Në Rusi zhvillohet ceremonia e hapjes së Lojrave Olimpike Dimërore në Sochi. Presidenti rus Vladimir Putin dhe Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Ban Ki-moon janë mes 40 krerëve të shteteve dhe udhëheqësve nga mbarë bota.
 
Por presidenti amerikan Barack Obama dhe një numër udhëheqësish të tjerë të Bashkimit Evropian nuk morën pjesë, ndërsa Rusia përballet me kritika për një ligj të ri kundër homoseksualëve që aktivistët thonë se dhunon të drejtat e tyre.
 
Para hapjes së lojrave Presidenti i Komitetit Olimpik Ndërkombëtar Thomas Bach, tha se pregatitjet po shkojnë shumë mirë por pranoi se ditët e para të lojrave zakonisht shoqërohen me problem të vogla, pa dhënë hollësi për këto problem.
 
Shqetësimet e sigurisë vazhdojnë të jenë në vëmendjen e zyrtarëve dhe organizatorëve të Lojrave Olimpike.

25 Komente

Suksese ekipit tone olimpik shqiptar, ardhcin faqebardhe dhe me gjoksin plot medalje!

Go team USA!

Go team USA! smiley

u fut edhe Shqiperia  me nje ekip modest.. 2 skiatore dhe 3-4 zyrtare..smiley

Per Stream ju keshilloj CBC pasi Kanadaja ka mbulimin me te madh Live te kesaj Olimpiade. 

Per te patur te mundur shikimin ne web te CBC ndiqni keto hapa.

1) shkarkoni Stealthy (per Chrome ose Firefox)

2) pasi ta keni shkarkuar klikoni me te djathten mbi ikonen qe shtohet tek browseri dhe hapni opsionet

3) tek opsionet selektoni opsionin e katert Customized.

Connect to internet as if you were in the following country (select one) - the list changes according to proxies availability:

Zgjidhni/shkruani Canada

4) beni save ne fund pastaj klikoni tek ikona e vogel qe eshte shfaqur siper qe te marre ngjyre jeshile

5) Pasi te keni ndjekur keto hapa klikoni tek faqja e http://olympics.cbc.ca/ dhe klikoni aty ku thote Live per te pare stream live.

"Vladimir Putin vehemently denies the presence of hidden cameras in Sochi hotels' bathrooms. " This is absolutely nonsense, said Vlad. There are no bathrooms in Sochi ". 
-Borowitz.

i njëjti burim:

Tracy Klugian, who travelled from Ohio with his wife to attend the Sochi Games, said that he was appalled to find his hotel room dominated by a gigantic portrait of a shirtless Putin riding what appears to be a bear.

Said Mr. Klugian, “I did not travel thousands of miles just to be grossed out.”

For his part, President Putin has been dismissive of the complaints, today calling the hotel guests “babies who cry.”

“These people who are complaining about what is on their walls should be grateful,” he said. “At least they got one of the hotel rooms with walls.”

Ceremonia e hapjes vizualisht ishte nje mrekulli (nata me diten me vulgaritetin e asaj te lojrave olimpike te Londres). E di e di qe harxhet e Lojrave ne Soçi kane kane kapur shifren 37 miljard €, po shyqyr qe te pakten, estetikisht, rezultati ishte per tu pire ne kupe ! Se mund te ndodhte dhe e kunderta, kush do ti ndalonte !!

lere se qenka me te futur me duket (lexo paragrafin e fundit) lol

 red for America

smiley

do garoje ky apo ka shkuar vetem me mbajt bajrakun?

patjeter do garoj!  Erion Tola eshte skiator  dhe  ne mos gaboj do garoj ne sllallomin gjigand ,  ndofta edhe ne skijim te lire..  varet   se per  cfare garash eshte kualifikuar  ne  turnete  e ndryshme  qe behen para olimiades...

bukur smiley

10 mil. dollar investime Soci. 

do mundohem ti ndjek. ka shume konkurrente te bukura thone...

perfundimisht Ochi apo Sochi?

Rusia ka hedhur miliarda investime per kete eveniment sportiv, kuptohet edhe si pergjigje ndaj sulmeve qe ia jane bere Putinit dhe Rusise, per te drejtat e individit. Nga sa kemi pare ne tv, masat e sigurise jane ne ate mase sa nuk kane qene ne asnje eveniment sportiv. Une uroj qe ky eveniment sportiv te kaloje pa eksese, siç kane lajmeruar "djallezisht" disa media. 

Uuu 5 (pese) arsanali smiley

ka dhe gjys ore

po shikoja per ndonje koment te Brad,po s,qenka ketu do ket shkuar ne Soçi,mire mire aty shqipot e rrethuan territorin e shumepritur ,shpresojne ti kapin nja 80 mio€ pergjat lojrave ...

Degjova per anti gay llekun ne soqi. Normal mu duk ....kryeputana gay putin nuk do konkurrence, i do te gjithe hajdaret per vete.......

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).