Fotografi i njohur Ferdinando Scianna ishte këto ditë në një aktivitet në Tiranë.

Për herë të parë fotografi italian mbërriti në Shqipëri gjatë periudhës së regjimit komunist në vitin 1984, përvojë që sot ka lënë një arkiv tepër të çmuar të dokumentimit të Shqipërisë komuniste, të parë nga një sy kritik dhe i stërvitur mirë i një fotografi profesionist. Më pas për llogari të agjencisë Magnum, Scianna fiksoi në foto edhe eksodin e parë të shqiptarëve në vitin 1991. Këtë herë vjen në kuadër të “Ditëve të fotografisë italiane në Tiranë”,  një projekt i organizuar nga një kompani shqiptare e fotografisë në bashkëpunim me Insitutin Italian të Kulturës.

181 Komente

Keto foto flasin me shume se dhjetera libra qe do shkruheshin per te treguar komunizmin ne Shqiperi.

Dicitura e ketyre fotove duhet te jete: mireserdhet ne atdheun e mjerimit. Dhurate nga commis.

ueeee, foto 12 eshte te plazhi i ri ne Vlore... njoha direkt nja 3-4 veta,  Fredi,  Mondi............. mund te isha dhe une aty..smiley

Belulo, sa Fredi e Mondi ka Shqiperia ehu smiley gati gjysma e shqiptarve quhen Fredi e Mondi smiley

ajo foto e plazhit madheshtore

Bobo do çmenden enveristët! Bëni shkëputje pra mo! Siç bëtë shkëputje nga PO para 100 vjetësh. lol smiley You can do it! 

100 here I kena pa keto fotot mo. T'gjitha versionet me t'mundshme. Populli ka bo paqe me 'veten', ka move para. 

ore, po ky  ''muzeu Ateist''  ku ka qene..?

ne shkoder ka qene Belul aga.

 

faleminderit!

po cfare ekspozohej ne nje muze te tille...  apo foto me prifterinj katolike  qe kishin fshehur arme  te altari  i kishes..smiley

foto me armet po e po, por pas altarit behej edhe falja e mekateve, kupton ti.

Tallu tallu ti .Spiritus .Po ka fakte te pakundershtueshme qe as z.Belul qe ka njohur muzete , nuk mund ti dije !

Ne Shatrivac te Hocishtit ,Prifti kishte vene nje alamet Guri te shenjte qe pasi ferkoheshin Grate qe nuk pillnin  i mbante nje nate me lutje dhe pas tre muaj barseshin .Ka pase dhe binjake aq te forte e kishin Lutjen Prufterijete !

Ore po prufteresha pse nuk ka pase ? Apo ka ne Itali ?

Ky eshte komplot! Vallai dun me i lujt menc Enveristet.smiley

Nje italian tjeter ka thene qe Shqiperia nuk ishte komunizem por psikiatri pasi ndertoheshin bunkiere kur populli nuk kishte per te ngrene. Italianet jane te vetmit fqinje qe nuk na urrejne ngaqe bejme idiotizma por ju vjen keq per ne.

kurse per grekt kam nigju (nga nji greke) qe na urrejne se iu kujtojme c'kane qen vet para ca dekadave. smiley

 

Ne ate kohe ne Kosovaret ne Jugosllavi enderonim per Shqiperin komuniste dhe kishim dashuri per Enverin dhe radio televizorin shqiptare smiley

na sakrifikoi partia komuniste per juve tradhtaret qe bete kombetare tjeter futbolli sot. 

ishim si minjte e laboratorit qe i sakrifikojne per te provuar ilaçet qe sherojne njerzit. 

ti kurrsesi nuk ke qene nje mi laboratori, nuk ma ha mendja...  do vdesesh inferior o profil po thirri mendjes.. smiley

por para altarit  e paguan shtrenjte  keta prifterinjte, ne fakt..     nuk e kam kuptuar pse regjimi,  nga  te gjitha dogmat  fetare dhe kleri  ne Shqiperi,  prifterinjte katolike  i kishte   dobesi te vecante.. ne altar,  dmth ne litar!smiley     

cudi, sa shume ngjajne fjalet altar dhe litar..smiley

Paske pervoje i nderuarBelul.. Mos e perserit shume se do te marrin per deshmitar smiley

fotot e kesaj prurje i pashe tek Mapo, para se te vinte ketu...e moshuara qe po freskohet me arançate, gjyshi dhe mbesa, ushtari ne plazh, 4,12 edhe tjetra nga Vl,16,23 ...ata te dy qe i ka zene gjumi mbi koke te njeri tjetrit (  shume e ndjere ajo foto) ..te gjtha keto e ca portrete te tjera njerezish  te lene shume mbresa!

Mjerim dhe vetem mjerim. 

me kujtohet, cdo fundave me kontrollonte mami per morrat. aq mjerim ekzistonte, ne lagje, ne shkolle kudo, papasterti, spiunllek, morracakizem, dmth komunizem. morrat e tjetrit ishin njekohesisht morat e mi.

imagjino, ca shoke te mire, me kujtohet kishin edhe kerpusha dhe pleshta. jete qeni.

prandaj sot, duhet ta leme pas utopine komuniste dhe te adoptojme kapitalizmin. kapitalizmi te ben te lire.

 

tani s'ke morra po as shoke.

televizorin dhe kompjuterin ke shoket me te mire te jetes.

ps: si dhe kapitalizmi nuk te ben te lire, po te ben te jetosh VETEM.

se ne fakt athere kishe... c ja fut kot!

atehere vinte komshiiu si per te pire nje kafe dhe robi bente gjasme sikur nuk e dinte qe ai nuk vinte per kafe, por per te marre vesh ndonje lajm te ri mbi te cilin te spekulonte dhe te ndertonte spiunllekun e vet.

komunizmi diktatorial shqiptar, sikunder edhe ne shume vende te tjera, pervec mizerjes qe ndahej nga pjesa me e madhe e popullsise (meqe nje kaste vetkrijohet ne cdo sistem) ndante edhe pisllekun e te shpifurit, meqe spiunlleku ne vetvete nuk mjaftonte per te bere sensacion tek eproret.

dhe kur te behej gjyqi, ne lagje apo ne nivele me te larta, citimet ishin te tipit: "filani referoi se ti ke thene keshtu" "filani referoi se je degjuar te flasesh mbi mungesen e preshit" "fisteku referoi se je ankuar per censuren tek blogu" etj etj.

 

M'pelqe!

Dakort me ty deri aty ku thu se utopia kthehet shpejt ne disutopia.

Ne fakt komunizmi e fashizmi ka shkaterru aftesine e mendimit ne dicka me te mire. 

Jemi ku jemi dhe neoliberalizmi mbretro kudo.

vecse nese historia na meso dicka esht pikerisht qe t'jemi gjithmone te kujdesshem per pretendimet e pagabueshmenise se dokrinave.

gjithmone 1 doze e shendetshme skepticizmi.

shiko mos u keqkupto, une nuk po mbroj komunizmin. e verteta vetem me intereson. 

por qe te arrijme te kjo, duhet sinqeritet ne diskutim nga te gjitha palet.

dmth kur jeton keq mos thuash jetoj mire. dhe as mos nisesh nga, sot nuk jetoj mire vertet, por jetoj me mire se dje, ose jetoja me keq perpara, pra jeton sot me mire se perpara.

vete italianet E NDERGJEGJSHEM dhe te sinqerte me veten, qahen nga jeta qe bejne dhe qaheshin qe ne kohen e ketyre fotove tona. ndersa ata femijet te ato fotot atje (ku duken dy te tille te perqafuar) ishin te lumtur sentimentalisht, megjithese te varfer. ishin pra me te varfer nga italiani, por jetonin me te lumtur se ai.

gomarlliqet e komunizmit shqiptar ishin te parrullat prapagandistike neper pallate (qe duket neper foto). ideollogjia dhe prapaganda ne ekstremin me te larte. si dhe sistemi vete i importuar dhe qe nuk mund te aplikohej tek njerez si ne. por edhe ky qe po bejme sot, eshte po sistem i importuar, dhe qe nuk do funksionoje tek populli yne. 

ndersa neve per te qene te lumtur, na duhet nje sistem i yni, dmth qe ta shpikim vete (siç kishim dikur Kanunin). sistem ne lidhje me karakteristikat tona si popull.

po nejse se nuk di sa ti kupton nga sa po them. 

e di shume mire cfare po thua.

por ti kur pretendon te "importosh" nje sistem te pershtatur, doemos me parpara implikon se e di se ne cfare populli e aplikon.

sidosi ky i yti sikunder ai i shume te tjereve eshte nje pohim i diteve te sotme. post ngjarje, duke pare ne retrospektive "historine".

O Rozar sot nuk na vijne komshinjte per kafe te na spiunojne per shtetin, sot shteti na fut duart neper email e na pergjojne telefonatat...  Ti paske qene armik i rrezikshme mesa duket dhe te paska rene fati i keqe qe ke jetuar mes komshinjve fuksa. Tani edhe te jesh armik i shtetit edhe mos te te spiunojne sikur nuk shkon.. Njesoj si pershembull te jesh imam i nje xhamie ne milano e mos te te pergjohen telefonatat.. smiley

hahaha po pse ti femijet nuk i kontrrollon per morra sot? Apo kane ndryshuar kohet sot i kontrrollojme per shenja gjelperash ne krah se mos marrin dozen? 

imagjino pershembull qe ti ende nuk e di qe kapitalizmi kemi 23 vjet e kusur qe e kemi adaptuar ne Shqiperi e ti ende flet per morrat e komunizmit.. Nuk je rast i vecante jo,jane disa kokra te tjere ketu qe ende shkruajne me mendet e 91.. Eshte ngecje ores ky muhabet, ngec ora e nuk ka bateri qe i leviz akrepat.. smiley

pa me thuaj nje rast ku ke aplikuar dhe si eshte aplikuar kapitalizmi?

ti ne fakt kesaj pyetje nuk di ti pergjigjesh, sepse tek e funidt nuk e di se cfare eshte apo c do me thene kapitalizem, apo ekonomi tregu. liri levizje liri veprimi, liri fjale. 

njerezit si ty duan padrona mbi vete, nje bari per delet, pra. dhe kur nuk mjafton zoti, ndertojne nje shtet totalitar.

po kemi 23 vjet qe e kemi aplikuar duke filluar qe nga sistemi energjitik e deri tek ai bujqesor.. Ti ku ke qene keto vite? smiley  Tani qe u sqarove per kete muhabetin e morrave, dua te them qe une me kapitalizmin nuk kam problem, perkundrazi eshte sistem shume efikas ku njerezit trajtohen dhe vleresohen sipas merites shumicen e rasteve.. Por, fatkeqesisht nuk eshte zgjidhja e te gjitha problemve dhe nuk eshte per te gjithe njerezit.. Pershembull sharlataneve nuk u ben derman as komunizmi dhe as kapitalizmi. smiley

 

Po e kemi thene gjithnje se ju komunistet ne Shqiperi nuk eshte se e kishit shume me ideologjine, ju ne fakt mbroni kasten dhe privilegjet, aq sa ju kishin rene. Humbisni kohen e arte kur spiunonit te tjeret sidomos.

dmth fakti se ti ke degjuar se ne sistemin energjitik (cmdth sistem energjitik, njehere?) eshte aplikuar "kapitalizmi", e ben kete nje fakt? kjo qe thua ti tek e shumta eshte nje opinion... i gabuar. madje nje dije popullore, debilizem masiv, sic ishte ajo qe me te hequr Saliun do te rilindim. 

ne ate nivel je edhe ti. smiley

 

ne fakt me kishte dhene fjalen per nje tender... po mesa duket nuk behet me.

Sikur ta dija! 

Sikur te na kishte ngecur ora do ishte mire, po ne shqiptaret driteshkurter mbetem gjithmone. Te kishim qene me koshiente se cdo te thote komunizem, duhet ta dinim se pasojat e tij nuk do hiqen per dekada dhe do te ishim treguar me te kujdesshem ne aplikimin e kapitalizmit dhe demokracise liberale. Shqiptaret kujtuan se hoqen zvarre Enverin dhe mbaroi cdo gje, kur ja fap enveristet vazhdojne te neperkembin edhe sot shqiptaret.

Shqiperia per tu ndare nga komunizmi kishte vetem nje rruge, ate te Gjermanise per tu ndare nga nazizmi. Nuk e beme dot.

interesant qe e permend gjermanine politico.. Alastair Campell eshte keshillusi i Rames per iniciativen e re per promovimin e Shqiperise.. Ai tha qe Shqiperia duhet te ndjek shembullin e Gjermanise si nje shembull i shkelqyher i transformit te imazhit qe beri Gjermania.. 

 

Po dhe kete do ta beje vellai i Erion Velise, e kupton ti sesa imazh te ndryshuar do te kemi? Edhe parate per imazhin i njollosim, duke ja u dhene vellezerve te ministrave.

Per imazhin po punon edhe crown agents, qe ka fallsifikuar dokumentat ne dogane. Roja qe duhet te ruaje, i bie, vjedh i pari.

Cambell merr nji ato para se as nuk ja ka idene se cfare eshte Shqiperia, prandaj flet per Gjermani. Ne Gjermani nuk ke te bijte e Hitlerit a Himmlerit ne qeveri dhe qe dalin me portretin e diktatorit ne ceremoni zyrtare.

per korrektesi crown agents nuk ka fallsifikuar dokumenta por firma qe fitoi tenderin per makinat e saj.. ku dhe fallsifikimi nuk qendron pasi Shqiperia nuk eshte ne BE dhe ndotja e makinave nuk aplikohen njesoj ne Shqiperi.. kshu qe take it easy politico.. bota eshte e bukur dhe me ngjyra.

p.s. ne fakt ne Gjermani kancelare eshte dikush qe ka qene ne rinine e saj me "The Hitler Youth" ne Gjermani  .. smiley

Per korrektesi eshte fiks crown agents qe ka fallsifikuar dokumentat dhe po te lejoheshin ne ato parametra ndotes, nuk kishin fallsifikuar dokumentat dhe perseri per korrektesi prokuroria ka filluar hetimet.

Merkel, s'ka qene kurre ne hitler youth, bej naj gugllim se je gabim. Ta ka kap veshi keq.

Jo or jo, se qenke kokmushke.. crown agents ka blere makinat me tender te rregullt e ata qe ja kane shit makinat kane vene shifra te ulta te ndotjes se makinave.. crown agents ne kete rast eshte mashtruar! 

Merkel ka qene ne hitler youth, ndersa babai i saj ka qene nga te pakte gjermane qe ka eshte arratisur nga Gjermania Perendimore ne ate Lindore dhe ka qene informator i Stasit..  Po i ka kaluar Gjermania keto nuk jane si Saliu qe germon per bijte e eterve.. smiley

Kur shkruajta per mjerim kisha parasysh fotografine e njerezve qe ngjiten siper anijes, dieten tejet te varfer, por edhe spiunllekun si pjese e mentalitetit paranojak. Persa i perket papastertise, nuk besoj se Shqiperia e sotme eshte ne nje grade me te larte meqenese shendetesia publike ka humbur pergjegjesi ne parandalimin e semundjeve qe vijne si pasoje e mungeses se higjenes (etj.). Gjithashtu, ne Kapitalizem nuk eshte se jane pakesuar 'morrat'; madje jane shtuar. Prandaj, krahasimet siperfaqesore mes ketyre sistemeve jane paksa te padobishme, per mendimin tim modest.  

P.S. Mjerim per t'u shqetesuar ke sa te duash sot...

falemnderit, italian! smiley

 

Nuk ka faj Altini qe organizo protesta kunder ringjalljes se qoftelargut! 

Si thote ajo me siper: Mjerim dhe vetem Mjerim smiley

gjej sens poetik migjenian aty.

Ajo ke foto 25 duket se ka bo nje xhest politik ndaj m-l.smiley

ka qene nji nga kto intervistat e shumta para se t'binte regjimi me nja 2-3 pensionista, prej atyne qe hanin bar po nuk dorzonin idealet. Nji gazetar italion. Dhe i thoshte ky breshkaxhiu: regjimi ju la te varfer, ju solli vuajtje...
Jo mer, po ku kishte perendi qe u mushte menien atyne...as droga mo e forte nuk e bo ate fare efekti.
Jo thoshin, vendi u lulezua, jo rruget, spitalet, zhvillimi...(paralel me ket, ai italioni jepte karrocat me kuaj zdroms duke ec ne tiron, rob qe e kishin lekuren njit me kockat e ftyres...femra qe punonin me shata neper ara).
- Po kto qe po braktisin vendin, e pyste ky? 
- Po dun me dal jashte, thoshin kto kokbardhet. Do dalin dhe do kthehen kur ta kuptojne sa keq eshte...
- si, si, e pyste ky italioni duke mos i besu vesheve te vet, do jete me keq se ktu?

stoike me rob shpie, stoike deri ne vdekje

Kerkuesit (virtuale) shqipo po edhe me gjere po humbin nje rast te arte per studime socio-psikologjie, sic jane bere per holokaustin, apo eksperimente tjera te vogla (dhe artificiale). Dmth si robi ndikohet nga te tjere rob perqark dhe ambjenti. 

Ja keni bo bene komunizmit o Bredh! O e hudhni o ska! 

regjim juif, e qute komunizmin fordi. 

e forta eshte se zogu, nalmadhnia e tij, desh me i pru hebrejt apo jevrenjt (sinonim me jevgjit si fjale, qe do te thote te ardhur nga egjypti ne fakt) kundrejt nje shume te konsiderueshme parash per çdo vit qe do t'i jepej shqiperise, te formonin shtetin e tyre ne shqiperi.

ndersa enveri qe e quajti zogun satrap dhe tradhtar, na solli ne fuqi sistemin e tyre. pra mendoi me ne bo ne jevrenj. ironi e fatit me duket se i thone kesaj.

Te pakten ishin elegante ne ato vite. smiley

ne kontrollin qe ju be 20 000 mije personave qe zbarkuan ne itali, nuk gjeten asnje me semundje. shkrujti nje gazete italiane bile mbi çudine shqiptare.

shendet ujku i thone ketij. rob te kalitur.

e ke gabim.

nuk vjen nga te qenit te kalitur por nga fakti, i gjitheditur, se zakonisht ata qe emirgrojne jane anetaret me te shendetshem te familjes.

nese i shikon afrikanet, aty tek vendi yt, do te vesh re se jane te gjithe te fuqishem, te gjate, muskuloze. kjo nuk do te thote se te gjithe afrikanet jane te atille. por eshte nje shfaqje e pjesshme, meqe familjet zgjedhin/seleksionojne direkte apo indirekte pjesetaret, meshkujt me te fuqishem sepse ata kane me shume mundesi per te patur sukses. 

çfare kam gabim?

thash vetem qe gjate kontrollit mjeksor qe iu be robve nuk u gjet asnje i semure gje qe i çuditi italianet qe mendonin se nga vend si shqiperia qe jetonte ne pabuksi, do tu shkonin vetem malarike.

ku shef ti gabim ?

pastaj cil dergoi familja me hyp ne vapor duke zgjedhur si me te shendetshmin e saj ? a i sheh fotografite ti se ne ato kohe s'ma ha mendja se ke qene ne moshe per t'u kujtu diçka ?

ke meso-burra tek fotot ne itali. kishte lloj turli moshash atje edhe pleq bile. 

 Parfum Dhe në ato vite luftonin për linjat.

Thuaj ç'te duash por sot njerezit paguajne per pak zbor. 

Fotografi te nje realiteti trondites....Do te kuptoheshin me mire nese do kish ca fotografi te sotme...ne disa fusha te jetes qe jan me keq se ne 1990.

A e gjen ndonje peshk veten tek keto fotografi?

Jo me jo. Prape keto fotot? Seriozisht duhet te hapet nje ministri per restaurimin mendor te te fiksuarve me komunizmin dhe fotot e tij (MRMFK) Tip minitrie Ger Meri sic kishin osmanet per ceshtjet triviale. Se ndryshe kta njerez do ikin per kesh dit per dite nga pak. Shi javes tjeter kur te na vijne te njejtat foto, kete radhe me versionin bardhe e zi dhe mot te vranet. Pas dy javesh te njejtat foto me ca penelate siper tip art deco, e keshtu pafundesisht.

eh sa kollaj falin shqiptaret

te ishte vendosur drejtesia ne 90 sot nuk do na sundonin narkotrafikantet social komuniste

 prandaj jemi kshu si jemi se nuk kemi pasur e as nuk do kemi pergjegjesi qytetare.

Me pergjegjsi qytetare, me ne fund populli nuk e la me Berishen ish komunistin e Tropojes dhe mikun e familjes Hoxha , dhe i Byrose politike  te vidhte votat,  dhe zgjodhi keto qe ti i permende, shume mire! 

Fotot jane shume te bukura, fantastike... Ka lezet asnje "obese" ne foto, jo sot qe i sheh meshkuj e femra si lope te shtrire ne plazh.. smiley 

 

Sa kacurrelsa ka pas mer amon! N' cdo 10 veta 9 ishin kacurrelsa.

E ka pas fajin sapuni m'duket 

po te shohesh statujat e greqise se vjeter ose ato te romes (shko ne londer se muzeun e ke falas per me teper) ashtu jane njerzit e races se BARDHE, me floke me onde ose kaçurrela siç po i thua ti. me floket si tel te drejta jane aziatiket dhe indianet, ndersa me floke si drize jane zezaket. 

edhe bjondet e veriut (nordiket dhe sllavet) qe jane te bardhe te shkartisur me aziatik, e kane qimen te drejte dhe te bute. 

dielli, era dhe deti, ashtu ta ben koken si te ato fotot, ndersa trupin si çelik. 

ndersa sot bota e tere, jeton si mikro-borgjese, tek ushqimi dhe televizori e ka gjet lumturine e jetes. po edhe ketu duket te lexosh pak filozofi qe ta kuptosh se ç'behet. 

qe pastaj mos te duket jetesa, keq perpara dhe mire sot. ndryshe je ne gabim ti me gjithe keta shoket qe po diskutojne ketu, bile dhe çunat e oficerave qe nuk dine si ta mbrojne komunizmin shqiptar dhe duan qe foto te tilla mos tu ekspozohen me se ju vjen turp. 

troç jemi me te BUKUR si njerez (ja kapi syri dhe jardines jo me kot), më të vërtetë, tek ato fotot, sesa sot. qe jemi bere shembelltyre e botes qe na rrethon. lexojme t'gjithe gazeten duke ngrene qofte ose patate dhe na duket jetese persmari.

Profil,

Vandeleur Robinson mendon se jemi me te hershmit e Ballkanit dhe se nuk jemi perzi, ose perzi shume pak. (per vete nuk jam i sigurte)

Por edhe Robinson na karakterizon ne kater grupe te medhej si arkitipe.

Krahasimi i atij ka per baze zogjt, (duhet t' ket qene ornitholog)

1) Eagle men, bijte e shqipes, e te gjitha cilesite qi shkojn me ket kategori

2) Korbin

3) Galen

4)the beautiful and elegant magpie (grizhlel) 

Liqen, te mos harrojme edhe ate Socialisten me legen roze dhe ate padhomsin demokrat me kove blu tu u nginj me torten e Pavaresise se Salukut e Bishtukut. Po leni shoket dhemokrat kolege te Kaqit te besojne se Sali bolleku e boni Shqipnin si Njemcja keto 8 vjet. Leni te flene gjume me enderrat qe sjena aq te keqinj sa ai i pari.....e harrojne se fukaralliku e maskaralliku vazhdojne te mbeten tonat.

ka ndryshim maskarralleku me fukarrallekun.. Te jesh fukura nuk eshte turp, por te jesh fukura dhe maskara eshte. Tironci, ne Tirane heren e fundit qe isha me beri pershtypje shume nostalgjia qe kishte lindur nder njerezit per kohet e para 90.. U habita me teper kur shihja qe nostalgjia ishte edhe nder ta qe ishin mire ekonomikisht, por prape se prape u qante syri per nje cik "diktature"..

E katerta me mungojne shoket, kushurinjete, komshinjte…te gjithe kane ndryshuar , jane bere si ujqer..Cuditerisht kam degjuar, se edhe ata kete mendim kane per mua..

 

Nostalgji mund te kishin per Kusherirat Liqen por dashuria per parane eshte sot akoma me e madhe dhe ne Shqiperi duket se po shkaterron gjithshka. Le te shpresojme qe tu kaloje temperatura para mbledhese sa me shpejte. Dashni per diktature une nuk shof ama dashni per anti-shtetin me pash. Gjith ankohen se Tahiri po e shkel me rregulla te forta, po e verteta eshte se aty vetem rregulla e edukate qytetare nuk ka me. e sja prishem ne emigrantet por kane shkateru cdo gje vete keto 23 vjet.

Keto foto mund ti besh shume mire edhe sot rrugve te shqiperise,ose pa ardhur fare,mer tragetin brindisi-vlore e gjen plot tipa qe sikur i ke shvendosur direkt nga 1986 ne 2014!!! Ana tjeter eshte nje rini qe u ben kurs informatike edhe asaj italiane e franceze po te jete nevoja,gjithe diten me cel ne dore i ke,shume e shpjegueshme kjo,edhe ndarja si me thike e manteliteteve dhe klasave shoqerore e ka nje kuptim,ajo qe akoma nuk po arij te kuptoj gjithe keto dite eshte si ka mundesi qe njerez (te gjithe,pa dallime) te cilet jetojne ne nje ambient kaq felliqesire protestonin kunder lendeve kimike ne emer te mbrojtjes se ambientit.

na dhive me ato kurset informatike.

s'ke nje faqe shqiptare te bukur ne net. çfare kursesh te beni juve atje. s'ke nje tekst te shkruar bukur ne shqip, neper gazeta e me gjere. 

nje tabele dyqani nuk dini te beni juve. veç per kafe dhe muhabet jini. 

po ti dhiu si te duash,po keshtu eshte...sa per info,nuk ka nga ato qe thua ti pasi eshte fare pak e perhapur perdorja e internetit per qellime fitimi apo pune.Ne nje vend qe nuk ka as adresa eshte normale.Intenet perdoret per kalimin e kohes dhe per komunikim ne rrjetet sociale, perdoret kudo,ne shpi,lokal,shkolle,ne pune,rruges duke ecur,duke i dhene makines...konkuron denjesisht me pirjen e duhanit.

S'e kuptoj se cfare mund ti beje ca tipa te sikletosen apo sekelldisen duke pare kesi fotosh, sot ne vitin 2014, e duke qitur shkume nga goja te vrapojne per te gjetur paralele dhimbjesh me vitet e sotme, si nje pjerpjekje qesharake per te justifikuar monizmin.

E kuptoj militantizmin (milideleizmin ne fakt) te asaj kohe per Partine e asaj kohe, po ashtu milideleizmin e kesaj kohe per partite e kesaj kohe. Por te turfullosh sot kur shikon fotot e monizmit njesoj sikur po te shajne nga nena/motra? C'e ben valle 'njeriun e vitit 2014' te kete nje qasje te tille alla-familje per monizmin?

Njeheresh, keto foto s'jane sepata me te cilat pd-istet mund te presen koka ps-iste; kjo eshte vecanerisht ironike duke ditur historine 20+ vjecare komuniste (me teser partie) te Berishes. 

Jane thjesht histori e 'ngrire' ne foto, ashtu si cdo fotografi e cdo kohe.

te ishte foto e afte te ngrije historine do e kishim marre vesh me kohe. 

ate qe mundohet te beje gazeta hosteni, tek njera nga fotot, ate ben dhe ky gazetari italian. prapagande quhet kjo.

Por te turfullosh sot kur shikon fotot e monizmit njesoj sikur po te shajne nga nena/motra? C'e ben valle 'njeriun e vitit 2014' te kete nje qasje te tille alla-familje per monizmin? 

eshte fare e thjeshte. madje pergjigjen e gjen edhe tek Platoni, ai i famshmi - meqe ka qene nder te paret qe ka ndertar dhe shpjeguar nje teori te tille. 
une po e citoj Platonin vetem si stimul; jo tekstualisht.
aparatciket identifikohen me sistemin. sistemi ishte ndertuar/dizenjuar ne menyre te tille qe qytetaret te perputheshin dhe identifiloheshin me nje njesi te vetme, qe ishte Partia-Populli-Enveri. Pak a shume si ajo filozifia e trinitetit te krishterimit. Ati biri dhe shpirti i shenjte. Kjo ne Shqiperi u realizua me persuazion, me force, me propagande dhe me trushplarje.  kjo i bente njerzit qe te ndanin me njeri tjetrin si te mirat ashtu edhe te kqijat, mizerjen, varferine, vdekjen (e Enverit) etj. individi identifilohej me komunitetin, me popullin dhe e anasjellta. jo me kot, ne gjyqet komuniste veshtire se gjen  me shumice togfjalesha  te tipit "e drejta e njeriut". mbizoterojne ato si: "populli kerkon", "partia kerkon" "shoket e partise" etj. 
cdo njeri me bindje komuniste, sillej dhe identifikohej me partine, per hir te unitetit. (andaj : edhe bare do hame...). njeriu ishte ne sherbim te partise dhe shtetit, dhe jo e anasjellta.

Rozar, dakort per ate kohe, por e kam fjalen c'i ben sot keta njerez te vazhdojne te identifikohen me monizmin dhe ti perceptojne fotot (apo faktet) e asaj kohe si sharje personale?

Xhibi, nuk e di. Pak a shume mendoj se konsiderohet si njefare krenarie e cartur, trashegim nga i pari.

Prandaj, sikunder miqte e mi edhe une them: se femijeve, niperve e sterniperve te ketyre njerezve do tu vijne ndot nga e shkuara, nese do te mund ta njohin pa shtremberime. (Per ilustrim shiko komentete e para te njefare Jardin sur le cazz tek tema tjeter.)

Po jo mer Xhib se nuk nuk jan te gjithe dashnor te monizmit apo Sali bollekut si ti me shoket e tu.

Nderkohe, exodi shqiptar eshte perfaqesuar ne publik e ster-mbuluar sa osht ba monoton. Keto fotografi jane te verteta por jo joshese apo terheqese per mu si Shqiptar. Eshte njesoj si me me vu film me horror 24 ore ne dite. Ka nevoje njeriu ene per nje ndeshje tenisi a film erotik.

Ajo orgazma e trushkulurve te Salukut se sa keqe kena qene atehere e mos votoni Palloshin na sjell kujtime te hidhura me sa keq kena qen ne koh te zogollit apo gjate Kongresit te Lushnjes.

Po ne kena 23 vjet qe po e menderosim dhemokratikisht o Xhib e ne vend me u fokusu se cdo behet me banden e Saluksave e Shkelzenave prap tu u mor me eksodin jena.

Ti lale, se nuk ma bo zemra me t’thirr me ate emer me thone te drejten mi ndigjo nja dy llafe po deshe.

Si paranteze emni jot permba mbrenda vetes nji paradoks, dhe kam frike se po t’ jesh automaton, jo njeri, ka mundesi qi paradoksi llogjik te shkaktoje shperthim kaptine. Qe t’a morresh vesh tina  nuk ka shoqnim te rrjedhshem midis fjaleve Tironc dhe lebetisje, nuk jane te nji trungu. Ti mund ta vesh pershembull tironc/mallakastriot i lebetit edhe asnjonit nuk do ti cahet trapi per t’padit ty per shembull per shkelje te drejte-pronsie.

Ate menjiane, tashtina kthehemi ke pyetja e llogjikshme e Xhibit edhe citoj;  “Por te turfullosh sot kur shikon fotot e monizmit njesoj sikur po te shajne nga nena/motra? C'e ben valle 'njeriun e vitit 2014' te kete nje qasje te tille alla-familje per monizmin?

Pergjigjja jote, nese mund te quhet e tille, nuk na thot asnjigjo. Tashi ti kundeshton fjalen “disa” si mjet grupimi,  sepse sipas teje nuk qekan te gjithe tifoza te monizmit dhe te Sali bollikut por paska ka nji grup asnjanes ku duhet te perfshish edhe veten tate mendoj??? Se di e kam drejte deri ktu?

Tashi grupimi ne disa nenkuptohet edhe ne fjaline tate apo jo? Disa me monizmin disa me saliun disa asnjanes, e keshtu me radhe, mund te kemi disa pafundsisht. Megjithate fjalia jote nenkupton nji krahasim te qellimshem me periudhen e Salizmit me  monizmin, nuk e di nese perfshi apo jo qeverisjen e meparshme socialiste. Tekst historie fillorje monizmi mbaroi ne 91. Megjithate Xhibi po t’ thote se pavarsisht ndryshimit ne structure ne po qeverisemi nga te njejtat elita /nomeklatura ish komuniste keto 20 vitet e fundit citoj:

“Njeheresh, keto foto s'jane sepata me te cilat pd-istet mund te presen koka ps-iste; kjo eshte vecanerisht ironike duke ditur historine 20+ vjecare komuniste (me teser partie) te Berishes.” 

Masanej me nji kercim akrobati hudhesh dhe thu se kemi njifare lodhje nga eksodi (tem ate kesisojta) dhe se kemi nevoje edhe per tema seksi e tenisi (automaton edhe ktu), ke tema seksi tenisi sa te dush verdall ene lind pyetja pse ti pikerisht ketu).

Lidhja jote shkak-pasoje tashi vjen ne formen e votimeve te fundit se (me sa kuptova una). Eksodi ose cdo gjo e lidhun me ate rregjimin e meparshem u perdor nga Saliu ne zgjedhje me fryksu elektoratin dhe se gjithcka e lidhun me ate te keqe do t’na kthehet ne formen e socilaisteve te ri.

Prandaj dhe ti e kundershto cdo evokim apo permendje me kto ngjarje se sipas rregullit te treshit asociim ai qe perdor armiku im kundra meje mund te perdoret per t’na bo prap keq.

Ktu qendro edhe 1 tjeter pike e mendimit automaton; padyshim edhe nga pikepamja e sotme socialiste do ish mo mire qe te kish nji ndarje jo thjesht fizike me te kalumen, te pakten ne retorike. GPer mo teper ti ke te drejten e si dhe ai tjetri apo cdokush qe mund te kaditoje ne zgjedhje me i mbush mendjen elektoratit se partia qi ti aderon nuk ka t’boje fare me ate lloj perjetese te keqe por perkundrazi...

Oh jo qeka e pamundur sepse Salizmi nuk e lejon. Pse?

Pika e fundit, i drejtohesh Xhibit qeka se e kemi menderos me 23 vjet demokraci kesi pra duhet me u morr me Saliun e Shkelzenin e mos merremi mo me eksodin, sikur te dyja na perjashtokan njona-tjetren. Ne fund te fundit socialistet tashi ne pushtet mund te merren faremire me gjithcka e cilindo, pse atehere justifikimi i kotnasikot qe eksodi te ndaloka ty me u morr me Saliun me Qerimin apo me Kasemin.

     Prapseprap s’jemi aspak te ndricume per ate pytjen fillestare:

“Por te turfullosh sot kur shikon fotot e monizmit njesoj sikur po te shajne nga nena/motra? C'e ben valle 'njeriun e vitit 2014' te kete nje qasje te tille alla-familje per monizmin?

Faleminderit per fleterrufen, tu fillu nga pamja e jashtme e pantallonat kauboj qe padenjesisht ekspozoj si dhe per konfuzionin ideologjik qe vuan kaptina teme te papranueshme nga shume nga ju. E kisha hak se e teprova. 

1.Referimi ....23 vjet...nja dy paragrafe ti qit kot ashtu dhe ndarjen e fajit. Po siduket ti ke lexim vertikal.

2. Eksodi eshte personalizues sepse ndonjoni nga ne mund ta shofi veten aty, e ketu fillon ndarja ne NE dhe ATA, eksoduesit dhe sedentaret, ku sedentaret jane superior dhe sot nuk shohin nonen e motren aty siper. Eshte liria ime te ankohem prap me eksodin ....ne jena tu shku bibiotekave e na del para ftyres videot L'America ene sot e kesaj dite. Liria jote eshte te vesh neser prap fotografi me refugjate sepse nuk jemi ne monizem si dhe une mund te ankohem per propaganden qe me projektohet.

3. Shkak-pasojen lene se ose nuk e njeh ose ke lexu vertikalisht shume informacion mes nesh blogistave e konfuzohesh. Akrobacirat jane te kuptueshme kur perjeton mesazhe te ndryshme nga 26 fotografi. Uniformiteti do ishte absurd.

4. Nese nuk ndahemi NE dhe ATA, do ndjehemi pergjegjes per shume gjera te periudhes 1944-1990, 1990-2013, 2013-2017, dhe nuk do e leme gjithmone fajin kopil.

5. Paternalizmi jot eshte patetik, si i gjith gjithologeve.

Me fal Baba do mundohem te gaboj me pak.

Me fal qe ta them po ca ke shkrujt eshte vetem nonsensical gibberish, mos angazhimi serioz trego dobesi ose pamundsi.

megjithate vari teneqen humba interesin tashi

Mos ...vetem kete mos bej....te humbasesh interesin per mua.... me trishtove...si do guxoj te te pergjigjem me apo te them ndonje nonsensical gibberish..para madherise suaj te pa interesuar????

Po hiqeni fshijeni dhe kete se eshte turp ta lexoje njeri PPU kur shkruan edhe Wilage-bay ...per 'gjojna te medha mer jahu "

nonsensical gibberish smiley ...Po ku mbarojne keto daulle bosh ndonjehere smiley

Diell ua befte per llojshmerine qe peshkoni .Po ama vetem per keto se kushe lexon mermerimen e tij ....obobo ..qe u ben shkas per karakteristiken e tironcit !

megjithate vari teneqen humba interesin tashi smiley Aman mos e humb !

Pambarimisht Drite ua befte te ndruar Admin .Po te pakten kini fituar pervoje te dalloni se cfare perfaqesojne ne keto shprehje Profesorati PPU smiley Edhe sukur Gjembi te na i fshije !

C'e ben valle 'njeriun e vitit 2014' te kete nje qasje te tille alla-familje per monizmin?

Kryesorja duhet te jete, humbja e statusit. Kane pasur nje fare priviliegji ne ate kohe qe i sjell nostalgji.

Tjetra eshte mungesa e nje ekzistence aty ku jane ne mergim. Nuk mund te integrohen ne jeten e vendeve te tyre e shoqerive te tyre, dhe ju mungon ajo fare sigurie qe kishin ne ate kohe. Jane njerez te kallepit "po mos flisje, nuk te ngacmonte njeri"...Kishte elektricitet ne fshatin me te humbur, kishte arsim falas, nuk kishte side etj etj.... dmth "Sindroma e Stocholmit" klasike...

Ja nje tjeter marxist si Xhibi, me kendveshtrimin:  Ne dhe Ata.....

Mungesa e integrimit eshte dukuri universale, krim i kohes, per fat jo gjitheperfshires nese e kupton si koncept ...si ne Shqiperi ashtu edhe ne Kurbet.

1)Bathoristat e Lazaratsit i keni te integruar ne shoqeri ju Shqiptaret patriote?????

2) Ne Greqi kemi te pakten 600 000 Shqiptare ku shume prej tyre kane nderrruar emrat, jane martuar me vendas dhe integruar ne shoqerine Greke. Si edhe ne Amerike shume prej tyre sdun me ia degju emrin Shqiperise fale integrimit. A quhet ky integrim sukses apo deshtim? Ne se keni mendim monist e shihni si sukses me duket.

3) Shumica e atyre qe imigruan ne ato fotografi nuk kishin kurrfare statusi me rregjimin por vetem kujtime te dhimbshme nga vendi MEME. Personalisht besoj se njerezit qe kishin status, nuk e humben por e transformuan nga status politik ne status ekonomik, po ne Shqiperi. Gjithashtu besoj se personat me aktive emigrojne qe eshte humbje e dyfishte, numerikisht vijne nga zona te varfera a te persekutuara, ndonese intelektualet nuk bejne perjashtim

Keto jan gjona te thjeshta por nuk mund te kuptohen nga njerez qe etikojne si komunist ata qe shajne cunin e Sheqeres se i bi pastaj qe Altin Goxhaj eshte dishepulli i te djathtes Shqiptare.

O ti i lebetit,

Me paske bere ca pyetje te veshtira, se une nuk jam perfaqesues i ndonje grupi "ne dhe ata". Shpreha thjesht opinionin per ata qe kane nje nostalgji habitese per rregjimin e mizerjes.

1) Nuk e di. Nuk i du as bathorsit as lazartsit. Ne te semes te vene te tere. Une jam i preokupuar me integrimin e njesitit personal me te vogel nuklear... smiley

2) A jane te lumtur te intgruarit me zgjedhjet e tyre? Po-sukses. Jo-deshtim.

3) Kjo nuk eshte pytje. Plotesisht dakort. smiley

Ne shqiperi nuk ka ekzistuar komunizmi. Nje lloj totalitarizmi po, dhe shume nga ata qe etiketohen si komuniste, jane thjesht viktima te totalitarizmit. I ke ketu ne kete teme... 3-4 syresh, qe nuk mungojne kurre te bejne "aplogjistin e rregjimit te mizerjes" TM

 

Komunizma kur vjen ne pushtet ka gjithmone karakter totalitar...e nuk eshte aq terheqes sa perfytyrohej nga rinia e Pedagogjikes a institutit Nena Mbretereshe.

Ne se mendon se ne Shqiperi ne perjetuam rregjimin me te keq, ke njefare te drejte ne se le menjane Cambodian, psh. Personalisht smund te gjej nje rregjim komunist qe nuk eshte provuar totalitar kur ka ardhur ne pushtet.

Sa per integrimin e njesitit personal ai ndodh gjithmone ne konflikt me tiparet e individualitetit te trasheguar dhe con domosdoshmerisht ne episode palumturia. Ndersa ti e sheh dhe e mat suksesin me lumturine e kam te pamundur te bie dakort me ty se une skam njesi matese te lumturise dhe per mua integrimi nuk con automatikisht ne lumturi, por edhe ne apati dhe depersonalizim.

Vendet me historik emigracioni perjetojne dukurine e brezit te TRETE ku niperit a mbesat kane nje lloj palumturie ne shoqerine ku jane rritur dhe synojne te rikthehen ne rrenjet e te pareve te tyre.

organi komunist dhe receptori demokrat kan qit shtetet me te mira ne bot - skandinavet

Mos e paraqisni socializmin e reformuar si komunizem.

s'ka nevoje fare. i tille eshte. socializem=komunizem=diktature.

Ne se jeton ne Itali, shteti juaj i respektuar do te nderthur gjithmone elemente socialiste sipas kohes e kontekstit edhe kur te djathetet te vijne ne pushtet. Rotacioni ka dicka thelbesisht te domosdoshme: pamundesine e cberjes se reformave te qeverive para-ardhese duke cuar ne stabilitet. Nuk e di kush eshte figura juaj e preferuar e djathte por edhe Thaceri mbijetoji me reforma te majta te trasheguara, qe smundi ti cbeje si donte ose Bill Clintoni deshtoji te fuste reformat e desheruara ne mjekesi per 8 vjet.

Nuk ka asnje figure te djathte ne Itali, aq me pak nje figure te tille qe te meritoje edhe vleresim. Ka qene Montanelli, por fatkeqesisht u harrua edhe nga ata qe e kane patur afer per vite me radhe. 

 

nuk e njeh italine ai, siç ka ketu plot qe diskutojne nga franca pa e njohur ose nga amerika pa e njohur. 

emigrantet shumica nuk kane ndryshuar pamje akoma. e kane si te keto foto lart.

ndersa studentet, dmth mosha e re, nuk jane akoma te integruar. se po te ishin nuk do diskutonin politike te peshku.

Pse, hebrenjte nuk kishin nenshtetesi gjermane? E kishin edhe me te "forte" se nenshtetesia qe ke marre ti, perderisa jetonin prej qindra vitesh ketu.

 

Nenshtetesia qe te eshte dhene mund edhe te te hiqet. smiley

Ja te shikojme cfare do beje Renzie.

Prandaj po iken per lesh Italia. smiley

Ja edhe Obama po ia q* robt Amerikes - po ia fut komunizmin nga brenda. Sa ka vajt billi nga shendetsia? Si tha ajo biba Pelozi, kalojeni njehere juve, pa pastaj do ta shihni... Tamam kale Troje. smiley

-

Megjithate keto i kam me te degjuar sepse nuk merrem me politike. Kam lexuar cik politike kete vitin e fundit sepse me duhej te dukesha si lidhur me politiken, ashtu kisha nje projekt me ca miq, tani drejt perfundimit. 

Meqe ra llafi, kush eshte ky Thaceri, vellai i Hashimit?

Ne cfare gazete te cfare viti ke lexu qe Amerika po shkon per lesh? Amerika duket e stabilizuar, tregu mobiliar, konsumatori, industria.... dhe jo vetem fale Obames, se jane edhe frutat e punes pas-krize te  Bushit te vogel. Obama solli nje fare optimizmi e freskie vizuale por kapitalizmi i ka burimet e rrjedhjet te thella nga ne.

lexo fordin, kapitalisti me i madh anglo-saxon amerikan. qe ne 1920 e ka shkrujt qe amerika po shkon per lesh. 

s'ma ha mendja te kete amerikane te tjere SOT, qe ta dine me mire nga ai. 

Por kur si doli fjala Fordit deri me sot, le te gezojme nja 96 vjet te tjera se sna gje gjo. Veq Dulles i dilte fjala gjithmon.

fordit i ka dale fjala me kohe per ate pune. ndersa ty ndoshta mund te mos te te duket kurre, qe amerika ka shku per lesh.

e gjitha eshte se çfare quante me shkim per lesh fordi dhe çfare nenkuptim ti apo te tjeret si ty, me kete fjale.

pastaj te huajit jane te fundit qe e marrin vesh qe bota ku jetojne ka shku per lesh, se luftojne per gjera te vogla (dmth objektivat e jetes i kane minimale, vetem buke me mbush barkun duan te kene, kur Fordi kerkonte prej jetes, e per rrjedhoje edhe shtetit ku jetonte, diçka me shume se kaq).

nuk ishte pra fare çudi qe shiptaret e morren vesh te fundit, qe perandoria osmane po shkonte per lesh. 

ndersa dulles, qe BRSS shkoi per lesh, i doli fjala rastesisht, se ndryshe nuk kish pse mbeshtetej edhe vete tek ai sistem vlerash. 

Tani po e cum punen tek interpretimi i duhur i Fordit eshte si puna e atij komentuesit me poshte tek fotografia e goces me rroba banjo..njoni shef rrobat e banjos tjetri shef ca po krru.

Kriza eshte e perceptueshme nga shumica dhe con ne sjellje kolektive si psh, kursimi versus investimi, pagimi i kredit kardave versus investimit ne burse, etj. Une nuk jam i huaj me prej vitesh, dhe termi eshte konfuz te pakten ku jetoj une. Fordi ndoshta i doli fjala per kohen e depresionit te madh por jo per rimekembjen mbas luftes se dyte boterore. Njerezit ne pergjithesi kopjojne dhe ndjekin stilin e jeteses se te atyre qe gjejne perpara qe mund te jene diaspore ose te huaj, dhe ne oksident deshira per buke eshte lene mbrapa. 

Perandoria ottomane perpara se te binte po humbte luftera pas lufterash dhe ishte gjeografikisht e kercenuar si dhe Shqiptaret e shkrete asaj kohe skishin burimet e duhura te informacionit. nuk shoh paralelizem.

Do me falesh qe nderhyj i nderuar lebetit por nga deshira sepse te vleresoj si te vetmin Njeri Normal ne kete Gjullurdi Xhibolesh e dava anonimrish qe te 'bejne gjemen ' e me the te thashe nga soi i Tyre me OmGJ pergjithesuese lloj lloj klasifikuesish .

Historikisht desha te shtoj se Ndarja Intelektuale e Sotme te pakten teorike perfaqesohen ne Konceptimin e ndryshimeve si

Deus exmachina ...antikomunistet e te gjitha oreve dhe InteliDjencave qe perfaqesojene

Proces Integrues ..i te gjithe njerzve Normale ku perfshiheni per mua dhe JU

Te paret he per he jane megafone  te propogandes se atyre qe Inicuan kete forme bashkejetese duke e quajtur me Gojen e Berishes ne Shqiperi ...Demokraci !!!! Dhe nuk lene me pa ingranuar ne te edhe nje foto zejtori sa  kemi vujt mer jahu ....duke anashkaluar Faktin qe baballaret e tyre e quajten LOPE dhe i hodhen bar !

Pa njohur  dhe pa kuptuar asnjehere vendin dhe Rrolin e Shqiperise , proceset e saj Historike keta perfaqesojne .teori Nulesh ose bishterij parrullash .Lloi i ketij  me fjamur Italian gjen dhe Xhibole dhe ja kercasin per shtate pal qejfe, "c'kemi nga fshati ' me llogje kavaje duke permend edhe Platonin edhe njesite Nukleare smiley dhe shndrohen ne kullota Politike per Politikot  te  kategorise AG ose te cekuilibruar psikike !

Tek procest Integruese ku fatmiresisht hyn dhe nje pene e qete si Juaja se bashku me gjithe penat e tjera Normale Boterore , shpjegimet gjenden me te arsyeshme dhe me te pranueshme dhe REALISHT dobiprurese ku jane zhvilluar !

Gjithsesi e hapur por jo seriozisht me Lopet e Stalles me perfaqesues minoren Gjemb , Monokoqes dhe Deshet me kembore Razor ...smiley

Flm

Minorja pyet a e ke me vete vazon sot?

Kam dash te them minorenen Gjemb .Me fal se kur thua minore sinonim i detaje duhet te shtosh ( TM Gjembi ) Ke te drejte te ankohesh per te drejten e autorit.

Dmth per minorene JO nuk kerkoj falje ,  sepse nenkuptoj dike qe sapo ka filluar te flase .." O ma hajt me laj b..se e bera k...n " smiley Te ka rene ky fat ketu dhe s'ke ci ben smiley

I nderuari Oidriso,

Si mund te trumbetojne edhe sot parrullat e anti-komunizmes kur Shqiperia eshte pushtuar nga anti-shteti, anarkia e papunesia endemike? Eshte e vetme karte qe familja e Vicidolit di te luaje per te marre pushtetin qofte me aleate te majte si Ilir Meta, apo pavaresisht se kur vje ne pushtet Saluku bohet ene i GJELBERT.

Vetem Qorrat nuk shohin qe Shqiperise nuk i vjen rreziku nga Maks komunisti por nga dis-integrimi social e rrenimi ekonomik ne nje zone gjeografike teper te pasur, me komshinj qe kane pretendime territoriale dhe lakmojne burimet njerezore qe jetojne ne mizerje.

Vet Komunisti me i madh e ka thene qe "ne nje stan me Ujq duhet te ulerish si ata qe te mos te te hane " smiley ose Letrarshe Rrofte Mbreti ..Poshte Mbreti !

Nuk eshte puna as te Komunizmi as tek antikomunizmi qe jane pika Horizonti sa me shume tu afrohesh aq me shume largohen .Problemi edhe per ne shqiptaret eshte shume i MADH .Bota Lidership kerkon qe te kapercehet edhe menderisht ajo forme sitemi Politiko Ekonomik qe kaluam , sepse 100% nuk ka asnje krahasim e mundesi aplikimi .

Ka lene Gjurme ?

Ka lene dhe kryesisht ne denimet e Tepruara qe shoqeria ( Jo Partite )  per mua duhet me Patjeter te Vleresoje kete kategori te demtuarish dhe te beja sa mundet edhe ekonomikisht ti Integroje sipas parimit  " edhe Pauria e Kontit Monte Kristo nuk i ktheu jeten mbrapa "  Fatkeqesisht keta u perpoq ti pervetesonte dhe Arriti si Propogande felliqsira karieriste kryepercaresi Berisha . Ketu vijne nje pjese Ndotesish ose Jargeyt e tij !

Ky lloj belbezakesh futja pordhes e Xhiboles dhe RazOrit , ops me duketet se mba Rozar , jane pjella te marrezise se Kohes .Jane Post dhe Para .Jane Staus , jane Tender , jane Komisariat dhe Shik jane princ Leka smiley Jane Korrupsion dhe Krim ose Jorgan i babasqapit qe perdor tek Infantilet per gjoja 'ua njeh Plaget ' dhe ne anen tjeter " Na ti bubi mos bej Ham ! na dhe ti mace nje Institut mos bej mjau "Por perkohesisht dhe me duket se ka ardhe PAK Koha !

Me pak fjale ketij K..Ori perfitues nuk i mungojne edhe te Huaj si Shm..ti apo ky schiavo  Italise qe kane gjet Fusha te tera me Gjembece per kullote dhe biles edhe i Paguajne per pune te mire smiley

Kete besoj qartesisht smiley Shefqeteshe  mund ta lexosh  tek Antikomunistet e oreve te Para Wilage -bay me derdellites te tjere me privilegje.

Me thene te drejten dyshoj qe jane produkt te thenies Leninit !

me te mira ne çfare ?

njoh njerin (shqiptar me apartament ne paris) qe shkoi jetoj vetem ca muaj (9 me duket) ne suedi dhe ka ik te jetoje ne bregun e fildishte (afrike) ku u be nja 18 vjet qe jeton si krajl (me sherbyese bile). 

ai qe ka shpik Ikea-n jeton vete ne zvicer, me duket. 

Ndersa ti e sheh dhe e mat suksesin me lumturine e kam te pamundur te bie dakort me ty se une skam njesi matese te lumturise dhe per mua integrimi nuk con automatikisht ne lumturi, por edhe ne apati dhe depersonalizim.

Dakort me ty deri ne nje pike. Apatia dhe depersonalizimi jane semundje te borgjezise... smiley

nostalgji per Reren e plazhit. te Durresit....dhimbje per shkaterrimin total te tij dhe per gjithshka te ndertuar ne menyren me shtazarake postkomunistesmiley

Plazhi i Durresit nuk njihet fare me. Ma paten thon shume vite perpara nje grup arkitektesh me te cilet po shifshim ndonje mundesi investimi. Ky ven do behet qytet, thane. Po u be xhungel fare.smiley 

C'thote ajo Albanie? Lum si ju e keni i vrap trageti/kacatorri afer. 

flitet shqip tironco, balta omelsmiley

Boje i qarke asaj Tirone per mu Xheno. Mos e le pa bo nei pazar neper katunar.smiley

neokomunisteve gjithmone ju djeg po ti therrasesh me emrin e vet smiley

ja kemi qeverine aktuale ne pamje duket super moderne por ky aspekt eshte kryesisht shfaqje per popullin e gjere. Direkt kane dale ne idene fikse qe kane ne mendje per te nenshtruar te tjeret, per ti vene ne sherbim te tyre. Qe tani dyshja Rama Meta po ben perpjekje te fitoje zgjedhjet e ardhshme dhe kjo jo ne menyre te ndershme. Vodhen majtas djathtas hapur ne zgjedhje dhe kush u skuq nga ata? Jo vetem kaq, por shembulli tipik i ketij fenomeni shkaterrues si Meta u lavderua gjeresisht nga elita politike dhe media per shkathtesine e tij ne rritjen e numrit te deputeteve ne parlament.

qe ne fillim dyshja Rama Meta imponoi nje kod etike dmth heshtje dhe mungese totale transparance per vendimet qe do te merrnin

psh. KLSH i hoqi te drejten e kontrolloje financat publike, pse? Vete KLSH e degjuan cfare mendonte?

Agjensia qe do te kontrolloje publikimin e pasurise tashme e emeron KM , kur me perpara e miratonte Presidenti. Konflikt i hapur interesi. Nqs do ti kishte bere vetem keto dy gjera Berisha, lukunia e fantaksur do ishte ngulur ne bulevard ne histeri te plote.

Pa folur per kthimin ne kohen e xhaxhi verit kur dhe gjykatat duhet ti marrin doren Sajmos per vendimet qe marrin pasi mund ti shkrepe te shpalose fletrrufene e radhes.

Sa here qeverisin mundohen te sundojne. Por qeverisja e tyre eshte aq e keqe sa cdo e keqe e kundershtarit do i duket popullit te shkrete lule ne krahasim

 

si nuk ka nje rob tamam nga kete agjit-prop-sit e sales !

keta jane me demode se se ata pensionistet e frontit njehere e nje kohe!

fakti qe ne shqiperi nuk ka nje parti te djathte ,tregon qe jemi ende te varfer .

na degjojne veshet cudira!  s.berisha antikomunistsmiley

ti vine anash pensionistet e frontit atij,se atyre nuk ua mbante te thoshin do vije aeroplani  amerikan te ulet ne aeroportine divjakes,te marre thaset me hashash,te dredhe nje cigare ne levansmiley,e te sperkase fushat e lazaratit !   i ziu lul ce ka zene me te!  i rrofshin leket e vefes dhe rruges se kombit!

besoj se naten ,kur fle ,fantazine me te shfrenuar e ka ti bjere sali berishes me dackesmiley

parti te djathte (parti borgjeze) nuk ka sot me asnje vend te europes. 

te gjitha politikat dhe partite e sotme, jane sociale, se popullin nuk e ndajne me ne klasa shoqerore. siç e ndau marksi nje here e nje kohe.

e majta dhe e djathta ne politike, nuk perfaqeson asnje gje REALE sot. eshte thjesht rotacion politik me rrejt miletin prej klikes (politikaneve dhe gazetareve) ne pushtet. kjo klike ka zevendesuar klerin e dikurshem, qe popullin e mbante me shprese per dite me te mira.

Si shpjegohet qe "anti-komunistet shqiptar" sot  jane njerzit me te korruptuar me te perfolur per afera dhe abuzime me pushtetin, per vjedhje dhe mashtrime te pasurise publike ?!! Cfare paradoksi kur keta flasin per shtetin ligjor, per zxhvillimin ekonomik (me borxhe ) te Shqiperise, kur Vendi yne mban vendin e pare azil kerkues duke ja kaluar edhe afrikaneve! Te pakten mos beni moral! Lerei te kaluaren se nuk keni nivelin e duhur  arsimor kulturor apo edukativ  per ta analizuar!

C'ne Ilir Meta anti-komunist?

grupi antikomunist eshte i gjere.

shumica qe luftoi enveri dhe futi neper burgje ishin fillimisht komunista dhe partizane dhe vinin prej fshatarve te varfer. keta jane sot antikomuniste (bile me te patundurit) se vuajten prej regjimit qe vete fillimisht perkrahen. (dmth pesuan zhgenjim te dyfishte)

nje pjese shume e vogel ishin borgjeze ose pronare tokash. shumica e ketyre nuk priten enverin te vinte ne pushtet, se u arratisen me pushtuesin qe ne 44. ata qe ngelen u pushkatuan qe ne fillim. kush peshtoi u mundua te rregulloje biografiane duke u martur me familje komunistesh ose duke nderruar qytet.

keshtuqe ato studimet mbi hajduterine e antikomunisteve duhet me i hollu me teper. 

ishin  borgjeze ose pronare tokash.

Ku ka pas borgjez shqiperia ?smileyPo te kishte borgjez do te ishte mire se do te kishin zhvilluar vendin dhe nuk do te lejonin nje popull 90% analfabet! Nje pjese e asaj qe quhet "borgjesi" ishin turkofag qe kishin pat privilegje nga turqia duke rrjep popullin e vet, dhe duke e lene ate ne injorance, qe me shume mendonin per vete dhe familjet e tyre dhe jo per zhvillimin e vendit!

 Ne ishim afganistn mer!

Ka vite e vite shekuj qe mentaliteti afgan nuk ka ndryshuar edhe pse atje jane instaluar skema  te ndryshme zhvillimi social ekonomik per ti qyteruar ndersa ne shqiperi vetem 45 vjet u desh, u desh qe te ndryshonte mentaliteti psiqik  social qytetar, pse cfare kujtoni ju ishte shqiperia para L2B ?

 

po ata qe merreshin me TREGTI, qe kishin hotele, dyqane e punishte, ata qe punonin ne shtet, arsim, ushtri, intelektualet, mjeket, çfare t'i quajme ?

robt qe jetonin neper qytete nga e nxirrnin lekun sipas teje ?

hap nje fjalor per fjalen borgjez, se jam i sigurte e ngaterron me diçka tjeter. 

si dhe diçka qe mos diskutoj me me ty, sa vjeç je ?

Po flas si rend social une,per  borgjezine shqiptare.!

Ku e fut Shqiperine ti, te paraluftes? smiley

Kesaj pyetje mos ju pergjigj per diskutim,  po deshe! Se ne fakt une nuk hyra me ty ne diskutim ti mu pergjigje, kupto ? sa per te sqaruar ate betim tend per mosdiskutim! Pa problem!

ti fol per cil te duash, ndersa une po te flisja per BORGJEZET si klase sociale ne shqiperi qe ekzistonte.

se qytetet shqiptare (mijera vjeçare) nuk i shpiku enveri. ne ishim si te gjitha vendet e lindjes, te mbushur me fshatare (70% fshat duhet te jene akoma sot) se as enveri nuk e pakesoi fshataresine me komunizmin e tij fallc. por kjo s'do te thote se nuk kish borgjeze. qytetetaret ishin klase e mesme, se tregtia i mbante gjalle dhe jo punimi tokes.

 

shtoj dhe se kishim borgjeze (klase e mesme me prone) me shume nga proletare. 

socializmin e vertete (pra krijimin e nje klase te mesme pa prone), qe ne deshem ta benin me lufte dhe gjak, sipas kuptimit te gabuar qe i beme marksit, e arriti borgjezia perendimore me mire dhe me shpejt, me leshime sociale. 

Shume mire e ke. Para clirimit te madh ne Shqiperi jetonin vec fshatare qe s'dinin te prisnin thonjte apo se c'jane corapet.

po veshjet popullore me ar qendisur, nga me te bukrat e botes, kush i krijoi ?

smiley Nuk e kuptove qe po beja shaka? dhe komenti im ishte per ilir-janin.

O Gjembi, o majaja e budallallëkut, ti kujton se bota ka lindur ditën që ke lindur ti, ose edhe po të ketë lindur përpara nuk ka ndryshuar deri ditën që ke lindur ti.

Ti nuk dallon dot ndryshimin mes Injorancës, Budallallëkut dhe Kulturës. ((Prandaj edhe vë barazime mes Qëndismës së Veshjeve Fshatare dhe Kepucës, produkti qytetit). E thënë shkurt, injoranca shkulet lehtë, kultura trashëgohet, budallallëku është i pavdekshëm.

smileysmileysmiley

Qafsha xaken jeni shume sexy kur mbeteni si te dhj... dhe ngaqe s'keni argumente filloni sulmet personale. Pse nuk dinin te paret e tu c'ishin corapet apo kepucet, s'do te thote qe ashtu ishin te tere ne Shqiperi mo Kavir.

E ke parasysh atë gjestin e Kadri Roshit ndaj Pirro Manit, besoj. M'u desh t'a shkruaja se nuk e parashikon lista e ikonave të peshkut.

p.s. Kurse në rastin tënd nuk është e thënë që të parët e tu kanë patur këtë nivel që ke ti. 

Jo s'e kam parasysh hic, nuk kam qene aty te shihja gje. Meqe ti ke qene prezent, feel free to take that gesture and shove really deep and hard where the sun doesn't shine. smiley

Kur njeriu ndryshon gjuhën në mes të fjalisë tregon që ka lëkundje të mëdha humori. Dmth tregon për emocione të paqendrueshme. Zakonisht kjo është shenjë e qartë e humbjes së logjikës.

Zakonisht, thashë. Se në rastin tënd ndryshon vetëm lëkundja e humorit.Logjika mbetet konstante.

Freud, Jung, Lacan and company have got nothing on you  (po kjo me mire?)

Unë e llov Frojdin.  Whom tregon Freud ti? But Jungu më take të keqen with all kompaninë e tij.

e kuptova ironine, po prap thashe te plotesoj per ata te tjeret qe lexojne dhe ndoshta mendojne si ilir-jani (qe per pseudonimin e tij dhe nuk e ka vra mendjen mesa duket se pse e ben krenar)

Po te gjithe jane krenar per emrin dhe mbiemrin e vet. Ate e quajne Ilirjani, nje tjeter Ilirjana, nje tjeter Spiro, nje tjeter Jorgo, nje tjeter Shefkie, nje tjeter Azbi, nje tjeter Tana, nje tjeter, Viktor, nje tjeter Asllan... 
Megjithate Ilirjanat, jane 50-50, se kane brenda edhe Ilirin (Iliria e lashte) dhe Janin (Janis, Grek). Me dy gur vret nje zog, dmth.

p.s: Profilo, paske bere namin, i paske rrahur te gjithe ne debat. smiley 

Te kisha qene une ta beja 8 me 2. s'te lija te fitoje.

edhe meta pretendon te jete 10ore-ist e per pasoje antikomunist!  keshtu nuk i bie??

Edhe sa vite do duhen qe shqiptaret te mos shahen e grinden mes vedit per Enver Hoxhen dhe krimet monstruoze te asaj kohe? 

Sa i perket pyetjes se meparshme, per arsyen qe disa tipa akoma edhe sot e shikojne veten si te lidhur prej kerthize me monizmin; fgm shkruan per humbjen e statusit, tip nostalgji per kohen kur keta tipa ishin shume me keq se c'jane sot, por ama ishin me mire sesa te tjeret, dmth i gezoheshin faktit qe edhe pse shume keq, ata ishin afer kastes shtypese (afer ketu nenkupton menderisht). Pervecse qe eshte makabre, kjo besoj nuk i permbledh te gjithe; shumica e ketyre qe komentojne kesisoj ne Peshk/internet besoj se kur u permbys monizmi ishin femije. Njesoj me arsyen tjeter qe permend fgm, humbjen e orientimit; them se qendron vetem per ata qe ishin ne moshe madhore ne monizem.

Village-bey permend automaton-llekun; megjithese si replike e pervecme (dhe jo arsye, por pershkrim, karakteristike) kjo eshte domethenese ne reagimin tip zombie te ketyre tipave. "Arsyet" qe ata paraqesin nuk kane individualitet (valle c'arsye mund te paraqese nje tru mbi nivelin e shimpanzese per te justifikuar ato lloj krimesh?). Komentet jane kallepe; si viruse te programuara paraprakisht ata kryesisht lebetiten (pun intended) per problemet e viteve aktuale sa here hasen me foto apo fakte te monizmit. Njesoj dhe ca reagime te tjera te tyre...tip kur shikon a qit nga xhepi flamurin 1, kur shikon b qit flamurin 2.

Tjeter arsye?

Xhibi cfare ju ka bindur qe njerezit qe mendojne ndryshe nga ju kane nje tru mbi nivelin e shimpazese? 

A nuk eshte kjo nje menyre e te menduari pasoje e propagandes Gebelsiane post-komuniste?

A keni diagnostikuar ne Shqiperi bashke-atdhetare tuaj me tru mbi nivelin e shimpazese dhe ku i bazoni studimet tuaja?

Duke luftuar ne dukje urrejtjen a nuk ju duket se ju keni nje gjuhe urrejtje ndjellese? 

Kush ju frymezoji te shihni e identifikoni lexues te ketij forumi te nderuar si Zombie?

Po ish-Kryeministri i vendit tone, Berisha, ku futet? 

Per koincidence, 2xha e paska shtjelluar se fundmi kete ceshtje. Ja disa nga arsyet qe jep ai ne lidhje me pyetjen time:

Njerëzit e evokojnë mendërisht Enverin si njeriun, liderin dhe bariun që do t’i shpëtojë nga katastrofat e sotme; dhe, në shpëtim e sipër, do t’ua pastrojë vetëdijen nga komplekset e humbjes, madje të disfatës në garën e jetës.

 

Kjo dukuri ka njëfarë ngjashmërie me ankthin që kaplon një kafshë deri dje të zbutur, kur e sheh veten të lirë, në mes të pyllit; dhe mund të interpretohet edhe si pasojë e domestikimit që u bëhet qytetarëve, nën regjimin totalitar.

 

Masa e apologjetëve të Enverit vjen dhe i ngjan kështu një grigje të mbetur pa bari.

 

...Prandaj edhe apologjinë enverizmit e dëgjon t’ia bëjnë njerëz të thjeshtë, zëra nga poshtë, anonimë; që identifikohen me masën e paprivilegjuar dhe të pagojë; dhe që e kërkojnë dinjitetin e tyre, si individë, tek dinjiteti i grupit të cilit i përkasin.

                                                                                                   - Artikulli i plote.

Mbase dhe te nderuarit Admin duhet ta dine shprehjen e Komunisteve ose parimin e Shtetit Komunist qe shkruhet ne Manifestin e tyre !

Liri Barazi Vllazeri .Bota Globale ..ops... Internacionale !

Mbase duhet ta dine edhe parimin ose rezultatin perfundimtar te tij ne sistemet ekonomike

Sejcili sipas Nevojes ..dhe shnderrimi Punes "nga nevoje ne Domosdoshmeri " Mbase e dine qe te shkosh deri atje shoqeria do te kaloje ne shume Faza te Ndermjeme !

Keshtu qe mos e shndrroni PPU ne Kopsht kalamajsh ku te Lulezojne Gjembece e te dale Xibolja me Razor ti korre e te ushqeje me OmGj ,  gjithe kete Stalle Lopesh qe presin Goje Hapur cfare ka prure beu i fshatit nga Kurbeti smileysmiley

Te pakten kur u jepet e drejta te Hungerrojne edhe Rozaret per joshje Dosash me gjeste te filmave cartoon per kalamj .... Lerini te perqendrohen tek Fotot me pyetjen e Pare  ....Perse Vijne ? Psh une kam kartolinen e Pare per Poradecin e 57 ...!

Flm

Idriz, vertet PPU e moderon gjembi?

Qeka bo nomi ketu.... fshese e modhe mer jahu....bravo admini i turrnit....

Bredho, them se ke folur si kau majë pelës. (Mendimi im ky, por po sërish për mendimin tim, po pate miratim nga Gjembi duhet vërtet të dyshosh që po ia fut kot).

Po si mër na paska folur së prapthi ata kokëbardhët ëë? Mendjemykur ata!

Tani pse ja fut kot, sipas meje.

1. Mosha e vjetër është zakonisht shumë konsevatore, nuk i pëlqejnë ndryshimet sepse nuk përshtaten dot. Kjo vlen për çdo kohë.

2. Ata kokëbardhët kanë lindur në një kohë që në Shqipëri nuk dinin të prisnin thonjtë! Nuk dinin ç'ishin çorapja se këpuca nuk bëhej fjalë hiç. Pra ata kishin parë edhe ca më keq se '90. 

3.Ata kokëbardhët me shumë mundësi (duke patur parasysh moshën), mund të kishin luftuar kundër Turistave të Rajhut III, pra atë sistem e lidhnin edhe me atë sakrificë që kishin bërë gjatë asaj lufte.

T'i rendita këto, jo që të të them që ata kishin të drejtë. Por kur gjykon tjetrin nuk do ishte keq të merrje parasysh edhe rrethanat, mendimi im ky.

Nejse, e kam bërë edhe njëherë këtë muhabetin që robi duhet t'i bëjë ca diferencime, por nuk ishim në një mendje. Kuptohet, barazlargimi na largonte opinionet.

 

Edhe une e falenderoj Adminin por jo per te gjitha .

Ata qe shesin PORDHE me teori Glasash si Xhibolja e ky me brisk Razor duhet te PESOJNE .Nga kjo do te mesojne qe ketu duhet respektuar Gjithkush pa i dhene shkak per dengela si i Gjithdijshem . AQq me teper kategoria e ketij xhibolenjistit me Wilage -bay qe " di gjojna te medhoja ne gjuh te huja mer Jahu " Gjithkush qendrimin e tij !

As qe ka dyshim qe Gjembi eshte Moderator .Vur re prezencen ne bajatlleqe me ate monokoqsin "'posht - lart " dhe gjithshka eshte qartesisht smiley ....Shefqete -shme turq = Indrit shqip smiley

Fale zotit duket qe Moderatore kemi me shumice ! Dhe nje sasi syresh e tyre abuzojne ne diferencim komentesh , pasi dallon qe admini ua njeh kete te drejte te pavartun !! Xhibolja si te duket ?

Flm komentues me nje shtese TM  emigranti Na lini te Gabojme smiley

Nuk e di pse revoltohen disa për fotot e mësipërme apo të ngjashme me këto, që vinë herë pas here në PPU! Kjo është pjesë e historisë, jo thjesht nostalgjisë, madje, kur i sheh sot, ajo nostalgji shndërrohet në keqardhje për jetën që kemi bërë. Kjo na bën të kuptojmë sa të verbër e të vuajtur kemi qenë në atë sistem. smiley

"Duke njohur të kaluarën, vlerësojmë të tashmen". kjo shprehje tingëllon shumë e bukur dhe nuk i referohet vetëm lashtësisë, por çdo periudhe të historisë.

vetem se kemi qit me shume artiste se sot. apo tu nuk te intereson arti, veç per panine vdes ?

Çfarë po thua ?!

qe komunizmi prodhoi me shume ARTISTE sesa po prodhon sot demokracia. 

kush e beri shkrimtar Kadarene ? po ata kengetaret e operas qe po shohim te dalin neper skenat e botes sot ?

dhe besoj e kupton se fjalen e kam vetem per artistet me nje fare niveli.

epo mirë, kur e thua ti, ashtu do jetë.  

PS: Lady Gagasë & justin bieberit nuk i afrohen, mo fol kot tani.

Ja nje ashembull i nderuar Komentues  

Tirona-4ever - 20 Prill 2014 - 20:31

përgjigju

Ky eshte komplot! Vallai dun me i lujt menc Enveristet. .

Dhe siper tij ka nje pergjigju ...nga Admini jo nga une !

E para fare .....A eshte i pershtatshem ky post Llapaqensh filloristesh ,  nga ky qe eshte i kudondodhur si "antikomunist " i oreve te Para  tek PPU

E dyta ...Kujt ti pergjigjesh ? Xhiboles dhe Razorit ? qe vete flasin e vet pergjigjen ne kete Linje pejetjesh me mejtim te mendjes ?

Dhe gjej nje te shpjegoje FOTOT dmth perse eshte Prurja , pervecse ..etj etj ose Llapaqenshe si e ketij me For-ever ! Po perjigjet ku jane ?

Dhe si perfundim paska ardhe nje NORMAL per prurjen ...Adria !

Po e ke per mua ...Une e cmoj teper NORMAL postin tuaj e/i nderuar Adria .Biles puna eshte se nuk kane asgje te keqe Fotot po te mos nderhyjne sumat e zgjuara Forever me dosat Xhibole e Razor .Gjithkush mund te debatoje Normalisht per Fotot si pjese e Historise se vendit te tij ashtu sic komentojme Fotot e Marubit apo dhe Pikturat , forma e vjeter e Fotos smiley .

pastaj?

 Si per cdo pruje Vijne gjithnje Xhibolet , Gjembecet , Monokoqsit , Razoret , Wialage Bay e me rradhe .E c'mbetet nga nje Prurje Historike ? Doemos Fshesaxhiu merr perparesi ! Po gjithsesi admin i Nderuar ka qar per numrin e klikimeve smiley

Më fal, por nuk ju kam lexuar. Secili ka të drejtë të shprehi mendimin e vet dhe jo çdo mendim është tendencioz. Diku më lart lexova, që ankoheshin për prurjen e këtyre fotove. Janë thjesht foto që tregojnë një realitet të caktuar, pa ndonjë koment rreth tyre. Secili ka të drejtë t'i komentojë si të dojë, por jo të gjykojë në duhen sjellë apo jo foto të tilla. Nuk është se tregohen foto të udhëheqjes komuniste, në çaste familjare etj , që të mund të dyshosh për një " manipulim"  e këndvështrim tjetër të asaj periudhe. Janë njërëz të thjeshtë, popull, dreqi e mori!

popull i bukur per me teper, si te filmat e pazolinit.

 

Ai kali i shkrete tu terheq AKULL, do m'dali n'onderr! 

 

 

Fotografitë e italianit të fshehur si turist në Tiranën e ‘84 

 

Ferdinando Scianna tregon si ndiqej nga dy agjentë të Sigurimit dhe njerëz me biçikleta

 

...Takimi i radhës me Shqipërinë, ose më saktë me shqiptarët, do të ishte vetëm 7 vjet më pas. Enver Hoxha kishte vdekur dhe diktatura komuniste ishte në grahmat e saj të fundit. Mijëra shqiptarë rrëmbyen anijet në Portin e Durrësit e të Vlorës dhe u dyndën drejt brigjeve italiane. Ferdinando Scianna u ndodh në Portin e Brindisit, për të dëshmuar Shqipërinë e emigracionit.

 

“Një nga komponentët e rolit të fotografisë është informacioni dhe të tregosh se çfarë ndodh. Pushtetet duan të kenë kontrollin mbi atë që duhet dhe nuk duhet parë, pasi informacioni është lëndë e parë për pushtetin. Ne e dimë se çfarë pushteti ka informacioni. Një luftë mund të humbasë vetëm për shkak të një fotografie. Një nga arsyet që më shtyu drejt portit ishte së pari personale, pasi e kisha vizituar Shqipërinë në vitin 1984 dhe më ishte dukur si një kamp përqendrimi, si një sferë metalike që po të hapej do të zbrazej, si një tenxhere me presion. Kur u ktheva dhe shkrova për këtë gjë, më thanë që isha një turp që bëra këtë shkrim antikomunist, pasi Shqipëria ishte një vend i mrekullueshëm dhe s’ishte e vërtetë që mungon publiciteti.

 

Por në fakt, këtu nuk mungonte publiciteti, por ishte vetëm i një lloji, ai i propagandës së Enver Hoxhës, kishte vetëm një kulturë, kultura e librave të Enver Hoxhës. Kisha brenda meje këtë emocion të fortë dhe ndjeva se ishte e domosdoshme të shkoja të shihja se ç’bëhej. Dhe pashë të njëjtat fytyra që kisha parë në Shqipëri, ndoshta pak më të lodhura, por me shpresë. Por ato fotografi nuk u drejtoheshin shqiptarëve, ato u drejtoheshin italianëve, francezëve... Fotografitë u publikuan në Spanjë, në Brazil, pra që të huajt të mësonin se çfarë ndodhte këtu. Tani që mësoj se përmes këtyre fotografive ju këtu keni mësuar se çfarë ndodhte pikërisht në vendin tuaj, kjo më emocionon edhe më tepër dhe e justifikon të qenët fotograf”, thotë Scianna. 

                                                   - Artikulli i plote nga Alma Mile tek Panorama

"Shqiperia ne diktature, si kamp perqendrimi." Do jete ndonje typo, duhet ta kete patur per "kamp pushimi." 

nuk jane te 84 keto fotot, se nuk ja ka mbajt me bere foto ne ate kohe. keto jane pas 90, kur ndodhi ekzodi. ka dhe ca franceze qe bene foto ne te njejten periudhe, pasi hodhem statujen e xhaxhit.

.

e forte eshte ajo pankarta ne plazh, me ato ikonat e iphonit qe ne ate kohe. thuj pastaj qe s'jemi popull artist.

ai  roja i shalqinjve,  paska sajuar nje tende  te lezetshme ne maje te bunkerit..smiley     

ndersa ai cuni me dy shalqinj ne duar,  eshte fotografuar te rruga kryesore qe te con  te lagja e gjysherve te mi...  rruge qe e beja  cdo dite..

Po ai kali i akullit ne Vlore eshte bere fotografi Belul? 

 

nuk besoj mrroklle sepse ne Vlore,  me ç'mbaj mend une, akulli shperndahej   me  nje kamionçine te vogel tip triçikel.. e me pas me nje  ZUK..  karroce me kale qe shperndante akull, nuk  kam pare ne Vlore.
 

por edhe terreni:  rruga, rrobaqepsia sme thote gje.

Karroca me kal osht ke Vjosa ne Tirone.

Alo, gjibsi, ne linje je? Ketu ushnja.

Nese i ke sjelle keto foto per ti bere reklame pacavureve te a. vehbiut, na trego qe te mos merremi me shume me ty, pasi kjo qe shkruan ai ne shkretetiren e tij eshte thjesht dhe vetem narrativa neopuniste e Rames qe kerkon te justifikoje neopunizmin dhe autoritarizmin ne rritje.

Vehbiu operon me mashtrime te trasha, duke dhene per te mireqene se gjoja njerezit kane mendim pozitiv per sistemin komunist te Enver Hoxhes, nderkohe qe kete nuk e mbeshtet askund, vetem ne dy komente anonimesh te gazeta e Koco Kokedhimes qe ka mundesi i ka shkruar vete ai pioneri i Enverit qe merret me kete gazete.

Ku jane studimet, sondimet, kerkimet qe po na japin ne se njerezit paskan filluar te mendojne pozitivisht per Enver Hoxhen? Ne fakt e kunderta eshte e vertete, sistemi komunist i ndertuar nga Hoxha me shoke, eshte i mbaruar, nuk ka asnje perkrahje pervec grupacioneve te pleqve qe jane te paperfillshme, ka vetem nje nostalgji dhe apollogji ne tentative e siper te neopunisteve jo si sistem, por si trashegimi te tyre.

Nese eshte e kunderta, thuaj Vehbiut ti sygjeroje Rames qe ta ngjyrose me shume dhe me haptas se tani partine qe ka marre trashegim nga Hoxha me enverizem dhe ta shohe sa perkrahje do te kete ne popull.

Kshu gjibs, mblidhe kallaballekun.

Vehbiu operon me mashtrime te trasha

smiley

Cdo gje eshte relative. Njerezit sot, ata qe I kane jetuar te dy regjimet, ate te Hoxhes dhe te saliut, mendojne se ky I fundit eshte me I keq. Por ti mbaj mendimin tend se askujt nuk I plas se cfere ti mendon.

A je ti ai qe u solidarizove me prof Ilian kunder shqiptareve? Nuk cuditem edhe ketu.

E para e punes, Saliu s'ka pasur asnje regjim, ka qeverisur me ligje demokratike pasi ka marre voten e popullit dhe ju ka dorezuar pushtetin trashegimtareve te ppsh, kur ka humbur voten e popullit. Aq sa kane qeverisur trashegimtaret e ppsh pas komunizmit ka qeverisur edhe Berisha.

E dyta e punes, ai qe krahason demokracine shqiptare, e brishte ashtu sic eshte me totalitarizmin e regjimit komunist, do te thote qe ka probleme mendore.

E treta e punes, Shqiperia ne vitin 1990 ishte ne gjendje mjerimi qe pershkruhet vetem ne romanet e Hygoit, prandaj edhe shqiptaret moren dyert e botes. Ne ate kohe thuhej qe kishim 2000 mije dollare te ardhura per fryme (gje qe eshte e dyshimte per shkak kursi etj) ndersa sot kemi 9 mije dollare. Ne ate kohe mungonte edhe gjiza, sot denden mileti ne qofte, sa kane filluar te shqetesohen per linjat.

E katerta e punes, ti mund te shkruash cte duash se nuk ta merr kush per te madhe. Po te ishe dikush tjeter, po, por ty nuk te kap as ligji.

po per zogun, qeverisjen e tij, çfare mendimi ke ti politikani ?

Mendoj se per kohen qe flitet ka qeverisur 95% mire. 4% gabim. dhe 1% te debatueshme.

Flas per fakte historike, jo propagandistike, Se ashtu te than petllen populli i PPU.

ne fakt ishte pyetje me kunj.

ai qe s'do as zogun e as enverin, eshte (vete ose dikush nga familje e tij) komunist i burgos nga komunistet. dhe s'di pse kam bindjen qe ku politusi, hyn tek kjo kategori robsh. qe jane dhe me te shumtet (njerez me origjine fshatare, qe perkrahen komunizmin duke kerkuar jete me te mire, dhe rruges pane se kapitalizmi i fqinjeve te afronte akoma me shume dhe revizionuan, shkak qe i shpuri ne burg)

ata qe ishin te ish regjimit te shkuar, nuk merren më me diktaturen komuniste, perkundrazi kane filluar ta shohin me sy analitik, kete periudhe te historise shqiptare, per te shpetuar te pakten anet pozitive te saj.

se nuk ka mundesi matematike, qe nje regjim cilido qofte ky, te jete krejt negativ ose krejt pozitiv. e gjithe zgjuarsia e nje populli permblidhet ne grumbullimin e aneve pozitive te regjimeve te ndryshme neper te cilat historia e detyron te kaloje, per te formuar NJE TRADITE KULTURORE te tij.

fatkeqesisht, ne shqiptaret kontemporane (ku gjithsecili ka nje demon) jemi popull shkaterues vlerash. zogu satrap, enveri po ashtu, e keshtu me rradhe, duke mohuar te shkuaren pa pasur kurre zgjuarsi ose guxim analizimi te saj. studiusit e shekullit 19 qe u morren me ne, mendonin se si popull po jetonim ditet e fundit tonat. sikur ata te kene pasur te drejte, mendoj se ky shekull do te jete i fundit per ne.

.....njerez me origjine fshatare, qe perkrahen komunizmin duke kerkuar jete me te mire, dhe rruges pane se kapitalizmi i fqinjeve te afronte akoma me shume dhe revizionuan, shkak qe i shpuri ne burg...smiley

Më fal po nuk mund të rrij kush pa u Zgërdhirë me këtë sidomos kur lexon se... rruges pane se kapitalizmi i fqinjeve te afronte  me shume dhe .....sidomos revizionuan, ..

Jo për gjë po këta që "panë" ishin aq të prapambetur sa që ishin të vetmit që nuk dinin se Flokët e Gjata ishin PROTESTË e Rinisë ndaj kapitalizmit të finjëve , pa ua bërë të qartë sh Enver smiley

I pari i tyre SOT të zgërdhin më keq se ky kostatimi Juaj kur pyet ..

hë hë Mailinda ..dhe ti ke pas xhinse ne kohen e kamunizmit " si thotë Politico ose një nga bagëtitë që reviziomuam ...O Tempora ..O Mores smiley

Mendo me që vjen kaq dëndur ...Në se do ti përgjigjesh vetes se çfarë kontigjenti Politik , Kulturor ,Ekonomik gjeti , trashëgoi Klasa Politike e asaj KOHE dhe çfarë Ju desh të bënte do ta kesh më të lehtë për të Kuptuar Çfarë ka ndodhur që edhe Saliu me Politcon flet SHQIP !

Dhe pastaj do zgërdhihesh me Razorër e Xhibole sa të të shpëtojë shurra !

Edhe mund të kapërcehet po me që kishe një " Përgjithësim " se kapitalizmi fqinjëve u ofronte zotrie...smiley

 

çfare te te bej une ty, qe s'je qytetar. do ta kishe kuptu me kollaj ate "kapitalizmi i fqinjeve" qe ishte telenorba dhe 2 i sllavit per tironcit. 

telebelaja ishte qe u dhiu pune komunisteve (te europes), se pa te do ishin akoma ne pushtet. se populli vetem buke thate do. kurre nuk ben dhe as ka per te bo revolucion katunaria, buke me pras i mjafton. ashtu ka jetu gjithe jeten.

Enveri ishte BORGJEZ, mos e harro. po ashtu edhe Lenini me shoke, e po ashtu ata qe bene revolucionin ne Paris. po ja u futen semundjen juve katunarve qe keni ngel te infektu gjithe jeten.

si perhere bzequmshit me komentet e tyre jane total jashte realitetit ! 

Politika shume te sterholla per diskriminimin e Shqiptarve  dhe peshku nga te paret ne front smiley

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).