Në Shqipëri është prodhuar kohët e fundit, një sasi e madhe droge. Fakti që vetëm në dy vitet e fundit, llogaritet që vetëm policia shqiptare ka bllokuar 50 tonë kanabis dhe 30 tonë fqinjët, flasin për shifra të frikshme dhe alarmante, për atë që prodhohet në vend. 

Nderkohe qe çdo raport i Departamentit të Shtetit ne vitet e fundit dhe po ashtu ato te Bashkimit Europian kane patur verejtje te rënda në këtë fushë. 

Policia shqiptare ka arritur qe vetem muajin e fundit te bllokoje rreth 4 tonë droge, ndersa fqinjet rreth 1 ton, duke dhene serish alarmin se ne depot e trafikanteve shqiptare ka rezerva te kosniderueshme kanabis sativa. Shqiperia ka ecur me ritme te larta ne kapjes se sasive te kesaj lande narkotike. 

Ne 2011-en u sekuestruan 11.2 ton droge, nje vite me vone 21.2 ton kanabis, ne 2013 rreth 25 ton, dhe vetem ne janar te 2014-es rreth 4 tone. Por nuk dihet nese kjo eshte tregues I ashpersimit te luftes ndaj kultivimit dhe tregtimit apo e rritjes se sa sise se prodhimit ne Shqiperi. 

Ministria e Brendshme nuk i pranon akuzat e koheve te fundit nga opozita, ndersa deklaron se, droga e mbjelle ne veren e shkuar dhe qe nuk u kontrollua nga policia ka sjelle problem me te medha gjate ketij viti. Synimi i saj mbetet qe gjate ketij viti te kete te mbjella me te pakta, duke synuar shkaterrimin e parcelave. Gjithsesi ne analizen qe ben policia, prodhuesi kryesor ne vend vazhdon te jete Lazarati. 

Pavaresisht se te gjitha raportet e nderkombetareve dhe te agjencive te huaja policore e permendin Lazaratin si nje problem akut, serish policia te pakten publikisht nuk ka nje plan per te nderhyre. Shpesh policia shqiptare e ka patur te pamundur te bllokoje skafet e trafikaneteve gjate ndjekjes ne det. Per kete asrye ministri i Brendshëm u beri thirrje nje muaj me pare homologeve greke dhe italiane per te ndihmuar ne operacione te perbashketa, permes krijimit te atij qe u quajt trekendeshi i sigurise detare. 

58 Komente

lumë??? ne krahasim me ke? vitin 1944?

Krahasimet pergjithesisht behen me vitin '38, nje vit para pushtimit fashist. E dalengadale shihet ecuria ne rritje, sipas grafikut. 

Shqiperia eshte vend ideal per tranzit, s'eshte e thene qe kjo te vije vetem nga prodhimi yne

fakti qe me shume droge eshte kapur tek ne, tregon qe policia jone ka bere pune me te mire dhe se fqinjeve u kalon nen hunde

sikur te mos konsumonin kaq shume droge dhe keta fqinjet tane, do ndihmonin shume.

Problemi eshte kur kapin te tjeret mo teper se ca kap ti mrena, se dmth qe efektivitetin e ke shume te ulet, duke konsideru edhe pjesen qe nuk kap as ti, as komshiu. 

D.M.TH fale trekendeshit te sigurise detare....... smiley

Na u be nje cop Lazarati me keq se North Nigeria.......

Le te futet shteti e ti djegi parcelat smiley

Lazarati eshte shnderruar ne simbol te pafuqise se shtetit perballe krimit te organizuar. 

Si i tille duhet goditur sa me pare. 

Nderkaq ama, mos harrojme se lazarate neper Shqiperi ka plot, nga veriu ne jug. 

Pertej ceshtjes se prodhimit te lendes narkotike, problem i madh eshte tranzitimi i saj permes Shqiperise, nga prodhuesit dhe rafinuesit e medhenj boterore (Afganistani/Turqia), drejt perendimit, permes rruges ballkanike. 

Ky fluks eshte shume i ngjashem me TAP-in. Prodhuesit dhe destinacioni final jane te ndryshem nga ne, por ne jemi vend tranzit dhe si i tille kemi "perfitimet" tona. Ne rastin e gazit perfitojme si qeradhenes te truallit per kalimin, si edhe nje sasi gazi per veten tone. 

Ne rastin e droges gjithashtu, me ndryshimin e vetem se sasine e droges qe heqim menjane per vete, nuk e konsumojme ne vend (sepse fuqia blerese eshte relativisht e ulet), por e "rieskportojme" ne perendim. 

Ky pasazh eshte me rendesi jetike per sigurine e vendit, pasi eshte pikerisht ky qe "ushqen" grupet e krimit te organizuar tek ne.

Une them te behemi si Uruguaji qe sapo ligjeroi prodhimin, jo vetem perdorimin. Drejt asaj po shkojne te gjithe.

perfshirja e fqinjit jugor ne ceshtjen e lazaratit eshte me rrezik sepse ka edhe synime te tjera nen rrogoz.  mospershirja e lazaratit ne komunen e dropullit qe po pregatitet me reformen e re territoriale,nderkohe qe ai shtrihet ne mes te fshatrave me pakice greke,shoqeruar me ''luften'' kundra droges  mund ta beje te kete fatin e borshit njehere e nje kohe.

hashashi i lazaratit eshte i 50-ti per nga rendesia e problemeve qe ka shqiperia,plus qe eshte i vetmi sektor i bujqesise qe eksporton.

hashashi i lazaratit eshte i 50-ti per nga rendesia e problemeve qe ka shqiperia,plus qe eshte i vetmi sektor i bujqesise qe eksporton.

A ja themi dot familjes se atij qe humbi jeten ne autobus ne Tepelene?

Pse ti thua qe ata kriminele qe qelluan autobuzin e bene ngaqe konsumuan hashash? Gabohesh, nuk te ben hashashi kriminel, por geni dhe ambjenti ku rritesh e jeton. Ja saliu psh nuk eshte se eshte perdorues hashashi por kriminel eshte i klasit te pare.  

kshu sikur ishte raporti i policise?

smiley Sa i zoti je bë o Kuaz.

Them gjithnje me vete, A ka ndonje gje qe prodhohet ne kete vend? Si jetojne keta njerez? Po paska. 

Biseda te regjistruara nga kapedin Kapo kakaj ne vitin 2002 midis Perfaqesuesve te Policise dhe kapo -ve te Lazaratit .....

Mos na beni te nderhyjme me Dhunë  ...regjistron  kronikani kapedin Kapo kakaj  palën e Policisë

Dakord .Na jepni sic na dha PD-hi ( Saliu dhe Ai rp ) nje magaze Doganore per dhjete familje , kreun e Policise Doganore dhe skuadren e "levizëshme " te kontrollit doganor , Nje zv min te brendshem dhe ne e ndërpresim kultivimin e drogës .Biles Ju dorezojme dhe faren e zgjedhur qe na dhuroi Saliu me mikun e tij ...regjistron kapedin KAPO Kakaj palën tjetër

Këtu fshihet emri sepse rastesisht kronikanit kapedin Kapo kakaj i kishte rene dosja ne Drinos dhe qe lagur emri .

A thu ka ndodh diçka tjetër TETË vjet pushtet te bandës kriminale të Berishës (Përjashtu Regjimin e 92 -97)   përveç prurjes në këtë fshat , të farës së zgjedhur të Drogës ? Çpo ndodh me kapjet ? A thu janë "djeg" siguresat e sistemit që garantonte shitjen jashtë kufijve nga Ligjorët e babsqapit në Polici !

Kushedi , po një gjë është e sigurtë ..nga këta që fusin kokën në "byth të Strucit " me "se diktatura zotire " patjetër që nuk duket gjë se dhe Struci vet e fut kokën në rërë smiley

o profil, po ksaj, ca emri i ve o derman?

Qe Britaniket jane pedofila dhe romet tane jane rome

ah, po nji minute. Se po i quajtem te gjitha rome, i mohojme vetes kontributin ne rang boteror ne industrine e seksit dhe kjo nuk eshte pak!

c'kontribut ne rang boteror? Shqiperia s'ka as me pak e as me shume se cdo vend tjeter i ballkanit, ose dhe qe nga vende europiane si zvicra, islanda, japonia, hungaria e greqia, dhe shume me pak se vendet e ish BS. cdo vend ka prostitucion. kush te ligjshem, kush jo. rekorded per abuzimin me seksin s'i ka Shqiperia, as per perdhunime, as per adoleshente qe behen nena, as skllaverim femrash. rekordin per adoleshente qe behen nena e ka britania. per abuzim seksual me te mitur po keto vendet e kane. per sklllaverim femrash e kane rusia e republikat e tjera ish sovjetike. gjermania e ka te ligjeruar prostitucionin. ku ndryshojne prostitutat e tyre nga tonat? nese ti do t'i besh gjithe shqiptaret arixhinj qe te bindesh veten qe ke bere mire qe ke shkuar ne kallkanistan, ka te keqija te tjera sa te duash. germo e do te gjesh. thjesht mos sajo

Po çlum o lum miku, vargmal thuj me mire smiley

P o të paktën i bëjmë një shërbim Evropianve nuk shkojnë shumë larg për  ta gjetur.

çudi nga e importote më parë europa kte kanabisin kur Lazarati ishte frikacak e s'kishte farë.

Lumë thotë miku sikur ata të burimet e mëparshme i mbyti thatsira ose janë ndërgjegjsuar për trafikun dhe kan hequr dorë.

Po evropa ësht prodhues i parë vet dhe me rendiment të naltë dhe fshihen pas gaxhoit Lazarat. Sa ha ka lazarati kështu se flitet sikur deti ësht bër (kos) ...hashash.

Sigurisht shteti duhet të ndërhyjë ta ndalojë ose të legalizojë prodhimin dhe eksportin me vendet që kanë legalizuar përdorimin si tregti monopol e ngjashme me duhanin.

 

Le Iene ne Itali bene para pak vitesh nje test ne parlament. Shkuan te intervistojne deputetet, dhe u fshine djerset me nje pambuk para intervistes, dhe pambukun e cuan per analiza droge pastaj. Gati 20 e ca perqind dolen perdorues droge.

Lumi i vdekjes thuaj, po kjo droge duhej te ishte prioriteti numer nje i qeverise, jo salla e verdhe e fluturave.

 

dhe ne fakt, kane vene rekord kapjeje droge, e gjitha e mbjelle ne kohen e saliut ne mase. sipas raportit, ne kohen e saliut ka pasur nje bum et mbjelljes se hashashi.

ca eshte ky saliu mo vlla, minister rendi, minister drejtesie apo i mireqenies sociale? amon mo se po vdesin njerez kot se koti.

vetem skafet dhe armet lulezojne sa here vijne ne pushtet te kuqte...

 

Prandaj Red, qe zullumi te mos trashet me shume, te enjten kemi takim me qeverine e mashtrimit.

Jane vete socialistet ata qe do te ngrihen ne 20 Shkurt. Jane zhgenjyer te gjithe! Duhet te krijohet sa me shpejt nje qeveri teknike ashtu si ne Itali. Na duhet nje qeveri qe zbaton ligjet dhe jo qe ben ligje.

Shume e drejte. Zhgenjimi me kete qeveri me se pari eshte vete me ata qe i kane dhene voten. I shoh kudo duke u ankuar dhe te enjten edhe ata do jene ne shesh per te rrezuar nje bust. Duhet zgjidhje politike.

Mireqenia dhe standarti i jeteses vjen me progres te akumuluar ne kohe, cdo qeveri duhet te shtoj ne kete drejtim. Pozita e sotme e dinte kete qekur ishte ne opozite, por kjo nuk e ndaloi te mashtronte per te ardhur ne pushtet qe nga shendetsia falas, mbajtja e ulet e borxhit, mosngritja e cmimeve etj, premtime qe jo vetem nuk duket ti kete ne projekt per kete mandat, por po deklaron te kunderten. Duke i shtuar kesaj edhe aspekte te tjera qe jane perkeqsuar si mungesa e theksuar e transparences, rendi, shkelja e konsensusit .... protesta behet rrjedhim llogjik i situates.

pse jeni kaq demode ju 55-t?

ti nuk e shikon qe ne Shqiperi po rriten taksat, po rriten cmimet, po rritet pasiguria, po humbasin shpresat, po shkurtohen mundesite. Spitalet si mos me keq, per legalizimet as qe behet fjale, korrupsioni po shkaterron gjithcka, qeverria eshte mar peng nga mafia. Ti do qe shqiptaret te rrine duarkryq!

Jo ne dum qe Shqiptaret te kapin Berishen e Bashen me gelboqe perderisa nuk jan dorezu ende perballe drejtesise. A mKuptove????

Oj ti shoq prej malcie. Apo shkrun sa per me bo hajgare n'PPU?

Nuk je tu shqetsu hic per na qe jetona n'Shqipni?

Or votus i Salukut....mos ia qaj hallin socialistave tzhgenjym...po kujdes mos te bo Vicidolsi kurban ne 20 ju militantucave.

Ose merrni no nje dash me bo kurban para se te thyni dyqonet a tvidhni makinat per tshkue nshpi. Jam i shqetesu per tye qe cke me te pranaj merr no nji legen per torte se si dihet ca bohet...e thuj qe jan emigrant ata qe na prishin imazhin...se ne jena fisem si Zeni me Argiten.

..largqoftë !

p.s.

erdhë behari. Te mbjelluara te bereqetëshme ju urojë.

dhe zgjidhja per nje qeveri te keqe eshte nje akoma me e keqe?nuk e kni kuptuar qe per shqiptaret s.berisha eshte me keq se miloshevici!!

pd-ja e sales duhet te shkrihet,te formohet nje e djathte kombetare,pa jeniceret dhe hajdutet e tanishem.

vetem ajo ka tedrejte ti kerkoje llogari qeverise,jo basha me saliun e jozefinen.   socialistet luten qe berisha te dale ne skene,sepse kjo do te thote pushtet i garantuar per ta.  kaq gje nuk e kuptoni?

Ne spitalin e Lezhes, Red, tmerr. Nuk kishte as ilace dhe as gje prej gjeje. Ne maternitetin e Tiranes, tmerr, s'ka ilace.

Nje keqqeverisje dhe papergjegjshmeri qe nuk durohet. Nuk durohet ne vjetin 2014 te mijevjecarit te trete kjo qeverisje.

E mer poet, na ka mor molli per ato spitales tumllas nilace Sali Bollekut.

Po infermieret si shpirt qe flejshin ke komet e pacientit. Edhe qe i bojshin te semureve dhe familiareve te tyre dhurata per Shen Valentin dhe ditelidje....

Pale portieri tek porta qe tu ulte e tu bote qylym tek dera, e me buzeqeshje te dlite te uronte: Tshkume Bashkeqytar

Ah Qamil Buxhel Qamil Buxhel ku je, qe ti kendosh lavdise se shkuar?

E shkrujti para 50 e kusur vjetesh, per 20 shkurtin...Qytetar mos peshtyni ntoke, peshtyni nsurrat

Si mund te vendoset njeri me 8 klase shkolle te drejtoje nje ministri shendetsie qe sja ka haberin fare se si funksionon? Eshte mese normale pastaj qe ngeleshin spitalet pa kontrata me firmat farmaceutike! Nuk ja ka haberin se cfare ndodh ne spitale, se ku jane problemet etj...eshte cdo gje politike!

 

Pse mer sa klas kish Ministri juj i shendetesis, Nar Nok Filosofi????

Mos i peshtyni keshtu kuadrot ju te PeDeit, se dit tveshtira kan ardh.

sikurse po duket qeveria ka marre vendimin te provokoje fuqine e shqiptareve dhe te gjithe ata qe jane te semure do i lere te vdesin, pasi pervec gjendjes skandaloze ne spitale, po rriten edhe cmimet e ilaceve ose nuk ka fare, qe do te thote se ata qe nuk do kene mundesi ti blene, do vdesin. Me pak fjale Shqiperia nuk ka ndryshim nga Afrika ne sistemin shendetsor, madje do mund te thosim qe ne Afrike mund te kete sherbim me te mire, pasi ka shume organizata nderkombetare qe ndihmojne.

Prina o budalla perpara, ne nje budalllek akoma me te madh neser!

Po pse do i keni ju Spitalet me te mira se shume vende afrikane??? A dini ndonje vend Afrikan, nga ato qe i referohesh ti te kene pas 8 vjet President e 8 vjet Kryeminister nje Zombi si Sali Bolleku? Ju mir qe keni shpetu gjalle or tej. Vidh, shkaterro pusho nga puna te aftet, mbushi rradhet me militante, e ne fund fare funti edhe ndonje dore zjarr.

jo ore jo..nuk i ka fajet qeveria..fajin e ka saliu...

anje koment nga Bradi !? das is nisht myglish.

Ca komenti te besh , qekur Hashashi mori emrin Droge vaj medet Kokaines si do ja venim emrin .

Ne kohen tone per kete lloj  lloj produkti bio-bujqesor Doganieret ankoheshin vetem per paketimin , shikoji si bejne keta te kuqte sikur ca kane bo.

smiley ,iku koha kure te gjith' benin pak llaç e ca tulla

+1000
Me ne fund nje person tek PPU-ja qe nuk ka nje qendrim histerik ne lidhje me hashashin.

Po ti feministe po, pro lejsbike po, pro hashashit po, cfare mbeti tjeter? A je dakort qe te legalizohet edhe zoofilia?

Tritoli nuk ndalet .Hidhet ne ere makina e bisnesmenit italian tek Liqeni smiley

..duhet bo thirje edhe te hujve qe jetojne ne shqiperi,  ti bashkohen marshimit te 20 shkurtit per te  shporur  ushtaret e zani caushit  

 

Poeto, amon, nje kallup per DOKTORIN do teproj apo jo?

eqim

Die Wahrheit einer Absicht ist die Tat. ( E verteta e nje qellimi eshte vepra. )

Georg Wilhelm Friedrich Hegel

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).