Shoqata humanitare "Medvegja" ka ofruar një shumë prej 200 mijë eurosh për qeveritë e Shqipërisë dhe Kosovës. Lajmi bëhet i ditur nga agjencia e lajmeve “Presheva jonë” e cila i referohet shoqatës me seli në Fully të Zvicrës. "Medvegja" po shqyrton mundësinë që të ndihmojë shtetin shqiptar dhe atë kosovar me 200 mijë euro. Sic deklarohet, shtetit shqiptar do t'i akordohen 100 mijë euro për vendosjen e mbrojtëseve në Rrugën së Kombit. 

"Kjo shumë do të jepet në mënyrë që bandat dhe gomarët të mos pushtojnë autostradën" - citohet të jetë shprehur shoqata humanitare në deklaratën e saj. Ndërkohë, agjencia preshevare e lajmeve thekson se shtetit kosovar pritet t'i jepen 86.800 euro me kusht që kjo shumë të ndahet për botime dedikuar nxënsve dhe studentëve, si dhe oligarkisë intelektuale, në mënyrë që përfundimisht të mësojnë ku ndodhen gjeografikisht Medvegja, Presheva dhe Bujanoci. 

Ndërkaq, 13.200 euro të tjera i dedikohen projektit “Kthehuni” si dhe trajtimit më dinjitoz të refugjatëve nga Lugina që kanë gjetur strehim në Kosovë dhe që, sic shprehet shoqata, duhet të trajtohen si luginarë e jo legionarë. Kryetari i shoqatës Zenel Neziri shprehet për agjencinë "Presheva jonë" se vendimi përfundimtar për ndarjen e këtyre fondeve do të merret sëshpejti nga kryesia e shoqatës në mbledhjen e saj të rregullt.

244 Komente

Respekt!

Shpresoj te jete e vertete.

S'e kupton qe eshte tallje trapi?

"Kjo shumë do të jepet në mënyrë që bandat dhe gomarët të mos pushtojnë autostradën" - citohet të jetë shprehur shoqata humanitare në deklaratën e saj.

shpresoj qe vertet nje shoqate e lugines ta kete bere kete, e kisha llafin. Te mos jete sajim bicim pop lajme, a c'eshte ajo mrroklla qe jep Topi

smiley

Nuk eshte mire te deformohen inf.Nuk eshte Lugina si njesiadministrative e shqiptareve por ...nje shoqate ne zvicer qe ka ate emer.Dhe ne kete mes, me keqdashje dhe fyerje e pergojim te nismes eshte perfshire loja politike gjithshqiptare ! Kane perzgjedhur sarkazmen, ironine .Nje politike pa te ardhme ne kete nisme shume te mire !Lexoni ca thone intelektuaket shqiptare me bosht.Serbet kane bere 5 mbledhje te perbashketa me Serpcka Republika dhe askush ne Serbi apo ne Serpcka Republika nuk ka fole nje fjale te veteme kundra, askush nuk i pergojoi. " Serbet tane " bejne si qente..!
Tradita e kundershtive !

Po kush tha qe ishte Lugina si njesi administrative? Lajmi thote "shoqata Medvegja".

Nisma mbase ishte e mire, po shuma ishte tallje allatesh. Talljes me tallje i jane pergjigj keta, e mire kane bo. Une per vete refuzoj te merrem me kush eshte mrapa, rendesi ka cfare bejne.

Qeverite me mire mos jepnin gje fare, po te conin aty nja dy mjeke. Nuk e marr vesh, kaq idiote i dine njerezit, e nuk kuptojne se keshtu bejne efektin e kundert?

shtetet e kalbura shqiptare,mire qe nuk kane takat per ndihma,por te pakten te japin bursa per shqiptaret jashte .

Ok, ajo shifra ishte icik si teper e ulet. Po nuk e di nese ka nevoje te behet kjo lloj pergjigje. Gjeja e fundit qe na duhet ne kete moment eshte qe te percahemi per keto budalliqe. 

Ndoshta nuk eshte rruga me e mire, po turp te pareve ti vije ketyre te dyve qe bene gjithe ate propagande per te tallur bythen me 100.000 Euro per maternitetin. Me mire mos te kishin dhene asnje lek, po te hapnin nje fond te perbashket ku cdo shqiptar qe do kishte deshire te kontribuonte me aq sa kishte deshire per komunat shqiptare  te serbise jugore. 

Me ty jam, me mire hic fare se sa nje shifer e tille. Po them qe dhe preshevaret (preshevasit?) mund ta kishin lene me aq muhabetin. 

Keta s'jane preshevare mer, keta duhet te jene nga ata klyshet e udb-se qe fatkeqsisht jane te shumte edhe neper diaspore, se preshevaret edhe pse pak e thane ate "faleminderit" qe duhet te thoshin. Po cfaredo qofshin keta, shkakun jua dha hashimi me ramen per marre t'vet, qe i mbushen televizionet dy jave me "do miratohet fondi per komunen e Presheves" dhe shkuan deri ne Prizren me 40 televizione me vete per te miratu 100.000 euro per maternitetin.

Uueee smiley s'po e marr akoma veten smiley nga e 10-mja qe iu kane bere dy qeverive tona smiley uuyyyee smiley

do ishte me mire qe qeverite as te mos e benin me dite kete shume ,ta jepnin e hiç....se vertet eshte qesharake per nje shtet.....

Nice! Mjafton thjeshte nje takim i dy te bukurve te kombit te çoje nje organizate ne peshe! 

nuk ka nevoje per "ne"; pra, "te çoje nje organizate peshe!".

Vetem dashuri! Vetem dashuri! smiley 

katunarin jo ne Zvicer ta cosh, po as ne Belgjike (dmth ne kryeqytet!), nuk bohet njeri. smiley

medvegje smiley  smiley

o boy

...as ne Belgjike...?

Po ne Paris Cimo?

smiley

Zana, edhe nje here po perserit ate qe kam thene me larte, per ju!
Ne 5 mbledhje te perbashketa te Qeverise Serbe me te Serpcka Republika, vetem nje here kane furnizuar me karburante makinat e qeveritareve te Serpcka Republija, ne serbi ....dhe shpenzimet e drekes.Por asnje serb, asnje medje, asnje njeri qofte edhe domateshites, nuk ka fole nje fjale te veteme kundra! Pperkundrazi! C' eshte keshtu me shqiptaret?

nuk jane kontekste te ngjashme.....nuk mund te krahasohen.Do ishte me mire 0 euro.hiçi ka me dinjitet shpesh

ps,mua mund te me drejtohesh edhe ne numrin njejes smiley

Sa e arsyshme je kur je ne opozite mi Zane smiley 

Thelbi eshte se qeverite deshen me hedh hi syve dhe shpresoj qe te jete e vertete qe ia kane plasur ne fytyre. Do vlente 1milione hereme shume nje note proteste dergu qeverise se Serbise nga Tirana, sesa kjo shuma idiote.

Mos na boni per katnar se s'e kemi fajin ne. Mos harroni se doli Rama nje muaj para e gjithe popozitet foli per shume qe do i akordohej Presheves. Pritshmerite i rriti qeveria e Shqipnise, se me sa di une Thaci nuk eshte ndiere per kete muhabet. Rama dote me perfitu ne PR duke permend qe do jepej shume. Tani pret qe mos te pergojehet kjo therrmija qe ka dhene. Pfffff. Shtirje pa fund  

pse kur kam qene ne pozite une?

e mi mire, se e di ku e kam llafin. Kur ishte ekipi i zemres ne pozite smiley  

e kush ishte ekipi i zemres teme ne kete rast?sa mire qe vij te ppu,dini ju ma mire se une se ça kam ne zemer smileyme nje fjale te sqarohen idete...............

Juventusi perhere kampjon ka qene apo jo Zana?

Jo gjithmone Gjembi,vitet a arta i takojne Milan-it

Oh me fal, thashe Juventus se kujtova me kishte zene syri qe ti ishe me Juventusin.

Jo vetem jane te ngjajshme por shume shume te krahesushme .Drejtimi me Ju eshte miresjelles dhe politese dhe ne kete rast perjashtohet rregulli i numuroreve!

cfare katunarlliku me ejjj.

Ti me jep muve 100?! 

Une te jap tyve 200!!!

Per fat te keq, duhet ta pranojme se serbet jane me lart se ne , si raport qytetarie ! E bejme beli se kemi shume druvare e katundare, dhe shume pake ...qytetare!
Kemi keshtu rastin ideal ku evidentohen mentalitetet katundare .Akademiket thone eshte gjeja me e mire qe u be edhe pse e vonuar!Katundaret thone kjo eshte nje oese me hic, nje shturje, disa kacidhe nave po ja u kthejna difish...etj etj katundarizme idiote.Jane te ndera ne telat ku thahen gjerat pa vlera!Turp!

Grave Deri dje Serbet kan qen superfuqi ne krahasim me ne, kurse sot kan shtet kurse ne dy provinca autonome....Kane shtet te forte, ene ekonomine ne Kosove e Shqiperi ata e mjelin.

Sa per raport qytetarie, mos u infekto nga Lubonja, sepse jane kafshe fare. Mos shiko vejushat e zeza se edhe ne kemi nja dy kokrra si puna e Nilit.....

Kan me shume leke dhe hedhin me shume...ne smbajme dot me lek as konsullatat e do bashkohemi me Thacin me ul koston.....

Kur Shqiptaret ta kuptojne qe sjane shtet si Gjermania, por shtet i pjerdh me analist e politikan milioner.... atehere filllon clirimi.....

Shqiptari per nder jeton. 

Perkundrazi, nuk e can ..hic per nder Atdhe, Komb!

kush qe ai shqiptari kokderr qe bleu at lokalin, o Ron, ne itali a, angli a, a ku ne te somes ishte, per tangerllik. Florit nga qesja e ne tavoline, shume naplona rane per tok, merrini edhe ato pertok, iu tha kamarjereve, bleni naj gjo ne shpi, se rob Zoti jeni edhe ju, ene hikni tani, se un ju blej me gjith rob!

ne mos gaboj ka qene shefqet verlaci qe ka ble nji hotel ne itali se nuk e lane mrena me çitjane lol po sjam 100 perqind i sigurt.

I ka kap virusi Berishist, virusi i terbimit, edhe ata andej.

100 000 euro jane per te rimekembur nje Maternitet, eshte per grate qe te mos lindin 4 ore larg, nuk eshte per te rimekembur ekonomine e as per burrat me namuz. Eshte nje xhest i vyer. 

Te kishin namuz ata nuk e linin maternitetin e vetem ne pike te hallit sa te mos funksiononte.

E di si eshte muhabeti....keta pordhacet po nuk i deshen leket ti kthejne me dinjitet, pa beza, se ja gjen vrimen qeveria Shqiptare me ate fukarallik qe ka ra. Shpjegoja bashkeatdhetareve pak qe ka Vellezer e motra qe skan marre rrogen akoma sot, Janar 12.

Ore po se aprovoi nje gjo pashai i Vicidolit eshte e mallkueme per Talibanet. 

[...]si dhe oligarkisë intelektuale, në mënyrë që përfundimisht të mësojnë ku ndodhen gjeografikisht Medvegja, Presheva dhe Bujanoci.

Lipset pak kritikë e majtë... O burra...!

kot u ngaterruan  Rama-Thaci  me keto ''eurot  simbolike''  per Luginen..   ja tashi, ata ndihen te fyer  dhe filloi  gjithashtu  ''ironia  simbolike''   dhe humori kinez,  gje qe sduhet te ndodhte!

shqiptaret e Lugines  jane  relativisht  mire  ekonomikisht  se kane  ketu e 60 vjet  nga 3-4 persona per familje  ne emigrim  dhe  me shume se eurot   kane nevoje nga Shqiperia dhe Kosova qe te mos i harrojne,  sidomos kur eshte fjala per projekte kombetare.. por edhe te flasin per te  drejtat e tyre  ne takimet e neveleve te larta me Serbine.

Ne fakt Belulo, edhe mua me la nje shije jo te mire 100 mijshi i dy qeverive, seç kisha nje dyshim por nuk e shprehja dot. Te ishte 1 milion edhe hahej, por 100 mije smiley dy qeveri. 

Po ku t'i gjejne 1 milion Pjer? S'po kane leke te paguajne rrogat e buxhetoreve. Ti do thuash "po tere ato te ardhura rekord nga doganat ku do shkojne" - por une s'te jap dot pergjigje per kete. Ti duhet ta dish me mire.

Po nese s'kane, nese s'dijne, mund te pyesin, ose t'u lirojne vendin atyre qe i gjejne parate. 

Ose mos t'u bien tam-tamve per fonde qe do celen e ndihma te vyera qe do jepen. Kjo eshte me e thjeshte.

Eehhhh o Pjer. Pikerisht kete themi po kush te degjon thuaj? Ja, u be 4 muaj zv minister Kaviri e as edhe nje takim s'te ka siguruar.

Perfundimisht s'ka rrace me te 10re se ne.me keqardhje te thelle pohoj.

kjo s'do te thote te na percmosh ama. Turq nga Arabija jemi edhe ne smiley

Po e bejme nje sy qorr pra, ose dhe te dy.

Per hater te inateve politike jane gati te dhjesin gjithcka.

100 mije euro merr fituesi i Big Brotheritsmiley.Shqiptaret jashte  trojeve meritojne me shume perkujdesje  sociale dhe eko.,,mjafton te permendim Serbine se cka bere per Mitrovicen.

ore mire do ishte   ta ndihmonte rendshem  Shqiperia   Luginen, por  ja  qe nuk e ka ate mundesi ti ndihmoje  ekonomikisht ata ashtu sic duhet, te rrime shtrember dhe te flasim drejt, tha..smiley      

njoh  une nje shtet te tille  ne Ballkan,  qe megjithse  dhi e zgjebosur,   bente   xhymertin, hovardarin  dhe u jepte  pensione homogjenisve te vet qe nga Shqiperia deri ne Kaukaz... po tani kane falimentuar..smiley

hovardar

smiley

me pelqen kur flitet gjuhe e pasur. bukur!

shqiptohet edhe  hovardhar..smiley

Raul Marko,ishte spagnol smiley

O Beluli i Vlones, qe me je edhe nacionalist pale, nese nuk ke para dhe eshte e vertete qe Shqiperia nuk eshte se ka ndonje fuqi ekonomike, mos u tall me ata njerez duke premtuar te ju cosh 100 mije euro. Shume me teper japin shoqatat e emigranteve. Me mire nje fjale e mire dhe e sinqerte sesa kjo bufonade.

poeto, mendimin tim per kete teme e kam thene me siper,  ndersa kjo  ketu  eshte nje pergjigje e shkeputur   per Giovani Falcone...    tashi,  mund te mos pelqej ty ky  koment, dakord,  skam çbej....     por  ama mos i jep kot atribute  prej   supershqitari vetes  te  vleresosh  se kush  eshte nacionalist i vertet,  kush 1/2 apo 1/4 nacionalist e kush nuk eshte fare..smiley

Po ti sje as cerek i cerekut te nacionalistit. Je nacionalist i kotecit te pulave. Rri gati se po te shan kush skafistet e Vlores.

ehuhaaa,  mire te tjerat  po  je  edhe poet medioker.   ne tjeter vend e paskerke hallin..  dhe une budallai   morra mundimin e tu pergjigja  ty.
 

Po vazhdove dhe icik rrezik te thote dhe ty "ti e ke fajin qe humbi Saliu". Hunter, Bradit, dhe ACDC ja ka thene. 

po mire e ka. I flet zeri i revoltes tjetrit. Nuk duron dot padrejtsite. Beluli te mbaje pergjegjsi per humbjen. Kte ja kemi thene dhe ne ne mbledhjen e celules

Po mor njeri por jemi dy shtetet me te varfra ne Europe, ne dhe Kosova.

Ulurima nga Lugina e Ukerve.Takimi i ka rritur temperaturen ne Serbi dhe si kunderpergjigje u cingrisen telat pake te ndryshkur ....te UDB.-se
Vulin e tha hapur fare: Shiftaret nuk jane njerez! Ju more te dashur opinioniste, qe beni ezibicione, vrejtje, kritika, kundershtira, qe as "profeti" i yshtjes tuaj salitalebani, nuk e shau takimin por e mburri, ju ja kaluat dhe ustabashit) , ku e fusni vehten, tek ata qe stigmatizon Zv.Kryeministri Serb Vulin? Tek Kafshet? Sigurisht, gentile sig.Giovani !

I nderuar Grava, mos u nxito ne gjykim, jo-po UDB, jo-po Shiftaret. Ketu nuk ka as UDB, e as Shiftare, por ka vetem shqiptare te lire qe qeshin me kete loje. Njerzit jane te lire ta ironizojne xhestin e dy qeverive, persa i perket shumes.  Eshte tamam sikur qeveria t'iu ktheje juve ndertimorve nga 1 mij euro, kur juve keni harxhuar per rruget etj, nga 100 mij euro si firme.  

1,600 euro netto, Pjer, me futen ne mendime te medha. plus fakti qe vetem 100 euro te ndajne nga zona e rrogave te larta. mbreselenese - duket si bote socialiste, me te cilen jemi cmesuar.

Emigranto, prandaj iu ktheva socializmit smiley nga kundra u bera pro, sepse ketu ne Belgjike dhe ter Europen veriore, ekziston shteti social, me shum elemente socialiste. 

Pjero, po ta bene rrogen 2000 euro anti-socialistet, me çin do behesh?

Pjer, nuk kam vrapuar! une citova Vulin te marre jo nga Monitori, se shpesh ajo reviste e nderuar ..edhe lajthit,Ai tha tekstualisht" Shiftaret nuk jane njerez" ,Lexo te lutem fjalen e Kusarit ! Pranaj ore Pjer, lere nje gote vere pasi ta mbyllesh kompiutrin, sic me ke thene, se e ke adet ! Ke prish adetin sonte!

qeverite e pushtetaret duhen te sillen me dinjitet jo vetem personal por te jene te zote e te mos hapen si per qoka.Ka dinjitet edhe mospasja.serbet kane nje collant shume te fuqishem nder mes tyre qe tejkalon çdo ideologji,kahje poltike e pakenaqesi.I bashon e gjenden fuqishimisht ne urrejtjen per shqiptaret.Para kesj gjithçka vjen ne vend te dyte.Ne nuk kemi kete qellim te fuqishem ,nuk e di ne perqindje sa e duan realisht nje bashkim te mundshem me kosoven...

Deri dje kur kritikohej qeveria se hodhi/vodhi shume leke ne rrugen e komit, pergjigja ishte, jeni udbasha, s'doni Kosoven, bla, bla, bla.

Tani qe thuhet nuk hidhet kaq pak per nje krahine shqiptare, sidomos masi ke 1 muj qe i bi tallamazit e flet per fonde, prap dolem udbasha, katnare, jo-njerez, kafshe.

Perfundimisht ne na mungo minimumi i respektit per menimin e tjetrit.Pa pas kete, s'ka per te pas ndonjehere solidaritet jo e jo, po as njerezillik.    

Tirons je krejt i painformuar.Askush, gjer sot , vec teje nuk ka thene pse u hodhen aqe shum pare ne udhen e kombit por , pse jane vjedhur aqe shume ne udhen e kombit.Dhe ne kete mes mundohu te arrish te kuptoshe ato qe thuhen! Se i thoni keq dhe ju vete dem opinioni kundra

e shtova "vodhi" pas "hodhi" pa e lexu komentin tend. Po kjo nuk ndryshon gje. Thelbi eshte qe keta dun me mor ekskluzivitetin e patriotizmit, dhe kur u vihet ne dukje se po abuzojne me te (duke vjedh apo hedh hi syve) direkt sulmohet kritikuesi. Po dale ac, se do e themi dhe ne nje fjale. Nuk qekemi kaq patriot sa Rama, e jemi gjindje pa shkolle, dro dhe s'dime, po mos na boni qepaze kshu se s'ja u kemi per borxh. 

 

Po jo ore burre se nuk du me dit hic as per Ramen e as per Thacin.Flas per arritjen e nje takimi gjithshqiptar, faqe tere Evropes, tere botes qe ketij vendi te vogel i kane punuar qindin,Ore vleresojeni si gje te madhe edhe pse nisme.Miu, nje pickim i ben thesit por rrjedh i gjithe gruri! Ti japim rruge bashkimit ore njerez, lexoni ca benin gjermanet edhe pas murit...Pershendesnin cdo mengjes rojet e perendimit ata te lindjes dhe u ofronin caj e biskota...deri sa shkallmuan betoni e u bene njesh.Nisi me Qoka por nisi ama! Nuk keni shume pRe tu japim sot por cdo vit vene ne Serbi miliarda Euro nga Kosiva per mallra.Nuk kemi mes vedit ti kembejme ? po energjia e di sa i kushton Kosoves? E di se ca Plani eshre bere? fantastik qe ka nisur qysh kete vit...Ju mveteni ke Rama e thaci ..qe neser do jene duke leruar kopshtet e tyre...Ja ketu e kam une ore mik!

Mire.Une gezohem per keto, sinqerisht. E pres me padurim diten qe mos kete kufi hic. Po nuk besoj se ca kritika, qofshin keto edhe romuze te rendomta, i bejne keq kesaj ceshtjeje.

Thene kjo, mu prap me mbetet fiksim, pse i ra tam-tamit 1 muj qeveria jone per FONDIN e Presheves? smiley 

e kena patriot te vonuar km-ne. E man mend kur deklaroi se kish planifiku me taku Ramushin ne Kosove kur ky ishte ne Hage? eshte i kujdesshem kshu, i vlon gjaku si shqiptar patriot

Takimet vellazerore jane realisht dhe absolutisht QOKA. Sepse te vetet merren vesh edhe me SY!

pikerisht ketu eshte problemi te te"vetet"kush jane te vetet ,kush e thoteù?

Nje takim shqiptaresh portokoli i konsideron takim " te vetesh", pamvarsisht se kunbanojne e ku punojne

mendoj se do ishte ne te mire te te gjitheve qe Kosova te konsiderohet ashtu siç eshte sot e sa me afer se vertetes.Eshte ne rrugen e krijimt te nje shteti te mirefillte ,me te gjitha atributet.Pra jo i bashkuar ,ndervarur,kushtezuar nga Shqiperia.Kur takohen dy kryetare shteteshnuk jane qoka po jane perfaqesues te dy vendeve te ndryshem....keshtu e shoh une.Qoka mund ti shkoje ne shtepi Edit apo Edi ne shtepi te Thaçit...Kjo rruge mendoj se shte dinjiteti e serioziteti i nevojshem.

Te lutem beji nje kerkim kuptimit te fjales se vjeter shqip, QOKE!

Une ende se kuptoj si guxoji Rama te shkoj me autobuz me gjith Qeveri, mbi rrugen e kombit qe ka ndertu Saluku, deri ne Prizren e te boj mbledhje te perbashket me qeverine e Hashimit pa i mor leje Shpellarit te Vicidolit?????

Po Rama nuk eshte normal more zotni....Keto gjona sbohen pa profesionalizem e pa pyet Bacen.....Apo sj ban mire tja kthejn prapa leke me dinjitet e mos kete maternitet fare...nuk kena nevoje me lind a me Ri-lind. 

Amon mer kur do vije ajo dite e ngadhnjyeshme me e pa ene nje here Salukun ne ate karrige se nuk eshte jete kjo. Sdurohet palloshi as kur i fut tritolin pallatit Lulit as kur bo qoka Nprizren...Po as Bushati me Lubonjen se hane kete e sjane dakort e jo mo do palloshi me bo sylesh Talibanet e PD-ese

A e kam gabim apo eshte nje fjale e urte qe thote, dhuraten e pranon dhe mbreti. Po kto si duket jane me larte se mbreti. E paten pyt Zogun qe pse e qun veten lartmadhni dhe jo madhni, si bejne gjith monarket e tjere? Po shqiptaret tha jane te gjithe madhni. 

 

Pergjigjes simbolike te shoqates humanitare "Medvegja" nuk eshte per ti kushtuar kaq shume vemendje  ( ca me siper e kane quajtur fshatareske- ky eshte nje paragjykim i teperuar) 

Kjo shoqate, e cila ka  ndihmuar ceshtjen shqiptare ne luginen e Presheves (deri tani me 7 milion franga)  mendoj se nuk duhet gjykuar kaq ashper! Zeri dhe misioni I saj jane thirrjet e herepashershme qe i jane bere qeverise Kosovare per te shtuar mbeshtjet zyrtare ne Luginen e Presheves, te cilat ( sic pretendohet nga vete drejtuesit e kesaj shoqate) kane rene gjithmone ne vesh te shurdhet!

Cer Simbolike merr vella etnik? Po te kishin turp ata nuk e linin Maternitetin tja u financonte Hashim me Ramen...

Ka zgjidhje, ta thote i Lebetitmi, ato 200 000 euro bashkoja 100 000 eurove te Rames e boj Maternitet me te mire, apo jo?

Po nuk mund te bashkepunoj  ekonomikisht Shqiperia me Kosoven pa bekimin e Berishovicit, perfaqesuesit te interesave Serbe ne Shqiperi, mikut te Fazllicit qe e kishim te pranishem edhe ne mbledhjen e Sigurise kombetare...Nuk terhiqet kollaj Serbia prej Shqiperie. Pse budallenj jane Serbet, te lene Hashimin me Ramen te bojne Qoka pa Sali Berishen ne mes. po ka investu Serbia ne Shqipni prej 100 e ca vjetesh, e smund tja cojne investimet dem dy Scorpionsa si puna e Rames e Hashimit.

Pa Bekimin e Salukut cdo gje osht Harram.

materniteti eshte ceshtje administrative...mos i koklavit gjerat

Une po i koklavit apo ti? Per maternitet u dhane, neser mund te jepen 50 000 euro per libra.... Ti vete sa jep?

Apo beson ate Talibanin e pjerdhur poet qe thote se po qesh Ballkani me Ramen e Thacin.  Serbia ka bo mjaft mbledhje te perbashketa me Republika Srpska, ti dhe une kena qesh????

se cfare besoj une, nuk ka pse te te hyje ne xhep...po diskutoja per gjendjen ne te cilen ishte lene spitali

I kane dhene keto ndihma per spitalin ( bravó, shume mire kane bere)...me kete qetesi duhet pare edhe pergjigja e " Medvegjes"

Etniko, shiko se ato 7 milion frongat, sikur bijn ere, se te harxhosh 7 milion fronga per dy komuna te qelbta qe te dyja nuk bojne 30 mije banore, sikur osh shume..... atehere perse vujn ato...??? Perse bertasin...???

Etnik, mos abuzo me interpretime shumatore kur takimi nuk kishte hic ne qellim shumen por konfigurimin e te munguarave ne mjediset gjithshqiptare.Kush nuk arriti ta kuptoje kete arritje kaqe te madhe ka mbetur ne mentalitetin katundar!ca me shume ! Neperkembja me sarkazme dhe ironi e te mires eshte mentalitet " i paster katundaresk" Sepse ne se nuk arrin qytetari ta thote te miren, ai kursen te keqen!E kjo eshte qytetari.Keshtu e di une sepaku

e kane thene te paret tane.... nuk behet pragu dere, o joooo.....

Katunar kaptin parure, po nuk hoqe 7 lekure, qytetar nuk bohesh kurre....

e keta dona me i bo njerez.......pffff

I gjithe Ballkani po shkul brinjet nga e qeshura me bufonet qe drejtojne fatkeqesisht dy qeverite e dy shteteve shqiptare dhe e meritojne. Bufonada e 100 mije eurove per Presheven eshte e denje per njerez si Rama, qe i kujton shqiptaret, vecanerisht ata jashte trojeve te republikes se Shqiperise, si nen-humane qe do gezohen me talljen qe ju ben ky karaxhoz.

Ju lumte ketyre te kesaj shoqates qe ja u ka kthyer kusurin ashtu sic e meritojne Edvinit dhe Thacit.

bufonada e vetme qe dallohet ketu eshte ky komenti yt qe po kerkon te nxjerr dhjam nga pleshti e "karaxhozet"! ore, mjetet me te cilat pergjigjet nje shoqate humanitare jane te ndryshme, por ne rastin konkret nuk e kuptoj pse je kaq i ekzaltuar?

...Sepse nje OJQ ka nje status ne sherbim te shoqerise te ciles i perket.Ka dale jadhte objektit pasi ndihma nuk perflitet per... nga sasia.Ne dash me fe ne dash me moral ata kane marre persiper " nje sherbim " jo te dobishem.Mund te me thuash kujt i sherben xhesti( se behet fjale per xhest) i kesaj OJQ me qender ne Evrope ?Prandaj bufonades gjeji vendin!

kujt i sherben xhesti simbolik???? sikur e kam permendur diku me siper

Po njeri do te jete ne pushtet qe t'i sherbeje gjesti simbolik. Kjo s'do te thote qe eshte gje e keqe. krimba

Kosistent ne tenden si kritizer i ashper!Po lexo ca tha vete Salihu o burre ! Ti me ...Kalitera !Kjo ishte per poetin dhe ju kot hyni !

pse keshtu? Mos kam cuar gje mende e mia me pushime?!

ishte per poetin? Ta  gezoje poeti ! 

Grave, ky shkrimi i Respublikes eshte medioker! Shtypi shqiptar eshte i gjithi nje kronike e deshtuar!

Shkrimi i Respublikes eshte i pavend! Nga e kane gjetur kete emer- Respublike ???? Te ngjitet gjuha ne qiellez sa here e shqipton...

Nga e kane gjetur kete emer- Respublike ????

si more qenka emer kaq i nalt e s'e paskeshim ditur?! Gjithsesi,  faleminderit per vemendjen!

Po mire mer jahu per shoqaten keto 200mije euro jane rroga mujore e nje "korrieri te sindikates se mullixhinjve"..Nuk ju hyjne ne sy fare . Katunarizmi tregohet tek gjesti i kunderofertes kundrejt shtetit Shqiptar dhe atij Kosovar se keta "kllufat" mund ta kishin bere fare mire kete oferte drejtperdrejt Lugines duke e ndihmuar konkretisht

katunarizmi, ashtu si rruget e Zotit, ndjek rruge te paparashikueshme. 

nejse, kjo tregoi edhe nje here qe qe parja dhe katnarizmi jane dy gjera te pavarura.

E c'te kuptojne katundaret o Emo qe ne fakt Lugina nuk ka nevoje per pare (te cilat ne fund te fundit do perfundojne ne llogarite e ndonje burokrati) Lugina ka nevoje per investime konkrete...Keta kellufet nq se ju vinte keq ne te vertete per Luginen keto 200mije eurot ti kishin investuar per te hapur ndonje fabrike, ferme te perbashket o punishte qe te punesonin banoret e zones. (kjo vlen dhe per Thacin dhe Ramen)

Po lere o Art, se ne qeshnim me Ollgen qe tha: me solli pjata te perdorura, po edhe une po ato i cova me pas. 

a do nji pergjigje dinjitoze? ja psh: sasia monetare nuk eshte vlera e vertete e nje dhurate. ne vleresojme gjestin. dhe dy kolloset e shqiptarise  mbase do u zvogelojshin nja 2 centimetra. 

katunarlliku, si proletariati, nuk ka atdhe!

Po pikerisht, ngaqe Edvini si koleg i joti pikturist, i konsideron vellezerit dhe motrat tona ne Luginen e Presheves si katunare tallet me ta. Po ja qe keta nuk na dolen edhe aq katunare. Nuk gezohen pse "kryeministri i shtetit ame" tallet me ta por ja kthejne sic e meriton.

Po te ishin enveristet nuk do reagonin fare, do gezoheshin edhe kur ti tallnin a burgosnin, keta nuk jane te tille. Enveristet jane pakesuar.

E kam me katundaret e Zvicres o vjeshar, nukpo i ofendon kush banoret e Lugines.. smiley

Poeto dil ca nga istikamet se ka mbaru lufta, mer jahu..Ende me Enverin ti?.... smiley

Ti me kujton ata ushtaret japoneze te ngelur pr 30vjet neper ishujt e paqesorit dhe mendonin se lufta vazhdonte ende dhe Japonia kishte pushtuar gjysmen e Azise smiley

Nejse e gezofshin maternitetin e ri...jo nga pese a gjashte po nga dhjete do bejne tani grate e Kosoves(gjaja me e çmuar qe ka Kosova)une po shkoj si po fillon Milan me Sassuolo-n

Ngado qe te perpiqen me kalu ata, nga shtegu i dhise do perpiqen me kalu

"Lugina e pushkatareve"

Lugina e pushkatareve- me solle nder mend ate filmin " Ceta e Vogel" ( 10 minutshin e fundit e ka zbutur pagurja e Lokes, por aksionit s'i humbet vlera)

Po mire mor Cim po thuje dhe nje disclaimer per talljen qe u beri Rama ketyre, pastaj bjeru sa te duash katundareve te lugines qe nuk pranojne dhuratat. Po thuje nje llaf qe ky deshte me tall k... me keta njerez e te dilte sikur po bente heroizma. Se keshtu duke ju rene perhere vetem kritikeve te qeverise nuk eshte mire. 

Endrity, ne me lejon, po te pergjigjem une...100mije euroshi qe u dha, nuk ishte per ti bo preshevaret bosa, por ishte nje ndihmese simbolike, per ti tregu qe dheu ame nuk i ka harru... dhe paralelizmat me donacionet e Serbit, nuk shkojne, pasi 100 mije eurot tona jane = me 1 milion eurot e Serbit per nga ekonomia... qe ne vlere absolute ti i kupto me mire se une. Por e rendesishme, por qe ju nuk doni ti kuptoni, nuk jane eurot dhene Presheves, por klima e re e bashkepunimit midis dy pjeseve vetqeverrisese shqiptare... e cila duhet te hape nje epoke te re bashkepunimi ne interes strategjik bashkimin e trojeve tona, por keto nuk behen me nje te rene te lapsit, kjo do kohen e vet... Ne akoma nuk kemi konsoliduar ekonomite tona e jo me te japim donacione sa majtas djathtas.... te gjithe ne ketu bejme si piçka te bukura kur duhet te jape dikush tjeter, por kur vjen puna per te dhone vete nai kacidhe per dike qe ka nevoje, te gjithe heqim boothen menjane....e nuk na vje ne men nji gjo e tille...

ne duhet te themi dhe te shpresojme qe kjo pune e nisur, te zhvillohet dhe te perparoje sa me shume dhe te mos ngeci ne mes te rruges, pa edhe per me shume pare do te vije koha.... Po ne po e dhjesim qysh ne fillim edhe nje inisiative kombetare, e cila edhe per vetem sa u be, duhet pershendetur e duhet duartrokitur fort.....

Alidemso, shume shkurt, une jam me ate qe kane thene me siper Tironsi dhe swedi me duket. 100 000 duket tallese ne kete rast. Me mire nje fjale goje, nje deklarate, se sa 100 000 euro qe nuk perbejne asgje per ata njerez.. 

Edhe kjo pergjigja e kesaj organizates e thashe me siper qe nuk me pelqen shume. Mund te kishin thene dhe keta faleminderit dhe ta linin si muhabet. 

E fundit fare, e di qe Rama nuk ka per te mesu se te spektaktli e ka mendjen, po nje precedent i tille qe nuk eshte me viti 2000 dhe qe njerezit nuk ja durojne shume keto ekstravagancat e tij, i duhej. Gjynof qe ndodhi ne kete rast. 

Ti e shef nen ate kendveshtrim, pra negativ, ..........kurse une e shof nen kendveshtrimin pozitiv.... thjeshte çeshtje kendveshtrimi eshte... por mendoj qe mese paku, ne nje rast te tille ne mos pershendetja, kapak florini duhej te ishte heshtja, por kritikat apo sharjet e nje evenimenti te tille mua me ngjallin nje neveri shume te madhe... dhe kur edhe nje event te tille kaq madhor po perpiqemi qe ta perbaltim, atehere duhet me kujtu cinikun Konica... Shqiperi te kam dhjere,  s'te kuptova asnjehere....

Mendoj se meqe jane ne Zvicer, ka mundesi qe te jene pare "malli", se sikur jane shume 7 milion fronga te qelbta qe paskan hudh keta n'Presheve.... keta edhe me 3% qe e pagujshin pothuj te gjithe kosovaret, per rreth 10 vjet, muj per muj, nuk i bon dot 100 milion dojçmarka, e jo mo keta puntoret e medhenj......smiley

Endrity, nuk do marrish vesh kurre po qe me keto mendje se ...miu e corri thesin 100 vjecar te ndarjes!Merruni me ato ..,qe i varen Rames!
Ne kete mesele kuptoni qe te jeni te drejte! Nuk jane thjesht mendje e Rames dhe te Thacit por nje gatim i shume mendjeve te NDRITURA per kete risi!U jepni aqe....sa nuk u takon edhe kur i pergojoni!

loooool eh medet, ku kena perfundu! Crazy shit!!!

Brado, fol per veten ti! Tefes s'ja ka vonu asnjihere. Qeverite kane qene qe te gjitha te nderueme, kane respektin tim dhe te krejt fisit. Lol

Jo me Tefe as per vete nuk flas po kot kshu se si me doli perpara smiley

Ore vella,lexova shume per katundarizmin ,por me duket se keni ngaterruar personat.

Dihet se kush eshte kat'nari dhe kush eshte kolega i tij,prandaj e keni kot qe hiqeni naive,e beheni sikur te ishit  ambasadori i Nepalit.

p.s.

Nismes se shoqates "Medvegja" i bashkohem edhe une,duke nderuar kllosharet qeveritare me 50 euro.

Emri im eshte Edvin Rama, prapa me vjen TURPI!

"Musliu: Bënë hajgare me 100 mijë euro!

Prishtinë, 12 janar - Kreu i Kuvendit Komunal të Bujanocit, Jonuz Musliu, thotë se vendimi i së shtunës i Qeverisë së Shqipërisë dhe të Kosovës, për t’i ndarë 100 mijë euro për Luginën e Preshevës, është hajgare, pasi që, sipas tij, këto para do të mund t’i ndanin edhe individët.

“Këto para që do të ndahen për Luginën e Preshevës munden edhe individët të bëjnë. Lugina e Preshevës është çështje kombëtare jo humanitare”, shprehet Musliu.

Gjatë një interviste për “Zërin” Musliu thotë se mënyra më e mirë, më e drejtë dhe më e qëndrueshme për zgjidhjen e çështjes shqiptare në Luginë të Preshevës është bashkimi me Kosovën."

O Admin , po shtove nga 100 mije euro ne cdo ore na shkojne komentet per ski.

o brad ,e pe mo ?kministri publikon ne fb kartolinen e obames !

kompleksi i inferioritetit ,i semure

ps, si ata katnaret qe dalin ne foto me sinan hoxhen smiley

Kushedi sa ka pagujt tek nonjoni ne DASH per ate foto i ziu smiley

ja,ja foton me obamin e futi tek arritjet e qeverrise ne 100 ditet e para, smiley smiley merre me men çkan heq me gjet mik per te dhen te hollat tek DASH per te ber ate foto

nderkoh katnare pagujn edhe 50€ me dal me sinanin...

Gjetje e bukur kjo e shoqates ne fjale. Uroj ta bejne realitet nismen e marre dhe tua akordojne fondet qeverive perkatese. Por, me nje kusht qe te kene mundesine per ti monitoruar nese do ti perdorin per qellimin e dhene. Na cane bythen 3 jave perpara per ket takim unikal e pordhi kali. Jemi mbush deri ne fyt me show politik dhe duam vetem veprime konkrete e bisedime teknike dhe jo parade homosh.

mblidhen dy bura shteti ,njeri me inferior nga tjetri (saqe tregon dhe kartolinen e obames ne fb)e bejne dhurate 100.000 eur per shqipot qe vuajn nen zgjedhen e serbit

blidhen 2 burra shqiptar ne Zvicer ,telefonojn edhe 2 djeme  te tjere kosovar dhe u dhurojne bashkepatrioteve te vete 200.000 eur

Era shtet!

top-channel.tv/artikull.php?id=270737&ref=fp

Po gezon plak e i ri

Nisen shembjet ne Dhermi

...Jo po ta shofin keta si behet shteti..!

Njatjeta Logara e Lire!

Njatjeta Diell! (Ndoc Papleka)

Boll mire Medvegja. 

Tash, per te miren e Lugines, te dalin te gjitha organizatat e inatosura, shakaxhesha, te nderuara etj dhe te bejne "matching donations" per institucionet, shkollat, spitalet qe kane nevoje. 

"Matching donations" = dhane kaq e aq qeverite?  Kaq do japim ne, a dy-fish, a tre-fish a sa te kene qejfin, inatin dhe nder-kthimin.  

E pastaj jetojme te gjithe te lumtur e te gezuar.  

po edhe te 401K jane cik me me terbijet, o Monde smiley

 

Po halli eshte se per kete tallje nuk kane reaguar vetem shoqatat se. Ke kryetarin e Bujanocit, Musliun qe po thote se kjo eshte hajgare dhe kaq euro shqiptaret e kesaj zone i shpenzojne vetem per ski ne dimer.

Z. Obama, shume faleminderit per kartolinen!

Miqesia Shqiptaro-Amerikane sot eshte me e forte se kurre!!!

na co naj link, o Ron. Mos na lej ne errsin. te gezojme te gjithe...

Jam me cel. Por mund te them se kartolina eshte firmosur familjarisht nga Obamat!

 

lene se e gjeta, Obama:

“Jam mirënjohës për bashkëpunimin mes dy vendeve tona. Ju uroj ju dhe bashkëkombasve tuaj një 2014 të paqtë dhe të begatë”

Miqesi e pandare. Arme te pathyera. Le te plasin armiqt e Shqiperise, sidomos te brendshmit. smiley

 

Faleminderit Barak, faleminderit Mishell, faleminderit Melisa, faleminderit Sasha. Gjithashtu, faleminderit qenushet Sunny dhe Bo!

Ju duam shume, shume!

smiley smiley smiley ... smiley 

gjithe lulet dhe bozhuret e lugines se valbones, vjoses dhe presheves per familjen tuaj, i dashur president.

Rono , sic e ke thone dhe ti vete , e di ti mo ca domethene kur Amerikont te dergojne kartolina , apo jo smiley

mos do me thon se eshte si perqafimi i padrinos..smiley

Ehhh... pothuajse por Roni e di me mire smiley

i ka dale nga shpirti, mer Brad. Nuk e ka per diplomaci, si deri ca kohe me pare.

Ore Ket Ramen nuk e dun se osht shum i gjate, nuk osht Taliban si Ai i Vicidolit apo se osht fukara e ska lek me dorovit sa duhet??? Se u bo pun zarfi me lek kjo, tip Val Corleone e jo pun simbolesh.

Atyre te Medvegjes ja u kom thon me siper ato 200 000 eurot tja shtojne atyre te Rames e Hashimit e te bejne nje Maternitet me Modern per grate e femijet e Presheves, mundesisht me mbledh edhe fonde te tjera se nje Maternitet mund te shkoje edhe 2-3 milion Euro.

Une them qe tani qeverite shqiptare dhe kosovare te japin nga 1 miliard dollare per Luginen. Sa per t'ia dhi Medvegjes. 

Eh mer kokzdruktha qe nuk u bete njehere njerez. Jo, se ua ka fajin serbi dhe malazezi pastaj.

po t'i lush edhe i cik, dore me nji kan me fillu me shit men me makinat. 

Ej po gjithe boten e trete, tangarlliku e ma gjalle dhe ne boten e trete.

e mo , cka ka ketu per tu krenaruar Iliri ?

 

nga infot qe kam, Ferizaj  si qytet eshte e banuar nga cigojnet e Kosoves ,

nam qe i behet xhaxhit ?

more se nuk e kuptoj ? Plasen budallakit dhe andej  ,apo mua me duket?

 

p.s.

sa mbaj mend une po ketyre  Medvegjeje e Bujanovc, qeveria kosovare i pat dhene ndihme humanitare libra shkollor ?( ndihma humanitare japet ne mungese plotesimi kushtesh vetanake ,apo ?)

U bene keta te sheperndajne dhurata ? E kujt,dy  qeverive me te korruptuara ne Avrope !

 

Nese eshte e vertete , turp ti vij.

Nderkohe qe shesin mendte me njeri-tjetrin , Presheva kishte 25 vjet pa maternitet.

Po shpresoj qe te mos jete e vertete, se nese eshte, po me vjen te mendoj qe eshte e paguar per te dhene sinjale qe shqiptaret s'puqen kurre.

100 000 EUR jane shume pak. Tani kjo ironi me 200 000 EUR eshte nje cike e dhimbshme por shpreh zemerimin e tyre shoq. medvegja. Nuk i ndalon dot dhe nuk I shan dot sepse per luginen nuk mjaftojne 100 000 as 100 milion. Duhet tjeter gje pervec lekeve

Nje deshtim prej tangerlliksi i K/Ministrit. Kapeni nje çike dilentatizmin. Kishin 3 muaj mos me shume qe kishin shpalle kete mbledhje te dy qeverive te kombit shqiptar ne nje qytet me vlera historike dhe patrioke dhe asnje kllufi nuk i shkoi mendja per 100 000€ sesi do te pritej nga publiku, gazetaret , inatçinjte e shqiptareve? Vetem nje karagjoz dhe mendjemadh mund te bej nje gafe te tille. Vete pastaj dhe del gafil ne konferencen per shtyp duke e rrotulluar gjuhen nja 10 here derisa si i papergatit qe eshte thote 100 000€. Dmth gjithe ajo pregatitje shkoi per lesh dhe u harrua. Njerezit mbajne mend vetem 100 000€. 0 me xhufke per zyren me mardheniet me publikun.
Tani na u hidhruan dashamiresit e qeverise se pse çunat ose me sakt katnaret e Medvegjes dhane dyfishin. Cinizmi nuk ka fund si me keta te ripjellurit dhe me ata kokcepshit e kryecubit.

shoku ,duhet sqaruar mileti se  ne Zvicerland, 200.000 € jane vetem nje telefonate large,alo?-mi sill nja 200k qitash!

ndersa nderi i burave te shtetit? aha veshtire se u ka ngel gje....

ore Illyricum , 100.000 euro s'jane gje as per nje familje shqiptare te Lugines ( sa kam degjuar aq te pasur jane .Nga represaljet pamundesite e punsimit ne vend  cdo i dyti ka migruar para 40 vjetesh dhe kane vene pasuri ) Por , e  meta e kesaj ironie qendron ne faktin qe gjesti i tyre eshte sikurse pusit  ti derdhesh  nje shishe uje ( ashtu jane qeverite tona ) prandaj me e rruges do ishte qe  ato te holla si kontribut vetanak te ishte ndertimi i maternitetit .

p.s.

apo dhe kesaj radhe deshmohet teorema qe leku te bene te pasur por te ditur jo .( megjithate une besoj qe do te kete qene ndonje gasterarbeiter naiv qe ka kontrubuar , sepse miqte qe kam une atje jane per ti pasur zili nga intelekti  qe kane )

Kam fatin ti njoh personalisht (krushqi me ta) dhe e di mire. Prandaj thashe qe keta kane nevoje per mbeshtetje jo per 100 mije. Aq shuma kan hedh sa here per ndihma e per refugjat ata. Maternitetin apo shtepine e lindjes do ta besoj kur ta mbarojne. Nese i le serbia...... Hajde c'vete Serbia hedh valle ne kosove hashimi bo sikur ja dhjet me 100 mije Euro ne lugine. Rama nuk e di se ca ndermend....

lere fare Illyricum !

Budallakia ska brire , por kete forme ka  ! Mbeshtetjen edhe ashtu e kane te garantuar ,duan apo  nuk duan  dy qeverit tona ,Obligim e kane  .

Po te ishin kaq te mequr e jo fodull keta shqipot e Lugines , letren me vlere do te ruanin per dite te zeza . ju duhet ,  kurr nuk eshte shume kur flitet per pasuri .

Jo dafne jo se ne kosove hyn e del vulin dacic e cilido tjeter, ne medvegje nuk shkon njeri prej dhjetera vitesh
kur ka qene ambasadori yne atje? po noi minister?
serbet na hapen shkolle serbe ne fier out of nowhere!!!!!!!ndersa shqiperi dhe kosova kane frike me e zon ne goje presheven bujanocin e medvegjen

ca thua ti? Ne Fier ata jane Serbe dhe sigurisht qe do hapin shkollen.. Ata nuk vijne nga nowhere por jane Serbe te ardhur e te mbetur nga shkaterimi i ushtrise Serbe gjate luftes se pare botrore ku 150 mij Serbe ushtare dhe refugjate vdiqen ne Shqiperi e mos te ishte per Esat Pashen qe i ndihmoi do ishin shfarosur te gjithe 220 mije sa ishin.. Kur nuk di histori mos fol kot! Mua me vjen shume keqe qe shoh shume shqiptare te Kosove qe ende kane mentalitet sllave e barbare ne koken e tyre. Skutha! 

Si eshte ai mentaliteti sllav e barbar i tyre ,se nuk e kuptoj ?

Serbe qe mbeten nga se?? Ngaqe po pushtonin dhe vrisnin shqiptare si atehere dhe tani. Nuk e di nga i gjeni keto teori antishqiptare. Nese ka shovinizem kjo dihet dhe eshte serbe dhe grek. Keta shquhen per gjithcka antishqiptare. Esat pasha ishte ne borderone serbe dhe nje i shitur. Prandaj e vrane. Po mesa shoh duheshin vrare me shume se fara e hithres qenka shtuar........

Komentet e tua jane pikerisht nje shembull i mire i mentalitetit sllav e barbare qe po i merr frymen Kosoves megjithese fshihet nen petkun "nacionalist" dhe "myslyman". Te pa afte te kuptojne historine, urretje kafsherore ndaj fqinjeve dhe huligan ne sjellje. 

Tani meqe ti je thjesht i manipuluar meso se Serbet ne Fier jane pas ardhes se refugjateve Serb ne Shqiperi gjate luftes se pare botrore. Nuk erdhe ne shqiperi per te pushtuar (sepse Serbia ne te njejten kohe ishte e pushtuar nga Austriaket) por u terhoqen ne Shqiperi me synimin te dilnin ne Greqi e tu bashkoheshin forcave te boshtit te tyre ushtarak. Por qe qelloi katastrofale si taktik dhe vdiqen rrugeve apo ne shume raste vrare. Ik tani se nuk kam kohe te merrem me ty. 

Urrejtje kafsherore???? Ore mik e ke gabim adresen. Urrejtja ka kah tjeter dhe me vepra te renda biles sa u detyrua kom. Nderkombetar qe nderhyri

serb qe mund te kete mbetur pas 1915 deri me sot edhe pak behen 100 vjet.....

hahah sa mendje te mykura kane njerezia.  nuk po te kuptoj , por nje gje eshte e sigurt, kjo gjuhe e jotja eshte tipike e propagandes serbe me te gjitha gjerat qe nuk i ka por qe genjen se i ka patuar dhe i manipulon edhe ato gjysme te verteta, qe nuk pranon realitetin por ka ne themel te saj asgjesimin e shqiptareve, dhe cdo gjeje shqiptare  nje propagande  150 vjecare qe me me fillimin e nacertanies dhe megali idese... eh more mendje te mykura ne faqet e historise qe nuk e lexuat kurre ashtu sic eshte por ashtu si ju do qejfi......

ik liqeno se qenke shovinist. te te vije turp per gjuhen shqipe qe flet per buken e shqiptareve qe ke ngrene, sidomos per fieraket patriote qe ke patur shok , dhe qe i percmon ne te vertete...  nuk thone kot rrite gjarperin ne gji qe te te haje koken..... 

..lere te keqen .

Kush ka frig ti permend ? Po robi   ne kohe te sotme fyen mbare dhe mbrapsht nje qeveri te tere me gjithe suit emer per emer ,e s'ka frig, e pret qe frigohemi te themi Bujanovc e Medvegj?

Eshte pune dreqi i qarkut vicioz ky i shqipove te ndare ne tri shtete . Ne ketej jemi ne fazen e pasurimit ,te perkushtuar ndaj saj, prandaj nuk vreme re  kush hyne e del por cka perfitojme  ( mandej se harrova ,ai miku po te erdh duhet ta presesh ne shtepi se lere armiku qe vie me interes...prandaj ske kohe te shkosh andej )dhe ata andej , qe bene pasurine por Neve na kane te hutuar .pra kurr nuk puqemi ne kohe te caktuar e perkushtim te caktuar

p.s.

Kam pershtypje qe na kane bere magji neve ..!

Jo ne dafne institucionet shteterore ne ks e shqiperi. Se kane friken qytetaret ne themi edhe gjerAA kot

Ore zoteri, keto para jane dhene thjeshte per te kompletuar maternitetin e Presheves, qe ka 25 vjet qe ka filluar dhe ende nuk ka mbaruar.  Kur vajti Rama ne Presheve, kete kishin merak preshevaret, e kete jua plotesoi... kane merak edhe abetaret, edhe ato do tua plotesoi, epo para per social dhe per te ndertuar kombinate e institute nuk ka mer daj... se ndryshe perse jane ne nje shtet tjeter...???

Ca do te thote Medvegja  shqip ??

Turqisht a serbisht duhet te jete....

Po Elbasan ca dmth Elba?

Sipas Zerit : “Medvegja” dhuron 200 mijë € për Shqipërinë dhe Kosovën!

Shoqata Humanitare “Medvegja”, me seli në Fully të Zvicrës, është duke e shqyrtuar mundësinë qe të ndihmoj shtetin shqiptar dhe atë kosovar me 200 mijë euro.

Kjo shoqatë, siç raporton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”, shtetit shqiptar 100 mijë euro do t’i dedikohen për sanimin dhe rrethimin e mburojave të rrugës së kombit, në mënyrë që, siç citon kjo agjenci deklaratën e shoqatës “Medvegja”, “bandat dhe gomarët të mos pushtojnë autostradën”.

Ne "gazeten" Expres me nje s shkruhet "Shqipërisë po bën plan tija dedikojë 100 mijë euro për sanimin dhe rrethimin e mburojave të rrugës së kombit, në mënyrë që bandat dhe gomarët të mos pushtojnë autostradën."

Ndersa ketyre qe ju referohet admini i peshkut "keto para jane per Ramen dhe Thacin"

Sllavet vazhdojne te jene  shume te trashe me propaganden e tyre...

Si ishte ajo pyetja: A duhet marre seriozisht Qosja smiley

 

 

E para nuk duhet te jete leter nga Shqiptare .Vertetohet shume kollaj mbasi ka ngazellyer Poetin smiley dhe ka afishuar dijenite Gjere e Thelle , Lart e Gjate te ekonomisteve mbi vleren  e 100 mije Eurove ne Presheve , Ballkan , Rajon e me tej  . Jane po te njejteet qe u ngazellyen me ndihmen e Bejkerit me 5 miljone dollare . Nje skote qesharakesh qe gjithmone i ke prezent me .

"dora e djathte eshte e djathte se eshte nga ana e djathte " smiley .shkolla filosofike NN !...

 

Le ta pranojme qe eshte e Shqiptareve po te KUJT ? Besoj jo te Presheves as te shume shoqatave me Preshevas .Kjo do jete ndonje Shqate me Preshvare qe kane Humor .Dhe them se nuk kane asnje dallim nga "Partia e Forte " Humori te ben mire . Ne kushte qe Sali Babasqapi i mungon Ballkanit dhe Europes per LOLO ,  eshte mire qe kete ta zvendesojne keto lloj shoqatash .

Presheva me sa di akoma nuk ka kaluar nen administrimin e Kosoves e PLOTE , keshtu qe shoket e shoqet qe i njohin Mire , le ti mesojne te bejne pune me serioze ne dobi te Shqiptareve te Presheves duke Ulur koken me nje Faleminderit dhe here pas here tu lexohet ndonje artikull i Marin Memes per disa zona ne Shqiperi .

Dhe qe te os behet gaztor edhe faqja e PPU shikojeni Ju lutem kur cilesponi nga Shtypi  edhe ...Expres ose Turke kafene 

Po e kane seriozisht jane nje Tufe PISA qe as e meritojne ti quash Shqiptare ! Plus qe eshte Koha qe duhet edhe shikimi ndryshe nga njerez ndryshe qofshin dhe paciente te spitaleve psikiatrike te LeftGopese nga na ka dhurura r Poetin smiley

Gjembi ka ndonje dijeni cu be me ate Masakren ... ....e Presheves ? Sikur kishim dhe nje Komision sqeperish qe hetonte !

Kur lexova titullin dhe artikullin ne fillim, me duke si gjest shume i goditur. Pastaj, u habita pakez nga komentet e peshkut per "katundarllekun" e lugines, per sesi shqiptaret nuk behen njerez, dhe mbreti pranon dhuraten, bishti perpjet etc etc...

Gjesti me pelqejti per kete arsye. Kur nje publicity stunt nuk shkon mire, fajin nuk e ka publiku. Ne rast se qeveria shqiptare harxhonte $100,000, $50,000 a $20,000, per te ndihmuar komunen e presheves, do qe nje akt i mire e i vleresuar. Ne te njejten menyre sic ne vleresojme kur qeveria japoneze harxhon $500,000 ndihme per ujesjellsat ne shqiperi. Problemi ketu nuk qe "dhurata" e atje nuk qe "tallja."

Problemi qe qe me natyren e tyre pompoze, Rama e Thaci e kthyen kete gje ne nje  publicity stunt. Jo do krijojme fondacion per presheven, jo do flasim per kete pune per nje kohe te gjate, jo do ta prezantojme gjate takimit historik ne Prizren, pra e kthyen ndihmen ne nje publicity stunt per veten e tyre. Shuma qe qesharake, pra si gjithnje, fjale te shumta por pak veprime. Ne nje sjellje te tille, nje shaka nga ana tjeter per mua eshte jo vetem e natyrshme por e mirepritur.

Meqenese une pelqej shembujt, ne rast se Obama apo Birisha i dhuronte secilit veteran/apo te ish-persekutuar, $15, kjo nuk do perbente problem se dhuraten e do dhe mbreti. Ne rast se Obama apo Birisha fliste per ndihme historike ndaj ketyre grupeve, per takime historike me opoziten ne lidhje me kete ceshtje, dhe pastaj premtonin $15, well do ishte me shume ofendim e me pak ndihme.

 

Ajo qe ta shpif me shume ama, eshte menyra e shpejt sesi peshqit jane gati per te share e ofenduar nje komune te gjithe (shqiptaresh). Po te njejtet peshq qe jane gati te kryqezojne lubonjen per mungese nacionalizmi... eh ironia. Sepse, dhe ne rast se une jame gabim ne kete qe shkruaj, ne justifikimin e aktit te kesaj organizateje (qe me te vertete mund te jete dhe organizate e keqe e kontrolluar nga UDB), perseri kjo mbetet perseri akti i nje organizateje te vogel, e jo esenca e popullsise shqiptare ne luginen e presheves. 

Ajo qe ta shpif me shume ama, eshte menyra e shpejt sesi peshqit jane gati per te share e ofenduar nje komune te gjithe (shqiptaresh). Po te njejtet peshq qe jane gati te kryqezojne lubonjen per mungese nacionalizmi... eh ironia. 

smiley  smiley

Cfare thua ti???? Lubonja eshte armik i popullit!!! Turp te kesh!!!!!

+100

Pastaj, u habita pakez nga komentet e peshkut per "katundarllekun" e lugines

ajt se kalon per 3 dit abija jote.

edhe hej, pa "d"; eshte katunarllik ajo. po ti me siguri nuk e di dallimin. smiley

t'fala Fizit.

0.

Ajo qe ta shpif eshte injoranca tek Peshku...edhe meskiniteti. Shqiptaret e Maqedonise, te ndare...per ket takim, pro e kunder... Shqiptaret e Tirones e shohin si divergjence ndaj problemeve te brendshme ose te jashtme ndaj mospranimit ne BE.

Nderkohe ajo qe ishte e paimagjinueshme u krye, dy qeverite kane nje program te perbashket, kulturor, diplomatik dhe ekonomik. Ne vend qe te shohim se cdo bejne keto qeveri ne te ardhmen ne merremi me publicity stunt

Kush po fyen Presheven o Muhamet...Medvegja osht truall ma anash.....ne jena tu u morr me tangerllikun e Medvegjareve qe u kujtun vone me hudh 200 000 evro thjesht per me i bo cubllik Thacit..Pse e lane Presheven medvegjaret pa Maternitet ku paskan hudh 7 milion franga si pa gjo te keqe?

Kush e mban Lubonjen per pak Nacionalist apo shume nacionalist...Ne e mbajme si plehre...si ato pehrat qe akuzon vete ai... tek Klani, me kryeplehren Sandrin..... qe vjedh 750 000 euro si pa gjo te keqe me nje dore, por jo vetem. 

Ore Ju pro-lubonjistave a e shihni Lubonjen si te pa-afte ndonje sekond te jetes suaj, apo keni nevoje per mit ....

Publicity Stunt, thot Muhamet , ...po a ka akt me te rendesishem qofte simbolik se kur dy qeveri provincash Shqiptare takohen dhe bejne nje plan per te ardhmen sado medioker te jete????

Muhameti ka lexu titullin e artikullit po sdi se per cfare eshte firmos apo cfare eshte premtuar te behet...ketu qendron katunaria e jo te Presheva.

Nuk bohet stan me lepuj thote i Lebetitmi, keshtu qe lodhesh kot tu lexu edhe titullin; te ardhmen do e sjelli Princ Vidi, Eulex e kurre Hashimi me Edvinin, sidomos kur Baca Saluk nuk firmos.

200 mijshi eshte ne princip "darovitja me e modhe" qe garibi me i modh i bon te gryka gernetes Altin Gunges te dasma. Tu pa rreth e rrotull qe shifni sa pare kom una.

parja dhe katunarlliku jon ngjarje statistikisht te pavarme. C'do me thon kjo ne laymen terms? Po ja, qe cdo informacion qe ke per paret, nuk te ndihmo me dit nivelin e kokrres se katnarit te truni i vogel!

dhe po, ke te drejte, katnari kolesterols te dasma, e merr vemendjen me shukun e eurove fut te gryka e gernetes. s'shef njeri nusen me dhondrrin, gjo per te cilen jon mbledh, po sa pare i futi. 3 mij euro, thot njoni. jo mer, pa 5 mij euro s'ka qare, thot i dyti...

Keta e masin patriotizmen me lek, si Val Corleone...por asnjehere ska per te pas aq lek Thaci me Ramen sa Serbi e Greku o specie emigracioni.  Shqiperia u bo nga ata qe sakrifikuan e i vune zjarrin prones e shtepise se tyre per Shqiptari.  

Eshte thjesht depresive kur shikon keto gjona. 

yep, eshte me ter men deprimuese kur shef ket karshillik te neveritshem.

Une sinqerisht nuk kutpoj sesi keto qe shkruan lidhen ose i pergjigjen asaj qe theme une. Mbase eshte faji im per kete pune. Gjithashtu, nuk kuptoj midis pasurise/katunarllekut te emigranteve apo zezakeve, me ngjarjen...

Une sinqerisht nuk kutpoj sesi keto qe shkruan lidhen ose i pergjigjen asaj qe theme une. 

Nuk lidhen! Asnjehere nuk lidhen. Prandaj te lebetitmin fute ne ignore list e mos i jep muhabet, se cfaredo te jete tema e sido te jene diskutimet ai fut kaseten e vet dhe mban fjalimin qe ka qef ai. Rrezik edhe kur te behet muhabet futbolli do filloj te bertase Saluku, Talebanet etj etj. 

Gjynof qe i jep icik muhabet dhe Cimi, nuk ka gje me te rende per keta tipa se shpresa se po thone dicka me vlere. 

 

Endrity, o hard-core keynesian, perderisa  jep keshilla anti-lebetitem je thjesht nje pjese e katunarise se llastuar lokale shqiptare ala Lubonja. Nuk ka me keq se provincializmi i perjashtuar  nga qendra si jo-ekzotik.

I lebetitmi qeka bo problem emocional per tye e Bredhin e ti po jep keshilla si te trajtohet? 

Kush do me e ignore te Lebetitmin e bo pa e fut ne ignore list, nuk i pergjgjet sepse eshte idiot apo jo?

Po ti dhe Bredhi me poshte cfare jeni nese une jam IDIOT I PASHPRESE?????

P.S. Idiotet si une i shohin Mitet tuaja Lubonja & Bushati si te pa-afte....historikisht.....

Nuk je i keq Kasisus Kley.smiley  .Tifua ose parapelqimi Jaj nuk ka asgje te keqe, sepse askush nuk mund tu imponoje  jo JUVE po as smiley Poetit , se si do komentoje per problemin qe do .

Ke nje te keqe shume te madhe stunt dhe ignores smiley si te gjithe Megallomanet jashte Realitetit . Se c'hyn psh krahasimi me 15 dollare te Obames dhe Lubonja ketu ???  vetem nje llogaritar kombinati e kupton .qe aq do pastaj fillon pingpongun nga origjina e Dollarit tek Rezervat e Thesarit .Gjere e Gjate smiley .Plus qe mos aq shume rrenjasij o burre se i nxore rrenjet me keq se Krizes ekonomike Boterore ekonomistet tane smiley

Dhe e fundit fare ne se difekti jone ne te " menduarit anglisht " justifikohet se mendojme  Shqip, mundohu dhe ti te kuptosh SHQIP ,  Ketu jane pothuajse te gjithe me te mesme dhe nuk kane nevoje per "rrenje " perjashtuar Derstilisteve dhe patjeter pllakes se Gramafonit Poetit smiley ose fatakeqit te LeftGOPESE qe i bejne "kanal " qe para se ta bien ! 

Te tjerat jane perplasje ! Mos e caj torovelen smiley

.Hej Ju lumte Pushka o katnaret e Zvicres prej Shoqate "medvegjish " Kjo Shoqate ..eshte njesoj sikur te bej leter Poeti smiley i shqetesuar per ngritje Pluhuri nga prishja e ndertimit te Viles se Luldashkurbanit te Bashkise ne Vlore ne emer te shoqates "O JU Q nene berisha kunder Pluhrave ne Gji Te Lalzit "

Ne se ka te ngeshem kjo eshte nje ngjarje e bukur per HUMOR per Llakajn e Portokalline ku te evidentohet si Shtyp smiley.......edhe Expres smiley Dmth gazete qe trondit nga themelet Shtetet Shqiptare smiley ....Oj nene oj nene ..cdo fletushke per te mshire sumen , ka ardhe Koha ta quaj veten Gazete ! Po c'ne melazem PPU ti bej vleresim si Gazete kesaj ????

edhe i gjo. me nigju Kris Rokun, kur flet per paret e te zinjve, e kupton me mire ket muhabetin e pasuris se modhe te gyrbetlive te Zvicres, mer jahu...

Ne te zinjte ka raste qe jemi rich, thote Kris Rok, por i bardhi eshte wealthy smiley

sa te na dali kompleksi i evgjitit per pasurine, do vazhdojme me pordhe mercedesash dhe vilash qe s'i ka njeri ne bot, as ata te te cilet (shpesh me pislliqe) i bom kto pare smiley

si tha nji refugjat ne nji azilheim gjermon i her, qe merrej me tregti gomash te perdorme te gjermonit: po vazhdoi kshu si ka nis biznesi i gomave, per dy vjet i them Helmut Kolit me liro pak venin...

 

Ne i morim te keqen Afrikano-Amerikanve o Emo per unitet, e jo se ata jane per tu mor shmbull, me kupto, por sjane aq keq sa ne.  Ne jena te shkaperdare ne Tirone, Shkup e Prishtine...., na dolen edhe Medvegjaret tani me 200 000 euro si faktor shtetformues....

well, a ishte 200,000 euro shuma qe duhej me bo nje jete dinjitoze ne shqipni?

ktu te peshku sikur e kom lexu.

mase dhe jon nis nga ajo, xhanem...

po nejse, persa koh eshte kunder rames, cdo katnarllik esht i mire, dhe i zhustifikum.

pune muti, tironci i lebetit eshte merzit per injorancen dhe meskinitetin qe mbizotron te peshku.
PPU duhet te mbyllet per ca kohe qe t'reflektoje mbi kte gje. Thellsisht.

Bredho, si e kam Salukun, ashtu kot me ndryshu muhabet. Ka no nje shonc me na nderu si lider se te shof qe si komunist qe je po i bo listat e te pakenaqmeve.

I lebetitmi osht i pakenaq, thot Bredhi, varja, sna bo gjo ne Saluksave se e kena kap keq edvinin kesaj rradhe, ka dorovit vec 100 000 euro.

Shume ke ron. Batuta si kjo nuk bo as xakja.

Rama i kishte telefonuar Thacit dhe i kishte thene qe mi le mua te gjitha .

Te futesh dhe Lubonjen ne kete "ha-ha Leter" seriozisht nacionalist ,  eshte nj kopliment dhe gjetje bebushesh 

Megjithse Lubonja eshte i nje niveli "Topi bam e Mucua tutje " nuk ma domendja te jete Antishqiptar , pvaresisht se manierat e tij me Nerv QENI , jo Nerv Kundershtimi , shpesh kalojne nga Nivel ordiner perceptimi dhe "prekje " te mprehta te shqiptarizmes ..Biles as Hokatar ne nivelin e ketyre Morrove te shoqates " Medvegja" nuke fut dot , sepse ata   nxisin meditime e mejtime rrenjasijsh deri tek Obama or tie me pare xhepi ....o o brinja cfare nuk ka ky PPU smiley . Ketu nuk hyn Kryetari i Partise te te Tredhurve Mendore sepse eshte shpirtmadh dhe Patriot !

Ky grup karagjozesh  Politike prane Lolos Sali Berisha ,( jane merzit shume or tie se nuk a firma e Birishit )  ka te drejten e tij te mos te respektoje as Thacin as Ramen , biles te permende dhe Stunt smiley dhe cfare te doje  vetem te mos habiten qe duken si zgjatime karagjozesh te kesaj letre karagjozesh te nje grupi karagjozesh !

Mua psh shakaja per te thurur Rr.e Kombit si VETH ose Stan , mu duk e gjetur . Sepse ndoshta babasqapi e ka pas perfytyru te lire per te kaluar Gomer Medvegji , Rrenjasij Shqiperie e gjithfare Poetesh smileye  Llogaritaresh   si ne Autostradat e Vucidolit ne Bith te Lugjit !

nderi i humbur i thacit & rama, u kthue me triumf. cmendurira ne kohrat e rrumpalles ...

Alba, rrumpalla eshte Salih Bolleku, sa per thjeshtesim, ...qe vodhi bashke me Ali Baben me 40 hajdut, cdo gje te mundshme. 

Thaci me Ramen nuk kane ndonje nder per te humb, vec bon nje detyre kombetare...e veshtire per tu perceptuar nga ca...

me be nje nder te fundit. mos mu drejto me se mu perzie.

E si mund te injoroj nje intelekt si ai i juaji, dhe te mos provokohem per tju kuptuar ne ceketesine tuaj?

Thjesht e pamundur, raste si i juaji jane nje shanc qe jeta bujarisht sta jep cdo dite. Mos me kerko me ndere, te lutna. Prania juaj eshte nder ne vetevete.

I lebetitmo, na bere lemsh: Salih apo Saluk?

Dmth sipas logjikes tende, edhe kjo qenka detyre kombetare atehere. Apo nuk quhet?

Gjembi shpirt, cte gjeti, ke mba distance per ca kohe.....me idiotin.

Po merrem me Akben 1, pls one at a time.

Ju kapi paniku juve per Plehren e Vicidolit qe do shkoje heret a vone ne Ferr?

Intelekti juaj nuk e kapercen analogjine, ta kam thon edhe me perpara.

I lebetitmi ka qen pro Armeve kimike edhe sikur te ish Saluku ne pushtet po me Zenin ne Abu dabi...

rruga e kombit ishte e domosdoshme por me 2 korsi e jo me 4 se rruga nga Vlora e Saranda duhesh bo qofte me dy korsi.  

Une e falenderova Salukun per guximin e ndertimit e rruges me pare ...Rama e boni me autobuz, pa shpenzime ekstra takimin me qeveritaret e Thacit...po e nxor ishume gjere e shume shtrenjte...e faturene do e pagujne shqipete jo Liria.... me ke fut edhe ti ne ignore list si y me duket.

Une s'te kam quajtur ndonjehere idiot, po nese ashtu preferoke te quhesh, kush jam une te ta prish ty qefin?

Intelekti juaj nuk e kapercen analogjine, ta kam thon edhe me perpara.

Epo gjindje pa shkolle shoku i Lebetit. Shyqyr zotit tone Jehova qe na ka rene fati i madh te lexojme ty dhe xaken, Ph.D. qe te mesojme dhe ne dicka ndonjehere. Po mua s'me ke per keto analorgjirat. Ti me xaken vazhdoni gjithsesi.

Gjembi, ti me ke mbajtur afer, me ke keshilluar te mos perhapem shume ne fusha te ndryshme e te mos kapercej nga nderzimi artificial i lopeve ne invazionin ne vietnam,.... e une te jam bindur.  Po sot cpate qe me dole nga Lugina  te rruga e kombit????

Mos rridh edhe ti te keqen, ke me shume se 2a 3 jave qe nuk shkruan ....edhe Endrity do thote: gjembi ske qene e pranishme tek peshku shume keto kohe...

O kuje o kuje ..U ngrit fati i Shiperise / si vdekuri nga varri /mori Udhen e Azise / duke ikur si i marri smiley

Rimoje Alba , se nuk del Tragjedia kaq thjeshte si e ke shprehur .Duket si deshtim ne dashuri i Sander Mafishes .

o kuje o kuje / idrisi po na qan / mbahu hashim si lisi i larte / mbahu bre burre / vidh e mos nderto / se drisua te do ...

He de keshtu la lezet .Edhe Gjembi po na behet Gjib tani , ti po Eskil ...Per pak thame plasi ne Kucove .

Po cfare Lidhje kane hajdutlleqet e Ali Pash Tepelenes me Krahin -Shtetin qe krijoi smiley 

Kjo ndodhi ose Takimi midis tyre dhe simbolika e Presheves Shtohuni , Pillni , se u mbyti Serbi ne Vatrat tuaja Duhen sa me shume Shqiptare smiley eshte Histori , ndersa ajo qe ka nxjerre Gjembi nga arkivat e Xhiboles ,  eshte ndarje Parash ose mahnitje Jozefinash qe " ja can Saliu mes per mes " Me mire te kishin paraqit nje shtrus rruge se Berishen .

Projekti per Rruge eshte Histori ,Ndertimi rruges dhe preja e shiritave eshte " tralala zura nje Gale"  ose me terejat " mbolla ca fare Gjembi "

Me ta thone "i copet " do thojte Zana , me behet qejfi qe u shkepute nga Dramaturge dhe erdhe si bejtexheshe smiley HaVall !

Nuk eshte puna tek 1 lekeshi apo 2 lekeshi por tek gjesti.100 mije euro ndoshta shume nuku jane por i dhame megjithe zemer.ketu mendimi e llafi i mire duhen vleresuar jo paret.dashuria dhe meraku  qe kemi ne shqipot per njeri tjatrin nuk matet me para smiley nese nuk i pelqejne mund ti kthejne e zeme ca vrima me to se halle kemi shume.shpetim gjika do nje audi te ri, majlinda bregu nje cante te re, mund te cojme mesilden jashte shtetit per nje vizite tjater , dhe gjithe ata skraparllinj qe zene rradhe cdo dite tek dera e LSI duhen shikuar... e keshtu me rradhesmiley

Nuk eshte puna tek 1 lekeshi apo 2 lekeshi por tek gjesti.100 mije euro ndoshta shume nuku jane por i dhame megjithe zemer.ketu mendimi e llafi i mire duhen vleresuar jo paret.

ja i mbyti meraku e s'po i ze gjumi. t'ishin nga ato miza ata, te dy, njeri s'do kish shkaterruar tiranen e tjetri bere lemsh kosoven. po jo qe merak s'kane, po kane gjetur shesh e bejne pershesh. 

edhe ta themi troc; ashtu u tha amerika dhe ashtu bene. 

Mentalitete katundare nuk jane hic ne masen e popullit qe banon ne Persheve Medvegje, e Bujanoc por shume me teper ne Ppu, ne ca kapso intelektua neper mediet tironase, neoer studjot ku hidhet fall , ketej e pertej Atllantikut.Dhe nuk eshte arsimimi, shkolka por geni, ushqimi qeheret me shijen gjith " krip" te muhabetit allakatundce" ! Jo te kete mbaruar kater klase, por te kete gjezdisur( natyrisht duke i rene qylykes ne NY, ku edhe pse qyteterimi nuk shifet e asimilohet mire pa xhepin plot pare, prap e nira, e qenesishmja, maturia edhe coku merren ) te kete sosur ne Toronto a te jete ne vitin e fundit te Megillit, katundari. Po katundar mbetet! sepse rigoni kurre nuk behet LIS !
Do qendroje qe do ngulet jo tek risia, tek e paarritshmja kurre ne 100 vjet, tek mungesa e te drejtes per ta shrehur mes sheshit te truallit te tyre shqiptaret se po jemi ne truallin tone, te gjithin tonin dhe do bashkohemi te shohim c'mund te bejme tash e tutje BASHKERISHT! Por tek sa para u dhane keta ...m...m , pse po mburren keta ..m...m , kur kete duhet ta bente vetem ai...skebderbeu ! Ama kaqe para leshuat, ikni ore mbushuni, se kaqe ara i mbledh ne nje dasem, Tupanxhiu i mehalles Rome te Bijanocit ! Bilez kryedengelaxhiu i shoqates Persheva , zoti Qeramudin , ka per ta xgjidhur qesen prej lekure safi dhe ka mja shlu bajagi dicintmije euro n fitir catij Rames e ka mja kaj nonen catij hashimes..!
ja rreth ketij mentaliteti katundar te " kullum" shofim si po e merren mente prej rrotullimit, ne hurin e kuletes e jo te risise, katundareve kurbetllinj !
Dhe u vjen keq kur u thuhet nuk jeni as te majte, as te djathte, as liberale , pa e er neo qe jo e jo, por keni mbetur
thjesht dhe vetem KATUNDARE !Shefi juaj shpirteror eshte i rrjedhuri Fatos Lubonja

asnje fjale s'te mora vesh, vec katundare katundare. po me katundaret c'pate?  katundaret per mua jane me te miret.

rrofshin katundaret!

Ore admina une ju falenderoj qe i fshini marrezirat qe leshohen ketu pikerisht prej mercit te ndarjes se madhe ne pro e kundra cdo gjeje.
Por mu me vjen me plas qe ndahemi edhe per te miren ! Qe ka dhe femra, zemra e te cilave eshte shume me e ndjeshme se e ndonjerit qe reagon dhunshem duke fyer tjetrin , per te kuptuar se nje takim vellazeror, mes vendit tone rrembyer e ndaluar, per 100 vjet nga nje mbreteri qe na ka dash te gjitheve " te vdekur" eshte RISI qe nuk mund te pergojohet.Edhe per kete te ndare?Ja kjo nuk shkon fare! Nuk na ben qytetare, evropiane jo qe jo!Na ben vertete katundare dhe kjo nuk duhet marre per fyerje !

ste ze gjumi a derezi?

Nji, cili eshte shqetesimi Nr.1 i Deionit ! Pse nuk me ze gjumi mua !Po ca pune ke ti ore Deionxhani.... me ngjyren e bojes te deres time xhanem? Qe me quan derezi ? Nuk eshte nje shprehje tipike katundare, ore derbardhe ?

ik fli atq se e ruan i lemetituri stanin.

"Stan te tille", mund ta ruajne ... vetem qente e Sharrit !
Radhen , per tu kumbisur sikur e ke ti, apo dhe radhen nuk mba dot mend ? Si shume i lodhur dukesh..!

"Na ben vertet katundare"

grave, kete shumesin e pervuajtur gjitheperfshires do te ishte me e mira qe ta kurseje per  ndonje moment te lavdishem ne ditet e tua...deri atehere, Rrofte e qofte Shqiperia dhe te gjithe Shqiptaret kudo qe ndodhen!

Etnik, je i perjashtuar prej " kategorise! " Nuk mund te te fus ty ! Me mire qendro, sikunder deshiron...jashte kategorie !

Deion, per kedo  qe dashuro at vend, smund ta zere gjumi kollaj...

Dy Qeveri Shqiptare takohen ne Prizren...pa u ndjere, me nje autobuz...

Po ne edhe nje pordh se kena bo perpara pa i mor leje ambasadorit amerikon...apo jo? E jo per faj te ambasadorit....

Interesante eshte si e perjeton Serbia ket ngjarje po ca Shqipe jan shume fjal kursyer...

Dy Qeveri Shqiptare takohen ne Prizren...pa u ndjere, me nje autobuz...

Pa u ndjere. smiley Flm i lebetitur, kisha nevoje per kete te qeshuren kaq heret.

Gjembo mbreme qaje e u ankoshe se nuk ja quajme detyren patriotike Salukut tat per rrugen e kombit, sot je gdhire tu nenvizu te Lebetitmin si me qen kryetari Mao, e po qesh prap. Qaj, qesh....qesh qaj se palloshi i vodhi axhenden patriotike Baba Sqapit....

Gjembo na ver ca fotografi te femijeve te vrare e gjymtuar ne Gerdec nga Baba Sqapi qe te kuptosh cfare grupimi politik patriotik perfaqeso ti....

Gjembo mbreme qaje e u ankoshe se nuk ja quajme detyren patriotike Salukut tat per rrugen e kombit

I lebetitmo, e paske qef sportin e shpifjes. E thithke pak qysh ne mengjes me duket. smiley Kur une kam qene kundra Salukut, banjo jote ishte nje nape qe mamaja te lidhte ne brez.

E keni shemtirisht shume te theksuar kete stilin qe kur te nxjerrin gafil idiotesite qe nxjerr nga goja, fillon e shpif e shan tjetrin e hidhesh ne dege te tjera. Lebetia qenka semundje e keqe.

Sa mitomane qe je edhe ti o gjemb, na dole edhe anti-Saliste e hershme ....si kush valle.....si Tritani apo Tan Hoxha, lol.

Nejse Gjemb, dite te veshtira, kan ardhe per ju ndjekesit e baba sqapit....Megjithate e shenut nje fitore sot.....Pishtari i Demokracise Mziu u cliru nga represioni policor e po feston heroikisht me Lul Bashen. Sa heronj keni edhe ju ne rradhet tuaja.....

 

p.s. Sa per mbrom, nese sta ka vjedh njeri Nickun: Dmth sipas logjikes tende, edhe kjo qenka detyre kombetare atehere. Apo nuk quhet?...Gjembi anti-salukse

Me fal po s'kam kapacitetin te te ndihmoj. Ja kalofsh (me) mire .

Te shkume gjithashtu

E keni shemtirisht shume te theksuar kete stilin qe kur te nxjerrin gafil idiotesite qe nxjerr nga goja...''

Shprehje ne shperthim te inatit me stilin e xhiboles smiley  Cfare do me then kur te nxjerrin gafil tek PPU ? Ma do mendja ndonje perfundim qe analizon fatet e Vatanit !!! Kryetari eshte dakort me keto shperthime inatcore ?

E cu ka bere humbja e Saliut ketyre smiley

Ma do mendja ndonje perfundim qe analizon fatet e Vatanit !!!

smiley e ndiej perkujdesin se edhe Kryetari ka thene " Te orientohemi nga shpirtmadhesia " Po pse nuk ben dot pa TRAP jete s'mujtem me e kuptu smiley

Kur te qu femra me Klas  trap, e e fitu argumentin, ....thote i Lebetitmi

Fakti qe ky Takim u mbajt me 11 Janar nuk ndjell ndonje gje temire smiley

 

hahaha...keto 100.000 jane para te hedhura ne nje llogari  te hapur per te gjithe per te kontribuar....u ben 300.000 ...ka tjeter? hidhuni!!  ne fakt 100.000 shume vendosen qeverite...zakonisht shqipot per keto raste nuk te lene te fusesh doren ne xhep..

Shyqyr qe Presheva u bo me nji maternitet dy dhoma i guzhine ke komuna e parisit! Garazhdi nuk eshte i perfshim. 

Paska ndryshim Turni Grupi merre -mere .Shoku Deion kuadro i pregatitur paska kalu turni trete smiley Ruan kush fle , kush nuk fle . Nuk ka thene kot Partia "Saliu fle , Gjibi te rrije zgjuar " Pak drite Ju lutem ...perse jane larguar shoket cilesore Gjib dhe Gjemb !

Analisti kosovar Astrit Gashi, " Te gjitha opinionet dhe veprimet e shoqatave shprehur kunder takimit te Prizrenit , kane shkuar ne favorr te Serbise..!"

Le te degjojme sonte ke emisioni i Xhunges ..." C'mendojne dhe c'thone kosovaret.."?
Kemi fole sa ..jemi dhe lodhur.Ja t'i degjojme sonte, si e vleresojne ata!

Nuk e kisha degjuar me kete ministrin e jashtem kosovar.Bravo! Tha gjera te mencura! Levend djale!

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).