për Zotin nuk kushte nevojë.

smiley  Poeti d.v. ka shkruate kete?!

Ja ç'mendojne vete kosovaret per kete....

Radikalizmi fetar, rreziku kryesor për Kosovën. Zv. ministri i Jashtëm Selimi: “Nëse kalohet në dhunë fizike, humbasim integrimin”

 

Zv.ministri i Jashtëm i Kosovës, Petrit Selimi ka deklaruar sot se rreziku kryesor afatgjatë për interesat nacionale të saj është radikalizmi fetar. Ai ka shpjeguar se kjo dukuri ka ecur në dy shina: në atë propagandistike, e pompuar me forcë nga Serbia që nga fundi i viteve ’80 dhe në atë reale, duke patur parasysh realitetin e përditshëm në Kosovë. “Radikalizmi fetar është problemi numër një dhe rreziku më i madh për interesa nacionale në afat të gjatë. Korrupsioni dhe krimi i organizuar është problem po ashtu i madh për të gjitha vendet e Ballkanit, por te ne ekziston edhe elementi shtesë që përdoret si propagandë armiqësore kundër Kosovës, se kinse jemi trevë e pëlleshme për terrorizëm dhe radikalizëm fetar”, ka thënë Selimi. Sipas tij, këto shfaqje janë ende jo shumë të ekspozuara, por mund të vihet re një përparim konstant. Ai ka shtuar se nëse thirrjet e sotme verbale të disa imamëve apo intelektualëve shndërrohen në dhunë fizike, atëherë Kosova rrezikon integrimin në Europë. “nëse veprimet e urrejtjes verbale që dëgjohen nga disa imamë dhe të ashtuquajtur intelektualë përshkallëzohen dhe shndërrohen në dhunë fizike, atëherë shumë shtete evropiane që kanë një peizazh politik edhe parti me pikëpamje djathtiste dhe antagoniste me Islamin politik, thjesht do të refuzojnë të aprovojnë hapat e mëtutjeshëm të integrimeve evropiane”, është shprehur Selimi.

Alidemso seriozisht tani. Nuk pretendoj fare se jam eksperti me i madh i Kosoves, apo njohes i madh i islamit politik, po besoj qe ky "problemi" eshte pak i mbifryre nga mediat e tani edhe nga politika qe kerkon nje lloj grupi armiqesor per te eleminuar vemendje nga probleme me te medhaja. 

Mbase ndonje dite do hapet prap kjo teme e do behet icik debat me serioz, po kam vertete dyshime se ndikimi i ketij islami ekstrem eshte aq i madh sac pretendohet ndonjehere ne PPU. 

Shtypi shqiptar nuk mund ti besohet. Me shume bejne interpretime qe keq kuptohen  se sa  japin nje lajm te sakt korrekt !

Ja psh 

"Akademiku Dr. Rexhep Qosja u dëshiroi mirëseardhje, dhe e vlerësoi lart punën e palodhshme të Dr. Shefqet Krasniqit si dhe kontributin e tij të çmueshëm për ngritjen e vlerave kombëtare e fetare të popullit tonë" thuhet në njoftimin pas këtij takimi.

" u desheroi" (!!!)  - duket sikur kane qene me shume se nje, disa ndoshta! smiley

Une e kuptoj keshtu,Profesorit  i ka ardhne dere Hoxha dhe ky i ka thene mireseardhe e ka falenderu punen fetare. Po kjo seshte lajthitje. Miku edhe budall me qene duhet ta respektosh! Kete ka bere Profesori!

Clidhje ka kjo me ate qe Profesdori ka quajtur tradhtar Berishen e ct ..?!!  

 

Rexhep Qosja apo Shaban Qosja i Kosoves

Në Tiranën e viteve ’70-’80 ka qenë një personazh me emrin Shaban Qosja. Për koincidencë, mbiemri përkon ekzaktësisht me akademikun e “nderuar” të Kosovës Rexhep Qosja, i cili dhe për çështje që s’i takojnë do të bëjnë komentet e tij, pavarësisht se prej kohësh ky njeri s’ka pikën e influencës në mendimet e shoqërisë shqiptare. Gjuha e tij kënaq vetëm një pjesë të nostalgjikëve të regjimit, të cilët edhe sot e kësaj dite kujtojnë me endje diktaturën e proletariatit. Po cili ishte Shaban Qosja në të vërtetë? Shaban Qosja shiste pemë, pra fruta-perime te Rruga e Kavajës. Shabanit i ishte bërë mendja havale, sepse e kishte hundën e madhe dhe të gjithë e thërrisnin “hundë derr”. Kishte edhe raste kur kalimtarët nuk e shihnin Shabanin dhe nuk i flisnin, por ky gërricej sërish duke iu drejtuar: “Pse po m’shef me, apo do me m’sha nga huna?” Ngjashmëria me Qosen e Kosovës është e madhe

 

http://www.gazetametropol.com/rexhep-qos...

Armand Maho eshte koqe kanari mer, ate lexon beson  ti? smiley

E njoh jam rrit me te, te alidemi e ka pas shtepine. Sme eshte duk dhe aq, po ti e njeh Ilirjan?

Xhim- o ! Jeni ofsait !

Pse grava, dhe shkrimi kryesor i ngjashem me kete eshte. Une se kam lexuar Qosjen, dhe nuk eshte se e ndjej veten deficitar ne kete aspekt, Ama kam degjjuar deklaratat dhe te them te drejten vetem nje antishqiptar dhe i shitur mund te flase me ate gjuhe. 

ça mbiemri ka ky i fantaksuri; Qosje.... what else!

Opo xhepin merreni si te doni, ndac me tallje, ndac seriozisht, (une vet nuk e marr seriozisht, psh), ama ilaqim, qe te vinte koha me marr seriozisht hoxh Krasniqin, kjo esht skandaloze e jazik na qoft si komb 

 

Po ai tjetri qe merr seriozisht priftat, pse e merr seriozisht?

 

kush?

Moli mer jau!

nuk me del hesapi te mos e mor seriozisht, por kjo nuk ndodh se repekto priftet.

dmth une nuk e di ca bo me priftat Moli. 

Dallimi dhe sherri midis tyre ne thelb eshte ndryshimi i respektit per prift e hoxhe. Perpara ne kohe te qepes ateiste kishin dashni te modhe midis tyre. Pastaj njoni me priftin e tjetri me Hoxhen.

Ti nuk e di, apo nuk te intereson te dish, se ndryshe te humb respekti?

 

po c'dashni, o? po qosja ka qen liliput para Ismailit. qysh ne fillim. ore a s'e kupton qe kto medemek polemika jon pune me to zori, si me thon me iu gafur Tod Janku Kasius Kleit. Komt e dhis po thu ti?

mo na boni me fol tani.

Apo e bo qellimisht? 

Qellimisht e bo.

nuk bi pre e provokimeve (mo). smiley

Nuk ka rendesi per muhabetin se kush eshte me i madh. Po flasim nese raporti me fene (genjeshtren e perbindeshme) eshte apo jo kriter vlersimi.

Cfar do me thene ti qe Kasys Kleit i lejohet te behet prift e te mos shkoje ne Vjetnam, dhe Todi Jankut nuk i lejohet te behet hoxhe e te shkoje ne Paris?

 

(une vet nuk e marr seriozisht, psh)

.

Shume fit Kadriu. Pa asnji thinje, fiber komplet. 

Vertet. Nga do e ket gjet ate xhakete aq moderne. Do ja ket dhuru Beqiri.

ba ba ba. A e ndjen sa Volt esht tensioni ne ate salle? 

Si nuk e ktheu njeri koken nga Kadriu. 

Ca koke thu me?

Kadriu mori meningjitin, lebren dhe ebolan ne vend! 

Te kishe pi naj kafe me te para 15 vjetesh, do e mallkojshe at kafe qe mos u pifte kafe ne dynjo, mos u pift, ene zeher u boft!

pse jeni kaq te keqinj me njeri - tjetrin kur ziheni. Apo ngaqe jeni te shumte ne numer ene s'pysni qe iku njoni.

ja ta them edhe kte, qe nuk e kom nga vetja, dhe qe e kom thon edhe para pak ditesh. po e quj veten komunist ne ligjerate te drejte:

sistemi im eshte i deshtuar sepse eshte nje tjeter sistem qe prodhon me shume per njesine e kohes. Read my lips: nuk ka te beje fare fare fare as demokracia, as lirite dhe te drejtat e njeriut, as arti, as morali, as feja e ku di une. thjesht ai tjetri prodhon me shume per njesine e kohes. kjo e ben te deshtuar sistemin tim. por une nuk du me e pranu (deshtimin). me kokefortesi do gjej shkaqe qe e justifikojne ate. tip "uji rrjedh qelibar atje lart, por turbllohet poshte" etj etj. dhe do bej namin si me akuza sabotazhi nga jashte, ashtu dhe nga brenda. me justifiku deshtimin. mirpo ktu vjen e bukra tani. ata nga jashte s'kam ku i kap. OK, ja nji diversant ktu, nji xhevdet mustafe atje, po kshu ne total, s'kom c'iu boj, pervecse me vepra (ku i boj per nji lek). edhe ktu ka nji problem, se ata as e rruajne fare nga kjo, po te pakten une timen e bona. Ndersa nga mren, eh nga mren ndrysho puna smiley  nga mren i kom te gjithe ne dore. sa me shum iu shtyp kokat, aq me mire justifikohet deshtimi, dhe sa me te medha deshtimet, aq me fort do shtyp koka. nuk di a je tu m'kuptu.

duket sikur do me nxjerr qe AI ka dash me qene ne rregull me ndergjegjen ndaj vetes apo ndaj popullit te vet. E keqja jone(mes te tjerash) eshte qe ngaterrojme fjalen lider me kryetar. Per dreq nuk kemi patur lidera, vetem kryetare. Kryetari mendon/vepron si me siper. Lideri do e kishte keputur fillin qe ne fillim.

Jo or jo, nuk dua te nxjerr asgje. Po doja me shpjegu nje mekanizem.

Cudi sa shume iu eshte fiksu sikur dikujt (mu ne kete rast) po me rruhet shume per Enverin, Mehmetin apo Ali Pashen smiley

Ore Boisa, filmi u pa ne 90-91shin. Ne politike nuk kane rendesi qellimet, por rezultatet. kaq mo. se esht bo peshku si nje vend bizarr ku paskesh nje pale qe per cudi eshte me objektive ndaj se padrejtes, me e ndjeshme ndaj dhunes etj etj, dhe nje pale tjeter qe ka ndjeshmeri derri, qe i pelqen fukaralliku bashke me maskarallikun qe e shoqero.

OK, per gallat e me shty kohen OK, po kshu ne realitet, se mos e rreni veten me idene se kto dy kampet "te miret e te drejtet" (ke je ti psh) dhe "te kqinjt e te padrejtet" (ku jom un psh) ekzistojn me ter men smiley se e lat kokrren e nomit. ne nje fare menyre ne bojm ktu the truman show-n tone, se na pelqe ky lloj kreativ entertejnmenti. kaq o e gjitha. servus for now.

Cimo ke lone jashte effektin egzaltues sadist qe i sjell turmes denimi i armikut te brendshem. Denimi i te jashtmit nuk e "arouse" turmen si denimi i te brendshmit. Parafytyro, psh ke 20 vjet qe punon ne hyqmin e Ballukut dhe vje dita qe e shef te lidh si kec. Nga shpirti te del ajo 'Rrofte Enver Hoxhaaaaaa"  

Jo po kshu doni me e bo ju, kur ju tham ne qe nuk kish sy per qabe, po ju hiç nuk na degjut ne, se po te ishte per ju , jo se kishin per te bo gjo, po mos e mer kshu mer, se nuk kishe nga ja maje mer, se po t'kishte qene per ju, nuk kishte per te qene per ne , dhe po te kishte qene per ne, nuk kishte per te qene per ju ...

Pirdh se lirohesh, ne dhe ju bashke, dhe une bashke me ju qe rri si koqe duke ju lexu ju deri ne 2 te notes.

 

Beqiri shkret e ka honger kot fare. Se kta te tjeret edhe e kon lujt rrezik bishtin. I shkun Komandantit Baba & Haxhi Lleshi per vizit, kur u mor vesh per Beqirin. I respektonte kta te dy AI. I tha Baba: O Bab, Beqiri munet me qen shum gjona, po armik nuk osht.

As i llaf Komandanti. U pi kafja ne heshtje.

Ne film pastaj e bon sikur AI tha: "Never ask me about my business"

Ene Tan Prifti kot e hongri.

....ce vret menien dhe ti per nje .....m..m

Si te duket rhetorika e Komandantit? 

I paarritshem, e?

Che Guevara ne vend.

E ke thone o llaf o Emo, tamom per Rrafmet. Me hao debat per hoxhe Krasniqin vallahiiiiiii. PO prap ky mjekersqapi i UDB e ka fajin. Se komunistet e presin me gojehap sa here flet, dhe fillojne e cicrojne. Me mrapa duhet me i kthy xhuvap, dhe shko niveli diskutimi te hoxhe Krasniqi. Ci ki tomen u bo ky muhabet

xhimo, je tuj fol per nje akademik si me fol Met Bega per xim kulufin.Muhabet jo shaka!E bot fertele Akademikun ma me zo te ktij veni ! Si te mos u bohet zili nigjusi e lexusi juve per ment si kini.
Ku kuptojne mizat kush ja ka kerku Akademikut me taku hoxhen ne kushtet kur prej asaj Kosove nisen me luftu krahas hejzbollaheve e derrbollaheve , tocat shqiptare....si eta qe shajne mendjen e ndritur te nje te rralli si Rexhep Qosja! Jeni ne terezi, keni veshe, shifni prej syve ca po ndodh mes nesh? Lapraksi me tre femije vritet ne Siri ...." per Islamin" qe ai nje mut ka dit ca eshte islami, dhe un e ti xefemi pse nuk po na japin statusin ata homot e Holandes! Xefemi se zihemi per berishe kusarin dhe ram fondamentalistin ortodoks! Qosja eshte me i keqi? Pika mendjes te shkolluarve, te shkalluarve qe ky ven i ka : me thase!
M

Pa i hyre figures se Qoses shume thelle me deshtime/suksese, nje gje eshte e sigurt qe meriton te pakten nje artikull serioz pavaresisht kritik apo levdues edhe jo katrahure si kjo qe ka shkrujt ky. 

Lexoni or te mjere ca ka thene , jo sot ,por me kohe per vendin e shqiptareve ne Europe.Si e ka trajtuar problemin e fese, perkundrejt menyres servile te ndonje tjetri.Si ka trajtuar raportin me fqinjet tane, per ate se Amerikanet kerkuan Qosen ne krah te Thacit ne takimin e Rambujese.Te gjitha arritjet ne Rambuje ishin prej kembenguljes, mendies se Aademik Qoses, kur ky stolipini ketu ishte kundra!
Ah! Nji te met e ka dhe ja kan gjet prej tamomi...Mjekercjap! Ku- ku-ku - ku ....Kuka ra katundi
Atij burri nuk guxojn ti kundervihen akademiket sllave qe jane ne nivele Pck dhie e kritikojne e pergojojne " te vetet" qe jane morracaket nga menia..!

Ky nuk eshte as artikull as interviste por ka nje titull bombastik, dhe ca thashatheme ala Prishtine Ala Tirane ku Shqiptaret grinden e sbin dakort per asnje gjo.

Ku jane Historianet e Peshkut?????

Kush e ka analizuar qendrimin e Profesorit Rexhep Qosja mbi Islamin dhe rolin frenues ndaj asimilimit Sllav te Shqiptareve ne trevat qe mbeten jashte shtetit Shqiptar????

Na ndriconi e mos fyeninje fisnik plak.

Ue ueee uee  a e pat ci punoji Saluku Lubonjes???? E kom thon po hengre ne canak te Klanit nje Luge corbe te prishur do durosh edhe fendet e qelbura te Patriarkut te Vicidolit. Po flet me vete Lubonja se kujtonte se nuk ishte bubi kacurrels i Shpellarit.

Qosja eshte figure e rendesishme e kombit, pervec kontributit akademik ka qene edhe veprimtar shoqeror e politik.Ai ka qene zeri i shqiptareve te kosoves per te drejta e pavaresi atehere kur shume nga keta qe e sulmojne nuk kishin le hala. si te gjithe humanet e tjeret nuk eshte i pagabueshem , jo per cdo gje e ne cdo gje ka te drejte .

Aman o Alba 2265 , e lexo artikullin dhe si po flasin tocat, apo kshu ne pergjithesi ? Po folem per kete mendje te gjalle kshu, ke kemi xhanem per modelin e elites? Kete qe i ka met mu bri me Lubonjen dhe ala flet per bllok e bllokmene?Keto jane problematikat e shqiptareve sot?
Mirpo pikerisht ketu merr rruge fatkeqesia.Sepse ky Haxhiqamil Nw na ka ushtare keta kunder Qoses dhe 800.000 te tjere dumbambista facebukista ?Qosja ska as nji skuader pasuesish...E shikon fatkeqesine ulur kembekryq tek praku jone? Sherohen kollaj tere keta te semurur nga i cullufjepsuri ?

Ajo vetekuptohet ne polarizimin e shqiperise nese kritikon nje pale behesh automatikisht  hasem me gjysmen e vendit...

Me gjysmen .."gjysmake" Te rujt Perenia prej ..gjysmakeve!

ne demokraci vota e nje gjysmaku ka te njejten vlere sa ajo e nje prefesori...

Pse kot thash , Te rujt Perenia ?

Tani per merak tat qe merresh me Krasniqen dhe Qosen .

Ne 81... E..Hoxha e mprehu shpaten  dhe njehere o per situaten ...smiley dhe filloi me R.Morinen etj .....sepse etj etj 

Pervec S.Hasanit * nje qen  serb " smiley i thane nuk duhet atakuar asnje njeri sepe askush nuk ja di rrolin pe tamami ! Dhe vekja HESHT I Dhe kush Vekja !

Tani kur thote Qosja per Berishen dhe Rrugoven "tradhetar ", lexoje MIRE se nuk eshte Endrity ose faqja e se  pasmes  Poetit smiley Qosja sa per dijeni i ka dhene "jatak " Berishes ne Kosove per hir te ceshtjes Kombetare .dhe e njeh me DETAJE nga brenda , ne mos e ka perdorur smiley Kaq .Te tjerat jane te te leshteve ose Lopeve ose Plepave ne Mut ose mejtimtareve te Ekspresit qe mbijne si kerpurdha bythe Pemve kur permjer Qeni

 Nuk eshte Qosja per tu marre PPU .Ndonje Interviste e tij si e cdo Personaliteti edhe mund te behet "fertele " po personalitete te tilla mbase duhet me kujdes edhe me nivel nga admin e nderuar kur perzgjedhin artikuj , se nuk jane niveli Poetit smiley dhe ketij Dosjexhiut !

Ky naivi Jone mos harro , beri analizen e Krizes Boterore dhe gjith krenari shikonte majtas e djathatas si Abdi Baleta ne Kuvend , dhe mburej ...me nje me nje po e kam nje ...Y ne fund smiley " Kush a ky Qosja merr jahu "

Nuk duhet harruar se keto jane pasoja te M..t zhberesve me Shmutin e Lubonjen ne krye !

Them nganjehere , njerez qe dhe ne Blog nuk kane kurrfare Vlere , pervec se si rrenjasij  derdellites ,( mos me thone  si Derstiliste se i bi vlera Xhiboles smiley duke permendur emra te cdo fushe i mbushin mendjen vetes se jane ne nje rang me ta smiley

Vetem dy...ka lezet !

Qofte i lavdrum emri yt...mas tmadhit All Llah ....gjithheret !
Me vraft mu , ne di gjekafshe ky... nga islami!

dhe aq kabim hoxhe efenija nuk e ka.I Qemali ne fjalimin e pavaresise nder te tjera tha:"..Turqise i kemi qendruar besnike por ajo kete besnikeri nuku na e ka shperblyer si duhet..." Refik Toptani kur shpalli pavaresine ne tirane :."ka ardhur koha te ndahena nga vellaznit tane turq.."

Ahere ishte nur se vetem bejlere e agallaret ishin dumbambistat, ndersa sot ke gjith fansat e te fandaksurit, qe koken drejt turqnie e komt drejt italie ...

Po kur u nda Amerika nga Vellezrit Spanjolle , Angleze e Franceze e nje varg Niperish e djemsh !!!! ... perse te mos ndaheshim dhe ne smiley

Vetem se zotrote e ke permendur .." 500 vjet nuk behen Hasha " smiley Edhe Vekja i mbante ne Tribune per 1 Majin ..pastaj ...Kosova me shume Halle .Nuk duhet pare dhe nuk duhet ngacmuar e shtyre nga ajo nga ajo ane ! Ne e kemi plot Funderrina brenda .babasqapi krijoi Baza Terroriste per nje Grusht Dollare ,  shkolloi djem ne shkolla Xhihadi dhe zgerdhihet me KI .Shtet te pakten 100 Vjecar !!!! Po Kosova !!!!!

haxhi qamilin dulla e beri hero...

mos ja prek dullen se i preken telat e zemres...smiley

Nuk eshte hic e vertete! Te themi ate qe eshte! Nuk bente ai hero, nje qe vriste msusit se " dun me na bo kavrr?.!"

i ke lexuar veprat e tij?

Te gjitha dhe mund te te them cfare ka thene, si merite te Haxhi Qamilit !" Udheheqjen per ngritjen e fshatarsise varfer ne revolta te armatosura...

e mesonim ne histori si nje levizje popullore kundra bejlereve ...smiley

haxhi qamili, hero popullor sipas shokut dulla

Alba1 je tu fol me mu! kupton! Askund fjala hero popullor?As nuk egziston termi " hero popullor" Heroi mbetej hero i popullit!

po po popullor-fshataror- qemalor

Ri tani se do te kujtoj per " te pagjume" !

po mo grava ashtu e mesonim.

Jo pra jo! Gjer ne vitin 1974 Haxhi Qamili konsiderohej nje cub turkoshak i cili kishte kryer shume krime.Mirepo raportet politike me Tiranasit zun te ishin te zhdrejta sidomos kur iku dhe Beqiri.I biri i Dylbos, si doc qe ishte e mendovi dhe shfrytezoi nje takim me historiane dhe Akademike ku foli vetem se " ...ne kete kuader duhet pare me objektivitet edhe figura e Haxhi Qamilit si njeri qe perpos te metave dhe gabimeve te shumta qe vinin nga formimi i pakte i tij, pati dhe merite sepse ngriti masat e fshatarsise varfer te zonave Tirane- Shijak, kunder shfrytezimit te eger te bejlereve dhe agallareve..." Vetem kaqe por edhe kjo ne tekstin e Historise te ripunuarin ( 1979 ) u retushua ne nje rresht te vetem...

ne fakt ka me teper se nje paragraf te tij per haxhi qamilin , ka nje mbrojtje rigoroze tip referat dhjetera faqe aty nga vitet 60..

Ka nje rrethane lehtesuese ne gjykimin ndaj haxhi qamilit .pas ikjes se turqve shqiperia ishte ne anarki.greket therrnin nga jugu serbet nga veriu vetvetiu nje shtrese fshataresh i beri te mendonin se keto nuk ndodhnin kur ishin nen sulltanin prandaj te kthejme baben te na mbroje .

E sakte! Arben Puto ka trajtuar figuren e Haxhi Qamilit, gjithenje ne kuadrin analitik e me shume kritik, si nje levizje e cila pati arresyet e shumta pse nuk ishte jetegjate dhe me se fundi pse humbi pa e permendur askund Enver Hoxhen !
Bilez familja e Haxhi Qamilit ne Sharre matane Kombinatit gje ne vitin 1975 konsideroheshin te persekutuar per shkak te cubit Haxhi !
Kini parasysh ideologjia komuniste shfrytezonte te gjitha revoltat popullore si paraprirje te revolucioneve proletare.Vetem ne kete sens e ka trajtuar dhe shfrytezuar figuren kontraverse te Bab Haxhiut,Sepse ne fakt ka qene gjith heret ne historine tone qe klasa e bejlereve ka qene kunder oksidentit, abskurantiste....regresive, dumbambiste e thekur

Gruan e tij e mbaj mend ne nje emision ne tv..

Eee. hatixhen !

Deri tani nuk ikishe duart mbrapa te kontrolloje mos te vareshin ....te Dulles .Me thene te drejten jeshe mire .I keshe larguar zametet nga perpara dhe i kishe hedhe prapa .Keshe nxjerre Balluket si levende Nashti me nxorre mallin e asaj me 1 smiley

Ka dicka shume perverse ne debatin (apologjine) rreth mardhenieve te Shqiperise dhe Perandorise Osmane. Perversiteti ne fjale vihet re kur ben nje karahasim me eksperinca te ngjashme. Gjat revolucionit amerikan pati nje grupim jo fort te vogel amerikanesh rreth atyre qe njiheshin si Royalists (mbeshtetes te monarkise dhe antirevolucionare te vendosur). Gjithsesi 100 vjet pas shpalljes se pavarsise as qe behej fjale qe te dikutohej a beme mire apo beme keq qe u ndame nga perandoria. Perversiteti i debatit shqiptare qendron pikerisht ne ate se 100 vjet pas shkeputjes nga perandoria ka akoka njerez qe sjellin citate apologjiste per perandorine. 

debati nuk eshte nese beme mire apo jo por per natyren :ishte ndarje se perandoria otomane nuk na mbronte dot me apo clirim prej saj?

Nuk ka debat Rono. 2-3 te fandaksur nuk perfaqesojne "debat". Prandaj them se nganjehere u jepni rendesi ketyre tipave qe as ata vete nuk e enderrojne ta kene. Ashtu sic jam i sigurt qe po te shkelje ne te gjithe USAn e 1870ave do dilte ndonje budalla qe do thoshte akoma se ben keq qe u ndan nga monarkia. 

Eshte njesoj si the themi qe shqiptaret akoma nuk jane te sigurt nese kane bere mire qe kane rrezuar komunizmin se nje fare kapteri i rrjedhur online vazhdon te insistoje se nuk kishte krime. Sa seriozisht i marrim budalliqet qe thote xakja ne blog aq seriozisht merre dhe ti Shefqet Krasniqin. Te dy ne koken e tyre vlera jane. 

Paske hyre edhe ne "Debate " per Fene ne Kosove , Ballkan , Rajon e me Gjere e Gjate ... HaVall !

Nuk ka debat o Ron kur flet xakja i rrjedhur ... Po pse Ronit dhe nuk i thu Poetit smiley

E mor ana e se pasmes se Poetit smiley te LeftGopit . Mba dhe perpuno Dosjet dhe Falju fsheses se Admin se ti nuk vike mend as nga mesusit e fillores . Po une te mburra ore si nxenes me "floke te krehura " , me shall Pioneri te lare e te hekurosur  qe te nxirrte teta mesuesja  para xhaxhi Inspektorit si nxenes shembullor smiley

Po ti prap pa qethur vjen ? Kur ke dhe ti mend per Debat Historik e Shoqeror u beft "ashish"  debati  dhe e hengshin Pulat !  Foli fshesaxhiut ~~~~~

Dhe nje merak per O Roni ...Dinjem une kur ka lere ky mmm. Ai thote me 1870 ka qene i sigurt smiley E o PPU ..eeeee  .  Lavdi e debatit po  katandisesh  ne Shefqetosje Debati !

Po e shtoj se me kishte shkare dhe nje perle nga keta qe u "befte ashih debati dhe e hengshin Pulat   Nuk po e zerroj si intelektual...Poeti smileyose fatakeqi LeftGopit per Qosen smiley

Ron , perse perverse? Eshte bindje, mentalitet i trasheguar!

Perverse jo ne kuptimin moral o grave por ne ate historik. Mund ta kishim quajt dhe Don Kishotizem po te qe se nuk do te kish aftesi ti shkaktonte regres shoqerise shqiptare. 

Sigurisht, mentalitetet e tilla regresive jane

Konservatorizmi themelet ideologjik i ka o ne monarkizem o ne fe, ose ne nje gershetim i te dyjave. Monarkia e Zogut qe shume e vone dhe shume e shkurter qe te mundesonte ndertimin e tradites Konservatore me themele ne monarki. E djathta shqiptare eshte e destinuar te jete gjithmone regresive pasi faktori konservativ shqiptare ka natyre fetare, gje e cila verehet dhe ne peshk ku mbeshtetesit e te djathtes ne nje mase te madhe jane dhe mbeshtetes te islamit. 

Po ca monarkie Zogu o Roni! Nuk kishim Monarki! U sajua duke propozuar e vune...nje cub ...kushurite e emos !

Sos eshte e nje e per vete , po jane qe nga nje  e me shume zamete ....qe gjejne shkaqe e sebepe 

Po turpin e pacin per vete smiley

gazeta e matoshit  te ''kombit'' kosovar,del kundra qoses qe identifikohet si shqiptar!.

te gjithe ata qe dalin kunder qoses i cili eshte mbeshtetes i flakte i shqiptarizmit dhe nje shteti shqiptar ne ballkan,jane klone te lubonjes,matoshit dhe janullatosit.

qosja e ka shpallur armik berishen por edhe rugoven per shkak te pikpamjeve te tyre krahinariste dhe percarese.  kush flet per veri-jug-kosove nuk eshte shqiptar por shiptari. ketu ndahen kryesisht nga njeri-tjetri. ndersa me kadarene ndryshon puna.te dy jane ithtare te shqiptarizmit,por mendojne ndryshe ne lidhje me rolin e feve.

le pastaj kur e kritikojne ata te implementim-remitancavesmiley

Mos harro qe Qosja thote qe nuk kemi origjine iliro-arbnore por turko aziatike.

Kjo teze e tij eshte njesoj sic thone greket e serbet per ne dhe origjinen tone.

ku e ke degjuar ti qosen qe flet per origjinen turko-arabe?  nuk dini ku ta kritoni dhe gjeni budallalleqe me turq!    edhe periudhes se komunizmit ,qosja i mbeshtet pjesen nacionaliste qe aq shume e kritikon shmidisti lubonje.

perderisa mbeshtet idene e nje shteti shqiptar dhe mbron gjuhen kombetare,te tjerat jane perralla me mbret.

per saliun nuk po flas.  ndersa per rugoven ,megjithese nuk e ve ne nje kategori me saliun,kam mendimin se eshte i shkolles serbe me pikpamjet e tij per kosoven ''shtet i pavarur e neutral''.    sepse nuk besoj se kjo ishte thjesht taktike per te shkuar te nje shtet-nje komb.

Rugova ka patur pikpamje krahinariste dhe percarese?!

E pse te marrim seriozisht Rexhep Qosen, kur nuk po marrim seriozisht veten tone?

"Mos e merr veten seriozisht", eshte parullla me grandioze postmoderne, formule magjike.

Sa e thu kete, zhduken si me magji te gjitha hallet dhe dhemkat.

 

Kjo pytje ka te pakten 10 vjet qe nuk ka nevoje per pergjigje. Nejse per hater te Mondes po e jap edhe nje here mendimin tim

JO

qosja eshte nje enverist serioz e koherent,eshte antishqiptar e antidemokratik shume serioz...ne keto e marr seriozisht,mandej...nese vdekja me vjen prej syve te tille e vini edhe ne nje lagje qofte me Prilli i thyer...dakort...mos e merrni seriozisht se ka faqe brilante letrare...nuk ia vlen apo larg qofte me tituj zhurmedhenj akademike ...prite Zot
 

syleshet po na marrin me qafe perandorine...

apapapapapa, po keta jane gebelsiane e shkuar Gebelsit...... ja, keta te marrin ne qafe...... dhe kur shikoj keto vidio dhe kur degjoj Shefqet beun qe flet si e ema e zeqos maje thanes...aq here e shaj Qosen.....

 

kjo qe ka bere xhepi, ne kohen tone, o patriot, se tani nuk e di, quhet rrotkarizim.

kujtojn se po bojn politiken e modhe, merr vesh smiley

kalun dhjetra vite dhe ala lujn me balanca ne traun e ekuilibrit shqipot mendje-fende. se medemek erdoani do jete kunderpeshe ndaj dacicit, merr vesh. jon t'fella punet... si i tha curr beja serafin fankos: te pret mendja ma holle se brisku. prandaj curri te mban prane, per politik t'holl.

Ti marrim te mirat, ti lejme te keqijat them une.

Akademik ne kuptimin e plote te fjales ne Kosove eshte Mark Krasniqi,nje figure e respektuar kudo.

Leninisto-islamiku Qosja,thjesht ka perfituar nga situata politike dhe ka bere pas vetes ata qe nuk duan PD-ne ne Shqiperi dhe ata qe nuk duan Kadarene.
Kjo turme e ndjek qorrazi Rexhep Qosen dhe matematikisht i ka bere llogarite mire ai se jane nje numur i madh.

Rexhep Qosja eshte nje politikan i deshtuar, jo akademik.

Cfare kredencialesh ke ti per te fol ashtu per Qosen? Ca kapaciteti ke dmth? C'libra ke shkruar? 

P.S.  Teserat partiake nuk llogariten. 

Mire Qosja qenka politikan i deshtuar, por jo akademik? smiley

Po vallai edhe nei humor te holle nuk ka.

Rexhep qosja me librin e tij "histori e ceshtjes shqiptare" e ka stabilizu vehten ne maje te shkalles se mendimtareve shqiptare, dhe nuk mund ta zbresin prej aty qyrranjose dhe lamashe qe kalojne andej pari edhe sikur ai vete ta kete humbur mendjen e t'u nxjerre llapen kalimtareve. 

 

Keshtu e solli radha.

Qosja vs Fahri Balliu.*

*Keta jane te panumurt...

Na e suall rradha, 

na e suall hera, 

te dolla karshi, 

s'me the kali mera smiley

fshatar i dehur nga Fushebardha, diku ne New Jersey. 

"Akademiku Dr. Rexhep Qosja u dëshiroi mirëseardhje, dhe e vlerësoi lart punën e palodhshme të Dr. Shefqet Krasniqit si dhe kontributin e tij të çmueshëm për ngritjen e vlerave kombëtare e fetare të popullit tonë" 

e cka po mendon ti per kte, Mrrok?

po m'inderreson me dit. 

Kush o ky shefko o emo ai hoxha? 

Degjo, xhepi mund te jete letu i cike tashi po, per mu, ai libri me lart, e ka la xhepin paraprakisht deri ke nipi i nipit. 

Ket' superlative nuk e hudha kshu letchem. smiley

ai eshte ai. dhe per ate po folim.

se po t'jet ashu, edhe ismaili i ka cu leter Bashes smiley

i cohet leter bashes? ja me thuj ti mu.

per letimin pra, eshte llafi, se per librat, OK, secili te veten. 

Ne fakt kur letohen gjenite, si me qene Kasys Klei e si me qene Todi Janku, letimi eshte njesoj.

Vetem se njeri thote eshte letu nje çike, tjetri thote eshte bere fundamentalist, tjetri thote sa me pelqen marmalata kur e lyen buken me doreza boksi, tjetri e kap morrin politik qe ndezehet me tartabiqen fetare tek bashka e arte e Tezeut perleshur me sinjora Bertinin, e keshtu me rradhe.

Futja pordhes se ka ardhe koha "per mendimin tim". E megjithate llogorja gjalle si dikur.

Misteri me i madh: kush eshte tutkalli qe mban bashke kompanjeros muçaços ne llogore majtas dhe djathtas?

Mos eshte gje letu njerzimi? Letimi eshte tutkalli?

Edhe une "Ceshtjen Shqiptare " 2V kam lexuar dhe asgje tjeter. Realisht nje analize kronologjike nga me te mirat.

Mua me ka mjaftuar per te thene, qe ti " marrim te mirat e ti leme te keqijat". Te tjera s'di.

Ne se me lejon duhet me fillu me Kuptu cfare mendon per Fene e Kosovareve para se me pyt Cfare mendon per Krasniqin ? Nqs mendon dhe jep Mendim dhe Shefqeti i PPU patjeter qe mund te behet pyetje ..

Cfare mendon z.Qosja kur i uron mirseardhjen Shefqetit te Krasniqes .. e Njete me oyetjen  cfare lloi Opodeldoku perdorete shvejku i prurjeve per Reumatizmen ?

Ose me mire me Pyt Irlandezet per Protestanizmin ose e mira fare me Pyt Anglezet pse e ndane Kishen nga Kisha e Romes !

Jam i krahut qe nuk ka PIKE Rendsie venia ne dukje Qoses e elementeve te jetes reale  te tij SOT qe edhe pse shihen me " dyshim "Jane PJESE e PUNES se te tij brenda ruajtjes Ekuilibrave por edhe si Histotian serioz ! Kosova nuk eshte Shqiperi SOT !

Jam i bindur qe ma kupton nderhyrjen sepse Individe te kalibrit tend u ka hije e u rrijne per shtat kur i kalojne me nje "Pse " ne vetevete episode te tilla , sidomos ndaj personaliteteve te tilla

Lexo ate llogjexhiun me llogjexhijte e tjere , ate rroten  e mullirit me A cer cer cer 1 qe e ben Enverist . Nuk e ka per gje qe pak me poshte ose dhe me siper te kete bere nje analize Shefqetosese per Enverin qe prishi Xhamijat e denoi Fete e Kleriket ! smiley

 

Ky eshte "artikull" (koment online me sakte) i sjell nga nje "gazete" Expres qe nuk ka me shume vlere se komenti i nje fatnazisti se peshkut pa uje.

Eshte kot te merren seriozisht nje grup imbecilesh nga Kosova qe te vetmin hall kane se Qosja ka "sharre" Saliun dhe LDK lere me te kene idene apo autoritetin mbi vlerisimin e nje akademiku qe me te drejte eshte cilesuar si shqiptari me intiligjent qe njeh kjo toke sot me sot.

p.s. "gazete" ne thonjeza sepse nuk eshte gazete qe printohet dhe shitet ne Kosove por nje online forumi lajmesh falas. 

p.s.2 "artikull" ne thonjeza pasi nuk ka emer dhe eshte thjesht nje koment online - tip poetash. smiley

Si e rrezoni lisin me nje sopate kshu?
 

Acdc 1 une nuk e rrexoj . Biles kur ka vape e me djeg zhegu ulem bythe rrenjeve te tij si Rrap shekullor qe eshte mejtohem duke pare Horizontet ...A ka me Idiot te ketij Kalibri ne Bote ?

Dhe me e keqja po te lexosh moderatorin qe e ka prure e ka vene tek OPINION smiley- shtypi .Une ne fillim kete shtypi kur ka artikuj te expres ose panorama e mirrja per ndonje Gazetar te tyre qe shtypte ndonje me makine . Qeka ndryshe !

E arsyeshme mund te ishte tek Gerricje ose kalim Kohe por edhe per keta personalitete mbase nuk ben .Me mire nje artikull te Yp Xhixhit ose Shm..tit e te serise se ketyre Fletushkave Expres .Po ne kemi  Gazeta me ze si fletushka Panorama qe boton S.Gurin ? dhe ketu e bien si Stuidiues .

Ka kohe qe kane dominuar Imbecilet tek PPU .....ose ka plase nje klysh k....llek i madh qe do me u Tall me keta Olet e PD-hit edhe Intelektualisht pas 23 Qershorit .me i qite " lakuric , lakuric " smiley Ju lutem menjanoni Kryetarin e Partise time se eshte dhe Shpirtmadh !

O Cimo, se me duket se kemi nderru ane qe ti po i bie nje prej avokaterve modern te Enverit e une po e mbroj smiley

Xhepi ka bo shume gabim qe ka taku Hoxhen (megjithese vazhdoj te besoj se rreziku i islamizimit nuk eshte aq i madh sac pretendoni disa here ketu). Ashtu sic ka bere shume gabim qe ka thene dhe ato budalliqet pa fund per Enverin e per komunizmin. Ashtu sic ka bo shume mire qe ja ka numeru qe heret Saliut (edhe nese e ka bere per arsyen e rendomte se e shifte si "tradhtarin" komunist qe ju kthye kundra partise). 

Problemi me keto artikuj eshte qe jane te arshivuar ne kohe dhe presin vetem nje pretekst per ti nxjerre. Vepren akademike te Xhepit nuk e luan kush nga vendi. Dhe Xhepi per ate veper do mbahet mend perjetesisht. 

Si politikan nuk ka ca ti vleresohet se deshtoi. Po nuk ka problem se njeriu nuk duhet te shkelqej kudo. Pertej kesaj eshte problemi yne qe presim qe "intelektualet" te na ndrrijne ne cdo fushe te jetes. Fjalet e Xhepit per politiken kane po aq vlere sac kane keto llogjet qe bejme ne ketu ne peshk, as nuk ka pse t'ia marrim shume seriozisht e as nuk ka pse ti biem kaq rende nese nuk na pelqejne se ne fund te fundit edhe pertej cdo gjeje tjeter Xhepi nuk ka asnje ofiq publik. 

Repekte per vepren akademike profesor, dhe mireupafshim. 

E pse u dashka marre seriozisht vetem vepra akademike, dhe jo politike?

Pse qenka me e rendesishme akademia se politika?

Sa servila jeni ndaj autoritetit intelektual, siç duket ngaqe e mbani veten per intelektual te shquar mer jau. Ose jeni pyke ne diell, katunar fare, dhe ju duket ndonje gje e madhe nje qe roit koken me lloqe intelektuale.

 

 

e ku eshte politika e qoses? qosja s'eshte politikan ( s'ka asnje post si i tille) por nje intelektual i angazhuar qe ngre zerin here pas here. cave u pelqen cave jo. here me pelqen, here jo. vepra e tij studimore do mbetet, te tjerat do i marri era.

Po flisja ne parim ne rradhe te pare.

Per sa i perket Qoses, eshte fakt qe ai i ka bere yzmet konkret politikes (stil francez dhe sidomos çekosllovak ku letraret merren me politike aktive). Tjeter pune sa i ka hec.

Por kjo nuk do te thote gje, mund t'i hece ne te ardhmen, psh nje skenar fantapolitik:

Qosja krijon partine e majte intelektuale fundamentaliste majtas islamike, qe i bi qylit djathtas po qe nevoja bashke me katoliket dhe ateistet e te gjitha drejtimeve te tredafilit te ererave, dhe bashkon Kosove me Shqiperine.

Cfar do te mbetet nga ai ne kete rast, vepra politike, apo vepra akademike?

 

po po ashtu eshte, mund t'i eci ne te ardhmen...smiley

per fantazi shqipot mbajne vendin e pare. ai dhe mund te fluturoje p.sh.

rexhep qosen nuk mund ta rrezoje askush si studiues. ''panteoni i rralluar'', shprehja, ''popull i ndaluar'' e plot studime te tjera e kane gdhendur ne altarin  e studimeve shqiptare. qe eshte gerr-verr, eshte, dhe inaci me duket, dhe nuk eshte aspak enverist por flet me objektivitet per te.  ti japim c'i takon dhe ta kritikojme hapur per te tjerat, asgje te keqe s'ka.

po kur mbeti ne Panteon Konica qe nuk la gje pa share e kerdisur, gerr- verr tere jeten, e cfare ka shkruar? Kush vepra madhore e tij? Doktor Gjilpera.

degjo, konica ka vene bazat e shqipes moderne. te lexosh konicen sot te duket sikur i ka shkruajtur dje shkrimet e tij. ja pra kete ka bere konica, dhe gazetat per ceshtjen shqiptare.

Po pra, Albania.Prandaj vleresohen robt me ate qe ben ne kohen qe ishin, jo me ke bene aleanca, me ke ben flirte, kujt i shkelen syrin, kujt i rrahen krahet se ashtu ishte nje pune.

Nuk e zbret njeri jo, Qosen apo edhe Kadarene, nga maja e olimpit, ku kane hipur fale meritave dhe veprave te tyre.... Por sa te dobishem do te ishin per shoqerine, sa vlere do te kishte fjala e tyre... nese nuk do benin traplliqe te ketij lloji.... Sepse pyetja ne titull pastaj do te ishte shume legjitime....

epo ne nuk do mesojme njerezit c'te shkruajne dhe te bejne o demso. ashtu e ka ai, s'rri dot pa gerr-verre, si shumica e shqipove aman.

Qosja ka dhene konsiderata per nje klerik shqiptar.

Ibrahim Rugova ka dhene konsiderata per Sllobodan Millosheviqin. Ate shqiptarin, Nanon, qe dha konsiderata per Sllobon, e cuan mileti ne hale te gomereve.

Politikisht duhet te anatemojme Qosen apo Rugoven, apo mos valle asnjerin?

Mos ta zbresim argumentin ne nivel Zane apo gjibi. smiley

I ka hije koloseve te perplasen, por jo koloseve me minjte e haleve.

kur po m'hiqe...nuk ka koment qe nuk me perzien..ji superior ,mos u merr me mu..e kujdes ilçet...

Mbaje veten zonja Zana, se eshte dhe dite e shenuar sot.  Ti ke mbaruar dhe te mesmen per ndertim, pa jo per gje, si Memi. smiley

Do dhe argumente per vepren e Qoses pale te tjerat. smiley

Mire.

Ehh, ç'me iku gjith kjo kohe duke lexuar ter komentet, nje pjese e te cilave ishin tamam si muhabete kafeneje. Rexhepi eshte akademik, e mbetet akademik, duam s'duam neve, dhe i ka te gjitha prej merites se vet dhe punes studimore. Tani, qe ai e ka quajtur Ibrahim Rugoven tradhtar, kjo me duket pakez e tepruar dhe emocionale. Ndodh kjo tek te gjithe njerzit, (se pavarsisht titujve, njerzit jane njesoj nga emocionet dhe ndjenjat) , se njeriu -pavarsisht nga posti e titulli-  nuk eshte i persosur, ndikohet nga ngjarjet, marrdheniet me te tjeret, etj. Keshtu qe mendoj, se pavarsisht nga shprehjet emocionale qe Rexhepi ka leshuar, ai mbetet nje njeri i respektuar i kombit tone. Une nuk pres qe shqiptaret tane ne Kosove/Dardani ti japin voten atij, se nuk jane ne ate lartesi qe te gjykojne per punen e tij, ata (delet/zgjedhesit) gjykojne mbi bazen e shprehjeve emocionale, dhe me keto mirren. 

Ehh, ç'me iku gjith kjo kohe duke lexuar ter komentet

me respekt per mendimet e shokeve... me respekt! 

..." nuk pres qe ata ne Dardani, t'i japin vote atij(Rexhep Qoses) sepse nuk jane ne lartesine qe te gjykojne per punen e tij, ata me shprehje emocionale ..merren." ( se mos te anes ketej jane me ndryshe !!)
Pjer, ke sjelle " Esencen Bio " te gjithe temes! Leshove nje dege Lavandule, per arome mbi hundet e zena te kritizereve te semure....ndaj nje Akademiku !
Nji ku dalin vlerat e njeriut te mencem dhe jo neper vitet e...... bredhjes neper aulat....!

a di kush te me thoje ku konsisiton vepra akademike e qoses,ose me mire vlera e saj...çka sjelle ,ç'ka bere,perse duhet te mbahet mend...Apo si androkliu...

Zane, po ta them me dy llafe per me kuptu se ku qendron veshtiresia per vlera te nje Akademiku!Manej per ma holle lexo ca thote Pjeri ca shkalle ma siper!
Ne keto vite me sistemin " fringo" u arrit qe pa shku ne shkolle fare te gdhihesh gjyqtar, pa dit si mbahet koburja, te behesh shef komisariati, pa dit ca eshte prona dhe cilat jane tre format e perfitimit te saj, te behesh pronar i madh, pa dit shrim e kendim, te jeshe " lektor"!
E i llaf gjithecka arrihet brenda nates po gjete rrugen e gjetjes pareve ..pa djersit hic! Por gjer me sonte, asnje nuk e ka gjet dot rrugen mu be Akademik! ...Qosja e ka gjet !

O Cimo, se me duket se kemi nderru ane qe ti po i bie nje prej avokaterve modern te Enverit

O Endrity, une nuk kom ca t'i boj asaj se ca me kujton ti muve, o vlla.

Ne fakt qe kur me ka thon i her xhibua "enverist", fillova me dyshu pak per veten. I futa ca bratwurst me birre. Gromesima doli njelloj. E mo c'i qi temen, thashe me vete smiley

 

Qe Xhepi eshte i deshtuar si politikan kjo s'ka asnje dyshim. E ka thene ai i Pari:

Kush do ligj e Republike...

Ketu te vetmit politikane te suksesshem jane Ahmet Zogu dhe Enver Hoxha!

Por ky muhabeti i takimit me Cetin tingellon si muhabet i tipit

"Nga burime afer Rihanes thuhet se kjo e fundit ia ka falur te dashurit drurin e fundit qe i ka dhene.  "Rrahja eshte vazhdim i dashurise me metoda te tjera" mesohet te kete thene kengetarja e famshme".

Pra e keqja eshte qe merret seriozisht Ceti, Expresi dhe Makiato 55.

Rexhepi eshte nje injorant total... E vetmja veper akademike krejtesisht e lexueshme e Qoses eshte servilizmi ndaj Titos, nje gjeni qe s'kish punuar kurre ne jete dhe u be kryetar i PKJ-se vetem pasi Stalini vrau te gjithe komitetin qendror te partise dhe kryetarin e meparshem. Tito dhe Qosja do te adhurohen pergjithmone nga qylaxhinjte e paafte qe shpresojne pozita pa bere asgje ne jete. 

Mbase edhe kjo qendron qe " merren seriozisht keta qe bejne karkteristika "

Po dhe kaq fare nuk duhet katandisur PPU ...une nuk e zerroj Qosen ...thote Poetismiley leftGOPIT ?... dhe nje vargan pas tij me analiza te FelLta nese ka kontribut apo JO ???

E nga kush ? Nga keta qe nuk mbajne dot as njekembim mendimesh ne Blog pa le me te ndjekesh ndonje metode racionale per ta cuar biseden  ..jo ne zerrim smiley ...po hajt mo pa vajt tek njishi smiley

Nejse mo kohe zogorish dhe nuk mund te shpetoje dot as Qosja ...dhe ne kete pikpamje eshte me i sakti perfundimi ..e keqja qendron qe meret seriozisht Expressi ...

Opa nje neandertalas poshte teje i nerum Kavir smiley Mezi priste !

Kulti i individit është trashëgimi e keqe, sidoqoftë, besoj se Monda e ka sjellë artikullin në vazhdën "hani derra, pini derra".

Ne fshat tone nuk i themi  Inerci ...

Po Dosat ku jane ?

Për atë kërkoji llogari popullit oidriso, populli që ju ka dhënë gjënë ju ka dhënë edhe proverbat që t'ju lehtësojë barrën.

Sa shume njerez ...nuk njohin kokat e vendit te tyre! fali o Zot, se kurre nuk kane ditur , ....c'te bejne !
Po mire, si ju duket "vepra " .... e Xim Kulufit !

E ka thene bukur Komentuesi ca me lart:

I ka hije koloseve te perplasen, por jo koloseve me minjte e haleve.

Kshu vete kjo pune. Te shtjelloheshin qarte kunderveniet ndaj Qoses, epo hajde de', po keshtu me cirrma te lemerisurish te vjen turp t'i lexosh. Sic do thosh Sazani: spurdhjake! 

Po pse mu ne vecanti ? Yve U -  Populli u ka dhene pa Kursim edhe dijen edhe pergjithsimet edhe shembjen e mureve te Berlinit ,  po me qe ram llaf edhe garat me kuaj ! Ne fund te fundit hedhim nga nje Gur me Kult Inividi dhe m'rrjegul jemi me derrat e PPU pa dosa  !

Kulti i individit është ai që detyron njësimin e individit me veprimet e tij duke imponuar dhunshëm një koherencë të paqenë, të cilës ironikisht i ndërron boshti periodikisht. Në politikë kjo shkakton telashe të mëdha meqë individi jo vetëm epet herë pas here por edhe zhvendoset, telashe që fillojnë nga disonanca konjitive masive tek skizofrenia popullore tek katastrofat e shfarosjeve masive. Në lëmë të kulturës po ashtu kulti i individit pengon qarkullimin e ideve, ndërton hierarki të sëmura, rrugëtime labirintine, fut ujë në mushkëritë e qytetit. Në rastin e Qoses, si një nga bacët e kombit, kemi ndarjen "mos e prekni bacën" përkundër "plak i rrjedhur/zagar i UDB-së" (këtu antikulti ndërtohet shpesh në bazë të kultit të fjala vjen Berishës, apo antikultit të Hoxhës, e me radhë për të gjitha figurat e tjera për të cilat ky burrë sypatrembur e shkrep sa herë i ha dora - kemi edhe në Shqipëri të tillë por çik më të veckël).

E gjitha kjo do të evitohej fare thjesht sikur Monda të ishte marrë me çështjen dhe jo me statujën e bacës, pra të kishte sjellë edhe një temë tjetër, apo dyzet, për islamin në Kosovë.

Tropizma, ke ngatrruar ndoshta pa qellim problematiken e temes me teme per politikberjen e i divideve qe marrin pushtetet te pakufizuara.Vetem te tillet tentojne por dhe arrijne kulte.Ne kete teme po flitet, ne te shumten e opinioneve, nga njerez qe nuk kane lexuar nje rresht te vetem nga krijimtaria ( se kultin e akademikut, une nuk e imagjinoj dot si e gjetet Ju) e Rexhep Qoses, per vlera te ketij Bace( sic dhe Ju e quajtet) Ne te vertete jo kushdo mund te quhet Bace.Ne laberi i kane pas thene individit krejt te vecante: " Ball Burri ose balli i burrave.."Ndoshta

gaboj por edhe Bace kete kuptim duhe te marre.
E tani vetem dy llafe per ate ca ka thene shune shkurt Monda! Ne fakt eshte e kunderta e asaj qe kostatoni Ju.Realisht eshte marre me ceshtjen sepse Rexhep Qosja eshte nje mit i historise gjuhesise shqipe?Dhe duke lexuar ( e jo pa lexuar kurrgje) cilido lexues kthehet ne studjues te kesaj figure, te kesaj stature.Vepra gjigande e tij( 37 volume) a nuk eshte vete ai i shkrire per te mesuar te tjeret? Dhe paska mendim dikush se kjo perbeka " kult" ? E ne se te tillat do te perbenin kulte do te kishim koherence te plote, reale, te qene , sikunder edhe e kane ..,ata qe duan te shikojne!
Mirepo duke jetuar kohen kur kritikohen e poshtrohen Bacet e Kombit, Akademiket, vetkuptohet " koherenca " qe sjell telashe te " vogela" !

Flm nderit per cqarimin per Kultin e Individit .Le te formojme Kultin e Poetit smiley . Ne fakt sic me kane thene se nuk e kam Pare Sancua ka BUST edhe Ahmet Zogu ...Dmth nuk perfshihen .

Mbetem dhe une aty , por ne se ka qene me qellim qe nepermjet Qoses te goditej Islamizmi ( po shtoj Radikal) pa shtuar ato"zagarlleqet " ? kjo tregon nivel te dobet te pruresit ! Vetem se shpesh ne te tilla raste kane funksion te oaharrueshem vergjet per Kultin e Belulit

O Belul o trim i marre  ... ( nuk po them as Shefqet e as Poet smiley)

se cu mplekse me Radare ...

 

Akademiku R. Qosja priti Imamin Dr .Sh. Krasniqin!!!  What a jokesmiley.

Akademiku Qosja nuk ia perton hic qe te shaje e ofendoje njerez si Ismail Kadarene dhe Ibrahim Rugoven ndersa Dr Krasniqi mohon e flliq gjithcka shqiptare . Ne te njejten kohe tan shqiptaret e tjere si puna ime dhe e jueja kur perballena me nje debatues gjeja e pare qe na shkon ne mendje eshte si ta ofendojme tjetrin, pa argumentet gjenden me vone.

Shqiptareve si ne Shqipri , Kosove , Maqedoni dhe Mal te Zi nuk iu mungojne aspak akademiket , profesoret , doktorret , universitet e pafund por migjithate jemi me te dhijeret e te gjithve ne Evrope. Si gjithmone te dhijer por krenare .

Qosja nuk eshte aspak "plak i rrjedhur", thjesht se ai nuk ka asgje se çfare ti rrjedhe. Eshte nje trubosh i zgjedhur pikerisht per kete aresye si zagar i Titos dhe jo i UDB-se. Nuk ka pasur kurre asgje se çfare ti rrjedhe nga nje tru tabula rasa. 

37 veprat jane nje makine mishi qe gri e grin e grin por nuk te ngelet asgje ne mend nga çka shkruan ai.

Ajo qe me mrekullon nga çka thote Qosja eshte permasa e injorances.

 

Sakte ,sintetik ,pa pase nevoje as me i heq e as me i shtu nje presje..

Pike mbi I thuaj smiley.Na ka ne gryke te pushkes , po e kemi ne gryke te Topit . Aferim InteliDjences shqiptare ne dhe te huej zotrie smiley

 Nga koha e Neanderthaleve mund te behen edhe portretizime shtojzovallesh . E c'jane 37 vepra ? Po te mbledhesh Fjalimet e Saliut ne Vepra mund te behen edhe 50 . Po fjalimet e produktiviteti "lakuric lakuric "  i Jozefines sa te tilla mund te nxjerre . Dhe kur mendon qe keta korifej te Veprave me shumice nuk po takojne Hoxhallare e Prifta asht me te ra Morti krese .Dhe ka fakte qe dhe njat Hashuren e hajne me turp !

Ne fakt Huri ka lene nje Postulat te kritikes se InteliDjenteve shqiptare :

E shkafja asht ky Qosja ? A ka dy shtepi ? Po vile ne Gji te Lalzit ? A asht biznesmen ky a shkafja asht ?

 

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).