I dashur nip, nuk do të dëshiroja që kjo letër krishtlindjesh të tingëllonte shumë e sheqerosur (deamicisiana, term sipas librit të autorit De Amicis “Zemra”) dhe të kujtonte ty këshilla për dashurinë ndaj të afërmve tanë, për atdheun, për botën, apo gjëra të ngjashme. Nuk do t’ua vije veshin dhe në momentin e vënies në praktikë (ti i rritur dhe unë i thyer në moshë), sistemi i vlerave do të jetë kaq shumë i ndryshuar sa mundet që rekomandimet e mia të duken jashtë kohe. Kështu që do të preferoja të ndalesha në një rekomandim të vetëm, të cilin do jesh në gjendje që ta vësh në zbatim edhe tani, teksa je zhytur në iPad-in tënd; por as nuk do të bëj gabimin që mos të ta këshilloj këtë gjë, jo për faktin se do dukesha një gjysh harraq dhe nopran, por sepse atë e bëj edhe unë. E shumta mund të të rekomandoj, që nëse rastësisht në internet, kalon nëpër ato qindra faqet porno që tregojnë në mijëra mënyra raportin mes dy qenieve njerëzore, apo mes një qenieje njerëzore dhe një kafshe, përpiqu që të mos besosh se ai është seksi, edhe ashtu i shfaqur shumë monoton; kjo sepse bëhet fjalë për një inskenim, i cili synon të të detyrojë të mos dalësh nga shtëpia dhe të shohësh vajzat e vërteta. Nisem nga parimi se ti je heteroseksual, përndryshe përshtati rekomandimet e mia me rastin tënd. Por shikoji vajzat, në shkollë apo aty ku shkon për të lozur, sepse janë më të mira ato të vërtetat, sesa ato femrat televizive; dhe një ditë do të të japin kënaqësi shumë më të mëdha sesa ato online. Besoji atij që ka më shumë eksperiencë sesa ty (dhe nëse do të kisha parë vetëm seksin në kompjuter yt atë nuk do kishte lindur kurrë dhe ti kush e di ku do ishe, përkundrazi nuk do ishe fare).

Por nuk është kjo, ajo për të cilin doja të të flisja, më tepër sesa për një sëmundje që ka goditur brezin tënd dhe madje edhe atë të djemve më të rritur sesa ty e që ndoshta shkojnë në universitet. Kjo është humbja e kujtesës. Është e vërtetë se nëse të shkon në mendje të dish se kush ka qenë Karli i Madh apo ku bie Kuala Lumpuri nuk të duhet veçse të shtypësh ndonjë tast dhe menjëherë interneti do të ta thotë. Bëje këtë gjë kur duhet, por pasi ta kesh bërë, mundohu të kujtosh çfarë të është thënë për të mos qenë i detyruar që ta kërkosh për herë të dytë nëse do të jetë e domosdoshme, qoftë edhe për një punim në shkollë. Ka rrezik që ndërkohë që ti mendon se kompjuteri mund të ta thotë në çdo moment, ti humbet shijen e të nxënit vetë. Do të ishte njësoj sikur, duke ditur se për të shkuar nga një rrugë në tjetrën, ka autobusë apo metro që të mundësojnë të zhvendosesh pa u lodhur (që në vetvete është shumë komode dhe bëje sa herë që nxiton) mendon se kështu nuk ke më nevojë të ecësh. Por nëse nuk ecën mjaftueshëm, bëhesh pastaj “i aftë tjetërsoj”, siç thuhet sot  për ata që janë të detyruar të lëvizin me karrocë me rrota. Dakord, e di që merresh me sport dhe kështu vë në lëvizje trupin tënd, por të kthehemi te mendja jote. Kujtesa është një muskul si ata të këmbëve, të cilën nëse nuk e ushtron rrudhet dhe ti transformohesh (nga këndvështrimi mendor) me një tjetër lloj aftësie, pra, që të flasim qartë, një idiot. Për më tepër, sikurse për të gjithë ekziston rreziku që me plakjen vjen edhe Alzheimeri, një nga mënyrat që të shmanget ky incident i pakëndshëm është të ushtrosh memorien.

Dhe ja cila është dieta ime. Çdo mëngjes mëso ndonjë varg, një poezi të shkurtër. Mirë do ishte të bëje ndonjë garë edhe me miqtë e tu për të parë se kush mban mend më shumë. Nëse nuk e pëlqen poezinë atëherë bëje këtë me formacionet e futbollistëve, por kujdes, sepse nuk duhet vetëm të dish se kush janë futbollistët e Romës sot, por edhe ata të skuadrave të tjera, pse jo edhe të skuadrave të së shkuarës (mendo që unë mbaj mend formacionin e Torinos në kohën kur avioni i tyre, me të gjithë lojtarët në bord,  u përplas në Superga: Bacigalupo, Ballarin, Maroso etj..). Bëj gara të kujtesës, ndoshta edhe për librat që ke lexuar (kush ishte në bordin e Hispaniolas në kërkim të ishullit të thesarit: Lord Trealwney, kapiteni Smollet, doktor Levesey, Long John Silver, Jim...). Provo njëherë nëse miqtë e tu do të kujtojnë dot se kush ishin shërbyesit e tre muskëtjerëve dhe të D’Artagnan (Grimaud, Bazin, Mousqueton dhe Planchet) ... Dhe nëse nuk do duash të lexosh “Tre muskëtjerët (dhe nuk e merr me mend se çfarë do kesh humbur) atëhëre bëje, ku di unë, me një nga historitë që ke lexuar. Duket një lojë (dhe është e tillë) por do ta shohësh sesi koka jote do të popullohet nga personazhe, histori, kujtime të çdo lloji.

Do ta kesh pyetur veten se përse dikur kompjuterët quheshin tru elektronik.  Ndodhte sepse ata konceptoheshin mbi modelin e trurit (tonë) tënd; por truri ynë ka më shumë lidhje sesa një kompjuter. Është një lloj kompjuteri që e mban me vete, që rritet dhe forcohet përmes ushtrimit, kurse kompjuteri që kë mbi tavolinë, sa më shumë e përdor aq më shumë humbet shpejtësinë e veprimeve dhe pas disa vitesh do ndërruar. Ndërkohë që truri yt mund të zgjasë deri në 90 vjet dhe në këtë moshë (nëse do ta kesh ushtruar) do të kujtojë më shumë gjera nga ato që kujton tani. Dhe falas. Është pastaj kujtesa historike, ajo që nuk ka të bëjë me faktet e jetës tënde apo me gjërat që ke lexuar, por me ato që kanë ndodhur para se ti të lindje. Sot, nëse shkon në kinema, duhet të hysh në një orë fikse, kur filmi fillon dhe sapo fillon dikush të kap si të thuash nga dora dhe të tregon se çfarë ndodh. Në kohët e mia mund të hyje në kinema në çdo moment, e kam fjalën edhe në mes të spektaklit, arrije aty ndërkohë që po ndodhnin disa gjëra dhe përpiqeshe të kuptoje se çfarë kishte ndodhur më parë (pastaj, kur filmi fillonte nga fillimi, kuptohej nëse ishte kuptuar çdo gjë si duhet-përveç faktit se nëse filmi na kishte pëlqyer mund të rrije ta rishikoje edhe atë pjesë që ishte parë tashmë). Ja pra, jeta është si një film i kohëve të mia. Ne vijmë në jetë ndërkohë që shumë gjëra kanë ndodhur tashmë, prej qindra e mijëra vjetësh dhe është e rëndësishme të kuptosh atë që ka ndodhur para se ne të lindnim. Kjo për të kuptuar më mirë se përse sot ndodhin shumë gjëra të reja.

Tani, shkolla (përveç leximeve të tua personale) duhet të të mësonte të memorizoje atë që ka ndodhur përpara se ti të lindje, por shihet se ajo nuk ia arrin siç duhet kësaj gjëje, pasi shumë të hulumtime na thonë se të rinjtë e sotshëm, edhe ata të mëdhenjtë që shkojnë në universitet, nëse ta zënë kanë lindur në 1990-ën nuk e dinë (dhe ndoshta nuk duan ta dinë) se çfarë ka ndodhur në vitin 1980 (dhe këtu nuk e kam fjalën për ata që ka ndodhur 500 vjet më parë). Statistikat na tregojnë se nëse i pyet disa se kush ishte Aldo Moro të përgjigjen se ishte kapua i Brigadave të Kuqe - në fakt ai u vra prej Brigadave të Kuqe. Nuk flasim për këto të fundit, që mbeten misterioze për shumëkënd, e megjithatë ishin prezent diçka më pak sesa 30 vjet më parë. Unë kam lindur më 1932, dhjetë vjet pas ngjitjes në pushtet të fashizmit por e dija deri edhe se kush ishte kryeministri në kohën e Marshimit mbi Romë (po ky çfarë është?) Ndoshta shkolla fashiste më kishte bërë ta mësoja emrin e tij, për të më shpjeguar sesa budalla dhe i keq ishte ai ministër (“Faka zemërpula”) të cilin fashistët e kishin zëvendësuar. Dakord, por të paktën e dija.

Pastaj, të heqim shkollën mënjanë, një i ri i sotshëm nuk e di kush ishin aktorët e kinemasë të 20 vjetëve më parë, ndërkohë që unë dija kush ishte Francesca Bertini që luante në filmat pa zë 20 vjet para se unë të lindja. Ndoshta sepse shfletoja revista të vjetra të ngjeshura në dollapin e shtëpisë sonë, por pikërisht, edhe unë të ftoj të shfletosh edhe revista të vjetra sepse është një mënyrë për të mësuar se çfarë ndodhte para se ti të lindje. Po pse është kaq e rëndësishme të dish se çfarë ka ndodhur më parë? Sepse në shumë raste, ajo që ka ndodhur të jep një shpjegim se përse disa gjëra ndodhin sot dhe në çdo rast, njësoj si për formacionet e futbollistëve, kjo është një mënyrë  për për pasuruar kujtesën tonë. Ki parasysh se këtë nuk mund ta bësh vetëm mbi librat dhe revistat, mund të bëhet shumë mirë edhe në internet. I cili duhet përdorur jo vetëm për të çatuar me miqtë e tu por edhe për të çatuar (nëse mund të shprehemi kështu) me historinë e botës. Kush ishin hititët? Po kamisardët? Dhe si quheshin tri karavelat e Kolombit? Kur u zhdukën dinosaurët? Po arka e Noes a mund të ketë patur një timon? Si quhet paraardhësi i kaut? A kishte më shumë tigra 100 vjet më parë? Çfarë ishte perandoria e Malit? Dhe kush fliste për Perandorinë e të Keqes? Kush ka qenë Papa i dytë në histori? Kur u shfaq Topolino? Mund të vazhdoja në pafundësi dhe do të ishin të gjitha aventura të bukura kërkimi. Të gjitha këto duhen kujtuar.

Do të vijë dita kur do të jesh plak dhe do të ndihesh sikur ke jetuar 1000 vjet, sepse do të jetë sikur ti të kishe qenë i pranishëm në betejën e Vaterlosë, të kesh asistuar në vrasjen e Jul Çezarit, apo të kesh qenë disa hapa larg nga vendi ku Bertoldi i quajtur i Ziu, teksa përziente substanca për të gjetur mënyrën e prodhimit të arit, gabimisht zbuloi barutin dhe hodhi veten në erë (dhe mirë iu bë). Të tjerë miq të tu, që nuk do të kenë kultivuar memorien e tyre, do të kenë jetuar një jetë të vetme, të tyren, që duhet të ketë qenë kush e di sa melankolike dhe e varfër në emocione. 

 

Marrë nga “L’espresso” 

Përktheu: Skerdilajd Zaimi 

Artikulli origjinal: "Caro nipote, studia a memoria"

22 Komente

Bah,,, mu desh 30 sekonda me shqiptu emnin e ktij perkthysit.

Si ja bo nona e vet kur do me e thirr???

Skerdilajdii hec mer mrena se t'u ftof qulli

Gjykatesi qe u vra ne Vlore (ndjese paste) e kishte emrin Skerdilajd.  Nuk e di si ia bente e ema, por personalisht qe e njihja s'kisha problem "me e thirr:" Skerdi, shkurt.  

Emrat Skerdilajd, Enkelejd etj presupozohen se jane emra ilire, dhe kane qene te perhapur.  

Boh, se dija qi ishte vra njeri ne Vlone! 

Sa per emrin, me duket gati i pashqiptueshem per fonetiken shqipe

hmmm se kam pas naihere prolem me dy shoket e mi... nje te shkalles e nje te shkolles se mesme...

"Sa per emrin, me duket gati i pashqiptueshem per fonetiken shqipe"

Cudi.  

Po e leme me kaq smiley.

Thuje 3 here shpejt, boj nji piruet ene mundohu ta vesh gishtin tregus ke maja hundes.

masanej folim bashke po deshe

Nuk lexohet dot fare ky përkthimi... smiley
Gjynah!

S'ka nevojë.

Pa problem, te falenderoj qe me bere mukajet smiley.  

Edhe rektori Eco e paska problem se i paskan thene femrat JO online.

 

Po ca ka ky Eco qe i eshte qepur internetit? Nuk po i shitet me "Emri trendafilit"? (si e ka emrin "trendafili" smiley  Po ik ore babush struku ne bibloteke, mbi qitapet e vjetra dhe lere rinine ne explorimin e botes virtuale. Ku ka me bukur, rri ne kanape, pertyp kokoshka dhe gjithcka e ke ne ekran.

E cfare do humbasin nga jeta te rinjte se nuk dine emrat e sherbetoreve te Tre mosketjereve apo vitin se kur ishte ndertuar porta prej druri te rende lisi e pershkruar me 30 f nga Balzaku? Bota eshte bere pragmatiste, Ecoo (sipas Avokatit) dhe budallaqe (sipas Heretikut) smiley

Spiritus, po sipas Safo Kopshtijes si eshte bere bota? (Meqe ja ke shtruar me te muhabet seksi per shtate pale qejfe).

 

Dhe falas.

Aha, ketu te rrihka draper-cekani ty?

është e rëndësishme të kuptosh atë që ka ndodhur para se ne të lindnim. Kjo për të kuptuar më mirë se përse sot ndodhin shumë gjëra të reja.]

hodhi veten në erë (dhe mirë iu bë).

Ja per kaq ia vlente. C'e mundon veten deri ne Allemanje? 

I Nderuari HU duhet te ndihej ketu . Ne mos vet le te ftohej si mysafir qe ndricon me dijet e tij te perpunuara me kulture Franceze !

Ai ndermori dhe nje Levizje me Botim ne shtyp me sa me Kujtohet qe thoshte

Detyra e Kujteses !

Me sa me kujtohet ai nuk fliste per kujtese Madhore si Kulture Boterore por per kujtesen qe kishte Lidhje nje Kryetari Keshilli lagjjeje , qe nuk e kishte lene te mbante mblete ne ballkon ne Tiranen e asaj kohe .  . Mundet dhe te jem gabim . Kujtesa !!!!!

Umberto me pelqen jo vetem ne stilin e tij por edhe ne permbajtjen e asaj qe shkruan, mesazhit qe i perciell lexuesit. Bukur. Do ishte mire qe ta lexonin ter brezi i ri. 

Profesori hap një temë interesante, por ç'e do që asnjë këtu nuk ka patur aftësinë ta diskutojë. Pastaj, unë nuk bie dakord me profesorin, kur thotë se truri duhet përdorur si një magazinë kur të rezervojmë informacione me musketjerë dhe Santa Maria...

Ate ( me musketjere dhe Santa Maria ...) ai i solli si shembull, se une do te thoja Zhan Valzhanin psh, apo doktor Zhivakon, apo Ana Kareninen, etj, te cilet jane personazhe te cilat lexuesi i sotem duhet ti lexoje e te dije diçka rreth tyre, sepse nepermej ketyre personazheve te shkrimtarve te medhenj, lexuesi i sotem formohet kulturalisht. 

dieten qe rekomandon zoteria eshte shume e veshtire ta mbash, fatkeqeisht, po eshte keshilla me e mire per ta mbajt trurin ne vend. 

tek ura e shijakut me shfaqet kujtesa

shfaqet gjermania mbushur plot me benza.

tek ura e shijakut, me shfaqet kujtesa

shfaqet italija, mbushur fuoristrada

 

jana nana ne, jana nana ne-e,

osht nji goc e bukur, tek tirona re-e

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).