Dy gazeta që zbuluan programet sekrete të qeverisë amerikane për spiunazh të drejtuara nga Agjencia e Sigurisë Kombëtare, Washington Post dhe Guardian, do të ndajnë çmimin Pulitzer të këtij viti për shërbim ndaj publikut.

Artikujt e tyre, të bazuar në mijëra dokumente sekrete të dorëzuara nga ish kontraktori i Agjencisë së Sigurisë Kombëtare, Edward Snowden, shkaktuan fillimin e një debati të madh në Shtetet e Bashkuara mbi privatësinë dhe sigurinë, dhe bënë që Presidenti Barack Obama të vendoste kufizime në programet e survejimit.

Pulitzers janë çmimet më të njohura dhe më prestigjioze për artet dhe gazetarinë në Shtetet e Bashkuara.

Çmimi Pulitzer për mbulimin e shpejtë të lajmeve iu dha gazetës The Boston Globe për punën e saj në mbulimin e ngjarjeve që lidhen me shpërthimet në maratonën e Bostonit dhe ndjekjen e autorëve të sulmit.

New York Times fitoi dy çmime Pulitzers në fushën e fotografisë, duke përfshirë kategorinë e lajmeve të çastit për dokumentimin e sulmit terrorist në qendrën tregtare Westgate në Kenia.
Çmimi për raportimin e lajmeve ndërkombëtare iu dha agjencisë së lajmeve Reuters për artikujt e saj mbi persekutimin e dhunshëm të pakicës myslimane Rohingya në Birmani.

34 Komente

Ne Shqiperi do vendoset qmimi "Polishti" per analogji.

'Kulishi'smiley me mire jo ne fakt se ka shume pretendente.

cmimi ''lubonja'' duhet te vendoset ne shqiperi,dhe gara do te jete shume e forte .  95% e gazetareve do te jene kanditate.

jane te rralle ata gazetare qe nuk e meritojne kete cmim prestigjioz!

Mit eshte bere! 

ke te drejte , kopshtismiley,por ke ngaterruar i-ne me u-nesmiley

Mbase, por e bukura eshte qe artikujt ia lexoni te gjithe... smiley

edhe me puta-n shkojne te gjithe,por nuk e vlereson njerismiley

pastaj, na e imponojne zhardi, na e imponojne!  eshte si puna e seksit qe ben pa deshire ,e nxiton ta mbarosh shpejtsmiley

Me mire me thene asnje nuk e pranon qe e vlereson. 

Rrofshi se i hapet rruge teknologjive te reja, more $$$ me pak komente peshku.smiley

po gazeta prestigjoze Monitor, çfare çmimi mori..?

Po peshku mora aman? Apo na e mbajne surprize?

 po cfare cmimi mund ti japin peshkut ...?smiley      -cmimi   ''sajti me i mire i diaspores''..?smiley

peshku i arte, peshku magjik, apo peshku me tru...etj, etj.  smiley

PS. Vec mos i hapin barkun, se...smiley

Te paskan mbetur ne mend fotot e Art-it.
 

Po dhe ti s'i paske harruar. smiley

E si ta harroj, e kishte nxjerre prape sot

Nuk e di a ka ne Shqiperi, çmime per shtypin, median, me te shpejte dhe me te sakte.   

Nuk e di a ka ne Shqiperi, çmime per ... me te shpejte dhe me te sakte.

Ato i merr perhere Meta.

Dikur kane qene konkurse per yllkat e fatosat "me i shkatheti me i shpejti"

po Pjero,   ''unioni i gazetareve''  ndan cdo vit cmime per gazetaret me te mire...    p.sh Filip Cakuli  morri cmimin  ''Karriera''   nder te tjera per zbulimin  e videos se famshme korruptive ''Meta-Prifti''.  kete cmim  me nderim ta madh  zotit Cakuli, ja dorezoi  vet  Ilir Meta..smiley

smiley Only in Albania.  Megjithate, kjo Belul tregon forcen e karakterit te z. Meta. Ai eshte i drejte dhe ua njeh meritat njerezve! Plus qe edhe s'eshte arkeolog. Faleminderit z. Meta!

Arkeolog po thua?? 

Po jo o cne, ai dikur kishte gurore e punishte inertesh (ne fakt gruaja e tij) - apo nuk quhet 'arkeologji' ky zoterim biznesi? smiley

Ku i gjeni keto lajme smiley mor te uruar smiley

te gazeta prestigjoze Monitor e gjeta Pjero..smiley

E ku tjeter mund te gjenden?

Po Priftit te shkrete s'i dhane gje? Te pakte ndonje 7%smiley

 

Priftit i dhane cmimin ''Hoxha''.smiley    ose ndryshe  cmimin  ''Loser''   se ky doli me i humburi  nga te gjithe nga kjo mesele..smiley

I merr apo i rremben moj?

Ja dhurojne, grava. 600 te ftuar, dhjetra mijera votues.

Vallaj ndonje dite do t'i japin çmim asaj gazete qe ka hedh vendin e vet ne ere!

 

Asaj gazetes qe u dogj dhe asaj tjetres qe nderroi duart mes kusherinjsh thua ti ? Lol smiley

..............,

nje u poq,

nje u dogj,

nje e hengri me gjithe shoq!

Move over Snowden...800 antare anonime te PS-se ne Elbasan zbulojne komplotin e Ben Blushit per te krijuar nje grup anti-Rama. [Panorama & Shqip]

Bravo cuna per hapjen e peteve te lakrorit.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).