Sapo lexova nje shkrim tek gazeta "Sot": Shoqëria civile kundër rikthimit të armëve kimike: Shqiptarët folën një herë, do i kthehemi protestave" 

Pyetje:

-Kush eshte me i madh: elektorati apo shoqeria civile?

-Po une qe nuk dua asnje nga keto shoqatat, se i kam inat, kush do me perfaqesoje?

-Perse duhet qe keto shoqatat te vendosin apo te marrin ne dore fatin tim, apo te shoqerise?

-Perse duhet te degjojme Sazan Gurin, Blendi Kajsiun apo Kozara Katin dhe nuk duhet te degjojme Ramen, Berishen, Ruçin apo Bashen...kur keta ne i kemi zgjedhur vete, kurse "sazanet" jane te vetemeruar dhe bejne parà me keto biçim organizata...?

46 Komente

Pse eshte me i zgjuar Prof Sazan Guri nga Prof Xhelal Mziu, apo Bledi Kajsiu nga Adri Nurellari, apo Altin Goxhaj nga Xhemal Mato, apo Mesila Doda nga Erion Braçja, qe duhet me patjeter tu shkojme nga pas...e ti degjojme per "urtesine" qe tregojne....???

Ky zinxhir i "kush eshte me i zgjuar" nuk mbaron asnjehere. Dikush tjeter mund te thote "pse eshte me i zgjuar Edi Rama, apo Ilir Meta, apo Endri Fuga..." - e kupton? Si dhe ajo qe the me poshte "po kush me siguron mua qe edhe shoqeria civile nuk vuan nga keto sindroma...??????"  Eshte rreth qe s'ka te mbaruar. Edhe shoqeria civile mund te vuaje nga ato sindroma - por kur do behet zgjedhja ne vend te ecejakeve "ke te besojme?"

Ndoshta e kam gabim po njerezit dolen ne protesta kundra armeve kimike pse e ndjene dhe menduan ata vete qe nuk i duan, e jo pse u tha Sazan apo Altini. Po ashtu sic e ndjene qe Saluku (TM i lebetitmi) nuk ishte me i mire per ta prandaj s'e votuan.

Ndoshta PS-ne e votuan pse gjate fushates ishte kundra importit te plehrave - te pakten keshtu u tha. Ceshtja e armeve kimike nuk ekzistonte perpara zgjedhjeve keshtu qe njerezit s'kishin si te jepnin voten per kete gje.

Megjithate te jap nje drejte teorike qe perderisa i jep voten, i ke besuar qe te marre vendimet per ty ne 4 vjetet e ardheshme.

Shoqeria kopile (tm Dash Shehi)

shoqeria cilvile ka njelloj roli, si tip sensori ne shoqeri, por ne Shqiperi nuk quhet sepse keta, ose jane vegla te politikes (tamam si ato sindikatat e shumta) ose vegla te ndonje subjekti a fondacioni te dyshimte, si Sorosi do thosh shqiptari vjeter..smiley

...por qe te thuash: "perderisa kemi votuar politikanet qe deshem, le tu besojme atyre cdo lloj vendimmarrje, e thjeshton skajshmerisht alidemso... sepse politika/qeveria qe vet kemi votuar nuk na garanton ne asnje menyre se do te marre gjithmoje vendimet e duhura ne te mire te shoqerise... kjo per shume arsye: sepse eshte e korruptuar, sepse eshte e paafte, sepse i intereson "politika e ngushte" qendrimi ne pushtet, etj etj......

.................kjo per shume arsye: sepse eshte e korruptuar, sepse eshte e paafte, sepse i intereson "politika e ngushte" qendrimi ne pushtet,............

ore kete e kuptoj une shume mire Belulo, po kush me siguron mua qe edhe shoqeria civile nuk vuan nga keto sindroma...??????

....... si ta besoj une shoqerine civile, kur ne krye te saj jane sharlatane te tille si Sazan Guri apo Altin Goxhaj...?? 

po edhe une ate them me siper alidemso, eshte e veshtire te kerkosh  shoqeri civile ne Shqiperi ashtu sic duhet te jete ne te vertet, sepse  pervoja ka treguar qe ata  behen ''vegla'' te dikujt...   Ok. nuk mund ti akuzojme te gjithe sepse ka edhe  individe idealiste dhe  te ndershem!

nga ana tjeter,  shoqeria civile nuk eshte  konkurente me  politiken dhe qeverrine, sepse keta nuk marrin vendime..  vendimarrja , mire apo keq, eshte barre e qeverise dhe politikes.  e thashe kete se po duket sikur ti i  ''barazon''  rolet e  tyre.

Ja corre masken dhe Sazanit vallaj? smiley

Po une qe nuk dua asnje nga keto shoqatat, se i kam inat, kush do me perfaqesoje?

Krijo shoqaten tende. Ka vend per te gjithe. LOL

nuk dua asnje, se i kam inat

Shoqatat jane nje grumbull njerzish pa asgje te perbashket dhe nuk kane asnje rezultat konkret ..Kane nje ne krye qe vjedh Donacionet dhe shperndan lemosha per lehsit e tjere me te afert pas tyre pas .Kjo eshte karakteristika e Shqiperise per ato qe marrin persiper karakter Shoqeror .Tipike shoqata e sharlataneve , Ju Q N berisha me ZMK 

 Nuk duhet pergjithesuar sepse ka edhe shoqata te dobishme si psh "shoqata kunder pijaneceve( alkooolit) ' ose " shoqata e pordhaceve " etj te kesaj natyre . Sidomos kjo e dyta eshte fantastike . Dikush nga ata qe kane marre pjese   ketu ne USA tregon se Situata zotrohet nga nje mirkuptim harmonik ku sejcili cfaq aftesite e tij  pa merzitur njeri !

Agjentë ideologjikë të panevojshëm në kushtet e Hollivudit dhe të keqpërkthyesve të tjerë që i kemi me lopata.

Me tharjen e fondeve të jashtme, ruani fondet e brendshme, sepse siç qenka shprehur ministrja e kulturës, "më kërkuat të mblidhja njerëz që qëndrojnë mbi klanet, por njerëz të tillë nuk ka. Në Shqipëri të kërkosh grupe mbi klanet, është si të kërkosh marsianë", që sidoqoftë mbetet perspektivë mjerane, reduktuar bota shqiptare në një listë të ftuarish tek Dudushi.

Në Shqipëri të kërkosh grupe mbi klanet, është si të kërkosh marsianë", që sidoqoftë mbetet perspektivë mjerane[...]

Duket e paskeni shoshitur mirë e mirë Shqipërinë... Ça metode përdorët?

Metodën spekulative, atë më të sigurtën. Nuk mund të shprehet një ministre, qoftë e stazhonuar qoftë me pak muaj në detyrë - në rastin e dytë është absurditet, gafë profesionale, të deklarosh kapitullimin që në nisje të luftës - si një emigrante që ka vendosur ta kërkojë fatin guvave të Titanit. Ministrja flet akoma si "shoqëri civile", me sa duket nuk e ka kuptuar hopin identitar. Ironia është që Kumbaro u zgjodh si kandidaturë përtej palëve. Për diskutime të tjera metodologjike shihemi tek tema e Lazaratit.

@alidemsin

Shoqeria civile nuk e zevendeson aparatin e shtetit, te perbere nga ekzekutivi dhe legjislativi i zgjedhur dhe gjyqesori i emeruar, por e ploteson ate, per pjesen qe i takon. 

Ata personat qe permende ti pak me lart perfaqesojne nje ndjeshmeri popullore transversale, ne kete rast perkujdesjen per mjedisin. Reputaconi dhe pesha e tyre ne popull duket qarte sa here qe ata i servirin opinionit tema dhe kerkojne prej tij mbeshtetje. Kur gjejne mbeshtetje, si ne rastin e protestave per armet, athere idete e tyre dhe ata vete kane fuqi perfaqesimi. 

Qeveria dhe legjislativi mund t'jua fusin ne pordhe pa problem fare, por do tju duhej athere te perballeshin me renie te popullaritetit, ne rast se nismat e sh.c. gezojne mbeshtetje popullore. Rreziku ne kete skenar eshte qe revolta popullore e ndezur nga shoq. civ. te kanalizohet dhe te fryje rradhet e opozites. 

Pertej ketij arsyetimi pragmatik, qeveria dhe legjislativi eshte mire ta degjojne dhe te ballafaqohen me shoq. civ. per sa me shume tema sepse kjo mund te kete prurje qe i mungojne mazhorances, per tema te caktuara.

Obi-Wan, ky eshte komenti me i llogjikshem qe kam lexuar gjer tani ne kete teme. 

E besoni apo jo, shoqeria civile eshte njesoj, ne cdo vend! Dmth nje peme pa kokrra, ose me mire te them nje lloj bime parazite pa rrenje, qe ushqehet nga pemet e tjera. Edhe vendi yne nuk ndryshon aspak nga vendet e tjera, shoqata pa fund, qe bejne vetem retorik dhe simpoziume, konferenca, workshope, tralalalalala, dhe asgje me shume. Asnje veprim konkret, asgje per te zgjidhur probleme reale dhe konkrete! Provo tu drejtohesh per dicka reale, te prekshme... pergjigja do te jete e tipit: ne nuk kemi mundesi, nuk kemi fonde, ne perpiqemi per te sensibilizuar, ne kemi kete faqen e internetit, e kemi bere bukur apo jo? Ama buxheti real i tyre eshte disa dhjetra milion ne vit!

Ironia nuk perfundon ketu; kete lloj "pune" bejne edhe organizata qe te fikin deren me reputacion, si Save the Chlidren, Roda Barnen (lista eshte e pafundme!) deri tek organizatat me karakter fetar qe trumbetojne se jane per te drejta te barabarta, ndalimin e dhunes etj etj.

Shkurt, jane kunder gjithckaje, por konkretisht, aha nuku bejne asgje, asgje, vetem marrin fonde dhe i shpenzojne per rroga, honorare dhe konferenca..

Ne shkrim thuhet: 

Armët kimike   Pas thënies “Jo”, për importin e armëve kimike të Sirisë në Shqipëri, qeveria “Rama”, u ka kërkuar Shteteve të Bashkuara të Amerikës, për t’u takuar dhe për të biseduar me qëllim që Shqipëria të bëhet sërish pjesë e operacionit për shkatërrimin e armëve siriane. Lajmë është konfirmuar dy ditë më parë, nga Zëvendës ndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit, Hoyt Yee. Zyrtari i lartë amerikan ka pohuar se Departamenti i Shtetit mirëpret kërkesën e qeverisë shqiptare për të biseduar, me qëllim për të shqyrtuar kërkesën e SHBA, që Shqipëria të bëhet pjesë e operacionit për shkatërrimin e armëve kimike.    

nuk del qarte ne DoS e ka mirepritur apo e mirepret kerkesen zyrtare. ka ndonje konfirmim nga qeveria jone qe "po kemi bere kerkese per te biseduar?"

alidems - ke shume te drejte qe kjo eshte me u shqetesu. po nuk eshte faji i shoqerise civive, sepse ata me te tyren kane te drejte te kerkojne cfare te duan, se ashtu e mendojne. puna eshte ca do beje qeveria vete dhe sa seriozisht do e marri sqarimin e gjerave. opozita e pame qe nuk kishte peshte ke puna e armeve sepse basha dhe berisha u perzune me miresjellje nga protesta. ne analet diplomatike, bene ca lojra, por pa peshe ishin. tani topin ne dere e ka qeveria, dhe jo opozita apo shoqeria civile. 

qeveria duhet te shpjegoje pse eshte e interesuar te bisedoje tani. nuk ka gje per sekretllik operacioni, si u justifikun here e pare, justifikim i shemtuar biles. DoS e ka bere publike perpjekjen e qeverise. ka praktita qe DoS te udhezon sesa informacion duhet te besh publik ne cilat etapa. Rama mbas konfidencialitetit nuk fshihet dot me si justifikim. 

Jo, une e kam me ata qe thone.... shoqeria civile foli nje here..... prape ju....??? E ndaj e solla edhe kete pyetje.... Shoqeria civile nuk ka bythe te dali mbi interesat e mare shoqerise... e kur nje veprim apo akt i ben mire shoqerise ne teresi, edhe pse shoqeria civile nuk eshte dakort, ata burrat qe kane marre persiper te drejtojne kete vend dhe ta shpien perpara dine ca gjera me shume dhe bejne ballancen me ane te Nn kush eshte me shume e mira apo e keqja....

Nese e mbani mend shoqerine civile ne Gjermani qe zaptonte hekurudhat qe te mos kalonin mbetjet helmuese, andej dhe nuk i pordhi njeri, por po atje shkuan.... sepse ashtu e kerkonte interesi qofte i Gjermanise qofte i mbare Evropes e botes.....E po keshtu edhe ato protestat e Green Peace....

Shoqeria civile nuk ka bythe te dali mbi interesat e mare shoqerise

Kush eshte mbare shoqeria? Ka bere njeri sondazhe? E nese do te futemi ne detaje teknike, e gjithe "shoqeria" nuk votoi per PS-ne. Prandaj te them qe i je futur nje rrethi qe s'ka dalje. I bie qe te vesh ne pikepyetje sistemin e demokracise ku shumica (edhe pse me diference te vogel) dikton pjesen tjeter.

Varet dhe nga sasia alidems. Nese do ishin vec 10-11-12-13-14-15 veta (TM Pjeri) qe protestonin, s'do jua vinte veshin njeri. Po s'mu duk se ishin pak ata qe protestuan.

TAshti nuk ka asgje perfekte, por sistemi qe kemi zzgjedhur, ky eshte sistemi i delegimit te pushtetit, e jo ai i demokracise se drejtperdrejte.... e nese te pakten kjo maxhorance ka fituar, rreth 65% te votave, besoj se ka te drejten legjitime per te vendosur mbi fatet e ketij populli.... si ne çdo vend te botes demokratike... e kur opinioni publik nje vendim nuk e pelqen atehere terhiqet... Po thua per sondazhet... atehere le te behen, por ama te mos dali bishti me i rende se sqepari... se e kemi diskutuar kete teme tek LHL, boll, dhe si perfundim, kur e moren vesh se perse behej fjale, te tere ngriten supet.... nuk e dinim keshtu ......thane.... Ja pra per kete e kam llafin

Prandaj te them qe teorikisht e kemi pranuar kete sistem. Por nuk eshte as rasti i pare as i fundit qe shoqeria civile del kundra atyre qe kane zgjedhur - jo per gjithcka. Ke plot raste ne histori kur per shkak te presionit jo vetem qe eshte kthyer mbrapsht vendim por edhe eshte "ndeshkuar" (me doreheqje) personazhi.

Sipas logjikes tende i bie qe ne ende te ishim nen diktaturen e PPSh-se dhe sot e kesaj dite meqe populli e kishte votuar.

e kemi diskutuar kete teme tek LHL, boll, dhe si perfundim, kur e moren vesh se perse behej fjale, te tere ngriten supet.... nuk e dinim keshtu ......thane....

Une s'kam patur te njejten eksperience si ti. E para, cfare do me thene me "kur e moren vesh se perse behej fjale?" E ke fjalen per listen e famshme qe gjoja do perfitonte Shqiperia po te lejohej cmontimi? E dyta, te tere paskan ndryshuar mendim?

Ideja eshte e thjeshte dhe vlen per kudo ne bote, jo vetem te ne; qe jo rralle, pushteti/ qeveria/ presidenti, marrin vendime ne emer te mbeshtetjes politike kolegjiale ose qofte dhe popullore te cilat mund te jene subjektive ne shume kendveshtrime sepse marrin parasysh jo interesa aftagjata por interesa te ngushta afatshkurtra qe kane per baze kryesisht efektin politik te vendimit por ca me keq, mund te lindin edhe si pasoje e korrupsionit.
Shoqeria nga ana tjeter (ktu e perfaqsuar nga shoqeria civile, e pa-angazhuar politikisht), mund te kete interesa krejt te kunderta me ato te vendim-marrsit dhe duke qene e painfluencuar nga motivet politike apo te pazareve te fshehta, i denoncon dhe kerkon nji reagim popullor per ta kundershtu vendimin.
Ku eshte gabimi ktu? pse duhet pa me kaq skepticizem shoqeria civile dhe me kaq besim te verber vendimmarrja politike? nqse pervoja duhet te na kish mesu nji gje ne shqiptarve, duhet te ishte pikerisht e kunderta

Edhe komenti i Bredharakut, kish llogjike. 

Kot nuk e ke ne "listen" tende Bredharakun ti.

Alidemso, nuk quhet shoqeria civile, bile nuk eshte shoqeri civile - eshte levizje. Quhet pranvera shqiptare ose sitengopemimelugenzbrazur.
 

Alidems mendoj se gazetarët dhe jo vetëm ata kanë kuptim të gabuar për termin shoqëri civile. OJQ janë organizata jo qeveritare shpesh her shumë të vogla që "mundohen" të sqarojnë shoqërinë por dhe qeverinë e më gjërë për probleme të veçanta shoqërore e politike dhe numerikisht ata janë shumë pak ,nqs ata arrijnë të marrin mbështetjen dhe të shoqërisë (elektorat apo jo s'ka rëndësi) ath problemi i ngritur nga to bëhet i ndëgjueshëm dhe debatueshëmdhe për politikën.Psh edhe nqs shumica e antarve të një sindikate puntorësh ka votuar për shumicën në pushtet ajo si heq të drejtën vetes të protestojë por dhe të mobilizojë shoqërinë ndaj masave  ekonomike që ajo i gjykon të papërshtatshme për interesat e shoqërisë dhe nga forca e veprimit të saj varet dhe reagimi i politikës. Ojq ambientaliste mundohen por s'kanë mbështeje shoqërore që të marrin a ndryshojnë vendime politike ashtu si dhe në rastin e armëve kimike por fryma e përgjithshme e shoqërisë ishte kundër e jo forca e demonstruesve që ishte shumë minimaliste.

Organizata më të mëdha shoqërore(civile a ushtarakesmiley) janë partitë politike si nga numri ashtu dhe nga organizimi e mjetet financiare por ato nuk jan ojq dhe pa mbështetjen e tyre OJQ si ndigjon kush. 

Elektorati është vetë shoqëria (civile dhe ushtarake)por ai ndryshon formë dhe përmbajtje sipas interesave madhore që paraqiten për të prandaj për çështje të rëndësishme është e padiskutueshme demokracia direkte (referendum) që politikanët se kanë për zemër thjesht se i heqin për kte çështje fuqinë që i ka dhënë delegimi i vendimarrjes (zgjedhjet).

Kete do thoja dhe une Prizren, kur ka shum zhurme per nje çeshtje kardinale siç ishte kjo, le te behet referendum, por kam frike se ballanca do jete kundra armeve kimike, gje qe do ta detyroje opoziten te kerkoje zgjedhje te parakoheshme, gje qe nuk eshte e mire per nje ekonomi te brishte si Shqiperia. 

Alidemsit, do ti thoja se keto shoqatat nuk marrin pjese ne vendim-marrje, por sensibilizojne shoqerine dhe politiken, per nje çeshtje. 

Sazan Guri, nuk besoj se i ka hyr asaj rruge per tu pasuruar si shum politikane te PS e PD e LSI, dhe me duket me i ndershem se ata. 

Alidemsi thote; pse duhet te ndigjojme.... Mirpo lind pyetja naive; Pse i ndigjon, kundershtoji, nxirr dhe ti argumentat e tua, qe ta sensibilizosh shoqerine dhe politiken per te kunderten e atyre qe ata thone. Vihen ne kandar argumentat. Biles (po te ndihmoj ketu) mos u merr me shoqerine por shkruaju direkt vendim-marrseve siç u kam shkruar une dikur per ekonomine shqiptare. Shkurton mundimin smiley

Pjer, zgjidhja e një problemi a çështje me referendum nuk ësht kërkesë për zgjedhje të reja por ushtrim i drejtpërdrejtë i demokracisë pikërisht që të eliminosh përplasjet politike për zgjedhje. Psh mqs humbi referendumi për minaret në Zvicër s'do të thotë që opozita duhet të kërkonte zgjedhje të parakohshme ose pushteti shtyrjen e zgjedhjeve.

alidemsi duhet te mesoje qe ne demokraci ka vend per te gjithe. dhe tek ''te gjithe'' futen dhe ojq. mos i degjo o demso, askush s'te ndalon. kur ato bejne thirrje, ti mos shko. epo dhe te flasesh keshtu pas 20 e ca vjet demokracie? 

Sa shpejt kaluan komentet e alidemsit nga "Berisha nuk po e degjon popullin" te "Rama ka mandat 4vjecar, hapuni tutje e lereni te bej si te doje ai". 

une besoj te darwini!

smiley mos beso edhe aqq shume tek ai, se e kan hudh poshte....smiley

Ate nuk po e them Or çun... por qe Berisha nuk pyste fare kete e ka deshmuar me se miri sa kohe ka pas pushtet... Nuk po ti rreshtoj fare, e sa per Ramen ai po qe i degjoi... dhe u dha te drejte, por sipas parametrave te vet... Por qe te marresh dore nga nje veprim i matur i politikes dhe te kerkosh qe te behesh imponues, kjo nuk me duket e mire.... dhe as korrekte.....Sepse nuk do te thote qe meqe fole nje here dhe tu mor parasysh per 1001 arsye, kjo nuk do te thote qe ne rastin e dyte kur te kesh 5 arsye nga keto 1001 prape te degjohesh.... Ja ketu e kam o Endrito, se te ishte Sala, meqe e permende, ai nuk do ta rrute fare, per popullin, por do te vendoste vete, dhe ata protestuesit, a do te mund ta festonin fitoren ne shesh apo pas hekurave, dhe mos me kerko prape te ti listoj bemat e tij.... Ti qesendisme sa te duash, dhe je ne te drejten tende, por fitoren e protestueseve, alias shoqeria civile, ndodhi thjeshte e vetem se ne krye ishte Rama....

Supozojme se cdo gje qe ke thene me siper eshte e vertete. 

Tani ketu po vazhdon te flitet per te njejten ceshtje, ate te rikthimit te armeve. Dy pyetje per ty:

a) Si u dha Rama te drejte protestuesve nese keto thashethemet per tu riperfshire ne operacionin e armeve jane te verteta? Do te thote qe nuk u paska dhene te drejte atehere, dhe kauza origjinale mbetet ne kembe. 

b) Nese thua qe Rama u dha te drejte protestuesve, atehere per ca dreqin e ngren pyetjen tende? Ja pra nje rast, mu ne Shqiperi, ku shoqeria civile me nje kauze te drejte e detyron politikanin te terhiqet. Ja pra qe e paska here pas here nje rol ne vendim-marrje. Nese do e kete apo jo ne te ardhmen varet nga kauza, po qartesisht mundesia ekziston. Shyqyr qe u sqarove. 

endrito, ti ke nje defekt te madh shoku, qe as lexon dhe as bashkebisedon me tjetrin, por vetem flet, dhe po vetem veten tende degjon. nese e ke degjuar apo lexuar me kujdes Ramen, ai nuk tha se po ju kishit te drejte, por ai tha se ne na lane te vetem ne kete detyre, e ndaj une nuk e dhashe ok... por tashti qe pjese e kesaj çeshtje jane bere edhe te tjere, atehere alibia e Rames bie, e si rrjedhoje,ai ka te gjithe te drejten e zotit qe ta rifuse ne skene problemin dhe ketu mbyllet puna.... dhe rrofte shoqeria civile...

Ja cfare the ti me siper:

"por qe Berisha nuk pyste fare kete e ka deshmuar me se miri sa kohe ka pas pushtet... Nuk po ti rreshtoj fare, e sa per Ramen ai po qe i degjoi... dhe u dha te drejte, por sipas parametrave te vet... Por qe te marresh dore nga nje veprim i matur i politikes dhe te kerkosh qe te behesh imponues, kjo nuk me duket e mire.... dhe as korrekte.....

... Ti qesendisme sa te duash, dhe je ne te drejten tende, por fitoren e protestueseve, alias shoqeria civile, ndodhi thjeshte e vetem se ne krye ishte Rama...."

Pra vete e nxorre si vlere te Rames faktin qe e degjoi popullin me perpara per kete ceshtje. Tani po thua qe i lindka e drejta mos ta degjoj popullin. Pra behet si Berisha qe nuk degjonte. Dhe ketu kthehemi te komenti im origjinal qe per te njejten sjellje Berishen e shaje ndersa tani kerkon qe Rama ti kete duart e lira te bej ca te doje. 

Ke bere ecejake 360 grade ne pozicionin tend per tu rikthyer prap aty ku ishe. Zgjidh nje pozicion dhe mbaje o burre. 

Kur thashe u dha te drejte sipas parametrave te vet, kjo do te thote qe u perputhen disa kushte te tijat me te protestuesve... Pra ai nuk tha se une ju degjova juve dhe pse me bete presion juve une u terhoqa, por tha qe ne ne kete mision na lane vetem dhe si te tille nuk kishim kellqe... Pra jja ketu eshte ndryshimi,  Ketu ndryshon Saliu me Ramen, se Rama leshoi pushtet per hir te disa parimevve te veta, kurse Saliu, per hirr te pushtetit i ddhjet keto parime....  Po te duash kuptoi po te duashh mos i kupto, porr jo me me lojra fjalesh..... Shnet...

Pra Rama nuk i paska degjuar tamam, thjesht nuk qenkan permbushur disa nga kriteret qe ai vete paska patur per armet kimike. 

Qe do te thote se nese permbushen ato kritere, atehere Rama nuk do e degjoj popullin e do beheshka si Berisha. Edhe njehere, ku eshte ndryshimi?

Inxhinjeret shqiptare e cmontuan sistemin demokratik te qeverisjes dhe zbuluan se disa pjese te ketij sistemi, si shoqeria civile, jane te teperta. 

Ne baze te ketij studimi Foregin Policy neser do te botoje nje artikull me temen "Po mediat pse nevojiten kur maxhoranca ka 2/3 e Parlamentit?".

P.S. Dikush t'i thote AKIP dhe te tjereve qe po sfiduan prap liderin i pret litari.

Kam pershtypjen se ne shqiperi ka nje perdorim disi abuziv te termit "shoqeri civile". Ne vende te tjera nuk e kam hasur te perdoret aq shpesh dhe aq ngushte sa ne shqiperi. Nuk e di nqs eshte eksluzivitet i shqiperise apo tipike i vendeve te Europes Lindore por besoj se eshte kjo e dyta.

Shoqeria civile eshte perkrah sistemit politik dhe biznesit, nje nder tre kategorite ne te cilen mblidhen grupet  e interesit qe gjenerojne "tema" dmth shtrojne probleme dhe tentojne nje zgjidhje. Kisha, akademia (universitetet), OJQ-te, organizatat jo fitimprurese, sindikatat, klubet sportive, fondacione vullnetare etj. Te gjitha keto jane shoqeri civile. Por ne shqiperi perdoret ne nje kuptim shume te ngushte (OJQ-te kryesisht) sepse institucionet e tjera jane pertoke. Sindikatat, kisha dhe universitetet kane shume pak influence ne opinion nderkohe qe ne perendim kane influence me te madhe.

kane fillu me hy edhe' lobistat'*  ne shqiperine tone te shtrenjte smiley

(*nen.. Lubistat)

Ramen, Berishen, Ruçin apo Bashen...kur keta ne i kemi zgjedhur vete,

nuk i keni zgjedhur vet,ata jane vetezgjedhur!!!

" Shoqeria Civile" si koncept u trashegua me nisme prej iluminizmit skoces, me perfaqesues Loku-n, pastaj nga Bruke, Hegeli dhe gjithashtu nga Tokwvli.Te tre te fundit ishin kryesoret ne kontinentin e vjeter.Ishte ideja e tyre mbi shoqerine civile ajo qe ne versionin me te thjeshte, flakeriu imagjinaten e intelektualeve evropiano-lindore, pas revol.1989. E ceshte pra kjo virane ide ?Nje shoqeri levende( ne sulm per liberalizim, si puna qe na ndodhi neve) ku pushteti i ri( demokrati de) shtetror paraqitet i leqendisur( pakrahesimisht me i dobet se ai qe te thyente koken, po te livizje pakez ...prapanicen,vetem organizime vullnetare mu d te sigurojne , pershtatshmerine, besnikerine, bi djen dhe inisjativen e domozdoshme ...per vetqverisj.Sipas dishepujve te kesaj ideje ( iluministe sigurisht) nje shoqeri liberale, rendi civil nuk mu d te ruhet pa pjesmarrjen ( e ....Sazan gureve )e qytetareve.
Ne fakt, sipas menes time shoqeria civile eshte nje harac qe u dashka poguar...per hir te lirise...
Tani seicili ta analizoje si eci e c'fare po sjell ne pragun tone ..Shoqeria Civile..!Dhe nje pyetje pe opinionistet: A mundet te mbahet Opinioni Publik Heterogjen?
Le te kuhtojme friken e Stendalit mu per kete koncept kur , misheruar tek Lysjen Leveni, e para thote: " duhet t'i behen laka kepucarit, ne se nuk ta ka enda ...te mbetesh xbathur. ." mirepo fale Zotit rrugicave gjendeshin plot " mballomaxhinj" ....

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).