Deputetja greke hedh dritë mbi faktin që 2.5 mln eurot janë dhënë nga qeveria greke në Shqipëri në janar të vitit 2002 me qëllim ndërtimin e Teatrit Kombëtar të Shqipërisë, por që atëherë këto para kanë “mbetur në gjumë” në një llogari bankare. Makri kujton se neni 2 i Marrëveshjes Bilaterale për Zhvillimin e Bashkëpunimit midis Greqisë dhe Shqipërisë, e nënshkruar në dhjetor të vitit 2001, parashikonte financimin e 2.5 milionë euro për ndërtimin e një një ndërtese të re të Teatrit Kombëtar në Tiranë. Në zbatim të kësaj Marrëveshjeje, shuma prej 2.5 milionë euro është depozituar në një llogari të veçantë të Bankës së Shqipërisë, në janar 2002, por që atëherë ka mbetur e pashfrytëzuar. Në pyetjen e saj drejtuar dy ministrave, deputetja greke kërkon të dijë se "Përse kjo shumë ka mbetur e pashfrytëzuar për 12 vjet dhe përse nuk ndodhen në një bankë greke për t’u shfrytëzuar?

Ndërkohë që shuma ekuivalente mund të përdoret për taksën prej 25 euro të vendosur për trajtimin në spitale, cfarë keni ndërmend të bëni në mënyrë që 2.5 milion eurot’i kthehen qeverisë greke?”, pyet deputetja në fjalë. Ndërkohë, kujtojmë se më 15 nëntor të vitit 2013, gjatë vizitës së zëvendëskryeministrit shqiptar, Niko Peleshi në Athinë, është folur për një iniciativë të vjetër e qeverisë greke, e cila lidhet me kontributin financiar me një vlerë prej rreth 2,5 milionë euro, për ndërtimin e Teatrit Kombëtar të Shqipërisë, në qendër të Tiranës. 

Sipas njoftimit zyrtar të ministrisë së Jashtme greke të datës 15 nëntor 2013, “Venizelos ka konfirmuar homologut të tij shqiptar disponueshmërinë dhe kënaqësinë e qeverisë greke për kontributin në ngritjen e një ndërtese të tillë, që simbolizon miqësinë mes dy vendeve”.

52 Komente

Kujt ia priste mendja qe do ndodhte dhe kjo? 

Cili ka qene ai titullar qe i ka depozituar ne banke? Cili ishte qellimi i atij depozitimi? T'i le aty, se gje s'humbas, perkundrazi, me t'u harruar i kam ne llogarine time ?

Ai qe i ka depozituar Adria, me siguri ka qene i mendesise se vjeter smiley Interesi vjetor ka qene 5%, keshtu qe per 10-11 vjet ato jane shtuar 50% te cilat ne mos jane ne banke, jane kthyer ne blerje apartamentesh smiley

Gjembi, ke sjelle nje problem shume te madh! Ate te nevojes per te nxjerre pergjegjesine direkte te qeverrisesave te paafte dhe maskarenj te cilet interesohen vetem per korrupsion.Sepse ne kete rast demi eshte i shumfishte!

Cfare demi? Ne kete pike pretendimet e deputetes greke nuk qendrojne! 2,5 mil jane nje kontribut ( dhurate,me fjale te tjera)... nga shkrimi nuk del  qarte nese ky "kontribut" eshte i shoqeruar edhe me nje afat kohor...por ne vija ne pergjithshme Venizelos e ka ripohuar se nuk ka te tille ( ishte kenaqesi, shprehet Venizelosi)

Etnik , kur paret qendrojne ne arke pa u investu quhet fitim per projektin te cilit i jane adresu?

po c'te keqe ka kjo, grava?! Tek e fundit, ashtu gjenden edhe 1mije arsye per te justifikuar vonesen e projektit!

pak informacion jepet ketu per kushtet e dhenies se ketij kontributi dhe kjo le hapesire per ngritje vetullash, doemos!

nuk duam theatro greke, sikur Eskili te covet nga varri e te na lutet!

Meazallah , thjatro grek !

emo ------->  ne ate theater ndoshta eshte luajtur Prometeu i Eskilit.....

Petja, shenoje edhe kte provokim nga ana e shqiptarit Belul!

sa turp!

domethene... Rusia u terhoq...

smiley Nuk i le keto.

Emigrant, theatroo greke ku ma gjen, une kam hallin mos na vjen noi tragjedi greke smiley

Pjer, qendro kosistent si perhera! Thjatro quhen ne gerqisht..Kurse asaj tjatres qe u ra mbi cati dhe ai qe theu qafen i pat hapur shtegun per tek neve quhet ....Sozmojas !

u trembem grekeve, edhe kur japin 2 milione e gjys euro... smiley

Jo u trembesh, por merr masa, derzi, mos i zer me dore ....se te piu ..pisua !

Nuk e di si mund te konkurroje teatri ne kohen e teknologjise.ne amerike dikur duhet te kete qene nje forme e perhapur argetimi ne cdo qytet sado te vogel kishte salle teatri.tani kur kalon prane atyre godinave shumica jane run down te braktisura ose i prishin ose i shesin per ti pershtatur ne dicka tjeter..

Njesoj si Kishat !

Ne intervista dhe artikuj nga aktoret, por edhe nga pershtypjet e publikut qe kane vajtur ne Teatrin Kombetar, aty ne me te pakten, thahesh se ftohti.  Teatrit Kombetar tash sa vjet i mungojne kushtet minimale dhe kane qene ne dispozicion 2.5 milione euro?  Ncncncnc.  

ah po ktyre eshte per t'ua leruar me themel, o Monde. po ca do besh. ja, nje dore gallate, se ndryshe iken nga fiqiri.

Zorzopet! smiley

 

Jo pak kohe me pare lexova per kete, kur po diskutoheshin reformat per Teatrin.  Kujtova se mbase ishte edhe pak "liri artistike" nga aktoret, por pyeta njerez qe kishin vajtur e me thane qe eshte vertete heroizem te besh prova, te luash por edhe te shikosh shfaqjet aty.  

E qe per 12 vjet qenkerkan 2.5 milione euro prometeane qe presin te sjellin zjarrmin ne Teater por qe s'i ka begenis njeri, eshte tragjikomedi.  

nuk duhet ta pranojne dhe ta kthejne prapa.

Moj shoqja deputete greke ato 2.5 meleone euro kushedi ku pihen raki tani.smiley

Mos doje te thoje gin?

Vertet ku jane fshehur keto para per 12 vjet rrjesht? 2,5 mil. Euro per Teater? Do te ishte nje mrekulli ne mes te Tiranes! Eh me keto merruni gjeni ku kane shkuar ! smiley 

Me duket u zbulua enigma: $2.5 meleoncin e paska marre Rod Stewart per te bere koncertin e tij!

gjembo e ka per ishullin e Rodit...por, si e djele qe eshte, e shoqeron mendimin me saze smiley

Niset e djela mbare. Lazy Sunday i thone ketej. Qejfe qejfe kjo dynja. Disa e nisin me petulla, disa me smiley apo Bloody Mary per te kuruar pirjen e nje nate me pare.

Rama tall bythen... 

Ne fakt jane 3. Por i treti nuk eshte i dhene pas lavdise. Me qasjen e tij karshi fames me kujton pak Katon Plak.

Iliri eshte KEITH RICHARDS.

Pa te eshte i pamundur tempo-ritmi!!!!!!!!!!....

Yer Blues, John, Yer Blues, John, Yer Blues, John, ... Yer Blues, John,...

smiley

clapton, lennon, keef. jagger spektator.

a e kupton se ne sa vende thyhen 10 aksiomat e teorise se bashkesive, apo jo? 

Merresh vesh Ron!

Po pse me tere mend ju besoni se keto para jane akoma ne banken e shqiperise? hahahahahhahahah ju rre mendja. Ato para kane qene dikur per te ndertuar nje teater, por saliu i ka bere "rruge" dhe per kete nuk kam piken e dyshimit.

Berbero, si i beri rruge Saliu ne 2002?

Zonja Gjembi fjala rruge ishte ne thonjeza dhe duhet ta marresh me rezerva. Pra nga shuma prej 2.5 milion Evro 1 miljon kane shkuar per rruge dhe kusuri ne xhepin e saliut. Sa per vitin 2002 mos u kap aq shume se vetem 3 vjet me vone erdhi ne pushtet krimineli.

Zoti berber, as qe i vura vemendje apo rendesi fare fjales rruge apo ndihme per Kosoven. Ashtu ashtu, vetem 3 vjet me vone. ti po flet me siguri te plote qe per 3 vjet qe ishte Nano ne pushtet, ato para ishin te sigurta e s'i ngau njeri me dore. Nese eshte keshtu, nuk te duket problematike qe per 3 vjet, megjithese i kishin parate, s'e bene ate qe duhet te benin (Teatrin)?

Me siguri Nano eurot qe i le lart e poshte kazinove apo qe paguan shtepine ne Austri i ka nga demshperblimi qe ka marre si ish i burgosur politik.

Ne fakt znj. Gjembi tre jane mundesite: a. parate i ka perdorur qeveria e Nanos, b. parate i ka zhvatur berisha dhe c. parate jane gjenjde ne banken qendrore te shqiperise. Le te shpresojme se ndonje gazetar e cbirilon kete issue mbas denoncimit qe beri grekja deputete. Por mua instikti me shtyn te besoj se keto para i ka perdhunuar saliu.

Le te shpresojme se ndonje gazetar e cbirilon kete issue mbas denoncimit qe beri grekja deputete.

smiley

Por mua instikti me shtyn te besoj se keto para i ka perdhunuar saliu.

Pa dyshim qe ashtu e ke instiktin. Shpresa ime eshte qe ende te jene diku te harruara e te paprekura.

Po te kene shkuar per rruge hallall, pastaj leket e gjermanit dha greku.smiley

miss gjembi, nuk duam teater grek na,boll kena janullen-mushken e trojes ,

ps. te mos behet sh zhurme se çunat e greqis do shkruajne çekun per 5 mio€ smiley

te mos behet sh zhurme se çunat e greqis do shkruajne çekun per 5 mio€

Zeusi ju shtofte inatin! smiley

Zeusi,ne qente ashtu siç na kan llafosur,le tju shtoj € 

inatin e kemi by default ,na smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).