“Bilbili i Kosovës”, Nexhmije Pagarusha në moshën 80-vjeçare është bërë shtetase e Shqipërisë. Prej 4 vjetësh ajo priste të merrte pasaportën shqiptare dhe tani ajo i është dhënë nga Presidenti i Republikës, Bujar Nishani.

Pagarusha është shprehur mjaft e lumtur, duke e cilësuar marrjen e nënshtetësisë shqiptare si një dhuratë të madhe pavarësisht pritjes së gjatë për të.

“Kam pritur në të vërtetë shumë, por më në fund u realizua. Së shpejti do të vizitojë djalin, nipërit dhe vëllanë në Zvicër. Nuk mundesha të ndiqja rrugët e tjera zyrtare për t’u pajisur me një vizë dhe tani ndihem me të vërtet e lumtur që do të më jepet kjo mundësi, megjithëse nuk e di sesa do ta shfrytëzoj. Kam dashur prej kohësh të kisha nënshtetësinë shqiptare, tani do ta ruaj me shumë xhelozi deri në momentet e fundit të jetës”, është shprehur Nexhmije Pagarusha.

46 Komente

dhe te mendosh qe shtetesine shqiptare e kane lloj -lloj lamashesh antishqiptare!

shtetesine shqiptare duhet ta marrin automatikisht te ata qe jane te kombesise shqiptare!  ne gjithe evropen zbatohet ky parim pervec shqiperise

Urime!   megjithse  Pagarusha eshte, ka lindur, shqiptare!  kush eshte ai idiot qe u ka  vendosur  te tilla pengesa   ''burokratike''  shqiptareve..?!

Me nenshtetesin shkojne se bashku edhe ca rregulla/kushte tjera. Nuk eshte vetem pune pasaporte. Per ate une mendoj se eshte e pamundur qe cdo shqiptar te kete pasaporten e Shqiperise. 

Belul dhe Shqiptari i vjeter,  ka ca rregulla per marrjen e shtetesise, dhe Shqiperia perpiqet ti respektoje keto rregulla. 

Kam dashur prej kohësh të kisha nënshtetësinë shqiptare, tani do ta ruaj me shumë xhelozi deri në momentet e fundit të jetës”,

..është shprehur Nexhmije Pagarusha.

Si ka mundesi ti jet dhene me kaq vonese nenshtetesia shqiptare ?! 

shihni kur te dali Lubonja tashti dhe ta derrmoje kete kengetaren se u ka kendu jugosllaveve dhe nuk ka shpirt patriotik.....

ja pra nje shembull i mire...  e ka shtetesine shqiptare Ljubojasmiley, qe  shan  gjithcka shqiptare  dhe si  poet/shkrimtar  qe  eshte nuk i ka dhene asgje  kultures shqiptare  dhe nuk e kish deri  me sot Pagarusha,  qe pervecse  eshte shqiptare e madhe   eshte gjithashtu nje gur i cmuar  i kultures kombetare sepse i ka dhene shume asaj! 

ca qeka shtetsia shqiptare,titull nderi qe ja kan dhen Lubonjes dhe ky s'esht mirnjohes a nuk e meriton??apo nanji gur i cmuar??edhe pagarushes per lehtesi levizjeje i duhej,shum gabim qe ja vonuan kaq gjat.

po ne nje fare menyre mosmirenjohes eshte..  ose me sakte: ai  duket  i bezdisur nga gjithcka shqiptare.. qe nga historia, shqiptaret ( te shquar dhe ta pashquarsmiley.)  etj etj..   tashi  ky,    me gjithe kete brenge antishqiptare   duhet ta kishte dorezuar  vet shtetesine  shqiptare, ose  te pirdhej ne ndonje vend   tjeter  eventualisht  me te pershtatshem per te.smiley

shtetsia shqiptare ska te bej as me emocionet e tua e as me te lubonjes.mosmirnjohes ndaj kujt,ndaj fatit apo shtetit qe i jep pasaporten??i ka ren per pjes me qen shqiptar,c'hyn mirnjohja ktu??per ty duket i bezdisur nga gjithcka shqiptare,nuk dmth te ket brenga,nese ka,di vet ai si ti jap zgjidhje,ska nevoj ti thon pirdhu te emigruarit qe kan shkuar ne vende me te pershtatshme per veten e tyre sesa Shqipria.

se esht kollaj me bo patriotin jasht shqipris po hajde jeto njeher brenda ne Shqipri ta shikosh se Lubonja nuk esht siperfaqsor ne ato qe thot.

po pra,  pikerisht se nuk eshte siperfaqsor, por i  mean   ato qe thote  per historine, kulturen e atij vendi,  duhet te pirdhet  sa me shpejt!  keshtu shpeton ai prej shqiptareve, por edhe shqiptaret prej tij..smiley

m'vjen keq,por kete ske te drejt ta thuash ti qe jeton jasht shqipris.ai ka vendosur te jetoj ne shqipri dhe ka te drejten e tij te zgjedhi fatin e vet.kur them sesht siperfaqsor,e kam fjalen qe nuk ka brenga me Shqiprin,dhe nuk ka arsye pse te shpetoj prej shqiptarve.

m'vjen keq,por kete ske te drejt ta thuash ti qe jeton jasht shqipris.ai ka vendosur te jetoj ne shqipri dhe ka te drejten e tij te zgjedhi fatin e vet.kur them sesht siperfaqsor,e kam fjalen qe nuk ka brenga me Shqiprin,dhe nuk ka arsye pse te shpetoj prej shqiptarve.

po  te te vije keq  o posi.., sepse eshte  pakten  diskriminuese  ti thuash nje shqiptari  qe nuk jeton ne Shqiperi  te mos thote mendimin e tij, mire apo keq,   per  Shqiperine  apo per individet atje...   çfare te keqe ka  pare Shqiperia  nga shqiptaret   qe jetojne jasht Shqiperise..?    shqiptaret  me te shquar, bile qe e kane bere   dhe i  kane dhene shume atij vendi, kane jetuar jashte Shqiperise..smiley      Skenderbeu, Ismail beu...Fan Noli, etj etj etj... lista eshte shume e gjate..

njeher   u tentua, nga 45 deri ne 90-en,   te zhvillohej    Shqiperia  vetem me shqiptaret  brenda Shqiperise..smiley   katastrofe!   e be Shqiperia geto.

ma hoqe zarin...argumenti yt...kullon llogjik.
nuk thash mos japesh mendimin tend se jeton jasht.thash ne ket rast ske te drejt ti thush tjetrit ik nga shqipria kur vet je jash shqipris.ska kuptim.vetem nje qe jeton ne shqipri mund te thot keshtu nese ndjehet i besdisur (as ai ska te drejt po hajt, esht me e ngrenshme kur e thot nje qe jeton brenda vendit)

kurse vargezimet e tjera cfare te keqe kan ber shqiptaret jasht i ke shtu si garnityr se skane lidhje.kontributi esht individual shoku.mos rri pas listes se shqiptarve te shquar jasht.
edhe ai argumenti fundit me izolimin komunist ta heq zarin po nejse,varja muhabetit.
 

qenka "llogjik"... se pernjemend e lexova: "kullon gjak"..smiley

mire mire, mbaje zarin ne vend se na duhet per shesh-beshsmiley, pa mos ki merak se nuk ja heqim shtetesine shqiptare Ljubos..smiley

Qenka bere nenshtetesia shqiptare si me shku ne Mars!
zvarritjet e dembelhaneve. Turp i zotit.
Ta gezoje zonja!

Papa c'paskeni qene mer, doreshtrenguar e shpirt gur. Ne jua lame Albanien amanet, po jo keshtu, me kollaj shko robi ne parajse se behet shqipo me letra. 

Ti i dashur kercite ike e s'mendove kujt ia le ket cik vend. Tashti, topi eshte yni, nishani bo gol kur i do qejfi.

S'pakeni pas i pike meshire. Te pakten, mos ia fusni ne men Nishanit te na e heqi dhe ne. Po ne Amerike moj ikem qe e kemi ne vend te tezes,  dhe per te miren e vatanit ikem. Ja dhe ne peshk dukemi.    

Ju jeni si Rilindasit, (Ata te mocmit) qe benin politiken e madhe nga kancelarite e Evropit e te Amerikes. Shyqyr qe ju shohim ne peshk e gezonemi qe gezoni shendet. smiley

Ushtare te vatanit jemi. Ai na tha, shkoni rregulloni njehere Ameriken se i kemi ca borxhe dhe kombi i ri eshte, helbete shume yckla nuk i di. Po dhe dukemi ndonjehere me liridalje, dukemi. Sidoqofte, po patet ndonje hall a shqetesim, mos na kurseni, e diskutojme e i nxjerrim leng ne peshk. smiley

Mire qe penalltite do i gjuni vete se iu tako meqe osht topi juj, po te pakten na leni nai ence me dy pasa ose shume-shume nai korrne, se edhe ne bukes buke i themi. Meqe ra llafi, si i bohet me mor nji pasaporte shqiptare, di gjo njeri ? Sa kohe dhe pare kushto ? Une kam nji nga ato te fillimit te '90-tes qe sa here e shof me kap gazi me te modhe. 

Sa kohe dhe pare kushto ?

200 euro , dergo ndonje nga te shtepise tek tregu i gabeleve te gjejne nje si te duashsmiley

200 Euro ???? Fcuk that. Mos vje edhe me nji bilete avioni falas ? Per 200 euro le t'i mshojne bythes gabelet dhe kush i ka bo gabelet. Mu kjo qe kom me ka bo $ 80.00 , boka shqiptarja 200 euro !!! Le ta maj fort Nishoni se s'ia du hic.

Eshte nder e pergjegjesi e madhe te jesh shqiptar.nuk e bo burri veten per 200 euro smiley

Po, duku i here nga java ... smiley ... Mos bosh pasaporte nuk do me thone qe nuk je shqiptar. I ndershem dhe i pergjegjshem bile. Kom edhe dy nga ato leter-njoftimet e vjetra, te viteve '80, po deshe...

Po ti beje per patriotizem Qemolo. Mire thote Alba, nuk ben burri per 200 euro. Cfare jane 200 euro, pare xhepi smiley  Kushton pasaporta Shqiptare me shume se ajo Amerikane. E kemi peshqesh nga kompania qe zgjodhi Berisha per biometriket.

Po pra, ja sa te erresohet. Nga ana tjeter, po deshe me u tregu patriote, kollitu icik me ato 200 paret e xhepit se e bo Qemoli qy neser. Pranojme check or money order ... 

Pasaporta 200 euro

buleta 1000 euro

te qenit shqiptar priceless.

ka ca gjera qe parja s'i blen dot.per cdo gje tjeter eshte master card smiley

What's in your wallet ... ?

Te qenit shqiptar eshte worthless

Te pasurit e nje pasaporte shqiptare eshte priceless

mirmenjes profesor.smiley

120,000 te vjetra (lek) dhe dicka si 3-4 jave kohe, ndoshta edhe me shpejt. S'kish me rradha si me pare.

(falje per 60-ten)

Ana, eshte simbolike dhe eshte normale per figura te tilla te nje kombi ...ndare ne dysh.Shifni experiencen e Gjermanise me figurat, me shkencetare artiste etj. Te pjeses lindore.I bente qytetare nderi K. Adenauer dhe Kholi...pa u turprruar asnjehere

Sigurisht, grava, po une e kisha me burokracite e sterzgjatjet e tyre.

Eshte pasoje e praktikave te kahershme shtrenguese te dhenies se shtetesise !

Ta gezoje e jete te gjate inshallah smiley

P.S ne qe e kemi deri me sot s'ia kemi pare hairin per asgje smiley

Alba....!

Po Pagarusha do ja shof sepse tani me pasaporte shqipetare mund te shkoje ne Europe e te vizitoj femijet e saj ne mergim. Ndersa ti me pasaporte USA mund te bredhesh lirisht ne te gjithe boten. Ndryshim i madh ky megjithse te dyja jeni shqipetare.

Pse e dija une qe eshte Shqiptare kjo ?

Me2. Nga emri ndoshta. Nexhmije. lol

ta gezoj, nuk me zinte gjumi gjithe keta dite qe kur morra vesh se kishte aplikuar .. si ne provim per be.. do e marre apo jo.. po sikur jo, cfare do te bej, ku do te vete.. obobo, vetem tmerri i refuzimit me peshtillte lukthin e nuk mund te haja e te pija si zakonisht .. tani ardh kjo dite te haj e te pije, ti gezohem jetes se e morri shtetesine nexhmija .. po iki tani ta festoje me nja dy miq, edhe ata mezi paskeshin pritur 

4 vjet per te marre shtetesine shqiptare Nexhmije Pagarusha?

More po c'behet keshtu?

Nuk ka mundesi qe per persona VIP si Pagarusha, te kete te tjera rregulla,qe mund te shkurtojne kohen e marrjes se shtetesise?

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).