Mendoj qe nje nga mrekullite e botes jane femijet, me lirshmerine dhe imagjinaten e tyre. Dhe pse per fat te keq sa me te rritur ne moshe aq me shume i humasin keto cilesi qe mund te ndryshojne boten per mire.

Ne Top Channel dy femije te vegjel u pyeten "cfare doni te beheni kur te rriteni?" Pasi u menduan, njera tha "doktoreshe" dhe tjetri tha "doktor." Mund te rrime ketu gjithe diten e te tregojme perralla se sa mire eshte te jesh doktor, se sa perfitime ka, deri sa te na shkrihen gishtat ne tastiere.

Por si mendoni, a eshte normale qe kete mentalitet te mbyllur po ua japim dhe femijeve (ne moshe shume te vogel) ?

PS: Them mentaliteti i mbyllur jo se eshte keq te behesh doktor, por sepse tani nuk jetojme me ne kohen kur doktor, avokat dhe 3-4 profesione te tjera jane te vetmit. Sot nuk eshte e pamundur qe individi mund te ndjek cdo lloj endrre dhe ka shume shanse qe ta bej realitet. Por as sot, as dje nuk eshte normale qe femijeve t'ua nderpresim endrrat, dhe e kam shume te veshtire ta mendoj qe endrra e nje femije (6-) te jete "te behem doktor."

114 Komente

po si nuk ka...  formimi  i femijes,  nder te tjera, eshte produkt  i ambjentit  ku rritet,  pra familja!   pastaj sikur prindismiley  e ka si rol, detyre  edukimin e femijes..smiley

Patjeter qe po, qe kur lindin. QE kur gocave iu blejme gjithe rrobat pink dhe cunave blu, e po keshtu iu bejme edhe dhomat e gjumit. Gocave iu blejme kukulla dhe cuanve shpata (dhe pistoleta loder) dhe keshtu iu tregojme atyre se si duhet te sillen ne jete, brenda cileve kufij. Nuk i leme dot vet, te shohin e te zgjedhin, por iu imponojme, ashtu sic edhe ne na kane imponuar....

Ndikimi per mire a keq varet nga mentaliteti. ndersa, nje femije 6vj qe deshiron te behet doktor.....mund edhe te behet i tille, nje dite. Deshirat jane paradokse qe nxisin..

Nese pyesim tegjith maturantet shqipetare se cfare duan te bejne "tani"! tegjith do thone se duan te shkojne ne universitet per te studjuar

  1. skensa politike
  2. mjeksi
  3. afokati (si quhet lenda?!)

Pastaj tegjith do thone, do marrim master dhe dokturature. Pa ja ditur fare nese me te vertet eshte e nevosheme masteri dhe dokturatura. Thjeshte me mire "ta kemi"!

Pra dhe pse oportunitetet jan te pa numbertat, rinia shqipetare (dhe prinderit) - shumica - e kan mendjen ne tri lend dhe te marin masterin dhe dokturaturen pa frenuar fare.

(nuk eshte se ma ndjen se cfare bejne te rijte, por femijet)

Me sa di une, femijet e vegel, kur te rriten duan te behen "shofer treni", "zjarr fikes", etj. Pune qe ne te rriturit e shohim me perbuzje, nderkohe imaginata e femijeve i "lejon" ato qe te enderrojne pertej lekut dhe stabiliteti ne momentin qe do dalim ne pencion.

Ne shekullin e 18 e me heret ndoshta profesionet e mira mund te numbroheshin me gishtat e njeres dore, ndersa sot, shanset per te enderruar dhe per ta ber endren realitet (ato professionet stabel dhe jan ndertuar shekuj me mar, jan cfare jan, nuk jan ender feminore)

Ajo qe doja te thoja eshte se perse ia imponojme femijeve qe ne moshe fare te vogel se cfare duhet te mendojne ato. U befasova qe te dy femijet (ishin ne 6 vjec) than te njejten gje (nderkohe femijet njehen si gjenje te paparashikueshme ne ate cfare thone

Keta dy femi mu duken njesoj si ato fytyrat  e te rijeve qe dalin neper mitingje dhe gerthasin thjeshte sepse "duhet"

aman mos harro farmacitet, se mezi i kemi

I madhi e ka shprehur vete qe do te behet polic..kurse I vogli kerkon te hap restorant..smiley une si prind qesh se e di qe deshirat emoshes ndryshojne! Ama kurre nuk do ushtroja presion mbi ate cfare ata do te zgjidhnin later. Te rriten te shendetshem dhe Zotin gjithmone prane! Ndoshta nuk do te jene te detyruar te punojne per jeten qe te mbijetojne por te punojne per qejf. smiley 

por te punojne per qejf

Pikerisht nga qe besoj shume ne kete: qe cdo person duhet te ndjek pasionin, dhe duke munuar me passion, leku ska se ku te shkoj pa tu afruar ... u shtanga ku te dy femijet, vajze dhe dja, than te njejten gje, nuk mu duk normale.

 

 

 

Ketlin ç'ne polic apo i ke trguar pralla me polic. Tregoi pralla me Borbardhë që të kërkojë të bëhet princ smiley

U kam treguar barcaleta me police..smiley

mund edhe te behet i tille, nje dite

Problemi i nuk eshte se sdo behet, sepse te behesh doktor nuk eshte ndonje habi e madhe - si cdo gje tjeter, thjeshte puno drejte saj dhe do e marresh.

Problemi im eshte, per mua dhe ty, profesioni i doctorit eshte me i miri ne bote. Por femijet kan nje imagjinat 100% me te zhvilluar sesa un e ti. Si pasoj (ne kete mosh) ky dhoj mentaliteti, vec se i kufison femijet

E keqja fillon tek zinxhiri.

Ka prinder te eger si natyre  rritur me egersi ( zinxhiri)  (pavarsisht dashurise per femijen) qe edhe pse jetojne ne nje vend ku ndalohet abuzimi me ligj , i rrahin femijet me dhe pa arsye.

Ne Shqiperi vende vende eshte mjerim.

kjo shqeteson, endrrat jane hall me i lehte. problemin e shoh tek abuzimi.qe nis ne familje

ne njefare menyre edhe imponimi i te menduarit te femijes per veten eshte abuzim mendor.

pavarsisht se ne shumicen e rasteve behet nga injoranca

ps, injorance, bie fjala  kur prindi nuk kupton se c'ben

pra te shkojme tek pergjigja e pyetjes tuaj

Po , nje mentalitet injorant, rrit nje femije me probleme personaliteti

Edhe une jam nje tiran i tmerrshem hitlerian qe ju imponohem femijve demokrate per nga natyra, sa here qe shof ndonje femije qe lirisht dhe demokratikisht kerkon te dale nga penxherja me fantazi, une i imponohem duke e bere te dale nga dera me konkretesi.

 

smiley

njeqindmij here me mire nga penxherja me fantazi! Aq me teper kur kalimi nga dera nuk eshte se na ka dhen ndonje gje kushedi se cfare.

Nese tegjith do kishim dalur nga dera konkrete, akoma do mendonim qe toka eshte e sheshte.

me humor apo pa humor, fantazia nuk duhet te keputet (sidomos ne ate mosh te vogel)

femija i vogel ulur mes disa sendeve te ndryshme lapsa, liber, luge.....perzgjedhja simbolizonte edhe profesionin e se ardhmes.  Sa prinder i besojne kesaj ? ........prandaj mos u shtag,sepse  deshirat/gjuha e nje femije nuk ia vlen te merren kaq seriozisht, sa i ke marre ti.... qofte edhe sikur, ne rastin me te keq, te pranojme se imponimi ekziston qe ne djep..
Nderkaq, ka plot vend  ketu per te diskutuar rreth gjuhes se nje maturanti.
Ne  Shqiperi, mjerim i sistemit te larte arsimor sjell mes te tjerash  pompozitetin e te deshiruarit per te qene Dr. Shkencash ne moshen 25 vjecare, apo deputet ne moshen 21....... Kur perballesh me kete anen tjeter te monedhes kupton se mentaliteti i shoqerise  shqiptare  eshte ne nje krize te thelle indetiteti. Me shume se sa varferia ekonomike, kjo eshte rrjedhoje e nje varferie mundesish. Mundesia per te gjetur pune,  me kryesorja!

..ka nje arsye qe  lloj nuk shkruhet dhoj dhe dale nuk shkruhet dalur

 

Nga qe shqiperia eshte ne kriz indetiteti (nuk kam totalisht i bindur nese kjo vjen vetem si pasoj e pa mundesive - po nesje), kjo eshte nje arsyje me e madhe per mos ta infliktuar "krizen" tone tek femijet, por ti lem te lire ne imagjinaten e tyre.

"deshirat/gjuha e nje femije nuk ia vlen te merren kaq seriozisht" - jam totalisht dakord. Prandaj perse tju "filtrojme" mendimet femijeve, perse mos ti lem te imagjinojne. 

Nese sme kuptuat (ose nese isha i pa gjart). Shtang-ja ime ishte se perse te influencohen femihet nga perrallat tona. Nese do me kishit pyetur "cfare mendoni qe nje vajze dhe nje djal 6 vjecare duan te behen kur te rriten", nuk do kisha then kurr se TE DY duan te behen doctor.

Kur vedhai i ishte i vogel, donte te punonte ne kopsht gjologjik, djali i dajes donte te behes mekanik trenash. Vajza e dajes donte te behej piktore dhe te jetonte ne ishull.
Sot tegjith jan futur ne universitet per keto lended e zakonshme. 

femijet e motres time bejne pyetje nga me te ndryshmet, pyetje qe shumica e te rriturve nuk do ja lejonin vetes ti benin! Jo se jan banale, por thjeshte vejne ne pikepyetje ate qe e kemi perpi si "normale".

Pra c'vlera ka qe prinderit te nderhyn ne imagjinaten e femijeve. Sepse nese ato femi do ishin te pa ndikuar, nuk kishte shanse qe te dy (aq me teper djal/vajze) te thonin te njejten gje

 

Kjo ndodh, mbase se atje cdo gje qe servir media ka te bej me politike dhe bixnesmese te 'suksesshem',  neper lajme 24 oreshe 7 dite te javes, qe ne nje fare menyre te direkt apo indirekt kane goxha impakt si te te rriturit, prinderit vete, po dhe te femijet. Suksesi, fama, parate arrihen vetem me 3 fusha te jetes atje- doktore, politikan, dhe avokat. Keto sic duket jane te vetmet he per he burime financiare qe ne mos do rrjedhin, do kullojne ka thene dikush.    

mgjth deshirat e 6vjecareve he per he nuk duhen marre dhe aq seriozisht. Thjesht jane aq te kendshme dhe te bejne te vesh buzen ne gaz ndonjehere nga imagjinata e tyre. Zakonisht, ato imagjinata dhe ajo deshire e tyre kur te rriten, kane te bejne me nje imagjinate qe i tundon momentalisht dhe i inspiron. E rendesishme eshte qe enderrojne te behen ato qe imagjinojne se do behen, pa degjuar 'bisedat' e te rriturve te stresuar. Se deshira eshte doktore, apo avokat lol (e cuditshme kjo puna e avokatit ne fakt, se imagjinata per doktore te eksplorojne sesi trupi i njeriut funksion dhe si mund ta kurojne, kur dicka dhemb apo nuk shkon mire eshte mese normale, qendron, por te imagjinojne dhe deshirojne te behen avokate, me siguri eshte deshire e mamit )

ky kingu im, enderron big. Njehere donte te behej shkencetar, te shpikte gjera qe do i duheshin njerezimit nje dite, ma mbushte shtepine gjithe 'projekte' me letra, kartona, dhe bojra, tela, shkopa etc. Une e di ckam heq me i pastru ato sa here, gati perdite. Kaloi pak kohe, na lindi deshira te beheshim  panteolog, te merreshim me dinos, kaloi pak kohe na hypi pasioni dhe deshira per planetet dhe hapesiren qe na rrethon. Kaloi ca kohe, deshem te beheshim dhe president. Kaloi ca kohe, donim te beheshim dhe ilustrues per komik books, kaloi ca kohe thame- dua te behem combat soldier. Aty thashe mjaft- over my dead body, une do vendos per ty! smiley

mgjth deshirat e 6vjecareve he per he nuk duhen marre dhe aq seriozisht

pikerisht, nga qe nuk duhe te berren seriozisht. perse te ndrhym ne endrat e tyre.

Enderat e femijeve jan (psh)
te punoj me kashfet
pikura
kercimi
shofer treni
shofer kamjoni
te notoj me peshqit
 

tegjitha pun KOT ne syt tan, por ne syte e femijeve jan magjepse - problemi eshte perse mos ti lem te enderrojne te lire?

E rendesishme eshte qe enderrojne te behen ato qe imagjinojne se do behen, pa degjuar 'bisedat' e te rriturve te stresuar.

Ky eshte thelbi i "problemit" tim. Jam 95% i bindur qe ato dy femij ishin imponuar qe te thonin qe "dua te behem doktor', dhe ky imponim eshte mekat. Sepse mendoj qe qenja e tyre e mrrekullueshme. dhe ben vaki qe nese i lejojme te rriten te lire (me mendje), do ndryshojne boten neser! Sepse hej sot edhe keto professionet qe i mbajme ne pjeterstal tegjitha te korruptuara i kemi 

 

The apple doesn't fall far from the tree! Edhe kjo pune femijet do jene ne jete pasqyre e prinderve te tyre..

I hate that phrase, especially in this context! Sepse te njejten edukim/frym bllokuese po marrin tegjith femijet shqipetare. 

u thone; behu doktor te keqen babi qe kur te rritesh te sherosh maminsmiley

Nuk ka celule me egoiste se familja, dhe ne shqiperi ka ndikim te madh, i prishin femijet.

Per kete arsye ka dhe plot paradokse ne shoqerine shqipe

e mjerueshme eshte sepse nuk kuptojne se ca jane duke prodhuar dita dites......

Egzaktesisht!

Ajo qe me acaron mua me teper eshte se: po mire cfare fituam ne nga kjo fryme!

Behu doktor! Do te thuash behu i korruptuar. Ose cfare can doktoret qe nuk kan profesionet e tjera. Ose cili dreq prefesioni (pervec korrupsionit) po be hajer ne shqiperi? Pra (sidomos ne shqipri) pse mos ti leme femije te enderojne. 

Prisni nje cike tani se po flas edhe une pak ndryshe..smiley po kush eshte ai prind qe femija I tij, te cilin prindi ka sakrifikuar jeten e tij do qe femija te behet nje looser kur te rritet..te shoqerohet me shoke qe nuk duan shkollen, te merret me droge, me vrasje etj etj ..po nuk I ndejte femijes ne koke, te flasesh me te per qellimet qe ka ne jete, cfare e terheq me shume cfare nuk I pelqen..ne nuk do arrijme dot te edukojme brezin e ri...po femijet qe rriten me arme lodrash neper duar qe enderrojne kur te rriten te kene nje te vertete..shfaqin fantazine e tyre se jane femije qe duan te vrasin bad people!  Prandaj e perseris..femija eshte pasqyre e prinderit..suksesi dhe deshtimi I tyre ne jete jemi vec ne..

Per mendimin tim e ke gabim, sepse sipas kesaj qe thoni, bota qenka bardh e zi: ose do behesh doktor ose drograxhi.

Ndekohe jetome ne nje bote ku endrrat e individit mund te behen realitet si kurr me pare. 

ne duhet qe ta bejme brezin e ri qe mos ti humbasi kuriozitetet, dhe si pasoj te bie e dashuri me njehurin, kjo nuk arrihet me force psikologjike.

 

"arme lodrash neper duar" kjo nuk eshte ender feminore, ishte imponim qe ne i bejme femijes. rrite femijen me libra dhe jo be tv, ateher ne vend qe te pyesi se sa fishek ka nje pistolet, ato do pyesin se pse eshte qielli blu, ose cfare forme ka Zoti. Por ne shume raste prinderit ju pergjigjen, "leri ato pyetje injorante?

Femija eshte pasqy e shoqeris. Sepse ne shkoll nuk eshte duke u "edukuar" nga prinderi por nga shkolla. dhe nese deri dje i ke then femijeve te behen doktor, ndersa neser mentaliteti i  shoqeris shqipetare do ndryshonte atehere dhe ju si prinder do ndryshoni. Femija eshte pasqy e shoqeris.

Per ndryshe, si ka mundesi qe femijet tan nuk jan si ato te botes?

Do te lexoj neser se tani jam duke dale..naten. smiley

ky Gillian Lynne ishte e vogel, nuk tregonte interes ne shkoll. mesuesit (ato qe e shikonin boten bardh e zi) i informuan prinderit e vajzes dhe Gillian duhet te kete probleme mendore, si pasoj me mire te hiqet nga shkolla "normale" dhe te futet me femijet qe kan "aftesi te kufizuar"
   - pra ose do edukohesh ne menyren tone, ose ke vida mangut -

Prinderit e vajzes e cuan te mjeku per te vertetuar ate qe kishte then shkolla. Nderkohe mjeku i tha prinderve qe, vajza e vogel nuk ka probleme, por thjeshte i pelqen kercimi. Nuk ka nevoj per mjekim, thjeshte cojeni ne shkollen e kercimit

Gillian Lynne thote qe kur ka hyr ne korridorin e shkolles per kercim, ka par njerez si veten. Pra ne shkollen "normale" ajo (femi) u etiketua si psikopate, ndera sal mjekut (qe se mbushi me hapa qetesues) ky femi eshte ikon sot. Pra bota nuk eshte bardh e zi. Ama duke imponuar tek femijet nje bote bardh e zi, ne nuk ju bejme nder atyre.

Nje prinder nuk ka arsyje qe te mendoj qe femija i ti mund te behet  loser (=humbes/pa vler)... nese femis nuk i ri mbi koke sa tja marresh frymen. Nuk eshte logjika, dhe pse ne shqiperi (te pakten) eshte norm

Dhe mos harroni qe ketu po behet fjal per femi (jo per adoleshent apo maturant - sepse edhe keta te fundit konsiderohen si kalamaj ne shqiperi)

Sigurisht ky eshte muhabet i gjate. Por te ndikosh femijen ne moshe te hershme per profesionin qe do zgjedh ne te ardhmen eshte e keqja me e vogel qe mund te besh. Minimumi 90% e tyre, s'do behen doktora dhe do ndryshojne mendim kur te rriten. Por te rrisesh nje femije ne nje ambjent me dhune, arrogance, mungese respekti per ate qe e rrethon, prepotence, injorance, etj, e bene te keq per veten dhe per te tjeret.

Minimumi 90% e tyre, s'do behen doktora dhe do ndryshojne mendim kur te rriten

Problemi qe un kisha nuk eshte se mendoja qe femijet do rriten dhe do behen doktora. Pra nuk e kam fjalen qe prinderit po nderhyn ne te ardhemen e femijeve. Problemi im eshte qe prinderit me keto perralla pa vlere (nga qe 90%+ nuk do kene ndikim) , ndikojne keq tek e tashmja e femijeve! Si pasoj keto perralla i rrembejne femijet nga liria qe ato kan naturalishte. Dhe me kalimin e kohes rriten me iden qe te jesh "ndryshe" eshte keq! Kjo (me sa di un) verehet nga maturantet shqipetare. Po thuaj qe tegjith ndjekin te njejtat lende. Po thuj as nje nuk ka perfituar gje nga ato lende. 
Kemi student ne universitete qe thone qe "profesoret" nuk ju vin ne kohe ne mesim. Kemi student ne shkolla te mesme qe ju duhet te fotokopjojne lirin e mesuese. Dhe tegjith jan mesuar me keto perradha (kur sikur se eshte e pa vlere te ndjekesh dicka pertej doctor, avokat (apo 3-4 deg te tjera), po ashtu eshte e pa vlere qe te mundohesh qe ta shikosh sherbimin arsimor me seriozitet)

Jetoj me emigrim, dhe dhe tani ka raste qe befasohem nga ciltersia e njerezve kendje. Ka shume vite qe kam pas menduar qe vetem femijet shqipetare (ne koke) nuk ka dadhim me ato te huajt - nuk mbajne rrezerva prapanike. Pa pritur kur degjova keta dy femi qe njera tha "dua te behem doktoresh" dhe tjetri "doktor", me erdhi keq.

Femijet e sotem (sidomos ato qe dalin ne TV !! ) jan te rrethuar me technology, lira, filma te animuar dhe fima so spiderman etj. Plust imagjinata e tyre. Thjeshte nuk ka shanse qe te duan te behen doktor. Dhe duka pare se si po advancon bota, se besoj se keto 5 profesionet e preferuara shqipetare ja kush e di se cfare - pa mar para sysh qe (sa aq pak info sa kam) tegjitha keta professione ne shqiperi dushohen per korrupsion

Por te rrisesh nje femije ne nje ambjent me dhune, arrogance, mungese respekti per ate qe e rrethon, prepotence, injorance, etj, e bene te keq per veten dhe per te tjeret.

Kjo skishte lidhje me temen! Nuk eshte ose kjo ose ajo, jan dy extreme te ndryshme 

 

 

Akurt, ti ke problem me perdorimin e ll-se dhe dh-se. Ne lidhje me shqetesimin tend- Shqiperia dhe shqiptaret jane ne krize identiteti tani per tani. Me kalimin e kohes do ndergjegjesohen dhe do ti shikojne gjerat nga I njejti kendveshtrim qe I shef ti tani, apo dhe une bashke me ty. P.s. Bej dicka per ate punen e ll, dh. Pls ! 

Flm Mimoza. E di, e kam kete problem, jam munduar ta korigjoj por nuk di ti jap zgjedhje. Jam nga ato emigrantet me vetem nje klas shkolle shqipe (nuk eshte justifikim por arsyja pse, dhe arsyje pse smund ta korigjoj).

Sinqerisht, nese dini ndonje taktik se si mund te dalloj se ku te perdor njeren apo tjetren, te betohem do me kishit ber nder, sinqerisht smiley

ps - ne kete rast perdora Google Translate smiley

Perradha, dadhim- se besoj se i thua ashtu apo Jo?! Se shqipja ka nje te mire; ashtu si i degjon, ashtu shkruhen. Para se te shkruash, thuaji njehere me ze te larte- perralle, dallim. E do kuptosh kur perdoret. Provo kete metode. Besoj duhet te funksionoje. Good luck. 

gr8!

Deshira ime si parashkollore ka qene kuzhiniere,po edhe mamsmiley me vjen mire qe I ushtroj te dyja sot. Sa per ndikimin e prinderve me vjen pak keq qe s'u diplomova per cka desha vete e mgjth jo se kam hequr doresmiley

Pastaj kjo eshte pasoja e fundid, dhe ne shume kaste, pasoja e perjetsheme, ku ben nje pune qe s'ta ka qefi. E per cfare behet kjo sakrific, thjeshte per disa opinione te pa informuara mire. A ja vlen, aspak!

Ndersa nese e gjith energjia do shkonte ne pasionin tend, atehere jeta ne tersi do ishte shume me e mire.

 

Mu kujtua nje rast. Duke biseduar me nje 16vjecare amerikane dhe pyetjes- si, ku e shef veten ne te ardhmen, college( fushe) ?  E te mendosh qe nga klase e pare e deri ne shkolle te mesme, prinderit e kane cuar, cojne ne private school, mijera dollare te investuar, ajo mu pergjigj; veteriniere. Sa nuk me ra pika. Imagjino te kish qene e imja. lol . 

Po Makroekonomiste do i bej njeri kalamajte?

Ca vere pi ti?

Pyetje e bukur i dashur. Ja tani kam hap nje shishe te lashte te mijevjecarit te kaluar. Eshte vere mongole, rrush i vaditur me mut blete.

Me thuaj c'vere pi, te te them se kush je- thote populli yne sypatrembur e mendjendritur. Agree?

populli thote edhe "vere, vere nate e dite, qe te shkoqim ekonomite"

Disa gjera jane te lindura jo te fituara. 

Pse jane tangerlliksa makroekonomistet?

Eshte ceshtje niveli, kush qendron me lart shikon me larg. Dhe kjo njerezve te zakonshem u duket "tangerllik".  

Shume i holle me kto komplimentat ndaj Palloshit..

O berishtist, o dell. "Me lart" me mend, jo "me lart" me koke. (Tjeter pune qe Edi i ka te dyja). Por une ne rastin konkret po flisja per makroekonomistet, apo makronistet sic quhen shkurt.

Thone andej nga anet e tua "Sa me terma te veje koka, aq me terpo vete topja".

Ju jeni mesuar qe keto cilsi tja atriboni vetem liderit*; perse nuk mendoni se ka njerez qe qendrojne vertet atje ku thote Kaviri, qe mendojne e punojne falas per te miren e Shqiperise...

*Ju nou hu am tokin ebaut!!!

Bame me fal qe po nderhyj por ajo qe ka rendesi eshte cilsia e punes e jo nese eshte falas apo jo. 

Shiko Rono, te punumit pa grante, spontanisht dmth, trego se fara e qellimit eshte qelibar e paster. Ja me thuj ti mu, Arkimedit, Aristotelit, Platos, Sokratit, Pitagores qe me hapi pune ne 8-vjecare, Galileit, Kopernikut, Davincit, Mozartit, Darwinit, Tesles, Hawking etj a u dha njeri grante per te menduar? JO!!!!! Bile disa nga ata, botimet i sponsorizuar nga xhepat e tyre!!!!!! 

E shikon Bame pse ti ke ngel ne nivelin e kuadros operativ? Sepse ndryshe nga Kaviri nuk i thur hapur lavdet per Palloshin. Nuk te bejne gishtat te futesh aty edhe ndonje Marks a Engels?

Nuk e dija se po flisnim per perendite; te lutem, ta mbajme diskutimin sekular. 

Edhe kot perpiqesh te zbulosh ndonje gje. Sigurimit i shtetit eshte me keq se ajsbergu; edhe ate 10% qe ti shef, e shef se duam ne... 

Nuk e dija se po flisnim per perendite

Zoteri, kur flasim per makroekonomi dhe per nje makroekonomist ne vecanti per cfare mendon se flasim zotrote, pervec se nje plani dhe dimensioni pertej atij te prekshmit?

E tmerrshmesmileysikur mos te me mjaftoje nje anetar I familjes me duhet dhe nje Kavo!

E kush u be profet ne shtepine e vet?

Mos pergjitheso! P. Th nuk eshte shprehur!

Kavua duhet falur nga njera ane... U ngarkua me detyren unike qe te rekrutonte mendjet me te ndritura per te ndihmuar ne rilindjen e ekonomise, por gjer tani, nuk ka kapur ndonje peco-groso...

Kavua nuk te fal germen, ne t'I falim hipotezat?!?!

Kavua nuk eshte nga Vlora qe ta kape peshkun nga koka, pikerisht ky eshte deshtimi i tij.

Degjo ti zotri. Fakti qe mund te kesh kap ndonje bretkoce nga liqeni, gjate javeve te nxehta te veres, nuk do te thote se mund te na japesh leksione mbi peshkimin. Peshku kapet edhe me rrjete, por edhe me dinamit.... Te keshilloj ti lesh menjane ato muhabetet e asaj deputetes demokrate mbi qerimet e...dhe berjet supe te kokave te peshkut. 

Zoteri, nuk mund te besh supe peshku pa qeruar 2-3 koke, njesoj si nuk mund te besh omlete pa thyer ndonje veze, te mos behemi qesharake. A eshte gati Palloshi ta beje dicka te tille? Thone qe koken e peshkut o e qeron o te qeron...

Disa gjera jane te lindura jo te fituara

 

berber Fredi ka mendim tjeter Kavo...  po, edhe  mund ti fitosh!.smiley

Une besoj se ka te beje 40% mentaliteti i prinderve dhe 60% shoqeria ne te cilen jeton

Dhe mentaliteti i prinderve influencohet/ndertohet ne bazat e shoqeris.

Ne programin qe un permenda, tegjith spektatoret duartrokiten, dhe prezantuesi i puthi femijet sikur than dicka tejet te mencur! ne fakt ato duartrokiten dy papagal qe riperseriten mendimet e prinderve!

Jo domosdosmerisht. te jap shembull nje familje pakistanezesh ne Britani smiley  Psh: vajza bie ne dashuri me nje bashkemoshatar ne universitetin ku studjon (nderkohe qe familja jane fanatike dhe strikte), perfundimisht vellezerit dhe prinderit e vajzes vrasin vajzen dhe te dashurin fatkeq(kurd). pra keu kemi nje konflikt midis pargykimit te prinderve(familjar) me konteksin shoqeror

Nese familja pakistaneze ne Britani e rrethon veten me shoqeri pakistaneze, ateher to kete metalitet te ndertuar ne bazat pakistaneze

O akurt me vjen keq po ti jeton vete ne Britani dhe i di se si funksjonojne, Britania eshte e ndare ne geto etnike (pa cka se pak e permendin kete fakt). te flasim realitetin, 90% e familjeve pakistaneze,bangöladeshase,indiane,etj ndjekin traditat e veta ne fanatizem. 

Pikerisht, ju that

40% mentaliteti i prinderve dhe 60% shoqeria

mendoj qe mentaliteti i prinderve bazohet me mentalitetin e shoqeris. Ju that "jo domosdo"

Nderkohe shembulli i getove verteton ate qe thash un.

"Shoqeria" e nje familje qe jeton ne geto, eshte "getoja" - Pra prinderit qe jetojne ne ne geto ne Britani, nuk marrin "mentalitet Britanik" por mentalitetin e getos

Qe i bie qe mentaliteti i prinderve bazohet te mentalitetin e shqeris (nuk para-ka lidhje vend banimi). 

Psh - ne Britani ka lindur komshia im dhe Prince William, por jan formuar ne shoqeri te ndryshme. Nese familja e Princit do kishte lindur ne te njejten lagje me komshin tim, nuk do ishte princ. Perdora argument disi steriotipik, por thjeshte per ilustrim

Une prape them qe eshte faji i shoqerise mulitkulti se britanise qe i lejoi keta te zhvillohen paralelisht prekrah shoqerise britanike si ne boten e trete smiley  Modeli Amerikan apo Skandinav duhet te ishte imponuar mendoj une...

(nuk ka lidhje me cfare po flismin, Britanin e morem thjeshte si shembull)

Por rreth kesaj nuk kam nje mendim te strukturuar. Deri diku ndaj te njejtin mendim, por ne anen tjeter kjo eshte domethenja/kulmi i liris. 

Kam par raste ku mysmliman dilnin me fletushka per te "konvertuar" Britaniket. Kur nder te tjerash kritikonin stilin e njeteses te femrave Britanike.

Un jam ateist, si dhe e urrej fanatizmin. Por ka shume elemente - si fakti qe keta tipa lejoheshin te benin keto deklarata kunder shoqeris Britinike - qe ta bejne zemren mal. Sidomos kur mendon qe ne ne vende si shqiperia te pushkatojne ne "syt" e kamerave televizive dhe as kush nuk del kunder (21 janari). aq me keq kur mendon per vende me te pa zhvilluara

Dakord me ty deri ne disa pika por une besoj tek integrimi dhe jo getoizimi, se rastet e qindra mederseve fetare ne mes te Sheffieldit apo Birminghamit qe ju binin femijeve me kuran ne koke nuk e ndihmojne situaten aspak por e perkeqesojne. Kemi nje grup qe nuk pranon te integrohet, jeton ne nje vend perendimor me zakone te botes se trete dhe pastaj ankohen per diskrimin nderkohe hedhin pamflete per Ligje sharia apo perdhunime te femrave provokuese me minifunde. ta permenda si rast se eshte real, femije i rritur ne shoqei pernedimore dale nga familje fanatike vritet sepse zgjedh nje dashuri,profesjon tjeter nga ai qe i eshte caktuar nga familja

Te them te drejten nuk jam munduar kurr qe te formuloj ndonje mendim rreth thesaj teme (sme ka interesuar kurr si tem - vetem ndonje here rradh, thjeshte per te kthyer pergjigje, si tani).

Por sic e shpaloset ju, jam totalish dakord me mendimin tuaj.

Ne Amerik nje gruar ka vrar 2 foshnjet e saj duke u munduar te performonte exorcism. - Kjo jo se shoqeria Amerikane beson ne exorcism, por shoqeria qe ate e ka rrethuar, beson ne exorcism

Po pra e shpjegova, qe ka nje konflikt shoqeroro-familjar. Te permenda pakistanezet sepse jane te pakte ne numer ata qe jane mundur te integrohen ne shoqerine Britanike

Zoti/Zonja akurti, ndonje prononcim mbi diskutimin rreth makroekonomise me lart?

Me falni nuk kam ndonje mendim rath makroekonomise. ekonomia eshte nje nga te paktat fusha qe sme terheq fare (as se di pse).

Edhe une doktoreshe doja te behesha kur isha e vogel. Doja te sheroja gjysherit kur semureshin, qe te mos vdisnin, dhe te rrinin pergjithmone me mua.

Nuk e kuptoj problemin kur shtrohet ne kete menyre.

Problemi im eshte kur femijet thone:

"dua te behem doktor" (ose cfare do te jete)
"pse?"
"sepse keshtu thone mami dhe babi"

Ndersa kjo qe thoni ju me gezoj, e imagjinova nje femi qe thote "do dua te behem doktor per te sheruar gjysherit", ska gje me te paster se sa kjo

Veshtire qe femijet te mos kushtezohen nga familja dhe profesionet e prinderve, meqe ata jane modelet me te afert. Ceshtja me duket se eshte me kolektive. Pavaresisht nga meskiniteti i jetes se perditshme, kur une isha ne kopesht a ne shkolle, femijet edukoheshin me idene e bashkesise dhe te se mires se perbashket: mesonin te ndanin lodrat dhe detyrimet. Modelet qe induktonte propaganda ishin ato te sakrifices sublime: partizanet, kryengritesit, heroi i punes... Sesi perkthehej pastaj ne realitet kjo lloj ideologjie eshte ceshtje tjeter, por perpjekja qe femijet te edukoheshin me nje ligj moral universal ishte aty.

une kur isha i vogel doja te behesha i madh.. dhe ashtu ndodhi.

Si ia bere mer, se une psh dua te behem prape 12 vjec. Te jap gjithe librat e makroekonomise qe kam.

p.s Jo se dua te hipi maje gorrices si Gjinua, por kur isha 12 vjec nuk me kritikonin per qendrimet e mia politike sic ben tani Deioni, apo te me kritikonin hipotezat si Vlora.

aaa, ketu ndryshon puna Kavo..  qe te behesh prape 12 vjec,  ti duhet  te behesh fetar njeher  (mundesisht  orthodoks  besimtar i dhjates se vjeter.smiley.) , e te besosh ne Zot....   shoket  qe merren me punet e e fese dhe te klerit,  ta kane keshilluar me kohe qe te futesh te udha e Zotit me duket... 

“When I was 5 years old, my mother always told me that happiness was the key to life. When I went to school, they asked me what I wanted to be when I grew up. I wrote down ‘happy’. They told me I didn’t understand the assignment, and I told them they didn’t understand life.” - John Lennon

Mama and papa would say... Happiness doesn't put food on the table young man

happiness is a broader term. however, each to his own...

Meqe rra fjala, une kam pas ngordh me loz shpiash dhe doktorrash me komshiet... Doktorr kam dasht me u bo dhe une...

Dmth komshijet qenkan bere infermjere qe majne pleq. smiley

Bama' me qe ra fjala. Canda Vs Usa..1-0 Hockey 

S'ka pune kendej  te gjithe po shohin Hockey smiley

edhe sapo ....!  smiley

E lezetshme kjo pruje afifkë .Krijon hapsirë për lloj lloj fantazish pa ndikuar aspak as tek Fëmijët as tek Prindërit . Sidomos vuuuuuu shëmbujt smiley Po e vërteta ?

Ja psh ..Sali Sheqere Berisha deklaron se " Ne që mundëm baballarët do mundim edhe bijtë " E çfarë ka ndikuar te Berisha porosia e babë Ramës " ta duash Partinë dhe Enverin bir , sepse prej tyre gëzojmë gjithshka "

Edhe genet ndoshta nuk kanë ndikim ose nuk dihet se nga do marrin prioritet si psh tek Luëzim Basha .Jo vetëm fizikisht i ngjan sh.Enver por edhe ne te folur e gjestikulaione . Atëhere si ka ndikuar porosia e "babës"  për të dash Partinë ?

Por ndoshta edhe tek Profesioni mund të ketë shembuj .Le të bjerë dikush porosinë e babës së NN që kur e ka pyetur z.N ka deklaruar " Dua të bëhem filossof "smiley

Une doja te merresha me art, diku mes kengetares lirike, violinistes, aktores dhe fale shpise se pionierit ( qe s'kam lene rreth pa ndjekur, edhe radioamatorizem) i provova te gjitha nga pak. Shyqyr qe e kuptova qe dashuria per to Jo domosdoshmerisht te pajis me talent. :smiley

E mire rendesi ka qe I ke provuar. Pune e madhe se nuk u bere radioamatoriste. Mos ka qene gje nje komunikim si tip kodimi misterioz, beep beep? Mbase e ngaterroj . smiley  une kam qene ne pikture. Kisha qef animacionet me shume.  Psh po te kisha lind ketej, do kisha punuar me keto filmat me kartana ( lol) , ne fakt ne 3D. Me mahnisin kur I shoh. smiley

Per pikture s'ia kam thene kurre, vetem shtepine me poca jashte di Te bej. smiley

akurti, ju kapni tema jo thjesht interesante por qe te tillat dote duhej te ishin baza e debateve, analizave, komenteve dhe prej tyre e programeve qeverrisese dhe jo marrzite qe debatojne " analistet profesioniste" , sahanlepires te pushtmbajtesve 23 vjecare.Une te falenderoj sepse intelektuale te tille i duhen ketij vendi.
Ja teresisht me llogjiken T'Uaj!

Flm i nderuar

Pata fatin qe prinderit me mbeshten plotesisht ne pasionint tim ne degen e artit megjithese babai im deshironte te merresha me inxhinjeri apo arkitekture smiley

Art, autori si pike referimi merr mentalitetin e shoqerise shqiptare lidhur me vazhdimesine, me kultivimin epasardhesave.Gje qe e kemi shume shum keq.Une besoj se kemi me shume nevoje per reforma ne ciklin e ulet dhe te mesem se sa ne shkollen e larte, ndersa po debatohet e kunderta.Keto besoj si themele te formimitte mentalitetit dominues shoqeror e te gjithanshem

Ke shume te drejte grava, ka ende familje sot ne Shqiperi(kryesisht ne zonat rurale) qe i trajtojnefemijet si prone personale..Te permend ca shprehjen e njohur "Une ta bera koken dhe une ta marr" smiley ..Shoqerite,popujt gjuhet dhe kulturat evolojne gjate shekujve. Besoj se cdo shoqeri e sukseshme duhet te ndjeke ato elemente te cilat e ndihm ojne te ece perpara.

Arkitekt sounds nice smiley. me ca arti merresh o Art? smiley

Arti eshte pikturist, ben piktura kozmike, pikturon Juri Gagarinin, qenin Lajka, ndersa kohet e fundit pikturon Lopen Kozmike si Shagalli qe do te eksportoje (bashke me ACDC1) revolucionin ukrainas ne Kashten e Kumtrit. Do ti bejme zoofile edhe ata si  perendimoret.

 

Ore i paudhe, sikur ke pire nga e njejta... pagure me ...Ce Guevaren !

Me arte figurative, Mimoze, ja nje nga punet e mija, (me lope kozmike) te koheve te fundit qe e kisha ne koleksjonin e Saatchi smiley

Sa per hertikun, ndjej nje keqardhje dhe e shoh humbje kohe te merrem me te, une i dhashe nje keshille perpara ca kohesh por me sa duket s' paska gjetur dashnore akoma..  smiley 

Patjeter qe ndikon mentaliteti. Femijet bombardohen vazhdimisht me hallet dhe deshirat e te rriturve.  Te gjithe flasin me mendjen "he se s'kupton gje", dhe fjala kryesore "lek" dhe gjithe diten njerezit diskutojne cfare do benin sikur te mos ishin ata qe jane e te kishin nje dore te mire leke: kush ka leke jane doktoret, biznesmenet (kjo ishte kryezgjedhje ne nje emision tjeter psh).......kriminelet (ok, per momentin s'kam degjuar asnje ti thoje femijes behu kriminel, por kam degjuar prinder te thone: gjynah qe me ra djali ne burg se do kishim bere ca leke te tjera ; e s'e vrasin mendjen per femijen qe djali u ka lene pa baba se per nusen s'i bie kujt ne mend). E kshu...te gjithe mendjen te si te bejne leke per nje te ardhme me te mire per femijet e nderkohe femijet humbasin femijerine se s'e ka mendjen asnje te  ato qe u duhen sot.

Ne Shqiperi femijet jane te pa mbrojtur ne pergjithsi Shkaku nuk eshte vetem mentaliteti i printeve, por edhe mentaliteti i shoqerise ,i qeverise e keshtu me radhe! 

Nga nje here mendoj qe ndoshta nuk ka faj as politika/qeveria. Ajo ben cfare thote populli, ose ben ato qe ben sepse populli nuk i thote qe mos ta bej.

E mbaj mend qe erdhi busti i Jasharit ne tiran, Basha i tha "mire se vjen baca Adem" - pse? sepse populli eshte "pariot"

Pas nje jave, koka e baces doli ne gazet qe ishte ne plehera, pse? sepse patriotizmi dhe cudia per popullin shqipetare 3 dit zgjate!!

Femijet merren nga shkolla ne mitingje si te je dele - Pse? sepse prinderit nuk jan kundra

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).