Kreu i Kuvendit, Ilir Meta i jep përgjigje negative ftesës së OBI-së

Shqipëria nuk do të marrë pjesë në Sesionin e 9-të të Asamblesë Parlamentare të Organizatës për Bashkëpunim Islamik (OBI), që do të zhvillohet më 18-19 shkurt në Teheran. Kreu i Kuvendit, Ilir Meta i ka dhënë përgjigje negative ftesës për pjesëmarrje në këtë konference të dërguar nga homologu i tij iranian. Kjo do të thotë se, Shqipëria nuk do të jetë e përfaqësuar politikisht në mbledhjen e vendeve anëtare të OBI-së.

Përgjigjja negative është justifikuar me “kufizimeve buxhetore gjatë këtij viti dhe për shkak të axhendës të ngjeshur politike”. Këtë fakt e bën të ditur Këshilltari për Politikën e Jashtme i Kryetarit të Kuvendit, Ralf Gjoni.

Topalli

Ish-kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli, ka marrë pjesë në sesionin e 7-të të Asamblesë Parlamentare të Organizatës për Bashkëpunim Islamik, në vitin 2012, të zhvilluar në Indonezi, ku madje është nderuar dhe me një çmim të veçantë. Shqipëria rezulton duke nisur nga viti 1992 si një nga vendet me të drejta të plota të Organizatës Islamike për Bashkëpunim.

Kontradikta

Më 23 tetor të vitit 1992, Shqipëria ka bërë një kërkesë ku kërkonte pjesëmarrje me të drejta të plota në Organizatës për Bashkëpunimin Islamik. Por parlamenti shqiptar nuk e ka ratifikuar ndonjëherë me votë pjesëmarrjen e Shqipërisë në këtë organizatë, duke e lënë situatën nga pikëpamja juridike të paqartë.

205 Komente

ne Vatikan ilirit i kan ngjitur nofken "Homo enim a sancta terra"

dmth keta pedofilat i thone floririt tone "Homo"?

Jo mer, homo jane vete ata.

smiley

po nese te them se shume shpejt kori i Vatikanit do te kendoj nje Himn te kompozuar posacerisht per ilirin me beson?

thone qe edhe i kishte thirrur Papa per audience, cfare them une i kishte thirrur, u ishte lutur, more pergjeruar fare, per nje audience ciftit Meta-Kryemadhi. Kishte thene Papa: "Mos vdeksha ose mos dhença doreheqje pa e pire nje teke raki me ate burre!"

Monika kishte vene nje kapele te bukur me bisht palloi dhe ju prezantua Papes: "Signora Metá-Testagrande!" Kishte mbetur pa mend Papa.

I kishin bere edhe nje dhurate simbolike Papes; nje luge argjendi me emblemen personale te deres Meta-Kryemadhi te impregnuar ne te. Papa ishte mallengjyer: "Qe sot e tutje cerealet ne mengjes do i ha vetem me kete luge" tha.

Sa me shpejt aq me mire.

bravo keshilltari  Ralf.

Tani ska me fatura te dyfishta smiley

çfar faturash te dyfishta Gaz.B.

Pjer, 

e kisha fjalen per kontributin simbolik qe Shqiperia jep per antaresimin ne kte organizate. Meqenese po flitet per largimin nga organizata dhe duke ju referuar intervistes me lart, Shqiperise ka gjasa ti hiqet nje fature shpenzimeshsmiley

Article 29
1. The budget of the General Secretariat and Subsidiary Organs shall be borne by Member States proportionate to their national incomes.

mos harroni masakren e Manastirit.

as te Hormoves.

sa per te serbve, s'ka nevoje per koment.

turqi, greqi, serbi - bermuda jone historike!

+1000

ps. para nje jave marr nje promotion ne pune, ne konkurim kisha dhe nje serbe , akoma nuk ka mbaruar lufta e saj kundrejt idese se perse t'ja japin kesaj shqiptares ? ( me mendjen e saj  besoj .......pasi shpesh me thoshte ........ti nuk dukesh si shqiptare .......ti dukesh si serbe ?!?!?) .........pasi haptasi nuk e thote .........dhe fatkeqsisht po i ben te keqen vetes sepse e kan marr frike gjithe stafi perfshi menaxheret........kudo qe shkelin nxijne !!!!!!!

Serbi Nemanja, punonjes i Entreprise Rental Car, rob per se mbari me duhet me thene, me mori 10 minuta me makine, kohe gjate se ciles sapo mori vesh qe isha shqiptar, arriti te me thote qe Eposi i Kreshnikeve ishte i tyri  smiley  ... qe ne kemi ardhur shume vone, qindra vjet pas tyre ne Ballkan dhe u kemi zene frymen e vendin ne Kosove!

Djali ishte situuar ne Amerike, me familje, martuar me vendase etj etj.

Me keta kemi te bejme!

Nuk u del shpirti nga marazi!!

Elba ta kom thone dhe nje here me duket  ... se me kafshet nuk flitet dhe nuk komunikohet si me njerzit 

pra po te dolen serb apo grek ne shteg  tregoj direkt "shqelmin" dhe je ne rregull me veten dhe me shoqerine ...sepse ata nuk kuptojne dot gjuhe tjeter ! 

Ta them kete nga pervoja personale qe kam pasur ne Austri  keshtu me ndodhte dhe mua kur me tha nje dite nje asutriak se keta derra nuk behen dot njerez !!! 

Edhe na akuzon PF-ja sic e sheh se ne jemi zemerkqinj .......serbja bente planet me thike pas shpine .....une i bleja kafen  cdo mjes se e kishte komen e thyme dhe vinte me paterica ne office ....ja kshu PF .....desha me e trajtu si njeri  mizerjen ....edhe e ka fajin shqiptari pastaj ....smiley  ......qe m'u thefshin mu komet smiley

O Emo, kot per muhabet tani. Pse valle keto fqinjet te na kene kaq inat ne mor burre. Flas fqinjet, se ato te njofin. Amerika apo Indonezia kuptohet qe nuk ndjen asigjo per ne. Me nje llaf, si s'kemi nje fqinj qe te na doje mer burre, ose dhe pa na dash thjesht mos na urreje!!!

pse na kane fqinjet kaq inat?

Ndoshta ngaqe ne Ballkan te urresh fqinjin eshte fillimi i nje sensi identiteti per veten?

Se ne kete toke or ti gjithsecili urren gjithsecilin. Nuk ka rendesi cfare etnie je, nuk shpeton dot nga qerthulli.

 

Pra dhe ne duke qene pjese llogjike e ketij vetidentifikimi ballkanik te bazuar mbi urrejtjen, duhet qe teorikisht t'i urrejme te gjithe, apo jo?

pse ti ke ndonje dyshim? s'te ka ra ne sy urrejtja jone per fqinjet?

te te them te drejten, mu vete me duket se ne i urrejme me pak se c'na urrejne. kam bindjen se jemi me tolerante si popull, disi me te thjeshte si me thene.

me siguri jam biased, si shqiptar qe jam.

Me nje llaf, nothing wrong me urry njeri tjetrin ne Ballkan, apo jo? Atehere pse ankohemi?

Tashti pf qysh qenka kjo nothing wrong? Nuk konceptohet me ne boten e shek 21 me perkufizu identitetin etnik mbi baze te urrejtjes per fqinjin. Value in diversity, remember?

Te ankohemi e qe c'ke me te biles. Every change starts with a dream or with a complaint. Choose your dreams; pick your complaints.

Aaaa jo. Neqoftese ti do qe tjetri te ndryshoje, ti duhet ti japesh atij nje model te ketij ndryshimi. Dhe gjeja me e thjeshte per t'u bere eshte qe ti vete te jesh modeli i ketij ndryshimi. Shkurt muhabeti, ti nuk mund ta urresh tjetrin dhe pastaj atij tjetrit ti kerkosh te te doje se ashtu ka thone Jezusi. Apo e kam gabim?

Keto taktikat me te kthyme te faqe/mollaqes tjeter, nuk shkojne me ne, nuk jemi popell kristia*, thote Gazi. smiley 

Seriozisht, shqiptari me ket memorje kaq te shkurter sa ka, nuk mund te akuzohet ne ksi far feje.

*Masanej shif shembujt qe kemi marre nga ata qe krishtin e kane gur themeli...

Bame, une me shume desha me thone nji gjo tjeter. Nuk eshte e vertete qe ne si popuj (jo politikane) e urrejme njeri tjetrin kaq shume. Jo per gjo po kulturalisht jemi kaq afer sa eshte vertet veshtire. 

Po nuk ka popuj qe urrehen, nuk ka. Jane politikat ato qe brymosin luftra. Ne nuk kemi qene te bashkuar qe ne kohe te Gjergjit, edhe atehere bile ishim ne mbrojtje e nuk kishim kohe me ushtru politika zgjeruese. E kunderta me fqinjet, apo jo? 

Shef pra! Sa fillo robi me fillu me ndertu noi ure, do fillojne robt "E lale, do e kapke kontrabanden!" smiley

Jo mer, e ke drejte fare. Ndryshimi fillon ka vetja. Une psh shpreha optimizem kur thashe se me duken shqipot me tolerante, ne thelb. Jemi ne nje linje aty.

Ka nji gjo me kete punen e ankimit. Quhet ndergjegjesim. Pra, nese ti kerkon respekt me te madh prej grekerve dhe serbeve automatikisht ke ngritur standartin qe duhet te mbash vete, ne rradhe te pare. Kjo eshte sensi i pergjegjesise. Do unto others what you wish them to do to you = golden rule.

Tashi ne teori del si e qarte kjo skeme, por ne praktike ne shohim qe eshte shume e veshtire kshu. Une them se marredheniet tregtare do t'i sheshojne shume gjona ne Ballkan. Dhe ballkanasit e lashte, fisnike dhe krenare do hyjne ne hulli prej hapjes se tregut europian dhe komercializimit te gjithanshem te jetes. Welcome to capitalism! Welcome to the free world.

Bravo, tashti te te pys nji gjo une ty. A e qene noiher ne ndonje pub ne Beograd e ne muhabet e siper te thush qe je shiptar Shqipnie. Provoje njehere se eshte vertet fun. Nuk do te besohet se si do te respektojne. Kuptohet, kjo presupozon qe te jesh njeri i respektueshem e jo gore pazari.

Po ne Greqi a harrut se si i majten me buke e strehe ata qindra mijera shqiptare ne fillim te viteve 90? Po ne te njejten kohe a nuk e coi ne kome gjysmen e Tiranes Bregovici ne koncert. A nuk po hapin dyqane serbet ne Tirane e nuk i lu njeri. Greket po ashtu. Ehu ka histori pa fund qe njerezit shofin punen qejfin e biznesin e perditshem e nuk e rrujne per Bajram Curr e Ded Gjo Lul. Ato tela i lujne vetem partite politike per zgjedhje e keta nacionalistat dyleksh qe dun me kap noi fond.

Agreed!

Nuk kam udhetu ne vendet fqinje, por kam pat miq te mire fare greke e serbe ketu ne Amerike. Me ka bo pershtypje sa kollaj ngjisim me njoni tjetrin ne ballkanasit kur dalim jashte asaj gjeografie. Nje cift serb qe kam njoft ketu me kane respektu shume ma teper sesa miqte amerikan te te njejtit rreth shoqnor. Dhe mu ata me nxirrnin mallin e Ballkanit, ndoshta edhe ne menyre krejt jokoshiente.

mos ngatarroni individet me grupin (popullin).

Jane dy gjera krejt te ndryshme. Po kryekeput ama.

sa per nje shembull: sa me dede individet, aq me i forte populli. dhe e anasjellta smiley

Jo, sigurisht. Nuk mund te pergjithesojme kulturen e pergjithshme te grupit etnik tek individet persona.

Por po me pelqente muhabeti dhe ndava pershtypjet individuale me pf-ne. smiley Kafe, you know.

Emo edhe ky muhabeti individe te mire, po popull i keq sikur nuk hahet. 

po e tham pra, qe s'ka i mir, i keq.

nje popull mund te shifet edhe si nje sistem, po deshe. popujt e fuqishem jane ata qe jane te afte te prodhojne shume energji te lire. (psh gjermanet).

s'po du me iu fut me termodinamike, por energjia e lire eshte ajo pjese e energjise se pergjithshme qe tepron pas mbajtjes se sistemit te integrum. per "ta lidh" pak tani, e ke parasysh sa energji harxhohet te ne nga lufta mes sales dhe rames, psh. aq shume, sa s'mbetet fare per te kry pune te tjera (ky eshte koncepti i energjise se lire te gibbsit). tani, enegjia e harxhume per te mbajt grupin ne "zap" eshte ne perpjestim te drejte me "virulencen" e individit. me deshiren e ktij te fundit per liri te pakufizume, qe shpesh eshte e mundur vetem ne kurriz te tjetrit. pa shume mundim qe ketu dilet te ai hesapi i "dedese".

jane shtet i fuqishem gjermanet dhe jo popull i tille. se vetem shtetit mund ti matet fuqia ose potenciali. siç ja masim sot me statistika. 

te ishte gjermani me fuqi si popull, do kish ardh ti jepte mend romakut, e jo ky atij. do na kish ardh civilizimi ne europe nga gjermani mnjf.

gjermanet jane bishti kavallit me popujt e tjere te planetit, per dostojevskin ata kane ngele barbare akoma sot, vetem petkun e kane me civilizim romak. 

sa me dede individidet aq me i forte SHTETI i tyre. se te dobtit e kuptojne instiktivisht qe bashkimi mes tyre, ben fuqine. pra i shpeton nga zhdukja. 

popujt e dobet (ose grupimet me individe te dobet), jane te gjithe ata qe shtohen ne numer. 

te fortet nuk shtohen ne numer. ka me shume lepuj se luane ne pyll.

Fix aty ta kam llafin. Koka me cepa terheq koken me cepa. Une s'boj dot muhabet tavoline me nje francez apo suedez, po me serbin a grekun edhe kur sa i ke taku ne nje rradhe dyqani, nuk ndahesh dot pa i bo dhjete minuta muhabet. Ore edhe kur e sha nga nona, prape sikur te njit me shume me to.

Imagjino te priste Kosova  hajer prej shqiptarve si puna jote ne Amerike ........e un kujtoja se ti ja kishe icik haberin lobit

me kaq sa na the , historia te del kaluese me mik.

dmth te ishin lobi  Amerikes si ty PF smiley

si popull je ne rregull.dakort me te dyten.

po nuk je nga ato dele ti. pavarsisht sa humorxhinj jemi kshu nga interneti

Elba, pranej jemi te shkartis. Ca si une e ca si ti... Urime per promovimin njihere. Serbet dhe cifutet te marrshin te keqen!

marrje smiley

PF, dicka nga pervoja. Une vij nga Maqedonija dhe atje eshte vertete interesante kjo dukuri. Po t'i vesh re qytetaret ne qytetet qe jetojne disa kombesi bashke, e veren qe gjithcka funksionon si duhet. Biznesi nuk ka asnje problem me te qenit shqiptar ose maqedon. Problemi eshte tek politika e cila mundohet te fitoj vota nga tifozet. Dhe nga kjo pastaj lindin probleme. Po tua lesh njerzve vete ne dore (pa nderhyrjen e politikes), kjo puna e urrejtjes besoj do ish zgjidh qe moti ne Ballkan.

Po Ben, nga pervoja flas edhe une se e kam bredh gjithe rajonin. Kur filloi te tensionohej situata ne maqedoni, filluam te vinim shpesh atje. U lidhem edhe me nje shofer maqedonas nga Shkupi qe dilte e na priste qe ne kufi dhe na bridhte lart e poshte. Kur filloi mobilizimi i ushtrise ne 2001, mu lut qe t'ia merrja cunin ne Shqiperi se nuk donte ta conte ne lufte per te vra komshinjte shqiptare sic bene serbet ne Bosnje dhe Kosove, dhe ashtu u be. Sot qe flasim, cuni eshte ne Kanada.

ska nevoj per dashni...mjaft mos plasi koburja

Per aq sa majme men ne, smiley , coc na kane ca ata trapin, per aq sa majme men ne... 

Bame, ti ma men ato qe te pelqejne dhe nothing wrong with that. Ashtu si puna e francezit te barsaletes qe cuditej qe pse sheshet kryesore ne Angli mbanin emra humbjesh si psh "Waterloo Square"

Me fal, ti beso se persa i perket qellimeve dhe veprimeve ndaj njeri tjetrit ne jemi barazim me popujt verdall??

Nigjo, nga njona ane, historikisht ne sa kemi pas mundesi (se dhe popull i vogel dhe i pafuqishem kemi qene) jau kemi pre gerrmazin si serbit si grekut. Po s'me besove lexo historite e fitoreve tona dhe kenget e deshmoreve. Ato te tjeret e kane pas shpaten pak me te madhe, kane ther me shume, po kjo eshte thjesht matematike them une. 

PF, nuk ka popuj te mire e popuj te keq. smiley

ka popuj te forte dhe popuj te dobet.

dhe beso, mos beso, por nuk ka as "dy popuj miq".

ka dhe popuj te mire (siç ka dhe njerez te mire, ose te arsyeshem). jane popujt e vjeter. qe prej eksperiences jashtezakonisht te madhe , kane pare e kane kaluar shume.

sikur ta kishin shpaten me te gjate nga tonen, do NA kishin zhduk me kohe. nuk kane qene kurre me te forte nga ne, as individualisht e as kolektivisht.

ti ngaterron SHTETET me POPUJT. komshite na kane inat si popull (si race), ndersa ne me shume si shtete. nuk duam politiken e shtetit serb ose atij grek, greket vete nuk i urrejme te themi me shume nga italianet apo tjeter popull.

s'ma ha mendja se ka francez qe i rruhet per waterlon. mos mer per te vertete per francezin, analizen e anglezit.

ja u kemi çare, ne me shume ne kohe te turkut (500 vjet, s'eshte pak), kur shqiptari (si qehaja i turkut) bente ligjin ne ballkan. pranej na urrejne. 

pastaj te gjithe komshijte urrehen (edhe pse e fshehin kete ne kohe paqeje), siç po e thote edhe ai me lart. 

Vetem nje pjese e komshive e aziatiket duhen urryer se ne dmth ne thelb jemi me evropiane se europianet smiley

Po ky qeka lajm smiley.......emo paske pas te drejte dreqi e mori

emo , edhe paske qen t'u shkrujt para meje , nuk dija gje smiley

cajupi qenkesh idiot!

Plus:

Mos humbisni opinionin e fevziut se fundi mbi shqiptaret qe luftojne ne Siri.

Perfaqesuesit e lecitur te Islamit, me shkollera te kunguara neper malajzira, damasqe e ku di se c'dreqin e zi tjeter, refuzojne ta quajne Skenderbeun hero kombetar!!! Refuzojne te quhen shqiptar si cilesim i pare. Keta do edukojne grigjat e besimtareve... qe te mos ndihen shqiptar. 

Mos e humbni!

qe thu ti Cimo, Milazim Krasniqi eshte baba i Memli Krasniqit, sot minister i kultures se Kosoves. 

Do thush ti, ca te keqe ka? 

Kush tha mer qe ka te keqe!

e pamundur t'a vazhdoja t'a degjoja deri ne fund, ne momentin qe nje rektor perdor fene si mjet mbrojtes per turqine per me zhduk historine mbi Kosoven,  fike

tashi car ore fillon opinioni i fevziut ??

rrofsh, e paskem tv-ne te tring planet

per momentin TV klan po jep intervisten me presidenten e Kosoves dhe Rudina Magjistarin smileysmiley

Hape linkun qe dergova Elba dhe shikoje online, pasi ky emisioni i Fevzos  eshte dhene para disa ditesh.smiley

une nuk i besoj dot syve dhe vesheve se si sillen te ashtuquajturit analiste te mediave shqiptare me perfaqesues te klerit ne shqiperi. Artur Zheji e pyet pa ju dridhur syu myftiun e Shkodres nese e ndjen veten shqiptar apo muslimansmiley  se ç'fare mendon ai per Nene Terezen (duke theksuar se, "une si Artur, e kam fiksim Nene Terezen mo" !) apo per Skenderbeun ! smiley
Po perpiqem ta perkthej kete pyetje ne gjuhen e vendit ku jetoj aktualisht, per ta imagjinuar nese do ishte e mundur te shprehej nje gje e tille nga nje gazetar francez (qe do kish perballe nje perfaqesues te klerit) por... nuk ja arrij !  "si ndjeheni ju, francez apo katolik ?" smiley  E pamundur !! Nese do ndodhte, puna e pare qe do bente i intervistuari do ishte te çante ferren nga studioja televizive !! e sigurt !!!

Idiotizma të kohës së komunizmit. Se ku bëhen bashkë këto të dyja (shqiptar dhe musliman/ortodoks/katolik) dhe në mënyrë përjashtuese, një zot e merr vesh.

Bën mirë që e majta moderne të shkëputet nga këto psikopatira. 

 Se ku bëhen bashkë këto të dyja dhe në mënyrë përjashtuese, një zot e merr vesh.

"Zoti" e di mire ate pune. E di, sepse shqiptaria dhe besimi fetar ne praktike e kane shume te nderlikuar mardhenien.

Nuk jane te pavaruara, dhe as te nenkuptuara - kane madje shume elemente te perjashtimit te njera-tjetres. 

Se s'te kam pyetur, pse Janullatosi u dejtohet gerqisht shqiptareve. Te isha ortodoks, i kisha marre hune ne dore e ia kisha qire memen po te me flis gerqisht.

Aha, pas kësaj, mbaj kosheren me shëndet, se bleta të ka ikur me kohë. 

Përjashtimisht dhe për të fundit herë: e pyesje vetë Hirësinë se të erdhi në NY, sepse Fordham e kish nderuar me doktoraturë. http://www.goarch.org/news/anastasios-fo...

po nuk flet dot per kosheren time, ti o Jul. smiley

edhe hej, ne dallim me ty, une fordhamet i kam pare, i kam bere dhe i kam ngrene smiley

 

s'te kam pyetur, pse Janullatosi u dejtohet gerqisht shqiptareve.

Per ti qire temen e semes, ja pash CV-ne Janullatosit dhe thuhej se "i zoteronte" nja 7-8 gjuhe te huaja. Madje mes gjuheve qe zoteronte figuronte dhe nje gjuhe afrikane. Shqipen ama, mazallah se e flet dot! 

gjuhe e rende shqipja, o Ron!

dhe meqe jemi, Permeti ka nder versionet me te bukura te shqipes.

edhe ajo e Elbasanit goxha kendshem me vjen ne vesh

eshte me gjase shqipja me korrekte politikisht.

degjoja nje here nje mesues te Normales, i cili diten e pare te shkolles i kish folur klases ne elbasanllice. Ne fund te mesimit, e pyeta klasen, tha. A me kuptuat, te dashur nxenes? Kjo sepse ne Normale shkonin nga e gjithe Shqiperia. Po, i ishin pergjigjur nxenesit ne kor. Te kuptuam shume mire zoti mesues!

shqipni e bukur. vetem nje edmondo de amicis i ka mungu per ti qendis kto mrekullite e dikurshme shkollore.

Edhe Bono  boni koncert ne fordham.

ne fordham ka edhe nje stacion Metro North-i.

ngjitur me stacionin eshte nje diner grek qe ben gyron me fantastik ne NYC

smiley

perballe ka edhe nje best buy. 

ah, s'te kam thene, ne kontaktet e telefonit, duke scroll down, hasa nje emer: Izet. U kujtova: ishte numri i lokalit te Izetit qe ben qoftet me te mira ne bronks dhe westchesterin jugor. e kisha per kollaj kur doja te porosisja cevapi to take home, dhe isha rruges, i merrja ne telefon dhe per 10 minuta i kishin gati. Nga Izeti ne fordham, nje vrap pele eshte.

Nuk e fshiva, natyrisht, dua ta kem per cdo rast. smiley

ne fordham ne te dale

lule izet, lule djale 

(e perpunuar nga origjinali me "40 rruge")

P.s. Nemesis me poshte po ben thirrje antifashiste. Hic nuk e do at kodosh fashizmi.

Juli po te hante vetem nje here qofte te Izetit, do ishte konvertu smiley

ketu ne peshk  njifen vetem qoftet e Pjerit. unfair!

nje porcion kishte dhjete cope, dhe shqerohej me sallate e djathe feta dhe nje cerek buke te bardhe, e pashendetshme, por e shijshme te Zoti.

Me ngjan pak a shume me kete Belulo smiley                                                                                           Nga zeri i ngjet pak kastros ama.

 Zeqo  smiley

Elba smiley

sa anakronike qe jane keta kosovaret!!! ketej mbrumin opinionin e tyre se tosket jane grekofile dhe nga ana tjeter mbeshtesin dhe praktikojne nje fe jashte kontekstit te tyre gjeografik.

Megjithese kur flet per betejen e FusheKosoves ka sens ajo qe thote. Po flasim per mesjete kur luftrat mes prijesve lokale ishin norma.

Eff, per hir te se vertetes (historike dhe shkencore) : e gjitha ajo qe thote Milazim Krasniqi per raportet tona me Perandorine Osmane eshte fillim e fund e njejte me ate qe thone plot historiane te huaj bashkekohore, si per shembull anglezi Noel Malcolm. Merri lexoji librat e tij, i ke pike e presje ato qe thote Krasniqi.
Nga ana tjeter, une nuk besoj kurrsesi qe Milazim Krasniqi (te cilin e kam lexuar fshehtas qe ne kohen e shtypit kosovar te viteve 80!! - ka qene kryeredaktor i 'Fjales' - homologes se 'Drites' ne prishtine) eshte nga ata qe "mbrun opinionin se tosket jane grekofile" (te citova).  Nuk ka asnje intelektual kosovar te nivelit te tij qe te kete bere qofte dhe nje gjys here te vetme kete gje! E pamundur !!

Me thone te drejten ket Milon nuk e njoh. Po me bo pershtypje qe edhe flet per kontekst edhe del nga konteksti. Ne 1400 nuk kishte fe pravosllave (ortodoksi sllave) kishte ortodoksi bizantine, nuk kishte shume qe ishte perqafuar kjo fe nga sllavet. Ky Milua del nga konteksti Bizantin, popujt e Ballkanit ishin mesuar me dyndje ndaj dhe mendoj qe dyndja osmane nuk ishte ndonje cudi e madhe ne ate kohe. Po cudi eshte interpretimi i besimit islam, sidomos per nje popullsi turkike (kaukazi der ne afganistan)

Milua ben gabim qe interpreton ne kete forme, akademike , nje auditori jo vetem joakademik por qartazi quasi-fundamentalist.

Vetem nje ilac ka per kurimin ndaj mjekrroshave, prosperiteti ekonomik. Mjekrroshat perfitojne vetem nga skamja.

Laj thaj vetem Kadareja vazhdon luften kunder ketyre mostrave qe po e thone hapur tashme ne mes te dites e neper tv qe duhen spastruar tekstet shkollore nga fryma Rilindase qe eshte e tejbartur ne to. Gjithe te tjeret rrine e s'ndjehen. Pse te ngaterrohen kot. Myslimanet jane 80%, perse u dashka prishur qejfi e rehatia. Ci duhet Agollit apo Qoses. Madje me mire behu me ta se mbase te vjen edhe ndonje lek nga pusi i naftes keshtu.

Si perfundim eshte Kadareja (plus edhe Maks Velo, por ketij ia kane bere bene, do i fusin ndonje thike me ndonje cep) dhe perballe ka keto mostrat islamike plus ata intelektualet moderne si puna e vehbiut dhe Muc Nanos, qe edhe ata se shohin dot me sy Cajupin dhe Rilindasit ne pergjithesi, pastaj jane intelektualet tane qe heshtin e s'perzihen, dhe ne fund fare jeni edhe ju qe s'i falni dot Kadarese edhe nje gjysem llafi kunder atyre feudaleve shqiptare qe bene aleance me osmanet.

Per cfare flasim atehere? Gjithcka eshte e mbaruar. Te na rroj Islami hyjnor dhe Perandoria osmane qe s'hyri me shpate (ky eshte nje mit i rreme qe duhet rrezuar) por hyri me thirrje per drejtesi sociale ne tokat e arbrit, sic thote profesori.

P.s. them se e ke merituar plotesisht ate arabin qe po te flet shqip dhe e ke vendosur edhe pedagog. Keshtu eshte kur s'di te mbash ane dhe shkon e uleret kunder Kadarese por duartroket vehbiun. E di kush tjeter ben te njejten gje? Nemesisi. madje ky eshte bere tashme edhe mbrojtesi me i madh i myslimaneve shqiptare, tamam fare e grekut.

Rilindasit po konstruktonin nje komb dhe do ta benin te qarte dallimin ndermjet shqiptareve, turqeve, grekerve por nuk kishin gje kunder fese Islame. Nuk mund te thote dikush qe kishin gje kunder muslimaneve Frasherllinjte ose me vone Ismail Qemali.

Me Islamin dhe muslimanet kane problem kryesisht njerezit e feve te tjera dhe qe i perkasin rrymave ekstremiste pastaj domosdo do kete ate mendim per vllehet si Maks Velo kur te gjithe keta, ne mase, jane njerez qe urrejne muslimanet, fusin percarje etj.

Edhe Ismail Kadare eshte komunist qe kur e pa se ky distem dhe ideologji nuk dilte me gje, ju ngjit Vatikanit dhe ka nxjerre nga goja jo vetem racizma e monstruozitete percarese, por edhe propozime per genocid, si ne rastin kur i ka propozuar Ramiz Alise qe te hapen vetem kishat por jo xhamite.

Harrojeni se mund te neperkembni muslimanet ju.

Edhe pastaj flisni kunder muslimaneve! Ju jeni pakice si te krishtere dhe nuk lini gje pa thene per muslimanet, dhe keni fytyre te flisni per kete komunitet.

Nemesisi. madje ky eshte bere tashme edhe mbrojtesi me i madh i myslimaneve shqiptare, tamam fare e grekut.

thepi, njoha ca lunxhiotë këtej që kam ardhur, dhe më bëri përshtypje që një shumicë e mirë i kishin nuset greke. Si shpjegohet kjo dashuria e madhe e lunxhiotëve me minoritarkat e bukura? 

 

mbolon vellai i Bosforit..shume me mire nga cdo ishim perfaqesuar vete!  Çiçek nuk ka shume ngjashmeri fizike me Meten, por me Nishanin duken si binjake 

E gjeti dhe i grup paramilitar te gatshem per daten 20 Ai.

Bame, mos e harro titullin e memos!

Perdorim komunist i institucionit te parlamentit mor zotri.

Shqiperia eshte nje vend i mrekullueshem me njerez te afte e plot talente. Po tani vendi eshte ne krize. Une i degjoj hallet dhe shqetesimet e qytetareve tane. Ndersa te tjeret flasin, une veproj. Une kam nje plan per te nxjerre vendin nga kriza. Tani eshte koha per veprim!

smiley

nona e ktyne osht me barre gjat gjith kohes smiley me barkun deri te goja rrin ene kto t´shkretet flluq flluq tu dal nji e nga nji smiley

lajme te mira vijne nga politika e jashtme....Ngerkohe nga Vardaristani ka fillu fushate intensive per riperteritjen e kultures Islamike ne Ballkan

Ne janar te ketij viti, 2014, me rastin e heqjes se saksioneve ndaj Iranit, (ka ngel vetem protokollimi i proçedures), Franca çoi/dergoi, nje avion plot me biznesmene (50 syresh te fushave te ndryshme) se bashku me disa qeveritare, ne Teheran. Ne shkurt te ketij viti, presidenti i frances, z. Hollande, u takua me presidentin e USA-s z. Obama, ku ne takimet e fshehta qe u bene (jo ato te hapurat per konsum) u ndane zonat e influences per Azine. Biles ky vit, une e kam quajtur viti i pazareve te fuqive te medhaja, sepse po behen pazare te medhaja per krejt Lindjen e Mesme, gje per te cilen torrollaket e qeverise shqiptare nuk dine gje. 

Tani me thoni, te nderuar shqiptare, kush ia ve ne pulle Shqiperise, a merr a s'merr pjese ne Konferencen Islamike ne Teheran smiley vetem shqiptaret e vrasin mendjen kotsekoti. 

Pjer mund tna thush ndonje fjale me teper per rindarjen e zonave te influences ne lindjen e mesme? Shqiperia fiton ndonje gje apo hic si gjithmone?

E bir nona bir, ç'paske qenë o Pjerin Thomai, mason, mason nona!!!!

Ky eshte lajm bombe dhe ti e leshon keshtu kaq shperfilleshem.

I rrofte Ronit qe bo si si mason e shoqeri sekrete.

 

effkey, masonet jane pjerdh me kohe. Vetem ne Shqiperi iu ka ngel nomi i modh atyre. 

Pjero, 

kte lloj analize te mprehte e bejne vetem dipllomate me vizione te qarta per te ardhmen !!

Edhe dicka; Roni nuk do te mesoje prej teje, jo se nuk i ka mundesite por sepse eshte akoma i influencuar nga bindje te gabuara pseudo - majtiste. 

E pse qekan bindje pseudo-majtiste o Gazo? Majtiste mer jon, pa pseudo fare! E majta e ka ne ADN e vet ideologjike luften kunder obskurantizmit mesjetare. Çërë ka ktu per pseudo?

Po mer Ron, dakort jam qe te jesh i majte, por tregohu i drejte se perndryshe e tradheton te majten me gjykimet arbritare qe hedh ngaiher knej. Me i fjale bohu pjese e 'proletariatit' plotesisht qe ta evitosh epitetin 'pseudo'

ene nigjoje ngaiher Pjerin smiley

Ca gjera nuk mund te thuhen ketu Rono. Sa per Shqiperine, nuk hyn ne refene fare, jane pazaret e te medhenjve. 

Perfaqesimi i Shqiperise gjithnje eshte mbajtur ne nivele jo te larta dhe nuk besoj qe ka ndonje mendje per te dale nga OBI-ja, por sa here qe hajdutet e qeverise deshtojne ne punet e tyre, do e kerkojne problemin diku tjeter.

Pse te largohemi nga nje organizate nderkombetare qe qellim ka bashkepunimin dhe per tu anetaresuar ne te me te drejta te plota kane kerkuar edhe vende me shumice te krishteresh si Serbia, Rusia etj?

Shqiptaret ne shumice jane muslimane, kujt nuk i pelqen e ka problemin me veten por nuk eshte se mund te neperkembe shumicen derrmuese te shqiptareve.

Ca te mire kemi pasur nga ky antaresim pa na e thuaj ca ti?..pervec nje antireklame qe prej viteve 90 e cila shpartalloi ate balancen e shtetit laik dhe na vuri fasaden e shtetit te vetem islamik ne Evrope...apo harrove dyndjen masive te terroristeve pas viteve 90 me pelqimin e Bersihes.

PS: mos ngaterro kastravecet me domatet, se super vende si Rusia(me popullsi te konsiderueshme muslimane) kane interesa gjeostrategjike qe lidhen me OPEC, naften dhe gazin. Serbia ne anen tjeter kerkon statusin e vezhguesit , nje ndryshim thelbesor ky smiley

Po nuk te pyet kush ty per marredheniet qe Shqiperia duhet te reflektoje per shkak te perberjes se saj fetare dhe e mira ka qene se ne kemi pasur marredhenie shume te mira me keto vende, qe jane perkthyer ne avantazhe politike dhe ekonomike. Arabia Saudite psh. eshte aleati me i madh i Amerikes ne rajon.

Shtete laike jane edhe Rusia e Serbia po duan te anetaresohen dhe Serbia deshiron te jete anetare e plote por ne pamundesi per nje gje te tille kerkon statusin e vezhguesit.

Edhe shqiperia ka interesa gjeopolitike e gjeostrategjike qe u luajten edhe per gazsjellesin TAP.

S'ka pasur asnjehere dyndje masive terroriste por raste sporadike dhe qe s'kane lidhje me OBI-ne. Terroriste sot mund te kesh me shume ne Perendim edhe pse vendet e Perendimit nuk kane qene asnjehere anetare te kesaj organizate. Edhe boll me me kete fajin e ka Berisha edhe per kohen e keqe se u bete bajat. Terroristet me pelqimin e Berishes kane ardhur ne Shqiperi si terroristet e 9/11 kane shkuar ne Amerike me pelqimin e Bushit.

Shumica e shqiptareve jane muslimane, nese nuk te pelqen ky fakt ty, s'kemi cfare te te bejme o kastravec. Une s'e kam vendosur te nderroj apo braktis fene time pse nuk ju pelqej shemtive shpirterore dhe fizike si ti.

Ti atij ati kastravecit i ke hyp siper dhe te flasesh me kastravec ne s..me nuk eshte e kollajte. Ju mer jahu qe propagndoni ket Shqiperine islamike jeni po ata qe e quajtet Skendebeun bastard, ortodokset ne greke dhe Nene Terezen lavire...Edhe njehere Shqiperi eshte shtet laik (qe po ti behet nje analize e mirefillte me mbi 50% agnostike) dhe nuk kete pune ne asnje konference islamike, ortodokse apo katolike....,Kete gabim trashanik Berishian po e pesojme sot ne kurriz.

C'avantazhe ekonomike mer pekmez?...Nje cope aeroport ne Kukes qe filluan te rindertonin, me standarte skandaloze e kompensuan me 100xhami(masakra artiketurale) te cilat kane mbire si kerpudhat anembane vendit ...Ketu nuk po flitet per alenaca gjeostrategjike, mes  te cilave Shqiperia eshte dhe mbetet nje mikroorganizem me strukture teper delikate nga perpebrja fetare. Interesta e Tap ishin interesat Ruse ne rajon dhe nje disfate te strategjike BEse or idealist i gjysemhenes, ska lidhje fare me konferencen islamike.

Po ka shume radikale ne pernendim por ka nje ndryshim se po perpiqen qe perendimi te behej fushebeteja ndesa Shqiperia baza e kesaj beteje

Shumica e shqiptareve jane agnostike(se rrujne fare per fene) dhe as qe enjohin as kuranin,kishen apo dyert e tyre smiley Ti vazhdoj bjeri daulles se grisur por vetem kaqolat si puna jote nuk e kuptojne kete..

Avash mer se e ke mor me yxhym smiley

e di i ndodhi i her ktu? hodhi nje arkeolog i famshem qe kishte punu ne shqiperi nje hipoteze per skenderbeun; ne fakt hodhi dyshime te shumta mbi figuren e tij. Tani u cuan ca kokrra ne mesin e qindrave pjesmarrseve ne salle e i thane: ca bo ti kshu, ne e kemi si baben tone kte figure mer yahoooo!! 

Ky tashi as qe e prishi terezine nga pacavuret e ktyre qe as nuk u ulnin ta nigjonin se cdo thoshte dhe shtoi: e di si osht puna? Jo vetem arkeologet po ene historianet jane te stervit ne skeptisizm!!

as une nuk fola, vetem e falenderova miqesisht qe kishte mare guxim te prekte nje teme qe askujt prej nesh nuk guxonte ta shihte me syrin e kritikut. smiley

Jo se ka dhe nga ata qe i thone babe atij tjetrit ne Stamboll, o gazo smiley . Haxhiqamilsat nuk i kane munguar Shqiperise, sot kane rrokur armet per luftuar ne vatanin e tyre , Sirine

Po mer dakort, ene ithtaret shekullore te Ronit e Emigrantit grisen cizmet e tyre ne Spanje ene masnej ja qiten inotin popllit t'vet! Ka dhe kshu mer daje smiley

kta haxhiqamilsat e ri nxitohen mer se sevaplliku fillo ke shpija; kto kane kacollen e tyre ku thrret qameti smiley

Ajo ishte Lufte boterore kunder nje armiku te perbashket, nazi-fashizmit e cila i perket shekullit te kaluar..Te barazosh vullnetaret kunder fashizmit me vete keta neofshistet islamike, vahabistet qe po bejne maskara nga me cnjerezoret ne Siri eshte jo vetem utopike por mungese e thelle llogjike. 

Kane kalu mbi 100 vjet dhe dume baben thone kjo pala tjeter nuk kane evoluar ende nga citjanet dhe brekushet e Haxhiqamilsave. 

E ke gabim mer se po flas per internacionalistet e Spanjes smiley

ti po ashtu paske qene ene kundra helmit qe donte te vinte ne shqiperi smiley

tamom masaker ekologjike do ishte bere.

per ata po flet edhe ai. vetem se amerikani i duket burre me i mire PARIMISHT nga gjermani. siç i duket edhe  katoliku me ortodoksin ne krahasim me muslimonin.

se eshte parimor miku, veç nga kjo kjo ane i veshtron çeshtjet.

Pse nuk thu ti qe ky m'lexo mire mu ? smiley

Gazo ti mbaj fort istikamin e babes se Stambollit.. Une jam subjektiv dhe asnjehere fanatik. kam kritkuar dhe do kritikoj c'do gje qe e shoh gabim personalisht pavaresisht se nga c'drejtim vjen  smiley Une rrezikun me te madh e shoh tek keta shoket e tu idealiste qe do vijne te etur per gjak nga Siria dhe te frymezuar per Shqiperine e Kalifatit, Albanistanin

sepse
1. cdo antarsim me nji organizate qe per baze ka x vlere te caktuar fetare, duke perjashtu y, z etj, as duhet marre ne konsiderate fare.
Per me teper
2.  kur si shoqeri jemi shumefetare dhe
3.  kur vete shteti eshte i ndare nga feja me kushtetute, ndryshe nga vendet tradicionalisht islamike

Nuk i kupton keto gjera ti.

Kjo organizate eshte e vendeve me popullsi muslimane por sipas vete kesaj organizate, promovon paqen dhe harmonine ne nivel nderkombetar e nuk perjashton askend. Ka te derguar ne OKB. Amerika ka te derguar te kjo organizate etj.

Edhe pse jemi shumefetare cfare? Do diskriminoni komunitetin me te madh ju?

Anetaresimi ne kete organizate s'prek kushtetuten.

Kushtetuta nuk eshte si rrapi ne mashkullore qe dmth kishte nje lloj simbolike ne historine tone smiley

Kushtetuta e laicitetit mund te kthehet shume mire ne nje vegel mostruoze me sfond propogantesk vatikano - kadareske dhe kjo nuk kerkon asgje me shume se 85 vota pro. Dhe kjo mundesi eshte e krijuar ne kte mandat te pare. 

E pastaj se paska amerika te dergum dhe se ka te dergum ne OKB? kujt po i bohet vone per ket? ca dmth kjo? ore, eshte perjashtuse ne thelb si organizate sepse ka ne themel te pranimit nji fe te caktuar. Edhe sikur organizata me paqsore ne bote me qene, ti si shtet nuk ke pse antarsohesh sepse automatikisht promovon ndasine brenda komunitetit fetar ne vend, pike. Eshte e thjeshte fare, ca ka me kuptu ktu presor?

Po nuk prish pune mer, nuk eshte ceshtje komuniteti. Dmth kur te vije koha hyjme si shtet me shumice muslimane ne Evrope. Njesoj i bie

o sa mire me ken' shqyptar ! smiley

dasia fetare eshte realitet ne shqiperi, bile ekziston perpara ekzistences se shtetit shqiptar.

C'promovim paqjeje mer debil...Thuaj nje rast qe kjo Organizate Arkaike e perbere nga kuazi vende te botes se trete dhe diktatura islamofashiste si arabia Saudite ndaloi thjesht nje konflikt te vetem ne territoret e veta. Kush do promovoje paqje?  Pakistani? Afganistani? Iraku? Siria?Chadi?  Benini? Sierra Leone?

Si ka munsi qe gjakenxehtit i ka syrgjynos fati ne vene qe ngrijne kallkan ? smiley

E po te pretendohet per promovim paqje nga keto vende eshte ti thuash ik pirdhu inteligjences smiley  Mos u merzit se dhe ti ne bashkevuajtes i vendeve te ftohta hyn gazo...ndoshta ti e gjen ngrohtesine ne faqet e kuranit kurse une e gjej gjetke

paqen nuk e promovon as OKB per ate pune, ose organizate tjeter e llojit. nje popull te vogel nuk e shpeton dot. 

per me teper eshte organizate me KOT, se kjo islamikja, ku te pakten aderojne ata qe i lidh feja, pra i lidh diçka. 

çfare i lidh shtetet (popujt) me okb-ne di ti te na e shpjegosh ? 

ne kete organizaten islamike ne jemi fut vetem per pare, te zhvatim ndonje fond, asigjo tjeter.

qeveria thote se nuk ka pare, dhe une jam i prirur ta besoj se kur zhvillohet ne ndonje vend arab shkojne se i kane te paguara hotelet me pese yje..  pastaj, sa per aderimin ne ate organizate: kush te pyet? ilir banditi e hajduti - ndoshta duhet te kishe shkuar e te takonte disa prej kolege nga egjypti apo maroku, kane historira e pervoje per mbatjen e pushtetit me te gjitha mjetet

Cfare thu ti me ..... Me verte e ke se jemi myslimone ne ....? 

Jooo me ? Ta bojme muhabet me ndonje...?

jo se ke keq ti se dhe knejna na morin per Arab neve ...

une them te bashkohemi dhe me populisme aziatike..mbase marrim ndonje pigment te verdh . Ca te keqe ka , asigjo !

e ca dum ktu ne...

e kete organizate ne jemi fut vetem per pare, te zhvatim ndonje fond, asigjo tjeter.

...dhe duket se nuk kane dale bosh,kane mare disa ndihma me duket.Trimi i mire me shoke shume thote populli ,edhe ne nuk besoj se pervec te mirave te kemi pas ndonje pasoje nga kjo shoqnia me kete organiza.
Masnaj  edhe nqs nuk donin te shkonin nuk i detyronte njeri te shkonin me pahire,por problemi qendron ke ai  mediokri apsionant Këshilltari për Politikën e Jashtme i Kryetarit të Kuvendit, Ralf Gjoni qe shkon e i bo karshillek pjeses qe mund te preket nga kjo deklarate.
 

Ueeeee qeka rikthy Gazi!!!!

Gazo, mire qe na je kthy shnosh!!!!! Hugs bro!!!! smiley

where was Zigi?

Aj fink aj nou, bat aj kent sej... mediat anej nga ju jane bo teper sonsibel per ksi rastesh...

Me ben pershtypje qe po ti marresh nje nga nje ne site, shumica derrmuese e atyre qe kerkojne te ndezin konflikte dhe te fusin percarje te kesaj natyre ne origjine nuk jane shqiptare fare. Rekordin e mbajne vllehet. Kjo me ka bere qe te shikoj me dyshim edhe kontributin e ndonje kokrre tek tuk qe thuhet se ka dhene per shqiptaret ne kohen e ngjizjes se organizimit te tyre politik si komb.

Shikoj priftin Gjergj Meta ose nje nga imamet e Tiranes dhe ke lezet ti degjosh apo lexosh. Pergjegjesi e larte qytetare, shqetesim gjenuin per bazat e bashkejeteses ne shoqeri. Degjo a lexo vllehet, sidomos ca te konvertuar dhe e kupton qe keta harrakate po ju dha kush shkrepse ja vene flaken vendit.

hihihi

une them se nuk jane vllehet, por varribomsit, papapa sa te keqinj plako, edhe ne dasem kafen ta japin zeher, e per mort te ofrojne llokume me arra.. kudo i ke, tek furra e bukes poshte pallatit tim, 100 leke, 20 leke me shtrenjte, cifut ne katror per be.. edhe ne politike, te kujtohet nehat kulla?

Ec aty, iu këputën frenat e skrupujve pëdëhit. E kam thënë qindra herë dhe e përsëris prapë këtu: vllahofobia është kamuflazh kundër ortodoksëve dhe jugorëve. 

Ah sa do te doje qe kjo te ishte e vertete o qyqar. Po ja "jugoret" ca jane myslimane (dhe nga te paret) dhe nuk duan t'ia dine shume per greket dhe ca te tjere jane ortodokse shqiptare, qe per fe kane krishterimin ortodoks dhe jo greqizmin.

Ndersa vllehet ne cdo periudhe dhe ne cdo situate jane deshmuar nga me problematiket ne raport me pergjegjesite qytetare dhe kujdesit per bashkjetesen ne shoqeri. Keta i ke duke perhapur stereotipet me te keqija krahinore dhe me ure zjarri ne dore per percarjen fetare.

Si tha Petro Nini, nje jugor ortodoks? Edhe Jezusi fjalet e Ungjillit i thonte ne hebraisht, se kete kishte gjuhe te nenes, jo greqisht.

Aq more qyq sa te kollajte jeni te psikologjiseni ju. Nuk ju hiqet dot mendesia enveriste. Nuk arrini te kuptoni se njeriu flet edhe si individ e nuk flet ne emer te PD, PS apo edhe te familjes se tij. Enverizmi, sic thone edhe te huajt ishte pershtatur me traditen, kanunin ne kete aspekt, ishe gulity by association (fallacia e dyte pas asaj me strawman dhe krejt kjo ne dy fjali).

Ne fakt, nje gje eshte e vertete, PS ne shumice nga soji yt mbeshtetet. Nga ata qe duan kufirin ne Shkumbin.

Mos ki merak për këtë më lart, kam tetë vjet kohë, rehat rehat dhe butë e butë ta vërtetoj se kështu si them është. Për të tjerat pastaj, janë sallatë Baletash, Spahinjsh and co. produkte "të të djathtës". 

 

Hajt se e sheh mire 8 vjetshin kete te enjte. Te enjten avazi, te enjten.

e bone telef proxin e shkrete, nga franca ne danimarke, nga danimarka ne usa. 

sinqerisht nuk e kuptoj pse i nderron emrat kaq shpesh. Dmth po te qe se bashke me emrat nderroje dhe nivelin e debillekut, ok do e kuptoja. Po ti si "keshilltare" france si "poet" amerike, te njejtin nivel debilleku tregon.

Futja ne konferencen islamike ishte gabim por tani qe u futen ne valle dalja do te jete me teper gabim se sa hyrja.nuk e di se pse koketulet tane kruhen kot duke ofenduar here pas here  se ndersa Irani eshte nje vend qe ndoshta nuk e kemi mik  s'kemi pse ta bejme armik kot se koti kur shqiptareve ata s'i kane bere asnje te keqe.

nuk ka si ti besh armik po nuk i sulmove. pastaj nuk po dalin gje, vetem nuk po shkojne te marrin pjese, per mungese fondesh (sikur t'i paguanin ata, besoj se do shkonin atje). 

po luajne vetem lojen qe te duken burra te mire ne sy te amerikes, se ciles i refuzuan armet kimike te sirise. 

...dalja do te jete me teper gabim se sa hyrja.

...po pra ket thashe edhe se nqs nuk don te shkosh mos shko nuk te detyron njeri,por dklarimet karshilleku tash qe jena mbrenda me qellime politike do jene me pasoja te rezikshme sepse ata jane nga ato shtete qe ta mbojne  vath ne vesh per tane jeten sic thote populli.
 

irani eshte shtet dhe popull  me i vjeter (dhe me i civilizuar heret) nga amerikani. nuk ja ben njeriut vath ne vesh, se dhe te doje nuk i hyn gje ne pune shqiperia. 

krejt kunder kjo gje me amerikanet (ose anglo-saxonet), qe fusin hundet edhe atje ku ka vetem pluhur siç eshte psh afganistani.

Mrome duke shku n'pune me makine ne autostrade mu duk sikur pashe kalimthi nje kufome njeriu anash asfaltit, por nuk ndalova se ashtu eshte nje pune.

Deri te shtunen ka kohe. Pastaj çfar eshte koha, çfar eshte hapsira, pse ka hapsire dhe kohe, dhe nuk ka hiç? Pse?

Pse? Pse? Pse? Pse nuk ndalova ne kohe dhe hapsire? Apo pse ishte e hene, dmth shqip "ne heneze"?

 

Vatikani njohu Kosoven e nuk i duhen njohjet qe mund te vijne nga vendet muslimane. Suksesi i kesaj njohje ishte konvertimi i prezidentit Bim Rugova nga musliman ne katolik si dhe i burrit te Mesila Palmes nga qam musliman ne qam katolik.

Kjo levizje e bektashiut Meta nxit Merkelin te shikoje marredheniet me turqit qe jetojne ne Gjermani.

Te behet referendum dhe t`i ndryshohet emri Pasha Limanit!

Se mos harroj : te ndryshohen halete nga alla turka ne alla frenga si dhe te rregullohen me ligj procedurat per pastrimin e sumes.

"...vetem serbi u ban shqiptare ju",keshtu u shpreh nje mikja ime ne fcb per kosovaret,- e nervozume,irritume, e mushme plot me urrejtje per sirianofiline kosovare.

Une per here te pare myslimanizmin agresiv qe e quante Skenderbeun tradhetar e Nene Terezen k... e kam lexuar nga Olsi Jazexhiu - i lindur ne Shqiperi e jo Kosove.

Nga pozitat fetare,per Nene Terezen po e mirkuptoj,qe nje figure te themi katolike, s'don me e pa me sy,po per Skenderbeun, s'di ca te them,s'di ca te them,s'di ca te them!

GJAKPRISHUR!

I hodha nje sy blog te tij per kuriozitet. Kishte dy shkrime per dy protagoniste te Rrethimit te Shkodres. I pari per Hasan Riza Pasha e nje tjetr per Esat Pashe Toptanin. Tani me sa do logjika, nqs lavderohet (me te drejte) roli dhe trimeria e komandantit turk ne mbrojtjen nga malazeset, me pak logjike duhet te stigmatizohet tjetri, Esat Pasha, si tradhetar, komplotist dhe vrases i vete Hasan Pashes. Jo! E lavderon edhe Esat Pashe Toptanin. Udheheqes i mire ushtarak, i zoti, i pergatitur, strateg dhe burre shteti. Te 10fsha logjiken.

Shiko ketu, tha njeri. Nga njera ane ti e ke gabim, po nga ana tjeter je mysybet fare. smiley

Eshte sikur te shikosh nje ndeshje futbolli e te besh tifozllek per te dy skuadrat njekohesisht. S'ka kuptim.

Pavaresisht (TM Qemol Avdija)

Pervec rastit nese Qemali eshte burre ne moshe, nje "ik o rr.k." e ka hallall.

Nice...... hallall ta bofte zoti ene ty.... dhe osht Qemoli , jo Qemali .

ish Qamoli qe ish burrë

O Qemol, kot me t'pyt, e ke pas njoft Kol Avdine?

Jo, por nji dite kam pa ne xhiro te modhe Qemol Ballukun nga afer ... does it count ? smiley

smiley Eh mer daje, cfare figurash ka pas majte ajo bordure.

ouu me fal, nuk doja te shaja ty. Ti duhet te kesh tregu ndonje histori, pr kete "pavaresisht" qe thote pf. 

tung

Te kerkosh logjike nga Jazexhiu eshte t'i thuash trurit dicka qe rimon me mbiemrin.

Nje ore e me pare te largohen nga kjo organizate. Normalisht, nese nuk paguan kuotizacionin, automatikisht nuk je me anetar. Dhe Shqiperia mesa po kuptoj nuk e ka paguar. Ja hudhem, paska qene me e lehte se c'e mendoja. 

Kush është admin në linjë, të më thotë, për kortezi: unë jam.

demek ajo që shkruajta duhet fshirë, dhe kjo jo:

Se s'te kam pyetur, pse Janullatosi u dejtohet gerqisht shqiptareve. Te isha ortodoks, i kisha marre hune ne dore e ia kisha qire memen po te me flis gerqisht.

Keni etikë ju o njerëz? Nga e merrni? 

Julo, pranoji te tjeret sic jane, ashtu si te tjeret (une ne kete rast), te pranoj ty ashtu sic je.

nga me te keqijat e obskurantizmit bizantin, qe te ka molepsur ty, eshte fanatizmi i shoqeruar me perdhune. gjynah, mer njeri.

shqiptaret kane nje kishe ortodokse autoqefale, per te cilen imzot Noli shpenzoi nje jete gjeniu, e tani te me vije nje birbo grek, me bekimin e Sali malokut, e t'i hedhe ne esfel te gomereve gjithe perpjekjet e peshkopit tone, atij jo dru e memen ku ta kete, por edhe cfare i mban pragu.

ty te ruaj, se je rasati yne. me te s'me lidh asgje. ndaj, pa pengime.

komentin e parë, për çfarë arsye e fshinë nuk e di - mbase se të konsiderojnë lopë të shenjtë këtu, se e ke bërë peshkun playgroundin tënd, aq sa praktikisht dhe me praktika prej lapangjozi këtu ASGJË nuk kalon pa marrë pëlqimin e Shkëlqimit. Ndryshe Shkëlqimi me qehallarët e vet, ndërhyn e qesh e poston video jutubi... pastaj flet për praktika "bizantine", bytha jote. 

Po mirë, të përgjigjem unë për këtë më lart, se ti mendoke që "më do të mirën", të të ndihmoj ca tia heqësh vetes iluzionin. Më vjen keq që nuk funksionon ajo: më shih në sy e ma thuaj, se kuptoheshin shumë gjëra ashtu, po përsëri, thjesht mundohu ca e më thuaj, sinqerisht: a ta ndjen ndopak ty, në mënyrë gjenuine, meqë e përmend autoqefalinë? Ta ndjen NJË MUT TË MADH. Të ish për ty, e për ata si ty, KOASH sot do ish karikaturë e vetes me priftërinj të denjë për ti përshtatur sipas figurave të soc-realizmit që të mund t'i përqeshnit ju zagarë. Të kam parë ty mut sa ta ndjen, kur bën sikur nuk sheh kur na shajnë dhe ofendojnë, dhe i di mirë ti mut arketipat e atyre që e bëjnë, thjesht ti zagar me shokë TOLERON dhunën, ashtu si e bëri një shtet i tërë në Përmet, demek shahen këta e dhunohen, sepse kanë fatkeqësinë e besimit në zot, e kështu na i prishin ne mendimet që kemi për... shqiptarinë, që është thjesht e bukur islamizëm surrogato - apo do t'i them bektashizëm to wrap it up? Ke një mut të madh shqiptari ti, si ajo e supozuara që propogandon, ajo çka ke, është EGO grupore e torollakëve si puna jote, që realisht janë "produktet më të mira të Enverit". Kaq është ajo që ke, një teori përjashtuese, idiote, psikopatike në thelb, një rrënojë, një kolerë që sa herë e përmendni aq më shumë i kundërmon era. 

Dhe sa për tjetrën, që ta kesh parasysh se nuk flet me lesh bythe zotrote, ti shko edhe qiji nënën pragun e çi përmban shtëpia atij që e vuri kryepeshkop, po ke BYTHË, nuk je zagar dhe je i sinqertë (I doubt them both). Po është konveniente mor copë e mutit, që fajin të na e hedhësh NE se pse nuk e bëjmë ne atë gjë. Ta them unë pse nuk e bëjmë ne, duke e ilustruar me një histori rreth 200 vjeçare. Kur vdiq ai që quhet sot shën Kozma, Ali pasha trapi i Janinës, nxorri një urdhër që t'i bënin kishë e madje këtë ta paguanin kaurrët. Urdhëri thoshte kështu: ata kaurrë që nuk paguajnë me dëshirë, do u marrim dyfishin me zor. Pasardhësit e denjë të Ali bythës, që realisht ka qënë dede dhe copë..

Ah, mire beni qe na censuroni. Keshtu eshte kur nuk protestonim aq sa duhej kur censuronit Pjerin. "He se nuk eshte komenti im" thoshim. 

direkt ta dhashe bejten, po shume vone. iku tani.

Po ketu rrotull paska vrases te shpirtit poetik mer Emo, c't'i besh. Po a censurohen poezite mer? Po edhe Enveri i vriste poetet, po poezite ua linte.

S'eshte e thene, vjen verdalle murtaja smiley

Po vazhduan keshtu do dal edhe une ne proteste me 20 Shkurt, mer. 

vazhdoj te kembengul qe njerzit tane s'duhet t'ia falim armikut.

Mor po ne djall te veje edhe posti. Me mire karrocier i lire sesa zvminister me shpirti te ekzekutuar. 

ruaju te nxehtit ne dimer e te ftohtit ne behar, o Kavir vellai.

Nuk ka faj Kaviri o emo. Me mire nje harabel i lire se sa nje shqiponje e balsamosur, tha PF.

thote, thote, po per vete ama c'shkruan shqipja me dy koka, ama...

smiley Emo, meqe ra llafi i jom fut per nje perpunim om-xheneral "Shqipes". Kaq. Do ta tregoj kur ta bi ne sira, po pa vrejtje kesaj rradhe se ti me more ne qafe. smiley

do permahem. smiley  premtoj. po ti vetem sille. 

Nje njeri i mencur pati thene: " Mallkuar qofte ai qe tha i pari, Kjo eshte e imja" , ai qe i vuri SINORIN ..." duke i kthyer dy njerez( dy familje, dy fshatra, dy qytete, .....dy shtetet.... ne KOMSHINJ. Baza e urrrejtjes nisi prej duales, prej sinorit.Dhe zakonisht i synohet prekja e sinorit, me vitalit, ku perfshihen dhe plot arresye joshese per sinoritin. Nisuni nga lufta 254 vjecare Iliro - Romake.Pastaj u varen sllavet qe u quajten te jugut...Sinorite me shqiptaret, i pushtuan viset ikire, por ne 1350 iku Uroshi MIlutin...Kurshqira me dhjetra me ta por cimbisja e sinorit mbeti si ves i politikave ( Kurrsesi ves i popujve)
Ne shqipot kemi trasheguar vesin e tiraneve.Behemi tirane ku na kane komanduar tiranet pushtues.Geni sllav vjen me origjine nga ftohtesia.I duhet te ngrohet shume qe te nxjerri cka te keqen brenda.Ne na del vertik prej hunde.Jemi shume me vitale, rrjedhim prej poliseve.Me greket nderhyri autoriteti i fese ( nje me te serbit e rreth nesh) me nisjen qysh se u nda Perandria...

Une kam gjezdisur shumicen e vendeve islamike.Nuk kemi asnje lloj lidhjeje, pika takimi me natyren e tyre.Nuk ka pse te jemi pjesmarresa ne ate konference !

po pse me vendet kapitaliste kemi pika takimi ?

Jo psikologjike! Nuk kemi, por jemi pjesa e hapesires, ku jetojne ca vende kapitaliste, pjese ambjentale, hapsinore me ta.Dhe sa dihet njerzit jane produkte te ambjentit...E kjo eshte njera prej lidhjeve NATYRORE. Jo e vogel..

po pse vendet e ballkanit i quan ti vende kapitaliste ? 

sikur te behej referendum, ne europe, mbi greqine. do ta nxirrnin direkt prej saj. e kane futur ne te, aparatçiket e saj, vetem se i kane vjedhur kulturen grekerve te lashte qe banonin ne ate vend. gje bile te cilen e kane bere fare vone, nga shekulli i 18 e sidomos 19, kane filluar. 

s'kemi ne aspak lidhje me veriun e europes. nuk do te jemi si ata, asnjehere, pa u zhdukur si farë. po aq sa na beri (me diktature) enveri komuniste, po aq do te na bejne reformat e sotme (as nje shans nuk do te kete me demokraci) kapitalista. 

Profil, ne origjine po ashtu kane qene..! Tjeter gje politika dhe krejt tjeter gje hapesira e perbashket.Nuk ishin budallenj ata qe ndane ....kontinentet...! Te lindesh ne Kukes, nuk do mendoshe kurre si i lindur ne ...Paramthi ! Edhe sikur te te pranojne duke ju betuar ...atyre poshte!

nuk e kuptova pergjigjen tende, po pak rendesi ka.

Metamorfoza e emrit me rrënjë Harr . Në shqip ka kuptimin që harr = rralloj , krasit ...

Erdhen Arabet....Harr ibn Efendi

Erdhen otomanet ..Harram

Erdhen Sllavet ..Harrusha

Erdhën Italanët.. Harrioto

Erdhën jermënët ..herr

Erdhen Gjinokastritet ..Harrilla mo

Erdhën   Greket.. Harillaqi

E cfarë ka ndryshuar ? Asgjë ..harr matfernaj smiley, harr dhe tani . Le  ta gjene keta sumat e zgjuara që njohin ortodoksinë katolicizmin apo mazllëmërinë se ku e ka vendin Harrilla ? Prandaj e kam prapë atë menimin për këta që meren me e lagu se lagu me Fetë ..veçanërisht për shqiptarët këta që mbahen për Ortodoksë dhe këta që mbahen për Mazllëmër .Katolikët kanë qenë e janë Fënda !

Burg të përjetshëm dhe gjobë për disa Breza .

Burg të përjetshëm dhe gjobë për disa Breza .

smiley

Motivacioni i mospjesmarrjes,mungese buxheti, me i llaf, s'kam paret e udhessmiley

Po kuj po i rruhet per fe,pse feja duhet me kene proriteti i jets????I njejti popull qe nuk kena pase fe per 40 vjet jena  e askush nuk hapte gojen se jena frikacake e te mardhitun se enveri te fuste ne burg.Tesh rrime tui u gri cila fe ashte ma e mira kur tana jane veq per interes te tyre e jo per tonen

 

Për qehallarin e Shkëlqimit këtu në peshk: 

Vetëm një skenë mjafton t’ia huaj kujtesës këtu, nga fëmijëria dhe rinia e hershme në Sarandë, se si shqiptarët i torturonin dhe i hiqnin zvarrë kufomat gjysmë të gjalla të atyre që kapeshin në tentativë arratisjeje, se si i ngarkonin e i shkarkonin ata trupa të rinjsh nga kamjonet e i flaknin për gjysmë ore në sheshet e qyteteve e fshatrave, derisa turma, pleq, të rinj e fëmijë, i godisnin pa shpirt e pa mëshirë me grushta, me shkelma, me çanta, e me gjithçka kishin në duar, duke iu thyer dhëmbët, duke i gjakosur, duke iu shformësuar fytyrat… I kam parë vetë, deri në vitin 1990!

Katolicizmi ishte feja e vjetër e shqiptarëve. Merret me mend se një kalvar i gjatë dhe një martirizim i pafund i priste katolikët shqiptarë, këta tragjikë të vetmuar në perandorinë që ishte krejt e huaj për ta. Ata e mbajtën ndezur pishtarin e lirisë, të fesë dhe të kulturës, për t'u kujtuar shqiptarëve atë që kishin humbur atdheun dhe Evropën. 

Kadare 

Kadareja as qe e ka haberin nga historia e njerezimit e jo me te feve monoteiste. Shyqyr qe nuk pranoi te ishte president se do kishte bere shok ate Moisiun e ushtrise se kuqe smiley

smiley 

ky vdiq per i cike katolicizm - a thu se e nalo njeri me u bo si i do qejfi smiley

o Molo - vrej mer daje punen !

smiley tuais dhe hags Gazo!!!! Ti je shnosh e mire dhe kjo eshte me e rendesishmja per ne. smiley

 

Kadareja as qe e ka haberin nga historia e njerezimit e jo me te feve monoteiste. 

smiley

mire aty smiley

 

mua cudi me vjen me idhujtaret se me duken si qenie pa shtylle kurrizore - jo me shkrimtaret smiley
 

Gaz-o, ti je m'rregull, vllajo. smiley

ku ka mo mir. rrafsh, mer, rrafsh.

dyst mer jahuuuuu - si dikur smiley

te gjithe e dum nga nji Shemsi Tabriz smiley

ca me duhet Tabrizi mu kur kom Rrumin origjinal smiley

.

gjeti pune Kola te merret me K.I. s'shikojne te bejne dy gisht pune se e ka pllakosur varferia, po na bejne deklarata koti fare sikur aty mbeti puna se te gjitha te tjerat i kane xham fare.

mire thote ruzhja, do te mbuloje poshtersite e veta ky, na hiqet me katolik se papa. 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).