A është perëndimi në krizë?

Do të doja një përgjigjje personale ndaj pyetjes: "A është perëndimi në krizë"; pra një përgjigje tuajën personale, dhe jo të kopjuar tjetërkund. Pa propagandë, për pak muhabet.

Dhe nëse tentoni të argumentoni se "perëndimi" është në krizë, për çfarë krize bëhet llaf, ekonomike, politike, të përfaqësimit, të vlerave, të etikës, të njohjes së botës, të cilësisë së jetës, të mirëqenies... Mëpastaj, a ka një alternativë, ose më saktë, çfarë alternative shikoni ju. (Edhe këtu, ju lutem, mendimin tuaj, pa referenca të kota. -Nëse gjykoni se duhet sjellë mendimi i ndonjë mendimtari a kinse mendimtari, silleni me fjalët tuaja.)

 

151 Komente

Po rradha si eshte? Nji burre nji gru, apo kush ngre doren i pari?

M'varet dhe seç kupton me krize, se krize ka patur edhe para 2008, ne 2005-06 , edhe me perpara, veç me 2008 plasi, ose u be publike, nuk mund te mbahej me e fshehur. Krize ka dhe tani qe po thuhet se po shihet nje drite ne fund te tynelit. veç se bota keshtu ka per te shkuar, permes sukseseve dhe krizave. 

Kur nuk ka qene?

Nuk ka qene ne vitin 1929-1933.

 

Heretik per mua bota (perendimore apo jo) ka qene gjithmone ne krize, ekzistenciale, ekonomike, intelektuale dhe kulturore. Tani duhet t'i japim definicion fjales "krize." smiley

ti duhet te jesh e re ne moshe atehere.

Tani neqoftese ti Kopshtije, Pjeri dhe enderimtare te tjere romantike pergjithsues nuk jeni ne gjendje te dalloni nje gjendje lufte rrethimi Stalingradi nga nje proteste femen buze Senes, jam dakord dhe une qe njerzimi eshte gjithnje ne krize psikopatie te vazhdueshme.

 

smiley

Dje me akuzove per relativiste.

Vazhdon te jesh edhe sot.

 

Edhe relativiste, edhe pergjithesuese? Nuk ankohem, me pelqen ky dualitet.

Je e tillë. Dhe është përkufizimi më i saktë që mund t'i vihet një ushtari majtist si puna jote (gjykoj nga sa ke shkruar këtu).

Lol!!

A ia di kuptimin aktual relativizmit, dhe kush janë pararoja e relativistëve? (Pa kërkuar në google, të lutem shumë.)

Ça majtisteje je ti, po nuk dite ça është relativizmi... smiley

Ishe ti me duket qe me etiketove si majtiste, apo jo? Ne fakt nuk e di kuptimin, dhe do te deshiroja qe te ma jepesh ti. smiley

Jo, se pastaj kam frikë se miqësohemi shumë. smiley

Aq me keq per mua! smiley

Relativistet jane pergjithsues fallco, jane absolutiste surrogato.

 

Per cilin perendim e keni fjalen. Se fjala vjen Perendim per Shqp eshte italia, franca; per Europen eshe Amerika; per Ameriken eshte Kina, Japonia. Me konkretisht ju lutem.

fjala eshte per oksidentin. ata ne perendim te murit te berlinit. ketu hyn dhe Greqia qe nuk e kemi gje ne perendim tone.

Me Oksident kuptohet Civilizimi Judeo-Kristian.

pse s'futen ne te edhe ruset, polaket, etj, atehere ?

Futen kur i pershtaten civilizimit te oksidentit. Nuk sheh Hungarezet duke perqafuar vlera austrohungareze (si riperqafim ne rastin e hungarezeve), apo Czeket ndaj vlerave Gjermane. Polaket kane me shume mundesi perafrimi me vlerat Britanike se sa me vlerat Ruse. Ruset e emigruar ne oksident asimilohen me lehte se Arabet ne Canada e USA. 

civilizimi i europes oksidentale eshte greko-roman, ndersa feja judeo-kristiane. kete e ka the De Gaulle ish president francez kur po s'qaronte tiparet e francezit ne krahasim me rob te tjere te botes.

ruset asimilohen shpejt vetem se jane te bardhe. jane popull relativisht i ri po ashtu. arabi dhe çifuti jane race tjeter, fillimisht, dhe popuj me civilizim me te vjeter nga europa oksidentale, prandaj dhe jane te paasimilueshem.  

Je pak rremuje ne argument. Une perdor civilizim Judeo-Kristian e jo fene sepse Civilizimi sjell nje bagazh me te gjere, sic e thoni me shume te drejte ju, trashegimerine Greko-Romake.

Ruset kane nje pjese te perandorise se tyre jo Oksidentale dhe i ben te adaptojne Vlera te Perandorise Otomane, me shume.  Nuk hyn fakti se sa te bardhe jane Ruset por cfare Perandorie shume etnike ata perpiqen te projektojne dhe a mund te behet e mundur kjo Perandori Ruse me vlera Oksidentale? Une them jo.

rremuje je ti. pastaj une te shkrova vetem ate qe ka thene de goli. 

ruset (gjithe sllavet ne fakt) e moren civilizimin nga perandoria romake e lindjes (prej konstandinopojes), ndersa perendimi (franca, spanja, anglia dhe diçka edhe gjermania) nga perandoria romake e perendimit, prej Romes. kjo e ben vetem diferencen. 

@Tironci

Jam dakord me ju.
Dhe për ta thjeshtuar edhe më muhabetin, për të dalë tek thelbi dhe qëllimi, qasja orientale është iracionale, ndaj botës. Ndërsa ajo perëndimore, oksidentale ka patur gjithnjë në thelb racionalitetin - edhe kur feja ka patur influencë më të madhe nga sa ka sot. Feja nuk duhet perceptuar si statike, por si një grumbull vlerash dhe shtysash. Në të shkuarën feja jepte shtysa për të njohur projektin e Zotit. Ndërsa sot rolin e fesë, për ta thjeshtuar muhabetin në max, e zë racionaliteti dhe kritika ndaj realiteti. Sot për shembull feja oskidentale përshtatet fare mirë me racionalitetin perëndimor, meqë të dyja kërkojnë "të vërtetën".
Kërkimi i të vërtetës, e mëpastaj avancimi i dijeve dhe gjithë shoqërisë realizohet vetëm nëpërmjet konkurrencës dhe sistemit të tregut. Në të kundërt, në lindje përgjithësisht mbizotëron dhuna dhe totalitarizmi i majtë ekstrem. 

"feja oksidentale" thote tjetra.

gjithe fete monoteiste kane lind me nje vend motra. n'arabi.

Ore i gjithëditur, je shumë mbrapa me leximet. Ti flet për fenë dhe relogjonin në terma të një konvencioni "të burimit" pra nga kanë buruar, ndërsa unë flas për karakteristikat aktuale dhe potencialin e tyre në implementimin në sistemin kapitalist dhe të ekonomisë së tregut, pse jo edhe të progresit shoqëror. Ndaj je mbrapa me leximet - janë më të holla nga sa e mendon ti.

ti qeke studente mesa dukesh.

kjo eshte si ajo tema "liria seksuale" qe hapi shoqja tende po studente dhe ku u bene 800 komente per te mos thene asgje.

Jo, të siguroj se jam krejt në kahun e kundërt. 

por per çfare te intereson pyetja atehere ? pastaj nuk je vete ne gjendje ta gjesh pergjigjen atje ku jeton ? 

fakti qe kalojme kohen tek ky blog, them qe kriza tek keto vendet ku jetojme eshte e thelle. se te hahej kadaif falas diku, nuk do ishim ketu apo jo ?

Po varet si argëtohet njeriu. Ka nga ata, si ti psh që preferojnë konvencionalen, ka nga ata si unë që e krijojnë vet argëtimin. smiley

Edhe njehere une i referohem civilizimit e jo fese, Inter, sepse pikerisht ky civilizim e kontrolloji fene dhe e ndau nga shteti ne Oksident. Eshte nje sistem vlerash i frymezuar edhe me elemente Orienti, apo para-kristiane. 

Nuk të kundërshtoj. 
Vetë, po përpiqem të flas më shumë për trendin e gjërave.

per momentin kriza eshte vetem ekonomike (edhe kjo akoma nuk ka plasur hapur). kriza e vertete, kur vete europianet te fillojne e dyshojne te sistemi i tyre dhe kur te fillojne e te shfaqen alternativa te tjera per qeverisje, akoma nuk ka filluar.

Orienti qe paraqisni ju eshte Mit i rrezuar nga Kali.

Orienti i ketyre 50 vjeteve eshte i zhytur ne kampe refugjatesh, gra e femije te dhunuar, shoqeri ne konflikte civile te pariparueshme. Ketu lind edhe shpresa per krize ne Oksident qe nuk do ndodhe.

Oksidenti eshte ekletiktik dhe transferon qendrat drejtuese te civilizimit te saj brenda teresise gjeo-politike pa kriza shperberese. 

Krizat e Oksidentit kane qene prezente qe me lindjen e marredhenieve e kapitalizmit. Per pasoje keto kriza nuk kercenojne thelbin e civilizimit por thjesht ekseset apo anomalite e marredhenieve ekonomike. Nuk shoh asgje te vecante ne krizen e sotme e aq me pak rrenimin e BE sic predikojne Orientalistet.

Kurse Oksidenti qe paraqet ti moj Lebetime eshte Mit i rrezuar nga Gomari, sepse mjerimi dhe vuajtja njerzore nuk eshte vetem kur nuk ka sallam te haje, dhe lumturia eshte kur ka sallam te haje.

Urija dhe varferija fizike sigurisht qe eshte vuajtje e madhe (gje e pranishme deri diku edhe ne perendim, ku hyn edhe Albania), por nuk eshte me pak vuajtja (ndoshta me shume) nga varferija shpirterore, boshlleku i jetes, absurdi etj.

Keshtu ti qe po na ben ironira dylekshe me gjasme historia, je vetem nje kokebosh diskutimesh politike per Salen dhe Ramen, e nuk merr vesh nga arti perendimor qe eshte i teri nje deshmi e kesaj lloj vuajtje.

 

albania nuk hyn gje ne perendim. 

Hyn Kopliku qe ka kishe obskurantiste mesjetare si ka Parisi katedrale Shenmeridepari, dhe del Gjirokastra qe ka Komitet Partie jakobin senzhermendypre dru me pre.

Heretik, po ti si shpjegohesh qe je i palumtur????

Nese nje kokebosh si puna ime sheh me shume mungese lumturie ne Orientin e sotem se ne Oksident mungesa e perceptimit te realitetit cfare ju ben ju kokeplote.

A nuk e shihni Orientin ne flake e luftera civile e si shtetet bien njeri pas tjetrit? Po pret si Profili, menyra alternative qeverisjeje????? Nuk do kete, e mblidheni mendjen.

Ku eshihni lumturine e sallamit apo mungeses se sallamit, kur nuk jeni ne gjendje te mbroni jeten e njerezve ose celebroni fitore duke mare jeten e te pafajshmeve?

Ty nuk duhet te interesojne bindjet e mija politike apo vizionet e mia mbi seksualitetin sepse nuk eshte detyra jote te me gjykosh a te me konvertosh ne sektin tuaj fetar te preferuar.

Heretiku po më duket krejt një arrë kokosi... smiley Nuk di ta argumentoj atë që mendon... dhe për më tepër kam frikë se mendon se meqë ai është i trishtuar meqë nuk i njeh themelet "jetës" dhe ka një perceptim të gabuar të kësaj edhe të tjerët duhet të jenë kështu.

Inter Legere, e ke nis mire si rishtar, po pres me padurim sharjen nga nena si gjithe te tjeret. E sigurte qe do te ndodhe, por vetem pasi te mos vesh me dy pikat mbi "e".

 

smiley

Pikërisht pra, ata që e kanë ë-në pa pika, ata shajnë. Të lutem shumë, i dashur heretik, që herës tjetër kur të ngresh ndonjë konjekturë apo akuzë mbi mua të më citosh.

Pse te citoj, ti vetem vetecitohesh neqoftese une te pergjigjem me te njeten monedhe per "arre kokosi". Ti do te thuash nje tjeter, une nje tjeter me te madhe arre. E keshtu arrihet tek "mamaja" ne menyre fatale.

 

E mirë a'here. Je dakort t'ia lemë lexuesit të nderuar të Peshkut pa Ujë të gjykojë, jo vetëm mbi qartësinë e fjalëve të tua të mia dhe të të tjerëve?

Se eshte mjaft e veshtire te jesh i lumtur midis te palumturish, biles per personat e ndjeshem dhe te pergjegjshem mund te perbeje faj.

Kush eshte "ju"?

Pastaj me trego "ne", e pastaj flasim per te tjerat.

 

" Se eshte mjaft e veshtire te jesh i lumtur midis te palumturish "

smiley

Me bere kurioz, kjo gajasja jote eshte e nje personi te ndjeshem, dmth nga halli, apo e nje personi sholle gomari, apo me keq, e nje paraziti qe e bazon lumturine e vet mbi mjerimin e te tjereve?

Jo eshte e nje personi qe e ka zene teksirati me lexu carlleqet e e tua smiley

Ky problemi i karlliqeve eshte mjaft relativ, sidomos kur je kar politike.

 

Akoma me keq eshte kur je komplet, si puna jote.

Sidoqofte, por te pakten kar politike nuk jam, qe ngrefet e shkrefet çdo 4 vjet, e aq me keq çdo regjimi ne fuqi.

Kete qe e ke  e ke , rri gjithmone ngref smiley 

Kjo eshte gjithe merita ime, sepse kam pare shume kare politike ngref-shkref, pastaj perfundojne nga fundi si loqe e fishkur qe nuk ngre krye me.

 

Sigurisht qe eshte merita jote , s´ta mohon njeri , por nje gje se mora vesh pse e more per ters te qeshmen time , tani po ta them pse qesha , se me pelqeu si thenie , kaq , po ti si poc qe je i merr te gjitha gjonat mrapsh smiley

si tha Woody Allen, cfare kam dash e kam arrit ne kete jete dhe renditi gjerat qe kishte deshiruar dhe i kishte bere. ne fund tha: prap pyes veten, mos bota ma ka futur? smiley edhe Heretiku, e ka kete dyshim permanent.Dyshimi per gjithcka -kjo eshte zanafilla e krizes se oksidentit .

Tani kte nuk e morr vesh fare, si te pelqeka kaq shume deri ne gajasje shprehja e nje cari qe flet carlleqe e qe eshte poc?

Ta thash qe ne fillim se desha sqarim, sepse nuk gajaset per nje shprehje te tille. Emotikoni eshte pa vend po te kish pelqyer shprehja. Po te kishe vene te zgerdhimen nuk do te kisha pyetur e bere terkuze muhabetin.

 

Epo faji jot sepse sqarimin mund ta kishe kerkuar me estetikisht .

Thuaje atehere, ja po te kerkoj edhe falje. Keshtu sqaron edhe Ronin poshte qe te ka keqkuptuar edhe ai.

po he mo varja , se mos la njeri roni pa keqkuptuar dhe tjetra , kot qe ta dish , une skam qene asnjehere ne Politike .

Heretik, Brad po mbante krahun tat ndaj meje...po qeshte qe ti smund te jesh i lumtur prane te lebetitmeve....une e kuptova e se prisha terezine....ti more flake kot. Me pak emocional e me shume shkencor.

Po lere se e hongra ate kokerr ullini une tani , i futem mo Tikut une ne mes kur komenton ? mos mo vlla s´kam ndermend me e gdhi gjithe naten ne peshk smiley

edhe une e qepa se mos ndizet prap.

mos qesh...eshte shkence!

d.m.th ne perendim futen edhe filipinet,kenia dhe rep.afrikes qendrore?

S'do mend sepse qe kur Amstrongu e pa token nga Hena, epoka e neandertalit qe thoshte "dielli lind dhe perendon" dhe "lind andej nga perendon" mori fund.

Tjeter pune se as Kromanjoni nuk e ka vene re akoma se po kerkon per banane mesdhetare me kopaçe ne dore ne perendim te diellit librin e historise pellazge.

Tani sapo pashe ne lajme nje tufe njerzish te zhveshur, lakuriq, ne radhe para nje supermarketi ku kishte ulje cmimesh per veshjet.Sa te mjere dukeshin ata njerez ashtu cullak. Pamjet vinin nga Italia , diku ne nje rruge afer Vatikanit.Cfare shenjash te tjera kerkoni?

A eshte Perendimi ne krize ? Kush Perendim ?
 

ene nji teme nafijesh...

Tani duhet t'i japim definicion fjales "krize." 

quhet ajo periudhe historike qe nuk prodhon me vlera kulturore ose civilizuese. kur nuk prodhohen me te tilla, nuk ka me as prodhim ekonomik. pra fillon edhe varferimi material perveç atij shpirteror (qe fillon i pari ky).

Perendimi e ka m'terezi; te pasurit bohen me te pasur, e anasjelltash.

osht ne kriz 'er ti

s'e lu as topi

....22% ka qene fitimi mesatar i me shume se 75% te stock market per 2013 !smiley  .. lum ata qe kane pase ndonje pare menjane dhe e kane fute ne stock market smiley besoj me ket fakt  duhet te ndimohet edhe ai qe solli ket pyetje per krizen ne perendim.smiley
 

Krize/a parakupton stanjacion, mund te jete stanjacion ne ekonomi, ne reforma, ne shum fusha, ne nje fushe, dhe aty kemi stanjacion, krize me nje fjale. 

Nese me krize kuptojme renien dhe pushimin se ekzistuari si lider ndoshta edhe per nja 200 vjet te tjera jo.

Ne terma relative, sigurisht.

Europa s'e ka marre veten ndonjehere tamam pas renies se kolonializmit (shpirterisht). Edhe SHBA ka qe nga vitet 60-70 qe ka renie nga pikpamja relative. Jo se kane renie absolute, thjesht pjesa tjeter e botes po zhvillohet me shpejte.

Ne terma absolute, eshte qesharake ta shtrosh. "Perendimi" ka lene teper vlera universale per te thene krize ose jo.

greku la me shume po kjo se pengoi te zhdukej. 

Padyshim. Flasim në terma të globales, dmth të sistemit global ekonomik-politik, të kërkim-zhvillimit etj. Përndryshe nuk më duket se ka kuptim të krahasosh një vend me vetveten, në terma të konkurrencës.

Paul Kennedy qe ka bere nje nga librat me te mire mbi kete teme ("Ngritja dhe renia e fuqive te medha"), del me idene qe rrallhere eshte kriza qe shkakton renien po renia qe shkakton krizen si rezultat i paaftesise se fuqive per te organizuar resurset (ne renie) per te perballuar sfidat (ne rritje).

Psh SHBA ne termat e "fuqise" sigurisht eshte ne krize kur ke parasysh veshtiresite dhe kufizimet e saj nga pikpamja e burimeve financiare e njerezore per te perballuar njekohesisht problemet e sigurise dhe ato ekonomike. Ku duhet te shpenzohen leket: per te ruajtur supremacine ushtarake, ekonomike apo kerkimore, se leke per ti bere te gjitha s'ka. Cdo fuqi ne fund te fundit, deshton ne kete zhonglim. 

Sic thashe zhvillimi i botes nga bipolare ne multipolare ka qe nga vitet 60 qe ka filluar e nuk eshte rezultat i krizes se tanishme ekonomike (Shba psh ka kaluar nderkohe 5-6 recesione). Megjithse ne krye te inovacionit e kultures, avantazhi keto 50 vitet e fundit mes perendimit e pjeses tjeter ka ardhur, pa pushim, duke u zvogeluar.

Andej nga tema me kinezët vuu komentet. 
Duhet marrë vesh, nga vajti ajo kriza që po përjetonte perëndimi dje? Asnjë argument deri më tash... dhe faji nuk mund t'i atriibuohet pyetjes time, që me thënë të drejtën e lashë kastile të vagullt, e për më tepër vendosa thonjëza, për të induktuar më shumë forma argumenti dhe nuance të këtij.
Po, prap. Pa ndonjë argument më duket se mbeti kriza e supozuar e "perëndimit".

Problemi eshte se pyetja duhet te ishte me konkrete , keshtu si e ke shtruar ti cfare komentesh pret ?

O brad, lere Perendimin se e ka ne terezi, si po ja bejme per Shqiperine qe po e mjerojne cmimet e larta, papunesia dhe cmenduria e qeverise?

A jemi per shesh a jo?

t'ishte berisha ne pushtet nuk do kish mjerim ?

Jo, cmimet nuk do ishin rritur ne kete menyre. Cmimet kaq shume dhe kaq shpejt jane rritur si efekt i drejtperdrejt i politikave fiskaleve te qeverise.

qeveria kerkon te varferoj popullin me qellim ?

Sa i qut që je more. Ai po evidenton lidhjen shkak-pasojë, që kush merr vesh nga ekonomia s'kishte pse priste realitetin sepse ia njeh zhvillimin dhe ç'ka prodhojnë. Ti tani flet për qëllimin. Po mund të jenë edhe nga budallallëku dhe paaftësia e Qeverisë. Ndërsa po të jetë si pyet ti, i bie që kjo të jetë një qeveri kriminale që punon kundër shqiptarëve. Po, është më mirë për të gjithë të mendojmë se e ka nga paaftësia, edhe sepse duhet të shikojmë akoma se si reagon tregu...

po mire, pse pergjigjesh per pyetje qe nuk te jane drejtuar ? 

qe nje pyetje per ty : ne nje europe ne krize, a mund te kete nje shqiperi jashte saj ?

Shiko keto pyetjet prej budallenjesh qe bejne si te zgjuar i injoroj zakonisht, por po e bejme nje perjashtim: qeveria mund ta beje edhe me qellim (po ky eshte mendim subjektiv i imi qe nuk e kam mbeshtetur kete qeveri), qeveria mund ta beje edhe nga paaftesia, qeveria mund ta beje kete te keqe nisur edhe nga qellimi i mire por qe nuk funksionin modeli.

Ne fakt, qeveria po e ben pasi keshtu eshte modeli qe i ka urdheruar fmn dhe bb. Qytetaret do rendohen ne taksa qe fmn dhe bb te zgjidhe qesen per ti dhene borxhe qeverise, e cila pa keto borxhe e ka te sigurt deshtimin me keq se skenari grek.

Sic ja thane edhe ekspertet qe kishte thirre vete Rama, ky model e ka probabilitetin me 95% te deshtoje.

Por, ketu kemi edhe nje mashtrim elektoral, u premtua ne fushate qe shumica ose me sakte 97% e shqiptareve do paguanin me pak, sot 100% e shqiptareve ne taksa direkte dhe indirekte do paguajne me shume.

Bej cicin tani.

Poet, cmimet jane pasoje jo shkaku...

shume e drejte. 

jane pasoje e mosbesimit te popullit tek premtimet e Berishes per rroga te larta e çmime te ulta. ata kerkuan me vetdashje te paguajne taksa sa me shume. me mire te varfer sesa me borxhe. ky duhet te jete, shkaku.

Logjik e çeliktë! S'ke ça thua! smiley

Celik i partise fare. Borxhi ishte 60% e gdp me qeverine e Berishes, po shkon ne 75% te gdp me qeverine e ngjalave me borxhet qe ka marre dhe do te marre se afermi. Edhe ne ato rankimet boterore per keto pune, pas borxhit marramendes te Rames, Shqiperia zbriti ne renditje.

Tjeter mashtrim elektoral. U sulmua Berisha pse kishte borxhin 60% dhe i gjithi borxh i marre per investime jo shpenzime per rroga e pensione, sot keta po e cojne ne 75% borxhin dhe hic per investime.

eh, po te lesh arken e shteti bosh kjo do te te ndodh, Berisha e la bosh arken ! I beri rush e kumblla, te gjitha ! Sa ishte ne pushtet uje te zi i nxori. ti thua " keta po e cojne borxhin 75%!!!!"  smiley Une habitem si nuk e denojne! 

ta denojne duhet te denojne te gjithe ata qe do vijne pas tij. dmth rama duhet njekohesisht te nenshrkruaje edhe denimin e tij ne fund te pushtetit. se nuk ka asnje shanc qe t'i pakesoje borxhet.

borxhet nuk po i ndalojne dot vende si spanja, italia, franca, etj, jo me shqiperia vendi me i varfer historikisht i europes moderne.

ps: shtetet sot jane bere makina, qe nuk ka katunar ti mbaje me taksa, me dy gjela e dy pula qe ka ne bahçe. dhe jane armatosur popujt sot, nuk shkon dot dhe ti vjedhesh si me pare. per te mos thene, qe ushtria do pare gjithashtu, dmth duhen borxhe te reja per ta paguar.

Ore ti je budalla apo ben vete si i tille? Po beji nje pyetje vehtes se ne cfare rrethanash mund te shkoje borxhi nga 63% ne 73% vetem brenda 3-4 muajve? Pergjigja eshte se shifra 63 ka qene fiktive pasi qeveria e kriminelit kishte borxhe te fshehura apo te pa deklaruara ndaj te treteve. Nese do ti kishte paguar borxhi do te ishte 73%. 

kur te filloj kriza prej verteti ti do kthehesh me vrap ne shqiperi. prandaj mire do ishte ta kishe gati nje valixhe (me nje kallup flori ne te), se si dihet.

Kriza e Perendimit ekziston ne vlera morale e ekonomike, por ka qene prezente perhere me shume si kemban alarmi. Krize eshte qe nje femije kinez te shesi veshken per nje I-phone, dhe krize eshte kur nje adoleshent Amerikan, i rritur ne zone te bardhe te pasur, me cdo pajisje teknologjie te mundur ne dore, e me ngjyra te ndryshme, te vrase nenen me automatik, dhe te vrase nje dyzine bebe-femije ne shkolle.

Ndryshimi eshte qe ndersa Oksidenti i ka kapercyer krizat thelbesore, Orienti apo Kina jane te zhtytura ne pasiguri. 

Kriza eshte ne permasa te pamata, e gjithanshme dhe e pazgjidhshme.Ne se nuk do kete nje lufte me permasa te medha, gje qe do ishte dhe nje " zgjidhje", ky shekull do te jete shekulli i krimeve te shumllojshme.

ky shekull do te jete shekulli i krimeve te shumllojshme.

Atëhere duhet lexuar me patjetër Nostradamusi për të parë datat...

vetem datat nuk i ka te sakta ai, se te gjitha te tjerat i kane dale. 

pranej ate valixhen me kallep mos harro. se do te bejne sallam fashistet italiane kur t'u vije koha e re. duçen vetem presin te veshin uniformat.

smiley

Si ka thene Maltusi, popullsia ritet dyfish ne cdo 30 vjet ne progresion gjemotrik, ndersa te ardhurat, ne progresion arithmetik. luftrat jane te domosdoshme! Jemi shume afer ketij konfliktismiley

dakort me maltusin, po luft kundra kujt ?

pastaj a fitoi gje gjermani nga lufta qe beri ? çfare pra do te fitoje me shume, ai qe do ta nisi luften perseri ?

Wee, po kapim 100 komente.  E para, nuk jemi të sigurt nëse perëndimi kapitalist ka krizë, dhe e dyta nuk jemi në gjendje të argumentojmë.
Kush e di ça do mendoj lexuesi me ne? 

perderisa fjala perdoret gjithnje me shume ne shtyp dhe fjalimet e politikaneve, nuk duhet te jete rrene. s'ka zjarr pa tym sikur thone. vetem tymi duket ne kete moment.

Perendimi nuk eshte fare ne krize .

Jam dakord! smiley

pyetja duhet te ishte per lindjen, jo per perendimin. perendimi i ka kalu hallet e krizave dhe ka ec edhe me perpara. po lindja kur do behet?!

lindja (rusia, turqia, kina, etj) po fuqizohet me shpejt sot. si dhe amerika jugore (brazil; argjentine).  

duke hequr Japonine, Korene e Jugut, dhe Israelin, te gjithe te tjeret jane ne krize te thelle, nga cdo aspekt qe ta shikosh, dhe nuk krahasohen dot fare me perendimin.

ti qenke ne ender atehere (ai flamuri tend i kujt shteti eshte ?). mirupafshim pra. 

Nuk ka pse shqetësohemi. Edhe këtyre po ua fusim krimbin "korruptiv" kapitalist nga brenda... smiley

kapitalizmi eshte NATYRE ! e atij qe çdo gje e mat me lek. por ka njerez dhe civilizime qe nuk e masin gjithçka me lek, me para. por te tjera vlera i kane prioritet.

psh, nje shkencetar rus, i kerkoj shtetit ta paguante me pak se pse ai perfitonte rroge te madhe e cila nuk i hynte ne pune. shtonte veç llogarine ne banke. e pamendueshme per disa njerez kjo lloj sjellje.

S'e mora vesh!

ti nuk behesh dot pronar, dmth kapitalist, po nuk pate fillimisht deshiren te besh pare. te kesh sa me shume nga keto.

dmth te gjithe punetoret ose rrogetaret futen ne kete kategori. ata nuk jane kapitaliste, se nuk behen dot te tille, deshira per para u mungon si e dhene.

deshiren per para, çifutet pershembull e kane me te madhe se shume popuj te tjere, po ashtu dhe anglo-saxonet. 

Po pse e redukton kapitalizmin në mënyrë kaq të trashë. Ça je komunist dogmatik?

Kapitalizmi është e do të mbetet motorri i zhvillimit, sepse ka në thelb të vet konkurrencën dhe garën. Këto janë shtysa e zhvillimit dhe përmirësimit, së bashku me nevojën. Por mund të shikohen edhe së bashku, si nevoja për t'ia kaluar tjetrit, apo për të patur më shumë resurse se si. Natyrisht kjo është një pamje e shtrembëruar e kapitalizmit, meqë perëndimi sot nuk synon këtë por tenton të marr vetëm filozofinë kapitaliste, kuptuar si mjet për tek qëllimi. Dikush kërkon të realizoj një projekt, bie llafi të shkuarit në Mars, Për këtë askush nuk është në gjendje të jap ndonjë zgjidhje praktike apo vetëm teorike përtej kornizave të ekonomisë së tregut dhe sistemit kapitalist. Përndryshe, thjesht eksplorimi nuk është i mjaftueshëm (Mora investimin në projektet hapsinore, për ta thjeshtuar konceptin, por kjo vlen për gjithçka tjetër.)

po te ky blog cila nevoje na sjell neve ? deshira per para ? 

ka njerez qe nuk e humbin kohen kot, se mendojne qe koha eshte flori. e ke degjuar gje kete shprehje ? çfare kuptimi i jep ti asaj ? 

si dhe te shkuarin ne mars apo hene apo kosmos, komunistet e realizuan perpara kapitalisteve. bile keta akoma perdorin stacionin orbital qe ngriten komunistet. a sheh dhe qe pa konkurence midis njerzve mund te realizohen gjera te medha, bile gjerat me te medha.

po une trut e mija nuk i zbraz dot te mbush te tuat, se ke kafke te vogel, nuk i nxe dot.

Ta thash ke logjik të çelikt. smiley

Je komplet ekstremist. Ti, pa thënë gjë njeri, pretendon se njeriu duhet të sillet ndaj njeriut në terma të kapitalizmit. Kjo është , ende, një nga pikat themelore të dogmës komuniste. Sado që në shtetet që kanë sot ekonomi tregu, e që janë ato që janë vende demokratike, ekziston edhe një anë tjetër e medaljes që përfaqësohet nga "ashensori social", ku shteti mbi bazën e legjislacionit jep mundësi të barabarta. Theksoj mundësi, jo rezultate të barabarta, apo krejt të kundërta siç pohoje ti tek ai artikulli ai atij çunit që ankohej për meritokracinë.
 

Nga ana tjetër, ajo që thua për  daljen në hapsirë të Gagarinit. Ajo ilustron pikërisht termin konkurrencë. Veçse në këtë rast specifik rolin e ndërmarrjes e luante një shtet dhe jo një firmë. Dmth BS luante rolin e një firme gjigande që nxitej të bënte më mirë. (Pa hyrë në detaje, meqë SHBA nuk kishte ndonjë interes, dhe u interesua vetëm pas sfidës së BS, çka ilustron prap thembin e konkurrencës dhe të garës, si bazë themelore për avancimin). 

Përndryshe barazia dogmatike ekstremiste, me lugë floriri e të ngjashme, prodhon vetëm stanjacion, parazitizëm.

Rritja ekonomike ne vendet e varfera nuk duhet pare automatikisht si fuqizim. Ke harruar Indine ne Lindje. Italia ka nja 50 vjet rritje zero, por jetohet me mire se ne te gjitha vendet e mesiperme. Kurse Demokracite e brishta si Shqiperia pergjithesisht nuk mbijetojne dot me nje rritje ekonomike modeste sic eshte ajo 2-3%. Them Democracia e jo qeveria, gje qe con ne spirale dhune civile e varferimi te metejshme, deri ne shperberje te shtetit si shtet i deshtuar.

me fjalen FUQIZIM zevendesova ate ZHVILLIM qe me duket pa kuptim. 

ajo india, ka sot armen berthamore, dmth eshte e papushtueshme prej anglezeve perseri, sikur ketyre ti shkoj ne mendje akoma ta varesojne/pushtojne (shih teorine e maltusit tek nje postim me lart)

Me duket sikur direkt a indirekt prisni konflikt midis Orientit e Oksidentit. Konflikti do te vazhdoje ne Orient brenda Orientit, mos shihni enderra papushtueshmerie me Angleze, ata iken se sdonin te rrinin me e nuk vijne me si ushtarak ne Indi. Me e afert eshte nje lufte midis  Indise e Pakistanit ne Orient, ose nje Konflikt i Kines me Indine per pasurite e ujit te pijshem, perseri ne Orient.

Nuk shof konflikt te natyres se tille ne BE, Demokracite nuk luftojne ne Civilizimin Oksidental.

Nuk ka pune!! Puna eshte ajo qe ti kryhen,per te cilen shperblehesh ne monedha,qe te lejojne te mbash frymen gjalle!! Ata qe kane pune nuk ndihen te sigurte,pasi tregu i punes nuk ka rregulla qe u krijojne puntorve sigurine per te cilen kane nevoje! Heqja dore nga trajtimi i njerzve qe ngrihen ne mengjes e fitojne buken ndershmerisht si te deshtuar ne jete,eshte rruga qe duhet ndjekur per daljen nga kjo krize qe ka qe ne 2008 qe ka mberthyer kete vend perendimor!! 

Ça thuhet, do ta rrëzoj ky Renci atë Letën?

P.S: Gjermania dhe vende të tjera nuk vuajnë si Italia, madje as nuk e ndjen fare krizën, sepse ishin në rregull me financat. Kriza Italiane dhe më gjerë e disa vendeve të tjera europiane, përtej shkëndijës së parë, që thonë se erdhi nga Amerika, i detyrohet problemeve  të brendshme. Historikisht nuk kanë patur politikat e duhura fiskale dhe zhvillimore.

Iku dhe Roma smiley!! S'di gje per Renzin,une kam qene e mbetem me Bersanin(me qe ra fjala,keq ne spital).

Ne evrope,nje Gjermani e Angli nuk e perjetuan krizen(hiq ata nordiket qe kane ngrene buke vec),Italia nuk ka qene kurre me mire se ata qe te jete sot,keto muhabetet me probleme te brendshme te gjitha te verteta,por qe gjithmon e kane shoqeruar edhe ne momente te mira!!Une shkruaj per pervojen personale e ate qe shoh rotull meje,per koicidence kriza filloi pikerisht kur imprenditoret u turen me liberalizim tregu pune me Berlusconin ne krye,duke prere degen ku ishin ulur per mendimin tim,eksportet italiane kane rene pak ose shume pak keto vite,eshte tregu vendas qe mungon,pikerisht sepse njerzit nuk kane mundesi! Pastaj e keqja nuk ka fund..kur te mblidhen,te mblidhen te gjitha bashke!

Po si s'qeka n'krize? Minus 29 ne chicago sot, minus 30 n'toronto, ne mumbai qef o qef, plus 25

Kriza do te jete shume e madhe ne shqiperi, pushtetaret paraardhes, kane lene nje problem shume te madh per brezat e rinje, mbi 70% e popullsise ne 10 vitet e ardhshme do te jene  do te jene pa pensione, sepse ne 23 vjet pushtet demokratik( hajdutesh) shumica kane punuar ne te zeze, pa siguracione! 

aq me mire. po duhet te jesh ekonomist ta kuptosh. pensionet nuk do te mund t'i paguaj nje moment asnje shtet, prandaj ata po e rrisin moshen per te punuar deri ne plakje. 

puna eshte tek superprodhimi (kriza e vertete e kapitalizmit). dmth me vendet aktuale te punes prodhohet me shume se duhet, pra si mund te krijohen vende te reja pune ? kjo eshte ngerçi, qe nuk gjen zgjidhje. 

shqiperia e bile gjithe bota, kane jetuar shekuj te tere, pa pensione. ashtu do jetojne perseri. vetem familjet me shume femij e patriarkale do mbijetojne. te tjeret do jene skllever ose do vdesin per buke.

shqiperia e bile gjithe bota, kane jetuar shekuj te tere, pa pensione. ashtu do jetojne perseri.

Sa "bukur" i kupton ti pensionet! Le kur flet per Shqiperine! Kane jetuar pa pensione por  kane vdekur me te rinje nga skamja dhe mjerimi! s`kane patur kushte, vdisnin pa mbushur te 50 tat! 

Varet. Nga ana ekonomike, pavaresisht se eshte ne gjendje te rishpik modele te ndryshme, po bie ne menyre te ngadalte dhe te pakthyeshme. Shtete si Usa apo Kanada kane transferuar bazen e tyre ekonomike ne azi qe eshte industria. Jane zhdukur breza te te tere profesionesh qe ekzistonin para 20-30 viteve dhe qe ishin fuqia me e madhe blerese. U kane ngele vetem kartat e kredit. Pjesa me e madhe e popullesise po futet ne nje rreth vicioz. Nuk punon por konsumon. Qe te konsumoj perdor creditin dhe futet ne borxh.Klasa e mesme ne keto vende po shperbehet. Ka shume te pasur dhe te varfer.
Nga ana shpirterore, pavaresisht vlerave universale humane qe trumbetohen me te madhe nga vendet perendimore, ne jeten e perditshme njerezit jane bere me materialiste sec kane qene. Kjo i ben te mos kene skrupuj dhe empathy. Gjithecka behet per aparence. Kaq tani se po dal por pyetja eshte shume interesante.

ke bere analize te drejte.

Cdo brezi i duket se ka shpik rroten. Sidoqofte, s'ka lezet ... rrota pa icik krize. smiley

smiley

Pyetjen e ke 20 vjet te vjeter, nuk ka me ndarje perendim-lindje, ndarja eshte veri-jug. Dhe ne fakt veriu nuk ka krize

... po ne fakt ka ca vende ne veri qe jane ne nje lloj krize qe nuk di ca emri ti vej. Shembulli tipik eshte usa ku shikon ne televizor pabuksa qe votojne republikanet dhe pjatalares qe blame-in occupy wall street. Per mu eshte krize, se ca lloj krize nuk e definoj dot, po duhet ta kete nje emer

Jo po të majtë që janë miliardera... 

Teknikisht eshte e pranueshme, atyre nuk ju cenohetstandarti dhe sikur ti kene taksat 70% Po elaqim zorraxhi qe nuk duan sherbim shendetesor falas vallai nuk e kuptoj dot.

Eshte identitet i rreme Swed...ata pjatalaresit duke mbeshtet Republikanet ndjeheshin Aristokrat qofte edhe per nje moment, pavaresisht se kishin deklaru 7 kalamoj si dependents, dhe plaka me plakun do humbnin ndihmen financiare dhe shendetesore.

Kur njeriu vuan ka enderra pasanikesh, pavaresisht se mengjesi e gjen me keq. Si tha ai fshatari me pak toke ate moment fatal qe pa token per here te fundit, para se te futej ne koperative???? Shenomeni edhe mua.

Miliona njerez jane para dilemes; nje vdekje te neveritshme apo nje varferi e sterholluar.Te mjeret ne histori kane perzgjedhur ...te paren.E ne se syte do na shikojne se vdekja mund te mposhtet edhe nga njerezit me te perbuzur, ahere lipset te jene shume me kerkues ndaj vehtes.... ata qe qeverisin boten.Sepse flasin shume, por asgje nuk thone.
Ne ppu, sikur coc dine ....e thone !

Oksidenti eshte ekletiktik dhe transferon qendrat drejtuese te civilizimit te saj brenda teresise gjeo-politike pa kriza shperberese....smiley

Kush i jep DUM kesaj e ka zgjidhe Problemin smiley Shefqeti pse nuk komenton per Rajonin , Europen , Boten e me Gjere e Gjate ? Mund te na i xebertheje ? Kane dale dhe Probleme te Relativizmit me Absolutizmin .Ka probleme aty !

Iku dhe Perndimi !.Kina Po qe Po u be dermile qe me citatet e Maos ..U cek pak dhe Amerika po nuk kemi Kohe se eshte problem i gjere .Kore , Kub , Japoni , Indi , Brazil  i kemi si facoleta .

Helehyqmylyla qe kemi Poetin smiley qe LeftKopeja ja paska shtyre pak gjelperen dhe po perdor ..Shqiperia ....Nuk e mbajti  i currufjaksuri po u josh nga Termat Perendim dhe LefKOPEJA e ngrate i shtypi FMN e BB . Hallall !

Hjade PPU Hajde ! Klas i Larte .Mbare Vit Riu ! 

 

Ja nje tjeter rast i humbur ku nje makro/mikro ekonomist specialist PTH shkelqen me mungesen e tij.

nuk ka gjithmone mire!  do kete edhe kriza qe sherbejne si sfida  per  te dale nga kriza..   pastaj  mendoj qe po te shohim historine, jo shume te larget,  ''krizat''  ne perendim  prodhonin  direkt  lufte.  (vet shtetet e perendimit  me njeri tjetrin)  ndersa tani lufta  as qe diskutohet me!  dhe kjo per nje periudhe goxha te gjate..  tashme  per te dale nga kriza vetem bashkpunohet.. 

 

Mendoj se ka shoqeri civile dhe klasa politike te cilat jo per komfort por per nevoje, jane te detyruara te shikojne faktet ne sy. Kriza ne Europe mendoj se po ndikon keq edhe ne Shqiperi, dhe ky fakt ne menyre te ndergjegjshme shqeteson popullaten, por nje pjese - >>>  qeverine shqiptare nuk di ne c'fare niveli po e shqeteson.  C'tmerr te varesh nga keta njerez

Ok, i lexova komentet të gjithë dhe vura re se të gjith i vini vërdallë po askush s'ka mundur të prek thelbin! Nuk e quaj dështim këtë sepse shpesh jo gjithsa duket është realitet dhe jo gjithsa s'duket është bosh e pa vlerë!

Krizë Ka. Kjo është mëse e dukshme! Kush guxon të thotë të kundërtën ja fut kot. Por thelbi i krizës nuk është as kulturor, as social, as i lidhur me Orientin apo Oksidentin. Kjo në këndvështrimin tim të realitetit. Kriza e sotëme ka më shumë bazë Mentale se Materiale. Në disa vende materjalja hidhet posht, shpërdorohet çdo ditë e më shumë. Kjo jo më kot, asgjë nuk bëhet pa qëllim kur vjen fjala për gjëra globale. Kuptohet, nuk është dhe aq e drejtë, madje, nuk është aspak e drejtë, por është kështu dhe ky është realiteti që të gjithë shohim. Po shpjegohem më qartë; Në perëndim, dikush e ndjen veten nê krizë se nuk blen dot një Iphone, në të kundërt, në lindje apo në afrikë, janë në krizë se nuk arrijnë të mbushin dot stomakun! Këtu i ka fillimet ajo kriza e vërtetë! Ka një lëvizje globale dhe disi e pranuar nga çdo shtet (në heshtje e në hije pa e marrë vesh sidomos forumi i Peshkut smiley ) drejt frenimit të rritjes së popullsisë. - Think Big - është ç'farë bota po bën. Deri në vitet 1900 bota kishte rreth 5 Miliard banorë e ndërsa mbas 1900 e deri në 2000 pra në vetëm 1 shekull, popullësia botërore u ngjit në masën 7.2Miliard. - Ky grafik këtu http://en.wikipedia.org/wiki/File:World-Population-1800-2100.svg  ka 3 skenar. Nëse do vazhdoj me ritmin e sotëm, fundi nuk i dihet ku përfundon dhe kjo është shënuar me të kuqe. Një skenar tjetër është me ngjyrë portokalli që është gjithmon më mirë se ritmi i sotshëm, e ende më mirë skenari i tretë që duhet harritur, pra ai i gjelbërti. E dimë mirë se sot njerëzimi i ka konsumuar qysh në Shtator të gjitha ato resurse që Nëna Natyrë prodhon përgjat 1 viti, kështu që jemi 4 muaj në borxh. (ah këto borxhet që s'na u ndanë) 

Së fundmi, e këtu dal tek shkak-pasoja e cituar dhe ca mêsipër, dikush këto kosto do i paguaj, po si!? 

Luftë!? Jo, nuk është opsion, aq mê tepër kur e dimë se në duart e njerëzimit ka armë aq të fuqishme sa do e kthenin këtë -Pale Blue Dot- në një planet pa jetë! Por edhe "lufta" ka evoluuar ashtu si rraca humane vete dhe lufta me tê cilën po haset njerëzimi sot, është Kriza. Kjo, nê 95% të saj e shkaktuar ARTIFICIALISHT me qëllimin e vetëm FRENIMIN e___

____e rritjes marramendëse të popullsisë. Në këtë rast, kuptohet, dikush do bëj vetvrasje si ndodh përditë mes atyre që s'blejnë dot një Iphone apo atyre që s'mbushin dot barkun e fëmijëve. Shkak-pasoj i krizës, ashtu si dhe fakti që sot e kêsaj dite, fëmija i parë që sjellin në jetë 2 të rinj, është mbasi ata i kanë kaluar të 30tat për t'mos thënë të 35tat ndërkoh që në vitet 50,60,70,80, kur ishin ende 30 vjeçarë kishin nga 2 apo 3 fëmij.

E kështu me radhë me popujt e rracave të ndryshme, feve, kontinenteve.

Po, êshtë një luftë, por që s'bën BAM. Është brenda teje. Try to win it.

po mire mer; provimet e te tjereve neve do na  i kalojne kshu?

te pakten na jepni kompetenca vleresimi e korrigjimi se ne po e bejme punen tone me pergjigje te vlefshme.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).