Amerikania ne Rome.

Ka studime të ndryshme që përditësohen e dalin me rezultate jo të njëllojta kur vjen fjala te dobia ose dëmi i konsumimit të mishit me shumicë. Por meshkujt e rrugëve shqiptare pak duan t’ia dinë. Ajo që duan është vetëm të hanë mish. Zakonisht mishngrënësit kanë preferenca përsa u përket llojeve të mishit, por kur vjen puna te mishi femëror asnjë pjesë nuk duhet çuar dëm: çdo gjë bën punë, kokërdhokët, organet gjenitale, çantat, këpucët, gjoksi, fundet, fustanet, duart, flokët, modelet e flokëve, vija e penelit - të gjitha këto janë të ngrënshme për ta...

Më ndodh thuajse çdo ditë që sapo dal në mëngjes rrugëve për të shkuar në punë, vrulli e ankthi i mëngjesit për të qenë në kohë e në formë për të përballuar ditën copëzohet e transformohet disa herë në inat, zemërim, pafuqi e neveri përballë kalimtarëve meshkuj. Ata janë të të gjitha nuancave, moshave, dukjeve e dialekteve. Teksa të kalojnë afër ashtu mes dihatjesh të djersitura (që në pikë të mëngjesit!) duan me patjetër të të hanë diçka prej trupit. Kam vrarë mendjen shpesh se cili është reagimi i duhur ndaj "përdhunuesve" verbalë, por asnjëherë s’e kam gjetur. Kam menduar se duhet reaguar, e shpesh here jam përballur me lloje të ndryshme mishngrënësish në tentativë. Kam menduar se reagimi im do shpëtojë ditën e dikujt tjetër, ashtu siç shpeshherë kam shpresuar se reagimet e të tjerave mund të shpëtojnë ditën time. E reagimet e mishngrënësve të mbetur në tentativë janë të ndryshme: herë largohen me shpejtësi pa e kthyer kokën fare (një nga ato rastet kur shpreson se reagimi mund të sjellë ndryshim), herë me fjalë fyese e herë me dhunë edhe më të rëndë verbale që të bën të ndjehesh realisht e kërcënuar. Por ndjesia që dominon zakonisht është fyerja dhe pafuqia. Të ndjerit e objektifikuar pa bashkëpunimin tënd në mënyrë të vazhdueshme e vulgare teksa vrapon për t’u përballur me jetën si çdo qënie tjetër në këtë vend, bash kjo është ajo që të bën të ndjehesh e fyer. Ke pamundësinë e reagimit shpeshherë, e, në vend të tij, shpejtimi i hapave të bën të ndjehesh e pafuqishme. Dhe zemërimi rritet e rritet derisa dorëzohet për t’u kthyer në një itinerar reflektimi periodik mbi "përse"-të e "jo-përse"-të përgjatë një ecjeje të vetme.

Ajo që vë re dhe me trishton ende më fort është se kurrë askush tjetër nuk reagon. Njoh disa raste dhunimesh në rrugë, jo vetëm verbale, por edhe fizike, në dritë të diellit, në shesh të burrave, ku askush s’ka lëvizur as gishtin e vogël. Në biseda mes miqsh e të njohurish bëhen shpesh analiza shkaqesh, që nga ato sociologjike, kulturore, ekonomike, politike e duke vazhduar me ato që vijnë nga frustrimi i gjatë seksual i popullit tonë, mungesa e rendit, padija për shkak të padaljes, faji i vetë femrave për mënyrën se si vishen ("majë takave që në pikë të mëngjesit") etj. Por ajo që unë nuk di është nëse rezultatet e analizave informale mund të sjellin realisht emancipim të sjelljes. Tjetër gjë që nuk di në më takon të bëj është thirrja për reagim individual rast pas rasti, duke patur parasysh pasojat e përplasjes të "s’e di kujt" me "s’e di kë". E kjo në një vend ku njerëzit s’e kanë për gjë të vriten për një fjalë goje, në një vend ku ka dhe nga ato raste kur edhe polici në detyrë mund të të drejtojë një "psss!" teksa kalon rrugës në punën tënde.

Ajo që unë di është se kur ecën në rrugët e vendit tim e je femër (kërkoj ndjesë meshkujve), ti nuk je më një individ me karakteristika unike fizike, veshjeje, me rrezatim personaliteti nëpërmjet komunikimit joverbal me hapësirën. Nuk është e rëndësishme në je me shkollë a në je pa shkollë, punonjëse ndërtimi a punonjëse banke, nënë e re a nënë e vjetër, vajzë e gjatë apo e shkurtër – ti je thjesht një copë mishi ambulante.

Fjalë kyçe

O ta honksha...

Të kem të të shqyej...

Hajde të të...

Kasap pa licensë

Dietologe

Lopthi

Shtrydh

Lyp

Nata e parë e lirisë (huazuar nga fjalori Erotik i gazetës “E Për7shme”)

O motra të hëngsha...

Ta çaj...

Të thithsha...

P.S. Shënim i autores:

U kërkoj ndjesë gjithë meshkujve që lexojnë këtë shkrim, motrat, vajzat, bashkëshortet e nënat e të cilëve ecin nëpër rrugët e vendit tonë.

http://historia-ime.com/en/te-fundit/ite...

446 Komente

"Meshkujt shqiptare", thote. Une e shoqeria ime s'u hedhim fjale robve qe s'njohim. Mund ta kemi bere nja dy here ne gjimnaz, e kaq. Kjo e thote sikur i ndodh aq shpesh sa s'ben dot rrugen per ne pune. Permend dhe ate djersen, per me keq, dhe u drejtohet "meshkujve shqiptare". Po pra, po... si jo. Ka plot qe e bejne, nuk them, ashtu sic ka dhe plot goca qe u behet qejfi prej ketyre gomarlleqeve, ndryshe nga vajzat normale qe e kane bezdi. Por si e tepruar kjo goca. Shume dramatike. Sa per trajtimin si cope mishi ambulante, meshkujt jane fajtore, por jane po aq sa dhe femrat per kete dukuri, dhe pse ca feministe xhihadiste, jo feministet normale, parapelqjne t'ua hedhin gjithe fajin meshkujve. Harrojne qe dhe ata meshkuj jane rritur e edukuar nga nje femer, femer me te cilen vete vajzat shpeshhere s'i kane punet mire.

bravo Cara!smiley   e morëm vesh qe qenke e mire..smiley..smiley

na ter ato llafe vetem ''cara'' te ra ne sy ? smiley

 

po keshtu ka emrin autorja, pastaj une e thash ne kuptimin italisht te fjales..smiley

po ''kasap i palichencuar'' nuk te ra ne sy? smiley rolf

keq fare s'e ka kjo cuca n'fakt. Tjeter gjo komplimenti, tjeter dhuna verbale. Qe aty masanej merr rrjedhe ajo fizike

Kjo vajza ka te drejte se jane mbush rruget me lloj lloj legenash qe s'lejne fjale pa fol.

Po edhe ketu paska mishngrenes...si puna Belul francezit. Futi nje xhiro dhe gjej ndonje vajze te pashoqeruar dhe fillo mishngrenien. 

kshu eshte kur shkon ne paris...te rritet mendja

e di se eshte puna Nik,  ketu ne  Paris  nga kyltyra e madhe, merr vesht,  nuk u thone asgje femrave ne rruge, bile as ua hedhin syte  fare...   tashi keto  fransuazat  ankohen pikerisht  per mungese vemendje..  nderkohe qe ne Albanie  vemendja   eshte e tepruar... hajde merre vesh ti kete dynja  po deshe...
 

 

ehh Belul efendi,province merr veshtvous comprendrez se kush te kupton edhe i fal gabimet, merr vesht

Ta kam thene ne duhet ti drejtojme syte nga Oksidenti, merr vesht

Mu kujtu nje demostrat që po bejne keto cucat në Suedi me moton " një JO eshte një JO" 

(e kane muhabetin ke njona qe shkoi me njonin ne krevat , dhe u cveshen dhe do fillonin atë punen dhe kjo i tha jo spo du tani , po ai robi qe ishte laskuriq s e mbante dot . Dhe e denoncoi kjo cuca , po gjykata e liroi kete robin , dhe kto cucat dolen m demonstrat ) Tani morali i demostrates kush mund te jete ?

kjo i tha jo s'po du tani, ... morali i demostrates kush mund te jete?

Morali eshte ky:

Pergjigjen ma vone (s'po du tani), se ashtu eshte nje pune!

 

Tani, aty jam me vajzat une. Po perdore dhune ne penetrim, dhe po te pat futur ne dhome, mbetet perdhunim. Edhe gjykata ka te drejte qe e ka liruar, sepse ne ate pike nuk ke si ta vertetosh e mund te shihet si rast mashtrimi. Ndaj femrat duhet te bejne kujdes vete. Por nese arrijne ta vertetojne, atehere mashkulli duhet denuar. Megjithate, keto demonstratat e Femen me nxjerrje gjoksi e me urinime ne publik permbi fotot e personave kunder te cileve protestojne, une vertet qe s'i kuptoj. Sidomos ngaqe protestojne kunder perdorimit te femres si objekt seksual.

Po ke nje fare te drejte ti ...po ec e vertetoje se ! Se si i bi nje llaf ajo po te thrret ne krevat dhe te xhvesh e pasaj t thote ... E lejme per sot... Ne ti si mashkull ngel me kitare ne dore... smiley

Prape, asgje s'ta jep te drejten te perdodesh dhune. Po e bere, meriton denim. Po e beri, nese je burre, thuaji te pirdhet dhe gjej nje tjeter. Nese s'je burre dhe e di qe s'te vjen me ai rast, perdor dhune.

Ore cfare dhune dhe burre thu ti ... Dmth .... Ehhh pak e veshtire per mashkllat me thone te drejte ...apo ? 

NESE ka dhune, thashe. Po ngaqe s'e verteton dot, bene mire qe e liruan. Por po te kishte kamera ajo, ta zeme, quhet perdhunim. S'mund te justifikohesh "epo, ma la var". Ketu dua te dal.

po sjellja e saj ça quhet ?

ca te duash ti, varet se si e sheh. Djali ka te drejte t'i thote c'te doje, por s'ka asgje qe t'i jape te drejte mashkullit te perdore dhune

me ate qe thu ti dhe une jam dakort, te pakten keshtu ne te ftohte teorikisht. se pastaj ne krevat praktikisht, jane shume rrethana qe mund te ndikojne krejt ne te kundert te LLOGJIKES time. 

e ke lexu, Te Huajin e Kamyse ti ? ky vret njerin vetem se i ra drita e diellit ne sy. imagjino ne nje rast si ky joni, çmund te bente heroi i romanit te tij. 

ca te duash ti, varet se si e sheh

fjalen e kisha, çfare mund ta quajme sikur ta shohim nga te gjitha drejtimet e mundshme. pra objektivisht.

E kam lexuar, po s'ka lidhje fare. Penetrimi i dhunshem e pa pelqim, ne cdo rrethane eshte perdhunim dhe i denueshem me ligj, per sa kohe qe mund te provohet. Nuk ka asnje shfajesim per perdhunimin. Vetem  se te ngeli ngref, pa pesuar dhune, s'do te thote qe ke leje te ushtrosh dhune e deme fizike apo psikologjike. Vajza edhe mund te quhet budallaqe ose edhe kurve po e coi deri ne ate pike, por prape krimineli je ti. Ajo s'ka bere krim.

jo vetem kurve, sale pute i thone kendej. dmth kurve e ndyre (si duket duhet te kete te tilla edhe qe meritojne respekt, prandaj dhe e ndyjne, per te treguar qe ajo s'meriton asnje respekt)

Aty me rri .... E dija e dija ...po doja te provokoja..... Po i bi me pyt Edward Snowdenin ...mos ka pa gjo. Ehhh teme e veshtire ....se dhe knej nga oksidenti nuk te flasin me komplimenta Pjero ...po ta lypin sade. Nejse jemi nje cik me vocabolar te pasur ne dhe Sedër ...

morali eshte : kur bishti eshte me i rende nga çekiçi, nuk e ngul me gozhden.

Vajza ka nje fare te drejte, se ka shume gomere qe edhe kur femra eshte me prindin, me burrin, me vellain, e veshtrojne ne ate forme sa bezdisin jo vetem femren por edhe ate qe po hecen ne krah. Kjo ndodh sidomos ne qytetet bregdetare, ne provinca, ndersa ne kryeqytet diç me pak. Kjo vjen nga kultura e dobet e shoqerise shqiptare, sikunder edhe nga veshjet ekstravagante te femres, te cilen autorja e anashkaloi shum shpejt. 

Ke te drejte Pier. Shume te eger njerezit ne provinca

Me kujtohet nji "ha p**** e motres tate" te leshuar shqeto, gati ne nivel ulerime, si pergjigje nga nje vajze dikur.  Pas asaj shprehjeje u kuptu se ata cunet, te cilet ngelen komplet te dhjere, ulur ke tavoline buze trotuarit, kishin lyp mish ndersa ajo kalonte.

Me shume kurajo goca. Nga ana tjeter, sic ka thon dhe i modhi Dejv Shepell, kur je vesh ne ate fare menyre, sa gjoksi te del lart ke e hapmja e golfit etj etj...

gjithe ky shkrimi  i  Cara-s eshte permbledhur dikur ne Vlore, vitet 80-te, me dy batuta.  gjate xhiros... -ai:  o motra te hengsha p.......    -ajo,  ia kthen vendçe:  ça ke  vlla, te ka humbur tolloni i mishit..?

nga vjen thirrja : Moter qe ja drejtoni ju vlonjatet femrave ? shenje respekti ? à çfare duhet te jete.

nuk e di..  mbase  si  shenje respekti ka lindur, apo per te treguar nje lloj afrimiteti qe te ndihet tjetra e  lirshme, e sigurt... por me pas u urbanizua dhe u bastarddua..    ne fakt,  ne Vlore me te njejtin intensitet perdoret edhe thirrja: ''vlla''  per meshkujt..  dmth fare kollaj mund ti drejtohesh  nje te panjohuri me: o vlla....

e çuditshme eshte se arabet dhe afrikanet perdorin kete Vlla per tjetrin, edhe ketej ne perendim.

them ngaqe perendimi nuk i do, dhe ata e dine kete fakt ose ndiejne, dhe po ashtu as ata nuk i duan perendimoret (qe i kane kolonizuar prej shekujsh). me Vella, si duket tregojne qe ata jane paqesore me bashkebiseduesin dhe vetem duan te kuvendojne. 

Dibranka i tha: te ngecte le.i nfejt!

ne tren nji dite, u kap njoni me nji femer i nevrikos se e shkeli a ku di pse. E ne turline e llafeve qe i lshoi, i kputi dhe nji fuck you si nen ze kshu po qe u degju mire.
- in your dreams! - i tha ajo periher

kjo ishte nja 70 vjec kshu. Fillun t'u qesh robt, qeshi dhe ai masanej

Kurse mua me behet qejfi kur gocat shoqe te Cares me shajne me liber shtepia dhe cdo brime e mundshme. I ka degju Cara gocat trendi kur sillen si garipe?

Eh sa bukur autorja, i tha te gjitha ca kishte per te thene, pastaj ne fund leshoi nje ndjese ekuilibruese. A do ishte dakord Cara sikur dikush t'i thoshte nje "fjale kyce" pastaj "ndjese se s'u permbajta dot"? smiley
Tashi, te jemi te sinqerte, kam pershtypjen e ka tepruar njecik....nuk e di se ku jeton, por ka cituar fjale kryesisht te renda, nderkaq me shpesh degjohen fraza me te paqta si "te falte Zoti", megjithate sic do thoshin ca....fjalori varet edhe nga veshja e goces.

kto ankohen nga meshkujt, shkoi nje shoku im ne sr e i foli nje gjyem llafi njeres; ik se do te q! robt-ja ktheu ajo(isha present)

Ashtu jane nje pejse e mire ne TR. I kane batutat ne maje te gjuhes e shkas duan t'i perdorin e te kene c'te tregojne. Por keto jane gjera femijesh.

nje femijes, femra nuk ja merr per keq. ne fakt as nje djalit, por kusht eshte qe te pakten ky te jete simpatik, ose interesant, dmth kjo çika ta ket pare disa here, pra t'ka kete vene synin. 

mire ja ka bo. 

t'paska bere pershtypje ty alto, he?  keshtu e duan ata po s'ka kush t'ia thote, 1 ne 1 milion.

mos harro qe vetem femrave te bukura u behen te tilla thirrjesh ose ndjelljesh. keto nuk jane per ta ulur kete, perkundrazi i tregojne qe per ate ata halabaket mund te bejne trimerira ose çudira.

kjo qe ka shkruar artikullin eshte femer e shemtuar, ve bast.

s'eshte e vertete fare ajo qe thua ti, o profilo. nje qe flet ne rruge eshte i semure dhe do ta beje si me te bukuren si me pa te bukuren.

i semure, varet nga ça semundje,por te siguroj me mire ta varin ''i semuri'' sesa te mas ta vari asnjeri smiley

N'importe quoi!!! 

encore du grand n'imorte quoi smiley

po, po...mashtroje veten...

te ben mire... smiley

mire e ka ngritur si shqetesim, kjo, por me mire do ishte qe te formonte nje grup, te mblidhnin numrin e firmave te domosdoshme dhe ta kalonte ne parlament, ku te behej ligj. ketej s'flasin, as geg as mek, se po fole te arreston polici ne moment. 

s'do gdhenden shqipot vete, duhen ligje.

ti alba po thua qe te behet pellembe  e police atje...  sepse ky fenomen ndodh kudo, po thote autorja..        pastaj  policet atje ste gjenden per gjera me te rendesishme, kush po pyet per  dava ''flirt''  allashqiptarçe  qe fundja nga dashuria e madhe e kane, vetem se sdine si ta shprehin..smiley

Ku "ketej" te fusin ne burg?? Un sa vjen pushimi drekes ktu ne manhattan 1ore koka majtas djathtas "hi honey' njanes "hi sexy" tjetres , kam ene ja dy shqipe tjere nji tirans dhe nji nga peja  nuk lejm llare e bardhe e zeze kineze spanjolle ......... E gjem ne kembe sna ka hy osmiley

Eh, varet si i sheh gjerat. Ishte nje gazetare kiliane (e njohur bile) ne nje fellowship nj 6 muaj ne Washington. Dhe javen e fundit bejne nje nga ato partyt standarte ku organizuesit kerkonin te dinin nje gje qe pjemarresve te fellowshipit kulturalisht e kishin pelqyer dhe qe do te kishin dashur te aplikohej edhe ne vendin e tyre, dhe nje gje kulturore te vendit te tyre per te cilen ndjeheshin keq qe nuk e kishin gjetur ne Amerike. 

Dhe aty ngrehet Alehandra dhe thote: Demi me i madh kuturor qe me ka bere Amerika eshte qe nuk me ka bere te ndjehem femer e desheruar dhe terheqese si ne vendin tim. Mezi po pres qe te kaloj prap ne nje rruge ku djemte te me psheretijne nga mbrapa dhe burrat te me fusin duart ne gjoks ne transportin publik.

Eh ti ngrihen nja dy gra nga Minesota e ta bejne qepaze, po motra as skuqej as zverdhej, se e kishte ndare mendjen. smiley

vajza duket teper feministe.  gjella me kripa me  karar.  komplimentat me humor nuk besoj se perbejne problem, bile femrat ja tregojne shoqeve me gezimsmiley.

ka edhe vulgarizem por pergjithesimi eshte i demshem.  me qete vajza, me qete,,

Po e bere bukur, te quajne "pickup artist". e kane bere profesion me vete. Japin dhe leksione e shesin libra, e grate i adhurojne. Po s'u pelqeu se si e ben, jane kshu si thote kjo goca.

nuk u pelqen vetem kur djali nuk e meriton mundimin. nje nga ata "çeçenet" e tiranes psh, keq do t'ja ktheje ngacmimin nje vajze kryeqytetase  ngaqe e mban veten ne nje klase sociale me lart tij. nje vajze e lagjes se tija te kthesa kamzes apo ku di une ku jetojne keta, nuk do t'ja marre per keq, se kjo e ndjen veten ne te njejten klase sociale.

dmth, duhet me te rangut tat, çdo kembim, per te mos patur keqkuptim.

po te jete simpatik djali, ua thone shoqeve me krenari.

dihet ai muhabet. ndaj them qe fajtore per keto probleme jane djemte po aq sa dhe vajzat

 

ajo nuk diskutohet qe fajtor jane djemte, si race me e forte. nje te fortin, femrat e lusin, i ka verdallle me dhjetra (si sulltani haremin). s'ka pra fare nevoje t'i perdhunoje. 

punen e ngaterron BARAZIA fiktive e sotme midis dy gjinive, qe natyra nene nuk i ka bere gje te barabarta. mashkullin ligji dhe shoqeri a sotme e kan ul ne nivel te femres, duke e bere po AQ TE DOBET sa ajo, nga te gjitha pikpamjet. kjo e ben kete perdhunues, asigjo tjeter. 

Artikull shume i mire dhe me behet qejfi qe shkruhet per irritimimin e grave me psikopatirat e te babeziturve te rruges. Une per veten time nuk arrij dot (megjithese jam munduar shpesh) te duroj kembethatet me floke te shndritshme, sikur t'ua kishte lepire lopa, te me ndalin rruges dhe te me shqetesojne me nevojat dhe problemet fallike te tyre.

Per fat te keq, çmenduria maskiliste eshte fenomen shume i perhapur ne Shqiperi, por nuk eshte se nuk ekziston ketu ku jetoj une.

Mjafton te jesh perdorues(e) i/e rregullt i transportit publik per t'u njohur me shumellojshmerine e njerezimit si dhe me funderrinat e ndryshme te cilat garojne me njeri tjetrin per te bere hapin e pare te marrezise.

Larg qofte te kesh qirane per te paguar, studime per te kryer, libra per te blere, femije per te rritur, burre per t'ia mbajtur mire sedren, dhe pune çnjerezuese qe nuk mjafton as per te blere nje dreq paste dhembesh, vere, ose tampone persembari. Duhet patjeter te dale trimi i radhes per ta plotesuar boshllekun e krijuar nga dita e lodhshme. Ngacmimet kane qene gjithmone surreale; parazitlleku me te cilin ballafaqohesh eshte i paimagjinushem dhe ti si viktime here ia plas gazit, here behesh per t'i vrare nga deshperimi.

Keta raste jane ne te vertete mesime perfekte ne tolerance dhe vetepermbajtje. Optimizmi per njerezimin shterret, por deshira pasionante per t'i gjuajtur me ndonje kepuce te rende ose per ti goditur ne vendin me te shenjte me nje çader vjen e shtohet per çdo debilllek qe u shpeton nga goja. Megjithate, ne momente debileske te tilla, mendja iluminohet kur degjon zerat e tyre si miza duke bezdisur pa pushim gra te reja dhe te moshuara bashke. I vetmi opsion qe ke eshte doreheqja, megjithese e dhimbshme.

Nuk di si te shprehem per fjalet e mesiperme...Te pakten te ndryshojne fjalorin e piste...Por ne nje shqyrtim te dyte, nuk eshte e drejte t'u kerkosh te sillen si njerez qe nuk jane.

Une per veten time nuk arrij dot (megjithese jam munduar shpesh) te duroj kembethatet me floke te shndritshme, sikur t'ua kishte lepire lopa, te me ndalin rruges dhe te me shqetesojne me nevojat dhe problemet fallike te tyre.

Po te ishin kembe mbushur e me floke te bukur, dmth, s'do ta kishe problem.

Ky eshte perfytyrimi qe kam per meshkujt 'zvarranike'.

Populli i jugut nuk e ka kot shprehjen "e shikon si mish ne hell".

 

nje e njohur austriake, e cila pervit dilte nga 4-5 muaj me te shoqin per udhetime neper bote, me pat thene qe ne vendet islame-arabe kishte bezdine me te madhe, sepse e "zhvishnin djemuria me sy" kur shkonte udhes.

shume gje e shpifme. 

ngaqe austriakia nuk e mban veten te barabarte me arabo-islamet. sikur t'ja benin zhveshjen me sy, austriaket e saj, them se do t'i pelqente, po ta ndjieje veten grua. se ka dhe femra qe aq u ben per meshkujt, siç ka dhe meshkuj qe nuk ja ngrefin femrat.

 

Mua me kane thene qe keto fenomene jane zhdukur me renien e diktatures.

 

jane pakesuar shume, te pakten neper qytetet e medha

por ka tipa plot

gjithsesi, jo si ne ate kohe

Fjalet e ndyra edhe ben sikur s'i degjon, po kur ha ndonje berryl gjoksit si variant i "kontaktit njerezor" e te dalin lot nga dhimbja, ajo eshte pak me thene revoltuese.

smiley ti e kujton mua me dhemb..bobobobo nuk ka gje me harbutce se ajo goditje..

ja u bejne ne amerike ?

berryl gjoksit? ne c'kuptim? s'e mora vesh?

Ne kuptimin qe ti kalon rruges, ne punen tende, duke kapur cepin e trotuarit (por s'ben dobi). Tjetri afrohet perballe dhe nderkohe qe kembeheni perthyen krahun, e ngre apo e ul - varet nga ndryshimi i lartesise - ne nivelin e gjoksit tend dhe te godet.

E perkthyer ndrysh: nje gjest prej idioti...

S'e dija qe behej kjo  dhe qe qenka aq e perhapur sa e ditkeni te gjitha smiley

Maloket e Sales me siguri se tiransit nuk e bejne kurre.

Ne vit te 4 gjimnaz organizova gocat e klases ne nje eksperiment. Gjithe pushimet 10minutshe u rreshtuam ne korridor dhe u hodhem fjale cunave edhe ndonje puthje(ishin te gjithe nga vitet o uleta) si skuqeshinsmiley morem hak per vitin e pare dhe vertetuam qe para turmes edhe gjinia tjeter turperohet po aq kollaj. Vlora, meqe ra llafi

Ka qene gjimnazi ne kohe te demokracise ky i yti smiley

o vlora çunat turperohen me shume, bile vetem çunat turperohen. 

te qe ndryshe do ishin çunat me bikini ne plazh e gocat me penevreke.

keto franqezet kane nje te keqe (te madhe) nuk e rrujn leshin hiç ( te sqetullave) smileypp

Me ne fund nje shqetesim i vertete...se u mbushem me lajme idiote, politikanesh....i lumte autores!!

ecin edhe vegjetariane rrugeve te shqiperise. shprehjen "m'qeke bo si patate hasselblack" nuk e kam degjuar akoma, por te rralla kane qene rastet, qe kam pare ne rruge nje njeri te gjinise femerore te ruaje natyrshmerine e saj pa dashur te bjere ne sy me bojatisje, aksesore a veshje markash e ne mungese, imitimesh te tyre. dhe kur i pyet c'u duhen keto, te pergjigjen: jane shprehje e karakterit. e nese konsumimi i tere ketyre eshte shprehje karakteri, perse duhet me patjeter te ndrydhin karakterin meshkujt me konsumimin e ushqimeve e mos te shpallin te ngrenshme edhe vijen e rimelit?   

Te ka shkuar nder mend se njerzit e gjinise femerore kane te drejten te lyhen e te vishen si t'ju pelqeje? Me nje fjale kane te drejte te mos shqeteson per problemet nervore dhe fizilogjike te te tjereve.

ceshtja eshte reciproke. nese te lyhesh e te vishesh si te pelqen eshte e drejte, po aq e drejte eshte qe dikush te thote c'te doje ne pranine tende pa t'u drejtuar ty. kjo nuk duhet te ishte problem.

Nuk me duket se problemi eshte cfare thone njerzit me shoket e tyre pa mu drejtuar mua.  Problemi behet kur fillojne e me shqetsojne mua.

nuk duhet dale ne rruge me kembe. vetem me veture me xhama te erret, neqoftese do mos shqetesohesh.

nuk i fut dot njerzit ne burg se te hedhin ty nje fjale. A KUPTON ?

varet ku fillon shqetesimi. nese ti lyhesh si te pelqen dhe degjon gjithe rruges te njejtat gjera ne lidhje me lyerjen pa t'u drejtuar kush ty, mund te ndodhe te shqetesohesh. njelloj si nje tjeter qe nuk pelqen bojatisjen e flokeve te shqetesohet nese ben nje xhiro ne cdo rruge te rrahur nga shume kembesore ne shqiperi. mund te besh edhe sikur nuk degjon, ose nuk sheh, por kjo permireson vec gjendjen tende afatshkurter.

normalisht nuk kane te drejte. ngaqe lakuriqesia e femres e eksiton mashkullin (kur eshte i dobet ky bie pre e instiktit). keshtu e ka gatuar natyra njeriun.

duhet vene ligj per kete se jemi bere si vendet e botes se trete. keto vulgarizime-rrugore duhe te pakten te minimizohen. asgje nuk e justifikon kete lloj sjellje si prej te semuri seksual. po u vu ligji do denohen ca dhe do marrin vesh te tjeret. se frika e ruan vreshtin, de.

Ka ndodhur qe kane marre masa, por te paditurit kane qene police. Vjet me duket se ishin dy police qe u akuzuan se ngacmonin vajzat qe kalonin teksa rrinin ne sherbim. S'pi uje ligji me keto gjera, jo. Sepse s'ke si e verteton dhe s'ka femer qe i hap avaze vetes per nje fjale goje. 

si ore s'pi? po ketej pse ka pire dhe pi?  dhe keta, ligji i ka bere tamam se s'kane lindur perfekt. 

Eshte tjeter gje per abuzimet ne pune, por ne rruge eshte ndryshe se s'e verteton dot e s'ngaterrohet njeri, por vazhdon rrugen e sheh punen, s'ka nge. jam dakord qe ligji ka ndikuar, por me shume se me ligjin, vjen me hapjen e shoqerise ne menyre graduale, me krijimin e qyteteve te medha ku opinioni i te tjereve ka me pak vlere, sepse s'te njeh njeri. po t'i vesh re, ata qe kane qene adoleshente ne kohe te enverit, kur te gjitha komunitetet ishin me te vogla dhe cdo gje paragjykohej, tregohen me te eger ne keto gjera, edhe ne fjalet qe u hedhin femrave. Ata me mbrapa jane pak me ndryshe. Ende jo aq sa duhet, ne krahasim me vendet e tjera, por prape jane me ndryshe. Edhe vajzat jane me ndryshe, sidomos ne qytetet e medha. Me ligj s'ke si e verteton e s'ngaterrohet njeri per kaq gje.

Ligji eshte por nuk zbatohet...

nu ka ligj ne shqiperi per kete, jo. duhet ligj tamam i vecante.

e pse mos kete nje ligj per juve qe mos nxirrni ne pah bythet rrugeve ?  

apo i doni ligjet vetem ata qe ju interesojne ? 

e pse mos kete nje ligj per juve qe mos nxirrni ne pah bythet rrugeve ?

 

Ka ne Afganistan.

ne amerike po ashtu, denohesh po t'i japesh gji femijes ne ambiente publike, apo jo ?

Ne amerike profilo te ekzekuton polici on the spot po te pa duke i dhone gji fmijes. Me ligj.

ne karrige elektrike, thuja konkretisht, mos i mcif gjonat.

Ok, por duhet te zbatohet ama, apo jo? Gjithashtu, femrat nuk duhen ta kene problem denoncimin. Mos harro se ka shume mundesi qe ta perceptojne si diçka te turpshme sidomos kur mendon nivelin e dobet te profesionalizmit  te policeve shqiptare.

vulgarizimi eshte problemi. por vulgarizimi eshte i pergjithshem e thuajse tek te gjithe. vulgarizohet tjetri nga interesi dhe ve te tjere te hedhin ne ere te trete. vulgarizohet kopeja dhe ben ne parlament nje ligj sipas interesave te saj, ose ne mos, e zbaton nje ligj te perkthyer pa gabime sipas interesave te saj. vulgarizim eshte ne fakt i gjithe sistemi i pranuar. dhe jo vetem ne shqiperi por ne te gjithe boten. smiley

si perfundim grabitqaret dolen myslimane dhe maloke, s'kishte si te ndodhte ndryshe smiley
po pertej kesaj, pa mohuar ca karagjozliqe me te cilat gocat perballen, qe me sa me ka rastistur dhe me sa me tregojne shoqet jane vertet komike, edhe menyra sesi vishen femrat ndikon shume. Isha nje dite ne kafe me nje shoqen time dhe kishim prane 2 burra(i degjoheshin bisedat) qe po pinin kafen qete-qete kur njeri prej tyre pa nje nga te shumtat vajza ne rruge veshur me strece shume te holla, dhe befas filloi t'i mallkonte me shpirt...me nje intonacion qe dukej se ndihej krejt i pafuqishem dhe po e vuante shume, me te kput shpirtin.
 

edhe menyra sesi vishen femrat ndikon shume

Po, po. Femrat e shkreta duhet te dalin te veshura kembe e koke tani...

well, ate justifiko ai muabeti i fee-se, dore me nji. smiley

pergjigju pyetjes njehere, veshja femres ndikon apo nuk ndikon ?

pastaj e vazhdojme arsyetimin nje hap me shume.

Sipas Kanunit ndikon Profil. 

vej bast me ty, qe je me katunare ne pamje se une. 

qite nje foto, ta qis dhe une, dhe te na gjykoje peshku pastaj. 

pastaj vazhdojme e flasim per kanunin apo moden e fundit.

ti e di per cfare e ka fjalen ajo, mos kalo ne ekstrem tani

ka veshje qe jane seksi dhe pa i cuar ne kufi te zbulimit

jo se s'duhet ta kene ate te drejte te vishen, por dhe femrat do reagonin po t'i linin meshkujt gjerat jashte deri ne piken me ekstreme te mundshme

ja dy eskperimente shoqeror, psh, qe i ben dhe femrat te reagojne. Burra jane veshur me pjesen e pantallonave te fryre, dhe marrin veshtrime nga femrat. 

 

http://www.youtube.com/watch?v=14SWZ-cc59M

http://www.youtube.com/watch?v=J7GWyifHooY

 

dmth veshja ndikon, pike.

si perfundim grabitqaret dolen myslimane 

ca kom thon, esht e vertete. perfundimet masanej jon ne dollap te gjithsecilit. psh ti mund te dalesh me konluzjen qe ne venet myslimone lirit e femnes jon ne kup te qiellit. e kush do te ndalonte, do thuhej ktu te peshku. 

Well, Emigrant, varet. Respekti per gruan duhet te kaperceje pershtypjet e para qe ndikohen edhe nga veshja (konservative apo jokonservative). Ka te beje me kulturen se sa ndonje gje tjeter...

E thashe Emigrant, se jane me te sulmuarit ne Shqiperi, njerezit njecik duan te ndizen sapo degjojne fjalet malok dhe mysliman, dhe thjesht mora shkas nga shembulli yt, qe flet per nje kontekst tjeter. Myslimanet ne Shqiperi (ata me mjekerr) ecin rruges gjithnje ne punen e tyre, nuk kam pare t'u hedhin veshtrime zhveshese femrave.

smiley

e krahasoi me Indine motra. Se kishte udhetu for leisure ne dy vitet e fundit, nje here ne lindjen e mesme, nje here ne Indi. shkonin pa planifiku, nuk dinin ca hoteli do bujtnin, e shijojshin spontaneitetin, dhe them qe mire e kishin, nji cift shuuume simpatik, pronare te nje pijetoreje te vogel ("Beisl" quhen ne gjerm) ku u grumbullojshin gjithe dora e re, se kishin muhabet te omel keta. te garantoj qe nuk kishin asnji bias ne lidhje me politiken, fene, racen, ishin shume po shume kozmopolitane te kishin biase te atilla. edhe kur e tha, e tha me nje fare qejfi qe po tregonte nje zbulim: ne Indi ishe rehat ne lekuren tate; ilaqim, ne lindjen e mesme, tha, te hante rruga me sy. tani, kur ke qejf me dhon e marre me rrugen, me vertetu qe sex appeal-i s'te ka merdhif ala, eshte shume OK, shkon cdo gjo, wolf-wistle, pak agresivitet verbal, etj etj. po kur je ne qejf tat e do me pa pocat qe ka bo arabi me balte Nili, ose me provu naj hurm harabije, ene te vje tjetri e te shef ne kokerdhok te synit, vallahi sikur nuk shkon. Si i tha Tom Cruisit ajo te bari: a mos kom shkru gjo ne balle "pick me"?

kshu kjo pune, o  fee.

Ky qe permend ti Emigrant eshte nje rast i izoluar. Pastaj, varet se ku shkon ne Indi... Ka nje kulture perdhunimi qe eshte duke u bere perdite e me keq atje... 

mundet. une dardanelet di, per dardanelet fola. me duket se po flisnim per "rrugen". teme e mrekullueshme ne fakt.

po ta kishe bere gjimnazin ne tirane, rruga te hyrja e shkolles ishte nje odise e tere, ku dy trotuaret jo rralle shnderroheshin ne Shilla e Karibda, per gocat e gjimnazit.

te rashe pas, moj te rashe pas,

rruges kur shkonje ne gjimnaz

se ku ndahej dafrunga e nje ngacmimi, "propozimi" (cfare fjale MADHESHTORE), me ate te nje molestimi te ndyre ku JO-ja nuk merrej si pergjigje, kete Allahu dhe baba Fetahu e dinte. 

Emigrant,

Qe ka probleme lirie dhe drejtash femra ne kulturat islamike, ka. Gjithashtu, nuk dyshoj se  meshkujt e ketij denominacioni kane tendence te mos ta respektojne femren myslimane dhe sidomos ate jo myslimane. Por kjo duhet pare me gjeresisht duke marre parasysh rrethanat socio-ekonomike dhe krahinore te tyre. Tani meqe permende nje rast te izoluar, mua me ka qelluar te njoh myslimane ortodokse prej Afganistanit, Iranit, Sirise, Tunizise (etj.) por edhe shqiptare shume te kulturuar dhe me nje respekt te jashtezakonshem per femren. Tani, ka eksteme nga me te ndryshmet si ne Arabine Saudite, ne Emiratet e Bashkuara (etj.) por me bezdis pak ai pergjithesimi qe i bejne njerezit myslimaneve. Ti ke mendjen tende dhe ndaj plotesisht revoltimin tend me poshtersirat qe i behen femres por me duket se nxiton pak per ta gjykuar vetem si nje problem i lidhur me fene islame.. 

s'di c'me thon se me marun argomentet.mundesi me bo naj experiment nuk kena. dmth te merrshim nja 50-100 rruge te ndryshme duke faktorizu fene, GDP-ne dhe grupin kulturor, grupin urban (downtown, suburbia, rural), te percaktojshim njesine e molestimit, me baze numrin e fjaleve te pist, fyese, "jo te pranueshme", sasine e shikimeve shoqeruese te djegme e te pervelume mbi 50 sekondshe, etj etj, ene masanej e qitshm sagllom efektin e seciles prej ktyne. s'e bojm dot, kshuqi i mshojm komenteve me parimin e arte te ariut qe gorricat do bohen se me hahen mu. e rendesishmja eshte me qen politikisht korrekt. na u bo peshku me keq se korporata amerika. te na jepte naj lek, menabarem.

Degjo, nuk jam politikisht korrekte. Nqs ndihesh ndonje dite i depresuar dhe ne "mood" te flasesh per globalizmin, Sorosin, dhe  "charities" ne pergjithesi (etj. etj.), por edhe per Islamin, do te shikosh se nuk jam ashtu si mendon ti. Une te kritikova per pergjithesimin dhe reduktimin qe i bere problemit, pavaresisht se kam te njejtat verejtje qe ke ti. Pse e lidhe me islamin? Po te jap shembull personal, ne Shkoder me kane ngacmuar gjithfare le te themi katolikesh... keshtu qe  nuk ia vlen aq fort argumenti i islamit ne kontekstin shqiptar.

 

mer po boja muhabet nji dicka te jetume. personat jane real. i kujtoj me mall, biles, se u bo kohe. kishin zakonin e bukur qe i bonin film udhetimet dhe i ndanin me ne shoqnin. nuk qis perfundime tak-fak une, s'ma lejo as zanoti, muhabeti nuk esht perfundim. opinioni masanej, tjeter muhabet. 

ok, ne rregull. me fal qe kerceva.

po mire,meqe femijet ka e fletur,posikur femrat ti pergjigjeshin atij qe u thote te hengsha pusin me te hengsha dikun ca do behej??    nuk do te ishte ky nje hap drejt barazise gjinore aq te deshiruar?

o motra te pi nje gote qumesht te ballkoni jot
 

Keto lloj artikujsh i shkruajne femrat e frustruara.

Shko gjej nje partnere femer dhe mbylle ate muhabet.
Fycke!

smiley

Keto lloj artikujsh i shkruajne femrat e frustruara

 

Edhe ato qe te divorcojne e te marrin gjysmen e pasurise.

Ouch! E ke prekur aty ku i dhemb (akoma). smiley

Nuk ka veshje provokuese. Ka femra provokuese!

Kape pak foton e re te artikullit!

ajo foto i shkerdhen te gjitha argumentat qe mohojne agresivitetin mashkullor te nje shoqnie.

"malok dhe myslimon" u tha ktu (fee-ja diku me tutje). well, nqse duhen kto fjale per te pershkru nje rruge me sy gjithe lyre e testosteron duke prit se kur po kalo "fakirja e pare" me i ra "embetha", then so be it: malok dhe myslimon!

veshja lindi thot anatol franci tek ishulli i pinguineve qe ta bej femren eksituese. 

Vetem ne nje fare mase varet nga menyra sesi vishet femra. Ngacmimet me fjale te renda, ndjekja nga pas deri ne nivele patologjike, prekjet pa konsensus, kane ekzistuar qysh para '90, kur te zbuloheshe apo te beje tualet ne gjimnaz ishte e ndaluar. Drejtoresha e gjimnazit tim, dilte vete diten e pare te shkolles dhe kontrollonte te dera mos i kishe gishtat me manikyr. Une kam patur nje tip qe me ngacmonte qysh nga klasa e katert. Kisha turp t'u thosha atyre te shtepise, se e sigurt ideja do ishte: po cfare bere ti qe te ra ne qafe ai tjetri? Eshte e turpshme te degjoj te njejten menyre logjikimi sot pas njezet vjetesh dhe nga djem te rinj.

+1

Exactement Finisterre. 

Une e demokracise smiley si goce e rritur me vlla te madh isha profesioniste ne mosterheqje vemendjeje ne veshje shikime etj dhe prape mu. Vu prapa nje bishtpellumb me makine me xhama te erreta ne 95-96 sa s'vdiqa nga frika.

Ke gjithfare psikosh. Mua me ka qelluar dy here te me ndjeke nje  fetishist kepucesh. Dhe te dije çfare kepucesh ishin? smiley 

Ka edhe nga ata qe mjafton te shikojne nje forme diku ne hapesire dhe si dema te çmendur te sulen...

Si dema te cmendur..kujdes nga ngjyra e kuqe smiley

nje komshies time i kishte thone nje kasap tek pazari i ri ," te pifsha qumeshtin ", ka gjithe ate cice ne fakt , ajo nuk e kishte blere mishin me tek ai.

Me duket se ti flike ke komshije Brado, qe ti diftoka te gjitha smiley

Jo se eshte martu por kur vjen tek shpia nones vet co ku bojme nojhere muhabet smiley

Brado, ka shpreh naj interes per VQ-ne kjo komshija jote, kshu ne pergjithsi? Se erdhi vera plako

Fatkeqesisht nuk eshte bythmadhe smiley

Hahahahahaha

Ne fakt ashtu eshte finisterre,

Meshkujt e kane fajin per cdo gje!

Perseriteni kete dhe flini rehat se i zgjidhet problemet.

meshkuj te jargavitur, ka sa te dush.

nje pjese jargaviten dhe pa hedhur llaf por ti e dallon nga veshtrimet e shpifura qe hedhin me syte e kuq.

Gjithesesi, frustrimi sexual nuk punon i vetem ne ket rast, eshte dhe fakti qe shumica spunojne e smerren me gjesendi te frytshme. Po dhe objektivat per veten e vet i kane te pakta. Rruga dhe kqyrja e miletit kthehet ne punen kryesore, e ne ket kontekst femrat qe mbushin rruget e Tiranes, te veshme e te parfumosme per masrshalla normal qe i shkundin pak nga pergjumja jargamanet tane smiley

Pastaj eshte dhe ajo pjesa afshore qe e kemi si mesdhetare, qe ska te beje me jargavitjen smiley

Kam i jevge qe shet ne rruge ke lagjja, qe me ka thene nja dy tre here te hengsha kte, te hengsha ate. Heren e pare su besova vesheve, sikur m'ra nai gje kokes. Heren e dyte pastaj, qesha me vete. She made my day. APo nuk eshte dhe  tip garipje, si kapedane, dhe e pashme, alamet jevge, shet parfume fallco dhe sundon rrugen. Te dhjet fare.

Ah sa mire jetoni ju anej me ja 10fsha zotin.

la carne e debole (me theksin ke o-ja)smiley

Un maj men kur ishim te vegjel bojshim si garipa dhe pytshin nej derr gopi "O goce sa e ha ti?" duke tregu nga kyci i dores per sahatin gjoja sa eshte sahati. Dhe kur ajo thoshte 10 e gjys ne e kishim arrit suksesin.

Kur ishit te vegjel..po kur ishit ne moshe? Shyqyr doli nje mashkull i penduar smiley

n'moshe ta rras gruja jote me grusht dhe ta onjt synin, ti flasesh ndonje tjetre.

Grate e martuara shqiptare na dolen boksiere dhe shume xheloze smiley

smiley

tani eshte pak e egzagjeruar kjo,se po te vesh re video pornot me ngacmim ne publik vijne nga japonia qe supozohet se jane milet i disiplinuar!

 

mo ne fund, nje teme per jardinensmiley

Eshte nje problem aktual qe prek çdo femer kudo neper bote, sidomos ne Shqiperi. Ah sikur disa ketu qe vuajne nga komplekset e ndryshme te mos derdhnin helm por ta injoronin temen ose te diskutonin seriozisht... Kjo do te ishte me te vertete nje arritje, ose nje mrekulli...

Sa me teper kalon koha aq me teper me mbushet mendja qe kjo pune e feminizmit eshte pune psikopatie e pasherueshme sepse nuk ka shpjegim tjeter duke i rene gjithe jetes fyellit po ne nje brime.

Mire tani po ishte e neveritshme pra 90-tes te degjoje dite e nate po te njejtin muhabet, jo po burrat jane te gjithe njesoj, jo po vjerrat si vjerrat, jo po kam leveret pa lare, jo po me erdhen zakonet ... .

 

N'importe quoi...!!!  E shikon qe i bjen ti fyellit me antifeminizmin e vazhdueshem??? Une shkruaj per probleme qe kane grate tani, jo para nje shekulli. Tani, nqs ti nuk mendon se ka probleme, tregon edhe me qarte antagonizmin tend per te drejtat e barabarta mes femrave dhe meshkujve.

te drejtat e barabarta nuk i kane as burrat midis tyre. do nje fabel te la fontenit ta kuptosh ku e kam fjalen apo e kap pa te ?

Jo ACDC1, nuk kam menduar ndonjehere qe ka qene gjithe faji i burrave. Grate kane bashkepunuar qe c'ke me ate pune, nje cike nga dobesia nje cike nga dinakeria. Ajo e (zh)veshura qe sheh sot ne rruget e Tiranes eshte rezultat i presionit te nje shoqerie gjithnje e me maskiliste, qe cmon pamjen. Shume prej femrave jane konformuar, e kane gjetur si menyren me te kollajshme per "te kapur nje vend ne diell". Dora-dores presioni ushtrohet pastaj edhe ne pjesen tjeter te femrave: rruga eshte me e shkurter, pse te lodhem? Faji i burrave, eshte faji i atij qe historikisht ka qene fitimtar dhe qe ka diktuar me se shumti rregullat e lojes.

Mua me duket se muhabeti eshte shume kompleks. Per shembull, nen te njejten fryme do te ishte me pak e mundur qe nje vend si Italia te kishte per kryeministre nje Angela Merkel.

nuk eshte presion i burrave po i franc-maçoneve.

Nje: Pse Peshki perdor foto te meshkujve italiane per te ilustruar ne shqipot?

Dy: Ne ca kuptimi i thuhet femres seksualisht "kasap pa license" se na habisi fare kjo?

Tre: Mungojne dy pikat pas "fjale kyce".

Kater: Sa peshq u bene kurioz te dine si duket nga pamja qo per te pare nese ka lidhje midis pamjes dhe batutave te perdorura? 

Pese: Fajin e ka Saliu.

Ah, se mos harroj: grate kane bashkepunuar ne shtypjen e tyre edhe permes nje profili te feminizmit. Personalisht i cmoj shume burrat, por duhet te pranojme qe ne kete moment historik jane ata me te corientuarit dhe qe kane levizur me pak ne raport me seks(ualitet)in e tyre.

budallalleku nuk njeh gjini. seksualiteti, momentet historike, ndarja ne gjini, cdo lloj kategorizimi i njerezve, te menduarit persa kohe nuk legjitimohet nga dashuria eshte budallallek. smiley

femra shqiptare; kush e pa e s'u marros!

vallaj pashe ket jave ne paris ministren e kultures se Rames, ish alamet femre. 

Konfidence

Sygjerohet qe emisioni i mesiperm te shikohet i shoqeruar me nje gote scotch, single malt, jo me pak se 12 vjet i vjeter. 

Gazetarja- Avokat perse nuk flisni kurre per vitet e tuaja ne burg?

Avokati - greket e lashte kan mitin e orfeut, te cilit i vdiq gruaja por zotat i dane mundesi ne shkonte ne ferr dhe ta merrte ate, me kushtin qe nuk duhej ta kthente koken prapa. Kur ishte 2 hapa larg daljes nga ferri orfeu e kthehu koken dhe si rrjedhim e hunbi gruan. Nuk dilet nga ferri nese mban koken mbrapa!

smiley

 

smiley

Prisja me te vertete diçka shokuese.. 

vetem per dicka shokuese qe nuk sygjerohet scotch-i!

Sikunderse e tregon edhe fotoja, ky nuk eshte fenomen shqiptar, gjithashtu nuk u ndodh femrave qe vishen "keq", dmth qe e kruajne vete siç thuhet ketu. Edhe italianet sot kane nderruar repertorin e 50 vjeteve te shkuara, tani thone "che bella" me edukat, dhe kjo na pelqen ndryshe nga "te hengsha p...." te repertorit te shqiptareve sot dhe kjo na neverit, na poshteron - per te degjuar tjeter repertor ne bulevardet shqiptare tani duhet te presim te pakten 50 vjet.

Pikerisht. Nuk e mendova kete gje. Ne Itali (ose ne France) nuk kam degjuar kend te perdore fjalor te piste si ne Shqiperi.

Ou? Nuk ke ndegju ne France "merde, merde" qe u mbeti gjithe diten muti ne goje, ndersa ne Itali i mbeti ne goje Kacua ne goje gjithe popullsise, edhe vajzave feministe 10 vjeç, qe nga vitet 68-te?

 

"Merde" ka kuptim pothuajse bosh Heretik. Ndersa fjale si "të thithsha," " ta honksha" (etj.) kane konotacione shume me grafike dhe te dhunshme se ajo qe permend ti. Pastaj, kush te referohet me "merde" kur mundohet te prezantohet me ty? smiley

e perdorin si kompliment per femren merde?! dmth kur kjo kalon rruges?!

e kish fjalen gjetke ai. qe çdo shoqeri dhe keto qe i mbajme sot si me te zhvilluarat, kane banalitetet e tyre.

Po, po. Por te kujtoj qe ka diference midis banaliteteve. Ka fjale banale qe e kane humbur kuptimin fyes, ka te tjera qe konsiderohen akoma si tabu nga shoqeria. 

eshte shume me keq kur fjalet banale e humbin kuptimin sesa kur keto nuk e humbin kuptimin. po duhet ndonje filozof me ta shpjegu kete pune. 

dhe une po iki, te flej per sot.

ketu po flasim per "komplimentet" drejtuar femrave prej meshkujve me sa kuptova - apo u bashkon gjinia edhe futja kot tani.

Ti Bleta qeke fantastike per te specializu muhabetin, me keq se çifutet brekmutet.

Ka rrezik qe ne nje anije qe lekundet dhe po mbytet, qan me lote se eshte rrezuar kutija me karamele me mjalte.

 

Ka rrezik qe ne nje anije qe lekundet dhe po mbytet, qan me lote se eshte rrezuar kutija me karamele me mjalte.

eh mor eretik njeçik mjalt sikur te kishe, s'do flisje perçart, tash rri e imagjinon se si derdhet jashte kutise prej lekundjes se dallgeve... smiley

 

 

Kush po flet perçart? Sepse perçartja eshte si e pira, je i pire vete dhe te lekundet bota, e kujton se lekunden te tjeret.

Ky pra eshte mjalti im: nje shoqeri nuk mund te quhet e perparuar dhe e edukuar neqoftese edhe kalamajte ne vend te fjales "mjalte", ju mbeti "merda" dhe "kacua" ne goje.

Nuk ka model te denje per imitim dhe as per krahasim.

Ka vetem snoba truthare dhe kokboshe qe ju duket vetja intelektuale kur shqiptojne:

"se ne vendet e zhvilluara mer jau ...", "ne vendet lindore injorante mer jau ...", "se me ka thene nje intelektual i Harvardit tek Guri mer jau, qe i kish thene baba mue zotrie mer jau ...".

Naten e mire, madam.

Ignorance is bliss...

Neqoftese Blete akoma nuk e  merr me mend se çfar lloj komplimentesh bej, eshte e kote qe te vazhdojme muhabetin bashke.

 

As p as e ngrena s'jane gjera te pista, aq me pak nga perspektiva e femres. Por, po, duhet pare dhe kjo puna e gjuhes, kur flet, jo kur ha.

ngaqe nuk ta varin (ta tash me lart). çfare pret ti te te thone ne france ?

ti thush ta honsha nje francezes, duhet ta mbash fjalen dhe t'ja hash me vertet, kur ajo te te hape direkt kembet, se ate pret vetem si lumturi te jetes. pranej s'ta thote njeri. 

ndersa ne shqiperi, i thu tjetres ta hash se e di qe s'ti hap kembet pa i qit dyfekun. 

ngaqe nuk ta varin (ta tash me lart). çfare pret ti te te thone ne france ?

ti thush ta honsha nje francezes, duhet ta mbash fjalen dhe t'ja hash me vertet, kur ajo te te hape direkt kembet, se ate pret vetem si lumturi te jetes. pranej s'ta thote njeri. 

ndersa ne shqiperi, i thu tjetres ta hash se e di qe s'ti hap kembet pa i qit dyfekun. 

smiley  Je i drejtperdrejt, me dy fjale ke thene gjithcka tek kjo teme.

Po jo, se s'jane aq shume ata qe perdorin ate fjalor, dhe s'do te pritet 50 vjet. Ule ca smiley

te jete per mua e ul ne 5 min, po e ulin ata se?! smiley

Ne fakt ka te drejte Nina. Ne rinine time kur shifsha ndonje cope te mire i thojsha "ah ta hongsha shpenetken", tani nuk i flas por me flasin syte. Po kjo ne fakt eshte instiktive dhe tregon se jom 100 karatesh. Nuk thu shyqyr qe jom akoma ne forme!!

Nejse, me lejoni te hedh idiotesine e rradhes meqe kam bredhur shume keto vite: 

Shoqeria Shqiptare eshte konservatore dhe nuk ka larmi shprehjesh a kenge per pjeshken sa ne vendet me liberale ku i kon kenu 2shit me mandoline prej shekujsh, ndersa ne boshim zbor me luleshtrydhet....

Keta per te cilet shkru cara  jane halabake Meksikan apo construction guys nga Russia ose edhe Wall Street Michael Douglas.

Shkurt muhabeti keta njerez qe flasin harbutce quhen llapaqen..

Bravo, po e kane edhe forme eksitimi, se nuk kan fol me pjeshke vec faturinos te linjes se Shkolles se bashkume, dhe kan urrejtje per femren se as e kan nuhat as e kan perkedhel njete te tyre...prandaj dun me e honger e mbaru ne cast....po lepije ore se zgjat me shume dhe bohet ma e mire....

kan urrejtje per femren se as e kan nuhat as e kan perkedhel njete te tyre...prandaj dun me e honger e mbaru ne cast....po lepije ore se zgjat me shume dhe bohet ma e mire....

Fol per vitet 80. Ketyre te rinjte te sotem u qafsh hallin smiley

Ju me duket se harroni qe i riu mesatar qe hedh fjale sot rrugeve ka lindur pas viteve 90. lol faturino e shkolles se bashkume thote lol muhabetet ne ekte forum jane si nje udhetim me makinen e kohes

Keta te rinjte e sotem i njof mire por sdu me te shit p---dhe, me ke je tu fol?????

Pse rinia eshte blloku? Nkatun krta pallojne here lopen her kusheriren e dyte.

Edhe blloku po te jet ketu do e qaj hallin prap se skon as lek as pun...a mkuptove???

s'jane gje franceze ata qe thua ti. dhe po deshe te dish sepse ata kane filluar qe te bejne ligjin (e per 20 vjet do te marrin pushtetin), ngaqe francezet jane bere qullace dhe u ka humbur agresiviteti qe kane pasur dikur si popull, pra kur edhe ata i gjuanin femrat rrugeve.

meqe qenke specialist i google-s shkoj gjej nje interviste te Vilanderit (me duket) ku flet per mungesen e kampioneve te tenisit ne Suedi. thote po te njejten gje, qe po te shpjegoj une ketu.

do s'do ti, jane franceze ata

jane ne rruget e frances, bashke me komplimentat e tyre

po shkrimin te faqja e videos e LEXOVE ? 

çfare i quan ajo ? emigrant zezak shkruhet me germa te trasha. po syte ne balle a i ke ? 

franceze pra... kot ky. lol

tani i kane marre letrat ata e kane bere nga pese franceze secili

egalite, fraternite... smiley

kur je ne France a ne tjeter vend, shqiptari nese i shoqeruar me shqiptare te tjer (ne branco menjefjale) ben edhe me keq, kur eshte vetem jo, ka nevoje per suport moral... smiley

 

sa mire i njihke shqiptaret ti ? 

ne france shqiptaret ( e rrezikshem mnjf) i mbajne per mafioze te rangut te larte, dhe jo per alabake rrugesh qe ngacmojne gocat. te pakten policia qe i njohin me mire se ty, se kane dosje per cilido njeri qe jeton ketu.

edhe une ate thashe, se kur jane jashte shtetit jane te rrezikshem me vajzat shqiptare nuk kufizohen me banalitete, smiley.

e ndame nga burri ne ti ? smiley

ne shqiperi kufizohet vetem me ato banalitetet aty siper, se helbete, aty ke vellane apo xhaxhane etj etj...s'ia mban b...dmth

Vallahi me qene te ndershem te gjithe kena ngacmu me lezet. Po me lezet ama. Ka pas nga ato qe.e kan pas qejf si dhe nga ato qe smarrin vesh. Psh kur.ngacmo dike ajo ta jep nje shenje a levizje qe te thote nuk me pelqen ose qe i vjen mire. Po nomi osh me ato qe nuke ping hic, pas dy tre ngacmimesh leji fare se nuk ja thone nga ajo ane.
dhe tani, qe osh gjo e shpifme ne rruge osht. Po sot i ngacmojne kot se koti pa lidhje foli kot. Per ket gje nuk ja vle mu u marr , sic nuk ia varin shumica e femrave budallenjve ne rruge. Normalisht duhet me u morr policia kur veren ofendime te tilla ne rruge. Fatkeqesisht eshte pjese e kultures katunare qe na karakterizon si popull trim e legen njeheresh

Sinqeriteti vleresohet. smiley Femrat nuk jane katile dine edhe te falin..

O goce me fal nje minut, desha me te propozu  smiley

"o goce, ka mundesi i minute" ka qene smiley 

madje ka qene ajo tallja...

o goce, ka mundesi i minut

mos kujto se jam hajdut

e kam babin oficer

rregullon lavatrice-frigorifere

Jete makabre pa pike intimiteti

 

Bicikleta luante nje pjese te rendesishme,nga njera ane bicikleta nga ana tjeter dora e mbeshtetur te muri, kshu qe ajo skishte nga te shkonte, do degjonte propozimin deri nfun.

ksaj un i them NJOHJE konkrete shkencore, shkalla me e larte e NJOHJES!!!

t'isha piktor, do kisha bo nji galeri me punime lapsi, skica me teme "E nalumja"!

Te 11 janari te fusha zeze masanej e percillshe ne shpi, kuptohet der te kryt e rrugices se dilte noi bab a vlla a komshi qe e njihte, ik ik ik se babi lol

Thone qe Dashnor Diko kur  e dashura i tha qe duhet te shkoj ne shtepi se babiii,Dashnori ju pergjigj

-Thuaj babit qe je me dashnorin smiley

Hahahaha

imagjino grun e tij te sotme, qe e therret perdite nga dyzet here, o dashnor ! 

duhet te jete me e ndershmja nga grate e botes. si ato qe punojne te fabrika çokollatave dhe qe u vjen per te vjelle, vetem sa i shohin ngjyren ketyre. 

çfare emri i kane vene. duhet t'i kete patur debile prinderit. 

dashnor mamaqi

ka pas dal "armik" ky, me duket me grupin e pucistave (s'jom i sigurt). shume kollaj me e bo cop cop qe nga emri.

kon qen ca taraba aty smiley

E bukur kjo ''E nalumja''

Javash javash do kerkosh edhe me u martu! smiley

Qellime serioze , du me tmor

o bo bo bo, helm ka qen kjo: e kom seriozisht.

pasu nga: drejtohu n'familje.

Me tregonte nje mike per njonin qe e gjunte.Sa here kjo dilte ne ballkon ky cuni  poshte ballkonit te sheshi lagjes mundohej te binte ne sy, nji dit te bukur kapi qenin e lagjes qe rrinte aty ene i preu bishtin qe ta shifte kjosmiley

Burrat e edukuar nuk jane asnjehere te zote te kapin as edhe nje taksi, jo me qente e lagjes..

 

ballkoni ka qen element turbullus, edhe pa e njof romeon dhe zhuljeten fare.

filonka e ka "krym" me mu. po pse? u ca tu dal n'ballkon sa her jom un posht te rruga. bo sikur merr naj dru (aty i manin drut, po qe se te kujtohet).

Kurse mua me ka pas pelqyer shume shprehja: le te mbetemi shoke. Te ciles une gjithmone i pergjigjesha, "do vish ti te rrish ti me shoket e mi apo te vi une te rri me shoqet e tua." Shpesh funksiononte...smiley

Jane te mira, e di, e di, e di mire lol

Femrat ofendohen  vetem kur keto ngacmime i bejne meshkuj te cilet ato i konsiderojne poshte RANGUT te tyre. Biles ne krevat ai fjalori banal eshte de rigeur.

 

kete gje e kam thene ne nje postimin tim me lart.

POR jo vetem femrat i ofendojne ngacmimet e atyre te poshte rangut tyre, por te gjithe njerzit e tjere pergjithesisht, nga te poshte rangut ofendohen edhe kur keta kane komplimenta te sinqerte.

ndersa ofendimet e atyre te siper rangut, jane vetem ca kokra qe kane kurajon t'i kundershtojne. 

Mu kujtu nje beauty queen smiley

Ehh.

Meshkujt njelloj jane ne gjithe boten... Ndryshon vetem menyra e te shprehurit; diku me e vrazhde, diku me e sterholluar. Ja nje shembull qyteterimi...

https://www.youtube.com/watch?v=81vQje8bWmo

Hallall, i provoi te gjitha...

Tani po na tregoni barcaleta se si keni qene feminista te medhenj? Ju nje dashnore qe keni pase me pare e kishte marr vesh lagja, se sa ju! smiley

smiley

dashnore kena pas me pash....por asnjehere skena qen feminista. Feminizmi ishte si puna e urithit, spiunit, apo pederit qe i keqmesonte femnat mos me na e dhon, ose me na e dhon por me cmim me te larte.

Nje dashnore e kam pas
Pas asaj nja pese a gjashte
Si tia bej hallit se di 
Se njera me ka ngel ne shpi. smiley

Historicka.. Ne France...aty ku peshqit kan probleme me parfumin...nje Femer duhet te gjeje nje burre te denje sa me shpejte...qe ta mbroje nga dashakeqesat e padenje.....dhe pastaj te fleje gjate jetes me meshkujt e tjere qe enderron sipas rradhes....smiley

Flokt e tuja Silvaaa, krifi me kujde eeess

ste harroj une ty mi goce

deri sa ta mshtee ess

deri sa te vdes, pardon

Nje dashnore qe kisha ma shtypi makina e tumit.....

Me kane thene per nje rast ku ishte nje murator ne taracen e nje ndertese edhe posht ne trotuar po kalonte njera. Ia keput ai: eja me djellin eja! smiley

Problem vertet shqetesues. C'fare eshte per t'u ardhur keq , eshte se keta meshkuj abuzues , kane nje "reputacion" te palekundur cfaredo lloj xhesti te bejne , ku shoqeria i shikon dhe i pranon  pa asnje lloj diferencimi apo paragjykimi. Per kete shoqeri eshte akoma  me shume per t'u ardhur keq.

Ne anen tjeter kane faj edhe femrat, te c'faredo lloj moshe qe nuk reagojne si ne familje ashtu edhe ne shoqeri, bile disa femra jane pjese e ketij grupi abuzues.

Dhe mos thoni jo, ka shume gra te moshes 50 e lart psh , qe kane kaluar nje jete mizerabel per vete , dhe qe jane njesoj pjese e abuzimit dhe krimit tek femrat e reja.

Abuzimi qe shihet si gje normale eshte nje plage e shoqerise shqiptare , nje semundje ngjitese qe nqs nuk do te parandalohet , do te infektoje edhe femijet tuaj. Dhe ata femije do te rriten dhe do te abuzojne te tjeret, bile edhe familjen e tyre  ...sic po shohim cdo dite .

E trishtueshme eshte kur ngerdheshjet e injoranteve mishngrenes mbeten te tilla derisa problemi eshte i te tjereve dhe eshte akoma ne ajer ne drejtim te kokes se tyre, por eshte ne ajer ..........dhe kur do t'u bjere ne koke , atehere do te heshtin

Zgjidhje eshte kjo ??

 

Mle te pergjigjem ne emer te mishngrenesve injorante,  ndonese nuk e meritoj kete titull te larte....gjuha ne rruge eshte nje mesim qe e kemi marre nga shoqeria ku jetojme dhe e riperserisim perderisa shoqeria ku edhe ti ben pjese nuk pillni vlera me cilesore. Autoria terheq vemendjen per abuzimin verbal te femres kur per mua problemi kryesor eshte komodifikimi I femres shqiptare.....SHITJA....abuzimi fizik....e psikologjik. 

?..

Tek e fundit varet shume edhe personi qe ke perballe........natyrisht jo ne referimin e hurit

kot i bine ne qafe meshkujve shqiptare. jane si shpirt, me takt, te bojne fresk, ta bojne diten e bukur. cuditem me kete urrejtje qe kane ca femra. foli njoni ne rruge.. ene pastaj... kushedi si e ka pas diten i shkreti. sikur e cau me apo hengri me verte. ca njerez i vejne re shume gjonat. ve kufje dhe je rehat. 

pse nuk flet i cik kjo gazetarja per mostrat femra qe dalin ne rruge te palame, me buzekuq vavavu, me minifundit ke maja bythes, me taka peselekeshe, tu shku ne pune ne shtate te mjesit. pamje e tmerrshme jane....nese je ke kjo kategori, po hengre ndonje mufke, e merito. 

Mire e ke ti Gaia, se njerezit kushedi si e kane pas diten e s'u be qameti, por njehere me gjeti belaja. Ne fakt, sapo isha kthyer nga Italia, gjithe optimizem e hare, ishte fund maji a fillim qershori, ne Tirane kishin celur ca manjola shume te bukura, me nje arome shume te mire, dhe mu te fillimi i parkut Rinia, ishin ca cuna te vegjel qe i shisnin. Bleva nja dy gjithe qejf, dhe nje burre qe ishte ulur aty me tha: "ti qeke vete si lule", i buzeqesha per miresjellje dhe ika ne punen time. Do ti, qe robi u ngrit, ia mori nje lule atyre djemve dhe o donte te ma falte, o s'ka, o donte te pinte kafe me mua o rashe e vdiqa. "Faleminderit, zoteri, po s'ka nevoje" Ai hic. Derisa ngrita zerin me inat dhe i thashe "me fal, se me pret burri". Pastaj, kisha frike se mos me ndiqte, e ku ta gjeja nje burre sa per numer qe ta takoja rruges. Po shyqyr e la me aq. E te siguroj qe isha me balerina, minit i kam lene shendene me kohe. Me ate rast, me rane dhe pendet e entuziazmit te kthimit ne memedhe. 

Me ate rast, me rane dhe pendet e entuziazmit te kthimit ne memedhe. 

Lol... ketu pra dil. Ti dhe ajo Elba ketu doni te dilni gjithnje. Ngjarjet qe e cojne perfundimin e postimit tek kjo fjali, nuk kane rendesi asnjehere. Jeni te fiksuara me kete ide, edhe pse foton e ke nga njerkedheu qe thua se s'eshte si memedheu. Ja ku ta them une me 100% qe ate qe te ka bere ai burri ty, shumica e marrin si dicka pozitive e per krenim, dhe ti per krenari e ke shkruar. Kembengulja e tepruar qe kthehet ne bezdi vjen gjithashtu prej femrave shqiptare, (vete e keni fajin) te cilat e kane si rregull te pa shkruar qe edhe kur duan te vijne per kafe, te thone tri here "jo" e japin shenja te vaketa fare, e heren e katert "po", ndaj po s'kembenguli robi, s'quhet pune e bere. Madje shume femra e kane si tradite qe krenohen kur tjetri i ka kembengulur si i fiksuar dhe kur i thone jo, kenaqen kur e tregojne se sa u bezdisen, njesoj si ti tani. Fakti eshte qe shume kane perfunduar ne martese pas ndjekjeve me biciklete "a ka mundesi i minute" e refuzimeve me jave te tera, deri sa femra pranon. Ndaj dhe kembengulnin ketu te ne me perpara, se sot s'rri njeri dhe aq shume sa dikur. Se po s'kembenguli, sic thote dhe ky i jashtmi qe ju ka erresuar trurin e vogel prej provinciali inferior qe vuan per vemendje...  http://www.youtube.com/watch?v=5ljat4swzNU

Se pari, sqaro me cilen ide qenkam fiksuar une. Se dyti, e kam kaluar moshen e adoleshences, kur mendoja qe nje mashkull qe ngul kembe te do me verte dhe ti duhet te jesh goce e mire se ndryshe ai nuk te do me, e larg qofte do ndonje tjeter! E se treti, ca ka ketu per t'u krenuar? Kur robin s'e njeh, se i buzeqesh per miresjellje dhe atij i duket se po vdes per te eshte problemi i tij, jo imi, ndaj mua te me lere rehat ne punen time.

Ato historite "me ka munci i minute" ishin kohe tjeter, mos ngaterro gjerat kot, e mbi te gjitha, nuk ishin thjesht jargavitje lapangjozesh, nuk te shante njeri sa ta ndieje veten te poshteruar, ketu po flasim per nje fjalor bastard meshkujsh qe rrezik masturbohen e kalojne ne ekstaze nga fjalet e tyre, mu si qente e rruges.

Hajt shendet tashi, se kemi pune. 

Ti s'fole per fjalorin, po fole per kete rastin specifik qe te bla-bla-bla per kthimin ne atdhe. S'te tha njeri qe duhet t'i kishe thene po. Te dhashe arsye se pse ndodhin kembenguljet. Dhe sigurisht qe e ke kaluar adoleshencen. E kuptova nga stili qe perdori ai burri. Stil i vjeteruar.

Ana mos u merzit, nese ke share atdheun(qofte edhe pa dashje) duhet te presesh reagimin e Pro-fil-it. Une psh tani u mesova dhe mendohem dy here pare se te shkruaj ndonje gje ku ka gjasa te karahasoj. Ne nje fare menyre te ben edhe mire ky kundershtimi, ndaj mos e merr personalishtsmiley.

Krahasimi i vetem per te cilin po me vjen keq eshte ai qe u bera ketyre vemjeve me qente. Kerkoj ndjese, per koke te macokut tim. smiley 

Profili mbase jeton ne Hene, pingul mbi Shqiperine, prandaj s'ka si t'i dije hallet e perditshmerise sone. 

Profili mbase jeton ne Hene, pingul mbi Shqiperine, prandaj s'ka si t'i dije hallet e perditshmerise sone. 

E shkreta ti. Ke rene ne hall, se je aq e bukur sa s'te lene burrat rehat. ncncnc O zot, o zot...

Hallet e perditshmerise nuk e kisha fjalen te bukuria ime (une perkundrazi, jam shume e shemtuar), por te ti qe hidhesh si kacagjel per te mbrojtur edhe rruget e shkaterruara te atdheut, edhe spitalet ku njerezia vdesin pa iu gjetur diagnoza, etj. etj. etj. pa kuptuar dallimin qe edhe ne qe jetojme ketu i shajme e ankohemi, sepse duam te jetojme ne kushte me te mira pa marre rruget e kurbetit. 

Hallet e perditshmerise nuk e kisha fjalen te bukuria ime (une perkundrazi, jam shume e shemtuar), por te ti qe hidhesh si kacagjel per te mbrojtur edhe rruget e shkaterruara te atdheut, edhe spitalet ku njerezia vdesin pa iu gjetur diagnoza, etj. etj. etj. pa kuptuar dallimin qe edhe ne qe jetojme ketu i shajme e ankohemi, sepse duam te jetojme ne kushte me te mira pa marre rruget e kurbetit. 

Nuk permiresohen gjerat duke thene "s'behet". Sepse kthehet ne tradite dhe edhe kur behet, thuhet prape s'behet. Dhe eshte bere tradite tani, dua s'dua une, dhe normalisht qe s'kam pse te mos reagoj kur grupit te cilit i fusni sharjet pa te drejte i bej pjese dhe une. Fakti qe ka njerez qe s'jane ashtu si thoni ju, nuk merret asnjehere parasysh keshtu.

Gjerat nuk permiresohen as duke i mbuluar e duke i fshehur, as duke thene "me mire do behet", se vjen nje dite e behet kapica aq e madhe, sa noton ne lluce (per te mos thene ndonje fjale tjeter). 

Gjerat nuk permiresohen as duke i mbuluar e duke i fshehur, as duke thene "me mire do behet", se vjen nje dite e behet kapica aq e madhe, sa noton ne lluce (per te mos thene ndonje fjale tjeter). 

Ke te drejte. Nuk permiresohen as duke i mbuluar, as duke i zmadhuar problemet. Robt duhet te merren me faktet sic jane... gje qe une e kam bere. 

Ti perpiqesh te mbulosh diellin me shoshe, po s'e kupton.

Ana mos u merzit, nese ke share atdheun(qofte edhe pa dashje) duhet te presesh reagimin e Pro-fil-it. Une psh tani u mesova dhe mendohem dy here pare se te shkruaj ndonje gje ku ka gjasa te karahasoj. Ne nje fare menyre te ben edhe mire ky kundershtimi, ndaj mos e merr personalisht [smiley] .

Jam kureshtar te di mendimin tend per nje pyetje. Pse ju beheni aq te drejte e ju vjen turp te tregoheni paragjykues e pergjithesues per cdo lloj komuniteti tjeter ne kete planet, por harroni gjithnje ta beni kete me shqiptaret? 

pyet miqte e mi ketu se cfare bej une per shqiptaret, dhe ajo do jete pergjigja ime. C'mon duhet te heqesh dore nga i menduari se cdo shqiptar qe eshte larguar nga shqiperia e urren ate vend, ta kam thene... Se kuptoj inatin tend, me duekt sikur ti thjesht nuk duron dot fkatin qe dikush e kane lene vendin e tij per te jetuar diku tjeter, ky eshte inati yt, jo ne vetvete idej

se me ngeli pergjysme....po thoja jo domodoshmerisht dikush me nje famur tjeter duhet te thote dicka te pakendshme per shqiperine qe ti menjehere te mendosh se ai e urren, per ty flamuri ndryshe, mjafton!!

Ti s'e sheh qe ato budallalleqe thuhen dhe nga keta me flamur shqiptar? Une e kam bezdi me te gjithe inferioritetin dhe patetizmin qe ben te thuhen gjera te tepruara kunder grupit ne te cilin bej pjese, sepse me prish pune dhe mua, si pjese e atij grupi. Probleme ka sa te duash, por s'ka pse te shtohen kur s'jane realisht aq.

Po duhet te kuptosh qe ky eshte nje blog shqiptar, ndaj normalisht do te trajtohen me teper tema qe lidhen me shqiperine, se shkrimet (si psh ky ku po komentojme) ate qellim kane, te jene  kritike me fenomene qe ndodhin ketu,dmth ne shqiperi...ndaj ty te duket sikur njerezit sulmojne....une pasi lexoj kete shkrimin nuk mund te them: he me se keshtu ndodh kudo, nuk do ishte normale, apo jo?

Po duhet te kuptosh qe ky eshte nje blog shqiptar, ndaj normalisht do te trajtohen me teper tema qe lidhen me shqiperine, se shkrimet (si psh ky ku po komentojme) ate qellim kane, te jene  kritike me fenomene qe ndodhin ketu,dmth ne shqiperi...ndaj ty te duket sikur njerezit sulmojne....une pasi lexoj kete shkrimin nuk mund te them: he me se keshtu ndodh kudo, nuk do ishte normale, apo jo?

S'me duket se sjellja e djemve eshte problem qe lidhet vetem me shqiperine. Eshte problem qe lidhet me djemte. Robt e shteteve te tjera, ne forumet e tjera, dine ta bejne kete dallim. Kam vene re qe shqiptaret s'dine ta bejne, por per me keq, s'duan ta bejne. Shqiptaret kane rene pre e inferioritetit e patetizmit dhe i bien ne qafe pa te drejte nje grupi ne te cilin bej pjese, ndaj une them qe eshte me mire te reagoj se sa te mos reagoj. E di ti qe shumica e gjerave te keqija por te paqena qe thuhen nga te huajt per shqiperise, e qe ndykojne ne gjykimin tone si individe kur piqemi me ata, vjen pikerisht nga informacione te paqena qe ua kane dhene vete shqiptaret? Shiko ne sa shume faqe te huaja shkruhen budallalleqe per shqiperine, dhe gazetaret qe i kane shkruar jane shqiptare, te cilet jane ndikuar nga kjo tradite idiote, patetike dhe inferiore. Une e them fjalen time ne kete forum sepse kaq mund te perhapet zeri im, dhe ne kafe. S'kam marre persiper te edukoj robt sipas pelqimit tim personal, por s'kam pse hesht kur dicka eshte gabim. 

Po nga ana tjeter nuk eshte barra e nje njeriu te vetem te vuaje pasojat e nje vendi ne zhvillim, dhe ti akuzon per ceshtje inferioriteti? Kjo do ishte e vertete, nese une ketu psh kur takoja rob iu thoja jam italiian, grek, a ku di une cfare, po une kete se bej, e di pse?? Se ndyrshe nga ty nuk jam inferiro dhe nuk i trembem gjykimit te njerezve pse jam nga shqiperia. Ata qe me gjykojne veteml per kete fakt, mendoj: me keq per ta, as qe dua ti kem miq. Por po ta them une se deri tani skam pasur ndonje paragjykim nga njerezit qe njoh per faktin se jam shqiptar, perkundrazi, me resektojne hsume e jane kurioz te mesojne shume per shqiperine. Keshtu qe ti mos u shqeteso shume se je pjese e nje komuniteti qe si cdo komunitet tjeter ka edhe probleme. Njerezit nuk do te njohin si shqiptar, por si Pro-fil(dmth, emrin tend te vertete); keshtu qe hiqe nga vetja kete barre dhe tregoje me shembull e vepra sa e mire eshte shqiperia.

Po nga ana tjeter nuk eshte barra e nje njeriu te vetem te vuaje pasojat e nje vendi ne zhvillim, dhe ti akuzon per ceshtje inferioriteti? Kjo do ishte e vertete, nese une ketu psh kur takoja rob iu thoja jam italiian, grek, a ku di une cfare, po une kete se bej, e di pse?? Se ndyrshe nga ty nuk jam inferiro dhe nuk i trembem gjykimit te njerezve pse jam nga shqiperia. Ata qe me gjykojne veteml per kete fakt, mendoj: me keq per ta, as qe dua ti kem miq. Por po ta them une se deri tani skam pasur ndonje paragjykim nga njerezit qe njoh per faktin se jam shqiptar, perkundrazi, me resektojne hsume e jane kurioz te mesojne shume per shqiperine. Keshtu qe ti mos u shqeteso shume se je pjese e nje komuniteti qe si cdo komunitet tjeter ka edhe probleme. Njerezit nuk do te njohin si shqiptar, por si Pro-fil(dmth, emrin tend te vertete); keshtu qe hiqe nga vetja kete barre dhe tregoje me shembull e vepra sa e mire eshte shqiperia.

Me duket se nuk po me kupton ku e kam fjalen. Nuk mohoj asnje problem te shqiperise. Forumet jane per te diskutuar padrejtesite. Mania per ta krahasuar Shqiperine, jeten qe bejme ne ketu, nejrezit qe jetojne ketu me vendet e huaja, me jeten qe behet andej dhe me njerezit qe jetojne andej, duke rritur padrejtesisht te keqijat e Shqiperise e duke mbuluar padrejtesisht te keqijat e vendeve ku shkojne, eshte shume e dukshme dhe eshte padrejtesi... ndaj, sic thashe te fjalia me lart, forumet jane per te diskutuar padrejtesite, dhe une kete po bej. Sic nuk hesht per ate qe me duket padrejtesi me faturat e dritave apo me ndonje teme tjeter, s'kam pse hesht as me kete. S'e kuptoj pse shqetesoheni ju qe une i them gjerat sic jane. 

As ti nuk e kupton ku e kam une fjalensmiley keshtu qe qenkemi njesoj. Ideja ime ishte: edhe nese dikush e shan shqiperine tone te dashur..."duke rritur padrejtesisht te keqijat e Shqiperise e duke mbuluar padrejtesisht te keqijat e vendeve ku shkojne", tregojne injorancen e tyre dhe faktin qe jane inferior. Dhe njerez injorante e inferior do kete gjithnje, dhe une po them, ti kete nuk e ndalon dot, as e zvogelon, as e zhduk...keshtu qe ne vend qe te gjurmosh keto njerezit, fillo e bej me shume nga ajo gjeja tjeter, promovimi i te mirave. Kete po them. Une me ty jam kritik i shqiperise, po me nje te huaj, nuk do e beja kurre, sepse e di qe ne momentin qe jemi, duhet rregullu pak kjo balanca...e gjerave qe te huajt dine per shqiperine. Po kete nuk e bej dot me ty qe jeton aty, me kupton?

keshtu qe ne vend qe te gjurmosh keto njerezit, fillo e bej me shume nga ajo gjeja tjeter, promovimi i te mirave. Kete po them. 

Te kuptoj, por une kam qejf t'i bej te dyja njeheresh smiley

Po i ben dot "te dyja njeheresh ne shqiperi"? apoeshte kritike pa vend, serishsmiley

Po i ben dot "te dyja njeheresh ne shqiperi"? apoeshte kritike pa vend, serish [smiley]

Bejme aq sa na mbajne krahet, mos u shqeteso smiley. s'kam kohe te shkruaj gjate tani, por me duket se je i ri neper forume e s'e ke idene sa gjera thuhen gabim gjithandej neper web per kete vend, per robt qe jetojne ketu e per sjelljen e tyre, prej vitesh tashme. Thuhet si nga robt qe jane jashte, si nga ata qe jane ketu. Une jam pjese e robve qe jetojne ketu, ndaj dua te thuhen gjerat sic jane. Kaq.

Edhe nje gje te fundit qe harrova te ta them me lart, EK, 

Njerezit nuk do te njohin si shqiptar, por si Pro-fil(dmth, emrin tend te vertete)

Ndryshimi eshte qe une s'dua te me gjykojne vetem si Pro Fil, por edhe si shqiptar, por per ate qe jane shqiptaret, jo per ate qe i bejne te duken. Ketu ndryshojme, ndaj s'merremi vesh.

Klm

pro-fili s'e ka degjuar kete kengen.

Nje pyetje kisha une meqe e njohke mire problemin:

Si i mbushet mendja robit qe ka edhe JO te verteta.

Asnje femer me dinjitet nuk thote "po" me heren e pare. Ky eshte rregull i pashkruar te femrat. Po kembenguli me shume se masa, eshte idiot. Po s'kembenguli, eshte po njesoj idiot. 

Tani ti mua mund te me quash pa dinjitet po ja qe une kam qef te them edhe PO edhe JO vetem njhere.  Psh.  kur shkoj per vizite diku ne ambjente shqiptare dhe me afrojne ndonje pije kur e dua them PO, kur nuk e dua them JO.  Akoma edhe sot nuk e di si t'ja u mbush mendjen njerzve qe kur them JO vertet qe nuk dua te pi apo te ha. 

Shume mire. Hiqi te tre milione shqiptaret nga vendi i tyre e sill tre milione te tjere sipas pelqimit te zoterise tende. 

Po une kam te bej vetem me shqiptare qe e kane lene vendin e tyre.  Thua te kene mbetur prapa keta dhe duhen derguar mbrapsht qe te mesojne nga memedheu?

Po une kam te bej vetem me shqiptare qe e kane lene vendin e tyre.  Thua te kene mbetur prapa keta dhe duhen derguar mbrapsht qe te mesojne nga memedheu?

S'e kuptova lidhjen e kesaj me ate qe thashe. Ose mbase s'me ke kuptuar ti mua? Varja

s'eshte nevoja t'ua mbushesh mendjen. thuaj ate qe deshiron dhe leri te bejne c'te duan e ti bej c'te duash. ne rastin ne fjale merrua pijen a pjaten qe ngulmojne te te japin dhe lere ne tavoline pa e pire ose ngrene. heres tjeter do shohesh qe nuk do ngulmojne me.  smiley

Ky eshte rregulli i pashkruar i meshkujve, se ato qe thone "po" qe heren e pare e kane gati vulen  e kurves. E po, vendosni de, se na lodhet, si e doni po me te paren, apo me te dyten.

Edhe ato te shkreta vajza qe vishen maje takave e minifundit jane produkt i asaj qe duan meshkujt, se ndryshe nuk i kenaqin dot egot e syte e burrave te etur. 

Ky eshte rregulli i pashkruar i meshkujve, se ato qe thone "po" qe heren e pare e kane gati vulen  e kurves. E po, vendosni de, se na lodhet, si e doni po me te paren, apo me te dyten.

Edhe ato te shkreta vajza qe vishen maje takave e minifundit jane produkt i asaj qe duan meshkujt, se ndryshe nuk i kenaqin dot egot e syte e burrave te etur. 

Keto rregulla s'i kane caktuar thjesht burrat apo thjesht grate, dhe as thejsht shqiptaret. Te gabuara apo jo, kane ardhur vetvetiu per arsye logjike, duke gjykuar nga pasoja e keqija qe kane ndodhur ne histori. Nese diku jane hequr me rritjen e mireqenies (s'po i bie prape asaj vrimes se fyellit qe mireqenia u rrit me vjedhje e masakra), atehere fajin e ka niveli i mireqenies, jo raca, tradita apo vendlindja. 

eh sa meshkuj njoh une, bashkeshortet e te cileve shopping e kane deklaruar hobby. na marun nga leket - thone meshkujt. tani ne shkurt sezon i rende uljesh cmimesh ne vendet fqinje dhe duan te shkojne se s'ben ndonje fundjave. se pse duhet per vit nje qerre me lecka e kepuce, qe vishen gjithsej 2-3 here ne vit une nuk e kuptoj. smiley

Ana miii, po c'ke dashur qe ke i ke buzeqeshur, (s'e ve ne dyshim qe e kishe pa te keq ne shenje miresjelljeje), por parqet, lulishtet dhe liqeni eshte boterisht e ditur, jane plot me maniake, jo me meshkuj te parrezikshem qe komentojne per qejf gocat rruges, as me gentlemena.
Sa per ate "po" qe heren e pare, nuk eshte ceshtja tek rregulli i pashkruar i meshkujve, kush eshte trime edhe mund ta thote, por eshte pak frike kur nuk e njeh nje njeri dhe i thua "po", cdokush ka nevoje te krijoje nje fare sigurie.

Po he de, e kam ves. smiley

Meso tani dhe mos buzeqesh. U jep nje buqeshje te marrin krahun keta. Qellon shpesh lexoj ndonje text apo ndonje gje ne cell e me ngel ajo buzeqeshja ne fytyre pa e kuptuar. 1 here e 3 here. Njeri ketu ne Pune qellonte gjithmone ne ate moment shkembimi te shkallet kur sapo kisha lexuar dhe te stampuar ate smiley. Tani sa here me shef me thote - you look nice. Buzeqeshjet e mia padashka kush e di I mori si flirtime. Mendja ime  rrifte ne vend tjeter. A ja ja ja meshkujt!! lol

Jo mi shpirt, se nuk e kufizoj jeten time une per nja dy idiote. Te ishte ashtu, do nxirosnim fare. Per fat, tani dime t'i tregojme vendin qe u takon te gjitheve.

1#Te gjithe sa hapim syte ne mengjes  kerkojme te justifikojme ekzistencen tone!

2#Te lajme fytyren sa hapim syte me sapun qe ka perqindje te larte ph kunderr utopise

3#Para se te ecim anes detit te hapim syte mire......zakonisht ka te paedukuar qe hedhin shishe qelqi duke vene ne rrezik njerezit qe shetisin aty.

Persa i perket komenteve avokat-mbrojtese  me duket kompletesisht jashte çdo lloj forme te pranueshme mbi kete diskutim.....
Ne rast se kerkoni  te ''ngjyrosni '' me pak rimè postimet tuaja ,atehere me falni

atehere problemi qendron qe para se te kerkohet tek ai *
 

Sa tu qeka bo kofsha mi t’u bofsha!

E plot e plot te tjera... J  Tani sinqerisht, keto kane qene e do vazhdojne te jene per sa kohe njerezimi do vazhdoje ne kete forme qe e njohim (dy sekse te kunderta – ose te njjejta po te ofendohen LGBT-istet - qe mundohen te gjejne partnerin/en per tu ciftezuar). Problemi eshte se ne vendet ku mungon liria (seksuale do te thosha) e femres te dy sekset jane te frustruar, dhe frustrimi kalon ne shenja agresiviteti. Ketu nuk futen vetem shoqerite myslimane (mbaj mend qe gjate protestave te Kajros turmat ishin kthyer ne makth per femrat egjiptiane dhe jo vetem per “ta hongsha”e “ta thithsha” por edhe per veprime konkrete deri ne perdhunime ne grup.

Per sa kohe keto jane fjale qe hidhen nga meshkuj qe aktivitetin me zbavites dhe kohembushes te dites kane kruarjen e k@qeve (me duret ne xhepat e pantallonave ose dhe jashte tyre – sipas rastit dhe momentit), vari teneqen se nuk kane per te ikur ndonjehere (perderisa keta meshkuj te gjejne nje aktivitet me te dobishem shoqerisht se kruarja e pjeseve gjenitale). Eshte krejt tjeter ajo ku njerez te semure fiksohen pas ndonej femre dhe e ndjekin, e kapin per krahu per ta ndaluar me force ne rruge, etj, etj. Keto tipave pas disa reagimeve te  vendosura refuzuese mund tu tregohet rruga per ne polici (apo tek vellai/kusheriri perkates – nese ky rastesisht e ka emrin Julian dhe qellon te jete tritolvenes me pagese J). Kuptohe qe kjo ne kllapa ishte me shaka pasi nuk eshte se zgjidh gje te madhe pervecse ne shumicen e rasteve e kthen nje problem “mishi” ne nje problem “gjaku” L.

Gjithsesi, mos u merzitni se s’jemi as te paret e as te fundit ne kete fushe te lavdishme te mishit. Nje mikja ime hollandeze (bjonde natyrisht J) me thoshte qe ndjehet ne te njejten menyre si femra ne artikull sa here vizitonte ... Italine (pra nuk kishte nevoje te shkonte as aq larg sa vendet Arabe si ata miqte e Emos J)

ne fakt situata nuk duket dhe aq somber.. p.sh kemi vene re vitet e fundit qe pjeses se caktuar te trupit te femres qe aludon autorja e shkrimit, meshkujt i drejtohen me me emrin frutor "pjeshka". ne pamje te pare duket dicka e vogel, por ne fakt eshte nje hap i madh ne betejen e emancipimit te tyre! bile do thosha hap cilesor sepse nga mishngrenes, kur thone: te hengsha pjeshken, deshmon qe tashme jane kthyer ne vegjetariane..smiley

Komplimentet e mija Belul, ke humor shume te pastert.

Kam nje dhimbje te brendshme pasi lexova te gjitha komentet qe justifikojne dhunen verbale qe u behet femrave nga vagabondet e rruges. Me vjen keq qe ka ende femra qe shpjegojne fenomenin e paturpesise dhe mungeses se kultures me veshjen 'ekstravagante' te saj. Pra, tani duhet te mos veshim minifunde, te mos lyhemi me buzekuq/bakam, dhe te pushojme komplet se qenurit femer. Do t'u kujtoja disa te ndriçuarve se problemi i kombinimit minifund-taka eshte nje konstrukt kulturor i cili buron nga maskilizmi/seksizmi i shthullur i disa qenieve te cilat vazhdojne akoma te vuajne kompleksin e madheshtise. Femra si gjithmone vuan dualitetin viktime-fajtore e problemeve femijerore te pseudo-burrave. Kuptohet, respekti do te fitohet vetem atehere kur ajo do t'i nenshtrohet te gjitha kritereve qe seksi i kundert i imponon.

Komentet jane per sy e faqe dashur , teorikisht deshirohet te mbahet kjo deshire dhune , kjo po qe eshte per tu ardhur keq

praktikisht  fillon e venitet kjo deshire kur "has problemin" e gjinise femerore ne shtepine tende. Per disa qe e kane kollaj te flasin momentalisht problemi eshte akoma ne ajer

kur te perballen me te ....

shkruhemi smiley

Eme e me eh, se na keputi dhimbja jote e brendshme. Nuk jane vagabonda, por sdine me e lyp si duhet se ashtu i kan mesu dajot e xhajat.

Nuk jemi sekse te kunderta por sekse qe terheqin njeri tjetrin, e ne cift te gjithe i nenshtrohen njoni tjetrit pothuajse per te gjitha kriteret e mundshme te imponueshme. Provo te mos ja bosh qejfin si dhe sa duhet ndonjones per cdo gje dhe e shef ku perfundo.

Pra, tani duhet te mos veshim minifunde, te mos lyhemi me buzekuq/bakam, dhe te pushojme komplet se qenurit femer.

ne rradhe te pare jemi njerez te gjithe. pastaj femra e meshkuj. per hir te njerezillekut ia vlen te heqesh dore edhe nga buzkuqi e minifundi. anasjelltas nuk ia vlen te heqesh dore nga njerezilleku per buzkuq e minifund. e njejta gje vlen edhe per meshkujt ne lidhje me hedhjet e fjaleve jo vetem neper rruge a mjete transporti urban. (te dy dukurite buzkuq/minifund dhe fjalet e hedhura jane shpikje te trurit njerezor)

por ky eshte vetem mendimi im. si njeri jo si mashkull.

Me vjen keq te te them Filanfistek por argumenti yt eshte tipik siperfaqesor. Pse duhet te heqesh dore nga njerzilleku per buzkuq dhe minifund? !!! 

 

si te duash ti. smiley

"Kam nje dhimbje te brendshme pasi lexova te gjitha komentet...."

ku e ke tamam kete dhimbjen ti..? "mos e ke ketu.... (dhe i bie lehtas me te pasmen e dores ne stomak)... do te kaloje!"

Te mohoja dhimbjen eshte sikur ta perdhunoja veten.

Tani, tluna, perdhunimi i vetvetes nuk ezkiston sepse flasim per nje subjekt,... narcisismi juiaj pa kufij.....kam besim se do ju mbroje nga dhimbja ose self-inflicted wounds. Si thoshe ti me ....vajza me e bukur e Peshkut?

Filan fistek po grupi jone qe i do edhe me minifund, edhe me buzkuq edhe me kamzhik, si i bohet ...do na i hiqni kete kenaqesi???

isha duke u tallur me Heretikun. megjithate nuk mund te mohoj se si njeri vuaj edhe une here pas here nga narcisismi.

persa i perket dhimbjes, eshte thjeshte menyra se si shprehem une. ne fakt disa te tjere jane ankuar se kam shkruar ne stil formal, tani ankohen se shkruaj ne stil figurativ... ç'te bej? gjithkush percepton ate qe ka qejf...

Esercizi di stile, jardin? smiley

jo, jo. do te thoja me shume ushtrime ne te shprehur se sa ndonje gje tjeter. por ç'te besh? njerezit e duan gjuetine e shtrigave, pavaresisht se i perket mesjetes.

Te morrshin keqen kush ankohet per ty, ti je mjalti i blogut, dhe me siguri e tradhetove veten me heretikun dhe na le te kuptojme qe je pjeshke e mrekullueshme....

OOPS qekam ene une mishngrenes rrugeshsmiley

si njeri normal shikoj nje problem te madh ne reduktimin e femres ne pjeshke. dhe, jo, nuk kam dyshuar asnjehere se je mishngrenes rrugesh.  

diten e mire.

a jo. sipas deshirave edhe pasojat. une mundohem te them me te miren. vlen a s'vlen kjo, le t'a gjeje gjithsecili me vetveten e te tjeret rreth tij. smiley

Shiko cfare shkruan poeti.

 

Men are divided according to their affairs and doings;
Some are always in spirits and joyful, others in tears.
There are those whose life is restless and full of misery,
While, on the contrary, others are steeped in good fortune,
Always in luck's happy way, and favoured in all things.
I alone am indifferent to all such matters.
What care I for Turkomans, Persians, and Arabs?
My whole ambition is in love and coition with women,
No doubt nor mistake about that!
If my member is without vulva, my state becomes frightful,
My heart then burns with a fire which cannot be quenched.
Look at my member erect! There it is--admire its beauty!
It calms the heat of love and quenches the hottest fires
By its movement in and out between your thighs.
Oh, my hope and my apple, oh, noble and generous lady,
If one time will not suffice to appease thy fire,
I shall do it again, so as to give satisfaction;
No one may reproach thee, for all the world does the same.
But if you choose to deny me, then send me away!
Chase me away from thy presence without any fear or remorse!
Yet bethink thee, and speak and augment not my trouble,
But, in the name of God, forgive me and do not reproach me.
While I am here let thy words be kind and forgiving.
Let them not fall upon me like sword-blades, keen and cuffing!
Let me come to you and do not repel me.
Let me come to you like one that brings drink to the thirsty;
Hasten and let my hungry eyes look at thy bosom.
Do not withhold from me love's joys, and do not be bashful,
Give yourself up to me--I shall never cause you trouble,
Even were you to fill me with sickness from head to foot.
I shall always remain as I am, and you as you are,
Knowing that I am the servant, and you are the mistress ever.
Then shall our love be veiled? It shall be hidden for all time,
For I keep it a secret and I shall be mute and muzzled.
It is by God's will that everything happens,
And he has filled me with love; but today my luck is ill.

si thoshte xhaxhi  jeni ju pa jemi nesmiley

ka plas dieta me pjeshk e sallator!  u robtua mileti per pak peshk!

Me vjen keq qe ka ende femra qe shpjegojne fenomenin e paturpesise dhe mungeses se kultures me veshjen 'ekstravagante' te saj. Pra, tani duhet te mos veshim minifunde, te mos lyhemi me buzekuq/bakam, dhe te pushojme komplet se qenurit femer

...arti i te veshurit ne menyre provokuse nga femnat eshte njesoj sikur te ngasesh makinen ne nje pedonale dhe ti shpetosh  gjobave nga policet e tahirit.Do thush ti qe une sjam nje "slut" pse vishem too much ,por kur kalon kufinin dhe hyn ne teritoret e zanateve te tjera psh si sex workers, atehere first impression behet faktori kryesore qe percakton opinionin rreth teje.Fatkeqesisht  shumica e femrave mendojne e shpenzojne shume kohe per tu veshur,dhe prape nuk e dallojne dot ndryshimin midis te veshurit classy dhe trashy.
 

Tema-Meshkujt e rrugëve shqiptare, këta mishngrënës të mëdhenj.

Fotografia ilistruese-meshkuj italiane.

Vari lesht,mos lexoni me poshte,se ndonje fycke e frustruar do te kete shkruajtur.

Nderkohe qe ofrohet si zgjidhje emancipuese femra perendimore qe ne cdo dy fjale thote fuck,dick apo shit.

Eh, kane ikur me kohe keto kohe te arta !

Apo kam perenduar une smiley

Ose je shume Kinge dhe i intimido meshkujt...skemi shonc me kete yll a pjeshke  thone.....smiley

ose kane frike nga burri im, se eshte pak cakmak ai, merr flake shpejt  smiley

Katili, e paske te keqen brenda.smiley

te pakten une e pranoj. te gjithe vuajme nga narcizismi, pavaresisht se ne shkalle te ndryshme.

Une vec nje verejtje kam per feministet, meqe e hodhi Fini fjalen tek to: nje pjese e mire jane HIPOKRITE. Nuk po u them psikopate sic ben heretiku psh, as u hedh shume faj per pamundesine e emancipimit te meshkujve. Thjesht kete: jane hipokrite. 

 

Pse jane hipokrite sipas teje?

smiley ketu te godas,kjo nuk qendron smiley

Vazhdon me macen ti... Someone is in love!! smiley

Eh mjere ne! Nje vajze ankohet se lloj lloj loqesh i flasin ne rruge me fytyra te skuqme nga hormonet... ketu preken nacut dhe cohen grup-bashkuar, i hane mbiemrin artikullshkrueses dhe vazhdojne gallaten pa ia bo syri terr se te gjithe kemi motra, gra, nena, kusherira e shoqe qe s'na e ka hic qejfi me i fol rrugeve sikur jane copa mishi. Respekte ndonje komplimenti qe eshte i pranueshem dhe respekte edhe "jo-mishngrenesve" se duket ashiqare qe kush se ka mizen ne kapele ska pse me u ndje pjese e grupit. 

@ nemesis   hipokrite ka edhe meshkuj,mos thuaj jo, kjo eshte jeta,na bie te takojme gjate udhetimit tone tokesor meshkuj e femra hipokrite,me klas e pa klas,te bukur(a) bosh dhe me shpirt te pabuku(ra) me personalitet te forte,simpati karizem,nuk eshte e lehte per te dy gjinite te gjejne shpirtin" binjak" , ndoshta kurre,por dike qe i afrohet menyres dhe formimit tone apo jo?

sa tragjike e paska bo, ne fund te fundit komplimenta jane ne formen e vet, s'mund te presesh nga shitsi i bulmetit te te thote "sot qenke bere shume e mire, te shkoka ky modeli i flokeve" sic dhe nuk mund te presesh nga nje doktor shkencash te te thote "te hengsha macokun zemra". Ne fakt ideja e te dy perkufizimeve kjo puna e macokut eshte, po secili ka individualitetin e vet edhe ne komunikim smiley

Po Dr. Mziu si e thote?

ai eshte doktor gjoja, besoj thote "te hengsha modelin e flokeve" smiley

Ana edhe nje krijese aq e embel sa ty,eshte egersuar aq shume  !!!! pa dashje besoj,nganjeheresmiley

maçok i mendueshem, zebra..smiley
 

..dhe i knushëm smiley

Gje-ne e bukur e shohin, admirojne, pelqejne te gjithe, ska ndonje gje. Mendime nga me te ndryshmet dhe perverse ua pershkron ate kokrren e grurit me shpejtesine e drites sidomos seksit mashkull sy shqiponje por ka menyra te tjera me me kyltyre tja shprehesh tjetres dhe me njerzillik. Qe dhe tjetren mos ta trembesh - do te ha kete apo ate. Nje cik e frikshme te vijne keto fjale nga nje I panjohur ne rruge. Ce dallon nga nje manjak seksual ?!!  

If all you have is a hammer, everything looks like a NAIL !!!

Belulo, you andej nga anet tuja keni ca shprehje te forta ne kete fushe... Avash motra, se na bere me KUM ...smiley

jo kum, po kume ...

edhe une habitesha me kete kum-in e ketyre.

çar dmth Kume Alba?

 e ka  mire  Qemoli, alba..  kum, qe dmth rërë..  se po the kume,  i bie  te jet  emri i nje lagjeje ne Vlore.. lagja Kume.
 

i paskam bere lemsh une. une kujtoja kum=kume.

... ke marre kum te bova ... ?

Te bova vec trima si beluli shkonin me not smiley

po, shprehje tipike vlonjate kjo Qemolo..   dmth ke mbaruar,  je kot, ke marre fund...

 

*bova.    eshte  si tip fuçie e madhe  metalike   qe rri  mbi uje..  jane  te  lidhura me kavo    dhe  ne fund  mbahen   nga nje si tip spirance  qe ngec  thelle nen uje..  bovat  ishin thelle ne det  dhe sherbenin per tu lidhur anijet te to..  kane qene 3 bova  ne  ''uje te ftohte'',   ne thellesi te ndryshme, diku pas tynelit...   nuke e di nese jane akoma.

Nuk e di tani si e perdorin tani Belul, por ne ate kohe ishte si mase trimerie apo gariplliku. Mburreshin qe jo vetem kishin shku me not ke bova, por edhe ishin zhytur dhe kishin shku deri ne fund dhe kishin dale me nji grusht me rere. 

bovat ishin shume thelle Qemolo,  dhe  ne fund te detit atje nuk kishte rere, por barishte..smiley  ok. poshte barishteve kishte edhe rere natyrisht..   prandaj dhe deti ne ate zone ku kishte barishte  ishte  deep blu, gati i zi.   dhe me beso,  kur futeshe me fryme  deri ne fund te kapje barishte,  apo rere , ishte shume e frikshme..    nderkaq,   deri te bova e pare  edhe mund te veje deri ne fund  me fryme.. por te e dyta dhe e treta, jo.. kush thote qe kam marre  kum/barishte atje, genjen!  bovat kishin rreth 300 deri 500 m largesi nga njera tjetra..  nderkoh qe bova e pare nga bregu ishte rreth 1 km larg..  pra te veje deri te bova e trete me not,  ishte goxha arritje.. se vajtje ardhje do te thote  mbi 4 km not..smiley

''te mbuloi kumi

dhe une u tremba''

nje poezi e lashte arbereshe

kum= rere

flm,te dyve! smiley

Kete me duket e kam tregu i here, megjithate dy te rrafme te bojne keq ... :

-Nertila Koka ne xhiron e Vlores me nje pale xhinse sikur i kishte te pikturume, tulle fare.

- Vlonjati : Na moj, Nerila. Te eshte bere gopi sa nje kulete bosi ...

Na moj erresire, me ça i ke krehur floket moj vrrome?! Me dinamit?

ajo shprehja "na moj, ja morre frymen g.pit" (kur doli moda e streceve te ngushta) ishte me humane ne qasje...mileti asaj kohe shqetesohej per asfiksime, qe me idealist, s'i shkonte mendja te krahasonte p me kuleten, si materialistat e sotem. 

dhe shprehja "na moj, mos u tund aq shume kur ecen se do derdhesh" tregonte perkujdesje, si per femren dhe per trotuarin. 

.....e bere gopin me azëm,  tha  tamam  xhib.

Fjale te arta.  Duhen shkruar ne shesh te flamurit.

I stand corrected by Beluli, ashtu qe, me azem, cka ilustron qe populli gjithashtu ka patur ndjeshmeri ndaj ndotjeve te ajrit dhe ngushticave te rrugeve te frymemarrjeve.

Sa trishtim duhet te ndjeje nje femer kur shkon rruges e askush si hedh nje fjale! Ose edhe syte. Ka nje poezi Xh.Spahiu per nje femer qe hyn ne nje lokal meshkujsh e te gjithe u bene sy-thote. Ceshtje gjuhe, ceshtje stili per ta percjell admirimin sa me fin. Gjithe arti dhe letersia reth koteles vertitet.Por me stil ama.Pak stil ju lutem, pak stil.

Edhe veshja minimale ose zhveshja maximale (e cila trajtohet si burim provokimi sipas disave) duhet te eci paralel me veshjen e gjuhes.

per stilin ankohet artikullshkruesja

veshja minimale hecen paralel me mendjen,me formimin ose edhe me lirine e individit,gje qe krijon siklet tek mashkulli,i cili eshte po aq i lire te rrije indiferent ose te mendohet mire para se te flasi!

edhe une ate mbeshteta.Por jam kunder krahut radikal qe pretendon indiferencen totale perballe te bukures provokuese.

normalisht, stilin qe jep, e merr. sigurisht egzistojne edhe perjashtime, por para se te ankohesh si te ngacmojne te tjeret, eshte gjithmone me mire te pyesesh veten c'bej une qe me ngacmojne. e nese vertet nuk ben gje, atehere ankesa eshte plotesisht e pranueshme. smiley

Argument fondamentalist ky smiley Liria e te veshurit nuk justifikon lirine e te folurit ngacmues. Edhe veshtrimi me gjate se tre sec eshte jonormal.
 

kur te thuash ndonje batute qe te vjen rrotull ndonje denoncim per fyerje dhe pagim demshperblimi,atehere e kupton qe eshte fondamentalist prej verteti smiley

nuk eshte e thene t'i thuash ato qe mendon drejtuar dikujt qe kapet pas ligjit. mund t'i thuash edhe me ze te larte pa iu drejtuar dikujt e dikushi i degjon. mund t'ia thuash ndonje te treti e dikushi i degjon serish. por nuk eshte forma e rendesishme. e rendesishme eshte permbajtja. e nese ia fut kot, eshte me mire mos flasesh hic, e barazvlefshme kjo me bojatisjen e trupit njerezor per arsye bukurie, apo perkatesie gjinore. me te bukur se natyra nuk e ben kurre njeriu. smiley

 

i gjithe faji eshte i shtepive te modes.

gjejne shesh e bejne pershesh. ceshtje tregu e truri. smiley

te folurit eshte per veshin, te veshurit eshte per syrin, te parfumosurit per hunden etj. stili i permbledh te gjitha.

nese u meshon fort ketyre le gjithmone vend per diskutim. sa me thjeshte, paster e natyrshem eshte zgjidhja me e mire e mundshme. smiley

Mua ky arsyetim me duket ekuivalent me ate:  Po te sillesh mire nuk ka pse te te rrahe burri.

po, nuk ka pse. e nese te rreh, iu thafte dora - thote populli.

por dhuna nuk eshte vetem fizike, mund te jete edhe psikologjike. e te ankohesh pse te dhunon dikush verbalisht, kur ti e dhunon vete e para ne menyre pamore p.sh. calon goxha. une jam kunder cdo lloj dhune per vete. smiley

O filan, ama ben nje nderr?- mjaft me ato buzeqeshjet ne cdo post. Na e shpife. 

problem me buzeqeshjen apo me ngjyren e verdhe? :--)

Me buzeqeshjet. Po m'krijohet nje pershtypje Jo e kendshme per ty. Per ty e kam. 

une mund edhe te mos shkruaj hic, por buzeqeshjen nuk e heq. nese ti me thua: mos shkruaj, nuk po shkruaj me.

Heretiko ajo krruajtja me macen ishte priceless. smiley 

Po une nuk ankohem.   Une nuk lejoj asnjeri te me dhunoje ne cfaredo forme.

nuk thashe se ankohesh ti. fola ne pergjithesi. buzeqeshje

Per shembull ju mund te jeni duke vdek, dhe vjen filanfisteku dhe ju dhuron nje buzeqeshje jo dhunuese.

Eshte njeriu qe buzeqesh.

Pse nuk e hap nje teme per dhunen qe i bejne femrat meshkujve Filanfistek? smiley Do te ishte shume interesante... 

 

sepse per mua nuk egzistojne meshkuj e femra kur behet fjale per dhune. egzistojne shpirtera te dhunuar nga truri, qe dhunojne me apo pa vetedije shpirtera te tjere. kjo teme eshte vete jeta.

do shkonte nje buzeqeshje pas fjalise se fundit me lart?

Na merzite me tru, shpirtera dhe me buzeqeshje Filanfistek. Me fal se po te them....

smiley

Tani e vura re qe ket teme 400 kometshe nuk e ka postu xhibi...

Pjer, ja cer bo tregu i lire, konkurenca...

Vdiqe per pak vemendje ti ere, me keq se femrat qe marrin mesatarisht nota <6 ne nje shkalle bukurimvleresimi 1-10.

Prit dhe pak sa te mbaroje shishen e veres Pjeri dhe po te vjen...

Ty keq kur te kritiko, keq kur te lavdero... gjithsesi konkurenca ne ksi temash mund te sjellji rritje cilsie. Haj ekspektejshens xhibo; bat ju'll du fajn.

Nje ngjarje nga Besim Kurti, e tregume nga ai... kur po xhirojshin nje film ne Vlore para '90, pas filmit dilnin me gocat artiste neper vlore. ne nje trotuar, ca garipa vlore, kur i pane kete grupin qe po ecte drejt tyre, njoni prej tyre u mbeshtet tek pema me i dore, dhe hudhi i kembe permbi tjetren, (pamja karakteristike e garipave). Vijne keta dhe Besimi i thote ketij garipit... Robo, na hap pak rrugen te kalojme...... Nuk me do k@.i-- u pergjigj gjithe triumfalizem garipi....

Si pothuaj gjithmone ne qelbsilleqet e medias edhe foto e shkrimit eshte nje manipulim.

Ajo femra ne foto thote:

“Some people want to use it as a symbol of harassment of women, but that’s what we’ve been fighting all these years,” Craig said in a telephone interview from her home in Toronto. “It’s not a symbol of harassment. It’s a symbol of a woman having an absolutely wonderful time!”

http://www.today.com/id/44182286/ns/toda...

 

Ktu keni nje foto tjeter shume te ngjashme dhe ndoshta shume me e famshme me titull: Gli italiani si voltano.

 

Mire, po pse nxefesh?

Po ti fotoreporter pse mbron pislleqet e fotomediave dhe fotomodeleve?

 

Po ti pse nuk iu pergjigje pyetjes sime njehere, qe pastaj dhe une ti pergjigjesha pyetjes tende? Cfare te detyroi qe ashtu si komunistet ne gjyqet fashiste, te kthehesh nga i akuzuar ne akuzonjes? smiley

Po eshte pytje idiote, çfar pergjigje do?

Eshte njesoj sikur ta rras nje shpulle, ti nxefesh, e une te pyes me mirsjellje: Pse nxefesh?

E pastaj me radhe me dialektike marksiste-leniniste: Pse nuk jep pergjigje?

 

Aha, pra ty ajo fotografia ne hyrje te shkrimit te eshte dukur se eshte vene aty qellimisht per te te rene me shpulle ty! Po cfare te ben ty qe ta marresh kete fotografi kaq personalisht?

Me sa duket ti i mer personalisht gjerat, prandaj akuzon te tjeret.

Nuk kam asgje me ke e ka vene ne kete shkrim, sepse ka mundesi qe ai qe e ka vene (tani po dyshoj se je ti si foto çam) ta kete ngrene per vete sapunin per djathe.

Personalisht e marr perderisa jam person individuale qe mundohen te me genjejne, por me teper se person individual, jam person publik sepse publiken e konsideroj shume me te rendesishme se individualen (njesoj si Pilo Peristeri).

Keshtu jam nxef sepse genjejne dynjane (masonet hebrej qe shesin tuba uji per pishina), e per me teper krijojne nje paranoje qe nuk mund te besosh me edhe te vertetat.

 

O Heretiko, sillu si komentus normal ore njeri, se nuk shtyhet jeta me inat. Ty s'te pelqe, mu me pelqe dhe kaq. Thuje dhe mendimin tat pa problem dhe dil matane, po voten nuk eshte se ta kerkoi njeri. S'ke pse i vu kaq shume gjonat.

Tung.

Tiku, po trego o njeri, how does ajo fotoja n'krye make you feel? Man, you feel like a woman? smiley

Ok ok shaka qe, qetesohu...ok ok, sh'qetesohu tashi po u lodhe duke qene gjithe keto sekonda i qete.

xhibo,

Pershnete tikun me ate kongen e Aerosmith nga ana ime, priti plliz.

Jam shume i shqetsum Xhib qe pushtetin akoma e kane ne dore komunistet, ndersa antikomunistet po e majne me dore.

 

po me ca ta mbajne, me kembe? 

pastaj s'ka surpriza ketu; komunistet qe ne kohen e partizaneve kane qene per pushtet e revolucione, ndaj erdhen ne pushtet, nderkohe qe ballistet deshin te hane pula e pashu femrash. keto skema nuk ndryshohen kollaj teksa transmetohen nga brezi ne brez, megjithate ja te shofim sa e sukseshme do jete perpjekja e Metes per te zevendesuar pulen me ngjale. 

ja si kendonin pjeshkat dikur;

kapedan Sali Vranishti

sa rrojte te punoi gishti...

The man who made Femen

It’s the Ukranian feminist group that embarrassed President Putin. Its activists have staged many protests against sexual and political repression by stripping to their waists in carefully choreographed media stunts.

“Our mission is protest, our weapons are bare breasts,” runs their slogan. Now, a new documentary screening at the Venice Film Festival has revealed that Femen was founded and is controlled by a man.

Ukraine is not a Brothel, directed by 28-year-old Australian film-maker Kitty Green, has “outed” Victor Svyatski as the mastermind behind the group. Mr Syvatski is known as a “consultant” to the movement. According to the Femen website, he was badly beaten up by the secret services in Ukraine earlier this summer because of his activities on behalf of the group.

However, Ms Green reveals that Svyatski is not simply a supporter of Femen but its founder and éminence grise. “It’s his movement and he hand-picked the girls. He hand-picked the prettiest girls because the prettiest girls sell more papers. The prettiest girls get on the front page... that became their image, that became the way they sold the brand,” she says.

...

In the documentary, Ms Green pays tribute to Mr Svyatski’s organisational abilities and charisma but questions his influence over the group.

“He can be really horrible but he is fiercely intelligent,” she said of Mr Svyatski, who is interviewed on camera in her film. Ms Green spent a year living in a tiny apartment in Kiev with four of the Femen members and filming their stunts. “I would shoot their protests and they would take them and put them on their website,” she said.

Only gradually did she become aware that Mr Svyatski was pulling the strings behind the scenes. “Once I was in the inner circle, you can’t not know him. He is Femen.”

 Initially, Mr Svyatski refused to allow Ms Green to film him but she was determined that he should feature. “It was a big moral thing for me because I realised how this organisation was run. He was quite horrible with the girls. He would scream at them and call them bitches.”

When the Femen founder finally spoke to Ms Green, he sought to justify his role within the organisation and  acknowledged the paradox of being a “patriarch” running a feminist protest group. “These girls are weak,” he says in the film.

...

They don’t have the strength of character. They don’t even have the desire to be strong. Instead, they show submissiveness, spinelessness, lack of punctuality, and many other factors which prevent them from becoming political activists. These are qualities which it was essential to teach them.”

Mr Svyatski insists to Ms Green that his influence on the group is positive. However, when he is asked directly whether he started Femen “to get girls”, he replies: “Perhaps yes, somewhere in my deep subconscious.”

One of the Femen campaigners talks of the relationship between the women and the movement’s founder as being akin to “Stockholm syndrome”, in which hostages feel sympathy for their captors.

“We are psychologically dependent on him and even if we know and understand that we could do this by ourselves without his help, it’s psychological dependence,” she says.

 

 

meshkujt e zyrave --- ne bruksel

S'dua te mbroj Meten, por duket se po perpiqet t'i lexoje fleten.

O fleten, o mengen.

Fote fliska shume - thote komentuesja.

P.S. di njeri drejtoreshe e kujt eshte bere tashme ajo komentuesja?

Si tha, si tha "hap temen "e zgjuar apo sexy, dhe a jane perjashtuese", dhe shiko 500 komente". smiley

 

Ja nje keshtu nga trotuaret e Tiranes:

Ai: O motra, c'a ke ke ngrene, qe je bere kaq e mire?

Ajo: K... kam ngrene, do ta provosh edhe ti?

 

 

Paska nderruar jete Ibrahim Madhi.smiley

Ngushellime familjes! Humbje e nje profesionist dhe njeriu te madh.

Djema, ta mbyll plaku kete teme smiley Femnat jane nje qenie komplekse, jane qenie delikate, duhen trajtuar jo me ashpersi, kritika u duhet dhone ne momente te caktuara se perndryshe varin turinjte, komplimentet iu duhen dhon perdite por te shkurtera, jo te gjata se e bezdisin, seksi duhet bere si butesisht ashtu dhe fortesisht nganjehere, iu duhet lene dhe asaj mundesi te shpreh ndjenjat, etj, etj smiley 

Kjo besoj se meriton teme me vete!!! smiley

Kavo, me duket se e permbledh edhe ate te emos. Jepi urdher admin-istrates....

kur te them une ty Pjero  shkruaj nje liber erotik, sme degjon..    e garantuar qe do ishte bere best-seller!    ne fakt erotika shet ne cdo kohe,  ndersa makroekonomia tani eshte ne krize.. ky eshte ndryshimi..smiley

ore Belul, meqe e kqyrur VQ nga kapaku ne kapak, a ka ndonje flete te perthyme aty, ndonje kapitull te mecefur, ndonje reference te koduar etj etj?

jo Bama, jo  asnje nen apo mbikutpim  te VQ.  Pjeri eshte profesionist dhe perfeksionist!!  kur flet per  disidence dhe makroekonomi,  flet  per  disidence dhe makroekonomi!! 

 

por shoh qe autori  ka dhene vet nje pergjigje cik me poshte per librin e tij te ardhshem..smiley

Belul, kurse une them qe erotizmi i pare ne nje kend makroekonomik mund te ishte nje risi e padegjuar ndonjehere dhe vetem Pjeri mund t'i lidhe te dyja. Le te shpresojme.

Natyrisht Dajosho, nje lidhje te tille vetem une mund ta beje smiley veç me duhet te gjej kohen. 

Belulo e kam ne plan nje liber te tille, me nje dashuri te madhe, Romeo dhe Zhulieta e shekullit te 21, liber qe mendoj se do me bej milioner smiley

seksi duhet bere si butesisht ashtu dhe fortesisht nganjehere

Pjero po nai rruge te mesme a ka ktu apo o bjeri me top o me pupel?

smiley  Ketu ma prishe qefin z. Pjer, po tregohesh si Shqiptaret e tjere. Do te shkruash liber qe te behesh milioner. Ku humbi humanizmi yt karakteristik? Ti VQ-ne e shkruajte me mendimin qe te behesh milioner apo te ndricosh Shqiptaret kudo qe gjenden?

dmth edhe ne kete fushe ti shqiptaret i mendon ngadal se na nxorre shpatllen... smiley

Perse mos te kemi edhe ne versionin tone te 50 shades? ov red (uain) pshemull?

Lexoje dhe njehere ate qe shkruajta une, Bama.

E dashur, librin e pare ia kushtoj Shqiperise dhe ekonomise se saj, me ate liber dola rru e qeth smiley ndersa me librat e tjere dua te fitoj diçka, si do te te qeras tyna una smiley

Kshu rrotullohet bota o Pjero, i her ta rrujn i her ja rrun...

E dashur, librin e pare ia kushtoj Shqiperise dhe ekonomise se saj, me ate liber dola rru e qeth  ndersa me librat e tjere dua te fitoj diçka, si do te te qeras tyna una

 

dale dale, se desh na shpetoi kjo...   Pjeri  po ja kerkon me ''takt''   gjembit..?smiley      megjithse  Pjeri le te kuptohet qe e paska rregulluar me kohe takimin qe me sa duket do te mabhet ne nje hotel/restorant te shtrenjte  (jo qofte e terci verci).  prandaj po kerkon te mbledhe para Pjeri..

seksi duhet bere si butesisht ashtu dhe fortesisht nganjehere, 

smiley As Petriti i Kohes nuk do e kishte thone me mire kete. O Pjero po aty qorrollepsen te gjithe, tek heret. Se harrojne hera e kujt rradhe ishte.

..smiley       vende vende me vranesira dhe shi, vende vende me diell...
 

o Petrit per koken tende,
qofte edhe me hamendje,
thuaj,  nga bien keto vende
...smiley

smiley

thuana se ti na ruan

fol nje fjale se u meruam

Fotoja e temes eshte fiks Ornela Vorpsi ne vitet 80 duke kaluar ke trotuari para gurit tek Hotel Dajti.

Shit, man! E di qe i ke ra mu ne koke tani qe po e menoj. smiley Jo po mushi menjen heretikut qe thote po do me na e fut media e Peshkut.

Mos trasformo fjalet e mija PF, kam thene qe medias se Peshkut ja ka fut lobi mason i mediave. Si rezultat na e ka fut edhe ne. Ky eshte efekti domino i te futmes. Keshtu funksionon edhe politika.

Bukuri, nji ku u sqaru dhe kjo pune. smiley

E kini lexuar c'thote Ornela?

iu duhet lene dhe asaj mundesi te shpreh ndjenjat

Pjero mos e kishe llafin per epshet? 

qenka me serioze se ce dija kjo pune...   ja dhe njera qe ankohet , e ngacmon nje vlonjat me benc te bardhe...
 

Reputacioni bukurane-or e paska ndjekur Ornelen dhe ne kohen e internetit. S'eshte cudi qe dhe Pjeri nga kjo do frymezohet kur te botoje librin erotik "Here bute e here fort".

Heretik, 

Seriozisht tani. Cfare mendon ti per ngacmimin dhe me specifikisht per fjalorin e ndyre qe i thuhet femrave nga meshkujt ne rruge? Akoma nuk e kam kuptuar.

Ja ja, ti gerricesh vete mi xhan. E dashke dhe me llafe te pista. smiley

Kurre s'ke per ta kuptuar çfardo te them une sepse ty te zhduket armiku, mbetesh pa konflikt, mbetesh bosh, hiç.

Te pergjigjem indirekt:

Eshte e pakuptueshme per nje inteligjence normale qe nje femer te shqetsohet per çfare thone ndyresi ca trapa rrugesh, dhe nga ana tjeter te admirosh nje rrugaç si Bukowski vetem se eshte shkrimtar i modh mer jau, intelektual i shquar zotrie me lesh deleje, me ka thene baba mue me lesh cjapi, lash nje koment aty mbas ferres, pergjigjen me vone se ashtu eshte nje pune ... .

 

Ok, mire. Flm per pergjigjen. smiley

Po pse nuk e degjuat Pjerin kur tha : 'Tani le ta mbyllim temen'. Ngaqe nuk keni gje me vend per te thene ziheni me njeri-tjetrin. Adminet mire qe nuk kuptojne hic se kur duhet mbyllur tema, po edhe kur i keshillon me te mire 'mbylleni me mire kete teme' as e vene ujtin ne zjarr hic.

 

 

U bere celos per pjerin, ti?

Shiko si pasqyrohet ndarja e puneve burre-grua edhe ne frazeologjine popullore: "te (mos) vesh ujet ne zjarr" dhe "kur te merr sepata shtrember".

Qendrim mese i pritshem nga shoku Kavir. Gati per te mbyllur, per te vene tritol, per te sulmuar adminet e nderuara qe jane pro fjales se lire. Bashkeatdhetare, ka ardh momenti per ti luftuar bijte perpara se te behen eter, per hir te fjales se lire, per hir te intelektualeve dhe makroekonomisteve te cilet ky pushtet po i censuron dhe denigron ne menyre sistematike!!! 

@Finisterre dhe Ana: E kush foli te verteten e nuk i hodhen gure? Pse, per mua do benit perjashtim ju?

p.s O Deion, per rastin tend kane nje shprehje andej nga andet e mia "C'te te them me thua, me hodhe meret e tua". Po pse nxisni konflikt more djema, merreni me shtruar. Kete vend do e shpetojne Librat jo Luftrat!

Make books, not war!

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).