Mes Ambasadorit Amerikan në Tiranë, Aleksandër Arvizu, i cili është në fund të mandatit të tij dhe ish-kryeministrit Sali Berisha, duket se është rikthyer normaliteti në komunikim. Ata nuk ishin takuar prej kohësh, por acarimi më i dukshëm publik ndodhi gjatë protestave kundër armëve kimike, kur Ambasadori Amerikan la të kuptohej se Partia Demokratike ishte ende nën drejtimin e Sali Berishës dhe jo të Lulzim Bashës. Për këtë Aleksandër Arvizu mori përgjigje pak ditë më vonë. Ftohja mes Sali Berishës dhe Aleksandër Arvizut u theksua edhe më shumë kur zyrtari i Departamentit të Shtetit Xhonatan Mur vizitoi Tiranën. Ambasadori e shoqëroi zotin Mur tek Lulzim Basha, por jo tek Sali Berisha. 

Megjithate, duket se akulli është thyer nga vetë Ambasadori Arvizu, i cili ka kërkuar të njihet me pikëpamjet e ish-kryeministrit për situatën në vend. 

Qëndrimet e Sali Berishës nuk janë aspak surprizë dhe të panjohura. Ish-kryeministri Berisha bën përgjegjës qeverinë Rama-Meta se nëpërmjet keqqeverisjes dhe mosrespektimit të shtetit ligjor po dëmton integrimin europian të vendit. Duke theksuar vendosmërinë e opozitës në favor të cdo hapi që e afron Shqipërinë me Bashkimin Europian, zoti Berisha shprehu shqetësimin se qeveria po shkon kundër përmbushjes së standardeve për integrimin europian të vendit. 

Të tilla lëvizje, ish-kryeministri përmendi shkarkimet në administratën publike dhe emërimet në poste kyçe në polici, statistika dhe prokurime publike të militantëve partiakë. Zoti Berisha i tha Ambasadorit Arvizu se qeveria po bën presion edhe mbi insitucionet  e pavarura, përfshirë gjykatat e vendit, ku sipas tij ka gjykatës të kërcënuar me jetë nga segmente të pushtetit ose edhe nga vetë kryeministri Rama. 

Për ish-kryeministrin Sali Berisha në këta muaj është faktuar se qeveria po shkon në një drejtim që jo vetëm po dëmton integrimin europian të vendit, por po minon dhe po vë në pikëpyetje themelet e shtetit demokratik. 

81 Komente

spaska ikur akoma Arvizu..? 

O Deiono po pyt Beluli, spaska ikur akoma Arvizu?

Rono...... smiley

Megjithate, duket se akulli është thyer nga vetë Ambasadori Arvizu, i cili ka kërkuar të njihet me pikëpamjet e ish-kryeministrit për situatën në vend.

Rono, ca ti bosh kongresit qe sdo me kalu kinezin e radhes pa Zuzi e ka honger pataten me kohe. Gojet e liga thone qe ka shku qe Sala ti thot i fjal ne vesh Podestes. Ska faj i shkreti eshte rrit real estate ne DC

Deiono $8000 ne muaj e ka pensionin nje ish-ambasador i USA. 

$8000 ne muj si dalin as per membership ne private country club mer Ron, ulje e modhe me shku me lujt golf ne public course. Lene pastaj nje trip ne AC, vetem slot machines i bo 2 muj rroge.

akulli është thyer nga vetë Ambasadori Arvizu, i cili ka kërkuar të njihet me pikëpamjet e ish-kryeministrit për situatën në vend.

...pas anti amerikanizmit te qeverise Rama,amerikant e dinin se miky i tyre i vjeter e kish lan deren hapun per ata to come.

 

 

Berisha eshte antiamerikani. Jo Rama eshte antimerikani. Jo te dy jane antiamerikane!

Po boll o cuna me kete garen se kush eshte me pro-amerikani se nuk po fitoni ndonje gje te madhe. 

"Shqiperine si e lashe"- ia kerkon protokolli! Nuk ka ndonje cudi te madhe ketu!

Ne fakt Berisha me protokoll eshte thjesht nje deputet e nuk besoj se Arvizu ka udhezim te takoj cdo deputet. Po eshte nje pranim i heshtur i faktit qe ai eshte ende kryetari real i partise. Presim poetin ta sqaroj situaten. 

Hmm, me c'kuptim takonte Ben Blushin dikur Arvizuja? Apo si kryetari real i PS-se ne ate kohe. smiley

Mendoj se po ngaterrohen pak gjerat. Sjellja dhe qendrimi i Arvizut gjate tere mandatit te tij ka qene pak me i gjere se thjesht protokollar. Arvizuja ka qene gjithnje prane faktoreve, madje shpesh eshte dukur sikur ka dashur te punoje drejt faktorizimit te metejshem te tyre. Ne kete rast Berisha eshte takuar thjesht si faktor. Edhe mire beri. Vetem se lajmi po pompohet pak si shume.

Atehere nuk ishte ne fund te mandatit Arvizu. Tani sipas Etnikut po bente qokat e fundit. 

Gjithsesi turp eshte qe takohet akoma. Berisha duhet te ishte duke shkruajtur kujtimet dhe jo te shkruante ne facebook. 

Aman mor zot pse ja beni qefin ketij qelbsines se kush e degjon. 

Po s'ka faj Arvizu faj ka populli jone si kope delesh dhe kryesisht keta koketulat e PD qe mbeten tu i mbajt ere sumes se Sales. E provoj Arvizuja ta trajtonte Lulin si kryetar po c'ne ... s'jam un thot Luli kot e ke. Popull shpellar dhe pik!

Nuk e kuptoj arsyen pse Peshku e nxjerr ketu kete "lajm". 

Pse i jepni rendesi ketij, juve te Administrates, nuk e kuptoj? 

Apo per gallate? 

Hic s'po di.

administrata vdes me qen i cik si e paanshme, ose medemek mbi palet. i ruhet si djalli temjanit mos ndonje Left ve kujen pse nuk dhate lajm me berishen, kete "galloshe te vjeter" <-- ku esht perdor kjo Mrrok, e ma men? smiley

 

Jo nuk e di ku eshte kjo shprehja. smiley

Po une nuk jam i mire me batuta filmash dhe teatrash. 

liber politik. me serioz muhabeti, dmth. e di qe e ka thon Komandanti, por nuk me bjen ne hater per ke dhe ku. Me siguri rus ose kinez. Belqim dikush tek peshku na ndihmon...

Kete po mendoja dhe une Mrroklla kur e lexova, se kendej ne perendim, nuk jepen fare keto informacionet se me ke takohet ambasadori amerikan, se kujt i plasi. Jepen vetem kur vjen apo iken nje ambasador, qe ben takimin me Presidentin apo Mbretin. Takimet e tjera qe ai ben, psh, me kryetarin e Parlamentit apo kryeministrin, jepen ose nuk jepen, m'varet nga rendesia e vendit. 

kjo ka kuptim vetem se Arvizu rikonfirmon ate qe ka thene se Berisha eshte ala ai qe vendos ne pd

ka vajt me e helmu... i ka hudh i koqe te helmatisur ne caj

Po sikur te kete lindur nje dashuri e re mes te dyve, dhe Arviziuja po i lutet ta morri me vete ne DC e tu shpjegoje Republikaneve si behet opozita e shtyllave te tensionit. Pse pak ka ctu mesoje Saluku Amerikonve??????

Qeveria Rama-Meta po mban peng integrimin ... bla bla bla bla 

po c'fare konkretisht mor gerdall qe robt ku ti kesh se na ke lodh !!!!!

The Show must to go on...."Ore ky Arviz kimiku" sikur  u zevendesua, ne mos gaboj? ..smiley

S'ma ha mendja qe DASH ja di emrin Arvizut apo qe paskerka nje Ambasador andej nga Tirana smiley ..Me sa shoh e paskan harruar fare ta nderrojne dhe po ngel si ata ushtaret japoneze te pasluftes ne ishujt e Paqesorit.

PS: Dikush qe njoh kishte qelluar rastesisht te bente nje foto me VIPIn e ambasades dhe e kishte hequr foton me nusen ne sfond te FB dhe kishte vendos ate me Arvizun smiley

PS: Ky takimi me Berishen besoj se ka lene shijhe te hidhur ne kafene e Lulkes...Kaq kohe kryetar dhe nuk po ja var kerkush trasten 

..me konkretisht

zoti Berisha theksoi se sot në gjykatat e vendit, përfshi edhe atë Kushtetuese, ka gjykatës të kërcënuar me jetë nga segmente të pushtetit ose edhe nga vetë Rama. Ish kryeministri Berisha theksoi gjithashtu se qeveria Rama - Meta kërkon të anullojë njësitë e përbashkëta hetimore të luftës kundër korrupsionit në një kohë kur korrupsioni po rritet në mënyrë galopante. Ai theksoi se ato duhet të forcohen por jo të asgjesohen siç do të bejë qeveria me ligjin e ri.

“Kështu ai ka vendosur në krye të Policisë së Shtetit një komisioner të Partisë Socialiste, në krye të Agjensisë së Pastrimit të Parave ka vendosur kryefinancierin e PS, në krye të Institutit të Statistikave anëtarë dhe drejtues të strukturave të PS dhe G-99, ndërsa në krye të Komisionit të Prokurimit Publik ka vendosur një nga personat më të politizuar të vendit, i cili përcakton fituesit e tenderave sipas porosive nga lart”,

 

eeee ku eshte problemi ketu? 

Po ta masesh me ate standardin shqiptar 23 vjecar nuk ka problem. Po te duash te shohesh icik me shume perpara eshte icik problem qe i gjithe shteti drejtohet nga nje grup fare i limituar individesh. State capture i thone andej nga ju. 

Jo mo m'rregull po kur vjen nga goja e ketij qe ka qene ekstremist ne kete drejtim (limitimi i pushtetit) i bie vlera fare si problem. Ky ka qene aq keq saqe per inerci c'do gje te keqe qe ben PS legjitimohet tani.

"zoti Berisha theksoi se sot në gjykatat e vendit, përfshi edhe atë Kushtetuese, ka gjykatës të kërcënuar me jetë nga segmente të pushtetit ose edhe nga vetë Rama"

Thote ky qe vrau gjykates?

Arviziu thone se do te rri edhe 3 vjet te tjera, pasi ai i riu qe u emerua u c'emrua prape pasi rezultoi se kishte punuar me Podesta group dhe keshtu u reklamua nga qeveria aktuale.

Jo mer Berber nuk eshte fare ashtu se ne USA te kalosh nga detyra qeveritare ne zyrat e lobimit (ne K Street te Washingtonit) eshte komplet normale si rruge karriere. Lobimi eshte pjese normale e nje demokracie. Kshuqe edhe po ta kishte bere kete Donald Lu nuk do ishte ndonje problem ne kete mes. 

I gjithe procesi ngeci kur Republikanet mbyllen aktivitetin e Kongresit, ose ashtu u tha atehere. Mbase kishte te bente dhe me faktin qe po diskutohej marrveshja per armet dhe nje ambasador i ri nuk e merrte dot persiper. Vetem kaq. Arvizun nuk besoj se e kemi dhe per shume verdalle, jane qokat e fundit keto. 

lol. po ndonjehere duhen lene lojtaret te bejne edhe improvizime dhe jo gjithmone te ndjekin porosite e tranierit. Pra duhet te jesh pak me tolerant dhe te na lesh ndonjehere te sajojme ndonje gje, gjithmone kur nuk perben rezik per shoqerine dhe kombin.

>> Lobimi eshte pjese normale e nje demokracie.

i shkreti ti

ashtu e??? edhe 3 vjete te tjera....mire pra, ja po ia ndryshoj  titullin ne  " Nje emer ne kater rruge-Kujtime nga Shqiperia" smiley

Berisha ne Facebook: "Arvizu eshte burre shteti! Nuk themi me jo per armet kimike".

Amerikanet e kane kuptuar qe Sali Berisha eshte Kryeministri i Shqiptareve dhe sipas zerave brenda DASH  Berisha pritet te udheheqe vendin drejt anetaresimit te plote ne BE .

Ti Brad ta zgjat jeten vallai smiley

Poeti tha qe shpresat per anallim loje i keni vare tek Baca Blushi. smiley

Sigurisht qe eshte ne loje baca Blushi por per levizje teknike , shpresat Atdheu i ka tek baca Sali smiley

Sa per ate pune, Bc. Blushi eshte teknik i marum.

teknik leshi smiley

O Brado po mbaro lufta mer jahu....Iku gjermani smiley

Mos ka naj gjob te papagume ky amerikoni e se lejn me dal.

U rehabilutu Saluku, eshte shenje e qarte se Shtepia e Bardhe po kerkon nje partner serioxz ne Shqypni per te udheheq Poetin e Baca Blushin tek sheshi.

shpresat Atdheu i ka tek baca Sali

..shif kur te kerkoje Sala qe armet kimike ti hiqen gjermonit dhe te sillen ne shqiperi.Ene bojne ndonje pare shqiptaret ene mikut tone te madh ja zgjidhim hallin.smiley 
 

smiley .........smiley

Aha, me vonese. Delegatet iken...

Armet shkojne ne Brindizi, nuk vijne me ne Shqiperismiley

"The economist"

Sikur Shakespeare të ishte gjallë, do të gjente një burim frymëzimi në Serbi. Sipas saj, armiqtë e vjetër shtrëngojnë duart, miqtë e vjetër godasin njëri-tjetrin me thikë pas shpine.Sipas gazetës, një arsye përse Serbia ka arritur kaq shumë është përparimi i mirë në bisedimet me Kosovën, të lehtësuara nga Bashkimi Evropian.

..pas njoftimit te ministrit te jashtem serb Mrkic per perfshirjen e Kosoves ne axhenden e takimeve qe KM shqiptare Rama do te bej gjate nje vizite zyrtare ne Beograd  ka krijuar nje reagim ne opinionin publik.

"Kosova e pavarur i ka perfaqesuesit e vet me legjimitet kombetare e nderkombetare dhe nuk mund te perfaqsohen nga asnje perfaqesues i shqiperise apo vendi tjeter per interesat e saj ne Beograd.Zoti Mrkic dhe Edi Rama duhet ta dine mire se koherat kur Beogradi diskutonte me perfaqsusit e Shqiperise per Kosoven kane mare fund." ...shkrun komandanti ne FB.smiley

 

Rono, si i merzitur duket, apo jo? Kjo foto besoj se eshte bere pas JOse se armeve kimike besoj smiley

Shume i merzit duket dhe ska faj.

Ai ne fakt me ne fun ndihet titullar... kenaqsia e tij reflektohet ne mbajtjen e seriozitetit.  Ndien se nuk eshte me ambasador ne nje vendi te botes se trete...

Bo vaki, per kete, edhe arvizu do thosh, faleminderit rilindje!!! Por pa nje konfirmim nga ambasada, nuk do te spekulojme.

mu s'me duket hic i merzit. perkundrazi me duket shum i kenoq.

sikur po thote "eh, me ne fund, po punojme me rob per se mbari. paska Perendi!".

merzitja,  edhe neqoftese ka, i perket te shkuares. ah c'na plasi buzen ai qe iku... smiley

 

Eh ka merzitje dhe merzitje o Emo...Ja psh kjo goca na merzitet nga emigrantet "jabanxhinj te Tiranes"....Te gjithe jabanxhinjte qe hyjne ne Tirane duhet te pajisen me pare me viza turistike thote vajza.....kerkesa per Viza behet ne Ambasaden ne Kamez (guess who was planned to be the ambassador smiley )

si ka munci? c'do me PD-ne kjo???? smiley

ueeeeeee   c'humbje! c'mekat...... smiley    smiley   c'keqkuptim!!!!

oh, Laura... why, why, whyyyyyyyyyy

E dija qe e kishte nje prije supermacizmi kjo..Fshetazi nen rrogoz edhe vete PD e ka ushqyer kete ndjenje, kjo dihet boterisht..Besoj se e ka dhe Mein Kampfin e Xhaje Dolfit ne raftin e saj me 3-4 libra dhe 380 revistat Anabelle dhe Vogue smiley

sec shoh tek kjo nje lloj perceptimi untermensch kryesisht per "jabanxhinte e jugut"

Me aqe kohe sa ndenji ketu, eshte normale, qe ky diplomat t'i beje nje vizite nje te semuri, me te cilin dikur ka patur " pese pare " muhabet! Mirepo kjo nuk berben asnje lloj haberi per njerzit e ndare, njehere e mire, nga i semuri, qe u ka bere vetem deme pafund!

Eh o Grave, ishte po ky "diplomati" qe i tha ketij te semurit, burre shteti pasi vrau 4 qytetare te pafajshem ne mes te Tiranes...C'emer ti veme ketij?

Art, ai e ke spjeguar ne cilat kushte e tha dhe cili ishte konotacioni!

Eh o Grave, keto kushtet kane qene te vlefshme edhe ku DASH mbeshteste ate listen e gjate te diktatoreve anembane botes

eshte normale, qe ky diplomat t'i beje nje vizite nje te semuri,

smiley, civilizim do te shtoja une! 

Meqe ra llafi, ca cuna nga departamenti me thane se Arvizu kish porosit nje vegel kirurgjikale te vogel qe perdoret per do pune anej nga Azia. Ishte konfirmu se kur ish kthy nuk e kish me ate, pra e kish len pas. Mbledhja paskish qen per ato batutat plot krip te ish permjerit per trazira alla 97 ne vendit e dyte pas gjermanise, dhe mbase aleatin kryesor ne NATO te SHBA-ve.

U mesu se ish-permjeri kish dale nga takimi me nje dore te koqet, dhe me tjetren duke trokit ne dru e ne gur.

Dy kane qene pikat kryesore te bisedes:

1. Duhet plotesuar epilogu i librit qe Arvi po shkruan per vitet ne Shqiperi. .

2. Ne baze te marrveshjes, meqe Sala u zbyth pa lufte, i ka perforcuar premtimin qe Amerika do beje c'eshte e mundur qe S.B. mos te shkoje ne burg.

Ore po ai Basha, di gje njeri se nga behet?

Basha kush ?

 

Pres te dale tani publikisht dhe thote "Nuk i kam une celsat e kashtes por doktori, mos me bini ne qafe se dhe une si puna juaj jam..nuk di se c'behet" smiley

Basha te mbaje premtimet. smiley

 

hihihihiii... smiley

mora vesh qe kish protestu edhe Bradi. smiley

 

When asked if certain delicate questions would also be raised, such as the recent joint sitting of the Albanian and Kosovo governments in Prizren, when the two sides signed an agreement on strategic partnership, Mrkić replied that Belgrade will not lecture anyone on what to do and how to do it, but stressed that the limits are well known. 

Si duket edhe shkijet e paskan marr vesh qe kane te bejne me bijte e eterve! 

 

E harrove "Faleminderit Amerike!"

Takimi i z.Arvizu me Berishen ka te beje 100% me te ardhmen e Berishes . Eshte varianti me i mundshem dhe me i besushem i takimit 

Cfare mendoni z.Berisha ne se Juve u arrestojne dhe ju bejne kallzim Penal ? 

Kush eshte i vemendshem di ta lidhe kete edhe me kerkesen e BE per arrestimin e " Figurave te LARTA te Korruptuara " ku nenkuptohen Ministra e vet Berisha . U trokit tek dera e Imam Bajlldise per te pare se si do reagonte Lobi ...Berisha ka ende "miq te miqve " pertej detrave dhe do tu kete derguar sinjal  pasi do kete marre vesh qe 

Po i troket Tahiri  / nga kabineti me i iri smiley

Po si do te reagoje ai ? Jo me kot e ka filluar levizjen per "destabilizim " me kriminele te vegjel si grabitje , hedhje ne ere shtylla etj te cilat do vije duke i zgjeruar me Protestaqeedhe i "testoi " me armet kimike . Jo me kot tek "na kem Feisn e Bukit or tie "  kerkon  te justifikoje ingranimin edhe te Kosovareve me dengelat sikur Ju dogj Bytha per Kosoven se mos e shet Edvin Kriminel Kristaq Rama te Serbet smiley

Dhe lexoni ankesen per "Policine " dhe "presionin ndaj Gjykatave "  Nuk e di kush mund ti afrohet por problemi eshte :

Cfare i ka trasmetuar z Arvizu ketij Maskarai Intrigant te zhytur ne Krim e Korrupsion por me Banda e Pistoleros Aktive , qe dhe i ikur kerkon te ndeze zjarr ?...

A mos eshte me arsyeshme te shkoni me pushime "te gjata " e te kuroheni diku ? A mendoni keshtu edhe per familjen ?

Miqt e Miqve historikisht per te " perdorurit " e kane si variantin me te pelqyshem . Vetem delet e perendise dhe ca me teper Sqeprit e Bathores mund te shohin rrol Aktiv te ketij Matufjepsuri qe pret ore e cast ti "ytrokasin " .

Duan te thone se amerikaneve u ka pelqy shum kenga :
O sali tu befca fere
Mer pushtetin dhe nje here
Bashke me Maliq ...Leftere!

arvizu takon berishen,i futen nganje coffee alla turka,ca batuta nga 'koha' e dashurise...

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).