Nga intervista e Ben Blushit:
 

Kreu i PS, Edi Rama, deklaroi publikisht se pas fitores së 23 qershorit nuk është e nevojshme të zhvillohen zgjedhje me “një anëtar, një votë” brenda PS, por thjesht një konfirmim në forume i kryetarit. Si e gjykoni këtë qëndrim të z.Rama, të cilit ka disa muaj që i ka skaduar mandati si kryetar i PS-së?

Mua nuk më habiti deklarata, por lehtësia me të cilën u bë. T’i thuash një partie se nuk do bëjë zgjedhje, është si t’i thuash një njeriu se nuk duhet të marrë frymë se ka ca punë të tjera. Zgjedhjet në një parti, ashtu si edhe në një vend, nuk janë vendim personal. Edhe partitë më të pacivilizuara të botës bëjnë zgjedhje. Për të mos folur për shtetet. Ky është një detyrim që në rastin e shteteve parashikohet në Kushtetutë, kurse në rastin e partive parashikohet në statut. Statuti i partive është një kontratë e aty re që janë anëtarë të saj. Në statutin e PS thuhet se kry etari i partisë ka një mandat katërvjeçar dhe zgjidhet me parimin “një anëtar, një votë”. Nuk e di se çfarë do të ishte PS sikur në statutin e saj të thuhej, p.sh., se zgjedhjet bëhen kurdoherë, menjëherë, shpesh-herë, nganjëherë apo ndonjëherë rrallë-herë. Pra, asnjëherë sa herë që gjykohet herë-herë. Por pa bërë shaka me rimë, py etja është kush gjykon se kur bëhen zgjedhjet. Askush nuk e ka dhe s’ka pse e ka këtë të drejtë. 

44 Komente

Xhaelga bashke me Blushin jane te preokupuar per ecurine e puneve te PS-se. Ja pra kjo eshte, s'ka brire Rilindja. smiley

Ne kuader te ketij bonsensi nderpatiak ky gjest do reciprokohet nga Mark Marku dhe kuazimondo, te cilet do te ankohen per burgosjen e doktor Mziut ne kontrast me perqafimin kryeministror te hicdoktor Gjikes smiley

O Xhalega mos je gje anetar i PS-se ti qe je kaq i interesuar? 

Tani sipas Blushit zgjedhjet do te behen sepse keshtu thote statuti i partise socialiste.

Bilbilushi- blushi, kenges ja filloi.Pasi nga njeradhe avazesh me Benin, " per fitoret" ...shpetoi!

Ec perpara baca Blush se Edvini kerkon te behet Enveri i dyte.

Si tha, nuk ka nevoje per zgjedhje, kryetarin e rikonfirmojne forumet? Edhe babai shpirteror i Edvinit, Enveri, kujdesej qe zgjedhje formale te mbante, ne parti dhe ne rang vendi. Edvini s'do zgjedhje fare.

btw, Rama ka qe nga nentori qe eshte kryetar i PS pa mandat.

Baca Blush!!! smiley Eh ku keni katandis.

smiley

tani e pashe prej swedit

smiley

 

E njef ca partie eshte PS- ja? Ta merr mendja se aty mund te behet me kush Enver ...pa le me Rama?
Baca Blush....!

e njoh in and out une o grava se cfare partie eshte PS. Eshte partia e asaj shoqes se Beratit qe edhe drita, uje e buke s'donte por vetem ata, ne krye te ishin te bashkuar pa sherre.

Eshte partia e Enverit, njesh absolut, eshte partia e Nanos, qe iku se deshi vete, eshte partia e Rames qe s'e luan dot njeri nga PS dhe qe edhe zgjedhje po ju tek s'ben fare, megjithese ngre pak si me kujdes zerin Blushi.

Rama e ka pasur mire, PPSH/PS duhej nxjerre jashte ligjit, pastaj te organizohej nje parti tjeter e majte fringo. Nderrimi i emrit nuk duhej te genjente njeri.

Heee, pra! Ku i ha ajo ...ato kokrra ulliri qe kerkon Baca Blushi! E pe ce gjeti Benin tjater? Ky e ka radhen e paketij vete Rama !

Fajv,

fajv dalla futlooong! smiley

Baca Blush, uiiiiiiii, me vuni n'siklet, nuk di tani a eshte kjo top hit apo "ka rene shteti". Baca Blush smiley uiii me non e moter smiley

po ku krahasohet gjo me baca blushin mer, a je ne vete smiley

looool

allall peshku!!!

Imagjinoje pak me dal me u anku aldo bumci per ket pune - ec aty baca bumc smiley

U anku baca Gjergj Bojaxhi. U perjashtua baca Gjergj Bojaxhi. True story! 

Gjergj Bojaxhiu dihej qe do ikte per lesh nga partia. Te them te drejten vetem dy veta me kane habit si kane ndejt te ajo parti, Bojaxhiu i pari dhe ky qe po me habit akoma, Flor Mima. Te dy rob komplet pa lidhje me ate lloj stani. 

Une them qe te dy partite kane akoma me kokrra ca njerez qe ne pergjithesi mund te konsiderohen pozitiv. Po Gjergji kishte nje "cen" ne biografi, kishte ambicie e u dukte qarte qe donte te cante perpara. Te tjeret, si puna e Florit psh, jane babaxhan po nuk e rrezikojne pushtetin e kryetarit. Perkundrazi i japin nje lloj fytyre pozitive per te cilen partie ka nevoje here pas here. 

Per hir te se vertetes socialistet kane nje gje te mire, brenda per brenda ha marmalate sa t'dush nuk t'lu njeri, vetem po dole ne publik e ha. Ndersa ketej nga mulla omari e kane honger njerzit edhe pa dal publikish fare, vetem chokokrem ne parti kane honger, si psh Selami Xhepa

Po jo o burre, mjaft besuat keto mite. Kane marre fund qe nga 2007, e ne mos atehere, ne 2008 kur u miratua kodi i ri elektoral. I ka bo spastrim total Rama organizatave, edhe kryetaret e njesive neper fshatra shkonte i emeronte personalisht gjate 2008. Nje Blush e tek-tuk nje Brace kane ngel, ashtu sic mund te thuash qe ishte Patozi e Olldashi andej qe guxuan me ngrit koke kete vere. Asnjeri nuk flet as neper mbledhjet jo publike.* Po e gjithe struktura e partise eshte mbush me besnike total te Rames. Ata pak te vjeter e kane ble sa qimet e kokes zgjatjen e karrieres politike. 

*p.s Qe te jemi te qarte, edhe sikur te ishte i vertete fakti qe nuk flitet ne publik po lejohet ne privat, eshte prap e rende. Po nuk dole ne publik nuk nderton dot karrieren tende e te ngresh staturen aq sa neser te rrezikosh kryetarin. Duke fol mbrapa sallave qe nuk i shef kush nuk ka pike vlere. 

Ec o Blush fol dhe icik se e di qe viktima e rradhes je ti vete. Bashke me Bracen rrezik se dhe ai po e hap shume gojen andej nga facebooku. Andej nga 2029 mund ti merzitet Rames kryetarlliku i partise, po me perpara nuk shans. Gjithmone po nuk beri gje burri i vatanit. 

Gjesti i fundit i Babasqapit po merr forme ...megjithse asht Intrigant dhe Hileqar e si ndezi , ama vuvuzelërinë e thartuar e paraqet si Kos i Freskët

E shkafja asht njaj Edvin Kriminel Kristaq Rama Palloshi qi din me hangër vetëm makarona ? E përse njaj nuk  jep Dorëheqjen në parti sipas Babasqapit ...smiley

Babasqapin e Përmorën Shqiptarët , nuk dha dhe nuk e ka dhënë dhe nuk do ta japë dorëheqjen pa përmjerë edhe Lulashdashkurbanin  !

Dhe uroni shyqyr që keni një Grupim Politik përpara që u Edukon të mësoni të flisni jo më me Parrulla  ....Sali sali Ti je për Shqipëri

po ato te PDse, kur do lejohen me votu ne zgjedhjet e PS-se?

Noshke, e di ti qe psh qe zgjedhjet brenda partise ne USA jane te hapur per te gjithe qytetaret? Qe dhe Franca dhe PD-ja italiane kane kopiuar kete model mbas 30 vjet perplasjesh e konfliktesh? Anglezet nuk jane tamam aty, po drejt atij modeli po shkojne dhe ata. 

Prandaj mos u cudit qe dhe "ne te PD-se" te votojme te PS-ja, apo qe ti dhe Xakja te votoni te PD-hi i Salukut. I ben mire shoqerise qe partite te mos jene prone e ekstremisteve dhe militanteve qe e kane hallin te vendet e punes. 

Lexo Shefqet lexo dhe mëso e mos u habitit me të mBëdhaja e të mBëdheNjtë se e ka shpik Rrotën shoku R.Alia ( rp ) . Këtë bëri  me Partinë e Punës në Maj të 90 , kur tha "është Parti e Popullit dhe duhet të marrin pjesë në mbledhje e të votojnë se për të merren Vendimet " dhe dhjeu në Parti se "muve jam president tani dhe jam i Depolitizum "smiley

Hynë Hidraulikët dhe Marngozët , Plumbing dhe Ekonomistët e Kobinatit dhe Votun për Sekretarin smiley A mjerë Ju që mbetët duke u sugjestionuar pas " se Usa zotrie " me mësu " baballarët se ku janë arat "

Kush eshte kryetari i jurise te cmimit "Koqja e kandarit"? I duhet dhene ky cmim Blushit sa me shpejt per kete fjaline (dhe gjithe kontekstin rreth saj):

Pa ndërhyrjen e Europës, Kosova myslimane do të ishte ende nën Serbi.

Ky e ka sa per ti bere kondra Rames kete apo eshte pak ekstremist jo per efet Janullist po per efekt parimor?

Blush, o karabush, Evropa nje mut do bente, edhe pse hataja behej ne oborrin e saj (shif hatane me te madhe qe u be ne Bosnje para Kosoves per reference); qe nderhyrja e Amerikes.

petejto petato smiley

USA dhe EU si burri me gruan, mish e thua 

USA dhe EU si burri me gruan, mish e thua 

Po pra, pak a shume si Dr Mziu me Dr Oz. 

I hope you were kidding me kete shenjen e barazimit, sidomos sa i perket qasjes se tyre ndaj kombesive dhe feve te 'gabuara', cka eshte tema ne fjale per te cilen u pergjigj Dr. FrankenBlushi.

I guess, po keto debatet per fete dhe kombesite nuk me kane interesuar ndonjehere smiley 

...perdoren kur mungojne argumentet rreth situatave jo fort te kapercyshme ! Realisht popujve nuk u hyjne askund ne pune..
Keni te drejte !

Po s'po flisnim per ty o rob, po flisnim per Blushin, me sakte per ate qe ka thene Blushi ne lidhje me kete gje lol 

anyhow smiley

Ja ka fut si kau peles xhib smiley 

Shiko se s'dua te zgjatem kot me kete por ama ja si duket from where I stand... une sjell nje citat te Blushit ne lidhje me gjeopolitiken ne Evrope sa i takon Shqiperise, shprehem pse Blushi e ka gabim sipas meje, ti i replikon citatit tim duke thene se Evropa eshte pak a shume njesoj me Ameriken ne kete ceshtje, pastaj thua qe ty s'te interesojne shume keto ceshtje, pastaj thua qe une ja kam futur si kau peles. 

Mos ke aplikuar gje dhe ti per tek LSI? smiley

Po them qe Blushi ja ka fut si kau peles. "Ja ka fut" dhe jo "ja ke fut". 

Pra rashe dakort me ty smiley Nuk eshte se kam ndonje merak te madh per personin Blushi, pa merak  

Jo, merakun e kisha gjetke, mos po na helmonin me korrupsion p ose p antaret e pakte te shoqates se baraslarguar, ngaqe s'e kisha pare as Mujon verdalle keto kohe. Tani u qetesova smiley

Nuk ka zgjedhje, kjo u mbyll me Ben Malajn. Po te mos ja kishin nga votat do i kerkonte ai zgjedhjet si sfidant po punetoret e partise e kapen situaten.
Te shofim ca ka n'men me bo i gjati!!! Se sic duken bathet, shum merdhif po duken. Andej nga Vlora do prishin mo gjo apo aq e pati turravrapin!!???
Der tani Vlora s'duket e perfaqesuar, edhe nje drejtor tatimesh qe zgjodhen e zgjodhen nga Korca ne Vlore B), se policia dihet qe rrofte Tepelena.

Para zhvillimeve te fundit dramatike ne vend, ceshtja e zgjedhjeve per kryetar ne PS duket se eshte hedh per te goditur kryeministrin nga te dyja anet. Shume gabim e kane, nuk dijne te bejne llogari. Lirimi i Mziut, sulmi UDB-ist nga Zvicra si dhe zbulimi i faktit skandaloz qe shqiptaret e Bernes nuk shkojne ne teater duket se po pasohet nga levizje te brendshme me koordinim nga jashte. Blushi eshte thjesht nje vegel ne duar te tjeterkujt. A eshte Berisha i vetem apo ka gjetur aleate ne ndertimin e ketij skenari, kjo do te zbulohet me vone. Per sa i takon zhvillimit apo jo te zgjedhjeve ne PS kjo u takon forumeve te partise ta vendosin. Edhe nese vendosin per to, skema: 'nje anetar, nje vote per Ramen' ka rezultuar e suksesshme dhe teresisht demokratike. Kush do ta luaje tashme Lakrorin? Kush do triumfoje si aktrori me i mire joprotagonist? Nuk mund t'i zbulojme te gjitha ketu. Po nje gje dihet. Blushi nuk do te ftohet ne ndarjen e cmimeve.

breaking news! Kryetari i pamandat i PS Edvin Rama do rikonfirmohet me ngritje dore nga forumet e PS.

Te gjithe dakort, kundra s'ka miratohet mbreterimi i Rames.

Kjo eshte menyra me demokratike qe ekziston, me e hapur dhe me me konkurrence. Mos te guxoje kush te sulmoje PS-ne e Rames si ojq personale te Rames qe s'ka edhe zgjedhje formale dhe aq me shume te permndet qe nuk respektohet statusi per nje anetar nje vote.

Ngritja e dores, mundesisht edhe e kembeve eshte metode me tradite ne PS/PPSH.

Urra per udheheqesin suprem Edvin!

Me duket se dhe ju keshtu e bete heren e fundit per Berishen pas 2009, e quajtet te panevojshem votimin.

Pse merzitesh pra? Rama thjesht po kopjon individit te cilit ne fakt i ngjan me shume se kushdo ne veprimin politik te tijin, dhe ai eshte Sali Berisha. Per nga adhurimi per pushtetin dhe deshira per te mos e ndare ate me askend, jane ne fakt shume te krahasueshem. 

ca eshte ky Blushi njehere, nje cop deshtaku relativizues postmodern modern teoriko praktkodeshtak , qe shkrun libra me ishuj dhe gjera fantastiko0te pjerdhuna.... u bo ky te kritikoj UDHHEQSIN E PARE RILINDAS, SHPIRTIN E RILINDJES SHQIPTAR, AXHAMIUN E PS, Z PROF DOK ASSOC. MHC PHD MA EDVER RAMEN?:???????????????????

e pamundur... la fot et a Berisha.... e ka pagu Berisha...

p.s: smileysmileysmiley

Epo ska nge Rama per zgjedhjet ne PS, kete histori po e nxjerrin "te pakenaqurit" dmth ata qe skan ndonje post ne qeveri. Sa per socialistat neper shqiperi, po behen me karrike te gjith. Rroft partia !!

Kto te pakenaqurit te rrine urte se po i nxjerr Rama edhe nga Partia per bythesh jashte, ate te bejne , mire qe i fut emrin ne liste per Deputete por bejne dhe pordhe.

Jom Kenoq me Kaqin, tek Babaramo sonte....boni nje permbledhje shum koncize e te kthjellet per gjendjen ne Partine e tij te rradhes, Pe-De. 

Kaqi, konfirmon se kryetari i Pe-de se eshte Basha...... 

Rrodhe kan qen Ramizistat per Pe Den

U vendos.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).