(Shënim i autorit: S'ka të bëjë ky shkrim as me ministrin aktual Veliaj, as me paraardhësin Kseraj)

Shqiptarët nuk u impresionuan dje, kur media botoi lajmin se edhe këtë vit qindra milionë lekë që ne i paguajmë shtetit do të shkojnë në llogaritë bankare të 5 feve zyrtare në Shqipëri: Kishës Katolike, Kishës Autoqefale Ortodokse, Komunitetit Mysliman, Komunitetit Bektashi dhe Vëllazërisë Ungjillore.

Intelektualisht mund të jetë interesante për të diskutuar pse shqiptarët nuk interesohen për një cështje të tillë. Ndërsa në aspektin praktik unë besoj se shqiptarët duhen informuar më shumë sepse që këtu fillon edukimi yne si shoqeri.

Dje në mbrëmje vonë qarkulloi në versionet online të medias lajmi se “Veliaj shton fondet për komunitetet fetare”. Duhet sqaruar se në fakt, fondet i shton ose i pakëson qeveria. U bë e ditur se këtë vit, do të ketë të paktën 1 milion dollarë më shumë në buxhet për fetë, krahasuar me një vit më parë.

Po ku shkojnë këto lek që dalin nga xhepat tanë:

11,780 lekë për të paguar gjysmën e rrogës së 89 punonjësve të administratës së Komunitetit Mysliman dhe rrogën e 149 teologëve që japin mësim në strukturat arsimore të këtij komuniteti.

20,592,000 lekë për rrogat e 156 punonjësve të administratës së aparaturës kishtare dhe për rrogat e 40 priftërinjve (përcaktimi është i “punonjësve të institucioneve të arsimit të kishës”).

Më tej, 5,676,000 lekë nga xhepat e shqiptarëve do të shkojnë për 43 punonjës të administratës së Kishës Katolike që rezulton të jetë institucioni më I pasur në botë. Dhe 20,196,000 lekë do të shkojnë për rrogat e 153 punonjësve të rrjetit arsimor (nënkupto të rrjetit indoktrinues) të kësaj kishe.

Bektashinjtë marrin miliona të tjera dhe së fundmi, miliona nga lekët e shqiptarëve marrin edhe kishat protestante të organizuara nën Vëllazërinë Ungjillore Shqiptare.

Nëse unë do të isha Erjon Veliaj do të ndihesha i turpëruar sot!

Nëse unë do të isha ministri I Mirëqënies Sociale dhe Rinisë do takoja edhe priftin edhe hoxhën edhe pastorin dhe do u thoja: Këto miliarda lekë nga xhepat e shqiptarëve të varfër unë sugjeroj që ti shpenzojmë bashkarisht për shkolla, për spitale, për rrugë.

Do u sugjeroja që këto miliarda lekë ti shpenzojmë të gjitha jo për të paguar priftërinj apo hoxhallarë por për t'i shpenzuar që të gjitha të ai institucion që quhet Shërbimi Social Kombëtar: që të përmirësojmë shërbimin për moshën e tretë, për ata gjyshër e gjyshe që kanë shpenzuar jetën e tyre për ta bërë më të mirë këtë vend e që ndoshta nuk kanë as ngrohje në shtëpinë mizerabël të të moshuarve ku ne si shoqëri i kemi lënë të vdesin; që nga dy, të bëjmë të paktën 3 sheltera apo qëndra mikpritjeje për gratë e trafikuara apo të dhunuara; që pse jo, nga 0, të paktën të ndërtojmë një mini-shelter për gratë lezbike që rrisin të vetme fëmijët e tyre dhe i duhet të përballen po te vetme me dhunën e përditshme; që nga 4, 5 apo 7 shkolla profesionale për të rinj që nuk kanë akses në edukim, t'i bëjmë 17 shkolla në të gjithë Shqipërinë; që bashkarisht kisha e xhami, me ato miliona e miliarda lekë, të mund të ngrejmë të paktën 3, 4 apo 5 qëndra diagnostikimi shëndetësor, si ato dy qëndrat super të shtrenjta që ka ngritur Kisha Ortodokse dhe ajo Katolike në qëndër të Tiranës.

Po të isha ministri i Mireqenies Sociale, do isha i turpëruar vërtet që nga fondi i Ministrisë së Mirëqënies do të paguheshin miliarda lekë jo për mirëqënien e qytetarëve, por për rrogat e priftërinjve e hoxhallarëve! Shumë turp është dhe në fakt, nuk ka të bëjë as me Veliajn e as me Ramën, e as me Berishën.

Ka të bëjë me pamundësinë tonë qytetare për të kuptuar se lekët që ne ia japim shtetit nga xhepi ynë, janë lekë djerse që ne i vendosim si një depozitë në bankën tonë të përbashkët (buxheti i shtetit) me mendimin se ato do investohen për të mirën tonë të përbashkët. E nuk do shpërdorohen tek ato institucione që vec e vec janë më të pasura edhe se shteti ynë!

Turp! As Italia e Papatit nuk e bën këtë gjë. As Arabia e Mbretit që burgos vajzat e vet nuk e bën këtë!

Turp vërtet!

 

Marrë nga Historia Ime

173 Komente

Do u sugjeroja që këto miliarda lekë ti shpenzojmë të gjitha jo për të paguar priftërinj apo hoxhallarë por për t'i shpenzuar që të gjitha të ai institucion që quhet Shërbimi Social Kombëtar: 

Ky eshte nje sugjerim mjaft i mire. Get it? Mjaft? Hehehehe! 

Tani, une do sugjeroja qe ju laiket te beni dicka tjeter. Te filloni nje fushate per te ndryshuar ligjin, ose per te bere nje ligj qe ndalon qeverine qe te jape leke per fene! 

Po pastaj do ankoheni per vehabistet, janullen etj, etj. 

Se leke ne si popull jo shume fetar nuk para japim.

E di ca?

leje fare! Mire ja ke qendis Ministrit! 

 Nextttt! 

Po pastaj do ankoheni per vehabistet, janullen etj, etj. 

fiks edhe mu kjo me erdhi ne mendje. 

Si duket cunat dhe gocat e shoqerise civile e ndjejne rrezikun e prerjes se fondeve nga fondacionet e huaja dhe po e kthejne vemendjen te burimet lokale.

Get a real fucking job!!!

nji real job si hoxh? apo prift? 

muk shof ndonje ndryshim ndermjet hoxhes apo priftit dhe prsonit qe ka shkruar shkrimin. 

agreed...they all like boys

ou..c'ne qeveria financon kishat e xhamiat?

Kristi, merru me ate " zanat", ... qe ja di radhen, se nu keto 23 vite jemi bindur ca turp i madh i ze halimet e " flamuret" kur i bejne ministra!

Dje në mbrëmje vonë qarkulloi në versionet online të medias lajmi se “Veliaj shton fondet për komunitetet fetare”. Duhet sqaruar se në fakt, fondet i shton ose i pakëson qeveria. U bë e ditur se këtë vit, do të ketë të paktën 1 milion dollarë më shumë në buxhet për fetë, krahasuar me një vit më parë.

sikur feja eshte e ndare nga shteti me kushtetute.

 

Alba , mbeshtetja me fonde per institucionet fetare nuk e bennshtetin jo sekulitar!

Cfare dobie kemi ne si shoqeri nga institucionet fetare?krimi eshte me I larte nashi qe praktikojme fene se sa kur nuk e praktikonim.pse duhen mbeshtetur institucionet fetare edhe me taksat e ateisteve?

Cfare dobie kemi ne si shoqeri nga institucionet fetare?krimi eshte me I larte nashi qe praktikojme fene se sa kur nuk e praktikonim.pse duhen mbeshtetur institucionet fetare edhe me taksat e ateisteve?

Sepse te gjith ata qe i frekuentojne ato objekte kulti e qe kur jane ne rit lutjesh kurre nuk bejne nonje krim te vockel...jane edhe zgjedhes moj Alba 2265 ! Pse harron a derbardhe !

Aha, dmth paret qe merr ai prifti qe me morri mua ne mbrojtje ne nje shkrim se jam musliman, para ca kohesh , ja paguakam une. Kujtoja se se punonin badiava keta kujdestaret e deleve te perendise. smiley

 

ti sikur ke konflikt interesi more Kristi, mos deshe qe fondet te shkonin per shoqatat gay qe drejtoni ju pinket

 

Brev, te lutemi mos na fut ne konflikt me ...Totozanin ! Merret vesh ku e hidhnje llafin per zanatin e Kristit

shume mire bejne qe i financojne,bile te kontrollojne rrepte edhe burimet e tjera te financimit te huaj qe marrin bashkesite fetare.

spitalet fetare jane gjeja me e keqe per nje vend si shqiperia. kjo do te thote qe modeli libanez ka filluar te ndertohet hapur tashme.  neser do kerkojne shkollat,kulturen ,sportin,partite sipas perkatesise fetare.

 

spitalet fetare jane gjeja me e keqe per nje vend si shqiperia.

Mund te shpjegohesh me teper, nqs ke mundesi?

Perkundrazi dhe hazerxhuvapja e mbertheu ne fluturim

e shpjegoj shkurtazi me poshte ,po ta kesh lexuar.  shendetesia,siguria,arsimi,dhe fusha te tjera jane atribut dhe detyrim i shtetit,te cilit i paguajme edhe taksa.   varianti tjeter eshte te marrin institucionet fetare rolin e shtetit, e te ngrene spitale,parti ,ushtri,e me radhe.

duke qene se shqiperia nuk eshte vend njefetar,kjo do te thote ngritje e mureve te rinj fetare. nuk e di ne se te sqarova por kjo rruge te con drejt libanit,per mua

jam dakord me c'thua. e cuditshme  qe edhe kjo ha diskutim.

shendetesia,siguria,arsimi,dhe fusha te tjera jane atribut dhe detyrim i shtetit

Per sigurie dakort, po per te tjerat nuk di pse flet me kaq siguri qe jane atribut dhe detyrim i shtetit. Mos harro qe kane filluar goxha me perpara se te kishte shtete. Nje shembull nga vendi ku jetoj: shumica e shkollave me te mira ne Amerike nuk jane shteterore, po ashtu edhe spitalet. Por shteti mund te kete rolin e kontrolluesit, qe psh. ne spitalin katolik mos t' mohohet sherbimi myslimaneve, apo qe ne nje shkolle myslimane jo vetem te mos jepet mesim urrejtja por qe dhe ne fund te shkolles nxenesit te kene nje nivel te caktuar njohurish nga fusha te ndryshme.

Gjithmone po flasim nese keto institucione krijohen e mbahen me financat e komunitetit fetar. Sigurisht s'ka kuptim qe shteti te paguaje qe nje komunitet fetar te ndertoje nje qender mjeksore.

Po ti ç'ke, ti nuk je libanez dhe nuk jeton as ne Liban as ne Arnavutistan.

ustash, ti duhet te marresh leje kur komenton ne nje blog shqiptar.

na i ler ne shqiptareve te zgjidhim hallet tona.

у реду

Apeli emocional eshte me siguri menyra me e shpejte per te nxitur reagimet, por mbart me vete nje veti fatkeqe qe eshte pasqyrimi i pjesshem i fakteve. Per hir te publikut, autori duhej te kishte perfshire dhe shifrat mbi fondet qe i jepen Sherbimit Social, ne menyre qe te gjykohet nese eshte bere ndonje trajtim preferencial apo jo. Shqetesimi per gjendjen e mjere te sherbimeve sociale eshte i drejte, por argumentimi i dobet (subjektiv dhe pa fakte) nuk e ndihmon kauzen.

Persa i perket financimit qe u ka bere shteti institucioneve fetare, nuk eshte medoemos negativ meqenese redukton influencen e grupeve vehabiste dhe salafiste nga jashte. Gjithashtu, duhet marre parasysh qe perveç nje popullsie agnostike dhe ateiste, ka nga ato qe ndjekin ritet fetare dhe kjo duhet mbeshtetur nga shteti zyrtar ne mungese te alternativave te pranueshme.

E drejte, te moshuarit dhe grate lezbike me femije duhen mbrojtur, por duhet fokusuar tek evazioni fiskal i bizneseve te medha sepse aty qendron problemi kryesor, jo tek disa miliona qe jane investuar ne dy-tre institucione fetare.  

duhet fokusuar tek evazioni fiskal i bizneseve te medha sepse aty qendron problemi kryesor, jo tek disa miliona qe jane investuar ne dy-tre institucione fetare.

...po pra nuk flasin per ate qe  Kryeministri ka firmosur rritjen e çmimit të energjisë për qytetarët më të varfër, ka firmosur rritjen e 10 taksave të tjera të reja, ka firmosur rritjen e pensionit deri në 67 vjeç apo per festimet  Faraonesh superliksoze nen hijen e palmave te Ilir Metes . Mire thote populli qe; stambolli digjet kurse  Kristi na krihet smiley

 

Z. Kapo, jam krejtesisht dakort me ju, pavaresisht faktit qe mbaroni per pak PS-bashing... 

Nëse unë do të isha ministri I Mirëqënies Sociale dhe Rinisë do takoja edhe priftin edhe hoxhën edhe pastorin dhe do u thoja: Këto miliarda lekë nga xhepat e shqiptarëve të varfër unë sugjeroj që ti shpenzojmë bashkarisht për shkolla, për spitale, për rrugë

Genjeshter dhe genjen qellimisht... E di shume mire qe shteti e ka te detyruar me ligj fondet per kumunitetet fetare.. Nje shoqeri e civilizuar dhe nje vende qe do te hyj ne Evrope ku pjese e negociatave do jene edhe respektimi i te drejtatave fetare te njerezve investon dhe jep fonde per mbrotjen e besimeve fetare. Shteti jep fonde qe keto intusticione te afrojne sherbime sociale.. sherbime te cilat perfshijne jane shkollimi, kujdesi shendetsore dhe kulturore. Kuptove sharlatan? Shqiptare jane edhe ata qe shkojne ne xhami e kisha si ty dhe si ata qe ndjekin shoqaten tende. Ti nuk ke asnje dallim nga ata pervecse dallime ideologjike apo biologjike te cilat ty si individ duhet te te bejne me te dashur me njerezit qe nuk ndajne te njeta pikepmaje me ty dhe jo shpirtzi. 

 

Kuptove sharlatan? 

Po mire, mor mire, nuk mbyti njeri. Thjeshte opinionin e vet dha!

jo, thjesht tha genjeshtren e vete.. c'te bejme, interneti te jep mundesine ti thuash sharlatanit te verteten edhe anonim. Po ky nuk eshte skuth ne dallim nga ai i djeshem qe do bej shkrim kunder Bames dhe Saliut per Lazaratin, ky eshte legen.. smiley

 

Ne rregull, genjeshter, por nje qe recitohet ne mendjen e shume shqiptareve. Gjuetia e shtriges aktuale nuk eshte medoemos aktivitet ekskluziv i tij...

homofobia dhe diskriminimi nuk kane brire

homofobia dhe diskriminimi eshte ceshtje emancipimi per shoqerine shqiptare

Ju lutem, shtjellohuni pak me teper ne ato qe keni shkruar.

mendimi i mire jepet edhe me nje rresht

Sigurisht, ashtu siç behet bashkebisedimi i mire me shtjellime mendimesh.

Pse jo e?

Po, pra shpresoja qe do te flisnim pak me shume per diskriminimin qe u behet anetareve te komunitetit LGBT. Nejse...

Yeah mire e ke ti,

hiqe nga shoqata fare, mbyllja deren.

Po prifti popull (pjesë e shoqërisë) është? Po i dhe përgjigje kësaj shkruaj një artikull të ri.

Kur e nisa leximin e Kristit, po mendoja se Kristi eshte nxituar me kete kerkese-llogarie smiley mirpo kur po shihja idete e tija se ku mund te perdoreshin keto para smiley i dhashe te drejte. Ne fakt edhe kendej ne perendim, prifterinjte, paguhen nga shteti, kuptohet qe kendej jane shtete te pasura, dhe per rastin e Shqiperise, bejne buje ato para te shkreta smiley mirpo edhe wahabistet qe permendi nje komentator, fatkeqesisht i kemi tek dera, keshtu qe duhet nje fare pavarsie fetare nga shtetet dhe grupet e ndryshme. 

Koncepti i pagesës së institucioneve fetare mbështetet në parimin e shërbesës, e përderisa këto institucione i shërbejnë shoqërisë, shoqëria duhet të paguajë.

E dhjeta e priftit... 

Nqs sot këto institucione ose drejtoria e taksave do mblidhte të ardhuara për to si zë i veçantë shumë do deklaroheshin kundra: as fetar e as laikë ( se dhe laikët kanë të drejt të kenë institucionet e tyre). Frika nga investimet e ekstremistëve ësht thjesht justifikim për të paaftët që i bien shkurt. Ato i ndalon me ligj të veçantë "mbi financimin e institucioneve fetare". 

Kristi Pinderi

Do të kisha turp po të isha Ministër i Mirëqënies Sociale sot

Po ti s`ke turp qe paguesh " for living"   nga fondi LGBT  pse do te kishe turp te ishe Minister i Mirqenies Sociale ? 

 

Kristi e quan të drejtë(dhe unë) pagesën për shërbimet që i bën një pjese të shoqërisë po se kupton ose nuk do ta kuptojë kte për shërbesat fetare (Papati dhe institucionete tjera ndërkombëtare fetare i kanë paret por jo për rrogat e përfaqsuesve të tyre në Shqipëri ata ndihmojnë sigurisht por më shumë ndihmojnë popullsitë  nëpërmjet shoqatave bamirse të shtrira në gjithë globin po Kristi bën sikur si di.

Le te paguajne besimtaret shqiptare mor Prizren, per kishat dhe xhamite e tyre dhe klerin perkates.

Pse duhet te paguaje bashkesia ne teresine e saj!?

Hidhi nje sy po deshe komentit tim pak me poshte, ku sugjeroj modelin italjan te financimit dhe me shkruaj se cfare mendon.

Flm!

 

 

0 leke merr ne formen e rroges Papa aktual! 

Ajo qe une nuk e honeps; kete Pinderin, eshte se ky flet ne emer te shqiptareve !  E po ta haj dreqi shqiptaret nuk jane te gjithe te LGBT se Kesaj i thone "Te kesh dy bythe, dhe nje ta cash! per Pinderin " smiley Shprehje popullore shqiptare kjo per raste te tilla! 

Shqiptarët nuk u impresionuan dje, kur media botoi lajmin se edhe këtë vit qindra milionë lekë që ne i paguajmë shtetit do të shkojnë në llogaritë bankare të 5 feve zyrtare në Shqipëri: Kishës Katolike, Kishës Autoqefale Ortodokse, Komunitetit Mysliman, Komunitetit Bektashi dhe Vëllazërisë Ungjillore.

Hej Ron, ca ke parasysh me "real fucking job"?

Kjo po me duket si pytje retorike. 

Pse, kategori retorike e kishe shprehjen "real fucking job" ti? S'kishe parasysh gje?

me duket absurde ti shpjegoj dikujt qe komenton me flamur amerikan se cfare eshte a real job

Real job, eshte ajo qe paguan shpenzimet.

Nëse unë do të isha ministri I Mirëqënies Sociale dhe Rinisë do takoja edhe priftin edhe hoxhën edhe pastorin dhe do u thoja: Këto miliarda lekë nga xhepat e shqiptarëve të varfër unë sugjeroj që ti shpenzojmë bashkarisht për shkolla, për spitale, për rrugë.

Jo sugjeroj o Krist jo, urdheroj thuaj, sugjeroj eshte shume pasive. Ne kete rast shteti eshte donator dhe eshte universale qe donatori te kete akses ne orientimin dhe monitorimin e politikave dhe buxheteve. Veliaj jo vetem qe duhet te therrase hoxhen dhe priftin bashke para se te marrin paret, por dhe te lidhet kontraktualisht me ta per sa thua. Sepse ky eshte nje nga motivet kryesore te financimit te prifthoxhve; qe ata te assistojne shtresat ne nevoje extreme. Nese ata nuk i assistojne fukarenjte por i rekrutojne luftetare, atehere eshte faji i Veliajt qe nuk ka ditur te manaxhoje mire paret e takspaguesve.

 

Kur ty te vjen turp , po neve ca duhet te na vije ?

Artikullin nuk e lexova, por sinqerisht nuk e kuptoj pse qeveria duhet te paguaj autoritetet fetare.

Hear hear. 

Une mendoj qe me mire ti paguaje qeveria jone se Islamofashistet e Riadit,Mekes apo Katarit

Ose ajatollat e athines ....

Dhe nga e di ti qe ata nuk do marrin para nga te dyja anet... pra dhe nga qeveria, dhe nga lindja e mesme?

Ose me keq akoma, paret e qeverise ti cojne te lindja mesme

#lol

PInderi eshte propozuar se fundmi per anetar keshilli i radio televizionit.. le te filloje te kerkoje qe te mos paguhet, ta bej vullnetare ate pune dhe per te gjithe 30 e kusur anetaret e tjere.. 

se dyti, shkolla profesionale te mesme ne shqiperi jane diku tek 14 (jo 7) dhe mbi 100 kurse postsekondare private e shteterore (kurse te formimit e trajnimit profesional prane qendrave te punesimit) .. hulumto me mire here tjeter loqe.. do qender per grate lezbike pse jane te dhunuara? kush i dhunon aman? ato ja vlen ti shohesh ashtu dyshe e treshe neper filma .. kur jane te bukura, se kur jane te shemtuara e te vjetra nuk quhen lezbike por burrnesha (i ke mire e bukur e ne qender te sofres ne familjet e malesoreve) .. 

Une propozoj qe qendrime antinjerezore si ky i ketij monstres me nickname bulkthi te censurohen dhe keto account-e te mbyllen perfundimisht per shkelje te normave me elementare te miresjelljes ne komunikim.

Flm!

 

Zhgenjyes komenti juaj z.Bulkthi. Prisja qe te kishit nje qasje intelektuale ndaj temes meqenese jeni ankuar shpesh per mungese te saj ne kete blog. Ja, jeni prove perfekte qe injoranca banale nuk u shpeton dot te ashtuquajturve, ose me mire me thene, te vetquajturve intelektuale.

jane dy komente me poshte qe adresojne ceshtjen e etikes po une po te shpjegoj rastin ne fjale: 20 e ca vjec, nene e nje femije 5 muajsh, deri tani e strehuar ne shtepine e se motres e cila ne nje moment i thote "ste mbaj dot me, gjej nje zgjidhje". Befas gjendet ne mes te kater rrugeve. Ne raste emergjente ne nuk kemi asnje zgjidhje te qendrueshme vecse te shpresojme te solidariteti i njeri tjetrit, si shume raste te tjera qe i kemi zgjidhur vete (nderkohe qe robt neper forume si ti shkruajne po ku ka diskriminim). Nejse, kontaktojme me sherbimin social qe na thote se nese nuk ka nje urdher mbrojtje qe jepet per rastet e dhunes nuk bejme dot gje! Per fat te mire, nderkohe qe qeveria mendon edhe si te alokoje fondet per kisha e xhami, ne edhe per shkak te ketij "izolomi" jemi shume te zote te bejme networking e ti gjejme vete zgjidhjet emergjente. Ndonese vetem nje ambient minimal (ose 7 rroga me pak per prifterinjte) do mjaftonte per te krijuar me shume siguri per rastete tilla qe ekzistojne. 

dhe sa per dhunen, ajo ka forma te ndryshme: motra qe ka frike te te mbeshtese sepse burri ankohet se cfare do mendojne fqinjte, babi qe te ka mohuar prej vitesh, shoqeria qe nuk mund te kuptoje se si, qysh, pse, kur, nje vajze tipike nga ato "burrneshat" qe thu ti, na ngel shtatzene dhe lind nje femije!!!!! Per te mos hyre pastaj ne detaje se si ka ndodhur kjo gje ne fakt... Dhe ne fund dhuna e papershkrueshme kur te shpjegojne se duhet gjet nje zgjidhje urgjente se pastaj rrezikon te te marrin femijen!

bravo bulkth... ka akoma burra qe i thon gjonat troc!!
na duhet cik machoizem... na kan mbyt pedet e depilum dhe lezbot me qime si lesh dhie....

Po mire, machizmi, por edhe mendt duhen, apo jo? 

po pra po... po nuk mund ti kesh te dyja.. me para mendja dmth machizmi.. pastaj gopi dhe suma.

apo sje dakord tina?

Dakortesia ime nuk ka rendesi.

ne muabet po bojm......

dhe nji gjo... thuhet dakord - me d ne fun
dhe jo dakort - pra jo me t ne fun...

apo sqenke ene nga fronca tina... si i thon nfronc??????
apo se dijshe qi osh huazim?

Hahaha, qeka cil kopshi zollogjik!!

Shkrim shume i mire nga Pinderi, sugjeroj te vendoset sa me pare tek titujt kryesore, per te nxitur diskutimin.

Kjo jo vetem per thelbin e artikullit, pra financimin e bashkesive fetare me fonde publike, por edhe e mbi te gjitha pasi eshte nga shkrimet e rralla qe nxit pjesemarrjen e opinionit publik ne nje ceshtje shume te ndjeshme sic eshte ajo e shperndarjes se parave publike.

Kjo e fundit madje, mendoj une, duhet te jete edhe tema absolutisht me e rrahur ne media, cdo dite, per cdo sektor dhe permes artikujve te tille, me shifra dhe fakte konkrete.

Pasi vetem keshtu rritet transparenca dhe vetedija e shoqerise per keto pune, qe perndryshe mbesin te erreta dhe favorizojne korrupsionin.

Sa per financimin e feve une bashkohem plotesisht me qendrimin e Pinderit.

Si alternative sjell edhe modelin italjan. Ketu ne kemi mundesine te zgjedhim, cdo vit, o kur bejme deklarimin e detyruar te te ardhurave, o direkt permes punedhenesit, se kujt tja destinojme 8/1000 te taksave qe paguajme, mes nje serie subjektesh, nder te cilat organizatat fetare, por edhe vete Shteti (laik), qe i perdor keto te ardhura per qellime sociale. 

Ky me duket model i mire, qe i mundeson cdo qytetari te financoje ate subjekt qe i duket me i sakte dhei vlefshem.

Nuk e di me çfare kriteresh e vleresoni kete shkrim, mbase per shkak te perputhshmerise te qendrimeve. Sidoqofte, seleksionimi i institucioneve fetare si i vetmi shperdorim i fondeve publike, devijon vemendjen nga shpenzimet e teperta dhe abuzimet e ndryshme qe behen. Gjithashtu, nuk ka asnje komparativ me financimin e sherbimeve dhe institucioneve tjera, asnje shifer qe te plotesoje argumentet e tij.

Ju shkruani per Italine, por nuk eshte edhe aq i dobishem si shembull meqenese kisha katolike atje eshte institucion i mirefinancuar. Ndersa ne Shqiperi, te tille institucione, ne rastin me te mire funksionojne ne ilegalitet, ne rastin me te keq bijne nen influencen e grupeve radikale nga jashte.

1. Shkrimi eshte i mire sepse sjell fakte dhe shifra te dokumentuara dhe i analizon sakte. Natyrisht ka nje kendveshtrim te vetin specifik, me te cilin mund te mos biesh dakord, por kjo nuk ja heq cilesine shkrimit. Kjo nderkohe qe mediat tona jane te mbushura zakonisht plot e perplot me llogje pazari.

2. Ne qender te vrojtimit eshte ceshtja e financimit publik te institucioneve fetare ne Shqiperi; duke mos patur per objekt analizen e "gjithe" shpenzimeve publike (cka mendoj se do te kerkonte ekipe te tera specialistesh), nuk e shikoj si mangesi mungesen e referimeve ndaj situatave te tjera problematike. 

3. Institucionet dhe organizatat fetare qendrojne si grup me vete, me cfare institucionesh/sherbimesh te tjera mund ti krahasojme!? Qellimi i tyre ekskluziv eshte zhvillimi i veprimtarise fetare.

Duhet te dallojme ketu institucionet dhe organizatat e kontrolluara apo ne pronesi te enteve fetare, si p.sh. institucionet arsimore, shendetesore apo te ndihmes/zhvillimit (pra OJF-te). 

Secila prej kategorive te lartpermendura trajtohet me vete, ne kategorine perkatese, pavaresisht nga pronesia.

Me pak fjale pra, nuk duhet te ngaterrojme xhamine, si institucion fetar, me medresene, si institucion arsimor, jane dy gjera te qeverisura nga ligje dhe rregullore te ndryshme. 

4. Me rastin e Italise e kam fjalen per menyren sesi e ka zgjidhur nje Shtet laik, perendimor ceshtjen e financimit te feve. 

Une nuk jam dakord me tezen se po nuk i financuam ne, ta zeme, myslymanet do te na i marrin nen kontroll esktremistet nga vendet arabe. E para, sepse ato pak miliona euro qe eshte ne gjendje te shperndaje shteti shqiptar jane nje therrime te krahasuara me mjetet financiare ne dispozicion te organizatave islamike ekstremiste, ne rast se do te synonin ndonje 'hostile takeover' financiar te institucioneve tona. E dyta sepse kemi Shtet dhe ketyre falangave mund tju bejme balle me plot mjete te tjera qe na mundeson ligji. 

1. Dakortesia nuk ka rendesi sa ka argumentimi i plote qe duhej te jepte autori. Sigurisht, ka perfshire shifra per institucionet fetare por asnje per segmente tjera qe mund te jene lene pas dore ose qe jane mbimbeshtetur. Financimi i subjekteve fetare me fonde publike eshte praktike normale ne shume shtete pikerisht per te mbrojtur harmonine mes denominacioneve te ndryshme, per te ushtruar autoritetin e shtetit, si dhe per te nxitur sekularizmin si vlere qytetare.

2. Ne qender te vrojtimit nuk duhej te ishin perfshire te gjithe shpenzimet e ndermarre nga shteti, ama vemendje te veçante u duhej kushtuar shpenzimeve me problematike dhe abuzimeve qe behen.

3. Qellimi i i institucioneve dhe organizatave fetare eshte paksa me i gjere se ç'e keni vleresuar ju meqenese ka nje element te rendesishem qe eshte mbeshtetja e anetareve aktive.

Sigurisht qe nuk duhen ngaterruar institucionet ashtu siç nuk duhet nenvletesuar rendesia qe ka organizmi fetar per disa besimtare. Fakti qe jane te qeverisura nga ligje dhe rregullore te ndryshme nuk perfaqeson ndonje pengese ose problematike persa i perket financimit; pra nuk kuptoj pse e permendni.

4. Tani, do te benim mire te perjashtonim gjuhe hiperbolike si « do te na i marrim nen kontroll ekstremistet arabe » komunitetin islam sepse pastaj dalim nga çdo logjika. Shteti nuk duhet (medoemos) te shteterizoje institucionet fetare por e mira eshte qe te perdore mjete si financimi dhe kushtizimi per te influencuar sekularizmin.

Si mund t'ju bejme perballe ketyre falangave? Nuk eshte thjeshte çeshtje e disa individeve por radikalizmi i islamit ne Shqiperi. A eshte e pranueshme kjo per shoqerine tone sipash jush? 

Këta janë të çuditshëm, e tha mirë heretiku: u ha bytha dhe e krruajnë me letër zmeril. 

 

Më tej, 5,676,000 lekë nga xhepat e shqiptarëve do të shkojnë për 43 punonjës të administratës së Kishës Katolike që rezulton të jetë institucioni më i pasur në botë.

Kisha Katolike   ka disa aktivitete fitimprurese sikurse eshte Universiteti Zoja e Kshillit te Mire, klinika me te njetin emer ne rrugen e Kavajes dhe mbase edhe aktivitete te tjera qe nuk i di. Sa prej totalit te fitimit te siguruar prej ketyre aktiviteteve shkon per  bamiresi , per sherbime perkujdesi dhe mbeshtetje te njerzve ne nevoje nga   institucionet fetare? A ka shteti evidenca per burimet e financimeve te huaja dhe donacioneve te adresuara per Institucionet fetare?

E njeta gje edhe per Kishen Ortodokse.Di qe ka nje klinike private me aktivitet fitimprures.

pagesa e gjysmes se rroges per 89 punonjes te administrates se fese myslimane..

Para do kohe, shtypi na beri me dije se ne qiellin e Shqipnise lodrojne minaret e 600 xhamive te ndertuara pa leje. Dmth ngri nje xhami pa leje, vetepunesohet nje hoxhe dhe kater a pese nenpunes dhe ..qe baba, shteti leket koker me kokerr.

Qe une afetari paguakam me taksat e mija hoxhen qe me zgjon ne 5 t mngjesit , tani e mora vesh.

 

 

Financimi i institucioneve fetare eshte me i pakti problem per te cilin duhet te shqetesohesh Spiritus. Mbase vemendja duhet drejtuar tek abuzimi qe bejne pushtetaret me fondet publike sepse aty behet shperdorimi me i madh.

Shume dakort. Mund te jete problemi i fundit per te cilin duhet te shqetesohemi. Por tani, dikush shqetesohet per kete, nese ti ke nje shqetesim tjeter po ne kuader te menyres si alokohen fondet publike, bujrum ndaje me ne

Pra, nuk behet aspak gjueti shtrigash? Nuk eshte aspak e lehte perzgjedhja e institucioneve fetare si shembull shperdorimi fondesh? Shqetesimin tim pak a shume e kam shprehur ne komente, besoj.

 

Më tej, 5,676,000 lekë nga xhepat e shqiptarëve do të shkojnë për 43 punonjës të administratës së Kishës Katolike që rezulton të jetë institucioni më i pasur në botë.

Atij që ka do t'i jepet më shumë, dhe atij që s'ka, do t'i merret dhe ajo që ka. JC. 

 

Shiko si e bën Italia këtë punën e financimeve të institucioneve fetare:

Qeveria rezervon çdo vit 8 % te shumes qe mblidhet nga taksat mbi te ardhurat per kishat e njohura nga shteti . Pjesa me e madhe i shkon kishes katolike . Cdo taksapagues megjithate mund te zgjedhe ne menyre individuale nese kete shume do qe ta jape per vepra bamiresie apo projekte kulturore . 

Nga sa kam dëgjuar, dhe dikush tjetër mund ta vërtetojë këtë, në momentin që plotëson formularin e taksave, deklaron gjithashtu se për kë organizatë, fetare apo OJQ kërkon të kontribuosh me atë 8%. 

Mirëpo, këta janë italianë pepino dhe breshkaxhinj, që nuk kanë pasur fatin e mirë të njihnin birin e këtij populli Enver Djalin! Kështu akoma i konsiderojnë institucionet fetare si VLERA. 

Taksa e kishës nëpër Evropë: http://en.wikipedia.org/wiki/Church_tax

Këtu mund të zbulojmë psh, se pse shteti gjerman sot, është nga investuesit më të mëdhenj në kulturë, përgjithësisht. Dmth për teatro (apo teatra?), shfaqje muzikore, orkestra etj. Mbase ka të bëjë me diçka që quhet... traditë? Dhe diçka tjetër që quhet... kulturë? dhe është rrjedhojë e qëndrimit ndaj... Hyjnisë? 

Nuk e di, ich weiß nicht.

Por gjithsesi... gjithë emigrantët shqiptarë (me letra), në Itali, mos humbisni rastin që taksën 8 per mille tia dedikoni vëllezërve tuaj arbëreshë, që i gjeni me këtë emër në italisht:  Chiesa cattolica italo-greca.

http://en.wikipedia.org/wiki/Italo-Alban...

 

E para, nuk eshte 8%, por 8 per 1000. 

E dyta, cdo qytetar ka te drejte dhe liri te plote te vendose se kujt deshiron tja destinoje kete shifer, perfshi ketu edhe Shtetin laik, te cilit i khehen nje pjese e mire e ketyre te ardhurave.

Ndersa tek ne nuk egziston sot kurrefare lirie zgjedhjeje, eshte shteti ai qe vendos e vulos pa pyetur njeri. 

 

Klajda Pinderi e ka hallin qe institucionet fetare nuk pranojne homoseksualizmin dhe jane ne vijen e pare te debatit kunder tij, prandaj thote qe do behesha me turp po te isha minister.

Po sikur ne fetaret te themi qe do te behesha me turp po te isha ndonje zyrtar i BE-se qe ju jep mijera e miliona euro shoqatave te klajdave per te promovuar gejllekun dhe nuk jep nje kacidhe per probleme te mprehta sociale?

Shuma qe jep shteti per bashkesite fetare qe kane marreveshje me te eshte shume pak, duhet shume me teper qe shteti te kujdeset financiarisht per keto bashkesi fetare, sic behet kudo ne Europe.

Bashkesite fetare jane pjese e rendesishme e shoqerise, nuk jane as jashte ligji dhe as me pak qytetare se pjesa tjeter.

Sugjerimin e pare per ju fetaret une e kam keshtu: konsultohuni me pare me shkrimet tuaja te shenjta sepse tallja (dmth KlajdA Pinderi) eshte nje mekat. Eshte mekat shume i rende madje ne botekuptimin e krishtere 

Nganjehere pyes veten: "sa dreq vitesh do t'i duhen shqiptareve per t'u civilizuar? Te pakten te sillen si te tille? 20 vite? 30?"

na duhen rreth 150-200 vjet. por problemi i vertete eshte si do sillen te tjeret (ata qe sot jane "te civilizuar") ne ate kohe.

Pertej problemit te vertete, le te shpresojme per shenja te vogla civilizimi, si moderimi i gjuhes psh.

emigrant
kta po mos te ishte per propanden qi bojn.. do zhduken vetiu... sepse zoti ka kriju mashkull dhe femer...
kta fal propagandes perhapin infeksionin pervers qe ofendon jo vetem zotin por edhe evolucionin meqe edhe evolucioni ka ber mashkull dhe femer dhe i ka ndar mire fare karakteristikat morfo fizollogjike t'mashkullit dhe t'femres.

sikur mos t'kishin propaganden lezbot dhe pedet asnje nukd o te behej me lezbo ose pede dhe kta do zhdukeshin vetiu... kaq e thjesht eshte...

Po ti xhekdell nuk e di se ekziston ne Kaliforni nje komunitet shkencetaresh pozitiviste qe e kane nxjerre skarco Zotin, bile edhe evolucionin, sepse po zbulojne "materien e zeze" qe ka krijuar ndergjegjen ne shperthimin e Big Bangut  Rrapi Trapit, dhe me kete materie do prodhohen dele dhe cjeper elektrike Dolly qe shumezohen si njeqelizoret, parameci dhe ameba e librit biollogjise se klases V-te, neper kantjere dhe fabrika, me klonim.

Psh don te jesh ti Mik Xheker, ne vend te bo lala ty Mik Xheker. Biles bejne edhe hibride, gjysem Mik Xheker, çerek Laver, çerek Vaçe Zele, Ermonela Jaho, Tedi Papavrami, çfar te dush ti, biles edhe shitse bylmeti po deshe, me doçka te kuqe dhe llere te bardha mbi banak alumini.

 

kta fal propagandes perhapin infeksionin pervers

smiley Tamam infeksion. Ruhu se mos te kryqezosh shikimin me nje homoseksuale(e) se e more infeksionin e do behesh edhe ti homo.

qeke trap fare ose qeke ene ti homo.... apo trasvestit... cilindoqofsh

ne nje fare kohe them...
se te rriturve me vlera ua rruajne trapin si me thene...
vetem capaculat si puna jote genjejne nen propaganden e emancipimit... dhe lezbot e reja qe mendojse te te lepihesh pas 50 60 vjecarve per para, dhe gocave te vogla, eshte shenj emancipimi...

propaganda qe them dhe infeksioni, qe ti skupton se aq tru ke.. shkon ke femija... se ata i kapin me grep dhe ua prishin mendjen.... se po mos te ishte per propaganden njeriu ndjek vetem istiktin riprodhus... po kushedi ju sjeni riprodhu noiher ne jeten tuaj ose nuk keni vet fmij... athere ju ka denua zoti. skam ca them!
(mund vetem te bej nje lutje neser ne mesh!)
jo me kot kta pedet i kane deklaru lufte shkolles...

ik futi noi te zgerdhime tani....

fjalet homo, trasvestit, pederast, lezbo... meqe jena njerz t'emancipum nuk jane fyerje... jane fjal fjalori... dhe mendoj se nuk duhet te masakrohen nen emrin e censures... vetem sepse peshku eshte per vete cik pede...

me mirkuptim
xhek

falemnderit... e kam per nder kur me mu qeshin *********** te divorcume qe e kalojn kohen duke ber analisten neper forume.

smiley

ma siper jam autocensuru sepse jam njeri me vlera dhe qe jamper demokraci mendimi
pra gjithkush ke pikat mund te vendosi cte doj...
ose goc e mir
ose goc e zgjut
ose trape
etj etj
pra teknikisht nuk osh fyerje.. meqe jam autocensuru...

Po he pra, jemi te gjithe ne rrezik kontaminimi! Eshte qelbur kjo puna e propagandes! Po kthehemi te gjithe ne gay dhe lezbike tani! 

 

ja si puna jote... ke gjith diten ktu... nforum...
ka me meshkuj a jo franca... ik mi shko bej seks...
gjej ndonje macho dhe nderto jeten... se kta frocot qe u pelqejn juve femrave revolucionnleshe lezbo jane shume te ndjeshem dhe thyhen me perdrimin e par... pra ndryshe gna machot e vjeter...

po dihet franca osh ne gjendje terminale... e kan kap pedet keq... po futen ene ne shkolla.
ske ci bo...
po do mashkull kthehu ne atdhe.

e teprojm pak me ngjyrimin dhe temperamentin, por thelbi ky osh... ti japim qezarit cka osh e qezarit

Une jam per liri seksuale Xhekdell, dhe te them sinqerisht, çliroju, navigo ne ujerat e paeksploruara! Do ta shohesh, do te te beje mire. Ndrydhja eshte per losers! Be Free! 

cer ndrydhje? po ku ma analizove ti ndrydhjen mua?
e shef? me posht the i cmendur, vetem sepse une permenda infeksion ne terma figurativ...
propaganda osh infeksion... sepse infekton...
po ku merrni vesh nga leterisa juve...

ju jeni per nderzim artificial di lopet..
ate dini ju... ehuha

ps: cili osh stadi tjeter i emancipimit... ta besh me kafshet? apo edhe kjo ka kalu... pse jo me foshnjat... apo nje orgji me krimbat?!!

po ku merrni vesh nga leterisa juve..

smiley

Gjithe kjo urrejtje qe ke per homoseksualet reflekton nje shtypje te brendshme qe i ke bere me pavetdije seksualitetit tend. Sikur te isha ne vendin tend, do te konsultoja nje seksolog per te konfirmuar nese je gay apo jo. Gjasat jane qe po; mesa shoh une te pakten. 

e mo mir... si tdush... ashu e keni ju... kush u kundershotn osh vet homo.. lol
behet muahbet me automatet qe reciotjne "argumente" propagandistike si puna jote?

ik luj me shoket tani

http://www.youtube.com/watch?v=uJyrAWmpI8s

Po pse mor burre behesh aq i eger? Une te tregova rrugen e lumturise, ti mos e ndjek, por kam frike se do vuash perjete. smiley

ashu e keni ju... kush u kundershotn osh vet homo

smiley Po flet per veten.

smiley

Ueee! Cfare enderrash homoerotike do kete Xhekdelli sonte me gjithe kete propagande qe kemi bere ne ketu!

xheku do jete i lebetitur si keta. Ose macho si ky (e shume te tjere).

Kjo eshte e qarte. Gjithashtu, paskemi te bejme me nje fetar te madh; nje kombinim perfekt. Sa i lezetshem do te jete! Si bebe do ta kete ate lekure...

Xhekdell, ki kujdes, mos u vaksino!

Me mire jeto ne nje te tille qe mos te marresh infeksionin e homoseksualizmit. Nese ndjen qe ke marre infeksion, merr ndihmen e pare sa me shpejt ne nje klinike te tille ose kamp.

The technique...involves breastfeeding adult male homosexuals for at least four weeks in hopes the constant attachment to a female sex organ reorients their sexuality.

Edhe kete e degjova! smiley

I immediately called Pedro, my personal masseuse and science adviser, and I asked him 'is this for real?

Priceless!

Sipas kesaj teorie Emo, i bie qe ne te jemi gjithmone te retarded, ose te vonuar sic preferon te thuash.

Kam dyshimet e mia. Besoj se shqiptaret do e kapin hapin e Evropes, sapo te mbaroj izolimi.

ta dhash pergjigjen... do jen shduk... komplet...

do i eleminoj evolucioni...dmth zoti
dhe ne fund do mbeten vetem ca atavizma
si zhardhok qepe mbi nil... qe do ti han urithet
se tek e funit edhe evoluconin zoti e ka kriju...
sic thot bibla.... apo sic duhet ta lexojm neve...
mjetet e tij jane te pafunda. dhe te llojllojshme

amen to that brother!

Turp! As Italia e Papatit nuk e bën këtë gjë. As Arabia e Mbretit që burgos vajzat e vet nuk e bën këtë!

Ne Itali paguhet l'otto per mille, 0.8% e takses se te ardhurave u shkon subjekteve fetare. Taksa te ngjashme ka ne Gjermani, Austri etj. Kristo, mire qe ja fut kot, por te pakten informohu para se te hedhesh vrer! 

Jo, l'otto per mille eshte nje takse qe qytetaret kane mundesi te zgjedhin vete se si do e paguajne!!!! Mund tia japin nje kishe apo organizate fetare te njohur nga shteti, ose mund t'ia japin nje sherbimi social. Eshte dicka qe taksapaguesi e zgjedh vete! Mendo pak sa dhe si ndryshon kjo nga leket qe ne i japim (dmth qe qeveria i jep) kishave dhe xhamive

Uh, se kuptova ate "jo". Ku ndryshon ajo qe them une nga ajo qe shkruan ti, apo thjeshte shpirti i kundershtimit? smiley

E forta ne kete mes, eshte qe LGBT e Kristi Pinderi, financohet pikerisht me para publike te taksapaguesit.

Sipas te njejtes logjike, ma mbush mendjen, perse shteti duhet te shpenzoje parate e mia per te paguar manifestimet e LGBT?
 

E tmerrshme! Punon hunteri, manifestojne homot. 

Tallu ti, po edhe keto me parate e tuaja po bejne qejfin.

p.s. po qe se ke degjuar, CEO i Mozilla, nje inxhinjer shume i afte, u detyrua te jape doreheqjen, pas nje fushate fashiste nga ana e grupeve homoseksuale, te cilet e akuzonin se ishte racist, vetem sepse ne 2008 kishte kontribuar me 1000 dollare ne nje fushate kunder martesave gay.

Pikerisht. Taksat tona shkojne per levizjen lgbt, qe shqip do te thote promovim i veseve dhe degjenerimit te shoqerise shqiptare ndersa parate qe shkojne tek bashkesite fetare vetem se i sherbejne shoqerise.

Ne cdo vend ne Europe por edhe ne Amerike, shteti jep grante (pervec ndihmes direkt nga taksat qe zgjedhin njerezit) per organizatat fetare qe kryejne edhe sherbime publike e sociale por edhe grante per mirembajtje kishash, xhamishe etj. dhe favorizime te tjera si perjashtim nga taksat e keshtu me rradhe, Klajda eshte kunder pasi vetem komunitet fetare kane ngelur si vije mbrojtese kunder degjenerimit, institucionet dhe perfaqesuesit e tjere ne shoqeri jane dorezuar.

nqse gjithe argumenti juaj permblidhet te kjo se ne cdo vend ne europe por dhe ne amerike, shteti jep grante per organizatat fetare, te kam bo kaken mu n'llogjike.

Jo. nuk eshte e vertete dhe ti e di qe nuk eshte e vertete. 

Nuk eshte e vertete cfare? Qe LGTB nuk merr para nga shteti shqiptar? Une nuk e thashe kete. Por merr financime per iniciativa, projekte etj nga istitucione te BE, amabasada hollandeze, amerikane, etj. Qe te gjitha para publike te taksapaguesit (te huaj) jane. I njejti parim eshte, per te cilin po kritikon shtetin shqiptar qe shperndan para publike istitucioneve fetare.

Tjetri flet per fondet publike dhe si duhet te alokohen ato, juve i kunderpergjigjeni me "argumentin" e bythes. Dmth ky s'ka goje te flase se e ka qef n'bythe, nderkohe qe e *ira e tjetrit n'bythe dhe me dhune akoma shikohet si shenje burrerie shqip-kulturalisht, si fjala vjen neper sharje tip "ta caj bythen!". 

Ose permbledhur stereotipikisht, tipat qe duan te cajne bythen po i mbyllen gojen debatit per fondet publike ne lidhje me shoqatat fetare sepse ky debat u hap nga njeri qe s'e ka problem carjen e bythes.

Duke shpresuar tju kete mjaftuar permendja e shumte e bythes deri ketu, (per te hequr fiksimin e bythes se tjetrit) provoni te argumentoni komentet pa e futur bythen ne ekuacion. 

P.sh. meqe shume ketu e kane permendur si herezi dhenien e fondeve publike (apo nderkombetare) per shoqatat 'pink', mbushjani mendjen Kristit, dhe lexuesve, se pse taksat e popullit do kishin me shume perfitime per popullin nese do ti jepeshin subjekteve fetare dhe ojq-ve te tjera (jo-pink).

Gjithmone duke pasur parasysh realitetin shqiptar, jo duke folur teorikisht se si duhet te ishin gjerat. P.sh. ca te mira i sjell publikut the average kishe/xhami/teqe dhe ojq? A i duhen shqiptareve kaq shume kisha e xhamia sa jane hapur ne Shqiperi? A kane keto ndonje efekt 'anesor', pervec nxitjes se urrejtjes se tjetrit (qe s'eshte ne te njejten fe)?

P.S. Jam plotesisht dakort me Obi-Wan qe kjo duhet te ishte teme kryesore, duke qene nga te paktat tema te tilla qe flet per nje debat qe duhet ta kete cdo shoqeri, aq me shume vendet e vrimave te zeza (sa i peket fondeve publike) si Shqperia.

Peshku (flas ne si komentues) duhet ti qendroje vleresimit qe i ka bere i madhi Pjer, si mbi mesataren e popullit sa i perket shkollimit e kultures, e kjo e perfshin mos-obsesimin me bythen e tjetrit, tash ne vitin 2014.

Qe edhe ti je obsesionuar nga bytha duket nga komenti yt, ku kryefjala "bythe" eshte perdor nja 30 here, te tjera jane fjale ndihmese dhe parafjale.

 

hahah e ka perdor si karrem m'duket...

Sulmojne Kristin per b... nderkohe qe mbrojne dhenjen e fondeve prifterinjve katolike qe kane qef te cajne b... - madje nga ato te femijeve, apo prifterinjve ortodokse qe pelqen t'u cahet b... (si ai Greku qe kapen andej nga Korca).

Jam shume dakort qe debati duhet te behet se ku kane efikasitetin me me madh fondet.

po mir po ato fmijt ne afrik dhe ne azi tperdhunum nga ato ushtaret e UN revolucionleshe... pse si permen ato tina?
he pa fol cik o lesbo? apo ata te Un qi perdhunojn ne emrer te emancipimit jane individe ndersa prifterinjt jane kisha?

hajt tani, bej nji koment justifikus ne still alla gjembace

Lesbo i sateme.

Si t'u duk ky stili i lebetitur?

po t'kishte qen nene ime lesbo s'do isha ktu sot...
ti nese je vertet lesbo... me zgjedhje... se ka edhe lezbo qe beheen te tilla ngaqe jan sterile dhe nuk gjenerojn dot dhe per tu ndjer te pranuar kthehen lesbo apo pede per te patur nji komunitet...

nejse.. po qe se je lezbo me zgjedhje... mderro mendje... shko be nai fmij.. bej detyren qe te ka caktu natyra, apo zoti ler trashgimtar e pastaj vrit edhe veten po deshe.... dmth bejj cte dush...

me te mira se muabet po bejm
xheku

0.8 % im shkon per kerkimin e shkencen,me saktesisht per luften kunder semundjeve te ralla,as nuk me shkon ne mendje  ti jap lek Kishes e Xhamise.

Ne Itali ka "otto per mille" dhe "cinque per mille". Ajo qe thua ti eshte "cinque per mille". 0.8 % eshte per te financuar subjektet fetare, 0.5 % eshte per te financuar OJQ-te dhe kerkimin shkencor, e para eshte e detyrueshme, e dyta eshte opsionale. Te otto per mille ti mund te zgjedhesh vetem subjektin qe e merr por jo qellimin se qellimi eshte i percaktuar ne ligj. Fakt eshte qe shteti italian i transferon kishes katolike 1.2 miliard euro cdo vit nga 0.8 perqindshi.

mmmm...5 per mille ateher e kam dhene per kerkimin,por mbaj po ashtu mend se pikerisht pyetjes per kishen i jam pergjigjur me jo..por fale komentet tend u info pak me shume e pashe se qenka perseri me te futur,ne kuptimin qe edhe kur i thua jo kishes e ja le shtetit,eshte njesoj,pasi shteti perseri atyre u shperndan keto para. Shume menyre shkerdhate e te vepruarit.

Ky shkrim eshte i Ero Velajt se Klajda nuk guxon ta beje vete. Ero Velaj meqe nuk mundet dot tiu ndaloje fondet qe qeveria ju jep komuniteteve fetare qe kane marreveshje me shtetin, nxit klajdat te bejne zhurme ne menyre qe neser pasneser edhe tiu ndalin fondet e pakta komuniteteve fetare shqiptare qe pastaj Ero Velaj ti perdore keto para per te blere votat e romeve ose gejve.

Ndryshon tema po substanca nuk ndryshon...ne thelb qendron fakti qe qeveria edhe kete here nuk eshte koherente me taksapaguesit.

Ore adminer, hidhuni pak nga MONITORI 

Mos ka ndodhur ndonje gje andej nga ndermarrja!

http://historia-ime.com/en/2011-08-07-02...

 

Refuzoj që lekët e xhepit tim të shkojnë për rroga priftërinjsh apo hoxhallarësh. Dua të di psh, për cfarë do përdoret ai 1 lek i xhepit tim që do të shkojë për Kishën Katolike apo ortodokse. Do përdoret për të paguar priftin apo do përdoret për të krijuar një shërbim për shoqërinë, shërbim nga i cili unë si djalë gej nuk do përjashtohem?!
Refuzoj që lekët e xhepit tim (përmes formave të taksimit) të akordohen nga shteti për të ndihmuar fetë pa më pyetur më parë se çfarë mendimi kam unë: Unë do doja, për shembull, që pjesa e taksës që unë i paguaj shtetit e që duhet destinuar për shërbime sociale, ti shkojë azilit të pleqve, jo Xhamive të palegalizuara, apo kishave si ajo ku unë kam derdhur lekët e time mëje për 8 vjet rresht! Thjesht sepse keshtu dua une te shpenzohen leket qe une jap per sherbimet sociale!
Refuzoj të paguaj unë nga xhepi im për kurrikula fetare që frymëzojnë urrejtjen sidomos karshi njerëzve si unë, me orientim seksual ndryshe nga shumica. Trecereku i atyre miliona lekëve që merren pa më pyetur mua dhe qytetarëve si unë, do të shkojnë për edukimin fetar! Edukim që parimet e mia si aktivist për të drejtat e njeriut i konsideron akoma si mëkat! “Edukim” qe ne cdo moment frymezon urrejtje ndaj meje dhe qindra mijera njerezve si une.
Refuzoj intelektualisht të më thonë se: “më mirë të financojë vetë shteti fetë se këto të kërkojnë pastaj financime të dyshimta”. Nese qenka ky panic shteteror atehere paskemi nje problem tjeter, me te madh…

Kaq! Për këto arsye unë vazhdoj të mendoj se do të kisha turp po të isha sot ministër i Mirëqenies Sociale që akordon 1 milion dollare më shumë fonde për 5 fetë zyrtare në Shqipëri, krahasuar me nje vit me pare.

Refuzoj intelektualisht të më thonë se: “më mirë të financojë vetë shteti fetë se këto të kërkojnë pastaj financime të dyshimta”. Nese qenka ky panic shteteror atehere paskemi nje problem tjeter, me te madh…

Po pse panik shteteror? Behet fjale per parandalim te radikalizmit islamik dhe veprimtarise ilegale, jo panik. 

Une jam shume dakort qe te alokohen ( na falni por kjo fjale na u gjet) fonde per komunitet fetare, por te dal nje ligj per te ndaluar marrjen e fondeve nga organizata te huaja. Nese kjo s'arrihet, atehere duhet te kontrollohet cdo burim i lekeve per keto komunitete dhe te behet lista e organizatave te padeshiruara per burime financiare.

Seanca mbyllet me kte 'dakordim'; te gjitha parate per objektet e kultit meqe eshte bere keq andej nga 'ndermarrja' 

smiley

Refuzoj të paguaj unë nga xhepi im për kurrikula fetare që frymëzojnë urrejtjen sidomos karshi njerëzve si unë, me orientim seksual ndryshe nga shumica.

...ja kush do ish pergjigja per ty po te ishte Nanua minister ;

....na keto leket sa te bie me pagu si tax dhe ike na le rehat e mos na dil ma perpara smiley
 

po pra. Ndaj shkoi atje ku shkoi

 Inderuar Klajdi !

Perse  Xhibin e lejoni te tallet me bythen tuaj ? Kete mund ta shpjegoni JU ? Une gjej si shkak pranimet e Reja te Olsit me te atij "gjashte te zena e koka jashte " ose te pakapshmit ! Ju mund ta kundershtoni ose te keni mendim tjeter por them se aty gjejeni shkakun ..Dyshoj se shume aktivie ei kryejne duke pervetsuar Fondet dhe nuk dorezojne detyrimet ne Shoqate .Kuptohet qe lindin veshtiresi jo vetem ekonomike qe Ju detyrojne Ju ti drejtoheni Qverise .

Me kete argument qe " JU nuk pranoni ,refuzoni , te paguni para per Hoxhallare e Prifterij " , ilind e drejta ta thote dhe pjesa tjeter qe "nuk pranojme te paguajme para per Bythecet" 'dhe keshtu biem ne njeqerthull te pafund . Rishikojenidhe njehereketemendim Intolernte kundervenes .

Se pari kerkojeni "brenda rradheve " ne se te gjithe paguajne Kuotizacionet e shoqates .

Se dyti ne se konstatoni "abuzime "se fjala vjen kui gjeti Leket Olsi qe hap faqe Interneti ose dhe te Tredhur te tjere ,qe mbajneDosje ?  Kjo duhet tu preokupoje per hetime e qendrime .

Qveria eshte e te Gjitheve dhe "kaoni c'te kapni " pa shume pretendime ndaj saj.Sepse si i thone , Mo shikoni c'jep Atdheu per Ju por shikoni Cfare jepni Ju per Atdheun .

Keto jane probleme te Reja ne shoqeri dhe ne se UNE i shoh Gabim , ftoj admin e Nderuar , te Emancipuar dhe Plot Kulture te mos mbajne Anesi ne Komente !

Këtu sheh gjëra të çuditshme. Realisht. Vetëm këtu mund të gjesh fashistoidë pro-gay antiteistë. Këtu mund të gjesh feministe-nacionaliste. Hajde e mos i beso Allahut më pas.  

 

Ka edhe anti-gay teiste te çmendur. Mjafton te lexosh komentet e nje z. Xhekdeli qe ta kuptosh.

Ka edhe komuniste fetare.

Sigurisht! smiley

haha ha ... fiks.. po ti ca je trape me lesh sqetlle pa rrujtme?
un nuk jam anti gej... se nuk edi fare ca jon gejt...
une jam nje njeri qe mbron racen njerezore dhe trashgimin njerzore...
dhe gejt jan rrezik per zhdukjen e njeriut,,,
jan perversitet....
sic e thash ma lart... keta pa propaganden qe reklutojn dhe prishin mendjen e t rinjve
do zhduken vetiu
...
puna osh se jan fut ne shkolla de po u msojn cunave qe te lepij lolipop e gocave te lepj ajskrim...

pastja kujt i thu i cmendur... thuja satome qe ka prur ne jet nji monster si puna jote...
ke jet a ske.. gnele ktu duke akuzuar te tjeret per te cmendur,,, dhe pse? sepse dua te mbroj specien e njeriut nga trapat psikodelik sipuna jote? mos moj... qeke trape fare

Kopeshtare smiley them se  terminologjia e"vjeter " merr ngjyrime te te kuptuarit te vjeter si psh "Turp " dhe krijon keqkuptime . Aduhetperdorur e njeta terminologji ?

Fjala Turp ka permbajtje tjeter nga trashegimia e mardhenieve seksuale per Femren , dhe as qe behet fjale per Sumsat .Keshtu qe me lejo tekembej ndonje mejtim mendjeje me JU qe perputhet ose jo " me probleme emancipimi mer Jahu "smiley Per Gjembin nuk dyshoj qe eshte e emancipuar .!

A dot'ju duket Normale fjala qe pershkruan mekatin e Pare  " kafshimin e Molles " te Lidhej me Bythen ? Apo Bibla e ka lene Evazive qe robt te zgjedhin cilen ane te duan per tu shumzuar ! Me afer eshte Heretiku , them se e parashtron si projekt , jo si Logos Fjale qe shpjegon Mekatin dmth "Kafshimin nga sekse te kunderta me veglat qe u kish bere ZOTI " !

Dhe keshtu duke kaluar ne nje varg ndodhish njera pas tjeteres e te lidhura me tjetren smiley mberrijme tek " Romeo dhe Zhulieta " duke kapercyer Helenen e Trojes .  Kush i perfaqeson tek GAY shqiptare .Dicka mund te thote dhe Klajdi !  .

Edhe tek PPU kishim shembuj te fshehur .Psh sa komentonte Olsi e Mbeshteste i "pakapshmi " mardhenie qe e ruajne akoma por te ndrojtur e larg PPU smiley  .Kemi akoma shembuguximshem emancipimi qe te lene te kuptosh mardhenie te tilla , ku shfaqen njeri poshte tjetrit  member  tek PPU .Por gjithsesi , per nje Mashkull te Tredhur si do ta gjykonit nje mardhenie Seksuale ...

Lesbo apo ????

Pa u zgjatur por me tedenca problemore me tej Ju desheroj per nje Koment !

Idriz i dashur, une nuk do ta zgjas me me gay-t dhe lezbiket ne kete teme sepse nuk eshte e drejte per personin qe e ka hapur. Njeriut mund te mos i pelqeje menyra e jeteses se homoseksualeve per arsye te ndryshme dhe kete e respektoj me gjithe sforcon qe ma lejon. Sidoqofte, paksa e veshtire ne nje kohe qe verej nje mungese totale edukate dhe respekti per ate tjetrin. 

 

ai qe e ka hap kte teme mund te jete homoseksual po ai ka me shume balls se t'gjithe kta qe shkojne nga fryn era. Ai e ka guximin ta thote haptaz se ca eshte (edhe pse s'duhet t'u hyje fare ne xhep te tjereve se si e ben e me ke e ben ai). 
Kta per mua jane bqirat e vertete. Qe nuk kane guximin te thone ate qe mendojne. Qe thone ate qe thone nisur nga partishmeria. Qe i kane thene llogjikes "ik pirdhu!" me kohe. Qe nuk jane thjesht ftohur ne tajare po kane marre plevit te rende.

Ju sic dhe e lexon une e kam "perjashtuar " tjetrin edhe per nje arsye sepse ai e ndjen me Thelle se te gjithe dhimbjen qe i shkaktojne , jo vetem me fjale . Prandaj kerkova nga Ju si paksa brenda "marrveshjes" se fjaleve .Mund ta kisha kerkuar dhe nga Gjembi si shume aktive , sepse nuk ka ndonje te keqe te kerkosh  shpjegim nga individe qe kane pervoje ne kete fushe . .Por edhe Gjembi , ne se ke lexuar ne Plot prurje sidomos gjate aplikimit te stilit "poshte Lart e anasjelltas " besoj ka dhene shembuj qe e ndjen Thelle dhimbjen .Dhe mendoj se mos e Lendoj me kerkese drejtpersedrejti  Po te isha ne pozita Diturie si z.Heretik do ta kisha lidhe dhe vete Nikun Gjemb etj me dicka qe i "kujton " dhimbjen qe shkakton e cpuara .

Ju lutem te me kuptoni drejt kopshtare smiley Larg Nervozizmave dhe ndjehu e Lire ! Mos jep shenja Lodhje per Emancipimin smiley

mu m'habit se si mund te skandalizohen njerezit te ne me gjera si kto. Ne nuk jemi skandalizu kur nga buxheti i shtetit, ilir meta kryeminister jepte para gazetave private "te pavarura" qe kto te fundit te mbijetonin!
Dhe ju po cuditeni se pse shteti nga parate e taksapaguesve (qe nuk eshte cudi te jene ateiste), te financoje kisha e xhami...

Nuk le koment pa e nxjerre urrejtjen e madhe qe ke per Ilir Floririn.

Shumica e shqipove jane agnostik por jo ateiste. Ateiste jane pak.

Me statistika zyrtare ateiste behen a s'behen 2-3%. Qytetaret shqiptare qe afiliohen me nje fe perbejne padyshim shumicen derrmuese. Bile ka mundesi qe edhe vete Klajda te besoje ne Zot, se keta bashke me Eron si deshmitare jehovaji kane dale rrugeve te Shqiperise ne fillimet e veta.

Ateizmi u vu perdhunshem ne Shqiperi por vend nuk zuri kurre si bindje.

qekur sondazhet e statistikat merren per baze per te vendos fondet qe duhet t'u shkojne organizmave fetare?
Jane pyetur ndonjehere shqiptaret nese duan qe parate e tyre te shkojne per nji xhami vs. nje spitali psh?
Une mund te njof mbi 1,000 taksapagues shqiptare qe nuk besojne ne zot. A eshte vjedhje kjo qe u ben shteti atyre nisur nga kjo?

Jo nuk eshte vjedhje. Ose edhe eshte. smiley

Po te biem dakord se  kjo eshte vjedhje atehere eshte vjedhje cdo lloj takse . Se meqe ti thua :"Jane pyetur ndonjehere shqiptaret nese duan qe parate e tyre te shkojne per nji xhami vs. nje spitali psh?". Pergjigja eshte , s ' ka pse i pyet ; perndryshe, me mire Shteti nuk mbledh fare taksa dhe cdokush dhuron per subjjektin qe i intereson . Komplet anarko kapitalizem , apo dika e ngjashme .

Klajdi, kur flasim per politika publike nuk mund t'ja fusim kot bre! duhet te kesh respekt per demokracine, qeverine dhe mbi te gjitha per vete .. shkrimi ishte nga ato qe shpelajne gojen - hajt se e bera edhe une nje shkrim per te pastruar ndergjegjen se po bej dicka.. ne fakt me kete shkrim nuk ben asgje pervetem se provokon, e provokimet ecin ne media, por ne ceshtjet e bugjetit dhe te politikave publike jane idiotlliqe.. pra shkrimit i mungonte serioziteti ne trajtim (imagjino mbledhjen me Ramen: ti propozon - Rama ben sikur te degjon, dhe te injoron totalisht; ti nevrikosesh, ke sjelle nje propozim serioz, se keshtu mendon e kembngul; Rama vazhdon me rendin e dites; Tahiri fillon me pas te tregoje mbi problemet ne policine e Sarandes; Rama e degjon me vemendje dhe ngerdheshet; ti deshiron te vazhdosh me propozimin; por te nderpret Naco qe po propozon reformen ne drejtesi; etj.. ) 

shkrimi ishte nje nga ato hartimet.. kur te rritem do te behem shofer dhe doktor - po te keqen babi, edhe shofer edhe doktor? - ok, do te behem doktor dhe president.. jo te keqen babai, behu me mire piktor e doktor, se do te na zeje belaj prape.. 

vazhdojme tek shkrimi.. nuk ishte serioz sepse alternativa te tilla per prioritetet e shpenzimeve publike mund ti jape kushdo qe mendon se po ben dicka te rendesishme apo se po i sherben nje ceshtje te drejte.. por ne jetojme ne vend demokratik ku priroritetet per zhvillimin dhe rishpendarjen e parave publike i vendos zgjedhesi nepermjet perfaqesimit te partive politike.. pra shkurt, ne kete rast qeveria ka vendosur keto prioritete ... kushtetuta parashikon respektimin e te drejtave themelore te njeriut, e si pasoje edhe shpenzime per grupet e menjanuara, por ne shpenzimet publike (te kufizuara ato te uruara) prioritet nuk kane politikat identitare individualiste (post-moderniste) por ato ekzistenciale, se helbete shtet i varfer  ..  prioritet eshte pra mireqenia ekonomike e individeve dhe bashkejetesa e paqte te komuniteteve fetare se keshtu ka vendosur populli ti shperndaje ato burime ..

 

u dhje edhe nje kauze - e drejt, e padrejt, per mua, per ty, tjeter muabet ai, por kauza u dhje ama.

Kjo puna e perfshirjes se shtetit ne OJQ-te ishte nje nga pislliqet e medhaja te Berishes, qe meqe ndjente se Rama ishte i lidhur fort me organizatat e ndryshme kerkonte nje lloj barazpeshe .

Gjeja me e drejte qe mund te behej do ishte cmontimi i cdolloj perfshirje te shtetit, qofte ne organizata fetare apo te tjera. Po me sa di kjo jo vetem qe nuk po ndodh, po ato bordet shteterore per shoqerine civile jane fuqizuar akoma dhe me shume. 

Krist, jam me ty per shkrimin. Me vjen keq qe edhe te shajne per menyren si jeton jeten tende private, qe eshte puna jote dhe e askujt tjetri. Poooor, nqs do qe te jesh me i besueshem shkrimi duhet te shkoj pertej thjesht organizatave fetare - per te cilat nuk kam ndonjelloj respekti te madh, por qe ne momentin qe hapet loja do duan dhe ata pjesen e tyre. 

Po kjo sepse shqiptaret, pergjithesisht qylaxhi dembel, e shohin shtetin si lope per te mjelur. Duke filluar nga shtangisti qe behet politikan, sepse ne sektor privat nuk ka takat te matet pasi nuk ka profesion, per te vazhduar te militanti i paafte qe kerkon vend pune nga partia, te fshatari qe vjedh drita dhe s'paguan taksa, por kerkon ujesjelles e sherbime publike, per te vazhduar me ojq-ista, gazeta qe kerkojne financime publike, sepse nuk jane te zot te fitojne vete buken.

Dhe une mendoja qe eshte shteti (dmth pushtetaret) qe sheh qytetaret shqiptare si lopa per te mjelur. Interesant kendveshtrimi yt!

qe te dyja problemet i sjell k**** e majte, megjithate.

Tani, obsesionet e njerit dhe tjetrit rezultojne shpesh here ne iluzione qe burojne nga semundje te ndryshme mendore, por e verteta eshte qe e majta dhe e djathta jane pothuajse njesoj persa i perket mjeljes se lopes dhe kurverise. 

avash mi... mos merr superxhiro,.. apo te erdhen ato?

fol terra-terra.

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).