Po lexoja dicka rastesisht per Picasso-ne, dhe me doli perpara kjo fotografi e piktorit ne vitin 1949, ne plazh, fotografuar nga shqiptaro-amerikani Gjon MIli. Vec kesaj kam sjelle edhe disa foto te tjera te spikatura te ketij fotografi. I lindur ne Korce ne vitin 1904, Gjon Mili emigroi ne ShBA me 1923 dhe nisi pune si fotograf (freelance) per revisten LIFE ne vitin 1939, pune qe e mbajti deri sa vdiq ne vitin 1984. Spikasin fotot e tij me ekspozim te gjate dhe loje dritash, si dhe fotot e shumta qe i beri Pablo Picassos.

36 Komente

Ky duket qe qenka fotograf profesionist. 

Pantallonat deri tek kerthiza tjetri, si ndryshon moda lol

Nje nga fotografet me influencjale te koherave..Ndjehesha krenar gjate leksjoneve te historise se artit  kur permendje kombesia  smiley

Ma merr mendja, e kam provuar ate ndjesi kur e zbulova para ca vitesh po njesoj si postusi dhe i pari mendim ishte se si nuk u permend ne kursin e fotografise qe kam ndjekur une do ishte nje kenaqesi e vacante...nejse ky postimi siper me ra si rrufeja se po mendoja ta beja vete (kenaqesi e zhgenjim ne te njejten kohe kesaj radhe). Megjithate kam komentuar diçka ketu para disa muajsh, po s'ma varen shume. Se ç'ke nje ndjenje kur ben te tilla zbulime, t'ia thuash botes mbare haha...per kompesim kuptohet, smiley.

Me pelqejne fotografite e tij, i ka te nje stili vertet te vecante.

Me fotot revolucjonare te viztaimeve me drite te Pikasos, Milli i dha nje klas tjeter fotografise dhe e futi ne nje rang me pikturen,skulpturen dhe me vone instaliacjonin

smiley

Pse sme dalin dot fotot qe dua te insert une??

mace ne vertikale skisha pare ndonjehere...

Mili bukur por sot per sot nuk njoh nje fotograf shqiptar qe te kete vertete foto artistikisht te mira.

Me sa e di une, Mili eshte nder te paret ne mos i pari fare qe ka ekserimentuar me long exposure. Edhe sot eshte e veshtire te arrishe rezultate te atilla e mos flasim per kohen kur ka vepruar Mili.

Marubet psh smiley

e kishim permend tashme ketu Gjon Milin !

smiley

smiley Minotauri spanjoll!! Te vecanta te gjitha perzgjedhjet e fotove!

po ajo fotoja e pare c'kuptim ka ?

te tjerat bukur smiley

Per te kuptuar kuptimin e fotos se pare gugllo me opsionin imazh "picasso minotaur", po nuk te mjaftoi gugllo edhe "picasso minotauromachy".

Tuj gugllue per te ndriçuar Elben, gjeta kete kryevepren qe du me e nda me peshqit e dashur: 

http://i40.tinypic.com/15cbpmu.jpg

 

tuj gugllue, qenke ndriçue edhe vete, smiley

smiley

Ka rrezik qe jam ndriçuar vetem une, sepse demi eshte simbol maskilist i adhuruar ne epoken e matriarkatit kur Ariana kerkonte me fill orientimin ne labirintin e minotaurit.  

Mendon se je ndriçuar vetem ti per arsye se demi eshte simbol maskilist i adhurimit ne epoken matriarkale kur Ariana kerkonte me fill orientimin ne labirintin e Minotaurit...??!!

Hmm..... ne te vertete duke guglluar tek gogla (siç ka qejf ti thote mami im dhe qe mua me pelqen shume se me kujton ato goglat me te cilat mblidhja floket kur isha e vogel dhe gjithe ato g-te e o-te me sjellin imazhe te lumtura feminore smiley - falma nostalgjine ne thonjza) ndriçohen/ndriçohemi te gjithe ne menyre direkte prej gogles apo indirekte prej Heretikut dhe te tjereve ketu. Ne kete rast Heretik na driçove me emrin Ariana por krijove pak konfuzion (nuk po e shtoj linkun ketu se e di qe e ke lexuar, por me nxitim). Nuk ishte Ariana ajo qe "kerkonte me fill orientimin". Ariana ishte ajo qe i pati dhene fillin Tezeos me te cilin u dashurua per ta ndihmuar kete te fundit qe te dilte nga labirinti, te shpetonte, te mbijetonte pra, mbasi ai te kishte vrare mostren Minotaur. Ariana simbolizon rrugen qe çon drejt shpetimit. 

Ke te drejte per konfuzionin, por eshte i qellimte. Po ta kesh vene re, une e humb fillin e Arianes kur ndodhem para feministeve radikale, dhe si rezultat fiton Minotauri bashke me Evropin, te cilen e ka vene poshte Minotauri drejt veriut te vendeve te zhvilluara nordike mer jau.

Tani seriozisht, ne kete rast miti grek na jep vertet fillin e arte te Arianes, na tregon, ndryshe nga sa mendojne dhe besojne feministet, se Minotauri (simbol fallik, dmth maskilizmi puro) mundet si bashkepunim dashuror mashkull-femer. Femra ne kete rast jep drejtimin, dmth burri eshte trap, gje e trashe, luftarak, gje e vertetuar ne epoken moderne. Vertetuar edhe ne Peshk.

Nga nje perspektive me e gjere miti grek komplementarizon dhe ploteson mitin biblik te Apokalipsit qe parashikon se do jete gruaja qe do i shtypi koken Gjarperit (nje mit tjeter fallik, me fallik se demi).

Ja dhe nje ndriçim tjeter e dashur Blete.

 

hmm....fillin e Arianes nuk ke se si ta humbasesh se eshte nje fill qe nuk e ke pas gjetur ndonjere, por e rendesishme eshte them une mos te humbesh fillin tend, ate te mendimeve te tua, qe te ben te kuptosh se ky ketu eshte nje argument i ndryshem nga ai " i egri" i faqes tjeter ku jane ndezur gjakrat maskiliste e feministe ne nje te teme shume delikate te dhimbshe e tragjike si ajo e  Atit me te  Birin e Shpirtit te Shenjte ne lufte kunder EVES se famshme.

 

Me pelqen ne menyre te veçante emri Ariana, dhe "fillin e Arianes" qe presupozohet te kete qene fill leshi, per ironi te fatit quhet vertet keshtu, me pelqen ta quaj fill Ari, ka me shume kuptim, si emri vete Ar-jana, ndoshta nenkupton ne te vertete anes arit, duke ndjekur fillin e arte, ka kuptim ne shqip apo jo duke qene se filli i Arit ndriçon me teper. 

E pra nepermjet fillit ajo e shpeton Teseon duke e nxjerre kete nga erresira/labirinti drejt drites/jetes.

Opera ne fjale pastaj e cila eshte shume e pasur me elemente dhe tejet komplekse eshte po, e frymezuar prej kesaj mitologjie. Minotauri, i lindur nga nje grua dhe nje dem, eshte gjysem njeri e gjysem dem, nje gjys perbindeshi i cili ushqehet me mish njeriu, vasheza te njoma e djem te rinj ( edhe keto simbole ne vetvete).

Opera e Pikasos per ta sintetizuar eshte nje alegori e ketij dualizmi identitar, gjysem njeriu/human e gjysem perbindeshi/jo-human me te cilin ai identifikohet ne momentet e krijimit te kesaj opere por jo vetem perderisa shume here e ka riprodhuar kete imazh ashtu sikunderse edhe tek fotot e bera prej Milit qe i bene pershtypje Elbes. Ndodhet ne nje  moment te veshtire te jetes ku perballet me alteregon e tij, luften e brendshme midis epshit carnal/mishor? te personifikuar tek "perbindeshi" dhe ate te ndjenjave shprirterore te personifikuar tek gjysma tjeter "njeri". Nevoja e deshperuar per te dyja (le viktima rruges te personifikuar nga gruaja gjys lakuriq e perdorur dhe e hedhur pertoke aq rende sa dhe kali mbi te cilen ka rene nuk eshte ne gjendje ta mbaje, i tille deshperim) dhe gjithashtu nevoja per paqe shpirterore e personifikuar tek vajza e vogel, simbol pafajesie (simbol i femijeve besoj) qe mban ne njeren dore nje qiri te ndriçuar dhe ne tjetren nje tufe me lule e bejne ti konkretizoje keto ndjenja e kaos mendor tek "Minotauromakia".

Edhe nje informacion per te lidhur gjerat: filli i arte i Arianes qe shpetoi Tezeun dhe Tezeu ne kerkim te bashkes se arte. Dmth perforcohet presupozimi per lesh te arte.

 

edhe ketu i dashur heretik forcohet me te teper humbja e fillit tend ( te arte apo te leshte akoma s'po e marr vesh) smiley.

C'hyj une ketu, e çfar kam humbur une? Fillin e arte te Arianes dhe bashken(gezofin) e arte e ka gjetur Tezeu edhe per mu. Ndryshe per çfare vlen miti?

Ti hyn ne momentin e presupozimit te leshit te arte, i cili ishte fill i leshte sipas wiki dhe fill i arte sipas llogjikes sime, e perktsmileyhyer per mua qe ke humbur fillin se s'po kuptohesh......nejse...smiley

haha...kur mitoligjia lidh me lesh artin per te prodhuar trike e qylyma orgazmore smiley

Ne kulturen spanjolle te Picasos, demi si simbol i potencialit mashkullor ze shume me teper vend se Minotauri. Zakonisht ne pikturat e Picasos Minotauri kufizohet vetem me forcen brutale te perdhunimit, kurse demi si libido mashkullore eshte thuajse nje simbol permanent ne pikturen e tij. Zakonisht atij i kundervihet/bashkangjitet kali si tek Guernica.

Ariana pastaj eshte sanskrit emer me baze gjeografike dhe racore per racen ariane. Por duke e dit qe dhe sanskritishtja eshte dege e shqipes...smiley

i bie pra qe Ariana te jete autentike "shqiptare", smiley.

 

qinperqin

smiley  koment i mire. Ka nje seri te tere vizatimesh Pikaso me variacionet e eksplorimit te temes se Minotaurit. Minotauri i Picaso ne thelb eshte simbol i dy fillesave arkaike tek njeriu dhe lufta mes tyre, fillesa dionisiane/natyrore/instikti  dhe ajo apolloniane/krijuese. Ne ate foton e Mill , Picaso duket sikur pohon pa frike: une jam nje Minotaur. I tille ishte jo vetem si artist por edhe ne raport me grate qe hyne ne jeten e tij, nje raport dashurie dhe urrejtjeje, nje misogjinist brilant ne art dhe ne jeten e tij.

[Pablo Picasso. Composition (Minotaure et femme)1. 1936] http://www.pablo-ruiz-picasso.net/work-2...

Ka qene misogjinist, por edhe komunist, pastaj e kuptoi gabimin dhe dorzoi teseren e partise. Me nje fjale u distancua, vetkuptohet qe u misogjinua akoma me teper.

 

po pra, jo vetem qe e pranon por ai eshte edhe krenar, pamvaresisht ndjenjes se fajit/mekatit te cilin mundohet ta justifikoje tek vetja por jo vetem nepermjet manifestimit te ndjenjave "me humane" nqs duhet patjeter ti diferencojme keto te dyja si dy entitete te ndryshme.

Ky eshte dhe nje film me metrazh te shkurter me regji te Milit, qe mu me pelqeu fort:

Filmi ka qene kandidad per nje oskar 

Jammin the Blues! 1944

http://www.youtube.com/watch?v=2v_Y3Pbiims

ne anglisht tingellon me bukur:

RARE OLDIES VIDEO WITH THE FAMOUS SHORT FILM " JAMMIN' THE BLUES " !!! Jammin' the Blues is a 1944 short film in which several prominent jazz musicians got together for a rare filmed jam session. It featured Lester Young, Red Callender, Harry Edison, Marlowe Morris, Sid Catlett, Barney Kessel, Jo Jones, John Simmons, Illinois Jacquet, Marie Bryant, Archie Savage and Garland Finney. Barney Kessel is the only white performer in the film. He was seated in the shadows to shade his skin, and for closeups, his hands were stained with berry juice. The movie was directed by Gjon Mili. Producer Gordon Hollingshead was nominated for an Academy Award for this footage in the category of Best Short Subject, One-reel. In 1995, Jammin' the Blues was selected for preservation in the United States National Film Registry by the Library of Congress as being "culturally, historically, or aesthetically significant". 
 

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).