517 Komente

Ket intron e ka catchy shume. Like it.

 Hello Mimoz, Gezhuar smiley

gjynof qe kerricat e elita 5 kane vjedh nga Reptilia e the Strokes...

Cfare kane vjedhur?

krricat, te bijte e E5. smiley

nga letra qe Sinead O'Connor i dergon milus kerres:

The music business doesn’t give a shit about you, or any of us. They will prostitute you for all you are worth, and cleverly make you think its what YOU wanted.
Nothing but harm will come in the long run, from allowing yourself to be exploited, and it is absolutely NOT in ANY way an empowerment of yourself or any other young women, for you to send across the message that you are to be valued (even by you) more for your sexual appeal than your obvious talent.

tani talenti i kesaj o me lepi llapat e vesheve te vet me gjuhe; po seks epillin ku e ka se se mora vesh? Ja ka keput kot ekaneri....

well, ja nji qe eshte krejt OK.

ose hitin e bob dilanit qe e beri best selling hit... ta gjej sa te maroje kjo, e ta sjell. NOTHING wrong with these, man.

keto paskan ken mecef pas twerkingut...

Gjithsesi, qe talenti...

Hats off emrave dinitoze si Susan Tedeschi apo Joss Stone, qe asesi nuk kurvezojne per perfitime te vogla te momentit, apo per te shitur pllaka silikoni, ne boten pa din e iman te showbiz-it.. smiley

listening to it on headset... 

Emo,

Sot e nisem qe ne 12 me raki te rrethit te aferm... nga ora 5, kur me nxjerrin 2 barolo te 1970... i kemi trajtu si te ishin uj i bekuar... asigjo pas tyre, gjer tash, nuk shijoi isoj... 

Po menoja, Mjeshtri nga Belgjika keto italianet e vjetra rrezik i perdor per te trash salcen e kerpudhave per rizoto...rrojme kot o emo!!!!!!!

Blood like wine, sipas rregullave....

une ato barolot do i kisha pi si felinet ujin. vetem me gjuhe smiley

s'di a i ke parasysh 

e te shifshe si u mush'in me ceremoni gotat, sikur volumet te ishin prikalkulu nga inxhinjer ujrash... smiley 

Sa iken ato, su mor mo vesh, akoma edhe tash dmth ujqerit nuk kane fijen e respektit per etiketen angleze... smiley 

ene iher detyren...

anxhela po keno? smiley

Gezuar edhe ti,flm.arranxhim shume i miresmiley

Bonne continuation! smiley

strani amori.....

Wow!  Kenge shume e bukur.

The silk space of time
Covered in a trace of slime

smiley 

Këto shkojnë mirë duke u ushtruar në palestër... smiley sepse kanë ritëm dhe energji. Pothuaj të gjitha palestrat kanë nganjë cik muzikë si kjo... përndryshe bëhen të padurueshme...

Ne fakt kur behet fjale per house une jam shume selektive, rralle zgjedh ta degjoj, por kjo permbledhja ketu po me shijoka shume smiley Ndersa ne palestra you're right, cmendesh pa muzike.

Kështu i kam të sakta gjërat,  Edhe pse në rastin specifik herën e fundit që kam qenë fizikisht brenda një palestre ka qenë këtu e 10 vite më parë. smiley

Natyrisht përveç të tjerave merrem edhe me aktivitet fizik. Fatmirësisht dokroreshën e kam mjaft të mirë dhe ka ditur të më binsi për anën e mirë që ka mbi shëndetin.

shko tek lumi dhe noto,

te ben mire
( flm Jardin smiley )
 

loove kete variantin e mjelmezuar rastesisht diku nga mesi (meqe u ra rruga nga Tchaikovsky, pse jo) smiley

smiley e bukur sa me s'ka!! Kostumi pop ketu dhe ai i Mirdites jane te pashoqe!!

smiley mrekulli!!

smiley ky versioni 

I bukur per femijet smiley.  

love it! Flm smiley

e ca te them une, perle kjo bukuri !!! smiley

ps. kenga me lart ishte motivi i valles, meqe e kishe pelqy aq shume.

 

gili-vili me bluze te kuqe, gjergjef, cigare, man, jelek etc etc

ja dhe nje me gili-vili qe mbaron keq; S'paske pas një pikë mëshire

Monde, me pelqejne shume kur kercejne tropojanet. i japin gjalleri ambjentit 

ps. gezuar viti riunsmiley

E kallim smiley.  Njehere ne Tropoje, ne 10 a 11 paradite u vu muzika ne nje ambient dhe vallja vu.  Ne Vlore, sederllinjte s'i tund dot nga vendi pa perendu dielli.  Gjithesesi, vallerisht i mbuloj te gjitha vaktet smiley

PS: Gezuar edhe ty, e dashur smiley.

epo je rritur me uje valbone dhe kripen e vlores ti. ke bere me hile.

Ma bene me hile  smiley.  Qe u qofsha fale smiley

Casta Diva -- Maria Callas

Casta diva, che inargenti
queste sacre antiche piante,
tempra tu de' cori ardenti,
tempra ancora lo zelo audace.
Spargi in terra quella pace
che regnar tu fai nel ciel.

 

“George Gershwin might be the greatest American composer,” said Alan Gilbert. “I don’t think I’d have a lot of trouble trying to defend that statement. He’s a true master in his jazz sense, with a naturalness and a swing, but his sense of harmony is as developed as that of pretty much any 20th-century composer. The fact that his music is joyous and fun to listen to and is also at such a high level is very impressive to me.” He died at 38.
An American in Paris

Tema me e preferuarper opinione " brilante " e peshkisteve anti enveristo- ngjaliste : Tra- la- la - Lalaaaa!
- zune nga nje gale !

grava, me mire me tralalala sesa me politike smiley

ja te pershendes me kete tundu bejke

tundu moj bejke e bardhe, tundu....eshte kenge e bukur!!

si mos te tingelloje e embel kur e mer Katina.... te embla dhe fotot!

'Cause you only need the light when it's burning low
Only miss the sun when it starts to snow
Only know you love her when you let her go

Only know you've been high when you're feeling low
Only hate the road when you're missin' home
Only know you love her when you let her go
And you let her go...

I make the same mistake
(I never did grow up)
Feels like I never learn
(Feels like I never will)
Always give way too much
(My friends are all adults)
For little in return
(I'm still a teenage girl)
I haven't changed a bit
I'm still not over it
I make the same mistakes
I make the same mistakes
I...

I make the same mistakes
(My friends are all a drag)
Feels like I never learn
(They think I'm such a flake)
Always give way too much
(They want to go to bed)
For little in return
(I want to stay up late)
I haven't change a bit
(Walking the streets 'til dawn)
I'm still not over it
(Thinking of you)
I make the same mistakes
I make the same mistakes
I...

Ne mood per Bon Jovi music sot .. It's my life

G'zuer Daten e Lindjes Elvis.

Nihuni te lire te lidhni kenget tuaja te prefereuara te Mbretit me poshte.

qenka e fresket fare ne youtube kjo kenga Myslym Leles.. vetem ti dhe ai qe e ka publikuar e paskeni degjuar..smiley

tani e pashe qe qenka fresh. por ka qene ne nje tjeter variant, te cilin dhe po e kerkoja por se gjeta dot...

nejse, mesazhi eshte i njejte smiley

I bombed Korea every night

, you part the waters,

(i can hear the jets)

E degjoj shpesh ne radio. Po qe heren e pare qe e degjova ma kapi veshi. It's a nice song. Pavarsisht se kendohet nga kush kendohet. http://youtu.be/W-TE_Ys4iwM

between the bars

Thjeshte mrekulli. smiley

(Do I wanna know)
If this feeling flows both ways?
(Sad to see you go)
Was sort of hoping that you'd stay
(Baby we both know)
That the nights were mainly made for saying things that you can't say tomorrow day

Good night Ilir! Flm per kengen. smiley

Just give me a reason

just a little bit is enough

just a second we're not broken just bent

na na na na na na naaaaaaa

......

yea whatever. futja kot. smiley

por melodia mire, te ngelet ne mendje e aty rrotullohet si karamele.

smiley variant i persosur!

smiley do re mi fa sol la si do - fotografi e tingujve ne celluloid, bardh' e zi

Shii...kurs online eshte ky? smiley

Hehe, e cuditshmja eshte se une s'i ve veshin videos pothuajse asnjehere. E ve ne sfond muziken dhe merrem me gjera te tjera. Tani e pashe videon te gjithe. smiley E zbulova ne librin me te njejtin titull "Moderato cantabile", dhe vertet qe mbahet mend dhe ritmi eshte i lehte per t'u kapur. smiley

gjithe sekretin tek thjeshtesia e ka. E perkryer smiley

(edhe te shkon!)

nuk dolen gje ato llafet sikur tim mcgraw do ndahej nga faith hill.

" Sa t'kom dash mi gjysma panines ".

bukur. kisha kohe pa i degjuar smiley

Skuer, kenga qe me ke vene siper eshte vertet e mire dhe ne sinkron te shkelqyer me ketu-tanine time. Nuk kam kenge per ty sepse degjoj te njejtat e pakta rresht, por per qejf kerko Jimmy Fallon & Springsteen duet nga mbreme.

You don't know Amilcare Ponchielli? Yes, you do ! smiley

San Francisco, summer 1988 (1 & 2)

 kitara e Oldfield smiley

befte hajer kush ka uploaduar Pastoralen nga Barenboim, i bera search me shpresa te fikura dhe surprise!

Sh e bukur qenka. E ci punoka violines ky. Intstrumenti me I bukur, pavarsisht ky e paska electric. Downloading. Thanks. smiley

e prish çik ajo biondja, po s'ka gjë, prap e kalon klasën. smiley lol

Eh, c'i bere, moj Zane, ia zgjove ca kujtime te pashme Spiritusit smiley

Sugjerohet venja e kufjeve per degjim sa me te mire.smiley

Sleeping Annaleah

The Carnival Is Over (+ vizatimore)

Lucy

Këto janë të squllura në kujtime flu të viteve '80, filma melodramatikë, balete me bizele dhe ushtarë plumbi, ninulla me gjysmëzërin e mamit, Fellini, kapërcime të pamundimshme mes moshave 5, 9, 13. The Carnival Is Over sjell karuselin e braktisur të Durrësit dhe pikturën e Ed Hilës, "In the Summer House" nga J. Bowles, skena të paidentifikueshme filmike, procesione virgjëreshash që këputen si asparagë.

Pa dramaticitatin camp të NC-së nuk bëhet Annaleah, cfarë shpikjeje madhështore që është riinterpretimi i këngëve, jeta është e njëjta këngë, një këngë, etj, e di vetë ti.

Lusit dëgjoji muzikën në fund.

Bonus

rrofsh per keto kenge Trop, smiley i degjova para se te lexoja komentin, s'kishte si te mos me terhiqte vemendjen fundi aq i ndjere i Lucy. Dhe ta mendosh qe harmonika eshte nje vegel tekanjoze shume, kerkon trajtim te kujdesshem, mua me duket po nuk i kushtove vemendje speciale melodise qe do i japesh asaj, ka per borxh te ta vrase kengen smiley
te pershendes
http://www.youtube.com/watch?v=M_ciiCyxOJA

urdhno, o Bame!

ky ljepur me lamborgini i ben xhibla policise (pi macja uthull).

kur ata te vertetet, ne moshen e ktij zgjebsi, vertiteshin basementeve e iu dilte kokrra e djerses sa nji geshtenje tropoje per te qit nje intro apo sound te ri.

prish dynjoja. smiley

You look like an angel
Walk like an angel
Talk like an angel
But I got wise
You're the devil in disguise
Oh yes you are

Kjo Romanca nr.2 eshte vertet e bukur, por variantet e perpunuara fshehin ca detaje qe i japin hijeshi pjeses origjinale.

P.S Beethoveni mbetet klasik, edhe pse vrulli i tij romantik nuk e lejoi t'i qendronte krejt besnik kornizave te klasicizmit. Ndersa Shostakovich, nuk ben pjese as te klasiket, as te romantiket. smiley

http://www.youtube.com/watch?v=S7q607Nas...

Eshte i tradites romantike .Klasik mbase jo ne kuptimin rigoroz te termit.

Kush Shostakovich? Eshte nje nga figurat me te njohura te muzikes se shek.20, nuk ben pjese tek romantiket.

Fee te pershnes me ket romantikun ketu.

Shif çfar shkru nje komentator per Pranveren:

Stravinsky ebbe l'idea in un sogno: "Vidi, nella mia immaginazione, un solenne rito pagano; saggi anziani, seduti in cerchio, guardavano una giovane ragazza che ballava fino alla morte. La stavano sacrificando al Dio della Primavera".

Nuk e di pse nuk gjej variantin me kartona te Fantazia te Disneyt, kryeveper, nuk gjendet me ne jutub, ose kam harruar formulen se si duhet kerkuar tamam.  

Po ashtu eshte Heretik. Ideja per "Rite of spring" i erdhi kompozitorit si nje vegim i rrufeshem teksa po perfundonte baletin "Firebird" dhe ai thote pikerisht fjalet mesiper. Gjithashtu ai rrefente se njgjarja me e mrekulleshme e cdo viti ne femijerine e tij ishte pranvera e dhunshme ruse qe dukej sikur fillonte brenda nje ore dhe sikur e gjithe toka kerciste. Ja ku e ke Fantazine (min 39:59), sa here e shoh, e s'me merzitet kurre. smiley

Fee, Fantazia qe ke linkuar kendej nga ne nuk hapet. Keni edhe ju ca qare per t'ju pas zili. 

Rite of Spring eshte nje veper e pashoq, pasi shfaqi nje thyerje aq te ashper te tradites sa u perball me reagime te egra. Ne premieren e  ketij baleti ne Paris, u detyruan te therrisnin policine pasi nje pjese e publikut e perqeshi, filloi te bente zhurme madje u konfliktua me pjesen tjeter te publikut qe deshironte te ndiqte evokimin e riteve te pranveres. Kritiket muzikore ankoheshin se kjo pjese krijonte sensacionin e nje disonance akute dhe mizore, se nga fillimi ne fund ishte e paparashikueshme dhe nuk kishte lidhje me ate qe e quanin muzike". Por sigurisht me vone u njoh si kryeveper dhe influencoi kompozitoret anembane botes perfshire dhe romantikun Shostakovich smiley . Me pelqen shume pjesa e pare (Introduksioni) ku pershkruhet ne menyre gjeniale zgjimi i natyres, gervishtjet, kercitjet, germisjet, dhe levizjet e shpendeve dhe kafsheve te egra. Dhe kjo fillon me tingullin 'cuditerisht' penetrues te fagotit (qe ia mundeson regjistri i siperm) i cili perserit nje fragment te nje melodie popullore lituaneze ne menyre te parregullt duke te krijuar pershtypjen sikur po improvizon. Dhe kjo pershtypje perforcohet me tej nga mungesa e nje pulsi/metri te percaktuar. Vihet re gjithashtu dhe trajtimi i harqeve ne menyre te pazakonte (tingellojne si daulle) nepermjet perdorimit te theksuar te disonances, qe pershkruan vallet e djemve dhe vajzave te reja. Ndersa vallja e fundit (Sacrificial Dance, pjesa 2) e glorifikon fuqine e ritmit me eksplozionet dhe akordet timpanike. Stravinsky eshte mjeshter per zhvendosje te befta, te thikta e megjithate ai e ruan unitetin dhe vazhdimesine e muzkies, dhe pervec perdorimit te harmonive te reja dhe te pasura, ai madje i ben akordet tradicionale te tingellojne si te jashtezakonshme.
Flm dhe nje here qe ma kujtove. smiley

po kjo hapet?
http://www.youtube.com/watch?v=EiAFUJ4Shao

Jo as kjo nuk hapet. Siç duket Italine e paskan blloku romantiketsmiley

Lene lene se e kam DVD, do ta shoh prape se mu kujtu edhe mu.

 

Por pike te dobet aty kam Sinfonine Pastorale te Beethovenit qe Disney e ka qare. Dashuria qe shpreh Beethoveni per natyren tek ajo pjese me con ne nje tjeter dimension. smiley Shikim te kendshem.

E di e di qe je klasike dhe romatike (pa llape). Ja ke hudh omel, ç'te bej un i ziu qe jam denuar te jem supermodern, rrethuar nga Stonsa me llape jasht.

Ne fakt ti je profesioniste, un jam vetem amator, dhe i shoh nga nje pikpamje tjeter, me te lire.

Stravinski ka diçka vertet tjeter, modernen, qe mundohet t'i japi fisnikeri edhe te ultes, zhurmes, brutales (si edhe ti e ke thene). Ndjehet qe ciao e kaluara e bukur, me shpresa te bukura revolucionare. E megjithate thote se ka shprese akoma, e me duket me reale kjo shprese se ato qielloret (qe ndjehen me teper tek Moxart).

Perveç te tjera besoj se ti e di qe ai ishte besimtar, dmth sipas kriterit peshkor, trap. Si puna ime me nje fjale.

He se harrova me te thene, ka edhe autobiografine me shume vlere, keput aty ca kumlla shume te forta.

Pavaresisht shijeve klasike-romantike, une prape e shijoj shume Rite of Spring, dhe e perseris: eshte gjeniale. smiley Jo, keto detajet e tjera nuk i dija, kam lexuar vetem nje biografi te shkurter te Stravinsky-t, por jo me teper ngaqe jam thelluar me shume ne njohjen e stilit te tij muzikor. hahah, me gjithe qejf do t'ia lexoj autobiografine se me bere kurioze.

Shume e mire. smiley S'mund te zjgatem, se neser duhet te zgjohem shume heret dhe duhet te fle urgjent. Notte.
 

Prape kjo nuk e ben Shostakovichin pjese te tradites romantike. Madje ai ka qene i influencuar jo pak nga neoklasicizmi, nje levizje artistike qe ne vetvete i eshte kundervene romantizmit dhe impresionizmit, por kishte si slogan kruesor "Kthimin tek Bach-u" dhe veprat neoklasike dalloheshin per balancen, kontrollin (vetpermbajtjen) emocional dhe qartesine.

'

he tani mos e dridh smiley me lart ke thene "...prej te ciliit u influencua dhe romantiku Shostakovich" .Zhanret jane te ndara per qellime studimore , me periudha dhe me perfaqsuesit tipike por krijimtaria e shokut Sh eshte miksazh, i fundmi i mohikaneve klasike, neoklasik dhe icik romantik de.Kishte dhe ai sensoret per kapjen e romantikes natyrore dhe asaj shpirterore.

Nuk e shikon qe e kam thene me ironi, kam vene emoticonin smiley nga prapa. Ai i perket shek te XX, pjesa derrmuese e veprave te tij shquhen per kontraste te forta dhe elemente te groteskut, dhe pervec neo-klasicizmit eshte influencuar dhe nga post-romanticizmi, por kurrsesi nuk mund ta klasifikosh tek romantiket, sado qe ne ndonje kompozim te tij mund te hasesh ndonje teme romantike, trajtimi eshte komplet tjeter pasi e tille eshte muzika e shek te XX, nje permbysje  e tradites ne teknikat kompozicionale. Eshte menyra e organizimit te tingullit ajo qe te klasifikon ne nje stil te caktuar, prandaj kembengul qe Shostakovich nuk ka shanse te quhet romantik (harmonia, sistemi tonal, ritmi janekrejt te reja dhe te ndryshme nga stilet dominante te epokave te meparshme).

P.S.: Besoj se e ke kuptuar qe edhe Heretiku e kishte me ironi kur e cilesoi Stravinsky-n si romantik me siper.

kot e ke Spiritus qe kundeshton, sepse Fee na i ha arrat te gjitheve ketu per pune muzike.

 

ok, e korrektove pozicionin.neoklasik.po ka edhe krijime  romantike.nuk po them eshte puro romantik.Nuk pinte puro ai.

PS: Heretiku, ah, po.Magister dixit!

shiko Spiritus se s'kam me fuqi te sqaroj kam thene " ai ka qene i influencuar jo pak nga neoklasicizmi", nuk kam mbajtur pozicion neo-klasik po si duket ti e paske zakon jo vetem transformoke fjalet, por thua dhe e korrektove, nderkohe qe une kam dhene ca info shtese (perfshirja e influencave te post-romanticizmit pervec atyre neoklasike qe cilat prape e theksoj: ndryshojne nga teknikat e perdorura ne Romantizem!!! dhe keto influenca nuk e identifikojne Shostakovichin as si neoklasik as si post-romantik megjitheqe i ka perdorur si trende ne krijimtarine e tij). Une s'e kam patur zakon te merrem me sqarime kur m'e keqinterpretojne, por e bera kesaj radhe me ty, dhe eshte hera e pare dhe e fundit qe sqaroj nje njeri kaq gjate. Naten tashi, s'kam me takat.

Une nuk kam zakone cupeze. Fli tani. Naten e mire.
 

interesant ky diskutimi ketu. ju pershendes te gjitheve me nje nocturne hipnotizuese dhe befshi naten e mire. smiley

http://youtu.be/_hyAOYMUVDs

Moza, meqe ke pru Shopenin dhe po bisedojme per zhurmen ne muziken klasike.

Ky dereziu kaloi 10 vitet e jetes se tij me nje vuajtje te papare nder krijues te tjere skizofrenike te ngjashem, pothuajse nuk flinte, çdo nate i ushtonin veshet ne menyre te padurueshme nga nje muzike engjellore, me te zbehur agimi ja fillonte nje zhurme e padurueshme ferri, danger dunger te shejtaneve. Kjo pune dite e nate, çdo dite te vitit: 12 ore ne parasje dhe 12 ore ne ferr metalik anglosakson me llape jasht, derisa vdiq i konsumuar komplet, u fik.

Rezultati jane kesi gjerash qe ke prure ti, tinguj ne forme loti.

  

tinguj ne forme loti- po,sa bukur e ke thene. smiley Chopin cried through the fingertips... ka nje stil madheshtie,dhe  te pakapshem. eshte fakti se stili i Chopin perfshin rubato -tempo qe ndryshojne shpesh apo edhe nje ritem per qellime ekspresive. dhe qe ndjek vazhdimisht performancen e Chopin, muziken e tij. Chopin eshte romantik Heretiko, jo me kot, muzika e tij prek shpirtin.( beauty of the melody is in the heart of all of us). 

 

thuhet qe kur engjejt luajne per njerezit, luajne muziken e Beethoven...

kur luajne per zotin  luajne Bach-un..

ndersa per veten e tyre, luajne MOZART 
te pershendes Heretiko. meqe qenke romantiko-klasik.  http://youtu.be/o1FSN8_pp_o

Kjo qe ben edhe ne kete rast eshte nje konstante ne diskutimet e tua Spiritus, per te keputur mufka dhe per te ngulur kembe ne mufkat e tua si zevzek me çdo kusht, edhe duke shtremnu fjalet e tjetrit dhe deri duke shpifur. Eshte tamam dialektika e diskutimit Lukuni-LefGope, e trasportuar tani ne muzike, sepse eshte pare e djathta Fee duke i gjujt me vjolinçel kokes se kokpalareve ne 21 janar.

Ti mund te hidhesh perpjete, por Kadareja nuk eshte romatik, edhe pse ka bere simfoni per shokun Enver. Kadare mund te jete romantik ne kuptimin e gjere te fjales, si rendom artet synojne rendom endrren, abstrakten, largimin nga realiteti etj, por formalisht nuk mund te jete, se po te ishte do te ishte nje anonim i panjohur Peshku, dhe jo nje pretendim per Nobel.

Edhe fjalet e mia i ke shtremberuar me perbuzjen e zakonshme. Jam duke thene te kunderten qe me akuzon, qe nuk jam magister dixit, por jam nxenes dixit, sepse pranoj superioritetin e Fee si profesioniste, dhe sepse di mire qe arroganca kacup shoqerohet automatikisht me injorancen.

 

Ooo paska ardhur qe ne pike te mengjezit  ketu,  kalorsi i vetmuar i te vertetes unike, i keqkuptuari, i pakuptuari Herr Etik.Dhe pa shiko shiko, Kaloresi Fytyres se Vrerosur (aka njeriu qe nuk qesh)  i shenjti i te shenjteve,  po na zbulon arsyen  e futjes se hundeve edhe ketu ne nje diskutim larg politikes : "sepse Fee qenkerka e djathta qe gjuan me violencel kokpalaret e 21 janarit !! Hunde te forte ke per bese,  perderi sa e fut ngado.!

Tani Herr Etik, ku eshte gjema  e madhe e mekatit te "shtremberimit"," shpifjes" kur rrjedha e bisedes eshte aty me lart e shkruara e zeza mbi te bardhe?

 Pa ndonje pretendim muzikologu, permenda se Shostakovich eshte ndjekes i  nje tradite romantike (si amator  kisha me teper parasysh disa nga romancat  e tij ) nisur edhe nga  pohimi eksperteve : Shostakovich's works are broadly tonal and in the Romantic tradition, but with elements of atonality and chromaticism.

Dhe asgjekundi nuk ngula kembe se e gjithe krijimtaria e tij klasifikohet si  Romatike.

Erdhi Fee dhe nderhyri duke thene se nuk eshte as klasik, as romantik.  Pastaj vazhdoi se eshte influencuar  nga neoklasicizmi. Pra i gjithe diskutimi ishte rreth pohimit te tipit "as..as" apo "edhe...edhe"

 Some of the more recognized neoclassical composers are Igor Stravinsky, Paul Hindemith, Dmitri Shostakovich, Sergei Prokofiev, and Aaron Copland, to name only a few. ....

After a period influenced by Sergei Prokofiev and Igor Stravinsky, Shostakovich developed a hybrid style, as exemplified by Lady Macbeth of the Mtsensk District (1934). This single work juxtaposed a wide variety of trends, including the neo-classical style (showing the influence of Stravinsky) and post-Romanticism (after Gustav Mahler). Sharp contrasts and elements of the grotesque[2] characterize much of his music.

His first symphony, as well as ninth are categorized as neoclassical music. Although he turned to experimental modernism for a while, he started to compose neoclassical music after the government’s pressure in 1936.

 

Komentet e mija ne kete teme jane bere mbas ores 10-te, ore qe nuk quhet pike e mengjezit nga astronomet, perveç astronomeve qe te premten e kalojne ne diskoteke te bere karroqe, dmth Sanço Pançove gomarosve me Fytyre Buçko me llape jashte e me zorret jashte nga te vjellurat, e çohen mahmur ne mesdite.

Hundet i futa se ti vete fute hundet  duke shtremberuar kuptimin si gjithnje ne diskutimet tona te fundit, biles duke kthyer permbys kuptimin ne kete rast, duke me quajtur padrejtesisht magister dixit sepse konstatova faktin qe Fee eshte profesioniste, dhe ti e un nuk jemi. Neqoftese me thua qe edhe ti i bie qemones, atehere terhiqem e te kerkoj ndjese.

Dhe ta ka shpjegu shkelqyeshem mos qenien romantik (ne kuptimin e ngushte te fjales) te Shostakoviçit nga pikpamja teknike profesionale:

.... por kurrsesi nuk mund ta klasifikosh tek romantiket, sado qe ne ndonje kompozim te tij mund te hasesh ndonje teme romantike, trajtimi eshte komplet tjeter pasi e tille eshte muzika e shek te XX, nje permbysje  e tradites ne teknikat kompozicionale. Eshte menyra e organizimit te tingullit ajo qe te klasifikon ne nje stil te caktuar, prandaj kembengul qe Shostakovich nuk ka shanse te quhet romantik (harmonia, sistemi tonal, ritmi jane krejt te reja dhe te ndryshme nga stilet dominante te epokave te meparshme).

Ti permend Stalinin si vule per romatik, por eshte pikerisht Stalini qe e detyroi te perdorte si maske traditen (dmth neo-romantiçizem-klasiçizem-izem-izem-izem), gje e zakonshme per avangarden e vjeter qe nuk ja kish math jasht si Stravinskij.

Shostakoviçi ka lujt si xhongler me kete maske, 100 here me teper dhe me rrezikshem se Kadareja, dhe me me sukses, e me me ndergjegje te lare. Nje simfoni e tij premiere ne Moske ishte ngjarje kombetare mistike per disidente dhe spijune njekohesisht, ne salle ngashnjeheshin te gjithe njesoj, prove e shkelqyeshme qe arti mund te deshmoje se perfaqsuesit e Lukunise dhe LefGopese ne fund te fundit jane vellezer.

Analizat ne anglisht te profesoreve te Harvardit qe i bijen qemones mbaji per vete, nuk me hyjne ne sy.

 

E mire, vazhdoje monologun "se Stalini zotrie...
 

Edhe Stalinin e permende vete i pari, monologu eshte i joti, dmth i Lukunise, un tu pergjigja me monologun e LefGopese. "Kjo eshte dialektike" ka thene Marksi.

Vazhdo te jesh i drejte o luftetar per drejtesi zotrie ...

 

Spiritus, ti me mire kishe sjelle wikipedian qe ne fillim, qe mos beheshe lemsh me fjalet e tua keshtu as une s'do isha pataksur nga fjalia "Eshte i tradites romantike" e sajuar me fjalet qe ia kishe ngrene fjalise se plote qe ke gjetur ne wikipedia. Sepse kur une lexoj "eshte i tradites romantike" ashtu si cdo person me formim minimal muzikor, menjehere me krijohet ideja se po e klasifikon tek romantiket. Ne fillim, nderhyra ngaqe vepren e Shostakovichit e quajte "monedhe klasike me pak nota romantike" dhe te thashe qe nuk eshte as klasik, as romantik, duke njohur principet e strukturimit te veprave ne klasicizem dhe romantizem qe dallojne shume nga muzika e shek.XX. Per te tjerat vazhdoj te kembengul qe Shostakovichin nuk mund ta identifikosh si neoklasik, pavaresisht se u influencua goxha nga neoklasicizmi. Mos i merr tulle fjalite e wikipedias, sidomos kur nuk e ke njohjen minimale. Per te tjerat, nuk i heq asnje presje atyre qe kam thene me siper, se e shoh qe paske lodh dhe Heretikun, vetem ngaqe ngul kembe kot te e jotja.

Ti ke te drejte, mos hiq asnje presje, por puna eshte te mos merresh me presjet, pikat apo fjale qe une mund ti perdor per qejfin tim, ne nje muhabet te lire  dhe ne nje kontekst te caktuar. Nuk jam ne provim para teje dhe  nuk ta pranoj  prepotencen prej zjushe. Shendet. 

Nese e percepton keshtu, atehere ndjese, nuk ben pjese ne ambicjet e mia venia e njerezve ne siklet.

Kurse ambicja ime kryesore eshte te ve njerzit ne siklet.

Psh, ja kush je ti Fee.

 

hahaha thashe se do shpetoja pa karikature...vetem se nuk jam violiniste.

Sidoqofsh, ideja e shtriges me fshese qendron.

Nese nuk je violiniste, atehere duhet te jesh vjolinçeliste e djathte qe i bie me vjolinçel kokes te majteve.

Linku qe ke sjelle nuk hapet. 

po si nuk hapet asnje link i imi c'eshte ky ters?smiley Desha me thene qe jam shtrige pianiste ne fakt. (shpresoj te hapet tani). Kjo e fundit me violoncel ishte vertet grandee, gjithmone me ka inspiruar ai instrument per vetembrojtje, kur isha e vogel dhe shikoja nxenesit e violoncelit e mendoja si arme smiley

Tersi je ti qe je romantikesmiley, prandaj beju moderne (sigurisht pa llape).

Ha ha, bo bo, kushedi sa vete ke bere me fol me vete e me mallku muziken neqoftese banon ne pallate dy dhoma e nje guzhine.

Kape kete meqe qeke pjaniste.

 

ha, kjo ishte shume e gjetur. smiley

Komshijve nuk u ve faj po me kane mallkuar, sa here i takoja i kerkoja falje per zhurmen se e imagjinoj dhe vete c'torture ishte per ata, studimi i pianos, kur dhe prinderit e mi terboheshin. Ca eshte vete instrumenti me volum shume te larte (deri kat te pare degjohej), ca pedali e ben akoma me potent, ca dhe une kam studiu kryesisht Beethoven dhe Rachmaninoff qe shquhen per klimakse titanike dhe ekstreme dinamike. Nje akord fortissimo  ushtonte 30 here...40 here....me raste shkonte dhe 150 here derisa te dilte ashtu sic duhej. Prandaj s'jam bere dot moderne, jam brumos me Beethovenin qe e vogel, me pelqente shume se per te muzika ishte nje force morale, qe qendronte me lart se e gjithe dituria e filozofia; dhe ashtu sic kishte krijime te stuhishme dhe te fuqishme, ashtu behej i bute, fisnik, lirik dhe me humor.. Kur nje violinist iu ankua se pjeset e tij ishin shume te veshtira per t'u luajtur ai iu pergjigj:"Po ti kujton se me bie mendja per qemanen tende te shkrete, kur mua me flet shpirti?"

nese i ke rene bukur pianos, komshinjte te kane falenderuar, ashtu pa ze, apo vetem me nje buzeqeshje, per kenaqesine qe do i kesh dhuruar. smiley . kam nje shoqen time, e bija i bie pianos (eshte e vogel). Sa here shkoj atje, po nuk e vume ate cupken ti bjeri pianos, nuk quhet vizita tamam. 

Ky i imi eshte koktule. Nje vite lart e poshte e kam cuar neper kurse per piano, kur ne nje dite te bukur me thote qe nuk do e vazhdoj me tej se nuk i pelqen pianoja..Ky eshte kulmi, -  bertisja une nga inati,- si nuk i ngjave nje cike babait!

Eh o Moz, une pianos 'bukur' per degjuesit i bija rralle (ate e quaj me i rene per qejf), sepse studimi (practice) ne vetvete eshte ndryshe nga produkti perfundimtar qe luhet ne koncert dhe une ne shtepi vetem studioja. Per te pervetesuar teknikat nje pjese luhet shume ngadale fillimisht (aq sa nuk njihet se cfare pjese eshte) dhe me pas ndahet me fragmente te cilta luhen gjithashtu ngadale dhe over and over pa pushim, pastaj nje veper ka plot pika kyce qe kerkojne perfeksionim te teknikes te cilat perseriten nuk di te them sa here, ka raste me ore te tera, dmth aspak e kendshme per veshet. Shto dhe faktin qe pjeset qe kisha ne program nuk ishin ato klasiket e famshme, me te cilat lagja ime ishte e familjarizuar.
 

po praktika ndryshon nga performanca finalizuese. Kush e di sa here e ke perplasur ate kapun, mbyllur- bam ne fund. Kam pas nje komshie atehere, e kish shpine ne kat te dyte, e ne si me te vogla luanim aty jashte gjate veres, ajo studionte ne kat te dyte, dhome violinen (shume instrument i bukur eshte violina, aq fragile po aq magjike muzika qe nxjerrin ato tela) . E degjohej deri jashte. Biles, ka luajtur te nje film shqiptar ajo, me Mevlan Shanaj, krenohej ky ne film e, te shoket- kur luante me violine kjo. Filmi ky flas, se dhe ne realitet keshtu ndodh pak a shume. smiley

Mos e ke gje shtepine afer Ambasades Amerikane ti fee ? Kam nje komshije qe rri gjithe naten duke i rene Pianos dhe duke ulerit , kot ..o kot pyeta smiley

smiley s'i kam rene kurre naten vone, maximumi deri ne 10 e gjysem, kur isha shume e ngarkuar, pastaj e mbyllja se mendja me rrinte tek komshite.

Nuk qenke ti atehere , e mendova ne fakt qe sje ti se keto nuk i kam degjuar te flasin Sllav - ce.

Une e kam ditur si ti fee kerreje vjersha, ti po krrejke nota muzike.

po jo mo poet, une krrej vjersha aq sa ti krren poezi me ket nick qe ke. Me gjithe interesin per letersine, muzika s'me ka lene asnjehere te lexoj llibra artistike.
@ Ketlina, nuk ke c'i ben eshte me vokacion ajo pune, prinderit e mi s'e donin pianon, une s'i ndahesha. Megjithate ia dolen te me shkepusin pjeserisht. smiley
@Brad Sllavce? smiley

Mos ji kaq e sigurte per mu se une jam gjithe romantike dhe inspirues, te coj kah pastrimi i shpirtit, po ty kur te lexoj komentet s'me dukesh si muzikante, me ngjan me kamion te prishur. Ju mungon muzikaliteti, ritmi, klimaksi etj. etj. Komenteve te tua.

Bthw. Moxarti ka qene one of the first metal heads dhe Oksidenti i thote piano, ashtu duhet ti themi edhe ne, pianoo.

Pse kaq i ashper me femrat poet ? " kamion i prishur " ? smiley

E kam fjalen per komentet mer brad se muhabet po bojme, s'e kam sos me gjujt femra te peshku se me dalin boll keto qe njoh jashte peshkut.

Ti rri gati mos po del naj gjo sa nuk ta ka blloku Tahiri kamionin.

Ca duhet te bej une qe ti tingelloj bukur ne vesh poetit smiley te them frazen me te embel dhe me muzikale ne kete planet...."Rrofte Sali Berisha", Beethoveni po te kishte jetuar ne kete kohe, ate sinfonine qe shkroi per Napoleonin, do t'ia dedikonte Sales.
P.S: poet, shaka ee, mos na ofendo se jemi femra delikate smiley

Pikerisht. Per kete ngjan si kamion i prishur se helbete nuk te merr njeri vesh se clidhje kishte Berisha ne kete muhabet. Muzika ty ndoshta te hyn e del nga veshet, ska hyre dhe ska dale nga ndonje vend tjeter i denje.

nj brad ka bo nona. kto te tjeret s'i kap dot as me garuzhde macukulli.

liri dhemokraci. trego 2 gishtat lart. 

mkujtove ate qe me thoshte nji shoku im nga Tafajt (e tirones, aty te selvija).

gjyshi i Lili Tafajt mbeses mbas oresh te gjata ne piano: majaft mo, Lili mo, fi fi fo e fi fi fo smiley

 

hahaha i kam parasysh Tafajt. smiley

s'kam pas kohë për këtu. Thx. e ndoqa klipin. Uroj javë të mbarë.

smiley

Sa mbrapa ke mbet dhe ti. smiley

so long, m

Ha, duket, deri nga mesi i këngës, sikur Coheni ka bërë variant të mëvonshëm të kësaj. Muzikë e mirë, falemnderit. Nuk kam ndonjë këngë për reciprokim, rekomandoj filmin "The Hunt".

Nese e ke per kete*, ti nuk e ke idene se sa qellimshem  jo vetem e kemi injoruar daljen e tij ne kinema (ne fund te vitit 2012),  por dhe kemi dashur te shkulim fshehurazi naten, posterat e tij tek qoshka e reklamave ( por pertuam dhe ja futem gjumit ) smiley  smiley

* perralle moraliste foxy (crafty?), apo jo ?

Ee, doja të bëja një kërkim në arkivat e tua por përtova smiley.

Po, përrallë e vjetër, jo moraliste por niçeane (ça me bo smiley) dhe e dhunshme mjaftueshëm për shijet e mia. Më konkretisht e diskutojmë gjetkë dhe sidomos pasi ta ketë parë skueri që të bëjë këmbëzën e tretë të karriges.

Pse nuk e njohim ne kush eshte Vinterbergu ?? Nje mut muti eshte, ja ashtu eshte smiley

Te njejten gje mendova dhe une. Sa idiot duhet te jesh qe te hypesh ne skene per te marre Grammy-n dhe mos te heqesh helmeten!!! Francez mo.

Ca syni qe ke mooo smiley sy i stervitur nga kinemaja smiley

Sme hapet ky linku, error thote. Po e kam parasysh se per cfare po flet. Aaaa, po u cuan ne kembe per respekt tha ai. Po ish Stevie Wonder ore!  Skam gje kundra roboteve francez ( ashtu thone po kush I ka pa ?! ) po eshte si puppets show, ne nje salle te tille, muzika te con, ngre zgupthi, fjale eshte ajo smiley ( robotat thane- thank you lol, mua m'duken ca freaky ato, brrr)

ata nuk e kane vendin ne grammy Mimoze, eshte mender ulje per ta. pastaj ata pa helmeta duken me robote se keta.

Tomorrow is another day
And you won’t have to hide away
You’ll be a man, boy!
But for now it’s time to run, it’s time to run!
 

perpunim shume i mire! smiley

edhe mua më pëlqeu! nuk ishte keq

sa erotik e ka ritmin.smiley

T'beri gje comp- beeep e?! LOL

Kjo ka bere nje kenge tjeter once upon a dream si kolone zanore te nje filmi qe del se shpejti ku luan Angie Zholi. Qe te haunt down me shume se kjo tjetra young ad beautiful. Lol. I like her.  http://youtu.be/o_1aF54DO60

good stuff!

më ka marrë malli për ndonjë meter katror a metër kub muzikë o pusher

crucificado pelo sistema

disa nga këto janë të shkëlqyera

rrofsh,

fosforeshentin e kisha degjuar para ca ditesh, bashke me Beck-un e Fionen: njisha; vampire weekend fun; fade into you nuk duhet bere asnjehere cover per mendimin tim. 

by the by, fol per qenin, bej gati albumin

"The requested file isn't available anymore", per Beck-un e ke?

Skueri a e di qe Beck-u eshte shkencolog i nivelit te larte? E ka trashegimi familjare. Mezi po e pertypja por pastaj i kujtova vetes qe ka edhe trashegimi familjare me te keqija.

Cuditerisht e di smiley , se pertej muzikes qe bejne, interesohem shume rralle per muzikantin/en si njeri. Megjithate menyra se si e shpjegon perfshirjen e tij me shkecologjine me duket cool Beck: 

He says he does not have any opinion about why so many people seem so interested in it. He says his father was involved in Scientology since before he was born and "has had lots of benefits from it," that "it's just something that I've been around." "Some people," he says, "do yoga, some people get into meditation, a whole half of my family are all Presbyterian and they're very churchgoing, and my grandfather on my mother's side was smoking hash and drinking beer every night.

"Everybody," he continues, "is trying to figure out a way to deal with their issues and things that are unresolved. I mean, some things just don't resolve. But whatever's going to get you through. That's my feeling about it."

Albumi i ri interesant, ne vazhden e (por jo aq i bukur sa) Sea Change te cilin une e kam te preferuarin prej albumeve te tij . Ky link duhet te funksionoje.

Dicka te ngjashme u nisa te thoja por i rashe shkurt.

Stalkeri s'eshte dakort me mua per filmin "The Master" por me rastin e vdekjes se Hoffman-it sugjeroj ta shohesh, nese nuk e ke pare. Rrofsh per albumin.

Jetet e artisteve behen evidente vetem kur kerkon tek jeta artin total, filozofi qe disa e levrojne mire e disa te tjere behen objekt bisede sepse bejne te kunderten, jete si nje kenge e dobet.

I shkreti Hoffman, vdiq pa arritur te luaje nje rol te madh (ah po, ai ka luajtur perfomanca 'te medha', psh Truman Capote, per te cilin ka marre edhe Oscar, por ne nuk po flasim per performanca, pra per "Best Actor Oscar", por per role)

gjynof...  smiley

Album per koke te albumit! Interesant eshte fjale e poshter pse kshu ti?

Ndonjehere kur je ne muze te terheq nje zhurme nga nje dhome e erret. Nje tjeter artist video thua por ia jep ca minuta kohe, videoja eshte nga mesi dhe perfundon e sheh nje here e gjysme. Morning phase ekuivalenti muzikor i nje videoje te mire ne nje dhome te erret.

Spara I hap links qe sjell, se I ke ca heavy per shijen time.  Po ketu me tundove, m'bere  pakez kurioze. ( pse do thuash ti?!! Lol) Nice ky versioni. Nuk dola huq te pakten. Like it. 

Patrice - Soulstorm

now we're walking down an alley
now i'm talking spiritually
we got one eye on the future
and the other on our money
and all our feeling goes dead
when we switch on that channel
so over fed with the terrible flannel
try to switch off my head
use my soul indtead 
so i'll get ahead of these things
i said

there's a soul
a soulstorm everywhere
it's a everywhere
everywhere
a soulstorm everywhere

i was thought that talk is cheap
and i have learned that love is deep
god gave me my soul to keep
so i talk love a whole big heap
and i will not point a finger
for it is timeless and will linger
i keep my own words down so i won't drown
repeat one more time and don't hinder

there's a soul
a soulstorm everywhere
it's a everywhere
everywhere
a soulstorm everywhere

some people might be wondering
is his head in the clouds and no ground under him
what the so and so's he on about
so i'll just break it down down (no doubt)
i got up out of bed one misty morning
found myself sitting there and brainstorming
about how to be true without being corny
had to do some soulstorming
must be the benefit of the global warming
i realised that there ain't no harm in
planting soul and a little farming 
do some soul farming
soul...

there's a soul
a soulstorm everywhere
it's a everywhere
everywhere
a soulstorm everywhere

 

faleminderit per kete,  ky qenka vertet virtuoz!smiley         kot nuk thone qe bente mrekullira ai..smiley

 

te pershendes me nje te vjeter...   

http://youtu.be/BlDznlOQe7s

 francoise eshte formidablesmiley,   kyltyre oksidentale merr vesht..smiley

naten!smiley

Why, o darling mine, shy and quick is your glance?
Bowing low your head, you look apart?
So hard for me not tell at once,
Or to express everything in my heart.

 

beautiful, all of them

 

smiley teper. E prape them se (une) iu rri anash, kam pershtypjen qe pa njofur kulturen e ktyre (Midwest, me duket), one cannot truly appreciate them. Shpresoj te shohesh filmin (to die for smiley )

nuk ta prish, do e shoh smiley

  smiley

dhe ky blues-i me lot po qan!!

 

ps. po ky B-ja ç'është moj? (tm teto Ollga) 

the great B smiley

sikur vetem nga pjesa shume e degjuar, kam per t'ia mbajt mend emrin B-se (dhe melodise, bashke me te)

wow! faleminderit qe e solle. muzike shume e bukur. 

Turp me thene, por s'e kisha degjuar ndonjehere Orgesa Zaimin. Bravo, goca!

Faqet

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).