Komuniteti rom ka protestuar në Ditën Ndërkombëtare për të drejtat që lidhen me shkollimin, strehimin, vaksinimin dhe diskriminimin e këtij komuniteti në vendin tonë. 

Por, nga njëra anë ky komunitet protestonte, në anën tjetër ish-ambasadori i Bashkimit Europian, Ettore Sequi, pati deklaruar në gusht të vitit të kaluar se vetëm për këtë komunitet janë dhënë nga BE-ja rreth 3 milionë euro: “BE-ja është e përkushtuar në përfshirjen sociale dhe respektimin e të drejtave të komunitetit rom dhe atij egjiptian. Kemi investuar rreth 3 milionë euro për këtë.”

Ndërkohë që në emër të romëve investohen miliona euro, situata e tyre nuk ka ndryshuar aspak. Ata vazhdojnë të enden rrugëve, të paarsimuar, të pastrehë dhe të papunë. Nisur nga deklarata e ish-ambasadorit të BE-së, kureshtja e gazetarëve nxori në dritë dhe destinacionet e këtyre fondeve të cilat nëse do të kishin shkuar për romët ata nuk do të vazhdonin të ishin rrugëve pre’ e prostitucionit dhe e krimit.

Në përgjigje të kureshtjes së gazetarëve, zyra për shtyp pranë delegacionit europian në atë kohë u përpoq të shpjegonte se që nga viti 2008 janë realizuar 12 projekte të financuara nga programi CARDS (asistenca komunitare për rindërtim, zhvillim dhe stabilizim), IPA (instrumenti për aderim) dhe EIDHIR (instrumenti evropian për demokracinë dhe të drejtat e njeriut).

Përfituesit e fondive në vlerë 3 milionë euro kanë qenë kryesisht OJQ-të shqiptare dhe ndërkombëtare.  

Fondet që secila prej këtyre shoqatave ka përfituar shkon edhe në 150 mijë euro, të cilat, më shume se për interesa të romëve, kanë përfunduar një pjesë për qira të sallave të hoteleve ku mund të jetë zhvilluar ndonjë konferencë dhe pjesa tjetër në xhepat e drejtuesve të këtyre shoqatave.

Në këtë mënyrë janë shpërndarë 3 milionë euro, ku delegacioni i BE-së në bazë të raportimeve të bëra nga OJQ-të që kanë realizuar projektet, radhit disa arritje. Shumica e tyre nuk kanë as njësi matëse se çfarë është prodhuar në interes të komunitetit rom, projekte të tilla si rritje e ndërgjegjësimit të komunitetit rom për arsimimin, trafikimin dhe integrimin e tyre.

Por, me gjithë këto fonde e shumë më tepër se kaq, ky komunitet vazhdon të jetë po aq i paintegruar, po aq i papërfshirë në skemat e arsimimit dhe jetën sociale.

16 Komente

dmth jane cu pare per jevgjit dhe i kan perla gaxhojt?

I vodhen i qine robt! Nuk lane fond pa grabit!

Mo ftyra te nyta se kto te PD-hit nuk ka ne ket bote!

Harram i qofte jevgjeve po nuk ja qiten nji konge me mallkime (teku rafti minxhi dajti) plehrave te PD-hit

e shikon qe ja keput kot se nuk e di realitetin.. ka nje strategji te heshtur, te mirepranuar nga te gjitha palet.. kur PD-ja merr pushtetin, OJQ-te drejtohen nga ish-ps-ista, dhe kur PS-ja eshte ne qeveri, shoqeria civile-kryesohen nga PD-ista - 

ve re se sa shtohet numri i ojf/q-ve kur perfundojne zgjedhjet dhe kryetaret e tyre kercasin nga ojq-te ne institucionet shteterore (Mazniku ne ministri, Gjergj Filipi tek instat, Shkelqim Cani, Berberi etj. tek financat, shpura e ish-mjaft etj.) 

por kjo eshte se pari si pasoje e strategjise se donatoreve, qe nuk i japin para atyre qe jane te lidhur me qeverine, por opozites kryesisht.. por, por, ka projekte si ato te BE-se dhe Unicef qe duhet bashkepunuar me qeverine, dhe athere duhen ortake prane qeverise - te cilet gjate 2009-13 kane qene me LSI-ne - e i kane kaluar fondet e BE-se per te blere votat e arixhinjve . .

por Roni, qe nuk di gje prej gjeje, kjo ceshtje qe filloi me gazeten "sot" dhe vazhdoi me Mentor Kikine  behet se duan te ushtrojne presion ndaj drejtuesi te ri te misionit, per fonde.. e te shkalafisin klanet e vjetra fond-perfituese.. asgje te sinqerte nuk ka ne te.. se perndryshe do te kishte akuza me baze - projektet kalojne vleresime (evaluation) nga auditore te huaj.. etj.. etj.. qe roni prej betoni nuk di gje

Gazetarushi, leri polet po nxirr listen e OJQve qe i kan thek paret bashke me ate Tore zingarellon. 

“Aleancës Gjinore për Zhvillim” dhe levizja Mjaft jane dy nga OJQ  paterica te PS-se qe kane vjedhur nga 2 dhe 3 miljon dollare per komunitetin Rome .Per kocidence te dy drejtusit e ketyre OJQ-ve  Eglantina Gjermeni dhe Erjon Veliaj  qe sot jane edhe ministra te qeverise aktuale vazhdojne te abuzojne prap me mjerimin e komunitetit Rome.

...shoqerimi spektakolar, i ndjekur Live edhe nga TV Channel , per ne spital i atij femijes rome nga burri i xhemiles jane shume shume  pak ne krahasime me  vilat dhe paret qe keta badakcinje kane grabitur nga mjerimi i ketij komuniteti fatkeq.Mgja zoti o i madh e i shikon te gjtha... mbase nje dite edhe do i ndeshkoje keta politikane bastarde 
 

 Ai* do të përmendet për devijimin e parave për shqiptarët në duart e Igli Totozanit, bashkëshortes së tij Marta Onoratos, Lutfi Dervishit, Remzi Lanit, Artan Hoxhës (kandidati për president i Berishës) etj**.

*Tore zingarello. 

**Fjale shume e rrezikshme.

**Fjale shume e rrezikshme.

+1

për këtë komunitet janë dhënë nga BE-ja rreth 3 milionë euro:

Kujt ja ke dhene mor Sequi?!! Romet thone jemi pa breke!  Kush ka hedh firmen per 3 meleona Euro?!! 

Nuk kemi Llogaritar ne këtu tek PPU ? Me duket se kemi pas nga ata qe shpjegonin krizat ne Ballkan , rajon e më gjërë e Gjatë ! Po nga këta mburavecët e PD-hit që kikirikinin si Kapoj mbi Miliardat e eurove te dhëna për Projekte suksesorit Berisha gjatë qeverimit Grande Kaka të tij . Nuk do ta ketë Informuar Shiku prandaj vuri Vishon njaj dhe Bidenë me majtë nën Kontroll financat ..atij që nuk i shpëtonte as  " më jep dy lek Voj e gjashtë lek uthull " i Romëve nëpër dyqone . Plus që ka pas dhe atë ububunë që po ndjek Sorosin nëpër Botë , atë të Oju Q nënën Berisha që thotë mbroj konsumatorin me Ligjet e Bashës !

Policia ka kap sot, nje vjedhes  dyqanesh,  pa kollare! Ata me kollarre 3 milionesh nuk i kap dot! Pak e dyshimte  perdorimi i policise shqiptare.. Kap vetem hajdut ordiner! 

Ku eshte lajmi ketu, kur vjedhin qeveritaret, si te mos vjedhin disa varfanjake te OJQ, nuk ka ndonje gje te re ketu. Te thuhej se EU kish dhone 300 milione dhe nuk po shihej noi rezultat, edhe perbente lajm, por per 3 milion te qelbta smiley

U kapen milionat e fshehura te ish-deputeteve dhe ngelen 3 milion te qelbura ne pikpyetje

me siguri do e kete patur mendjen ne pasqyre gjate botimit

shikoni gjithe keto vite kush vuante nga arixhiomania,dhe del hajduti i lekeve!

shikoni autoret e shkrimeve per ta, qe kane ardhur edhe ketu, e do te na dalin te drejtambrojtesit lakuriqsmiley

do dali  ''e zeza mbi te bardhe'', thuaj..smiley

Nash qere' . Iu ka vdek edhe Enveri ktyne se ai i mbrote. ( Rroft Partia dhe Enveri se ... ) .

Meqe ra fjala : Ku u ndodhet ne kete dite ne vitin 1985 ? ... dhe a u perqyrret, apo jo ?

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).