...

5 Komente

shikim dramatik. bota eshte e vertete  dhe ne rruge te tjera. ka edhe diell  smiley

 

hallall!!!!! kisha do kohe pa lexuar poezi me kuptim te mirefillte edhe qe e thote simethenien me domethenie.

smiley 

Do të veçoja:

                                                   Gabim i rëndë

është shumësi, keqkuptim tufat, kopetë, se kur flemë

veç vetëm jemi, veç jemi kur vdiset, vetëm, pa të tjerë,

i turbullt shumësi, ku fshihen kriminelët pas shpinave

të të mjerëve si pas gishtit, pasi shumë janë ata e një

është deka për të tërë si burim, shumë e për lumë ne…

Rreshti të dhemb ca kur del prej andej, të dhemb liria

e fituar kështu, pa hak e pa kthim dot në vendngjarje

për të parë dhe një herë nëse pat mbirë ç’farë vërtet…

ç’farë ishte ajo me të cilën na mbushën dhe na vunë

radhë për 1 Maj të trembnim qiellin e nga sipër ç’sheh,

si dordolecë për zotat, që thjesht qemë po vetë, ashtu

të trembur, me krahë të ngritur lart e grushta në ballë?

---------------------------------

Komplimenti mirazh!

nuk e lexova dot,vwshtire

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).