Disa nga fotot më interesante dhe të papara nga Shqipëria, Kosova, Ballkani që nga shekulli XIX, prej fotografëve të parë të trojeve shqiptare – vëllezërit Marubi – do të ekspozohen për herë të parë në Galerinë e Arteve të Kosovës në Prishtinë për Ditën e Pavarësisë së Kosovës.

Lajmin e konfirmoi të martën Kryeministri i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, nëpërmjet faqes së tij në Facebook.

Për të shënuar përvjetorin e Pavarësisë së Republikës së Kosovës, Galeria Kombëtare e Kosovës do të realizojë ekspozitë në bashkëpunim me Fototekën Kombëtare “Marubi” në Shkodër, ku do paraqiten fotografi të paekspozuara më parë prej të gjithë fotografëve të fondit të Fototekës Kombëtare “Marubi”: Pietro, Kel e Gegë Marubi, Kol Idromeno, Pjetër Rraboshta, Dedë Jakova, Shan Pici dhe Angjelin Nënshati.

Në 17 shkurt Kosova feston 6 vjetorin e shpalljes së pavarësisë, të njohur deri sot nga 104 shtete anëtare të OKB-së.

 

162 Komente

Hec Bedrana

Duhan, teke raki, dimiq, ene c'osht mo e rendsishmja komet perpjete!

Dashnorja perfekte e Thomait 

Te rrezohen tabute

jo mi s'ka c'te rrezohet aty, se rrinin grate gjirokastrite kemba mbi kembe e pinin kafe dhe raki bashke. kjo shtrire si ... , ku e di une c'ka patur ne koke marubua ...

po pse mi c'ndryshim kane modelet e sotme me kte pozicion ?

( me perjashtim se sot na duhet me ja  pa dhe ngjyren e te brendshmeve)

marubua drejt Evropes smiley

foto interesante.  si titullohet, burrnesha..?.smiley    pozimi te kujton pak  kete pikturen  klasike te Ali Pashe Tepelenes..

Bedrana e pra mo!

Ti sikur si ve men fjalve mer burr i dheut.

Je bo 1cik si Thomai ti Belul, gjene me thuj me cin rri te them se kush je!

bej, ku e paska gjet kete çinganene Marubi qe paska bere nje dore fotosh ''sensuale''..smiley    kjo me duket se eshte e njejta grua qe ka bere edhe ate pozen si biçim gjysnudo,   fotografuar po nga Marubi..

Problem ka qene me ja heq dimiqt gruse perpara,

pala e pare,

phhhu

e dyta 

e treta 

marova mer amon 

ene sa pale jane ....

ene 12 

phuu fuck that im going for a wank

tamam turqizma , shtrire si stambolldumo. po kjo s'rrinte dot ulur kemba mbi kembe. apo ashtu i tha marubi, zonjushes, dhe kjo gati.

po ca t'keqe ka me hahahahaa

 

ke pare gra shtrire ti te pine duhan? grate me perpara pinin duhan vec ulur, tani pine dhe ne kembe ...

ja kete kam.

s'hapet

 

i ngaterron gjerat, ajo s'eshte shtrire por ulur ne shezlong, dhe kolovitur aq sa duhet per te krijuar efektin feminitet...

s'e ka majt mire cigaren , per kte po jam dakort, duket qe s'di t'a pije smiley

duket si burre, s'ka feminitet, edhe qendrimin e ka si burre stambolldumo ...

smiley

po pra s'ka dit as ai qyqari as kjo qyqarja , po jan perla ama se jan te parat foto me sa di te kesaj natyre

ajo te tremb.

smiley ti te knaq

Mario Kempes ?

Eh c'do jau shtyne edhe nji vit anetaresimin ne europe me kete ekspozite!

miss europen edhe mund mos t'a marrim, po me duhanin mikja i ploteson piket smiley

Foto shumë e bukur, në të gjitha pikpamjet.E mrekullueshme.

Kjo "Burrnesha" duhet të jet e para e shpis (ndoshta vejushe para kohe e fis i kamur). Shihni vendosmërin e qartësinë në shikim.

Burrnesh e vërtetë vetë grua e vet burrë; e veshur hijshëm me rroba femërore por me qystek në brez e pipë në dor që e mban hijshëm si femër, vetullat e trasha e shikimin e butë por të vendosur,gota e pijes bosh që grat e shtëpis ja kanë shërbyer etj etj

PS: Mund të jetë dhe kompozim i artistit por asgjë nuk ndryshon nga ç'them më lart. 

O prizreno, kush eshte ai trap qe e do grun "burrneshe" mer burre. Kjo duket sikur me qene motra e Pitkinit ose noi travestit. Krahasoje pak kete vetem thjesht me "Motra Tone" te Kol Idromenos sepse behet fjale pak a shume per te njejten periudhe. Grate me cigare pastaj nuk kane qene kurre ne mode ne Shqiperi. Duhanin ne Veri e pinin vetem vejushat kurse ne Jug vetem plakat qe e kishin vene shamine e zeze ne koke. Pra gra qe pak a shume kishin dale nga bota e seksualitetit. Deri ne vitet 90, grate nuk ndiznin kurre cigare ne vend publik. Bile edhe neper shpija, maj men plakun e nje shokut tim, shofer Skode qe kthehet ne shpi edhe gje grune me nja dy komshije qe pijshin kafe edhe cigare ne shpi. Edhe cohen grate ne kome kur hyn Bushi, edhe ky qe i kthehet: Rrini mi gra mos luni! Une u knoqa duke pa grune time qe po me ngja si kurve italie."

Pra gra qe pak a shume kishin dale nga bota e seksualitetit.

Ndoshta kjo gruaja qe ka paraqitur Marubi ne foto pikerisht asaj po i kundervihet: te pares se grave si objekte seksuale. 

Ne surrat eshte e shemtut po pozen e ka shume te vendosur. Mua me pelqen nga qetesia e vendosmeria e tipareve. 

Per mua eshte nje PLUS  qe nuk ka edhe Lesh ne fytyre.

Nuk eshte me mire te perdorni fjalen e mrekullueshme fytyre qe i shkon kesaj hyjneshe, ne vend te surrat?

Ne ate kohe lekura e fytyres duhet te shkelqente dyst e te mos kishte rrudhA FARE  fale ushqimit QE familja e begate, shtronte per ket MISS te atyre viteve.

Vithet e beshme dhe legeni gjere ishin shenje pjellorie te pagabueshme.  Modelet anoreksike qe mbushin boten tone jane thjesht nje perpjekje e Moguleve te Mediave qe femrat ti largohen esenciales...

Modelet anoreksike qe mbushin boten tone jane thjesht nje perpjekje e Moguleve te Mediave qe femrat ti largohen esenciales...

Moda rrotullohet a derbardhe. Edhe ne Mesjete grate i preferonin kocke e lekure. Sa te kishin fuqi pillnin te shkretat gra. 

Nuk eshte me mire te perdorni fjalen e mrekullueshme fytyre qe i shkon kesaj hyjneshe, ne vend te surrat?

Lol. Ashtu me doli ne fakt. Kerkoj ndejse. Bukuria atehere ka qene e thjeshte per t'u perkufizu: po te kishe dhembe, floke, e lekure te paster ishe vetevetiu e bukur. Kete punen e parjes se kellqeve nuk e ke gabim vetem se nuk i aplikohej zonjave nga "dere e pare". Fshataret po zgjidhen nga fuqia e krahut. 

Mua me pelqen nga qetesia e vendosmeria e tipareve. 

Mu me pelqen me shume per ate mjekren alla Jay Leno.

lol E ka jashtezakonisht te rrumbullaket mjekren ne fakt, po jom "te ngrefme" si te Lenos. smiley

Ti beja nje kopje fotografise dhe coja Jay Lenos me dicituren "Ta gjeta gjyshen!" dhe pastaj flasim.

haha 

Ne e dittte Jay Leno nga bie Shqiperia, me thercin mua ne hunde. Nuk ja shoh emisionin se nuk e honeps dot ne fakt. Po ngjashmerine e mejkres se Jay Lenos me nje objekt tjeter e ka gjete vec Ray Romano. Nuk po e gjej dot videon dreqi t'a haje. smiley 

Sinqerisht mendova se eshte nje prej vellezerve Marubi I maskuar.

eshte e mrekullueshme kjo foto...une e gjej edhe shume moderne...jo si ca foto qe burri kalon hypur gomarit e ajo ec mbrapa me nje barre dru e tu ba shtiza...kjo ,e veshur giorgio Armani ,me shume versace sepse eshte e koloritun,pin marlboro rosso,duket e shendetshme,divani komod e po pret gati n'dyzen trimin kur te kthehet nga puna...ja marrsha t'ligat...smileyte merr edhe 50% po e ndave....

ky eshte burre me paruke qe pret grun te vije nga punet e oborrit. biles i merzitur disi, per dicka etherale.

Jo i ka faqet shume te pastra eshte gru....pa shaka ,i madh Marubi....kushedi sa zbavitej me kete pune...

Kjo eshte nje foto rinashimentale, biles do te thosha edhe darviniane, per te deshmuar prejardhjen e njeriut nga majmuni.

 

Prisnim Shengjinin per Diten e Pavaresise,ne vend te se cilit na erdhi arti i Marubit , perplot me travestite  Shkodre  smiley

Sidoqofte,faleminderit!

eh ç'ti besh Jakove..kur ne Shkoder kishte travestite ne pjese te tjera ishin ende majmune....smiley(per ta qe jane darviniane)

Shof qe te kan ndryshu kursi mori Zane. Apo eshte kursi i ri i Papes se ri?

 

ngavash mi ti ngavash, se kudo ka patur te tille dhe njerzit i dinin dhe thjesht e kane injoruar si fakt me shprehjen tolerante;'' ca njerez keshtu kane lindur/jane''. 

pastaj kemi dhe shume kenge per ta me dylbere, ti na tregon shkodren. fotoja ka vlera historike, por grate ne ate kohe s'pinin duhan shtrire por ulur. ku e di une c'ka patur ne mendje ai marubi italian ( se nje se nxorri dot shkodra, por u desh te vinte italiani) por kjo foto ka mangesi. veshja eshte e shkelqyer, se te shkelqyera jane veshjet e shqiptareve dhe marubi se ndryshonte dot kete.

Fillove ti terr-terr-terr si zakonish alba njishi? Kush permendi Shkodren dhe travestitet? Zane katolikja i permendi.

Une fola per ndjenjen qe ngjall foto.

Shemtire e gjalle. Dhe nuk eshte fare realiteti, si poze fallco, e si teknike primitive fotografimi dhe teknologjie.

Pare si art brut, jasht kontekstit, jemi ne rregull.

 

une iu pergjegja Jakoves...smileyai e solli kete definicion

pse e fshite komentin ku ju pergjigja heretikut?  apo per heretikun s'ka qamet qe shkruan terr-terr. ndihet nje vale anti-feministe nga administreshat e ketij blogu. pse valle? ai le te thote terr-terr po alba1 s'ka te drejte te pergjigjet. shkoni dhe mbas elbes dhe zhardines a ndonje tjetre qe te plotesoni ciklin.

cudi.

deri para pak kohesh ti te vrisje per heretikun.

ec e merre vesh...

Se nga fryu nje flllad feminist dhe u ribe harta e aleancave tek peshku, identitete te pa ndjera me pare u perqafuan dhe llogore gjinore te pahapura deri dje u rimbushem me asqere......Nje gjuhe e re do percaktoje vetevendosjen tone gjinore ne boten post-moderniste

Emo, mos i qit nomin goces kot!

Nga alba nuk kam asnje mesazh privat. Te tjerat nuk quhen.

Le qe asnjehere nuk ka pas as me te voglen simpati per mu, gjithnje me sillej neper kembe ne çdo koment, si tani ben Pro Fil aktiku.

 

Me ndjej oj Zana,se jam merakli i artit e nuk e permbajta dot veten smiley

Thuaj çka te duash,por kjo qenka si me u pas çu prej vorrit.

si prej vorrit? Ca thu Jakove?? kjo ma n'shndet se kurre,Goten te koka ,Cigaren n'gisht,n'petka ari e ça po don ma!!!Shtri per shtate pale qejfe..........jo po hajt tesh ku jane feministet..jo po barazi ,jo po drejtesi...T'shkojne tesh n'pune grate n'pike t'nades si t'marra e biba t'çorodituna n'pune...tu ly buzet kur ndalet makina te semafori se nuk kane kohe tjeter....smiley

ka edhe filxhanin e kafese ne doren e djathte, Zana...  sic duket e shoqeroka kafen me nje teke konjak..smiley      (per emigrantin:   nje zakon i vjeter ky.....)

Nuk eshte pune feminizmi kjo,por pune meshkujsh.Tash imagjinoje njihere Idrisin me paruke ne koke smiley

 

ehe,me paruke e pallto Gub,naten neper Bronx......smiley

Synimi i fotografit do kete qene kontrasti mes hekurit te karreklles Ikea dhe nofulles super-rrumbullake te modeles. Jo me kot dy kembet e karreklles jane trajtuar me me dashuri sesa maja e kokes se subjektit.

po kashta poshte karreklles, cfare funksioni ka ne kete rast, finis...

Jo aspak,ishte per me dhane idene ,une jam per creazione....smileymegjithate ky Pap i ri ende nuk po di me e kuptu...

cigare kane pire femrat shqiptare me kohe, flas per femra nga familje te pasura. kane pire ulur se kjo ishte ne mode atehere. burrat pinin dhe ne kembe. marubi ne kete foto ka marre si model nje grua nga shtresa e pasur, lekura e saj, qendrimi, veshja e tregon kete. ndaj ai i ka vene dhe cigaren ne duar vec se pozicioni s'me duket i pershtatshem, eshte pozicion burri dhe burri anadollak. mua keshtu me duket. ky pozicion e ka egersuar dhe burrerur me shume kete grua dhe ja ka hequr edhe fijen e fundit te feminitetit.

edhe hashash, madje

ne fakt, sa e sheh, mendon se eshte burre.

ky pozicion e ka egersuar dhe burrerur me shume kete grua dhe ja ka hequr edhe fijen e fundit te feminitetit.

Venusi ne shumicen e rasteve eshte pikturuar e shtrire, ne te njejtin pozicion si modelja e Marubit. Eshte poza tipike femerore ne perindim ne fakt, dhe kontrasti qendron pikerisht tek qendrimi i sigurte dhe takemet e "mashkullit". Pashallaret qe vinin menderen bote ne kolltuqe e jasteqe jane feminizuar gjithnje nga ideologjite perndimore. Mashkulli perndimor nuk shtrohet shesh-besh po rri "gatitu" para fembres. 

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/co...

http://www.mythindex.com/images/painting...

http://lilianarodrigues.files.wordpress....

http://www.oceansbridge.com/paintings/ar...

Mashkulli perndimor nuk shtrohet shesh-besh po rri "gatitu" para fembres. 

smiley

i thame e s'ter thame po ti do te kundershtosh. ato qe jane lakuriq, jane lakuriq dhe te shtrira qe te minimizojne lakuriqesine. tjetra eshte e shtrire ne shezlong, ne shtrirje normale dhe pjesa qe nga mesi e larte ndricon. marubi e ka vene ne nje pozicion tjeter ku trupi ka me shume vlere se pjesa larte dhe pozicioni me duket i papershtatshem. pastaj varet dhe kush shtrihet. te ishte nje gje e holle dhe e brishte e humbur ne ate ndenjese edhe hahej. por ndenjesja ka humbur nga mashkulloriteti i saj.

A mund te flas edhe ne emer te znjsh Nilit, dhe te them qe ju te gjithe jeni te ndikuar nga modelet estetike perendimore, ku gruaja duhet te jete e re, e bukur dhe me ngjyra?

S'eshte puna qe s'eshte e bukur, por kjo ngjan si Lek Plepi pasi ka vene shendet. Thuaj po deshe qe s'kane te njejten strukture kockore ne fytyre.

Ju lutem z.Fili, t'i shoqeroni me bibliografi emrat e pervecem. Kush eshte Lek Plepi?

C'te kerkoj me shume nga kjo jete?

Shyqyr qe kemi ikur nga ai vend!

Kot e ke, nuk iken dot nga ai vend!

ou Fin ,tesh po e ve re ,qenke ne Amerike§?

e pse, s'ka shqiptare te bukura plot?  pastaj kur behet nje foto per histori gjehet 1 ne 1000 mije, apo jo? ku e ka gjetur kete si burre dhe shtrire me cigare. eshte e panatyrshme.

Besoj se jane te ndikuar nga estetika perendimore qe ne te shumten e rasteve ka per vlera butesine, qartesine e lekures, dhe me te rendesishmen brishtesine femerore. Kjo grua ne fotografi rrezaton nje tip tjeter femeror qe eshte i ngjashem me portretet e grave mesdhetare, spanjolle, afrikano-veriore etj. Pavaresisht se nuk mund t'a cilesosh si nje femer te bukur ne kuptimin klasik te fjales, ajo te terheq me seksualitetin e saj, me pasionin dhe karnalitetin qe percjellin syte e ngulura tek shikuesi, nga poza, dhe nga mbajtja e cigares ne menyre provokative. Eshte si "déesse" indiane. Me shume nje Shive se sa nje Venus. 

Me fal kshu per nderhyrjen por cfare terheqe ke ti nga seksualiteti i saj psh .

Mua nuk me pelqen personalisht Bradland, por po them qe aura e saj eshte terheqese. Te fton brenda dhomes. 

Jo shume faleminderit , shko vetem ne dhome , une kam pak pune.

Ne rregull. Cdo njeri ka pelqimet e veta. smiley

ke frike o brad se ajo te zhdep ne dru.

Opo drunin ku ta gjesh , po si tha Qazim Mulleti , kontrollojeni mire se mos osht burre i vesh si gru smiley

smiley mire e ben brad. ajo te thek ne hu

Mua nuk me terheq personalisht Bradland, por po them qe aura e saj eshte terheqese. Te fton brenda dhomes.

Ah sikur te isha vajze, atehere do te kisha kopetence jo vetm per personalen, por edhe per impersonalen. Une do te isha e gjithe bota, e cila do te ishte ne kembet e mija e do te me ftonte te hyja brenda,

moj zonjushe,  feminitetin nuk e shpiken perendimoret por eshte i lashte sa bota. feminiteti s'ka atdhe, kufinj. ekziston qe tek indianet, kinezet, afrikanet, euriopianet, afganet e ku do tjeter ti. mos be opozite per hir te opozites... he xhan.

Me fal, por je duke bere ti opozite me mua. Une nuk pretendova qe feminilitetin e shpiku perendimi. Thjeshte mendoj qe disa ketu jane te ndikuar nga vlerat estetike perendimore. Kete e shikoj si diçka krejtesisht normale.

kjo moj xhan s'eshte vlere estetike perendimore por boterore. 

Ne rregull. smiley

shume ne rregull!!!!smiley

Me ne fund mo , shyqyr qe u moret vesh.

smiley

feminiteti s'ka atdhe, kufinj. ekziston qe tek indianet, kinezet, afrikanet, euriopianet, afganet e ku do tjeter ti.

Ekziston patjeter, megjithese nuk ka qene kurre statik. As brenda nje shekulli e nje shteti nuk kane qene te njejta standartet e bukurise, jo me ndryshime aq te medha kohore e vendore. Ja nje bukur afrikane per ty:

http://africanpeople.files.wordpress.com...

Ne Kine teknika e ldhjes se kembeve ishte standarti i bukurise: 

http://library.thinkquest.org/J0111742/b...

Edhe nje Europiane qe mos te kapesh tek rraca:

http://www.vanityfair.com/dam/online/bea...

 

moj e kupton qe keto qe s'jell ti s'kane lidhje me temen fare fare. afrikanet qe solle jane pjese e popullit te tyre, aq mire kane dal. sa per kemben kineze e ke kuptuar anapulla, ato e benin kete per te patur nje kembe sa me te vogel qe te perconin seksualitetin e tyre. ketu eshte treguar lakuriq se si capaloheshin per te qene te bukura. kemba ishte e veshur me corape dhe ngjante e vogel.

ne jemi shqiptare dhe kjo fotografi nuk rezonon me femren shqiptare, pasi femra si kjo jane minoritet ne shqiperi. nuk po them qe jane te gjitha te bukura, por jane femra jo burra si kjo.

ne jemi shqiptare dhe kjo fotografi nuk rezonon me femren shqiptare, pasi femra si kjo jane minoritet ne shqiperi. nuk po them qe jane te gjitha te bukura, por jane femra jo burra si kjo.

Ore a e the vete qe grate shqiptare nuk shtriheshin sa gjate gjere e nuk pinin duhan e cinare? C'a pune te prishi ty shemtia e kesaj te shkretes? Ajo s'ka dale tek Miss Universi qe te prekeni ne seder ju bukurite shqiptare. Ate surrat ka e shkreta. S'e kuptoj pse te ofendon ty kaq shume kjo gje. 

Fotot qe te tregova kane shume lidhje se tregojne qe standartet e bukurise nuk jane te shkruara ne gur. Ndryshojne jo vetem sipas periudhes kohore dhe vendit, por edhe sipas veshtruesit. "Beauty is in the eye of the beholder" thote anglezi, dhe mire e thote. Kjo grua quhej Cora Pearl dhe ishte nje krtizane e famshme ne Paris. Kishte plot qe e kritonin ashper (nga ana morale) por tezen e mbeshtesnin tek shemtia fizike e saj. Per cdo standart modern Cora do te quhej te pakten terheqese. Per ate kohe, jo dhe aq. 

Per fat te mire, jetojme ne nje bote me sensibilitete dhe vlera te ndryshme estetike. smiley

po edhe lindore Fin ...i njejti model eshte smiley

Seriozisht tani , pse grua eshte ajo e fotos ?

biles biles po mendoj se s'ka gjetur modele dhe ka marre dike dhe i ka vene nje paruke.

Me duket se ju po keqkuptoheni , ai eshte njeri nga vellezerit Marubi .
 

Sikur ajo grua te ishte me seksi, i gjithe diskursi do kishte marre nje rrjedhe tjeter. A eshte femer kjo grua? Qe pasohet nga pyetja: a e gezon statusin e femres nje femer qe nuk eshte seksi?

Po femrat burrnesha ngjajne te tilla, pa dhe marrin emrin smiley

Kjo eshte aq burrneshe sa s'e perfytyroj dot te urinoje ne ndonje pozicion tjeter pervecse ne kembe. 

I ke rene pikes spiritus. Dhe mbi te gjitha: po burrnia me cilin tipar te  fytyres matet? Me kokrren e Adamit?Me trashesine e vetullave? Me formen e hundes? 

Sado qe edhe vete bie shpesh here pre e komenteve te percipta, habitem me sa pasion po diskretitojne nje figure femerore qe ka kohe qe eshte tretur ne dhe' disa ketu. E bukur ne fytyre nuk eshte, po pse duhet te jete me pak femer sepse nuk ndjell menjehere epshet mashkullore (e femerore bashke)? 

Meqe na u vu bukuria kombetare ne rrezik ftoj te ofenduarit thelle nga fotografia Marubian t'i hedhin ne sy kesaj: http://famousdude.com/images/rossy-de-pa...

Mund t'a keni pare pothuajse ne cdo film te Almodovarit. smiley 

I ke rene pikes spiritus.

Spiritus i bie gjithnje pikes, sepse e ka gjet piken.

Dmth ka gjet qe he per he pika eshte seksi. Pike. Pastaj mund te thuhet ndonje fraze tjeter.

 

Sado qe edhe vete bie shpesh here pre e komenteve te percipta, habitem me sa pasion po diskretitojne nje figure femerore qe ka kohe qe eshte tretur ne dhe' disa ketu...

tani i vure vulen, nga nje dege ne tjetren.

Pse? Ku e pe kundershtimin? U tregova e sinqerte kur them se edhe vete bie shpesh here pre e komenteve te percipta (qe i referohen pamjes se jashtme te dikujt), por nuk jam krenare per kete. Dhe mbi te gjitha jam shume koshiente qe duhet te fokusohem tek dicka tjeter. Ti ne te GJITHA komentet qe ke lene ketu me i vrime i ke ra fyellit: iii sa e shemtuar. Get over it! Ose na trego i foto tenden meqe qeke yll i rame nga qielli. 

ohhhhhhh, ketu qenka puna. duhet te tregojme fotot. c'flet mia aman, c'flet?

E di pse e thashe? Se degjova njeren ne autobuz qe beri rrezil nje femer tjeter (pas kraheve kuptohet) duke i thene bashkebiseduesit sa e shemtute ishte. Per vete kishte sharmin e nje bukepjeksjeje, zerin e nje kucedre, dhe bukurine e nje foke deti. Pasi derdelliti gjithe 20 minutshin qe isha ne autobuz isha gati t'i thosha "me verte TI ke surrat me sha?". Habitem gjithnje me guximin e njerezve. 

esht sjellja qe zbukuron njeriun

[O baaa: "zgjodha njeriun!"]

Edhe Elsa e pat kuptuar mesazhin e kenges se Vaces. Me kujton edhe rastin e Ana Pavloves qe disa kritike e neperkembin haptaz per shkak te pamjes. Deri sa e shihnin ne shfaqje me pas, dhe marroseshin pas elegances dhe levizjeve te zhdervjellta. smiley

Jo vetem levizjet e zhdervjellta por edhe te ngadaltat. smiley

alba1 une jam shume kurioze ma te pa. Dua ti ngjis personalitetit tend dhe ate qe I mungon. Nje fytyre. Ti shif e bo tani. Lol 

Po mire mor spiritus nqs eshte ashtu si thua ti i gjithe diskursi do kishte marre nje rrjedhe tjeter , po gjoksin ku e ka ?

Duhet te djersitesh nja dhjete minuta ti nxerresh cicat ne mejdan asaj Brad. Se je msu me kto sot qe ti tundin cicat ne surrat smiley

Spiritus ,ende qesh me ate ,Ngarkoni celin o gra qe te mos hani dru kot ...hahahaha

zana, ka qene nje shkodrane yll e bukur e sapo ardhur ne tirane ne fillimet e '90.  jetonin tek rruga e durrsit, burri i punonte ne tregtine e jashtme, brun shume i pashem, ajo vete bjonde si aktore hollivudi.besoj duhet t'i njohesh.

Ti e di qe eshte rregull i pashkruar, mos fik celin kur je ne pune dhe as 11 min pas pune smiley

Po i njoh,jane ndare ka shume vite...para 90-es

ai ishte myslyman me duket. per ate gruan s'e di. ka qene yll. 

ajo ishte kushrine e imja....

ups!  ai ka patur nje vella komunist me pergjegjsi. ai besoj e solli ne tirane. 

Ja pra ku doli dhe zana me lidhje komuniste. Mire e thone. Keta dalin me kunder komunisteve pasi humbin pushtetin. Si puna e atyre kongresmeneve amerikane qe luftonin me fort se te gjithe per vlerat e familjes e dolen qe u conin mesazhe atyre djemve te rinj ne kongres, e qe benin seks me burra ne banja aeroportesh

Po pse nuk ju besohet qe eshte grua? Gra me paraqitje te perafert ka edhe sot, mos thoni qe u patakset se eshte hera e pare qe shikoni nje krijese te tille.

E drejte, madje, te pakten kjo ka veshur fustan.

Jo re edhe mund te jete. "Si kale serbi" u kane pas thone ketyne zojave ne Shkoder. Ja te ma konfirmoje Zana.

ju kena thane shpesh Danashore ,madhoshe ,alametit,kuqebardhe,meìtpas lezet shpirti,...e kam ndigju edhe ket kale serbi po nuk me tingellon e "jemja"smiley

nuk e di.di qe ajo ishte nje e apasionuar pasPeer Gynt te Greeg...nje vajze e mrekullueshme,shume e holle e me klas.Te shoqin e njoh me pak...po ne ato vite benin tendence...

Diçitura me e mire per ate foto do te ishte; 

Lezbizmi ka qene me kohe ne Shqiperi smiley para se Europa ta njihte. 

Pse o Pjer? Mua me erdhen fjale ne vesh (ne ekran dmth) se ju i keni qejf shume grate e kolme. Kjo qenka si dash, ke ku me i mbush duret. Mos me thuaj qe je kundra alkoolit e duhanit per grate! 

Ky apo kjo eshte nje individ i mrekullueshem e unik ne hyjnine e vet. Pamja e tij apo e saj nuk perputhet 100 vjet pas me imazhet e bukurise femerore qe pushteti okult falogocentrik jua ka ushqyer qysh ne djep ne menyre qe secili prej jush e ka te veshtire te gjej vetetveten ose edhe kur e gjen e ka te pamundur per shkak te kostos se larte sociale te vetvendoset ne traun e tij horizontal.

Kjo eshte tipike "derdenge", nga ato qe i donte Tana per Gjinon. Ca ka ketu per tu cudit? Po te mos ishe kaba, me lleret e bardha sa nje krah burri, ste hynte mblesi ne shtepi. "ne per Pune te kemi marre" tha.

Po kjo nuk eshte Marigo o Ana! Shihe si me eshte shtruar me raki e dahon. Marigoja ngeli duke ferkuar rrobat "se i kish mbuluar pislleku" e duke ferkuar kembet e vjeherrrit nate per nate. 

Ne njefare menyre, te gjitha grate Kane qene marigo. Mua me duket se ky eshte nje imitim i burrave te asaj epoke, njekohesisht dhe provokim. Ajo cka me intrigon eshte historia qe fshihet pas fotos, si dhe veshtrimi i gruas, qe me duket si pa teklif para aparatit. Kam ne shpi nje foto tjetr te marubit, nje vajze te Vogel, me kostum popullor, qe i lexohet ne sy droja, frika perzier me nje lloj nenshtrimi, gje qe kjo hanemja jone sikur s'e ka.

Dhe mua ndaj me terhoqi. Ajo sfida haptazi qe i ben lentes se aparatit modelja (dhe gjithe veshtruesve te fotos per pasoje) me intrigoi pa mase. Tregon karakter dhe mosdeshire per t'u perkufizuar sipas ideales se bukurise/femininitetit te shqiptareve ne ate kohe (qe mesa kuptoj nga komentet ketu nuk ka ndryshuar shume qe nga koha e shkrepjes se fotos). 

Une nuk e shoh si imitim te qendrimit burreror. Burrat shqiptare zakonisht i ke me vetullat e kercyera lart e me gjymture shume te tendosur (gati per kobure). Kjo vertet takemet i ka te mashkullit por eleganca dhe natyrshmeria me te cilen mban cigaren e goten e pijes eshte per t'u pasur zili. 

E pata krahasuar nga qendrimi horizontal me Aferditen (a Venusin) neper artin europian. Kjo ben me shume se Venusi ne fakt: nuk i ul syte, nuk eshte ne pozicion "vulnerable" (e zhveshur dhe e ekspozuar), dhe ka nje qetesi mbreselenese ne shprehjen e fytyres. Ndoshta kjo e ka terhequr dhe syrin e artistit Marub. Ndoshta, edhe eshte marrosur pas saj pavaresisht nga mungesa e tipareve klasike ne fytyre! 

c'paskeni ngordh per pak intrigim dhe ju te dyja. po se mos vetem ju. nje shembellim i vjeter e pa ngjyra i jetes mjaftoi te hidheni e perdridheni si ana pavlova ne skene. (kete te fundit nuk e kam pare ndonjehere te kerceje dhe nuk dua t'a shoh, por e imagjinoj nga menyra si ju shtyn truri te flisni per te.) po shpresoj te mos ju intrigoje kjo "sfida" ime haptazi tani. smiley

(kete te fundit nuk e kam pare ndonjehere te kerceje dhe nuk dua t'a shoh, por e imagjinoj nga menyra si ju shtyn truri te flisni per te.)

Eshte bere per rrahmet ne fakt, ndaj as une e as ju nuk e shohim dot. Ato filmime qe jane ne youtube thone se nuk i afrohen aspak me ndjesine qe percillte ne skene. smiley 

po shpresoj te mos ju intrigoje kjo "sfida" ime haptazi tani. 

 Sfidave nuk u tutemi as balle per balle, lere keshtu virtualisht. Megjithese, ende s'e ke shpallur haptazi se per c'sfide behet fjale. smiley

 

Burre apo gru, une se vej doren ne zjarr. Po qe filxhoni osht bosh, cigarja qe nuk nxjerr tym dhe gota bosh ne tavoline kto po qe pjellin diskutim.
 

Po te shikosh pak me tutje do e shohesh qe edhe muri eshte kanavace e pikturuar. Me nje fjale gjithshka eshte e sajdisur. Po pse duhej shtrire gjithe ajo grua ne ate pozicion makaber mbi nje stol parku, pse i duhej dhene cigarja ne njeren dore, kafja ne tjetren dhe pse i duhej vene tavolina e mezes me gote rakie ne krah, kete nuk e kuptoj vertet.

Vec nese ky ka qene varianti gangsta i asaj kohe. Mua gjeja e pare qe me erdhi ne mend kur e pashe ishte kjo

Hmmm, une smor shume vesh, po mund te interpretohet edhe ndryshe. Tip impresionizmi miks me njicik natyralizerm (kashta)
 

sa te keqinj jeni ba ba ba ba , s'guxo robi me dal fotografi per qef

keq e bukur ,ta vene bishtin, keq e shemtume t'a presin !!!!

se dilni ju ma bukur smiley

Per sonte ndejshi me te mira,me nje ane shakate fotoja eshte vertet yll...

Menyra si mban cigaren me bind se ajo ka qene nje zonje shume sqimatare, me klas per standartet e kohes. Djep kulture dhe lirie Shkodra.
 

Nuk jam e sigurte se pirja e duhanit ishte shenje e e gjendjes se mire ekonomike por brezat e grave ne familjen time, qe nuk gezonin pasuri te madhe, e pinin te gjitha. Gjyshe, stergjyshe etj. Nuk e di per qytetet tjera, por ne Shkoder e pinin ...dhe vazhdojne t'a pijne shume per fat te keq.

Po ai leshi poshte karriges cfare eshte? smiley

Eshte filli i arte i Arianes bere garrumull si bashka e arte qe kerkonte Tezeu ne Kolkiden pellazge.

Ta sqaron Bleta me mire.

 

smiley Ju ngeli mendja lesh ketej, lesh andej. Shqiptaret edhe sikur s'vuajne nga mbirja e leshit qe te permallohemi kaq shpesh. Lol

Eshte depiluar para se te dali ne foto.

Mua m'u duk si lesh dele. Mos kane ndonje tradite andej nga Shkodra?

Eshte baresha e deleve. Oj baresheeee. smiley

Nje fije peri e ndan me te qenit mashkull. Pozicioni te turn off. Por se besoj me ate mimike fytyre do I shkonte pozicion tjeter. Gud xhob Marubi! 

jo , thuhet nje fije leshi e ndan..smiley

Varet si e shef ti Mimoze. Njonen ktu me siper e terni on!

kjo se rruka fare smiley

Sa bukur e ke thene. Paster, shkurt e qarte !! smiley

Nuk e sheh gjithe ate lesh si tapet poshte stolit ?

jo mo lla, s'eshte leshi vet, se eshte i celet ne ngjyre smiley

Ashtu e kan pas te bardh atehere Ruzho, se nuk ua shifte dielli si cave sot.

Paske pergju gjyshet nga vrima celsit te banjos PF.

Dukesh dukesh se je tip investigativ dhe tendencioz smiley

Peshku at its best!!!!!

funny funny funny 

kush tha qe varieteja ka vdek

eee lugat se me trembe! 

ça eshte kjo femer? te pakten nga kepucet ashtu duhet te jet....

Burnesh qenka zonja.por cigarin  dhe filxhanin ne dore i mbaka si femer. smiley

Pse me duket si mashkull kjo femna mu? Apo duhet me i dhone te drejte atij labit qe kur ju dha rasti me ik ne Itali i tha shokt te vet "pse nuk thu ti qe ne qekemi martu me burra". 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).