Foto e një bar-kafe brenda Unazës së Vogël në Tiranë ndërtuar pa leje në një hapësirë publike midis pallateve. 

40 Komente

Po shume mire e kane bere. shume e bukur dhe funksionale, se sa te kthehej ne hapsire plehrash. Ku eshte kjo Kozi t shkoj te pi nje kafe?

Bar kafet Shqiperia i ka per te pire ne kupe te filxhanit. smiley 24 ore mendja e shqiptarit punon ku ta pije kafen kur te gdhihet dhe kur te ngryset! Shume keni per te rrojtur ju ne Shqiperi! smiley

A mos u tall? Prandaj mburren qytetet ne ish perandorine britanike ne faqet e turizmit me "kulture kafeje ne rritje". Ne do rrojme shume se kemi me pak shanse te na vrasin rrugeve smiley

E kam me vertete nuk tallem! Shendet tu thuash plac e merrni ju!smiley

Po kane dhe te miren tjeter qe ti u jep 100.000 ata te kthejne 200. Kuptohet jo te gjithe, po ato qe i kane. smiley

Skandal kjo nuk eshte me hapesire por mejhane moderne. Ore keta duan vetem kliente, edhe Bythen shesin per 2-3 tavolina me birra... Ueeeee ca bohet po te kete edhe femra t'hijshme u tha llapa jashte. Ca pret nga lul bythiri

Po edhe femra te hijshme, edhe ythir sikur nuk shko... Se e bone si ato romanet, qe kur "qau" ai tjetri 99 e nuk ju cu ke e 100ta, i thirri "a frocio!"

Bb, lul bythiri eshte Luli I bashkise qe I lejoi keta me llape perjashte te kioskezojne dhe bathorizojne qytetin edhe aq te semure te tiranes. Tani, e kuptove kush eshte cfare?:-D apo te fillojme nga abc-ja smiley

ohoho relax,jo si ketu kafja n'kom me vrap smiley

pi kafe, kruj koqet

ohohohohoho - ja boni Santa

po me pelqeka sh dizajni, smiley

dezajn malok... smiley pyete z Berberi pyete... smiley

lol kjo eshte ke lagjja ime e qelbet. kaloj perdite nga 7.30AM aty, hera e pare qe po e shof me njerez.

Lagjja po rilind bre smiley

kaloj cdo dit rruges

nga barrakat e tua, he e e e ej...

Ka pas qene nje kenge ne fillim viteve 70 qe duhet te jete kenduar ne nje nga anketat muzikore, por mazallah se e kam gjetur dot. Mbaj mend disa rjeshta si:

Cfare ti coje si dhurate,

Shoqes time jo nuk di.....

lagjia ime e qelbet !!!

smiley

 

Durim, do t'i vije dita dhe kesaj kafeterise, me radhe cdo gje. Fillimi i mbare gjysma e punes, se pari te behej QSUT-ja xixe (tashi, e ka pak taksirat gjithe ai fluks mileti te prese ne radhe se mos lirohet ndonje tavoline tek kafja me e afert nga spitalet), pastaj keto lagjet qe jane me pak domethenese.

fee - mendon nese po te kete me pak coffee shops, do pihet me pak kafe apo do rritet cmimi i kafes, dhe bjere vlera tokes? smiley

Njerezit do te behen me te pasur duke mos shpenzuar para neper kafene, ashtu sic do te behen me te shendetshem duke levizur ne kembe nga rritja e cmimit te naftes. smiley

ky shkuli pemet per te bere kete lokal, eshte denoncuar te faqja e rames storrenimit.com por asgje nuk eshte bere. neser ju sjell linkun se tani jam me cel.

bar kafe mes pallatesh  smiley  , edhe ankohen s'kane ku luajne femijet .......apo s'kemi leke , s'na del thone .......kafet plot gjithe diten .....

kalamojt lujn mren ne kafe, tymi shtellung, po hajt mo...perzgjedhja natyrale ne veprim.

pse ankoheni?!  perse mbari e paska bo.. edhe lulet te hyrja i ka vendos..nice touch of glow..apo do doni nai bingo ne vend te kesaj?smiley

e mer la, vdisni per nje cike spiunllek.

Ti kujto se kanadezet nuk te spiunojne?

Zenia e hapsirave publike eshte nje krim i madh qe i behet publikut shqiptar! Ne qoftese do te kete `rilindje` te vertete, keto hapsira duhet ti kthehen publikut nepermjet nje ligji te forte ku te gjitha demshperblimet per keto zona te paguhen nga ata qe kane zene keto hapsira, Sepse shkatrimi i tyre ka kosto! 

Por keto gjera i ka ne dore qeveria, perderi sa ne Tirane dhe me tej, lulzojne keto biznese, ne kurriz te prones publike, faji kryesor eshte i Qeverise! Titrana dhe gjithe Shqiperia po vuajne shume nga ky problem! 

Nje kuazimondo, nje fryme njeriu i thjshte, e konstaton kete problem, si gjithe qytetaret e tjere, qe vuajne zenien e hapsirave publike, po nje Qeveritar, c`ben? Po nje Qeveri? Po qeverite e tjera c`kane bere ? Nje vrim ne uje, pra! Ja ky eshte problemi, njesoj si ai problemi, dikur i kjoskave,  prane Lanes, e per rreth ! 

Me sa duket Rama ska per te bere gje, se e gjithe Tirana eshte mbushur me keto lloje "pronash" ku te korruptuarit bejne biznes dhe fitimet i ndajne me pushtetaret, lokal ose qendror!! 

Shqiptaret nuk kane nevoje qe te shohin shfaqe nga Vlora kur nje ndertese e madhe, me te drejte u hidhet ne er!,Duhet te vazhdoje prishja dhe demshperblimet per zonat e okupurara! 

Hapsirat i administrojne minibashkite, keto shohin a eshte e pershtateshme apo jo per ambient publik, si kafe, kend lojrash, etj. Dhe ketu nuk ka asgje te keqe, po te lihet edhe nje rruge/korridor per kalimin e njerzeve. 

 te lihet edhe nje rruge/korridor per kalimin e njerzeve. 

smiley sa i lezetshem.

"rruget, korridoret.." ne nje qender banimi jane te planifikuara ne projekt qe ne fillim me distanca te rregullta perkatse, dhe duhet te llogariten  jo vetem nje "rruge dhie" per kalimtaret, por  edhe per nje rruge zjarfikseje, se mundet te bie edhe zjarr, edhe per nje rruge ambulance, se mund te kete edhete te semure,  edhe per nje rruge karroce te invalidve  se mund te kete edhe invalide qe duhet te levizin etj .

. Ne Tirane jane zene hapsirat midis pallateve, jane ndertuar pallate shume afer njeri tjeterit sa mund te ndezesh TV- e komshiut me pultin direkt nga shtepia jote! 

Ne kohen e Enverit   cdo gje ndertohej me planimetri dhe nuk guxonte njeri te nderhynte pa leje! Rruget ne Qytet  kane qene te gjera me distanca te rregullta nga 9 m gjersi Pallati nga pallati kishte distancat e rregullta me njeri tjeterin dhe te grupuara , kishe fusha sporti, dhe hapsira publike normale. Tani ne Tirane nuk ke ku te hedhesh kokren e molles- sic thoshte Ismet Bellova kur transmetonte ndeshje futbolli dhe stadiumet mbusheshin plot e perplot! 

Ne qoftese nuk e kalon oren 11 te darkes hapur eshte mire per komshijte qe e rrethojne.

Klub lagje i bukur.

ca s'lexo robi smiley shkret 

Tallin menderen njerezia me hallet e qytetareve qe s'kane ku te perplasen kur i perdhunojne publikisht te drejtat me elementare , te jeteses, strehimit, prones private dhe asaj publike. Bertasin e kenaqen me fatkeqesine dhe pamundesine e njerezve civile. Po skane faj,e pesofshin ne kurriz qe ta mesojne mire se cdo te thote te te neperkembin, te jesh I pafuqishem, e te mos gjesh perkrahje , por te te tallin menderen me hallin qe te ka zene.
Nivel i ulet ca pret aman nga kafshet me dy kenge....

E paska zbukuruar lagjen .

Sa vijne e ngushtohen hapesirat pubike ne Tirane smiley

c t'boj rama n'fillim? a t'i futet shendetsise, a t'i pergjigjet krimit, t'gjeje fonde per me myll vrimat n'buxhet apo t'rregulloje perdet dhe tavolinen e k/ministrise? po kadal o popull, gjonat e mira nuk bohen periher!

Luli nga ana tjeter ka probleme te tjera, mziun, klubi i tirones qe po bi nga kategoria...ehu-aaa, popull zevzek paskemi qene

i ke rene pikes

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).