Nëqoftëse bujku nuk don t’i këndojë parmendës apo qëndistarja gjilpërës, kjo vjen ngaqë mjeti i punës e vret dëshirën për art. Napoleoni nuk do këndonte kurrë për një top zjarri, as Schumacheri për një ferrari. Romanca ime me numrin është vrarë që në shikim të parë. I ikim njëri-tjetrit pas orarit zyrtar, përshëndetur ftohtë e pa u parë, nga numër bëhem gërmë, alfë e parë, fjali hyrëse në bar, konjaku ngjyrën e ka marrë nga ju, o lisat e gjatë… konjak lisi, femër fisi, aq më lektisi kjo dalldi mbrëmësore e shkronjës, sa rimat vetiu buisin, si perlat nga gushëza e zonjës. 

Një Lindt gris mbështjelljen ar dhe membranën gjithashtu një protozoar, proezi bie mbrëmja përmbi trotuar, çliruar nga numrat jam shkronjëtar, shkronjëtar, shkronjat latine, numrat arab, kuptohet vetiu se për nga marr, fjalë, fjalë, fjalë e sipar, një belly dancing arab feks nga një dritar, (mashkullore dritarja, për rimë, kaf e cigar), formula flokëlëshuar e Eulerit kësisoj sa herë me ka vrarë!

“Geek” balukedredhur me funksione të Njutonit, bikutinat e mia të fshehta, hyj në bar, baristi më ngjan i shqetësuar si Lajbnic mbetur pa përgjigje. 
Pse kaq i ngrysur, pyet më e padëshiruara nga femrat, tërhequr nga magneti i vjetër i dy të pafatëve.
Nga formula e Eulerit, them kot. 
Ç’është kjo, pyet tjetra që ndërkaq e kam pagëzuar “laraskë”, ndonjë bandë e re muzikore e metrosë? 
Jo, i them, është çfarë përmbledh pesë numrat më të hatashëm të universit e i bën bashkë, u jep kuptim. 
Numrat? E papërfillura dëften interes. Papritur më përzihet – lisi i gjatë i konjakut ka patur insekte dhe qukapikët e pyllit të tij qëlluan përtacë. Ose të velur. 
E, numrat, i them. 
Cilët janë ata? Ajo është e pamposhtur, ka durim teleskopik, këtë duhet ta kisha vënë re qyshse ka arritur të kapë këmbët e saj alkoolike në ato rrjeta makabre prej plake dhe deti. 
e, pi dhe i, i them i sigurt që në mos për psiko, do më marrë për “nerd”, domosdo - kam edhe unë të drejtën time të pi limonatën i pashqetësuar nga përfillja e të mospërfillurave. 

Më the sikur janë pesë, këmbëngul ajo. 
E pabesueshme. Por unë rri i pamposhtur. Pas heshtjes së gjatë, të cilën ajo e dëgjon me po aq vëmendje sa të tre numrat magjik, flas më në fund: njëshi dhe zeroja! 
Sytë e saj u zmadhuan, por pa u bërë dot ende dy zero. E pamundur, tha. Por pa shpjeguar më tej se çfarë ish e pamundur. I dhashë fytyrës shprehjen “si të duash”, të cilën e zotëroj mirë. Prisja që tjetra të fyhej e të ikte në anën tjetër të barit mbushur plot me numra primitivë, me shtatëmbëdhjeta të çmendura apo pesa budallaqe. Por ajo nuk luajti që aty. 
Nuk e mendoja kurrë që dikush do më fliste për njëshin, tha. Kurse për zeron… as në ëndrra jo. 

Gota e limonatës kishte shkuar në gjysmë pas 27 minutash. Kjo nuk do të thoshte se më duheshin 54 minuta ta pija të gjithën, por se për 54 minuta do kisha konsumuar gjysmën e gjysmës. Dhe një të tetën për 81 minuta… 
Nuk e kisha besuar qëdikush do më fliste për njëshin, tha tjetra duke me thyer kristalin e serisë numerike, e cila do të më linte përjetësisht aty, me një limonatë pambarim e bar që s’mbyllej kurrë me baristin Zeno. 
Kush të tha se mund të flas për njëshin? Nuk mundem, i thashë. 
Syte e saj pulitën zhgënjimin fillestar. E njoh atë kotiledon fasuleje që mbin nga pambuku i lagët i syve të femrës. 
Kurrë s’kam mundur, vazhdova i thyer. 
Në vend që tjetra të ikte, më pa me admirim. 
Pra, edhe ti qenke përpjekur, pyeti me zë të butë. 
Po, i thashë me një rrëfim kapitullues, sinqeritetin e të cilit s’e ka dëgjuar akoma ndonjë prift pas grilash gjermësot. Dy mijë vjet janë një pothuaj asgjë, vërtet. 
Nuk mund të thuash që s’jam përpjekur, përfundova. 

U pamë pa folur, ama gjithë duke e përkufizuar njëshin siç ndodh gjatë shikimit sy në sy, duke e lënë veten të përplaset në pasqyrat pa fund të tjetrit, e duke kapur për një grimë veten e fundit, atë që nuk pasqyron e s’pasqyrohet dot më, aty ku është njëshi, domethënë një hije e tij tek vrapon të zhduket pas murit më të afërt të shpellës, ajo vrimë e zezë e syrit që thith çdo rreze dhe e përthyen në kushedi ç’dimension shumëfish të treshit të tmerron me kuptimin e vërtetë të çastit, atë kokrrizë silicore të kohës, nuk ka njeri të gjallë t’i qëndrojë shikimit të drejtëpërdrejtë të llojit të vet, një krah fosil rrëshqanori fluturues të sjell doemos “në vete” pastaj, tek e zakonshmja kapitulluese, të bën rob - ne kujtojmë të Zotit, apo të matricës, të një lloj vargoi që duhet të jetë sa më i pakuptueshëm, kur në fakt na bën thjesht rob të asgjësë, i tillë është thelbi i njeriut, të jetë rob pa i përkitur askujt, lloji më i pashpresë, pasi nuk di prej çfarë apo prej kujt të çlirohet.

Dalja nga vrima e zezë vjen me pasoja, graviteti është skulptor i dritës që përcjell Davidin, të gjitha vajzat në bar ishin sot të zëna, të përfillura bajagi, tryeza ime ishte bosh, domethënë me një njëri, dhe ky isha unë me askënd, karrikja bosh nuk tregonte asnjë shqetësim prej asgjësë, zeros plotëse si një hënë e pangrënë kurrë, cigarja ishte djegur e gjitha pa e thyer shtyllën e hirit, cilësi e mirë, mendova, kamarjeri u shfaq si një numër ireal, rrënja e minus njëshit, “i”-ja elegante, një “unë” e përkorë, gërmëvogël, që më shqetësonte gjithnjë kur vihej në funksionin e logaritmit natyror, atje në të dalë të formulës së Eulerit. Nuk do isha matematicien i klasit të parë, sipas Gaussit, pasi në formulën e Eulerit kisha probleme pikërisht me numrin “i”, i cili sillej aq mirë, pasi i pajtonte të dyja rrënjët e njëshit, por nuk ishte kjo që më shqetësonte: ajo “i” ishte cfarë nuk ishte unë. 
Çfarë do marrësh, pyeti kamarjeri, me thjeshtësinë e një bizoni. 
Një espresso, thashë.
Ai pohoi me kokë.
Bëje dopjo, nxitova të thosha, dhe kur sytë e tij miratues thanë prapë OK, m’u duk sikur shpëtova nga diçka e jashtëzakonshme.

235 Komente

Paksi konfuze si ne jerm ,pak si delirante....mbase ka nevoje te rrallohet

niq i ri ky.....e megjithate çka thua nuk ka vend..Krijimet e Emigrantit i kam lexuar e shijuar gjithnje e jam shume objektive ose mundohem te jem...smiley

“Te gjitha formulat matematikore te drejtojne ne tryezen boshe,” ka thene nje i urte. Pertej, ironise dhe 'formulacentrizmit' me ane te cilave trajtohet figura e femres, dhe pertej formules te idealizuar nga narratori, behet fjale per demokracine e te qenurit njeri. Geekizmi si nje forme e lirise njerezore eshte qendra e temes dhe shkaku i vuajtjes se tij qe ne fund fare shpetohet nga ngrohtesia qe do t'i jape nje dopjo espresso ne te ardhmen immediate.

Por qe nuk vjen kurre...

Narratori eshte i burgosur ne tunelin e hapesires ekzistuese midis tij dhe femrave te perfillura bajagi, ashtu te shtrira ne bare si kope delesh, duke shpresuar qe nje sy vezhgues do ti shenjestroje dhe do ti shpetoje nga vetmia rinore qe gezojne. Megjithate ferri Eurelian eshte i embel, dhe domethenes per zerin e gjithedijshem (omniscient) sepse shpjegon te gjitha misteret e botes dhe raportet fizike te natyres, midis te cilave hyjne edhe marredheniet njerezore.

Kazualiteti i mendimit, dhe si rrjedhoje i gjuhes qendiset me ironine, humorin, por edhe me disa te verteta universale siç eshte tendenca e njeriut te synoje te miren duke anashkaluar rregullat formale te jetes qe na kushtezon. “Eureliane” mund te konsiderohet si nje shprehje e shqetesimit postmodernist dhe kritike ndaj shoqerise konsumeriste, mungeses se thellesise e te menduarit, si dhe izolimit te njeriut nga bota e jashtme. Narratori eurelian-dashes ne fund eshte i bindur se shpetoi nga ky izolim, por siç na vertetojne syte ne lexim, kafeja nuk ia prek buzet.

Nje histori rezistence te botes se brendshme nga bota e jashtme, nje interiorizim por edhe nje externalizim te natyres njerezore. Nje formule per vizionin e botes, nje qendrim ne mes te shume qendrimeve qe ka per baze demokracine e subjektivitetit. Shpresoj qe edhe karakteret femerore çuditerisht te pazhvilluara ne kete shkrim do te trajtohen duke u nisur nga ky parim. Ne fund te fundit klishete qe vuajne geeket i vuajne edhe vajzat e reja, inteligjente apo jo.

"Euleriane" me fal. Po ia kursej vetes nje qortim...

smiley

PS. Faleminderit!

Sofizem safoizem safi!

 

Ku e shef sofizmin dhe safoizmin ketu tani? 

Tek rotativa e shkronjes shqip te epokes se matriarkatit, vetem lloqe dhe asnje permbajtje, "per mendimin tim ....", "nuk e kisha ne ate kuptim, por ne nje qeter kuptim ...", "keni keqinterpretuar kuptimin tim ...", "nuk me keni kuptuar kuptimin tim ..." etj, etj, vazhdon pa fund me timin, por asnjehere me tatin.

haha...lexoje edhe njehere dhe kupto...

Kopshtije ke ngatruar geek me neds. Personagi ësht një neds (matematicien )

Kopshtije ke ngatruar geek me neds. Personazhi ësht një nerds.

Bukur Emo më pëlqeu.

 Jardine, me syzat  feministe e paske lexuar edhe kete ? Dhe domosdo, ke pikasur "tufen e femrave qe shtrihen si delet ne bar(e)" lol (fallocentirzem desh e lexova ate "formulacentrizem" ) Narratori "I burgosur ne tunelin e hapsires midis tij dhe femrave", ne hapsiren e formulave,eshte  intelektuali geek apo nerd, me pamje te cuditshme,  me floket alla Ajnshajn dhe syzet ala Woody Allen, i zhytur "ne ferrin  e embel  te formulave euleriane", i pashqetsuar nga bota e bukur e femrave euklidiane .  

Qershia mbi torten e analizes feministe eshte sugjerimi per "zhvillimin e karakterit te femrave" te cilat, ceshte e verteta, kane mbetur ne tregim si sfond , si mase armofe e zhytur ne vetmine e rinise smiley

Deri ketu mire por nuk eshte  geeikizmi  tema qendrore dhe vuajtjet e tij (geek apo gei) nuk jane shqetsim universal. Tema qendrore eshte shqetsimi filozofik, sa postmodern aq edhe parasokratik per thelbin e ekzistences njerzore, per qenien dhe hicin , per ate hapsiren qe shtrihet nga njeshi tek zero, nga jeta tek vdekja. Eshte enigmatike menyra si njeriu primitiv kaloi nga inventari empirik i sendeve dhe objekteve , ne abstragim, tek koncepti i numrave.Njeshi ishte hapi i madh.Zoti eshte Njeshi.
 

femra ne kete tregim shume e vleresuar me duket. pa penis envy eshte, shume e kujdesshme ne komunikim. smiley

Imagjinoje skenen pak ndryshe:

-Nuk e mendoja kurrë që dikush do më fliste për njëshin, tha. Kurse për zeron… as në ëndrra jo. 

E habitshme-fola gati duke pesheretire. Nuk u ka thene kush deri tani, qe ne formulen euleriane,  je nje zero e trishtuar, bosh , e cila merr kuptim dhe gjallerohet vetem nga nderhyrja fallike e njeshit?

Disa sekonda pasoi nje qetsi alarmante,pastaj me nje levizje te shpejte  ajo rrembeu goten e limonades dhe pa piken e delikateses ma derdhi ne koke.

-Je nje derr fallocentrik me syza , ja cfare je !  smiley

 

prandaj mu duken shume te ndara gjerat. se te krijohet nje njish, duhen dy njisha. nje njish eshte nerd, geek, eshte laraske me geta alkoli si plaku dhe deti, nuk kishte rendesi. ketu me pritet filmi mua. du njishat me deshire ngaterrohen per te kriju nje njish, apo ky njishi, shko ne bar dhe i duket vetja i shkeputur nga shume njisha. smiley tani varet edhe cilit njish i duket vetja me i rendesishem ose me pamor (optics have a say in it).

Ja prit, se vjen ajo Vaginistja e Vogel tani dhe te ben copa...

vetem tre sekonda pritem smiley

PF te lexon jo vetem mendimet por edhe tasieren. 

Me erë pra! Si tha plaku: Cou se paska ardhe nje kooperativiste e re ne fshat. smiley

Nuk kam thene qe Geekizmi eshte qendra e temes. Ne fakt me beri te qesh me te dhe per kete arsye   i dhashe rendesi te shtuar. Jam dakord me ty qe shkrimi eshte nje shqetesim filozofik, dhe e kam aluduar kete besoj.

Pavaresisht verejtjeve dhe fryrjeve qe bera, me ka pelqyer shume stili ne te cilin eshte shkruar. Tani, ekzagjerimet persa i perket figures se femres dhe vuajtjes ishin gjysme me qellim, gjysme natyrale. Qellimi im ishte qe te shkruaja mbi menyren se si e kam perceptuar une, por edhe te shtroja si problem perfaqesimin qe i behet grave. Kuptohet. smiley 

Ajo qe me habiti por dhe me beri te buzeqesh ishte se si nje feministe denigron femrat duke i quajtur "nje tufe delesh qe shtrihen neper bare". Autori shkruan me kode te fshehta fallocentrike, Jardine.Perse nuk e the hapur dhe me ze te larte? smiley Ja , shife , femra aty del pasive, aludohet se ajo simbolizon zeron, boshesine etj smiley

Pikerisht, sepse femren e ka bere pasive bera verejtje. Por nuk isha aq agresive sa duhej sepse nuk me pelqen te presupozoj kodet me te cilat shkruan autori dhe qellimet e tij, ose te pakten ta shpreh nje gje te tille. Gjithashtu nuk doja te fyeja Emigrantin per shkrimin  e tij, por nje gje ta kesh te sigurte, ne nje kontekst joletrar do ta kisha sulmuar. 

Pastaj femrat e shtrira ne bar ishte interpretimi im i shkrimit, kuptohet gjithmone duke gjykuar kodet abstrakte te autorit.

ne nje kontekst joletrar do ta kisha sulmuar.

Po ketu pra duhet cvendosur beteja , sepse pjeset letrare jane si "pilula te sheqerosura" , permes tyre percillen me lehtesisht klishete fallocentrike. dmth ketu eshte Rodi, ketu kerce.

Nuk e di Spiritus. Per mua letersia dhe arti nuk preken... 

Mendoj qe eshte vandalizem pavaresisht se eshte bere nga feministe. Problemi yt eshte se nxiton me etiketimet qe ben. 

Ta kam thene qe nuk ka rendesi fare se çfar mendon ti, Spiritus, Emo, une dhe peshqit, e me tej Derrida, Foucault, Spengler, Frojd, Marks, Lymi Tutit, Li Pazari, Palluqe Vrapi etj. Ne nuk mendojme, ne vetem kryejme procese fiziologjike njesoj si ato te WC-se.

Ka rendesi vetem fakti qe ky eshte thelbi i revoltes feministe, Krishti mashkull eshte monumenti patriarkalist par ekselance madam Karrote. Kesaj virgjereshe i lumte palla (qe nuk e ka) se e ka nxjerre ne shesh thelbin e levizjes feministe, si dhe çdo levizje tjeter revolucionare, te bardhesh ose jevgjish qofte, race ariane ose race çifute qofte.

Pa kuptur kete, nje mut keni kuptuar se çfar ndodh ne bote.

 

Nuk ka revolte feministe, te pakten mbareboterore nuk ka. Fakti qe ti e gjykon si te tille tregon revoltimin tend me çdo levizje anti-sistem ose me mire me thene anti status quo. Nuk eshte faji im se ti vuan nga komplekset e ndryshme...

Cfare kontributi ke dhene ti ketu tek PPU-ja duke i sulmuar njerezit pa pushim dhe pa arsye? 

Cfare kontributi ke dhene ti ketu tek PPU-ja duke i sulmuar njerezit pa pushim dhe pa arsye?

Kontrimuti im eshte nje revolte kunder status quo te sallonit mondan te signora Bertinit qe qelbet era livando afrodiazike safoike.

 

Ehu je i merzitshem...

luan me fjalen ai qe akuzon te tjeret. beni si them une, mos beni si bej une.

Spiritus.... Feminzimi ka marre forma te ndryshme... Shumica e feministeve Shqiptare qeshnin me Maternitetin e Presheves...ndoshta nga qe asociojne  Shtatezanine  thjesht me te vjella e dhimbje poshte barku per 9 muaj.....kupton ti fetusi qe quan nenen kurve etj se ndien te rrafmet e matrapikut etj.... jane gjona te thella.

Konflikti horizontal midis skizofreneve ne kerkim te identitetit...urrejtje ndaj vetveteves..aseksualizem deri ne gjymtim te organeve apo injorim te nevojave te tyre ..as Frojdi si kap dot  ca.

Komplimente Emigrant, nje perjetim  Letrar i Oswald Spenglerit, kryesisht ne pjesen e pare te shkrimit, kur jeni duke perjetuar organiken,....lehtesiht i lexueshem por qe te perpin ne rrjedhen e tij, komplimente edhe njehere.

"kupton ti fetusi qe quan nenen kurve etj se ndien te rrafmet e matrapikut etj.... jane gjona te thella." 

per kete nuk e di si eshte shprehur Frojdi. 

Froidi eshte i tejkalu, Gaia, se ishte falagocentrist, gjithashtu...bota post moderniste e hudhi ene ate ne kosh. Dikush me backgound ne psikologji mund te na iluminoje, per fetusin qe donte me exhale......Ka ca artist andej nga Rusia qe gozhdojne edhe palloqet....te me fali deputeti ....

Ka ca artist andej nga Rusia qe gozhdojne edhe palloqet

Ka edhe me keq akoma. 

" Napoleoni nuk do kendonte kurre per nje top zjarri , as Schumacheri per nje Ferrari "

Interesante.

shume interesante se ku i gjen autori keto sigurira. 

o ferrari/ t'ka lala shpirt/ o, t'ka lala xhan/ une s'mujtem me t'arrit/ shumakeri qendro, o n'spital

Kshu eshte kur fjala perdoret vetem si palester hidhu sa andej kendej neper vegla gjimnastikore per te zhvilluar muskujt ne forma te perbindeshme bodybuilding art modern pa pike kuptimi, vetem si qellim ne vetvete, per t'i treguar te tjereve, dhe vetes ne pasqyre si Narçisi, se jom me i modh se Stivrivsi.

Tek tema tjeter Magus dhe Luliani nuk bien dakord per kuptimin e dy fjaleve, çfar quhet urrejtje dhe çfar dashuri, ju doni me gjet se çfar ka thene autori (qe rrezik as vete nuk e di) me nje muhabet absurd rreth tavolines se çajit te Kapeleberesit, Leprit dhe Lizes, duke spostuar vazhdimish pozicionet, e duke lene pas pjata te palara.

Nuk eshte pune interpretimi, pune ngjyrash, daltonizmi, mua me duket keshtu, e ty te duket keshtu. Midis Magus dhe Lulianit nuk diskutohet per ngjyrat, por a ka drite, apo ka hije. Vihet ne diskutim qenia e 1 dhe 0. Dmth muhabet qorrash.

Jo ore vella, papergjegjsia e perdorimit te fjales ne kete fare feje, eshte injorance fenomenale, vete fraza me e thjeshte, edhe ajo me banale (psh "une mendoj"), i ka te gjitha ngjyrat brenda. Ka vend me shkrujte nje traktat te tere.

Megjithse nuk ka rendesi, qellimi i universit qenkerka salloni mondan i sinjora Bertinit. Bjerini, mshojani deri ne shkaterrim total.

 

Cdo njeri ka te drejte te jape mendimin e vet persa i perket ketij shkrimi ose ndonje shkrimi tjeter. Interpretimi qe kam bere une (marr shembull) per "Eulerianen" eshte komplet subjektiv por kjo nuk do te thote qe une nuk duhet ta shkruaj. Besoj se Emigrantit i behet qejfi per interpretimet e ndryshme qe i bejne njerezit shkrimeve te tija.

Tani, ky koment qe ke bere, jo vetem qe nuk eshte me i mire se i imi ose i Spiritus (nuk mund te flas per te LK-se dhe Magusit sepse nuk i kam lexuar), por nuk ka te beje aspak me shkrimin qe ka bere Emigranti. Kujdes me derdhjen e helmit nga goja...!

 

  " vihet ne diskutim qenia e 1 dhe 0.Dmth muhabet qorrash"

Me ne fund Zoti eshte kapur ne gracken e formules euleriane, Heretik. Zoti ekziston.Si e neglizhove kete lajm? : https://search.yahoo.com/r/_ylt=A0oG7lnC...

"Like a Shakespearean sonnet that captures the very essence of love, or a painting that brings out the beauty of the human form that is far more than just skin deep, Euler's equation reaches down into the very depths of existence."

Nisur nga kjo thenia me lart, tregimi, gjithnje sipas mendimit tim, mbyllet me nje persiatje per thelbin e qenies, te unit.Permbyllja me elegante do te ishte qe ky kerkim te vazhdonte jashte vetes, ne raport me tjetrin, me "larsken".Kush tha qe nje "larske" nuk ka  nje trashendence qe te con ne thelbin e ekzistences, qofte kjo Logos apo Eros?

 

s'do i vije mire. ketu do jemi smiley

 

Shiko Spiritus se kur i solla per provokim Emigrantit formulen e Godelit per ekzistencen e Zotit (mbasi isha talle me ambicjen ajshtajnian "per te kuptuar mendimin e Zotit", alias Zoti i shkencetareve dhe filozofeve, me te cilin eshte tallur i pari Paskali), ai beri finde muskuloze palestre, jo po logika nuk ma mush menjen, jo po pergjigjen ma vone se ashte eshte nje pune, etj, etj.

Tani na del Euleri qe paska vertetu me formule ekzistencen e Zotit. Eshte bere rregull tradhetia e vetes, se per tjetrin dihet ajo pune.

Ne rregull fare me formulen e Eulerit, por kisha nje pyetje:

Ky Euleri si e ka vertetu ekzistencen e mamase se vet, ose ekzistencen e ducit te gruas se vet futja n'llape? Ka ndonje formule per kete?

Dhe pytja ne fakt eshte per ju, se nuk me rref fare as tek Euleri e as te Godeli. Ketyre gjerave ja kam pire lengun.

Pyetjen nuk e kam per ndonje person specifik, sepse nuk ka se si te me rrafi per anonime qe nuk u di jeten, dmth kane familje, raporte dashurore fikse, apo jane vetem te mjere te vetmuar qe i bine me dore (ose me themer) nga kater anet e botes, kudoqofte ne nje garsoniere ne Tirane afer Polikumit, ose ne nje grataçiele NYC Manhatan?

Pra nuk du pergjigje, pergjigjen jepjani vetes.

Dy pyetje kam une:

1. Cte Keqe ka Masturbimit ne nje Grataciel te Manhatanit? Je me afer zotit apo jo?

2. Me te ramen me thember kuptoni 'Foot-Job'???? E deno Kisha edhe Kete?

a te thashe, o Spiritus?

erdhi, me hamletian se kurre: "o ppu, i mbushur me feministe postmoderne si mos me keq, kam ardhur ketu te ndreq " smiley dhe si tha? a ka qit Euleri ndonje formule per ekzistencen e mamase te rojtarit ke Kulla e Rojes? mamaja dihet mer, si t'ja bejme ankthit jezusian: O Ate, ku je?

Jo mer se nuk eshte ktu muhabeti.

Muhabeti eshte: mbasi mbarum pune me kyç, kush e la ate jargavitjen qe mbetet si pune harte neper breke?

Adhurimi yt per gjeografine eshte mbreselenes smiley

 

Ka vend me shkrujte nje traktat te tere.

jemi ne pritje. 

Cfre ke shkruar qe ke merzite Zeusin e te qellon me rrufe sic themi ne ne Laberi "te qellofte me topuz " 

Lexova ate paragrafin e fundit se fillimi mu duk tip Gorki i tejkaluar , Jo nga Cilesia , te kuptonemi . Ctensionimi i nje menyre te shkruarit te vecorishme tendes , ( si bucim e topit ne timpan smiley ... ne  fund te rrefenjes sa vjen e po  te arrin nje Relax te mrekullueshem . Urime !.

Çfarë do marrësh, pyeti kamarjeri, .....me thjeshtësinë e një bizoni. smiley
Një espresso, thashë.
Ai pohoi me kokë.
Bëje dopjo, nxitova të thosha, dhe kur sytë e tij miratues thanë prapë OK, m’u duk sikur shpëtova nga diçka e jashtëzakonshme.

Jo per gje po ne si zone kemi Sqapin per te thjeshte smiley

po hic, o Ziko, nje rrodhe te pafaj, midis kurrizit te mushkes se heretikut dhe samarit ku ai ka hipur per shtate pale qejfe smiley

As qe e ndjen fare mushka ime rrodhen tende Emo sepse ne vend te samarrit ka nje rrodhe te madhe. Keshtu qe fute vetem rodhe nen rrodhe.

Mushka ime, dhe une mbi rodhe shkojme diku, problemi eshte se nga ja mban kali yt dhe ti?

 

smiley

e ke sjell i her kete. Deal-i eshte qe jo dy here te njejten gje.

se do na gjeje si kto te PDse me Ramen tu honger makarona smiley

 

formula ka huqe si mushka xanxare

po s'dite ta ngasesh te hedh nga samari smiley

smiley

 

muabetet e Goedelit nuk kane asgje te perbashket me kete muabetin ktu. se ato te Goedelit duan nja 6 aksioma si mballoma qe ngrehina te mbaje. ke parasysh kur duan te mbajne ndonje peme qe i ka ardhur vakti te rrezohet? i vene ca furkace qe te mos bjere.

pra ky muabeti ktu s'do asnje furkace, plus qe Zoti permendet thjesht per hir te harmonise universale. euleri "nuk ka nevoje per ate hipoteze, madherija juj, Heretik"

smiley

Ashtu eshte Euleri nuk ka nevoje per ate hipoteze, por ka nevoje per lodra fjalesh palestre, se te Thuash Zot apo "harmoni universale", do te thote jo ush po gomor.

Tani nga mushka dhe kali, arritem tek gomori. Mire jemi, jo keq.

 

smiley

 

.

Emo, qendroi larg sot heretikut, se eshte shume ne forme. Nuk e mund dot sot.

Pse ere harmonine natyrore ( universale apo e lagjes ) tapet mundje e ke ti Emigrant  

 Zoti te ishte aq harmonik , nuk krijonte dhe ... me rime smiley

Furkace ...smiley Mire aty ! Po dhe Mballoma nuku keq !

po me detyron, o Ziko.

Se kshu nuk jam fare i serte... e as xanxar smiley

 

Jo mo jo ..Me fal po ve re se ke fillu e zotro veten me mire se badibilldingsat e PPU smiley

Keshtu pra mo .Ta ndiejne se mundja eshte sport Muskujsh , ndersa ti  fton per sport Trush ...Po kush i humbi thuaj..ti gjeje lefKOPEJA ( pa lidhje .. ë ) 

Ho pra ja kshu ka lezet edhe për ty ...të ikësh nga Feja ! Të ka kriju kushte Rilindja ti xhvendosësh Muskujt e trunit dhe ti vësh ku duhen për ti sjellë kulturë dhe humor shoqnisë , jo me ja bo vetes me gisht mbrapa në pasqyrë " ja futa dhe këtij "smiley

Tani e kuptova ku paska qene problemi. Kjo dhune e shprehur nga Heretiku reflekton ne te vertete nje besim qe po lekundet dita dites. Nje lufte midis ekzistenciales ( materies, dhe realitetit njerezor) dhe besimit tek zoti ose imagjinates (siç mund ta cilesojne ateistet). Forca e fjales eshte e madhe, dhe "Eulerianja" paska bere punen e vet per te provokuar reagimet dhe reaksionet hormonale brenda Heretikut tone te dashur, por do t'i kujtoja qe eshte thjeshte nje vizion bote, jo propagande kunder zotit dhe ekzistences se mundshme te tij. Qetesia eshte e rekomandueshme sidomos ne çeshtjet e zemres Heretik. 

Pak vere e kuqe nuk do te te bente keq,

perkundrazi,

te ben mire.

smiley

pse jo? Pak satanizem te ben mire.

pijetar je smiley

 

E bën vet "pijen" dmth... me kazan artizanal.

ai s'pi me duket, se po te pije do kete efektin e kundert, do kthjellohet. i papire eshte nje jerm.

Spiritus, a i ke la duart?

Ne fakt me duket interesante korruptimi qe i ben simbolit te veres se kuqe. Besoj qe je i inspiruar nga Darka e Fundit, apo jo?

Nga Dan Brown, do thosha une.

Heretiku inspirohet vetem nga hyjnoria, jo nga interpretimet e saj!!!!!!

Vepër monumentale. Të bën impresion kur e shikon live. (Darka e fundit, flas smiley )

Jam inspiruar nga lengjet te ciklit henor te sinjora Bertinit.

Si s'hyra nje here e te te gjej pa lengjet ne goje mer burre, ncncnc, qenke i fiksuar.

Ja erdhi edhe Pro Fil aktiku, mbledhesi dhe konservuesi i lengjeve ne lende plastike.

Fetishizmi hyjnor....

Heretik, mos ja ul kaq poshte breket debatit mor burre. ca eshte ky stil pueril i te vizatuarit ne mure..pff

e ka pa veten i cik si ngusht sot, prandaj. 

courage is grace under pressure smiley

 

courage is grace under pressure

smiley

Nuk ka te drejte ti imponoje njeri mjetet shprehese tjetrit . Aq me tepr nje piktori ! Mua me eshte dukur shume Humane qe ketu , ne USA , Homlesseve ose dhe disa me ..ca mangut .. u kane hapur "nje shtepi" me ca dhoma  ku kryesisht vizatojne . Biles ka qe anthuziasmohen aq shumë edhe i Çmojne si psh ..I paarritshem !

Përse PPU te bëjë përjashtim ? Mund te thuhet si pretendim i tepër se nuk ka fonde .Po në virtualitet përse të mos ta përkrahim ?

Minotauri dhe Safo.

O Pifto, po ruaj çik higjenë intelektuale more; mos e lësho veten. smiley

.

Ah tani e kuptoj çfare tip 'femre' te pelqeka! Dita jote e preferuar qenka 25 dhjetori. smiley

pula hungareze. subkoshi u dekonspirua smiley

Heretiku at his best!!! Unplayable. - 14 Janar 2014 - 22:41

dhe ka shume uje;

mund te kish filluar thjesht: '' ka kohe qe romanca ime me numrat eshte vrare ( dhe jo ne shikim te pare, ore jo-nuk shkon- shenimi im). u vra kohe me pare, atehere kur si pakuptuar... etc etc.

smiley

smiley smiley  ...

dhe ka shume uje;

Alba 1 (qe duhej te ishe 0, po ja qe te ra per fat te jesh 1) kush ka shum uje, vera?

 

1 kos , 9 uje je o hero. ja cuf e grricu. pse je buball?

you're so sweet! 

btw, do you like kefir?

Pekundrazi, "ne shikim te pare" ben pjese e gjenialitetit te ketij shkrimi. Rrezaton nje lloj fatalititeti por ne te njejten kohe i jep shkrimit nje ton ironie dhe humori. E kam lexuar nja 4 here dhe çdo here qe e kam lexuar me ka pelqyer edhe me shume. 

E paska kall Tiku!

Qe kur lexova "koqet e ademit" smiley i lexoj me kenaqesi shkrimet tuaja.

111 komente smiley

Me vjen keq per Emigrantin qe fokusimi tek shkrimi i tij morri drejtim tjeter.

chantelle y toro smiley

Thuaj çfare te duash Heretik, por ne te kemi zberthyer deshirat subkoshiente: te pules, te 'veres' se kuqe, fetishizmit hyjnor etj. etj.

Presim falenderimin tend.

Kurse ne kemi zhveshur laskuriq fytyren tende koshiente.

Presim mallkimin tend.

Naten e mire.

smiley

Ai nuk e kupton se ka humbur vajzen me te bukur... smiley

nuk e kupton smiley sidomos tani qe vajza nuk pi me as alkool .

dhe perse? per faj te formules euleriane.njelloj si te thuash: per faj te debores qe binte. per faj te trenit qe erdhi me nje ore vonese. gjithmone ka ca gjera qe mbartin nje lloj fataliteti.  si mu cfaqe ketu,  ne kete mbremje ne Dubulti , mbreti Zog!

Cheer up, guys......  vajzen me te bukur Heretiku  nuk ka mundesi ta humbi per faktin e thjeshte qe nuk ka vajze me te bukur...te tana vajzat jan tbukra...... kjo eshte rreshkitje kome nga ana e Jardine mbas faullave te panumert te Heretikut qe eshte ....il gatto cattivo, tek Peshku. 

Eshte subjektive gjeja ose sic do  thoshe Heretiku "merr syte e mi dhe shiko Jardine".

Te jane qepur moj cupe me gjilpere ne dore.smiley

Ketline, e ke degju ate shprehjen popullore "shkon si ajo gjeja... ne dasem" smiley

Per Heretikun nuk ka subjektivizem, Spiritus, Heretiku ka vizionin qe asnje nga ne nuk mund ta ndaje me te. Ky eshte thelbi i qenies se tij, ai kunder botes se verber... Ai hedh poshte edhe relativizmin ndonese eshte i formuar nga autore  thellesisht relativist dhe kjo perben kontradikten e tij, me thelbesore. Nderkohe duhet respektuar pasioni i tij per te provokuar audiencen qe kthehet ne minus kur e perdor per te vecuar e anatemuar te dobetit.

 Baku pi vere ne gralin e shenjte.

Hmmm...imazhi qe solli Heretiku me tronditi thelle me te thene te drejten.

Fatmiresisht, bukuria ime ngjall tek te tjeret ndjenja po aq sublime sa hyjnia qe adhuron Heretiku. smiley

Heretiku nuk beri gje tjeter vecse na shtoi me teper dashurine per ty, jardin.

Ne fakt besoj qe nje kompleks i ri po zhvillohet tek Heretiku. Une si perfaqesuesja e Erosit tek ky blog po zevendesoj perendine e Heretikut. Pra, ai ka rene ne dashuri me mua, por ndjen urrejtje te thelle sepse po ia marr ate qe ka me te shtrenjte. 

smiley O Penar qe na more ne qafe me kete Peshk!

Jardin, flegrat e hundes sime po ofendohen nga mungesa e modestise suaj.

Ju me te drejte intrigoheni nga dashuria hyjnore midis grave dhe mrekulloheni, nderkohe qe jo pak here shprehni antipati per meshkujt e tiparet qe ata trashegojne gjenetikisht. . Ju smund te beheni perfaqesuese e Erosit....

Une them te bejme paqe se ne kete bote jarane do kete mjaft gra te mrekullueshme edhe per Ju edhe per Ne. Peshku pa uje eshte plot me peshq per te gjithe. Peacesmiley

@sepse po ia marr ate qe ka me te shtrenjte.

Nuk del e qarte, cfare ka me te shtrenjte Heretiku? Mos doje te thoje "me te shenjte"?

gjithmone ka ca gjera qe mbartin nje lloj fataliteti .... 

E vertete kjo thenie!! Shume rremuje qenka bere ketu!!

E ke lexuar " Virgjereshat e Venecias"...kerkoje, nese jo! 

smiley   nuk e kupton  [smiley]  sidomos tani qe vajza nuk pi me as alkool .

E kam thanë prej kohësh që asht midis nesh ..Qejfi ma kishte të mos ishte bythë lisave e rrepeve se merrte lagështi ...por është zgjedhja e tij për shumëllojshmërinë e Niki - Nikve. Qoftë edhe këtë  .... pirdh e çfryj smiley

Ama  kompozimi  Saliut me "hajt ma qethni " është Klas ! ....

Laskuriq ...qëndron , megjithse të tjerë i thonë lakuriç, lakuriç , ne i themi  Lakuriq dhe kemi dhe vjershë që ka kuptimin  Natën e Mirë për fëmijët para gjumit .

lakuriq i natës /jepi ujë Patës / Pata ngordhi . LaSkuriqi ...

Shume e mire kjo Emo. Shkruhet shume per vetmine dhe shume harrohet, por kjo sec ka nje boshllek dhe nje hidhesire qe te mbeten ne mendje per nje kohe te gjate.

p.s. Tek peshku pa uje jemi te gjithe peshq pervec heretikut; ai eshte thatesira.

Jo thatesira, ne asnje menyre! Eshte "zeri ne shkretetire".

 

Dmth, esenca?

Lul, pse Emo i nenes dhe heretiku i njerkes? Pse Emo artistit i lejohet te kujtoje njerzve boshllekun, vetmine, hidhesine e shkretetires, ndersa heretik fetarit fundamentalist shpellar i destinohet shkretetira, thatesira. Ti gjitha lageshtite i doni per vete, edhe lageshtine e shtratit te ngrohte te sinjora Bertinit, mu me kini lene vetem qeline e lagesht, te ftohte. 

Ti sikur je luftetar revolucionar per barazi.

Pse artistit Baraka nga Brraka dhe kompozitorit Stokhauzen nga Mathauzen i lejohen te gjitha, psh ta shohe si produkt artistik dhe te beje vjersha te frymezuara per rrezimin e kullave binjake 11 shtatorit, ndersa fundamentalistit fetar nuk i lejohet t'i hedhe ne toke simbolin e shfrytzimit kapitalist planetar, kunder te cilit po luftojne me vjersha te gjithe neo-marksisto-fobet?   

Pastaj ku merrni vesh ju zotrie nga bukuria e shkretetires mer jau!

Pastaj akoma, ti gabohesh se midis jush dhe meje ndodhet shkretetira qe ju nuk jua mba bytha me e pershkue, jeni vetem per ta pare nga penxherja e sallonit te sinjora Bertinit dhe me e pershkrue me vjersha vetmie, boshlleku, hidhesie, dhe sa ktheheni mbrapsh e shihni sinjora B. i harroni te gjitha. 

As it is written in Isaiah the prophet: "BEHOLD, I SEND MY MESSENGER AHEAD OF YOU, WHO WILL PREPARE YOUR WAY; 3THE VOICE OF ONE CRYING IN THE WILDERNESS, 'MAKE READY THE WAY OF THE LORD, MAKE HIS PATHS STRAIGHT.'" 4John the Baptist appeared in the wilderness preaching a baptism of repentance for the forgiveness of sins.…

Mos ki merak. Edhe ti do mbahesh mend gjate. Nga gjithe profilet e sinjora bertinit, ti je profilizuesi. 

Blasfemi ndaj problemeve shpirtrore te moderniteti ndaj te cilave heretiku,po u ben zerzelene...!
Vetem nje dore miza kali hodhe ...dhe
samaret te gjithe sheshit! Mire pati then Napoleoni,.sherri...

There is a famous anecdote inspired by Euler's arguments with secular philosophers over religion, which is set during Euler's second stint at the St. Petersburg academy. The French philosopher Denis Diderot was visiting Russia on Catherine the Great's invitation. However, the Empress was alarmed that the philosopher's arguments for atheism were influencing members of her court, and so Euler was asked to confront the Frenchman. Diderot was informed that a learned mathematician had produced a proof of the existence of God: he agreed to view the proof as it was presented in court. Euler appeared, advanced toward Diderot, and in a tone of perfect conviction announced this non-sequitur: "Sir, [\frac{a+b^n}{n}=x] , hence God exists—reply!" Diderot, to whom (says the story) all mathematics was gibberish, stood dumbstruck as peals of laughter erupted from the court. Embarrassed, he asked to leave Russia, a request that was graciously granted by the Empress. However amusing the anecdote may be, it is apocryphal, given that Diderot himself did research in mathematics.

Me shume inspirues per persiatje eshte numri i Fibonaqit sesa numri e, i cili nuk haset ne natyre, perkunder asaj se formula e Eulerit e ka magjine e vete se permban 5 konstante te rendesishme, eshte baras me zero dhe eshte shpall Miss Formula matematikore.

Nje anektode e embel per veshin e nje fetari.

nuk eshte aq e embel se ka abuzu me panjofurine e landes nga e filozofit....

Fi

Po djegin libra të Fibonaçit bota lineare,
Lotët u përpoqën të mbajnë vëllimin më të madh
Me sipërfaqen më të vogël e kënd lagieje të përsosur
Mbi faqen e ftohtë nga kundërshtimi,
Flakët qerthullohen pas konstantes fi.
Gjindja e ndërkryer kundër një numri
Që nuk i lejon të shpalosë shëmtinë,
E drejtë e dhunuar ngase të shëmtuarit 
Qenë një pakicë
Gjer tani.

Ndjeva krahun tënd të më shtrëngohej më fort
Sikur do fluturoja tej, pa kthim nga ky planet,
Ku matematika do mësohej fshehur.
Konstantja fi tashmë ish hi.
Muzgu si çdo ditë ra, por në ajër
Ndihej menjëherë një shthurje çatishë,
Dhe lëngim i parakohshëm numrash natyrorë,
Rrathët mezi mbanin raportin me rrezet:
Ishte turpi pi,
Një çështje kohe
Kur do gëlonin në rrugica dylli
Arkitektët pa talente e dhunti.
Duhej ikur nga ky planet!

Po kqyrja afishet tek ndërplanetarët mbushur me njoftime
Dhe mu kujtove ti, që më shumë se unë
E meriton metrinë dhe Euklidin,
Gjithë drejtëzat e mija
Dhe spiralen pambarim të përkushtimit,
Guackat ku luajmë fatin
Me molusqet tanë, funksione dashamirë
Të raporteve të përsosura brinjë më brinjë
Marrë si një i ftohtë i mirë.

Nga membrana e ëndrrës dora ime,
Si fetus lindur më këmishë, kërkoi një gjymtyrë tënden ç’të ish,
Dhe para se të merrja arratinë
Nga fushat me lule që djegin
Me petale prushi herezinë,
Ndjeva sinfoninë e gishtave të tu në kapërthim,
Nyjëtime kokallash në raporte hyjnore
Fi.

smiley Kjo meriton nje postim te veçante.

Hera  e pare po degjoje qe ia kane djegur librat. E veshtire per tu deshifru, sidomos kjo

Që nuk i lejon të shpalosë shëmtinë,
E drejtë e dhunuar ngase të shëmtuarit 
Qenë një pakicë
Gjer tani.

E bukur kjo      

Si fetus lindur me këmishë

 

 

po ta mendosh numrin fi (0.618.....) si nje konstante te bukurise (nder te tjera, edhe si baza e "prerjes se arte"), them qe ato rreshtat e pare marrin nje kuptim.

Nuk e di, te shemtuarit ishin pakice deri ne vitin 1200. U zbulua Fi pasqyra, u nderkryen per ta thyer e per ta djegur. Nderkohe e pane qe jane shumice. Pasqyra vazhdon te perdoret ne te gjitha zbukurimet.

smiley

 

Heretiku si Lubonja,ka per mision me dekonstruktu "mitin" e Emigrantit.smiley Duket se jeta e tij ktu ne peshk nuk ka kuptim pa te, duke e vene veten kot ne pozita inferiore.Kam ndjek nje diskutim qe ka pas me Lulin te nje teme dhe kenaqa ne kuptimin e plote te ksaj fjale. Per mu,si ne t'shumten e rasteve, ishte shume nalt.Arsyeja qe menoj qe ishte aq nalt ne at rast,se nuk ishte ne pozicionin "kunder",sic shpesh e ban,thjesht jepte argumenta ne mbrojtje te mendimeve te veta.

Ne gjithe kete situate qe asht perfshi ktu,te kujton Russal Crow nen lekuren e personazhit te John Nash te "beautiful mind". smiley

Heretiku si Lubonja

je tu bo shaka, o Pjeter. smiley 

pavaresisht se Hero do te jete vetem ne pozicion reaktiv, pra nuk ben pohime te para, por vec replika, mjaft te shohesh referencat qe heretiku jep, per te kuptuar qe ljubonjka nuk eshte dot kurre ne ate klase intelekti e natyrisht, as dijeje.

tosja ha buke vetem se ekzistojne vende si Shqiperia. smiley

jam me serioz se kurre ne kete qe po them.

Pse Emigrant qenka mit?Nejse ,mendoj se Emigrant nuk ka nevoje tia dekonstruktoje "mitin "kush ,mendon ai vete per kete.Psh qe kur Nick-un e tij e ka vene ne sherbim te qarkorit kjo eshte shume efikase per kete proçes...ps Nash ishte skizofrenik...skizofreni ketu eshte se njehsohen me figuren e Nash skizzo pra skizo ne katror smiley

Nejse,rri e rri t'u lexu dhe s'mu nejt pa u perzi. smiley

"mit" e kam vu ne thonjza dhe e perdora si fjale ne perpjkje me theksu paralelen me Lubonjen.

Me Nash me erdhi me e krahasu,se bahet epiqender e nje realiteti moskuptimesh. smiley

 

ne fakt ky eshte qellimi i pare ethelbesor i ppurealitet moskuptimesh,keqkuptimesh  smiley

C'rendesi ka ekuacioni i Zotit perpara mungeses se inocences qe te redukton ne nje grimce te thate e te vetmuar pluhuri, qe modestisht krenohet duke e quajtur veten te pavlere (?)

smiley

Purgjigje heretikut PSE ne dallim me Emon !

Pa u futur ne shtratin e ngrohte te signora Bertinit se aty nderron mendje edhe administrata e blogut dhe tedhjesin mu ne komente duhet me kuptu i gje te "vockel "

Ti nuk ke dallim nga Emo kur KRIJON .Por kur ai krijon dhe ti si zakonisht vjen Pjerdh e Cfryn e Rrjedh e Rrjedh  doemos qe ka dallim . Edhe vet e kupton se pse robt i peshtyjne berthamat !

Patjeter qe dhe shtojzovallja do jete krah rrjedhes se sizmave te sizkove megjithse ne mrizat e saj ka qetsi shekullore dhe uje te fresket por te ndenjur ku mrekullisht baba..aret e Kombit gjejne prehje e qetsi te qarkore , nga i pari tek i fundit !

U pamë pa folur, ama gjithë duke e përkufizuar njëshin siç ndodh gjatë shikimit sy në sy, duke e lënë veten të përplaset në pasqyrat pa fund të tjetrit, e duke kapur për një grimë veten e fundit, atë që nuk pasqyron e s’pasqyrohet dot më, aty ku është njëshi, domethënë një hije e tij tek vrapon të zhduket pas murit më të afërt të shpellës, ajo vrimë e zezë e syrit që thith çdo rreze dhe e përthyen në kushedi ç’dimension shumëfish të treshit të tmerron me kuptimin e vërtetë të çastit, atë kokrrizë silicore të kohës, nuk ka njeri të gjallë t’i qëndrojë shikimit të drejtëpërdrejtë të llojit të vet, një krah fosil rrëshqanori fluturues të sjell doemos “në vete” pastaj, tek e zakonshmja kapitulluese...

Perfect in all respects. The drama of the number One.. Mostly in denial, always on probation. This piece of work is beyond the beauty. I am amazed how easy it has became for you to trigger and sparkle so many layers of meanings from one single detail. Thank you! 

 

 

Thank YOU!

Emigrant, tani ti duhet te perfshish nje shpjegim te vogel per qellimin tend si autor, mbi ate qe ke dashur te percjellesh etj. etj.

asnjehere autori nuk shpjegon moj jardin. krijimi eshte qiellor, as autori nuk e di qellimin e tij.

Edhe e japin... 

Pranej them qe nuk keni kuptu asgje nga koha. Nuk kupton asgje nga koha, (nga çdo kohe, te shkuar dhe te ardhme) pa perdor operator providencial, teologjik.

As mos prisni te thote qellim, Emo nuk ka kryqe te dale jasht kohes (nuk e ka bere kete pune as ne vakti), sepse autori bashkohor me perkufizim nuk duhet te tregoje qellimin e tij, sidomos nga vende ku letersia eshte bere me leitmotivin: "Cili eshte ideja kryesore e autorit, romanit? Ose qellimi i autorit?".

Tani jemi te gjithe antikomunista, perfshire edhe Driz Gjysopingen, postotalitarista, postmodernista, dmth "post", dmth qe i rri mbrapa, sumsa me nje fjale, si pune e Derrides, Foucault & comp.

Pra meqenese komunizmi (ose nazizmi, po njesoj) kishte qellim, dhe komunizmi (dhe nazizmi) ishin maskarallik, atehere me rregull treshi (numer i lakuar ne shkrim) i bi qe qellimi eshte maskarallek.

Dhe qellimin e vertete te kesaj kohe ne thelb eshte te zhduket Autori par ekselance dhe qellimi i Tij per njeriun, te cilin per pak e gjeti Ajshtajni.

Perfundimish, qellimi i kesaj kohe, dhe i krijimeve qe i bien tamburave te kohes, eshte t'u bejne mendjen pordhe njerzve.

Ja kane arritur qellimit qerratejte, mendja pordhe edhe ata vete.

 

 

mire, mire, po ti vete si je me determinizmin? kshu si per fillim...

Ja ashtu jam, si i fundit dhe i vetem komunist shqiptar. (nuk futen fare ne llogari ata me foto ne varreza per festen e çlirimit).

 

pra je komunist? eshte kjo nje pandehme e vlefshme per te vazhdu me tej, z. Heretik?

E vetmja menyre per te vazhdu me tej (providencialisht, por edhe muhabetisht seriozisht) eshte te shkohet pertej komunizmit. Ndryshe, mbajeni me shendet. Biles edhe me keq, kjo nuk eshte asgje me çfare do vije. E kam fjalen kryesisht per Shqipnine, sepse te tjeret, kush me shume e kush me pak, kane dhjame akoma. Por te gjithe mas qafe e kane.

 

 

u nisa strikt nga c'the nje koment me lart.

mund ta vazhdojme me spanim te pika ku ishim. cila pra eshte pikpamja juaj mbi c'po bisedojme. 

Pikpamja ime mbi çfare po bisedojme, eshte s'merret vesh se per çfare po bisedojme. Biles as qe kemi biseduar ndonjehere tamam. Per kete pune kam mbajt monologje me 2400 germa qe ketu po bejme vetem monologje ne rastin me te mire (kur nuk tallemi).

Kjo eshte fryma e kohes, monologje siper kazanit te plehrave duke pritur Godone (qe te bisedojme). Samuel Beket.

 

po bisedojme mbi nje mbremje te lire nga mardheniet e prodhimit, ku individi gernjiset me veten dhe boten ne menyre rekursive. kaq, e asgje me shume.

tani, kalo nga monologu ne polilog. cili eshte boteveshtrimi yt (weltanschauung) lidhur me c'molloiset neper tekst dhe komente? 

Jo nga monologu kalohet ne dialog, ketu fillon arti i te diskutuarit me tamam. Prandaj nuk i kam humbur kot nga jeta disa vite duke u marre me Sokratin.

Trialogu pastaj eshte pak me i veshtire (si dueto, trio), polilogu pastaj akoma eshte nje gje fanta, por kushedi se çfar kryeveper duhet te jete, me e bukur se polifonia labe.

Keshtu qe kot me pyet per komentet, besoj se e ke te qarte wel. tem. Kakofoni.

Ne lidhje me shkrimin, me duhet te sqaroj se nuk ta hedh poshte talentin dhe vleren, mos u be merak.

Problemi im eshte se me shkrimet ne pergjithsi tani kam nje reagim emocional mohues pa i lexuar, qe nuk eshte snob mos perfilles si mund te duket, por eshte nje menyre per tu ruajtur nga bombardimi i informacionit helmues.

Jam shume selektiv, paragjykues, kritere formale et. Ne kohe te veshtira, me duhet te mbijetoj, kjo eshte kryesorja. Nuk jipem pa duar.

Eksperienca eshte po njesoj si ne vakti. Mua me ka shpetuar shpirterisht dhe fizikisht nje lloj snobizmi refuzues. Psh megjithse e dija mire vleren absolute te muzikes popullore, nuk i duroja dot altoparlantet. Ne zbor preferoja te ikja ne stervitje ose te beja rojen vullnetarisht, qe te mos degjoja gumezhimen e altoparlantit.

Jam ushqyer kryesisht me perkthime, asnjehere nuk kam shkelur ne estrade (biles i kaloja skiç, nje pamje dhe ere kapanoni, gjithnje tek hyrja shihja ushtare qe vini ere perç), asnjehere ne teater. Televizori ne guzhine ishte vendi ku koka ime tentonte te behej nje belldunge.

Sot pothuajse nuk ka ndryshuar asgje, vetem se nuk jam kaq i rrebet, sigurisht edhe pse ambjenti ketu nuk eshte akoma kaq i qelbet.

 

nje lloj snobizmi refuzues

nuk ka asnje refuzim, pa nje pranim komplementar po aq te forte.

problemi me ty eshte se shfaq vetem komplementaren. meqenese kjo e fundit eshte jashtezakonisht masive, rezulton edhe e pamjaftueshme per te marre vesh pranimin (pohimin) tend.

Per me shume mund te lexosh pa asnje snobizem refuzues thelbin e mjaftueshmerise ("concept of sufficiency" te Fisherit (dhe Neymanit)) ... se te ben mire. smiley

 

 

Po mundohem te shpjegoj perseri. Pa formula, me llafe, te cilat perdorur mire (ta do mendja edhe kuptuar mire) kane brenda shume me teper fuqi llogjike dhe te verteten se formula, shkronja greke dhe germa arabe. Po te ish ndryshe njerzimi do te merrej vesh me simbole gjeometrike dhe matematike. E ke nje kapitull cinik me kete teme tek "Udhetimet e Guliverit".

Kam pas komentuar nje here ne nje muhabet te ngjashem qe gjuha ka brenda logjiken, matematika eshte nje ndihme, aksiomat behen me gjuhe, dhe interpretimi final behet me gjuhe, alfa dhe omega ne matematikes eshte gjuha. Shkenca eshte ne krize sepse gjuha nuk eshte me ne gjendje te shprehe fenomenet e vena re.

Ta kam llafin se pres nga ty, qe kur te me drejtohesh per nje problem, t'i referohesh komenteve te mija ne vazhdim, sikur ben edhe une me ty, dhe te tjere, ketu dhe kudoqofte. Nuk ndryshojne kaq shume njerzit, rralle here, duke shkuar ne Damask.

Me konkretisht, refuzimi im ndaj komenteve te tua (dhe ketij shkrimi, e te tjere te ngjashem) eshte reagim automatik, ndizet kembane e alarmit, kumbon çanga dhe fap vihet kundergazi. Gjendje rrezik vdekje, refuzim total. Ne kete rast luksi i vetem snobist eshte pranimi i vdekjes si komplementaritet i jetes. Kjo nuk do te thote qe nuk e lexoj shkrimin, por qe e lexoj me kundragaz, rrethuar nga kufoma. Ne te njejten menyre lexoja dikur AntiDyringun, simbol qe perfaqson nje epoke te tere kulturore, e cila vazhdon edhe sot ne nje menyre me te rafinuar.

Ta kam thene edhe here te tjera qe ti ke qasje shkenciste per boten. E kote te insistosh, jo nuk eshte e vertete, jam pozitivist me doza te lehta humori agnostiçist, kesaj i thone, jo ush po gomor. Austria te ka bere keq, as tek Ajshtajni nuk arrin qe e thote hapur se problemi i shkences e tejkalon shkencen, eshte problem TEOlogjik.

Perseri me jep emra shkencetaresh dhe me linkon formula matematike. Ne kete menyre ben monolog, nuk ke parasysh reagimin e tjetrit, aq me teper qe tani nuk eshte i panjohur, pothuajse e ka shteruar paraqitjen e vetes. Per pasoje edhe une bej monolog ne kundragaz, mungon lidhja, edhe sikur me qene une Zoti vete. Nuk ka komunikim, pra ka moskuptim, me sakte ka vetem keqkuptim.

Kjo sepse ti ben njesoj per problemin fetar, fap kundragazin dhe ndez manjetofonin Ron me video hoxhe, dhe idiotsi me 72 virgjeresha.

Nuk ka vetem komplementaritet ne bote, ka dhe jerarki, qe eshte me e rendesishme.

 

Pa pranimin e jerarkise, komplementariteti behet kunderti, refuzim, i cili me lodra fjales harvardiane dhe oksfordiane mund te quhet pranim i te refuzuares sa per te marre rrogen dhe per tu duk tek solloni i sinjora Bertinit, por fakti i refuzimit emocional, konfliktit, vuajtjes, mbetet gjithnje i pranishem.

Komplementariteti eshte vetem horizontal, ka edhe vertikalitet jerarkik (ndryshe te tere si kembte e dhise), ose, me nje tjeter loje fjalesh gjitheperfshirese, komplementaritet midis vertikales dhe horizontales.

Ti si shkencist e mohon Vertikalen, dmth, thene ne stilin tend, komplementarisht e pranon qenien e Tij.

Ky eshte stili i zakonshem shkencist, edhe tip Rasell, Daunkis, Riçikins, "bojne vertikalen para femrave", dmth neper Kopshtije qe i shtrydh lengun e trangullit.

Jo mo vlla, une "nuk e ha ate tek", te kujtohet ajo shprehja lapidare: "Une e kpus, dhe asaj nuk ja fus!!!"

 

Kisha dhe diçka te fundit qe eshte me e rendesishme se tere keto llafka boshe.

Eshte ana praktike e problemit, "praktika nene e dijes".

Per eksperince te hidhur, te gjithe personat moderne qe kam njoft te apasionuar mbas te vagulltes, misterit, te papercaktuares, universit paralel, UFO, pellazge etj, dmth mungeses ose moskuptimit te qellimit, nuk ka rendesi fetare apo laike, mor po sa e kishin te qarte qellimin e jetes se perditshme per te ngrene nje cope koromane?

Dhe e arrinin qellimin, me intriga te papara, skema logjike dhe imagjinate artistike qe do linin me goje hapur Ajshtajnin dhe Kafken. 

 

Po mundohem te shpjegoj perseri.

po asgje nuk the, mer Heretik, edhe pse i rrekelleve tre komente.

une jom dashamir, po vje i moment qe lodhet robi.

dmth une nuk do pres me qe ti te thush, ne menyre affirmative, cili eshte boteveshtrimi yt.

nuk eshte naj qamet i madh, por mo u merzit kur kalohet ne gallate, kupton.

dite te bukur ne vendin e Dantes! smiley

 

Ku di une si e doni ju shpjegimet me botkuptim?

Une kam nje vit qe komentoj, e ti nuk paske mor vesh akoma botkuptimin tim.

Kurse une e kom more vesh tendin, para se te deklarohesh pozitivist austriak me doza humoristike agnostik amerikan NYC.

Apo nuk quhet botkuptim as te jesh pozitivist? Na thuaj çfar quan ti botkuptim, sepse tani eshte koha e origjive  te perkufizimeve. Psh mund te quhet botkuptim: "alidems", "lapraks", "skrapalli", "shpellarist", "lubonjaist", "enverist", "peshkist", "lefgopeist" etj, etj.

Po qe se e quan botkuptim "pozitivist", atehere un jam "negativist" orientalist me doza tragjizmi italian.

Italia e Dantes nuk i ka ndryshu as nje fije botkuptimit tim, vetem e ka fortifikuar, pasuruar dhe zbukuruar.

botekuptim quj permbledhjen e pergjigjeve te disa pyetjeve themelore te filozofise. Pse ka dicka dhe jo asgje? raport i materies me ndergjegjen. A jemi specie me nje mision te vecante dhe mbi ate te specieve te tjera? Qendrimi yt ndaj moralit.

Ja per te tilla, o rob Zoti.

Mirpo c'ben ti? I fut nja 4 a 5 komente mbi sinjora Bertinin, pyet i revoltum pse nuk me keni lexuar c'kam thene me kunj ne 1943-shin tek stanet e Abas Serkos, tema mbi Ali Kelcyren, pastaj e nderton armikun me duart e tua me balte duke i fry ne flegra, poooor edhe me nja 5-6 pika te dobeta (pra ia ngren vete topin vetes) dhe i hyn mu atje ke pikat, ku i dhem e ku i djeg (e zhyt po vete topin, duke harru qe po bo faul ashtu).

Ose, edhe me thjesht akoma: i fut nje reshtore gjithe lengjeve fiziologjike te njeriut (sidomos te grave) dhe per kompensim jep edhe industrine e inkotinences lidhur me to. 

Po te kam dhene me teper se botkuptim o derebardhe, te kam dhene edhe motivacionet se ku mbeshtetet botkuptimi, prandaj bej komente poetike (megjithse nuk ja qelloj si ti me vjershat e tua). Ne baze eshte emocioni, raportet afektive me te dashurit tone, intimiteti ose absolut etj etj, nuk jane libra hermetike me formula dhe fraza.

Botkuptimi i Ajshtajnit nuk vinte nga profesoret me tri-plome mjeker, por kryesisht nga intimiteti me gruan e vet, fjala vjen (Edmond Dantesi e pati nga At Faria, nje shembell tjeter). Te tjerat, qe ti i ve rendesi ti si pozitivist, jane vetem kontorno. Po nuk kuptove kete, nuk ke per te qullosur gje kurre ne jeten tende.

 Pse ka dicka dhe jo asgje? raport i materies me ndergjegjen. A jemi specie me nje mision te vecante dhe mbi ate te specieve te tjera? Qendrimi yt ndaj moralit.

Ti do me u talle me duket, ose une paskam qene nje cop gomarit, qe mbas tere ketyre molloisjeve nuk kam ditur te tregoj as gjerat me elementare.

Po i behen pyetje te tilla nje besimtari? Eshte afermensh qe nje besimtar ve ndergjegjen primare (kunder ndergjegjes materiale te Marksit dhe deri diku pozitivizmit), per njeriun si qender, pro moralit.

Me duket se ka te drejte Zana, qe ti nuk je Emigranti, te cilin e kane rrembyer UFO-t.

E morra vesh tani, ti je Hurbi qe ka bere operacin plastik ne seks dhe njekohesisht komenton trans edhe si Kopshtije Karrote Safo, biles ka rrezik edhe si Oidriz Gjysopinge.

ja, per kesi orgjishe verbale ta kisha llafin.

ok, kthehemi prape ku ishim, ne "a-folio".

a ke bo gjo?

me raste.

ke pas raste?

hmm... 

He bravo e gjete me ne fund thelbin e muhabetit, kush e bo me raste, meret me rastin, e studjon ate dhe behet probabilist, staticien, pozitivist. 

Kush ka vetem dhe vetem nje rast, behet determinist, besimtar, obskurantist, fundamentalist.

Qe ku dul, u kry bace.

 

Shkeputu se tashme  ka rrezik fillon e kupton qe flet me njerez normale dhe nuk po mba fjalime smiley Dhe kur fillon flet ...une per vete mba shenim !

Pse lodhesh , Heretiku e ka dhene pergjigjen, eshte vetpercaktuar qekurse kemengul tek fjala,1. kam nje vit qe komentoj thote dhe 2. bota nuk mund te reduktohet ne formula dhe grafike..sepse edhe ato kerkojne FJALEN qe te shpjegohen.Zoti dhe shpirti nuk mund te futen ne gracken e formulave dhe metodave shkencore. Vetem me shkencizem, pa mite dhe metaforat poetike, a mund te jetohet?

Ne fillim ishte FJALA.

 

Lene se e knoqe fare Spiritus me shpjegimin tend. Pa e kuptuar edhe ti je kristian lyer me varakun e misterit NeW-Age. Je marksist spiritual, njesoj si Ana Hoksa, ndryshe nga ajo, je edhe frojdist spiritual, ndersa ajo eshte romantike sepse ka lexuar librin "Tre shoke", bashke me Rudina Gungen.

Formulat dhe metodat shkencore nuk jane gracka, jane sektore te caktuar te kultures ku njeriu (dmth shkencetari) banon rehat fare si ne shtepi te vet. Shtepia eshte gracke, por eshte gracke komode, ndryshe do te flenim neper shpella dhe mbas ferres.

Zoti futet qe ç'ke me te ne gracken e formulave, sepse formulat shprehin qenien e ligjeve dhe marrdhenie reale midis gjerave dhe ligjeve, te cilat, presupozuar qe Zoti eshte krijuesi i botes, Zoti i njeh i pari se vete i ka krijuar (ligjet).

Shkencetaret i zbulojne keto ligje, dhe ne kete kuptim shkenca synon te kaperxeje veten, deshmon per harmonine universale. Gjithsej 5 ligje e gjysem jane, perpjekja e Eulerit eshte perpjekje per te gjetur Ligjin Universal. Kete kerkonte te thoshte Ajnshtajni me fjale te tjera, dhe kjo eshte ambicja finale e Teorise Unike, me te cilen robtohen edhe agnostiket.

Jo rastesisht ambicjen per Teorine Unike e ka pas nje poet, Egdar Poe, i cili, jo rastesisht eshte i pari poet ne bote qe eshte perpjek te racionalizoje dhe metodizoje prodhimin poetik. Kulmi i shkencizmit. (nuk kuptohet Amerika pa e lexuar dhe kuptuar komplet Poen, si nuk kuptohet Rusia po njesoj me Dostojevskin). 

Jo rastesisht kjo ambicje e fundit (racionalizimi i poezise) i terrorrizon poetet shqiptare, qe nuk merren me gjera te vogla, si psh prodhimi i nje gozhde. Nuk merrej Gjon Buzuku me gjera te tilla inxhinjerike. Jo rastesisht Shqiperia eshte kombi me i vjeter ne bote, qe sot nuk prodhon asgje, as edhe nje gozhde.

Qe te mos kapesh pas llafeve te mija, eshte provokim pyetja ime me jipni formulen e Eulerit per dashni te nenes ose gruas ose tjeter.

Desha te them qe zona e dashnise, emocionale (baza per ndertesen e shkences, dhe jo vetem) eshte tjeter gje, por jo qe eshte e lire, misterioze, e pakuptueshme etj. Jo ka edhe aty ligje, rregulla, parime, por keto nuk jane kompetence e shkences. 

Zoti futet qe ç'ke me te ne gracken e formulave, sepse formulat shprehin qenien e ligjeve dhe marrdhenie reale midis gjerave dhe ligjeve, te cilat, presupozuar qe Zoti eshte krijuesi i botes, Zoti i njeh i pari se vete i ka krijuar (ligjet).

Ti vertet nuk paske mbetur i kenaqur nga komenti im i cili, ndonese me pak ironi,  erdhi si nje shteg per te dale pertej shkencizmit  e per te lene nje hapsire per metafiziken spekulative, shpirtin dhe Zotin. Ja paske meshuar ne krahun e kundert historicist. Nuk di pse e fute Poe ne kete muhabet.Mire do ishte te permendje Poper per te kuptuar se presupozimi per Zotin krijues te botes, eshte nje hipoteze e cila, si cdo hipoteze teorike, merr statusin e te vertetes nqs testohet.Perderisa nuk verifikohet por edhe nuk pergenjeshtrohet perfundimisht, mbetet nje nga format e dijes joshkencore,si poezia, perrallat dhe fantazite e tjera .Pozitivizmi logjik e ka kaq meshire, ka lene kaq hapsire  jashte serive matematikore per frymen dhe shpirtin.Te pakten deri tani.Nuk dime c'do sjelli progresi teknologjik.Ndoshta do vije dita kur te fotografohet shpirti ne udhetimin e tij ne qiell. Ja, e shikon mallkimin e gjuhes metaforike dhe te fantazise, dy instrumentat e shkences dhe filozofise antropocentrike  qe kane sjelle peshtjellimin 2500 vjecar te njeriut.

Dhe si pergenjeshtrim te Zotit si krijues i ligjeve (!) ,pohon...e megjithate ka nje fushe , zona e dashnise, emocioneve..."ka edhe aty ligje dhe rregulla"...por keto nuk jane kompetence e shkences!. Ketu  Poper, armiku historicisteve , behet aleati yt si historicist teolog, kur thote se  psikologjia nuk eshte  shkence.

Shkenca dhe Feja si komplementare po thua.Sepse padyshim qe religjioni nuk eshte nje gabim aksidental, as nje marrezi kolektive, perderisa jetojme ne boten e zinxhireve te shkak-pasojes, te kufizuar ne hapsire dhe kohe por te pa kufizuar ne imagjinate. 

 

 

Nuk e kuptoj se si ka menduar Heretiku qe Zoti, nje konstrukt shoqeror dhe individual, mund te futet realisht nen gracken e formulave matematikore. Harron se nje gje e tille mund te ndodhe vetem nen ombrelen e botekuptimit personal (rasti i Emigrantit psh), dhe gjithmone duke supozuar qe Zoti ekziston dhe ka qene krijuesi i botes. Relativizmi eshte i keshillueshem...

Sepse padyshim qe religjioni nuk eshte nje gabim aksidental, as nje marrezi kolektive, perderisa jetojme ne boten e zinxhireve te shkak-pasojes

Po, nqs e shikon ne relacion me te gjitha marrezirat tjera kolektive, atehere 'marrezia' ne fjale shnderrohet ne diçka shoqerisht e pranueshme e cila humb kuptimin pegjorativ qe permban. (e diskutueshme)  Edhe kur e gjykon me nje sy skeptik dhe realist, religjioni i krijuar si nevoje per t'u organizuar ne shoqeri nuk mund te veçohet drejtesisht nga 'marrezirat' ose konstruksionet e tjera kolektive, sidomos prej faktit qe nuk perben ndonje rrezik te madh per njeriun. Pra, dalim perseri tek relativizimi... "pergjithesues," do te thonte Heretiku.

 

E fus Poen sepse ndryshe nga sa mendojne poetet e medhej mer jau dhe spekulatoret mesjetare tip poper qe vene ne dyshim qe toka eshte e rrumbullaket si teze e falsifikueshme shkencore mer jau, beson qe mund te racionalizohet dhe logjikohet ne ekstrem, pra jo vetem te kuptohet logjikisht bota (ky eshte kuptimi i Teorise Unike, te cilen ai e ka pagezuar), por edhe te racionalizohet proçesi i Krijimit (ambicja e Avangardes). Dmth eshte ne kundeshtim komplet me romantiket (perfshire edhe poetet peshq) qe mendojne se krijimi eshte iracional, komplet i lire, produkt Lazarati, produkt i vrimes anale kur ha shume groshe, aq me teper produkt i vrimave te tjera te lubrifikuara etj.

Dmth neqoftese nuk mund te lejohet te besh poezi mbi poezine, aq me teper nuk te lejohet te besh poezi mbi logjiken dhe numrat. Tani mund ta besh, ashtu si mund te besh nje pordhe ne nje ambjent publik, por nuk eshte e hijshme per intelektin njerzor.

Edhe ti lexon shume revista shkencore kur pret radhen tek berberi ose dentisti. I ben te gjitha lemsh.

Motivacioni i pozitiviznit logjik (austriaket te paret, ata qe krijuan shtetin shqiptar) nuk ka qene lenia shteg e spekulimit metafizik, por demaskimi perfundimtar i spekulimit metafizik si fals, dhe ne plan te fundit fals eshte TEO-logjia. Gjithe inoti modern eshte me TEO-n. Dhe ja ka arrit qellimit, produkti me luksoz eshte Emigranti, feja eshte e genjeshter, dhe kjo tregohet nepermjet spekulimit metafizik me Popper, Antidyringer, e dangerdunger. Dmth absudi i zakonshem, qeni qe kafshon bishtin e tij. Dmth te hudhesh poshte metafiziken, na u nevojitka metafizika. Dmth leckat e mestruacioneve te Penellopit dhe feministeve, çfar thurim dite e çthurim naten.

Shkenca dhe feja nuk jane komplementare, jane dy fusha distante te kultures, qe mund te takohen ne disa pika, Feja ka per komplementare Politiken, Shkenca ka per komplementare Filozofine (ne origjine TEO-logjine, e cila eshte mema e saj). Origjia kulturale qe shihim verdalle ku perzjehen fushat e kultures, eshte sakte origjia seksuale qe shohim verdalle ku pothuajse te gjithe qihen midis tyre (te pakten si qef per ta bere me te gjithe).

Jarden, meqe ti ke arritur ne perfundim qe une kam rene ne dashuri me ty, je ne vend te gabuar per te komunikuar me mu. Kjo eshte ode e burrave, nuk eshte pune per grate filozofia. Per spekulim diskutim Kamasutra po, jam dakord. 

 

  

 

 Origjia kulturale qe shihim verdalle ku perzjehen fushat e kultures, eshte sakte origjia seksuale qe shohim verdalle ku pothuajse te gjithe qihen midis tyre 

Utter bullshit!!

une kam rene ne dashuri me ty

True!!

Kjo eshte ode e burrave, nuk eshte pune per grate filozofia.

Amen!

Uaa mami çfar ka thene ky per kulturen?

 

Ke koncepte mesjetare persa i perket kultures....

Edhe per seksin, megjithse kam rene ne dashuri si Inkuizitori i Shen Merise se Parisit me jevgen e Brrakes Ezmeralda, e cila si animaliste kishte rene ne dashuri me nje cjap, e nuk ma var mua qe jam kaqe i ditur.

smiley

te griu Heretiku o Jardine

nje blog se mban dot brishtesine

brishtesine bashke me mizorine smiley

nuk e mposht dot ndjenjen per zhardinen. ajo ne fund triumfon. smiley

eshte pjesa jote parake, shtazarake qe te sundon smiley

sepse vertet gjate zhgjendrave i nderseheni njeri tjetrit me heshta me helm...

por naten kur i lodhur truri

bie ne gjume per qetesi

zhardina gjen nje shteg e futet brenda

nje shteg qe vec ajo e di...

Po me dalin lot nga te qeshmet, o Emo!! smiley

smiley

 Si zakonisht , nje  komentet siperfaqsor, me lesh , lengje dhe "salce" te kuqe  si  ato pikturat e Pollock.http://www.ibiblio.org/wm/paint/auth/pol...

Qe feja eshte aleate politikes, kete e shofim cdo here kur politikanet shkojne ne Festen e hashures tek Baba Mondi. Dikur filosofi ishte edhe shkencetar, teolog, xherah dhe xhongler. Ne kohet tona ka ndarje fushash  por jo mungese nderveprimi. Shkencetaret ne Akademine e Shkencave, Teologet ne Universitin Teologjik dhe permidis eshte salloni Metafizikes (te cilen se hoqen dot qafe pozitivistet) ose Salloni Sinjora Bertinit ku mblidhen filozofet e shkences, spiritualistet, poetet, prestigjiatoret, Safo dhe sofistet, pine caj kinez dhe diskutojne rreth temes: a kane peshqit tru? Por me intriguese mbetet tema: a bejne sex peshqit?

Ju mbetet duke ankuar qe komentet e mija jane siperfaqsore dhe te pakuptueshem, por ju as komente siperfaqsore beni, beni vetem poezi si kjo qe ke shkruar me siper. Cfardo qe te beni, Oidrizi eshte kampion i komentit postmodern, nuk e arrini dot, e synoni si asimtote, pa e arritur kurre. E ka vertetuar historia qe katunaret jane me te forte se qytetaret.

Nuk keni as idene e gjerave me elementare. Ta keni per nder qe tjetri rref tastjeren per ju, biles edhe kur le macen te shkeli mbi tastjere si Pollock.

Shiko me lart se çfar pyetjes ben Emigranti nje besimtari per botkuptimin e tij.

Me keq se Nard Ndoka, e pyet: Sipas teje ekziston Zoti?

Po me behet vertet e neveritshme komentimi, e me duket se ky eshte qellimi juaj, se s'ma ha mendja kurre te jete robi ne kete fare derexheje.

Ka marre fund Shqipnija vertet, pirdhi ne te.

 

 

siperfaqsore dhe te pakuptueshem

e para po, e dyta jo smiley

 

He pra, aty dil, ku ta kena kerku prej kohesh, vetpercaktohu, thuaje: Une besoj , jam religjioz, jam sternip i Adamit,jo i Majmunit. Jo keshtu, here vale e here therrmije.

nji saktesim: as vale, as therrmije. 

falemnderit! smiley

 

Hmmm.... 

Kuptohet bibla eshte metafore ketu.

Pa lidhje... Une i kerkova shpjegim qe mund mos ta japin per arsyet e veta. Nuk e kuptova tani, çfare ka te beje koha me qellimin e autorit ketu? Arsyet per mosshpjegim mund te jene te ndryshme qe nuk kane te bejne domosdoshmerisht me kohen... Gjithashtu, si qenie 'bashkohore', nuk jam e interesuar ta etiketoj, ose te jape shpjegim mbi te gjitha detajet e tekstit, por per botekuptimin e tij si narrator me shume se autor, per universin qe eshte krijuar ne kete qendisje simbolesh, ideshe, etj.

 

botkuptimi im eshte nje perzjerje e pozitivizmit dhe agnosticizmit te bute.

Nje univers i tere midis hapesires se pozitivizmit dhe agnosticizmit te bute... por nje shpjegim qe duhet te me mjaftoje per te kuptuar narratorin e "Eulerianes." 

Autori eshte Sfinksi, ai qe e ka te ndryre brenda vetes enigmen  e krijimit, eshte e kote t'ja kerkosh qellimin -Pse?  Megjithate, po ta shofim pak ndryshe, cdo autor eshte nje kreator dhe ka nje reference te fshehte me Zotin, si qenie inteligjente e githedijshme.(prandaj trufullon Heretiku) Shkrimi eshte prova teleologjike qe autori EKZISTON.Shkruaj, pra ekzistoj. Ti prape do kemengulesh po cili ishte qellimi i shkrimit? Mire, brenda shkrimit mund ta zbulojme gjeagjezen.Qellimi eshte si te bjere ne gracken e formules euleriane  nje kamariere "laraske"  diku ne nje bar ku pihet birre dhe tymoset bar.

Qellimi, ashti si faktet e barsaletes , jane brenda shkrimit.

Njeriu kerkon gjithmone te dije sa me shume Spiritus. Une e respektoj gjithedijshmerine e autorit, por ama nuk mund te mos kem kuriozitet mbi narratorin meqenese eshte nje kontstrukt enigmatik. Besoj se pozitivizmi qe permendi Emigrani shpjegon tonin ironik te tekstit, dhe menyren kazuale se si e trajton vetmine e narratorit. Agnosticizmin pastaj nuk e perceptoj ne menyre aq te thjeshte per faktin se kodet qe perdor autori jane abstrakte. 

 

What the fuck!

Prandaj nuk i kam humbur kot nga jeta disa vite duke u marre me Sokratin.smiley

Heretik ..fati jot qe nuk qenke  ALTO  se dhe ai me flamur Italie eshte .Ndryshe pa le ku do ishte rradha me brek ne duar per te dhjere ...smiley

Hedhi syte tek tema per Shkodren (Marubin) Idriz dhe komento pak per Jozefinen te lutem. smiley Mos u rezervo.

Vura re se qe shtuar rradha per te dhiere tek Alto ...pa jo per gje ! I tesh ta marsha , se kisha pak pune me Strateget e Mejtimit per rrolin e Birishes smiley" qe ti hap mes per mes kodrat " dhe e ka habitisur Krejt Jozefainin !

Jepi humorit Idriz. Jam duke lexuar (liber te merzitshem)  dhe kam nevoje per diçka qe me ben te qesh. 

Them se uk ka liber te merzitshem po te pajtohesh me krijusin .Ka liber qe nuk te shijon sepse nuk te perputhen shijet me shkrimin .Mund te ndodhe edhe ne se je Meteopate dhe dihet qe ditet me Hene te Re ose te Shuar jane dite qe Clirojne energji se pari Intelektuale te Larta . Po edhe seksuale . Jo me kot psh ishte shprehja "njehere ne henez " smiley Gjembi mund te kete pervoje !

Jo jo. Une nuk gjykoj librat e letersise (ose veprat e artit) nga vlera, ta kam thene me pare. smiley Eshte liber per postmodernizmin... 

Vleresoje Heretikun . Futi nje te shtrydhur atyre qe llafos ai....smiley dhe mos e lodh koken kot . Une per postmodernizmin vetemate lexoj ..Edhe ai Thote 

Dhe ja ku jam nje Lol truthare ... po me fjale  Postmoderniste 

Vetem ne guzhine perplasja koken te televizori dhe me behej berdunglla, per te shpetuar nga gjerat me mend ...smiley

Tani munc ta kete thene dhe ndryshe se ku merret vesh .Thote qe ne nje Bote pa mend mund ta kritikosh Emugrantin edhe me Mend se nuk e kupton ka emigranti Mend apo nuk ka kur shkruan smiley Ose fundja jo vetem Kritike por edhe kalime nga monologje , trialogje ....dhe po te lexosh me vemendje rreshton dhe Logje te tjera  si me poshte ashtu dhe me lart !

Haha! Me duhet te lexoj per fat te keq...dhe jo te flej...ose te bej ndonje gje tjeter me interesante.

Heretiku kur te qetesohet do t'ia fus nje te shtrydhur...

Sa bukur te kam kuptuar...smiley Por ato qe thashe tek rreshti i siperm qendrojne. Thjeshte nuk kane lidhje me ato qe ke thene.

Kjo ka rendesi qe kupton ...biles dhe Bukur smiley

Tani hiqe librin dhe flij ...Apo zgjohu ! Si jemi me Oren ? Dhe ...futi Ti ndonje te shtrydhur Heretikut se Ay per vete as nje pike Uje nuk ka .I shtrydhur dhe i thare ...

Naten smiley

Hmmm... Naten!

Ketu do te jete drite edhe nje ore...

moj jardin moj jardine qe e zbute idrisin me nje poezi me dele ...

Hehe! He's my buddy now! smiley

do dhe alba te beje poezi, po i dalin per ibret.

Me shume se e imja nuk ka per t'i dalur...  Megjithate, sado e arritur, Idrizit nuk i hyjne ne sy poezite qe nuk kam shkruar une. smiley

....Faleminderit për prurjen emigrant. Ishte nga ato që t'i ka ënda t'i këndosh e ngopje hiç nuk ndien... veç uria shtohet. Faleminderit sërish.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).