Lajmi i shoqates humanitare ne Zvicer qe do dhuroka 200,000 Euro per Shqiperine dhe Kosoven, me kujton "Keshilla nje gazetari" nga Faik Konica qe na meson se neve si popull nuk na gjendet dot karari, dhe me duket nje teprim i pavend dhe cinizem qe nuk sherben. 100,000 Euro kane vetem kuptim simbolik. E rendesishme ishte qe Lugina e Presheves, ishte ne qender te vemendjes. 
Ne te kundert, pyetja mund te ishte, sa duhej te kolliteshin Shqiperia dhe Kosova per te fituar dashurine e shoqates "Medvegja"? Dhe kur ceshtja kombetare u kthye ne nje nga ato ahengjet ku hidhen para? 

116 Komente

Jo. 100 000 Euro nuk jane simbolike. Jane 100 mije euro konkrete per nje qellim konkret.

Simbolika eshte mbledhja ne Prizren.

Ka kufizime per donacione e nuk mund te jepen kuturu. Ata te shoqates kane bere shume mire qe kane dhuru 200 000 euro dhe zoti u shtofte inatin.

Per Presheven dhane gje ata?

 

Po paten dhuruar gje ata, po placa une. Thjesht jane si puna e te perndjekurve ketu. Te perndjekurit e PS e te perndjekurit e PD

Nuk eshte tamam keshtu. Qe ka debila kjo bote ka ( ka dhe ne PPU ), por Presheva eshte nen Serbi dhe si ne cdo vend te botes ka kufizime me shumat e donacioneve. Kur kalohet kufiri atehere duhet te ratifikohen ne Parlament. E kam fjalen per fonde ligjore...

Te mos e banalizojme cdo gje.

Per mua Blendi ka kendveshtrim tejet te ashper.

Po ti ke te drejte se nje pjese ketu e gjykojne ndryshe. Ca bejne tifo, ca kane probleme ADn-je e ca nuk kane me cfare kalone kohen.

Cdo gje eshte ne rregull them une. Faktori politik , i gjithi pa perjashtim ne te dyja anet e Kosoves , e ka mbeshtetur, perjashto Kreshnik Xhelin dhe Artan Hogjen. smiley

Komentuesi, po ç'a te japin per Presheven ata, kur preshevasit ( te tre komunat aty) jetojne me mire se ne Kosove, kur te gjithe kane shtepiat e tyre vila. Kam nje shok nga Presheva, qe vjen ketu tek puna ime per furnizim nganjehere, dhe me tregon se prinderit e tij mesues marrin nga 300-400 euro ne muaj. Ky muhabet para dy vjetesh, se tani nuk e di se si kan shkuar punet, se kam pyetur. 

Kur Jugosllavia në vitin 1968 u bë anëtare e Organizatës Botërore të Punës, Tito dhe serbët ua njohën në federatë të parve të drejtën e punësimit në Europë, shqiptarëve. Synonin thjesht zbatimin në vijimësi planin e Çubriloviqit, nëmos shfarosjen, pastrimin e tokave shqiptare përmes mërgimit...dhe kështu Zvicra u bë me 300-350 mijë shqiptarë. Shumë prej tyre e kanë harruar tashmë mëmëdheun. Brezi i dytë... luan futboll për Zvicrën, ndërsa brezi i parë nuk lë rast për të përqeshur vëndin që i lindi, kombin të cilit si përkasin më. Kështu dhe kjo sjellja e këtyre analfabetve nga Zvicra. Meqë shkoj herë pas here në Zvicër, në një rast m'u desh që në Bernë të pyes për vendin ku ndodhej Teatri i Operas, ku duhet të takoja një instrumentiste, shoqe fëmijrie. Ju drejtova një dyqani shqiposh, që ishin (siç më doli më pas) nga Presheva. Kishin në Bernë që rrinin me banim nga viti 1972. Nuk e dinin ku binte, nuk kishin dëgjuar kurrë për të, nuk kishin shkuar kurrë në teatër, nuk po më kuptonin se çfarë u kërkoja...A don me hangër një bakllavë-ishte ftesa e bashkëkombsave!

Meqë shkoj herë pas here në Zvicër, në një rast m'u desh që në Bernë të pyes për vendin ku ndodhej Teatri i Operas, ku duhet të takoja një instrumentiste, shoqe fëmijrie.

Se kuptoj pse shqiptaret bien me komt e veta brenda !!!

ja dhe petro -gazetari i partise, keta gazetare i ve partija ne linje te pare te lepijne çka kane peshtyre per 5 vjet rreshte!!!

bobo po si ore nuk kishin shku kurre ne teater ata? po kur pan ty si katnar qe nuk di te orientohesh ne Berne ta  ofrun nje cope bakllave se do kesh qen i uritur smiley

p.s o shoku qytatar lexo tabelat dhe shenjat nderkombetare per te pare ku ndodhet teatrit,kur te shkosheprape ne Zvicer !

72shi eshte 40 vjete me pare. Ne vend qe ti pergojosh, duhet te krenohesh dhe mahnitesh qe te kane folur Shqip.

Ti connoisseur teatrosh qe rastesisht te bie rruga per Berne (kur trecereku i popullsis Shqiptare s'ka takat me pagu dritat), provo te mbash shtepin gjalle duke punuar 24 ore ne dite ne dyqan edhe pastaj hajde flasim nese do t'bi naihere rruga per teatro.

Paskan qen rob shume te mire se thjesht pse flet gjuhen e tyre te kane ofruar edhe bakllava, por fakti qe i pergojon tregon se s'e meritoje.

...e fundit; ke nigju naihere per google maps ti i kulturumi?!

po ky ndoshta ndoshta eshte i kulturuar ne shek e 19.... klasik, ateher ska patur google maps e as street view dhe sidomos as harta qyteti ne info turistike.. nejse muhabet bukeshkalesh......

A don me hangër një bakllavë-ishte ftesa e bashkëkombsave!

smiley

well, nji zhvillim esht edhe ky (tm gjenc rulua), kur e meno, nga hallva. 

Keta po kane 200 euro ne arken e tyre,placa une si i thone...po duhet ndjekur kjo pune,me liber shpie Rames e Tacit po nuk ua morren kokerr me kokerr,tu dergojne nga nje telegram per dite...ato leket mi solle?

Po te kishin dhuruar 1 milion euro, ata do te ofronin 2 milione. Dihet ajo pune.

Thjesht i bejne sherbim perkatesive politike

A u shperndan rrogat me, ça u bo?

S' ka pare i ka harxhu Sala pastaj duhen ruajtur linjat e punonjsve të administratës.

Deputetët e ministrat e kan marrë rrogën?  inshalla jo!

Zbrit se të vrava hyp se të vrava !

Pse s'ja dërgojnë 200mijë € spitalit a ndonjë shkolle dhe kta bamirsit nga Zvicra po duan tja japin Ramës e Thaçit; ndoshta kanë shpres se kto do i refuzojnë nga turpi dhuratën e ofruar.

O Blendi, e ke humb syrin kritik dhe shpirtin opozitar fare.

Keta bene show, ata ia futen po me show? Pse ju djeg kaq shume?

E mire de se nuk ishte djegie e shkalles se pare, dy rreshta kam shkruar. Thjesht mendoj se nje takim-xhest sic ishte ky nuk duhet te eklipsohet me keto qe bejne si lojtare pokeri. 

Eehe, Qinmij ka per te mor me i dor JLal MBlack per arrestim te paligjshem, ti thu smiley

Një shqiptar i pasur ftoi në dasëm rreth 300 vetë dhe i kërkoi të mos i dërgonin asnjë dhuratë. Në fund të dasmës i ndau çdo të ftuari nga 5000 lekë.

I interesuar sa ishin të kënaqur të ftuarit mori vesh se shumica e ndjenin veten të fyer që si ai i ftuari largët dhe kta të afërmit kishin marrë të njëntën shumë.(një me një me Hodo leckaxhiun) Ata të largëtit thonin ju dridh dora sikur nuk jepte dot nga 10000 lekë.smiley

Cili eshte morali I kesaj? Bej mire e gjej keq! smiley. Ose njerez mosmirenjohes! smiley

Ti je vetë mirsia e këtij blloku dhe Heretiku e kish kuptuar.smiley ( e ke pa tek pa censurë 56)

Të paknaqur a pangopur kurrë se mosmirnjohës je dhe kur kënaqesh

Lajm interesant : FIFA lejon Kosoven te luaje ndeshje me kombetaret. Punet e mira behen ngadale ngadale.

Dmth Rama qe i dhuron nje kafe (nga ato te Bllokut te Ilirit) ne emer te memes Shqiperi eshte i nderuar, po saken se e permend njeri shifren e kafes se eshte i share me rob shtepie?

Kush e ka fajin qe takimi rilindor po eklipsohet nga 50 mije eurot, Medvegja apo Endri Fuga? lol

Gjithe ajo mani dhe makineri fasadash hidhet tuc nga nje deklarate e nje shoqate te padegjuar per shqipot e Shqiperise. Ky eshte lajmi publicistik o Blend, jo thirrja per tu ofenduar bashkarisht ne emer te kombtarizmes.

Endri Fuga?

 

Car posti politika apo ministror mban ky person?

 

Endri Fuga eshte si dikur Sofokli Lazri per Ramiz Aline: keshilltar per cdo gje. Tjeter post nuk ka.

FLM per pergjigjen. Mos ka qene gje dhe tek mjafti apo soros ky?

 

po, ne fakt ka qene gjithandej ne keto gropat sorrosiane te korrupsionit.

Alles klar herr Komisar smiley

Zoti na rujt tha !

 

Shoku Blendi me kete qe ke shkruar e ke rreshtuar veten me aradhen me qorre ramiste. Duke pare debatet ne FB, dallohen qarte dy mendime, njeri ku futesh edhe ti dhe tjetri ku edhe pse jane njerez qe kane mbeshtetur Ramen apo PS kete 100 mije eurosh e quajne tallje.

Nuk eshte vetem reagimi i kesaj shoqate, per kete tallje alla-Rama kane reaguar edhe perfaqesuesit politike ne Lugine te Presheves, sic ishte kryetari i Komunes se Bujanocit dhe e ka quajtur hajgare kete shume.

Meqe po flitet per "simbolike" ketu, simbolikja e nje qeverie duhet te kete vlere apo peshe, se ndryshe eshte tallje, nuk po flasim per blogun peshku pa uje qe mblodhi 100 euro dhe i coi ne Presheve. Po ta benim kete ketu ne peshk preshevasit nuk duhet te ankohen, ishte dicka simbolike nga ne, por po flasim per qeveri dhe shtete.

Poet, po sikur nje dite te bukur te ngrihet qeveria greke dhe te dhuroje 10 milione euro per nje spital publik ne Himare, cdo bejme? Do i pranojme ajo?

Si te duket taktika qe mund te destabilizohet Presheva, pra Jugu i Serbise, nese kjo e fundit vazhdon te njejten politike destabilizimi me Kosoven? Qe ta besh duhet te mbash frymen ndezur... Nuk ka nevoje per Rama Thaci kjo pune. Keta ikin e vijne te tjere, por ama mjeket ne Presheev duhet te jene shqiptare, sidomos ata te pediatrise...

Pandehja se do ishe dakort me kete mbledhjen e qeverive ne Prizren. Por nuk qenka e thene!

P.S. Kur erdhen tre vellezer nga US e dhuruan ca miliona per UCK kur do fillonte lufta, pati andralla per ta nga sherbimet e terrorit te serbise. Thone qe kane humbur jeten jo pak dhurues ne ato kohe...

 

ik o komentus se Rama ju le ne balte, nuk ben as per show se kjo e Prizrenit ishte show.

Tani, per sa thua per fondet, kete une e kam thene me kohe ketu ne peshk kur ankoheshin gjindja ramiste pse Berisha nuk kishte dhene lek per Presheven. Para jepen kur behen marreveshje dhe duhet kujdes ndryshe kerkohet reciprocitet pastaj, por Rama qe i hyri kesaj valleje, ta hiqte deri ne fund dhe te mos tallej me ata njerez por te conte dicka qe ngren peshe dhe ka vlere.

keto taktikat me destabilizme nuk i beson as ti po he. Kush do ta bente, Rama me Thacin?

100 mije euro qe Rama i shpenzon vetem per 7 deri ne 10 kostume firmato, nuk bejne as nuk ndihmojne nje maternitet.

Nese nuk ka mundesi per me teper, per shkaqe financiare apo qe lidhen me Serbine, mos te tallen me ata njerez qe per shkak te emigracionit, 100 mije euro i shpenzojne per ski ne dimer. Mjaftonte qe Shqiperia te angazhohet politikisht per bashkekombasit e vet qe jetojne ne Serbi pasi eshte sic e tha kryetari i Bujanocit, ceshtje kombetare jo humanitare.

harrova te them qe "fryma ndezur" ne Presheve ka qene dhe do te jete gjithmone. Kur kane kapur pushken ne 2001 shqiptaret e Presheves per te kerkuar te drejtat e tyre, Edvini jot ftonte Bregovicin ne Tirane.

Deshmoret qe deshi te ja u perdhoste Serbia kur ju hoqi lapidarin vitin e kaluar i kane ne kohen kur Rama harbohej me Bregovicin dhe ti je nga ata qe duhet ta kesh sulmuar Berishen kur mbrojti lapidarin si simbol i afert i qendreses shqiptare ne Presheve.

Ceshtja shqiptare nuk ka ngelur ne doren e Rames dhe Thacit dhe kjo eshte gje e mire, perndryshe per keta te dy ne do na kishte marre lumi me kohe.

Une Berishen sulmuar per Presheven? Jo or mik. Une e kam me Berishen, hapur diten qe vrau me gjak te ftohte 4 vete mes pazarit. Te tjerat nuk jane per mua se une jam popull e nuk kam gje ne dore vec votes. Ketu u ndahemi ne jete te jeteve ne.

Ai mbron Ndrea Prendin une jo.

4 jete , 8 jetime. Kaq per qeshtjen Berisha qe mos ngatarohesh here tjeter.

21 janari eshte kthyer si 8 nentori. partia e Punes qe drejton Rama aktualisht i ka qejf keto datat propagandistike.

21 janari ishte grusht shteti dhe pergjegjesit per ate dhune politike nuk kane dale para drejtesise hala, sa per te vraret, hetoni dhe gjeni pergjegjesite, pa pallavra mos na tregoni ne se talleni me gjakun e atyre fakireve qe i cuat mish per top dhe me jetimet e tyre.

Mire e keni Meten mo? Eshte pa njollen qe pati me 21 janar tani e?

Gjynah te abuzohet me qyqare qe per pak leke behen loje e Rames ...Po tashti qe Meta eshte nr2 i shtetit si ia vene emrin?

njollat ti ve dhe heq partia, kjo ka qene devize e njohur e ketyre qe perkrahin pksh/ppsh/pssh. Te tjerat jane llafe pazari per keta, instanca dhe autoriteti suprem per kesi gjerash eshte partia/njeshi dhe fjala e tyre nuk diskutohet edhe kur i bejne gati ta lincojne nje person edhe kur ja u nxjerrin si burrin me te mire.

si thu ti zane, tani qe meta eshte nr. 2 i shtetit, dalin te lare dhe ata qe vrane kater civile ne bulevard? se do dhe nje lidhje llogjike kjo historia e metes ne pushtet, jo per gje. ndoshta mund te kaloje dhe ish-ministri i brendshem i asaj kohe, lul basha, me poziten. ca dmth kjo, qe per ty historia e atyre qe u vrane duhet mbyllur perfundimisht?

Nuk e di,teorikisht jane ne pushtet ata qe duhet ta zgjidhnin(ne fakt nuk ka asgje per te zgjidhur)...kete problem...pra logjika minimale thote qe manifestimet ishin kot te manipuluara.Meta eshte burre esnaf ,fitoi ne menyre plebishitare...nuk ishte ai qe thonin...pra ishte loja...kush   e organizoi lojen?

kur hidhesh dege me dege duhen zgjedhur deget e trasha qe te te mbajne. VRASJET E CIVILEVE, kjo ishte tema, organizoatoret kerkojini ju me nje demostrate madheshtore ne paskuqan ne daten 22.01

A ketu ndaloj une, poet. E zbrite biseden ne nivel Zane.

Mirembec !

Ore mire e ke ti qe ke fol per Berishen, se ai e ka ndihmu ceshtjen kosovare e ate shqiptare ne pergjithesi. Kam parasysh ketu kur conte nafte ne Serbi qe te ndihmonte kosovaret, por po flasim per 2014-n e gjerat kane ndryshuar. Pra nuk mund te cosh sot para ne Serbi qe kjo ta jape atyre te Presheves. smiley

Edhe ate patriotizmin me keta te Presheves, per punen e abetares e kam parasysh. Po edhe Rambujene e kam parasysh etj etj...

Ramen lere menjane, por ama Mustafa e Berisha e pershendeten marreveshjen. Per Gjuzepinen nuk e di akoma te kete thene ndonje thagme. Bamiri e ka pershndetur me heshjte, siq di ai, kuptohet... smiley

Edhe kunder vete Skenderbeut te dyte dole tani? Tani ky i Vicidolit, kur nuk kafshon dot, lavderon. E pershendeti kete...

Kam parasysh kur mbasi shqiptaret e kishin rrezuar me arme me 1997, doli ne nje miting te perbashket, organizuar nga Mejdani ne sheshin Skenderbeu i pare dhe folen per ceshtjen kosovare. Keshtu behen keto pune. Ka njerez te zgjuar qe i inkurajonte keto levizje se duhen jo per Rame, Nano, Thaq e ca me pak per Berishe. Te kujtohet? Jo? Epo atehere nuk kishte moshe interneti.

P.S. Kur ka qene per here te fundit Berisha ne Kosove?

 

me kujtohet shume mire kur Berisha e Meidani dolen ne miting ne Tirane per Kosoven dhe Berisha ka pase nxjerre devizen ne ate kohe, nje komb nje qendrim. Kjo tregon se PD ka vene interesat kombetare mbi te tjerat gjithmone, jo si PS e Rames.

Per me shume referoju komentit me siper.

hidhet tuc

bwoh cer fjalori! fiks prej qyteze socialiste! 

Hallall Edi, me nje gur vrau pese zogj; edhe garantoi maternitetin e ri te Lugines, permes se ciles shqiptaret do shtohen me shume dhe do rrisin ndikimin e tyre ne Serbi, edhe ju permbajt ligjeve nderkombetare te donacioneve ne menyre qe askush mos ta hedhe si ceshtje neper gjykatat kushtetuese te vendeve te ndryshme, edhe futi ne grance shoqatat gjasme patriotike, qe financohen nga UDB-ja, edhe vuri ne dukje katunarine e nje pjese te mire te trevave shqiptare, duke mundesuar qe qytetare te races se paster shqiptare te kene kujdes e mos perzihen me ta edhe me nje lezvizje beri me shume sec beri Berisha ne tete vjet per Kosoven e shqiptarizmen ne teresi(perfshire rrugen e Kombit). Ky eshte politikan e pjesa me e nderuar e forumit ka kohe qe e thote kete.

gjashte zogj ... se edhe te beri ty te kuptosh me se fundi cila eshte pjesa me e nderuar e forumit, se deri para 23 qershorit mbaje xhelal mziun si pjese te nderuar smiley

xhelal mziu, ai lsi-sti? smiley Emigranto, dili pak ne mbrojtje Xhelalit se Ronin nuk po e shoh online

nuk e njof ket lsi-stin, ndoshta ka dy xhelal, se une e kisha per kete smiley

Mziu po paguan gjynahet e para anetaresimit ne LSI, mer boisa. qenia me LSI-ne eshte faktor lehtesues. Sa here duhet me ta thone. Imagjino me rregull treshi ca do hante po te mos kish bo hapin e vetem pozitiv ne jete. Ne jemi te ashper, por te drejte.

ti vete ke bere gje per konvertim. nxito, derman, se kush mengoi, bloi smiley

 

Po pra, ky eshte. smiley

This page is in Spanish. Would you like to translate it? smiley

nuk e di une kete, une informacionin e marr nga LSI-ja se me ka porosit Cimi smiley Lexoje deri ne fund dhe do shofesh ca paska thone meta per ket 

Lexo Cimin me siper dhe merr vesh ca meno vertet LSI-ja per ket smiley

smiley

ne vleresojme deshiren, thuj Boises. Hapin qe ai hodhi, pendimin, kthesen.

Per tu bere LSI-st pastaj, ka shume pune, se anetaresia nuk eshte lehtesi e privilegj, por do te thote detyra te renda e te medha.

Ne e konsiderojme tonin qe nga momenti i levizjes per mbare.

ca ka ktu mos me kuptu?

nuk e pranum Cimo, nuk kane vend te korrptumit ne gjirin tone smiley

po tregoi shenja te verteta se ka bo kthese, dyert jane hapur.

po me pare te thote ke ka vrare e ke ka prere smiley kush e ndihmonte, cilat ishin direktivat e brendshme... c'di me te degjuar per 21 janarin, kush i prishi ato kompjutrat e kryeministrise etj etj.

dyert per te genjyerit/penduarit jane hapur. ta dine edhe gjithe peshqit e PDse kete smiley

 

e kuptova, pare ne kete kendveshtrim edhe keta kane te drejte qe pas pendimit te behen: 

 pjesa me e nderuar e forumit

smileysmiley

smiley eh mer Em,sa t'ka eduku kamanizmi,ndergjegja gjo e modhe,ta jep nje dore partia,boll te kthenesh ne rruge te drejte smiley

Nuk e pashe te gjithe se me duhet me hik,later,mgjt tu u plak e tu na hik skorietsmileysmiley

Vertet vend perfekt Amerika ,ia difton gjithkujt sa i vlen lekura...biçaku i çeços....

Sa te ecen dhe ty mer...

kujt me? mu apo boises? se boises i ka ec me shume, ju hapen syte pas zgjedhjeve smiley

Ty me ty, pa Boisa eshte orar te punes e nuk si ta shtyje. smiley Do ndonej rritje rroge dhe eshte ne rregull motra.

Po ti qe ngjit me te paren. smiley

n'orar t'punes jam dhe une, kam dal me promovu boisen si njeri qe Rilindi bashke me Shqiperine ne 23 qershor smiley Eshte si ata ballistet qe u bene partizane ne tetor '44 smiley

Iku 1. Edhe 299.999 mbeten per tu punesuar sipas premtimit, swed-o smiley

ne fakt sa vende pune u krijuan deri tashti?

gjysma e atyre qe krijoi pd-ja ne 8 vjet qeverisje, dmth deri tani jane punesuar -9.000 veta smiley

Tesh lene PD,burri i huj dy meter tha 300 mije....tesh nje buure dy meter nje fije hije duhet edhe me e ba.......sa vende pune jane kriju ne gjithe keta muaj....?

nuk e lej dot, se ai me pd-ne do matet se ata ka kundershatre ne zgjedhje, nuk matet dot me cdu-ne. ca t'them. deri tani jane mire sikur te rrijne ne keto shifra ku jane, pd-ja e uli numrin e te punesuarve me 18.000 ky e ka ul vetem me 9.000. po ndaloi ketu ne rregull eshte

mos u nxito se kane me te heq edhe ty. Ke per PD-ja ke per te ardh si perfundim, (mase permes LSI-se) smiley 

une te pd-ja jam, po te pjesa reformatore me ne krye flamur noken, nuk na lidh mo gjo me berishen smiley

Ej ka shku vertet Basha ne Kamez mer. Festojne daljen e Mziut nga burgu.

Kujtova se bejne shaka mer...

Dmth qenka e vertet qe garon LSI me PD-ne kush te marre kete pallen e Kamzes mer smiley

Ej, Komentuso, hala te ura ti mer daj...??? A nuk e vune re ne fillim qe nuk e rrujten fare per ket Mziun ata te PD-hit...??? Po siç duket ai i ka bo presion atij te modhit fare, ............se po ika ta mura çunin me vete..... (e ka pas llafin per Zenin, se bashke i kon bo punet.....) dhe ky burri u dha urdher te veteve, o burra mbroni Mziun se duke mroj ate me mroni mue..... dhe me vrap ata çunat e mire, Kruja, Ristani, Bumçja..... shkun e i çun nja dy paqeta cigare n'burg.... e po keshtu i çun lllaf edhe atyre te perndershmeve te Apelit.... ( me siguri llaf me fyshek mrena ne paje) dhe hop... ja u rregullu.... dhe shkojne dhe e festojne......

ps

sa te jete ky sistem drejtesie, nuk bejme dot shtet ne jo, jo.... duhet matrapiku dhe eskavatori per te bere qilizem ne kete vend....

Kot i bi me qafe Boisas ne fakt. Ja po ta shofesh nuk eshte tek festa e Mezatit ne Kamze, me rastin e fitores se pare politike ndaj Rames e sidomos Adriatik Llulles. smiley

ata s'perfitojshin 1000 leksh te luftes, ama. se mos kujtojn se u bo deti kos. 

Ku osht ai Roni kur duhet mer? smiley

 

njesoj....

Blendo, po si mund te krasojm veprimet e nje shoqate humanitare te perbere me disa  shqiptare te emigruar me dy kministra aktual; njeri me experience si min i kultures e tjetri kminister me experience te gjate(pa permendur shupren respektive te qeverrive)

11 janari nga dite Perkujtimore si Data e pare kur shqiptaret paten nje Republike ndryshe nga perfaqesia e shylyvrekut hajdut e Frikacak ne krye te nje forme qe e thirrnin Mbreteri me Miratimin e te Dy parlamaenteve duhet te shpallet Dite Kujtimore KOMBETARE .!

E meritojne nje Feste te perbashket Shqiptaret pa partite e fari Balliut !

Do merzitet pak babasqapi po le ti leme asaj Partie ndonje Feste si psh Zgjedhjen e Dhive te Races me te shendetshme ose fundja edhe te Dashit , me qe ne krye kane Luldashkurbanin e partise !

Shoqata e Humorit Shqiptar te regjistroje edhe shoqaten "Medvegja" si nje trupe karagjozesh qe ne gjirin e saj ka edhe Individe "Qe te bojne me qesh " smiley

Ej, a nuk eshte indikator fantastik se cfare muterish jane keta te djathtet tane, qe per kete takim Serbia vete nuk ka komentuar zyrtarisht, por jane hedhur si loqe shegerti e kane komentuar keta tanet? smiley

Te djathte si Saluk Sekretari PPSh, Tritani Kish rrenuesi, Kaq kafkethyesi, zedhenjsa e Likes se Dodes, Ministri i bujqesise se nanos, po po e djathe e forte kjo.....

si loqe shegerti

u shenu.

per kte dhe te tjera: falemnderit! smiley

smiley

emo e kape cik mo nolt njonin qe kishte thone "filani nxorri devizen" ?

devizen smiley

smiley

 

Nuk duhen kuptuar si antin shqiptare mendoj .Fakti qe babasqapi nga " na kem Feisin e Bukit or tie " i tradhetoi , tregon se si grupim karagjozesh nuk mund te rrine pa u bere e cfaqur si Lolo !  Poeti smiley nuk llogaritet , se aty i kane bere kanal per Gjelperen !

Cdo Komb ka Lolot e tij dhe na nuk mbetemi mbrapa !

Para nja 136 vjetesh ca burra (me rr te forte) u mblodhen ne Prizren me i tregu botes se ku fillo e mbaro Shqiperia. Ca lane pasurite e ca te tjere kockat per ket pune... 136vjet me mbrapa (as per jubile e as se ceshtja shqiptare eshte ne ndonje kthese historike) na mblidhen kto dy kolloset e shqiptarizmes po ne Prizren a thu se skane zyra me marru punet. Tani per hir te simbolikes, me e pakta pra qe u priste nga ky takim ishte nonji deklarate e forte per luginen, apo per Mitrovicen, apo detin tone qe greket e kane leshu per punime sizmike, apo per varezat greke, apo per kishat ortodokse qe mbajne meshat ne greqisht, apo ndoshta per shqiptaret e Maqedonise. Po jo me, mbas takimit ky i joni siguroi boten qe te mos kene frike per kufite egzistues. Ca e rre menja ket koqe. Kryeministri shqiptar siguro boten per kufite!!!! Ai qe ska pare me pagu administraten, me 5 helikoptera qe me shume rrine ne toke e qe pilotet splotesojne dot as oret e detyrueshme te fluturimit, qe shpall emergjence kombetare kur maleve bi nja gjys metri bore. Ky pra lloj rrobi na takohet me ate tjetrin NE PRIZREN E PLOT TAM TAM dhe bo ato fare deklaratash. Ah po dhane €100 000 per luginen. Mire, jam i sigurte qe ai qe i ka marre ka thone faleminderit, po to Bled ske pse cuditesh kur nonji tjeter apo disa te tjere te thone futi ne bythe ato pare se ska ngel puna per  €100 000.

 

Ajo cfare ben qy qeverite e Kosoves dhe Shqiperise mendoj se ne fillim ka dimension simbolik, sepse jepet nje donacion per nje maternitet, per ata qe do te vijne ne jete, per brezin e ardhshem. Se dyti eshte per dicka konkrete, dhe shume nuk eshte krejt e vogel! Ndersa keta te shoqates ia kane fut kot, karshillek idiot dhe cinik...

Mua ne fakt me vjen mire qe me ne fund vetdija kombetare ka marre nje shtrirje horizontale tek pothuaj gjitha shtresat e shoqerise tone. Mendojeni pak se si kemi qene ne vitet 92, 94, 97! 

Vleresoni se si kalon ne dobi te Shqiperise e ardhmja ...

Nga Kercenimet pertej Kufijve qe sollen Boten ne ndergjegje   per Lirine e Kosoves .

Nga lehjet e AntiRambujese , ne sakrificen e perbashket per tu bere Kosova Shtet .

Nga Kosova Shtet per Gezime te perbashketa ne shkendija te perbashketa 

Nga gezime te perbashketa ne  takime per THEMELESH te perbashketa .

Hair Ora e Shqiptareve kudo ku jane perfshi gaztoret patriote te medvegjes dhe sumkapucin e fariut me mjeker sqapi .

A do mungojnë ndonjëherë Patriotet smiley si mentorë udheheqes ( Kryetarë ) me çpengime ? Gjëmbi mund të bëjë një analizë !

Është meritë e Rilindjes qe i ktheu keta individe Patriotë smiley nga Ulërimas mitingjeve të Babasqapit e Analë shtypi si Expres smiley, ne individë me brryla mbeshteur nën mjeker për te parë ....tujte ere tujte ne Horizonte ...për hallet e Shqipëtarëve në se vlejnë 100 mijë euro apo më shumë !

HaVall individëve patriotë që mbushin rradhët e Gaztorëve në të dy anët e Kufijve ! Alto e më Alto !pa gazëtorë mos mbeçim 

Ca ngjarje perben shoqata Medvegja ? nje hic! Ngjarje perben Zhelali! triumfoi " drejtesia ! Doni ma ? Dhe ...mesimi prej esi i : I vetemi mesim, qe duket se kerreu zhelali, nga 24 ditet ne hapsane, nga intervista e dhene para "turmes triumfuese" dukej se ishte: " Mjaft me me gabimet e se shkuares!"Sepse vetem ashtu ky personalitet i larte, mund ta ktheje edhe nje dite te veteme kryetar i kamzjote, ne nje jete te tere...!
Shamikuqja, mund te ndjehet e lehtesuar, qe kontriboi ne procesin purifikues te zhelalit...!

Ça tthomi per rusin qi desh me na dhon dy miljon per armet kimike.

Nga ana tjeter, them ti marrin me perulesi dhe tia ven emrin Materniteti "            "

Koco Kokedhima per kundra-kunj i dhuron lugines se Presheves 1 milion dollare plus Shpetim Gjiken.

Pyetja qi lind: Sa donacione do grumbulloje shoqata "Medvegja" si rezultat i kesaj shuplakes deklarate200mijeeuroshe qe i dha Rames dhe Thacit, dhe cfare do beje me to?

Se mos i harxhon per te ndertuar ndonje legen te arte materniteti...smiley

Also, Krasniqi:

Prizreni shënoi një ngjarje me simbolike historike. Qytetarët e dy vendeve duan më shumë se kaq, duan një ngjarje me përmbajtje historike. Ata duan një politikë të re sa më përfshirëse, sa më pak populiste, sa më pak spekulative, sa më pak të korruptuar dhe sa më shumë efikase, produktive dhe evropiane. Diçka që nuk e jep dot takimi i djeshëm në Prizren, por që mund të jetë një shtysë për ta dhënë në të ardhmen përmes takimeve të tjera. Sepse ky vend nuk ka vuajtur asnjëherë nga ngjarje me simbolika historike, nuk ka vuajtur nga ngritja e miteve apo heronjve populistë, nuk ka lënë pa provuar regjime autoritare, politikanë diktatorë, aventurierë dhe të korruptuar. Por në çdo rast prej 100 vitesh është ndeshur me nevojën për një politikë qytetare, kombëtare, evropiane dhe funksionale. Që flet pak dhe vepron shumë, jo e anasjelltë. Kjo është sfida me të cilat përballen dy palët në Prizren dhe për të cilat do duhet ende kohë të gjykojmë, nëse ajo që nisi në Prizren ishte dekor tranzicioni apo shenjë rilindjeje!

 

s'paskan te sosur  tufat e  debileve  andej e ketej kufirit. ju @ifte serbi nenat, rrace hamzallaresh!

po pse i shan o spirre kamuniste? smiley

Gjib mëshirë për veten dhe për ne .Prap me këtë Gazeta "expresss " Të paktën pështymorja Panorama ështëprofilizuar  si strehë e atyre me " komplex inferioriteti " dhe u mësuam me serinë e Yp Xhixhërve .

Do me na ngul  tani dhe me Yp Krasniqët smiley

Qytetaret, opinioniste te mediave serioze, analiste ne te dy anet, vleresojne lart takimin .Dihet kush e kundershtoi ate....!

nuk kishin shkuar kurrë në teatër,

smileysmiley

keta opinionistet serioze andej e pertej sinorit ,e dine gje ku bie teatri?

Blendi, takimin ndermjet dy kryeministrave, e pershendetem te gjithe thuajse, perveç militanteve, por ajo shuma sikur la shije te hidhur, pavarsisht simbolikes qe i vishet. 

O i dashur Pjer, simbolike ishte takimi jo sasia e pareve..! Ndiq tani ke Topi takimin qe ka organizu Rudina Xhunga ..regjistruar ne Prizren!
Eshte duke fole ....Enver Hoxha - j ....

Po kur takimi ishte simbolike pse u ngatarruan me dhurimin qesharak, le ta linin gjith vemendjen tek simbolika e takimit. Megjithse une kam mendimin, se takimi ishte i nje rendesie te veçante, pritej ky takim, ndersa paret ishin diçka simbolike. Veç ka kishin rritur pak kete simbolike, do dilte diçka me e bukur. Ose te mos permendnin fare shifer, kjo do qe me mire. 

O Pjer, pse bo dhe ti si Luginas mer burre. 100 mijeshja ishte simbolike, si me thene nje trendafil qe ia jep nje femre. Po sikur ato t'i kishin dhuru thjesht nje buqete me lule Luginarakeve, ca do kishin bo kto? Do i kishin dhuru mrapsh dy buqeta me lule!

eshte njesoj sikur Pjerit qe dhuron 100 stilolapsa, t'ja kthejne mbrapsht e t'i thone qe s'kemi ngel keq per stilolapsa, biles, te te japim 200 ty per mundimin. Po harrohet ideja e mire qe fshihet pas dhurimit te 100 a 200 stilolapsave.

Po perse qesharak more i uruar?Ne se dikush te dhuron nje dicka si justifikohet perfolja more Pjer? Me zakon, me fe, me kanun ? Kaqe kam , kaq te ofrova, , do me marrish .." me gure dhe te me quash qesharak pse nuk te dhashe ...sa te duhen ty?

Si me t'dhene une 5 dallare ty tani. A nuk do qeshje?!! do m'fusje dhe nje t'share me mbrapa - te befsha 5 dallarshin oj chick- me ke tallesh ti. 

Shume reklame i bejne vetes keta.po e dekumentojne si udhetim historik e heroik te baballareve te kombit.ketu ndaloi autobusi gjate rruges per ne kosove, atje ministrat bene pipine ,ne kete vend edi beri nje telefonate te rendesishme, edi dhe tahiri shihen bashke ndoshta qajne halle te rendesishme te kombit.i ziu njeri duke lexuar 24/7 edi ketej tahiri andej c'tha e c'beri erioni me krah tjeter nuk mundet te mos permbahet e te thote ;boll se na cate bythen.

Besoj se arsyeja eshte ngaqe Sala dhe myslimanet e Kosoves kane mbjelle urrejtje te papare kunder PS ne Kosove e Maqedoni, dhe PS duhet ta ndreqe. Po t'i vesh re myslimanet ekstremiste nga Kosova, thone qe po te kishin qene gjithe shqiptaret besimtare te vertete aq sa te shkonin e te luftonin ne Siri, sot s'do te ishim drejtuar nga Thaci e Rama... pra, i shohin te dy si anti-islam a di gje une ca u thote koka atyre.

Ke vene gishtin bash ne plagen e vjeter Profil?Ai eshte thelbi i torrovise koti...
Une nuk kam dash ta them...

eshte hileja me e vjeter ne bote bej show nacionalist per te fshehur faktin se nuk jane ne gjendje per te qeverisur .ketu do te jemi pas 4 vitesh e do shohim se  populli i thjeshte do te jete atje ku ishte e korrupsioni do valoje si me pare, nuk do sjellin asnje investim te huaj e shqiperia do te ece sipas parimit terhiq e mos e keput..

Nuk e di une, por rruga ku kaloj cdo dite eshte liruar me ne fund nga makinat qe parkoheshin ne rresht me nga tre, dhe eshte mu afer shtepise se Sali erishes, aty ku ai kalonte perdite. Tani duket rruga per qef dhe ka me pak trafik, sepse s'i lene policet sic i linin me pare. Duket rruga si per dite te diele ne vere, kur gjithe tirana eshte ne plazh, edhe ne dite jave. Me pelqen kjo pamje e shpresoj te vazhdojne keshtu e te bejne me shume se kaq. S'po them qe e kane bere ne cdo cep te TR, por te pakten keto rruget kryesore qe rrah une jane me mire se c'kane qene. Ti qe andej nga amerika cfare ke ndier keq me saktesi, qe e ditke kaq mire qe nuk qeverisin dot? Pyes kot, per kureshtje, se dukesh e bindur.

Je nihiliste e pakorigjushme.Pas kater vite ecje ..do jemi me keq?Mos Alba se te du e resoektoj fooort!

Ky optimizmi yt me kujton veten time ne 97 kur fitoi fatos nano.ata kane nje mandat pushteti per 48 muaj 3 nga te cilat kane kaluar dhe ne nje vend me nje korrupsion galopant qe nga qeveria qendrore deri ne komuna sipas llogarise sime konservative duhet te jene e pakta 10 mije raste abuzimi ,ende s'eshte denuar asnje..

tashi kjo pune keshtu do vente.. ngrihet nje shoqate e panjohur  ''Medvegja''  ne Zvicer dhe ben humor kinez me ato 200 mije eurot, ndersa ngrihen ca  e ca te prekur,  a te nervozuar keq  dhe bejne  humor anglo-sakson  duke i quajtur  shqiptaret e Lugines katunare,   antikombtare..  deri shakara me bakllava, po pa sherbet...

 

une njoh personalisht 2 familje te medha  me origjine nga Lugina e Presheves qe jetojne ne nje qytez te vogel ne Belgjike dhe kam mbetur i impresionuar  nga atdhedashuria   dhe sa shqiptare krenere ndihen ata..  dhe   kur mendon se kishin emigruar mbi 60 vjet perpara,2 breza,  ne fillim gjysherit e tyre ne Turqi.. dhe aty nga vitet 70 ne Belgjike.. femijet kishin lindur ne Belgjike por flisnin shqip per mrekulli,  dhe gjithe  familja ishte shume e  lidhur me  vendlindjen e te pareve ne Lugine, me Kosoven dhe me Shqiperine..    kane kontribuar ne te gjitha menyrat per ceshtjen shqiptare, qe nga 3 perqindshi i famshem,  deri ne Luften Kosoves..   

 

me  sa i njoh une, shqiptaret e Lugines kane nje ndjenje shume te forte kombetare..  e thashe edhe dje,  mendoj qe ata ndihen  cik si pas dore, apo te lene menjane nga Kosova dhe Shqiperia..   ata  ne Serbi jane qytetare te dores se katert, se dores se dyte do ishte mire, dhe kane nevoje per mbeshtetje ne te gjitha menyrat.. fakti qe atje nuk ka nje maternitet,  ndersa ata i paguajne taksat si gjithe qytetaret e tjere shtetit serb,  defton me se miri  sjellejen e Serbise me ta dhe ne  ç'katandinsje  i ka lene..  materninetin atje duhet ta ndertoje Serbia,   e jo  Shqiperia e Kosova!   ashtu sic Serbia i kerkon Kosoves  te drejtat e Serbeve te Mitrovices e kudo ndodhean ata ne Kosove, dhe Kosova i ploteson,  ashtu sic Serbia i kerkon Shqiperise te hap nje shkolle serbe per  nja 2 fshatra me serbe diku ne Fier dhe Shqiperia e hap shkollen serbe,  ashtu edhe  Shqiperia dhe Kosova duhet ti kerkojne Serbise te  ndertoje maternitet, apo spital e shkolla ne Luginen e Presheves... ja, kete mendoj se duan me se shumeti shqiptaret e Lugines nga Tirana dhe Prishtina!

shqiptaret e Lugines kane nje ndjenje shume te forte kombetare.

ashtu thua ti,po ça thone militantet e axhituar?

Une nuk i heq asnje presje, qe jane katundare dhe nga me tepagdhendurit fare! Ata dhe ata qe behen njesh me ta per kete rast!
Mire eshte te degjohen " te zotet e vendit " ca mendojne e thone"Ja ku po flasin direkt!Shqip fare!
Ministri Hoxhaj: Malazeste kerkojne te ndertojme hekurudhen nga Podgorica ne Prishtine....
Shkoder - Gjakove i bie shkurt fare...!
Takimi, Risi per projekte, projekte dhe zbatim te tyre sa me shpejt pa le te prallisin OJQ - te

Une kenaqe pamase nga sa degjoj prej ketyre qeveritareve ne Takimin e Prizrenit.Flitet per plane, projekte zbatimi, per shkrirje ! Iku koha e " Luftes se....Patates !"
Aty brenda do jene dhe Presheva, Metvegja dhe Bujanci nden krahet e dy shqipeve te forcuara!
Ajo eshte e ardhma ne nje rajon qe nuk do na kujtoje se mudemi ....edhe me gjuetare lepujsh..

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).