404 Komente

Att Magus smiley

Sa per kengen, dje po degjoja kete qe ishte ne kolonen zanore te "Trance." 

Sot kete.

Happy goat day, tha bleta smiley

Ok. smiley

rri tek kjo e sotmja se qenka mire.

stay on these roads, sic thone dhe keta nordiket. smiley

ps.: une jam i vererave te vjetra.

lsi.: bees and goats of all the world, unite!

.....smiley

Minutat e para ishin interesante, meqë biseda ishte e sinqertë dhe e kuptueshme ndryshe nga zhargoni i mbufatur me ngërçe verbale që dëgjohet/lexohet shpesh nëpër mediat shqiptare.

Fee, meqe je romantike dhe profesioniste muziçiste, shife kete se mund te jete interesante: 

http://bizzarrobazar.com/2014/02/08/la-m...

Quello che vedete qui sopra è l’incipit di Tristano e Isotta di Richard Wagner, rappresentato per la prima volta nel 1865 a Monaco. Si tratta del cosiddetto “accordo di Tristano”, che secondo alcuni teorici avrebbe sancito la fine dell’evoluzione musicale occidentale. Perché?

 

Heretik, shume flm per kete link, nuk e di si me paska shpetuar pa e pare, qenka postuar qe me 16 shkurt...smiley

Shyqyr qe e pe, un kujtova se qeke tradhetore edhe ti.

Kape kete si hakmarrje per vuajtjen qe me ke shkaktuar.

hahaha  xhindi xhindi thone pleqte per incidentet e pashpjegueshme qe ndjellin keqkuptime.....si demshperblim po te dergoj kete arien:
 

This touching aria is sung in the third act of Richard Wagner’s well-known opera, Tristan und Isolde, by Tristan.  After becoming gravely injured, Tristan slowly recovers and regains his consciousness.  As he remembers what happened to him and the visions he encountered while passed out, he begins describing them as best as he can.  Though his memories are faint and distant, Tristan struggles to remember, recalling heavenly lights luring him away from the world.  Instead of giving himself to the light, Tristan clung steadfastly to his thoughts of Isolde, keeping his soul and spirit firmly rooted to the physical world.

 

English Translation
Do you think that?
I would do it differently,
but I cannot say it to you.
Where I awoke —
bored I was not;
but where I was staying,
I cannot tell you.
I did not see the sun
nor did I see the country and people:
but what I saw,
I cannot tell you.
I was,
where I have never been,
wherever I go
in the broad realm of
the world overnight.
Only a knowledge
there we own:
a divine understanding
that I forget!
How has it faded from me?
A longing reminder,
I call you,
the new light
of day is driven towards me?
The only thing that stayed with me,
a hot - fervently loved ones,
from death - bliss - horror
guide me towards the light,
its gleamy bright and golden rays,
is you, Isolde, it seems!

Isolde still enraptures me
in Empire of the Sun!
During the shimmer of day
still Isolde!
What tendons!
What trepidation!
To see you,
what a request!
I heard cracking
behind me
already of death
the Gates close:
for now it is
open again,
the sun's rays
beyond it;
with bright eyes shining
must I search the night ---
to look for them ,
to see them;
to find them,
only in 
passing away,
disappearing
Tristan is granted.
Woe!  Now dawn,
pale and anxious,
the day’s
wild desire;
garish and deceptive
its countenance
awakens my brain
to deception and delusion!
Cursed day
with your glare!
Will you continue to wake
my pain?
Will it burn forever,
this light that even at night
keeps me away from her?
Ah, Isolde,
sweet lovely one!
When finally,
when, oh when
will this light,
this light that denies me my happiness,
The light — when will it extinguish?

Nuk te duket si ata librat vetendihmues qe gjoja te mesojne si te perballosh stresin, si te behesh i pasur, si t'i fitosh zemren gruas/burrit qe do etj, etj. qe te gjithe bejne sikur i lexojne, por ama s'ju hyjne ne pune per asgje. 

Ska gje . DANCE smiley

Abba,I had a dream

Winner takes it all

like it w/out links

Keti: rrofsh per linkun tek tema asaj bibit, se paskam emrin aty.

Po muziken po ia kaloj nipit se ai lun videogames gjithe diten. smiley

Rrofsh, fin. smiley s'me hapet ne telefon, e degjoj neser ne pune. T'perqaf.

Stacey Kent - So Nice

Edhe une ty. Kalofsh mire smiley .

Kane qene dite te ngrohta, ky dielli sikur na ben mire per humorin, do te te kishte pelqyer Tirana keto dite. smiley

aaa...të filloj të dridhem me këtë smiley

po pra se na myten mitingjet lol

 

si osht ajo shprehja, "mos boj mitingje, boj dashni" smiley

aaaa...tutto il pomeriggio con loro. grazie!

Tamikrest - Toumast Anlet

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=3XrvpNjNs3c

Kto ritmet mu me duken hipnotizuse

Afrika ngado qe ta moresh , nga funi fare deri ne veri nga jane kto qe knojn kane koret me te bukra, pervec labve smiley

smiley Tani me kapi kureshtja per te pare filmin. 

smiley

per mua, nje gjynaf ta humbesh smiley  (precious)

Me duket se e Kane dhene ketu, keto dite po japin 'Her'. Qejfi ma ka ta shoh, s'e di si do me shkojne punet.

let's hope for the best. Te pakten keni nje diell per zili atje kete dimer. uroj dite (mbasdite) sa me te mire.

thx. thx.

smiley

like

 

booo, e paskesh harruar fare borebardhin..smiley 

 na nje te tjeter , te lashtesmiley, qe e  rizbulova para ndonje muaji....

jo, kisha harruar fare  ''bird of paradise'' , kohe pa e degjuar..smiley

ok, si per te diele po te pershendes edhe une me nje pjese  te bukur  klasike,  por optimiste!smiley

http://youtu.be/mJ_fkw5j-t0

.smiley

Na hutoi krejt smiley...mire e ke, e kish kapur mire demin e folkut per briresh....te del ndonje thinje derisa e con nje kenge deri ne fund, po prape ku e ku me kete avazin e budallit qe s'ka sherim.

Shkrirja ne jazz e melodive popullore eshte goxha interesante dhe ne kete aspekt Elina me pelqente si ne improvizim dhe interpretim. Dhe eshte ok, kur teksti dhe muzika jane pergjegjesi e popullit. Por kur i merr persiper te gjitha dhe behesh kantautor, nuk je me ne luksin e improvizimit. Nese medoemos don ta kompozosh vete kengen, te pakten bashkepuno me nje autor tekstesh, qe edhe vete t'i perkushtohesh me qetesine e duhur notave dhe te sjellesh dicka te mire, jo keshtu, as tinguj, as fjale.

po mendoja qe ndonje hall i madh e kish detyruar te dilte para dynjase me kete palo tekst. mirepo ti thua qe e paska bere vete...well, do jetojme edhe me kete smiley

linku u hap dhe u mbyll ne sekond.
 

ja dhe një tjetër që është ndër më të bukurat e Krajkës

+1 smiley

(me permiresuan humorin 180* ne pritjen e gjate e te merzitshme ne aeroport)

 

gjithe te miret ikin shpejtsmiley

 Monda në cilin planet jetoje në at kohë në Tokë jo besoj?smiley

ne kalendarin shpirteror cdo gje eshte e mundur prizrenarenika smiley

Ah s'më shkoi mendja... "Kalendar shpirtror" !smiley

smiley

 

nderkohe me vika cudi qe s`paska pas shume fansa peshq nje artist i madh si Paco de Lucia!

peshqit e kan menjen me pi qith

o, falemnderit

Per Graven:

ne leme te arre madhe, (ne lem-o), 
shkon xha Cania me cangadhe, 
ta marr nje, ta bej manare, 
ta gjezdis male me male, 
ta ushqej-o me bukevale

Nje " manare e xha Canes" eshte njera prej vajzave te fakirit Cane qe e shoqja e pillte vetem femra.Ama njeres ja kish vene syne dereziu djale qe i thuri kengen.E deshi per manare dge do ja ushqente me " buk- vale( buke kulace me gjalp te tretur deleje e djathe nape) Te kish faj qejfliu emo? Hic gje nuk kerkonte...!

Prap per Graven:

Vete merr ujë në gurrë,
(drudhë, drudhë, moj leshverdha drudhë)
Pse s'e lan linjën kurrë? 
Të dukeç që je pa burrë,
Pse s'e lan linjën fare ?
(drudhë, drudhë, kanakare)
Të dukeç që je beqare

Nuset qe u iknin burrat o per kurbet o azat asqere, mustafa aza, ose redife, linin nuset me te cilat mund te kishin jatakosur vetem nje nate dy a me shume.Ato nuse ishin pre e mezaterve( jo te xhelalit) qe hardalliseshin nga shtalpa e staneve.Dhe qe tu shpetonin atyre ulnin shume shamine deri ke hunda.Nuk lanin shamite sidomos atu qe zbukuronin gushet si cipe bore te atyre nuseve faqe trandafili.Ashtu te dukeshin per te mos u zilepsur.Qejfliu i kendon me ironi drudhes...qe i ka pushtuar gjith ...uxhutin! Kenge te tilla kane qene shperthime dashurishe...!

nuk i lanin leshrat keto sa te kthehej trimi, Grava?

Spiritus, ahere eshte bere dashuri ore ndersa ne modernitet...sex!Si telikoseshin me dashuri perfundonin mbylljen ...me aktin ! Tani si behet akti i quajtur sex...nis sherri...! Keshtu menoj...

e jo o Grava, dashuria me ato kohra ishte molle e ndaluar, aq e rralle ishte.andaj  ne te gjitha kenget labe  i kendojne deshires, dashuria eshte e penguar. ja degjoje sec thote ky grykezeni.http://www.youtube.com/watch?v=oq4tayjzRFQ

Joo, dermen! Te rralles i eshte kenduar jo radhikose ...!

foli o grava foli s'e nuk dëgjon laneti smiley

Bele-fleur, e di si i tha lumeziu djale ?
Mos me nga, mos me dogendis!
Moj dhembe bardha oriz
Se do te ..te lanetis !
Di une si te ...ujdis !

Di këte:

Vito mos më vra me supe,
mos më thuaj ikë tutje,
me flokët e tu mbulomë
në fryntë era në rëntë borë

...ngrohme..!

..." po te them moj " zaberhane , terre terre ..posht e larte ..! "
A po jane perla, jo shaka!

Ante Scriptum: Për Gravën.

E qan ai Arapi i Malit të Çikës. Po thuaj ishalla nuk e ka dëgjuar Belle, se ta jep fët e fët përgjigjen pastaj.

Kavo, fët e fët me ktë përgjigjen e këngës. Hidh linkun e këngës tjetër.

Pusho, do rrëmbej mashanë
dhe një herë po më cingrise
u plake s’ta kam sevdanë
gjithë ditën mu poftise

Dal te ta thom dhe nje fjale
Sa pa me pellcitur xhani
C'me thoshje ker jeshe djale
Kur te mufatej fustani?

hahahahha eh mirë o mirë...

Moj e vogla kumbullore
ku të zuri nata?
- Atje tej në ato shtigje
se më humbi napa.

Eja, eja, të të fus në gji
jo, jo, djalë, se na sheh njeri

po c'kane kaq dhembje e dert keto kenget e dashurise o grava. na coptuan zemren me ato ooo-te  ne fund te cdo vargu. ee thelleza zallit ooo/me nishan mes gushes-ooo smiley

Ofshamat, mor nur, ishin shperthime te dashurive here platonike e here idikike ! Ajo ishte bukuria e koheve, kur natyra ishte shprehese e ngjizjeve te shpirtrave te virgjer.Sot qe te dyja jane ...perflakur kudo!

Uo Grava: 

dy vajza, te dyja labe

(Bule, Persefoni)

vajza shkolle, po luane,

prej gjirokastre, himare,

s'u tremb' tortures gjermane

Kjo eshte elegji per ato te dy heroina te verteta.Me ka treguar nje gjirokastrit qe kish pare me sy aktin makaber.Ne prezence te shqiptareve ( bashkepuntore te nazisteve) u hodhen litarin..! Persefoni edhe e plagosur rende! Mbajten nje qendrim burrash qe i dh...gjith sa po i shifnin.Kane qare burrat e sjelle aty "me to zori"! Per mua, akti i atyre vajzave eshte ne kufite e legjendave...!

''Hanko,mos kalo mbi varre,se te vdekurit i ngjalle;te gjallet i vdiqe fare!"

ja pra qe jemi pellazge si Homeri. keto jane tepke vargje homerike ...

Homeri ka fole ...shqip fare!

 e dime ne po s'e di bota. akademiket tane do merren me poshtersira, s'kane as mend as deshire te nxjerrin te verteten ne shesh!

Tani nxirr stemensmiley

luv it smiley

sweet, this one smiley

Bonsaton fillimisht ` Bro 
beso po na MunGon 
Dhimbjet tua sot pi di 
si ater un kur sjom Kon 
sot pe di se pe Niii 
edhe pe shoh edhe pe sheh 
sa keq ` Liria JeeM 
Drejtsia u Mlu me ReeH 
mos ta nin um ki Muu 
Familjen edhe ShoQninn 
mos ta nin se sbon mu Dorzu 
ket sen dyt e dijm 
see ` BurGi o per Burra `

Kutia Magjike

Të kuptoj i shtrenjti im, të kuptoj, 
Dhe kur nuk shkruan i ke thënë të gjitha, 
Se kumtin sekret në vetminë tënde, 
E ka tradhëtuar mjekrra, mbushur me thinja. 
Nëse një ditë vargjet lotojnë, 
Si syri i një shenjtoreje, kur lutesh përbri, 
Janë mbarsur të virgjëra, me dashurinë hyjnore, 
Si kristale mblidhi dhe futi në gji. 
Kjo kuti magjike mbase në muze do vihet, 
Ku bebëzat e lodhura pikuan lotin, 
Drithërimat e shpirtit aty u fshehën, 
Kështu ka ndodhur qysh me qëmotin!

vendosi me shprese dhe bindje

per Rilindje, per Rilindje 

smiley smiley smiley

ymer o emigrant, vec ymer pac qe na sjell keto kenge

anembane gjemon kembana

Edi Rama, Edi Rama

 

Me pune e kthesa te forta 

sup me sup ne pret Europa

smiley

ja dhe kte:

Un ço ku do vete,
lule moj lule.
Larg e në kurbete,
lule moj lule.
Un ço të të bie,
lule moj lule.
Një degë lajthie,
lule moj lule.
Ta vësh në kutie,
lule moj lule.

Perle, perle, perle! 

Hej, me rob shpie, kush mund e perbuz ket popull! Kush?

me 5-6 llafe perditse e boni monumentin tjetri. iu tha na fal i cik gjithe obelisqeve, se kom pak pune. iu tha gjithe shkrimtareve, grini grini ju, se une kaq kisha, romani mbaroi! ku mos kem njeri, Rono! 

lastonja lozonjare

bo bo bo

po i fus i kafe te forte, Rono. s'me bo gjo kafeina. Isha tu pi birre me humus deri tani. boh, cfare kengesh! 

Varu posht moj Hënë,
hënë moj hënë.
Unë vi po s`më lënë,
hënë moj hënë.
Nëna me babanë,
hënë moj hënë.
Më thon ku ke qënë,
hënë moj hënë.

(4 rreshtat e fundit jane kot, edhe s'i vuna, but whatever. Ai vargu i pare shkaterron cdo kala qe s'e morin dot komunistat. Unbelievably beautiful.)

Gjysm e henes ish e ngrene
Rruga jote prap pasqyre....

Ç`bën moj ti aty përposh,
laj fustan e tim zotë..

Laj fustanin e tim zot,
herë me ujë e herë me lotë.

Herë me ujë e herë me lotë,
bëj durim e s`duroj dot.

- The END -

ps te fala Mandit te Tullave, me gjith 40 milion klicke e Tosun Bac.

'O Sali o baba..

kthehu prap se beme shaka"

...keto jane vargjet e kenges te kenduar nga grupi polifonik i Terbacit pas Rilindjes se Tritolit ne qytetin e Vlores
 

smiley

me cengel te nxorrem, o Kapo. smiley

smiley

dhe ku e gjete, ne Vlore pale.

loool

“Përkeqësimi i situatës nuk e përjashton edhe skenarin e zgjedhjeve te parakohshme”  deklaroj kryetari i PD Lulezim Basha pas deklarates inkurajuse te Arvizut se; Është shumë e qartë që Basha është kryetar i PD-së tani.smiley
 

Ti jete mbushur prej tamami qe eshte ai kryetari- thua? Se ajo e xgjedhjeve perara kohe , po se po !

PD ka propozuar nje projekt ligj qe zgjedhjet te mbahen cdo jave me sistem vajtje ardhje si kampionati i futbollitsmiley

....sikur ndryshe u kendua mo!
" O Sali o katana
Prap zullume te medha?
S'na u ndave o ...satana...!
Ku ke shkuar moj ...dambdha?
Te keshe pune...me te mbedha ?

Grava - kapo = skajshmeri ne vargje.

 

kjo e graves tingellon me mire smiley kapo per pak na beri merak smiley

Alba2265, si i tha ai cobani shokut qe kishin derguar per te mbushur paguret me uje?
Iku e vate ne shtepi tek nusja ai dhe harroi ca hall kishin shket, si salihu qe harroi ca halle kane njerzit e ky po tek qejfi ...karriges..
Na, u cenosem per uje
Ti na shtypje ....furfullake....!

Po u shkojn fjalet e cobanit te gjitheve ketyre horrave politikane qe te ngopur sa nuk ka ku vete, shtypin furfullake gjith diten e Perendise e me shume se mezi nates dhe gjejne nga nje cerek ore kohe te ndersejne miletziun te hahen me shoshoq!

pse te mos bejne kur populli i toleron..

Aman o Alba! Nje fshatarin tim e ryren ne burg se i tha Rrapo Dervishit
" Populli, popla eshte...!" E paska patur mire fare!

Grava, e kam degjuar kete, jo drejtperdrejt, po citonin nje plak te bregut.

C'do me thene "Vito te kam silloine"?

Silloia, i dashur emo, eshte brenga se mos vitua, e shtrenjta e zemres, vuan, torturohet, pse i eshte marre vesh lidhja me te dashurin e saj...Dhe jeten gjith veshtiresi te nje te veje .Dmth lloi- lloi hamendesimesh i vine ne fiqir jaranit te varfer, per vuajtje qe heq vitua, vitoria e tij, sepse emrin mund ta kete ndryshe por e portretizon si vitoren, zogezen e ngjashme me thellenxen gush larushe, qe tjeter kish per burre e tjeter i donte shpirti.Por dhe burri e la te ve me dy jetime..!.Per shkurtim te lloi- lloive i thote silloine...
E cpyet per qejflinjte e ...qejfeve a derbardhe.Tere diten e Perendise...mendja ...ne nje vend!

Gjirokastër moj Shqiponjë
nënë e trimave moj zonjë.

Linde Çeçon me kobure
linde djem e vajza nure.

Ç`burra rriti gjiri yt
dhe me qumësht dhe me dritë.

Kur për ta të marri malli
të gjith të flamuri dalin.

smiley

 

 

Vito te kam silloine

Keta jane virtuoze. Te madherishem.

Kush i njeh t'ua thote, i kam uruar me zemer ne dore. 

marrës - Arian Shehu
kthyes - Perlat Meli
hedhës - Haxhi Isometaj
iso - Adriatik Çenko,Hasan Xhiku,Mevlut Meleqi

JU FALEMINDERIT!

smiley

jam pa fjale... ndoshta ajo sindroma e Stendhalit.

sinqerisht!

hej, nga nena jam nga Luzati une!

kontradiktore jane ata nga nje ane deklarohen greke nga an tjeter ia marrin  labces gjym.http://www.youtube.com/watch?v=D2s6__cLB-c

keto dy anete duken sikur kane lene gjellen ne zjarr e kane dale tek sheshi t'ia marrin kengessmiley

jane leber safi 150%. shiko si kendojne dhe qajne dhe kaq, kaq!smiley

keta qe ke nxjerr ti Alba 2265,   nuk hyjne te kontradiktoret...  keta jane  puro shqiptare dhe  nuk e vene kurre ne dyshim!!   urdho: Kosova ime kendojne  dhe duan bashkim kombetar!.smiley

Phil Collins - In The Air Tonight - YouTube

Phil Collins - Another Day In Paradise     

hunda jote si qiri tretur e pashuaro

aman se ma dogje xhano vajz e pamartuaro

mjekra jote grop e bardhe si filxhan i shkruaro

aman se me dogje xhane vajze e pa martuaro

cicat e tua me maje me vran e me shuano

aman se ma dogje xhane vajz e pamartuaro
 

smiley

 

si s'me ftove moj nje nate moj thellenx e bukur o

do vij' e do hikja prape moj thellenx e bukur o

ne gjirokastritet veç perla nxjerrim Em smiley

Grupi Ergjeria meriton nje monument. Jam shume serioz ne kete. 

Virtuoziteti dhe profesionalizmi i tyre eshte i rralle!

Ata jane antidota e vertete e tallavase jargavece.

Nderim pa fund Arjan Shehut!

tallavaja eshte skorie qe shpresoj te eliminohet me kohen!

Cimo kto kane nja dy kenge tek Anthology Of World Music: Music From Albania qe jane PERLA. Njera quhet "Qerbela", kenge bejtashinjshe per betejen e famshme. Ka nje varg qe thote: "shpien foshnjat-o per uje zdurojn dot, i ka marre etja shume qajne me lot". E kam kekru ket kengen ne youtube por nuk gjendet. Amazon po thot qe dhe nji kopje ka ne magazine! Gjithsesi nje kopje e ke gati.

perle

smalin/musanin

1... 2... 3... 4... 5... 6... 7... etj. etj.

UFFFFF   The Real Tuesday Weld - The Ugly and the Beautiful

 

http://www.youtube.com/watch?v=Yk5SYrpWahk

 

Well after all that we've been through
Would you still call this love baby?
Cause love's the only proof
That the ugly could be beautiful
God knows i'm feeling spent
Though i've still got my money honey
Money's the revenge
Of the ugly on the beautiful

Well the drugs just ain't enough
Though i like the way they made us crazy
But love's the only drug
It turns the ugly into beautiful
And i can't tell you why
I'm still so much afraid of dying
Dying reconciles
The ugly with the beautiful

Though we've been burned by it
Let's still believe in love
Cause love's the greatest gift
Of the ugly to the beautiful

Merci doooookso.

 Meqe jemi te dashnia shi sa bukur i knon dashnise ky :Big Hard Sun  Indio

http://www.youtube.com/watch?v=VsMBDlSb8GA

 

 

When I walk beside her
I am the better man
when i look to leave her
I always stagger back again

Once I built an ivory tower
so I could worship from above
when I climb down to be set free
she took me in again

There's a big
a big hard sun
beating on the big people
in the big hard world

When she comes to greet me
she is mercy at my feet
I see her inner charm
she just throws it back at me

Once I dug an early grave
to find a better land
she just smiled and laughed at me
and took her rules back again

There's a big
a big hard sun
beating on the big people
in the big hard world

There's a big
a big hard sun
beating on the big people
in the big hard world

When I go to cross that river
she is comfort by my side
when I try to understand
she just opens up her hands

There's a big
a big hard sun
beating on the big people
in the big hard world

Once I stood to lose her
and I saw what i had done
bowed down and threw away the hours
of her garden and her sun

So I tried to warn her
I turned to see her weep
40 days and 40 nights
and its still coming down on me

There's a big
a big hard sun
beating on the big people
in the big hard world

There's a big
a big hard sun
beating on the big people
in the big hard world

There's a big
a big hard sun
beating on the big people
in the big hard world

smiley eshte shume e bukur kjo kenga, e kam degjuar shpesh. smiley

Kjo bashke me Society Jane kolone zanore e into the wild, film shuuume i bukur. Dhe kenget i ka yll. Me duket se jane te eddi veder te gjitha.

aha eshte ai filmi me Aleksandrin qe shkon ne Alaske...e mbaj mend shume turbull, c'ma kujtove heren e pare dhe te vetme qe e pashe me zuri gjumi ne kinema Imperial, se filloi ne 11 te nates (ne fakt ndikonin dhe skenat e shumta me Alksandrin solo) dhe une dhe pse isha e lodhur shkova vetem te mos i prish qejfin ca miqve qe ma kishin lavderuar dhe me kishin ftuar, por qe sakrifica me shkoi dem, se u duk si shperfillje dhe pothuajse u ofenduan. . Kismet do ta rishikoj. smiley

mjeshtri.

Falemnderit! smiley Kisha kohe pa degjuar gje te tille dhe jam akoma vetem te minuta e peste...

Trëndafil që ri në portë, (more trëndafil)
buza mjaltë të buroftë,
shkojnë djemtë e kthejnë sytë,
se ti ke gjith bukuritë,
vi dhe unë se më merr malli,
të të them ca këng behari,
kam një ëndërr të florinjtë,
nuk pres dot as Maj, as Prillë,
të të flas për dashurinë, more trënda-ja-fil...

vajz e bukur o,
pa dil te te sho,
moj katina nina nina,
vajz e dashur o

e pa dil ne penxher,
te te sho nje her,
moj katina nina nina,
zemeren ma mer,

e hajde se nata shkon,
hena tingellon,
moj katina nina nina,
eja pse vonon,

e bukuri e shkret,
dashuria vret,
moj katina nina nina,
me goj pse sme flet...

Ske faj , u be per mall smiley

Kot flet, se konget labe nuk I pelqe.
Per shum arsye smiley

Neper shkembinj te Havarit........ ( per Belulin)
Tek prit Gjoleka me ceta
Hordhit e halldup Sulltanit
Kanal celi...pistoleta
Ku nuk shkelte gjeraqina
Lidhur mezit me litar
Dor e Labit vuri mina
Hap per buke goxha kanal
Hero per lufte e per pune
U be "Difja Laberi
Flamurtare ne cdo furtune
Lavdi e permbi ...Lavdi

Per emon...
Tek panja me tre qivure
Aman mike, aman o nure
Me thane, qe mu semure
Ate castin kur me thane
Drejt e sosa ne dyqane
Tre para bleva zhivane
Te helmohesh, por s'me lane
..........

Gjitone, e zeza gjitone
Sapo vete e zbukurone
Dhe me vetull na shajtove
Ato vetullat e tua
Si qiri me treten mua
Me zverdh e me bene ftua
Te gjej derman do pres ne krua
Kur te vish te pjekesh ma
Do te them fjalet qe dua...

ç'esht' hata mor ç'esht' hatà,grava gjer' ne sabàsmiley

A Man In His Life

by Yehuda Amichai

 

A man doesn't have time in his life
to have time for everything.
He doesn't have seasons enough to have
a season for every purpose. Ecclesiastes
Was wrong about that.

A man needs to love and to hate at the same moment,
to laugh and cry with the same eyes,
with the same hands to throw stones and to gather them,
to make love in war and war in love.
And to hate and forgive and remember and forget,
to arrange and confuse, to eat and to digest
what history
takes years and years to do.

A man doesn't have time.
When he loses he seeks, when he finds
he forgets, when he forgets he loves, when he loves
he begins to forget
.

And his soul is seasoned, his soul
is very professional.
Only his body remains forever
an amateur. It tries and it misses,
gets muddled, doesn't learn a thing,
drunk and blind in its pleasures
and its pains.

He will die as figs die in autumn,
Shriveled and full of himself and sweet,
the leaves growing dry on the ground,
the bare branches pointing to the place
where there's time for everything.

.......

Ca ka bo vaki me youtube??

 

500 Internal Server Error

Sorry, something went wrong.

A team of highly trained monkeys has been dispatched to deal with this situation.

If you see them, show them this information:
AB38WEMNuAkgpi4OooRR4ZakgXfLXVXdTeLpY_JnbDmu3jfDbWoTo1_9FEyd REIWQtlvJVP_oOVtcYCFdML3u40xtlGKAygqmqcPsO1Fdcwrnih53boA7hQO 0jaRjKNvkXMOxaJOlUKsvT9o7k-qtd5L1aUQReU8oPbi2_5PVM3Ni97E_rht yH1xDgi0LV2TNuPtik1ObFWOe41fAmJOugWh5JSk_pqKQML4fAX3GreLc2Ms NxIV9Ej_Fm6k0m9pcJ9wLoEWh-OHMnHIDrGGGUv6hLnv7lxNeNNWMxrMX558

?

Every time I look into your loving eyes,
I see love that money just can't buy.
One look from you I drift away,
I pray that you are here to stay.

Anything you want, you got it,
Anything you need, you got it.
Anything at all, you got it, Baby.

......

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).