Këtu mund të postoni emocionet e çastit, mllefet, citate, krizat a çfarë të ju thotë mendja e që nuk do të mund ta postonit në tema të caktuara, pasi nuk do të kishte lidhje me ato apo për mungesë vendi.

Ju lutemi (I) të tregoheni të vetëpërmbajtur e të kursyer përsa u përket fjalëve të ndyra dhe fyerjeve personale ndaj antarëve të nderuar të Peshkut pa ujë, pasi administratorët edhe kështu janë të ngarkuar shumë. Ky, siç dihet, është një forum i hapur ku mund të hyjë kushdo, ndaj mos e lini veten të bëheni pre e provokacioneve të anonimëve, që kompensojnë komplekset dhe agresionet në jetën e përditshme në rrjet.

Ju lutemi (II) për artikujt që vendosni të mjaftoheni vetëm me një paragraf ose dy dhe linkun përkatës.

Pa censure - 64

369 Komente

mos e lini veten të bëheni pre e provokacioneve të anonimëve, që kompensojnë komplekset dhe agresionet në jetën e përditshme në rrjet.

smiley

+100,te frstuarit ,ish sigurimsat e bijte e tyre....jargamanet,pensionistet post veterane hahaha

Zana t'erdhi Idrizi. Vejme nje bast ? smiley

Me siguri ,jo vetem ai,tash po vehen ne rresht.....smileyPrandej edhe per sonte kalofshi ore te kendshme......

Mos ma shani Idrizin ju lutem!!! smiley

Këtu mund të postoni emocionet e çastit, mllefet, citate, krizat a çfarë të ju thotë mendja

ppu eshte fallocentrik (mllef)

11 shkurt - interneti do protestoje sigurim10qet e NSA dhe shoqeve te saj. 

Speaking of gjera qe lindin, por jo gjithmone vdesin ne internet, bikini bridge, ose, eh sikur femrat te kishin me pak qereste.

smiley I madh je. I like you ! smiley

smiley 

smiley elegji paske bere

Lool. Gjigande keto imazhet. Nha dreqin i ke peshkuar? smiley

smiley

Xhigand Hero....smiley

O admina, po pa cesure eshte tema ketu, nuk e kuptova pse ja fshite tikut gjithe ate pune qe beri, une per vete u gajasa tu qesh.smiley

Risilleni heretikunsmiley ju lutem,pse mos qeshim,vetem duhet te shahemi?

Heretik, I like you smiley

sa kam qesh smiley ajo e Pjer fantastike smiley

Ne fakt Heretikun nuk e duroj per antifeminizmin dhe radikalizmin e pergjithshem por ketu qesha. Por i bej verejtje se nuk solli nje ilustrim qe bazohet tek vetja e tij/saj.

Besoj do ta sjelle, autoironia eshte emancipim.dmth si e imagjinon Heretiku se e imagjinojne peshqit smiley

Ty t  ka mbajt me hater.
 

Ke te drejte, do te ishte e madhe nga ana e tij.

Njerin prej imazheve e kam vene si profili im.

heretik qe mos ti ngelet hatri asnjerit edhe nje per mua po mundesmiley

Simultania e karikatures mbaron me 15 fitore, asnje loje rremi dhe asnje loje pat.

Madje nuk pati te pakten nje ndeshje azhornim si Rudina me shokun Ropi.

 

p.s. O admina, pse une postoj nje pergjigje tek nje teme dhe me del postimi tek tema tjeter? Pse misteriozisht "nderrojne rruge" rruges? Ju lutem, mos nderhyni me ne postimet e mia! smiley

jo keq spiritus,por kur ta sjelli vete me miresmiley

Keshtu e imagjinoj une Heretikun

Lol. Te zbuti me duket Tiku me ate imazhin qe te gjeti. smiley 

Lexoje mire çfare eshte e shkruar poshte imazhit. smiley

E lexova qe me te paren: e paske ckthetrezuar Heretikun! Ma quan edhe "cute" pale. smiley

Eshte si shpirt. smiley

Temen e, qika qmitizuar dhe Tiku dhe paska zbritur ne Toke me ne te tjeret per nje moment. Abedin, shenoje ne kalendar daten.

smiley Ka per te qare tani.

Sepse eshte me shume keshtu.

Tiku.

Xheni, meqe e ka kerku, e une nuk mund t'ja prish dot publikut tim.

Mirupafshim neser per biseda gazmore.

Kur te sillni imazhe, lodhuni nje çike. Nuk behet asgje pa u lodh.

 

Me Pinok? Mu me pelqeu me shume ajo qe te gjeti finisterre. Ajo kemba e fembres shume ndjellese, dhe zotrote qe i gjuaje me shpaten ngrehur. Mrekulli! smiley

Ne fakt e prisja nje imazh si ky per personin tend Heretik. Eshte ajo rezonanca e shkrimeve tuaja qe me pergatit per nje skene te tille. Por, prisja diçka me turbulluese per stomakun tim...

Ky imazh, nuk eshte pershtypja qe kam per veten, por eshte pak a shume pershtypja qe kane peshqit per mu, dhe ti ne veçanti Kopshtije me tranguj, speca e te tjera zarzavate.

Rendom pershtypjet njerzore pak kane lidhje me realitetin, ne rastin me te mire jane gjysem te verteta, dmth me te poshtra dhe me kriminale se genjeshtra, e cila te pakten eshte e plote, unike, konseguente (mjafton ta kthesh mbrapsh si çorape, qe ku dul e verteta).

Duke e ditur mire kete gje (provuar me eksperience jete 1000 here ne lekure, plus kete rast Peshku), per te kuptuar boten nuk i referohem pershtypjeve (as te mijave), por disa aksiomave ose premisave themelore providenciale (ketu hyn edhe ligji i gravitetit, qe nuk e kane bere feministet, bile as e kane zbuluar sepse duhet te lanin leveret e shkencetareve).

Konkretisht: te qenurit feminist apo antifeminist nuk percaktohet ne baze te pershtypjeve njerzore (shpesh çnjerezore), aq me teper pershtypjeve tua madmazel Karrote me arome trangulli, te cilat koment pas komenti po dalin te qarta se jane te motivuara nga nje menyre jetese e caktuar, e çoroditjes totale moderne.

Ilustrimi me evident jane komentet e tua te çoroditura, sakte ngjashem me te zonjes Elbe, e shume zonjave te tjera feministe te nderuara ketu, qe prodhojne vete fjale dhe fraza sikur me qene rotativa shtypi, fol e fol pa thene asgje, ose sa per t'i bere bisht muhabetit. Nese perpiqet tjetri t'ju çoje ne qender te çeshtjes, e sigurte qe do te endeni andej nga periferia e Brrakes, sikur po jua lyp njeri, tere naze e ojna, edhe po edhe jo njekohesisht, edhe vale edhe thermije njekohesisht. As Emigranti nuk ju llogarit dot pozicionin, megjithse eshte as probabiliteti qe te jep hazer xhevap formulen e sferes. Kot ankoheni, epoka postmoderne eshte e juaja, matriarkat.

Deri tani ke ndrruar dy here nickun, dhe dy here moshen, nga vajze e virgjer, ne grua me stomak te turbulluar ne maternitet. Ke shkaktuar paranoje ne Peshk, deri aty sa te mbajne per mashkull, dhe biles qe je nje person i caktuar i njohur ne Peshk.

Anonimati ka rregulla, te cilat nuk jane kot, formale, subjektive, por jane parime objektive qe rregullojne marrdheniet ne blog (njesoj si ligjet e natyres), po i shkele i prish pune vetes ne radhe te pare. Ne kete rast je e çveftesuar, nuk ka siguri qe ti te na deklarohesh plake me nje dhemb ketu e nje atje, pastaj lesbike, pastaj pederaste, e ku di une çfare tjeter.

[AL]  spiritus - 10 Janar 2014 - 21:16 Permalink

përgjigju

 

Besoj do ta sjelle, autoironia eshte emancipim. dmth si e imagjinon Heretiku se e imagjinojne peshqit  [smiley]

 

Duke u nisur nga kjo keshille "mos e lini veten të bëheni pre e provokacioneve të anonimëve, që kompensojnë komplekset dhe agresionet në jetën e përditshme në rrjet,"  nuk do te pergjigjem per te gjitha ato qe ke shkruar.

Pershtypjet njerezore mund te mos kene lidhje me realitetin por jane te bazuara ne ato qe fliten dhe qe shkruhen. Tani, une nuk e di çfare lloj retorike ose anti-retorike mendon ti qe perdor, por nuk funksionon per te arritur nje bashkebisedim te drejte, dhe per te arritur nje nivel analize te thelle, te pakten per tema qe e nevojisin nje gje te tille. Nuk mendoja qe do t'ia sygjeroja kujt, por meso pak nga sofistet se te ben mire. Nuk te kushton asgje t'i trajtosh tjeret si do te doje te trajtonin ato ty. 

Besoj qe zonja Elba dhe une kemi qendruar gjithmone koherente, te pasionuara, dhe ne qender te temes ose temave mbi te cilat kemi diskutuar. Problemi i pershtypjes tende per ne ka te beje me faktin se botekuptimi yt ndryshon nga i joni, dhe domosdoshmerisht do te pikesynosh nje qender teme qe ekziston vetem ne mendjen tende, dhe jashte dimensioneve normale te llogjikes. 

Sa per nickun, une mund ta ndryshoj me mijera here sepse eshte e drejta ime, dhe nuk besoj se kam ndonje reputacion per te mbajtur ketu ose ndokund tjeter, keshtu qe ky eshte vetem nje problem i pershtypjes tende dhe te tjereve qe ankohen. Megjithate, une nuk do te fajesoja askend qe ndrron pseudonimin sepse gjykoj nga abuzimi dhe etiketimi qe i behet perdoruesve normale te ketij blogu nga ato qe vuajne nga komplekset e shumta, nje nder te cilat jane trollianizmi dhe sociopatia. 

Ja e shef, u vu ne pune rotativa e shtypshkronjes, e fillon qe nuk pergjigjesh per keto qe kam shkruar, dhe shkruan nje çarçaf 2400 germa te gjate duke u pergjigj sakte sipas parashikimit, me kalim skiç te gjitha problemeve te ngritur ne komentim tim. Me permend sociopatine dhe komplekset pa le! Ku ta gjesh nje sociopat qe te pakten ka vuajtjen si pagese sinqeriteti, ju e keni sociopatne si mode, te tjeret vuajne, ju beni qef ne sallonin e marre te sinjora Bertinit.

Ja tani edhe sofistet dolen ne skene, perveç lesbikeve safo, sepse keta na mungonin. Sofistet t'i kam lene ty ti lexosh, sepse nuk lexoj perverse te korruptuar qe kerkojne me lodra fjalesh te kenaqin perversionin dhe korrupsionin e tyre personal. Beteja e Sokratit ishte drejtuar kunder ketyre palaçove, shume te ngjashem me palaçot e mendimit bashkekohor. Ne çdo histori te mendimit grek te lashte, periudha e sofizmit mbahet si periudha e dekadences se mendimit. Mbas sofizmit nuk pati me Greqi, stafeta i kaloi Romes. Historia perseritet njesoj me sofizmin evropian Derride, Foucault & com. sociopat.

E di mire se sa te pasionuara jeni ju zonjat me karrotine, njesoj i keni mallkimet, koherente, destinacioni eshte purifikimi i Shqiperise patriarkale nga gropa e gelqeres matriarkale.

Ka rregulla formale moj vajze si psh: "mos peshtyni per toke". Respektoji formalisht dhe leri lloqet me reputacion para te tjereve, sepse duke peshtyre e ke humb reputacionin para vetes, e pastaj para te tjereve.

Prap ben bisht moj vajze, qe na dole se nuk je vajze por nene qe e ka inat fetusi, dhe ajo fetusin. Mire qekemi ne patriarkalet sociopate me komplekse te trolluar qe te kemi detyruar te ndrosh nick, po ndrrimin nga vajze ne grua si e shpjegon? Mos e paten fajin matriarkalet ne kete rast?  

He tani mshoji rotatives sofiste edhe nje here tjeter!

Mos e merr personalisht. Ka plot sociopate ketu...

Nje doze e shendetshme sofizmi te ben mire Heretik. Nqs nuk te pelqen, atehere apliko pak respekt per ate tjetrin kur bashkebisedon me te. Gjerave tjera nuk i pergjigjem sepse me duket humbje kohe.

 

Sofizmi eshte cianur potasi, nuk ekziston as ne homeopati doze e shendetshme cianur potasi.

Asnje respekt per helmuesit e shoqerise njerzore.

Nuk ke kryqe te pergjigjesh, perveç se ne menyre sofiste.

Per sa i perket kohes, e di mire qe nuk ke kohe, njof mire tipin e kohes bashkohore qe nuk ka kohe te merret me moralizma obskurantiste fundamentaliste.

 

 

Dashje pa dashje, te gjithe perdorim pak sofizem Heretik. Jam e sigurte qe edhe ti e perdor ne raste te caktuara. 

Ke te drejte, nuk kam kohe te merrem me moralizma, jo per gje por kam morale te zhvilluara qe nuk mund te lekunden lehtesisht.

E perdor sofizmin vetem si vetembrojtje, njesoj si polici perdor pisqollen kunder krimineleve.

Ke te drejte, nuk kam kohe te merrem me moralizma, jo per gje por kam morale te zhvilluara qe nuk mund te lekunden lehtesisht.

Kjo eshte penelata e fundit e portretit tend. Ky eshte slogani qe tregon si test perfekt nivelin moral te te virtuteshmve, kurse te korruptuarit kane vrasje ndergjegje, ju duket vetja si me moral te lekundeshem, mjes per mjes i luten Zotit t'i fale gabimet.

(sapo sellova nje siluete me pisqolle sofiste)

 

Me ke bere te qesh me kete historine e vetembrotjes... Joshese!!!

Moralisht nuk jam e korruptuar Heretik, per kete shkruajta ate qe shkruajta. Kam edhe une vrasje ndergjegje here pas here. Por me shume se me moralin, ka te beje me emocionet negative qe sjellin veprimet kur qendrojne rreptesisht brenda tij.

Ti here qesh e here qan, por te dyja i ben fallco, ne fakt vazhdon te qellosh s'kiç ne menyre feministe sofiste, asnjehere nuk perball antifeminisht sokratisht diskutimin.

Perveç kesaj sposton muhabetin ne menyre te virtutshme feministe nga perdorimi i sofizmes si vetmbrojtje, ne sulmet qe te kam bere. Por edhe ketu je sjelle ne menyre feministe si macet, vete ngacmon e para (aq me teper qe si rioshe hyn kot me kot ne nje muhabet qe eshte zhvilluar me vite), pastaj terhiqesh duke mjaullisur, dhe ne momentin qe daci e le viktimen, ti nxjerr thojte dhe e gerric 10 fishin.

Ou, dmth meqe morali shkaktoka emocione negative (per sojin tend, se ka soje qe ju sjell emocione pozitive), atehere ta prishim moralin.

E fillojme nga une, si t'ja bej qe kam qef t'i kap me dry e t'i hy ne hu feministeve franko-shqiptare, por morali (dhe policia) nuk ma lejon, e une i shkreti jam plot emocione negative?

Me ofron ndonje zgjidhje praktike, se kshu me sofizma jemi plot e perplot me emocione pozitive?

 

Me ke bere te qesh... thote tjetra.

O heretiko, po qesh ihere dhe ti o burr i dheut, nami u befte! Dite shtune eshte, te pacensura je, nje femer te thote "me bere te qesh"... Qesh dhe ti ne pergjigje, kur buzeqesh nji femer njeriu ia kthen buzagaz.

Dhe nuk hyjne parimet ketu fare, divergjencat mbaji, s't'i lu njeri. Ama nje buzeqeshje pse e dhuron robi, keq nuk ben. S'e marr vesh ket pune smiley 

Magus je skiç muhabetit, nuk e ke kap qe ky muhabet eshte me te qeshme, me te ngjeshme.

Po qe per te qesh, me duket se ne kete teme kam bere per te qesh, femra dhe meshkuj.

Ore akoma nuk e kam marre vesh, çfar je ti, femer a mashkull?

 

Ne menyre feministe sofiste? smiley Ne rregull, e pranoj, por kjo nuk do te thote qe duhet te perballem me nje qendrim antifeminist te eger, jo per gje por i perket nje nivel debati llogjikisht dhe relativisht te papranueshem.

Ti permend macen dhe dacin, por te kujtoj qe macja nuk do te kishte nevoje te perdorte kthetrat si forme sofizmi sikur ky i fundit mos ta shqetesonte duke i shkuar mbrapa me agresivitet.

Debati qe kam bere une nuk i perket koherave te kaluara por te tanishmes dhe mos harro, realitetit shqiptar. Keshtu qe braktise argumentin qe nuk paskemi me nevoje per debate mbi feminizmin. Ka shume probleme persa i perket gjinise femerore dhe eshte dembelllek dhe papergjegjesi t'i injorojme.

Meqe po me kerkon nje zgjidhje praktike, te keshilloj te konsultohesh me nje psikoanalist sepse keto deshirat ( duke supozuar se nuk flet ne menyre figurative) qe ke nuk jane normale ne shoqerine ku jetojme. Ndoshta tek majmunet mund te pranohet shoqerisht, nuk e di. 

Meqe Magus te qu femer qeshese, e meqe dulem une daci dhe ti macja, kape nje çke kete personazhin e famshem sofist "Macja Qeshire", macja qe zhdukej derisa mbetej vetem zgerdhirja e saj. (Perkthim i hatashem, qe tregon se shqipja eshte gjuha qe shpjegon gjuhet e botes).

http://www.alice-in-wonderland.net/schoo...

Knoqu tani me sofizma mocash inglize:

"`Cheshire Puss,' [Alice] began, rather timidly, as she did not at all know whether it would like the name: however, it only grinned a little wider. `Come, it's pleased so far,' thought Alice, and she went on. `Would you tell me, please, which way I ought to go from here?' 
`That depends a good deal on where you want to get to,' said the Cat. 
`I don't much care where--' said Alice. 
`Then it doesn't matter which way you go,' said the Cat. 
`--so long as I get SOMEWHERE,' Alice added as an explanation. 
`Oh, you're sure to do that,' said the Cat, `if you only walk long enough.'"
"`But I don't want to go among mad people,' Alice remarked. 
`Oh, you can't help that,' said the Cat: `we're all mad here. I'm mad. You're mad.' 
`How do you know I'm mad?' said Alice. 
`You must be,' said the Cat, `or you wouldn't have come here.' 
Alice didn't think that proved it at all; however, she went on `And how do you know that you're mad?' 
`To begin with,' said the Cat, `a dog's not mad. You grant that?' 
`I suppose so,' said Alice. 
`Well, then,' the Cat went on, `you see, a dog growls when it's angry, and wags its tail when it's pleased. Now I growl when I'm pleased, and wag my tail when I'm angry. Therefore I'm mad.'"

 

Jo, jo. E ke gabim. Nuk reduktohet njeriu ne mace, ose ne zgerdhirje, kete e bere ti, jo une. Pastaj, nuk eshte mashkull "the Cheshire Cat"? 

Nga pikpamja e destinit jerarkik origjinal, njeriu i Zgerdhire ka rene me poshte se moca Qeshire, prandaj levizja animaliste, shpesh here ne bashkepunim me levizjen lesbo.

Shko e beja verejtje perkthyesit ne shqip, nje nga me te miret qe kemi pas. Dmth perkthim trans, zona jote me nje fjale.

 

Dole tek teorite radikale tani. E shikon sa shpejt e heq masken? 

Nuk eshte teori, eshte fakt radikal, ve çfar do lloj maske qe te duash: çlirimtar per liri seksuale, feminizem, lesbizem, homoseksualizem, matriarkalizem, mbas fshihet eshte deshira e njeriut per tu kthyer ne majmun (ose moce), sepse e ndjen qe majmuni te pakten eshte i dlire ne majmunerite e tij, nuk e vret ndergjegja, ndryshe nga liberacionistet seksuale qe here here i bren ndergjegja e moces te zgerdhire Qeshire.

Liria eshte nje vlere morale qe e çmoj shume Heretik; homoseksualizmi dhe matriarkalizmi jane thjeshte shprehje te saj, pavaresisht se mund ti perkasin edhe majmuneve.

E di e di, je varianti soft cianur potasi modern i markes Liri Gega.

 

 smiley

smiley

ej, une per mire u nisa. m'u duk rast klasik i "terheqjes se opozitave". prandaj dhe sugjerimi per t'u qeshur pak.

lene se s'u beka muhabet me ty sot. me mire po i kthehem solfezhit me karikatura qe ke bere aty lart.

pastaj, qysh s'e paske te qarte ti gjinine time? mos me sulmo kot tashi, kur une po te sillem si xhentellmen.

gjithsesi rendesi ka qe femrat ne blog e kane te qarte, heretiko. per te tjeret nuk du t'ia di shume, e morin vesht ne vakt vet. kur t'i bi rasti. smiley

Nope! Je femer! 

smiley

Zhardine, ti e ke parasysh besoj shprehjen "shepherd of cats"? Po dal cefesht prej "sherrit" tuj se nuk hyhet mes "mocash." lol smiley

bashke takohemi ke tema e poezise, se po shof qe e ke hedh nje pusulle aty.

Mire, mire. Por ka mace edhe te mira, si puna ime psh. smiley

Une per mashkull te pata marre Magus, por dyshova se mos ishe femer edhe ti kur kohe me pare u terrorizove nga nje karikature artistike imja qe ishte e pafajshme krahasuar me pornon qe na rrethon me dele elektrike Dolly.

 

Ehe, e maj men. Me duket qe atehere kur te thashe te aplikoje autocensure ndonjehere, ne lidhje me karikaturat. Se, shife, pornos mund t'i pergjigjesh me porno ose mund te reagosh me censure. I ke te dyja mundesite dmth, madje kjo menyra e dyte eshte gjeresisht e aplikueshme neper bote.

Ket e them pa e kuptu mire se c'hyn "delja Dolly" ketu. As mos ma shpjego, se mos larg qofte ka te beje me Zhardinen... amon te keqen, kush po hy prape ne muhabetet mes jush! 

E ke gabim, nje karikature eshte nje veper artistike, e cila mund te jete e goditur ose jo, por kurre porno.

Aq me teper se karikatura nuk kishte asgje porno, biles e kuptuar mire, ishte anti porno.

Po ta duash ta risjell sepse e mbaj mend mire se cila eshte.

Nuk ben asnje gabim qe nderhyn ne kete muhabet, i cili nuk eshte muhabet macesh, por eshte MUHABETI i epokes qe jetojme.

Kete nuk e kupton, sepse si dac i mire nuk e kupton keqdashjen e mocave te mira te markes Dolly.

E shikoj qe ke interesa te veçanta. Te keshilloj t'ia hedhes nje sy ketij siti.

Aaa ja me keto e prish muhabetin, me etiketimet. E ke vene re qe shprehja "u njoftem si shume" perdoret mes njerezish qe nuk njihen aq sa duhet? Dhe pikerisht prej kesaj i bie qe dalja ne konkluzione mbi karakteret perkatese eshte e nxituar.

Nxitohesh heretik, nxitohesh. Nejse, komenti im i fundit per kete linje muhabeti. Diten e mire.

Cfar ka ketu per te mbetur hatri. Dac i mire do te thote djale i mire, eshte nje kompliment.

Per te kuptumen s'ka ndonje gje e keqe te mos kuptosh gjera qe nuk te interesojne, ose qe nuk i di. Edhe une ca i di, e ca nuk i di. Ja qe qelloi se ca qe di une ti nuk i di. Sigurisht edhe e anasjellta eshte e vertete.

Dituria ne kete rast eshte edhe ceshtje eksperiencash mizogjiniste, psh asnje i zgjuar 100 kilsh amerikan nuk mund te dije se çfar do te thote te jesh barkthate i botes trete. Asnje zviceran çmim Nobel nuk mund te dije çdo te thote te beje ushtrine ne Zall te Herrit.

 

flm heretik,me fal qe te mundova ! smiley

ja nje per Heretik!!! Qysh e perceptoj une.Gjithenje ne konotacion pozitiv.

nga karikatura ime, kam ngel i pakenaqur. Aq sa nga inati po shoh Griden tek Klani.

Ca grrifshe qenka kjo mooooooooooooo... 

 

Thuaje pse Nemesis.

Pastaj nese nuk te pelqen e jotja, na thuaj ndonje gje per karikaturat e te tjereve.

Shiko te tregoj nje kapitull interesant dhe mjaft shpjegues per rastin nga libri per kalamaj "Dinpaku dhe vellezerit e tij" (e njef mire PF, per te cilin kisha nje karikature por nuk e botova, sepse ashtu eshte nje pune, pergjigjen ma vone, mos e merr veten seriozisht).

Dinpaku, i vetmi qe nuk kishte zanat, vendosi t'i merrte zanatin piktor Penelit. Morri ca leksione, leter, bojra, penela, dhe ju fut punes gjithe naten pa u ndalur deri ne te gdhire. Per çdonjerin nga personazhet beri nje karikature portret lidhur me karakterin dhe zanatin e çdonjerit.

U zgjuan te portretizuarit njeri pas tjetrit, dhe gajaseshin me çdo portret te tjetrit, por me te arritur ne te tyrin, beheshin xhind dhe kerkonin t'u hiqej portreti.

I fundit u zgjua Peneli, kish mbetur vetem portreti i tij. E kish zakon qe zgjohej vone dhe qefprishur. Mahmur tha i zemeruar: "C'jane keto maskaralleqe, nuk eshte art ky, hajt mbushu, mos t'i shof me syte".

 

Mungese perpjekjeje dhe kreativiteti me duket ajo e imja, heretik. Shume i ftohte hekuri i pisqolles, nuk me pershtatet. Per te tjeret pastaj, eshte ceshtje e tyre me shume se imja. 

Ndodh qe te kem bere dicka te ngjashme me kete Dinpakun, kur isha student ne vit te pare, meqe me jepet dhe per pikture, kisha vizatuar shoket e mi si kafsheza, njerin e kisha bere keter, tjetrin dhelper, nje tjeter elefant, dikush si ari etj. Doli gje e bukur. 

 

Pse or burre i dheut, nuk je ne gjendje te abstragosh qe pisqolla mund te jete metafore e qellimit me fjale? Megjithse mire e ke ne baze te fjales se urte pisqolle: "Fjala hekur nuk eshte, po kocka thyen", ne te cilen ishte mbeshtetur neni i agjitacion propagandes.

Ndodh qe te kem bere dicka te ngjashme me kete Dinpakun, kur isha student ne vit te pare, meqe me jepet dhe per pikture, kisha vizatuar shoket e mi si kafsheza, njerin e kisha bere keter, tjetrin dhelper, nje tjeter elefant, dikush si ari etj. Doli gje e bukur.

Po gjuetarin me pushke e pate vizatuar?

Pinoku , gozhda kryqezuese e libidos dhe Karrota, hunda  qe zgjatet pas cdo akti shtypessmiley

Bashkebisedojme ne nje bote virtuale qe ka per princip hundezgjatjen...

 

 

smiley Te jete per qellime politike valle? Se ne vend te pare paskan vendosur Afriken e Jugut. 

 Europe at its best... smiley

... said The New York Times! (not just anybody)

Na marcin pleshtat! Fotoja e Shqiperise qe me e bukura tek dhjetshja e pare. Jo po po shkulem deri ne Zelande te Re per te pare dava kishe, a San Fransisko per te pare turinjte e kinezeve. Ke e ka marre malli per China Town mor aman? 

Jo jo, nuk e thashe me ironi. Plus, adhuroj The New York Times.

Kreu i Partise se Punes se Riorganizuar marko Dajti kerkon qe busti i Enver Hoxhes te vendoset para 70 vjetorit te clirimit te atdheut.

"Me Enverin fillon vertete rilindja,sic filloi 70 vite me pare me 29 nentor 1944".smileysmiley

 

Lol. Pastori qeka tamam pimp. 

I paska dhene bar te hajne smiley

 ...i shalla e shef zikua ket skenen e barit e nxjer mallin per porosite e komandantit smiley
 

Gje e bukur, e ftohte dhe e frikshme.

the waters are lovely, dark, and deep...

But I have promises to keep,   
And miles to go before I sleep,   
And miles to go before I sleep.

smiley

Right! smiley

Miremengjes. smiley

Oops!! Paskemi pasur rivale te fshehte. Ah, ato greket!!

Adem Demaçi: Enver Hoxha, udhëheqës gjenial dhe biri më i madh i popullit shqiptar

Ca ka bo vaki me kto kosovaret, krejt tu ra ne dashni me Enverin ne pleqni!

 

Rono, im gonna take a guess qe Ademi eshte mbeshtet Ramen nderkohe qe urren Salen dhe Rugoven. 

Nuk i di qendrimet e Ademit per personat ne fjale por di te them se shume shpejt Ademi do te kete mundesi te vendos lule ne kembet e permendores se Diktatorit

Demaçi: Shqipëria me Edi Ramen po drejtohet si duhet

Demaçi: Enver Hoxha, udhëheqës gjenial dhe biri më i madh i popullit shqiptar

Demaçi: Rugova ishte frikacak i madh dhe antivlerë

Demaci: Berisha na zhgenjeu, i perdori kosovaret per fushate

smiley

Eshte rinu ..Demaci !

Intervista eshte bere nga burgu ku si informacion kishte vetem radio tiranen sipas te ciles shqiperia ishte bahce me lule.

Rono mund te te deklaroj me pergjegjesi te plote se nuk do te lejohet ngritje permendoreje per diktatorin! Dhe te lutem ne e qeteso pake Deionin!Ademi i ...havase eshte " i lodhur..."!Por kjo gje nuk perben problem.Shqetesimi i madh ka lind dje kur dikush e hudhi nje " bombe" sikur jardin ...na paska dal ...mashkull!

Armina Mevlani i bashkohet shoqates te se persekutuarve. Pjer, ka qene ndikimi yt ky apo erdhi vete tek juve kjo cuca sic shkoi Elsa tek grevekutistet? 

Tiku, mire te thote Magus. Ti pa e mbushur mire koven me ato karikaturat, e derdhe prap me keto zinxhirat e pafundme me Jardin. 

NY Times na futi ne Evrope: "This is Europe when it was fresh and cheap." 

Gje e mire kjo qe kane filluar gjobat, vetem keshtu disiplinohen njerzit, siç jane disiplinuar edhe kendej. 

Me ne fund pakez diell dhe per femrat shqiptare, brought to them ne mes te dimrit from Gazeta Shqip.

Gazeta Shqip: Femrat shqiptare, ashtu si femrat në të gjithë botën, ju adhurojnë. Një këshillë për femrën shqiptare?

 

Cameron Diaz: Femrat shqiptare si mesdhetare janë shumë të bukura, dhe me anë të librit tim ato do të gjejnë se si duhet të kujdesen për trupin dhe shëndetin e tyre, për t’u ndier të rëndësishme e për ta parë me gëzim jetën e tyre.

Askush nuk ka hedhur dyshime per portretizimin ne menyre te dyshimte te Tahirit ne karikatura.

I kam dashur gjithnjë burrat

Right...ok! 

me anë të librit tim ato do të gjejnë se si duhet të kujdesen për trupin dhe shëndetin e tyre

Oh dear!!

Ajo s'ka faj, do shese librin. 24 karatshi eshte i Shqip-it dhe i ketyre pyetjeve tip "Dr. Diaz, na jepni nje recete per zvogelimin e barkutdhebythes shqiptare."

Mund te kishte pyetur Blendin tone p.sh. smiley

Pse lunch e jo brunch?

gjate nje muaji kam patur 54 femra te moshave te ndryshme

duhet te nxjerre dhe ky nje liber me keshilla per meshkujt e botes

Rendesia s'eshte tek numri 1.8 femra ne dite, por tek "te moshave te ndryshme". Dmth ne thelb Mr Plepi, ashtu si Mrs Moore, eshte feminist. Rilindja s'ka brire, por behet gur-gur si kalaja. 

s'ka brire loool, ne fakt e tha: nuk mund te bej krahasime mes moshave, secila ka lezetin e vet.

Ti sheh Leken dhe shqetesohesh. Ne te shohim ty duke pare Leken dhe shqetesohemi. Femrat qe shofin lekun ngelen krejt te pashqetesuara. Lind pyetja, pse nuk u shqetesua kush per Tikun kur te harroi ty dhe filloi te kapet me Jardin? smiley

As une s'e kisha menduar me pare qe nje mbremje te bukur teksa nderroja kanalet ne tv do ngecja tek intervista e Lekes prej kesaj fraze (mbase ngaqe dikur e kisha paragjykuar duke i qare hallin pa te drejte) por as kete te fundit me shqetesimin per Tikun s'e kisha menduar me pare gjersa me erdhi keq dhe mire qe te lindi pyetja ty. smiley

Qe jane gjatesi e trashesi te ndryshme gishtat e dores kisha degjuar e pare, por moshe te ndryshme?

Qe jane gjatesi e trashesi te ndryshme gishtat e dores kisha degjuar e pare 

po ce bre gjembke ce, ja kaq do Bredhi dhe te hap namin kot... 

Ta kisha fjalen qe 58 femrat e Leke Plepit jane dockat e tij. ti pastaj nese ke probleme me gishtat e tu... s'te ndihmoj dot. Pyet Bredhin se mos eshte ai specialist.

Ketu dorezohem, per respekt te artikullit serioz me vere qe solli me poshte Pjeri nga Monitori.

zemrat e vogla t'u bo gu-gu si cif kumrish

Jo vetem gishtat, por edhe duart e vogla... Apparently... smiley

 

smiley 

Mos eshte kjo menyra e jote tere diplomaci per t'u mbyllur deren ne fytyre miqve te mundshem, Pjer? Na fiku deren kjo kriza e veres! 

E ke gabim Selena, ja sot psh, ishte Leonardi i Brukselit tek mua, Doja ti jepja dy shishe vere te vjeter, nje spanjolle te 1999 dhe nje franceze te 2000, por meqe do ikte ne Shqiperi nga java qe vjen, pranoi vetem nje, ate francezen smiley keshtu qe kushdo qe vjen, ka nga 1-2 shishe, plus çfar pine. Me Leonardin pime nga nje gote vere te 1993, vere qe sot kushton dhjetfishin. 

Gjak e dhjame! Sic ta kam shkruar edhe diku tjeter: mos tu shterofte qilari! smiley 

Me duhet ta shteroj Selena, se pas 1-2 vitesh, kompania e socialit te banesave, do beje rikonstrusionin, dhe me duhet te pij 130-140 shishet qe kam akoma, megjithse çoku blej nganjehere. Une pij rreth 10-15 shishe vere ne muaj mesatarja, se nganjehere pij edhe raki apo birre.  Keshtu qe nxito te kapesh noi shishe te vjeter smiley

Pjer, me injorove pyetjen ketu smiley

Pjer, pa shaka shishet e veres ti bie vete po vazhdove te postosh tregime te ngjashme me "Personazhi i cuditshem hollandez". Ishte miniere ari sa per grimcezat e realitetit shprehur aq ciltersisht, sa per batutat shkrehur larte e poshte. Me ke zgjatur jeten! 

P.S. gjemb- ke nje qasje shume agresive. Me urte, me me femininitet! Si nuk zure mend, xhanem?

smiley  smiley

Leave Gjembi alone!! Pse nuk kritikon bishat qe nxjerrin gjithfare fjalesh denigruese me mire? 

 

plasi sherri mes vajzave per Pjerin. Njehere e njekohe cunat msonin kitaren per t'i impresionu femrat, sot i ben per vete Pjeri qe flet per makroekonomine. Sa kane ndryshu kohet...

Makroekonomia smiley smiley smiley

E keqja eshte qe ti as kitares s'di t'i biesh e as te flasesh per makroekonomine.

Selena, cfare zgjidhje ke per djalin? Te mesoje violinen sa me shpejt a cfare?

Ti rrije me afer Pjerit. Dmth te shpresoje se duke ndjekur dishepullin, edhe groupie-t mund te marrosen ne menyre indirekte dhe te bejne ndonje te pabere nen avujt e konjakut e veres (viti 1999 ose 2000). Nuk garanton sukses si menyre po desherimi te shtyn edhe per me keq. 

S'e ke keq, Selena. Bredhi e ka thene disa here ketu ne fakt qe ai i rri afer Pjerit dhe madje Pjeri e ka futur dhe ne liste te qeverise hije ne mergim. Por s'e di per efektin e "second hand groupie" a ka filluar te jape rezultat. Me duket jo deri tani, por mund te jem dhe gabim.

Gjembi moj vajze, te ktheva pergjigje tek tema e Pellazgeve, e Sazanit. Shife pak. 

Per hir te solidaritetit femeror ja thashe! Se i qemtova ca komente neper tema me te hershme ku i vardisej Pjerit e bija e botes ne menyre krejt te pahijshme. Pjeri vertete e ka lene menedhimbjen larg, sa larg!, (packa se qoftet ja shijon kur kthehet: raport 1 me 3 per kundershtarin). Ama, doket shqiptare nuk i harron! Femra duhet me qene e bute, si shqerrke, qe Pjeri ti ofroje edhe verera te kuqe. Merrni vesh ju dhite e egra! 

 

P.S. Ooooo Bredh...o xhelos! smiley

Tani po me ben te hyj ne gare bashke me Gjembin...smiley 

Pjeri ka nevoje per femra te zjarrta dhe te egra, jo te buta ne sensin pasiv te fjales. 

I shkreti Pjer lemza ngreq gjithe nates. smiley

smiley

 Pjer Thomas - 6 Nëntor 2012 - 20:33 Permalink përgjigj 

DN, nga doli kjo; Shme seksist.  Une i varferi me iku jeta me 1 vetem, qe ne kohet tona do te thote se je akoma i virgjer 

Nuk flas me se do me merrni ne qafe dhe mua. 

 

xheloz thote tjetra! po kush nuk eshte xheloz? ja bej nji sondazh dhe shife vete si del!
Po une di dhe ate tjetren qe Pjeri ne varesi te momentit eshte per femren e bute dhe ate te zjarrte.
Pastaj pse duhet me patjeter te konkurroni njehere? sister wives says anything?

Ah c'jeni bere ju shqiptaret! Mendja vetem tek pislliqet ju shkon. 

Pjer, ne pac fatin e keq te lexosh gjithe kete vrer qe eshte shprehur ketu te lutem kij meshire te mos me perzjesh me vrbullen. Une e di sinqeritetin tend; beso dhe ti ne timin! smiley

P.S. Dhe qe je xheloz, xheloz je! Ate mbaje! Peshku pjesen derrmuese te komentuesve meshkuj i ka fallcentriste. Femrat kane penis envy. Kaq di te them une; perfundimet nxirri vete me rregull treshi. smiley 

kur e mendoj me qetsi ne fakt, t'behesh xheloz per Pjerin eshte si te behesh xheloz per Brad Pitt. Dmth eshte e kote se s'ke ca t'besh vec me ngrit duart lart e me u dorezu me nder

Femrat kane penis envy

smiley

smiley

Po nqs na pelqen shampanja/Prosecco si t'ja bejme?

Po nqs na pelqen shampanja/Prosecco si t'ja bejme?

smiley E sheh si ja ben vete gropen vetes? 

Pse grope? S'po te kuptoj.

Si shpjegohet kur je e lodhur nuk te ze gjumi?! 

Ja , Ketlina dhe naten e mire!

Ca eshte ajo? 

Eh, po ti dashke muhabet, jo gjume! smiley Ja se 'demuazel Nili eshte me sherbim 24/24 dhe te ben shoqeri. Naten edhe nje here!

Rigon. smiley

smiley  Kete s'e prisja asnjehere nga fini! Nuk po them qe po gjykon negativisht, por thjesht s'e prisja.

Mos u merzit gjemb.smiley Fini eshte motra jone shqiptare. smiley

pse, ti nuk e pi cajin e malit? xhibi psh e than

Pse u shastise mi? Po te ndiqet parimi "bej sic them une, mos bej si bej une" nuk ka ngaterresa. smiley 

 

Selene,

Edhe ti merresh me “penis envy-n”? Nuk e kupton qe eshte term qe u eshte aplikuar vajzave ne moshe te vogel? Gjithashtu, kjo teori eshte kritikuar dhe sterkritikuar nga psikoanalistet e kohes se Frojdit dhe aktualisht sepse si interpretim i perket me shume rasteve te rralla ku femija e seksit femer ka komplekse qe lidhen me perdhunimin, dhunen ne familje, gjendjen socio-ekonomike te rende, etj. etj. T'ia aplikosh njerezve ashtu pa lidhje, perveçse bjen me dy kembe ne kurthin e stereotipberjeve, por edhe fyen dhe denigron femrat. Meqe po pergjithesojme, pse mos te fillojme te akuzojme meshkujt per “womb envy” dhe “vagina envy”?

Pastaj, ti shkruan per “fallocentrizmin” e meshkujve tek PPU-ja ( normale deri ne nje pike dhe ne bisedat qe nuk nevojisin analize te thelle intelektuale), por mendon me te vertete qe femrat reagojne me “penis envy”? Nuk mund te kete ndonje vaginocentrizem? Ose ndonje gje tjeter?

Me te thene te drejten mbreme ishte vone dhe nuk i lexova mire ato qe kishe shkruar (histori celulari dhe pagjumesie). Ne fakt mendoja se po talleshe me shprehje si “Merrni vesh ju dhite e egra!” dhe “Nuk flas me se do me merrni ne qafe dhe mua,” por sot e kuptova se e kishe seriozisht ate punen e butesise dhe reputacionit. Nuk ta merr mendja qe Gjembi dhe une po u talleshim? Miqesisht, te keshilloj te kujdesesh me kete “bej siç them une” sepse nuk i ka hije askujt. Ti nuk ke bere prove solidariteti, ashtu siç pretendon sepse po te ishte ashtu, do ta kishe keshilluar Gjembin privatisht, duke evituar ta fyeje ne publik. 

Ishte sarkazem. Nuk te ve faj se ne te shkruar eshte shume e veshtire te kapen gjithe nuancat megjithese m'u duk se do ishte fare qarte qe nuk e kisha as me nje grimce serioziteti. 

Me vjen jeq, se paske bere edhe nje goxha carcaf. 

smiley

E rendesishme eshte qe nuk je nga ato "alpha females." Te kerkoj ndejse per keqkuptimin.

Pastaj, çarçafat jane ushtrim dore ne shqip... 

Ben mire edhe t'ia parasqarosh qe sarkazma nuk ka lidhje me Sarkozin. Keta te Frances kane gjithmone veshtiresi me humorin.

Ops. jo jo e paska kap sqarimin. smiley

S'ka asgje te keqe, Jardin. "Gafa jemi, njerez bejme"-tha. 

PF: jo jo, mos ndiz sherre ashtu. Tema, postimi, konteksti: te gjitha keto i kuptojne frengjit ashtu si dojcit, kanuket e me the e te thashe. 

smiley

Ne fakt kam pare shume komente injorante nga femrat ketu jo per gje... 

Me bere te qesh...

 

Pa problem. Me argetimin merrem une. Ti vazhdo ti mbushesh mendjen grave qe te ofrojne free seks pa paragjykime.smiley Kudos!

bisedat qe nuk nevojisin analize te thelle intelektuale

nc nc nc 

bisedat qe nuk nevojisin analize te thelle intelektuale

nc nc nc 

Kisha harruar te vendosja keta:  'thelle'

 

 

Jardine, ku e ke pare ti qe teoria frojdiste e "penis envy" eshte tejkaluar persa i takon zhvillimit psikologjik te femijes? Vertet kjo teori ka pika te dobta, zone te errta, ende te pasqaruara, por ne teresine e saj, ajo eshte e lidhur me kompleksin e Edipit/Elektres , si metafora te shpjegimit te diferencimit te zhvillimin psikologjik te djalit dhe vajzes, nisur nga diferencat anatomike qe ata zbulojne tek njeri -tjetri ne fazen fallike te zhvillimit. Ne kete faze femijet vajza konstatojne se vellai (ose djali i fqinjit) eshte i paisur me penis dhe ky ndryshim anatomik behet pikenisje e kompleksit te tredhjes. (ai imazhi qe solli Heretiku per veten, me ate gozhden vetekastruese, e ilustron kete frike) Vajza rritet me ndjenjen e kompleksit te feminitetit te cilin e perjeton si mangesi.Prandaj Lacan e quan femren nje "jo te plote, jo-teresi".Fale ketij mekanizmi , vajza e atashuar me shume tek nena sesa tek babai, projekton dashurine  tek ky i fundit, ati,  dhe njekohesisht shikon nene si rivale.Me pas , me forcimin e Mbiunit, prirjet incestuale ndrydhen por tek femrat ky proces eshte me i turbullt, krahasuar me kompleksin e Edipit tek meshkujt. Frojdi nuk eshte hedhur poshte por eshte korrekruar. Edhte teorite e mesiperme i krijoi duke qendruar brenda korrnizes se kultures viktoriane.Dhe normalisht nuk mund te dilte jashte saj.Kjo do te ishte nje lloj sikur  brenda nje sfere, te derdhesh nje lende e cila te marre forme kubi. Korrektimi qendron ne faktin qe zhvillimi psikologjik i femijes, atashimi dhe krijimi vetedijes si subjekt , nuk zhvillohen ne labortor por  ne sfondin e raporteve familjare dhe sociale ku babai/mashkulli ka nje pozite dominuese dhe autoritare. Prandaj "penis envy" me teper sinjifikon ndjenjen e inferioritetit te femrave dhe poziten e privilegjuar te meshujve,te  djemve, vendin e privilegjuar qe ze babai ne familje dhe, me tej, meshkujt ne hierarkine sociale.

Prandaj , nqs ti pranon se shoqeria eshte fallocentrike, duhet te dish se kjo teori eshte e lidhur pikerisht me konceptin e "penis envy". Ti do te thuash se , nqs kjo eshte e vertete, nqs pozita inferiore e gruas eshte e vulosur ne anatomine e saj (Anatomia eshte fat-shkruan Frojdi) , atehere klasa e grave eshte pa shpetim. Mos u dekurajo. Sepse  gjinia dhe sexi jane konstruksione social-kulturore.

(ai imazhi qe solli Heretiku per veten, me ate gozhden vetekastruese, e ilustron kete frike)

Sjell veten tjeter mos u bo marak, sepse tani ne postmoderne kemi shume vete, jemi demokrate, qenie pluraliste me shume niqe, shume sekse, shume gjini, shume lloqe, shume lengje etj etj, te gjitha me shumice.

http://www.mnartists.org/uploads/users/u...

 

Prandaj , nqs ti pranon se shoqeria eshte fallocentrike, duhet te dish se kjo teori eshte e lidhur pikerisht me konceptin e "penis envy". Ti do te thuash se , nqs kjo eshte e vertete, nqs pozita inferiore e gruas eshte e vulosur ne anatomine e saj (Anatomia eshte fat-shkruan Frojdi) , atehere klasa e grave eshte pa shpetim.

Perderisa burra e gra do ta quajne veten te plote si individe, te gjithe do jene pa shpetim, inferiore dhe superiore qofshin, sepse te gjithe jane gjysma gjel, perderisa nuk jane bere nje si qenie e plote burre dhe grua te pandashem si çift. 

smiley

Për të bërë pak shkencë (pa thonjëza): smiley

Sa nga femrat e Peshkut pa Ujë mund të thonë për veten apo për ndonjë femër të rrethit të vet, të cilën mund ta kenë njohur prej fëmijërisë se:

[...] femijet vajza konstatojne se vellai (ose djali i fqinjit) eshte i paisur me penis dhe ky ndryshim anatomik behet pikenisje e kompleksit te tredhjes.

Dhe më tej, sa nga femrat e Peshkut pa Ujë, apo nga lexueset femra në përgjithësi, apo meshkujt e këtushëm mendojnë se pabarazia induktohet nga lakmia që kanë femrat për penisin e meshkujve?

Për të konfirmuar, mendimin e Spiritusit, (sipas meje obskurantist mistifikator dhe të rrejshëm), priten konirmimie dhe pohime të shumta të asaj çka thotë Spiritusi.

Për të nxjerrë një përfundim në terma të Statistikës (Peshkore)... smiley

Instikt, neqoftese do me sulmu psikoanalizen, ke gjet vendin me te papershtatshem me beton te armuar, rimocionin. Vete synimi i saj eshte qe subjekti te rikujtoje ngjarjen traumatike.

Pasta ke gjet edhe vendin me te papershtatshem, sepse peshqit nuk mbajne mend se çfare kane ngrene mbreme, e jo me impresionet e penisit dhe vulves ne fazen anale.

Dhe jo vetem se çfare kane ngrene mbreme, por ndonjehere harrojne se me cilin kane qene mbreme: me Salen, Ramen apo Meten? Keshtu i bejne nje mesazh privat ndonje peshku tjeter mik me pyetjen: "Ore me çin jam une, se e harrova?". Marrin pergjigje dhe pastaj komentojne ne publik: "Shko mer legen, ku merr vesh nga politika ti mer trap ...."

 

Rininstikt, meqe kompleksi Edipit/Elekteres per te cilin po diskutojme qenka "mistifikues, obskurantist dhe i rrejshem"(sipas teje), si e shpjegon ti transformimin e dashurise per nenen ne dashuri per grate e tjera, duke evituar keshtu incestin? Si ndodh brendesimi tabuve morale?

Me fal qe po nderhyej, por ka transformim te dashurise per nenen ne dashuri per grate tjera? smiley

Me fal qe s'po nderhyj, a ka trasformim te urrejtjes per baben ne urrejtje per burrat e tjere?

 

Besoj se mund te kete nqs personi brenda te cilit ndodh ky transformim eshte viktime e ndonje dhune, perdhunimi, ose shtypje mendore. Personalisht me shqetesojne ato njerezit qe transformojne dashurine (e idealizuar) per nenen dhe babain ne urretje per njerezimin. 

Me fal se po nderhyj akoma me thelle:

a ka njerez qe trasformojne dashurine (e idealizuar) dhe urrejtjen (e idealizuar) per nenen dhe baben ne urrejtje per Vatikanin, Papen, Zotin dhe dashuri per Frankeshtajnin dhe cjapin elektrik Dulla?

 

Perseri, mund te kete nqs ky person eshte rritur nen tiranine e Vatikanit, Papes, dhe nen iluzionet zhgenjyese mbi Zotin.

smiley

ps: dita pa pantallona sot ne evropi.kendej askush nuk eshte zhvesh.nje arsye me shume perse nuk na u dha statusi per ne BE.

As ne shtetin e Vatikanit nuk gjendet as edhe nje person i rritur nen tiranine e Vatikanit dhe Papes, edhe kopilat rriten nen tiranine e nenes dhe babes dhe iluzioneve zhgenjyese mbi ata.

Sa i modh qe eshte Frojdi mer jau!!!

Jam dakord me ty qe as ne shtetin e Vatikanit nuk mund te kete mundesi te gjendet nje person i tille. Pergjigja ime ishte hipotetike.  

Jo vetem pergjigja, ti vete je nje qenie hipotetike!!!

 

Jo vetem hipotetike, por edhe sofiste, majtiste, ambientaliste etj. etj. 

Shume hubristic eshte Heretiku.
 

NAILED IT! 

a ka njerez qe trasformojne dashurine (e idealizuar) dhe urrejtjen (e idealizuar) per nenen dhe baben ne urrejtje per Vatikanin, Papen, Zotin dhe dashuri per Frankeshtajnin dhe cjapin elektrik Dulla?

Spiritus, 

Perseri me “penis envy-n”? Nuk kam thene qe eshte e tejkaluar “persa i perket zhvillimit psikologjik,” sepse ketu behet fjale per zhvillimin psikoseksual te femijes femer kur ajo e kupton se nuk 'gezon' nje penis. Tani, une nuk dua ti hyj debateve mbi zhvillimin seksual te saj sepse kjo teori shpjegon vetem nje dimension dhe nje faze te tij. Problemi qe kam une eshte se ti, por jo vetem ti, e trajton si nje dukuri sociale qe afekton tek grate ne pergjithesi. Por i dashuri Spiritus, ketu flasim vetem ne kontekstin e zhvillimit psikoseksual te femijes, jo te rriturve. Identiteti seskual dhe identitetet e ndryshme shoqerore, intelektuale, artistike, gjinore (etj.) te femres shkojne pertej zhvillimit femijeror. Pavaresisht se femija femer rritet ne nje rreth familjar maskilist, dhe neqoftse kur rritet e kompenson kompleksin e inferioritetit (jo te penis envy-t) me nje jete sociale, seksuale, familjare dhe profesionale relativisht te suksesshme, 'klasa' femerore mund te ece perpara.

Une pranoj se ka fallocentrizem por nuk perjashtoj faktin se ka edhe vaginocentrizem. Nje femer e pjekur seksualisht do te joshet nga objekti fallik por kjo ndodh gjithmone duke u nisur nga vaginocentrizmi i saj, qe ne kete rast perkthehet ne eksitim. Fallogocentrizmi shqiptar cenon lirite e femrave dhe eshte pikerisht detyra e ketyre te fundit te ndergjegjesohen dhe te kerkojne per me shume te drejta, qofte shoqerore, qofte seksuale. Kur shkruan per gjinine dhe seksin si “konstrukte socio-kulturore,” nuk jam krejtesisht dakord me ty. Per mua jane shprehjet seksuale dhe gjinore qe ndertohen socio-kulturalisht nga shoqeria, por mos harro qe ne marredheniet tona seksuale, familjare (etj.) ka faktore biologjike (etj.) qe lidhen me mbijetesen.

Une nuk mohoj qe femra eshte fizikisht me e dobet se mashkulli. Pikerisht duke u nisur nga kjo, argumentoj qe ajo duhet te luftoje per nje pozicion me te mire shoqeror dhe per nje balance mes jetes familjare dhe profesionale. 

Rama kryetar nga Kongresi, procedurë antistatutore

Që nga 26 shtatori i vitit të shkuar Edi Rama drejton Partinë Socialiste pa mandat. Kjo pasi në këtë datë i skadoi mandati 4-vjeçar që kishte fituar që në 2009, kur konkurroi sipas parimit “një anëtar-një votë”. Në bazë të Statutit, neni 27 i tij, tashmë posti i kryetarit të partisë konsiderohet vakant dhe për këtë qëllim parashikohen një sërë hapash proceduralë deri në zgjedhjen e kryetarit të ri. Kështu sipas këtij neni “Kur vendi i Kryetarit të Partisë mbetet vakant, Asambleja Kombëtare mblidhet brenda 15 ditëve dhe thërret brenda 30 ditëve Kongresin e Jashtëzakonshëm të Partisë, për administrimin e kandidaturave dhe caktimin e datës së votimit për zgjedhjen nga anëtarësia të kryetarit të ri të partisë, e cila nuk duhet të jetë më vonë se një muaj nga data e zhvillimit të Kongresit”. Por duket se ky detyrim statutor nuk do të zbatohet prej Ramës, i cili ka zgjedhur që rikonfirmimin e tij në krye të PS-së të mos e bëj duke u votuar nga anëtarësia, por duke u votuar nga një prej forumeve të tjera, siç mund të jetë kongresi. Duke folur dy ditë më parë në emisionin “Opinion” ai do të shprehej se “në partitë politike që bazohen në parimin ‘një anëtar-një votë’, ku kryeministri është në të njëjtën kohë dhe kryetar partie ose kryetari i partisë bëhet kryeministër, kur fitohen zgjedhjet nuk ka zgjedhje sipas parimit ‘një anëtar-një votë’, por ka konfirmim të mandatit të kryetarit të partisë si kryeministër i vendit”. Në fakt kjo është një praktikë që nuk bazohet në statut, pasi siç theksuam dhe më sipër, ai njeh si mënyrë të zgjedhjes së kryetarit vetëm atë të votimit nga anëtarësia sipas parimit “një anëtar- një votë”.

MAPO

Seance meditimi: "Om" "Om" "Av" "Av" "Om" "Av!"

Ne mundsh...

Në mundsh ta ruash arsyen kur bota humb fillin e fajin ty ta hedh – dhe vetes ti besosh, sa herë të dyshojnë e s’të përfillin, por edhe dyshimet ...drejtë t’i gjykosh.

në mundsh të rrish në pritje, në pritje pa u lodhur, a, kur të urrejnë, urrejtje mos të ushqesh madje ndaj shpifjeve të rrish pa folur me thjeshtësi, me to pa rënë ndesh...

Në mundsh të mendosh, por jo në shkatërrim të ëndërrosh por jo rob ëndërrimesh, dhe t’i trajtosh njëlloj e padallim ngadhnjim e shpartallim – burim mashtrimesh. në durofsh dot thënjet e tua të drejta në kurthe për tradhtarët, kopukët të t’i kthejnë t’i shohësh të thyera gjërat më te shtrenjta e prap t’i ndërtosh me vegla që nuk vlejnë...

Në mundsh fitoret që ke korrur t’i flijosh si në kumar, në një të vetme lojë, të rrezikosh, të humbësh, e prap t’ia fillosh dhe humbjen kurrë t’mos e zëshë në gojë në durofsh dot muskul, nerv, puls e zemër të të shërbejnë edhe kur gjithçka të duket e kotë, e të qëndrosh kur s’ke më asgjë veç vullnetit që veç një fjalë “ QËNDRO” gjithnjë të thotë...

Në mundsh të flasësh me maskarenj, por nderin ta ruash a të ecësh përkrah mbretit pa krenari që t’vërbon nëse armiku ose miku s’të bëjnë dot të vuash dhe gjithçka e çmon, por veç sa meriton.

Në mundsh të mbushësh dy minuta aq të rënda me vepra që peshojnë–Dije dhe mos ke asnjë dyshim se jotja do jetë bota me cka ka brenda dhe burrë ti do të do jesh, o biri im!
 

Nuk ka torture me te madhe per nje bir, se kjo poezi. 

Tani e kuptoj pse e paskam urryer kaq shume baben tim. S'paska qene tip jevgu qe thote:

"Mos e çaj turren fare per asigjo!!!!"

 

Tiku , po me babën çpate ?

Ti neqoftese do me pyet, respekto radhen. Se pare pyet AV se ç'pati me birin, pastaj pyet ketlinen ç'pati me Shpirtin e Shenjte qe rezellin drite kenaqsie pa kuptim, ne fund vjen radha ime.

E me çin ta kem, nese se kam me baben (sigurisht edhe me nenen)? Nuk jam kopil ferrash.

 

Njӫ grua...

 

 

Një grua të merr për dore dhe...

                            ulëret këngën e çmendur të dashurisë...

Një grua të tërheq fushave fustanegrisura nga mjegulla gri...

Një grua, shndërrohet në bareshë

                      për të të mbrojtur nga shkelmat e lopës.

Një grua bëhet lopë e Ti...nga sisa e saj pi...

 

Një grua shpupuris flatrat në terrin e ndezur të natës...

Një grua vjen e të rrëmben prej divanit në kuzhinë

Një grua të zhvesh nga lëkura dhe...

                                          të mbyt me afsh luaneshe.

Një grua...në fantazinë tënde...ngrin.

 

Një grua do frymë për të shkrirë “qumështin e premtuar”.

Një grua që...paska një humnerë në kraharor

Një hapësirë, e cila, ka...(ekzaktësisht) përmasat e tua.

Një grua që...i mban “fjalën” e “zemrën” në dorë...

 

Një grua pikon qumësht nga çdo qelizë.

(Pikon edhe një lopë,

edhe  një bareshë të pafaj...)

 

Një çast,

bëhet mbret i botës tënde prej "fëmije":

Tingulli vrastar i zërit të saj...

 

Një grua që...ka frike të të shohë në sy...

 

Nje grua dhe...një burrë.

I cili

Je

Ti…

He bravo kjo eshte vjershe. Per me teper bere nga grate (ose te pakten sjelle).

Jo po ta marrin vesh edhe Art Skandinavi zoofilik, qe ka projektuar te martohet me lope si ne vendet induiste, dhe Lesbo Karrota sofistik funksionin e vertete te femres si lope.

Nuk perdoret me kot edhe shprehja e shenjte kamasutra induiste "lopthi" ...

 

E fundit heretik..

Dikur…

Diku,

në mbretërinë e largët,

të asaj që si e vërtetë më shfaqet dhe humbet,

Ti ishe mbret.

Unë e jota hije.

Mes ulërimash shthurja të pathururat ëndrra.

Ti më këndoje këngë që si dije.

Tash

jam princeshë në mbretërinë e të vdekurve.

Skeptrin e zjarrtë shtrengoj mes shalësh,

Se

duart,

Puthja e Djallit mi mbërtheu,

tek therja nën këmbet e tua një ndjenjë të harruar.

Ti,

lotoje të pathënën e fshehur…

Sot,

jam unë e harbuar.

Për ty,

që rrugësh të rigjeta,

Grimcuar…

Po ti qep copëzat e hirta me buzët e lagështa,

Një identik për të krijuar.

Një identik me ty.

Të mbërthej me të trëndafiltat shalët e mia të hajthme.

I uleras botës që sytë ti hedhe mbi mua

Dhe...ti ngujoje aty… 

"Hodha syte perjashta nga varrezat e lagura prej shiut dhe pashe guret e varreve, qe ishin mbuluar me gjethe te venitura dhe te felliqura. Mjegulla, porsi nje kafshe e zberdhulet, ua kish thithur gjate nates lengun e gjelber gjetheve te pemeve; tani ato vareshin te mekura e te nemitura neper dege; cdo gulsh ere, sado i lehte, kepuste nga nje dhe e rrezonte ngadale ose e fluturonte tutje... Dhe une, ashtu papritur e pakujtuar, si nje te therur te mprehte e mizore, e ndjeva per here te pare qe po afrohej ndarja, qe ajo po behej e vertete, po aq e vertete sa vjeshta, e cila ish zvarritur fshehurazi neper ato dege pemesh atje perjashta dhe kish lene pas gjurmet e saj te verdha.” - tre shoket

“I lumturi eshte nje manekin i ndjenjes se jetes. Ai i ben vetem paraden e modes, por nuk e zoteron. Drita nuk shkelqen ne drite; ajo shkelqen ne erresire. Gezuar per erresiren! Kush ka ndenjur nje here ne mes te shtrengates, atij s'i hyn me ne pune nje makine e vogel elektrizimi. Mallkuar qofte shtrengata! Bekuar qofte kjo cikez jete qe kemi! Dhe sepse e dashurojme, s'duam ta japim me kamate! Duam ta shkaterrojme! Pini, djema! Ka yje qe ndricojne cdo nate, megjithese kane plasur para dhjete mije vjetesh drite! Pini, sa eshte koha!”

Mos ja tregoni Vlerave kete.

Xhelal Mziu arratiset nga burgu , Sajmir Tahiri i bie me dore, tavolines.

hm. po sikur qe ky.

na lane me zemer ne dore, erdhi s'erdhi, ngriva shkriva...

Me syte nga qielli ngelem, thuaj, po s'jane pune per mendje profane keto, Ai kushedi ku fshihet dhe na ve ne sprove (ose edhe ne rrote) dite per dite. Po ne hic se ia kuptojme shenjat.

problemi islamik fryhet qellimisht nga qeveria aktuale e kosovs, per me hjek vemendjen nga problemet e verteta, dhe me bo ca i do qejfi me daciqin... o llah. smiley

smiley

kupto ti...

Hmmmm, pak a shume si puna e 9/11 te cilat qeveria Amerikane i hodhi vete qe te kish mundesi te niste luften ne Irak. Po nga kush i kan mesu mer kto maskaralliqe? Lene, lene se e gjeta se nga kush paskan mesu. 

hahahahahahaha!

No, seriously. smiley  

O Ron, paska mbetur pa pune K/ministri e cfare te bej si ta vras diten? Ja te takohem me babain e Jonuzajt, sidomos tani qe Kosova po behet me kombetaren e saj. Ndoshta vertet e degjojne Pacollin e i japin si prone ne bregdetin e jugut ate vendin ku ishte pallati i tritolezuar. 2 zogj me nje gur: edhe Januzajn e kenaqin, edhe vjehrri i Bashes nuk e hap dot gojen se pastaj i thone "ti s'qenke as patriot."

Lacanist obscurity and constructivism

R. Jean-Francois P.
Department of Gender Politics, Stanford University
David P.
Department of Literature, Oxford University

1. Constructivism and postcultural rationalism

In the works of Fellini, a predominant concept is the concept of textual sexuality. Sontag uses the term ‘postcultural rationalism’ to denote not discourse, as Debord would have it, but neodiscourse.

“Society is part of the collapse of reality,” says Derrida. It could be said that the subject is contextualised into a Lacanist obscurity that includes art as a totality. In Satyricon, Fellini deconstructs constructivism; in La Dolce Vita he affirms precapitalist theory.

If one examines Lacanist obscurity, one is faced with a choice: either reject Baudrillardist simulation or conclude that discourse is a product of the masses, but only if Derrida’s model of postcultural rationalism is valid; if that is not the case, we can assume that academe is capable of intent. Thus, an abundance of discourses concerning constructivism may be revealed. Foucault uses the term ‘constructivist narrative’ to denote the meaninglessness, and some would say the absurdity, of postcultural class.

The primary theme of la Fournier’s[1] analysis of postcultural rationalism is the role of the participant as poet. Therefore, Buxton[2] holds that we have to choose between the capitalist paradigm of expression and Sontagist camp. Lacanist obscurity states that language has objective value, given that sexuality is interchangeable with narrativity.

If one examines postcultural rationalism, one is faced with a choice: either accept constructivism or conclude that discourse must come from communication. It could be said that if postcultural rationalism holds, we have to choose between presemiotic situationism and cultural Marxism. The example of postcultural rationalism depicted in Gibson’s Virtual Light is also evident in Idoru, although in a more neocapitalist sense.

In the works of Gibson, a predominant concept is the distinction between opening and closing. Thus, McElwaine[3] suggests that we have to choose between Lacanist obscurity and predialectic textual theory. Marx uses the term ‘postcultural rationalism’ to denote the common ground between society and class.

[...]

[...]
Therefore, if constructivism holds, we have to choose between subdialectic theory and semantic postsemioticist theory. The subject is interpolated into a constructivism that includes reality as a paradox.

Thus, Sartre’s essay on Lacanist obscurity implies that consciousness may be used to disempower the underprivileged. The subject is contextualised into a constructivism that includes culture as a whole.

It could be said that Bataille uses the term ‘the textual paradigm of expression’ to denote not, in fact, narrative, but subnarrative. Foucault promotes the use of Lacanist obscurity to attack sexism.

But Sargeant[4] states that we have to choose between neosemanticist objectivism and Baudrillardist simulacra. The subject is interpolated into a Lacanist obscurity that includes reality as a paradox.

In a sense, if postcultural rationalism holds, we have to choose between Lacanist obscurity and the capitalist paradigm of reality. Sartre suggests the use of subsemiotic dialectic theory to read narrativity.

Thus, Wilson[5] implies that we have to choose between Lacanist obscurity and the neodeconstructivist paradigm of expression. The premise of capitalist desublimation suggests that reality comes from the masses.

But Sontag promotes the use of constructivism to deconstruct the status quo. The main theme of the works of Stone is the rubicon, and eventually the fatal flaw, of pretextual sexual identity.

2. Stone and postcultural rationalism

The characteristic theme of de Selby’s[6] model of structural theory is the role of the observer as artist. Therefore, Lacan uses the term ‘Lacanist obscurity’ to denote a self-justifying whole. Foucault suggests the use of Lyotardist narrative to analyse and modify society.

If one examines constructivism, one is faced with a choice: either reject postcultural capitalist theory or conclude that truth is capable of deconstruction, given that constructivism is invalid. In a sense, the subject is contextualised into a subtextual dematerialism that includes language as a totality. Baudrillard promotes the use of constructivism to challenge class divisions.

But many sublimations concerning the failure, and some would say the dialectic, of capitalist consciousness exist. The main theme of the works of Stone is a neotextual whole.

[...]

[...]
It could be said that if postcultural rationalism holds, the works of Stone are modernistic. Sontag’s essay on cultural theory implies that the Constitution is unattainable.

However, the subject is interpolated into a postcultural rationalism that includes narrativity as a totality. Humphrey[7] states that we have to choose between neopatriarchial narrative and Lyotardist narrative.

But any number of desemanticisms concerning postcultural rationalism may be discovered. If materialist narrative holds, we have to choose between constructivism and postmodern Marxism.

Kërkohen subjekte të "përgatitura" për të bërë pak "muhabet". smiley

p.s: Ata që nuk kuptojnë janë "debila" ose "injorantë". smiley
p.p.s: Më falni, nuk i solla referencat sepse do të më duhej të bëja një punë më të gjatë. Aq më tepër që për të bërë "muhabet" nuk duhen. smiley

Nuk di kush eshte "R. Jean-Francois P." po ky pejzazh kaleidoskopik perifrazimesh nga autore te ndryshem s'domethene absolutisht asgje, s'te shpie asgjekundi, te Lacani jo e jo njehere.

Mbase do të duhej që t'i riktheheshim edhe njëherë teksteve të shenjtë bazë, siç bëjnë edhe marksistët. Pra, le të kemi një qasje ndërdisiplinore dhe të mësojmë edhe nga marksistët.
Kështu, ja çfarë thotë Mjeshtri i madh llafollogo-mistifikator, z Lacan:

[...] It is necessary that this two constitute the first integer which is not yet bom as a number before the two appears. You have made this possible because the two is here to grant existence to the first one: put two in the place o f one and consequently in the place of the two you see three appear. What we have here is something which I can call the mark. You already have something which is marked or something which is not marked. It is with the first mark that we have the status of the thing. [...]

Me shpresë se tani ka më shumë "dritë"... smiley

Meqë më sipër citohej edhe Felini, ja, për lexuesin e etur e të pangopur postmodernist-peshkist:

The Forgotten Fruit: Cultural libertarianism in the works of Fellini

R. D. J. Buxtowest
Department of Literature and Arts, Stanford University

1. Fellini and Debordist image

The primary theme of Parry’s[1] model of cultural libertarianism is the stasis, and some would say the paradigm, of neosemantic language. In a sense, the creation/destruction distinction intrinsic to Fellini’s Amarcord is also evident in La Dolce Vita. Sontag uses the term ‘dialectic nihilism’ to denote not, in fact, discourse, but prediscourse.

In the works of Fellini, a predominant concept is the concept of postcapitalist truth. It could be said that in Amarcord, Fellini analyses cultural libertarianism; in La Dolce Vita, however, he affirms social realism. The premise of cultural libertarianism implies that narrativity is capable of truth, but only if Marxist class is invalid; if that is not the case, we can assume that context is a product of the collective unconscious.

“Class is part of the genre of language,” says Derrida. Thus, the characteristic theme of the works of Fellini is the bridge between society and class. Debord promotes the use of social realism to read and attack art.

The primary theme of Finnis’s[2] essay on dialectic nihilism is a mythopoetical paradox. In a sense, Bailey[3] states that the works of Tarantino are not postmodern. The premise of social realism holds that sexuality serves to disempower the Other, given that truth is distinct from consciousness.

“Society is intrinsically a legal fiction,” says Sontag. It could be said that a number of narratives concerning Sartreist existentialism exist. The subject is interpolated into a dialectic nihilism that includes narrativity as a whole.

Therefore, the main theme of the works of Tarantino is not structuralism as such, but neostructuralism. Baudrillard uses the term ‘social realism’ to denote the absurdity, and therefore the fatal flaw, of cultural sexual identity.

It could be said that cultural libertarianism implies that discourse is created by communication. The primary theme of Buxton’s[4] analysis of postdialectic narrative is a textual totality.

[...]

[...]

But in Sex, Madonna reiterates social realism; in Erotica, although, she examines cultural libertarianism. The premise of subcapitalist cultural theory states that society, paradoxically, has intrinsic meaning, but only if Lyotard’s essay on cultural libertarianism is valid; otherwise, the task of the writer is deconstruction.

However, any number of theories concerning the meaninglessness, and subsequent defining characteristic, of precapitalist sexual identity may be found. If patriarchialist construction holds, we have to choose between social realism and Batailleist `powerful communication’.

In a sense, de Selby[5] implies that the works of Madonna are modernistic. Lyotard uses the term ‘dialectic nihilism’ to denote the common ground between society and class.

It could be said that the characteristic theme of the works of Madonna is a self-referential reality. Many discourses concerning social realism exist.

Therefore, in Material Girl, Madonna reiterates dialectic nihilism; in Sex, however, she denies cultural libertarianism. The main theme of Buxton’s[6] analysis of social realism is the economy of semantic art.

2. Discourses of collapse

“Class is impossible,” says Lacan; however, according to Long[7] , it is not so much class that is impossible, but rather the rubicon, and thus the genre, of class. It could be said that dialectic nationalism suggests that narrativity has objective value. A number of patriarchialisms concerning the role of the observer as writer may be revealed.

However, Foucault suggests the use of dialectic nihilism to deconstruct the status quo. An abundance of theories concerning social realism exist.

It could be said that the premise of cultural libertarianism implies that the collective is part of the paradigm of language. Lyotard promotes the use of social realism to modify sexual identity.

3. Dialectic nihilism and Batailleist `powerful communication’

The characteristic theme of the works of Fellini is a predeconstructivist totality. Therefore, the subject is contextualised into a capitalist deappropriation that includes truth as a reality. The primary theme of Hamburger’s[8] critique of cultural libertarianism is the bridge between class and society.

[...]

[...]

In the works of Gibson, a predominant concept is the distinction between without and within. But Marx uses the term ‘the neodialectic paradigm of narrative’ to denote a mythopoetical whole. If cultural libertarianism holds, we have to choose between social realism and materialist rationalism.

In a sense, Baudrillard suggests the use of subtextual dialectic theory to challenge archaic, colonialist perceptions of class. Any number of theories concerning the stasis, and subsequent meaninglessness, of pretextual sexual identity may be found.

Therefore, Prinn[9] suggests that we have to choose between Batailleist `powerful communication’ and dialectic subtextual theory. Lyotard promotes the use of social realism to read and analyse class.

However, Sontag’s analysis of cultural libertarianism implies that art is used to reinforce hierarchy, given that narrativity is interchangeable with sexuality. Sartre suggests the use of structural capitalism to deconstruct capitalism.

It could be said that if cultural libertarianism holds, the works of Gibson are not postmodern. Social realism states that sexual identity, perhaps ironically, has intrinsic meaning.
[...]

[...]

4. Gibson and cultural libertarianism

The main theme of the works of Gibson is the common ground between society and sexual identity. Thus, Foucault uses the term ‘predialectic conceptualist theory’ to denote not construction, but neoconstruction. The subject is interpolated into a Batailleist `powerful communication’ that includes art as a totality.

Therefore, Debord uses the term ‘social realism’ to denote the bridge between class and sexuality. The example of the precapitalist paradigm of reality which is a central theme of Gibson’s Count Zero emerges again in Pattern Recognition, although in a more self-fulfilling sense.

Thus, Pickett[10] suggests that we have to choose between Batailleist `powerful communication’ and dialectic discourse. Baudrillard promotes the use of social realism to modify sexual identity.

[FUND]

smiley

Mendoj, madje jam i bindur ( smiley ), se pjesa e poshtëcituar nga i nënshkruari duhet të ketë njëfarësoj të bëjë me seksualitetin dhe relatat ndër-gjinore, parë në optikën dritë-dhënëse të teorisë/ve të famshme postmoderne...

“Class is impossible,” says Lacan; however, according to Long[7] , it is not so much class that is impossible, but rather the rubicon, and thus the genre, of class. [...] A number of patriarchialisms concerning the role of the observer as writer may be revealed. [...] It could be said that the premise of cultural libertarianism implies that the collective is part of the paradigm of language. Lyotard promotes the use of social realism to modify sexual identity.

Mëpastaj do të veçoja si thellësisht iluminatore dhe aspak kontradiktore, edhe këtë:

The premise of cultural libertarianism implies that narrativity is capable of truth, but only if Marxist class is invalid; if that is not the case, we can assume that context is a product of the collective unconscious.

Shikoni se si autori e shpjegon mjaft qartë se si narrativa, edhe pse shpesh herë e një solipsizmi të pashoq, është e aftë (capable) për [të thënë?] të vëtetën; por me një kusht, thotë autori me mendjemprehtësi ekzemplare, "vetëm kur "Marxist class" është invalide".
Çka personalisht, me modesti, do ta përktheja si "në mungesë të shoqërisë për të patur vullnet marksist". Nga ku => nëse duam që narrativa të ketë apo të thotë një të vërtetë, duhet të heqim dorë nga marksizmi? (Mua për vete më duket herezi!!!)

Mëpastaj, akoma, shikoni mënyrën iluminative shumë të kiartë e të logjikshme se se autori vë në dukje qorrllëkun tonë kur thotë se konteksti [i gjësë?] është një produkt i ndërgjegjes kolektive.
Një e vërtetë e pamohueshme. Universale!

p.s: smiley

The Rubicon of Reality: Realism in the works of Koons

Martin K. G. Hamburger
Department of Politics, Miskatonic University, Arkham, Mass.

1. Discourses of paradigm

“Society is part of the genre of sexuality,” says Derrida; however, according to Pickett[1] , it is not so much society that is part of the genre of sexuality, but rather the futility of society. In Platoon, Stone reiterates semanticist theory; in Natural Born Killers he denies the subpatriarchial paradigm of context. It could be said that the characteristic theme of Hamburger’s[2] critique of the neotextual paradigm of reality is the bridge between consciousness and sexual identity.

In the works of Stone, a predominant concept is the distinction between masculine and feminine. A number of materialisms concerning the subpatriarchial paradigm of context exist. However, Debord suggests the use of dialectic discourse to deconstruct hierarchy.

“Class is elitist,” says Lyotard; however, according to Parry[3] , it is not so much class that is elitist, but rather the economy, and hence the futility, of class. Any number of discourses concerning not narrative, but prenarrative may be discovered. It could be said that the primary theme of the works of Stone is the common ground between society and class.

The main theme of Bailey’s[4] analysis of the subpatriarchial paradigm of context is the role of the participant as reader. Sartre uses the term ‘semanticist theory’ to denote the difference between truth and society. But Sontag promotes the use of the subpatriarchial paradigm of context to challenge class.

“Sexual identity is intrinsically responsible for sexism,” says Lyotard; however, according to Cameron[5] , it is not so much sexual identity that is intrinsically responsible for sexism, but rather the fatal flaw, and eventually the economy, of sexual identity. The subject is interpolated into a realism that includes consciousness as a paradox. In a sense, the characteristic theme of the works of Smith is the defining characteristic, and thus the futility, of posttextual class.

“Sexual identity is a legal fiction,” says Debord. Many sublimations concerning Lacanist obscurity exist. Therefore, Abian[6] states that we have to choose between realism and the semiotic paradigm of expression.

[...]

[...]
“Class is part of the meaninglessness of sexuality,” says Lyotard; however, according to von Ludwig[7] , it is not so much class that is part of the meaninglessness of sexuality, but rather the absurdity, and subsequent stasis, of class. The without/within distinction intrinsic to Eco’s The Limits of Interpretation (Advances in Semiotics) is also evident in The Aesthetics of Thomas Aquinas, although in a more textual sense. It could be said that if the subpatriarchial paradigm of context holds, we have to choose between semanticist theory and prepatriarchialist dialectic theory.

A number of narratives concerning a mythopoetical whole may be found. In a sense, Lacan suggests the use of realism to deconstruct class divisions.

Sontag uses the term ‘the subpatriarchial paradigm of context’ to denote the fatal flaw of postcapitalist consciousness. However, Bataille promotes the use of semanticist theory to read and modify class.

The subject is contextualised into a subpatriarchial paradigm of context that includes language as a reality. But the main theme of Prinn’s[8] essay on semanticist theory is a subtextual paradox.

An abundance of desemanticisms concerning the subpatriarchial paradigm of context exist. In a sense, in The Limits of Interpretation (Advances in Semiotics), Eco examines realism; in The Island of the Day Before, however, he denies semanticist theory.

The subject is interpolated into a cultural socialism that includes sexuality as a totality. However, Marx suggests the use of the subpatriarchial paradigm of context to attack outdated perceptions of sexual identity.

Sartre uses the term ‘predialectic narrative’ to denote not appropriation, as realism suggests, but subappropriation. In a sense, several discourses concerning a self-referential paradox may be revealed.

Drucker[9] implies that we have to choose between semanticist theory and Marxist class. Thus, the stasis, and therefore the dialectic, of the subpatriarchial paradigm of context depicted in Eco’s The Limits of Interpretation (Advances in Semiotics) emerges again in Foucault’s Pendulum.

The subject is contextualised into a realism that includes language as a reality. However, any number of theories concerning the subpatriarchial paradigm of context exist.

[...]

[FUND]

Që artikujt e mësipërm të zhanrit postmodernist të mund të kuptohet dhe përthithen drejtë, mjeshtrat, këshillojnë një mendje-vrasje kronike prej disa vitesh mbi themelet e doktrinave pseudoshkencore postmoderne relativiste.

p.s: smiley

Shiko se mos po tallet njeri, se u dukerkan te gjithe njesoj, pavaresisht emrave te ndryshem.

Po te duash t'u japesh benefitin e dyshimit vec e vec autoreve te cituar neper keto tekste te cuditshme, ose po te duash t'i hedhesh poshte xhanem, duhet t'u hapesh librat.

Ja çfarë thotë Mjeshtër Lacani, në një fragment:

The question of the two is for us the question of the subject, and here we reach a fact of psychoanalytical experience in as much as the two does not complete the one to make two, but must repeat the one to permit the one to exist.

As lindja e diellit në një ditë pa re (dhe pa eklips) nuk është kaq e qartë. smiley

Dhe interesantja, për të shkruar një paragraf ditar-ngjashëm, dhe për t'i rënë së njëjtës gozhdë meqë jam tek PaÇensurë, është se ky sharlatani dhe adeptët e tij pretendojnë të kurojnë (!) sëmundjet e mendjes (epifenomen i proceseve trunore), me këto dokrrat e mësipërme...

smiley Kjo me gjuhen e Lacanit, mund te quhej "refuzimi narcizik i tjetrit". 

E dha rezultatin Lidhja e Dyte e Prizrenit!!!

Faleminderit Kryeminister Rama!

Faleminderit Kryeminister Thaci

Faleminderit Britani!

Faleminderit Gjermani!

Ideja e Gjermanisë dhe Britanisë për problemin e Kosovës është vendosja e një pakti ndërkombëtar në mes Serbise dhe Kosoves. Një marrëveshje që do të ngjasonte me traktat paqeje është diskutuar dhe kjo do t'i jepte fund bisedimeve.

P.s. Cimo a mendon se lajmi ne fjale i meriton nja 2-3 vargje?
 

 

Vetem mos harro se kete peme e ka mbjelle baca Sali me bacen Ibrahim. Ketyre thjesht i ra fati me honger kokrrat.

Edvin, firma ku t'ka ra,

i ra shiu e s'e ka la,

i fryu era e s'e ka tha...

nuk ka fshirese qe te fshin

mrapa e ke historine.

Ajo s'ish firme

ish vetetime ne qiellin pa re smiley (bacen e gjejtave roni s'e ka njoft smiley )

ne emer te gjite patrioteve dhe atdhedashesve te peshkut une them:

Faleminderit Cimo!

PF, me vjen keq qe po mundohesh ta politizosh lajmin!

ky lajm na bashkon te gjithve ne gezim. te majte e te djathte, komunist e antikomunist, partizan e ballist.

Pershendes gjithe peshqit kudo ndodhen me himin tone kombetare!

Rreth flamurit të përbashkuar, 
Me një dëshirë me një qëllim, 
Të gjithë Atij duke u betuar, 
Të lidhim besën për shpëtim.

Prej lufte veç ai largohet, 
Që është lindur tradhëtor, 
Kush është burrë nuk frikohet, 
Po vdes, po vdes si një Dëshmor.

Në dorë armët do ti mbajmë, 
Të mbrojmë Atdheun në çdo vend, 
Të drejtat tona ne s'i ndajmë, 
Këtu armiqtë s'kanë vend.

Se Zoti vet e tha me gojë, 
Që kombe shuhen përmbi dhè, 
Po Shqipëria do të rrojë, 
Për të, për të luftojmë ne.

Shife cimo, shife si e inskenon qeveria e kosovoes "rrezikun islamik", tamam ashtu si NASA ka inskenu "the moon landing". 

me boni pershtypje qe E-Zani ka fillu me citu Albin Kurtin. s'di a e pe.

jo nuk e kam pa

“çdo qytetar kudo në botë, sikurse edhe te ne, është gjithsesi konsumator, por në Kosovë qytetarët nuk janë më shumë sesa konsumatorë. Janë njerëz me gojë, ama disi pa duar”

E ronde! 

ah, WTF!

Ja pasojat e regjimit te kaluar. 8 vjet, o Brad, nuk ndahesh dot lehte. 

Por do rregullohet.

Nderkohe policia,ne feste per ministrin e ri, valleeeee

SUPERPRODHIM

Te gjobitesh pa e ditur ! -( tv klan opinion)  - Ideale smiley

Sa te guximshem jemi si popull

PD-ja akuzon PS-ne, PS-ja superakuzon PD-ne , dhe loja e pingpongut te paskrupullt hedh topat ne ftyrat e njerezve qe bejne tifozllek

Shegë e amël moj
ku m’je pjekë-e
se me ty moj
unë du me dekë-e

smiley sh bukur! smiley

thesaretepopullit smiley

The Road Not Taken

Two roads diverged in a yellow wood,
And sorry I could not travel both
And be one traveler, long I stood
And looked down one as far as I could
To where it bent in the undergrowth;

Then took the other, as just as fair,
And having perhaps the better claim,
Because it was grassy and wanted wear;
Though as for that the passing there
Had worn them really about the same,

And both that morning equally lay
In leaves no step had trodden black.
Oh, I kept the first for another day!
Yet knowing how way leads on to way,
I doubted if I should ever come back.

I shall be telling this with a sigh
Somewhere ages and ages hence:
Two roads diverged in a wood, and I
I took the one less traveled by,
And that has made all the difference.

Robert Frost

koment tek e-zani:

Po e ndihmojmë Zamzanin me ca materiale shtesë:
Grekët (ose Krekët) nga shqiptarët që krekoseshin. Edhe sot mbiemri “Kreka” është shumë i përhapur në Shqipëri e Kosovë.
Racë shqiptare janë edhe italianët, por këta disi të përçmuar. Ato ishin ‘me u tallë’, prandaj një i tillë quhej ‘i tallë” (i tallur), e popullit i ngeli ‘itall-ian’ ose ‘italian’.
Gjermanët rrjedhin nga një familje korçare, që në pronat e saj të përjetshme në vendin i cili quhet sot ‘Gjermani’ kishin mbjellë një pemë mani. Kështu, kur shkonin me pushime verore atje, thonin “po shkojmë ‘gjer ne mani”. Me kalimin e shekujve, u reduktua në ‘Gjer(ne)mani’.
Shtrirja e paraardhësve tanë është shumë herë më e gjerë sesa mund të përfytyroni ju sot. Pikërisht babilonasit e kanë origjinën nga Lushnja, pikërisht nga Babi (ose babai) i Lonit, një kryetar fisi legjendar.
I pari që shkeli Amerikën – siç e di gjithë populli ynë i lashtë – qe një hajdut pellazgo-iliro-shqiptar (nga Labëria), që vajti atje, hëngri dhe iku pa paguar. Kur u kthye, i mësoi Evropës se ai vend ishte “ha-merr dhe ik”- ‘ha-mer-ik’, dhe së fundmi ‘Amerik’.
Mos kujtoni se Japonia është shumë larg! Edhe ajo është vatër e stër-stër-stër-gjyshëve tanë me origjinë nga Elbasani, që kishin hobi duhanpirjen. Gjithmonë kur i pyesje “car e ban?”, thoshin “Ja po e nez!’. ‘Ja po e n(d)ez’ një herë, ‘ja po e nez’ dy herë, gjithmonë ‘ja-po-(e)nez’. Prej këtej rrjedh edhe emri i vendi Japoni.
Kemi fakte për prejardhjen pellazgo-ilire-shqiptare edhe të anglezëve, kinezëve, francezëve, 

doesn't look real.
 

Per ato qe kane OHIP.

Nqs keni paguar per viziten mjekesore sepse ju ka skaduar health card, mund te aplikoni per rimbursim ne ministri dhe ju kthehen leket mbrapa nga ministria jo doktorri.

Nqs jeni jasht Canadase ose Ontarios dhe keni paguar per ndonje urgjence, gjithashtu mund te aplikoni per rimbursim po ne ministri.

Po ne kanada eshte falas, cne keto pagsa e rimbursime?

Kur health card ka skadu dhe nuk e ke rinovuar ( re-new) atehere doktorri nuk mund te charge ministrine per sherbimin e  tij ndaj klientit ,  dhe klienti duhet te paguaje nga xhepi, pastaj merr rimbursim kur rinovon karten, nga ministria direkt

Per ata qe kane status Refugee claimants dhe nuk kane OHIP, kane te drejte te aplikojne per sherbime falas por jo ne  ministrine  e shendetsise per OHIP , por   duhet te shkoni ne pika te caktuara qe quhen - Community Health Centers in your area........dhe kerkoni forma aplikimi per sherbime falas mjeksore per refugee claimants

Elba, këtu ti, PF-ja dhe Bredharaku jeni nga Kanadaja laj thaj, kujt po i thua refugjat ti?

Rendesi ka te perhapet info brenda komunitetit , eshte nje reforme e re e vitit 2014 dhe jam e bindur qe shume refugjate shqiptare nuk kan info. kaq nga une smiley

Kufirin te thana, ë? Një shaka bëra unë e shkreta. 

Ku është ai PF-ja, o PF, kam provuar një raki thane fantastike, futur dhe nxjerrë me vizë nga Tirana kuptohet.

Sa kohe e mire sot ne Tirane! Kohe e mire nga ajo e mira... 

Pafundesisht e lumturuar! smiley

Ju ndodheshit vetëm pak metra larg vendit ku ndodhi ngjarja. Mund të na tregoni se çfarë keni arritur të shikoni?
Ishim së bashku me disa shokë, banorë të zonës, duke lozur domino këtu në anë të rrugës, kur papritur dëgjuam të shtëna automatiku, para 200 metrash. Për momentin nuk i kushtuam shumë rëndësi, pasi zhurma vinte nga larg dhe nuk është se në momentet e para na tërhoqi vëmendjen. Por pas disa sekondash zhurma e breshërisë së armëve u afrua dhe kthyem kokën të gjithë për të parë se çfarë po ndodhte.

s'e di c'permbajtje ka e c'perfaqeson shkruesja (se po me vika gjume t'i hedh nje sy) po kush ka interes, mund ta lexoje, e me pas ta shaje ose ta lavderoje.

What the fuck? Female Chauvinist Pigs? Ky qenka nje rrote misogjinisti dhe injoranti. Debili shiko çfare thote: 

Another consequence is a sharp increase in male domestic abuse, whereby the woman’s right to assert herself is used to justify treating the husband like a slave. The general disregard for such complaints by the Gardaí – as well as the stereotypical reluctance of the male to speak his mind – means that the vast majority of these cases go unresolved; the husband continues to suffer in silence. If men attempt to report incidents of abuse, they are met with blatant discrimination, disbelief, gender bias...

The bitch methodology of power and control:

1.      Using coercion and threats: Making threats to hurt him or to get someone to hurt him – Threatening to leave him, to commit suicide, or to spread lies about him – Making him drop any and all charges against her – Making him do illegal things – Making false accusations

 2.      Using intimidation: Making him afraid, angry or paranoid by using looks, gestures and/or gossip – Smashing and/or banging things – Destroying his property – Displaying weapons, e.g. knives – Threatening to poison him

 3.      Using emotional abuse: Putting him down – Making him feel bad about himself – Calling him names – Making him think he’s crazy – Playing mind games – Humiliating him – Making him feel inadequate

 4.      Nagging: Criticizing everything he does – Making him feel like an intruder in “her” home – Provoking him using suggestive behaviour – Starting a fight and then calling the police if he retaliates, knowing that they will probably arrest him, not her

 

children – Neglecting the children in order to get him angry – Making access to the children difficult or impossible – Spending child support money on herself and/or the child she prefers – Threatening to take the children to another part of the country or another country altogether

 7.      Exploiting male chivalry: Treating him like a sex toy – Expecting him to put up with her Post-Menstrual Trauma – Expecting him to have sex whenever she wants, as the police don’t take complaints of male rape seriously – Expecting him to make certain decisions for her and then criticising him when her mind changes – Using female passivity

 8.      Using economic abuse: Undermining him at work by gossiping with his bosses and/or colleagues – Being extravagant with the money he gives her – Stealing his money and/or property – Not using her income or assets to contribute to everyday living.

Shpresoj qe nuk lexon keto tip blogjesh Fee, megjithese nuk eshte keq te kuptosh çfare niveli te frikshem mund te arrije misogjinia. Te keshilloj kete blog  qe une lexoj shpesh.

He Jardin pa merak se me doli rastesisht perpara ky shkrimi. Po ashtu, s'eshte keq te njohesh te gjithe spektrin e ankesave duke pasur parasysh qe njerezit kane pikpamje te ndryshme rreth ceshtjeve, madje ndonjehere it's funny, keshtu qe take it easy smiley.

I was crying smiley

"Work," Feminine Gospels. Carole Ann Duffy

 

To feed one, she worked from home,

took in washing, ironing, sewing.

One small mouth, a soup -filled spoon,

Life was a dream.

 

                            To feed two,

she worked outside, sewed seeds, watered, 

threshed, scythed, gathered barley, wheat, corn.

Twins were born. To feed four,

 

She grafted harder, second job in the alehouse,

food in the larder, food on the table, 

she was game, able. Feeding ten

was a different kettle,

 

                            was factory gates

at first light, oil, metal, noise, machines.

To feed fifty, she toiled, sweated, went

on the night shirt, schlepped, lifted.

 

For a thousand more, she built streets, 

for double that, high-rise flats. Cities grew,

her brood doubled, peopled skyscrapers,

trebled. To feed more, more,

 

she dug underground, tunnelled, 

laid down track, drove trains. Quadruple came, 

multiplied, she built planes, outflew sound.

Mother to millions now,

 

                               she flogged TVs, 

designed PCs, ripped CDs, burned DVDs, 

There was no stopping her. She slogged

night and day at Internet shopping.

 

                              A billion named,

she trawled the seas, hoovered fish, felled trees,

grazed beef, sold cheap fast food, put in

a 90 hour week. Her offspring swelled. She fed

 

the world, wept rain, scattered the teeth in her head

for grain, swam her tongue in the river to spawn, 

sickened, died, lay in a grave, worked, to the bone,

her fingers twenty-four seven.

Denimi i vetem per kete bishe eshte kastrimi, ose duhet te jete!

Duket sikur ça njerëz vuajnë nga jet lag? S'kuptohet ça orari ndjekin: atë kinez, parisien, apo novajorkez, bie llafi... smiley

smiley E rendesishme eshte qe ta kesh ti mire oren. smiley

Po pse dreqin mendon se tu drejtova ty?
Shumë po më ngjitesh. Nuk të njoh.

Nxirr të paktën një foto, për prezantim, pastaj shohim e bëjmë. smiley

Ja si jam: smiley

.

How to Speak and Write Postmodern

by Stephen Katz, Associate Professor, Sociology.
Trent University, Peterborough, Ontario, Canada

Here is a quick guide, then, to speaking and writing postmodern.
First, you need to remember that plainly expressed language is out of the question. It is too realist, modernist and obvious. Postmodern language requires that one uses play, parody and indeterminacy as critical techniques to point this out. Often this is quite a difficult requirement, so obscurity is a well-acknowledged substitute. For example, let’s imagine you want to say something like, “We should listen to the views of people outside of Western society in order to learn about the cultural biases that affect us”. This is honest but dull. Take the word “views”. Postmodernspeak would change that to “voices”, or better, “vocalities”, or even better, “multivocalities”. Add an adjective like “intertextual”, and you’re covered. “People outside” is also too plain. How about “postcolonial others”? To speak postmodern
properly one must master a bevy of biases besides the familiar racism, sexism, ageism, etc. For example, phallogocentricism (male-centredness combined with rationalistic forms of binary logic).

Finally “affect us” sounds like plaid pajamas. Use more obscure verbs and phrases, like “mediate our identities”. So, the final statement should say, “We should listen to the intertextual, multivocalities of postcolonial others outside of Western culture in order to learn about the phallogocentric biases that mediate our identities”. Now you’re talking postmodern!

Sometimes you might be in a hurry and won’t have the time to muster even the minimum number of postmodern synonyms and neologisms needed to avoid public disgrace. Remember, saying the wrong thing is acceptable if you say it the right way. This brings me to a second important strategy in speaking postmodern, which is to use as many suffixes, prefixes, hyphens, slashes, underlinings and anything else your computer (an absolute must to write postmodern) can dish out. You can make a quick reference chart to avoid time delays. Make three columns. In column A put your prefixes; post-, hyper-, pre-, de-, dis-, re-, ex-, and counter-. In column B go your suffixes and related endings; -ism, -itis, -iality, -ation, -itivity, and -tricity.
[...]

[...]
In column C add a series of well-respected names that make for impressive adjectives or schools of thought, for example, Barthes (Barthesian), Foucault (Foucauldian, Foucauldianism), Derrida (Derridean, Derrideanism).

Now for the test. You want to say or write something like, “Contemporary buildings are alienating”. This is a good thought, but, of course, a non-starter. You wouldn’t even get offered a second round of crackers and cheese at a conference reception with such a line. In fact, after saying this, you might get asked to stay and clean up the crackers and cheese after the reception. Go to your three columns. First, the prefix. Pre- is useful, as is post-, or several prefixes at once is terrific. Rather than “contemporary building””, be creative. “The Pre/post/spatialities of counter-architectural hyper-contemporaneity” is promising. You would have to drop the weak and dated term “alienating” with some well suffixed words from column B. How about “antisociality”, or be more postmodern and introduce ambiguity with the linked phrase, “antisociality/seductivity”.

Now, go to column C and grab a few names whose work everyone will agree is important and hardly anyone has had the time or the inclination to read. Continental European theorists are best when in doubt. I recommend the sociologist Jean Baudrillard since he has written a great deal of difficult material about postmodern space. Don’t forget to make some mention of gender. Finally, add a few smoothing out words to tie the whole garbled mess together and don’t forget to pack in the hyphens, slashes and parentheses. What do you get? “Pre/post/spacialities of counter-architectural hyper-contemporaneity (re)commits us to an ambivalent recurrentiality of antisociality/seductivity, one enunciated in a de/gendered-Baudrillardian discourse of granulated subjectivity”. You should be able to hear a postindustrial pin drop on the retrocultural floor.

At some point someone may actually ask you what you’re talking about. This risk faces all those who would speak postmodern and must be carefully avoided. You must always give the questioner the impression that they have missed the point, and so send another verbose salvo of postmodernspeak in their direction as a “simplification” or “clarification” of your original statement.
[...]

[...]
If that doesn’t work, you might be left with the terribly modernist thought of, “I don’t know”. Don’t worry, just say, “The instability of your question leaves me with several contradictorily layered responses whose interconnectivity cannot express the logocentric coherency you seek. I can only say that reality is more uneven and its (mis)representations more untrustworthy than we have time here to explore”. Any more questions? No, then pass the cheese and crackers.

[FUND]

Nejse; sytë katër!

comme toi, comme toi.

Nga një postim publik (!) i Aurel Plasarit në FB

REKOMANDIM LEXIMI: Goldberg, Fashizmi Liberal.

Është disi “provokativ”, por prandaj ia vlen të lexohet. Po përshkruaj përmbajtjen për të pasur një ide se për çfarë bëhet fjalë. Hyrje: Gjithë sa dini për fashizmin është e gabuar. 1) Mussolini: babai i fashizmit. 2) Adolf Hitleri: njeri i së majtës. 3) Woodrow Wilsoni dhe lindja e fashizmit liberal. 4) New Deal: projekti fashist i Franklin Roosveltit. 5) Vitet ’60: fashizmi zbret në rrugë. 6) Nga miti i Kennedy-t tek ëndrra e Johnsonit: fashizmi liberal dhe kulti i shtetit. 7) Racizmi liberal: fryma e eugjenisë në makinerinë fashiste. 8) Racizmi liberal dhe ekonomia. 9) I mrekullueshmi fshat i ri: Hillary Clintoni dhe domethënia e fashizmit liberal. 10) Epoka e re: tani jemi që të gjithë fashistë. Pasthënie: Tundimi i konservatorizmit.

Teza qendrore e Goldbergut – sigurisht duke e thjeshtuar - është që e majta progresiste e ShBA, i ashtuquajturi “liberalizëm amerikan”, ka rrënjë të përbashkëta me fashizmin europian të para-Luftës. Liberalizmi i së majtës dhe fashizmi janë pjesë të së njëjtës familje doktrinore. Fashizmi i lulëzuar në Italinë e Mussolinit pati për burim një lëvizje ndërkombëtare idesh që në vende të ndryshme mori forma të ndryshme: në Gjermani u shndërrua shpejt në një nacionalizëm racist gjenocidal, në Shtetet e Bashkuara - thotë Goldbergu - mori një formë më miqësore, të zbutur nga tradita demokratike amerikane, “veshi formën e liberalizmit majtist progresist”. Kjo e bën edhe më të qartë faktin se përse botimi i këtij libri është shtyrë katër herë dhe përse, me t’u botuar më 2008, u bë brenda javës libri më i shitur me temë politike në ShBA dhe në më pak se dy muaj u bë nr. 1 në listën e bestsellerëve të “New York Times”-it.

[...]

[...]
Me tezën e tij Goldbergu nxjerr nga hija në dritë një aspekt shumë të rëndësishëm lidhur me rrënjët e përbashkëta ideologjike të fashizmit dhe të liberalizmit të së majtës, liberalizmit progresist. Na kujton fakte që mund t’i kemi “harruar”: që Mussolini e konsideronte veten deri në vdekje njeri të së majtës dhe socialist, i cili nëpërmjet nacionalizmit dhe riorganizimit korporatist të shtetit e të ekonomisë u orvat t’i gjente një alternativë të quajturit “liberalizëm klasik” të shek. XIX, ngjashëm si progresistët amerikanë. Mussolini pati qenë një personalitet aq i rëndësishëm socialist sa të admirohej prej Leninit ! Ose që mund të kemi “harruar”, për shkak të klisheve doktrinore, se Hitleri ishte lideri i Partisë Nacional-Socialiste të Punëtorëve Gjermanë dhe se vetë termi “nazist” është një shkurtesë nga “Nacional-Socialist”.

Etj.

Të gjitha janë tema që na përkasin edhe ne. Sot pretendojmë të jemi pjesë e “botës perëndimore”. Debatet e ideve amerikane dhe euro-perëndimore na takojnë drejtpërsëdrejti. Ato ndikojnë në jetën tonë jo vetëm në nivel institucional, politik ose ekonomik, por edhe në nivel vetjak. Për më shumë: duam, s’duam, majtizmi progresist i llojit amerikan po bëhet rrymë zotëruese në të majtën intelektuale dhe mass-median perëndimore. Edhe në Shqipëri, ndërsa pak-nga-pak po shkohet drejt të ashtuquajturit “komfort” të kapitalizmit, shohim se si më të rinjtë përqafojnë me të njëjtën pafajní dhe të njëjtin entuziazëm si dhe të rinjtë perëndimorë temat progresiste-majtiste. Kështu që jemi dhe do të jemi - na pëlqen a s’na pëlqen - të ballafaquar gjithnjë më shumë me ndikimin e ideve të rrahura në librin e Goldbergut.

[FUND]

Unë nuk thashë gjë... Madje as z Plasari nuk tha ndonjë gjë të veçantë, sepse ka përshkruar vetëm sa shkruhet në libër. Emri i tij është përmendur meqë ai është burimi i review-t. Kaq. Madje, nga sa kuptoj unë nga review modest që ka bërë z Plasari, thelpi i librit është tjetër...
Ndaj, gjykoj, pa e hapur fare lidhjen, se ia keni futur kot, me pseudo-përfundimin e mësipërm.

Sytë katër, pra!

Respublika njoftoi se imami i Prishtines po ankohet qe po e shtyn Zoti. I menjehershem qe reagimi i Zotit, i cili i tha Mustafa Nanos se ai s'ka gisht ne kete pune. 

Era, era... plus qe thone se rreziku eshte i frym e i ekzagjerum. na besoni ne qe jetojme ne kosove, thone.

me kujton situaten pas pucit te Munchen-it, kshu flitej edhe per Dolfin. Ose edhe per Heiderin sa per at pune. Vranicki e kish menien me bo turne golfi me emrin e vet, kupa vranicki me i llaf... my ass.

URDHNO!

Besoj se nje dite do kuptohet pse i flisnim Vetevendosjes ketej, nga pidhi i s'emes ku jemi degdisur. Se truni na ka lone, merr vesh, distanca ne kohe e hapesire bo te veten, por flasim me ate cike zemer qe na ka mbetur!

Nejse, se na u prish lidhja me ate qe gjente dashnore me bickilet.

Si gjithmone, nxitohesh Cimo!

Rrëzimi i bustit të humanistes së njohur, i vendosur kohë më parë në qendër të qytetit të Mitrovicës, është rrëzuar mbrëmë pas mesnatës.

 

Por, deri tani, zëdhënësi i Policisë për Rajonin e Mitrovicës, Avni Zahiti, thotë se nuk dihet motivet e rrëzimit të bustit, nëse ai është rrëzuar nga dora e njeriut apo nga ndonjë erë fortë.

P.s. Po sikur ta ket hedh ai shpirti i keq qe rrezonte dhe muret e kalase se Rozafatit?

duhet me qesh mer i lerofsha memat, por s'del qe s'del. te duket vetja si lakuriq nate bo me qesh me ket realitet te shkerdhym.

e di qe shkon drejt rrotkarizimit kjo (s'jom imun, jo), por prap doja me dit ca mendon VV per ket pune. se per pemen thane trapin tim.

Ndaj rrëzimit të bustit ka reaguar edhe analisti nga Mitrovica, Nexhmedin Spahiu.

 

“Ngritja e përmendores së Nënë Terezës në qytetin ku 99% të popullsisë janë myslimanë ka qenë një dëshmi e fortë e vlerave islame siç janë mirëkuptimi dhe toleranca”.

 

“Kryesve potencialë të kësaj vepre të ultë nuk mund t’ua paragjykojë përkatësinë etnike, fetare apo kombëtare, por një gjë është e sigurt: qëllimi i tyre është anti-Mitrovicë, anti-Kosovë, anti-katolik dhe anti-islam”.

 

Po Nexhmedini ku e gjen te drejten te beje inmsinuata per qellimet e tyre kur ne akoma nuk kemi zbulu nese ka qene bazamenti apo era e forte qe ka hedh permendoren.

Turp!

Turp te keni z. Nexhmedin!

ore, kot te pys, nexhmedin a mos eshte versioni mashkullor i emrit Nexhmije?

Shum ere e forte fry ne Kosove. Kot thon per Cikagon.

A thu kto adminet e peshkut do ta sjellin si teme me vete xerrimin e statujes se Nene Terezes?

Jo per gje po Nena tereze eshte vlere e kombit, nobelistja e vetme shqiptare, etc, etc. 

Jo jo nuk e vejne sepse eshte besimtare, genjeshtare dhe hajdute qe ka vjedh ndihmat humanitare. E ka kap me presh ne dore polici anglez ateist Betrand Rasell.

Mos i bi ne qafe kot Rusell-it. None Terezes ja ka hyp ne misionary position, Christopher Hitchens. 

Hell's Angel e ka qujt! 

"A religious fundamentalist, a political operative, a primitive sermonizer, and an accomplice of worldly secular powers. Her mission has always been of this kind. The irony is that she has never been able to induce anybody to believe her. It is past time that she was duly honored and taken at her word."

Among his many books, perhaps none have sparked more outrage than THE MISSIONARY POSITION, Christopher Hitchens's meticulous study of the life and deeds of Mother Teresa. 

A Nobel Peace Prize recipient beatified by the Catholic Church in 2003, Mother Teresa of Calcutta was celebrated by heads of state and adored by millions for her work on behalf of the poor. In his measured critique, Hitchens asks only that Mother Teresa's reputation be judged by her actions-not the other way around.

With characteristic élan and rhetorical dexterity, Hitchens eviscerates the fawning cult of Teresa, recasting the Albanian missionary as a spurious, despotic, and megalomaniacal operative of the wealthy who long opposed measures to end poverty, and fraternized, for financial gain, with tyrants and white-collar criminals throughout the world.
 

Po ne Ron, me ke jemi ne kete rast, ke mbeshtetim? Nanen Tereze, apo Hitchens? 

Po ne Ron

Baba im kur me thote "ne" i them fol per vete. 

Ja dhe qytrymi tjeter kapet mas lesht te babes dhe te mamase kur jep pergjigje.

He pra fol per vete, cilin mbeshtet?

 

prap u nxefe smiley

huqi del me shpirtin smiley

 

E pra je edhe me ate qe e ka hedh per toke nje hajdute.

C'ke qe shqetesohesh? Gezoju ngjarjes!!!

Apo mendja pordhe per te bere nje kalim logjik te thjeshte.

Shiko ne boten time ideale, ata qe hedhin bustin e nene Terezes dhe ata qe djegin kurane do te jetonin ne shkretetiren e Saharase ku do te mund te luftonin me njeri tjetrin pa na prishur terezine neve te tjereve qe nga jeta nuk kerkojme me shume pervecse para, pushtet dhe fame.  

Po ti (edhe Emoja qe ta mbeshtet) e ke hedh bustin e Nene Terezes me ato qe ke shkruajtur si intelektual i shquar.

Por pikerisht si intelektual i shquar, qe jeton ne bote ideale, nuk ke bythe per te bere veprime konkrete. Je vetem per lloqe pazari. Edhe ato nuk di t'i lidhesh.

sa ta moresh vesh ti te verteten utilitare, me ka mbi bari mu. ose qazo e ka cu hajrijen m'Talje, atje ku je tina. smiley

nji lug mjalt para gjumit.

te ben mire (tm JSN) smiley

 

Cfar te vertete mer çfar te vertete, si gjithnje kaosi absurd, nuk dini se çfar kerkoni, prisni degen mbi te cilen jeni ulur.

Jeni duke luftu islamin qe paska hedh per toke bustin e nje hajdutje. Mire ja ka bere atehere neqoftese eshte keshtu.

tu luftu islamin? smiley

jon nji miliard e kusur, mer vlla. ca lufte po thu tina. edhe me dash iu rru bishtin.

po kur ke sisteme te ngurta referimi, sic ke ti, ashu duket dynjoja, kaos e rremuje, dmth.

ja te msosh i dicka pozitive nga peshku - neprmejt meje, kuptohet smiley  - kur perplasen qyteterimet, kulturat, ideologjite, ne fakt perplasen te vertetat perkatese. kaq per sot.

neser me kismet, se e kena edhe feste ne knej, mund te kalojme te karakteri diskret i se vertetes dhe i universit qe ajo pasqyron.

me te mira per tani.

dobet, dobet.

ose eshte ora e dites me pak glikogjen, ose diversion.

te trete nuk ka, as rregjim ne absurd.

Tiko tashti qe po menoj me duket se dhe nene Tereza njona prej nesh eshte. Keshtu qe ne boten time ideale nene terezen do e kisha keshilltaren time me te afert. 

Where is my faith - even deep down right in there is nothing but emptiness and darkness - My God - how painful is this unknown pain - I have no Faith - I dare not utter the words and thoughts that crowd in my heart and make me suffer untold agony.

Nene Tereza 

Fjale te shkeputura nga rrefimet(e shkruara ne ditarin e vet) te cilat u botuan ne Times Rono, qellove me i shpejte dhe e postove smiley

ah, edhe nji: mire per ate pemen doli Hasoni i Komunales (qe ngazelloi shume Hasona te tjere), po per kte kush ka tager me e dhone verdiktin "fryni era u qel taraba"?

Ksaj rradhe ka dal zedhenes Avniu. Gjithsesi to give him credit, paska thone qe nuk perjashtohet dhe dora e njeriut. Menjiher mas ksaj ka kap koqet me doren e majte e ka thone tobestakferullah.

Zëdhënësi i Policisë, Avni Zahiti ka thënë se policia tashmë ka nisur hetimet dhe janë duke u kryer ekzaminimet për t'u kuptuar se pse është rrëzuar busti.

 

Ai ka treguar se dyshimet e para janë se bazamenti i bustit nuk ka qenë i sigurt pa përjashtuar edhe dorën e njeriut.

d.m.th serbet perjashtohen ta kene bere?   qe me nje gure vrasin tre zogj,edhe gonxhen shqiptare, edhe imazhin shqiptar ne evrope,edhe fuqizojne aleatet e tyre poture-trecereksh!

Ja dhe nje levizje e Qeverise se re per tu pershendetur

smiley

Reforma në drejtësi është po ashtu shumë komplekse. Eshtë nevojë dhe jo dëshirë. Eshtë domosdoshmëri jetike dhe jo vetëm vullnet politik. Një padrejtësi që bëhet në vendin ku jepet drejtësi, e demotivon qytetarin, e armiqëson atë me shtetin dhe në thelb, godet nëpërmjet individit të pakënaqur, gjithë shoqërinë. 

Ilir Meta

punon shume, i lothmi.

Kushtetuta është si një vend i shenjtë në të cilën nuk hyhet as me arrogancë, as me zhurmë dhe as natën. Por nga ana tjetër Kushtetuta nuk është tabu. Ajo është një trup i gjallë, dinamik që duhet të përshtatet me dinamizmin e vetë shoqërisë shqiptare. Klasa politike vendase besoj se ka pjekurinë e nevojshme tashmë, që 15 vjet pas miratimit të Kushtetutës të ketë një qasje serioze ndaj saj. 

Ilir Meta

flet i lothmi, po kujt ia thote se.

dobesimi i opozites eshte bere problem primar! nga ai hall u dobesua. i kish thene nje mikut tone, shiko peshkun, te merr te qaret. dhe kishte nxjerre shamine burberry me koadrata nga xhepi.

Januzaj ne lojen e fundit te Man Utd dhe Chelseat(megjithese Man Utd humbi) eklipson lojtare si Rooney,Valecia,Welbeck,Evra,etj dhe merr velresimt maksimale si lojtari me i mire i Man Uts ne ndeshje.

Adnan Januzaj: 8/10

Fantastic display from the youngster, and were Wayne Rooney or Robin van Persie playing, his vision and skill would have surely led to a United goal.

Tore at the Chelsea defence from start to finish, and was United’s great hope on the day.

rooney nuk luante

Letra e nje nene per femijen e saj! 

Po te mos isha Nene?!
Nuk do e dija se mund te thyeja rekordin tim personal duke shtuar 12 - 30 kg gjate shtatzanise.
Po te mos isha Nene?!
Nuk do ja dija vleren atyre copave te kartonave qe ngjyrosen nga ato duart e vogla. 
Nuk do te behesha aq e hutuar sa te harroja pultin e televizorit ne frigorifer kur marr uje per te pire dhe te fusja ne cante pultin e kondicionerit kur jam duke dale.
Po te mos isha Nene nuk do te zbuloja talentin per te shkuar ne kuzhine, te ngroh qumeshtin dhe te kthehem perseri ne shtrat, me sy te mbyllur ne mesin e nates. 
Nuk do i hyja kurre nje aventure te zorshme si te qeroj berthamat e rrushit nje per nje.
Po te mos isha Nene?!
Nuk do te arrija te imagjinoja dot kurre se mund te beja qejf me shoqet si Super Mami kur ajo te rritej, nuk do e dija se c'eshte dashuria per femijet. 
Nuk do ta provoja dot kurre dashurine pa kushte.
Po te mos isha Nene?!
Mbase nuk do me nderpritej gjumi naten dhe ne fundjavave do te flija deri vone por nuk do te zgjohesha kurre me dy docka te mbeshtetura ne faqet e mia.
Po te mos isha Nene?!
Nuk do te mbaja kurre ne cante biskota, letra te lagura, nje loder, nuk do te besoja ne puthjen qe sheron dhimbjen.
Po te mos isha Nene?!
Nuk do ta dija kurre sa qef eshte te kercesh mbi pellgjet me uje pas shiut, nuk do te beja kurre kercim picetash ne mes te njerezve vetem e vetem qe ti te hash nje kafshate me shume.
Po te mos isha Nene?!
Nuk do ta harroja lemshin e krijuar ne menyren e jetes tone dhe nuk do te filloja te jetoja perseri thjeshte...

PO TE MOS ISHE TI?!
Une nuk do te isha kurre "NENE". Kur lind nje femiie lind nje Nene... Nuk do te besoja kurre ne vertetesine e kesaj fjale! Faleminderit Zot!

Ja c'bejne maloket vucidolas!

P.S. Kete lajm te lexoje ajo vajza qe ishte kundra X6. Po te kishte dale me biciklete kryekomunari, s'do ishte gjalle sot.

Grida Duma sapo kercenoi Mark Markun me banalizim!

 

Po mer kshu i tha, ke Klani. Rri urte se te banalizova. Po pastaj e pa qe e pane dhe e ndreqi. E dua Markun brenda (PD-se), tha. 

 

Te dashur miq, keto dite ne zyren time pata nje grup studentesh amerikane te shkencave politike nga Hastings College te Nebraskes, te shoqeruar nga pedagogia e tyre shqiptaro-amerikane zonja Ingrid Bego.

Ata kishin ardhur ne vendin tone per te kaluar keto dite festash dhe me deshiren per ta njohur me mire kete vend per te cilin me pasion ju kishte folur dhe profesoresha e tyre. Bashkebiseduam gjate per Shqiperine, rrugetimin e gjate dhe te veshtire te kombit tone ne histori duke u ndalur kryesisht ne 23 vite e fundit te ndertimit te sistemit te demokracise bazuar ne vlerat e tregut, anetaresimin ne NATO, levizjen e lire pa viza dhe perspektiven europiane te vendit.

Studentet treguan interes per reformat e kryera ne transformimin e ekonomise dhe vendit ne teresi por ne vecanti per procesin e integrimit te vendit ne BE. Ne takim theksova se procesi i integrimit te Shqiperise ne BE kerkon zbatimin dhe respektimin e standarteve europiane. Por problemi i Shqiperise ne procesin e integrimit eshte vet qeveria dhe kreu i saj Rama, i cili me vendimet dhe qendrimet e tij po ecen ne drejtim krejt te kundert nga ajo e permbushjes se ketyre standarteve, apo po dhunon cdo dite standartet e arritura tashme. Nje qeveri qe me vendimet e saj dhunon Kushtetuten, shkel ligjet, rrezon vendimet e gjykatave, shkel me arrogance te drejtat dhe lirite e individeve, ushtron presion mbi opoziten dhe institucionet e pavarura, ka nisur nje rruge qe jo vetem cenon shtetin e se drejtes dhe i largohet standarteve qe kerkon BE, por po minon themelet e demokracise ne vend! sb

Saliu eshte bo si ato vjerrat qe shajne nusen me kedo qe i del perpara.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).