Kam degjuar shpesh se n'ato kohera per radio me vajguri.

A ka mundesi ndonjeri mbase me foto, por te me tregoje per principin e punes se kesaj vegle?

38 Komente

Ilir Meta na porositi qe te ecim sa me shpejt dhe te mos merremi me arkeologjira, po hajt mo.

U me fal, ja ku e ke. Ndryshimi i temperatures se brendshme (shume e nxehte nga flaka e vajgurit) me ate te jashtme te mroklles prodhonte elektricitet per radion. Foto e mroklles, tjeter foto, diagram.

Ja kshu fillon..

Sot pysin per radjon me vajguri; pak me vone per hekurin me prush.. smiley

o patrioto, e tepert te them qe kjo te eshte kushtu ty.

Radio Galena

“Ju flet
Radio Galena”
një gur Marsi
dhe hurma
me fara diamanti…

“duhet një tel, 
si mustaqe maçi
një dërrasë,
shkule nga gardhi”
o zëra nga xixëllime të largëta
pëllëmbë të ashpra fiqve
gjakosur me qumësht gjinkalle
ngjitës pas faqeve të ajrit

“gërryeje, gërvishe 
kristalin!”
radio karrocë bobinë kushineta
“shoku Uljanov, a do e shoh unë komunizmin
së gjalli?…
like the FBI… and the CIA… can you dig it… dig it… dig it…
komandant, na dogji malli”
ju flet Radio Galena
ku shkoi Lepa Brena?

†††

hardhi
caraca
terr

ftesë nga askundi
dmth oborri 
i fqinjit Xhaferr

që shiste hide
në kaushë 
konik 

me hile në fundin 
majuc
për boshllik

†††

dështim e plisa 
krimba unazorë 
në fejesa të ftohta
ishe radio shurdhe
apo memece vërtet 
qe bota?

s’harronim të pinim 
t’harronim zhgënjimin
nektar dorëzonjash
puthja e parë e dorës petal 
madamë malaguena
fluturova Madonna…
gjuetia në kuaj mbrëmësor
për lakuriqët e natës 
ujërat e patës flurore qull në cullufe
tekno “stealth” 
për shrapnelët e rërës
veç flokët e qullët
i ngatërronin keq
flatrat molepsur 
n’ato fije qelq
lakuriqët

†††

Ndoqa një flutur të madhe
gjer në fshatra të panjohur
tabloja mbi flatra iu prish
si virgjëria gishtave të mi
pis me pluhur arti, i lava 
gishtat prej Ponc Pilati
mbushur mëngoret 
me spore mëkati.

Fije kashte
kumtri në flokë
prej aferës me yllësinë e fundit
gishta me fosfor Marsi
fshirë pas basmes blusaks të qiellit
gjasmes jeshil të dheut
gishtat me bosfor
fshirë mbi brigje të huaj
drita mishi
përndezje barku shtatzënë me ndriçim
drit(h)ëronin pamundësi, s’mundje diamanti

na gabuan valët, nuk kish 
avantyra gëlltitur në bark balene
veç miza ngushti zukatnin
radio galene

Pse Emo edhe alidemsi nga Vladivostoku qeka?

 

hero, jam ne nje shkalle me lart, une.. jam nga Marmursku...

Emo, e pata lexu edhe diku, eshte nje perle qe e kuptoon vetem ai qe e ka jetu ate kohe... Lufta me radiogalenat.... dhe ajo me e veshtira ishte se ku mund te gjeje nje kufje.... ah telefonat e ushtrise se ç'hiqnin....

Galena kishte statusit e lojes "kumance". Dhe ngazellimin e forces se ushtrive vietnameze, kineze (qe kishte arme me rreze) dhe natyrisht, asaj shqiptare.

Te kujtoj edhe albumet me fame te arteve figurative ku spikasnin Agim Faja, Vilson Kilica etj.

kush e ka krijuar? 

smiley Ka ekzistuar? Cool!

radio me vojguri ? ene kte s'e kisha ngju nojher

 po si kshu qysh ? tha cakshiri smiley

Respekte per trimereshen gjermane Heidi Mund!

Keto radio ishin prodhim Rus..U prodhua posacerisht per zonat Rurale te rusise asojkohe ne te cilat nuk kishte vajtur ende elktriciteti... smiley Fuqizohej nga nje llampe vajguri e cila varej kryesisht ne mur mbi radio...dmth te ndiconte syte dhe mendjen smiley Problemi tjeter ishte qe te funksjononte normalisht radjoja duheshin hapur dritaret(shkruhej ne manualin e udhezimit)...Imagjino nete e gjata Ruse me dritare te hapura per te degjuar lajmet e dites

Imagjino disidentin rus-sovjetik duke degjuar radio Llaksin "ritem bluz me kitare me korent" dhe radio Londren "bum bum bum bum" me dritare hap dhe mbas dritares veshet e fuksit kaleruar mbi lopen e shenjte te kooperatives duke pergjuar ritmin kozmik te universit qe qelbet ere fernelle me vajguri dhe ere bajge. 

 

trop, gugllo Chagall commissar for fine arts in Vitebsk (mundesisht edhe ne gjuhe te tjera, se nuk thuhen te gjitha, se ashtu eshte nje pune) te shoç se te gjithe ja kane hipur, kush me pak e kush me shume, lopes kozmike. Ne vitin 1917 e kuptuan te gjithe, edhe kryetaret e koooperatives, qe Art Changes the World, ndersa feja eshte injorance obskurantiste mer jau.

 

Prit, prit se gjeta diçka qe veterineri shpjegon kryelopen. Eshte nje citim nga biografia e tij, Jeta ime:

Rientro a Vitebsk la vigilia del primo anniversario della rivoluzione d'Ottobre.
La mia città, al pari delle altre, si prepara a festeggiare decorando le sue strade con grandi manifesti.
Nella nostra città c'erano non pochi imbianchini.
Li ho riuniti tutti, giovani e vecchi, e ho detto loro:
"Ascoltate: voi e i vostri figli sarete tutti allievi della mia scuola.
Chiudete le vostre botteghe di insegne e scarabocchi. Tutte le vostre ordinazioni verranno trasmesse alla nostra scuola e ve le distribuirete tra di voi."
Tutti quegli imbianchini, i vecchi barbuti insieme ai loro apprendisti, si sono messi a copiare le mie vacche e i miei cavalli.
E il 25 ottobre, in tutta la città, dondolavano le mie bestie multicolori, gonfie di rivoluzione.
Gli operai marciavano cantando l'Internazionale.
Vedendoli sorridere ero certo ch'essi mi capivano.
I capi, i comunisti, sembravano meno soddisfatti.
Perché la vacca è verde e perché il cavallo s'invola nel cielo, perché?
Che rapporto c'è con Marx e Lenin?
Ci si precipitava a ordinare ai giovani scultori dei busti di Lenin e di Marx in cemento.
Temo che si siano sciolti sotto la pioggia di Vitebsk.
Povera città!

 

Nuk më bën përshtypje që Chagall-i është entuziazmuar nga revolucioni. E kundërta do të më habiste. Por kjo thotë shumë pak për të, pothuajse asgjë.

Ti mos u habit por ai ka marre rrogen nje vit te tere si komisar arti, dmth duke luftuar kunder artit reaksionar carist. Ja psh ka bere nje pikture te tille ku Lenini eshte duke bere vertikalen, ne nje takim gju me gju me popullin, perfshire aty edhe pjestare nga stalla e kooperatives:

http://m2.paperblog.com/i/147/1471499/il...

Tani duhet me dale se ka edhe store te tjere qe nuk para thuhen se ashtu eshte nje pune, vetem une nuk kam asnje pune duke u mare me peshqlleqe.

Prit se gjeta edhe nje gje tjeter te forte: Lenini e prehu sopaten, edhe nje here per situaten.

 

Të kufizosh Chagall-in në figurën e një komisari arti është meskinitet dhe mua më vjen keq që ti nuk e mendon dy herë, por e lëshon dorën.

Punë të mbara dhe shërim të shpejtë nga peshkllëku.

Ku merret vesh kjo pune, gjerat jane relative perderisa ne nuk njohim te verteten absolute, ndoshta shagall ishte teper meskin per te qene komisar arti, keshtu qe u be komisar karti, njesoj si artiste sot qe po ndryshojne boten nepermjet filmave te Zones Stalker ne Kalifornikejshen.

Ti heretik vazhdo te gugllosh me te dyja duart(me te majten kur te lodhet e djathta) perballe atij ekranti 14polesh qe te eshte kthyer ne realitet te trishtuar...Ta thashe nje keshille me perpara, shko dhe ze nje dashnore dhe do ta shikosh boten me ngjyra krejt ndryshe...do tju largohesh dhe fetisheve(si zoofilise) dhe perversiteteve qe perjeton...edhe ato duart e shkreta duart do te clodhen nga gugllimet e teperta smiley 

Sjane vetem ruset por dhe kta perendimoret e kane pase ate gjojne me gaz

ka pas dhe kshu

 

Ja per pasmjen dhe ekzistencen u morem vesh, po per principin e punes, a mund te me shpjegoje dot njeri...??'

http://www.thermoelectrics.caltech.edu/g...

Kur njeri nga elementet e ciftit ka temperature ndryshe nga tjetri, krijohet elektricitet. Njeri element nxehet, tjetri ndihmohet te ftohet. Ajo qe perdorte radioja eshte gjenerator me vajgur.

Edhe keto prurje kane vlera sepse Xhibolet shquhen se "ja ku e ke mer jahu ne mes te Wikit "" ..dhe nje pjese "ma ka thane baba mue "..kur digjonte Radio ne mes te Fshatit Vucidol

 Do ishte me mire te referoheshin ne nje Tjeter "kujtese " te jetes se gjalle brenda perpjekjeve Mbinjerezore , te shndrrimit te shqiptareve ne nje Popull te Qytetruar dhe qe per Fat te KEQ ose Normal te dominimit te InteliDjences moderatore te antikomunisteve bebushe qurrashe  e te Tredhurve  Mendor,  jane rikthyer prurjet per  popuj te mesjetes , duke vrare njeri tjetrin dhe ah "kush parti e ka fain or tie " 

Them se ajo driteshkurtesi qe  mbolli eunuke te mendimit e Lope bajgash InteliDjente ne cdo Qoshe !

Plazhi i Durrësit, kur gëlonte nga turistët gjermanë

Hotel Adriatik. Albtourist - autobuze me Klimaanlage. Palma qe fshihnin copa te huajsh. Kasata pesce me qumesht pak te djegur. Banjot publike tek Teuta mbanin ere ne nje perimeter 35 metra. Asfalt. Nje ajer Todi Lubonje digjej ne ajer si squfur. Ne port anijet hynin ngadale, ngjyra u nderronte nga e kalter flu ne te murrme hekuri. Sirene vapori bass. Prape turiste qe pyesin ku eshte kampi i pioniereve. Ne duar kane karamele. ose camcakize. per te na genjyer ne. Me tej, pas "vilave", vijne "kabinat". Me tej "cadrat". Ka dushe perjashta, ujet e kane te ftohte. syze dielli me pasqyre. student ne Kine. Njera lyhet me "vaj plazhi" - shoqeri e larte. ku i punon babi? ne raportin e fundit te shokut Fuat flitej per gabime parimore. Po shthuren rinia, e ke pare c'behet ne kampin e Golemit? Ule zerin e radios, tani fillon hipareja. alan sorrenti. ku i bleve fiqte? kush eshte me i rrezikshem, liberalizmi apo konservatorizmi?

Po Dasma e Kadarese ku e ke?

 

ja.

jam kenoq dje me te. 

kam pare 1 ne Lure (1 nga 7 Lurat), e kishte bajraktari i fshatit, ce do se ndeza dot, skishte vajguri

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).