Ja sesi duken dy burrat me te fuqishem ne fushen e teknologjise kur rrine sebashku. Tim Cook nga Apple dhe CEO i China Mobile, Xi Guohua, bene publike marreveshjen per shitjen e iPhone-it dhe games se produkteve Apple per abonentet e China Mobile. Tim Cook e quajti nje moment "baseni ujor" pasi marreveshja eshte shuma e negociatave qe zgjaten disa vjet. "Kemi pershtypje te forta prej tyre. Kemi shume respekt per ta." - tha Tim Cook per mediat. China Mobile eshte kompania celulare me e madhe ne bote me mbi 760.000.000 abonente. "Nga kjo fundjave do jemi ne 3000 dyqane te reja." - thote CEO i Apple per CNBC.

26 Komente

Midis te tjerash, Tim Cook kreditoi hajmaline si arsye te ketij suksesi te papare te kompanise Apple.

falemnderit Edi Rama!

Pati gje nenshkrim marveshje me Kinen dhe per iDora

Kur thoshte vizionari qe qinezqia duhet bere gjuha e dyte, jo thoshim ne, shiqo tashi qa behet.

te kishim nigju llafin e berishes per te mesu kinezcen, sot do ishim te gjithe t'u punu per apple. Po kujt i thu...

China Mobile eshte kompania celulare me e madhe ne bote me mbi 760.000.000 abonentete.

po India sa abonente duhet te kete..?

me pak duhet te kene se jo vetem qe jane nja 300 milion me pak si popullsi, po kane a s'kane 1/2 e te ardhurave per fryme 

...

pasi marreveshja eshte shuma e negociatave qe zgjaten disa vjet.

Ishte faji i Berishës që nuk po nënshkruhej marrëveshja. Iku Berisha gjithçka u zgjidh. smiley

A eshte Tim-i shume i gjate apo Xi-u shume i shkurter?

Asnjera; duhet te nderrosh syzet.

P.S. Ndikon dhe kendi i fotos, keshtu qe ben vaki vetem njera lente s'te punon si duhet smiley

Sa me shume te fuqizohet kina, e sa me shume te krijohet ky fuqizim nepermjet miqesise me perendimin, aq me mire eshte. po u krijuan lidhjet te tilla ekonomike do te jete e veshtire te keputen, prej interesave

Lajmin e kishin gazetat pardje, ne mos gaboj. 

kushedi sa kane ''vuajtur'' per te arritur marrveshjen ne fjale

ka nje dokumentar interesant per marrveshjen e coca-cola ,ameriqenet nuk lane gur pa leviz deri sa ja ''mbushen' mendjen kinezeve te pinin koken e koles smiley

Ja nje lajm tjeter i mire per Shqiptaret .

O pereni. A e imagjino dot kontakt-listen ne ato telefona?

hahaha une kam nja dy customer kineze. Njoni me dergoi njehere gabimisht nje mesazh me herioglife. une i dergova mrapsh ne shqip "P.. satome" Pastaj mori ne telefon dhe me kerkoi te falur qe ma kishte cu gabimisht se kujti se ishte nje shok. Po dhe mesazhin tend nuk e kuptova, me tha. Varja i thashe. Edhe une ta nisa ne my language se kujtova se ishte nje shok. U dhi duke qesh si qukapik ne telefon.

PF, mu me ka ndodh ne nje butik ne Milano.Ishin i burre e nji gru kineze.Une vet i dyte.Pame nja dy tre gjera dhe une i them asaj qe ishim bashke.Mall kinez, mall leshi! Dhe mora per te dale
- Pse mall leshe malli kinezi, shoku?
Ne nje shqipe sic e kam shkruar.Medet sikur t'i ksha thene ate fjalen e "urte ", qe i ke shkru ne sms atij kinezit tend?
Jane para nesh me problemin e gjuhesise kinezet o brre

Nuk e di por Kina sot perfaqeson llumin e teknologjise apo cilesise se produkteve dhe vjedhjen e patentave.

Mire eshte qe Apple shkoi ne Kine se Kina do te kish kopjuar apple dhe do ta kish nxjerre si te sajen.

Qindra firma dhe patenta e kane pesuar dhe po e pesojne prej Kines qe nga Armani e Gucci apo Chanel dhe deri tek firmat me te vogla.

Kina thjesht vjedh,riprodhon dhe kuptohet me nje cilesi skandaloze.

E di qe disa prej jush do te hidheni e te kundeshtoni,por po te doni ju jap edhe fakte,qe besoj se i dini.

Kina per mua ka marre fund.Ishalla kur te bjere Kina te mos na marre dhe ne te tjeret me vete.

 

Kisha nje gje vetem per çeshtjen e cilesise se mallrave kineze.

Cilesia e mallrave kineze ne pergjithsi embete akoma e dobet, per rritja e cilesise, sidomos vitet e fundit, eshte galopante.

Nje aspekt tjeter meqe ke permend Armanin dhe Gucci.

Ne vitet 50-te mallrat italiane gezonin fame te keqe, atebote "mall italian" ishte ekuivalente me "mall kinez" sot. Dalngadale arritem tek Gucci dhe Duci.

Gjerat harronen, gjithashtu edhe nuk parashikonen. Ka vlere momenti, sidomos meqe po flasim per mallra.

 

..." kina sot perfaqeson llumin e teknologjise..."
Kam pershtypjen se e ke te nxituar. Per te mos thene pa baze kete perfundim.Kina eshte ne ngritje dhe jo ne renie.Renia, si rregull i pergjithshem ne gjithesi pss arritjes ne piken me te larte, do ndodhe shume me vone se koha jone.Le te vazhdojme me teknologjine.Ne Kanada sepaku, ka nje vershim te madh te mallrave kineze.Ne itali ka reagime te fuqishme prej komuniteteve te biznesit, per tu vene barriera doganore vershimit te vrullshem te prodhimeve kineze.Kina sot eshte eksportuesja numur nje ne bote e foqise puntore.Eshte si asnje vend tjeter e futur thelle ne tregun botror te punes.E ka mjaft konkurues sepse e ka me te lirin.Prodhon mall me cilesi te mesatarisht te dobet, por e kompenson me kostone ulet.

"Kina per mua ka marre fund" smiley

Bama, ka te drejte ai qe thote ashtu sepse nuk ka degjuar ...cobanerine tone qe an pas thon me vakt: " Cinimacinet kane me sundu boten " !

Sa i gju  te marret ti Bame smiley

Te njisin budallejt e Cekes si me zamke ...si tha ..Kina ka marr fund ...smiley I duket sikur eshte ne mitingjet e Berishes ..kategori e Re = .bioulrimsa ... ..rrnofte shqypnia e dyta mbas Gjermanise .....Ce o te mos rronje  smiley Ce o Kinen do ndjekim ne o , qe kur te bjere te na marr perfund ...

 

 

o PF, kemi nje problem ne me shqipen: i quajme germat e gjuheve te tjera (qe nuk shkruhen me germa latine), hieroglife. Ne fakt, te tilla duhen cilesuar vetem ato te gjuhes se vjeter te egjiptianeve. Per ato te kinezçes, me e mira do ishte te perdorej 'kaligrafi kineze' (per me teper qe nje pjese e mire e 'shkronjave' te tyre e kane origjinen ne piktograma dhe shkrimi, atje eshte art me vete - dmth kaligrafi). Ose sinograma.

Meqe kishim dhe shkrimin e doktoraturave, ata qe flasin per Kinen si ne kohen e Maos, mjafton te shkojne neper universitetet e botes e te shohin qe jane mbushe me studente kineze. Kina po investon aq fort ne kerkimin shkencor sa me duket se per nje ose dy dekada mund te ndodhe ai "shifting" nga USA drejt Kines ne aspektin e zhvillimit teknologjik.
E them kete bazuar ne zhvillimet e dekades se fundit ne nanoteknologji, perfshi ketu dhe bioengeniering, qe per mua mund te quhet dhe revolucioni i rradhes teknologjik global. Sa per shqiperine ne jemi kaluar se kemi juridiksa e ekonomiksa qe fusin ne krize cfardolloj ekonomie smiley, jemi arma sekrete, mjafton te injektojme ushtrine tone te fancazistave dhe e shkatorrojme sistemin.

Te pakten me bioenginerin,qe eshte nje fushe qe e njoh mire,Kina thjesht ka vjedhur patenta,nuk ka shpikur gje.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).