Deklarata e Dodes vjen pasi kreu i PPSH së Riorganizuar Marko Dajti merr përsipër tentativën për heqjen e bustit të Ahmet Zogut dhe shpjegon arsyet e dështimit të operacionit .

Deputetja e PD-së Mesila Doda ka kërkuar që të dalin jashte ligjit të gjitha partitë komuniste në Shqipëri. Gjatë një prononcimi për mediat ajo tha sot se “përpara vitit ’97 kanë qenë të ndaluara krijimi i partive ekstremiste komuniste apo fashiste, nen i cili pushoi së ekzistuari pas vitit ’97. Në ditët e sotme, me tendencën që po shfaqet në këto forca ekstremiste për akte terroriste dhe akte dhune, siç ishte tentativa për rrëzimin e bustit të Ahmet Zogut bëhet domosdoshmëri rikthimi i nenit qëe ndalon krijimin dhe pezullon aktivitetin e këtyre mostrave politike”.

Doda shton se “jo më pak se këto akte, janë të dënueshme kërkesat për glorifikimin e së kaluarës. Për të disatën herë kërkohet festimi me pompozitet i LANC dhe ridimensionimi i Enver Hoxhës si komandant lufte. Në fakt ishte pikërisht kjo luftë e cila përfundoi si një lufte jo kundra pushtuesit, por si luftë vëllavrasëse, ku një pjesë e popullsisë persekutoi dhe vrau sivllezërit e vet. Ishte pikërisht kjo kohë kur u vranë 6000 kosovare nga bashkpunimi komunist ne masakren e Tivarit dhe ku qeveria e atëhershme komuniste e Shqipërisë ishte kokë e këmbë e zhytur në krim, ku qindra intelektuale u vranë dhe ekzekutuan qysh gjatë luftës sepse komunistët i dënuan….këtë 70 vjetor krimesh kërkojne sot që të nderojne pushtetarët e sotëm dhe aleatët e tyre”.

“Të gjithë progresistët e këtij vendi duhet të bëhen bashkë për ti thënë JO qëllimit makabër për të nderuar të kaluarën komuniste, vëllavrasëse e terroriste të këtij vendi”, përfundon komentin e saj Doda.

 

57 Komente

bashkpunimi komunist ne masakren e Tivarit

smiley

Sikur paten nis nje hetim parlamentare per ket punen e Tivarit. He, c'duall?

Apo moren dietat e komisionit dhe u nisen per investigim ne terren? smiley

te Tivari e kon menien gjithe diten e gjithe noten.

c'ke i thane, pse je e merzitur.

Ne Tivar, o shoke, bombarduan prape sonte.

Po ia kane bere bene smiley

komunizmes them smileysmiley

 

Une do te doja te ringrihej busti i EH ne mes te Tiranes,atje ku ka qene.

Po keshtu edhe PD-ja te dilte jashte ligjit.Presidenti te futej ne burg.

Te pakten,nese do te ndodhnin keto,nuk do te kishin ke te fajesonin komunistet mavi.

smiley bravo tani me ke pelqyer. U ktheve me ne fund ne origjine.

të gjitha partitë komuniste ?! sa parti komuniste mund të ketë, dini gjë ? smiley

Ai eshte raportimi i gazetarit. Nuk e kane cituar gje Doden. Gazetari nuk e paska zgjedh mire fjalen; levizje apo organizata komuniste, duhej thene.

epo tani, gazetari shprehet " Mesila thotë" pavarësisht se nuk e citon. Se kush s'e ka zgjedhur mirë fjalën, këtë as ti s'e përcakton dot, përderisa nuk kemi citim.

Po te lexosh vetem rreshtin e pare si femije filloreje, qe i lodhen syte, patjeter qe nuk e merr vesh.

“përpara vitit ’97 kanë qenë të ndaluara krijimi i partive ekstremiste komuniste apo fashiste, nen i cili pushoi së ekzistuari pas vitit ’97. Në ditët e sotme, me tendencën që po shfaqet në këto forca ekstremiste për akte terroriste dhe akte dhune,[...]”.

edhe pastaj ?

Çfarë lidhje ka kjo ? Mesila mund të flasi mirë dy rreshta e mund të rrëshqasi 3 paragrafe më posht, por dhe lart, s'ka shumë rëndësi kjo. Është shumë e paparashikueshme. smiley

Asgje. smiley

E ama e tha mesila ?...Vate kjo pune! U kry ! Ka qe nga koha e Gilgameshit, qe qente luten e lehin te bien petulla nga qiejt.Por , aha m asnje e rrene !

Mesila Demi duhet t`i jape pergjigje dhe se cfare duhet bere me varrezat e deshmoreve.

Vajza e gra te ketij forumi, Mesila eshte modeli se si nuk duhet te beheni kur te arrini moshen e saj. smiley

Nja dy tre kokra ketu nuk kane shpetim po megjithate shpresa vdes e fundit. smiley

Politikane e çmendur, bertet kur ta gjeje rastin, lobon per ndalimin e abortit dhe per vlera tradicionale (shpellare) shqiptare. Nuk e di se si eshte zgjedhur te kryesoje aleancen e grave parlamentare. 

Ty te rrofte dafllaku, sic thote z Heretik.

1.

2.

Po iu pergjigje ketij komenti dmth qe je vertet me vonese te thelle dhe te parekuperueshme psiqike.

Do te te pergjigjesha me argumente pro abortit, por nuk behet fjale per te tek kjo teme. 

Don te thuash qe ka ; grip, fruth, kolere, grip derri etj etj qe nuk do i lene te rriten , qu tu arrije dora ...gjer tek palma.Demokrate.... mbesa e xhemiles !

Për të disatën herë kërkohet festimi me pompozitet i LANC dhe ridimensionimi i Enver Hoxhës si komandant lufte. 

Kjo e vertete nuk duhet te friksoj as nje, as edhe Doden! Nuk e di pse friksohet Doda! 

 

Po s'i ke parë të rinjtë e Tiranës kur festojnë në Pezë ti, krijimin e FANÇI-t, sa me pompozitet rrëkëllejnë birrat ? Nuk durohet kjo ! smiley

Festimi i Luftes Antifashiste Nacional Clirimtare (29 Nendorin e 1944) nuk ka lidhje me festen e Pezes (16 shtarin e 1942) Nuk ka ndonje gje te keqe rrekellimi i birrave ne kohe paqe! Eshte krenari kombetare te festohet 29 Nendori i 44-es, njekohesisht respekt per ata qe dhane jeten, me mijra vete! 

Tani ka lidhje, ka, se FANCI u mor me organizmin e luftës  smiley LANCI shtrihet për gjithë periudhën e luftës, më 29 është finalizimi i saj. Megjithëse Mesila as për 29 s'do jetë dakort, mbase është për 28, si demokrate që është smiley

Nuk duhet te friksoje njeri por eshte paksa preokupuese meqense behet fjale per nje rikonfikurim pozitiv te diktatorit. Nejse, kjo politikane dhe partia qe perfaqeson kane sterinstrumentalizuar çdo çeshtje qe i perket se shkuares komuniste per qellimet e  tyre te dobeta.

nji gabim i ktyre pardesy-bardhve ishte nxjerrja jashte ligjit te pksh.
Me ket justifikim cuan gjithe votat e kokbardhve komuniste drejt ps-se.
Doda po e ben prape ket gabim, megjithe numrin e vogel te votusve te komunisteve

megjithe numrin e vogel te votusve te komunisteve

Ne Shqiperi jane shume votues komuniste. Ke komunistet e Pedhes, te Peses, dhe ata me te rrezikshmit, komunistet e LSIse

po kta jane bagti o vlla, ca thu.
Sot u thote ai Meta eshte hajdut, kane per borxh me e djeg vendin, neser i thote eshte dora jone, jane gati me i puth sumen, pikerisht aty ku i bashkohen mollaqet

paskemi dy gezime ne nje dite sivjet per 70 vjetorin e çlirimitsmiley

Mesilen do ta mori Partizone Marko Dajti se qeka liburneshe , ta thote hapur ate qe pelqen .I paska qejf historite e lidhur me "litar "  .Ka dhene dhe shembuj si e " revoltuar revolucionare " me Palma smiley .

Thone qe e kane pare nje nate , qe e kishte zene shurra dhe e kishte bere reze bustit te Afmetjes njatij Zogjit te Pare smiley ymer paste , me bust , emer rruge , prona qe la jeten shesheve te Pigalit ne France , duke prishe Florijte e shkrire Pasurine per Clirimin e Shqiperise duke Luftuar per Fe e per Atme !

...cetat e Ballit  kishin te ndalume me pas femna ne radhet e tyne.Partizanet kishin mashtru  disa  adoleshente te varfera per te hargetu e hargalisur me komamdantet ne kohen e lire midis aksioneve smiley

..dhe me qe eshte rasti sh.ziko ate punen e nderzimit artificial mos e permend ma qe tash e tutje smiley

 

Partizanet kishin mashtru  disa  adoleshente te varfera per te hargetu e hargalisur me komamdantet ne kohen e lire midis aksioneve 

hajshe koqen e plumit. me ter men, jo me llafe. ato 2-3 vjet (42-44) e njofen disiplinen teutone shqiptaret.

po ca di ti Kapo, ty kshu te kan thon, kshu thu smiley

Po jo te gjitha mi Mesila , po te mos ishin Partite Komuniste sot Luli ishte duke bo shurren tek Lana.

Brado, kete do perjashtonit ju?

Nqse po, cfare prisni?

Rri kot se e perjashtume eshte.

Si qe puna e asaj shtatores se Zogut? Pse nuk e hudhen dot? Ca i pengoi, me i llaf.

Disa nga djemtë të cilën morën pjesë në aksion u trembën nga një patrullë e policisë që kishin parë të afrohej në atë zonë. Për këtë shkak, ne vendosëm të përjashtojmë përkohësisht tre nga djemtë që morën pjesë në këtë aksion, sepse komunistët nuk duhet të kenë frikë.

smiley

oh te keqen, c'me nxorren ca malle te vjetra.

ashtu o posi!

kur t'i pranojne te mendohen mire. si tha Cercizi: ia shoh syne djalit, duket qe eshte nga sua trimi.

epo te kesh pushtetin e te kesh frik me hudh shtatoren e Zogut, kjo s'ka vend te rrije. 

Ah mer Sjamir, se te kemi si cunin e vetem, pse kshu mer bir... hiqi mer ato dreq patrullash ato dy-tri ore... se komunistat qekan bo dhjaksa...

Saja e harroi fondacionin qemal stafa, u reformu saja gjasme. Zgjedhjet e ardhshme parrulla ime do jete "te gjithe ne votime, te gjitha votat per marko dajtin"

komunistet edhe njonen qe e majn si te eger, e qunin "delikate" smiley

imagjino sa te bute ne krahasim me renegatet e PD-se.

Po ia kane bere bene 

informate e sigurte!!! smiley

Shoqja Mesila duhet ta shikoje dhe njehere Deklaraten sepse do te mbeteshim Pa PD-hin qe eshte si pune Partie ne se quhet ,po Parti Komunsite e Reformuar . Pra ti perjashtoje ato te Reformuarat smiley Keshtu dhe me Komunistet e mba mire se i fton te " reformohen " dhe me Balllistet e mba mire se nuk kishin femra ne Ceta !

'Ia kërkojmë këtë Z. Basha, që të mendojë se ka ardhur në këtë post edhe me votat tona.'

 shif, shif keta qafirat paskan votuar per Bashen smiley..Marko dosjen e ka te kuqe. kollaron pluraliste ( viza blu e te purpurta),  voten te djathte..
Ç'ka  Doda qe u bie ne qafe??? smiley

Pasi komunistet zgjodhen Bashen si kryetar bashkie (minus 10 vota qe Arvizu ja vodhi Rames dhe ja dha Bashes) Mesila kerkon qe ata te dalen jashte ligjit. E ka pyetur Bashen kjo apo e ben me koken e saj kete kerkese?

P.S. Larg duart nga Azbi Kasaj !

smiley Azbi Kasaj, mos eshte ai tipi ky qe tha 'shendosh koka se kanceri te merr te keqen' smiley ..nga behet ky, o xhibi? 

Ate qe te beka Rilindja s'ta beka as Mesila e as Lazarati ..

Presidenti Nishani liron nga detyra Gervenin smiley Ju hap nje vend Liburneshes smiley

Ajo statuje eshte nje turp dhe sinqerisht, po ta kishin hedhur s'do me kishte ardhur keq.

Shteti diktatorial, me strukturën e tij të thjeshtë shtypëse, duket i fortë, por është i dobët, dhe provizor, jetëshkurtër. Shteti demokratik, me mekanizma të ndërlikuara dhe ligje të shumta, duket i dobët por është i fortë, dhe jetëgjatë.
Shpjegimi është i thjeshtë: Diktatura zgjat relativisht pak, dhe ngec, kalbet dhe shembet, sepse në diktaturë përgjegjësitë janë të përqendruara tek një individ.

Refuzimi  Lirisë, çfaqet më së shpeshti si “transferim i përgjegjësisë”. Rasti i fundit i kësaj dukurie negative sa e dëmshme dhe e rrezikshme, është ai i Ministrit të Brendshëm i cili në mënyrë të përsëritur ka tentuar të transferojë përgjegjësitë nga vetja tek Presidenti i Republikës. Ajo që më së shumti bie në sy në këtë rast është diçka joserioze, e padenjë, banale: Ministri, në pamundësi të frenojë institucionalisht dhe individualisht fluksin e krimeve që po ndodhin, përmes transferimit të përgjegjësisë tek Presidenti, rreh të pakësojë fluksin e kritikave që po i bëhen.

Me keqardhje detyrohem të qartësoj Ministrin duke i vënë në dukje disa gjëra;

- Faktin se ndërkohë që duhet të jetë dhe duhet të komunikojë si ekspert që zbaton Ligjin, po reagon dhe komunikon si njeri i medias, është një lëvizje manipulative trashanike.

- Nuk i falet Ministrit të mos e dijë se Drejtësia, ajo që është, ashtu si është, dhe gjithçka që lidhet më të, duhen respektuar pa asnjë mëdyshje, pa asnjë hezitim, sado të këqija apo të padrejta të duken.

- Respektimi i Drejtësisë, dhe përpjekjet për ta përmirësuar Drejtësinë, të cilat Ministri i bën lëmsh, janë dy gjëra të ndryshme që kurrsesi nuk duhen ngatërruar me njëra-tjetrën.

- Pretendimi për ta përmirësuar Drejtësinë duke mos e respektuar, është një gabim shumë i madh, tejet i dëmshëm, tepër i rrezikshëm, që nuk i lejohet absolutisht askujt, e jo më një ministri.- Pretendimi për ta identifikuar Presidentin e Republikës me Drejtësinë në përgjithësi, është një sulm politik, një “naivitet” malinj i pashoq.- Ministri i Brendshëm nuk mund të “gjykojë” një vendim Gjykate. Aq më pak kur rastet në fjalë janë ende në gjykim. Është i pari rast në historinë e Shqipërisë post-diktatoriale që një Ministër i Brendshëm “gjykon” një vendim Gjykate, dhe nuk e le ta bëjë këtë një Gjykatë më e lartë.- Policia e Shtetit të përmbushë detyrat e saj duke bërë sa mundet në parandalimin e krimeve.

 

Qeveria të ndalë urgjentisht sulmet politike ndaj Presidentit të Republikës, roli  kryesor i të cilit në këtë mes nuk është t’u përgjigjet letrave të hapura kundër “gjyqtarëve të lidhur me krimin” që të kujtojnë stahanovizmin sovjetik, Daci Bao-t maoceduniane, Fletë Rrufetë enveriste, por ai i garantit për të mos lejuar interferimin e Drejtësisë me pushtetet e tjera, dhe mbrojtjen nga rreziku i kapjes së saj nga grupet e interesit.
Drejtësia ndreqet duke e respektuar Drejtësinë. Drejtësia ndreqet duke marrë secili përgjegjësitë që i përkasin, pra duke vepruar institucionalisht. Duke denoncuar në Prokurori gjithçka që vlerësohet e padrejtë, e dënueshme, kriminale, etj.

Presidenti i Republikes

       Bujar Nishani

 

E paska tund Jari! Bravo!

...tik tak ,tik tak punon ora mbi oxhak !
 

kapo, Jari me kete daljen e fundit , si kapter i PD -se ...vajti ne. " Fercke " ! Heshtja eshte flori para ketij gomarlleku qe beri, si " opozitar" !
Presidenti ....simbol per unitet shteti !

..nuk ka unitet me komunistat o Grave jooooo...

Dallavera nëpër zyra, dallavera në pazar,
dallavera me të huaj, dallavera me shqiptar'
Vetëm, vetëm dallavera, dhe në dëm të këtij vendi
që ju rriti, që ju ngriti, që ju ngopi, që ju dendi!

Ja, ja grushti do të bjeri përmbi krye të zuzarve,
koha është e maskarenjve, po Atdheu i shqipëtarve!  smiley

 

Ka ore ka komuniste te thjeshte, ka plot antare
Se ka komandante, akoma edhe ....sekretare

hihihihi, Ket te Aliut, e ke marr ke ajo faqja qe ja kane dediku Sali Satrapit? hiihihihi

Na e bjer me vete Grande se keshtu ne mes i Hup Madheshtija e mejtimeve te mendjes . Toidhjo si " babi " shpirteror po me pre tendime me te Vogla .Ashtu si babasqapi mesonte Europen or tie me Demokraci , edhe ky

Halimi qe di shkrim e kendim / e paska bere nje hartim smiley

Po pse e shkarkoi or tie ?

E c'te ben Rilindja , Njente Kapo , nuk ta beka as Xhibi e as Gjembi me frymezime  smiley

Foli LefTKopese te na thote cfare tha MOOR dhe Cfare i rhane Lulit ata te PPE kur e pane ubububububububu "me Galloshen e vjeter " Kur do i filloni ato Protestat e Papara ne Juglindje te Europes , Bullgari Greqi e Qiproe me Gjere e Gjate .

U ka mbete vetem Arian Cani tani .Me mire ik mbyrtuni ne nje Luge Shurre se mbani ate si Lider qe dermon ( tm Beluli ) Poziten smiley

mesila kerkoka qe partia komuniste saliste te dale jashte ligjit?

po liria e fjales dhe shprehjes ku vajtismiley

E paska tunde Balli Aliut te Madh .te Albes me 246... e ca prapa smiley Asht frymezue " nga Duoda or tie "   I vetmi qe  vleresoi Ballin dhe Ballistet ishte Enveri .U ngit mbi gjakun e shokeve dhe la amanetin

" Ballistet ishin Trima se ishin shqiptare por Luftuan pas nje  Klani kuakuarakuakesh " njerez te Hurit e te Litarit ne sherbim Komplet te Pushtuesve dhe pa asnje merite ne Historine e Shqiperise . Ishte me  e qarte se Drita e Diellit qe shqiptaret dikur kete Kaste do e varrosnin si kufome Historike !

Na ngordhi kali i rane thonjt 

Po vrapon Balli ti heq Patkonjt ....

Deshmia me e Faktuar Historike qe nuk ka Shm..t  e  B...ir Historie ta ndryshoje ! Sot mund te profilizohen me sakte tek Mesila or tie 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).