Duke marre shkas nga ngjarjet e diteve te fundit, Fatos Lubonja aludon per nderthurjet e politikes me krimin.

Prej rrjedhjes se informacionit nga hetimet qe po behen pas arrestimit te Julian Sinanaj, eshte bere e ditur se Sinanaj ka thene se tritoli qe u gjet ne 13 dhjetor 2013 poshte makines se prefektit te Vlores, Besnik Dervishi, ishte porositur nga Marjon Mitro. Prefekti vete eshte mjaftuar duke thene se vlonjatet e dine se cilit klan i perket Mitro, dhe qe ai incident ilustroi se "krimi i organizuar mund te preke edhe nivele te larta".

Eksplozivi poshte makines se Dervishit u zbulua kur ai po e fuste makinen ne Kryeministri, por me gjasa ishte montuar tek makina e prefektit qe ne Vlore. Gazeta Shekulli e raportoi atehere lajmin me kete titull: "Bombë prefektit, një ditë para shembjes së pallatit Jon".

Tashme pas arrestimit te Mitros mediat raportuan se ai eshte ish-punonjes i bashkise se Vlores. Kryebashkiaku i Vlores Shpetim Gjika pohoi se Mitro ka punuar ne inspektoriatin ndertimor te qytetit dhe komentoi thjesht duke thene se Mitro ka qene korrekt ne detyre. Mediat gjithashtu raportuan se Mitro ka nje lokal ne Vlore me emrin "Wallstreet" dhe se ne valen e prishjes se disa ndertimeve ne qytet ishte perfshire dhe parkingu i ketij lokali. 

Duket se, duke pasur parasysh keto, si dhe perkimin e ketij incidenti dhe ceshtjeve te tjera (si padia ndaj Gjikes, prishja e pallatit "te Bashes", etj) me nderrimin e pushteteve, Lubonja pothuajse e thote hapur hamendesimin (jo vetem te tij) se hapja e peteve proverbiale te tritol-lakrorit ilustron midis te tjerash (me rastin e incidentit te Dervishit) lidhjen e politikes me krimin, si dhe acarimin e luftes se klaneve biznes-politike midis tyre.

Hamendesimi i lexuar here direkt e here midis rreshtave te artikullit te Lubonjes eshte qe, sa i perket Vlores, pas ardhjes ne pushtet Rama vendosi te beje 'krushqi te reja' dhe per ceshtje konlikti interesash/klanesh e hodhi Gjiken poshte rrotave te prokurorise, dhe se klani disa vjecar i pushtetit vendor te Gjikes e paralajmeroi pushtetin e ri te Rames me tritolin e vene poshte makines se prefektit Dervishi. 

Thote Lubonja: 

Besoj se për të vërtetën që duhet parë në sy flet shumë “kërcënimi” që i është bërë prefektit të Vlorës, Dervishi, me vendosjen e tritolit në makinën e tij. Ai na flet edhe për shumë bomba e ujqër të tjerë. Leximi im për këtë ngjarje është ky: aksionet e qeverisë me shembjet e ndërtimeve të kundërligjshme (ku fus edhe atë të pallatit me pronar vjehrrin e kryetarit të PD-së, Basha) kanë prishur ekuilibrat e sistemit të ngrënies nga ujku dhe me ujkun në Vlorë. Nuk do shumë mend për të kuptuar se “klani” për të cilin foli Dervishi është klani i kryetarit të Bashkisë që, sipas meje, i ka lejuar ato ndërtime me parimin “të hash nga ujku”. Prandaj dhe lëshimi para disa kohësh i Gjikës në duart e drejtësisë nga ana e socialistëve nuk mund të jetë pa lidhje, direkte apo indirekte, me këtë kërcënim. Kemi të bëjmë me mesazhin e krimit të organizuar e të lidhur me politikën që kërcënon qeveritarët e rinj të mos u prekin interesat sepse, përndryshe, i presin bombat.

Teori te tilla perfliten shpesh 'nga populli' pas ngjarjeve te caktuara, por ama thene keshtu keto jane akuza te renda dhe ne nje vend perendimor p.sh. nuk do leshoheshin kaq lehte nga nje eksponent i medias pa patur ndonje prove apo konkrete qe lidh X person me Y ngjarje. Per arsye pasojash (paditjesh p.sh.), por dhe per standarte gazetarie, keto akuza pa prova te tilla nuk do ishin botuar gjithsesi nga nje gazete e njohur perendimore. Nga ana tjeter, ne nje vend peremdimor keto ngjarje s'do te ndodhin pike se pari, ashtu si nuk do te ndodhnin rrjedhjet selektive nga Prokuroria e Policia per cdo hetim te nivelit te larte qe behet ne vend, apo ekspert-vleresimi si te pavlefshme per te paktat prova qe dalin mbi uje per 'kokat', sic ishte video Meta-Prifti. Njeheresh, nuk do kishte nje frustrim me shetin dhe drejtesine ne ate pike sa te konsiderohej thjesht e pamundur demaskimi i 'kokave te medhaja' te krimit dhe korrupsionit me rruget 'korrekte' te medias dhe organeve tfe drejtesise.  

Lubonja aludimet nuk i ka bere troc fare gjithsesi; duket se ka vene mend nga koha kur, pas disa aludimesh me specifike, Nikolle Lesi u ngrit dhe i shkoi tek studio e Blendi Fevziut duke e kercenuar ne transmetim te drejtperdrejte. Megjithate, Lubonja thote boll dhe keshtu:

Kushdo që kërkon të kuptojë në këtë histori pak më thellë se sa mënyrën si i prodhonte bombat i arrestuari Sinani, nuk mund të mos e lidhë këtë reagim të opozitës me faktin se në pallatin që u shemb në Vlorë kishte një bashkëndarje interesash midis kastës politiko-ekonomike socialiste të Vlorës dhe njerëzve të ish–maxhorancës kundër interesave të të cilëve qe angazhuar, me shembjen e pallatit, prefekti Dervishi. Në këtë kontekst, “bombëvënësit” dhe “shpërthimet” apo “mosshpërthimet” e bombave të tyre nuk janë gjë tjetër veçse vazhdim i politikës me mjete të tjera. Me fjalë të tjera, kontrolluesit deri dje të sistemit të “ngrënies nga ujku dhe me ujkun” ndihen sot të kërcënuar dhe kërcënojnë.

Duke qene konsekuent me qasjen 'baraslargonjese', Lubonja ve ne pah dhe pohimet e opozites (PD) ne ate kohe ne lidhje me incidentin e tritolit tek makina e Dervishit:

Është emblematik edhe reagimi i opozitës në këtë kontekst. Deklarimet e saj se kishte të dhëna të sigurta se bomba ishte vënë nga vetë Dervishi dhe të tijtë për të justifikuar blindimin e pushtetarëve, si dhe për të larguar vëmendjen nga problemet e vërteta që ka vendi, doli se ishte një akt i pastër depistimi që, sipas meje, meriton jo vetëm një ndëshkim moral, por edhe hetim ligjor.

Tek pjesa e tjera te artikullit te tij te titulluar "Ujkun e kemi prapa deres" Lubonja flet per lidhjet e supozuara 'demokrate' te Gjikes sa i perket pallatit Jon, dhe per me teper ai i cileson qendrimet e disa eksponenteve te opozites/PD-se ndaj incidenteve te muajve te fundit si inkurajuese ndaj krimit. 

214 Komente

Dmth gjibi po ben analizi per situaten e rendit. smiley

O xhibo, po prape me Lubonjen mer daj...??? Po si nuk le artikull te tij pa pru ne peshk.... Kaq shume, ju paskan bo per vete teorite e tij baraslarguse apo njollosbaltosese te tija...???

qe kur thote se :

......Prandaj dhe lëshimi para disa kohësh i Gjikës në duart e drejtësisë nga ana e socialistëve nuk mund të jetë pa lidhje, direkte apo indirekte, me këtë kërcënim. Kemi të bëjmë me mesazhin e krimit të organizuar e të lidhur me politikën që kërcënon qeveritarët e rinj të mos u prekin interesat sepse, përndryshe, i presin bombat....

tregon se sa koherent eshte vete Lubonja... kesaj i thone, se edhe ti po i ketij grazhdi je... me se ma potise gomarin... Se Gjika, po hetohej qysh ne kohen e Salistanit, kjo nuk te ndikon fare tek ty, se kur kritikojme partite politike ne qe nuk duhet te nderhyjme ne sistemin e drejtesise, prape as kjo nuk te tregon asgje ty....dhe kur partite nuk nderhyjne, ti ben namin se ja e hodhen qingjin ne kopene e ujqerve.....epo nuk di robi se si te gjykoje me ju llubonjistet dhe xhibistet....Po lejini mer keto silogjizma, lejini, se nuk jeni koherente fare, po fare ama....me ato qe keni kritiku me pare... Baraslargimi dhe njollosja e te gjitha paleve njesoj eshte njesoj si me voten e bardhe...qe nuk du asnji, por as vetja ime nuk me pelqen fare... ndaj hajt te bojm i dore anarrshi....

eshte pensionist edhe ai, duhet t'ja falesh manine per politike.

Flet shume por s'thua gje hic, shoh thjesht shkume ngjaliste. Trecereku i komenteve te tua dhe te militanteve te tjere mund te hiqen nga nje teme/artikull e vihet ne nje tjeter sepse (s')qendrojne po njesoj.  

Gjika, po hetohej qysh ne kohen e Salistanit

Gjika mesa me kujtohet eshte 'hedhur nga autobusi' ramist pasi ngjaleanca fitoi zgjedhjet...nese kujtesa me genjen, me korigjo me nje reference artikulli online. 

ti flet shume dhe nuk thua gje...edhe une flas shume dhee perseri nuk them gje.... hajt te hame ndonje lesh t'embel nashi...

ke aq shume vetevleresim, sa bie ne sy qe ke ra n'dashni me veten...

Ne fakt, ajo bomba qe nuk plasi ne Kryeministri, qe ishte poshte makines se prefektit, mundej te ishte edhe nje kercenim, thjesht per t'iu thene qeveritarve, se; ne jemi ketu. Te pakten une keshtu e kuptova. 

"nje kercenim, thjesht per t'iu thene qeveritarve, se; "ne" jemi ketu."

kush "ne" , Pjero? behu me i qarte te lutem..

Beluloooo, "ne" dmth "ata" , qe kane vene bomben paralajmeruese. Se vete fakti qe bomba, nuk plasi, tregon se ata qe kane vene bomben, kane dashur vetem te kercenojne, te bejne ndoshta presion. 

lubonja eshte me i keq se sa anal-istet e sms-ve,sepse ky do te haje nga te dy palet,duke i gjuajtur me pambuk ne menyre qe mos ti ngelet hatri asnjerit.  njeri pa bythe

Po cfare duhet te beje o njeri me bythe? Te mos shkruaje me e te ngeli pangrene? Apo te mbeshtesi nje nga dy te keqijat dhe te haje me njeren pale? Te behet legen? Si thua ti? C'goditje me pambuk?! Lubonja po thote qe keto jane banda te lidhura me krimin dhe qe te luftosh krimin duhet kurajo! C'pret ti tani, qe te marri armet Lubonja? Po ç'ja fusni pordhes kot! 
 

jo jo, ky e ka fjalen per kta dhjetra te tjere qe po ja cjerrin masken krimit te organizuar ne shqipri. Thjesht nuk i vjen asnje emer ne mend

Sekretari i DASH, John Kerry deklaroj ne Mynih se;“Në Ballkan, interesat e oligarkëve duan të mbysin opozitën politike”

Aspiratat e qytetarëve janë përsëri cenuar rëndë nga korrupsioni, interesat e oligarkëve - interesa që përdorin paratë për të mbytur opozitën politike dhe disidentët, për të blerë politikanët dhe median, si dhe për të dobësuar pavarësinë e gjyqsorit...".

..ne vend te pare si gjithmone renditet shqiperia;bljerja e votave ne zgjedhje,bljeraja e deputeteve pas zgjedhjeve,blerja e medjave( shtepia e M.nanos)dhe goditja e dizitenteve brenda partive. smiley

 

Rovena Serjani, vajza e tezes se Sajmir Tahirit, eshte bashkeshortja e Ilir Karcinit, biznesmenit te gazit qe porositi vrasjen e rivalit te tij biznesmen te naftes.

Tani po kuptohet se pse policia nuk ka dashur te pranoje deshmite e te penduarit ne fillim.

Lubonja ne vend qe te mbllacise perralla te beje ate qe duhet te beje nje qe i thote vetes gazetar, te denoncoje krimin qe ka kapur qeverine.

Lubonja ne vend qe te mbllacise perralla te beje ate qe duhet te beje nje qe i thote vetes gazetar, te denoncoje krimin qe ka kapur qeverine.

Ndoshta jo te gjithe kane dosjet e te tjereve sic i keni ju.

epo kur s'ka dosje, le ta mbylle halen. 

Vajza e tezes thoni... Po thuajeni hapur, kushërira e parë.
(Duke e marrë të mirëqenë pohimin tuaj, se mund edhe ta përgënjeshtrojnë.)

Çfarë do të shpjegonte fare mirë edhe "budallallëkun" e policisë, e cila nuk e paska marrë parasysh informatorin menjëherë, por vetëm në një moment të dytë...

Anti; " ....Rovena Serjani, vajza e tezes se Sajmir Tahirit, eshte bashkeshortja e Ilir Karcinit, biznesmenit te gazit qe porositi vrasjen e rivalit te tij biznesmen te naftes..." 

 

Tek Peshku, tek ky blog, meson shume mbi marrdheniet dhe relatat e njerzeve me pushtet smiley

po pse mer, Lubonja eshte zyrtarizu si zeri opozitar? apo ju s'keni bythe per vete dhe po motivoni Lubonjen kshu?

Jo jane akoma me te lezetshem se kaq. 

Thone hajdeni votoni e na mbeshtetni, po nqs njeri i akuzon per menyren se si bejne politike kritikat nuk ia pranojne. 

Shefi i komisariatit të Durrësit, rezulton se për 8 vite, ka qenë shoferi i biznesmenit të arrestuar si i dyshuar për porositje të vrasjes së rivalit të tij. Drejtori i Policisë i qarkut të Durrësit, është mik i ngushtë i po këtij biznesmeni. Tani të gjithë e dimë, se anëtari i bandës së vrasjeve me pagesë, tentoi të bënte denoncim në Policinë e Durrësit për krimet e kryera dhe krimet që do të kryheshin. Policia e Durrësit, nuk e mori parasysh denoncimin e tij, dhe anëtari i bandës që bëri të mundur zbardhjen e rrjetit kriminal që vriste me pagesë, u detyrua të vinte në Tiranë e të shkonte në redaksitë e medias. Sot, është e qartë se anëtari i bandës që vendosi të bashkëpunonte me policinë, ishte në rregull mendërisht, por në rregull nuk paskan qenë dy drejtuesit e Policisë së Durrësit, të dy të lidhur ngushtë me biznesmenin e dyshuar si porositës i vrasjeve.

Me ardhjen tuaj i nderuar Anti-tank , jam i gezuar sepse edhe njehere leftGOPJA me digjon dhe respekton .Ne morine e Debileve matrioshka fatakeqe , vendosi ta "asgjesoje " Poetin smiley dhe te bjere nje lloj tjeter Debili por me afer "kara - jozit" !

Lavdi paste Chipi Poet qe sherbeu here si Pllake Gramafoni e here si lekure Farakungulli qe peshtynte leftKOPEJA tek PPU , sipas porosive te "Na kem Feisin e Bukit or tie " I perkohshem kujtimi !

Mirserdhe leftKOPE me dorodolecin elektronik  Anti -Tank !

hahaha dhe un vrisja mendjen c'ndodhi me poetin e madh 

Dhe perseri, pavaresisht dyshimeve e akuzave, te lidhur apo te kapur, Policia e Shtetit arriti pas 8 vjetesh te fuse mbas hekurave ca vrases. Ky eshte fakti qe duhet te gezoje miletin deri ne kapjen e pjeses tjeter te grupit apo grupeve te tjera.

Urime policise qe i arreston edhe njerezit e vet, kjo eshte era e shtetit.

nuk jane gje vrases perversa ne seri, qe popullit i bejne dem. jane vrases me pagese qe vrasin njerez te korruptuar (ne mes tyre me afera te pista parash) ne me te shumten. pra populli i thjeshte as fiton as humb gje, pra s'ka pse gezohet. 

bile nga mungesa e ketyre vrasesve, jo veç empirim por me teper MBRETERIM te mafiozeve do te kete. 

Domethene me mir ti kishin lon perjashta thu zotrote, se tani do ja u paguj supen taksapaguesi Shqiptar.

Sigurisht qe terrorrizojne popullin ne rradhe te pare e i bejne shume dem, por jo popullit francez ku jeton ti. Sa per mafien, Politika e 23 vjeteve krijoji vetem biznesmen te kriminalizuar ne Shqiperi dhe populli i adhuroi: Eh sa lek ka bo ai.... ka qene thenia me e shpeshte keto 23 vjet.

Po fillut keshtu edhe une jam ne krushqi me Sali Berishen smiley Dhe sic e dini miratimi i Daljes ne Fotografi te sh Sali me Hoxhajt eshte urdher i Sulo Gradecit .Lopet e NRGJ se PD-hit ...muuuuuuuuuuu vijne te paret !

Po Xhibole mo ci vini re . " La nje koment aty " smiley Prape nga peshtymorja Panoramam per te bere analize .Dhe nga kush e pse ? Nga babi vet i  "dy te keqijave " ose  " " barazlargimeve"

Lubonja edhe sikur te zene Saliun vete duke i vene Bombe ne Makine , prap te nesermen do beje artikuj ..."Se dy bandat zotrie "

Si nuk guxon ky lloj Robi ta vecoje Njehere e pergjithmone se
Magazinieri Tritolit , Furnizuesi , Pregatitsi dhe Licensusi i kontigjentit tritol venes , organizatori , Planifikusi dhe venesi Direkt i tyre eshte Mentaliteti Berish Bajraktarit per Shtetin dhe Shoqerine , Edukimin dhe Ekonomine !!!!

Te pakten me eksperiencen e vet .ne vend qe te ANALIZOJE ( dyshoj per aftesi , me shume se sa xhibole pelqyese ) Perse ndodh kjo .A po i shkaterrohen Themelet pasurise se vene nepermjet Krimit ? A po vihet nje Shoqeri e TERE ne mentalitete proverbiale te Popujve te Qyteteruar ..drejtesia Vonon po nuk fal ?etj

Ne vend qe te shprehe  te pakten me mendim krah nje shoqerie te tere,  te ndieje veten te Rilindur dhe te nxise te mos nderpritet , zbret ne nivelin e arixhofkave me ..jo dervishi , jo Gjika ...jo Po Xhibolja me artikujt e tetevjecares tek PPU ...Amen

Vazhdon niveli i PPU te zhytet ne llumin e mediokerve dhe xhibonjizmave ..HaVall !

Po fillut keshtu edhe une jam ne krushqi me Sali Berishen 

smiley

Je i madh...!!!!

Ziko e ka pohu disa here qe e ka te vetin, ose ne rreth miqesie salen. Pra nuk besoj se e ka thon me sarkazmen e vet proverbiale.

Nein! Kurre!

Je shume e re Kopshtare per te thene Kurre . Kjo te heq pike edhe nga ndieshmeria substanciale Poetike qe perfaqeson . Jo kaq  e prere . Me amel !

Po jo pra. Vetem ate gje nuk e pranoj. Kurre, kurre, dhe kurre!!!! 

Cdo sulm qe te behet Idriz do ta luftoj me kembengulje!! 

Pastaj, kam rezerva te paimagjinueshme embelsie persa te perket ty... smiley

 

Trandafila edhe une per JU smiley . Mbrome dhe mos me le ne dore te Armikut qe me esht sulur si ...Si rrufeja mbi ty do te sulem / o Gjakpires o gjakatar ...Rigoleto smiley

E c'do te ishte nje rob si une pa nje  " engjell mbrojtes "  Gjithmone do shprehej Gabim ! Kurre ...le te behet Ura e Bashkimit te Lirikeve ne mbrojtje te "te pambrojturve "  Thote korbi " Kurrrrrrrrrrë mëëëëëëë"

 

Nga babi vet i  "dy te keqijave " 

smiley  smiley

s'kom ca te them, i kom harxhu te gjitha. 

Kisha tere keto dite qe cuditesha si eshte e mundur qe ka kaq pak komente nga media dhe politika rreth ketij vrasesi serial qe eshte kapur. Duhet te ishte lajmi kryesor per dite te tera. Ok tani jane icik me te qarta, duket qe kane lidhje te dyja krahet e politikes, e prandaj po bejne cmos qe te kalohet sa me shpejt. 

ja se ia qit lubonjka nji e nga nji smiley

smiley

me hipnoze regressive smiley 

Ai do jete me fat nqs jeto per ta taku Lubonjen, tani eshte barre per te dyja krahet. Kur ndryshojne kushtetuten brenda nates, imagjino ca mund ti bejne nje killeri qe te dy kane interes t'ia mbyllin gojen. 

a i vrare... smiley Lubonja te hoqi cudine? 

jo, lajmet e ketyre 2-3 diteve 

Pothuaj te gjitha punet e pista kane autor bisnesmen dhe politikan, gjyqtar, police e prokuror. Dhe te gjithe e din se cfare ndodh, te gjitha mediat, te gjithe te interesuarit, edhe shumica e njerzve me nje minimum inteligjence. Vetem "analistet e pavarur" nuk i dine, as polica nuk di gje, etj etj. 

Per te ndryshuar gjendjen duhet te kesh guxim ne rradh te pare, guxim qytetar, ndergjegje qytetare dhe force karakteri. Te cilat mungojne ne Shqiperi, sepse njerzit jane te shushatur nga frika! 

Tani dy rruge ka: ose te pranojme fatin tone te lig, dhe te "vdesim si burrat" nen jorgan, ose te tregohemi pak me shume qytetar dhe trima!

Ka plotë qytetarë, edhe trima, në Shqipëri, akoma më shumë jashtë, problemi është se ka edhe vemje, sikundër e shikoni edhe vetë dhe ilustrojnë disa tipologji komentuesish këtu.

Lubonja eshte i lire te beje te "barazlarguarin" (koncept absurd qe as Lubonja nuk e di se c'eshte) apo dhe te flase per bageti e bujqesi por ne kete rast, ky ka marre krah edhe pse nuk e pranon, ka marre krahun e te fortit dhe pushtetit ose te se keqes. Kur e keqja te mbin ne dere, duhet te merresh me te keqen, seksin e engjejve mund ta shqyrtosh dite tjeter. Mosmarrja krah ne situate te tille eshte ne fakt marrje krah, eshte te vihesh perkrah te keqes duke e relativizuar ate me se paku.

Krimi ka kapur qeverine dhe Lubonja qe thote se shqetesohet per interesin publik duhet te merret me kete, perrallat dylekshe me barazlargime ti lere per me vone ndryshe nuk ndryshon shume nga Mero Bazet apo Lorenc Vangjelet.

O Poeto, krimi ka kap PD-ne e prandaj jeni ne opozite e nuk po dini te merreni vete me ate. Hiqni njehere Berishen pastaj keni goje tu flisni shqiptareve si alternative e paster. 

Mblidhuni Ju o te barazlarguar / Ju shkrues e lexues anembane

Sot bucet Xhibonjpenazjarrleshuar / qe do shkatroi Padrone e Tirane

Ne se me te vertete ka njerez te Demshem ne ate vend , ne se ka teori e grupim karirIstesh e  hipokritesh , frikacakesh  pa vlere qe po nderhyn   me dengelezime , jane pikerisht keta te Barazlarguarit , si ushqim dhe dalje jashte e Babaspait ose"  fytyregrijte " qe Historikisht nuk kane Vlejtur dhe nuk vljne per asgje

Perse ? Sepse asnje njeri nuk i kupton se cfare DUAN pervec turfullimit si "revolucionare grij " qe populli yne Heroik , Punetor , Shtypshkrimdashes po pak veshderr i ka stigmatizu prej kohesh " as mish as peshk " !

 

barazlargimi do te thote ruajtje status quo-je.

qe ne kete rast do te thote mosdenim.

nqse denimi kryhet, barazlargesia do te thote betonim i pales ne pushtet (Rames).

kaq e thjeshte. dhe tosja e di shume mire kete.

ps. barazlargesia mund te llomotise gjithe diten, por dy paleve te barazlaruara u ha moone. mqse thone qe ljubo ka pas qen student fizike, para se te prashise per nje cope buke, sic tha nje me lart, le te beje nje skice te thjeshte me vektore, dhe do shohe qe nuk i luan as qimen dy forcave per te cilat flet. ne gjuhen e popullit spiun shqiptar qe e dorezoi tek komunistet, kjo quhet qe as te qi, as te leshon. per kete eshte bo mjeshter nderkohe ky ligavec!

Icik si heret me e rifillu kete debatin se zgjedhjet jane 4 vjet larg, po nqs ti e kupto ashtu "barazlargimin" e Lubonjes nje rob qe psh nuk bi dakort me ty eshte Kerry qe deklaroi ate qe e kane thene shume e shume te tjere, perfshi Lubonjen. Pra qe ne vendet e Europes Lindore po krijohen dhe po forcohen disa regjime hibride ku pushteti eshte gjithmone e me i perqendruar ne duart e nje klase politike dhe oligarki ekonomike gjithmone e me elitare. Kjo e fundit gjithmone e me shume nuk pranon ta dorezoj pushtetin e saj. Ne kete klase politike ne pergjithesi ndarjet e majte vs. e djathte nuk ekzistojne. 

pra ljubo eshte si kerry? apo kerry si ljubo? kjo e dyta besoj...

Kerry dhe Lubo jane si shume te tjere qe shohin nje fenomen icik me te rrezikshem se lufta Rama v. Berisha. 

Kerry dhe Lubo 

smiley

OK, OK. Cheers. 

smiley

Po ti e di vet ku shpenzohesh . Ftesa per Derstile smiley Pune internetaxhijsh pa kocke .! Se usa zotrie .. Te pakten te jen ne nivelin e sanderit ..se Kroacia zotrie ..

Edhe Xhibolja e ka kuptu dhe ka zbrite "se Pd-hi zotrie "

yep.... njerezit kane nevoje per nje 'shtrige' pa lidhje majtas-djathtas per te shfryre inatet... smiley

Pra qe ne vendet e Europes Lindore po krijohen dhe po forcohen disa regjime hibride ku pushteti eshte gjithmone e me i perqendruar ne duart e nje klase politike dhe oligarki ekonomike gjithmone e me elitare. 

Po qe te kam zili per navitetin qe ke, e di? E ke jeten me te thjeshte! Po ku ka vend ne bote qe pushteti nuk eshte i perqendruar ne duart e nje klase politike dhe oligarki ekonomike gjithmone e me elitare? 

E kush e paska thone ket? Kerry?? Kerry, qe nuk ka punu nji dite ne jete te vet dhe qe arritja e vetme ne jete eshte qe arriti te martohet me nje "princeshe" te klases oligarkike amerikane. Kerry, smiley

Te kam zili Endrito, per zotin!

Ja ilustrimi i verberise shqippolitike ne fjale. Thote Roni bibironi qe jeton ke amerikoni:

Kerry, qe nuk ka punu nji dite ne jete te vet dhe qe arritja e vetme ne jete eshte qe arriti te martohet me nje "princeshe" te klases oligarkike amerikane. 

Pune dhe arritje s'eshte vetem te presesh dru, ose te puthesh bythen e Rames/Berishes, edhe kur s'ja ke nevojen per pune, si puna juaj.

Sikur vetem fakti qe ka luftuar nuk mjafton t'o quhet ketij shtetasit amerikan, Kerry-t? Po aktivizmi me pas, apo senatorlleku, apo posti qe ka tani ne krye te Departamentit te Shtetit, s'quhen pune dhe arritje keto? Apo ec bjeri me top thjesht per faktin qe ato qe tha Kerry per Ballkanin ne pergjithesi mund te preken per rrjedhoje dhe ngjalesistemin? 

Sa ju pret shpata ngjaliste mer, me nje te hapur te krahut e prisni m'dysh Lubonjen bashke me Kerry-n lol

Ja dhe deklarata e PD-se per rastin ne fjale, per eksplozivin e makines se prefektit ne Kryeministri:

“...Burimet tona sigurojnë se z. Dervishi është ftuar nga garda për të futur makinën aty ku nuk duhej dhe ka deklaruar vetë se ka parë diçka të dyshimtë.Të gjitha të dhënat tregojnë se kemi të bëjmë me një inskenim teatral.

 

...Akti i sotëm tregoi se me shashka tenton të justifikojë shtimin e blindit dhe shumëfishimin e rojeve, por siç tashmë thonë qytetarët, Rama ka lindur në oturak dhe kot e ka se nuk bie rrufeja mbi të.

 

Ngjarja e sotme nuk është vetëm shumë zhurmë për asgjë, por edhe një tymnajë e radhës për të larguar vëmendjen e publikut nga projekti i Kryeministrit për rritur taksat e për të ushtruar trysni ndaj biznesit.

 

Partia Demokratike i bën thirrje Prokurorisë ta zbërthejë dhe ta zbardhë këtë skenar të denjë për filma policesk.”

Nuk e di nese kjo deklarate perben arsye per hetim apo reagim nga Prokuroria, po gjithsesi e ben mese te kuptueshem qendrimin e PD-se n'Peshk (me keta qe nderrojne nofke cdo tre muaj) per rastin ne fjale, apo per Lubonjen.

Nderkohe Gazeta Dita nuk pipetin per lidhjen familjare te Tahirit por shkruan per lajmin e lumtur qe Rama ja kaloi Berishes dhe ne Facebook. Faleminderit Fejsi i bukit (TM Vlera), faleminderit Dita, faleminderit Rama!

tahirin e shkrete, se eshte bo per gjynof, e bene edhe hasem me te vetet. smiley 

per barazlargimin na e ka lon mesimin Skenderbeu para vdekjes, me ato thuprat. po u barazlargut nga te gjitha thuprat tha, edhe te doni me i thy te gjitha pernjehere, kontin ndoc rroku keni me thy. per me shume pastaj, foli Fisheri me gjasen maksimale (max likelihood).

 

shume te zgjenjyer komentuesit nga niveli analitik i fenomenit nga pena e arte e lubonjes. smiley

na thau krahet dreqi smiley

si u tha mer, jeni banda, te dyja palet, u tha. nc nc nc... "u tha nje fjale qe u keputi shpirtin" smiley

sinqerisht, hap peshkun, dite e djele, kohe e bukur vere ketu, dhe lexo qe lubonja eshte e barazlarguar.. nuk isha e qarte se kush e kishte justifiku kaq shume: xhibi ?!?! 

Per hir te vertetes ketu Lubonja ka qene me i sakte dhe praktik se asnjehere. Asnje filozofi, asnje proverb, asnje citim i famshem.

Keto citimet jane nje nga gjerat qe as une nuk ja kam qef. Nuk trego zgjuarsi duke citu njerez apo libra qe te tjeret ose nuk i dine ose u kushtojne pak rendesi. Merru llogjiken, aplikoje per Shqiperine. Kaq mjafton. 

hunter, ti je dhe i letrave. deduksionet e lubonjes jane siperfaqesore pa asnje peshe ne kete rast. si e lexova une: lubonja nuk ka takat te jete i paanshem. per elitat ne shqiperi, keto pohime qe ben vrasesi i paguar, eshte sikur ju eshte vene tritol ke dera, jane hutu e nuk po gec-mec njeri. e ben edhe lubonja kete pohim. po vete lubonja, si pjese e elites se shoqerise, ca po ben. ja ben ca vezhgime. eshte shume i parashikueshem. shkrimi i tij i rradhes do jete, kur ti therrasi mendjes, se ca ka shkrujt der tani, do jete i tipit, nga kontaktet e mia, se me ka thene njeri mua, arrij ne perfundimin se... dmth thashetheme ose gjera qe njerezit i dine dhe nuk kane nevoje tua thote ky. 

lubonja eshte pale me keta sepse eshte ekonomikisht i varur nga sistemi. po te donte te ishte i pananshem, dhe ta perdorte zgjuarsine, pa ja falur shpirtin shejtanit, hap nje OJQ me ca pare nga jashte, dhe bej ate per te cilen do te ndertosh imazhin tend, mendimtarin e paanshem. po edhe rrogen nga mediat te pushtetit ekonomik dhe politik, dhe te kerkosh te shitesh si i pananshem, eshte pak e veshtire me e kaperdi. prandaj dhe argumenti i tij, sado elokuent te duket, eshte i kompromentuar. 

me pare nga jashte do te jete akoma me keq, do behej ekstremist. keshtu eshte i parrezikshem, sa majtas sa djathtas deri sa te vdese dhe te harrohet.

Mos harro nje gje, Lubonja nuk eshte politikan. Une e ti nuk votojme Lubonjen e Lubonja nuk na qeveris e nuk do te na qeverise ndonjehere. Keshtu qe dhe "llogaria" qe i kerkohet shpesh Lubonjes dhe te tjereve si atij duhet te jete ne proporcion me pushtetin dhe pergjegjesine qe ka. Mbi te gjitha kjo lloj llogarie e ashper qe kerkoni ju i kerkohet atij qe ka pushtetin, pra klases politike. 

atij i kerkojne llogari, vetem ata per te cilet shkruan. 

Endrity, kete qe iu thua ti ketyre, ua kam thon une para disa viteve, para disa muajve, e ua them gjithmone, se fajin nuk na e kane analistet, por politikanet drejtues, vendim-marrsit siç quhet rendom. 

po ka ngrene Lubonja buke me para te ketyre nga jashte sa te duash. Lubonja, Rama e plot te tjere si doren qe ju jepte per te ngrene kane pasur Sorosin. Qe ketu edhe Lubonja eshte bere edhe me keq se cka qene, eshte per shoqeri jo vetem te hapur, por te shqyer fare. Prandaj del e shkruan qe une jam gej, por e ka te pamundur te dale e te shkruaje ndonjehere se une jam shqiptar apo ndonje gje tjeter.

ca llogjike!
po ti ose familja jote keni vdek per buke ne kohe te komunizmit sepse refuzonit bashkpunimin me dullen? 

Po Kollozit pse ja vune bomben?

Sinanaj duket se ka thene qe porosia per bomben e Kollozit ishte nga sekseret, vellezerit Mehilli, te cilet iken urte e bute dhe tani jane shpallur ne kerkim. Ky qe suksesi i papare per te cilin Tahiri pergezonte Policine, se ky arrestimi i Sinanajt u be ngaqe Policia s'kishte si ta evitonte, meqe denoncuesi shkoi tek Gazeta Shqiptare. 

Sinanaj per shume urdhera per vrasje e kercenime duket se ka thene qe s'dinte gje nga vinin se atij ja jepnin porosite vellezerit Mehilli. Po ke degjuar ti gje te theksoje kush ne media faktin qe keta u zhduken paq? Nga ana tjeter, ej, ec shifni si i harxhonte parate Sinanaj.

Nejse, back to Kollozi...sipas Sinanaj vellezerit Mehilli i kane thene atij qe Kollozi s'duhet te vritej, vec te trembej. Keto gjithmone jane sipas rrjedhjeve selektive qe shteti i ben hetimeve tek mediat. (dmth shteti ne vend qe te hetoje mbulon disa tipa me mjegull e zbulon ca te tjere me rrjedhje...nderkohe mileti peshknjalist eshte i frustruar me hetimet e Lubonjes lol)

Shqiptarja thote qe mundet dhe qe vellezerit Mehilli ta kene bere porosine vete se kishin ca konflikte me disa funksionare te ALUIZNI-t ne Vlore, pra e lidh me faktin qe Kollozi ishte ne krye te agjensise se legalizimeve (ALUIZNI).

Kollozi vete ne ate kohe e ka quajtur incidentin...terrorizem, natyrisht lol

Normal ama qe do kete hamendesime te ndryshme sa kohe qe shteti s'ben drejtesi dhe njerzit, bashke me mediat, merren me aq info sa jepen, te tjerat i hamendesojne. 

 

P.S. Tangentalisht hasa kete artikullin ku Shqip profilizon Gjiken dhe flet midis te tjerave per garen e tij me Kollozin per kryetar bashkie ne Vlore (maj 2011), duke permendur faktin qe ftohja e Gjikes me Ramen kishte filluar qe atehere:

Kanndidimi i tij [Gjikes] për herë të tretë në zgjedhjet vendore të 8 majit 2011 ishte i pashmangshëm, edhe pse u fol për një marrëdhënie të tendosur me kreun e PS-së Edi Rama. Në këto zgjedhje, Shpëtim Gjika arriti të korrë një triumf ndaj Ardian Kollozit. Pa qenë në aleancë me LSI-në mori 23,482 vota ose 55.34%, duke shtuar ndjeshëm rezultatin në krahasim me zgjedhjet e mëparshme. Mirëpo pikërisht kur u ndje më i fortë dhe krijoi një profil më të pavarur në qeverisjen e qytetit, pozita e tij nuk ishte aq e fortë në lidershipin e PS-së. Disa debate me kryetarin e Edi Rama thelluan mosmarrëveshjen mes tyre. Në Asamblenë e PS-së të janarit 2012, Gjika shpërtheu në akuza...

Ja dhe ca teatro nga Ministria e Tahirit per skandalin e Policise (pervec faktit qe shpjegon ministria punet e policise): 

Zyrtarë të lartë të Ministrisë së Brendshme, thanë dje për “GSH” se i penduari është paraqitur në Drejtorinë e Policisë së Durrësit, por për shkak se kishin dyshime lidhur me vërtetësinë e dëshmisë së tij, e shoqëruan drejt Tiranës, ku e lanë të lirë, duke e mbajtur nën vëzhgim.

 

“Personin në fjalë e shoqëruan drejt Tiranës drejtues të Policisë së Durrësit (konkretisht zv.drejtori i qarkut) dhe e kemi mbajtur nën vëzhgim derisa u bindëm që duhej të merrnim denoncimin e tij”, tha një burim i Ministrisë së Brendshme. I njëjti burim mohoi të kishte dijeni se një nga zyrtarët e lartë të Policisë së Durrësit ka qenë shofer i biznesmenit Karçini, por pranoi faktin se dëshmia e të penduarit, nuk është pranuar të dokumentohet që në momentin kur ka trokitur në dyert e policisë për të rrëfyer aktivitetin kriminal, të një prej bandave mbase më të rrezikshme që ka operuar në Tiranë, Durrës dhe Vlorë përgjatë viteve të fundit.

 

Nga verifikimet rezulton se një prej njerëzve që sot ushtron detyra të rëndësishme në Policinë e Durrësit ka qenë shofer i Karçinit dhe, duke pasur dijeni për hetimet që po zhvilloheshin për ngjarjet e fundit kriminale, ka penguar marrjen e dëshmisë së të penduarit N.Gj.. Një fakt i tillë duhet të hetohet nga Shërbimi i Kontrollit të Brendshëm, gjë që ende nuk konfirmohet nëse ka nisur. [Balkanweb

Kane kaq dite qe mendohen gjithe keta burra te implikuar ne kete mesele; nuk gjenin dot nje genjeshter me te ngrenshme dhe me pak bajate?

Tahiri e pati cilesuar perfshirjen e Policise ne kete mesele si goditjen me spektakolare ndaj krimit:

Bravo! Ky eshte shpirti. Kjo eshte Rilindja e Policise se Shtetit.

Na cau hunden era shtet keto 5 muajt e fundit...Rilindje atqu! smiley

Po me po. Atehere pse nuk shpetuan ate biznesmenin qe vrane me bombe ne Durres, mqs ky i penduari i shkoi ne polici 6 dite para atentatit?! Ta kishin marre seriozisht qe ne fillim ndoshta ishte shpetuar nje jete. 

Po gjynah o Xhib qe nuk ja paskan konfirmuar gazetes Shqiptare ... Kjo eshte per te vene kujen !!! Po plehra mbete duke prure !

nuk e kane besu, e kane lene te lire po e paskan mbajt nen kontroll...right...perfect sense. Cdo polici serioze kudo ne bote ashtu do kish vepru. Fajin e ka shish i berishes!

Cudi qe gjate kesaj kohe qe ishte nen kontroll ky i pari dhe po hetonin ceshtjen "ne teresine e saj", ai tjetri i futi bomben nen makine dhe vrau nje biznesmen.

po revolucioni (rilindja) do kete dhe viktima. Rendsi ka qe tahiri ben publik ne fb mesazhin e tij per shkelsit e ligjit dhe per berishen. Edhe populli kte pret besoj

Emigrant .Ja nje skenar filmi per dy Bandat dhe aktore te 'barazlarguarit " Variant

Nje i korruptuar ( xhibonja ) ne rradhet e strukturave te Larta mediatike por .......shperndan rryshfete nga te dy krahet si Lobiste  dhe nxit artikuj te"barazlarguar " Nje shef Komisariati ( LeftGopja po themi ) dyshon dhe fut ne loje nje agjent me pseudonimin Anti -Tanku ....tani dhe pa skena erotike te Anti tankut te deshperuar mos e le ....Edhe pa Gjembece rruges mos e le ..

Por Fundi ...me i arsyshmi Humoristik

Xhibonja ndan paret me Anti - Tankun dhe sejcili ne pune te vet . Nga rruge te ndryshme te DY duke i cu Biskota leftGOPESE ne burg te denuar per cenim te figures se Autoriteteve Drejtues  ...

Endrity, nuk e di per tv, por ne gazeta kane qene te perditshme lajmet dhe artikujt per Sinanajn.  Keshtu qe s'jam e qarte se si e thua kete.  

Nuk e kam lexuar cfare ka percjelle xhibi qe po thote Lubonja, por lexova artikullin e Lubonjes para dy ditesh.  

Lubonja ka te drejte kur flet per pasojat e ekonomise kriminale, per tolerancen ndaj saj e ketu ia vlen te permendet si kriminale "toleranca" ligjore, por po aq e rende dhe toleranca shoqerore.*

Sa per klanet politike si fajtore, ose nuk njihet realiteti ne terren ne qytete si Vlora etj, ose eshte "wishfull thinking" thjeshtezimi ose dhe karakterizimi si klane politike.  Interesat personale ekonomike, apo dhe ekonomia kriminale jane te nderthurur me se miri dhe kane geluar e bashkepunuar pa dallime. Perkatesia politike aksesor i parendesishem.  Gjika (PS aksesor) , Kollozi drejtor ALUIZNI (PD aksesor.)

Rikujtoj edhe njehere debatet qe kemi pasur per "monstrat" e vegjel te bashkive.  Sidomos ne qytetet ku interesat jane te medhaja nuk mund e nuk duhet lihen te lire sepse monstruozitetet behen te medhaja.  

Ne fund, Lubonja apo dhe kushdo tjeter me te drejte ben thirrje te behet dicka.  Nje mundesi eshte qe shoqeria civile te ngulmoje ne regjistrimet dhe ndjekjen e pasurive te tundshme dhe te patundshme te individeve ne poste publike apo ne aktivitete biznesi; "follow the money."  Por duhet te rritet ne pergjithesi edhe ndergjegjesimi i shoqerise per te mos toleruar mocalin moral e jo vetem qe ka krijuar ekonomia kriminale.  Qofte me artikuj dhe me adresime me te shpeshta, qofte edhe me protesta.   

*Ne ate aspekt por disi jashte teme, do ishte mire qe Lubonja te mos toleronte as punedhenesin TV Klan, pas skandalit te reklamave nga ish-qeveria, sponsorizimet me miliona nga Albpetroli nderkohe qe ky i fundit pervec te tjerash, nuk paguante punonjesit me muaj. 

Ne TV asnje nga emisionet kryesore qe kemi nuk ka qene per Sinajn. Dhe ne gazeta eshte trajtuar me shume si nje nga ceshtjet ordinere te krimit te perditshem qe ndodhin se sa nje lajm qe duhet te sillte nje lloj tronditje edhe minimale per gazetat. Eshte kap dikush qe vriste persona te rendesishem ne kete vend me porosi te personave te tjere te rendesishem. Megjithe respektin per viktima te tjera te krimit ne Shqiperi, kjo eshte pak me shume se kaq. 

Shto pastaj partite politike qe bejne deklarata shtypi per cdo budallik ne kete vend qe nuk flasin fare dhe e gjitha kjo nuk te le nje shije te mire. 

Cilat jane emisionet kryesore?  Zona e Lire ku Arjan Cani pyet Kryetarin e Parlamentit "Nqs do ishit ne vend te piktorit, cfare do benit per motin sot dhe parashikimin per neser"?

Opinion, Top Story, Top Show, Shqip, 5 Pyetje nga Babaramo, Tonight ....

Pse u cmend Lubonja te kafshoje si qen i pabese doren njerezore te Frangajt mbas gjithe ketyre viteve? Lubonja knows which side the bread is buttered 

tani pertoj me kerku opinionin e fevziut po te pakten 2 here e kam pare dhe degjuar lubonjen qe ja ka thene cope qe ai (fevziu) dhe klani perfaqsojne zerin e berishes. Sidoqofte une e kam te veshtire ta kuptoj kte kembnguljen per te anashkalu ca thote lubonja me arsyetimin se pse nuk denoncon klanin si vegel te berishes ose pse nuk thote x apo y ashtu sic e mendoj une. 

Ty te duket anashkalim pjesa tjeter e komentit qe anashkalove dhe shkove drejt e tek shenimi ne fund?  

Nuk e kam pare emisionin qe permend, por as qe dyshoj qe e ka thene.  Po shkova me tej, e duke u bazuar pikerisht ne cfare thote Lubonja ne fillim dhe ne fund te artikullit, per barren e shoqerise:

Duhet drejtësia mbi të gjitha të dalë në krye. Duhet të bëjë diçka çdo njeri që nuk dëshiron të jetojë si peng i krimit dhe i kriminelëve, I poshtëruar prej ty re, e që ka sadopak në dorë, në cilëndo parti qoftë, në cilëndo strukturë të Prokurorisë apo Gjyqësorit dhe në cilëndo media apo shoqatë të shoqërisë civile qoftë. Dhe kjo diçka, me një fjalë tjetër, mund të quhet sakrificë dhe kurajë, jo vetëm për të mos ngrënë me ujkun, por edhe për të luftuar me të. E kjo nënkupton edhe sakrificën e jetës: mjaft të kesh parasysh se në Italinë fqinje lufta me ujkun u ka kushtuar jetën shumë shërbëtorëve të shtetit, të ligjit e të së vërtetës, qofshin politikanë, gazetarë, njerëz të drejtësisë, të policisë, njerëz të thjeshtë.

A po flitet e a duhet te flasim per tolerance zero?  Se mocali moral perfshin te gjitha,  edhe abuzimet apo vjedhja e fondeve publike per mediat private, zerat e nje eksponenti politik apo tjetrin.  Por edhe njehere, e pavaresisht kesaj, une u mora me artikullin fillimisht. 

lubonja dhe tipat si ai, kane zevendesuar vellimet voluminoze me  Veprat e Enver Hoxhes dikur. ti kujto se populli, perveç xhibit, hunterit apo idrizit,  merakoset se çfare shkruan lubonja ? asnjeri se lexon.

megjithese edhe keta te tre e bejne me shume per sport, sesa kane ndonje interes direkt te lidhur me lubonjen. lubonja ka fut veten ne pune, asigjo tjeter.

http://www.peshkupauje.com/2013/01/fatos...

jo, jo! ja ka thene ne sy, sic i ka permend dhe kte me lart qe, rastesisht e paska sjelle kusht tjeter...xhibi, dora vete. 
Pjesen tjeter te komentit e anashkalova sepse nuk kisha gje per t'i shtuar. Uzurpimi i medias nga politika eshte nji prej temave me te dashura te lubonjes. E permenda qasjen tate sepse e kam vene re dhe here te tjera, jo prej atyre qe "nuk duan t'i kushtojne vemendje lubonjes sepse eshte lubonja" po ne komente qe kane analizu sadopak mesazhin e tij. Finisterra me kujtohet para ca kohesh kur ne te njejten qasje pyti nese kish shkrujt gje lubonja per azem hajdarin a thua se ai ishte guri i proves per paanshmerine e lubonjes. Lubonja nuk eshte as cili, sikurse nuk eshte as artan hoxha ose lorenc vangjeli. Eshte nga te paktet qe ngelet i besushem ne shkrimet e tij. Per mua, t'pakten

po çfare rendesie ka ne eshte i besueshem apo jo ? shkrimet e tija, jane gje busull per ty ? te ndihmojne gje te arrish diçka ne jete ?

me kte llogjike une duhet te perqendroj vemendjen vetem te ata qe kane lidhje me profesionin tim dhe te injoroj cdo ze tjeter sepse nuk me hyn ne pune. Ka rendesi sepse ne kakofonine e madhe te rremujes qe quhet politike shqiptare, jane te pakte zerat qe i quajne gjerat me emrat e tyre. Nqse per ty ky debat eshte i kote, nuk kuptoj pse merr mundimin me komentu? fakti qe komenton per dicka qe s'e ke busull orientuse ne jete, te ndihmon ty te arrish dicka ne jete?

per mu nuk eshte debati i kote, per asnje gje, se du me kuptu LLOGJIKEN e fenomenit.  

ti the qe shkrimet e tij jane te besueshme, dhe te pyeta pse besueshmeria e tyre luan rol tek ty ? 

pergjigja qe dhe nuk ma mbushi mendjen.  

Po ti pse komenton ne nje teme me autor Lubonjen? Nese per ty nuk ka asnje vlere, pse merr pjese? Pse nuk e injoron dhe nuk shkruan mbi dicka qe te intereson me shume?

me mu e ke  ?

pergjigjen e ke me lart.

Bredharako, ai ne mes te Berishes dhe Fevziut, mos eshte Nazarko, i riu, se si ai duket. 

Aleksander Frangaj, Pjer. Nazarko me pelqen me aq sa e kam degju. Ai i riu se ai tjetri eshte futja vrapit

Pa i relativizuar gjerat se cfare eshte thene nga dikush tjeter, apo si do i qasej dikush tjeter.  Secili/a ka mendimin e vet por ketu kembehemi une e ti. 

Per te tjerat, teorikisht nuk eshte akt kriminal njeanshmeria e nje medie private apo tjetren.  Keshtu qe konstatimi se tv X eshte zeri i Berishes apo tv Y eshte zeri i Rames mire e bukur, por per aq sa ka vlere eshte vetem konstatim qe mund ta bej kushdo.  Ama abuzimet me fondet publike per llogari te nje medie private apo tjetren jane te paligjshme.  

E solla si shembull, e vura ne fund, sepse Lubonja ben thirrje per kurajo civile:

Dhe kjo diçka, me një fjalë tjetër, mund të quhet sakrificë dhe kurajë, jo vetëm për të mos ngrënë me ujkun, por edhe për të luftuar me të.

E perseris, kjo nuk eshte per te hedhur poshte por per te kompletuar cfare eshte thene ne reston tjeter te artikullit qe per mendimin tim duhen diskutuar me shpesh. 

te linku lart akuzon per dhenie lejesh ndertimi pallati mbi lulishte, pra mbi pronen publike. Kjo eshte akuze konkrete, jo thjesht mbi fevziun si ze i berishes.
kendveshtrimi im i thjeshte, Monda:
ne nje ane ke lubonjen (qe s'eshte i pagabushem) dhe ne anen tjeter ata qe sulmojne njerin kah nis nga orientimi apo bindjet e tyre politike. Qe s'do kish asgje te keqe persa kohe je ne nje shoqeri ku njeri kah eshte gjithmone gabim dhe kahu tjeter ka gjithmone te drejte. E thu dot kte per cdo vend dhe ca me pak, per shqiprine? them se kta qe e bejne kte, shkaktojne demin me te madh te mundshem sepse verbojne me shkrimet apo daljet e tyre ne tv, ate mase njerezish qe presin orientim. Eshte kryesisht per faj te ktyre vemjeve qe ne vegjetojme akoma ne ato ujra te pista. Ku ligji shkelet pa te keq dhe askush nuk merret me shkeljen por me lubonjen. E ve re sa thelle i ka hy infektimi njerezve? si ajo barcaleta e asaj gruas qe u hidheru pak kur mori vesh qe i shoqi kish dashnore po ngushllohej me faktin se dashnorja e te shoqit ishte me e mire se ajo e shokut te tij

*Ne ate aspekt por disi jashte teme, do ishte mire qe Lubonja te mos toleronte as punedhenesin TV Klan, pas skandalit te reklamave nga ish-qeveria, sponsorizimet me miliona nga Albpetroli nderkohe qe ky i fundit pervec te tjerash, nuk paguante punonjesit me muaj. 

Monde, nuk dua te justifikoj abuzimin qe eshte bere nga ana e Klanit, por mospagimi i punonjesve eshte diçka jo e pazakonte ne boten e mediave. Grupe si Huffington Post, BBC dhe me radhe e praktikojne sistematikisht kete gje... Po te permend thjeshte nje shokun tim qe punonte tek BBC-ja dhe pa ekzagjerim shkonte 2-3 muaj pa u paguar. Eshte nje realitet qe prek shume shtete, jo vetem Shqiperine...

nuk ishte gje TV Klan qe nuk paguante punetoret por Albpetroli, nje kompani nafte qe bente reklama tek ky. e lexon gje ate qe citon apo jo ?

E lexova por perseri them, kjo ndodh kudo... keshtu qe nuk duhet te te çudise fakti qe Lubonja ose te tjere qe i vret ndergjegja vazhdojne te punojne per Klanin.

prap nuk e ke kuptuar citimin. aty ka diçka MORALE, lexoje dhe njehere.

nje shoqeri qe ben reklama me milione tek nje gazete, ne nje kohe qe nuk paguan punetoret e saj, dhe nderkohe nje gazetarit qe e mban veten per te MORALSHEM, dhe nuk i ben pershtypje kjo gje (e pamoralshme), sepse nga keto para paguhet dhe vete.

si te duket tani kuptimi ?

E kuptoj Profil, por ma gjej ti nje grup mediatik ne bote dhe tek i cili nuk behen reklama me milione. Ma gjej nje gazete qe nuk ben abuzime... Nuk ka moralitet ketu, dhe njerezit nuk jane aq budallenje sa te besojne se Klani eshte i moralshem. Thjeshte po them se kjo kritike ndaj Lubonjes eshte pak e e padrejte ( ne nje menyre) meqenese sharlatanizmi eshte diçka qe prek shumicen e gazetareve dhe grupeve mediatike qe perfaqesojne.

He si u da nga Peshqit: mungesa e eres se shtetit do krijoj kushtet per rikthimin e Babasqapit ne pushtet per pak qetesi te munguar?

kush prek folene e grenxave Edhe do thumbohet, por kete jave thoni bravo policia....nuk ju gjen gjo se javen tjeter do keni material. 

Virusi qe mjeron menderisht shqiptaret i quajtur Lubonja, nuk eshte edhe aq i "barazlarguar" po he. Te gjithe e dine se ky ka qene afer LSI dikur dhe ne gjithe shkrimet e veta, rralle atakon Meten edhe pse ky eshte simboli i hajduterise qe nuk ndeshkohet. Barazlargimi i tij qe favorizon njeren pale shkon ne drejtimin qe merr LSI.

Lubonja perfaqeson te mjerin produkt te komunizmit shqiptar. Nje hibrid pa asnje bindje pervec se cdo gje eshte relative dhe cdo gje e keqe. Nje mendesi qe squll qytetarin shqiptar qe me veshtiresi po mundohet ti largohet squlljes.

Dy rruge ka per te ndryshuar nje situate qe Lubonja thote eshte e keqe: ose te ndryshosh njeren nga palet nga brenda ose te krijosh nje levizje ose parti politike tenden qe jane gjera brendda sistemit ose te besh revolucion. VV ne Kosove u soll shume kohe si grup anarkistesh por e kuptoi se nese donte te kishte ze ne vendimmarrje ose duhej ta ndryshonte sistemin me revolucion ose te hynte ne sistem. Zgjodhi kete te dyten.

Po cfare ofron Lubonja nga keto? Asgje. Mjerani i Bllokut ben moralistin, por ne fakt eshte vec nje parazit qe shkarravit per te siguruar buken e gojes.

Krimi eshte ne qeveri. Gjendja eshte alarmante. Qeverisja eshte katastrofe dhe qytetaria duhet te reagoje ne bllok, Lubonja do ta relativizoje te keqen duke shkruar per deklaratat e PD.

Nejse se shume u morem me nje njeri qe nuk ja vlen dhe as nuk humbas kohen per ta ditur se c'thote.

Shqetesimi eshte per krimin ne qeveri dhe ketij si te ja bejme?

Ore per Poetin cdokush qe nuk i puth by... Berishes mengjes dreke darke nuk eshte rob i mire, e kemi te qarte kete gje. 

deri sa qeveria te marre borxh te bota, per te paguar veten, shqiptari nuk do ta rruje shume per te. kur kjo te filloje e ta taksoje atehere do ndryshoje gjuha.

nje pyetje per ty : çfare lidhje ka krimi i qeverise me popullin ?

Nejse se shume u morem me nje njeri qe nuk ja vlen dhe as nuk humbas kohen per ta ditur se c'thote.

 

ku e kam lexu kte? ah po, edhe ktu je n'sinkron me sallaksit e blogut. Dhe t'mendosh se Lubonja nuk e shtyn diten po nuk ja varet pak ju

problem eshte se e shtyn apo jo, per tipa si ai i ben shkrimet e tija. 

Ja e nderuar Monda nje e pare jashte rreshtoreve dhe me vlere nga ana Juaj

" ketu ia vlen te permendet si kriminale "toleranca" ligjore"

Po mir e nderuar ..Cfare kerkojne keta ANALE xhibonjiste kur vete Babai , Arkitekti , Zbatuesi i " kultures se mosndeshkueshmerise " smiley ( llaf i modh mer jahu ) eshte as me shume e as me Pak por Tritolisti BERISHA me Hajdutet e kriminelet e tij ? Te deklaruara Publikisht dhe nga Vet Ai dhe analet rreth tij !!

Ku hyn ketu barazlargimi kur Perfaqesuesit , Te Vullnetshmit  Zbatusit e Goditjes se Korrupsionit PRAKTIKISHT , pra jashte "kultures se mosndeshkushnerise " por Ligji eshte Nje per te Gjithe jane ekipi Rames ? Kur them Rames mos e personalizo sepse ketu eshte dhe Jargezimi me i Madh i Analeve tip Xhibonjistesh thashethemexhij , qe nuk rreshtin se dhjeri cdo Koncept e Norme te bashkejeteses shoqerore me histori Anti Tankesh smileyose matrioshka te LeftGopese !

Ketu nuk hyn Opozita qe eshte ne te drejte te saj te aludoj me  ngjalpervojen Xhibolenjeprillisite ,cdo fakt dhe ta interpetoje si ti leverdise asj per "Vote " ne kuptimin Partiako-Elektoral . Kjo eshte dhe substanca e rrotk..ezimit te Pushtetit "te binde Elektoratin se theniet dhe faktet i ka te verteta .

Per ke flet Xhibonjizmi pra , kur barazon krimin me kulturen e tij dhe anitikrimin e cfaqur ne Praktike pavaresisht " te lidhur me  njemije e nje fijeve te dukshme e te padukshme " thoshte sh.Enver .

Ne kete Pike ne e kemi nje Prokurori dhe shoqja Xhhibole e ka cfaqur keqardhjen e saj nepermjet analeve te Gazetes Shqiptare ! Biles edhe me te NXIRE !!!

Hajt pra tja japim fajin lubonjes dhe te harrojme krimin,per sa kohe populli do vere syza partiake,nga ato me nje xham,turbullt do shofi,asnjehere s'do hecim perpara pa u distancuar nga krimi i djeshem dhe i sotem,turma pa koshience do ngelemi smiley

çfare demi po i ben (ky) krimi popullit ?

po ty vete çfare te ben ?

populli zbavitet,i duket sikur shef fimsmiley

mua me vjen keq per ambientin,prishet ekuilibri ekologjiksmiley

atje ku jeton ti e njejta gjendje eshte?

Te vjen keq kur lexon nga keto "Fai i Lubonjes " ? Deri ketu te mbrrije nje me gjimnaz ?

Ai eshte sebepi qe na ka mbledh me dhene nje mendim .Dhe nepermjet tij perfaqesohet nje Mentalitet i Kohes .Ja pse Lubonja behet Objekt .Per vlera Praktike ?

Patjeter qe ka , se ai eshte si gjith ne , pergjegjes per te mbajet familjen me buke ,.Te pakten nuk hyn Praktikisht dhe Konkretisht ne Familjet perverse , qe te bjere Moralin e cthurrur te familjes se tij ketu per ti shitur si morl edhe i te tjereve .

Kjo metode "fain e ka Lubonja " eshte e barabarte me ata qe perdorin nje faqe si kjo per Sulme personale ose per te denigruar tjetrin duke fshehur Interesa personale ! Per mua kjo !

Lubonja ka nje Reviste dhe askush nuk mund ti Imponohet se si ta trajtoje e si te shkruaje .Por per sa kohe shkruan ATJE besoj asnjeri nuk do tia dije . Kur vjen ketu ...mendoj se ndryshon Puna .aq me teper kur perfaqesohet nga mentalitete "as mish as peshk " ose "as ste q ...as te leshojne " per ndodhi e Fakte qe bejne Muuuuuu pergjegjesit ! Sa here duhet perseritur kjo ? Nuk u ngopet me mentalitetin e te Tredhurve Mendore ??? E cuditeshme !

Duke marre shkas nga ngjarjet e diteve te fundit, Fatos Lubonja aludon per nderthurjet e politikes me krimin.

Tos Lubonja paska bere aludimin e radhes! E ku eshte e reja ktu? Po qe per aludime me mire lexoj horoskopin. Eshte edhe me i shkurter edhe me konciz! 

Tahiri akuzohet nga prokuroria se, u ka dhënë informacione nga çështja hetimore e këtij grupi të arrestuarish disa mediave pranë qeverisë. Sipas Prokurorisë publikimi në media i të dhënave përbën një rrezik për dështimin e hetimeve, pasi hetimet janë në fazat e para. Për këtë qëllim, organi i akuzës bëri të ditur se do të procedojë penalisht cilindo që ka nxjerrë informacione të sekretit hetimor.

..hajde o tu mbyllte mendjes hajde ne cfare derexheje e  katandisen shtetin vetem per 4 muaj keta rilindasit mavi...

 

O Kapo po Tahiri ka dashnore e nuk pjerdh per prokurori. Po Kollozit ja kishit porosit te vetet tritolin? Hajde ca gallate. Incest politike quhet kjo gjo Kapo. Po ju incestet i keni forme jetese dhe argetimi.

Monda, duke mos u ndjere mire per shenjestrimin (se kete blog s'e menaxhon vetem ti), por shiko tani, meqe ti po shenjestron shenjestren e Lubonjes...ne nje menyre apo nje tjeter u zbulua nje dicka qe ishte skandaloze dhe ndryshe (se paku) nga cdo skandal kriminal te zbardhur deri tani ne Shqiperine tranzicioniste: njerez te biznesit e politikes qe porosisin vrasje dhe kercenime me tritol per njerez te politikes dhe biznesit.

Meqe ketu po gjykohet Lubonja (si shpesh here ne Peshk) ...pasi ra mjegulla fillestare e ngjarjes:

- Lubonja ben lidhjen e ngjarjeve qe jane raportuar dhe del ne ca konkluzione, i thote sic i mendon, dhe apelon qe te mos merremi vec me lulkat e ngjarjes tashme te raportuar po te orientojme shikimin tek ngjarjet dhe personat pas perdes te saporrezuar (Sinanajt).

- Peshku qit nje kryeartikull nardndokist tip Sinanaj bente shume lek me keto marifete dhe cuditerisht i jepte dhe familjes lek. 

Pak a shume te njejten gje bene dhe mediat e tjera, si Peshku...Alidemsi p.sh. vjen e cirret duke me thene pse kam sjelle prap Lubonjen; i hodha nje sy shume artikujve opinioniste po nuk gjeta asgje konkrete te thene pertej atyre qe dihen, dhe me e keqja, as thjesht perpjekje te sinqerta per te ditur cfare fshihet me tej, pasi rendesia ketu s'qendron tek egzekutori Sinanaj. 

Cuditerisht askush nuk e ngre zerin as per skandalin e Policise ne lidhje me mospranimin e deshmise se bashkepuntorit, apo per faktin qe si Policia dhe Prokuroria vazhdojne te rrjedhen informacione te seleksionuara ne media per hetimet qe bejne, paralelisht (almost in real time), apo per deklaratat e qeverise per terrorizem e mosbashkepunim te SHISH, apo gjera te tjera qe duhet te ishin ne fakt abc-ja e "what's next" apo "who's behind this".

Thene gjitha keto, ti p.sh. nuk begenis as te lexosh ato pikat qe kam renditur une (ku mendoj se e ka bazuar supozimin Lubonja) po nuk perton ta shkrehesh nje karikatore kunder Lubonjes, a thua se Lubonja e ka pergjegjsine e votes apo tagrin e hetimeve dhe rendit. Mos te mos jesh hic Lubonje-dashese, po nuk do ishte reagimi i pare 'bravo per guximin dhe perpjekjen'?

nje karikatore kunder Lubonjes

Jo vetem te dielen e Super-bowl por as ne gjashte ditet e tjera te zakonshme te javes nuk te detyroj te me lexosh korrektesisht. Ty nuk t'u drejtova fare, sepse kisha lexuar artikullin e Lubonjes para dy ditesh dhe shkrova sepse mendoj qe ia vlente.

Kaq.  Te diele te bukur.

xhibi - ti te ngaterron me keto qe thua. sjell lubonjen per te fol per te barazlarguarit. thua c'keni me lubonjen po merruni me ato qe thote lubonja, ato qe nenvizon ti. do ishte me e rehatshme te kishe shkrujt nja dy paragrafe vete, se pergjigjen ta ka dhene emo se ca ndodh ne nje situate te tille dhe me fenomenin e barazlargimit. qe ka plas i bombe e madhe nuk ka nevoje per tru te madh. asnji nuk shkruan psh qe nese ka lidhje farefisnore minimumi qe duhet te bente rama eshte te pezullonte me leje administrative ministrin tahiri nga detyra per arsye konflikt interesi. prokurori i pergjithshem, qe fle ne detyre e mos ti ngelet hatri graves, kete klecken e farefisnise duhet ta kishte zgjidh. ne fakt, si kjo lloj situate, implikim ne kete fare menyre, nuk ju kishte degjuar veshi me pare shqiptareve. jane te gjithe ne nje tave. 

per cilet shqiptare e ke fjalen ? kam pershtypjen qe shqiptaret nuk e rrujne fare vetem per kaq pak gje. 

bile dhe çuditem sesi ketu shume marrin per shqiptare, njeriun tip modern te sotem (europiano-verior sigurisht), apo ate te te drejtave te njeriut.

çdo shqiptar po erdhi ne pushtet, gjithe farefisin e vet do e punesoje te parin. gje me normale se kaq nuk shoh.

çfare beri Napoloni kur erdhi ne pushtet, a nuk i beri gjithe familjen e tij, mbreter te botes ? kjo gje quhet bon sens. po s'mendove per tendin fillimisht si do mendosh per te tjeret ?

Xhibo, jam çjerre dhe vazhdimissht do te çirrem kur dalin keta gjitholloget ... qe vijne nga lufta ne Vietnam dhe shkojne tek nderzimi artifficcial.... Lubonja ben mire qe ben analistin, por nuk  ben mire qe ben gjithmone dhe vetem sharesin... A ka vete ky Lobonja ndonje mendim... per mbrothtesine e puneve ne Albanie.... ne jena ketu ca rrjepacuke anonim dhe kur diskutojme e qisim nai proponim se si duhet te jene ca pune.... po Lubonja pse nuk ka nai menje per te dhone, por vetem sharje...????

Ti po thu shume mire pakenaqesite e tuja per skandalet e policise apo prokurorise, per medemek rrjedhjen e informacioneve..... po cili i qit keto info, ata qe kerkojne qe te zbardhen gjonat apo ata qe nuk e dun ket gjo...??? Ja pra perse duhen spastrimet e thellla ne administrate... se ata qe jane vene nga Saluku, ket detyre kan marre ti vejne shkopinj nder rrota qeverrise...T flet per SHIK-un dhe keta te qeverrise po perpiqen qe ti zbardhin ca gjona... por me vrap del ti ke tema tjeter dhe fillo e bertet.... ej, ça po boni, po prekni institucionet e pavarme... 

Ndaj kur flasim per Lubonjen, nuk flasim se po na prish puna ai, sepse ne punen si me te e si pa te, te prishme e kena, por po flasim se nuk po perpiqet me vu i gozhde ne ket barake te keqe.... 

shiko alidems, ti dhe shume peshq te tjere militante keni nje reagim te kondicionuar ndaj Lubonjes (shiko eksperimentet e Pavlovit per ilustrim); e ve re qe reagimi yt eshte fiks si i atij berishistit p.sh.? Ose, ti duket qe s'e lexon Lubonjen teksa thua qe ai s'thote gje nga mendja e vet; Lubonja eshte nga te paktet opinioniste ne Shqiperi qe flet me mendjen e tij, jo gjithmone ka te drejte, xhanem dhe Krishti pranonte gabime, po gjithsesi flet mendjen e tij, ndryshe nga shumica e opinionisteve qe flasen me mendien e kryetarit te partise/klanit ku jane bere zhurmuesi dhe ingranazh i 'sistemit' (ate gjene qe do ndryshonte Rama kur beri aleancen me Meten).

Kurse alibia se fajin dhe pergjegjsine e ka akoma Saliu dhe se vetem njerzit e Saliut bejne gjera te keqia eshte kaq bajate tashme sa po ta kuptoje sa bajate eshte do te te vinte turp nga vetja qe e thua, do te te vinte aq turp sa rrezik do kerkoje te jepje prap testin e patentes (ok kjo e patentes qe shaka, qe mos keqkuptohemi).

Juve keni probleme fare elementare, p.sh. llogarine e votes qe ja dhate Rames ja kerkoni Lubonjes dhe Saliut. Ndaj eshte veshtire debati me juve per gjera politike, dhe jo se une e mbaj veten me te madh apo per te zgjuar, a ku di une. Une s'kam ndonje miqesi apo krushqi me Lubonjen apo ndonje armiqesi me juve ramistet apo ata berishistet, eshte thjesht ceshtje qasje; per juve fajin e ka vetem Saliu, edhe po te kishte vdekur prap ai do e kishte fajin, per ata te tjeret fajin e ka vetem Rama dhe fakti qe Tahiri ka dashnore te bukur, ndaj normal qe Lubonja apo ne te 'barslarguarit' ju dukemi si armiq a ku di une.

Ironia ketu eshte qe qasja juaj s'eshte ne interesin tuaj, se duke mbrojtur te parin e tribuse (partise) ja fusni vetes, ne perspektiven afatgjate, sepse 'sistemi' nuk funksionon per interesat tuaja dhe tonat (te popullit) po per interesat e veta. Nese tregojne nje gje keto aferat qe po dalen ne pah (per pasoje) dhe ato qe kane dale, eshte fakti qe sistemi si ky qe mbizoteron ne Shqiperi nuk njeh parti (Meta del e teperon si ilustrim) njeh thjesht interesat e tij, ndaj verberia e partishmerise tuaj eshte vertet ironike.

I nderuar xhib.... "ne" dhe "ju", eshte nje ndarje shume e madhe dhe ende e padefinuar... se cilet jemi ne dhe cilet ju, kete nuk ka burre none me e nda... po nejse... Ti me cileson mua tek "ju", pra tek militantet... po se ku ndryshon militantizmi im nga i yti, kete nuk jam ne gjendje ta dalloj... Ate eksperimentin e pavllovit, besoj se duhet te jete edhe per "ne"-te, ti me duket se nuk te le mosarsyeja te me lexosh qartazi.... Une asnjehere nuk kam thene se Lubonja nuk flet me te vetat.... jo, ne asnje nga komentet e mija, nuk e gjen kete, bile as per komentet e tua nuk mund te them se nuk flet me te tuat, jo, jo, por po te me lexosh me vemendje, them se Lubonja i shan te tere, me Skenderbe, me kristiane, me muslymane, me nene Tereza, me Thaç, me Hajradinaj, me Nano, Sali Rama e Meta... pra eshte nje ushtri e madhe perballe te vetmit paladin te se mires te se virtytshmesh, te te pakorruptushmmit Lubonja... Nuk di se ke te sjell ndermend ty ky rrreshtim, se mua ma sjell nje qe quhet Don Kishoti... Une llogarine per voten time, ja kerkoj Rames dhe vetem Rames, bile edhe ketu tek peshku, e kam bere disa here, pra nuk jam aqq mendje mbyllur, sa te mendoj se plani dyvjeçar do na sjelle begatine.... jo, mer daj, jo..... Por une kam thene se Rama ka nje detyre shume, bile shume te veshtire, sa besoj se as ti nuk e mendon dot.... dhe po ja doli, ai do te jete ne te vertete nje Skenderbe i koheve moderrne.... Po rti nuk e kupton dot, se edhe je larg, se edhe syte ti ka zene antirametizmi, se ti akoma nuk e ke marre vesh se Tahiri nuk ka dashnore..... Se Policia e Tahirit po thote se ja ujku, ti po me thu se Tahiri e ka çun Lagje ate qe ka kap... prandaj nuk e kap dot..... Ngjalrametistet, po i shpien njeri pas tjetrit administratoret e atij pushteti ne dyerte e drejtesise dhe drejtesia  jau heq njolllen, e ti po me thua me tersellem se une e paskerkam keq qe them se fajin e ka perseri Saliu.... Po pse, kush e ka sipas teje...??? A eshte ende kjo administrate ne detyre, ky sistem prokurorie e gjyqesori qe e ka vendosur Saliu, ende ne detyre, po ata gjyqtare qe ja kane borxh jeten dhe karieren Xenit dhe Saliut ne detyre...??? A nuk eshte po i njejti Keshill i larte drejtesie me Cefen ne krye, qe nuk i ka emeruar ende titullaret e drejtesise neper rrethe...? Ke nga gjyqtaret qe eshte derguar para drejtesise kane denuar po keta gjyqtare...??  U zgjata pak si shume

I forte je!

Emo, po duhen eduku brezat mer daj.... nuk duhem jlon ne erressine... kjo osht detyra e "pensionisteve" sot...

Sepse i vetmi koncept i shtetit qe ti njeh eshte shteti policor dhe diktatorial, ku polici, prokuror dhe gjykates eshte vetem qeveria. Ti nuk njeh, nuk koncepton idene e shtetit demokratik.

Pa he na sqaro pak shtetin demokratik me Llallen, mustaqen dhe Vishon te katapultuar si shumica e gjykatesve te katapultuar nga Babasqapi, Argita e Zeni, duke fshire Menderes me voten demokratike. Po konsensunsi a nuk te duket antidemokratik? Ju jeni militante e skeni jetu ne demokraci por llogore salukase, Jo per fajin tuaj por te diktatures Berishiste. Vetem per Shtet demokratik mos folni se ja keni Bo mamen.

Tani Lubonja nuk ka faj per gjednjen e krimit ose ka po aq sa te gjithe ju, kush me shume e kush me pak. Problemi me Lubonjen eshte qe i mungon argumenti si edhe ka qejf te boj Ponc Pilatin. Dikush e quan edhe marksist qe ne kete rast nuk eshte por eshte konfuz dhe ndjehet i dale huq kur si plehrat e PDes aludoi qe atentati ndaj prefektit te Vlores dukej si i stisur nga ia vete kur ne realitet atij desh ja skuqen vendin e shoferit.

Monda hedh dicka me marksiste ne tavoline, ndergjegjesimin e masave ose shoqerise civile dhe kerkimin e transparences se mjeteve te prodhimit e titujve te pronesise ne Shqiperine e kriminalizuar. 

Lubonja nuk i bie drejt e drejt, qe kapitalizmi qe kemi ndertuar keto 23 per faj te politikes eshte i dale totalisht jashte kontrollit, dhe politika duket me shume qe drejtohet nga krimi se sa Politika krimin. Per fakt te keq, Politika se kontrollon me krimin: Ne kohen e Salukut krimi sndihej se lihej rehat, Ne kohen e Palloshit, krimi i eshte kundervene shtetit si fitimtar, dhe ja plasi bumjen edhe nje nate me pas, arrestimeve spektakolare.

Se kuptoj pastaj pse hyn kaq shume Tahiri qe eshte thjesht nje KRYEPOLIC dhe jo Mimi Kodheli qe mund te perdore ushtrine....SHISHI qe mund te arrestoje edhe ai ndonje gabimisht pa komunikuar me Tahirin por duke justifiku rrogat si edhe Kryeprokurori. Pse papritur Tahiri u be vetem ai shteti????? 

Nese besojme se fajin e ka sistemi 23 vjecar Tahiri mund te rregulloje gjendjen vetem duke bere PUC POLICOR, ndaj pushteteve te tjera. 

A njihni ndonje biznesmen te sukseshem shqiptar qe nuk eshte marre fare pak me :

1. Tafik droge

2. Trafik Femrash ose Kurdesh

3. Kontrabande nafte

4. Vrasje me pagese per fitim tenderash publik

Ky biznes vetem ne kete menyre tritolare di te zgjidhi problemet e jo ne rruge ligjore. Kuptohet gjendja nuk mund te rregullohet nga Krye-Kapterr Tahiri, por Lubonja shef enderra me Kataner nuk arrin ta beje kapercimin cilesor qe te trajtoje Kapitalizmin Pervers Albanez sic e meriton, sepse eshte pjese e qendres se tij.

sikur mos ti zgjidhnin punet me tritol, po duke perdorur ligjin, ti kujton se shqiptaret do ishin me te mire, me te pasur, me te zgjuar, etj, etj ?

Po, vjen nje dite ku mileti kupton dhe pranon te mirat e shtetit duke dorezuar lirite e sidomos armet. Ne nuk kemi shtet dhe kaloj me ne vetgjygjesi, pula ve zen, veza pulen. Ska ardhur koha akoma dhe Tahiri eshte thjesht gur bilardoje ne tavolinen e pushtuar nga krimi. Permende Napoleonin me siper dhe mungesen e meritokracise. Ke pas Dullen qe vrau burrin e motres dhe e la motren me peshore Tek mapo e vjeter se me mendjen e tij do bonte shtet.

kush eshte tribal si Ty kujdeset per te gjithe te vetet e spo shtet, ka ca si puna teme qe i shofin gjonat ndryshe.....

me dergo ndonje çek atehere, se kam ngel pa lek. si shqiptar qe jemi.

 

ps: o tironc nuk e kupton ti dot se çfare them une (per çfare e perdor une Napoleonin dhe per çfare e kupton ti shemmbullin pa lexuar kurre diçka nga ai. o kish meritokraci ne kohe te naplonit, o nuk ka pasur bota ndonjehere, se ndryshe nuk e bente dot francen (popull koti, me mediokri ne bote) vetem me llafe perandori, po familjen e tij rregulloi perpara). 

Ti as e imagjino sa njerez kom ndihmu si puna jote dhe deri sot me ka ec mire. Po kjo ska te boj me pyetjen tate. Kur Shqiptaret do ken shtet do ken shperndarje me te mire te pasurive te tyre naturore. Nje vend aq i pasur dhe me qytetar aq te varfer se mendon secili per sumen e vet. Nje vend me uje te pishem prej Bjeshkeve helmon qytetaret e vet me uje depozite? Do baballare, burrra e b...le me bo shtet, ne bojme vetem LAGJE

Je i lexushem plako mos ja boj qefin vetes, do meritocracy vizito Weberin se ske gjo me Francen vec ndonje tresheje ekZotike.

O plak, mos shkruj me se e ke qa fare, te betohem! Vertet do shpatulla me forta me bo shtet, aq me teper shtet te se drejtes! 

Sa per Francen, une besoj se nuk e kane njohur ate te verteten, sepse Franca e Vertete eshte Volteri, Balzaku e Hygoi, Robiespieri e Molieri! Eshte edhe Franca e Krarlit te Madh, mbrojtesit te krishterimit. 

Une kam nje mendim: ka shume mundesi qe sistemi qe kemi ngritur keto 23 vjet, dmth jo forma politike, por permbajtja e saj, njerezit qe bejne politike ne Shqiperi, shto ketu edhe biznesin dhe median, do te bien ngadal, do te shemben, sepse e kane "tenjen" brenda, do ti brej krimi, dhuna dhe korrupsioni. Nje shenje eshte edhe kjo qe ka ndodhur keto dite, gjithcka do tu kthehet ne bumerang. 

Kane te drejte disa komentues ketu, edhe xhibi kur thote se e gjithe media, si ne nje aleance te heshtur i rri larg kesaj teme te nxehte. Thua se kane frike apo se e shohin se ka filluar te hiqen petet e lakrorit? Sepse te gjitha se bashku, Media, politika, biznesi, mafia dhe krimi, jane te gjitha ne nje tave, jane Dyzina e Qelbur!

Lubonja ka pervehtesuar mentalitetin e stoikeve.Ne cdo gje dhe vazhdimisht, e shtjellon mendimin se gjese, te thenes marre per fakt, i mungon dicka.Dhe tevatyruset ta argumentoje se eshte pikerisht, ai, mendimi i tij, qe e ploteson mangesine e te vertetes.Dhe ne kete tevaturisje perfundon ne marrezine e madhe qe ndersa i referohet analizes ne sistemin kapitalist, deduksionin e ben si marksist.Oligarket sipas ketij derdimeni, bejne mekatin e madh se, ....jane ata qe mbakane ne kembe politiken! Jo po do ta mbajne mballomaxhinjte politiken ....!

Nje gje esjte me se e qarte ketu .

Postet e Lubonjes nga xhibonjiste , shkaktojne nje numer komentesh me te madh se tek te tjerat per arsyen e vetme se nderhyjne Derstikistet dhe ata qe hedhin "gure per te bere rrathe '

Lubonja eshte me se i qarte dhe nuk ka nevoje ta sqaroje asnje Xhibonjist !

Ai eshte i teorise se " dy bandave " dy te mirave  e dy te keqiave " ose sic kane qejf vortbardhistet a lloj lloj emertimesh matematikore ta vleresojne si " te barazlarguar " Ne kete kuader Lubonja,  sikur cfaredo qe te thote dhe te ngazelloje emocionalet ,  nuk thote asgje te re . As qe ve gishtiin ne Plage vetem perserit me fjale te tjera teorine etij te Dy Bandave .

Ne se shoqeria apo edhe nje segment i saj si dhtypi do te mbetej ne kete " shtypje butoni " ne praktikisht do te ishim akoma nen Diktaturen e shumeperfolur nga xhibonjistet !

Dhe ketu Lubonjen , te pakten me qe pretendon se eshte ze i Pavarur , pra nuk e pengon te behet Vater e cdo Myhipi te"barazlarguar "ose Fytyregrijve " E keqja eshte e Shenjuar dhe nuk ka nevoje ta shenjoje Lubonja .

Tritolizmi =Babsqap Sali Vucidol Berisha .

Dhe kur barazon keto Vlera Le te kete Parasysh se ai dmth Berisha eshte Mentaliteti Dominues i vere vereve te shtypit ku Hyn dhe Lubonja . Dheketu lind Pyetja e drejteperdrejte e per Lubonjen joper dava Derstilistesh ,

A e kupton Lubonja se Berisha i eshte Baza e kesaj Ekonomie Kriminale dhe kesaj Gjendje Morale te Depresuar e pa Shprese te ketij Populli ?

"smiley Lashe nje koment aty "smiley

Kur te arrije te shkeputet nga kjo skote me zhvillim te vonuar mendor mbase dhe do arrije edhe te lexohet per Problemet dhe jo per "rrathet " qe krijojne ...xhibonjistet !

Po te kishim gazetari jo te kapur dhe analiste a komentatore si Lubonja qe pretendon se shqetesohet vetem per interesin e publikut, nga dy gjera duhet te vlonte media sot: skandali i lidhjes se Tahirit me biznesmenin qe porosiste vrasje dhe sesi dy kryepolicet e Durresit jane njerez te ketij biznesmeni qe nuk kane pranuar denoncimin e personit te penduar. Tahiri dhe dy drejtuesit e policise se Durresit, sot duhet te ishin shkarkuar nga detyra.

Cfare ben media dhe shkarravitesit si Lubonja per kete? A nuk duhet te perfaqesojne zerin e opinionit publik?

E dyta eshte alarmi qe ka dhene Jon Kerry per demokracne e rrzikuar ne Ballkan, ku oligarket dhe krimi duan te asgjesojne edhe opoziten politike. Kjo eshte fiks per Shqiperine ku krimi e ka kapur qeverine dhe parlamentin dhe jo me larg se disa dite me pare kemi pare sesi qeveria qe perfaqeson kete krim kerkon edhe te asgjesoje opoziten politike, duke blere opozite fallaco sic ishte Topi.

E ka ngritur Lubonja zerin per kete?

Jo nuk e ka ngritur se eshte nje zorraxhi qe nuk i hyn ne pune askujt.

Sigurisht qe ishte nje paralajmerim dhe kercenim per Ramen .

Ujku  ulerin para deres por disa nuk duan ta shohin !

Reth 8 ton drogë në Itali nga banda e Zanit

Shperthejne perseri skafet ne Vlore si ne 97'.Emërimi i njerëzve të Zani Çaushit në zyrën e antidrogës në Vlorë ka dhënë efektet e veta, pasi “portat” e bregdetit shqiptar të Vlorës janë hapur lirisht për trafikantët. Rreth 8 ton drogë brenda një harku të shkurtër kohor prej vetëm një muaji janë nxjerrë nga brigjet e Vlorës drejt Italisë.
Thuajse çdo javë policia italiane ka sekuestruar tonelata droge të ardhura drejt saj nga brigjet e Vlorës.

 

 

e çfare te keqe kane shqiptaret nga kjo pune ? 

ti si me qen italian mor. mgjth as italianet nuk kane ndonje te keqe mendoj, se drogen nuk ja u shet kush me zorr. eshte mall qe kerkohet (nga tregu) prandaj dhe shitet. ndryshe do çonin domate atje.

ka dhene policia ndonje lek shperblim kush jep info per mehillajt?

si thua ti, ta bej dhe policia si puna e ketyre..  keta  jepnin 120 mije euro per nje vrasje biznesmeni,  policia te jap 150 mije kush jep info per keta..smiley

 

p.s  po mendoja, po ky trapi qe i dhane 120 mije euro per te vrare kete biznesmenin,  pse nuk vajti ne  fillim  e t ja  thoshte planin  biznesmenit  target..   degjo,  me kane dhene 120 mije euro te te vras..   si thua, me jep 250 mije te vras ate qe kerkon te te vras tyja..smiley

e vertet,  edhe  Sinanaj ishte profesionist!smiley
 

Kush polici moj zonje ? keta te rrugores akoma pa filluar mire pune filluan me 2 mije leksha ( te vjeter ), ishin cope cope smiley 

drejtesia nje dite do vihet ne vend .ne kolumbi dikur pablo escobari kishte blere e frikesuar gjithe gjykatesit policet prokuroret vriste majtas e djathtas pa iu dredhur qerpiku.derisa qytetaret u organizuan ne nje ushtri te quajtur los pepes a los pepos dhe luajten  lojen e tij duke vrare kedo qe ishte i lidhur me te apo duke ia hedhur ne ere pronat, praktikisht ia gjymtuan gjithe organizaten duke e bere me kollaj per policine ta paloste.cdo veprim sjell nje kunderveprim eshte ligj i natyres.

E zbertheve Babasqapin nga "Na kemi Feisin e Bukitor tie " ..Po shko merr mundimin ngrije nje Ushtri ne Memedhmebje se me Udhezime ,Thirrje dhe Parashikime ta ka zenen babasqapi ! Po kur u shquan te mencurit kaqshume more .

 Me duket se filluan te te  bien me qindshe zametet  smiley

ndryshimet sasiore sjellin ndryshime cilesore hap qitapet e materializmit dialektik e historik smiley

Ashtu po mendoja dhe une. Se dukej qe po beje analize  te thelle te gjrndjes Moral Politike te Kombit dhe mejtoje si te dilet nga Gjendja . Doemos hallet rrexojne me shume zamete  Ketej nga Venezuela nuk keshe shembuj ? Amen smiley

heret a vone do dalin te krisur nga ana e te drejtes qe s'iu dhimbset jeta  qe do i shkojne ne plumb vraseit me pagese trafikantet e droges femrave etj.nuk eshte ceshtje e nese por kur dhe kush do ta beje kete gje.

Saimiri ka dashnore
Edi Rama ka pozuar gollomesh
Fatos Nana eshte martuar 2x
Dash Peza eshte ashtu...

o nene o nene kush po iu ben opozite ketyre hajduteve me floke me xhel.
O Enver ci bere atij vendi. Mire qe e rrenove per 45 vjet por na le dhe keta litaret jashte per 23 vjet .

Po pse si u fuqizua Al Capone me tregetine e alkoolit ? Mos ka ndonje rruge ndryshe kapitalizmi i Kioskave dhe Tritoleve qe Instaloi Sali Berisha ? Apo eshte ndryshe veprimtaria e Firmave Piramidale qe u shfrytezuan per ti vene Zjarrin Shqiperise ? Po depot e municionit ..e te armeve ...Kush do i Shpethente ...

Dhe hic po Abili .." Kur qe President deri ne Mars sa shpertheu Depot ...nuk u vra njeri ""..por si pa dashje nja tremije cope ne dy tre muaj .Po kush ka fakte qe Ai te jete Filmuar te terheqe qofte dhe njehere Kembezen e armes ? 

Pervecse ne zbor smiley

smiley

O shpirti im!! Fantastik Je!!! smiley smiley smiley smiley smiley 

Titulli ne forme pyetje. Nentitulli aludon per aludim. smiley

get the fuck outta here! smiley

yeah, formati na e ka pas gjithmone fajin. Na ka lon ne balte se robi cik paketim do, vk thelbit

Normal! 

Rob qe jane aq budallenj sa te injorojne rob te ceket si puna ime qe e merr seriozisht titullin dhe emrin e autorit, nuk e meritojne te lexohen nga rob te ceket si puna ime qe e merr seriozisht ....

biles meritojne qe t'u komentohen shkrimet pa u lexuar fare nga rob te ceket si puna ime qe e merr ....

well, you get the picture. I think. 

But then again, robi i ceket...

well, ti e njef veten me mire sesa t'njofin te tjeret

That is true.

I stands corrected though!

Titullin lexova titullin komentova. 

As artikullin, as komentet e te tjereve. smiley 

a e di pse? 

Se s'kom qejf te grricem me robt 'ne as kom qejf me bo derr derr me rob qe as i njof dhe sic po duket as me njofin. 

po paske zgjedh venin e gabum plako se me rob qe njifesh e qe t'njofin, perdor telefonin ose emailin po vk, as mu nuk po mze fort malli me tfol mo

Ok si t'dush. 

Po bo me nderru menje, zahmet, pa ironi dhe pa t'grricme. 

Se s'ka lezet.

Duhej nje permbledhje e tille kaq e qarte, sidomos per ne qe nuk kemi pasur mundesi te ndjekim rrjedhen e ngjarjeve. smiley Sa energji gazetareske shpenzohet per lustrimin e imazhit te politikaneve tane, e prape Lubonja i pandreqshem vjen me moton "ti pastro e une bej pis" smiley

po ky paska qen shkrim i xhibit mer?! Une mendova se ishte shkrim i Lubonjes! Dmth po na vine shkrime per shkrimin e Lubonjes!!! Fucking hell

smiley smiley smiley   smiley

Lubonja pothuajse e thote hapur...Thote Lubonja...Lubonja aludimet nuk i ka bere troc fare gjithsesi...Megjithate, Lubonja thote...Lubonja ve ne pah...Lubonja flet

Fuck me running, thone Australianet

Eh sa rrug mes malesh ka hap njaj dinamit smiley

Si kishte thone Moore, policia me patjeter duhet te kontrolloje gjithe territorin. Nuk luftohet korrupsioni duke kontrollu paraardhesin, po pati shkelje meret prokuroria, kishte thone. 

 

 

 

jo mer po kishe lezet me nigju ket shefin e ri te policise, Didi. Fajin e kriminalitetit tha, e ka politika qe ka perdor fjalor te rende, me rruspa, tritol etj. (qe t'mos keqkuptohemi, nuk e kish llafin per rruspat dhe tritolin e qeverise se rilindjes po per ate te berishes. Kte e sqaroi Sokol Balla). Tamom polic profesionist, i boni nji analize te imet politikes (dmth krimit). Edhe kur i ngelej goja, e nimonte Balla t'u i plotsu fjalite. Kishte lezet.

Ca ishte ai rob skandal fare ne ate interviste, s'i vishin llafet ne goje. Sherbetor qorr i pushtetit. Apo kushuri i pare.

eshte pergjegjesia e politikaneve te ndertojne nje polici profesionale qe te mbroje qytetaret.kane 23 vjet qe populli eshte praktikisht pa mbrojtje .fakti qe nuk jemi katandisur  si psh somalia apo sudani i jugut,  eshte per shkak te inercise se rregullit qe u vendos gjate monizmit si dhe meshires qe ka allahu per femijet dhe budallenjte.

ministri mund te jete nismetar reforme per organike e strukture po ta kisha llafin qe ky vllai e nisi dhe e mbylli me politike kur policia eshte e pavarme nga politika (t'pakten me ligj)

Po ke te drejte asnje mbrojtje nuk ka individi nga policia dhe gjykuesi ne shqiperi. Prandaj esht me mir njerzit te armatosen te marrin masa te bashkohen dhe te mbrojne familjet dhe interesat e tyre, se perndryshe do perfundojne viktima. 

Po nuk bohet opozita kshu mer cuna!

duhet te merreni me gjona substanciale e jo me vogelsina. Krimi, krimi!!! 

Vejini men asaj kodosh reforme territoriale se kam fryke se aty keni me honger gol qe do ju cahet rrjeta.

Ah mer kamunista ju hengert kolera ju hengert!!!

Me duket se ju ka marr Avokati ne qafe. Mos nigjoni Avokatin kur thote, "verbi, verbi"! Ne politike verbi vjen pas aktit e jo anasjelltas. Keni 6 muj qe merreni vetem me verb. Tentute me bo akt me ato protestat para kryeministrise por dobicat ju vune police gra perballe dhe ja u dhjene planin. Filloni e veproni per reformen administrative se keni per ta honger dhe nuk ka per tju nigju njeri kur te qani sepse do ju thone qe mazhoranca veton ja u dha, pse hongret mut dhe nuk e pranute. Do thush ti, nuk kan cna bojne se nuk munden dot me e asgjesu krejt opoziten. Do ju zevendesojne me Topin mer gjytyryma! 

 Do ju zevendesojne me Topin mer gjytyryma! 

Well, Mr. Oketa is coming, for once, later who knows, sky's the limit.

This Coalition's a win-win for everybody. smiley 

Koalicioni i unazes me ne fund po materializohet. Si tha ai mjekerbardhi ke filmi: You shall not pass!!!

Roni, ju nuk e rruani fare nga opozita dhe nga media te marra se bashku, sepse keni 1 milion lango besnike, qe nuk do ju braktisin dhe sikur te jeni zhytur deri ne gryke. 

Lidhja Parti-Popull eshte e çelikte!

me vjen mire qe dhe ti maksi e ke vene re.

Po, eshte e çelikte permes shantazhit, qe ju behet ish-spiunave,  bijeve dhe  niperve te tyre. Por duke qene se jeni mjeshtra te politikes se "shkopit dhe karrotes" ndonjehere ju hidhni dhe ndonje kocke per te lepire,  duhen mbajtur gjalle langojte. Por nese eshte e vertete qe jeni shumica, hallall ju qofte, ashtu i do "mushka drute".

hallall ju qofte

Faleminderit maksi!

Gjika, Dervishit: Aludime te rrezikshme, drejtohu ne Prokurori. S'kam lidhje me asnje klan mafioz

Nderkohe qe deklarata e Dervishit u be qe prej disa ditesh dhe i drejtohej porositesit te tritolit, Marjon Mitro, jo Gjikes...cfare ndryshoi qe atehere kur prefekti beri deklaraten deri sot, pervec super bowl-it amerikan?

 

‘Banda e Tritolit’, hetohen 2 policë, ndihmuan kushërinjtë Mëhillaj të iknin jashtë vendit

Edhe nje here, bravo cuna, ky eshte shpirti, kjo eshte Rilindja e Policise se Shtetit.

Ej policia rilindase, po te pakten qitjani emrat tek lista e personave ne kerkim ketyre dy seksereve te porosive per vrasje dhe kercenime me tritol dhe lajmeroni Interpolin, apo do prisni dhe nja dy jave sa te rehabilitohen tamam?

Lubonja eshte rob zoti. Askush tjeter nuk ndez pasionet siç ben ai. smiley

kshu ngjet edhe me nje pucer te cilen e pret vazhdimisht kur rruhesh.

Erm... mire. Por ka puçrra e puçrra. Ai me duket si me e vogla... 

PO mire mer xhib, se nuk po te durohet... sa kap i arrtikull, nga Panorama, apo RD, qofte dhe 55, menjehere e bi ketu...si kunderargument... po ja keto ka demokracia qe prune ngjalramistet... qe i ke te gjitha lexoje si dhe sa te dush... bile edhe raportet e policise i ke online.... dhe te gjitha sa ke thone me larte i ke nga dokumentat e policise... atehere ku e shikon te keqen ti..... nga keto artikuj qe botojme "ju".....???? "ju" ti japim, dhe kur ti japim, te lejme me bo edhe opozzite, edhe me na sha, edhe me na kritikue....Edhe kur i kap policia dhe i rras mrena, pamvaresisht nga lidhjet farefisnore (se na sollet perseri luften e klasave) prape me llafet tona po e bonio opozziten... vete nuk keni asnje ide, e asnje mendim... ne jua japim edhe  foltoren e parlamentit me fol sa dhe si te doni.... non limit.... jju japim te shkrume edhe perse do flisni... edhe perse do na shani....e çar doni mo nga jeta.....smiley vetem mos qani dhe mos u ankoni....smiley

Lubonja,eshte ushqim per peshq? s,besoj 

Avokati i Ilir Karcinit, ish-kryeprokurori Thedori Sollaku.

Nderkohe bashkeshortja Zeqine Sollaku ne 2004, ne kohen kur Dhori Sollaku ka qene kryeprokuror, si gjykatese paska dhene nje vendim (te debatuar) ne favor te Ilir Karcinit per nje ceshtje tregtare.

http://www.gazetaidea.com/biznesmeni-kar...

Booooo u bo si ajo reklama e pistachios te superbowli. Spo meret mo vesh kush eshte kush.

Lubonja i shkrete kritikohet nga simpatizantet e te dyja kraheve se nuk i lepihet kryetareve te tyre. Hajde llogjike hajde

Lubonja nuk eshte "i shkrete" - asnje maskara nuk eshte i tille smiley

Ai shahet sepse eshte anti-shqiptar.

Perbuzet sepse eshte nje sharlatan ne cdo fushe te dijes.

I am w/u on this 1. 

Kjo historia e Ilir Karçinit qenka tamam per film alla Oktapodi. I vetmi problem qe kemi eshte qe Tahiri duhet te shtoje ca kile qe ti ngjase komisar Katanit.

Thote Kikia midis te tjerash tek artikulli i tij ku ben lidhjen e te dhenave te kesaj historie biznes-shtet mafiozo-kriminale:

E gjitha është një histori jo kriminale, jo banditeske, sikurse pretendohej edhe nga policia. Nga e gjithë historia e bandës së bombave dhe vrasjeve me pagesë, ky është thriller politiko-ekonomik. Është një histori e prodhuar kryekëput nga një sistem i korruptuar. Produkt i një drejtësie të korruptuar dhe njerëzve të saj të përfshirë direkt në këto marrëdhënie të pista. Është histori e një qeverie të korruptuar, që luftën ndaj informalitetit dhe kriminalitetit në ekonomi nuk e ka parë si veprim dhe ndëshkim ligjor, por si grabitje banditeske e asaj që ka menduar se është kriminale, për ta shpërndarë tek klientët e saj. 

Kurse per rrjedhjet e informacionit te hetimit nga Policia:

Prokuroria nuk ka qenë dakord që në fillim për publikimin e të dhënave të këtij operacioni, fakt që u vu re edhe gjatë deklaratës së policisë, ku mungonin përfaqësuesit e prokurorisë. Sipas organit të akuzës, rrjedhja e informacionit dhe dëmtimi i operacionit ka rrezikuar dhe vazhdon të rrezikojë jetën e personave të përfshirë në këtë çështje

 

SHISH ne duar te sigurta. tentakulat e krimit po i hiqen nje e nga nje trupit te lodhur te nenes Shqiperi.

SHISH ne duar te sigurta.

ke mor vesh emer te pervecem apo e thu kshu ne pergjithesi? 

emri fillo me G.

Mbiemri me O.

Pra krejt e kunderta e Osmon Gazepit.

pse sthua, the writing was on the wall. 

Me vjen mire, njeri serioz dhe per me teper atdhedashes! 

Keto llafe i kam degjuar edhe une, por duket e pabesueshme qe PS mos ta mbaje per vete kete post.

Plot 9 dite pas arrestimit te Julian Sinanaj, Policia, pasi ka ndihmuar sekseret e vrasjeve me pagese te largohen nga vendi, publikon fotot e tyre (Mehillajve) bashke me njoftimin e shperblimit me 10 mije euro per informata rreth vendndodhjes aktuale te tyre.

Polica ka vendosur shumën 10 mijë euro shpërblim për çdo person që jep informacion lidhur me bashkëpunëtorët e vrasësit me pagesë Juljan Sinanaj. Policia ka vendosur shpërblimin për personat që japin informacion për vendodhjen e kushërinjve Andon dhe Genis Mëhillaj të cilët janë shpallur në kërkim. 

Burime policore pohojnë se dy kushërinjtë Andon dhe Genis Mëhillaj kanë qenë personat që bënin të mundur njohjen mes porositësit të vrasjeve dhe të dyshuarit si vrasës me pagesë. Burime nga uniformat blu sqarojnë se dy kushërinjtë, të njohur për lidhjet me politikën, kontaktonin të parët me porositësit e krimeve të rënda dhe më pas ishte Andon Mëhillaj ai që kontaktonte të dyshuarin si vrasës me pagesë, Julian Sinanaj, i cili njihej nga të gjithë për saktësinë në ekzekutimet e tij. 

Ky i fundit për çdo vrasje merrte nga 30 mijë euro deri në 150 mijë euro, varej nga rëndësia e personit që do ekzekutohej, ndërsa dy kushërinjtë Mëhillaj merrnin pjesën më të madhe të parave, pothuajse dyfishin e parave që merrte ekzekutori.

Ndërkohë organi i akuzës ka nisur hetimet për dy oficerë policie, të cilët dyshohet se kanë ndihmuar dy kushërinjtë Mëhillaj për t’i shpëtuar arrestimit të policisë. Burime nga prokuroria bëjnë me dije se dyshohet se janë dy efektivë policie, të cilët kanë dekonspiruar operacionin e bluve. Bëhet fjalë për një efektiv në Rinas dhe për një tjetër në qytetin e Vlorës, të cilët kanë ndihmuar Andon (Erion) Mëhillaj dhe Genis Mëhillaj që të mos bien në duart e policisë. [G.SH.]

Dmth ju deshen 9 dite Policise qe te gjente fotot e ketyre apo..?

Gjithashtu ky njoftim i Policise doli sot (kronologjikisht) vetem pasi GSH publikoi rrjedhjet nga Prokuroria per faktin qe kane qene dy efektive te Policise qe kane ndihmuar sekseret Mehillaj te largohen nga vendi.

Nuk thuhej gje ne lajmin nese Policia i ka kerkuar Interpolit apo ndonje agjensie tjeter ndihme per te kapur keta sekseret e vrasjeve dhe tritolit, per te cilet deri dje ankohej se s'i kapte dot ngaqe s'e ndihmonte SHISH-i. 

Shenja aspak te mira. Per te ardhur keq.

Nga kjo video, kuptohet lehte qe ky po, qe eshte grup i sofistikuar kriminal. Sukses i papare i policise shqiptare ne asgjesimin e tij. Thuhet, se pasi deshtoi vete FBI-ja(te cilen meqe ra fjala e kishte thirrur Saliu) ne identifikimin e ketyre "profesionisteve te vertete", Policia shqiptare e udhehequr ne terren nga I.Didi, kurse ideologjikisht nga S.Tahiri dhe E.Rama, arriti vete, qe te conte prapa hekurave, kete grup kaq te rrezikshem. Ju lumte djema didiste dhe tahiriste te policise, ju lutem transmetojani pervojen tuaj vendeve fqinje dhe Amerikes por dhe Australise se larget.

Tahiri, Rama po bejne punen e vet, dhe po e bejne mire! Por problemi i krimit nuk eshte aq i lehte, eshte i akumuluar me vite. Kusuri  i 8 viteve, dhe bathores kjo! 

Qe po bejne punen e vet dhe qe po e bejne mire, kete kane tre muje robt qe e kane thone ketu te peshku. Let's go dutch.

Ju pergjigja `mikut` me lart jo se thashe ndonje gje te re. E reja eshte kjo.

Mashtrimi me TVSH-në, dëmi 1 milion dollarë, dy persona në pranga...

Berisha, .Bode, Rushaj, të gjithë drejtorët e tatimeve, bashkë pjesë e skemës, ndaj heshtin. Grabitja po arrin tek 100 milionë dollarë, por të gjithë heshtin. 

Nga Drejtoria e Hetimit Tatimor

Mossss, lajme nga tatimet, ........krype krype krype.

 

Shteti e kap lepurin me qerre, tha. U zhbirilua ceshtja e koklavitur Gjika-Dervishi-Mehillaj-tritoli me vetem pakez tritol dhe shume qellime shume te mira smiley

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).