Pak dite pas vizitës së Ministrit Veliaj në koncensionarin turk të nxjerrjes dhe pasurimit të bakrit në Fushë Arrez, ky i fundit mbyll minierën e Lakut të Rroshit, duke nxjerrë në asistencë më shumë se 100 minatorë. 

Shkak sipas kompanisë, është përfundimi i rezervave të bakrit, ndërsa specialistet japin alarmin për keqmenaxhim dhe varrosje të mbi 3.5 milion tonë mbetje të mineralit. Përfaqësuesit e kompanisë bënë të ditur se punonjësit e dalë në asisitencë mund ti rikthehen shpejt punës pas hapjes së katër galerive të tjera për të cilat konkurrojnë me dokumentacione edhe kompani të tjera. 

Koncensioni i nxjerrjes dhe pasurimit të bakrit në Fushë Arrëz është përballur shpesh me protesta dhe pakënaqësitë e komunitetit ku ushtron aktivitetin ndërkohë që së fundmi një grup specilistësh akuzojnë këtë kompani për shfrytëzim pa kriter e në kurriz të shtetit shqiptar. Dëmet e shkaktuara ata i kanë përcjellë edhe tek kryeministri Rama. 

Sipas këtyre specialisteve nga shfrytëzimi i keq dhe selektiv i pasurive të nëntokës së Pukës kompania po varros një herë e përgjithmonë 3.5 milionë ton rezerva zehrore bakri . Të njëjtët ekspertë të pasurive të nëntokës i kanë bërë të ditur qeverisë se bakri i nëntokës së Pukës ka përqindje të larta ari i cili po ikën nga Shqipëria jashtë çdo kriteri.

18 Komente

Pak dite pas vizitës së Ministrit Veliaj në koncensionarin turk të nxjerrjes dhe pasurimit të bakrit në Fushë Arrez, ky i fundit mbyll minierën e Lakut të Rroshit, duke nxjerrë në asistencë më shumë se 100 minatorë.

 smiley E mer Fatos Baxhaku, a e shef gazetaren e Fanes? Kete do e marrim tek TKD-ja.

Ne burg, ne burg, te gjithe ata qe flasin e shkruajne keq kunder pushtetit popullor.

Tani qe ka dale ai libri mbi koncesionet qe dhe Ruzhdija e peshkut tha qe eshte liber shume i mire, duhet te kete spjegim perse u dha ai koncesion qe u mbyll mbasi shkoi Veliaj ne miniere. smiley

Nuk behet keshtu upozita e kam fjalen.

Po per Veliajn akoma nuk ka dale fjale per ndonje dashnore. Pritet nga FRD-ja ndonje lajm si parti e specializuar per kete pune. smiley

Kur menyren e te berit opozite e kundershtoni ju, dmth. qe opozita eshte ne rruge te mbare. Ju mbani fort Bamken.

S'te shqeteson hic fakti qe hidhen ne rruge keta minatore pasi shkon Veliaj atje dhe e qorroleps gjithe punen? Keshtu do i hapni 300 mije vende pune ju?

Tahir rrezik-vdekja nuk na prish pune nese ka dashnore, por kur dashnorja e rrezik-vdekjes futet ne pune ne Dogana se eshte dashnorja e rrezik-vdekjes, na prish pune edhe shume.

P.S. Vilajeti ka dashnor dhe dashnore, eshte bi me nje fjale.

Me i sakte duhesh me i sakte. Jo ne Dogana por ne tatime.

Nuk i dike emrat?! Priten ata te FRD-se se jane me konkrete ata. smiley

Po libri i koncesioneve qe ka dale ne qarkullim keto ? Dobet, nuk lihet upuzita ne dore te Gjozit e Ruzhdijes.

lapsus. Ej, po pse eshte zhdukur rrezik-vdekja nga ekranet? Nigjoji fjalen e Bamkes?

Sot ne parlament Tahiri me dashnore. 20 minuta. 10 minuta me shume bile, 10 shtese qe te ta kuptoje Bamiri i TKD-se. smiley

Po pse hidhesh dege me dege? Kush eshte problemi me koncesionin atje qe u mbyll? Di te na thuash ndonje gje? Se keto koncesionet po nxjerrin jo pak probleme. Ishalla nuk ka ndonje problem nga keto me zarar. Sepse pastaj del dhe libri i deshtuar.

Lere parlamentin se ai per ate pune eshte. Kur ka kamera dalin deputetet kur ska nuk ja u shohim surratin e bukur deputeteve. Po flas per daljen e Tahir rrezik-vdekjes ne media cdo dite nga 2 a 3 here dhe me mustaqen e Tepelenes nga mbrapa ne sfond. Kjo nuk po ndodh me dhe e paska degjuar Bamken mesa duket.

Mire mire, po e di si tha sot Tahiri ; nuk behet policia me kriminele dhe veterinere. smiley

Kete veterinerin e kuptova une me cin e kish po ate kriminelin jo vallai. smiley

Me zo te ulet, por thuhet se u kenote ajo konga, "ka bo baba cun, lele"

Ca gjona ne fakt duhet te lihen jashte loje, po kafsha loz pa standarte...

Po Shqiperia, nuk ka specialiste minierash qe ta verifikojne kete problem. Mire ministri eshte nallban, siç eshte dhe kryetari i qeverise, po specialistet ku jane. Une di se Shqiperia ka plot specialiste minierash dhe biles shum te mire/zote ne fushen e tyre, ku jane keta, apo qeveria i ka lene ne hije siç ka lene plot specialiste. 

Kemi ndonje studim serioz te rezervave tona minerare? Di gje nje ku mund ta gjejme?

Gjynah qe vazhdon kalvari i mundimeveper minatoret ne Shqiperi. Tmerr i madh!

Studime serioze ka, dhe studimet serioze thone qe i vetmi mineral qe ja vlen te shfrytezohet ne Shqiperi eshte kromi, te tjeret jane me kosto shume te larte nxjerrje ose perpunimi. Keta turqit kane harxhuar dynjane e lekeve atje, dhe nese ikin dmth qe kjo pune eshte pa shance fare, megjithe perrallat e gazetave per perqindje te larte ari etj. 35 milione euro ju ka kushtuar linja e pasurimit atyre, per te nxjerr aq baker blister sa te mos kene te sigurte qe nxjerrin as leket e veta. Kaq, muhabetet e gazetave jane per poetin smiley

ehu sa studime serioze dhe superserioze ka ,por keto i bejne psh Kanadezet,e keto studime nuk jane perralla qe mund te tregohen neper ''opinion'','shqip'' etj

Po ca do hapen ca do mbyllen, kshu e ka puna. Vecse papunesia e pergjithshme vjen ne rritje, ato mijera vendet e punes te premtuara duken ende si mirazh ne shkretetire.

Pak dite pas vizitës së Ministrit Veliaj në koncensionarin turk të nxjerrjes dhe pasurimit të bakrit në Fushë Arrez, ky i fundit mbyll minierën e Lakut të Rroshit

..sikur te mos mjaftonte kjo;

FMN: Papunësia e lartë, Shqipëria duhet të ulë pagën minimale smiley

Kostot e punës që janë pagat dhe sigurimet shoqërore në disa vende të rajonit, sidomos në Shqipëri janë bërë pengesë për të krijuar më shumë elasticitet në tregun e punës. Pikërisht për këtë qëllim, FMN në studimin e saj i rekomandon Shqipërisë dhe Serbisë të ulin pagat minimale. Në të kundërt të kësaj këshille, qeveritë shqiptare kanë rritur në dekadën e fundit në mënyrë sistematike pagën minimale duke e çuar në 22 mijë lekë vitin që shkoi.

...eh mer Sale sa shume bone keto 8 vite per fakir fukarain.Tani do ta kuptojne se cfare gabimi fatal  bone qe i shiten  voten pinjolleve te bllokut. Me qiri kane me te kerku te kthehesh prap por leni disa vite te shijone sketeren e komunisteve.
 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).