“Shpejtësia vret. Askush nuk duhet të paguajë me jetë gabimet. Kur drejtojmë makinën, rrugët i ndajmë dhe me të tjerët, kështu që shpejtësia me të cilën udhëtojmë duhet të lërë hapësirë për gabimet e mundshme.” 

Një spot publicitar nga nje kompani transporti në Zelandën e Re:

 

Përse nuk përdoren në Shqipëri spote të tilla publicitare?

34 Komente

...sepse ne jemi nivel i naaaalt!!!

Lidhet burri per 5 mije leke? - i tha polici shoferit qe kishte vene rripin e sigurise (histori e vertete)

histori e vertet dhe e trishtueshme smiley

Kjo ceshtje nuk ka lidhje fare me barsoletat me police.. spote te tilla publicitare zakonisht financohen nga agjensi joqeveritare.

 

spote te tilla publicitare zakonisht financohen nga agjensi joqeveritare.

Ne US sponsorizohen edhe nga autoritetet lokale.  Bile keto te fundit me shpesh.  

Pyetja jote e ka pergjigjen brenda. Se jemi shqiperi. A ve burri rrip, degjon rendom. Cilet autoritete lokale? Autoritetet tona lokale jane niveli Xhelal Mziut a, ce hap ate bisede.

Autoritetet lokale si term i pergjithshem ose per t'i dalluar nga qeveria federale. 

Ekuivalenca e sponsorizimit te reklamave te NYS per shembull per DWI etj ne Shqiperi jane institucionet e qeverise qendrore.

Shqiperia nuk mund ta shtrengoje rripin e buxhetin kaq shume..sepse s'ka mundesi reale qe ta beje kete! 

Krahasimi tingellon absurd, ne rastin konkret. 

rripin e buxhetin kaq shume

Per hir te diskutimit, ndonje hamendesim sado absurd se sa mund te shkoje nje spot publicitar i tille qe te jepet fillimisht tek TVSH-ja dhe me kismet ne media te tjera me vone? 

Nje shembull nga NY DMV per perdorimin e rripit te sigurimit

http://www.youtube.com/watch?v=RuZoGfq27Xs

Nderkohe sot ne Shqiperi nje tjeter kalimtar humbi jeten. 

kushton shpeshtesia dhe kohezgjatja e transmetimit te tyre..

Ne keto momente qe po dikutohet kjo ceshtje, Shqiperia ka nje  kod rrugor te konsoliduar, ligje te qarta qarkullimi..Keto  ligje nuk respektohen nga qytetaret, sepse policia rrugore nuk eshte e afte te ndeshkoje shkeljet qe i behen ligjit.

Ne vendet e zhvilluara, aty ku ndeshkimi per shkeljet zbatohet me perpikmeri te plote, ndergjegjesimi per te respektuar rregullat e qarkullimit rrugor ka treguar se e ul ndjeshen numrin e aksidenteve .......Shqiperia, nuk eshte ne kete nivel ndergjegjesimi. Si fillim,  ligji  qe te zbatohet kerkon  kontroll dhe deshkim ne rastet e shkeljejeve te tij.
Ne  shumicen e rasteve, shkak per aksident behet nje person i cili shkel rregullat e qarkullimit rrugor me te dyja kembet. Shancet me te medha qe ky person te ndergjegjesohet ne te ardhmen jane kur ai eshte ndeshkuar me ligj, per shkeljen/shkeljet e kryera paraprakisht!

 

Po te pakten keshtu a ka? Kjo eshte papirus - dmth leter e ngjitur ne billboard.

shembujt amerikane jane te mireqene, por ne Shqiperi do duken si zbukurime ........neser, kur te jene ndrequr ca probleme me te thella,  do ti kerkoje vet koha 

edhe une e kam menduar kete

duhet t'i bejne

Kur te jene pergjegjes per pasojat e aksidenteve qe shkaktojne, atehere do te shtrengojne rripin shqiptaret. 

Perse nuk ka ne Shqiperi spote publicitare per trafikimin e qenieve njerezore????

Perse nuk ka dokumentare per jeten e vajzave ne rruge dhe djemve te mbyllur burgjeve me deneime te renda ne shtetet fqinje?

Sepse vendi i dyte pas Gjermanise ne Europe refuzon te njohe realitetin ku jetojne nje pjese dominuese e popullsise. Shaku eshte mendjemadhesia dhe injoranca e fryma totallitare e promovimit te super-Shqiptarit, aka-Rita Ora.

Shqiptaret vazhdojne te fokusohen tek ato pak elemente pozitive ne jeten e tyre, qe gjithashtu po treten, duke mbyllur syte para autoportretit.

po nuk jane aktuale kto ne Shqipri. Aty gjonat funksionojne vaj (ja pyt profilin te ta thote).
Ne mezi presim naj fushate se aty derdhen paret per spot varda...spot per te shtu kujdesin ndaj aksidenteve automobilistike? mos e dhente zoti! kto jane tipike per vendet e pazhvillume, nuk ndodhin kto aty te ne. Folu ca ktyre, o profil!

e vertete eshte nuk ka aksidente rrugore, jgithcka degjojme e lexojme ne lajme eshte thjesht sajim i ca gazetareve te lodhur nga puna...

Ne njeren ane te peshores jane spotet publicitare per te edukuar njerzit, me efekt shpetimin e jeteve.

Ne anen tjeter jane perdet dhe tavolina e kryeministrise qe duhen nderruar pa filluar mire pune qeveria, plus rroga e Jutes per fotot e spitalit.

Por buxheti dhe prioriteti s'mbulojne dot cdo gje, keshtu qe qeveria qit Tahirin duke thene "ndalohet furgoni dhe fustani ne forme bidoni", pastaj pas protestes se shofereve del minisri i LSI-se dhe thote "jo jo, nuk thame furgoni, thame Loni". 

Lind pyetja, po Mjafti me Altin Goxhaj pse s'bejne nje spot publicitar te perbashket tip "Keta mund te ishin kuneterit e baxhanakeve tuaj"? 

un jom qifi

kisha pi i cik ne isha ne qejf

ene mora makinen

s' kom as patent..se baxhanaku osht shef policie

po kur bona aksident se isha pishem...

(fap, kamera bo zoom  out)

(del qifi ne karroc i paralizum komplet)

ngela kshu, ene qifi lsho dy lot

 

Shume mire qe i hoqen.

E dija qe do vite kjo dite!

nuk me besohet!!!!!

Rilindja qeka si frruthi, kur bika i kapka te gjithe

Rono , jane ca gjona qe njeriu nuk i prek dhe nuk i ndjen ne jeten e perditshme sic eshte pershembull rritja ekonomike , reforma ne drejtesi , reforma arsimore etc..etc..domethene duhet pak kohe.por heqja e fugonave nga qarkullimi eshte dicka konkrete qe njeriu e ndjen sapo del nga shtepia , pra eshte dicka e prekshme , mirepo nga ana tjeter 5 mije familjeve shqiptare ju nderprene te ardhurat ditore dhe mujore sepse keta njerez mbanin familjet me buke .Dakord qe Qeveria lehtesoi me shume se 5 mije familje me heqen e fugonave por dua te them qe kjo politike nuk eshte sociale dhe prek direkt familjet e varfera , quhen te varfera sepse mbeshteten vetem ne nje mjet i cili quhet fugon qe te sigurojne te ardhura per familjet e tyre .
Po te kesh lexuar me vemendje VQ ne kete situate do ishte vepruar ndryshe , qeveria ne menyre me te bute dhe jo te menjehereshme duhet te kishte marre masa konkrete qe keta mjete te dilnin nga qarkullimi dhe drejtuesit e tyre te ndihmuar me kredi nga shteti te arrinin te krijonin shoqerite e tyre te transportit dhe me nje liberalizim korrekt dhe te ndershem te tregut mendoj se te gjithe do te dilnin te kenaqur.

Nuk du me i hy diskutimeve per VQ-ne por di me thon ket:

Cfare parametrash do perdori shoqeia shqiptare me qeveris veten? Dmth, rasti i furgonave eshte treguesi me i mire. Ne cdo vend te botes se qytetrume sherbimet licensohen. Licensimi nuk sherben vetem si paradhome e taksimit por dhe si garntaues cilesie. Tashti PD-ja thote leni furgonat te vetregullohen. Problemi eshte se kur mjeti apo shoferi nuk eshte i licensume nuk dime a i ploteson kushtet e paracaktume me ofru at sherbim. Dhe kur nuk i ploteson kushtet, merr ne qafe te pakten 8 persona. Nga ana tjeter jane parametrat e Sudanit te Jugut, Lindjes se Mesme dhe vendeve te Andeve ku pak a shume shoqerite funksionojne me veterregullim. Per menidmin tim, vetrregullim eshte thjeshte nje fjale tjeter per anarki. Pra thelbi eshte, shqiptaret dune te jetojne ne anarki apo jo? Une anarkine nga librat e njof dhe ne libra thuhet se ne anarki jeta e njeriut eshte e varfer, e qelbet dhe e shkurter. Qe eshte e shkurter e deshmojne me se miri njerezit qe kan humb jetet ne aksidentet me furgona te palicensume. 

amon mer se na cmenen, ku e gjeten "fugon" kto? se ene un "furgon" e disha, po meqe e rrespektoj fjalen e Bradit, s'bona zo.

po bone gjithe ate rezyme per Tironen dhe nuk e di akoma qe jabanxhijte i thone Furgona dhe Tironcit i thone fugona ?

fugon meqe verdho, po thu? 

 

Tape shoku ?

jeni bo si inspektora qarkullimi, mer. Ku tape. mer daj? me verdhu osht i llaf qe tironsi e di mo.

Qe ne furgonin per ty, miku im opozitar. smiley

Fillove nga shkenca ti me , po kush ka kohe me shqiptu " r " mor burre smiley
dhe nuk verdho fugoni mor mik por verdho ai qe do me kap fugonin smiley

a-haaa... i bi per shkurt domethon smiley

kuptoj, kuptoj.

e di ca po menoja i dite? thash tani qe qeverine e kemi te mire, s'na metet mo, vecse me punu me shume si popull.

sdi gjo , une s'boj Dengla smiley jam me pushime smiley

Jo, nuk diskutohet qe " vetrregullim" do te thote me shume te vdekur sepse dhe kushtet teknike te fugonave pavaresisht nje tendence pozitive te koheve te fundit jane per faqe te zeze sepse une ketu kam pare qe nje punonjes i kontrollit teknik ti marri leke nje shoferi fugoni qe ta kaloje testin ose nuk e fut fare ne testim makinen, papergjegjshmeria ne kete vend eshte ne nivelet me te larta .

e funit fare.
Me dy femra, i pime ja merr jeten 10 vjecares ne trotuar. Dhe denoje me 7 vjet ket masanej...

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).