Ministria e Mbrojtjes ka dorëzuar në prokurori dy dosje, duke deklaruar zyrtarisht se ato kanë lidhje me përdorimin anti-kushtetues të Forcave të Armatosura. Njoftimi i Ministrisë së Mbrojtjes është shumë i rezervuar në informacionet për këtë çështje, por nga aq sa shpjegohet aty rezulton të bëhet fjalë për një akuzë që nuk është ngritur kurrë më parë gjatë 23 viteve të fundit. Sipas ministrisë, dy dosjet e dorëzuara në prokurori lidhen me përdorimin e Forcave të Armatosura në kundërshtim të hapur me misionin e tyre kushtetues. 

Ministria e Mbrojtjes thotë se e mbështet këtë akuzë në shkeljen e dy ligjeve: ligjin “Për Forcat e Armatosura të Republikes se Shqipërisë”, si dhe të ligjit që rregullon pushtetet dhe autoritetet e komandimit dhe të drejtimit strategjik të Forcave të Armatosura. Njoftimi shumë i shkurtër i Ministrisë së Mbrojtjes nuk thotë se kundër kujt rëndojnë dy dosjet e dorëzuara në prokurori, si dhe kush dhe kur është përdorur ushtria në kundërshtim me Kushtetutën. 

Autoritetet në Ministrinë e Mbrojtjes thonë se çështja është sensivitive, përmban informacione sekrete të sigurisë kombëtare, prandaj nuk janë dhënë detaje të tjera. Por Top Channel ka mundur të sigurojë nga burime jozyrtare se në dy dosjet e fundit implikohen zyrtarët më të lartë të Ministrisë së Mbrojtjes dhe ushtrisë. 

Paditë janë në ngarkim të ish-ministrit Arben Imami, ish-shefit të Shtabit Xhemal Gjunkshi, ish-shefit të Shërbimit Informativ të Ushtrisë Ylli Zyla, por të përfshirë, sqarojnë burimet ka edhe persona të tjerë. Veprat penale për të cilat këta zyrtarë akuzohen nga Ministria e Mbrojtjes janë ato të shpërdorimit të detyrës, shpërdorimit të kontributeve të dhëna nga shteti.  “Këto vepra janë të parashikuara nga nenet 248 dhe 256 të Kodit Penal dhe në shkeljen e ligjit për Forcat e Armatosura”, thanë burimet për Top Channel. 

Kodheli: Llala, hetim akuzave të Imamit

Akuzat për trafik droge, PD: Seancë dëgjimore me Kodhelin
 
Akuza e ish-ministrit të Mbrojtjes Arben Imami se reparte ushtarake në Shqipëri po përdoren për trafik droge mund të konsiderohet si një nga akuzat më të rënda të artikuluara këto dy dekadat e fundit. Dhe akuza bëhet edhe më e rëndë kur prej pesë vjetësh Shqipëria është anëtare e NATO-s. Për këtë arsye, ministrja e Mbrojtjes Mimi Kodheli i ka këkruar prokurorit të përgjithshëm, Adriatik Llalla një reagim të menjëhershëm rreth këtyre akuzave. Ministrja e Mbrojtjes, duke vënë në dukje shqetësimin e saj për këto akuza, që siç shprehet ajo kanë për qëllim të bëjnë Forcat e Armatosura mish për top nga propaganda anti-qeveritare, nëpërmjet një letre i kërkon kryeprokurorit të prononcohet nëse ka nisur apo jo një hetim. 

“Nëse nuk ka nisur një hetim bazuar në kërkesën e 11 prillit, përsëris domosdoshmërinë e nisjes së një procesi hetimor”, shkruan ministrja e Mbrojtjes Mimi Kodheli. 

Por Partia Demokratike bëri një reagim të ashpër kur e cilësoi arrogante dhe të papranueshme mënyrën e komunikimit të ministres së Mbrojtjes me prokurorin e përgjithshëm. 

“Është një komunikim i papreçedentë, një komunikim urdhërues, ku ministrja urdhëron prokurorin të hapë hetime ndaj opozitës dhe deputetëve të saj. Kjo maxhorancë harron që është votuar për të qeverisur dhe nuk është votuar që ata të bëhen kryeprokurorë, as kryetarë gjykatash, apo drejtues të isntitucioneve të tjera”, deklaroi deputeti Flamur Noka. 

Ndërkohë, çështja e akuzave të Partisë Demokratike për përdorimin e ushtrisë për trafik droge pritet të diksutohet këto ditë në Kuvend, pasi opozita ka dorëzuar zyrtarisht kërkesën e saj për të thirrur në seancë dëgjimore ministren Kodheli. 

“Ne e gjykojmë jashtëzakonisht shumë të rëndësishëm këtë raportim që duhet të bëjë ministrja para deputetëve, para Komisionit të Sigurisë, sepse nëpërmjet fakteve që disponojmë ne, rezulton se Forcat e Armatosura janë keqpërdorur në trafikun e drogës. Është cënuar si asnjëherë tjetër imazhi i Forcave të Armatosura, është cënuar rëndë imazhi i vendit tonë si një vend anëtar i NATO-s ndaj dhe ne kërkojmë që kjo e vërtetë të zbardhet deri në fund”, tha Noka.

148 Komente

Po ishallah i keni kopsitur mire qe te mos kete nga te luaje Llalla, se ndryshe u puth halla ne dy faqet.... se se pari ja heqin fletet dosjes dhe se dyti, nuk i marrin fare ne konsiderate... Se Muli mul eshte, se mos ka mend ai, e kane vene te bertase qe te mos ua nxjerrin te palarat ne shesh...

dmth fajin e ka prap Prokuroria edhe nese kjo Ministrja eshte idjote dhe nuk di cfare ben? smiley

Po nr i padive te vjetra sa ka shkuar? 

Nëse nuk ka nisur një hetim bazuar në kërkesën e 11 prillit, përsëris domosdoshmërinë e nisjes së një procesi hetimor

shkruan ministrja e ngjaleance se 1prillit, Mimi Kodheli. 

Imami e akuzon ushtrine se po trafikon droge, Basha thote kemi fakte per "indicie akoma me tronditese", Mimi e shqyrton ceshtjen dhe reagon duke votuar prap tek dosja e paditjes se Imamit ne Prokurori.

Mbasdite, duke lexuar emailin e Kryeministrit per shqetesimin se rruget jane bere prap pis dhe duhen pastruar, me c'rast i ulet barku ushtareve, Mimi i dergon nje sms Prokurorise...ne s'kemi bere gje per akuzat e droges, po juve, prap pa kapele juve?

ne lidhje me përdorimin anti-kushtetues të Forcave të Armatosura

E ke parasysh ti, se me mor fshisa e kazona e me pastru berllokun e katunarve osht detyre kushtetuse. gtfo of here!!

Shume shqiptare " idiote fenomenale " u tallen duke bere humore te shplara me Harri Fullcin i cili kur hapi shkollen e pare " Tekniken amerikane" vuri nxensit dhe pastruan rruget gjer ne shkolle e perreth dhe futi duart e veta ne m...qe leshonin brekbranet tironas... cepave te ndertesave.
Detyra kushtetuese e shkolles nuk e perfshinte , por pas kater vitesh ajo shkolle u be model.
Ata qe mbeten po atje ku ishin, ishin te ..." kushtetutes ligesive " ! Te mentaliteteve turqiko ...tironas !

Imami do bente mire te mos e kishte thene ate: "Mimi, kane mbaruar letrat higjienike".

Ja tani, ajde merru me gjykata e padira...

s'rri e shkreta goje, do me llap.

Hrrojne keta qe e harxhojne kohen duke ngrit padi kot qe Drejtesia eshte komplet ne duart tona ?

Goja llap e shpina dap i thone keti muhabeti or lum miku!

 

Se kuptova kete .

Brado, na prishi pune radisti juj... Tefiku ka thy doren smiley

smiley

 

Tefiku..?!      -jopo  Sadiku..smiley  ... Refiku, mor, Refiku  kish thyer doren..smiley

smiley

 

mire mer mire, po edhe naj qejf i modh nuk eshte. 

sa ne duar e sa ne shale tamam tamam smiley Jepini, jepini arsye bijeve te eterve. smiley

Thes i gris Beni. smiley Kshu si po vene punet do jete i penduhari i pare i qeverise Berisha.

Emo, bradi paska von gurin ne rradhe i pari. Une te pergjigjem ty, por komenti del pas bradit. Edhe ne peshk e paskeni kap drejtesine Brado. smiley

Bradi e ka llafin qe cfaredo te thoni ju te dy, informacioni do kaloje nga "ne". Si puna e atyne emaileve... Ba ba ba c'paskan qen!

Le te kaloje mer informacioni, Mul Nulit ja kane lone ne dore me e deshifru. Nuli shko e bo publike edhe ato qe nuk duhet te boje, ato qe e tregojne ministrin me dashnore puntor e me integritet.

A ka faj poplli qe u thur kenge ketyre mrena 6 mujorshit te pare?

populli u tregua doreshtrenguar kete radhe. priti deri sa sukseset te ishin krejt evidente. pranej priti 6 muaj. u dogj nga kosi...

Padashur opozita i vuri një medalje në gjoks ministrit Tahiri. Teksti i mesazhit të zotit Tahiri u është dërguar vartësve të tij dhe tregon ndjeshmërinë e tij për situatën konkrete dhe vullnetin për të motivuar vartësit,

Ilir Meta

nuk eshte kot me i miri, nuk e kane kot hale ne sy gjithe armiqt e Koalicionit.

Ata e kane ne gryke te pushkes, por "me i miri" i ka ne gryke te katjushkes.

Padashur opozita i vuri një medalje në gjoks ministrit Tahiri.

E ve re ironine, sarkazmen Britanike te liderit?

Ske ci thua, mjeshter komunikimi eshte. Me kete "padashur" sikur i thote opozites qe jeni shume ulet nga ana e intelektit.

mi mbushe syte me lot o i madhi galile!

Kostandin Kristoforidhi -Per zonen e Tomorrit.smiley

 

I penduar? Del me humbje se ka plas qejfi i madh me dal per peshk meqe i dul boja gjahut. smiley

Mo keq peshkimi, se e dine qe po i rezistove ta gjejne klecken ke ingranazhet a kontrollet e helikopterit... smiley

e kisha me emigrantin o Brado por mesa duket tu qekam pergjigj ty gabimisht

Refiku, o Ron, Refiku.

E hapi zarfin, e zbardhi, dhe e hodhi pa kujdes smiley

Imam Bajlldia ka nje "garanci " qe behet Trim .Dikur kishte Partine e Punes se mbrojti Bazen e Pasha Limanit . Tani nuk dihet ke Baze te NATOS mbron .Shemtira te ndyra , arrogante e fodullel , te pafate e pakarakter si ai , pervecse "kryejne misionin e ngarkuar " hane dhe Molle si te zgjuar .

Llalle moj llalle / Une hidh uje  ti  e Bradhe ....

Jane dhe shembuj per "revolucionaret e revoltuar " qe te kuptojne MIRE se duhet Reforme qe te dergosh ne Gjyq Berishen per R. Hoxhen , Hedhjet ne ere te Haklajve e Gerdecit si Tritolist , Vrases i Drejteperdrejte i 21 Janrit etj etj Krime , ..ku Grabitja dhe Vjedhja e Pasurise Kombetare te Shqipetareve eshte milingone para ketij Elefanti te Krimit .

Mimi do te shpjere nje njeri pa karakter para drejtesise smiley ate qe i Theu DHEMBET Saliu , e coi per ndjekje Penale si Gjeneral Grek ( fati qe e shpetoi amnistia ) dhe vajti Perseri prane Krimit si dorezenes ..

*Tahiri ka dashnore ....Drejtesine e kemi ne ...

Mos vdeksh kurre o Komentues smiley

Llalle moj llalle / Une hidh uje  ti  e Bardhe ....

smiley

gurre e pashterruar! 

llalle, 7 uje e nje kos - thoshte nje komentues tek tema

O Deiono, se ste le admini as te shkosh te marresh i kafe...

Diference kllasore thua ti... Nuk me ngjan ashtu; dajat e mi i dorzun vullnetarisht pamporet qe perdornin per te transportu gjene e gjalle ne Itali, per te miren e vatanit... smiley Sec ka qen i teme diferencash kulturore. smiley

Ma e cyt ma se si duket "se si i erdhi " smiley Me mire Xhibolja ne krye te Detyres se sa Gjembi qe mezi pret ti nxise smiley

U kput kjo e shkreta tuj padit! 

As ja pjerdh njeri aty ke hetusia! 

Gjynof! smiley

mroklle fill pas reformes administrative fillon ajo e gjyqsorit.

Ja kam thone Deionit ne (dmth, patriotet) punet i bejme si demat; dale nga dale e deri ne rrenxe!

Ku pyt taroci mer Ron per dal nga dale smiley Konsultohu i her me ekspertin e blegtorise idris efendiun o Ron perpara se te diskretitosh veten perpara kolektivit. smiley

 Deion ! Ke fillu me e fut veten  ke "te Revoltuarit Revolucuonar"  Do edhe me njehere dhe si Dem smileyKur ti shofesh ato qimet Demit pa gjyslyke ,k eni per te mesu JU smiley

Lexoje Ronin , kuptoje , shperndaje dhe armikut mos ja dorezo , se nuk do rrime tu  shpetojme gjithmone nga "Demat e Kuq" smiley

@ roni

Po t'kishte prit dhe kjo kuklla i cike atehere! smiley

mroklle publiku do majt "interested", jane pune te PR-it. Dmth publikut i duhet hudh nga nji lajm i tille deri sa te vi dita e reformes dhe me pas hidhet bomba ne Hiroshima dhe Nagasaki.

me ngo mu, thone ne Kosove!

fill pas reformes administrative fillon ajo e gjyqsorit.

Karrocen para kalit dmth.

Une s'e mor vesh, po ate katilin kryesor pse s'e padit njeri! 

Kot sa per ta pa si do reagoje gjindja! 

I gjo o e sigurte, kur te vije ajo dite as nipat e mbesat, akoma ne fillore ,te cdo ministri e deputeti, nuk do kursehen pa u sha e akuzu per prostitucion, lidhje me klanet e droges, etj etj etj nga foltorja e kuvendit te Shqiperise...

Po perpara se te vije ky lajm qe behet vetem per zhurme, pse peshku nuk sjell nje superlajm, ate te akuzave zyrtare te opozites qe struktura te ushtrise, jane perzier ne trafik droge?

A ka me lajm, a ka me skandal sesa opozita te ngreje keto dyshime dhe nuk merr asnje pergjigje nga qeveria?

A shqetesoheni se cdo te thote kjo apo jo?

Bradi thote qe e keni ju gjyqsorin mer; cer prisni? Llalles i eshte bere lutje te hedhe drite mbi kete ceshtje. Opozita te kontriboje duke zbardhur faktet qe ka, ne menyre qe prokuroria te beje punen e saj. Pune o kryetar i deges lokale, jo llafe.

Problemet e ushtrise jane probleme te mbrojtjes dhe vetem nje idiot mundet ti beje ato probleme pazari.Ne se akuza qendron urgjent ne prokurori ku ne raste flagarance arrestimi mbetet i padiskutuar per prokurorin e ceshtjes marre ne hetim.Mirepo ku ka tru idioti F.Noka qe del ne pazar dhe flet percart.
" Ushtria e mobilizuar per trafikim te droges....., " Ka shtet antar te. Natos qe e mba kete shtet per antar? Vete artikulimi eshte nje abuzim i paster me sens te pashembullt antishqiptar,Mundet 5- 10 apo dhe 25 ushtarake u marrkan me droge, dhe duhet dhene alarmi deri ne kup te qiellit por kur
thuhet: " Ushtria po merret me trafikimin e droges ...Nuk e ha Kodheli a qeverisja , por Shqiprtia or bandite !

Aman mo, po akoma per sakohe do te vuajme me kete dilentatizem. Min e Mbrojtjes qe doli bllof me ate Gervenin ne Nato, sepse nuk kishte idene se cfare eshte dekreti presidencial dhe mbarimi i mandatit. Plus ushtaret qe i nxjerr oer te pastruar plehrat ne rruget nacionale. Ai tjetri i Jashtmi, shkon ne Parlament Europian, Lets go Dutch, e pas pese minutash ja 10 ne dore Hollanda, qe nuk voton per statusin. Ky tjetri i policise, Bravo Cuna e sms e blablabla. Ai i Bujqesise del e tv, nje laborator ne Lushnje duke testuar domatet e Myzeqese per hormone, kurse tani del qe ai laborator ka mjetet per te matur vetem pesticidet dhe per analize hormonesh nuk kane mundesi. Haxhinasto brockullit per cilesi sherbimi ne transportin nderqytetas e per stacione autobuzi futurist sipas standarteve europiane, kur stacione nuk ka ne asnje qytet, vetem parking buze trotuari. Naco lere mos e cyt.  I vetmi i hajrit Celibashi, jurist i pergatitur eshte ne hije. Si dhe Mirela Kumbaro deri diku.

Qeveria deri me sot as nuk ka mohur dhe as nuk ka pohuar akuzat dhe dyshimet qe ushtria shqiptare eshte perzier ne trafik droge.

Po pse nuk e beni problem ne peshk kete?

Qeveria (nepermjet ministrise) ka thene vetem te merret prokuroria, qe eshte fraza me idiote dhe standard kur kerkohet ti iket pergjegjesise.

Po me cfare te merret prokuroria? Me akuzat e bera ne parlament dhe sqarimet e kerkuara nga opozita ne konference shtypi? Me ushtrine shqiptare qe eshte perzier ne trafik droge?

Me cfare te merret prokuroria pse nuk e sqaron Mrika?

Keto jane dyshime dhe akuza te renda qe do te kishin bere ne nje vend normal, qe e gjithe qeveria te merrej me te, jo te fshihej.

Si qytetare duhet te kerkojme pergjigje: a jane akuzat dhe dyshimet te verteta apo jo?

Po pse nuk e beni problem ne peshk kete?

 

smiley  smiley  smiley

 

Po ketu pra se ku ta bejne tjeter administratoret, te erion veliaj? Ne ketu po diskutojme nje lajm krejt dytesor por qe peshku e konsideron paresor, kur ne fakt duhet te jete ai lajmi tjeter me droge kryesori dhe paresori.

Po c'ke mer burre qe qesh? Ne per kete pune jemi, te marrim problematika te caktuara dhe te veme qeverine me shpatulla per muri smiley

Jo, do veme opoziten me shpatulla pas muri. Gjithe bota merret me qeverine, peshku merret me opoziten.

Kshu eshte edhe moda, kshu na meson edhe Erion Vilajeti.

Ju keni 30 vjet qe merreni me enverin, ne u dashka te leme rehat kermat qe vodhen e vrane dhe jane akoma neper kembe ne parlament e kudo

Po mire merru, kjo eshte edhe nje arsye me shume qe ne te tjeret te merremi me Enverin. Ju jeni pjellat e tij, pranoni edhe te vidheni nga Rama dhe Meta, edhe qe ushtria te trafikoje droge, por qeverine mazallah se mund ta kritikoni a ti kerkoni llogari.

Eh sa do gezohej shoku Shpati per ju.

I qekan zgjuar Instiktet lketij smiley

LefTKope ...meshire nga Tufa qe leshon .nga zinxhiret ! Zgjidhi i cike se me kane thene qe 

Peshkun e pergjon Tahiri 

Nga Kabinetime i miri ....smiley

Doi marrin me detyrim dhe do ti shtrojne per analiza , se patakse Dynjane me keta Ulerimsat!

O Tyryfyell, ti me thu mua "vrases" e une i drejtohem prokurorise qe te me hetoje nese jam apo jo "vrases". Ti prape me thua "se pse i ben presion prokurorise qe te te hetoje pasi ti je vrases". Por nga ana tjeter as qe e mer mundimin te publikosh se ke kam vrare!!!! A e kupton o tyryfyll se sa te veshtire e kam per te te kuptuar? Jo ty, jo por babain tend kriminel saliun.

ho pra mo dhe ti, e drejta per gajret (pasi ke honger hurdha) eshte e drejte universale !

Si shkrujti dje Baca ne fb :

Dhuna e eger ndaj protestuesve paqesore eshte fytyra e vertete e Edi Rames, qendrimi i tij policesk ndaj te drejtave dhe lirive te njeriut. Te gjithe ne protesta kunder shtetit policor!!

Dhe sot, hop u bo nomi n'Tirone !  smiley   smiley

 

Baca duhet te jape edhe ndonje alternative tjeter pervec:ngrehuni dhe bjeruni smiley

Opozita nuk eshte stoli qe duhet varur diku e vec te ledhatohet se mos na cingriset por esht alternativa qeverisese ...gjithmone me pretendimin per te na u ofruar si me e mira neser ne votime.Por kur ajo na ofron po idiotin Noka dhe ish ministrat kusare na ben ti themi : " Sikterr ! " Se akoma na dhembin syte.Le te shplahet, te ofroje elemente te rinj me ide, me perkushtim, me problematika analitike te krahesushme, me kritika te vertetuara per qeverisjen. Me nje gjuhe qe ta shplodhe popullin e sterlodhur, e jo me pellima te cmendurish, me shume kenaqesi do te pritet.Ca kemi degjuar prej saj gjer sot ?vetem sharje nuhilizem pa fund, justifikim se na blene votat.Na jep gjendjen e nje te semuri ...pa sherim.Brengosese dhe jo kenaqesi, sepse kush kenaqet prej kesaj ...nuk eshte shqiptar

Komentin tim kush e hoqi ketu, kujt i kishte zene rrugen. E ç'rendesi ka se kush e ka trafikuar drogen, PD apo PS, ne shum vende, ndodh qe segmente te caktuara te ushtrise marrin pjese ne transportimin e droges. 

Po bindem per ato qe thua per "mikun" tone te Amerikes...

Ku i dashur, sapo do fikja kompjutrin, naten, takohemi neser smiley

Pjer ki kujdes, eshte hedh nje teze ne peshk per zgjedhje te lira per postin e adminit. Natyrisht admini i tanishem ndihet i kercenuar nga popullariteti jot dhe rrjedhimisht mund te marre masa te rrepta per te te censuruar ku te kete mundesi. 

Vetem per Pjerin ndiqet nen per nen rregullorja. Per asnji tjeter.

Rastesi?

Viktimizimi eshte "pallto" qe u rri me per shtat Ballkanasve!

 

pista e hapur nga Deion me jep nje kend dhe dimension plus ne shikimin e botes.

Perdite shof qarte e ma qarte, tha...

Ne fakt Pjer me kohe duhet te ishte admin per ceshtje te ekonomise politike.

Bashkohem dhe une .Sa here qe u referohemi V...Q.... pas disa sekondash ( jo me shume ) kthehesh tek prurja dhe shikon komentin qe xeberthen z.Pjer ...te fshire .Dicka stonon ketu me inteliGjencen e Moderatoreve dhe jo te Admin tane te Nderuar !

As PD e as PS dhe ca hic fare ushtria si infrastrukture ushtrie ( qe thote i apergjegjshmi Noka) nuk ka marre kurre pjese ne transportin apo shperndarjen e droges.Eshte fund e krye nje abuzim antishqiptar.

Mire padi po shohim me bollek po pranga gjekundi....Po behet viti dhe asnje zyrtar i vene pas hekurave per korrupsjon. Eshte me te vertet e pafalshme!

shume po shndrit njaj diell e pak po nxeh.

po afron edhe sezona e pllazhes...

I perngjan atij djellit polar ketej nga veriu i Suedise, i cili ketej shkelqen dhe jashte eshte -40

Fajin e ka sistemi, jo njerzit. Keshtu foli km.

kete  quoten  e km   se kuptova qe se kuptova dot...   po sistemi  nuk vjen nga qielli,  njerzit e bejne..smiley     edhe  NN  do ta kish formuluar me qarte!  p.sh: raporti  sistemi- njerezit  eshte si   mardhenia veze-pule.. akoma nuk e dime kush e beri ke..smiley

Nuk eshte filozofike. Nuk dua - perkthehet ne gjuhe popullore.

E kane lene per nga vjeshtasmiley

Po prokurori i leshit pse dashka padi, nuk i mjaftuan akuzat ne parlament? 

Debatet ne Parlament nuk trajtohen si Informacion spiunesh 80 leksh , nga ata qe kane mbushe dhe dominojne mentalitetin e PD-hit smiley

Prape avazit keta , AI vrau kater vete ne mes te pazarit dhe nuk guzon njeri ti afrohet ju merreni me " Pune ushtrie o Teze " . Edhe sikur Drejtesia nuk do ishte ne duart tona prape asnjeri nuk do u fuste ne burg , " po e fute tjetrin do te te fusin dhe ty pastaj " . Kjo teori ka qene dhe do te jete derisa ne skenen Politike Shqiptare te mos kete qofte edhe nje nga kjo klase e degjeneruar Politike qe Qeveris sot e 25 vjet .
Vetem njeri eshte dhe do te mbte Lider i Shqiptareve , Prof Doc Sali Berisha , tani , vodhi apo nuk vodhi Fatos Nanon e futi ne burg , sot jane shoke te ngushte.

Tano banushi: une te godas tha per mbetje ideologjike.

kur e ka thene Tanoja kete?

Oops. Si e ka ai qe e thote? Sa vigilant si je.... smiley nuk me le te shkel ne derrase te kalbur.

Ja qe shkele se smiley

patjeter vigjilent.. aaa, shok,mik  por per ceshtje parimore une te godas!.smiley    Beb Shiroka ja thone.. edhe ky shkodran, prandaj u ngaterrove ti..smiley

Ndersa per te famshmen sistemi dhe jo njerzit, nuk me vjen ndermend ndonje pervec se ndrenika: mbahu Vietnam.

Si the Likja, doktori eshte institucion. Dmth brisk te mbare. 

Doktori ka nje mal me dosje ne sirtar per gjithe qeverine aktuale, lere pastaj per Liken dhe te tijte. Tahiri me i miri pse e pranoi mesazhin si te vetin, e ke pyetur ndonjehere veten, se ai mund edhe ta mohonte? E pranoi se dyshonte qe mund ti dilnin edhe gjera te tjera dhe te verifikuara ne numerin e tij

Kjo qeveri nuk e ka te gjate. Nese merret statusi ne qershor, gje qe eshte veshtire, fati i kesaj qeverie, e shtyn edhe nja gjashte muaj, nese nuk merret statusi ne qershor, qeveria e Rames bie si molle e kalbur.

Ekonomia e ligjshme, ajo formale, ka marre te tatepjeten. Taksa te larta, arbitraritet, asnje investim qeveritar, biznesi i ligjshem eshte zbythur ne Shqiperi, shto ketu edhe mbytjen ne borxhe te qeverise, dalim te situata eshte keq, prandaj qeverise i leverdis per te shtuar ditet e veta qe ta lere te lire pjesen e ekonomise informale, apo te paligjshme, keshtu qe ketu hyn ne pune edhe ushtria per tu marre me droge.

Nuk eshte puna qe me drogen qe ka plase sheshit ne Shqiperi po pasurohen vetem njerezit e pushtetit qe kane qene 8 vite ne opozite, parate e ekonomise informale, te paligjshme qe shkojne ne miliarda, i duhen qeverise pasi shume prej tyre injektohen ne ekonomi gje qe ne nje tatepjete te tille eshte si oksigjen per qeverine.

Pjeri ketu mund te shtoje dicka me shume si ekspert.

Zoja ministre duhet te kuptoje qe ne momentin qe e con ne prokurori, duhet ta kishte deklasifikuar informacionin. Nese eshte cuar pa u deklasifikuar, ajo mban pergjegjesi. Vishos I gjeten yckla se nuk ka the right clearances, po prokuroret kane keto lloj clearances qe dosja eshte kaq e rendesishme?  Nese prokuroria nuk shprehet, nuk ke si ti zesh bese ministres. 

Autoritetet në Ministrinë e Mbrojtjes thonë se çështja është sensivitive, përmban informacione sekrete të sigurisë kombëtare, prandaj nuk janë dhënë detaje të tjera. Por Top Channel ka mundur të sigurojë nga burime jozyrtare se në dy dosjet e fundit implikohen zyrtarët më të lartë të Ministrisë së Mbrojtjes dhe ushtrisë. 

I rrofte sekreti i sigurise kombetare.

Mire e kane droga eshte prioritet kombetar, si rrjedhoje infot per te prekin top sigurine perkates. 

Fajin e ka... e di vete ti.

Une s'di gje per vehte. Se me duket se pastaj behesh bashkfajtor ...Ai vlonjati i barcaletes ankohej. Po ec e gjeje.smiley

Sidoqofte, kete qeshtje do ta terezisi komisioni i peshkut, ja sa t'i jape dum ka patur apo jo diktature ne Albanie.  

Ama me MAPO-n ti akoma?

Baza ushtarake Gjadrit dmth sipas MAPO-s. smiley

shume pak besim ke tek Neimi ti...

Po ca t`i thuash Qilit e Leles. Baza ushtarake e Gjadrit thote e shqiptaret e shkrete lodhen te bejen analogji me ndonje baze me 20 000 ushtare, 

Bile aerodrom smiley

Ki parasysh 2.15 ton droge qe u kap nga greket ne afersi te Athines ne kufi me Shqiperine.

E beri lidhjen mileti :

Mapo - Baze ushtarake

Panorama - Aeroporti i Gjadrit.

Sala i Sheqeres - Klani Medelin qe transporton droge me avione. Po se ku i qojne akoma nuk e kane thene. smiley

Perfundimi sipas MAPO-s se Qilit e Leles : ushtria  dhe forcat e armatosura bejne trafik droge.

Mimit do i dale emri per ndonje dashnor po prit. Ja sa te vijna ai grupi qe e mbulon kete sektor ketu ne peshk.

Harrove kete lidhjen tjeter:

Ne Bari te italise sekuestrohet 1.5 ton droge qe vinte nga Durresi - Tahiri ka dashnore

Ministria e mbrojtjes te pergjigjet perpara taksapaguesve nje me nje per te gjitha akuzat qe rendojne mbi te. Edhe ushtrine me droge kishin mangut shqiptaret. Turp!

O Gonooooo!!!! smiley

 

e pe bloody moon mrome Bame?

Jo per zotin (gjynof se kom dhe gjith ate derr teleskopi), mezi gjeta nja 2-3 ore per te fjet, kur u cova sot nmjes shi, mjegull... Po do shndrij prap dilli o Gon, do shndrij!!!!

Se mos na dalin dhe sekretet. Po eshte pjese e planit te NATOs per te cliru Krimene. Dmth do ta bombardojme me droge. Ta shofim sa do i rezistoje Putin.  

PD deklaron se ka fakte që aereoporti i Gjadrit është përdorur për uljen e të paktën një avioni që ka transportuar lëndë narkotike.

...kurse Ngjela deklaroj se;ne te vertete gjithcka eshte primitive…nje administrim mesjetar i shtetit. Vendet e punes, shumica e emrimeve ne shitje. Drejtoret e LSI-se paguajne haracin e vendit te punes Meta ne qeverine Berisha eshte duke u kthyer ne qendren e gravitetit korruptiv edhe ne qeverine Rama. Po te ecet keshtu…prisni serish nje 21 Janar tjeter…smiley

 

kapo, ka dicka qe nuk shkon ktu...ti qe citon Ngjelen dhe qe i jep te drejte indirekt per 21 janarin?

paskeni per plan me vra pap njerez ne protesta?

Ca te vrasin keta mer, keta i ka vrare zoti qe kur i ka bere ashtu sic i ka bere. Me 20 deputete do katandisen. Mbaje mend po si la LSI ca zona te lira per deputet pe-dhit zgjedhjet e tjera, per sevap kuptohet.

..jo per ndonje gje por me ket rast  provohet ene Kryetarin e Ri sa do i mbajne gjunjet  ne teren smiley
 

Shtrengoni b@then o burrat e PD-s... "squeaky bum time" 

Paskan dale gjithe pislleqet e Imamit me pergjimet tek opozita e djeshme se bashku me ambasadoret e huaj. Ja ben ne koke edhe NATO-s keta trimat qe deri dje jepnin jeten per te. Ushtria e NATO-s transport droge nga aeroporti .. smiley 

 

Noka: Zoti ministër, a keni dijeni që baza ajrore e Gjadrit është përdorur për trafik droge kohët e fundit? 

Tahiri: Gjadri nuk ka det, radarët janë radarë për monitorimin e detit. Unë kam pritje me popullin në Ministri, eja interesohu dhe unë jap sqarime.

..sa mire i dine keto rruget keta te PDes! Experienca bo punen e vet edhe tani mbas renies nga karrikja! 

Arvizu, ne prezence te Lulit: " Qeveria amerikane mbeshtet reformat e nisura ne ushtri prej kesaj qeverie.Ndiqni faqen ne tw.te ambasadorit, Lulit ju zu mbeshtyme ...! Flamuri pyeti M.e Rendit ne se nga Gjadri jan ngri ballona me hashish....! I shkreti muli qe nuk e dinte qe Gjadrin e ka M.Mbrojtjes dhe jo e Saimirit.....!
Amerikonet nuk dine kurrgje ....sa di muli i PD ! Ore keta as nuk hane pyka fare Me thesin bosh te mulit do bojne opoziten?

grava, nuk ka rendesi se kush   ben trafikun e droges,   por    trafikantet  e droges  i gjurmon policia ama...  keshtuqe se ka pyetur dhe aq kot  ministrin e rendit ai.

Fajin e ka S...HISH

Belulo, cdo budallallek e ka nje cak.Te thuash qe nga Gjadri jan ngrit ballona me hashash, kur pikerisht ne Gjader jane te vendosura aparaturat suprrsp te vezhgimit te NATO- s do te thote qe koken ta kete ...ne vend te lig Muli...
Ose ne Nato jan gjith sylesher !
Biseda ore bisedat e ushtarakeve dhe civileve rus kish regjistruar NATO gjat situates ne Ukraine e jo me nuk dine ata nje ballone mbushur me hashash ne Gjader.Eshte per tinqare hallin me llahinke PD , jo shaka kjo qe leshon kaq trashe.Kush mor beson me tek keta te papergjegjshem

Ne Gjader ka aparatura te NATO-s?

Ne Gjader nuk ka asgje prej gjeje. Hera fundit qe ka pare ushtare Gjadri eshte kur u instaluan ushtaraket me rastin e permbutjeve ne Lezhe e Shkoder.

Komentues un pyta kopetente pra thash ashtu.Ju i pate nga udha.Por pa pyt se diku edhe ne Cukal ....!
E di Nato ....ku i ka ...! Keshtu besoj pa mundet ..

Keshtu i maskuan dhe UFOt kendej si ballona per motin. Pse s'thu UFOt paskan masku ...  

Histori me minister mbrojtje

Edi Rama 

"Keputem nje kembe te krimit, ate qe ishte ne Ministrine e Mbrendshme" 

smiley Si duket se shpejti do te keputet kemba tjter, qe ka qene  ne Ministrine e Mbrojtjes! smiley

Ore grava,por ti po ben sikur ke qene gjithe jeten ne pozite ,harrove qe para 1 viti ishe ne opozite dhe ishte pikerisht Tahiri,Ed Shalsi,Mimi Kodheli e ca te tjere qe keputnin brockulla.

Apo i harrove?

Ore po kush i ben idiotesite prone te....te mireve? Ca thua ore ACDC 1 pash Zotin! Por un nuk besoj kurre se ju personalisht do arrinit te besonit qe keta bythpambuke jan ne gjendje tja rreshqasin Natos duke ngarku drogen ne avion.Un njoh mire keta dhe e ve doren ne zjarr qe kjo eshte absolutisht e pamundur.Tani kam nje dyshim.Diversionin qe ja futen PD te bjeri ne kete gafe teper teprr te rende....Ose... un dhe Ju bashke me mua duhet te themi qe Nato eshte si OJQ ja e kacit ...Me thuaj ne se e kam gabim !

Skandali i perdorimit te bazave te ushtrise per trafik droge eshte i pakalueshem si pergjegjesi e qeverise. Personi qe drejton ministrine e linjes duhet te dorehiqet sa nuk eshte vone, por mesa shihet ketu eshte e perzier gjithe qeveria, me sakte Rama, se ndryshe pse nuk pranon Mrika Kodheli te raportoje perpara komisionit parlamentar te sigurise kombetare?

Mrika Kodheli ne cilesine e ministres se mbrojtjes e ka detyre ligjore te jape llogari para parlamentit, pse eshte refuzuar nje gje e tille?

21 janari nuk eshte gje fare nese kjo ministre e paafte dhe qe ka lejuar te ndodhe dicka e tille ne bazat e ushtrise nuk largohet.

I dashur Politico! Ore jeni ne vehte? Pse ore nuk kuptoni qe ketu nuk esht nden akuze Mrika, por Amerika , edhe shteti nga ku shkruani ju!Nuk e kane lene Mriken te flasi ore !Lexoni ore Arvizune sot, pikerisht sot, me nje pergjigje indirekte rreth kesaj pike? Kaq gje duhet ta kuptojme.Kupto dhe tjetren qe mjeshtri Berisha citoi jo mbi bazen e burimeve te tij ( qe nuk i ka te pakta) por ....Arben Imamin...!Un di ta deshifroj mjaft mire Berishen po tha ai vetem ai , burimi ka mbi 70 perqind siguri...Pa me Arben e Muler...aha!

Budalla je ti? Mos shkruaj budallalleqe se po qeshin te gjithe. Mrika e ka detyre ligjore te raportoje perpara parlamentit dhe s'ka Amerike e as vend tjeter qe i thote te mos zbatoje ligjin. Nese ka sekrete raportimi mund te behet me dyer te mbyllura por sekret per trafik droge nuk duhet te kete.

S'ka lidhje as Amerika dhe asnje vend tjeter i natos, ka lidhje vetem perdorimi sic duket me bekimin e qeverise i bazave te ushtrise per trafik.

Ndryshe pse nuk jep shpjegime Mrika?

Cfare te lexoj Arvizune? Foli per akuzat per trafik?

Une nuk te thash qe je budalla se kjo nuk ka nevoje te pohohet tek nje si ty .Nuk eshte faji im por fatkeqesia jote qe flet si rrugac rrugesh. Injorant

Ke ore te tera qe shkruan vetem budallalleqe, atehere si i bie te jesh?

Edhe une nuk du qe ushtria shqiptare te kete degjeneruar ne kete pike, por ja qe me rilindjen ndodh. Sic duket eshte rilindje droge, ndryshe Mrika del e thote qe keto jane vetem shpifje dhe garanton me gjithe pergjegjesine si ministre e mbrojtjes se nje gje e tille nuk ka ndodhur ne asnje baze, repart a hapsire te ushtrise shqiptare.

Kjo i fshihet dhenies se sqarimeve per keto akuza dhe dyshime, pse?

O grave po si nuk u lodje mer burre me sqaru te pagdhendurit...??? Po te pakten mos bertit e mos e humb qetesine, ... mere shtruar... se e ke plot ti, nuk do te thote se te del e te tepron te mbushesh uturaket e te tjereve......lere ore bosh....., ja si thote ky pafidhja... Mrika nuk merret me lloqe si keta bolet e PD, por i ka kerkuar organit kopetent te zbardhe te verteten... ja kaq e thjeshte eshte... Ai qe ka dy pare mend kesshtu vepron, por keta jane mesuar me lloqe kavaje ndaj nuk u vjen mire ...

 

 

Shko mor se nuk ke minimumin e llogjikes analitike.Behet fjale per grupacionin me te madh te globit ti si mercenar i semure nuk kupton qevdikush hedh gur qe mesiguri matematike e kane hedhur mjeshtra per tju turrur budallenj si muli e ti bashke me te.Kaq gje nuk kuptoni
Po kaqe aguridher o alidems keta tocer! Po te kishte nje fije vertetesi kjo do ish me shume se kryeqendra e Al Qaedes ne Shqiperi Me habisin qe nuk lexojne te kuptojne mes rreshtave te sa foli sot Ambasadori amerikan
I di ka me mire se amerikanet dhe Nato ky, qe me ve dhe nic "politiko"!

Dmth Arvizu foli edhe ne prezence te Lulit.

Mirepo opozita foli zyrtarisht ne mbledhjen e grupit te saj parlamentar dhe i tha gjerat serish nga e para dhe jo me gojen e Mul debilit por me gojen e Lul Bashes. 

Luli nuk di te lexoje neper rrjeshta se jane te veshtira e mezi kuptohen vetem nga ca njerez?

Dmth PD i merr mesazhet nga NATO publikisht? C`po thua?

Mrika nuk jep shpjegime tani se nuk di cfare faktesh ka opozita dhe mund te dale bllof. Po ta mohoje opozita mund te paraqese fakte dhe i del keq, po pret cfare te dale dhe pastaj ose te mohoje akuzat ose te largohet pergjegjesia, sic thote njeri me lart se gjadri nuk ka ushtare.

Eshte nje skandal i permasave te medha qe nuk kalohet lehte.

E po si se hapi Peshku nje teme per akuzat e trafikut te droges nga Ushtria ne Gjader ?

ca paskeni qene 

Ky skandal nese vertetohet rrezon Qeverine, jo mriken qe se p***dh njeri e qe i eshte bere surrati si 2-lekesh nga stresi

Po ajo nuk eshte padi o Lefti, ajo eshte letersi nga Flamur Noka.

p.s. Tahiri (me i miri) ka apo ska dashnore? 

Pse sthu o Stalker qe paska fillu lufta brenda llojit. 

Gje normale nder partite politike kur nderrojne kryetar! Keshtu ka qene dhe me PS! Pse ça ka Luli me teper se ajo Timoshenkoja e PD??? (e kam seriozisht!)

Po kaq gje e kuptojne edhe keta te peshkut o Left se ky skandal hedh ne plehra qeverine, prandaj nuk e ngasin shume. Kete qeveri e ka hanger dreqi se Mrika iken, por nuk mjafton. Shqiptaret mund te durojne shume gjera, po ama baronet e droges qe perdorin edhe bazat e ushtrise per trafik jo. Kete nuk e bejne as ne Kolumbi.

Qeverise ti rruni topet! Ajo eshte me e forte se kurre! 

Të njëjtat burime pranë opozitës thonë se dy vende të tjera që janë përdorur për transportin e lëndëve narkotike në rrugë ajrore është Divjaka dhe Gjirokastra.

 

Sipas tyre, informacionet e siguruara tregojnë se në ditë të caktuara, radarët e Ushtrisë që ndodhen pranë këtyre dy zonave janë fikur qëllimisht, për të mos regjistruar uljet dhe ngritjet e avionëve të vegjël që kryejnë transportin e lëndëve narkotike. Në kulmin e debatit për këtë çështje, ministrja e Mbrojtjes i ka kërkuar disa herë Prokurorisë të hetojë akuzat e opozitës, por ende organi i akuzës nuk ka nisur një hetim për çështjen. Këshilltari i Prokurorit të Përgjithshëm, Albi Serani tha se Prokuroria ende nuk ka një vendim përfundimtar për hetimin e akuzave të pretenduara nga deputetët e Partisë Demokratike. Kjo çështje pritet të jetë beteja e radhës mes mazhorancës dhe opozitës në seancën parlamentare të ditës së enjte, ku përfaqësues të dy forcave politike thonë se do të vërtetojnë diçka me prova e dokumente. 

Left, MAPO ose versioni i ri i gazetes 55 thote kete me siper. Dmth e ke parasysh vete ti. Jo vetem Gjadri, por edhe Divjaka dhe Gjirokastra. Bile te njejtat burime prane opozites. smiley

Tani do vije gjib polishti e do thote baza e ushtarake e Divjakes dhe baza ushtarake e Gjirokastres.. Nuk eshte se do shtojne shume vetem ate baza ushtarake e do citoje MAPO-n qe citon burimet prane opozites. smiley

Bile keta te MAPO e shperndajne lajmin sipas burime prane opozites. smiley

Pra nga Divjake , behet baza ushtarake e Divjakes, pastaj Forcat e armatosura bejne trafik droge ne bazen ushtarake te Divjakes e ne fund behet ushtria ben trafik droge. Shkurt Mimi ka dashnor.

Qendroj atij versionit te pare se Gjadri nuk ka ushtare se je mire. Mos u bej kaq budalla sa keta te tjeret qe citojne Mero Bazen se opozita e ka kapur hajdutin. Nuk po bertet kapeni hajdutin, por e ka kapur.

N'dac quaje baze, ne dac infrastrukture ushtarake, ne dac aeroport ushtarak, fakti ngelet se ushtria shqiptare eshte perdorur per trafik droge.

Ose, eshte edhe tjetra, te dale Mrika dhe te thote qe keto akuza nuk qendrojne. Pse nuk e ben po fshihet?

Gjadri nuk ka paisje te NATO-s kam thene une dhe as ushtare, por ka disa roje qe nuk lejojne te futen brenda ata qunat qe bejne gara me motora e makina te shpejta qe vijne nga Tirana. smiley

MAPO po thote Divjaka dhe Gjirokastra , pastaj vazhdimin e bej si opozitar. smiley

Tani ti si i mrencem qe je e konfirmon kete punen e Divjakes dhe te Gjirokastres qe thote MAPO?

Se ka renci kjo per reference e lajmeve ne te ardhmene afert dhe afatmesme.

Tjeter : ti e di qe une nje avaz kam ,  bam Gjosepines nga fisi hajn i Qobajve  e bam Grides Shqines. Tani ce ka plas aty ke krah te mbaj une se du t`jem me Lulin se e kam cejf se ashtu qun i sincerte.

 

fakti ngelet se ushtria shqiptare eshte perdorur per trafik droge.

Fakti ngelet qe deri tani jane fjale ne ajer e deri kur te vertetohen nga organet hetimore nuk jane fakte.

ato qe i shofin dhe perjetojne njerezit nuk ka nevoje tua vertetoje asnje prokurori e korruptuar. nuk mbulohet dielli me shoshe (me hashoshe mbase po)

lol, Gjembo e di ti ate historine e nje gjykatesi dhe nje burri qe pretendonte qe gruaja e kishte tradhetuar me nje mashkull tjeter?  Ene ai i shkreti, n'fund fare kur e pa qe nuk po ja mbushte mendjen gjykatesit se gruaja e kishte tradhetuar i tha: - po ca prova te tjera doni zoti gjykates, ai, fakti ishte mrena e kerkush e pa.

Ju 10-fsha opoziten, nuk dini ku keni koken,thua nuk ka nevoje per opozite ky vend. PD ka per tu shkrire,as nuk ja var njeri hic, saliu ka humbur si kripa ne uje,se ku shkuan ata qe deri para 1 viti betoheshin per koken e tij nuk dihet. P.s. Ju dhjefsha shqiperine turistike me kete trafik, une e mbylla makinen... Te fala Tahirit !!!

Komentues i nderuar !

Po prisja dt 15 Prill , exlipsin , pasi  nje Fallxhor kishte bere nje parashikim Interesant . Te adresuar dhe e cuditshmja u dha ne TV Australian  " Te gjithe mashtruesit e Botes do te pesojne crregullime te theksuara mendore " Interesantja qendronte se kishte perfshire analizen nga Blogjet dhe nga PPU permendete me NIK te theksuar ..Left  me ....iiiiiii ne fund dhe e nenvizonte " sic e thekson nje tjeter ,LefT-G-K-OPE " smiley

Shqip kishte kuptimin Gropa e ...ku merr informacion gazeta 55 dhe magazina a lakrave MAPO . Me kete rast nuk lindete nevoja as per pergjigje por thjesht nje "keqardhje " . Perse komenton ? Sali Berisha dihet nga te gjithe qe e ktheu te gjithe Teritorin e Shqiperise ne Bace Drooge . E shkafja asht nji GJADER ?

Dhe pak do qe ti beje te Ulerijne stanin e Babasqapit ku kulloste edhe buzeshpervjeluri Imam Bajlldia !

LeftKOPE Po vjen Tahiri

Nga kabineti me i miri ..... smiley

Si nuk ndryshun iher bijte e eterve?!!! dashnore, drog e rok'n'roll!!!! Me te marr malli per kohen e cunit te Liries e Fatmir Gerdecit!!!!

Jari nuk kishte marre pjese ne festimin e 15 vjetorit te genocidit serb ne Kosove. Me siguri qe ka qene me ato.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).