Kerkohet teksti i plote i nje kenge qe fillonte me:

 

Mora rrugen per ne Shkoder me nje Zis te prishur o,

me ndaloi nje vajze e bukur....

 

Po pastaj?

Dhe refreni ishte: Ooooo Rudina, falma dashurineee

 

A ka ndonje peshk qe e mban mend?

27 Komente

Kujt do t'i serenatosh me kete kenge bre ti Katallan? 

This is what I got from google:

mora rrugen per ne Shkoder
me nje zis te prishur-o
perpara me del nje vajze
ishte e fejuar-o

 

zgjata doren te kap marshin
dora kapi shalen-o
mos shofer te keqen motra
se jam e fejuar-o

Referenin pastaj improvizoje vete, p.sh. 

ooooo Rudina, 
e zjeve rakine?
meqe s'ma jep p
falma dashurine 

mos gaboj, shoqerohej me melodine e Jorgjices  kjo kenga..?

Jorgjica Jorgjica 
gjoksin sa dy gica 

Lord, I apologize to all cicemedhajatePeshkut, do thoshte Larry i kabllorit ne kete rast.

Per Rudinen nuk di gjo. Po deshe Nafijen ose Magdalenen, t'i gje vllai tat...

Jo po.... O topalle bukur je....

Kishe gjo per Vajzen miope ... ?

...ose Mulaten...

...........le te me thone shoket mos u ngatro,
           me mulaten ti o i marrë
           une prej teje s'ndahem jo jo...... etj etj..smiley

Ti mulate e imja je, e imja je perderisa te dashuroj

... Nga anet tona ishte : ... ti me mulaten se je i bardhe ...

Haaaa kong Nga Ali Demi.....

...ose me mire nga Mhallja Teneqes ... 

Ka qen dhe nji qe Sdi te kishte emer :

kur me thone te shkoj tek fusha si tia bej neno oo

shko tek fusha q...si mushka bije e nenes oooo

etj..

Ty topalle bukurie me thoshin doktoret

Ty topalle bukurie me thoshin infermieret

Zana ajde ke lali

Zana ajde ke lali

Eja eja mos vono

se te dashurojjj

ose

Diten e shen Gjergjit moj te erdha ke vorri

Hapi komet mi gabele se me ka mor molli

Gabele, gabele folet kacurrele

Une nji kong kam pas dit me Rudina qe kur e nigjojsha nga gabelt e lagjes ma cante zemren dysh:

Mora un lapsin ke dora dhe fleten e bardhe si bora

dhe me germa te medha emrin Rudina shkrova

Refreni: O Rudina pse s'me flet se me fute te gjall ne dhe

Pse me le mua n'vetmi, dashurova si cdo njeri.

rudina quanin nje fizioterapiste qe me kuroi mua kurr theva kemben para ca vitesh duke luajt kalceto me Bashkim finon...

goc me shkoll.

Ore po kengen e marinarit e man men njeri smiley

Kam dy muaj qe jam marinar ooo ho

dhe leter prej dashures time skam marr

Ahaha, rrofshi peshqer per pergjigjet.

@xhibi, pune basti.

bobo ca kengesh smiley

Kam dy muaj qe jam marinar ooo
kam dy muaj qe jam marinar 
dhe nje leter prej saj s'kam mar

Do ti lutem sinjor kapitenit ooo
do ti lutem sinjor kapitenit
te me japi nja dy dite leje
te me japi nja dy dite leje

Komandant vellai im 
komandant vellai im 
me jep dy dit leje 
te shkoj ne shtepi 
dy dite leje te shkoj ne shtepi

ne qofte se je ushtare besnik 
ne qofte se je ushtare besnik 
mere lejen edhe ik 
mere lejen edhe ik

sapo hyra ne ruget e qytetit oooo
sapo hyra ne rruget e qytetit 
degjoj kambanat qe rahin fort 
degjoj kambanat qe rahin fort

paska vdekur nje vaze jetime  ooo
paska vdekur nje vajze jetime 
ajo eshte e dashura ime 
ajo eshte e dashura ime.

byrazer kaq mbaj mend nga kenget qe kendonim buze trotuarit .

 

 

une e maj men kshu:

O ju njerez qe mbani te vdekurin me lini ta puth nja dy tri here

kur e putha ne sy e ne faqe mbante ere manushaqe

kur e putha ne sy e ne gushe mbante era sapun lux

smiley

O Greta,o Greta

ne zemren time nuk e di sec ka smiley

 

Mercedezi eshte martuar
me frednandin kish nje djale smiley

 

Kofshte e tua Silva

si shtylla betoni smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).