Një pjesë e administratës shtetërore nuk i kanë marrë pagat as ditën e sotme. Ka skaduar kështu afati i dytë që Ministria e Financave dha për mbylljen e këtij procesi. Ky dikaster fillimisht njoftoi se pagat do të jepeshin deri të mërkurën dhe më pas vendosi si afat të dytë ditën e premte. 

Por aktualisht një pjesë e punonjësve të ministrive, por edhe arsimtarëve, nuk i kanë marrë ende pagat e dhjetorit, duke pritur ditën e hënë kur data do të jetë 13 janar, pothuajse gjysma e muajit. 

Kjo është hera e parë që pagat për administratën shtetërore vonohen kaq shumë. E njëjta situatë u përsërit edhe vitin e kaluar nga qeveria e mëparshme, por pagat u dhanë në datat 9 dhe 10 janar. Qeveria e atëhershme argumentoi se vonesat nuk kishin të bënin me mungesën e fondeve, por me listëpagesat. I njëjti justifikim jepet edhe tani nga Ministria e Financave. Sipas burimeve zyrtare të këtij dikasteri, po kryhen procedurat dhe gradualisht listëpagesat po i dërgohen Thesarit. 

Ndërkaq vetëm 3 ditë më parë u zhvillua ankandi i bonove të thesarit, i pari për këtë vit, ku qeveria mori borxh tek qytetarët e saj një shumë prej 26.6 miliardë lekësh. 

47 Komente

vari teneqen

Na paska rrejt Ruzhdija. E bleu Iliri edhe ate...

e kishte per pjesen tjeter, jo per pjesen ku bej pjese dhe une, per fat te keq.

Per gjerat e perseritura qe nuk sherbejne per asgje ka pas ca vergje para dymije vjeteve !

Dhe ne qofte e drejte fjala Juaj

e embel e thelle e bukur e ndjere

Shume here nje fjalim mos e thuaj

se dhe bakklavaja nuk serviret dy here !

We got paid today. Lol. Si paguhet administrata atje? 1 here ne muaj? Shume acaruese eshte ne fakt. T'punosh e t 'thone ska pare. 

Ça lidhje ka ankandi i bonboneve me pagat?

Sa të pafatë.

Ashtu... Sa të paaftë.

E more mire, se nuk u be qiameti.

Administrata te haje me pak dhe te beje me shume fiskulture. Keshtu do te trese dhjamin e vene gjate kohes se satrapit Sali Berisha.

Ne qefte eshte e re i sherben ky ushtrim per te ardhmen, sepse mund te ndodhe qe per arsye te ndrshme te hiqen nga puna dhe te ngelen pa pagese.

Ne mos sot, administrata do t'i marre rrogat neser.

smiley Oh wait, you're serious.

Per kurjozitet, do kishe shkruar pikerisht te njejten gje para 1 viti?

Ju patem paralajmeruar qe ne kete dite do katandisej kjo qeveri bashibozukesh. Ja ku jemi, s'ka para per te paguar pagat e administrates dhe po thyejne edhe afatet qe vete i vune.

O burrani te shpetojme Memedhene! Kjo qeveri e ka mbushur kupen. Kur nuk arrin as te paguaje pagat e punenjesve te shtetit, per cfare duhet tjeter kjo qeveri?!

Se dhe pak dhe fillon Sulejmani i Madherishem e do iki une. smiley

Nuk ngrihet administrata qe te protestoje. Kaq e thjeshte eshte kjo. Max do dale ndonje si Adria qe do beje ndonje koment ne peshk, po protesta jo.

Ata qe jane pa pune as qe dune t`ja dine ne  i merr pagat apo jo administrata keshtu qe keq puna.

Keshtu qe  shtyllat jane per momentin zgjidhja smiley

P.S. Ata te gazetes Koha Jone shume te poshter. Ce kishin ate titull ne faqe te pare? Te jem une si Berisha e akuzoj Ramen qe po perdor Lesin per shantazh. smiley

Po ata te administrates kane familje dhe kur te shkojne pa rroge ne shtepi, mos ki hic gajle se do dalin bashke me gru e femije ne proteste, por kjo prek cdo qytetar shqiptar, qe do administrate qe paguhet per te bere punen dhe jo te beje punen pa u paguar.

Por, kryesorja eshte qe kur nje qeveri katandis vendin, shtetin, ne kete fare derexheje, qe s'ka para as per administraten, kjo tregon nje te keqe te madhe qe duhet larguar dhe nje qeveri e tille nuk e meriton te rrije edhe 1 minute me teper ne drejtim te puneve.

Te gjithe ne shesh, edhe ti o komentus. Nuk meriton nje lider si Rama. E pe dje te Fevzua se sa keq doli. Ne ate gjendje te keqe perballe gazetareve une s'e kam pare kurre Ramen. Ishte ndermjet nje psikopati dhe nje genjeshtari qe i nxirren te palarat.

smiley Poeti foli Te sheshi , Te sheshi . Cu duhet rroga !

Ja kjo eshte te kthehesh ne Rilindas .Te qash hallin e njerezve .

Deri dje administrata e Saliut kur i kujtonin per Rrogen pyesnin te Habitur

Po ne ishim ne Miting ? Prap ka rroga ?

Te sheshi, te sheshi, 

Aty ku rruhet leshi.

Sikur u tha qe PD do bej opozite ndryshe. Filluat dhe ju: "Te sheshi, te sheshi". As 100 dite nuk duruat.

Nuk ke faj o shoku petronins se nuk ke ku ta mesosh sheshin si pjese e demokracise. Ku ta mesoje ti, te yje te pashuar?

Po mer po, duhet me dale tek Sheshi e me i kerku llogari palloshit se kur do rrasi mrena Talibanet e PDse, qe vrane, perdhosen e grabiten edhe pse YJE Te PASHUAR lexoshin deri dje ne coffe-break kur i analizoni urinen Hysniut......

Na rrejti Palloshi, ke te drejte, vrau e preu Saluku me Bishtukun e duhet me i trajtu me temena plehrat e kombit. Shtet Leshi e jo shtet policor. U numerojme pasurite qe kan vu tu grabit e si prek njeri. Bojm gam gam na thone pastaj...

O burrani te shpetojme Memedhene! 

smiley

smiley

 

adiministrata me mire te terheqe rrogen nje here ne vit...   mund te perfitoje shume nga interesat bankare

A e di ndonje perse jane vonuar konkretisht rrogat ?

Ta thote ne shkrim:

Qeveria e atëhershme argumentoi se vonesat nuk kishin të bënin me mungesën e fondeve, por me listëpagesat. I njëjti justifikim jepet edhe tani nga Ministria e Financave.

Po une prandaj pyeta konkretisht se me qarkoret e ketyre nuk ia vlen te merresh.

Se ka rene shteti. Revolucion, s'ka rruge tjeter. 

lol. Mir mo mire, por kur mendon qe me revolucion do te na vije prape ne pushtet poeti mua me keputen gjunjet. 

Ca t'bojme? Une s'shof zgjidhje tjeter pervec nje qeverie me kryeminister poetin dhe gjithe ministrat te quhen flamur noka. Vetem te marrim rrogen cdo date 1, se ja ku na cuan bllokmenet, data 09 dhe s'kane shpernda kokerr leku. Te henen ne rruge, ka rene shteti, pike smiley

si nuk kerreu nje strofe ky poeti....se me proze nuk ja nref dot popllit per revolucion o pseudo-poet

E c'i doni rrogat atq , partia te jete e forte.smiley

Shenjat e para te renies se Shtetit.
 

U bo shteti si kushrini i Rafaelës. Kara sot, kara neser.. smiley

6 muaj i kam dhene une, beluli 1 vit. ti brado ku je me parashikimin?smiley

14 Maj 2014 !

Qeveri me qesharake e me te paafte nuk me kane zene syte. Kesaj qeverie kane per ti dale barcaletat me te mira dhe me te famshme qe nuk do harrohen per kohe te gjate.

Shikoni se cfare qeverie kemi, pastaj thoni se kjo e perdale qeveri nuk meriton te behet skenar per humoristet shqiptare dhe te huaj: http://www.balkanweb.com/bw_lajme2.php?I...

 se kjo e perdale qeveri...foli Poetismiley ose fatakeqi LeftGopese .

Perseri kjo duket Rilindje Edhe ketu .flet per qenie njerzore , Ka pervoje PD-hi ..23 Vjet qeverisi me paratee te perdaleve 

Aq u tallen me kete Popull sa qe edhe kur shkonte Berisha i benin telefon njeri tjetrit "Hajde se ka ardhe ai Lolua qe thote jam K/Ministr i Shqiptareve . Hajd e degjojme se do na jap mesime si te bejme Demokracine e si te Kalojme Krizat "smiley

Por aktualisht një pjesë e punonjësve të ministrive, por edhe arsimtarëve, nuk i kanë marrë ende pagat e dhjetorit, duke pritur ditën e hënë kur data do të jetë 13 janar, pothuajse gjysma e muajit.

...Populli te gjykoje vete thote komandanti .Rama eshte normal apo...
 

Brenda muajit janar në Tiranë çmimi i biletës një përdorimshe për urbanët do të bëhet 70 lekë. Kjo deklaratë vjen nga Ervin Shijaku, përfaqësues i Shoqatës Kombëtare të Transportit Qytetas, i cili shprehet se pa këtë çmim bilete nuk do të ketë sistem urban për qytetarët.

...do merziten pak veteranet por do ta pertypin si gjithmone sepse nuk mund ti vinet shume faj qeverise se e gjetem arken bosh tha Cani i kehes se qenit . ..
 

Shume pak do ta ngrejne Çmimin .Bilancet e shoqerise Kombetare te Transportit Qytetas( varianti O Ju Q nënën Berisha me ZMK ) per te cilin kane Votuar te gjithe Qveritaret e sistemit Grande Kaka , tregon se nuk kane te ardhura te mjaftueshme per te financuar shpenzimet e Bossëve per Pushime , Udhëtime dhe Lojrave te Kumarit në Ressorte të Dubait ku shkojnë të marrin eksperiencë ! 

E shkafja jane keta pensioniste ....qi Sali Sqapi  u jepte shperblim nga nje Kapo Deti ne fund te vitit ,  A jane te pakenaq a ?

U moren rrogat? Data 13 sot. lol. Po me ato gjobat e maqinave si eshte puna qe ankohen njerezit ?!! 

jo ,nepunesit kane rende dakort qe ti lene rrogat per Presheve...kane qene dy karrociere ne komunale ne Shkoder.Ishin te paret qe merrnin lejen e zakonshme me deshire me 1 Janar...po pse i pueten? gjithmone keshtu...se ndoshta po çohet ndoj gjinokasterli' e thote ja falim lejet Partise ...une ma mirre po e baj smiley eshte e vertete kjo ...

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).