Në një koncert bamirësie "Këngë festive dhe të shenjta nga e gjithë bota" të mbajtur në 20 prill, 2013 në Kishën St Roch, Paris, një nga këngët e interpretuara ishte "Janinës c'i panë sytë." 

Kënduar nga: Jean-Jacques Fauthoux, Martina A. Catella, Pierre de Trégomain, Romane Claudel Ferragui, Emmanuel Pesnot.

107 Komente

shume bukur. nuk e prisja nga huaj nje labce te tille.

se mos e degjon lubonja dhe i quan muhaxhedine te rekrutuar nga nacionalistet shqiptaresmiley

WOW!!!

E mban mend o cimo kur talleshin me kengen labe?

 

Rono, mos harro qe na i injektonin me doze ariu. Dhe jo nga kto perlat e muzikes popullore, po labe te realizmit socialist. Kurse keshtu, masi nigjo Mandin e Nishtulles, i fut edhe nje Janine dhe dy kokrra ulli nga mrapa...te kenoqet shpirti.

Mos i fut marshin kot tani .Flitet per Polifonine dhe kengen Labe " jo per doza " 

Gjej nje te dyte ne te gjith karieren tende Muzikore veshndigjuse kaq te virgjer e kaq hyjnore si e Zeqos ..Ndryshe nga Janina qe eshte dhe Melodioze si per  " pese puset ne Gryke " smiley apo Celo Mezanit , nje variant tjeter Laberishtje Polifonike !

http://youtu.be/DLICW9XE_Z8 

Te shijosh kengen Labe ,  jashte pordhecklave politike te hJu moRRisteveJozefiniste  shkodrane , eshte nje Virty e jashtezakoneshme, me nje Origjine qe ndoshta nuk ja vlen se eshte e kapercyer ! Ato po kishin doza Elefanti !

Leje tani, mos te ti kendoj "Tete Pikat" e grupit te Gjiirokastres smiley

Mos ka ndonje damar lab ai qerosi ne mes... smiley

me pelqeu smiley

Ju lumte goja, u mbushen syte per nje cast....

Bravô! me theksin te o-ja..smiley

Do kene ndonje damar lab se s'ka mundesi!

"Po pushtuam Francen me kete kenge, do ta marrim status in", tha babi im pasi degjoi francezet. smiley

tamam ka thene. arti shkon ne zemrat e njerezve. edhe italianet me artin e madh ndryshuan statusin e tyre ne usa.

me kenaqi kjo kenge. leberit, keta shqiptare qe kendojne kaq bukur. dine dhe te bejne shtet shejtanet. 

Prandaj dhe i kane inat se vene rregullsmiley

Mrekulli!
 

Fantastike! Nje tentative e shkelqyher qe megjithese nuk i shqiptuan fjalet mire, perseri, per tu pergezuar. Edhe vete kengetaret labe polifonik do ti pergezonin.

Fatkeqesisht jemi ende te pushtuar ne Shqiperi nga injoranca dhe sharlatanet qe nuk lene vende pa sulmuar, ofenduar dhe perdhosur ate qe quhet DNA e kombit shqiptare muzika dhe folklori i tij.  Vetem Laberia me kenget e saj labe eshte unike jo vetem ne Ballkan por ne Evrope e ne bote. Kenga labe eshte pasuri e njerezimit dhe me vjen shume mire qe kjo kenge te perhapet e te gezohet nga te gjithe. 

" A capella" e mrekullushme!

 

Shume bukur! U lumte! 

Mrekulia ka zbrite nga Qielli .Laberia ne me te mirat e Botes . Eshte Realitet . Duket sikur ka rrjedhe nga fjalet e Lermontovit "Te fal sa njeh e sheh mbi Dhe .Te dua " 

Nje detal teknik per vendin e zgjedhur per tu interpetuar .Dua ta ndaj me emin ...

Dallon gje nje Hyjni ose Rrit Fetar ne zgjatimin e Janinooooooooo , qe te sjell ne mend ditet e Vait te madh ..

Kete ne mundshin te xeberthejne Cmutezuesit e Gj elez Alise apo te Skenderbeut .

Nje Urim i perkryer per Vitin e ri nga Rhea per peshqit e peshkat !.Diell ta befte per kete VIT !

Ne fakt sa dha 'moti sot e neser ' . A blizzard po vjen me shpejtesi. Sa click-a kete kengen. Bore o bore me ngrice. Diell thote ky. Efekti I kengeve labe. Kurioziteti killed the cat. Lol

"Këngë festive dhe të shenjta nga e gjithë bota"...

Tani dhe Llasticke me zor mos u be . Ca si llasticke edhe  je , po caze edhe shtihesh . Ama deri kaq shume ...., lyer me boje bore / sa mos te te njohem na !....sikur nuk shkon !

U prish koha thashe de, mos bej kshu!!! LOL

Epo ashtu ben dhe PF me siper nga Inati pse nuk kendojne kenge Dardhare , megjithse eshte vend Bore .Kerkon Gjurme ariu smiley

Per te mos thene per keta Derstilistet qe jane gati me gure ne dore e nik ne xhep per te bere Rrathe ,,,

S'osht noi gjo mer jahu .Ku din me knu Francezet ...

Sepse e di ti qe keshtu shtyhen prurjet deri sa perfundojne " Moj Dudi moj Dudi ...ku te ashtuth une  e nga e leshon ti "

Peace Lol smiley

masaker!!!!! Te pashpirt...

Si per franceze s'eshte s'e kendojne edhe aq keq.
 

ndoshta Lirika,  por mua me bene per te qeshur...e kjo s'me kishte ndodhur ndonjehere me pare kur e kam degjuar kete kenge nga grupe te tjera

Nga cilat grupe te tjera?

degjo Mozke, mos e hidh dege me dege...

si fillim, me vjen mire qe nje auditor I huaj zbulon nje kenge polifonike shqiptare, prandaj pyetja juaj ( nese e kam kuptuar drejt) eshte e pavend!!

Po c'dege ore? Ku ka peme ketu?! Lol. Une te bera nje pyetje te thjeshte fare, meqenese kishe qeshur dhe tu duk e pashpirt. smiley si franceze qe ishin ja bene te gjitha adetet sic duhej kenges. 

Nga grupe te huaja? Se natyrisht, nje grup shqiptar qe di te kendoje polifonine labe nuk mund te ndodhi. E vetmja gje qe mund te them qe mundet te kete bere per te qeshur, eshte menyra e te kenduarit dhe xhestet e zerit te pare. Por, mund te me shpjegosh se pse t'e beri per te qeshur?

Lirika e dashur, kjo kenge eshte e veshtire per tu interpretuar dhe ka nje karakteristike te vecante te cilen grupi francez nuk e ka ruajtur ne kete pershtatje- e qara me bote, e kjo na ben te pervecem ( ketu ka deshtuar edhe interpretimi i tyre)

Etnik, t'i kendosh dhimbjes se nje populli sidomos me polifonine labe e te interpretosh ashtu sic jemi rritur ne, duhet vetem te jesh lab! smiley Asnje zone tjeter nuk besoj s'e di ta kendoje aq bukur kengen labe!

po jo e dashur, jo...zeri nuk i mungon frengut, ne kete interpretim. Kengen e Çeços me velçote edhe po ta recitosh, perseri e bukur mbetet. Teknika, nga ana tjeter, mesohet!!!

S'po i referohesha zerit smiley
 

e marr vesh, po ai elementi qe kam permendur me siper eshte teknik...s'ka lidhje fare me je lab a freng...aw me teper qe ne rastin konkret, 5shja franceze jane nje grup profesionistesh

 e qara me bote...Ke verejtur nje gje shume pikante , por jo ne rastin e ketij interpetimi , qe nuk ka ate Objektiv .Shiko , vete brendia  e skenes ( kisha ) dhe sfondi i skenes pas kengetareve , duhet kujtedo ti ngacmoje mendimin ( por jo Etnikeve ) se behet fjale per nje zgjedhje qe mund te trajtohet si " Vaj HYJNOR "  dhe jo aq shume si nje Interpetim fanatik te kenges si "kenge e bukur "  Perqendrohu pak vetem tek O...ja e zgjatur cfare Luhatjesh peson !

Une e kisha qejf me Emigrantin kete se Perla e tyre e Krahines ....Te mi thoni nenese ( per kaun ).. eshte po aq Hyjnore . Ndersa nje Nik Etnik mund te kete kuture Muzikore te cilesise se larte , aq me teper qe pretendon per LAB , por jo per te zbuluar "hyjnoren " tek nje interpetim i te huajve te nje melodie te kenduar te tille Labe , ne nje Kishe !

Ne 76 ne Dizhon ...Gazetat hapeshin me tituj " Ra Perdja . Celet Magjia " pas daljes se ansamblit te kengeve dhe Valleve . Dhe njerzit vallzonin rrugeve me motivet Veriore bashke me ansamblin , por ne skene Heshtnin kur fillonin Labcet smiley

Ne 76 Dizhon, oidrizo... do t'ma kishte enda te isha atje!!

Nuk e kisha mbaruar frazen .....te gjithe heshtnin ....dhe pasi mbaronte kenga ...shperthenin ne duartrolitje frenetike ( nga shtypi i kohes  qe perkthente artikuj nga pershtypjet e festivalit  smiley

Me rrofsh moj Laberi 

Nje lab sa nje skuader 

tre leber nje Ushtri !

Ne jemi imponuar Botes dhe Baba..areve te Kombit ,  jo vetem me dyfek por edhe me kenge .Ishin po prape Lebrit qe u thane u takon Shtet edhe Grekerve , dhe jashte tyre as mos kerkoni as Europe e as Stabilitet ., as Kulture e as Dinjitet .

Kjo kenge ne Kishe , flet me shume se Mailinda Bregu me xhinse ne kohen e Diktatures me gjithe Ministrine e saj ! Ndersa nje Podium te Babsqapit bashke me Jozefpercken i ka si pune pedane per te vene kembet mos ti takojne ne cimento !

Persh ...

Ja ku po ta them ne une o Idriso je vlere o vlere smiley

Kjo kenge ne Kishe , flet me shume se Mailinda Bregu me xhinse ne kohen e Diktatures me gjithe Ministrine e saj ! Ndersa nje Podium te Babsqapit bashke me Jozefpercken i ka si pune pedane per te vene kembet mos ti takojne ne cimento !

Po ku ka karagjoz me te medhej se Shteti Sali sqapit me shakate e tij qe benin per te qesh si zakonisht Imamin , Majlinden , Halimin , Bumcin dhe sindozot e shkrinin Dylqinjen alias  Liburneshen Jozefpercke ..Kush i humbi ti gjente Majlinda se cfare duhet te Integrojme ?

Pervec Qarkut te Fierit , poturet e Majlindes dhe nuk mbaj mend tjeter ...me duket  Intervistes se Babasqapit qe digjonte Radion e Kooperatives , si kushte per tu Integruar ..

Tani me qe babasqapi ka pas vesh Muzikor ,dhe dallonte mecerimet e kecit nga hingellimat e kuajve ( kam qene kalores ..tha )  bie dhe simpathithesit per te gjetur se cfare po kenojne e pse po e kenojne Francezet ne Kishe . Dhe jane kunder nesh Ateisteve ...Amen ! Rrnofte Duni smiley 

Keshtu do veje kjo pune perderisa Left ....yyyyyyy ne fund,  gjithashtu me LYtzeY me ...yyyyyyy ne fund e ne mes , braktis detyren dhe merret me pjella si  Poet smiley Tritolistin . E kush do ta interpetoje tjeter nga Stani dhive se cfare po ndodh me Janin......O , kur LeftGopeja merret me pergatitjen e ..."Shteti Ra " sipas shembullit te saj te renies se Dy Masterave ?

Shiko, une nuk do thoja kurre qe kane deshtuar, Ato thjesht e kane riinterpretuar kengen sic ben dhe Elida Duni psh. Dhe une personalisht them se e kane qare. Pavaresisht shqipes rapa-zhdrapa smiley e merr vesh qe ne sekonden e pare se cfare po degjon.

asnjehere nuk mund te gjykohet se cfare vjen nga ritmi i shpejte, sepse ritmi i shpejte kerkon perdorimin e me shume notava muzikore ne interpretim...kjo e vrau veshin tim ( syte i kisha mbyllyr, veshet hapur smiley e nisen bukur...aty rrotull 0:40 shpejtuan tempon: ja kete mund edhe mos ta kishin bere...apo jo? )

Mua PF shqipja rrapa zhdrapa nuk ma vrau veshin fare. Problemin e pata tek shnderrimi i Ëhë-së në Ho. Eshte krejt e pashpirt. Elina Duni nga ana tjeter, nuk ja vret shpirtin kengeve qe kendon, thjesht u ben nje pershtatje instrumentale. Me duket mua.

Lulian per qejf Tat .

Askush nuk mund ta interpetoje si NE . Po me qe je pjestar i nje Blogu tjeter smiley ku shquheni per tejpamje ne thellesine e gjerave , ku dhe Xhibi " ka lene nje koment aty " smiley , duhet te kishe nje qartesi per te pare se cfare duan te shprehin ata me zgjedhjen e Interpetimin e kesaj Kenge . Dhe e kane Arrite Persosmerisht Objektivin .Virgjerine e Jehones nder SHEKUj e percjellin ne menyre te perkryer . Nuk behet Fjale fare per Interpetim te kenges por persene e Zgjedhjes dhe Interpetimin e tyre sipas Objektivit .

Tani me  fal po mos fut Elizra ketu dhe e ben Objekt Kot se Koti . Ajo edhe  ne se Interpeton , thjesht IMITON dhe nuk ka asnje lloj Krijimtarie pervec "shijet nuk diskutohen " smiley

Pra ne se kjo kenge eshte Ball Kazani ne Kulturen  qe Integron Popujt ,  Eliza eshte rrush Aguridh .Thjesht per rastin !

Tashti dhe ti Idriz, mos e bej me keq se babasqapi me palloshin. S'matet polifonia labe me kut integrimi, por edhe po qe integrimi fjala e duhur, mua ky me duket nga ato raste kur Evropa nuk i ploteson standardet per te hyre ne Shqiperi, dhe jo e anasjellta si zakonisht.

Ajo qe dua te them eshte se interpretimet e Elina Dunit jane mbreslenese; ky s'eshte.

Me thene te drejten nuk jam kompetent muzike. Po nga ty qe s'te pelqeu dhe une qe u kenaqa, me duket se une paskam dale i fitumi. smiley

ehuuu PF Luliani do kenaqej po te mos ishim kenaqe ne te gjithe.

Ne gjuhen e bukur shqipe i thone kondrapedal.

Kur ke cekic ne dore thone, gjithcka te duket gozhde, ndersa kur je gomist, gjithcka kontrapedal.

Eh je perpjekur po e Ke prishe te goma, goma rri te kondrapedali saç rri Lakani te shkenca smiley Mos mu merzit smiley

Saç kulaçi në saç, dmth.

dhe te mendosh qe ishin fshatare te thjeshte qe punonin token, ata qe e kenduan se pari. c'shpirt, c'force, c'mrekulli shqiptare!!!!smiley

Mrekullia e tete e botes thuaj. 

nga c'te shikoj ketu ti me dukesh nga ata qe pelqen plehrat e tavllase. shije shije kjo dynja!smiley

Ta zeme se me pelqen tallavaja, kush e percakton kush qendron me lart, tallavaja apo polifonia? Shijet jane individuale dhe sic na ka mesuar adam smithi tregu eshte matesi me i mire i vleres se gjithckaje. Dhe tregu sot thot mandi nishtulles 1 milion klikime ne youtube, janina 60 mije. Ja, kaq e thjeshte. 

Si shqiptar te mire: Kush di historine e kesaj kenge?si ka lindur ? Ka te bej me nje ngjare te vecante?

Kenga i kendohet Jace Mavroves me shoke qe vrane Reshit Mehmet Pashen ne Janine. Reshit pasha i njohur si shqiptar-vrasesi eshte ai qe vrau 500 kreret shqiptare ne Masakren e Manastirit.

Pse jo dhe Zenel Celos qe shtiu per se dyti pasi ra i plagosur , duke ryre mes zaptijeve ?

Une e thashe "me shoke" pra. smiley

Thanks smiley

Shume faleminderit!!!

Janinës ç’i panë sytë
Jaaa-jani-noo
ish e prëmte ajo ditë
Ja-jani-no

Te pesë puset në grykë
Jaaa-jani-noo
Zenel Çelua vet i dytë.
Jaaa-jani-noo

Zeneli me të Velçionë
Jaaa-jani-noo
dhe trimi Jaçe Mavrova
Jaaa-jani-noo

Çau mes përmes taborrë,
Jaaa-jani-noo
kur shtriu Pashanë e njohnë
Jaaa-jani-noo

Mire. Edhe? Mire thote lubonja, ne rrime ne vend se vdesim per lajme tip 'shqiptarizmi xyz mahnit xyz metropol. 

Tani dhe ti shumeniksh dole ? Mbaro njehere rrolin e "komunistit nacionalist " apo mendon qe per 2014 duhet te kalosh "antikomunist nacionalist " smiley

Pune te mbare , po mos na e ndot kete kenge ! As me emrin e Lubonjes ! Dmth po munde ! Do kesh plot raste .Viti sapo ka filluar !

Wow. Hajde te kenduar hajde. Na i vodhen kenget globalistet franceze. smiley

e kam pas gjithmone pershtypjen se fatosi ka ndikim vetem te pioneretsmiley

qe te habisena dhe na , na vini ndonje nga ato qe ata i quajne kenge,ku nje grup zezakesh me  poturet varur poshte brekeve ,bejne muhabet droge!

bukur e kane kapur qafiret.kauret jane te mencem..smiley

eh, bukur e kane kapur ata, po a jemi te kenaqur ne shqipot? se kane bere mire thone disa, nuk qajne dot. e shikon ti apo jo?

kane xhelozi se kenget e labeve te cilet i perqeshin po kendohen nga francezet dora vete qe per pordhace e snobe kane shoke vetem vetensmiley

hej hej majakrah!!!smiley

xhelozi jo, admirim po! smiley

mençuria e kaureve (por jo vetem) mund te perfshij brenda edhe ndonje gje jotemire smiley

Si polifoni e kam degjuar kur celej programi i Tv Hanovrit por edhe ne nje kanal ne Toronto vite me pare.Jam dridheruar.Polifonia labe habit dynjane ...e kulturuar! Pse kot ka thene Kollosi Noli

" : Kur te vdes, dua te me shoqeroni me nje kenge labe!"

bekim fehmiu ka shkruajtur qe gjate xhirimeve te ''odisese'', ai fliste shqip me irene. ajo eshte arvanitase.

Qa Minushi / qa Minushi - qa Resuli ...aga ...Per kete e kishe Loloto ?

 

 po idriso. kjo e kendon shume bukur ,vec e kane modifikuar tekstin, ai origjinali eshte vertete tragjik. eshte kenge came , apo jo?

.....Ali Pasha nuk kishte me,qekur francezet u "larguan"  nga Korfuzi,(ne 1814) me ke te bente lojen e kombinimeve politike;veçse Alngline dhe Sultanin....

Shkruante Gjenerali Donzelot ne qershor 1814

f.217 "L'Albanie et Napoléon" ,A.Boppe,Paris 1914

ps kjo shpjegon pse franqezet kendojn sot "çu pane syte"  athere

Pershkrim i mbreselenes i Gjeneralit Richemont* (ne 1818) per costumin e shqiptareve ;

....le costum des Albanais......Le chef se distingue particulerement par deux rangées de boutons d'argent de la grosseur d'un oeuf de dinde....La piece la plus importante de ce costume est une gros et pesant caban tissu en poil de chèvre imperméable;c'est un honte de le perdre ou de l'abandonner dans un combat...

*Richemont ishte gjeneral francez ne Korfuz,memoriet e tij jane shtypur vetem per familjen e vet

Mos merr persiper te spekulosh me gjera qe nukja ke haberin as me "o derman " smiley Ai emision eshte me vlere por jo per komentin e te shkruarave qe shoqeron emisionin , te nje Matrapazi qe te ka lene mbresa tye ...

Ke Stalinin te parin qe i thote Enverit per studentete te bejne Praktiken ne keto Fshatra .

Dhe une prsonalisht kam FOTO nga vizita e delegacionit tone ne ato vende ne 57-58 ... 

Kjo teme eshte hap njehere KETU ashtu si e matrapazeve qe vajten tek Arbereshet per here te Pare se nuk i linte Diktatura smiley

 

Çka. E hedh ca si shume prerazi ate "Ho," gati gati sa nuk tingellon gezueshem.

interpretimi si prej kori kishtar, i dobet 

ka mundesi qe as nuk e kane idene per cfare flet teksti qe kendojne

Shume e bukur! Bravo, e kane qare. Nuk e kuptoj pse disa ketu kerkojne me patjeter ti gjejne yckla interpretimit te kesaj kenge polifonike. Apo keshtu duhet, se kot nuk jemi shqipetar pastaj. PO prandaj skemi bo e nuk do te bejme hajer ne ndonjehere, se ja kemi tjetrit gjithmone me te keq. Jemi te prirur per ti thene tjetrit qe ne fillim "Plac" edhe pa folur akoma.

shiko si tingellon kenga ne ate ambjent sikur eshte bere per tu kenduar aty. Nuk ka nevoje fare per asnje adoptim si te Elines, merre ashtu sic eshte "and it fits".

Thoja ndonjeri Mustafa abiut, se ai thote qe eshte gege, Po ku ka me te paster gjenetikisht se Laberia.

duhet t'i kete intriguar teknika - e arrire ne pjesen me te madhe (them une kshu smiley). Interpretimi - tjeter gje. Eshte shume te kerkosh deri aty.

Eshte rasti te kapim ate qe te huajt nuhates kane kapur.Artin e Polifonise. Gjenden tek plot kultura shumzerat, ose bashkesite ne kenge.Por jo Polifonia si harmoni vershime zerash, isua labe nje lendine e tere ne perkundje valesh!
Dhe qe kete e marrin perfaqesues kulturash te vendeve te tjera, te Frances apo gjetke, duhet jo vetem te na entusiazmoje por te rrise pergjegjesine e organizmave shtetrore qe ta stimuloje kete art.Sepse vemi keshtu ne Evrope, ....duke shpure kulture, art, vlera
Faktikisht une para nje viti botova nje shkrim ne Gazeten Shekulli me titullin " Ku po shkon Polifonia" Po bastardohet duke futur " pe permiresim, modernizim" gjoja veglat. Kjo eshte si ajo puna e " punes" se qejfit.Vetem nje vegel i duhet por e mbajtur mire.Polifonia eshte muzike vete nuk ka nevoje per vegela a dhjoli.Ndryshe nuk do jete POLIFONI

ashtu sic thote grava, rendesi ka qe u zgjodh nje perle shqiptare dhe kendohet ne mes te parisit midis perlave te tjera boterore. boll me kritika, se u be si spital psikiatrik ketu.

thjesht nje mirenjohje per ata qe e kenduan.smiley

Polifonia labe eshte kenga e Perendive.

E ke kap gabim. Labet jan perendia vet. 

smileysmiley

Jemi nuk e mohojmë . Kush na ka zili le të plas .

na jemi te derguarit e perenise smiley por predikojm vetem kengen labe keto shekujt e fundit smiley

Mos, na e merzite Julin me kete smiley

Kjo ka kenduar gjithnje bukur. Me vjen mire qe e shoh perseri me grupin e Himares.
 

lesherat si parisiene

veshure si evropiane

aman mike kapedanesmiley

si guxojne e quajne veten greke keta.shife marresin duket me km larg qe ka syfet labi si te gdhendur ne gur smiley

tere naze jane keto labet, shiko si sperdridhet ajo. 

eshte trendafileja , missi i fshatitsmiley

tere naze..

calssy and fabulous (te coco chanel) nuk jan gje tjeter veç naze smiley 

Ky gjest ka impresionuar dhe kengetaret me fame boterore; Elton John deklaroi se do kendoje kengen "Prizrenit c'i pa bredhi" diten kur Evropa do na jape statusin. 

Sa i lidh je dhe ti me keta sumcet mer burre! Not that is anything wrong with that. Apo onderr edhe kjo

Qjo s'ka te beje me enderrat, eshte pune mani-perceptimi; ti mire qe sheh ngado mjekra terroriste qe duan te rrezojne bredhat, por dhe njerzit qe s'shohen te njejtat gjera si ty te duken mjekerterrordashes. 

*Kuptohet qe not all mjekrat are created equally lol

Ndonjehere them me mire ndjek francezet duke kenduar labce, se kinezet duke luajtur Beethoven e Rachmaninoff.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).