Jeta e vajzës më të lakmuar të kryeqytetit në vitet ’50-’60, marrëdhëniet me meshkujt dhe shpërfillja ndaj pushtetit përmes jetës së saj të lirë. Rrëfimi i ish-të dashurit dhe të të tjerëve, që e kanë njohur. Nga xhirot në bulevardin “Zogu I”, tek internimi në Grabian të Lushnjës, në një stallë derrash, ku edhe u vetëvar bashkë me të ëmën. 

Duhet të kishe guximin e një boksieri që t’i afroheshe Ganimet Cukës, një prej vajzave më të bukura të viteve ’50 në Tiranë. Këtë e thonë të gjithë vëzhgonjësit, djemtë e rinj të atyre viteve, që mundeshin ta përshëndesnin vetëm për së largu. Mjaftonte mendimi për të, që të ndiheshin të pasigurt me veten. A ishin të pashëm sa duhet!? O më mirë, sa duhet të ishin për t’i pëlqyer Ganimetit?! Shumica prej tyre nuk e kalonin as me veten këtë test, ndaj edhe mjaftoheshin vetëm duke e parë në shëtitjen e saj të çdo mbrëmjeje në bulevardin “Zogu I”. Këta që e “përndiqnin”, e i shkonin pas aromës që linte mbrapa në shëtitore, nuk ishin vetëm djemtë e Tiranës së vjetër të Rrugës së Dibrës e Barrikadave. Të tjerë, të ardhur nga të katër qoshet e kryeqytetit, sajonin ndonjë punë asaj lagjeje për ta parë. Shikimet nuk u ndesheshin, sepse Ganimeti rrallëkujt ia hidhte sytë. Veç duke pasur të freskët imazhin e saj në kokë, bënin net “më të qeta”, falë fantazisë… 

Ahmet Golemi, kampion boksi në atë kohë, i përmbushte të gjitha kushtet për t’iu afruar. Djalë i ri, i pashëm, e ç’është më e rëndësishme, kishte guximin që u mungonte të tjerëve. Sado që, as ai, nuk guxoi me të parën… Mati çdo pllakë të shëtitores përpara se t’i fliste. I siguruar paraprakisht që, në ajër, shikimi i tij ngulmues kishte marrë aprovimin që i duhej. 

E theu akullin, që të shijonte pastaj ëndrrën, për tri vite me radhë, deri sa e ndaluan. E rënë në gjurmët e Sigurimit të Shtetit, historia e tyre u pengua. Jo se Golemi shpresonte t’i vishte fustanin e bardhë. Gjatë historisë së tyre që e lakmonin të gjithë, sado i ri që ishte, kishte marrë sinjalizime të heshtura se ajo nuk ishte grua për të. Kjo, jo vetëm pse ishte gati 5 vite më e madhe në moshë se ai. Një zhurmnajë e vjetër në Tiranë, nga ato që jehojnë ende sot, gati 50 vite pas vdekjes së saj, e bënte të padenjë për të krijuar një marrëdhënie familjare. 

Në fakt, që Ganimet Cukës i pëlqenin djemtë e pashëm, e që shijonte shoqërinë e tyre, këtë e pohojnë të gjithë, por qoftë Ahmet Golemi, qoftë bashkëmoshatarë të tjerë të kohës së tij, refuzojnë të pranojnë se për këtë Ganimeti merrte para. Së pari sepse vinte nga një familje e pasur, me babanë tregtar të vjetër të Tiranës, dhe nuk kishte nevojë për para. Së dyti, sepse nuk kishin parë ndonjëherë që meshkujt të hynin pa hesap në shtëpinë e saj, sikundër flitet në romanin “Përballë pasqyrës së një gruaje” të shkrimtarit Ismail Kadare. Të gjitha të dhënat në romanin e Kadaresë të çojnë te vila e Ganimetit, të cilën ai e ka quajtur Margaritë. Pra romani, ndofta me të drejtën e krijuesit, të çon në një realitet tjetër, që të gjithë ëndërrimtarët e kohës e mohojnë. Domosdo që nuk ishte asnjë nga vajzat klasike që kalojnë kohën pranë furnelës në pritje të të shoqit, por as prostitutë. Ndonjë lexues që di më shumë, mund edhe të rrudhë buzët tek lexon këtë, por ne nuk po nxjerrim asnjë konkluzion. Po ju tregojmë vetëm dëshmitë e të dashurit të saj trevjeçar, Ahmet Golemit, dhe një tjetër sportisti. Kapiteni i ekipit të futbollit të Tiranës, Osman Reçi, ka banuar pak metra larg saj. T’i lexoni të dyja, bashkë me copëzat e romanit të Kadaresë, krijoni pa dyshim një parafytyrim të realitetit ku jetonte Ganimeti, e lakmuara e të gjithëve… Ajo që më vonë sfidoi sistemin pse u vetëvar bashkë me të ëmën. Menjëherë pasi e internuan në Lushnjë. 

Si e keni njohur Ganimetin? 

Ish-boksieri, Ahmet Golemi - Në fillim të viteve ’60, kur unë isha vetëm 22 vjeç, të gjithë djemtë e moshës sime apo edhe burra më në moshë e njihnin Ganimetin. Ishte ëndrra e të gjithëve, mjaft e bukur. Me këmbë të gjata të holla. Për herë të parë e kam parë pranë shtëpisë së saj, tek shëtiste me të ëmën, aty ku bëhej xhiroja e vogël. Natyrisht që nuk e gjeta menjëherë guximin ta ndalja, duhet më parë të dija kush ishte, ç’reagim mund të kishte nëse e merrja këtë hap. Pyes një shokun tim, banor të asaj lagjeje se kush ishte. “Nuk e njeh Ganimetin, i ka qejf djemtë e rinj”, kaq më duhej që të mendoja si ta takoja. E vazhdova xhiron mbrapa saj edhe 3-4 herë të tjera, përpara se ta ndalja e të linim takim përpara shtëpisë së saj. 

Menjëherë në shtëpi? 

U takuam aty përpara e pastaj shkuam të shëtisnim. Kaluan disa përvoja të tilla përpara se marrëdhënia jonë të kalonte në një stad tjetër, pra të bëhej më e plotë. 

Siç ju thanë edhe ju, Ganimetit i pëlqenin djemtë e rinj e të pashëm. A folët për këtë kur biseduat për herë të parë, qoftë edhe për t’u siguruar që nuk kishte një histori paralele?… 

Folëm patjetër, më tregonte gjëra mjaft, duke filluar që nga historia e saj e parë e dashurisë në Itali me një toger, kur kishte qenë 14 vjeçe. Pastaj më tregonte për fejesën e saj me një oficer anglez, i cili u largua nga Shqipëria në ’45-n. Ganimeti tentoi të arratisej e t’i shkonte pas, por nuk mundi, kështu që historia e tyre mori fund. Pastaj kishte edhe ndonjë histori tjetër, për të cilat ne natyrisht nuk mund të hynim në detaje. 

Ajo mund të kishte sa të donte, por në atë kohë mjaftojnë edhe dy, pa përfshirë ju, që pasi t’i përmendej emri, t’i vinte edhe historia… Ju nuk kishit frikë mos cenoheshit vetë, mos dëmtonit karrierën tuaj prej imazhit të saj

Siç ju thashë, unë isha vetëm 22 vjeç, tepër i ri për t’u shkuar gjërave kaq thellë. Shijoja gjënë që doja dhe mjaftohesha me kaq, mbase për shkak edhe të naivitetit. Por erdhi edhe koha kur, me gjithë shpengimin tim, më tërhoqën veshin të tjerët. 

Çfarë ju thanë? Kush? 

Domosdo që Sigurimi i Shtetit, që gjendej ngado, dinte gjithçka. Për më tepër që ne dilnim haptazi, nuk është se u përpoqëm ta fshehim lidhjen tonë. Më thanë se nuk duhet të vazhdoja më me të, se do dëmtoja të ardhmen time dhe, në fakt, më penguan atë kohë të dilja jashtë shtetit me boksin. Më kërkuan të bëhesha edhe informator i tyre për të. 

Informator për çfarë? 

I ati i saj kishte qenë mjaft i pasur e kishte pasur flori, të cilin shteti nuk ia kishte gjetur dot të gjithin. Për këtë ata kërkonin që unë të bëja provokimet e mia për të marrë informacione. Gjë që natyrisht nuk e bëra. 

Pas kësaj, u ndatë? 

Po, pasi kishim ndenjur tri vite bashkë, u ndamë. Nuk ishte pak të të thërrisnin në Degë të Brendshme asokohe. Për më tepër që, sado që e shijoja apo ndihesha mirë, edhe për shkak të moshës së saj më të madhe se imja, nuk kishim menduar për ndonjë lidhje që mund të zgjaste përgjithnjë. 

Çfarë kujtoni prej atyre 3 viteve? Përveçse, siç thuhet, ju kanë ndjekur vështrimet ziliqare të shokëve tuaj, ku shkonit, ç’kohë kalonit bashkë? 

Dilnim shpesh të shëtisnim. Mblidheshim bashkë me dy mikesha të sajat dhe dy shokë të mitë për të vallëzuar tek oborri i shtëpisë së saj. Pra, bëheshim tri çifte. Unë e thërrisja Ganush, ajo Metush. Kemi shkuar te taverna “Dajti”, dilnim nga Liqeni Artificial. Shkonim te dhoma ime apo te vila e Ali Pazarit, siç quhej atëherë ajo te zona e Zogut të Zi. Vetëm se asnjëherë nuk më ka marrë në dhomën e saj dhe nuk më ka lejuar ta qeras. E gjithë Tirana historinë tonë nuk e konsideronte si romantike, por si romaneske. 

Meqenëse dolët tek e qerasura, shkrimtari Ismail Kadare, në romanin e tij “Përballë pasqyrës së një gruaje”, kushtuar Ganimetit, e përshkruan si prostitutë, e cila paguhej për të shkuar me meshkuj. Me klas, por prostitutë. Vila e Ali Pazarit që përmendni, qoftë për shkak të zonës ku ndodhej, qoftë për shkak të aksesit që Ganimeti kishte në të, ngelet element i dyshimtë… Ç’keni për të thënë për këtë? 

Nuk e di pse Kadare e ka përshkruar si të tillë. Pa dyshim që ajo i kishte qejf historitë me djem të pashëm, të cilët mund të ishin më tepër se 2 apo 3, por nuk di të jetë paguar për të shkuar me ta. Siç ju thashë, mua nuk më ka lejuar asnjëherë, qoftë edhe t’i blej diçka. Megjithatë, nuk mund të them se nuk e kam dëgjuar këtë variant, që qarkullonte qysh atëherë. Një mik i imi më ka treguar se pati tentuar t’i shkojë te shtëpia, duke i treguar qysh prej derës së jashtme një 500 lekësh. Kujtoj vetëm fytyrën e tij të fyer pas një përgjigjeje që kishte marrë prej saj. Për vilën e Ali Pazarit nuk di, ajo kishte njohjet e veta me të zotët që na lejonin të rrinim. 

A ju ka ndodhur që, kur keni qenë duke shëtitur, të ndienit shikimet e meshkujve të tjerë që i drejtoheshin Ganimetit? 

Po, patjetër, disa herë. Madje në një rast kemi qenë duke shëtitur nga liqeni, kur vumë re që pas nesh po ecte një djalë më i madh në moshë se unë. I pata thënë se do kthehem ta kap e ta pyes ç’kërkon, por më ndali. Lëre Met, tha. E kishte pikasur edhe herë të tjera që i shkonte pas, ishte mjek i ri në spital. Kishte filluar ta ngarkonte kjo gjë, gjithë ato shikime e përndjekje. Ishte mjaft e mërzitur. E pyeta nëse mund ta ndihmoja apo në mos unë t’i drejtohej ndokujt tjetër që mund ta ndihmonte. 

Dhe, ç’përgjigje morët? 

Më pati përmendur Enver Hoxhën dhe miqësinë që kishte pasur familja e tyre me të, përpara çlirimit. Burri i motrës së Ganimetit ka qenë ushtarak i lartë, Rakip Kalenja. Mblidheshin e luanin poker bashkë. 

Po për çfarë ta ndihmonte Enveri? 

Pak kohë më pas erdhi ndarja jonë, pra kishin nisur ngacmimet përreth. Ajo kishte filluar të kishte një parandjenjë të keqe dhe ma shprehu këtë gjë. Por askush nuk mundi të bëjë gjë për ta penguar në atë ç’ka bëri. 

Çfarë ndodhi? 

Ndodhi ajo që Ganimeti kishte parandier. Një nga ata që donin ta shtinin në dorë, ishte edhe i vëllai i Beqir Ballukut, Qemali. Ai u hakmor deri në atë pikë, sa e çoi drejt internimit, meqenëse nuk arriti dot ta bëjë të tijën. 

Po t’i referohemi sërish romanit, thuhet se në Shqipëri, në ’67-n nisi një spastrim i atyre që mbillnin frymë të keqe, pijanecë, kurvarë, homoseksualë të Teatrit të Operës, rrufjanë moralë e politikë, kumarxhinj etj… A ka mundësi që edhe Ganimeti të përfshihet në këtë fushatë? 

Ajo i bënte vazhdimisht sfidë regjimit, duke jetuar jetën që kishte zgjedhur të jetonte dhe ndoshta ka ndikuar patjetër, por mendoj që arsyeja kryesore ka qenë ajo që ju përmenda më lart. 

Pas ndarjes, ç’ndodhi me të? 

Siç mora vesh, kishte krijuar miqësi me një tjetër djalosh që mbahej si më të bukurit në Tiranë, Jani Xhumani, pastaj nuk di. Lajmi i fundit që mësova, ishte më i tmerrshmi, ai i vetëflijimit të saj në fshatin, ku ishte internuar në Lushnjë. Ishte vetëvarur bashkë me të ëmën pak ditë pasi i kishin çuar atje. Bëri atë që asnjë burrë nuk mundi të bënte. Dhe mbeti kështu e pavdekshme jo vetëm në kujtimet e mia, por në ato të të gjithëve. Atyre që e kishin dashur e nuk e kishin dashur… 

Si u flijua Ganimeti me të njëjtin litar me të ëmën 

Një vetëvrasje e dyfishtë u krye në vitin 1967 po në Grabian të Lushnjës. Ganimet Cuka ishte një nga femrat më të bukura të Tiranës në vitet ’40 të shekullit të kaluar. Ajo kishte mbaruar Institutin “Nana Mbretëreshë” të Tiranës dhe zotëronte disa gjuhë të huaja. Në vitin 1945, një oficer i misionit anglez u dashurua marrëzisht pas saj, por ai u detyrua të largohej brenda 24 orëve, me kërkesë të qeverisë shqiptare, ndërsa Ganimetit i vunë prangat në duar dhe e rrasën në një qeli burgu të Tiranës. Në burg atë e torturuan barbarisht, ndërsa disa funksionarë të lartë të Sigurimit të Shtetit tentuan ta përdhunojnë. E mbajtën disa muaj në hetuesi, por nuk mundën ta bënin të pranonte se ishte agjente e zbulimeve të huaja, prandaj u detyruan ta lironin. Kur doli nga burgu, e lanë pa punë, që të vdiste urie. Për të mbijetuar, ajo merrej me zbukurimin e vajzave të Tiranës, ditën e martesës. Ajo ishte tepër krenare dhe e sfidonte regjimin, duke bërë çdo mbrëmje shëtitjen e saj në bulevardin “Zogu I”. Asnjëherë nuk u përkul të kërkonte mëshirë. E internuan së bashku me të ëmën në një ditë tetori me shi të vitit 1967. Aty i vendosën në një kthinë të një stalle derrash për të banuar. Vrimat e mureve të pasuvatuar ishin plot akrepa që të kallnin datën. Lagështia të hynte deri në palcë. Jashtë balta ishte deri në gju. Për herë të parë në jetën e saj, Ganimeti u pushtua nga një dëshpërim i tejskajshëm. Asnjë rreze shprese nuk shihte në horizont. E shtrydhi trupin për disa ditë dhe net pa gjumë, për të gjetur rrugën e shpëtimit por më kot. Më në fund, ajo arriti në përfundimin se vdekja ishte shpëtim për to, ndërsa vetëvrasja e tyre do të ishte sfidë dhe akuzë për diktaturën e urryer të Enver Hoxhës. Ia tregoi dhe nënës plakë vendimin e saj dhe, si e përqafoi, i tha të vdisnin së bashku. Të nesërmen, ajo bleu 10 metra litar dhe e ndau në dy pjesë të barabarta. U ul pranë tavolinës dhe shkroi një letër. Kujt ia drejtonte dhe çfarë ishte shkruar në të, askush nuk e mori vesh, përveç operativit të Sigurimit të Shtetit. Si mbaroi letrën, hipi në karrige dhe vari mbi një tra dy litarët e bërë lak. Pasi pinë kafen e mëngjesit, hipi nënën mbi karrige, i hodhi litarin në qafë dhe i ra karriges në shkelm. Nëna mbeti e varur. E çoi karrigen një metër më larg, hipi sipër saj dhe vendosi lakun në fyt. Shtrëngoi dhëmbët fort që, kur të vdiste, të mbetej e bukur. E rrëzoi karrigen me këmbë dhe mbeti e varur si nëna e saj. Disa fëmijë të internuar, kur dëgjuan zhurmën që bëri karrigia e rrëzuar, u afruan e panë skenën makabre. Ata u lebetitën kur panë nga vrimat e stallave dy gra që rrinin të varura në hapësirë. Ata ikën me vrap, të frikësuar, për t’u treguar prindërve, por askush nuk merrte guximin të hapte derën e viktimave dhe t’i ulte në tokë. Shitësja e dyqanit lajmëroi të plotfuqishmin e policisë dhe nuk vonoi shumë kur aty mbërriti operativi i Sigurimit. Në mbrëmje vonë, kufomat e viktimave i hodhën në një gropë që ndodhej buzë kanalit, i cili kalonte pranë stallës së derrave, pa u vendosur asnjë shenjë dalluese mbi pirgun e dheut që i mbuloi. 

Kapiteni i skuadrës së futbollit të Tiranës, Osman Reçi : “Ganimeti s’ishte si vajzat e tjera, teprime ato që thuhen” 

Kapiteni i skuadrës së futbollit të Tiranës, Osman Reçi, banonte pak shtëpi larg asaj të Ganimet Cukës. Sot, 84-vjeçar i fortë, me kujtesë të mirë, Osmani na tregon për “famën” e Ganimetit në Tiranë. “Për të njerëzit mund të flasin shumë, por e vërteta është që Ganimeti i përzgjidhte njerëzit me të cilët rrinte. I donte së pari të bukur, të veshur e të pastër. E, përveç këtyre, duhet doemos të ishin të pafjalë, në mënyrë që të mos ekspozoheshin. Ato kanë qenë dy motra që jetonin me nënën, babai u ishte vrarë. Nexhmija, e motra, u martua me Rakip Kalenjën, kuadro i lartë i kohës, pati dy fëmijë. Pas pushkatimit të tij, rruga e Nexhmijes devijoi nga ajo e drejta, prandaj edhe ia mori fëmijët Ganimeti, e cila u kujdes t’i rriste më së miri e t’i shkollonte. Njëri nga nipërit e saj u bë doktor e, më vonë, Astrit Kalenja, për një farë kohe ministër i Shëndetësisë, ndërsa tjetri inxhinier. Janë teprime e abuzime ato që janë dëgjuar për Ganimetin. Është e vërtetë që ajo nuk ishte krejt si vajzat e tjera të Tiranës, i pëlqenin djemtë e rinj e të bukur, por ishte shumë përzgjedhëse. Ne kemi jetuar pranë saj, shihnim e dinim thuajse gjithçka që bëhej në lagje. Sado që secili shihte punën e vet, në një vend kaq të vogël gjërat merreshin vesh dhe di të them që në shtëpinë e saj nuk kanë hyrë e dalë meshkuj siç është pretenduar. Ajo ka punuar me rregullime nusesh, ndër të parat që ka bërë grimin e tyre në Tiranë, sipas mundësive të kohës. Rregullonte fustanet e bardhë apo bënte jastëk e qepje me dekoracion. Cuka ka qenë një familje e lashtë tiranase dhe Ganimeti e reflektonte këtë me kulturën e klasin që kishte”. Sado që kanë kaluar rreth 50 vite që kur i ka këto kujtime, Osman Reçi është i bindur se, edhe nëse Ganimet Cuka do të kalonte tani përbri tij, sërish do ta kthente kokën. Siç bënte asokohe kushdo që e shihte… 

Heroina në romanin e shkurtër të Ismail Kadaresë: Ganimeti, “Përballë pasqyrës së një gruaje” 

Që Lidhja e Shkrimtarëve të Shqipërisë të vihej në lidhje krahasuese me një lavire, kjo do të më dukej kundruallsi tejet vulgare, siç janë zakonisht metaforat e shpërdorura, sidomos pas rënies së komunizmit. E megjithatë, mendimi se si mund të shkruhej saktë historia e Lidhjes (së paku historia e saj midis viteve ’62-’67), prej kohësh më shoqërohej aty për aty nga kujtimi i gruas me emrin Margaritë. Më dukej e pamundur të shkëputesha prej saj, siç ndodh shpesh me kujtimin që sjell një aromë e largët. Margarita ishte një prostitutë. Shtëpia e saj ndodhej në një rrugicë të shkurtër, që dilte te Rruga e Dibrës, pak a shumë në të njëjtin nivel, ku dilte edhe rrugica, në fundin e së cilës ndodhej Lidhja e Shkrimtarëve, në krahun kundruall.

Kisha dëgjuar se pas projektimit prej një arkitekti francez të një ndërtese moderne, në qelqnajën e së cilës pasqyrohej katedralja përballë, një gjë e tillë nisi të bëhej e modës. Megjithatë, ishte e vështirë të krijohej një lidhje shëmbëllimi e diçkaje, e aq më tepër e një institucioni, me një grua që banonte përballë, vetëm për shkak të kësaj rastësie… 

 

Që e njoha Margaritën për arsyen e thjeshtë se Lidhja e Shkrimtarëve ndodhej pikërisht kundruall rrugicës së saj, kjo ishte jashtë çdo dyshimi. Në trotuarin e djathtë të Rrugës së Dibrës ishte një mëngjesore e vogël, ku në ditët e nxehta gazetarët e rinj, që punonin në Lidhje, merrnin zakonisht ndonjë gotë birrë. Ngjitur me të ishte një tregtizë private frutash. Aty për herë të parë pashë Margaritën. Ishim duke dalë nga lokali, kur dikush më tha me zë të ulët: “Kjo është Marga, që banon përballë”. Diçka më kishte zënë veshi për të, por fare turbull, që e kisha harruar sakaq. Një e ‘atillë’, e modës së shkuar, që jetonte bashkë me nënën në një shtëpizë te rrugica. Ndryshe nga ç’e kisha menduar, ishte rreth të tridhjetave, me një fustan të hollë vere që e tregonte edhe më të re. E panxirë nga dielli, pa kurrfarë shenje vulgariteti, me flokë gështenjë, që i krijonin ca dredhka të buta te qafa, njëfarë Ane Kareninë, por pa Vronsk dhe pa goditjen e hekurt të vagonit hekurudhor, në vend të të cilit kishte marrë një fat gruaje të përdalë në një shtet komunist ballkanik, në fillim të viteve ’60. 

Ndërsa ktheheshim në Lidhje të Shkrimtarëve, dëgjoja me vëmendje kureshtitë që tregonte kolegu ynë për të. Ishte prostituta më me klas të lartë në Tiranë dhe, me sa dukej, e vetmja. Një çudi e vërtetë se si kishte mbetur ende në këtë vend. Klientët i kishte të zgjedhur, zakonisht me njohje gojë pas goje. I mbante gjithë natën. Në orën 3 të mëngjesit, nëna ua sillte kafenë të dyve, asaj dhe atij. Shpërblimin prej 1000 lekësh klienti e linte kujdesshëm poshtë nënkresës. Rrallëherë më kishte qëlluar të përpija me aq etje hollësitë e një tregimi. 

Pak kohë më parë, sikur dikush të më thoshte se do të shastisesha kështu pas një femre të modës së shkuar, nga ato, fotografitë e të cilave gjendeshin shpesh në albumet e familjeve të vjetra qytetare, me kapele e me vel të pikëzuar, disa herë në fundajën e ndonjë gondole, aty për aty do të shqyhesha gazit. Paskëshe qenë një matuf i fshehur, do t’i gërmushesha vetes, një lolo sentimental i maskuar pas pantallonave të modës. Të rruaçin pulovrat me dy ikse sipër, simbole të shekullit XX, të rruaçin edhe profkat e tjera për t’u pëlqyer vajzave. 

I mendoja këto e megjithatë në asnjë cep të ndërgjegjes sime nuk qasej dyshimi se po vjetrohesha. Përkundrazi, në mënyrë të turbullt më dukej se kishte diçka të mirëfilltë, diçka tepër të re e moderne, në këtë pasion të ri. Në Moskë, prej nga isha kthyer para një viti, kisha kaluar një krizë të ngjashme, por kjo e tanishmja ishte më e thellë. Kishte lidhje me një thelb prej të cilit fshihej tjetër gjë: tipi i femrës që më tërhiqte. Si në një krisje të gëzueshme akujsh, në mendjen time u kthjellua një e vërtetë që, me sa dukej, kishte kohë që përgatitej: vajza që njihja, ato trupe e barqe të lëmuar nga sporti, ekskursionet dhe pishina, m’u dukën befas shterpa e pa mister në krahasim me trupin e përfytyruar të Margaritës. 
Pas mesnate, nuk di sa ishte ora, ndoshta pikërisht koha kur nëna e saj u çonte kafenë e dytë në shtrat, më kishte dalë gjumi e po përpiqesha të merrja me mend zhartierat e saj të zeza, të hedhura në fund të shtratit, si dhe mëndafshin e lodhur të mbathjeve, pas dashurisë. 
Një zi zhartierësh zonjash të një tjetër kohe 
Në mendjen time bie si muzg… 
Mendimi për të shkuar te rrugica përballë gjallonte brenda meje i këndshëm, por i mbështjellë me një mjegull penguese. Si të merresha vesh me të? Ku ndodhej rrjeti që ia gjente klientët? 
Nganjëherë më dukej se kurrfarë rrjeti s’mund të kishte, ngaqë gjëra të tilla quheshin të rrezikshme, megjithatë edhe e kundërta, vajtja tek ajo ashtu thjesht, pa një marrëveshje, s’mund të bëhej. Ishte ndoshta nëna e saj, me anë mikeshash të vjetra besnike, ato që nuk mungonin kurrë në rruginat e Tiranës, që ia siguronin vizitorët. Ndoshta xanxa për Margaritën do të më zbehej shkallë-shkallë, si shumë gjëra të tjera, sikur të mos e ndeshja përsëri te shitorja e frutave… 
Do të shkoja patjetër te Margarita. Kisha ndjesinë se këtë vendim e kishte marrë gjithë qenia ime, që nga truri e gjer te qendra e trupit tim. Edhe kur një pjese të kësaj qenieje i binte vrulli, ishte pjesa tjetër që e shtynte drejt mëkatit. Dhe, për habinë time, shtytësi nuk ishte gjithmonë mishi. 
Ndryshe nga të gjitha ato që quheshin aventura dashurie, kur faza e parë: njohja, shoqërimi në rrugë ose në kafe, ose dërgimi i një letre, ishin gjëra gjithsesi të lehta, kurse i panjohur mbetej gjithmonë përfundimi, domethënë ajo që në mënyrë vulgare quhej “shtirja në dorë”, në këtë rast ishte kjo e fundit që ishte siguruar, kurse vështirë, gati e pamundur ngjante faza e parë: rënia në përkitje me Margaritën. Duhej të ishte një hartë tjetër e Tiranës, me adresa dhe kode të tjera, që ne nuk i njihnim. Një mbrëmje, pasi kthyem nga një gotë birrë te bar “Voza”, mua dhe shokun tim të redaksisë, i vetmi me të cilin e kishim bërë bisedën e M., siç e quanim tani midis nesh, këmbët po na çonin si padashur në drejtimin ku duhej të ishte shtëpia e saj. Nga Rruga e Barrikadave dolëm në atë të Dibrës dhe atje unë e mbaja mend shumë mirë rruginën ku ajo ishte futur herën e fundit, me ato këmbë me gishta me manikyr ngjyrë ëndrre…

 

Shënim: Titulli i ppu

Titulli origjinal: Historia e kurtizanes më të njohur të Tiranës që u vetëvar në internim

239 Komente

Shume histori e dhimbshme. Çfare fati tragjik!

Per nder une mund t'ia fal sistemit komunist krimet politike qe jane pak a shume te cdo sistemi, mund ti falesh edhe krimet ekonomike me teorine se kane qene nje tentative e deshtuar teknikisht por me synim te mire, por krimet e bera kunder njerzve te tille qe thjesht kane pasur nje menyre te ndryshme jetese dhe konceptimi qe nuk perputheshin me "moralin" komunist dhe qe i kane shtyre te vdesin si qen, jane te pajustifikueshme e te pafalshme.

Po ti shikosh holle holle, te gjitha keto krime qe ke permendur me siper jane te lidhur ngushtesisht me njeri tjetrin. Pra shkurt, ka qene nje sistem kriminal. Tragjike eshte se kjo rrumpalle 23 vjecare ka rizgjuar nostalgjine per ate kohe.

E se vjen Idrizi dhe ta mush menjen qe jane rrena, dhe nuk shqetesohemi me nga ky shkrim

Ai vete ka qene i sigurimit. Si mund te pranoje dhunuesi ato qe i ka bere viktimes...

Kishte ligje or tie, vinte era shtet!

Mediokrit gjithmone i lejohet ta fshehe bishtin e fsheses . Kush te gjeti qe te pruri haVall qumshti nenes smiley  Sipas moshes cfaqen dhe siptomat e semundjes hardallosjes .Po do  kujtoj nje Korcarce qe mbase te vlen si qejflije Vlerash ( tm idris ) smiley

 

Eh tha ...kur i qanin hallin "njeres nga ato " te Migjenit .... te ishin Hunj per Bishta fshesash , kishim rrethuar kufijte , ti hante Mune Greku Shqiperise ...smiley

Ne cdo kohe qe te shkosh kunder rrymes duhet te kesh shume guxim. Ne kundershtim me koherat e tjera, te shkoje kunder rrymes nen rregjimin komunist (apo ne cdo rregjim diktatorial tjeter) do te thoshte vdekje apo vuajtje pafund. Kjo eshte pak por e sigurte. Shume histori e dhimbshme fundi i kesaj dhe te jemes, por qe gjithsesi tregon se pavaresisht thashethemeve (apo te vertetave) ato kishin nje moral qe ne fund i vrau te dyja.

Shume paragjykues titulli i gazetes dhe jo ne te njejten linje me ato cfare thuhen ne shkrim. Per Kadarene pastaj c'te thuash..

Sipas logjikes tende sot gjysma e njerezimit duhet te ishin gdhire te varur.

Sa jeni shtu dhe ju vlonjatet mer (tek jo teme vetem volnjati, vlora smiley. Gjithsesi ku e kishe fjalen? Thashe te shkosh kunder rrymes ne diktature. Sa njeh ti qe e kane bere dhe nuk kane vuajtur internimin, Spacin apo varjen? Dhe qe te kuptohemi te shkosh kunder rrymes nenkupton te besh dicka qe del hapur kunder moralit te kohes, ligjjit apo "rregullave te njeriut te ri socialist". Tani, ku ishte problemi me kete me siper?

E kisha me pjesen'morali I keq vret'

E vertete. Margjinalizimi ndaj atyre qe thyejne moralin e shoqerise ndodh ne te gjitha shoqerite konservatore. Ndryshimi eshte qe ne sisteme politike diktatoriale, margjinalizimi nuk mjaftohet me kaq, jo vetem eliminimit shoqeror, por eliminim fizik.

E mire,po I themi idrisit qe dhe xhaxhai I sime meje, babai I 4 femijeve te vegjel dhe vellai I nje komunisti, vari veten pas trysnise se sigurimit per ta bere spiun te shokeve te vet.....ishalla po na beson.

Nje tjeter viktime e kesaj bote maskiliste...

Kohe te veshtira shume per femrat e bukura ne ate kohe.Shume veshtire per te menaxhu bukurine e tyre,vetem nese ishin te mbrojtura nga nje mbeshtetje e forte.Gati-gati bukuria e femres ishte mallkim per t'e, nen ate pushtet mashkullore meshkujsh te frustrum.Nje pjese e mire e tyre,per te mos thene pjesa me e madhe,perdhunoheshin sitematikisht nga meshkujt e pushtetshem ne gjithe gjatsine vertikale te pushtetit,nga komiteti lart, deri te brigadieri ne kooperative.

 

...

Kur te legalizohet prostitucioni propozoj t`i vihet emri i Margarites se Kadares te pares prej tyre.

Apo eshte legalizuar e une grij sallate kot?

jo, jo akoma nuk eshte legalizuar. smiley Cfare mut edukate qe kom pasi e respektoj ligjin. 

Kjo histori (e vetvrasjes) eshte treguar edhe me pare, por jo me kaq detaje. Nuk e dija qe novela e Ismail Kadarese frymezohej nga ajo.

Pertej vleresimeve banale e te sterthena mbi monstruzitetin e atij sistemi diktatorial, bie ne sy qe zoterise ne fjale, atij boksierit qe ka patur ate histori me te, akoma i kujtohet pas 40 vitesh. Duhet te kete nje femer, nje nga ato histori, qe nuk te shkulen nga mendja e te mbesin peng gjithe jeten me mendimin, "po sikur...".

histori shume e dhimbshme, cte thuash...

jam i bindur qe me nje histori te tille ne Itali apo France, bie llafi, do kishin bere nje film te shkelqyer.. eshte per tu cuditur qe ne Shqiperi artistet i anashkalojne apo nuk arrijne te frymezohen nga tema te tilla..

Po ja pra, Kadareja smiley eshte frymezu...

po e lexova o PF qe Kadare paska bere roman, por e kisha per artin e kinematografise specifikisht..smiley. se keta vazhdojne e bejne filma me bunker..

p.s. nuk e di po kur lexova kete historine e Ganimetit, me erdhi ne mendje Sofia Loren dhe filmi Cocarja..

Ma mire qe nuk  e bajne film "artistat" shqiptare se do e shpifnin subjektin e kesaj historie .

Perse o Belul nuk e lexon shkrimin, nuk e shef qe artisti shqiptar me fame nderkombetare, pretendent per çmim Nobel, ka shkruar nje roman porno eksitues per komuniste demokrate dhe antikomuniste demokrate?

Sidoqofte eksitohuni dhe ju peshq te dashur me histori erotike te epokes se kaluar "njeriut te ri komunist", por mos leni mbas dore historite porno te te sotmes me "njeriun e ri demokratik" qe jua fut e jua qit si te ma keni qefin.

Gjithe hingellima morale eshte mbushur Peshku, nuk gjen teme pa hingellima lezeti: "na e futen edhe kesaj rradhe!".

 

 

Me duket se eshte te kjo novele, ku protagonisti, nje shkrimtar me tendenca dekadence, tall menderen me nje nga shoqet e partise, letrare medioker e partise, duke i qare hallet mbi dekadencen dhe imoralitetin e shoqerise. Ne nje moment, i sjell si shembull nje iniciative (te sajuar) sikur ne nje fabrike do te fillonte prodhimi i prezervative, te cileve do ti vihej emri "Skenderbeu" si simbol i qendrueshmerise dhe rezistences. Shoqja tronditet thelle nga ky diskutim.

Sdq mos e gjyko shume keq Ismail Kadarene, nuk eshte ndonje novel kushedi se cfare.

Cinizmi im shkonte pertej Kadarese, aq me teper qe me keto sqarime qe me dhe (nuk e kam lexuar novelen), nese te sakta, novela qeka nje paçavure fare.

Ky shkrimtari qe thu ti qe qeka talle me shoqet e partise, mos eshte shkrimtari romantik Adrian Gunga (kunati i Rudina Gunges) ne "Nentori i nje kryeqyteti", ku Kadareja eshte talle edhe me veten e tij perballe figures madheshtore te çlirimtarit te kryeqytetit qe kishte çliruar edhe Barcelonen e Spanjes 2 me 0 ne neshje me Bajernin e Modh te Mynihut dhe te Fiqiriut?

 

Nuk e di hero. I.K. e ka shkruar ne veten e pare.

tiku, ndonjeher shoket e qarkorit kane te drejt kur thone per ty: ti e ke mendjen te seksi..smiley. nuk thashe te bejme film porno, jooooo... por thjesht te pershkruhet nje histori njerezore, por tragjike.

Komunistat admine fshijne komentet se nuk ju pelqen kritika! Po mire, le te dalin e te bejne autokritike atehere ! smileysmiley

Fatkeqesisht ne Shqiperi u instalua nje hibrid i Arabo-komunizmit, tejet shtypes per femren, 

Ganimeti shkoi e vate

ju mbush varri me manushaqe

Kadare tek Historiae LSH perballe pasqyres se nje gruaje vertet i referohet rastit dhe e pershkruan ashtu sikunder konsiderohej asokohe-prostitute por e larteson dhe krahason me nje Katerdale perballe LSH .Cilesimi prostitute nga Margarita kalon ke LSH.

"Asnje shkrimtar nuk kishte vrare veten.Nje grua e kishte bere per ne te gjithe" thote.

Dhe e perfundon novelen: per ty, kjo pershpirtje e vone,Margarite!

Historia  eshte e denje per nje film, vertet.Familja tregetare, shkollimi vajzes ne itali, dashuria e pare, lufta, njohja me oficerin anglez, sekuestrimi florinjve dhe burgosja e te atit, nje shkrimtar i ri bie ne dashuri me Ganimetin, sigurimi shtetit, perndjekja, transferimi shkrimtarit, internimi vajzes me te emen ne Myzeqe, ne shtepine e kultures rinia e aksioneve mbremje vallzimi, mbi gjokset revolucionare vendosen shenjat SS..ca metra me tutje , nene e bije vetevaren.Ne sfond kenga Revoooluciooni marshooon!

E kan bo taljont po ket film qi thu ti. Malena

Malena, fix, na i kane marre perduersh mundesine per nje film klasi.Po si tha ai, idiote kemi sa te duash, Dostojevske niks.Ngjarje kemi sa te duash, kinematografi lesh.

Ma sjell nje tregim interesant Miri Dhrami per persekucionet qe sjell te qenurit e bukur ne nje shoqeri te mbyllur dhe patriarkale.

"Asnje shkrimtar nuk kishte vrare veten.

Spiritus, pse rre Kadareja? E ka vra veten shkrimtari Adrian Gunga tek "Nentori i nje kryeqyteti".

 

E pashe dje kete shkrimin ne nja dy gazeta: Historia e kurtizanes... Nuk mora vesh gje, duke filluar qysh nga titulli. Pse ishte kurtizane kjo, ngaqe Kadareja e ka shkruar ne nje roman? Se keta te tjeret thone qe s'merrte para. As pse e internuan s'e mora vesh. Apo ngaqe dilte ne bulevard? Prape Kadareja citohet edhe aty. Tashti: o ka qene prostitute dhe e ka denuar regjimi per prostitucion (vetem se prostitucioni vazhdon te jete i ndaluar ne shume vende sot, perfshire Shqiperine), o s'ka qene dhe e kane internuar pse u bente sfide me bukurine, veshjen, jeten e lire... Kshu, edhe prostitute, edhe heroine disidente e komunizmes, vetem gazeten shet*.

*ben edhe filma, natyrisht

Tashti: o ka qene prostitute dhe e ka denuar regjimi per prostitucion

Tani, e ema paska qene tutorja keshtu?...

Sado te perpiqem me veten, ka raste kur neveria kalon cdo kufi.

Djali, une jam per legalizim te prostitucionit. Shteti te marre taksat, vajzat dhe djemte qe e ushtrojne te vizitohen tek doktori dhe te marrin pension. Kshu! 

Po flisja per menyren si eshte servirur shkrimi, se ajo e kafese te koka e krevatit per mua eshte letersi, cka e ben te ngjashme, te ndodhshme, por jo te vertete. 

Pergjigjen e ke ne shkrim:

Një nga ata që donin ta shtinin në dorë, ishte edhe i vëllai i Beqir Ballukut, Qemali. Ai u hakmor deri në atë pikë, sa e çoi drejt internimit, meqenëse nuk arriti dot ta bëjë të tijën. 

po pse alibi eshte kjo qe sjell ti, gjemb?

Alibi? C'do me thene? Ty te duket e pamundur qe deshira e vellait te Beqirit te kete qene the straw that broke camel's back?

une nuk e perjashtoj kete. po ate qe s'kuptoni ose s'doni te kuptoni ju ishte prostitucioni qe ajo ushtronte. kur je ne rregull dhe e bukur, ke gjithe ate presion, pale ... ????

Dmth ti e dike me siguri te plote qe Ganimetja paska qene prostitute? Le te supozojme qe ka qene, ndonje gjyq a gje duhej bere, meqe ishte shtet me ligje or tie, apo detaje te kota administrative thuaj.

Cilado te kete qene arsyeja, ky shkrim s'i ben asnje sherbim kesaj gruaje. Eshte fyes ne deshiren per ta lartesuar permes filtrit te emancipimit demokratik.

fjale me vend !

Histori shume e dhimbshme por kjo femer ishte me te vertete nje heroine e cila nuk pranoi t'u komformohej moraleve shtrenguese te shoqerise se atehershme dhe atij regjimi paranoiak. Nje grua qe morri fatin e saj ne duart e veta per t'i shpetuar atij ferri te panevojshem kriminel. Ku ka akt me te lavdishem dhe rebelues se vetevrasja kunder nje ideologjie te praktikuar ne detajet me te vogla dhe e cila tejkalonte çdo normalitet njerezor?

Nje femer e bukur, e lire, dhe e zgjuar medoemos mendohej si prostitute nga shoqeria maskiliste e atyre viteve, por nuk eshte se gjerat kane ndryshuar shume ne kohen e sotme. Te gezosh nje jete seksuale te shendetshme jashte marteses nuk ndryshon shume nga te qenurit kurve ose me keq te qenurit prostitute ne syte e njerezve. Interesant fakti qe zoteria nuk mendonte qe lidhja kishte nje te ardhme meqenese ajo ishte pese vite me e madhe ne moshe. Ky mentalitet vazhdon te ekzistoje sot dhe me kujtoi motren time bashkeshorti i te ciles eshte pese vite me i ri. Reagimet nga njerezit e ndryshem (ne Shqiperi) kur e morren vesh kete gje ishin tipike irracionale dhe paragjykuese. Harrohet shpejt teoria “dashuria nuk njeh moshe” kur nuk perputhet me status quo-n ...

 

Domethene nenat tona qe nuk dashuruan oficere angleze dhe togere italiane, por partizane fitimtare nga radhet e ushtrise ngadhnjimtare nacional clirimtare, nuk qenkan heroina kshu?

Hmmm... kshu shthuren kombet!

Ramona po ate fat pati
 

Dmth-nat jane imagjinare,dhe shpjegimet apologjiste nuk kane vend ketu. Sigurisht qe edhe ato gra ishin heroina (madje super-heroina). Denoncova diktaturen, jo perpjekjet nacional-çlirimtare, ose ato per barazine socio-ekonomike. Them se duhen ndare gjerat Emigrant. 

Te lutem, mos u mundo ta shpjegosh me mire se i ngel hatri ktij smiley

nuk ka pse i mbet hatri kujt per te verteten.

smiley

Ty do te marrim ne PD  smiley

Jo, jo. PD-ja te rekrutoje tjere. 

Per cfare e ke fjalen kur thua "jete seksuale e shendetshme" jashte marteses?

Ndoshta nuk jane terma shume te gjetur... E kisha fjalen per te pasur marrdhenie seksuale me tjere duke qendruar gjithmone brenda pergjegjshmerise qe ke ndaj vetes (psikologjikisht dhe emocionalisht) dhe trupit tend (dmth shendetit).

Finisterre, Kopshtija e ka fjalen se gjate aktit seksual duhet perdorur prezervative se mund t'i besh keq shendetit, psh te ze sifilizi ose SIDA.

 

Per kete te siguroj qe ne Shqiperi kane nje jete "tejet te shendetshme" jashtemartesore.

Vetem se ka (te pakten) nje problem kur ti thua "pergjegjshmeria ndaj vetes". Ne nje martese pergjegjshmeria eshte edhe ndaj tjetrit. Nese cifti bie dakort per nje "marredhenie te hapur" eshte tjeter pune, por personalisht s'kam pare ndonjehere te funksionoje nje gje e tille.

nuk mendoj se ka nje jete  "tejet te shendetshme" jashtemartesore ne Shqiperi kur mendon vajzat qe shkojne dhe bejne dy tre aborte, qe kane nje "self-esteem" shume te ulet, ose faktin qe shume prej tyre kontraktojne gjithfare semundjesh. megjithate, isha duke folur per marredheniet jashte marteses dhe normalisht kur je i/e martuar do te kesh pergjegjesi ndaj tjetrit. "it"s common sense" dhe nuk ia vlen per t'u perseritur pafundesisht per mendimin tim. 

Heretiku e paska patur fiks aty siper per punen e shendetit. Dmth mjafton prezervativi dhe jeta jashtemartesore behet "e shendetshme"?

"normalisht kur je i/e martuar do te kesh pergjegjesi ndaj tjetrit. "it"s common sense" dhe nuk ia vlen per t'u perseritur pafundesisht per mendimin tim. "

Mire, po si te te them, mua me duket qe pergjesia ndaj vetes eshte e nenkuptuar, se ate e ke si me tjetrin si pa tjetrin.

Heretiku e ka reduktuar ne prezervative,a shtu siç je duke bere ti, me fal se po te them. Lexo mire se çfare kam thene. 

smiley Ta kam falur, por te kam pare andej-ketej qe komenton dhe me eshte dukur sikur problemi yt i vetem me maskilizmin eshte qe meshkujt nuk pranojne qe femrat te shkojne me shume burra pa u vene epitete fyese. Kurse per mua kjo eshte thjesht nje simptome, si puna e temperatures kur ke infeksion per shembull. Sic simptome jane edhe "kuotat roze".

Ah mos na hiqni kuotat roze se na hoqet buken e gojes.smiley Keto s'jane simptoma por vegla te krijuara si pasoj e simptomave.

Thone qe vegla e vetme qe na paskesh emancipuar qenkesh lavatricja smiley.

Dhe une qe mendova se na kishte emancipuar traktori.smiley

Po nderkohe qe ne flasim per emancipim, po shoh nja dy shkrime ku tregon sesi europianet kane heq sfurkun e feminizmit nga dora, duke filluar te kene ambicje te plogeshta, me pune me gjysem-kohe , per te balancuar me mire jeten dhe punen , duke i rikthyer keshtu modelit te vjeter te berjes se kekve. A thua po ndryshon dicka?

Sec ishte edhe nje teme para kesaj qe perfundoi ne muhabet emancipimi. Duke iu ngjitur muhabetit me siper, levizjet emancipuese kane patur disa arritje te pamohueshme: vota per grate, e drejta per te punuar kudo, divorci, aborti... 

Kurse sa per kekun dhe traktorin, mbaj mend nje here flisja me nje italian disi ne moshe, edhe po me pyeste si e qysh femra gjate regjimit. Edhe i thashe qe po, patjeter qe fitoi disa te drejta jo te vogla: vota, divorci, dalja nga shtepia, u propagandua barazia me burrin ne pune... Edhe ky me tha: Po mire, tha, qe gruaja fitoi te drejten te punoje jashte shtepise, por a fitoi ajo edhe te drejten qe burri te punoje brenda shtepise?

Po ashtu lexova para ca ditesh nje artikull, tek Corriere me duket, ku thuhej qe kishin llogaritur sesa kushton puna e gruas ne shtepi, dmth sa do te kushtonte sikur te merrje dike nga jashte shtepise dhe ta paguaje per punen. Grate kane nisur te mendojne per te drejten e pensionit per punen ne shtepi, vec te tjerash.

Si me thene, modeli i emancipimit qe duhet perdorur duhet te jete dinamik: nuk ka kuptim me u ngurtesu neper klishe.

Qarte. Dhe ashtu duhet te jete. Teorite dhe levizjet feministe duhet ti pershtaten dinamikes shoqerore te kohes,Por ajo qe lexova kishte lidhje me dicka me specifike: lumturine. Ku sekreti i lumturise femerore, lidhej ngushte me krijimin e hapesirat kohore qe femra te merrej me gjera me englendises dhe me pak stresuse. Nder keto ishin dhe gatimi etj. Si te thuash e kthente mbrapa rroten e kohes duke i dhene te drejte teorive anti-feminste qe propagandojne pozicione natyrale per femren, sic mund te jete kuzhina. Pastaj se sa mund ta faturosh kete pune eshte tjeter ceshtje.Po mua me intereson nese ky eshte trend qe tregon nje rikthim ne te shkuaren.

Nese rruget jane dy: ose pune jashte shtepise me idene e karrieres plus lindja dhe kujdesi per femijet plus punet brenda shtepise plus jeta sociale plus imazhi perhere i ri dhe i bukur perkunder ndenjjes ne shtepi dhe kujdesit per familjen, kam frike rezultati vjen natyrshem. Kjo eshte lumturi e kushtezuar nga rrethanat, por them se mund ta konsiderosh vetem pjeserisht si kthim ne te shkuaren. Se shtoji edhe frustrimin e perfytyrimit te skenarit paralel per veten, por hiqi disa te drejta ligjore ne shoqeri dhe familje, te cilat s'i kishe me pare.

Atehere nuk ke pare mire sepse ai qe permend ti nuk ka qene i vetmi problem per te cilin kam shkruar. Ndoshta te eshte dukur ashtu sepse kam 'sulmuar' komentuesit qe perdorin gjithfare fjalorit denigrues per femrat. Pastaj, nuk kam dyshuar asnjehere qe jane simptomat e nje shoqerie te pacivilizuar. 

Ene ti e dhimbshura si shume po na e perdor fjalen KURVE.

Ka shume njerez si puna teme qe nuk e njohin ate fjale apo koncept e as dun ta degjojne, keshtu qe boj nje poezi per ne per te cilet ska kurva ne ket bote e boll u ngrite mbi masat popullore me moralin tat te vyshkyr. Mitomane, tu martu motra me njonin me te ri dhe ndejhesh viktime-heroine duke personalizuar cdo gje.

Ku ka akt me te lavdishem dhe rebelues se vetevrasja kunder nje ideologjie te praktikuar ne detajet me te vogla dhe e cila tejkalonte çdo normalitet njerezor?

Oooh posi. Lavdi e madhe te vrasesh veten.Sidomos kur e bene kundra sistemit dhe jo sepse te duket e vetmja zgjidhje mundshme.

Per ata qe mendojne se historia e Ganimetes do te ish nje film interesant them se e kan gabim. Historia e Ganimetes eshte historia me e perdorur dhe riperdorur ne art. Dmth vete letersia perendimore fillon me historine e nje femre te bukur se ciles bukuria e vet i kthehet ne mallkim, Helena e Trojes. Dokumentar po, do kish dale dicka interesante por si film artistik kam frike se tema do te ish nje klishe e merzitshme.

Pyetje: Cila eshte maja e hipokrizise?

Pergjigje: Kur Gazi.B del ne demonstrate antikomuniste me flamurin e Ganimetes ne dore.

Pyetje: Perse?

Pergjigje: Sepse ne boten ideale te Gazit.B, ne nje bote ku njererzimi do te qeverisej nga ligji i shenjte i sheriatit, Ganimetja do ish vene perballe nje muri dhe do ish vrare me gure. 

smiley Rono; pranej ma fshive komentin?

po ske faj; se komunisti vdes me 2lekesh ne xhep smiley
...........

per pak desh harrova; e ndan me shokun e idealit si puna e kokrres se lajthise smiley

Gazo, megjithse shpesh here nuk ndajme ide te njejta me njeri tjetrin une nuk te kam fy ndonjehere. Ti megjithmen mendon se une te kam fshi koment ty? Po te isha une pronari i peshkut, adminave ja kisha heq mundesine qe te fshinin komente. Ku ka "denim" me te madh per dike se sa dokumentimi i idiotesise se vet! Me ket nuk du me bo aludime se komenti qe tan fshi ka pas nuanca idiote, e them ket sepse sinqerisht nuk kam arrit me lexu komentin qe te kan fshi.

e di si osht puna Rono; une sjam ktu te te nderroj menjen ty edhe atij komshiut tend. Une thjeshte hodha 1 hipoteze - dhe dmth prisja te vertetohet. Ja kaq smiley

"dhe do ish vrare me gure. "

e perse e heq mundesine e jetes perralore ne harem?  Nuk ke shanc mor zotri!!!

Une nuk e njof Gaz.B e nuk me rruhet ta njof. Po te njof ty. Dhe prandaj po te them qe je pak ne pozicion te keq per te pasur te drejten morale te na denoncosh hipokrizine e te tjerve. Ai sistem makaber qe ti nuk e njofte por ta kane tregu si perralle te zbukuruar, u be akoma me makaber fale ca njerzve te ligj. Te cilet e kane perdor ate sistem makaber per perfitime personale (qofte per tu tregu te zellshem dhe bere karriere, qofte per inate e frustracione katunaresh qe i kish rene kamzhiku ne dore).

Ju qe jeni pasardhes te ketyre njerzve MAKABER, po ta perseris MAKABER, cdo mengjes duhet te gdhiheni me ndjenjen e fajit sepse keni lind ne Tirane e keni pas jeten qe keni pas (edhe fale punes tuaj nuk e vej ne dyshim) vetem se paraardhesit tuaj kane marre ne qafe njerez qe mund te kishin shume here me teper vlera se ata.

Une e di qe kjo eshte shume e veshtire dhe do shume bythe per tu arrit, por te pakten tregoni nje minimum dinjiteti njerzor dhe evitoni komente me ironira ne tema te tilla. Se ti fajtor per krimet e paraardhesve tuaj nuk je, por nje detyrim moral duhet ta kesh ndaj asaj shoqerie qe gjyshi yt me shoke e shkaterruan ne cdo qelize.

Po kapem me ty se ti e di qe e kam nje vlersim per ty, dhe nuk te fus ne nje kallup me ca vemie qe ti e Cimi u beni fresk tere kohes, por qe do pastrojne boten kur tu vije ngordhja. 

+1

smiley

Lizander me kujtove ate austriakun qe vajti ne Borove se kish bo baba e tij krime, dhe kerkoi falje

Austriak tjetri...

Austriak tjetri...

Edhe baba, austriak.

Ketu jane te gjithe per te kerkuar falje. Qe nga zogistet e toptanasit, qe ju pallosha perpiqeni t'i nderoni gjithandej me buste e duke u rikthyer eshtrat me ceremoni, nderkohe qe kane vrare po aq sa komunistet e kane shitur shqiperine apo shkodren te malazezt si t'ua kishte lene baba, (se komusnitet te pakten ishin nacionaliste), e pastaj duhet vazhduar me komunistet, Sali Berishen e Fatos Nanon. Puna eshte se ju doni te kerkojne falje vetem ata qe i leverdisin surratit tuaj, dhe te behen heronj ata qe ju leverdisin. Cik veshtire. S'kerkon tjetri falje kur tjetri ngre buste ne vend qe te kerkoje falje. Te pakten mbylleni halen, se s'jeni me te mire.

Po kapem me ty se ti e di qe e kam nje vlersim per ty

Po ti coje vlersimin per mu deri ne fund, mos e lej kshu "ju" ne pergjithesi. Jepi vlla, fol, kush jane njerzit "MAKABER" mos i lej pa emra. 

keni pas jeten qe keni pas

Je matematicient, dmth shkenctare i nje shkence egzakte. Cfare jete kam pas une? Ma trego!

vetem se paraardhesit tuaj kane marre ne qafe njerez qe mund te kishin shume here me teper vlera se ata.

Per ke parardhes e ke fjalen dhe kush jane njerezit qe kane marr ne qafe? Dhe sa ka qene vlera e tyre?

qe gjyshi yt me shoke e shkaterruan ne cdo qelize.

Kush eshte gjyshi im? Cfare di ti per gjyshin tim? Per cfare specifikisht duhet te kerkoj fale? Se falja nuk kerkohet "ashtu ne pergjithesi". 

Lizandro e personalizove, coje deri ne fund po ishe burre!

Lizandro, si nip kolaboracionsti qe je mendova se do i kishe shku deri ne fun.  smiley

Gjithsesi, personalizimi nuk te nderon. Por nese personalizimi ka ardh si rezultat i nje shtytje per NJOHJE, une ne Tirone vi se shpejti dhe me nji birre perpara mund te te tregoj per gjyshin, stergjyshin, dhe katragjyshin, shume me teper se cmund te gjej gjembi ne internet. 

P.s. Ti kur do kerkosh falje qe aderon ne nje parti politike e cila po bashkpunon me bijte dhe niperit e eterve?

Roni; " .... Ti kur do kerkosh falje qe aderon ne nje parti politike e cila po bashkpunon me bijte dhe niperit e eterve?..." 

Tamam kulture amerikane, pasi hecen bashke me Lizandrin nje cope rruge, pasi duket se eshte ne sinkron te plote me Lizandrin, (nderkoh qe duket se eshte ne sinkron te plote edhe me socialistet e tjere) , i kerkon llogari partnerit qe ka bere nje cope rruge, se kur do ti kerkoje falje per bashkpunimin me PS. 

Me siguri Lizandri tani shqyen syte smiley se me ke eshte ky, me socialistet, apo kundra tyre. Thjesht kulture amerikane, aspak miqesi, thjesht llogaritje per ti trullosur, qe perkthehet, perça e sundo. 

Po jo mor Pjer jo, me ke keqkuptuar.

Llogarine Lizandrit ja kerkoj se hem hiqet si kalores i luftes antikomuniste dhe hem aderon ne nje parti qe bashkpunon politikisht me bijte dhe niperit e komunisteve. Tashti o njona o tjetra o Pjer, te dyja nuk mund te jeshe edhe kalores edhe bashkpuntore politik. Nuk e di a me kupto? Eshte vend shume i vogel shqiperia o Pjer  qe tna mundesoj ti hudhim mut njoni-tjetrit pa u bo pis dhe vete. 

Dmth mut mund te hudhesh sa te dush por menyra me e mire qe te mos behesh pis eshte qe ta hudhesh mbas ferres se anonimitetit sic ben per shembull gjembi ose Jovan Bregu kur firmoste "nje mik qe te do te miren".

Duhet te jesh koherent Roni, se bashkpunimi i FRD me PS filloi tani, pune javesh, pune muajsh, ndersa Lizandri ka qene kosenkuent ne mendimet e tija qysh me perpara. Qe kryesia e partise se tij, ka bere nje levizje politike qe nuk perputhet me interesat apo pikpamjet e Lizandrit, kjo nuk eshte faji i Lizandrit. Ne nuk e dime akoma se pse u bene ato levizje politike nga FRD, per kete gje duhet pyetur kryetari i saj dhe jo Lizandri qe ka çelsat e kashtes se asaj partie. 

Edhe kockat n'varr sja lejne rehat te shkretes.

Damka te ndiqka gjate,dhe pas 50vjetesh qe ke vdekur

Sa kohe pasardhesit e vet jane midis nesh, dhe te nderuar, gazetat mund ta kursenin.

 

Damka..me duket se kjo fjale perdoret per keq apo e kam gabim? 

Tragjike, femme fatale... 

Nje lloj Malena e shqiperis...

E lindur ne vendin e gabuar dhe ne kohen e gabuar. Kush nuk i vjen keq per te dhe mund te justifikoje kohen e mutit, o ska pasur nene e moter, o ska ndienja

miresevjen tek peshku.

Ajo mund te kete qene edhe high clas prostitute  , intervista  e atij zotnise ma siper nuk e perjashton nje variant te tille por as nuk e pohon . Vetem nje shkeputje - ajo nuk me coi kurre ne dhomen e saj te gjumit .. gjithmone perdornim vilen e Ali Pazarit se ajo i njihte ... .ndersa Kadarea ne fiction te bazum mbi jeten e Ganimetes thote se e ema iu conte kafe ne tre te mengjesit ne dhome "Margarites" dhe klienteve te saje d.m.th dhoma e gjumit e saj perdorej vetem per biznes ndersa per qejf perdorte vilen e te njohurve , dhe kjo ka kuptim .Shanset jane qe Kadare e ka talle aq shume me regjimin sa do iu duhen shqiptarve edhe nja 50 vjet te tjera per ta kuptu kete .

oh by the way te qenurit high clas prostitute ne ate kushte ku ajo ndodhej nuk e zbeh aspak figuren e Ganimetit. Perkundrazi sfide ..

Shiko gjithsekushi eshte i lire te kete apo krijoji heronjt e vet. Por per mendimin tim modest te vesh Ganimeten ne piedestalin e heronjve antikomunist eshte fyerja me e madhe qe mund tu behet heronjve antikomunist. Emagjino per shembull qe ne parajse te ket nje hapsire te vecante ku rrine bashke heronjte antikomunist shqiptare. Midis tyre eshte dhe Ganimetja. Tashti parafytyro se cfare mund te ndjeje nje kryengritas Postribe kur Ganimetja i pergjigjet pyetjes se cfare ka bere kunder komunizmit. Prandaj po them, me serioz ju lutem! 

Te Shprehurit seksual te individit eshte nga armet me te hershme disidente ndaj rregjimeve Roni...nuk e di sa efikase por gjithmone kercenuese ndaj status-quos.

aye-aye ca'tan!

nga gjithe keto aludime/historira/shkrime del qe Ganimet ka qene nje femer shume sensuale. Te tjera epitete nuk mund ti veme se nuk i ka mbajt njeri pishen. Asnje qe ka paguar per te bere seks me te nuk ka dale akoma ne peshk.

Vetem sensualiteti qe kjo i ka dhuruar nje qyteti me prezencen e saj eshte dicka humane, dicka sublime, ne nje kohe e vend te zhveshur nga cdo ndienje humaniteti,

Kjo, per mua e kthen ne heroine!

nuk e kuptoj pse replikon kure une nderkohe ta kam njoft te drejten qe ne fjaline e pare. 

kom qejf

Ashtu eshte Tir. Leb., edhe regjimi neo-liberal eshte duke u lebetit nate e dite prej tmerrit, sepse po i qihen nen-shtetasit si kurre ndonjehere ne histori.

 

RRegjim...Liberal.... ne thelb apo si puna e demokracise sone popullore?

Ne cdo kohe rregjimi sundues eshte perpjekur ti vere fre lirive te individit sipas mundesive, herr me dhune, herr me spitale psikiatrike ose edhe me friken fetare.

I hodha nje sy noveles se IK per te rifreskuar kujtesen.Kam kujtuar se historia e Margarites se noveles (Ganimeti) ka qene nje nga trillet e shkrimtarit. Ne fakt narratori (pas te cilit eshte IK) , nje shkrimtar i ri asokohe, e merr ngjarjen ashtu sic perflitej (Margarita prostitute) dhe e gjen veten te terhequr prej dickaje te ndaluar.Me tej novela pershkruan atmosferen e qarkullimit te shkrimtareve, shkuarjen ne baze, mes popullit dhe bashke me te dhe pastrimin e kryeqytetit nga tipat e degjeneruar( homoseksuale, prostituta, kumarxhinjte, mistiket, hermetiket).Kaq thote shkrimtari.Por e shkruar ne nje kohe tjeter, qasja evidenton  marrezite e sistemit, spastrimet  ideologjike, atmosferen e rende te shtypjes se lirise se individit.Margarita nuk demonizohet.Perkundrazi, portretizimi behet sipas linjes "Kurva e denje per respekt"

Nuk eshte detyra e Kadarese te pastroje figuren e Ganimetit. Ndoshta ish i dashuri i saj, para se te jepte  informacionin per gazetat  qe duan te shesin lajme, duhet te kerkonte te verteten, qofte edhe ne arkiva (arsyeja e internimit).Deshmija e tij me shume sikur thote "hej une kam pat dashnore Ganimetin" , madje pohon se kishte patur disa lidhje.Por kaq nuk mjafton per te cliruar figuren e nje femra nga damka e kohes si prostitute.Mund te kete patur disa raporte me meshkujt qe i pelqenin, pa pagese dhe perseri, sipas moralit te kohes, konsiderohej kurve.

 

Artikulli le te quhet aludime mbi historine e Ganimet Cukes. Ju qifsha gazetarine!!!

Mbaj mend nje nuse te Ballukeve pas 90.  Nje antikomuniste e zjarrte...

Bame mos e ke fjalen per Zyshen e???

u got it...

O Rono, pse mer ky Bama Fan Nols o e?

sa budall qe je mer Deion!

Po fama e zysesh si antikomuniste i tejkalonte muret e institucioneve perkatese

Nigjo ,falemners per sygjerimin dhe  seriozitetin maje per vete ...

un nuk jam i interresum se ca ndodhe ne  "paradise" me heronjte prej Postribe apo prej Corrushi

 

Kjo ishte per Ronin

nuk e kisha me ty mer

Grate e Radiostacionit pare me nje arome tjeter.

tirana e viteve 50-60 deri afer '70, ishte e mbushur me prostituta dhe lloj lloj figurinash te tjera.

thone, qe te kafe flora, keto zonjushat, kemba mbi kembe me minifunde, konjakun ne nje dore, cigaren ne tjetren. shume veteve u bene paralajmerime para se t'i internonin por nuk hoqen dore nga zanati. per kete ne shkrim, thone qe shkonte me pagese. ky deshmitari e di shume mire kete po s'e thote se s'do te uli veten. eshte bere gjysh tani dhe sikur s'shkon qe; '' gjyshi, ti shkoje me prostituta''. 

u internuan vetem nene e bije dhe dy niperit e tyre nuk u internuan. nena ishte bashkepuntore.

tani une i kuptoj mallengjimet koti te ca e cave ketu. keq me vjen dhe mua qe vrane veten, pasi edhe prosti te jesh, s'ke pse vret veten. po te them te drejten, me keq me vjen per njerez per se mbari qe e hengren kot fare nga ai regjim. se kjo, edhe ne amerike po te kishte qene, me ate qe bente, ne burg do e kishin cuar.

kishte tirana vajza te bukura shume ne ate kohe po nuk benin kete lloj zanati.

ruzhja eshte merzitur qe i marrim ne goje. ai komshiu na doli me emer dhe mbiemer edhe per  nipin. c'faj kemi ne.

Ti i ngjason shume asaj shoqes letrare qe thurte vjersha partise dhe vigjilonte mbi moralin e shoqerise, me te cilen tallet shkrimtari i noveles.

ti je o budalla, o provincial qe ben si modern. prostitucioni denohet me ligj, o njeri. tjetra njihej me nexhmie hoxhen se e kishte patur ne shkolle, dhe e kish mbrojtur me pare, por s'e mbronte dot me pasi ne shtepine e tyre futeshin lloj lloj njerzish, qe paguanin per sherbimin. do ti te kesh fqinje njerez te tille, qe femijet e tu te shikojne se c'jete bejne?

Ngadale me ate "provincial". Eshte fisnik kuksian me gjak mbreteror.

Komponenti "prostitucion" nuk ka qene arsyeja e persekutimit te familjes saj. E para.

E dyta. Ti je nje fanatike, anadollake, hipokrite moraliste, intolerante, arrogante, mendjemadhe. Ti do te kishe denuar me vdekje edhe vete Madame Bovari. Ne librat e Stephen King, ti do te ishe nga ato grate e trembura te zotit, qe kerkonin djegien ne tufen e druve te atyre grave te pafajshme, por qe padrejtesisht i quanin shtrigat e Salem. Ti. smiley

dhe kam pershtypjen se te gjithe kete e ben nga nje xhelozi instiktive qe i vlon perbrenda.

sigurisht kuazimodo, sigurisht.

xhelozia pothuajse gjithmone fsheh nje frike dhe pasiguri te madhe ne vetvete.

vec nje provincial i turullosur nga liria qe te jep demokracia, flet keshtu si ty. ne tirane u be nje spastrim i madh, jo vetem i saj por shume njerezve qe per kohen quheshin te degjeneruar. ju te mbyllur ne ato provincat tuaja kujtonit se jeta ishte pune dhe shtepi. tirana ka qene, ishte dhe eshte dicka tjeter qe ju me ate mendje sa te pules s'do ta kuptoni kurre. prandaj i ben lemsh gjerat ti, ne ate trurin tend te vockel ...smiley

jo vetem i saj por shume njerezve qe per kohen quheshin te degjeneruar.

Ja fjalori te tregon ty. Ne zjarr te digjet shtriga.

s'kam c'te te them me hunter. me njerez si ty s'kam patur kurre muhabet. kaq mendjembyllur i turullosur. zoti te falte.smiley

Nuk e dua faljen tende. Nuk e dua meshiren tende. Pash me pash dua ti bie ferrit.

oh, hunter, te pelqeka njena nga ato, si migjenit.smiley

nje gje e sigurte, moralistet fallso nuk me pelqejne.

sa e eger je moj albe.

Ndaj njerezve te tille, duhet te mbani qendrim ju te gjinise femerore, se perndryshe na akuzojne ne tjeret per maskilizem.

Ndaj njerezve te tille, duhet te mbani qendrim ju te gjinise femerore, se perndryshe na akuzojne ne tjeret per maskilizem.

jo jo une s'te akuzoj ty per maskilizem. ti je thjesht nje provincial i coroditur nga liria e demokracise. kaq!smiley

moj jardine, moj nimfa jardine. po te bisedosh me mendje te ftohte quan egersi ti? ne ate francen tende te ndricuar thuhen gjerat troc moj. tjetra u shtrua urgjent ne spital per depresion dhe e pati gjithe francen kundra.

ti ishe kundra saj e para. s'te pashe te kishe ndonje keqardhje.

pastaj mos i shtrembroni fjalet e mia si e kane zakon ca e ca. po tregoj thjeshte cfare di.

 

mendje te ftohte? smiley ne fakt mos ma merr me te keq se me pelqen si person me ato qe kam lexuar prej teje. smiley thjeshte, bera nje konstatim te vogel. 

s'na the gje se pse s'pate keqardhje per ate zonjen franceze? se dhe ajo gati sa s'vrau veten, pra mo? apo keshtu jane shqipot, te haperdare.

oh là là! vazhdon ti... smiley me vjen keq qe ishte e depresuar, por nuk e kuptoj se çfare ka te beje kjo ketu, ne kete teme? anyway... smiley

aman mos me dergo me te puthura, se mu cpif. meshkujt i dergojne lule njeri-tjetrit ne kete blog, femrat puthen. na u cpif.

ok, ok. me fal.  nuk do te dergoj me.

Plasen te puthmet mes femrave ketu...

Kurse Ganimetja bonte sevap e perfundonte ne Grabian. Bote e padrejte.....

Nje shkrim i tille nuk i ben nder kujtimit te viktimes.  Nje shkrim i tille eshte ushqim qensh te terbuar rrugesh.

Nese nuk di te verteten, atehere mos aludo rreht saj; te pakten jo nese ke nje fije rrespekti per te ndjeren.   

+1! 

Ke fol dhe per mua.

Bama mua nuk me duket sikur ka ndonje gje ne kete shkrimi. Mesa lexova gazetarja nuk e sulmon moralisht, por perpiqet te krijoj nje figure te balancuar ndermjet krijimit te Kadare, dhe personazheve qe e kane njohur realisht.

Te them te drejten mua me pelqejne shkrime te tilla, sepse duket sikur nxjerrin nga pluhuri figura qe kane qene pjese integrale e qytetit dhe qe njerzit shpesh i harrojne. Ndaj shqiptaret tek cdo fenomen duket sikur rishpikin rroten nga e para. 

Te lexojne , te shohin, te ri-kujtojne qe ka pasur gjithmone njerez me personalitete te ndryshme.

Dora, titullin shkrimi e ka "Historia e nje kurtizaneje..." Dhe s'ishte gazeta e vetme qe e kishte me duket. 

Aha .Po atehere eshte ndryshe. Eshte bere me qellim per te terhequr vemendje, sepse permbatja s'ka asnje gje te ngjashme me kurtizanen.

"oh monamy , nuk e kishte me kete kuptim , por me kuptimin Hyjnor te Eves dhe Merilin Monrose "

smiley

Keto jane ushqim per Hundderra , nuk eshte se jane te reja .Fat i keq i kesaj zhurme Marramendse te dallkaukeve ose kompozitoreve te tallavase , pa ngjyre , por qe cuditerisht sherbejne si "karema " per krapuliqet .

Une mund t'ju bie nje Histori se si ... ne Korce desh Vrau veten se nje ..oh monamy ' me qyltyre fronge , nuk e pranonte se kishte piacen e ngritur ,  me sera te larta parallijsh ...

PPU me te vertete Ka Qene VLERE , mos e katandisni ne Hale Publike ose gazeta panorama , ...kujt i bie rruga le te dhiese ose pshure  !

Me pelqeu Big Heretak -tuk -tiku ! harrova ti thoja fshesaxhiut te urnit .....

bongiorno Giovanotti

profesore manca la rima ...

 

ju jeni ftof m'tajare kur mos kem njeri. smiley

Une nuk e njoh personazhin ne fjale dhe s'di cfare te them per vertetesin e aludimeve, por internimet me pretekse te ketij lloji tregojne dhe njehere absurditetin dhe mizorin e atij sistemi.

degjo dora, menyra tjeter ishte burgu, se prostitucioni me burg denohet edhe ketej. pati nga ata qe u internuan, dhe pasi zune mend, i kthyen perseri ne tirane. pati te tjere qe mbeten andej.

Nuk besoj se e vulosem prostitucionin tek kjo grua. Do kete debat te gjate per te percaktuar nese 1) bente nje jete te lire duke u shoqeruar me disa partner, apo 2) e bente si profesion.

Sidoqofte prostitucion ka patur ne nje menyre apo ne tjetren vetem se jo gjithmone eshte nuhatur nga partia.

ho mer dhe ju tani...a thu se kjo kategori robsh u preken nga historite e Alida Hiskut etj dhe ngeli Ganimetja...

pa na tregu Alida pse nuk kendoi ne festivalin e 11 (gojet e liga thone se nuk e la Fiqoja, shoqja e saj e ngushte smiley ) hiç s'kemi per tu prek smiley

po masanej? ja ta zeme se e kishte me shume se shoqe. ku burgu? masanej ajo s'u denu per shoqnin e ngushte. Ti i perket dhe botes se artit mer jahu! kaq i forte eshte ai virusi i partishmerise?

Bredh, ajo realisht (ne fakt, de facto) per shoqerine e ngushte me F. Shehun eshte denuar (menjehere kur 'e hengri' M. Shehu, iku nga skena dhe Alida Hisku- ti jemi besnikë kronologjisë te pakten).
Keshtu qe per virusin e partishmerise, ti je gabim, sepse dhunimi i saj nga sigurimsi ne qeli, eshte akt me teper se i denueshem si akt i kryer nga nje njeri i pushtetshem ndaj nje personi te ndaluar ne qeli, pak rendesi ka sistemi (ngjarje te tilla kane ndodhur dhe ndodhin edhe ne vende te ahstuquajtura demokratike - shembull Gauntanamo). Qe nga ky moment, nuk ben sens qe une ta denoj aktin e sigurimsit "si krim i komunizmit", sepse per paralele, do te detyrohesha te denoja edhe Guantanamon, "si krim te demokracise". Nderkohe qe une e denoj thjesht si krim dhe kaq.
E shikon qe nuk jami prekur nga virusi i partishmerise?  

Alida Hisku eshte perdhunuar ne qeli nga sigurimsi qe i ishte vardisur jashte o shtaze! Po kaq te pashpirt jeni sa do mbroni komunizmin edhe kur ballafaqoheni me krime te tilla?!

C'lidhje ka se ke kishte shoqe Alida me perdhunimin qe i kane bere ne qeli, pra nen mbikeqyrjen dhe ne ndertesat e shtetit?

Khmert e kuq donin arin e te atit po ca prostitucioni. Ndryshe nuk do ta kishin internu edhe t'emen. 

Ej une propozoj qe ketij metushit ti lidhet nje pension si i persekutum. Met golemi eshte viktima e kesaj historie, provoj parajsen dhe ju desh me u knoq me purgatorin gjithe jeten. Taman jete qeni.

Kjo faqe Blogu nuk eshte e keqe por ka filluar te me peshtiroset me shumestandartshin e komentve dhe reagimet ndaj Tyre .

Perkrah Plotesisht Hipokrizine dhe Mashtrimin . Ketu nuk ka te beje mendimi KUNDER por perkrahja e Plote e mendimit te Kurvave te mendimit dhe fshirja e mendimit Kunder ose me prane realitetit .

Thjesht per kete pruruje ..Qemal Balluku ...( rp )

e paraqet si nje emer i rendomte ose vllai B.Ballukut ...Edhe ai eshte ndeshkuar dhe ai ka vajze dhe ka qene PERLE e sjellshme me gersheta smiley .

Q.Balluku ka qene sh.Policise dhe jo pak "bukurosh " dhe mbi te gjitha sipas te " revoltuarit boje Blu"  Hundderrit e perfyrytrimeve te adoleshentes Gjemb per 'se diktatura zotrie " ......nuk e kishte veshtire ne nje "diktature " qe Ganimetet ti mbante si Harem ! Ndoshta e ndiera Ganimete ka pare ENDERR te kaloje nje nate me te !

Lexo kurverite e kurvat mendimit me siper dhe mos u cudit ne se ato lejohen dhe keto fshihen.

Administratoret do ti benin nje sherbim te mire dhe Njohjes se Vertet te Historive e " historickave " kur minimalja e minimaleve te jene te durushem pa bere diferencim te degjojne bashkekohesit e atyre ndodhive  . .Keshtu i bejne nder dhe vetes dhe nuk e kthejne faqen e Bukur PPU ne faqe - mundesi per denigrim individesh apo flete  rrufe ose psallme a lexim syrretesh kurani ! 

Dhe si Kadareja ...deri sa te vendoset Demokracia e Vertete ne Blog ...nuk kthehem ne Shqiperi smiley

Flm !

 

 

Kam lexuar dicka te ngjashme edhe per nje qytet tjeter me te vogel se Tirana dhe disa vajza te hedhura si Ganimeti qe e pesuan gjithashtu nga komunizmi, vetem se ato kishin ardhur nga jashte Shqiperise (ishin shqiptare por kishin jetuar me familjen jashte). Me duket se eshte edhe liber.

Njehere gazetat s'bejne hic mire qe flasin per kurtizane, aq me shume Kadareja qe ka qene si bicim kurvari plak te flase per prostitute. Te gjithe qe e kane njohur nga afer thone qe ajo shoqerohej me djem te pashem, por nuk ka qene prostitute dhe as nuk merrte para per te shkuar me ndonjerin.

Pastaj gjema komuniste, gjeme komuniste. Te degjeneruarit ne kulm per vete, njerezit e Sigurimit qe kane tentuar edhe ta perdhunojne, e kane degdisur ne internim vetem pse nuk ja u varte. Ka shume mundesi qe edhe fjalet per prostitute ti kete perhapur vete Sigurimi per te justifikuar goditjen.

Nese ka nje faj Sali Berisha eshte qe nuk e la popullin ta bente Shen Bartoleme ne 92-shin. Keta sigurimsa dhe njerez te tjeter te aparatit represic, duheshin varur ne neonet e rrugeve dhe te kalbeshin aty sic ka thene vete Edi Rama.

Ju thafte dora ati qe te ka ndalu ty te bojshe shen bartolomeun ne 92-shin! smiley

Saliu me komunistat e tjere u tregu dobic, ju hudhi ka nji kocke pushtet dhe pastaj se si shkoi ai muhabet e dime te gjithe

 

Nese ka nje faj Sali Berisha eshte qe nuk e la popullin ta bente Shen Bartoleme ne 92-shin

po te ishte per shen bartoleme te merimese apo te realitetit, berisha duhej te ishte varur i pari se ja u nxinte jeten te tjereve. nje mjeku qe kishte gruan ruse cfare si bente. tha i shkreti qe atehere: '' shikoni c'do u beje ky i cmendur, ku do e coje shqiperine''

 

Po pse me, me historine e Ganimetes se shkrete do ricikloni Doktorin e Hysni Kapos prape ne pushtet ju Kamunistat e PeDesae? Po pse Ganimetja per Salukun, ish Sekretarin e Partise se Punes  do votonte si ju? Saluku do ja kish nda pronat me ligjin 7501.

Lereni te shkreten te prehet ne varr, se ja lypet dhe kur ua dha e quajtet te pa denje. Sa Dylbera e impotenta kena trashegu, prandaj bojne si nevrika????

Po si nuk doli nje burre e ta merrte per gru kur ka qen aq e bukur kjo mrekulli.

Sdo kish pas nevoje me prit per Parajse. Burra leshi.

Siç ju thashë, mua nuk më ka lejuar asnjëherë, qoftë edhe t’i blej diçka. Megjithatë, nuk mund të them se nuk e kam dëgjuar këtë variant, që qarkullonte qysh atëherë. Një mik i imi më ka treguar se pati tentuar t’i shkojë te shtëpia, duke i treguar qysh prej derës së jashtme një 500 lekësh. Kujtoj vetëm fytyrën e tij të fyer pas një përgjigjeje që kishte marrë prej saj.

Miku juaj keshtu? 

Fytyra e tij e fyer keshtu? 

Pa dyshim që ajo i kishte qejf historitë me djem të pashëm

Pa dyshim qe ai (ata, ne ate kohe, ne kete kohe) i kishte qejf historite me vajza te pashme. 

Shkrimi, pertej historise tragjike te Cukes, ia vlen te lexohet si per thagmat e te intervistuarit, ashtu dhe per thagmat e intervistueses.  

Prit se gallata vazhdo....vet Ismaili morri per gru Helenen...ndersa enderronte per Ganimeten. Si perfundoji puna? 

Kurse ai tjetri pas 3 vjetesh e la me te bukren e Tirones  se nuk e lishin me dal jashte shtetit me diete 6 dollare dita plus nje gjel flori kontrabande.....

Ska burre me te keq se ai qe smendo me b....le.

Me leje.....! 

A do gjo njeri se si e ngacmonin kete femren e bukur ne ate kohe ..? 

Marr shkas nga tema e meparshme , do isha kuriosa te dija se ci tho nin meshkujt ? 

Ta  hongsha ... 

Jo per gjo po dua te bej nje analize. 

Mos keqkuptoj njeri per figuren e kesaj gruaje heroine vetem du me pa dicka ?

nje bicim reaksioni

A do gjo njeri se si e ngacmonin kete femren e bukur ne ate kohe ..? 

Një mik i imi më ka treguar se pati tentuar t’i shkojë te shtëpia, duke i treguar qysh prej derës së jashtme një 500 lekësh.

Kan qene me te drejtperdrejte athere. Mbase nga qe ne vitet 50-60 ekonomia e tregut nuk qe zhduk krejtesisht nga shpirti i shqiptarit.

smiley vazhdoje vazhdoje historine smiley

Ketu nderpritet kamera si tek cdo film serioz.

Normal. Ne skenen pasardhese te gjithe ne aksion tu thy gure per te cu trenin ne Vermosh. ncncnc

Deiono e ma men cfare alamet gelboqe hengri Tomi i shkrete? Ej po qe ate gocen e kam taku ne NY. Por ishte prish shume. 

E maj mer si s'e maj. E hongri edhe i te shajtme nga robt bashk me gelboqen lol. 

Si perseritet historia, interesant!

pak a shume ne te njejten lagje, e njejta skene, 50 vjet me vone. 

Deiono emagjino sikur pas 50 viteve te shkruhet nje artikull per ate qe i hodhi gelboqen Tomit si heroine antiBerishiste smiley Ne mos gabofsha behet fjale diku nga 96-97!

ka qene 94-95 Rono, por per hatrin tat e bojm edhe 96-97 smiley

Dy histori te tjera per ata me moral te forte por stomak te dobet:

1. Ka qen nje topalle shume e bukur tek Shallvaret, qe e kishin shume qejf futbollistat e disa klubeve te kryeqytetit. Qyqarja nuk i zdrypte bicikletesh te mos dukej se calonte. Mbas pak kohesh filluan ta keqtrajtonin dhe fale atij morali arabo-komunist e shkreta u mbyt tek diga e liqenit. e lane per ore te tera te vdekur te shkreten vec nje ushtari qe e ngacmonte edhe te vdekur me thuper.

2. Ka qene e dhe nje bukuroshe tjeter, uloke, qe shkonte me cunat e 17 nentorit e Partizanit. Mbas disa vitesh edhe ate e cmenden dhe u shtri tek shinat e trenit e kreu vetrasje te llahtarshme.

 

Asnje nuk merrte lek por trajtoheshin me percmim. Nuk ben hajer nje popull qe nuk i mban siper kaptine gocat e tij, cfaredo bofshin ato.

Tironco, une jam rrit tek Shallvaret. E mbaj mend ket topallen qe thu ti, me sy jeshil, yll e bukur. Nuk e dija qe paska vra veten. Kur ka ndodh kjo?

Ka pas qene pastaj edhe Zoica tek rajoni i policise qe ishte moooooooooooo smiley . Zoicen e shof pervit kur shkoj me pushime por i ka perenu ylli, osht ter e tha.

Ouuu, mos ka qene me nje biciklete te bardhe me rrota te vogla kjo gjynofqarja?

Goca te bukura dhe te qefit, ka pas gjithmone pastaj ne Tirane. Nuk ia vlem me i permen me emra ose me qendra pune si Kinostudio psh, po thjesht nuk ka pas lagje pa nji a dy nga keto qe kthejshin koken te gjithe kur kalonin.

Po, me sa mbaj men, por kur mbyti veten tek diga, e lane gjysem te mbulume per ca ore vetem me nje ushtar qe mbante larg kureshtaret gjoja, por me thuper e zbulonte me kureshtje. Nga pamjet me te shemtume qe kujtoj. Me duket se kishin debu edhe nga shtepia ato dite me duket se kishte pasur shume te dashur. Folen qe kish mbet prap shtatzane, etj, etj. Une e mbaj mend me biciklete dhe e kishte morr me vete tek diga deri diten e fundit. Prej bicikletes e njofen se kshu su njifte.

Deion, nuk e njof ate tjetren por per rastin e dyte ajo ishte akoma me e bukur por me proteze. Skishte femer me te plote, me kujtojnte keto malena/Sandrelli. Ene ajo u vo poshte nga thashathemet dhe vec te tjerash kur te kalonin neper shume dure mbas ca kohesh te kapshin me zor me shpulla e sboje gek. E degjum qe u shtri tek shinat e trenit por kete se pa njeri te masakruar.

Historia ishte interesante djema dhe vajza, me hengri gjith kete kohe (me gjith komentet), dhe bashkohem me mendimin e Belulit se me kete histori do dilte nje film famoz. Film qe do nisej qysh nga dashuria e pare e saj, me italianin, pastaj me anglezin, pastaj me sigurimsat qe e paskan perdhunuar ne biruce, e deri tek dashurite me djemte e Tiranes. Nga ana makro-ekonomike, histori te tilla, shtojne numrin e turisteve smiley

Persa i perket njerzeve negative, nomeklaturisteve, qe e kane perdhunuar apo i kane shkateruar jeten asaj, une (po te isha qeveritar ne Shqiperi) do i nxirrja ne gjyq, qe te mesonin edhe te tjeret, se kur ke nje fuksion shteteror, mos abuzo me detyren. Shtetin, shoqerine, e kalbin nga brenda, pikerisht njerez te tille, qe abuzojne me postin e tyre. 

Film qe do nisej qysh nga dashuria e pare e saj, me italianin, pastaj me anglezin, pastaj me sigurimsat qe e paskan perdhunuar ne biruce, e deri tek dashurite me djemte e Tiranes.

po ky qe propozon ti edhte film pornografik o Pjer!

Jo Roni, shmangen skenat e seksit, vihet deri tek skena e puthjeve per dashurite, dhe deri tek shqyerja e robave tek skena e perdhunimit, dhe kamera pastaj fokusohet tek veshjen e pantallonave te perdhunuesit, si tek çdo film serioz. 

shqyerja e robave tek skena e perdhunimit

veshjen e pantallonave te perdhunuesit

smiley cpo ndodh me mjeshtrin...

Deion i dashur, leviz nga ky kendveshtrim, shife dhe nje here por me meditim, duke e krahasuar edhe me filmat e tjere serioze amerikane. 

Une do kisha deshire de dija mendimin e xhibit per filmin qe propozon Pjeri. E them kete sepse xhibi njihet boterisht qe eshte ekspert per kete zhaner kinematografije. 

Rono ja disa skena nga filmi i Pjerit.

Ky film qe propozon ti Pjer me skena te nderprera me kujton ato filmat socialist. Pse film socialist do bejme ne?

o Pjero, po ti po na propozon nje film skematik ne fakt, nga ta qe kemi pare me qindra..  nje skene modeste  dashurie, nje perqafim  nje puthje e lehte, pastaj.................., kamera na tregon çiftin ne krevat duke pire cigare...  

por ne duam nje film pak  me ndryshe,  pak me te   fuqishem..

Pikerisht kete them dhe une Belulo, nje film western, ku nis me lodrat e nje vajze qe simpatizohet me nje italian, e qe perfundon ne krevart, skene qe do ti ndante ne dysh opinionin e perendimorve, dhe pikerisht kjo gje, ngacmimi i memories europiane, ku nje pjese e quan normale e nje pjese anormale (pedofili) , pikerisht kjo gje do ndiste jo vetem diskutimet por dhe deshiren, epshet e mijrave perendimorve per te vizituar vendin e Ganimetes smiley

..dhe turizmi dhe lulezonte me ne fund.

Po cfare thua o Pjer? Turizem seksi kerkon te na sjellesh ne Shqiperi? Me vjen keq qe po ta them Pjer, por te ka degjeneruar fare Belgjika. Per dy euro te qelbura me shume, je gati ta shendrosh Shqiperine tone te dashur ne nje bordello gjigande. Turp Pjer!!!

Roni-Xhoni, nuk flitet per turizem seksi, se ne fakt ai ekziston edhe tani, ku plot te huaj, emigrante, e gjejne nga nje prostitute per te shfryre bolet, por tek imazhi, koncepti qe te huajt kane per Shqiperine, ku e klasifikojne kot se koti si nje vend fanatik, te rrezikshem, etj. Prandaj eshte me interes nje film-western. 

Pjer, pash Zotin a cka ke me te shenjte mos e prish kete teme me budallalleqe te tilla. Kemi te bejme me drama e tragjedi njerezore qe nje njeri normal dhe me pak shpirt e prekin. Mos u bej si grupi punist qe vjen e prish cdo teme qe ju shan komunizmin a Ramen me video jutjubi e batuta filmash te realizmit socialist.

Roni-Xhoni,

me shkrive Pjer, je beri si avokati dhe ti, koco-moco

WTF Pjer!!!! Film Western????????????

E rende kjo histori per perfundimin tragjik. Sa histori si kjo e Ganimetes ka pas asaj kohe. Nje pjese rane pre e kalamajve te bllokmeneve dhe ulen koken, ca te tjera u degdisen neper internime dhe nuk u bone me njerez, ca te tjera paten fatin te vazhdojne jeten ne TR nen vezhgimin e turmave trushplara. Histori e ngjashme por pa fund tragjik ishte ajo e Marceles qe kishte shtepine tek Menca e Kinezeve. Tip braziljane, super seksi, qe nuk cante byth per asigjo thone qe ju qep Xhelil Gjoni te cilit i shoqi i Marceles desh i ndau koken me sepate. Burri hongri burgun, ajo vete shpetoi. Plot te tjera, cdo trotuar i TR se dikurshme do kishte treguar histori pafund te ketyre femrave krenare deri ne egersi.

marcela ishte mesuese ne lice.

C'mendon per kete zadhanesi i Ministrise se Lumturise?

akoma su ngopet me komente plebeje, per nje vajze te pasur, te shkolluar dhe te dale, qe ne fund te fundit, i desh qejfi e beri ate qe i desh qejfi.  Ose kushedi dhe halli. Se mos e keni provu juve tjua rrjepin te gjitha qe ke , dhe te pushkatojne robt e familjes. Shume kollaj me fol.

Juve te gjithe prapa deres se ganimetes me pare ne dore, dhe tash na boni kompententin.

ncqqq

 

Juve te gjithe prapa deres se ganimetes me pare ne dore, dhe tash na boni kompententin.

u me shkrive ruzhe, sa kam qesh. tamam e ke gjet. pale qe do i thonin dhe xheni ne vend te ganimet.

po me morten e vete si qe puna, s'e mora vesh mire. se c'thote ai Reci qe; '' Pas pushkatimit të tij, rruga e Nexhmijes devijoi nga ajo e drejta''

po noshta e kane pas llafin qe u bo kurve .

Po kurvat sipas perceptimit tim ,mbijetojne ne cdo sistem or ti

po noshta komunizmit as kurvlliku si ka pas bo dot balle.

ciao ciao

pale qe do i thonin dhe xheni ne vend te ganimet.

Po me xhenin c'pate?

C'te ka bere qe ta meritonte kete damke qe i dhe?

 

e po ktu bordell eshte bere, dihet ajo pune, ç'pret te ndodhe ne bordell?

Perderisa beteja morale ndodhin deri edhe ne bordell, tregon qenien reale te moralit dhe supremacine e moralit.

 

Po pse nuke eshte prifti popull??? A me fal, femra qe kujdeset per prifterinjte ne bordell, nuk ka moral per ty? Ti i qu te humbme keto femra???? Mire boni qe i internoji ai beqiri i ballukut sipas teje....

Neqoftese BB i ka internu femrat e bordellit veçan nga prifterijte ka bo keq, neqoftese i ka internu bashke ka bere mire, mukajet, zahmet, bereqet etj.

 

degjo roni, kjo s'ka te beje fare me xheni-in ketu. mos lesho llafe kot, se xheni eshte ofenduar nga kjo.

mos kane pase ndonje gja tjeter ne dore , se per lek ehe kane kene barkthate ...

 

Rruzho, kurvlliku eshte llaf i madh dhe i papercaktuar. Keto te shkretat armiket me te medha kane ato beqaret plaka e shurruflla qe si ka kap njeri me dore ne jete te tyne, dhe qe i shofin keto te shkretat sikur po iu heqin rriskun nga goja. Gjithashtu edhe nji dore burrash impotente qe i ha krymi qe "si kjo ia le te gjitheve e mu jo!" 

Nderkohe robt normal gjithmone i kane dasht se pergjithesisht jane rob zoti. Si tha ajo: "ruaj nderin, ruaj nderin/ e mori kurva inxhinierin".  Ato qe rujten nderin, ala beqare ktu ke Peshku i ke, duke u zi me burrat e huj se s'iu del e keqja. smiley

Një letër nga disa gra të Tufinës i është drejtuar Genc Rulit dhe Gjergj Bojaxhiut. Gratë e Tufinës kërkojnë që gruaja, e cila u mbledh lekët e dritave, të pushohet nga puna!

Ju çqetësojn disa gra të zonës Tufin, rrethit Tiranës.

U banë tre vjet si Drejtorija e Keshit ka sjell në ket zonë nji gru si quhet Merjeme për të shiqu SAHATET e energjisë.

Zonja Merjeme nuk paska ardhur për të shiqu SAHATËT, por paska ardhur për të vazhdu zanatin e saj si PËRSTITUT.

Nu kemi lekë me mbajtur fëmijët me bukë, ato lekë që kanë burrat, ja japin ksaj prostitute.

Lutemi asaj ministrije dhe personalisht ministrit të Energjetikës të na e largojë sa ma parë këtë gru prostitutë nga kjo zonë se na qiti në rrug të madhe, na la fëmijët pa bukën e gojës.

Mbetemi me shpresë

Sa thamë ma sipër, jemi shumë gra, por pak po shkruajmë emrat

 

Po pra. A thu se sahatcia do martohej me gjithe burrat e lagjes. smiley Ajo e shkreta nga nje "te shkuar" bente dhe dilte matane. Burrat po aty njelshin, po aty edhe kalamojt.

Burrat aty njelshin, po paret amo cefesht!

Rono, ekonomi tregu eshte kjo. Po ju komunistet jeni msu qe i doni gjonat qyl. smiley

hahaha hipokritet e medias shqiptare.. shkojne e merren me Ganimetet e viteve 50 dhe harrojne Ganimet e sotme qe bredhin trutuareve te blllokut dhe Evropes.. shume nen moshe! Vetem dje kapen nje grup shqiptaresh qe shisnin grate dhe motrat ne Itali me 50 euro.. Keta jane plehra njerez, ca lidhje ka komunizmi me Ganimeten? 

Ai komunizim ju hoqi shamine grave ne Shqiperi, i hoqi nga stallat e lopeve e te derrave dhe i futi me dhune neper universitete, beri nje grua oficere, pedagoge, artiste e arkitekte... Germuan si Tarja 50 vjet komunizmin dhe gjeten Ganimeten e ngordhur.. As ne varre nuk i lene njerezit rehat.

Ketu e ke gabim ti.Krimet e komunizmit nuk duhen mbuluar.Detyra e kujteses.
 

Krimet e komunizmit tjeter gje nga bukuria e femres, xhirot neper Tirane, dashnoret e shumte te Ganimetes dhe vallezimet..  Ishin vitet 50 e ishim ende nje shoqeri feudale dhe primitive. Ne veri anti-komunistet kapnin femrat me dhune qe shkonin ne shkolle, ju qethnin koken dhe sh'burreronin burrat publikisht qe lejonin grate dhe vajzat te punonin dhe benin sport. 

Krimet e komunizmit edhe njehere jane tjeter gje qe meritojne vemendje me te madhe dhe jo shkrime manjakesh seksuale dhe fantazistesh te semure. Komunizmi e ka ne ADN emancipimin e femres ku nuk kursehej as forca..  Barazia gjinore dhe solidariteti jane shtyllat kryesore te ideologjise komuniste. S'ka lidhje hic! 

p.s. ironikisht dje ishte nje shkrim per burrat mishngrenes!

 

Calm down dear! Ky artikull flet per nje grua, pavaresisht se e bukur, qe vrau veten ne internim. po, eshte e vertete se intervista eshte shume e dobet (perseritja e pyetjes "a kishin zili meshkujt tjere?" ishte e tepruar dhe debileske. kishte edhe marrezira te tjera...) por ama e trajton ne nje aspekt me human te bazuar ne pershtypjet e ketij personi. 

Ajo ishte tepër krenare dhe e sfidonte regjimin, duke bërë çdo mbrëmje shëtitjen e saj në bulevardin “Zogu I”. Asnjëherë nuk u përkul të kërkonte mëshirë. E internuan së bashku me të ëmën në një ditë tetori me shi të vitit 1967.

Sfidonte rregjimin dhe Enverin kjo duke bere shetitje e saj?

Tani mendo per nje moment ata qe u burgosen me gjyqe te rreme, pushkatuar pa gjyq apo internuar sepse nje i aferm i larget u arratis.. Mendo per nje moment atyre qe ju denua arsimi, kariera dhe mundesia per nje jete me te mire per shkak te nje biografie..

Pak femra ka pas qe benin xhiro neper Tirane, punonin naten dhe diten, ne profesione me pergjegjsi te larte? Jane gra e burra gjalle ende e sot nga ajo kohe, nuk jane vetem dashnoret e Ganimetes gjalle.

Ne rregull. Ka pasur te tjere qe kane qene ne rrethana me te veshtira se zonja ne fjale, por kjo nuk do te thote se historia e saj nuk eshte tragjike. Gjithashtu, jam dakord me ty qe eksperiencat e atyre qe jane gjalle dhe atyre qe kane vdekur duhen dokumentuar por nuk me duket e drejte te bejme paragjykime te panevojshme mbi jeten e nje personi ose nje tjetri. Pastaj, ne kete menyre do te dilnin te gjithe pak a shume fajtore per internimin dhe si pasoje do te perdoreshin si vegla te apologjisteve te diktatures komuniste. 

Komunizmi e ka ne ADN emancipimin e femres ku nuk kursehej as forca..

Po pra, edhe Ganimetin prandaj e internuan, per ta emancipuar, dmth per te hequr dore nga veset.

oooo spiritus ke takuar ndonje femer apo ke qene ndonjehere ne ndonje vende te Evropes lindore? Vendi si Polonia, Cekia, Hungaria, Sllovakia, Letonia apo edhe vete Rusia.. E pra komunizem kane qene ata dhe kane kaluar kampe internimesh e vuatje te madha dhe femrat e tyre ju japin leksione tyryfytckave e trashaluqeve te anglise, gjermanise e te tjerave pa permendur Italine apo Greqine.. asnje kompleks nuk kane ku e ku me femrat tona.. Ganimetja u internua se nuk ja dha tjetrit e u denua per prostuticion, nuk u denua per xhirot qe thote keta gazetaret tane.. Gabim apo keqe gjykoje si te duash, po s'ka lidhje me komunizmin. Eshte debat tjeter, si debati qe behet ne Angli sot ku shteti nuk u jep azil apo afron mbrotje femrave qe jane trafikuar me force per prostuticion ne kete vende.. Me nje fjale shkon policia ne burdello, kap shqiptaren apo moldaven qe edhe mishin e ka te djegur me bishtat e cigareve dhe e kthen andej nga ka ardhur, pra ne duart e ujqerve sepse si shtet refuzojne te nenshkruajne konveten e UN per mbrotjen e femrave te trafikuara sepse kane frike se mos mbyten me rrefugjate! E kete nuk e them une per vete shoqatat qe merren me kete pune! 

 

 

 

 

Ti vec gocat e bukra do me mbrojt nga komunizmi.....

nuk e di a eshte rasti i Ganimetes te ato 45 deshmite qe kish arrit me mbledh ajo zoja Dosti per krimet e diktatures. 

Nuk me hiqet nga menja, mijra dollare grante dhe per 50 vjet diktature kish arrit me mbledh vetem 45 deshmi!!! Kto qe punojne neper NGO duhen vare te gjithe me kok poshte! Me rob dembela zorr se gje ne ket dynjo! 

Nuk ka mblodh gjo.....Do kish dokumentu edhe gruan me gocat e Petrit Dumes ne mos gaboj, qe kur rane nga fiku, te abuzume ne Myzeqe nga operativat dhe fshataret, u dilnin makinave naten rrugeve per me u shtyp ne tentative vetvrasjeje...vec te tjerash ishin edhe cmendur.....

Llahtar!

Per rastin e vajzave te Dumes kam ndigju nga dikush qe ka qene shume afer me Dumen. 

Histori horrori! 

Nje njeriu im desh beri aksident jo fatal me to me nje nga ato makinat e pakta te transportit te atyre viteve.  Gjate raportit rrugor mori vesh kete tragjedi qe e dinin te gjithe por sua  thonin te tjereve...e te mendosh se atyre u lexohej emri cdo mbremje ne kapanon ne se ishin te pranishme e duhej te merrshin leje me dal ...Ato arratiseshin nga kapanoni per me u shtyp nga ndonjeZIZ kinez...dhe as nuk arrinin.

Vete nami i kurvllikut, qe i kane hapur, i ka bo te fantazojne meshkujt qe i vardiseshin, se nuk besoj se ka qene ndonje bukuri e rralle. Kjo sherbe si magnet burrash per femnat edhe sot.

 

perveç tmerrit qe e paska ndjekur te gjoren,i paska shkrujt edhe kadare nje liber-akuze :kjo eshte akoma me e tmerrshme !!! ça minjesh qe ka ushqyer ai sistem...

me ca merren shqipot....

Veshtire eshte te lidhesh fjalet per te komentuar mbas leximit te artikullit po mbi te gjitha mbas leximit te atyre deshmive te komentuesve ketu. Te dridhet mishi kur mendon se sa Ganimete ka pas ne Shqiperi, emrin e te cilave nuk do e marrim vesh kurre, sepse fati e deshi qe te dashuronin vetem me djemte a burrat shqiptare, dhe po keta djem e burra te dashuruar prej tyre ua kane shprehur mironjohjen duke i shtyre e peshtyre drejt vdekjes. Bukuria thone te vret, por keto heroina bukuria i paska vrare.

 

Nje monument do e kisha ngritur ne memorje te ketyre heroinave te bukura qe falen jete e dashuri dhe s'moren veç vdekje e perçmim.

Shpirtrat e tyre uroj te kene gjetur paqe!!

Juve te gjithe prapa deres se ganimetes me pare ne dore, dhe tash na boni kompententin.

smiley 

akoma su ngopet me komente plebeje, per nje vajze te pasur, te shkolluar dhe te dale, qe ne fund te fundit, i desh qejfi e beri ate qe i desh qejfi.

Kjo eshte fraze aristokrate patricesh romake qe sipas germimeve arkelogjike kane krijuar qytetin e Tirones.

 

Dy rruge kishte e gjora Ganimete,o spiune,o vdekjen,ajo zgjodhi rrugen me te bukur,ate te paqes me vetveten!smileysmileysmiley

Ruzhdija ka te drejte. Po, ato qe shkruan jane pak ekstreme por ne fakt jane te dezinjuara per te prekur sensibilitetin apologjist te peshqeve. Nuk ke nevoje per fjale tjera perveç  "pasuri," dhe "plebenje" per te vrare shtresat e ndergjegjes komunisto-diktatoriale. Kurveria dhe prostitutizmi i Ganimetes nuk jane aq domethenese sepse siç thote edhe ai vete "te gjithe prapa deres" se saj qendronit; kuptohet figurativisht. Keshtu qe bejeni dhe ju nje mundim per te respektuar nje femer qe la jeten per te shpetuar nga ajo rrethane poshteruese ne te cilen ndodhej. 

Me mirekuptim.

Ruzhdija ka te drejte vetem per ata qe literalisht i kane ndenjur kurves mbrapa deres me pare ose pa pare ne dore.

Ka njerez qe nuk e kane bere kete pune ne asnje sistem, dhe as nuk u shkon ndermend, dhe ju duket gjeja me e neveritshme ne bote, me keq se t'i zesh pusi si kriminel nje personi per ta vrare.

Keta njerez nuk mund t'i futesh ne thesin e te tjereve as figurativisht, aq me teper qe figurativisht thesi behet shume i madh, sidomos sot ku futen brenda edhe lesbiket.

Kjo eshte per ty Kopshtije.

Kurse per ty dhe te ngjashem me ty ne vazhdim:

kush do te beje snobin ose snoben duke na treguar vlerat e kurverise neper komente si "profesioni me i vjeter ne bote", nuk ben gje tjeter veçse tregon se intelektuali i shquar modern eshte profesioni me i ri ne bote filluar si zanat kurve ne sherbim te çdo pushteti dhe mode moderne, diku aty nga gjysma e pare e shek. 17-te.

Kjo shpjegon simpatine e letrave per kurvat ne krijime letrare, filluar qe nga "Zonja me Kamelie", te ngjashmit nuhaten dhe spitullohen midis tyre.

 

Nuk ka kurveri me te madhe se ata njerez qe bene spiunlliqet me te ndyra gjate diktatures dhe nje dite te bukur dorezuan teserat e partise duke thene se na paskan qene te persekutuar,pfffffffff rrace e keqe!

Lavdi femrave me shpirt te lire  qe rane deshmore per lirine qe gezojme sot.Modele me aspirata lirie pa te cilat jeta dhe leterisa do te ishin nje shkretetire.  Pa Helenen e Trojes nuk do kishte Iliade.
 

exactement Spiritus. 

Lavdi qofte letersise se begate me Helen of Troje si model i lavdishem qe e ka begatuar edhe jeten reale mbushur plot me porca troia!

 

smiley nje komunist-diktatorialist i fshehur nen petken e antagonizmit te pergjithshem. me ne fund e kuptova.... smiley

Vargu i pare i Iliades duhej te ishte: kendo o muze, embelsine e pjeshkes se Helenes .Po s'mund te dilte jashte logjikes maskiliste andaj e nisi me zemerimin e Aqilit.

Po keto femrat e "lira" sikur binin ndesh me moralin proletar? Qysh kur komunistet e Shqiperise na u bene liberale alla-soj?

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).