Ndertimet pa leje si shtesa katesh, zgjerime anesore dhe vertikale deri tek godina komplet lulezuan gjate ish-qeveriss. Menjehere sapo qeveria e re mori celesat e beri fare te qarte qe te gjitha keto ndertime do te ndeshkoheshin pa asnje perjashtim. Biles, nepermjet nje portali on line ju drejtua publikut per te denoncuar cdo ndertim abuziv. Me qindra ishin raportimet e publikut, te denoncuara edhe me fotot perkatese.

Sot qe une flas kane kaluar mbi 4 muaj dhe te pakten ketu ne Tirane une nuk di qe shteti te kete nderhyre per te prishur krimin ose ndertimin pa leje. Ne zonen ku une jetoj kam evidentuar 4 te tilla nga te cilat 3 ndertime jo vetem kane perfunduar e mobiluar por kane filluar te funksionojne si kafene dhe nje eshte bere banese komplet e re. Tani, une si njeri qe jam i edukuar te zbatoje ligjet dhe t'i bindem regullit, po ndjehem i zhgenjyer 2 here, sepse jo vetem qe i keqi dhe hileqari nuk ndeshkohen, por edhe sepse u tallet me mua dhe me te gjithe ata/ato qe besuan se qeveria e rilindjes do t'i merte ne konsiderate denoncimet e qytetareve te ndershem. 

40 Komente

Asgje seshte bere, jam super i zhgenjyer, ne mes te Tiranes jetoj, kam denoncuar dy ndertime pa leje ne lagjen time, nje 5 kate, nje 3 kate, qe u bene nga zeroja gjate zgjedhjeve, qe na e nxine jeten dhe asgje nuk eshte bere. Nga bashkia jo e jo qe e kemi lajmeru si lagje me qindra here, po as Rama te i cili kisha shume besim qe do bente dicka.
 

shyqyr qe tu hapen rruget e shkon ne amerike...po atje si do t'ja besh per denoncime?

mo u merzit o kozi , Rilindja e kap lepurin me qerre .
 

Nuk jam i merzitur Brado por i revoltuar. Ne hapesiren midis dy pallateve dhe qe ishte regulluar nga bashkia me asfalt dhe vende parkimi, i forti i malesise (pra nje malok) mbasi bleu nje apartament ne kate te pare, anash tij ndertoi nje godine nje kateshe e pastaj sa dyfishi i saj e rrethoi me nje gardh me lule. E tani ket godine e ka bere bar-kafe me sherbim brenda dhe jashte. Ndertimin dhe mobilimin e ka bere shume te kendshem dhe lokali i mbushet plot. Nese vazhdon keshtu, mbas nja tre kater muajsh mesiguri qe i ka nxjerr leket e harxhuara per ket investim. Po kalova neser andej do ti beje nje foto e do tua sjell ketu.  

Berbero sille per kureshtje

mos e ke fjalen per ate lokalin glow perpara harry fulltzit? e kam denoncuar ate edhe me foto po leshte eshte bere dhe leshte ka per tu bere...i ka krimbur lart me leke ndaj se rruan patllaken cubi.

Kini besim, eshte gjeja e pakte qe ju keshillohet!

Masaker eshte bere me dijenine e plote te flor hoxhes dhe vullnet topallit edhe sigurisht bashes. Edhe une kam bere disa ankesa zyrtare per kete problem. Po realisht duhet shume pune dhe vullnet politik per te zhbere ate qe na beri berisha me legenat e tij. Pas 4 vjetesh kemi llogaridhenien me ramen. Per momentin te gezohemi qe nuk po na bejne noi pallat pa leje para dritares.....

Berbero, me mire boji nje sms vete Rames, dhe pyte, se ketu ne nuk te zgjidhim gjo.... edhe ato pese leke qe i dhame preshevareve, nuk po na i begenisin.... e jo mo ndertimet pa leje....

Sigurisht qe ti dhe as te tjeret ketu nuk mund te zgjidhni gje, por une pyetjen e kisha retorike per te nxitur debatin per kete teme, pasi secili prej nesh ka cfare te thote thjesht duke pare vazhdimin e lulezimit te ndertimeve pa leje ne zonen ku banon apo punon. Sa per nje SMS Rames nuk me ka shku menja se nuk jam bo akoma RRK.

Me thon t'drejten sa here shikoj lajmet tani me satelitin  Tv Alba , pyetja eshte- Kur do ndaloje krimi ne familje ne Shqiperi  ?  - meqe nuk e  kemi pas zakon as babai te kape vajzen, as djali te rrahe babain , apo te vrasim grate e femijet

shqiptare jane kto ??

Ne zonen ku une jetoj kam evidentuar 4 te tilla

 

berbero, ore per kuriozitet, si e kupton ti, si qytetar i thjeshte,  qe nje ndertese eshte me apo pa leje?      

me kupto drejt,  nuk dua ti justifikoj keta qe kane bere ndertime pa leje,  per mua tua prishin 1 ore e me pare,  por thjesht me intrigon metoda   e zbulimit nga qytetari i zakonshem   per ndertimet pa leje..

Nuk ka leje per shtesa dhe e dyta ndertimet miratohen ne kkrt, e cila nuk mblidhet prej nja 2 vitesh, lejet publikohen nga bashkia, sikurse dhe ne vendin e ndertimit. Tjeter, kur ti ankohesh dhe ka leje te informojne zyrtarisht se ndertimi ka leje me nr kaq e aq, dhe sigurisht me poste ne adresen tende ne menyre zyrtare me nr protokolli.

eshte rregull qe te kete nje tabele ne vendin e punes me te dhenat e lejes dhe te autoritetit, te firmes qe ndermerr punimet e te sipermarresit, sidomos per pallatet qe zene nga hapesira publike (rrugica, trotuare etj.). zona duhet te mbulohet dhe te kete parametrat e sigurise teknike

Deri tani na cate Koken ...nuk behet shteti me show e me tritole , tani gjeten sebep ...C'behet me Prishjet ?

Pyetje serioze dhe me te vertete Problem i programit te Qverise , po pa pergjigje tek PPU ose varianti Poetit smiley" Shteti ka rene "  Ka organizma perkatese qe planezojne Fonde , Mjete e Kohe . Bini nje Interviste , nje program a cfaredo dokumenti Zyrtar te shohim "C'behet "

Me thashetheme e "me ka shku menja me u fejue " ...del e tepron Skota e Babasqapit me " Po c;behet keshtu me shoqaten medvegja "

 

Xake, prishjet e atyre qe kane shemtuar Rivieren , nisen dhe vrullshem ! Nje rruge pakthim per te Rilindur teritori ! Nje zotim ...ne zbatim te plote! Shteti ne rrugen e berjes.Perfaqesues te Kombit, bene nje" Qoke", ne te quajturen prej Mbreterise Serbe " Zemra Serbe " , per te mund te planizuar e zbatur ...probleme gjithshqiptare !
Nisi pra keshtu e persembari " Udha e Madhe e Kombit " !
Nuk nisi dot me " skenderbeun e katundarise," por nga qytetare denbabaden.E kjo eshte dogendia e veteme qe shfaqet ashiqare !

Kuazo, Roni ka thene qe gjerat do merren shtruar, si gomari ngarkuar.

Gjerat kan prioritet. Ne fillim do rilindi bregdeti pastaj qyteti dhe ne fund fshati.  Rome was not built ina day!

Te thjeshta fare gjerat bre Roni! Si nuku kuptohen xhanem! Me radhe de, me sira gjerat!

Eshte llogjike mer grave: ne fillim hiqet pallto, pastaj pulovra, pastaj kemisha, dhe ne fund sutjenat! 

Mire mer Ron, po sic thote ajo fjala e lashte popullore "sa te zberthej i zgjuti sytjenat, budalla ka shky breket"

Budalla taksirat e ka po duhet me prit 2017-en. 

aha pse mer deri ne ne 2017 do e mani? ca lesh bijsh te eterish paskeni qene kshu?

Shiko si rregull bijet gjithmone vine pak me te zbutur se eterit. Bijet nuk jane aq te pashpirt sa tu vrasin shpresen kundershtareve. 

Perkundrazi mer Ron, if u think about it baba qe ka lshu faren e pare ka qene nje bohem barbon qe nuk ka pas kurajon me myt as i mize.

E vertete, por ne po flasim per bij baballaresh me pushtet e jo bij baballaresh teoricient barbon.

Rono pranej te kom thone qe skeni per te bo prokopi si ne '44. Po ku e rrunte dulla per breg deti mer Ron, me ner me thon pshurrte n'to.

Ne 44 ne gjith shqiperine ishin 3 pale rrobebanjo mer Deion! 

Ske faj, picketori eshte i kompleksuar kur vje puna ke rrobebanjot.

Ron , ne mundesh ta kumbisesh se u telikos ! Duket, duket qe ka zahuret ! Fundja merr nje sy gjume ti mbase e ze ..,dhe ate !

Fjale me vend zgjedh.Sic u "pshurr" Lukova ahere dhe si ...e "stolisi" salibani sot ! Si ore nuk skuqeni kur flisni vetem budallalleqe !Prej 9 km nga larg i vinte uji cdo rrenje agrumesh e ullinjsh dhe te bente shehadet shpirti kur shikoje brezaret si te kopshteve te varura te Babilonise.Ato qene mbi Catira te qytetit Babilonas, kurse brezaret mbi gjithe bregdetin.

prishjet jane simbolike - perndryshe sektori i ndertimit ka pesuar renie, duhen investime, e nje ndertim pa leje (pezulluar lejet nga Rama atehere nen trysnine e disa ndertuesve se po binin cmimet e shtepive ne Tirane) sjell investime dhe Basha fitoi zgjedhjet nga ndertuesit konkurrente -

simbolika? kur Berisha prishi mbikalimin tek zogu i zi, iku edhe nje nxitues qe Rama i vuri emrin e se njejtes rruge (ndoshta investitori i pare), kjo per hir te pallatit te Olldashit (thoshte Mero Baze atehere), tani qe fitoi PS iku nje tjeter nxitues, nder rradhet e PD, qe kishte pallatin tek zogu i zi, dhe per simbolike u prish nje pallat diku nga vlora - ah Gramoz -tha, keto jane simbolika qe gezojne heshtrat e Ali Pashes, per tepelenasit vlen nderi

Gjepura, fatura e këtyre prishjeve po vete tepër rëndë për taksapaguesit shqiptarë, kujtoni 5 milion eurot e paguara pallatit të vjehrrit në Vlorë..smiley

Rilindja e ka marre kete iniciative per te kenaqur popullin tone(ate pjese)spiun qe po vdesin per pak spiunllek...per pak denoncim...mandej me pas ashtu ish loja...po ju denonconi ,sa me shume...Eshte katarsis per ju...tesh seriozisht.Perqindja e atyre qe kane bere ndertime pa leje duke filluarnga nje dere,dritare e duke mabruar ne pallate e zona te tera eshte shume e larte...pra nuk i leverdis....

e keni degjuar ate barcaleten e priftit.... qe vajti ne fshatin qinan. edhe kendoni grate e fshatit, erdhi prifti moj qinane , lum si ne.... edhe prifti ca i habitur e ca i kenaqur iu pergjigj do tiu....iii moj do tiu q....por vihuni ne rradhe per nji.....

smiley

Nje shtet serioz nuk ka nevoje per spijune e kallzues vullnetare,po ka organe kontrolli te mireorganizuara....

gjysma e ndertimeve ne atdhe jane jashte çdo kriteri urbanistik,inginerik e human,duhet nje mega genplan per ta ndrequr 'kaosin e organizuar' ne keto 23 vjet,po kush do ta ndreqi ?!

po i rritet cmimi

kan ardh kohe te kqija  . dikur burrat prishnin shtepine e tyre me ndertu shtetin

burrat e sotem prishin shtetin me ndertu i cop shpi smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).