Këtu mund të postoni emocionet e çastit, mllefet, citate, krizat a çfarë të ju thotë mendja e që nuk do të mund ta postonit në tema të caktuara, pasi nuk do të kishte lidhje me ato apo për mungesë vendi.

Ju lutemi (I) të tregoheni të vetëpërmbajtur e të kursyer përsa u përket fjalëve të ndyra dhe fyerjeve personale ndaj antarëve të nderuar të Peshkut pa ujë, pasi administratorët edhe kështu janë të ngarkuar shumë. Ky, siç dihet, është një forum i hapur ku mund të hyjë kushdo, ndaj mos e lini veten të bëheni pre e provokacioneve të anonimëve, që kompensojnë komplekset dhe agresionet në jetën e përditshme në rrjet.

Ju lutemi (II) për artikujt që vendosni të mjaftoheni vetëm me një paragraf ose dy dhe linkun përkatës.

Pa censure - 67

346 Komente

Ka lezet shtepite ne Shqiperi..nuk degjohet ca ben komshiu lart..kam nje ore qe degjoj dhe nuk po mbarojne..I ngre zerin tv se nuk degjohen..smiley

smiley

zhurma duhet luftuar me zhurme Ketline smiley

Eeeeeeee smiley 

Nje gje mesova sot qe pleqte nuk u mbakan..smiley

smiley

Even though the participants in the Danish trial received vastly unequal amounts of treatment over an extended timespan – with those given psychoanalysis seeing their therapist far more than those allocated CBT – it was CBT that proved more effective. After five months, 42% of the CBT group had stopped binge eating and purging; for those receiving psychoanalysis the figure was just 6%. After two years, the proportion of the psychoanalysis group who were free from bulimia had risen to 15%. But this was still a long way short of the success of the CBT group after two years (44%), despite the fact that by then it was 19 months since the end of their course of treatment.
The Danish trial gives real grounds for hope: CBT, it seems, can bring about major improvements for many people with bulimia. But the significance of the study goes further, because its leaders, Stig Poulsen and Susanne Lunn, are not CBT specialists but highly experienced psychoanalysts. Indeed, not only was the research conducted at a clinic devoted to psychoanalysis, the course of treatment was developed by Poulsen and Lunn themselves.
Even more remarkably, though the CBT therapists received two days of special training and regular supervision from a world leader in CBT for eating disorders, they were less experienced than those responsible for the psychoanalytic treatment.
Despite all this, CBT easily came out on top. As an editorial in the American Journal of Psychiatry commented: "we applaud the candor of the lead investigators for being so forthright in their presentation of the findings. This cannot have been what they hoped to find and indeed was not what they hypothesised."
So when it comes to psychotherapy, it seems the dodo was wrong. While short-term treatments may produce similar results for some illnesses, such as depression, we shouldn't assume that the kind of therapy patients receive is essentially inconsequential. Instead we must recognise that some are better for certain conditions than others, redouble our efforts to identify these and improve them, and ensure that the most effective therapies are available to all who need them.

(http://www.theguardian.com/science/blog/...)

smiley Hola mi amor! 

Danke. smiley

#pirdhu

Another common approach is to believe an expert because he makes a claim that you really want to be true. For example, a smoker might elect to believe an expert who claims second hand smoke does not cause cancer because he does not want to believe that he might be increasing the risk that his children will get cancer by his smoking around them. This sort of “reasoning” is the classic fallacy of wishful thinking. Obviously enough, wishing that something is true (or false) does not prove that the claim is true (or false).
People also pick their expert based on qualities they perceive as positive but that are, in fact, irrelevant to the person’s actually credibility. Factors such as height, gender, appearance, age, personality, religion, political party, wealth, friendliness, backstory, courage, and so on can influence people emotionally, but are not actually relevant to assessing a person’s expertise. For example, a person might be very likeable, but not know a thing about what they are talking about.
Fortunately, there are some straightforward standards for picking and believing an expert. They are as follows.

(VAZHDON: http://blog.talkingphilosophy.com/?p=7755)

rinstinkt, na thuaj me dy fjale ç'a eshte kjo gje ne gjuhe barbare qe nuk kuptohet. 

Pjer shoh qe te ka hyp nje urrejtje per gjuhen globale te njerezimit smiley

Pjerit i ka hyp nje urrejtje per gjithcka. Emagjino kur arrin e urren dhe Rilindjen, per te cilen aq shume kemi punuar!

Roni-Xhoni, qysh kur, kritika e shendoshe, kerkes-llogaria, na u quakan urrejtje. Me duket se ke nevoje per qartesim. 

ti nuk po ben kritika te shendosha dhe kerkes-llogari Pjer, ti po shantazhon dhe po ofendon. Kryeministrin e quan pallosh, dhe kerkon ulje te papunesise ne 6 muaj. nderkohe ti si makroekonomist specialist qe je duhet ta dish se politikat ekonomike efektet e tyre i japin pas 2 vjetesh. me kto "kritika" qe po ben i dashur Pjer, shume njerezve (Kavirit, por jo vetem) po u le pershtypjen e nje pijaneci grindavec.  

Pirdh pirdh, se lirohesh Roni, i thone nga Shqiperia e mesme. 

E shikon se si re menjehere ne banalizime?

 

Ishte pergjigje popullorçe Rono, se pergjigje shkencore apo intelektuale, ti nuk merr vesh. 

une jam tip i durueshem Pjer, nuk ka gje, te kam falur.

por mos harro se ke nje reputacion per te mbrojtur. Tashme je figure publike e keto ofendime banale nuk te nderojne. me veshet e mi e kam degjuar kur dikush te permendi per nje ftese te mundshme ne nje tryeze te rrumbullaket te organizuar nga ministria ku punon Kaviri, dhe sesi dikush hodhi mendimin se Pjerin Thomai mund te jete specialist makroekonomie por gjuhen e ka shume banale dhe nuk mendoj se prania e tij do ta nderonte evenimentin. 

Ate qe ti ke ndigjuar, une nuk e kam ndigjuar, dhe se ku punon Kaviri nuk e di, se nuk merrem se ku punon tjetri, dhe as kam degjuar per noi ftese. Ato si duket ekzistojne ne koken tende. Une ftesa -gjer me tani- kam marre ketu nga organizata, firma, kompani, banka, brokers,  por jo nga Shqiperia. 

Pikerisht kete po te them, nuk te kan ftuar sepse tashme per ty eshte krijuar imazhi i nje pijanci grindavec. Madje ka vajt puna deri aty sa qe njerez qe te njohin dhe qe ti i njeh, kur i kane pyetur nese kane njohje me ty, ata te kan mohuar. Pak a shume si puna e shen Pjetrit kur mohoj Krishtin. 

smiley

Edhe ti me ftesa Pjero, se dhe une plasa me ftesa nga bankat, komitetet, shoqata. Tani dhe nje spital me kishte cu nje ftese per nje darke, ne fund te se ciles duhej te dhuroja 300 gr gjak per viktimat e aksidenteve rrugore. Edhe une i cova ftese drejtorit te spitalit qe te vine nje dite per darke dhe ne fund te darkes te na bojne nga nje masazh falas gjithe familjes. Pres pergjigje.

smiley 300 gram PF me duket normale, se ketu me duket se kerkojn 400 gram. 

Shef ti! Jo,jo. Ti qofsh qe nuk prishke qejf.

Ore, Pjeri do jepte edhe nje kile mish per te shpetuar dike tjeter. Ca jane 100 ml gjak?

Art i dashur, ata kane 2 mij vjet qe na quajne neve dhe gjuhen tone barbare, po ne nuk kemi te drejte ti quajme ata barbare. Ku eshte urrejtja ketu. 

Yes indeed smiley

P.S. Rinstinkt, po mjaftohu duke postuar nje link te artikullit o njeri, mos e merrni peng gjithe temen duke zbrazur ketu kovat e internetit (pa folur ketu per aspektin egocentrist te ketyre veprimeve, meqe e brendshmja e njeriut i intereson me shume njeriut sesa te tjereve). Na mjafton marrja peng e pacensures nga dyshja zhardine-tiku kohet e fundit.

Flm prapaprakisht. Ose nese snuk, qamet adminat ta pastrojne ca temen. Flm paraprakisht atyre. 

xhib ç'ke qe kruhesh kot?

Hesapet boji veç e veç, jo derr ne thes.

 

It’s not hard to understand why neuroscience is so appealing. We all seek shortcuts to enlightenment. [...] Yet it’s hard to imagine that any functional magnetic resonance imaging or chemical map will ever explain “The Golden Bowl” or heaven. Or that brain imaging, no matter how sophisticated and precise, will ever tell us what women really want.
(http://www.nytimes.com/2012/11/25/opinio...)

do jete ndonje ngaterrese e vogel, do kene pas urdher te çarmatosin civelet dhe padashur kane çarmatosur ushtrine....per te qeshur dhe per te qare njekohesisht.

Un jardin sur le nil, nëse e ke të vështirë të gjesh diçka për të zëvendësuar fjalën "well" në strukturat gjuhësore të huaja që të lindin në kokë, provoje një herë me "epo".

thanks x

t'kam rixha

Zvicra nuk do pranoje me refugjate nga Suedia dhe Danimarka, kshu vendosi dje me referendum populli paqedashes zviceran 

Si eshte kjo pune reciproke...se kam nje shoqe Zvicerjane qe punon ketej smiley

Mbreme, duke pare baletin "Zhizel", edhe fjala "pupel" me dukej e rende per te pershkruar balerinen. Ajo ishte si re, a si fjolle e bardhe reje, me nje harmoni te mrekullueshme levizjesh. 

Nese perdor ATM card/ debit  ne Europe, apo Paris dini gje sa te charging ato bankat atje per service fee?! Ka perdor ndonje ketu. Te kem ndonje ide pls. smiley 

Shko ne faqen e web te bankes apo pyeti ne telefon se cdo banke ka fee te ndryshme, ke pastaj banka simotra qe kane dege ne Evrope ku taksa eshte shume e ulet. Zakonisht shuma eshte standart tek $5 USD  per cdo terheqje (nuk ka rendesi shuma se sa terheq..sigusht brenda limitit qe te lejohet). Nq se ke llogari ne banke simoter taksa eshte $2.50 USD. Nq se perdor karten per blerje plus takses paguan dhe nje 3-5% fee per blerje jashte vendit.

Thank you. smiley

sa kushton me i mar ne telefon ato nga Amerika?

E kisha fjalen per banken tende aty ne SHBA kur permenda telefonin

s'ka service fee ne evrope.... mos i kthej leket ne ato pikat kambiste, thjesht ne nje ATM dhe merr tarife me te mire.

chargin,fee...çme je bere si emigrantet e greqise; bleva rroba me prosfora, bera dhe nje fototipia te pasaportes,nxitoj se me iken leforiu....

o heretik ku je mo? duhet nje vizatim sa per ilustrim

smiley Zot i madh se te tmerrshem jeni ju burrat! Cfare nuk sajoni vetem per te mos lare enet! 

mirupafshim i dashur

Interesante ky artikulli Alto, por nuk te ngjallte gje tjeter veç reklames smiley per Sheratonin. Pas ketij leximi, ia vlen te shkosh atje te pish nje kafe smiley se s'kam pire asiher kafe atje. 

Albanian government believes transit of Azerbaijani gas is not beneficial for their country

Current government of Albania accuses its predecessors in signing of an agreement with Azerbaijan under the framework of TAP which is not enough beneficial for their country, as Independent Balkan News Agency reports.

According to the article, the project of Trans-Atlantic Pipeline (TAP) will become one of the largest investments projects of Albania for the last 23 years; the investments will at least equal to 1 billion EURO. However, now a question rises; what will the government of Albania do for gasification of the country? Some politicians are afraid that the country will only serve as a transit route to link other countries with TAP. “The problem is that Albania doesn’t have its own network of gas,” the article reads...

“But the past does not exist independently from the present. Indeed, the past is only past because there is a present, just as I can point to something over there only because I am here. But nothing is inherently over there or here. In that sense, the past has no content. The past -- or more accurately, pastness -- is a position. Thus, in no way can we identify the past as past.... While some of us debate what history is or was, others take it into their own hands."  Silencing the Past: Power and the Production of History,  Michel-Rolph Trouillot.

PDIU zhbllokon reformën territoriale, një anëtar i saj bën komisionin funksional

Faleminderit PDIU

 

Shtoi edhe faleminderit PE.

po zizuja qe i tha kafen dje?

nje kafe jepni ju amerikanet, dhe ta kujtoni ter jeten...

Ahhhh Bame, gabove!

Te henen Arvizu i dha kafe Idrizit, te marten PDIU zhbllokoi komisionin.

Thuje Bame, thuje: Faleminderit Ambasador Arvizu

jepi haken ambasadorit

Ambasadori po ben vetem punen Rono.  Paguajme i thes me taksa ketej qe mes te tjerave, punet ne shtetin tone mik, Shqiperine, te vene vaj.

Abababa (tu kap kmishen) ma kollaj nxjerr nji krrap nga gjoli se sa nji fjale te mire nga goja Bames.

Po mir mer thuja kshu pra: Faleminderit Ambasador Arvizu per punen e mire

 

 

na e ka tha shpirtin kapitalizma. cdo gjo ne kokerr te pareve e te taksave. po edhe shume faj s'ka Bama, 15 prilli mrapa deres eshte

Bac Semi o serxhikell... tu ja majt doren fort edhe e krre i 35%...

Sa per ambasadorin emo, bome cmos qe ta mbajme atje pertej mandatit, duke e ditur se edhe vet ai ndjente se do ikte duke e lene punen per gjys... Gjithsesi, nje puna e mbare zoti Ambasador eshte me vend...

punet e lavderueshme te Sandrit me bojn t'i them cporru tutje turbo taxit dhe tax act-it. hallall! t'ma gezosh cdo centeze, o fuqi e pare!

mos me thuj qe edhe ty po te dhimset kafja qe i ka dhone Arvizu Idrizit te PDIU-se?

Amon mer burre se ja zene $10 i ka bo kafja. Tashti pjestoje i cik 10 me 150 milion. Se aq eshte fuqia puntore ne amerike 150 milion. Edhe ta morim vesh se sa i ka renu xhepit tat dhe te Bames kafja qe i ka dhone Arvizu Idrizit. Mos boni kshu o burre se lat nome! Perhapja e demokracise eshte ylli polar i amerikes. Mallku qofte ajo dore qe ka firmose certifikaten e shtetesise amerikone per ju te dy!

Prit iher, ti po thu qe Idrizi ka lon Arvizun me pagu? Na paska turperu legeni!!!

Idrizi eshte com o Bame!

Idrizi kish nxjerr nga xhepi nje zarf kaf plot me 100€ dhe ish mat gjoja tu pagu faturen. E kish par Zizu i pataks, kish rrotullu koken majtas djathtas si fshirse xhami dhe i kish thene joooooo ne asnje menyre. I paguj une, se nuk i dihet kush na shikon dhe po na prish karrieren.

Faleminderit Gonit qe e taksi. 

Bijat e Partisë, Partia ka nevojë për ju... Po sulmojnë feminizmin radikal...(në Fr.)

smiley

 

"ABCD de l'égalité" : pourquoi la véritable faute de Vincent Peillon n'est pas celle que l'on croit

Vincent Peillon a mis la main dans une entreprise d'instrumentalisation idéologique de l'École qui porte atteinte à l'idéal républicain de laïcité et pervertit la vocation première de l'école, censée être préservée des querelles idéologiques.

http://www.atlantico.fr/decryptage/abcd-...

 

Ku je moj bijë???????

“Support for the arts -- merde! A government-supported artist is an incompetent whore!”
― Robert A. Heinlein, Stranger in a Strange Land   

Epo, kur flet dhe bythezeza e getove ku te hane te gjalle po ndalove me makine.

Nuk e di a duhet pasur meshire per rob si ty .. 

Ajo bushtra eshte perpjekur te fuse ne burg nje ish intelektual qe ka pesuar demtime ne tru nga burgosja e komunisteve, te cilit i ka mbetur mendja ne ate epoke dhe u lutet amerikaneve rrugeve te shpetojne te burgosurit e tjere, edhe ne vitin 2014, Bravo policia qe s'ia ka varur. Gjithe lagja e toleron prej vitesh dhe kur bezdisen, vjen bythezeza nga halet e amerikes e do ta fuse ne burg, sepse eshte thjesht nje bushter qe di vetem te ankohet. Dhe ti vjen e ma sjell si rob qe i duhet degjuar fjala, ne vend te mbrosh viktimat e komunizmit, ngaqe je aq inferiore sa dukesh si ata qe gjithe jeten kane ngrene shqelma e kane thene faleminderit, aq sa ndiej meshire per ty e per inferiore si puna jote. Nderkohe qe andej nga e ka ajo origjinen, robt te vrasin jo per nje fjale goje, po pa asnje fjale goje. u be surrati i saj te vije te ankohet, nderkohe qe vetem i respektojne te huajt ketu, edhe bythezezat e getove, sikur ca jane.

Ti qenke dhe me semure se Kuqi, o zot me fal qe shpenzova kohe duke te kthyer pergjigje e duke te lexuar!

Mire. Ik puth ndonje bythe amerikani tani e thuaji se sa ke vuajtur ketej, qe te kapesh ndonje pune per meshire.

...

Ja sesi komenton gazetari (fragment i përzgjedhur):

Duke qenë se të gjithë e dinë dhe njohin se çfarë efektesh ka paranoja tek i Sëmuri Kryeministër, ka qenë thuajse e pamundur që të mund të merrej një foto nga brenda e zyrës. Ka qenë vetëm rastësia dhe fati që ka bërë që kjo klinikë në Kryeministri të bëhet tashmë publike dhe lexuesit të kenë në dorë një tjetër provë të Kryeministrit të Sëmurë. Disa ditë më parë dritat e zyrës kanë qenë të ndezura për shkak të motit të keq. Mjekes apo njerëzve që e shoqërojnë, i është dashur që të hapin grilat dhe në të njëjtën kohë kanë mbajtur edhe dritat ndezur. Kjo ka bërë që nga Bulevardi “Dëshmorët e Kombit” të shikohej qartë një pjesë e zyrës ku kurohet Rama.
Në këtë zyrë sikurse mund të dallohet edhe nga foto, spikat ngjyra e verdhë e ndezur. Si të mos mjaftojë kjo ngjyrë e çuditshme në muret e zyrës shihen edhe disa njolla që ngjasojnë me disa imazhe fluturash të vendosura në mure. Është e vështirë ta analizosh në gjendje normale se çfarë simbolike ka kjo ngjyrë e verdhë e ndezur dhe muret me flutura të klinikës, por mjekët psikiatër e kanë një përgjigje. Ata thonë se kjo ngjyrë ka efekte negative. Atë e gjen tek njerëzit që kanë një kriticizëm të tepruar. Janë në ankth përgjatë gjithë kohës dhe janë impulsivë. Kanë prirje për të ngritur një kulm të vetes. Janë pesimistë dhe me komplekse inferioriteti. Janë inatçinj, të ligj dhe frikacakë  sikurse konsiderohen edhe shumë mashtrues. Po mjekët psikiatër në shpjegimin e njerëzve të apasionuar pas kësaj ngjyre thonë se janë të mangët.
Këtë përshkrim të ngjyrës së verdhë të ndezur të klinikës së Ramës në Kryeministri cilido mund ta konstatojë nga mjekët psikiatër përmes një navigimi të thjeshtë në internet.

Por, pjesa më e bukur është kur gazetari shkruan:

Mendoni edhe diçka tjetër; janë vetëm pesë muaj…

smiley

Ka ndonje jave qe ato 2 malet me bore te ngrire, te kthyer ne icebergs, anash, mu ne buze te driveway, jane bere zhurma, melodia e zgjimit te plote te cdo  mengjezi . Grrrrrrrr, degjoj sa here back up  .  ajo zhurme aq gerricese, me sjell ne mend titanic sa here makina prek akullin.  Gosh e shkaterrova maqinen me ato male me akuj. lol.  Neser do bjeri prape bore! Ugh. 

eeeh, ju te northeast-it te thyni koken ne pare. dava makine... problem.

skishit lon gram buke e ml qumshti ne supermarket mer... smiley

Si tha xhimi fellen, 1cm bore bo per kushte apokaliptike At-je. Fillojne kenojne neper qisha " O-loodi-lood!!" smiley

 

yep smiley

me tri gjisht bore, blloku gjith shteti... looool

Afer mbretit ne smiley

smiley

Lamtumirë

Ne ato vene ka lind burri i vatanit.

dikush duhet t'i thote ktyne te balkanwebit qe ka disa Hoffman

Beluli psh mund te na flase gjere e gjate per Hoffmanin e Mato Grudes

Ama e kane gjetur foton tamam qe i ndjeri duket sikur thote "eee, kam frike se me ke ngaterruar"

(Mbi këngët e Vaçes dhe një letër që Enveri i shkruan Edit nga Ferri pas funeralit të saj)
“I dashur Edi, ishte një moment i veçantë i jetës sime këtu në Ferr kur të pashë, së bashku me Saliun dhe gjithë shokët e tjerë, në homazhet e artistes sonë të madhe të popullit, Vaçe Zela. U përlota, Edi i dashur, jo vetëm nga kujtimet për atë kohë të artë të popullit shqiptar, që vërshuan e më zunë grykën deri në ngashërim, por edhe për faktin që ju pashë bashkë. Mos harro Edi, asnjëherë, se ju jeni bijtë tanë, me gjithë kontradiktat që keni. Partia, unë dhe shoku Ramiz pas meje, kanë bërë kujdes që pushteti të mos shkonte kurrë në duart e armiqve. Ata më të rrezikshmit i “dekoruam”, të tjerët i kalbëm nëpër burgje e internime e i bëmë që të mos i duhen as dreqit.
...
Panorama.com.al

[Përshëndetje për njerëzt me frymë aparatçikësh shpitvegjël. Poshtë censura! smiley ]

Ndonjë nga Shqipëria të haxhojë nga ca minuta e të na sjell shkrimin e plotë. Personalisht, do t'i jem mirënjohës. (rinstinkt.blog@gmail.com)

FATOS LUBONJA
Funerali për Vaçe Zelën, Fatos Lubonja: Letër nga  ferri e Enver Hoxhës për Edi Ramën
Njëherë e një kohë e kam dashur edhe unë Vaçen, por më duhet
të them se kjo i përket periudhës së jetës kur njeriu ende beson te
më të rriturit; kur, prandaj, besoja se këngët tona qenë më
të bukurat në botë, se jetoja “në të bukurin atdhe, ku lulëzon jet ’e
re ”, kur ende nuk njihja botë tjetër përtej asaj shqiptare,
kur nuk kisha lexuar libra të tjerë përveç atyre të shkruar nga shkrimtarët e
soc-realizmit dhe as gjuhë tjetër dhe as këngë të tjera të këngëtarëve të botës.
Me një fjalë, kur isha fëmijë dhe ende nuk isha në gjendje të kuptoja se në
çfarë regjimi jetoja.
Të më falin të gjithë ata që vdekjen e Vaçes e përjetuan sikur u vdiq një pjesë
e shpirtit, por unë i përkas një brezi që, pasi kaloi këtë periudhë të fëmijërisë,
nuk e ka dëgjuar muzikën e Vaçes veçse me detyrim: nëpër altoparlantët e
zboreve, të aksioneve dhe pastaj në ata të burgjeve. Në vitet ‘60, kur ajo u bë
këngëtarja e parë e muzikës së lehtë, unë dhe shokët e shoqet e mia rrinim
tërë ditën duke rrotulluar sumbullën e radios për të kapur stacionet e botës,
ku mund të dëgjoje Beatles dhe Rollig Stones, Charles Aznavour dhe Jacques
Brel, Celentano-n dhe Mina-n, Fabrizio de Andre dhe Lucio Batiisti-n. Edhe
kur organizonim në shtëpitë tona ato që i quanim “mbrëmje ”, kërcenim e
këndonim këngë të huaja. Dhe këto nuk i them për t ’u mburrur se kushedi se
ç ’paskemi bërë. Por për të thënë thjesht se këngët që kompozoheshin e
këndoheshin në atë kohë në Shqipëri nuk i përgjigjeshin botës dhe jetës sonë.
Ose, më saktë, ato çka ndienim e përjetonim, ashtu në mënyrë spontane dhe
të sinqertë, e refuzonin, si trup të huaj, frymën që përçonin këngët e muzikës
së lehtë shqiptare të asaj kohe.
Pra, nëse një këngë dhe këngëtari i saj mund të konsiderohen shprehës të
ndjenjave dhe, njëherësh, formues dhe zëdhënës të një brezi (siç
konsiderohen p.sh. Beatles, Rollig Stones, Bob Dylan, Joan Baez për rininë e
viteve ‘60) mund të them se për ne s ’kanë qenë të tillë as Vaçja dhe askush
nga këngëtarët e muzikës së lehtë.

Madje vështirë të thuash se cilin brez
përfaqësojnë ata pasi i përkasin, më së shumti, një kohe pa kohë që e
mohonte konfliktin midis brezave në emër të pushtetit të “baballarëve ”të saj
pa moshë. Nuk flas në emër të të gjithëve, sigurisht, por them se flas në emër
të shumicës së të rinjve të gjimnazeve të Tiranës, që kam njohur në vitet ‘60,
të shumë syresh që ishin bij komunistësh dhe të atyre, më të shumtëve, që
vinin nga familje që e duronin me heshtje atë regjim që gjurmonte për njolla
në biografi deri në brezin e shtatë. Pra, edhe nëse mund të flas për një edukim
sentimental, do të thosha se, me aq sa kemi mundur, këtë e kemi marrë nga
këngët perëndimore të dashurisë, pasi këngët e festivaleve tona, edhe ato që
na këndonte Vaçja, kërkonin të na edukonin dashurinë e rrejshme për
atdheun, shokun Enver, Partinë, revolucionin, socializmin, arat, fabrikat,
kantieret…
Po pse të rrejshme? – do të thoni ju. Të rrejshme për ata që e kishin kuptuar
se kush ishte Partia, shoku Enver dhe “atdheu ”që ata na servirnin, jo për të
tjerët. Dhe kjo diferencë vlen për të reflektuar. Por, gjithsesi, mund të them
se, për nga vetë karakteri i tyre, këto këngë e përjashtonin refleksionin,
introspeksionin, aq më tepër protestën ndaj autoritetit, siç qenë shumë këngë
të famshme perëndimore të viteve ‘60. Po ashtu ato as këndoheshin dot në
intimitetin e një shoqërie dhe as kërceheshin, pasi qenë kompozuar që të të
ftonin për marshim, për entuziazëm dhe patos revolucionar. Me fjalë të tjera,
si për ata që besonin, edhe për ata që nuk besonin, ishin pjesë e programit
propagandistik trushpëlarës për të cilin punonte një armatë e tërë poetësh
dhe artistësh në Shqipërinë e asaj kohe.
Pra e vërteta ime është se këngët e Vaçes unë nuk i dëgjoj dot as sot; ato nuk
janë këngë as për shpirtin tim, as për zemrën time dhe as për kujtesën time,
pasi nuk janë të lidhura as me kujtimet e mia më të bukura, as me emocionet
e mia më të forta, as me mënyrën se si e shikoja dhe e shikoj unë jetën dhe
shoqërinë e asaj kohe. Dhe sigurisht, nuk janë këngët që do t ’ia rekomandoja
ndokujt t ’i dëgjonte përveçse si dokumente të një kohe dhe aq më pak do t ’ua
këshilloja të rinjve për t ’u zhvilluar shijen e muzikës dhe dashurinë për
këngën.
* * *
 

Lexova edhe një reagim të Nexhmije Hoxhës pas vdekjes së Vaçes. Më tërhoqi
vëmendjen pasazhi ku ajo tregon se si i ka kënduar këngët e Vaçes në burg.
Besoj se edhe kjo dëshmi flet shumë për karakterin e këtyre këngëve. Është e
vërtetë ajo që thotë se, në vetminë e qelisë, njeriu u drejtohet kujtimeve dhe,
midis tyre, edhe melodive e këngëve që i di përmendësh e që i ngjallin
emocione. Edhe unë kam pasur një repertor timin të qelisë që më ndihmonte
të shtyja disa orë të vetmisë vrastare të saj. E pra, me keqardhje mund të
them se në atë repertor nuk kishte këngë shqiptare, përveç një kënge të
kompozuar apo përshtatur në burg që i drejtohej qelisë, me fjalët:
“…Si s ’ke shpirt, si s ’ke pak zemër që po kalb kta djemt e rinj/ dalëngadal ma
more jetën/ burgu i namun, burgu i zi ”. E përsëris, kjo ndodhte për arsyen e
thjeshtë sepse këngët e festivaleve tona nuk u përgjigjeshin ndjenjave të
vërteta njerëzore, gjendjeve të vërteta shpirtërore dhe aq më pak aspiratave
për të ndryshuar jetën tonë. Sepse “Valsi i lumturisë ”, që e kuptoj se mund të
emocionojë Nexhmije Hoxhën, e cila prej shumë kohësh jeton në një botë
virtuale për të mos u shqetësuar nga kujtimet e vrasjeve pa numër që ka bërë i
shoqi dhe partia e tij, ishte një këngë e rrejshme, e kompozuar për të ilustruar
thënien e Enver Hoxhës se “rinia jonë është më e lumtura në botë ”. “Vals o
vals, ti jehon, në të bukurin atdhe, fushat tona i përshkon, ku shpërthen jet ’e
re ”.
Këto, të dashur miq, janë vargjet banale të një kënge banale propagandistike
dhe kush thotë sot se Vaçja i zgjidhte me kujdes këngët që do të këndonte,
gënjen. Në fakt këto këngë i jepeshin Vaçes që kishte aftësi më të larta vokale
dhe ajo i merrte e i këndonte pa u menduar gjatë, sepse kështu do të kishte
famë e sukses. Dhe te kjo mungesë mendimi “gjatë ”fillon një problem tjetër
mbi të cilin duhet reflektuar. Pra, sa për vete, duke dëgjuar ato që u thanë e
shkruan për Vaçen me rastin e vdekjes së saj nuk mund të mos ndihesha keq
e të mos shtroja pyetjen: Ç ’është kjo histeri, si ta shpjegojmë? A jemi në një
regjim tjetër nga ai që kaluam, apo vazhdojmë të jemi në po atë regjim? A
kemi mësuar ne ndonjë gjë nga ajo kohë dhe a jemi bërë më të rritur, apo
jemi qorrollepsur edhe më? Mos vallë unë jetoj në një botë tjetër nga këta që
shprehen kështu, apo kemi të bëjmë me një epidemi konformizmi, hipokrizie
dhe debilizimi masiv?

 

Pastaj thashë me vete, ndoshta nuk është e drejtë t ’i gjykosh kaq ashpër dhe
t ’i quash hipokritë tërë ata njerëz që mbuluan me lule arkivolin e Vaçes,
ndoshta ndjenjat e tyre janë të sinqerta. Por, në këtë rast, s ’mund të mos
shtroja edhe pyetjen: Produkt i çfarë gjëje janë këto ndjenja, të paktën t ’i
kuptojmë, sepse, siç thuhet, “të kuptosh gjithçka do të thotë të justifikosh
gjithçka ”. Mos vallë kemi të bëjmë me nostalgjinë e një jete që na iku, paçka
se në izolim nga bota e madhe disave edhe në vuajtje e persekutime (kam
shkruar edhe vetë një ese me titull “Nostalgji e hidhërimit ”). Është e vërtetë
se “Valsi i lumturisë ”mund të ngjallë te shumë njerëz kujtimet e mallin e një
moshe, të një kohe, të një jete në të cilën, pa dyshim, kanë njohur edhe
gëzime e kënaqësi. Truri i njeriut mbetet një mister i madh.
Loja që bën ai me asosacionet është nga më të çuditshmet. Ja edhe unë, që e
kam pritur vdekjen e Enver Hoshës me një gëzim të pakrahasueshëm, e kap
ndonjëherë veten duke më gurgulluar pavetëdijshëm në tru muzika dhe
vargjet e këngës “Enver Hoxha, tungjatjeta ”… “n ’ato male, n ’ato shkrepa… ”.
Nuk e di pse, por duket janë ato qelizat e bombarduara me vite e vite nga kjo
këngë, aq sa më kap tmerri kur mendoj se në moshën e pleqërisë, kur siç
thuhet njeriut i mbesin vetëm kujtimet e fëmijërisë, mund të më gjëmojnë në
tru vetëm këngët për partinë dhe për shokun Enver. Por të paktën mua sot
më kap tmerri, kurse këta, për të cilët po flas, duken sikur ose kanë mbetur në
fëmijëri, o kanë hyrë në pleqërinë të thellë pa e kaluar moshën e pjekurisë.
Ndryshe, ndryshe mund të them se kjo është një nostalgji e sëmurë, e prekur
nga amnezia apo nostalgjia e një jete të jetuar në mënyrë inkoshiente, mbi të
cilën nuk kanë reflektuar asnjë çast. Sepse këngët në fjalë, me muzikën dhe
tekstet e tyre, flasin qartazi, sipas meje, për kufizimin mendor, shpirtëror e
artistik ku kemi jetuar si shoqëri. Mjaft të kesh parasysh se në “të vetmen
kështjellë të socializmit në botë ”ato kanë shërbyer si ushtarë mbrojtës ndaj
sulmeve të tërë atij revolucioni muzikor me rrok, e me pop, e me radhë që
njohu bota nga vitet ‘60 deri në vitet ‘90.
 

Por një shqetësim më të madh më ngjalli shprehja e një gazete, se “Vaçja iku
së bashku me sistemin që ia zbuloi dhe ia rriti vlerat. Në Shqipërinë që kemi
sot Vaçja nuk do t ’ia dilte të kapërcente sekserët e festivaleve tona banale… ”,
që më bëri të mendoj: Mos vallë koha që po jetojmë është kaq e shëmtuar
saqë disave ua ka bërë të vyer edhe atë kohë të tmerrshme? Si nuk arrijnë të
kuptojnë se jemi kështu si jemi pikërisht prej atij sistemi? Apo gazetarët e rinj
shkruajnë kështu pasi nuk e kanë provuar në kurriz atë sistem, por dëgjojnë
vetëm përralla enveristësh?
Sigurisht, nuk mund t ’u jap përgjigje gjithë këtyre pyetjeve në një artikull. Po
të kisha kohë, do të shkruaja një roman me titull “Vdekja e Artistes së
Popullit ”, ku do t ’i pleksja tërë këto tema nëpërmjet kujtimeve të
personazheve të romanit për këngëtaren dhe këngët e saj. Dhe në këtë roman
nuk do të mungonin edhe personazhet e përlotur të funeralit që i përgjigjen
ndokujt si puna ime: “Po pse ngjisnin këto këngë atëherë? Apo nuk ngjisnin?
Sepse ishin më të bukura se të tjerat për nga forma e tyre… ”. Po, ngjisnin, do
t ’i përgjigjesha edhe unë. E provon këtë edhe ajo që përjetuam në homazhe,
në funeral dhe në mediat e këtyre ditëve. Sepse arti jo vetëm shpreh, por edhe
formon. Dhe ai art formonte njeriun e ri, që zbrazëtinë e mendimit e mbushte
me entuziazmin e të vërtetave që i servirte ideologjia, kjo gënjeshtër e madhe
siç e quante Solzhenjicini. Dhe këto këngë qenë forma e kësaj përmbajtjeje të
gënjeshtërt.
Talenti, zëri i bukur apo shija e ngjyrës apo e fjalës për artistin nuk janë gjëra
që mund të qëndrojnë më vete nga ato që ai thotë nëpërmjet këtyre tingujve,
fjalëve e ngjyrave. E gënjeshtërt përmbajtja, e gënjeshtërt forma, i gënjeshtërt
edhe njeriu që formonte ky art. Në fakt, për mua mbetet e pakuptueshme deri
në fund se si mund të kishte njerëz që i frymëzonin sinqerisht këto këngë, pa i
menduar këta si të mbetur në stadin fëminor. Më së shumti besoj se ato
funksiononin te të rriturit si dhunë mendore dhe psikike, që ushtrohej, përveç
të tjerave, për të mos u lënë njerëzve mundësisht asnjë çast të mendonin me
mendjen e tyre mbi realitetin e brendshëm dhe të jashtëm që përjetonin.
Ato dhe për t ’u dëgjuar nuk mund të dëgjoheshin në vetmi, por në masë.
Derisa arrinin vrasjen e kësaj aftësieë. Atëherë këta si fanatikë edhe mund të
hidheshin në zjarr me këto këngë.

Nuk mund të mos mendoj se edhe ata
ushtarët që vrisnin të burgosurit që hidheshin te telat me gjemba, edhe ata
hetuesit që torturonin të burgosurit janë inspiruar në këtë mënyrë të
dhunshme nga këngët revolucionare që ka kënduar edhe Vaçja.
* * *
Nuk dua me këtë të fajësoj Vaçen, se kjo është e ekzagjeruar, por ftoj për
reflektim megjithatë dhe ju ftoj që të mos harroni, o njerëz, se dhuna e këtyre
këngëve nuk është përçuar vetëm në këtë mënyrë inkoshiente. Dua të them se
ato këngë nuk i kanë dëgjuar vetëm Nexhmije Hoxha dhe ata që përmenda
më sipër, që mirë keq kanë qenë të privilegjuar në atë regjim. (Pashë me
dëshpërim se edhe ministrja jonë e re e Kulturës e do shumë “Valsin e
lumturisë ”). Ato i kanë dëgjuar me detyrim edhe njerëzit që vuanin nëpër
burgje dhe internime, të cilët, duke i dëgjuar, kanë provuar ndjenja shumë të
tjera nga ekzaltimi dhe himnizimi që u përçon fanatikëve “Valsi i lumturisë ”.
A mund t ’i imagjinoni ata, në qelitë e Burrelit apo të reduktuar në kafshë
pune të detyruar, duke kënduar me kënaqësi të madhe shpirtërore dhe
estetike “… bashkë me pranverën edhe ti lulëzon… ”? Në Burgun e Burrelit,
altoparlanti i ndezur gjithë ditën te Radio Tirana konsiderohej si një torturë
dhe shumë të burgosur kanë bërë biruca ndëshkimore pse e kanë mbyllur atë.
Atëherë të paktën bëni kujdes në emër të të gjithë atyre që kanë vuajtur në atë
regjim, në emër të atyre që ende sot, pas njëzet vjetësh, nuk keni bërë asgjë
për t ’u gjetur eshtrat e trupave të lëna pa jetë në mënyrën më mizore, se po
kontribuoni, direkt apo indirekt, për t ’i vrarë edhe një herë. Në fillim të viteve
‘90, kur Kryeministri ynë i sotëm Edi Rama bënte publicistikë, midis të
tjerave shkruante edhe letra nga Ferri që Enver Hoxha ia dërgonte Sali
Berishës.

 

Duke parodizuar ato letra, po i shkruaj edhe unë një letër që Enveri
ia dërgon Edi Ramës nga Ferri pas funeralit të Vaçes:
* * *

“I dashur Edi, Ishte një moment i veçantë i jetës sime këtu në Ferr kur të
pashë, së bashku me Saliun dhe gjithë shokët e tjerë, në homazhet e artistes
sonë të madhe të popullit, Vaçe Zela. U përlota, Edi i dashur, jo vetëm nga
kujtimet për atë kohë të artë të popullit shqiptar, që vërshuan e më zunë
grykën deri në ngashërim, por edhe për faktin që ju pashë bashkë. Mos
harro Edi, asnjëherë, se ju jeni bijtë tanë, me gjithë kontradiktat që keni.
Partia, unë dhe shoku Ramiz pas meje, kanë bërë kujdes që pushteti të mos
shkonte kurrë në duart e armiqve. Ata më të rrezikshmit i “dekoruam ”, të
tjerët i kalbëm nëpër burgje e internime e i bëmë që të mos i duhen as dreqit.
Saliu e ka ruajtur më së miri vazhdimësinë e pushtetit tonë dhe ja tani është
radha jote, Edi, që je më i ri, më energjik dhe më i përgatitur për të
përballuar rreziqet që i kanosen Partisë dhe atdheut tonë të dashur nga
armiqtë tanë të brendshëm dhe të jashtëm. Sepse ti Edi ke pasur ca lajthitje
në fillim. Je tallur me artistët dhe shkrimtarët tanë të mëdhenj dhe veprat e
tyre, madje je bërë edhe me armiqtë për një kohë të shkurtër, kur ata
tentuan të krijojnë atë Partinë reaksionare Kristian-Islamike, që e pe vetë si
përfundoi. Sikur të kishe vazhduar në atë rrugë, sot do ishe duke lypur nëpër
galeritë e botës, të të varnin ndonjë pikturë në mur, kurse shiko ç ’të bëri
Partia jonë, të bëri Kryeministër, të bëri dhe artist të madh, aq sa pikturove
gjithë Tiranën dhe u bëre i famshëm në botë.
Prandaj mos e harro kurrë forcën e Partisë që qëndron pikërisht te njerëzit e
mrekullueshëm që ajo ka edukuar nëpërmjet punës, por edhe nëpërmjet artit
dhe letërsisë sonë revolucionare. Mos u shkëput kurrë nga këta njerëz.
Lamtumira që ju i dhatë Vaçes ishte shumë inkurajuese për mua. Edhe
Nexhmija ishte emocionuar shumë. Sepse ti nuk e merr dot me mend se çfarë
ngushëllimi është për mua, i zhytur nga mesi e poshtë në llumrat e zeza të
Ferrit të një gjaku të prishur që kundërmon erë, dhe i përvëluar nga mesi e
lart në flakë të tmerrshme, kur shoh kolegët e mi këtu jo vetëm të vuajnë këto
tmerre, por edhe të shohin se ç ’bëjnë të gjallët me kujtimin dhe veprën e tyre.
 

Pse, si mendon ti, Edi, se në Gjermaninë e Hiterit apo Italinë e Musolinit dhe
po ashtu në Poloni, Hungari, Çeki e gjetkë nuk ka pasur këngëtarë të
talentuar që u kanë kënduar këngë udhëheqësve dhe lavdisë së tyre? Pa
dyshim që po. Por shumica janë varrosur bashkë me ato regjime, kurse unë,
kur dëgjoj këngët tona, për mua, Partinë, atdheun, socializmin dhe veprat e
mëdha që ndërtuam së bashku të jehojnë nëpër televizionet dhe radiot tona
(tani së fundmi ka hyrë edhe këtu interneti dhe i shoh edhe atje), nuk e ke
idenë se sa inkurajohem. Shoh Hitlerin, Musolinin, Frankon, Stalinin,
Brezhnjevin, Gomulkën, Kadarin të pashpresë dhe ndihem ndryshe nga ata.
Kam gjithnjë e më shumë shpresa për të ardhmen.
Sepse, dua të të them edhe diçka, i dashur Edi. Dantja është një gënjeshtar i
pacipë. Nuk është e vërtetë ajo që ka shkruar ai sikur në portën e Ferrit
shkruhet “O ju që hyni, braktisni çdo shpresë! ”. E kam parë vetë që s ’kishte
gjë të tillë tek ajo portë. Në fakt, herë pas here, ky i madhi që kemi këtu, bën
edhe rishikime dënimesh. Dhe a e di ku bazohet? Në atë që thoni e bëni për
ne ju të gjallët atje. Sepse mos kujto se Ai nuk ndikohet, siç thuhet atje.
Ndikohet që ç ’ke me të, sidomos nga mediat dhe intelektualët.
Prandaj, kujdes mediat dhe intelektualët Edi, mos i lësho nga duart
asnjëherë, të t ’i marrë armiku, kundërrevolucioni. Mbaje lart frymën
revolucionare! Edhe mediat perëndimorët mos i harro, mos kurse as euro,
as dollarë për këtë. Megjithëse e di se për këtë ty s ’ta ha qeni shkopin. Më
tepër të kam merak një gjë tjetër: kujdes, ti e di mirë që unë thosha
gjithmonë “Partia ”, jo “unë ”, veçanërisht kur eliminoja tradhtarët e partisë.
Kjo është një nga gjërat që Saliu nuk e mësoi dot kurrë. E ke edhe ti këtë
defekt. Korrigjoje sa më parë. Sikundër po të thosha pra, me mediat dhe
inteligjencien popullore me vete jo vetëm popullin do ta kemi gjithnjë grusht
çeliku rreth Partisë, por edhe Zotin do ta bëjmë me ne.
Ja, pas fitores tënde, veçanërisht kur pa fotografinë time te Varrezat e
Dëshmorëve, Ai m ’i ka kursyer disa nga flakët më të tmerrshme të Ferrit –
nga ato që e kanë bërë Hitlerin të pendohet që ka lindur. Më krijoi edhe
mundësinë e një takimi me Maon, që e trajton shumë ndryshe pikërisht pse
kinezët vazhdojnë ta adhurojnë. S ’e kisha takuar ndonjëherë sa qemë gjallë.
 

Por kishte rrjedhur fare, fliste vetëm për dashnoret, asnjë fjalë për fitoren e
borgjezisë dhe humbjen e revolucionit tonë. Pra, unë, të them të drejtën, kam
shumë shpresë se qëndrimi im këtu do të rishikohet, pasi ka qenë një
padrejtësi e madhe ajo që u bë ndaj meje.
Keni faj edhe ju që nënvleftësuat në ato fillime forcën e Partisë e kujtuat se
do të përfitonit duke e mohuar atë e duke u bashkuar me armiqtë që hodhën
parullat Enver- Hitler dhe më përmbysën shtatoren në qendër të Tiranës.
Sot po kujtoheni për vlerat e mia gjithnjë e më shumë. Ja, ndodhi vdekja e
Vaçes dhe u kujtuat prape se – siç ua thoshte edhe Nexhmija – jam unë, ai
dashamirës i madh i kulturës, artit që i kam mbështetur këta artistë që ju sot
i adhuroni, që i kam ndjekur personalisht festivalet e koncertet e tyre në
salla, i kam përgëzuar; jam kujdesur, së bashku me Nexhmijen, edhe për
problemet e tyre familjare, për strehimin e plot e plot probleme të tjera.

 

Po titullin “Artist i Popullit ”kush ua dha? Mendon ti se e merrnin dot ata pa
kaluar në filtrat e Partisë, të Sigurimit e pa aprovimin tim? Po e mbyll këtë
letër duke të porositur ta mbash Partinë bashkuar, Edi. Edhe me Ilirin, të
cilit bëji shumë të fala nga ana ime dhe falënderoje që kurrë s ’e ka prishur
gjuhën me mua, por kërkon që figura ime të rivlerësohet, të bashkohesh sa
më parë. Por ëndrra ime finale është t ’ju shoh përsëri të gjithë bashkë, edhe
me Saliun. Siç e pe, ajo parulla “pluralizëm i mendimit; jo pluralizëm
partiak ”, që hodhi Ramizi me intelektualët tanë të shquar, për t ’ua hedhur
imperialistëve dhe revizionistëve në ato ditë të vështira për Marksizëm-
Leninizmin e vërtetë, kur u pa se nuk e mbanim dot më pushtetin me forcat
tona, dështoi.
Ajo që funksionoi ishte prapë dredhia ime që ia këshillova Saliut në letrat e
para që i kam dërguar që këtej: “pluralizëm partiak pa pluralizëm
mendimi ”. Saliu tregoi se ishte kockë e fortë, nuk e hëngri sapunin e
revizionizmit për djathë. Nën udhëheqjen e tij ju vazhduat të mendoni të
gjithë sipas mësimeve të Partisë dhe të miat. Sot ka ardhur koha, siç e
treguat edhe në funeralin e Vaçes, që të bashkoheni të gjithë përsëri në një
parti të vetme me në krye ty,
Edi, që për hir të së vërtetës duhet të them se të kam më për zemër, se je djalë
më i zgjuar dhe më me shije se Saliu, se ai ishte ca avdall. Jam i bindur se ti
do të ndreqësh së shpejti edhe gabimet që janë bërë ndaj meje; dhe Zoti,
duke parë këtë, do të më çlirojë nga flakët e Ferrit dhe llumi i gjakut të
ndyrë, kundërmues ku më ka zhytur dhe do të më kalojë në purgator, ku unë
do të jetoj me shpresën se brezat e rinj, që po edukohen nën kujdesin tuaj, do
të më çojnë më në fund në Parajsë, ku një ditë do të takohemi së bashku me
ty, me Saliun, Ilirin, Nexhmijen e të gjithë shokët.
Përshëndetje revolucionare, I juaji Enver ”

Rinstinktoooooo, urdhno smiley Me ke borxh nje birre. Formatim beje vete, se s'kam nge.

Vetem me vjen inat nga Panorama qe nuk lejon copy/paste te artikujve te vet, gjoja New York Times, kupto, prandaj e bera. Teknikat ekzistojne cfaredo bllok ti vene smiley

Informacion i Lire! Poshte Diktatura! smiley

Tung

smiley

“Valsi i lumturisë”, që e kuptoj se mund të emocionojë Nexhmije Hoxhën dhe sojin e saj, e cila prej shumë kohësh jeton në një botë virtuale për të mos u shqetësuar nga kujtimet e vrasjeve pa numër që ka bërë i shoqi dhe partia e tij, ishte një këngë e rrejshme, e kompozuar për të ilustruar thënien e Enver Hoxhës se “rinia jonë është më e lumtura në botë”. “Vals o vals, ti jehon, në të bukurin atdhe, fushat tona i përshkon, ku shpërthen jet’ e re”. Këto, të dashur miq, janë vargjet banale të një kënge banale propagandistike dhe kush thotë sot se Vaçja i zgjidhte me kujdes këngët që do të këndonte, gënjen. 
 

....me keqardhje mund të them se në atë repertor nuk kishte këngë shqiptare, përveç një kënge të kompozuar apo përshtatur në burg që i drejtohej qelisë, me fjalët:

“ …Si s’ke shpirt, si s’ke pak zemër

që po kalb kta djemt e rinj

 dalëngadal ma more jetën

burgu i namun, burgu i zi”.

E përsëris, kjo ndodhte për arsyen e thjeshtë sepse këngët e festivaleve tona nuk u përgjigjeshin ndjenjave të vërteta njerëzore, gjendjeve të vërteta shpirtërore dhe aq më pak aspiratave për të ndryshuar jetën tonë. smiley
 

vargjet banale të një kënge banale propagandistike

ktij un i them shpirt proteste. me te tille djem, gjynah te lengoje ai truall!

ps. per ty atdhe, ma te bukren kang... per kto male, per kto fusha te gjana...

Kapo, si e shpjegon gegnishten martire ne kenget qe i pelqenin diktatorit? 

E paska dekonstruktuar mitin e Vace Zeles , Lubonja.

i ka ngrene mutin, sic ua ka ngrene edhe miteve te tjera shqiptare.

Mitet "cmitizohen" vetem duke krijuar mite te tjere ne vend te tyre. Problemi i lubonjes eshte qe nuk ofron nje mit tjeter ne vend te atij qe ai orvatet te cmitizoje. Per mendimin tim Lubonja eshte supernaiv. Infektimi i naivitett te Lubonjes e vume re dhe te ajo levizja e votes se bardhe: njerez me qellime te mira por naiv.

Problemi i lubonjes eshte qe nuk ofron nje mit tjeter ne vend te atij qe ai orvatet te cmitizoje

Sakt ! Ky eshte dhe problemi i Lubonjave: anti-komunizmi eshte gjithshka, vetem mit nuk eshte (sepse mitet, per nga natyra, nuk ngrihen mbi "anti"-diçka). Dhe ne nje far' menyre, ndaj dhe ai haet me leckat e veta, ne nje artikull sa nje çarçaf.
Te vjen ti thush : s'eshte dhe aq shume faji jot, Toso

Une kam kohe qe e meshiroj. Me duket si nje lloj Sizifi. 

???

Po mo si Sizifi eshte, qe ish denuar te bente pune te kote perjetesisht. 

Ti mendon se Lubonja do mbahet mend per ndonje gje? Do mbahet mend per filozofine e barazlargimit? Apo per idete cmitizuese? As per mire e as per keq nuk do mbahet mend! 

tashi une e di qe cdo krahasim calon, po lubonja me Sizifin?

Sizifi te sjell ne fyt nje gulc, si e gjithe mitologjia greke e kontradiktes dhe konfliktit fatal. Kurse Lubonja, ne te sjellte gje, eshte e vjella nga neveria (me se paku).

derexhen e shqiptareve sot nuk e tregon as sala, as korrupsioni, as informalja. indexi me i mire i mjerimit tone eshte tosja.

Po pse te jeshe "index mjerimi" pak fatale te duket?

mjerimi dhe pamundesia duhen dallu, them une. 

por unë i përkas një brezi që, pasi kaloi këtë periudhë të fëmijërisë, nuk e ka dëgjuar muzikën e Vaçes veçse me detyrim

Po e dime o tose, se c'm...all je.

te lexova deri sa permendje edhe emrin hyjnor te Stonsave. Mos e germezo gabim ate emer, mor hajvan! 

këngët e Vaçes unë nuk i dëgjoj dot as sot ... [...] ...pasi nuk janë të lidhura as me kujtimet e mia më të bukura, as me emocionet e mia më të forta

Akoma mendon ky se muzika e mire ka lidhje me kujtimet ??? smiley (psh: une nuk e kam pas ndonje 'debolese' te veçante kengetaren ne fjale, edhe pse kam qene i rritur kur ajo kenddonte; e kam (ri)zbuluar shume me vone, te themi keto 5-6 vitet e fundit, dhe vazhdoj ta rizbuloj, pa asnje lidhje me kujtimet !!!).

 

Mos vallë koha që po jetojmë është kaq e shëmtuar saqë disave ua ka bërë të vyer edhe atë kohë të tmerrshme? Si nuk arrijnë të kuptojnë se jemi kështu si jemi pikërisht prej atij sistemi?

Ahahaha, po mire, po ne vendet e tjera te botes (ne nje prej te cileve, ne Itali, edhe vete Fatosi jeton part-time), koha eshte e shemtuar per faj te sistemit komunist te ish-vendeve te Lindjes ??  smiley

 

po ky qenka fare fare fare rende !!!

 

Mund ta lexosh edhe ne kuptimin tjeter. Vace Zela si gjithe artistet e tjere kane qene viktimat e pare e atij sistemi, te detyruar te qendronin ne skema soc-realiste, ndersa ne nje vend te lire do te jepnin me shume.

do merrnin me shume. ka nje dallim thelbesor. nuk di a e kap dot.

psh kadareja ka dhene me shume ne monizem dhe ka marre me shume ne "demokraci". Po ashtu edhe Stones (me N), dhane ne dekadat konservative 60-70 dhe po marrin tani (kur per me teper nuk prodhojne gje).

ka ligjesi te vecanta arti.

E banalizon kur e redukton ne "marrje me shume". Ne radhe te pare, do te jepnin me shume, sepse do te ishin te lire. Arti, letersia, muzika zhvillohet ku ka liri. Muziken e Beatles degjojme akoma sot. Artin, muziken e realizmit socialist nuk e njeh e nuk e lexon, degjon me askush. Eshte e vdekur. Gjithmone nqs ka jetuar ndonjehere.

I. Kadare, ok, mund te jete frymezuar me shume ne kushte shtrengese, por mund te jete edhe varianti tjeter, qe periudha me produktive e jetes se tij koincidoi ne ate kohe.

Arti, letersia, muzika zhvillohet ku ka liri

po jo pra, jo, se nuk eshte ashtu.  

Ok, bej nje pune. Merr gjithe cmimet Nobel per letersi nga 1950 e deri me sot. Ndaj ne dy kolona. Njera kolone shkrimtar nga nje vend diktature, tjetra shkrimtar nga nje vend demokratik. Ne fund diferenca. smiley Ose merr piktoret, artistet e Rinascimento, sa vijne nga qytete, shtete "te lira" me standartet e kohes e sa jo. Pastaj ok, qe shtrengesa stimulon fantazine etj, ne rregull, se se fundja ke Zvicren, shtet i pasur e qyteteruar dhe nuk ka nxjerre asgje ne krahasim me fqinjet.

Liria nuk eshte kusht se ka qene kane shkruar perla edhe nga burgu, por ne liri eksperimentohet me shume, nuk ka gjera qe s'duhen shkelur dhe ka tjeter konkurrence e angazhim te njerezve te artit dhe letrave.

Kadare qe thua, punet qe i vleresohen me shume nuk i ka me teme nga koha qe jetonte, i ka me tematike historike e folklorike megjithese edhe ne keto projektohet ideologjia dhe vija e partise.

Dekadat 60-70 nuk njihen si dekada konservative por e kunderta, dhe kjo ne krahasim dhe me dekadat qe erdhen pas tyre.

ok.

Hipokriti Lubonja flet prape! Po a nuk ishte ky Lubonja qe kur po diskutohej shembja e piramides, per arsye praktike dhe per arsye nga ato qe permend Lubonja, ky sojsez ishte kunder?! Si qenka tani per ta hedhur ne kosh Vacen pse paska kenduar kenge te partise? Betonin e partise kerkon te ruaje, kengetaren qe ka kenduar edhe kenge te atij kallepi do ta cmontoje! Po cfare emri ti veme kesaj?

Kuptohet qe ne Vacen nuk eshte se po e velerojme per kenget, si tekste dhe ne dac edhe si muzike, por si vokal qe rrale e kane kengetaret e tjera. E njejta gje mund te thuhet edhe per aktoret e asaj kohe qe kane luajtur role mos pyet, por qe ne si publik po themi kemi nje vleresim per aktrimin dhe talentin e tyre.

Ne pergjithesi keto qe thote Lubonja kesaj rradhe qendrojne, por me ne detaje jane te diskutueshme.

Uuuuuuuu mbyyyyyyyttteeeeemmmm oreeeeeee!  Nuk me kane syte ndonjehere kete kiamet!  Psikologjikisht te derrmuar!  Kerkojme ndihme morale dhe ndihme per pastrimin e bores nga catia se ndryshe na zuri bora brenda..smiley

duhet me hap nje rubrike; peshku livesmiley

Jemi bllokuar brenda si peshqit ne rrjete! 

pse ça ka ber vaki andej?

Po bie shume bore! smiley

ehe, ne bredhim nga zvicerlandi per pak ski,juve ju vjen bora falas smiley go skiing.

ja dhe versioni i ri i zogut -/

Te rrime shtrember e te flasim drejt, e paska qa Lubonja kete te fundit. 

ja dhe pregatitjet e fundit te PD per 20/2 -/-

Aleksander Meksi :

`.. .fajdet kane nisur aktivitetin e tyre heret por ne nuk mundem tu deklaronim hapur shqiptareve te mos depozitonin te ardhurat e tyre ne keto firmat `

Tema

Qe drejtuesi i larte i nje shteti te fusi dhe hundet tek veshja e nje punonjesi administrate, vec ne Shqiptarhonen tone ben vaki. Pastaj mos ti hyme fare detajeve ne gjuhen e perdorur, qe me shume respekt te krijon e folura e laceve te lagjes se menyra e te shprehurit e ketij. Tmerr kush e ka drejtuar dhe drejton ate vend. Nga m... ne m... po po ne hale mbetem.

C'eshte kjo me triko dhe xhup ketu?!! Ngeli tuj buzeqesh ai me triko, gek-mek. Lol. Po dhe keta skane 1kallare? Po do vinte krieministri. Vere dreqi ta haj! Pse e detyroni xhanem me fol 2 here?!!!

e plasen te shkretin. po kujt i flet? keni pa kryeminister te shqetesohet per pamjen e punonjesit civil kshu?

po ne po e lodhim, ne po e plakim!

Elitisti vete i veshur me jeans.

Edhe veshja tregon RESPEKT

Edi Rama 

Rono, rrezato seriozitet prej burri shteti. Shume shpejt e kapi veten. sikur ka nji jet te tere kryeminister. kontrolle pa paralajmeru... ba ba ba, gjermon, mer, gjermon!

Un se di per cilen Gjermani e keni fjalen ju, por te ajo qe un jam nuk ben vaki qe Bundeskanzler-in te kontrolloj nje Beamter, po edhe CEO i nje koorparate te mesme nuk merret me veshjen e punjonjesve.

Nese ju ju duket normale nje sjellje dhe e folur e tille e nje kryetari shteti, atehere sei gegrüßt mein Freund*.

*Meqe e di gjermanishten

Verstehe, Sie meinen wohl den vor 45' Gruß smiley me 100 viten mbrapa avash avash po e kapim vendin e dyte pas gjermonit.

Eshte elitist, nuk kuptohet nga masat!

Po nese te them se eshte idhtare i Mithres me beson?

nga unaza, freemasoneria dhe ekcentrizmi, pse jo?

te gjitha deftejne mundesine per te perballu ritualet e shtrenjta te Mithraizmes.

Shume habi, por njeri nga dy parfumet qe kam perdorur gjithmone, ne Amerike ka ere te ndryshme, ose me sakte "notat e bazes" i ka te ndryshme. smiley 

Per ke e ke fjalen fin, cilin parfum?

anais anais

happy valentine ne vecanti per ciftin me simpatik te blogut, gjembi dhe xhibi!

Bredho, how about heretik & Jardinesmiley

e drejte po une nuk flas per dashuri platonike

 Motrë e Dullës – e vendosur, por e pa zhvilluar -
 

57. Skënder Hajro – aktiv, i vendosur, pak llafazan, jep shpresa

Atij duhet me ja fut tritolin in his ass hole. 

Në 20 shkurt do jem në Shqipëri.

-

Mediat shqiptare konfirmojnë se me qindra shqiptar nga qytetet e Kosovës po organizohen për të marshuar drejt Tiranës më 20 shkurt për rrezimin e qeverisë Rama. Kosova drejt Tiranës ne 20 shkurt per rrëzimin e Ramës dhe 99-çave të tij. Shumë Parti dhe shoqata konfirmojnë pjesmarjen. Ka  nisur udhëtimi i  shumë Kosovarëve që më 20 shkurt  duan ta protestojnë në qytetin e Tiranes kundër qeverise Rama dhe planeve te tij për pazare të pista me Beogradin. Fluksi i banorëve nga Kosova që po i drejtohen Tiranes këto ditë ka qënë në rritje

Berishisti

__

Do rrezoni qeverine Rama me dhune si ne  shtator 1998?!!

Po teori e njohur kjo, "veriu kunder jugit komunist" nuk ka percarje me te medhe se kjo teori, tani do te fusni edhe Kosoven ne vallen e berishizmit, ideologjise shkatruese te kombit shqiptar per nje cerek shekulli!

Turp kush e mbeshtet kete ideologji te berishizmit! Nuk u ngopet me shkatrimet e kaosi e berishisteve te cmnendur?! 

 

ja shteti.... ja ku bie era shtet....

Kina ndalon dialektet në TV dhe radio

Kina ndalon përdorimin e dialekteve në televizor. Çdo kinez i tretë flet një dialekt, në raste të tilla në televizor përktheheshin me titra.

Tani e tutje nuk do të procedohet ashtu, por nga moderatorët, kërkohet ta flasin standardin kinez, ata që nuk e bëjnë apo nuk e flasin, do të zëvendësohen.

Gjithashtu moderatorëve u është ndaluar të ftojnë në emisionet e tyre, njerëz që nuk zotërojnë gjuhën standarde kineze.

Kush nuk respekton rregulloren e re, mund të humb vendin e punës, – bën të ditur Radio Wissen.

.....................................

eeeeeeee te hongsha bythen o shtet..... Merr shembull o Edi Rama....

Haveit ёshtё grup i katёr vajzave tё cilat shkojnё pёrtej kёnaqёsive momentale, pёrtej rregullave moraliste dhe refuzojnё tё pajtohen me gjёrat qё i servohen.

But of course.

I would do Kadare this Valentine. hahaha.

http://illyriapress.com/kadare-ndergjegj...

Një autor i njohur, Frederic Ferney, ka shkruar se “Kadare ka mishëruar, dhe kjo nganjëherë kundër dëshirës së tij, ndjenjën e fajit të Shqipërisë, skllave dhe zonjë në të njejtën kohë”. Si e komentoni këtë?

Mendoj se fjala “faj”, e aq më tepër paradigma e tij, nuk ka pse të na trembi. Ndërgjegjësimi për fajet e kryera është pjesë e emancipimit dhe e qytetërimit europian. Dhe natyrisht faktor i përparimit. Pa u zgjatur, mund të themi se falë këtij ndërgjegjësimi, Gjermania, pas dramës së saj, është aty ku ndodhet sot.

Shqipëria s’ka asnjë arsye të druhet nga fajet e saj. As t’i fshehë ato. As të thotë se, ndryshe nga të tjerët, nuk ka bërë faje etj. Kohët e fundit është gjetur një farë ujdie (kompromisi): fajet Shqipëria ia ka bërë vetes, por jo të tjerëve. Është fjala për rendin komunist, shtypjen e brendshme. Kurse jashtë kufijve nuk i paska rënë në qafë askujt.

Kjo s’është e saktë. E para sepse faji i brendshëm është vështirë të mos kapërcejë kufijtë. E dyta, sepse historia shqiptare nuk mund të lajë duart për marshimet dhe mizoritë e feudalëve të saj, të cilët, në aleancë me perandorinë osmane, i kanë rënë kryq e tërthor gadishullit. E treta, në gjysëm shekullin e saj komunist vendi ynë ka qenë armiku më i egër i Perëndimit, thënë ndryshe, i Europës.

vetem Mongolia na e kalon per gjaksore qe jemi. e kemi mbushur europen, afriken dhe azine me piramida kokash te prera. ndersa regjimi mizor i enver hoxhes e beri Perendimin qe te mos flinte gjume rehat.

Qyprillinjte e mbushen boten me cuname terrori. Pashai i Egjyptit desh rrenoi piramidat. Shqiperia ishte (dhe eshte) si nje tumor malinj ne brinje te planetit qe e furnizon kete me jenicere dhe diktatore.

thene keto, nuk mund te mos e plotesoj me thenien lapidare te Dyl Denjelit: Qifshi veten ne gjume per trute e gomarit qe u kane hedhur.

Gjynah!!!

Qenka nda nga jeta poeti i "Rjedh ne Kenge e Ligjerime",Gjoke Beci.smiley

Ngushllime familjes!

(dhe une qe e permenda jo me larg se mbreme ne nje koment)

Dy buzë të kuqe,
dy dëshira të flakta,
që afshin ma thithën,
gëzimin ma fikën,
si fantazma hikën
ndër do bota të larta...
Dy buzë si tëpërgjakta,
dy dëshira të flakta,
që afshin ma thithën
në buzë kur mu njitën
andjet m'i trazuen,
zemrën ma tërbuen,
trurin ma helmuen
e në fund u mërguen...
Dy buzë të kuqe,
bukuri fatale,
të një gruaje stërzane
një pjsë zemre më nxorne,
një pranverë të tanë më morne
dhe gëzimin ma vodhne...
Ato dy buzë të kuqe
dhe dy lote të mija
qenë shenja të dhimbjes,
kur më vrau bukuria,
kur më zu dashunia
e më dogji rinia.

Migjeni

E tha edhe shoku ynë rreckaman prej Nazareti: Kur të lindë dashuria mes jush, unë do të zbres nga mbretëria e atit tim. Po meqë në kryq e kuptoi edhe vetë se ati nuk ekzistonte (ose ia kish futur gjumit duke e harruar në vuajtje), nazaretasi prolet-endacak nuk deshi me thënë se kur ta doni njëri-tjetrin zoti do t’ju kurorëzojë, por se kur e doni njëri-tjetrin lind një e tillë fuqi që i kapërcen kufijtë e njerëzores, pra kap hyjnoren. Siç e thosh një tjetër shok heretik i shkuar në hell, kur zoti mundi me u bë njeri, s’ka pse të mos bëhet njeriu zot. E me njeri i referohej shumësit të njerëzve që i bashkon dashnia. Tani, meqë jemi në vigjilje të dashnisë elementare, asaj midis një njëshi dhe një njëshi tjetër, fjala nuk është për të, por për dashninë që lind nga të ndenjurit dhe të luftuarit së bashku për kauza të drejta. Edhe nesër kjo kauzë mishërohet nga domosdoshmëria e transportit publik. Pra nesër në orën 12 (meqë na u ankuan gjumashët për orarin e sotëm) jemi sërish te Ministria e Tranporteve për të rindezur flakën e dashnisë kolektive. 

arlind qori

https://www.facebook.com/organizata.poli...

 

House of Cards is back!!!!! Kam pare dy episode deri tani dhe me duket me interesant se seria e pare. Me pak hakmarrjen dhe me shume intriga politike kete here. Per ata qe nuk e kane pare akoma, shpejtoni shikojeni sepse eshte nje serial shume i bukur. 

Me duket se e hoqem qafe dimrin dhe per sivjet. Sot ishte tamam pranvere dhe dita qenka zgjatur shume. Filluan dhe minifundet e dekoltete. Bukur, bukur... gjera te vogla qe te shtojne energji pozitive e te mbushin me shpresa kshu si kot me kot e pa arsye.

Po mos te kishit dhe kohen e bukur dhurate prej perendie,  cfare te bukure do te kishte aty?Nuk e di a ka mimoza ne Tirane, se kane kohen me duket edhe per nje jave celin! 

lol, mimozat kete vit celen ne janar. u cmend moti. tani u iku koha mimozave. ka nje jave qe u ka ikur era. java e fundit e janarit e java e pare e shkurtit ishte gjithe era mimoze gjithandej.

francezi Lavillenie  thyen pas 20 vjetesh rekordin e legjendarit Sergej Bubka ne kercim me shkop...  Chapeau!!!

what's up me keto gazetaret shqiptare.M Frroku ka nipat ne burg ne greqi te akuzuar per trafik droge, velllane ne burg per vrasje, vete i akuzuar ne belgjike per vrasje gazeta MAPO i kreh bishtin:nje kauboj ne parlamentin shqiptar?!!!

Harrove me te rendesishmen: eshte deputet.

me duket se kot i qajme hallin popllit qe vete e zgjedh deputete tipa te tille...

Pikerisht

 Maqedoni, eksporti i verës në BE rritet me 45%    MONITOR 

Republika e Maqedonisë vitin e kaluar eksportoi 885.331 hektolitra verë me vlerë prej 50 milionë euro, një rekord për vitet e fundit.  Vlera e eksportit të verës gjatë vitit të kaluar u rrit me 24% në krahasim me periudhën që nga viti 2007.  Eksportet e verës me BE-në u rritën me 45%, ndërsa çmimi mesatar u rrit me 10 euro / hektolitri në krahasim me vitin e kaluar.

Pjero pata pi nji vere Maqedone qe quhej "Dobrovoda". Vere shume e mire! Nga ana tjeter ne treg kam pare the vere Kosovare te Rahovecit qe quhej "Stone Castle". Vetem vera shqiptare nuk kam par ne treg. Kam idene qe Kallmeti do kish qene shume i suksesshem ktu. Cfare mendimo ke per Kallmetin Pjer?

Heretik ne ca veni je ne itali?

Ate "Dobrovoda" nuk e njoh Rono, ndersa vere kosovare, shishe 1 litershe, kam provuar ne Tirane (nuk ia mbaj mend emrin, shiteshin ne supermakete) ishte nje vere mesatare, aty tek 5 pikeshi (nga 10 te mundeshmet), ndersa Kallmeti nuk mendoj se mund te çante tregun europian. Vere e persosur ishte nje vere e vjeter e firmes Luani, e 2006, nje vere qe une do ta krahasoja me vererat me te mira ketu ne perendim. Kam provuar dhe verera te vjetra te firmave te tjera shqiptare, por linin per te deshiruar. Seç po afirmohet nje vere e re Erzeni, qe te dy heret qe e kam pire, nuk me ka zhgenjyer. 

Do me u pajtu Pjero se e pa qe per ceshtjet ekonomike me ty sja doli dot , nejse edhe keshtu mire ben qe do te pajtohet smiley

Eh mor Brad, ja dogje Pjerit karieren politiko-ekonomike e tashti vjen e ben si njeri i mire

Nuk ja dogja une , Pjeri eshte vete deshmitar dhe po i ndjek me vemendje Politikat Ekonomike komplet te deshtuara te se Majtes ne pushtet ( deri me dt 20) .

Puna eshte qe keta qe kurdisen nga disa qarqe te huaja apo qe veprojne, shkruajne nen nje egoizem te semure, ti bejme per vete, ti ofrojme Brado, se keshtu na bie me mire per interesat e pergjithshme. 

Perfundimisht je i madh smiley

'' Puna eshte qe keta qe kurdisen nga disa qarqe te huaja "

smiley

Pjero pata pi nji vere Maqedone qe quhej "Dobrovoda". Vere shume e mire!

...po ku bohet rrushi per vere ne Maqedoni o derdimena smiley
 

E ke gabim kapo. Edhe vera Vranac e Malit te Zi, nje nga me te famshmet e Ballkanit, shumicen e rrushit e merr nga Maqedonia. Biles me sa di une, edhe disa nga kantinat me te mira shqiptare, aq sa mund te jene te mira tonat, marrin rrush nga Maqedonia. 

Ne fakt Kapo, nga viti 2007-08, Maqedonia po njihet per disa varietete rrushi, biles edhe firma Luani ka  investuar aty ne vreshtari, dhe shumicen e rrushit -per çudi- tani e merr nga Maqedonia. Po kjo s'do te thote se rrushi jone eshte i keq, Shqiperia ka rrush te shkelqyer (ose me sakte ka patur dikur), por Maqedonia e ka marre me seriozisht punen e vreshtarise, ka investuar dhe po korr suksese ne vreshtari. Per çudi, rrushi maqedonas tani po shitet menjehere, nderkoh qe rrushi shqiptar arrin edhe prishet ne treg, nga mosshitja, mosterheqja.  

ulet robi n'restorant,me n'fun para nje pjate paste t'hajrit,me nje shishe vere po ashtu t'hajrit,kur vje tjetri qe e ke njof vetem dy dit perpara dhe t'vje n'tavolin me t'pershendet duke e myll me pytjen qe i heq direkt 100 pik;

po ti çne k'tu?

pergjigjja; po pres autobuzin,shpresoj qe e ka sekelldis içik.pendim per mos perfundimin e frazes me-mer kok bole-qe i qartesonte gjonat me mir besoj.

Shqipo ishte ky qe te pyeti? smiley

jo ana, pranej m'erdhi çudi dhe inot.e kom urryer ke ne shqipot kte pytje,pranej m'erdhi nji aciditet spontan kur mu drejtu me k'te pytje plus qe per ta plotsu skenen ,buzet gjith ynyr si dhe vetem nderprerja e kenaqesise m'boni si demi kur shef pelhuren e kuqesmiley

Ktheje nje gote per inat te atij e per qejfin tend, Mos i ler te te prishin humorin. smiley

e marova shishen dhe bona ene bis te pastes per kenaqesine e guzhinierit.tipi u largu menjeher me nje m'fal.une vazhdova orgjine time me pasten.

Haha, une bera fusilli sonte, hapa dhe nje nero d'avola me shpresen qe nje gote do mr vinte ne gjume, por hic, po mbaroj shishen e po mr duket vetja si pjeri. smiley

smiley ku di pjeri çer osht nero d'avola.kusuri i rruzllit pi ufull ene se dijnsmiley

ku di pjeri çer osht nero d'avola.

smiley Sa e nenvlefteson Pjerin

smiley o gjem pjeri flet per vena t'vjetra me emra dhe vene prodhimi qe vijn era qymyrsmileynuk e nenvleftsojpor e konsideroj me shum si specjalist superalkolikesh,sidomos atyne qe prodhohen nga kallomsheqeri ene patatjasmiley

Nqs po thua qe ai njeh vec te vjetrat me emer Kalash etj dhe jo keto te rejat Siciljano-Kalabreze te cilat nuk kane ende prodhim qe te mund te quhet e vjeter - dmth 4-5-6-7-8-9-10 vjecare - atehere te jap te drejte.

Alke, spiacente signore, po bashkohem me gjembacen. smiley naten.

naten ana dhe me keni keqkuptu te dyjasmiley

Kur je mesuar me raki, s'te ben me gje vera smiley

.....busti i Enver Hoxhës qëndroi ai në Sheshin “Skënderbej” vetëm 858 ditë. Nuk e ruajtën dot as policët, as sampistët, as dekreti special për mbrojtjen e monumenteve...
Trupi i diktatorit në bronz u “pushtua” nga turma. U gjet një makinë. E tërhoqi zvarr. Drejt Rrugës së “Kavajës”… Turma ecte. Busti zvarritej… Qëndroi para selisë së Partisë Demokratike, karshi selisë së Kishës Ortodokse… Pa kuptuar “mbinë” ushtarë të Gardës… Qëllonin në ajër… Agim Buxheli me kamer filmonte, duke qëndruar mbi murin rrethues së godinës… Turma u largua… Busti mbeti në mes të rrugës…
U afrova… Trupit i mungonte koka... Koka në Stamboll, trupi në Janinë… Të vranë Ali Pasha, o Ali të shtrinë… Me motivet e kësaj kënge, mora rrugën tek studentët e ngujuar…
… Në hyrje të godinës, koka prej bronzi e diktatorit… Rreth qafës një litar. Përpjekje për ta ngjitur kokën në katin e dytë… Shumë bronz i derdhur. I rëndë… Në dritare doli Shinasi Rama: Nuk vlen që koka e diktatorit të ngjitet lart! Uleni… Dhe bronzi u përplas në çimento… Lëshoi një tingull të zgjatur… Rënkimi i fundit i Enverit!

Botur në “RD” më 22 shkurt 1991
 

 

hanko mos  shko  neper  varre se te vdekurit  i (qave) ngjalle,  te gjallet  i... ''rrope'' fare..smiley

Brovo Tunizia !!

Ja pra qe ka shprese per vendet me popullsi muslimane

smiley 

 

Tunizia shendrrohet ne nje vend model ne vendet me popullsi muslimane. Kohet e fundit me gjithe presjonet nga radikalet votoi nje kushtetute progresiste e cila i tejkalon dhe kushtetutat perendimore

Te Drejtat e Grave

3. Women’s rights The new constitution also goes further than the American version in explicitly promoting women’s rights, a goal of the now-dormant push to ratify the Equal Rights Amendment. “The State shall commit to protecting women’s achieved rights and seek to support and develop them,” the constitution reads. “The State shall guarantee equal opportunities between men and women in the bearing of all the various responsibilities in all fields.”

The draft version also committed the government to try to balance the number of men and women serving in elected councils, which would far outstrip the current 82-17 split between the two in the U.S. Congress last year. Given thestruggle to reauthorize the Violence Against Women Act in the United States last year, it would seem that Tunisia has American beat there as well. “The state shall the necessary measures to eliminate violence against women,” the constitution guarantees.

 

Te drejtat e Punetoreve

4. Workers’ rights Tunisia’s laborers get a huge boost under the new constitution, particularly in comparison to their American counterparts. Under the terms of the document, the right to form trade unions in guaranteed along with all of the powers that grants laborers — including the ability to strike. Members of the army and security services are the one exception to this rule, while unions and all other political parties and associations are required to reject violence and abide by all areas of the law.

The constitution also promises that all citizens, male and female alike, shall “have the right to adequate working conditions and to a fair wage.” As the debate over raising the minimum wage kicks off anew in the U.S. — and women are still paid far less than their male counterparts for similar jobs — the Tunisian guarantees look almost idyllic.

 

 

............. Shendetesia

2. Health care Health care policy-making in Tunisia’s capital of Tunis has also managed to leapfrog that in Washington as of Monday. “Health is a right for every person,” the document announces, declaring that Tunisia shall “guarantee preventative health care and treatment for every citizen and provide the means necessary to ensure the safety and good quality of health services.” Even as the U.S. begins to implement the Affordable Care Act, and Republican governorsblock the implementation of the portions that expand Medicaid, the new Tunisian constitution promises “free health care for those without support and those with limited income.”

e kallem sot ne bruxel --

 ...stocks are closed today in both New York and Toronto  mgja te dyja jane up sepse JASDAC INDEX  and JPX-NIKKEI-400 are  up  smiley
 

sa me afer, sa me te shtrenguar aq me te forte jemi...sa me teper te prodhojme, edhe gjera me te tjera, me te shumta do te kemi...me e fisku rinine, te kuptojne te rinjte se vete ata do ta zbukurojne jeten. bete ata do te zbukurojne fushat, kodrat, luginat. Do te zhvillojne blegtorine po do te zhvillojne dhe artin dhe kulturen.

Enver Hoxha

Sa me fort godet arbitrariteti i Qeverise ne kolonat e shtetit ligjor dhe demokracise, aq me masivisht dhe fuqishëm bashkohet rinia me PD dhe opoziten e vendit. Sa me shume godet kriza dhe perkeqesimi ne jeten e çdo qytetari, aq me vrusllshem ngrihet rinia per t'i  thene ndal se keqes me bindjen se nuk kemi kohe per te humbur dhe nuk do t'i japim kohe te keqes.

Lulzim Basha

xhenetik?

zene se erdh heretiku me piktura.

smiley

Udhtoj me hijet e natës së vonë
e shoh gishtat tú që mbyllin
fletën e bardhë t’nji jete.

m.c.

fb-sb

Me 20 do tja tundim pushtetin grekut kristaq se e shkatrrun shqiprin kto qelbsira komuniste. Perpar shqipe me Doktorrin.

 pershendetjet me te mira vllazérore té pershendes sdua té pyes se i cilés parti je sepse po shihesh nga fjalét se je Komunist por dua té them separi mos ma perziej Edi Grekun me babén Sali Berisha sepse je gabim thua qé jetoj ne Londer po mos té kishte qené ky Baba Sali ty do ishe né Shqiperi do u kalbeshe dikund ore i mjer qysh ore sju vjen turp te flisni kshtu per nje njeri qe ka dhén mijéra kuntribute per ju ne Nato ju shtihu PD ne OKB , PD ne Asamblen Kombetare PD ne Bankén Boterore PD ne FMN PD ku leshin mbeti ajo partia Socialiste ore i mjer asnj arritje asnj vul nuk e ka PS ik nga ketu e mos um shkruaj palidhje llapa dapa vetém si lopa baglen kur e hedh

 Roft sali berisha njeri me ide evropjane e jo greke si edi rama

Ja dhe nja nje pellembe bore na u shtua sot  mbi gjysem metershin qe e kishim ollredi ne backyard.

Faleminderit Debora!

Po pra , para nje jave pashe sythat qe kishin cel ne peme......me erdhi keq

/ SI SOT NË HISTORI:
/ 18 SHKURT

1953: Jugosllavia ripërtërin marrëveshjen e vitit 1938 me Turqinë për shpërnguljen e shqiptarëve në Turqi - Josip Tito ngarkon Aleksandar Rankoviçin të krijojë shtabin operativ të operacionit famëkeq, ku merrte pjesë dhe Dushan Mugosha - Në periudhën 1953-1966 prej Jugosllavisë në Turqi nëpërmjet dhunës, terrorit, bastisjeve dhe formave të tjera të krijimit të gjendjes së pasigurisë do të shpërngulen në Turqi mbi 415 000 shqiptarë

1945: Forcat shqiptare nën komandën e Mehmet Gradicës sulmojnë në orët e natës ushtrinë jugosllave për të rihapur urën e Pestovës - Luftimet zhvillohen në distanca të vogla dhe në përleshje trup më trup - Në çastet vendimtare në betejë merr pjesë dhe komandant Shaban Palluzha - Forcat shqiptare shkatërrojnë të tri vijat mbrojtëse të armikut - Luftimet e ditëve të fundit shënojnë një bilanc të rëndë për trupat jugosllave me 7654 të vrarë, 5721 të plagosur dhe 6493 robër lufte - Nga kampi jugosllav vijojnë të vijnë përforcime, ndërsa forcat shqiptare numërojnë tashmë rreth 1200 efektivë të keqpajisur, pa mbështetje dhe me prapavijë të asgjësuar nga formacionet terroriste "Brigada III dhe V" të UNÇSH-së

1904: Një forcë prej 20 000 shqiptarësh sulmon në Gjakovë formacionet e ushtrisë turke të komanduara nga Shemsi Pasha - Turqit lënë mbi 200 të vdekur dhe të plagosur në përplasjen e parë, ndërsa 2700 prej tyre përfundojnë nën rrethim - Komanda turke nis përforcime nga Shkupi - Forca të tjera shqiptare mobilizohen në Lumë

/ vargmal.org

1904: Një forcë prej 20 000 shqiptarësh sulmon në Gjakovë formacionet e ushtrisë turke

hmmm, ne fillim te shek XX, numeroheshin gjithsej rreth 250-300 mije shqiptare ne Kosoven aktuale dhe diç me shume se dyfishi ne Shqiperine aktuale. Keshtu qe sikur nuk dalin mire shifrat. Jo per gje, por 100 vjetori i pavaresise kaloi, keshtu qe mund ti rishikojme ca gjera, jo per gje smiley

ala  skeni hape temer per statujen e Skenderbeut me bisht e me oqe jashte ???

Sa i bukur osht Ulqini
lezetlliku osht m’Tiron
e ka thon Mustafa Budini
dhe Myzyri n’Elbason
e ka thon Mustafa Budini
dhe Myzyri n’Elbason

Shume interesante. Mua me pelqyen 4, 7,8. smiley

1, 4, 7 smiley

(ne kete grup skandinav, une paskam hyre pa "vize". Ky nuk eshte flamuri im. Internet tricks???)

 

"A mund të na tregoni një rast që ju ka bërë më shumë përshtypje nga personat që kanë aplikuar, duke ruajtur ndërkohë anonimatin e tij?
Po, është rasti i një intelektuali 44-vjeçar nga Komuna Zharrëz. Ai kur ishte fejuar i kishte kërkuar vajzës që të kryenin akt seksual para se të martohej. Flas për 23 vjet më parë. E fejuara nuk kishte pranuar, duke i thënë që virgjërinë do ia dhuronte natën e parë të martesës. Por atë natë, dhëndri u zhgënjye, pasi ajo nuk ishte e virgjër. Ai e qëllon nusen e tij me pëllëmbë dhe e nxjerr natën nga shtëpia. Që nga ajo kohë, ai nuk pranoi të martohej. Edhe pse mbeti i vetëm (i vdiqën prindërit dhe iu martua e motra), ai nuk u kërkoi të afërmve që të martohej, por erdhi dhe aplikoi në agjencinë tonë." -  si i behet te informohet emigranti per kete rast kaq prekes. mund te shkruaj diçka, jo?

smiley une them e ka pasur fajin sistemi smiley

te shkoje te vizitoje koken , paska probleme mendore

me pelqeu qe nuk u kerkoi te afermve te martohej. me karakter. po ama vet e ka fajin, shkon e perfundon ne agjenci qe i ruajne anonimatin. sa 44 vjeçar ka Komuna Zharrez qe jan beqare me ket histori? 

Keshtu peson kur perjashton komshinjte nga keto muhabete

Hë më,se nuk e kuptoj akoma, unë ?

Eshtë virgjiriteti prone e femrës apo mashkullit ?

Kujt i takonë,më ?

"virgjiriteti eshte prone e femres, e mashkullit dhe e te gjitheve, shoqa Dafne!"

Niveli i lumturise ne vendet e BE.

Hollanda dhe Finlanda vendet me te lumtura t BE ndersa ne fund te tabeles qendrojne Bullgaria dhe Greqia

Grup vdekje i ra Shqiperise ne Euro 2016. "We need a friggin' miracle"

 

Portugalia

Shqiperia

Serbia

Danimarka

Armenia

Grup i forte smiley Cunat e Kosoves te nxjerrin inatin kundra serbeve ato 2 ndeshje. 

Po nderkohe ka plas feste e madhe ne Elbasan, do vij me lujt Ronaldo smiley

Eh Ronaldo, pati ca eksperienca te vecanta "homoerotizmi" ne mes te fushes nga fansat shqiptare

smiley

Ka shume mundesi te dalim pa pike fare kesaj radhe!!  Hiq 3 piket qe do marrim ne Beograd!!

Kam 1kanarine e jap per adaption me gjithe kafaz e ushqim. Ma hoqi trurin me puplat! Can't take it anymore smiley

Piqesmiley

Une s'ta marr dot se mund Te me behet xheloz macoku. smiley

Mashkull a femer?

Mashkull me nje xhufke te koka. Tirona eshte gjynah ta hash, kendon bukur Ana. smiley

O moza, ver ndonje presje gjekundi a ndonje pike, se duket sikur po I thua tiranes qe une kendoj bukur. Hahaha! Edhe tironen eshte gjynah ta hash. smiley

pas komentit Te pjerit e kesaj tendes, me lot po qesh. smiley

Pse s'eshte e vertete? Puna e kenges dmth.smiley

Gjithe ajo Tirone, hame te gjithe nga nje cike. 

Atje Ku s'ka, s'mbarohet. Po c'kusur kam une Te kendoj. smiley

Mos e merr si angari. Ti kendo per qefin tend. Apo s'jane gjithe ato mundesi per talentet muzikore ne TV tani. Pse jo, dhe peshku mund te organizoje ndonje si bicim konkursi: Peshku kengetar.  smiley

Pse ca ka me shume Adele apo Rihana? smiley

Po pra, edhe une njit e njit me Shaqiren. smiley

Mos e luj mo.smiley 

Më sakt pas sqarimeve të tua smiley

jemi praktike ketej. Me 1 fjali ju permblodha te treve - mashkull, gjynah ta hash, dhe kendon bukur smiley

Tek kjo permbledhja qe na bere, ku jam une? smiley

Kujdes, se te vene brrylin kety sa hap a mbyll syte. smiley

Po te thoja kendon bukur Ana. Macoku will love  him.  smiley  ( po I Beja reklame moj) lol. 

smiley prape ti? Macoku im fshihet kur kendoj une.

He mi, se nuk e nxjerr presjen ky celli im. Ana, kendon bukur kanarina. smiley

Ore si i thone kanarines mashkull, kanarini apo kanarinua?

Kanan smiley

Rendesi ka qe fillon me Ksmiley

Kanarin gjyzar. smiley

Gjynafqar thuj, si po i shkojne punet. smiley

smiley shaka, o moza. Po rrofsh se ky humori i sotem do me mbaje mire ca dite.

Come back again smiley

Epo atehere duroi puplat, bej ndonje jastek me to. Shef dhe enderra te bukura, duke mendu prejardhjen e materialit. smiley

Sa mendje të fallocentrikshplarë që keni...
Ju ka kolonizuar patriarkalizmi; nuk arrini të mendoni se nuk ka vetëm femër dhe mashkull, por ka edhe trans...

Lipset menjëherë pakëz kritikë e majtë revolucionare, që t'u mësojë shpellarëve se kategoritë mashkull femër janë të tejkaluara nga kllasa revolucjonare franceze...
[ smiley ]

O Moza, o kinge, ti paske patur edhe kanarinë... Po këndonte të paktën?

E sqaroi një herë... 

kendon bukur Ana. smiley

Ose kanarina e Mozes e ka emrin Ana. Ahaha...

Jo jo  e sqaron Moza më lart; "1 rrugë e tre punë "

Hë more mirë, s'ka nevojë prë t'u zgërlaqur kaq shumë si krimba, sepse ndërsa ishte për përgjigjur Mimoza unë po shkruaja.

E mo qetesohu dhe ti, mos e merr me te perpjete, se fundja te krimbat perfundon cdo gje.

Po bilbilit femer di gje njeri si i thote populli, bilbileshe apo bilbile?

Ca te ka kap sot ty me keto zogjte ?  zoge ja thone smiley

Po gardelines mashkull si I thone? smiley

Po policeve femra si i thone? smiley

Pordhice u thone anej nga Kamza.

Ja keshtu ka lezet smiley

Se shpejti pritet te ndryshohet kodi penal per te gjithe keta felliqesirat qe vejne lufojne ne Siri. Kodi i ri parashtron denime me 10 vite burg per te gjithe shtetasit shqiptare qe luftojne ne territore te huaja si Siria...Une mendoj te vene me tej dhe tju hiqet shtetesia

smiley

Sanxhak, Sjenice 1943. Trupat Alpine te Wermacht duke ju shperndare cigare shqiptareve... lol Ai tipi me skufje ne te majte duket se duhet te kete qene gjyshi i Adolfit te Kosoves smiley

have you ever fu***d on cocaine, nick?  it's nice

i

A. Uncirculated mint condition gold coins from the late 1800's that were buried in the dirt are most likely from a bank robbery of a man that was hanged from a subsequent crime.
 

B. WRONG! MOST likely they were people who refused to comply with the US Government Illegal Gold Grab when the Federal Bank note became legal tender.

 

Irresistibile edhe kesaj here kopshti sekret i D&G:

Once upon a time in Milan Dolce & Gabbana created their very own fairy tale, where models dressed as characters from Domenico Dolce’s and Stefano Gabbana’s imagination populate an enchanted forest which heralds a new aesthetic.

 

To the crystalline notes of Tchaikovsky’s Nut Cracker, a gigantic tree emerged to set the screen of an enchanted forest worthy of the most creative of Tim Burton’s settings. Snow gently fell onto the smoky ground as models dressed as characters from Dolce&Gabbana’s very own fairy tale. Incarnations of enchanted forest critters like owls, foxes and squirrels were represented by naïf felt and fur applications on oversize brocade coats and tunic dresses, while corseted fairies floated on the runway with crystal embroidered accessories acting as fairy dust.

Cudi sa jane perpunuar keta krahasuar vetem me disa vjet me pare, sa me shume elegance dhe stil percjellin! Flm per videon! Une, ne menyre paragjykuese, nuk i ndjek u be kohe.

Tashti sa mbaroi videoja. Shuuuuume e bukur! Rrofsh se u kenaqa! Do ta shikoj prape smiley .

Prego. D&G vertet u be nja 2 vjet qe :1 sfilate me e bukur se tjetra. smiley

Fee po un te dija klasike ty, si na dole edhe ti voltagabbana?

 

Heretik, me aq sa kam mundesi, qemtoj show-t qe me duken më klas, nga c'na ofrohet. Por prape shijet i kam mikse. smiley

Gjetooo,  te hengsha bluzat dhe kemishat, derman!!

Poshte bluzes paska triko leshi.

Pse s'thua ti qe Gjeton e kemi ekuivalentin e kesaj

Filluan me bomba ne vende publike tani dhe te vrasin njerez te pafajshem  smiley

me bythe e paske lexuar lajmin?

mbaroi odiseja me ne fund, mbrrite ne Atdhe..smiley

jo jo, ketu kam qene, ka disa dite. sorry per konfuzionin.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).