Kryeministrat Edi Rama dhe Hashim Thaçi kanë zgjedhur pikërisht Prizrenin për të krijuar lidhjen e ngushtë mes dy qeverive e dy vendeve. Ashtu siç edhe ishte lajmëruar, mbledhja e përbashkët ka nisur në orën 11:00 në ambientet e hotel ‘Theranda’, me fjalën e kryeministrit Thaçi, i cili i uroi kabinetit të Shqipërisë mirëseardhjen në tokën e përbashkët të shqiptarëve. Kryeministri Thaçi theksoi se kjo mbledhje do t’i shërbejë avancimit, afirmimit dhe kultivimit të marrëdhënieve mes dy vendeve, që siç tha ai duhet të ecin në një të ardhme të përbashkët. Nga ana e tij, kryeministri i Shqipërisë Edi Rama nënvizoi se takimi i Prizrenit për bashkëqeverisjen strategjike mes dy vendeve është pikënisje e një rrugëtimi të përbashkët institucional drejt zhvillimit të 2 vendeve, forcimit të ekonomive dhe modernizimit të shteteve. Kryeministri Rama siguroi të gjithë ata që mund ta shohin me shqetësim këtë mbledhje të përbashkët dhe partneritetin e ngushtë me Kosovën, duke theksuar se kufiri mes dy vendeve është i qartë dhe i pandryshueshëm. 

RAMA DHE THACI U PËRGJIGJEN GAZETAREVE 

Përsa i përket marrëveshjes së partneritetit strategjik, a përfshihet bashkimi i shërbimit diplomatik mes Kosovës dhe Shqipërisë? 

Thaçi: Kemi marrë sot vendime në takimin e përbashkët si dy qeveri edhe për hapjen e konsullatave tona të përbashkëta. Në fillim është dakorduar që të hapen dy, natyrisht do të vazhdohet. 

Rama: Do të avancojmë për të sinkronizuar burimet tona financiare në aspektin e shërbimit konsullor, për të racionalizuar shfrytëzimin e këtyre burimeve dhe për të lehtësuar shërbimet për bashkëqytetarët tanë përmes konsullatave tona. 

Ju sot u dhatë mbështetje të gjithë shqiptarëve të Luginës së Preshevës, a do të vazhdojë përkrahja nga dy qeveritë? 

Rama: Ne i kemi dhënë sot formë përfundimtare një angazhimi të marrë, një zotimi që ka qenë i përbashkët për të asistuar dhe finalizuar përpjekjen për të ndërtuar maternitetin dhe për tu dhënë mundësi nënave të reja në Luginë që ta marrin shërbimin e nevojshëm brenda komunave përkatëse, duke filluar nga komuna e Preshevës. Eshtë një domosdoshmëri por njëkohësisht edhe një gjest sa simbolik aq edhe i nevojshëm, për të krijuar kushtet që fëmijët në atë Luginë të lindin normalisht, pa krijuar detyrimin për nënat e reja që të marrin dhjetëra kilometra për një shërbim që nuk është vetëm i një dite, por në vazhdimësi. Një fond më natyrë humanitare në funksion të lehtësimit të kushteve të vështira të shqiptarëve të Luginës dhe në koherencë të plotë me angazhimin tonë kushtetues, por dhe politik publik të përbashkët të dy qeverive për të mbrojtur të drejtat e shqiptarëve kudo ju ata jetojnë. 

Thaçi: Themelimi i fondit për Preshevën është një çështje humanitare. Është në përputhshmëri me të drejtën ligjore të dy vendeve tona. Jemi në konsultime të vazhdueshme edhe me lidershipin e shqiptarëve në Medvegjë, Preshevë dhe Bujanovc dhe dëshiroj ti përshëndes edhe ata. Ne do jemi afër qytetarëve në Preshevë për afirmimin e drejtave të tyre kombëtare dhe demokratike. 

Çfarë ndryshimi do të sjellë ky partneritet strategjik për shqiptarët dhe çfarë impakti do të ketë në rajon? 

Thaçi: Bashkëpunimi strategjik do të bazohet në të gjitha fushat institucionale, në politikën e jashtme Kosova ka nevojë për mbështetje. Do të vazhdojmë me integrimin e Kosovës në organizata rajonale dhe kombëtare. Synimi dhe qëllimi ynë është të jemi pjesë e NATO-s dhe Kombeve të Bashkuara. Do të ketë bashkëpunime dhe sa i përket aspekteve të sigurisë, politikës së brendshme, luftës kundër krimit, korrupsioni dhe trafiqeve. Do të vazhdohet me bashkëpunim me arsim kulturë, tregti të lirë, në të gjitha sferat institucionale. 

Rama: Bashkëpunimi që këtu e më tutje do të jetë bashkëpunim i bazuar në domosdoshmërinë për të krijuar rezultat konkret në çdo fushë, në përfitim të bashkëqytetarëve tanë këtej dhe andej kufirit dhe në funksion të bashkimit të rrugëve tona në rrugën e Bashkimit Evropian. Rezultat korrekt në përmirësimin e imazhit të Shqipërisë dhe Kosovës si dy shtete që promovojnë një demokraci dhe tolerancë për pakicat, të cilën jo vetëm popujt tanë në të gjithë rajonin por edhe vetë Europa ka nevojë të vazhdueshme. 

Thatë që mbledhja e radhës do të jetë në Vlorë, a do ta ftoni edhe kryeministrin e Maqedonisë, apo do të prisni derisa të jetë homolog një shqiptar? 

Rama: Nuk kuptoj çfarë hyn kryeministri i Maqedonisë në një mbledhje të përbashkët të qeverisë së Shqipërisë dhe Kosovës. Ne duam dhe do të bëjmë mbledhje të kësaj natyre edhe me qeveri të tjera. Në thelb mbledhja e përbashkët mes qeverisë së Shqipërisë dhe Kosovës është unike dhe e pareplikueshme. 

Sa do të jetë fondi që do të dedikohet për Luginën? 

Rama: Fondi që ne do të dedikojmë lidhur me maternitetin është mbulimi i të gjitha nevojave për pajisjen e maternitetit të Preshevës, ashtu sikundër kur flasim për fondin zhvillimor, ai do të jetë një fond i hapur ku jo vetëm qeveritë, por sipërmarrje, individë do të mund të kapin kontributin e tyre për fondin humanitar, për tu ardhur në ndihmë vëllezërve dhe motrave tona në Luginë. Kemi akorduar bashkërisht 100 mijë euro për maternitetin. Nuk është një shumë e vendosur aty rastësisht, por do të mbulojë të gjitha shpenzimet e parashikuara në bazë të analizës së bërë nga dy ministritë tona të shëndetësisë, për nevojat që do ta fusin në funksionim maternitetin e Preshevës. 

Kemi dëgjuar nga ministri i Transporteve për një taksë rreth 5 euro për mirëmbajtjen e Rrugës së Kombit, keni menduar për një zgjidhje alternative apo jo? 

Rama: Ajo që keni dëgjuar nga ministri nuk ka lidhje as me mbledhjen e sotme, as me marrëveshjen e bashkëpunimit, ka lidhje me komunikimet tona në Tiranë, ku ju jeni i mirëpritur dhe do të merrni përgjigjen e merituar, që do të thotë në transparencë me publikun. (Balkanweb)

***

Politikanët shqiptarë të Maqedonisë, të ndarë për mbledhjen e Prizrenit

Kryetari i PDSH-së, Menduh Thaçi e ka quajtur marketing politik takimin e drejtuesve të Qeverisë së Shqipërisë dhe asaj të Kosovës në Prizren. Thaçi është shprehur i revoltuar që kryeministri Edi Rama dhe Hashim Thaçi janë fokusuar vetëm në gjendjen e shqiptarëve të Luginës së Preshevës, ndërsa kanë anashkaluar pa thënë asnjë fjalë për 1 milion shqiptarët e Maqedonisë, njofton TetovaSot.

Por nuk ka qenë i këtij mendimi Ali Ahmeti, i cili nëpërmjet shefit të Kabinetit të tij Artan Grubi, ka përshëndetur takimin e përbashkët të dy qeverive shqiptare në Prizren dhe ka uruar që sa më shpejtë të realizohen në praktikë të gjitha pikat e bashkëpunimit si dhe shumë të tjera që do të lindin si nevojë në përpjekjet për ta lehtësuar unifikimin e hapësirës shqiptare.

Edhe zëvendës kryeministri i Republikës së Maqedonisë, Musa Xhaferri, ka mirëpritur këtë mbledhje duke e quajtur historike dhe duke shprehur bindjen që takime të tilla do të mbahen së shpejti edhe me Qeverinë e Maqedonisë. (Respublica)

238 Komente

Me t'pas lezet shpirti,me ta çu zemren peshe...

Bushati: Rama e Thaçi dy budallenj që hedhin nga një gur ne lume..

“Unë them që tani na hedhin një budalla nga Prishtina dhe një budalla nga Tirana dy gurë në lumë dhe duhet të rrimë dy orë ne këto dhe të themi se cfarë kanë pasur prapa se patjetër duhet të ketë pasur ndonjë qëllim”, është shprehur Bushati, transmeton portali Almakos.com

Sipas tij, e tërë kjo bëhet për qëllime që të dy kryeministrat të okupojnë ekranet televizive.

Këtë konstatim të Bushatit e ka mbështetur edhe kryetari i Aleancës Kuq e Zi, Kreshnik Spahiu, i cili është pajtuar sidomos për pjesën ku Bushati i quan të dy kryeministrat, budallenjsmiley

 

Kapo, ky bushati, furnitor i dyqanit vojgurit te fshatit Bushat eshte ?

...me thane te drejten ky oshte nje nga ata pinjollet e bllokut qe e ka kuptu se nuk ka fare me te poshtem se kuministet..smiley 
 

Ka te " dhena te sigurta se gjyshin ja kan helmu ...ne Pariz " ! Nje pinxhuk qe i ka hyp vehtja ne qejf dhe i sherben mire atij klanit sebo- grek!

Bile helmi ka ardhur nepermjet kanaleve te fshehta diplomatike nga Belgie. Belgjika ka qene vatra e disidences komuniste shqiptare. Vazhdon edhe sot. Nuk e di a me kupton.....

Nese e ke fjalen per Pjer ,ne pergjithesi te iluminuarpt ,pra kokat jane ne desdence permanente...Nukjane te kenaqur ne asnje kohe e sistem...mendja e tyre prodhon vetem ide...

Edhe kjo ideja e mbledhjes se sotme te dy qeverive ka shume mundesi qe te kete lindur atje. Nganjehere njerezit behen me modest seç duhet.

Shume mire qe u bene bashke. Shpresoj qe te jene me konkrete ne bashkepunim dhe te japin 100% per njeri tjetrin(flas si shtete).

Nje simbolike e mire, nje fillim i mbare per hapesirat shqiptare. POR e shikoj edhe ....si piknisje te nje xhelozie me reagime te medhaja, prej lidhjes ortodokse sllavo- greke !
Sa kam djeni eshte marre miratimi i mikut tone te madh, por ne Europe veprojne forca te mobilizuara....antishqiptare ! Me kete ngjarje nuk duhen vene ne diskutim sasite e pareve si kontribute por ne kuadrin e nje hapsire mbareshqiptare...Persektiva e nje vendi " me dy shtete" edhe si pjese e Europes! Ky qafethyeri, kritikoi diten e mbledhjes se ku rri goja e lige pa pake gje te lige!
Le te presim reagimet, per ate qe tha Rama.." arresye trembjeje"...!

Mo po per reagimet nuk i behet vone kujt se Shqiperia dhe Kosova jane shtete te pavarura qe bashkepunojne ngushtesisht, ashtu sic mund te bejne sa te duan shtetet e tjera. 

Shpresojme vetem qe bashkepunimi vertete te thellohet e te jete sa me konkret, qe ai kufiri te behet komplet inekzistent. Detyra e pare: kampionati kombetar i futbollit i perbashket. Detyra e dyte: heqje e roaming dhe perdorim i tarifave vendore per telefonatat. 

Mezi po e pres takimin e trete qe flitet se eshte vendosur te kryhet ne Fushe Arrez.

Boisa, si vete me gjendjen e stomakut? ...ne se nuk e ke problem ...dhemballe te prishur !

cfare ka grave, ka rene diarreja ne Tirane? Po me vjen keq per ju, per fat kryeministri ndodhet ne Prizren, vetem ai te jete mire.

Ashtu duhet te jete por si i behet qe te vjellat kane zene ty.Ketej e keqja del nga poshte .Ti e ke allosua !
Behet fjale Per hapesirat gjith shqiptare, por menda jote sa nje koqe gorice nuk arrin ta zere!

Boisa, takimi i trete, nuk do behet ne Fush-Arrez, nga inati smiley se nuk eshte realizuar mbjellja e arrorreve per te cilen ka udhezuar Buall Mavria smiley

Ai Thaci i Makedonia , alias partia e Saliut e krijuar nga F. Balliu  kunder te ndierit A.Xhaferi , nuk qe dakort dhe e vleresoi si Marketing politik .

Bajraktari Intrigant Sali Babasqap Vucidol Berisha qe nuk e pershendeti kete HAP te mbare Historik  . A din gja njeri pse Luli shkoi Ne Tropoje per me u thane "vellaut " ... Kjo vizite nuk quhet , pasi asht nga perfaqesuesit e partise - tritol ..

E shkafja asht ky Luldashkurban i Partise se Babasqapit ? A ka ndonji lajm nga "na kem feisin e Bukit or tie "

Po njajo Jozefain aaaaaa na jem aaaaaa per Ceshtjen Kombetare ..aaaaaa ..Qi din me zhvillu VETEM zotnia e tij Saliu i Pare smiley..

Kryeministri Rama siguroi të gjithë ata që mund ta shohin me shqetësim këtë mbledhje të përbashkët dhe partneritetin e ngushtë me Kosovën, duke theksuar se kufiri mes dy vendeve është i qartë dhe i pandryshueshëm.

 

po gjej mor burre fjale te tjera  ''korrekte''  per te qetesuar te  ''shqetesuarit'',  (kush jane keta?),  ku e di ti  qe kufiri eshte i pandryshueshem..?    vetem keto 20 vjetet e fundit kufiri ne Ballkan ka ndryshuar disa here.... dhe do ndryshoje prape!

se dhjet gjak po t'i terheqin veshin kto t'jashtmit. Aty brenda hiqet si mo cubi

"...si nje rreze drite qe can rete e perkoheshme te deshperimit, demokratet vlonjate ...do cajne perara ...! " Lul Basha.....perpara per ne....Kus Baba !

Komunistet pas 60 e kusur vjetesh e zhbene fajin qe bene ne Mukje! 

Nuk ka Kala qe nuk marrin neobllokmenet  ....tha Left me ...iiiiiii ne fund  smiley

Keta nuk jane socialista , keta jane Specialista smiley

Ne Mukje nuk u be asnje gabim. Pas 60 e kusur vjetesh pasardhesi i tyre po ben nje gabim qe te paret e tij e evituan ne Mukje. smiley

E shkreta tastiere c' heq !

Dmth tek gjerat konkrete, Kosova nuk do te pengoje çimenton nga Shqiperia dhe Shqiperia pataten nga Kosova?

Nje komb, nje kombetare. Pastaj te tjerat. 

Pa ofendim, klubet futbollit kosovar, s'jane as per kategori te dyte. Dhe e ke idene se cfare niveli eshte kategoria e dyte shqiptare.

Perkohesisht edhe mund te jete ashtu sepse jane te perjashtuar nga cdo lloj kompeticioni nderkombetar dhe te ardhurat jane edhe me te vogla. Po qytete si Mitrovica e Prishtina per 3-4 vjet maks do kishin ekipe shume dinjitoze ne kampionatin shqiptar. Plus stadiumet e tyre mbushen shume me shume se tonat. 

Endrity, ne se nuk e ke shaka, e di qe egzisto nje Gen Plan bashkepunimi perspektiv gjigand?Ne te gjitha fushat, i detajuar i cili nis me energjine, infrastrukturen si mentalitet dhe jo vetem rruge tokesore e hekuri.Por brenda tij edhe ajo gje e vockel qe thoni Ju...

Shume konkrete kjo.

Se ke lexuar deri ne fund Belul ...U premton BESE dy miqve me te Medhej ne kete Histori BE dhe USA ....Nuk ka ne program ndryshim Kufijsh ...

Ne fakt me e lexu Holle  jo si Poeti smiley nuk del qe po e shet KOSOVEN smiley

Mundet te jete ndesh me Idene e Babasqapit qe mendonte te bashkoheshim nen Flamurin e K Islamike si shtete Mazllemesh . Mbase dhe mundet . Po Frazen lexoje dhe njehere te Plote !

ADN.

I paskan hidheruar shume disa njerez ne Shqiperi dhe Kosove ky takim. E kuptoj te gjith vrerin se nuk mund te kaperdihet kollaj fakti qe pas 136 vjeteve ne Prizren mblidhen perseri Shqiptaret.. Por habitem pse mendojne qe mund te ndihemi keqe sepse ky takim qenka sa per "propagande" apo "show". Keta sot ndac simbolikisht a ndac praktikisht varrosen perfundimisht ndikimin e fuqishem Serb mbi shqiptarizmin sot dhe kjo sigurisht qe sjell reagime. 

 

 

Po se i pari i mercenareve, derrdomuzi plak, edhe mbi kete risi " peshtyti " Eshte i mire takimi por u prish sepse u be ne daten 11 Janar..." - foli gojeqelburi ! Ndaj si perhere kontraverset bashkohen dhe vjellin !

ka marre funde lobi sllav i Tiranes! Edhe ky eshte vetem fillimi. Kane per te mallkuar veten. Do kete shume pune ende per te bere ne Kosove por "koha po punon per shqiptaret" thote Kadereja. 

si sna doli ndonje, i  brendshem, i mireinformuar tip albinfo.com   te na  informoj tamam, me  perllogaritje te sakta, se cfare tamam thote kryeministri..  

 

p.s  po Cani qe prishi kontraten me Klanin, ka lidhje me takimin e Prizrenit..?

Ja presim ata te katit te dyte te fillojne propaganden, po siduket e paskan me te lehte sot. 

Si eshte puna e kesaj kontrates se prishur Belulo.

E interkonjuksionit me fonde te Gjermanise qe kercithyeri ja kishte hequr pales gjermane...

Belul, mire nga shpija, te gjithe? Ketu jam une.

po  mire ne pergjithsi.  edhe  me ADN  mire jam, top fare!

Mire, po te pyes per gruan ne vecanti.

po mor shume mire, e futa te pergjithsija..

Shyqyr , se jam ne merak per ty.

ore ty te faleminderit!   por keshtu si   po  ma thua,  pak misteriozisht,  po me merakos edhe mua,  mos them qe po friksohem..

E kam per detyre mer, dhe jo vetem per te pyt per shendetin por dhe me shume. Cer nuk bejme ne per shoqni...

nuk di nese vertet ndokush prej jush mendon se pas ketij takimi ndryshon nje presje ndoj gja,situate,politike ligje,marreveshje...hiç asgje...e pak ma respekt kur krahasoni Thaçin e Ramen me Lidhjen e Prizrenit.Me shume respekt per historine e ndritur shqiptare...

Zana, eshte hicmazgja kur shqiptaret mblidhen bashkerisht per te biseduar ne ato troje qe per te arritur gjer ketu jane dashur 100 e kusur vite lufte e gjak? Ja dhe vetem per kaqe( qe nuk eshte hic per kaqe por per nje genplan gjigand shkrirjeje ) te duket ashtu, hicmazgje ?

Mire Grave,endrrat ndihmojne per te jetuar...Hartime ka kohe qe nuk bej me.Al dunque thone ketej...pra kryeradhe....ma pak simbolike e ma shume pune.Miqesisht atij babait te tre a kater femijeve ne Toç,Kalivaç,a Memaliaj qe eshte pa pune e s'di si t'ja beje nuk i lun nje qime per simboliken e Prizrenit

Plot halle kemi, shume te varfer kemi, por jo dhe nga mente, ne nje kohe qe serbet vene cdo jave tek serbet e tyre ne Kosove.Ndersa kur tanet " pine nje kafe bashke " u terbuan tanet me keq .....se serbet ...!!!
Perendi e Madhe !

Nuk mendoj se eshte terbim ,eshte ti japesh rendesine qe ka ,nje kafe e aq.Ku lidhja e Prizrenit!!!

Une mendoj se kur e kemi llafin e mire, shpresdhenes, ne gjuhen e embel shqipe, pse te perzgjedhim te urrejtjes, pjeses ..... se ebraishtes !

Po si nuk ndryshoka? Pas 136 vjeteve behet nje mbledhje shqiptare ne Prizren ne te njeten shtepi pa "friken" nga fqinjet e tu dhe Bota. Ca prisje te benin Rama dhe Thaci te rrembenin pushket e te shpallnin Shqiperine e pavarun? Askush se ka bere kete me perpara e jo me publikisht te ndikojne mbi Presheven e cila eshte nen Serbi. Nuk e kane bere se jane skutha dhe e dyta jane kelyshe te rrahur nga Beogradi historikisht. 

Gjembi i urrejtjes paska hy shume thelle, ore i dashur Liqeni

Flm kryeminister, do thoshte Roni. smiley

Duhet me kene vigilant tek "na kemi feisin e bukit or tie " Njaj Lubonja e hangri , dhe Uturaku Fevziu nuk po lavdet mae Qi kur " e xunen per vesht ", .....Po Sandri  .. a ka tradhetue shoke ? Ky po eshte Lajm 

rrini me na ne emisionin "Larg Duart nga Zgjebet e Zgjebsat e Saliut "

Bravo çuna-

Hapi Pare duhet te jete me INVESTIME te Perbashketa te Gjallerojne "krahet" e rruges se Kombit . Ne se e realizojne kete hedhin nje hap si qeveria e pas 45 per ZHVILLIM te pershpejtuar te zonave problematike te rikthyera ne  prapanbetjen  shekullore dhe krijojne Premisa per nje HOP Cilesor . Cfare ?

Nje Stadium Kombetar ku te zvvillohet ndeshja e Pare per Kupen e 11 janarit  dhe nje Ressort Kassino si qender e Pare e Ballkanit . Le ta shoqerojne edhe me Rezervate Gjahu ... EC ATY ..

Nje kerkese personale ne se e lexon PPU ndonje me mend si z.Pjer nga te PS smiley

Shiritat t'ja lene ti prese Saliut nen shoqerine e Jozefines por pasi te heqin nga sheshi Kavajes , Shemtirat e Projekteve Anadollake per Lirine dhe Prosperitetin e Shqiptareve  

Desha me shtu se duket si projekt qe do mbi 10 Vjet . Asgje .Po bene  keto ....nga 12 qe do rrinin Normalisht me kete kufome te Saliut qe ka ne Opozite me Luldashkurbanin kryetar , ...do te rrine mbi 25 te tjera .

bo, sa legena jeni ju te sales

keni kaq vjet qe jeni perpjekur te vini kosovaret kunder kujtdo qe ishte kunder sales, nepermjet atyre mjekrroshave talebane qe duan vetem mungesen e ligjit qe u vinte me PD, dhe tani hidheroheni qe shqiperia e kosova te pakten japin shenja bashkepunimi si nje komb. pfff

Hajde me kembe te mbare!
Urime dy KM per kete mbledhje dhe ishalla vazhdohet me mbledhje te tjera te ketij lloji.

Sot eshte dite feste dhe nuk duhet te kritikojme.

Lereni te festojme kete dite historike.

Ju  Pro fili shqiptar qeke  ku e ku me lart se nje qe vinte si Pro Fil  Nga Fronca smiley Ai qe shume turbull edhe per gjera Madhore qe i lexonin te gjithe drejt  ndersa Ju po ve re se je shume i qarte edhe ne vogelsira !

Le ta marr vesh Franca Mbare / se na kem dhe Profil Shqiptare....smiley 

Xake kur jep xhevaire, mos e perflit!

Me falni,e kam me koleget e djathte.

Ne nuk jemi shquar qe te vendosim partine mbi kombin,keshtu qe le ta pershendesim kete mbledhje sot,pavareisht se kush eshte KM.

Eshte iniciative e mire .hhapi i pare duhet te jete bashkepunimi ne fushen e ligjit .oficere nga prishtina psh te behen shefa komisariatesh ne sarande, korce e anasjelltas.te denuarit me burg perjete ne shqiperi te syrgjynosen psh ne nje burg ne suhareke ku nuku kane mundesine te behen miq per koke me drejtorin e burgut e te denuar kosovare ne shqiperi.Po keshtu dhe gardianet .prokurore nga vlora te sherbejne ne mitrovice psh prizrenas ne vlore te qarkullohen pas 2-3 vjetesh ne menyre qe te ruhet objektiviteti i gjykimeve e te ulet korrupsioni  me sa te jete e mundur.

edhe rama, edhe thaci sikur me han buken, por sot e meritun te pakten,

bukur, cik krenari edhe per ne

Sapo perfundova biseden tekefonike me nje burre te vjeter, ish profesor i U.Tiranes.Po ja u rirprodhoj!
Mirmbrena Profesor!...... Si e vleresoni takimin e sotem ne Prizren?
- Lot me rrodhen!Mu bene taze ditet e para te vitit 1974 kur shkuam nje grup pedagogesh per leksione ne U.Prishtines! Do doja shume tu flisja gjith shqiptareve si na pergjonin sherbimet serbe, se mos shkembenim fjale me vellezrit tane kosovare.Por vellezerit na priten si te ishim shpetimtaret..Djegur per tu takuar...! Sot jam lumturuar.Ja arritem te jemi bashke...
Faleminderit dhe jete te gjate Profesor....!

Te marrshin shenimet e xha Abazit per shembull ishalla .Po hekura ke ne koke edhe kur vijne ne forme Topash Futbolli . Sikur ke mbaruar per zabite Po malli qe vjen vetem ti e nuk u bete Dy  se ne gjith ate hapsire zametesh nga 1 tek 2263 ( nje te ka rene qekur ) nuk ka zot nene tu perballoje propozimet smiley

Po Kosova eshte shtet me vete moj te vencin gardiane te Burgut ishalla ! Do kerkoje dhe Greku te kembehet edhe Serbi ...edhe Fronca .Po durohet Left me .....iiiiiii ne fund Gardiane e Burgut Grave ?

Po Kosova eshte shtet me vete moj te vencin gardiane te Burgut ishalla

derisa eshte shtet me vete pse bejne mbledhje te perbashketa?Pastaj duke shkartisur gjykatesit policet prokuroret etj hidhen bazat e bashkimit kombetar e dyta rritet objektiviteti i sistemit gjyqesor.

.... jepi jepi se i jep bukur .Po iku koha e makinave me shofer . Lexon ti apo HIC . Po ate qe fle me hekura nen koke pse nuk e cqarove smiley

Ka lezet, nje mbledhje shqiptare-qeveritare me dy kryeministra, si shqiponja me dy koka, por ama te gjate smiley

Xhelozi s'kane vetem 1 milion shqiptaret e Maqedonise qe s'u permenden fare, por dhe Ismail Qemali me Skenderbeun. 

Erdhi smiley zedhensja e Fari Balliut , vete dora Drejtoresha e Derstiles ...

Pa smiley -  Uroi smiley dhe Iku smiley

Jo me inat e me te shame se e kena dite hareje smiley 

Drize, mbase s'ke pasur mundesi ta lexosh se i ke pasur duart e lidhura ne kemshie, po doktoreshe Zana te tha dje qe kur te ngelesh pa ilace duhet ti biesh me dore. 

smiley

smiley keshtu po ka lezet ..vetem smiley mos e hiq nga Koka !

Zana di se c'thote se me ka Hobi ....si Mariana Met Begen 

Xake, sa shum cifte 16 paska pat Milloshevici knej o burre ! Nuk thosh kot ai qe me cifte e marr Tiranen dhe gjith Shqiperine.Keto qe shprazen sonte, jane prej atyre taborreve ! Leri te vetshprazen se plumbat e tyre nuk kolisin as ne ...prapanice !

PO keta te PD-se mbeten duke na u mburrur me rrugen e Kombit.... se bashkonte dy shtete dhe nje komb...??? Pra del se keta paskerkeshin punuar shume per kete bashkim.... po ndersa ky bashkim institucionalizohet..... ku e ka te keqen...??? Apo se nuk e pati fatin qe te kete firmen e Skenderbeut te Ri...???? epo ai aty ishte, pse nuk e beri...??? 

Ja pra ku dalim edhe nje here tek tema aq shume e perfolur dhe e sterfolur, se Sali Berisha ka qene dhe mbetet antishqiptari me i madh i koherave moderrne, se rruga e Kombit vetem emrin e kishte te tille, por qellimin e kishte gjetke, qe ti hapte rruge Serbise qe te shkurtonte transportin per ne Portin e Durrresit... Se Sali Berisha, gjithmone ka punuar kunder Kosoves, dhe kete e verteton edhe nje here me se miri, se ndersa duhej ta pershendeste kete takim shume te rendeishem per te gjithe shqipfolesit, ai hodhi balte, si gjithmone, kur kombi shqiptar ndodhet para shanseve historike.... kujtoni ketu, shkeljen e embargos ne periudhen 1992-1995, histeria kunder nenshkrimit te Rambujese,  e ca me heret arrestimin dhe burgosjen e veprimtareve kosovare qe vinin ne Shqiperi per interes te UDB-se jugosllave...... Vrasja e Remzi Hoxhes, Ministrit Krasniqi si dhe humbja pa nam e nishan e atij veprimtarit (me mustaqe) se nuk po me kujtohet emri, jane vepra te mirefillta te ketij....

nje ngjarje pozitive per tu pershendetur,megjithese nuk mund te anashkalohet frika e tyre se mos i ngelet hatri ndonje greku apo serbi.

tentativa per ta paraqitur si nje mbledhje rutine,e cila mund te behet edhe me ndonje vend tjeter ballkanik,tregon qe kozmolitizmi lubonjist mban akoma.

nuk e di pse qeveria shqiptare trembet qe te deklarohet hapur per popullsine shqiptare ne presheve,nderkohe qe serbet kane pushtuar mitrovicen dhe hapin shkolla serbe ne fier per boshnjaket myslimane.

gabimi madh i rames deklarata per mos ndryshimin e kufijve.  kush ja jep tagrin nje zyrtari te shtetit te pjesshem shqiptar,te deklaroje se kufiri midis shqiptareve do ngelet?  ne qofte se eshte keshtu,atehere te hiqet 28 nentori si feste kombetare ,apo edhe lidhja e prizrenit.

une besoj se kjo deklarate nuk eshte thjesht taktike per te mos u merzitur fqinjet,por rezultat i politikes c'kombetarizuese te ndjekur ne keto 20 vjet.  fatkeqesisht nje linje e tille eshte sunduese te gjitha partite kuvendore ne shqiperi.

bashkimin kombetar nuk mund ta kryeje kjo klase politike.

Lexoni ca thote serbofili luboshic - fatosi! Per ti bere qejfin Berishes se u dhie nga qe e zuri ne goje, gojendyri, i tmerruar nxitoi te pergojoje takimin.Doli para shtypit fashist serb! Shifeni kush eshte lakatyra antishqiptare Fatos Lubonja!
Tallet me thenen " Oh sa mire me ken shqiptar! .." se per kete sikunder per cubrillovicin , " Shiftare te mire mbeten shiftaret e vdekun!"

mos mor aman, se do na merzitet shvejku & blendi salaj et al. smiley  smiley

 

Ke ndonje link perkete artikull?

interviste gazetes express, leje ca thote ky mashtrusi 24 karatsh

Per tere jeten je dhe do mbetesh " pjese e poshtme e trupit te njeriut...qe mban ere."

ca ke, ta ula gje numrin e karatve?

Tallet me thenen " Oh sa mire me ken shqiptar! ..

e kemi radikal shik dhe mesonjes, tosen smiley

po per eliten e lexuar islame, tek e cila kemi mpshtetur gjith shpresat tona, tha gje, mo, me qafsh? 

Ah me mujte Emigrant!!!

Nashi turp nuk eshte e as nuk jemi me te keqinj se te tjeret , po edhe ndonje qejf i madh me qene shqiptar nuku eshte.nga ajo qe shoh une vetem tmerre e vuajtje te shqiptareve te shkaktuar nga shqiptaret e tjere.keshtu nga nje ane i mbathim sa me shpejt sa me larg nga ai vend nga ana tjeter i biem gjoksit "oh sa mire me qene shqiptar".tingellon paksa si paradoksale ketu e ka llafin ne pergjithesi tosi..

Me duket i pavend cinizmi i Bushatit dhe Lubonjes per kete mbledhje. Po vertet Rama eshte fasadist, po vertet qe kjo mbledhje eshte kryesisht simbolike, po dhe simbolika ka rendesine e vet ne kete rast. Ata mire bejne qe jane ciniqer, por punen per kete ceshtje le tja shofin me pas Rames, s'ka pse vijne para kohe me keto lloj kritikash. 

Pak a shume dhe kjo levizja Vatra. Eshte nje shume fare e vogel 100 mije euro nga dy qeveri (dicka me shume se buxheti per breshkat e Rames) po s'ka pse flitet me kete mllef duke thene s'na duhen. Mund te thone flm, por duhen me shume, dhe ta lene prepotencen per ndonje rast tjeter. 

Kurse juve ngjalistat qe s'e qisni Salen ngabytha ne asnje teme, beni mire te blini vazeline...mbase ashtu bertisni me pak.

ato shumat e ndara eshte turp te refuzohen ose te diskutohen po qe mbledhja ishte ne kuadrin e spektaklit, ktu nuk e ka gabim as Bushati, as Lubonja. Sidomos kur tjetri e nis fjalimin duke qetesuar ata qe i shqetson kjo mbledhje duke i garantu qe kufijte jane te patjetersushem.
Sa per kto peshqit qe ejakulohen direkt sa degjojne emrin e rames e berishes, ktyne i kam heq vizen me kohe. 

Mendoj se pari duhet pergezuar mbledhja, per simboliken. Kosova eshte fringo si shtet me vete, dhe teksa akoma gjerat s'jane vendosur (vazhdojne terheqjet e litarit sa nga njeri nga tjetri, ne rajon e me gjere) ky takim ka rendesine e tij, pavaresisht sa shume apo pak.

P.sh., ndryshe kjo zhvendosje qeverish shqiptare per kete mbledhje te pare te perbashket, ndryshe zhvendosja fasadiste e qeverise nga Berisha per permbytjet

Duhet njohur kjo pra, dhe pergezuar, pastaj kritikat. Dhe ne lidhje me Ramen, kritikat mund te jene per mbledhjen, po jo per qeverisjen sa i perket se cfare ka bere apo do te beje ai ne lidhje me Kosoven dhe vatrat e tjera te shqiptarev ne rajon, se Rama eshte fringo ne pushtet dhe akoma s'ka vene ne vije punet e Shqiperise (e filloi nga perdet dhe paligjshmeria ne emer te Rilindjes dhe ligjit).

Pra, per mua reagimet e Bushatit dhe Lubonjes do ishin krejt te pertypshme, me cinizmat dhe kritikat e tyre sa i perket berjes se gjerave reale dhe jo thjesht show-t, ama sikur se pari ta kishin pergezuar takimin dhe ta kishin vene ne dukje rendesine e tij.

Tek e fundit, nuk eshte se pritet qe nga nje mbledhje qeverie (qofte ne Prishtine, Tirane, Prizren apo ne ndonje vend tjeter me simbolike rilindase) te behet nami. Pra s'ka kuptim te thuash cfare ndryshoi tani pas mbledhjes. E meqe nje mbledhje qeverie ne vetvete s'ka potencial per te bere namin, pse jo nje mbledhje e perbashket e qeverive shqiptare. Sikur vetem per kaq mjafton. 

Sa i perket gjallesave ngjaliste dhe berishiste, asgje e pazakonte; do i sulen ne te njejtin kah cdo lajmi, si qente kockave, e kjo s'eshte ceshtje diete lol

te ironizoje tosja eshte sikur ato mizat qe mburren se dhjene mbi supin e nje kalimtari smiley

 

Nuk flet ...., Borba, sepse kane te derguarin adinter, ljubojshen Fatos !Por gabon jardin, eshte thenia e nates erret, jo e dites !

Le te qeshim pak Grave. E merr seriozisht Lubonjen ti per keto çeshtje?

E kam veshtire te qesh me sa thone ...ogurzinjte e kombit !

Pse shvejku ? Ai njef edhe ata qe ftojne per Firma kunder Shqiptareve ! C' ne ai me Blendin ? Apo e ke per Ushtarin e mire Shvejk qe nuk e dallon  dot lloin e Opodeldokut kunder raumatizmes  smiley dhe sheh enderra akoma me Lubonjen e Franz ferdinandit ..,

Dhe keshtu qe thua ti zgjerohet muhabeti deri tek Lubonja qe kishte vajtur  ne banakun e   pijetores " Tek Gota " dhe pasi mbeshteti brrylet ne banak ,  pa si ne hava leshoi pytjen sugjestionuese 

E Çfare mund te thote Saliu per kete takim  smiley

tosja eshte mbase projektimi me i spikatur i humbesit (loser). dy archnemesis, kadare dhe rama, hypen atje ku ky mingo nuk do donte t'i shihte kurre. smiley

e vetmja gje ka mbetur Nobeli per Ismailin, por vertet qe nuk duhet ta marri, sepse edhe pa meshire fare nuk duhet te jemi. imagjinoni tosen sikur kjo te ndodhe vertete... dhimbjet e kermillit te cilit i futen nje kokerr kripe nen guacke nuk do jene asgje.

tose, tek e fundit ne ndjejme per ty, se prej guri nuk jemi smiley

Djema, mos u nxehni, permbahuni ju lutem, mos i leshoni kaq kollaj keto akuzat antikombetar, tradhtar, etj, ndaj bashbiseduesve te tjere ketu.  Takimi ishte diçka normale, pritej, uroj te jene shtruar trasete e bashkpunimit ekonomik ndermjet dy vendeve, dhe kjo eshte ajo qe ne presim me shume. 

Tosi thote te verteten por shqipot can't handle the truth.

Lubonja nuk ben gje tjeter veçse ben te ditur opinionin e vet. Le te presim para se te gjykojme mbi te ardhmen.

po ja, e handle ti, shqiptar nga mihal grameno, pse pak te duket? smiley

O emo ..te flasin shoket
Pse s'kthen koken nga lulishtja ?..... Eshte kuptu ...pelqyshmenia !

jemi nje cike me perpara ne po edhe ju te kushtrimit avash avash do ftilloheni.smiley

Si gjithnje z.Pjer duket qe je i lexuar . Po me thene te drejten ke ca shmangje nga VQ faqe ...paragrafi trete , kapitulli ..."Te zhvillojme mardheniet ekonomike "  Letra e gjashte , ku   mesojme se Qeverite kane  bashkepunim ekonomik  afatgjet e afatshkurter , po ketu shtrohet problemi sikur japim MEND Sot . Njesoj si te nxituarit e shpalljes e kabinetit te Qeverise pas dhjete Ditesh ...

Cfare po ben Qveria ? Pse me keta axhamij do perfaqesohet ? Ku eshte pritmenia smiley

Dmth me duket se je shmangur pak nga Kultura Kineze " Mos digjni Etapat " Aq me teper qe ke fut dhe Lubonjen ketu qe ne fakt ka ardhe sizakonisht me  "Nerv qeni " Po behet domosdoshmeri me duket nje Botim Plotesues qe te sqaroje e zbertheje dometheniet e para duke konkretizuar Platformat , sepse keshtu edhe InteliDjenca shqiptare futet ne qorrsokak , edhe z.Roni merr arme e xhepane per kritike , po edhe nje nga Albat sheh se u be Deti KOS smiley

Idriso, m'duket se duhet ti kthehesh edhe nje here leximit te atij kapitulli smiley

Ne krah te "Thena e dites" propozohet "Armiku i dites". Data 11 janar: Fatos Lubonja. (Kam nje pershtypje qe do ta fitoje shume here kete qmim).

Ne krah te "Thena e dites" propozohet "Armiku i dites". 

Paranoja e gdhendur ne nje fjali...

Une do ta mbyll me z.Rama dhe Grupimin me Pervoje largepamesi e Shqiptarizem qe e rrethonte ! Urime !

Tre detyra te medha te Prisnin ne Opozite 

1 .-Largimi pengeses me te madhe te zhvillimit te shqiptareve , ngatrestarit te shndrruar nga Ineligjnt ne Anadollak Politik dhe nga Mjek Human ne kriminel Gjakftohte .Nga Mjek i postulateve te Hipokratit ne Xhahil e Plagoses te Popullit alias Kufomes Politike e Intelektuale BERISHA .Bashke me te do te biere dhe Qerpici i fasades qe e rrethonte .

E Realizove 

2.- Te caje ne Ceshtjen Shqiptare nepermjet rrugeve e gjetjeve qe Krye Bajraktari Berisha i kishte lene te Lira , por me Pusi prapa shpine e Gracka Krimi . Duheshin ndergjegjesuar te dy Krahet se Ceshtja eshte e Shqiptareve . Ca qerpic Maqedonie si Menduh Thaci do bien vete .

E Realizove

3.- Mbeshtetjen Nderkombetare . Eshte e vaket .U trondit edhe me  pas Kimikeve . Nuk e di si do t'ja dilni ne gjithe kete oferte Maskarejsh e Banditesh te Berishes qe e ka paraqit e ofruar si vend Trampoline , strehe Krimi , lavatrice te parave te Pista te krimit Nderkombetar e Lobesh te Korruptuar . E ke teper te veshtire , pasi dhe vendin ta ka lene nje Grope Haleje ekonomike Financiare e Moralo Politike !

Meshire per Luldashkurbanin e Bashkise . Jepi doren dhe afroje ne te gjithe aktivitetet Jepi Krahe . E ka te veshtire !  Opozita po manipulohet akoma nga Plaku Mere Prit edhe sfida me te egra prej tij . Pa rrugedalje por qe demtojne dhe Vonojne Babasqapi ka akoma Pistoleros , tritolvenes dhe Demagoge . Veten nuk e lllogarit .Por tani do mbroje Familjen te cilen e zhyti ne Krim e Korrupsion sepse Ju dha garanci .Kujto 97 si i largoi Jashte Shtetit ! Kjo e ben me te Eger !

Pasi e shiten Kosoven te Jugosllavet, sot komunistet po mundohen ta riblejne! 

Po pse komunist ish ene ai kapobanda nga burgajeti? cer paskshin qene?!!

 

Dikur moti... Ymer Prizreni,Abdyl Frasheri,Filip Doda,Sylejman Vokshi ...

Sot...Slobodan Petrovic,Mahir Yagcilar,Hashim Thaçi,Edi K. Rama dhe rilindas te tjere!

Ju kam thene se do t'i shohim hajrin klanit kat'naro-komunist :rrumbullak i qinmije euro per shqiptaret e Lugines!!!

Sikur kemisha dhe kravata te mbulonin  shpirtin e kllosharit.

 

 Nuk e di se si e keni jetuar e pritur ju andej, por këtej ka qenë e qartë sepse e njohim stilin e Ramës që si qëllim kryesor gjithnjë ka pasur imazhin, fasadën. dhe jo punën serioze dhe pa zhurmë. Për mua ishte një takim butaforik jo historik, siç thonë. Njëqindmijë euroshi për Preshevën ishte i vetmi tingull realist që i tregoi shqiptarëve se çfarë shtetesh të varfër - për të mos thënë të dështuar - kanë ngritur me politikanët më të pasur dhe më butaforikë të Ballkanit.

..mbase Tosi nuk duhet ta kish thene sot ..por prap ka thene nje te verte te hidhur.smiley
 

Rrofte komunizmi!

Gjithmone e jete!

Kush eshte ai gamor qe i merr seriozisht keta dy kerrica? Edvini shkon ne Prizren se kshu i thone mundet te dale ne tv dhe te beje pak reklame, Thaci sigurisht i duhet nje show i tille pas problemeve politike qe ka dhe keqqeverisjen e krimin kerkon ta mbuloje medemek me patriotizem.

Ju mungon vetem tutori Erdogan po ky ka ca puna te vetat heperhe.

Keto takime tipike kooperativiste ne mes dy qeverive te krimit e keqqeverisjes, per te shitur patriotizem dyleksh, nuk i vlejne as Shqiperise e as Kosoves dhe cojne mesazhe jo te duhura per BE-ne.

Bashkimi defakto i dy shteteve shqiptare duhet te ece cdo dite me plan e projekte dhe s'ka nevoje per shfaqje te tilla kooperativistesh.

Edvini ve bast une qe kujton se Prizereni eshte kryeqytet i Kosoves (e mbani mend gafen qe beri me Haradinajn kur e ftoi te takohen dhe Haradinaj ishte ne burg ne Hage?), do te na beje si patriot po pa ndryshim kufijsh.

nje mbledhje e tille e perbashket qeverish shqiptare jep nje mesazh te rendesishem kombtar. Po nqse nje kryeminister apo te dy bashke nxitojne ta theksojne ne krye te fjales se tyre duke ja hequr dhe kte element, mbledhjes i ngel vetem llustri, imazhi. Se po te ishte per te firmosur marrveshje ne ekonomi, kulture e arsim, nuk ka nevoje te shperngulen qeverite respektive. Tek e fundit kto jane firmos e firmosen cdo dite jo vetem mes Kosoves e Shqiprise. 

sa qeka merzit PD-ja... smiley

bo bo bo

Jepi Ed-o, forca Ed-o...

Dhè, dhè, jon bo.

Patriotizmin e kishin xanun.

pa ua merr te gjitha sy per sy.

hymjen ne evrope ua mori. tani edhe bashkimin me kosoven. 

po kush e mso, mer jahu?

le qe kot pys dhe une. ajo dihet... smiley

Prit, prit, kur te fillojne legalizimet e shtepiave pa leje. Ka per te kerrcit ciftelija e lahuta per Ed Ramen qe do habitesh or lum miku! Kamza, Bathorja do behen bastione te PS!

Ose te lsi qe esht e njjta gje....

Deioni po me pyste larg e larg gjasme per nje mikun e vet qe ka kriju simpati per LSI, se cilat jane proçedurat e antarsimit. E thua dot nje gjysem fjale per te ne qender?

E them mer, po nuk se do ndryshoje gje. Prvec direktives strikt kunder nepotizmit (bo bo te morin vsh naj familjaritet, e hongre) tani eshte edhe faza "get on the bus". Nje lutje me shkrim duhet. Po mund te ndihmojm per pershpjtim procdure. Ate po. E fusim te rastet e rendesis se vecant. OK.

Rono, e kom lon me 500 mije lek teseren e partise, kushedi se sa i ka shku bursa sot....

Kam vene re qe tek disa nga shoket, pas ngadhenjimit te madh me 21 qershor, ka lindur nje vetkenaqesi dhe nje mendjelehtesi.

Qe ta kene te qarte shoket ne nuk fituam qe ta ndajme torten me te tjeret. Ne nuk luftuam qe te themi sot "bujrem, se ka per te tere". Jo shoke. Armiku eshte mundur por nuk eshte shfarosur.

Te mos harrojme mesimet qe na kane lene eterit tane.

ne do gezojme dhe do i lyejme shtepite me cfare ngjyre te duam. mos krijoni skizma shoku Kavir. Trockistet ate presin. Provokacion. Repression. Revolucion.

cer revolucioni mer amon... mi kane kthu te gjitha ato, gjer ne gjalm te funit...

shiko mos iu kon heq gjilponat. ket marifet bojn sa here, i kan mor doren, me koh.

dhe shif mos te kerkojn opinga, me luftu ne male, bijt e eterve...

opingat ne benevrekt e kamuflume (pra qe nuk tregojne kollaj sa kohe kane pa u la) kane qene dergesat e para qe kam cu. Per 4 legjislacione kuptohet; o jepja tamom, o mos ja jep hic. I ketij parimi kom qen une; ndryshe i ma kot me shprese...

me nje makine 5 aspra, dashka Cepan peppinua!

Ore, Sonila Meco eshte ajo? Po kur e ka bo aksidentin? Nejse, goxha mire i ka dale rindertimi i fytyres...

Sa per Pepinon, kujtoi se kish shku inkognit... Zjarri nder male (se nder fusha, kish bublu qe ne Lushnje) ishte ndez qe sa ish pare ne te hyre te Beratit!!

 

...po ke shpija e pushim ne lalez pse nuk shon ky pippinua ? smiley
 

Jo me, te haje noi koqe plumbi jashte kangjellave te ish kryeministrorit...

..duhet ngritur urgjentisht ndonje fond bamiresie ketej nga overseas  me kontribu per rrugen e Cepanit smiley
 

eee, a e pe klasin?

flet shqip tjetri, kush do me kuptu, te marri perkthyesin me vete. edhe jo tu gerthit si ca e ca qe s'du as emrin t'iu permend. Po ngadale, sic flet Burri.

Ja kshu vendosen parametrat e reja!

..duhet ti thush she...eeet  njerzve verdall me degju kur fjalos Meta...kush ishte ai b.k qe e keshilloj  te sillet kaq me qetesi dhe urtesi si ndonje engjell ..smiley
 

kshu jon skraparllit, mer Kapo. Ne pergjithesi.

Ne s'na la klani i gjirokastres, terbacit dhe i mallakstres, nga xhelozia. Por Zoti mendoi per Shqiperine! Shyqyr qe edhe Edi ka qellu vizionar.

...vallaj si duken bathet e priftit ..nuk do jete e larget dita qe ky te bohet lideri i te majtes ne shqiperi.Jo vetem  na do kena qar por edhe gjithe shqipnia.Ma ne fund duket se ka gjet formulen e liderit te sukseshem .   
 

Si te thote Sovrani. Sovrani e di. Per te perpiqet.

Ja kshu vendosen parametrat e reja!

Do te rikthej vlerat e humbura thuaj me mire. Shqiptari historikisht eshte njohur per urtesi dhe trimeri. Llapaqeneria e Berishes nuk ka qene kurre vecori e shqiptarit. 

Forca edo! E mos e caj sa thote " pjesa e poshtme e trupit njeriut..." !

Eshte nje gje e mire kjo mbedhje e perbashket.Duhet te hiqen pengesat per maredhenjet tregtare ,te mos kete taksa ose pengesa te tjera dhe ti jepet akses kosoves per portet shqiptare pa pagesa te teperta .Kjo do te rriste tregun ne mes nesh dhe do te ishte ne dobi te dy vendeve tona.Po ashtu ka rendesi te kemi te njetin sistem fiskal .

ça sharlatanesh qe jane ! duan te behen heronje,por jan shume te vonuar ne histori, aty ku 140 vjet me heret u mboldhen  atdhetaret e vertet ,dhuruan pasurit personale per te formuar shtet,sot na mblidhen dy qeverri dhe dhurojn 100.000€ per shqiptare qe vuajn ne zgjedhen e shkaut.

Po mire mo keta patriotet me kamera ne krahe, nuk paten turp qe e shqiptuan ate 100 000€ ? Po sikur nga 10L benzine ti kishin hequr çdo makine do kishin bere me shume. Po sikur ate autobusin lejla te kish perdor shofer Rama me fatorino Thacin per te transportuar ministrat do grumbullonin me shume apo çqt. Papapa sa avdalle qe jane. Bejne gjithe keto pregatitje, me pompozitet dhe seriozitet dhe mezi firmosen nje çek prej 100 000€ (50/50).
Vejne dhe zhbejne gjithe kete akt mbarekombetar.

100 mije euro jane tallje edviniste per vellezerit tane ne Presheve. Fatura e shpenzimeve te udhetimit, te drekave e kafeve, te hotelit e makinave te dy qeverive duhet te jete me e madhe se kaq.

Po pse nona jote edhe atje ne Presheve paska punu fort?

Llaci-faci kuazi, nuk them jo po me ofrove ndonje llaciface te bukur qe ke aty afer.

E besoj se race kurve je!

Paske qene me i shpejt Alto. Bravo

Mu kjo me duket si nje flirt homosh. 

Kush more, Edvini me Hashimin? Luni more venit se kuazimondo ju turr Edvinit. Aha, shenje qe Edvini iku.

hahahahahah sa mbrapa qeke ti me seksollogjine. Ke mbetur shpellar.  smiley

Ore kam nje pyetje per keta qe jane ofenduar me shifrem 100 mij per Presheven. A na thoni dot cfare fondi i akordoj qeveria Berisha ne 8 vjet Presheves? Na sillni ndonje numer qe dhe krahasimin ta bejme me mire. Faleminderit!

permendu ate tjetren qe i dha 400 mije euro komunes te Gracanices me shumice serbe

400 mije? Nuk eshte e vertete.

Pyetje retorike kjo Rono. Nuk mbahet standarti me Berishen se i bie te kthehemi para 90 kur thoshim prodhimi bujqesor nen mesimet e sh Enver eshte rritur 200% ne krahasim me vitin 38 te satrapit Zog.

Me te thon te drejten pytjen e bona ne gjysem zemre. Kur e menova qe PD-hi ka qeveris ne kohe boomi ekonomik thash ne vete cdreqin ke qe e hap at muhabet, kushedi cmiljona i kan dhene Presheves!

Nuk me rezulton te kem thene ndonjehere qe Shqp lundron ne bollek gjate qeverisjes Se njeriut te ri dhe te pathyeshem, krajlit tone Berishe.
Berisha ku te shiste et grabiste e jo te jepte.
Mua me habiti ky gjest karagjozesh e talles ndaj Presheves. E theksoj dhe njehere se mund te jepnin 10 apo 100 here me shume dhe shqiptaret apo dhe shteti i Kosoves nuk kishin pe te falimentuar.

Berisha nuk ka dhene lek kur ka qene ne qeveri se per te dhene para duhet te merresh vesh me shtetin serb se Presheva zyrtarisht e ligjerisht eshte pjese e Serbise. Po nese Rama e paska rregulluar kete pune, atehere mos te coje 100 mije euro - kaq duhet te kete kushtuar mbledhja e dy qeverive si shpenzime - por te coje 1 milion euro ose me shume.

Po nuk pritet ndonje llogjikim me teper, se helbete, mos e merr per ofendim, po vlonjat je zotrote.

Berisha nuk ka dhene lek kur ka qene ne qeveri se per te dhene para duhet te merresh vesh me shtetin serb se Presheva zyrtarisht e ligjerisht eshte pjese e Serbise.

Pirdh o bythe te shfryhesh!

Poet, nuk te dua te biesh gjer ne keto banalitete! Ma beso!

Tani, grave, duar per te shkruar llafe kemi te gjithe, po ku e sheh banalitetin? Nese e ke per faktin qe banalitet eshte tallja me vellezerit tane ne Presheve duke ju dhene 100 mije euro, aq sa Rama i shpenzon per 10 kostume, athere kete drejte, ndryshe jo.

Degjo, nuk e kam hic atje por tek fakti qe kjo ngjarje, realisht perkujton ngjarjen me te madhe ne historine tone, qe sipas meje eshte Lidhja e Prizrenit.Ishte ajo qe realisht ne solli 28 Nentorin.Pra ne nje perkujtimore te tille edhe simbolike, nuk ka vend besoj une per perfolje apo kritika karshi nje shteti qe na don te gjitheve te vdekur!
Lidhur me sa ju permenda kam bindjen se nuk te mungon forca e arrsyes per analiza dhe perfundime qe te qendrojne." Berisha nuk u dha Pershevasve ...se jane nden shtetin serb...! " kjo nuk eshte hic e vertete.Le te themi nuk u moren , nuk kidhim fonde etj por jo kete.Pse serbet kush i ka penguar te manin me fonde, strukturat paralele?
Ja lidhur me eto objeksione te thashe ate llaf

Ahh, je gabim grave, je gabim per ate qe ti thua se perkujton dhe qe ska te beje hic, po hic ama me Lidhjen e madhe te Prizrenit dhe qe e thua me te drejte qe po te mos ishte Lidhja, nuk do kishim as 28 nentor. Lidhja e Prizrenit ishte momenti kur lindi kombi shqiptar, si veprim e organizim politik. Edvini dhe Thaci si dy enveriste ose ne bindje ose ne prejardhje dhe qe shkojne me kete inerci, po perkujtojne diten e vendosjes se regjimit enverist, qe eshte me 11 janar. Lidhja ka daten e saj qe eshte 5 janari si themelim, por zyrtarisht eshte 10 qeshori qe e perkutjojme te gjithe, jo 11 janarin.

Nuk vazhdohet me fjalor e llogjike enveriste. Nuk thuhet Berisha nuk ju dha shqiptareve te Presheves, por shteti shqiptar, se Berisha perfaqesonte shtetin shqiptar dhe ate qe duan me se pari gjithe shqiptaret ne ate qe thirret Lugine e Presheves dhe qe permbledh edhe dy komunat e tjera me shqiptare, eshte perkrahja dhe mbrojtja politike per te drejtat e tyre dhe jo 100 mije euro te qelbura qe ja u jep Rama per tu tallur se realisht kjo shume eshte per tu tallur.

Per te dhene ndihma tek nje shtet tjeter, qe ta kuptosh mire, duhet te besh marreveshje me ate shtet se nuk mund te jepen para ne kete menyre kur kemi te bejme me keto gjera. Strukturat paralele ne Kosove jane gje tjeter dhe Shqiperia me Presheven eshte gje tjeter. Edhe Serbia po te doje nuk vjen dot dhe te jape ndihma ne Shqiperi per nje minoritet te saj qe thote se e ka.

Kshu grave.

Na duhen verpimet, pa fjalet e shumta i kemi patur gjithnje.

Ai sistem prodhonte ne nje Dite sa i gjithe Prodhimi 23 Vjecar i Berishes dhe 15 vjecar i Zogut sebashku 

Fakti qe nuk prodhohet gje po hane vetem ato qe la ai sistem nuk ka nevoje per komente. Biles ne 23 VJET vetem nje Poet smiley kini nxjerre dhe ai pjelle e LeftGOPESE 

Atij sistemi i vinte Turp te krahasohej me kohen e Zogut vetem pas 10 vjeteve ku pese ishin Vjedhjet e Jugosllaveveve dhe gjashte Lufta kunder Bandave e Diversanteve !

Fakti qe funderrinat Berishiste erdhen me parrullen "sa mire kur te kurverojne " vertetojee se cdo gje e kemi prej Italaneve tregon se kufoma e ngrire e kaubojsit Zog vetem VODHI dhe ja mbathi kur e ndoqen per ti marre parate .!

Vlonjat me flamur Kanadje vetem Kryetari te Tredhurve mund te pranohet ! Pf mendoj se duhet te kontrolloje infiltrimet e nje Flamuri e Njeqind Niki-Nikeve  ! Mos e ngatrroni me Pjellen e deshtuar te Leftkopese ose pjerdhen  Poet smiley se ai nxjerr ze ku i vene gjelperen !

Kur permendet kjo shifra monetare duket hapur qe kemi shume pune per te bere per te edukuar njerezit ne Kosove dhe ne Presheve qe te kuptojne se c'domethene ndihme!.. Shpresoj qe pas maternitetit ( qe eshte jetik per ate zone) te jepen ndihma edhe per arsimin. Krahasimin me serbet e veriut te mitrovices eshte kok e kembe propagande e trashe sllave (serbet gjithmone kane qene shume te trashe me propaganden). Mitrovica eshte nen administrimin Serb jo shqiptare ashtu sic eshte edhe Presheva.. Si mund tani qe shteti shqiptare te hedh miliona ne Serbi? Jane te marre por edhe sic shkruajta me larte edhe shume primitive. Si mund tani te marresh seriozisht keta skutha? Me shume jane merzit e inatos Shqiptare se Serbe sot..

 

Ein Reich!!!

Doli ceta e Talibaneve te kundershtojne cdo afrim te Shqiptareve te Prishtines me te Tirones sepse dobesohen pozitat e Mullah Omarit ne rajon. 

Ore si guxoji Palloshi te mos i marre leje Salukut per kete takim? Pa bekimin e Salukut cdo gje eshte e papranueshme, tradheti familjare.....e mallkuar.

I lumte Palloshit se po con ne unifikimin e ekonomive mes dy vendeve....per kufijte flasim me vone...rendesi ka qe te pakten per ceshtjet e energjetikes ka levizje mbeshtetese. Harroni pataten e karroten o Taliban....think big....Vini buzen ne gaz, lehte te pakten sot.

Nuk eshte dakort apo e minimizojne Bushati e Lubonja...e kush i kercet....nje vote kane ata secili brenda injorances dhe meskinitetit te tyre. 

Palloshi eshte i pabese...po ja fut Serbeve lezetshem kesaj rradhe...per hajer

ore shyqyr qe boni nona pallosh se pa te s'kish per te pas kosove.
Po ja fut serbve, thote...

Sa qesharake.

“Sot në një hotel të Prizrenit u mbajt mbledhja e parë e përbashkët e qeverive të Shqipërisë dhe Kosovës. Mbledhje të këtij lloji janë një praktikë e civilizuar në disa rajone të Europës. Ndaj dhe ju ftoj te dashur miq të përshëndesim këtë akt, ndonëse modest në permbajtjen e tij, dhe cdo akt tjetër të bashkepunimit të gjithanshëm ndërshqiptar si një interes jetik për shqiptarët dhe i dobisheëm për bashkëpunimin në rajonin tonë”, shkruan Berisha.

Cuna dolen direktiva te reja! Filloni tashti avash-avash dhe pershtatjuni linjes se qendres!

 

Nuk e bojn dot se nuk mund te ket te ardhme pa Mullah Omarin....Krye Talibani po e rrotullo neper goje...por neser do vjelli vrer perseri....Cunat kan instikt...e dine qe Krye-Talibani sdo i ler ne balte neser.

Brad, e ke nga zilia apo nirthte

Ndër të shumtat që përfliten sidomos nëpër rrjete sociale, më e bukura ishte ajo që thuhet se ndodhi kur përfundoi konferenca për shtyp para “Shtëpisë së Lidhjes së Prizrenit”.

 

Kryeministri i Kosovës iu drejtua atij të Shqipërisë me zhargonin lokalist “A nirthte”?

 

Shikimi me plot çudi i kryeministrit shqiptar, Rama e lë homologun e tij kosovar ta kuptoi se shefi i qeverisë shqiptare nuk morri vesh asgjë.

 

Vetëm kur Thaçi i thotë Ramës, “A pate të ftohtë?”, atëherë Rama ia ktheu “Jo, jo në rregull ishte”./Zëri

O Brado i lexo direktivat ti apo jo!!!

Ndaj dhe ju ftoj te dashur miq të përshëndesim këtë akt

E ja e pershendeten po pastaj ? smiley 

Po Komunist eshte dhe ai .

Si Kosova dhe Shqiperia kane nje mal te ter me probleme, me korrupsionin me drejtesine, me standartet, nuk zgjidhen keto probleme me shfaqe! Ne qoftese jane takuar te dy kryeministreat shume mire, te takohen te bjne punen e tyre, popullit te thjshte peshqeve  cfare  i hyne ne xhep cfare i duhet ky takim, qe ta komentojne ?!! 

Populli Shqiptar ka ceshtje me te medha se korrupsioni e standartet...ka problemin kryesor te mbijeteses. 

Si Shqiperia ashtu edhe Kosova jane shtete te falimentuara, pa ndihme politike, ushtarake e ekonomike, nuk ka as Shqiperi as Kosove.... SOT, te pakten ne keto hapesira qe gezojne sot. Keto dy zona  jane te thyera ekonomikisht e gjeografikisht. Ne se krijohet nje zone me interesa te nderthurura ekonomike rriten shansen e mbijeteses si dhe krijimi organik i nje njesie te perbashket ekonomike-politike. 

 

Punet e mira thote populli, behen, pa buje ! 

Kesaj rradhe duhej buja....sepse neser kur Rama nuk eshte me Kryeminister....shtetari i rradhes do i bazohet nje akti te ndermarre nga dikush tjeter perpara tij....

Buja eshte nje margaritar tjeter ne kuroren e Rames e Thacit, duke harruar te pakten sot mekatet.

O Cimo erdhi dita qe ja nxorren llafin e mire dhe Berishes. smiley 

Specialista jane!

Ej  po Berisha I tyre ka qene gjithnje. Ka bee sikur I ka luftuar keto vite se ashtu ka qene njne muhabet. Por ai eshte nxenesi I zellshem I Atij, mesuesit te paharruar.

Papapa sa te keqinj keni qene mo. Si ndryshku jeni, ja ashtu te kuq. Nuk late njeri pa infektuar. 

Fjala e Berishes vertetoi edhe njeher thenien lapidar ...nuk ka kala qe nuk e marrin Komunistet .

te Djathit ???? Kot nuk ua vune ne krye per ti terhequr per hunde e per ti katandisur ne ham - hum Internetesh me makina te Mbedha . .Shikoj si ka mbetur gjelpera e Poetit smiley si eterit e tyre .....krenar po te Dhjere ...

Mos u merzisni te nderuar antikomunsite ..Si tha ..Akoma nuk kini pare Gje  smiley

Ca bohet kshu? Gjith diten sot vinin dy e nga dy e me thojshin falemners per armet, po nuk muna, nuk muna!!!! Kto qekan per Shqiperi te bashkume e sovrane, nuk muna me e shkrep kundra!!!!!! 

Emo-Rono, 

Per 2 dite do fillojne e do tju trokasin ju ne dere; 200 vete procesova sot. Me pytshin, po tesera a jep? Jo mer i thosha, ato o ke Emo, o ke Roni, u pritsha edhe nji bileze gri-zagari edhe i dergova posht, e akoma me posht sipas thellesise se bindjeve. 

 

Mos e pyt o Bame, ky takimi i Prizrenit i ka corodit fare. Aq shume aplikime per antarsime ka pas sa qe kemi fillu me bo pranime ne baze merite. Dmth minimumi qe te merresh ne konsiderate per antare partie eshte qe te kesh dipllome universiteti.

Rono po me pyt Beluli po ata qe kane mbaru vetem shkollen e mesme por qe konsiderohen nga publiku i gjere si eksperte te nje fushe me rendesi te vecante (makroekonomi psh) si tja bejne?

Per njerez te tille Deiono kemi kriju kategorine "persona me aftesi te pakufizuar"

Rono na mbytet me simbolizma o burre. Shife i cik si e kane rregullu tavolinen te simbolizoje rilindjen, pjellorine, etj etj. 

ps: xhibo mbylli syte ti.

Si ka mundesi qe takime te tilla nuk jane bere dhe me perpara? Te dyja palet nuk mund te mos bashkohen ne te gjitha fushat, vemendje te vecante do ti jepja arsimit dhe rritjen e cilesise ne universitetet tona.

Berisha desh me tregu muskujt me albanofobine,por kur s'ke takat,do me pjerdh dhe dhjet breket. Rama po lun me simbolica,si artist qe asht. smiley

duhet punu me shum qe te kuptohet edhe me mire nga masat. duhet thellu propaganda, Pjeter. shih ca ben armiku, po pushton Peshkun!!!

Po nuk behen keto per inat te serbit,se na u bete me kete gogolin serb..me sa kuptoj une serbet jane bere koshent qe e kane humbur Kosoven,shqiptaret uroj qe kjo mbledhje te jete si piknisje e koshences se e kane fituar Kosoven,tani fillon e veshtira..

Nuk eshte per inot te Serbit por eshte lufte per te ndertu nje ekonomi 6 milioneshe ku cdo vit nga kosova shkojne qinndra milione euro ne Serbi, vetem ne fushen e energjise. Keto marreveshje kthejne ekonomite tona ne funksionale dhe ato para qarkullojne mesnesh. Sala se ndyu doren se ishte paralli kurse keto qeveri po i bi mendja ta dobesojne dominimim ekononomik Serb ne rajon. Per koshjencen e Serbeve flasim here tjeter.

Gezuar 11 Janarin .

Pas Formimit te Shtetit te Pare Shqiptar e vetmja Dite qe shpalli Historikisht Shqiperia Republike Demokratike pas Luftes se Dyte Boterore .Shqiptaret vendosen per Fatin e Tyre te pakthyshem  

Dje ne 11 Janar 2013 per here te pare ne Historine e saj shqiptaret bene nje Akt Simbolik Rithemelimi . ...duke shprehur nga Lart aspiratat e shqiptareve poshte !Shqiptaret nen nje Sistem  Republike Demokratike me Kahje nga Europa .

Flm SHBA dhe Europes qe pas nje Lufte mbi 80 vjecare nga Themelimi Fashist i Shqiperise se Madhe si program reraksionar e bajonete e Ballkanit kunder popujve te tjere ,  Ju desh te bindeshin se Zgjidhja e Ceshtjes Shqiptare eshte Kyci i ekuilibrave Politike e Sociale ne Ballkan . Shqiptaret do ti bindin se do bejne edhe ...

Me shume e Me Shpejt smiley Hapi dyert Europe !

Ta gezoje edhe familja Politko- Biologjike e Ham Humsit Percares Berisha  me qe kane pasaporte shqiptare dhe thone jemi shqiptare !

 

...11 Janari është e dënuar edhe me ligje e në mënyrë të parevekoueshme nga historia e kombit shqiptar, si dita kur  Enver Hoxha, Hitleri shqiptar i pasluftës shpalli Republikën Popullore (Orëelliane) të Shqipërisë që do faktohej si forma e regjimit më mizor të shtypjes, persekutimit, dhe izolimit të shqiptarëve në tërë historinë e tyre..shkruan komandanti ne FB
 

po c'e keqe do na vije nga nje date, o kapo.

ca e bejne me 11 e ca me 22, po ajo pune eshte, nje shumezim me 2 do smiley

Qe te vertetosh qe je vertet emigranti, thuj shpjet e shpejt formulen e vellimit te sferes.

 

4/3 pi r^3.

Njish je.

Po çfar te ka ndodh qe ben komente kaq te varfer?

 

I'm having fun like never before. smiley

plus qe do boj nje shkrim kushtu zotnis tate.

por po pres sa te kaloje gezimi i festes qe na solli Prizreni me 2 koloset e shqiptarise.

Atehere do te bej edhe une nje shkrim kushtu zotnis tate si kunderpergjigje.

 

eeeeh, nuk besoj, jo. kshu ndonje pikture, po, e besoj. po nje anti-tekst, meazallah.

Te ka ngel hatri per dy karikaturat ne Pa çensure? Hakmarres! Skraparlli!

Nga 11 Janari perjashtohen Qente qe jane zbythur nga Ujqit dhe Luginat e tyre si psh Vucidoll dhe Bithi i Lugjit ,dhe meshirohen si qen kazane plehrash ne vendbanimet e reja te trojeve shqiptare ...tha nje plak jo komandant

Ilir zemer miri ka thene qe populli edhe pak vjet e do haje me luge floriri. Gjithe floririn e Kerrabes kane me e shkri e do bejne luge e ca garuzhde. Do behemi borgjez pastaj. La gauche du caviar i thote frengi.

Edi (ashtu si Sala) merret me ceshtjet e medha dhe nderkohe Iliri merret me ceshtjet operative dhe mbushjen e kutizave bosh ne istitucione, dikastere, agjensi, tatime, inspektoriate, ndermarrje shteterore, posta etj etj etj. Rri ti.

Ehhh do vij dhe koha jone. Ja keshtu si eshte nisur puna aha kane per ta derdhur vete keta kusine me qumesht.

Nga keta fendaxhijte anrikomuniste tip leftGOPEJA me pjellen e saj fatakeqin Poet smiley e keta lengroshet me makina me Rrota te MbeDha e gjendra lotesh ,  pas of af eve e te tjere qe shtypin germa ne tastiere ketu ......jemi deri ne Gryke .

Kisha me te vertete nje Pyetje Serioze !

A ka ndonje deklarate nga shoqatat e te denuarve padrejtesisht nga Komunizmi ?

Apo vetem tregime nga Tufa me Institute ? Po ish Huri jone si antikomunist i Revoltuar si e mejton . Po keta gardistet Blu te Topit kane mejtim . Kreshnik Xhelin e muartim vesht qe ishte trondit ! Po Rrapishti c'thote ?

Deri tani mjaft e shqetesuar ishte Gazeta Lider e Ham - Humsve Pal..qe ,Renge Denge qe sipas shijeve te Xhelal Agait e vlerson si Tradheti Kombetare qe rikthen Mukjen smiley

Desha te shtoja se e shqetesuar ishte gjithashtu Fletushka ose peshtymorja e barazlarguar Panorama per Partine e Fari Balliut ne Maqedoni smiley

“Përsa më lart deklarojmë, në emër të dy qeverive tona, dhe shprehim solemnisht angazhimin për të zhvilluar një kuadër të strukturuar dialogu dhe bashkëpunimi strategjik, nëpërmjet institucionalizimit të praktikës së re të mbledhjeve të përbashkëta, jo më pak se një herë në vit”.

1. Politika e Jashtme dhe Siguria janë çështjet e para, që hapin deklaratën e përbashkët. Shqipëria dhe Kosova angazhohen të bashkërendojnë aksionin e përbashkët politik dhe diplomatik. Zotimi, për thellimin e bashkëpunimit të politikës së jashtme, mbështet avancimin e dialogut të nisur mes Kosovës dhe Serbisë dhe, nga ana tjetër mbështet:

“Koordinimin e përpjekjeve dhe aksionit diplomatik për afirmimin dhe konsolidimin e mëtejshëm të pozitës ndërkombëtare të Republikës së Kosovës, përmes shtimit të numrit të njohjeve, anëtarësimit në organizatat rajonale, europiane e globale, si dhe integrimit të plotë të saj në sistemin ndërkombëtar, me synimin final anëtarësimin e Republikës së Kosovës në Organizatën e Kombeve të Bashkuara”.

2. Shqipëria dhe Kosova zotohen për thellimin e bashkëpunimit midis institucioneve të zbatimit të ligjit, mes organeve më të larta gjyqësore. Në këtë pikë të deklaratës, për drejtësinë dhe çështjet e brendshme, Shqipëria dhe Kosova angazhohen për ndihmë reciproke në raste të emergjencave civile, si dhe masave të përbashkëta për sigurinë rrugore.

3. Një nga pikat, e përshëndetura fort për bashkëpunimin mes dy vendeve, dhe që në deklaratë zë një hapësirë të rëndësishme, është ekonomia. Nisur nga pengesat dhe vështirësitë e mëdha të shkëmbimeve tregtare mes dy vendeve këto vite, përmes firmosjes së këtij dokumenti, zotimi është për krijimin e një klime nxitëse për biznesin në një treg të integruar.

Palët angazhohen të punojnë intensivisht me partnerët, për të mundësuar një degëzim të TAP në Kosovë. Ndërtimin e linjës ndërkufitare 110kV, hartimin e strategjive të përbashkëta për zhvillimin dhe modernizimin e transportit në mes dy vendeve. Nxitjen e turizmit përmes një strategjie të përbashkët.

4. Kultura, Arsimi dhe Shkenca… Janë fusha, ku qeveritë shqiptare angazhohen për bashkërendim të politikave dhe hartimin e strategjive të përbashkëta. Kontretizimi i këtyre angazhimeve – thuhet në deklaratë, – do të bëhet në mbledhjet e përbashkëta, që do të mbahen çdo vit, mbi bazë të një kalendari të rregullt dhe mbi parimin e rotacionit, ku përgjegjës për planifikimin dhe përgatitjen e tyre janë ministrat e Jashtëm të të dy vendeve.

Kryeministri i Republikës së Shqipërisë dhe Kryeministri i Republikës së Kosovës do të veprojnë si bashkëdrejtues të mbledhjeve të dy qeverive. Deklarata e nënshkruar në tri kopje, në gjuhën shqipe, serbe dhe angleze, mbyllet me synimin e përbashkët të dy shteteve shqiptare: e ardhmja europiane./TCH

Butafori...e tha Lubonja e Bushatlliu....e kena te vulosme. Se cfare jane ca te tjere qe i shofin si simbolizma apo karshillek ndaj BE, e plot e plot. Po Bashkimi i nje kombi me simbolizma realizohet pse me cfare????? Si do imagjinojme qe i perkasim nje kombi pa simbolizma??? Rama me Hashimin nuk bon siSerbet ndonje spastrim etnik qe tja perzjeje midene Lubonjes, apo Jo?

Megjithate Shqipet e Kosoves, mund te na ndihmojne ne kete rast: A mund te na informojne si e kan perjetuar mediat e civilizume Serbe takimet e njepasnjeshme te Serbise me Republika Srpska keto 4 vjet?????

Ne kete menyre edhe ne Katnaret e Tirones, do na hapen syte e do kuptojme se cbo mileti ne Ballkan. A i sulen te gjithe Kryeministrave te zgjedhur kur guxojne te takohen?????

Ndoshta ate autobuzin e Rames duhet me e lon tek Hashimi,e mos me lon me u fut N'Shqipni, duhet me dal ene poplli nshesh se osht dorovit shum pak....

Ngjarje vertet pozitive 

 

2 shtete mizerabel me politikane mizerabel. eshte per te vene duart ne koke, jo per te festuar. u kane hedhur shqiptareve trute e gomarit.

Shihni kete individ, perifrazimi i idiotit tipik:

1. Hedh 2 shtete poshte si mizerabel, (kjo vete flip burgers por edhe interesohet per stoqet ne Turqi se  eshte cool...)

2. Takimi i dy qeverive Shqiptare shihet si per te vene duart ne koke, e jo per tu festuar.

3. Shqiptaret ne dy anet jane gomar tru mbartes,,,,

 

qe je idjot i lebetitur s'ka dyshim. s'ja vlen te merresh me ty, po c'te te them ty ore idjot, qe te detyron te pergjigjesh. nqse ti mendon se me njerez idjot dhe te korruptuar si thaci & co duhet lumturuar, vazhdo se mire e ke. jepuni alibine tjeter per te vjedhur ca me shume, se gjoja po na bejne vezen e kuqe me mbledhje sebashku.

Une jam i lebetitmi, apo Idioti, po Ti kush je ?

Cfare garancie jep ti qe nuk vjedh? Ti je me e mire se Hashimi ? Provoje se per mua mbetesh nje fycke....

Jeta eshte e jotja bej dicka,  e mos shaj te Lebetitmin se thjesht mendon qe ti je me te meta mendore.

Po pe ti vesh duart ne koke Alba ? .Teoria po thote te Shembim Mitet ....nuk po shembkemi dy Shtete ??? Provo ti vesh ne vend tjeter duart e Nderuar Alba me 1 , mbase gjen ndonje krahasim me Pela !

Me kete ja more dhe Poetitsmiley se ai te pakten vetem per Shqiperine thote "shteti ka rene " ti irenxove te dy shtetet .HaVall Alba smiley

nga fejsi 

 

Takim per tu pershendetur!

Te dashur miq, sot ne nje hotel te Prizrenit u mbajt mbledhja e pare e perbashket e qeverive te Shqiperise dhe Kosoves. Mbledhje te ketij lloji jane nje praktike e civilizuar ne disa rajone te Europes. Ndaj dhe ju ftoj te dashur miq te pershendesim kete akt, ndonese modest ne permbajtjen e tij, dhe cdo akt tjeter te bashkepunimit te gjithanshem ndershqiptar si nje interes jetik per shqiptaret dhe i dobishem per bashkepunimin ne rajonin tone.

Takimi i pare apo mbledhja e perbashket e dy qeverive u mbajt ne qytetin e Prizrenit, djepin e idealit kombetar te shqiptareve. Por 11 janari eshte nje date qe nuk ka asnje lidhje me idealin e Prizrenit. Ajo eshte e denuar edhe me ligje e ne menyre te parevokueshme nga historia e kombit shqiptar. Me 11 janar te vitit 1946, Enver Hoxha, Hitleri shqiptar i Pasluftes shpalli Republiken Popullore (Orwelliane) te Shqiperise, qe do faktohej si forma e regjimit me mizor te shtypjes, persekutimit, izolimit te shqiptareve ne tere historine e tyre. sb

Per gjith skeptiket e takimit Prizrenit.Per gjith tupanxhinjte e vrangalles Sali!
Takimi pason me keto pese prioritete qe jane tashme te programuara:
1.Krijimi i nje kompanie te perbashket te aviacionit civil
2.Nje kompani e perbashket per hekurudhat
3.Krijimi i nje Holdingu te perbashket energjetik mes te dy shteteve
4.Krijimi i njeQendrbe te perbashket spitalore.. ne Kosove ose ..ne Kukesku eshteaeroport
5.Krijimi i fondit te perbashket per sigurimet shendetesore,fond qedo tesigurohet prej akcizave te duhanit,alkolit dhe mallrave teluksit.
Keto ne takimin eVlores do te jene perfunduar si fizibilitete..
Te tjera projekte do te programohen prej grupitte punes udhehequr prej dy zevendeskryeministrave

1) Kampionati dhe kombetarja

2) Heqja e roaming per telefonat

pastaj te tjerat 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).