Agjensia Kombëtare e Bregdetit ka nisur sot aksionin për mbjelljen në territorin e Parkut Kombëtar të Butrintit të 5 mijë rrënjëve ulllinj.

Aksioni ka nisur fillimisht në fshatin Shën Dëlli, rreth 1 km larg qytetit Antik të Butrintit, fshat ky i banuar kryesisht nga mirditorë, të cilët janë akomoduar në këtë zonë përgjatë periudhës së tranzicionit.

Projekti i mbështetur nga Kryeministri Rama do të bëjë të mundur shpërndarjen falas të 130 mijë rrënjëve ullinj të llojit kalinjot në të gjithë fshatrat bregdetare.

Kjo nismë ndërmerret jo vetëm për ardhjen në ndihmë të banorëve të bregdetit, ku ulliri i llojit kalinjot është mbjellë tradicionalisht, por edhe për të ripopulluar peizazhe të dëmtuara apo zona të mbetura djerrë.

Po kështu me ullinj do të mbillen edhe në qendra të Trashëgimisë Kulturore si dhe në rrugë rurale të zones.

http://www.oranews.tv/vendi/nis-mbjellja...

105 Komente

mbani premtimet,se u behen ullijte si arret e salessmiley

Ej, po a mbillet tashti ne prill, apo i mbjellin me gjithe rrenje...???

si me gjithe rrenje..?smiley      patjeter me gjithe rrenje..  ulliri sikur mbillet  si fidan i rritur, gati peme.. keshtuqe e marrin  dhe mbjellin me gjithe bllokun e tokes ku jane rritur rrenjet.

 

ulliri, histori  e lashte, tha..smiley

Belul ulliri ze edhe filizi i shqyer ( me kofshe ) nga mema ...! Mjafton te kete nje copo kofshe shkeputur prej trungut afer rrenjes, por mbi toke.Me rrenje ne cdo kohe ...duke ujitur te pakten kater here ..

Ulliri eshte peme e shenjte. Kete fshatin Shen Delli smiley nuk e kisha ndigjuar ndonjehere. 

"Kjo nismë ndërmerret jo vetëm për ardhjen në ndihmë të banorëve të bregdetit, ku ulliri i llojit kalinjot është mbjellë tradicionalisht, por edhe për të ripopulluar peizazhe të dëmtuara apo zona të mbetura djerrë."

nisme e mire...per peisazh s'do  ishte keq te mbillnin portokalle ..ullirit kalinjot,  qe te duket bukur fare dhe te ruaje vetite ushqyese smiley, kerkon faqe me te pjeret se sa kodra e zbutur e Butrintit

ulliri  **kalinjot, megjithse  eshte kokervogel apo mesatar,   dallohet per rezen e larte te vajit..   pra nxjerr shume vaj nga kalinjoti dhe gjithashtu eshte vaj i cilesise larte.   ne Vlore   thuajse 80-90%  e ullinjeve  jane kalinjot,  prandaj  Vlora, persa i perket cilesise  se vajit te ullirit,  eshte nr 1  ne Albanie ..smiley

 

**kalinjot:   vjen nga emri i fshatit Kanine dhe kalinjot  quhen gjithashtu edhe banoret e Kanines.. por eshte e cuditshme ne fakt se   Kanine  eshte me 'n',  ndersa kur thua kalinjot, n-ja shnderrohet ne l..smiley

jane njesha Kalinjotet.. per vajin, nikorqillekun, trimerine..prandaj edhe kjo puna e "nj"se  mos te te duket cudi, se duhet te kete medoemos lidhje etimologjike me keto karakteristika te vyera smiley

po jo, puna nuk eshte 'nj'-ja..  se  me  n-j-ot,  ka shume prapashtesa ne Vlore..  por  puna eshte 'n'-ja  qe behet l.   dhe ne vend te thuhet   Kanine- ka(n)injot...  thuhet  Kanine- ka(l)injot..smiley

..eeee historia e kalit......lere, o Belul, kete muhabet se do na merzitesh nemesis smiley..apo prap s'e kapa thelbin? smiley

Ktheje nga te duash kal/ kan..kane pasur kal dhe kane!!

130 mije rrenje ben sens po jo 20 milion fidane qe deklaronte palla sali. Sme besohet qe eshte larguar kelyshi i shpellareve.

Nisme e mire por KM ullinjte qe i gjeti gati te toka qe bleu i vuri sepaten. Cudi ! 

Gaz.B, prerja e ullirit sic pate ate te avllise Rames nuk eshte prerje, por krasitje e rende per nje ulli shekullor te rishpertheje.Dikur nje mjeshter popullor i ullirit preu ashtu dy rrenje ullinj dhe te nesermen e arrestuan.Ne hetuesi, mjeshtri u tha: " Ju lutem me arrestoni ne qershor ne se ullinjte jane thare vertete.Ne qershor ata ullinj shperthyen me filiza fringo! Pas atij rasti nisi aksioni i " krasitjes se rende te ullirit" ..ne gjith Shqiperine.Keshtu qe dhe juve, prisni qershorin dhe hidhi nje sy ullirit " te sakatosur " te Rames..!
Ulliri thahet vetem po u shkul me gjithe rrenje.Ndryshe KURRE !

Grava,

 dakort me krasitjen e mbjelljen jashte sezonit se helbete i kemi ca rrenje more i uruar smiley

problemi i KM eshte se nese ja ka hapur deren atyreve te kontrollit te pasurive te patundshme smiley

he te keqen, se edhe trungu me i thate e i copezuar i ullirit kushton me shume se 800 euro 

 

 

 

 

gazo ca menimi ke per kryetarin e ri?

?

ste kuptova Rono

Kryetari i komunitetit islamik

Rono,

Jemi te tema e ullinjve te KM-se e jo te kryetari i KMSHse smiley

Plus, cne ti qe i ngaterron termat islamik me musliman ??

islamik me musliman

ku o nryshimi?

Më shumë se 64 hoxhallarë kanë shprehur solidaritetin e tyre kundër ekstremizmit, por edhe identifikimit muslimanëve me të.

smiley

 

Prit, se ke per te pare! E ka zene mire besome !Ne nje fushe nuk po ecen sic dua une, si e do puna...me bujqesine se lirka po na e kthen ne bujqesi ...elektorale...! Ja kam thene por ....problem kendveshtrimi i bashkesise ..! Ku lufton per pune , ...ai per vota ...!

Po ti prit deri ne Qershor e pastaj krekosu si gjel. Po kam frike se Grava ka te drejte, e pastaj rdo rish strukur si bibe e qullosur nga shiu i veres..

a kon mor leje nga vllai fatmir gerdecit?

Mirditoret qe mbjellin ullinj. Kemi luftuar dhe punuar qe kjo dite te ishe sa me e afert. 

Ndonje gje interesante nga "monitori"?

rri o Bame aman se aq do ai, fillon e i leshon atikujt e Monitorit si lopa bajgen

Po prit o njeri i paduruar, prit. Ja ta solli, se na plase.

Clidhje ka disifektimi i bregdetit me mbjelljen e ullinjeve ne Butrint?

Ju lutem admine merrni masa!

Une propozoj qe Pjerit ti ndalohet sjellja e artikujve te Monitorit. Jane perhapur fjale se Pjeri paguhet nga Monitori per ti bere reklame. Nese ju kujtohet ne shkrimin e fundit qe pat sjelle permend faktin se pat shkuar dhe pat vizituar redaksine e revistes Monitor. 

Janë përhapur fjalë....

 

Po ti me thashetheme merresh? 

po ti mendon se reklama behet falas?

Or budall, une jam i vetmi shqiptar qe "punoj" gratis/falas per Shqiperine, per Monitorin, per Peshkun ketu, sikunder dhe mijra e mijra shqiptare te tjere qe "punojne" gratis.  E futa ne thojza fjalen "Punoj/ne" sepse kjo nuk eshte ndonje pune, eshte thjesht deshira ime, e tyre e te gjithve, or tunxh. 

Sa te paguan Monitori?

Kete na thuaj!

po edhe sikur (s'e besoj kurre, por per muhabet), pra edhe sikur, e para c'te keqe ka dhe e dyta cfare perfundimi do nxirrje nga kjo. te gjithe paguhemi per dicka, eshte nje nga 5 funksionet e parase. aq me teper qe njeriu per te cilin po diskutojme nuk e ka fshehur qe ka rene ne dashuri me parane, ekonomine, bursen.

O te keqen e kaplloqes, une as kisha ndermen fare per ti bere reklame MONITOR-it, por ti me kete gricjen qe po ben, po i ben reklam MONITOR-it, sepse po terheq vemendjen e te gjithve, dhe duan-s'duan, njerzit bohen kurioz se ç'eshte kjo MONITOR-i dhe klikojne aty smiley dhe nje here, o te keqen e kaplloqes smiley

Nuk ka azgje te keqe nese paguhet nga Monitori. Vecse nuk duhet te na shesi me dengla se merret me patriotizem falas! Jo zoteri, po more para per punen e bere e humbet epersine morale ndaj te tjerve! 

E pe qe nuk e mohoi se ka vajtur te zyrat e Monitorit? E pra mos u bej naiv o emigrant! Cka kerkuar te Monitori? Eshte e vertete se njerezit jane te lire te shkojne ku te duan por Pjeri duhet te tregoi ke ka takuar e kujt i sherben. Pastaj ti e di qe Peshku e ka te ndaluar me rregullore reklamimin? E pra Pjeri po thyen rregulloren. Une u propozoj admineve te marrin masa menjehere! Kush eshte pro? Kundra ka? Ska! 

E pse duhet ta thote ?

+1

Si gjithmone elemente te caktuar prishin temat. Pjeri thote qe paguhen nga qarqe anti-PPUiste. Une s'e konfirmoj dot por shenjat jane... . Radari i Pjerit zakonisht nuk gabon.

Hajzerxhuvape?..!

Rono, meqe permende 7 prillin diku, shife pak ket pikturen socrealiste per eventin. Lojen me proporcionet, pamporet e dushmanit qe duken si gogla para divave dhe gjigandeve tane qe s'i lenin me bo xhap...

eh sa lule jane hedhur ate dite. kundermonte bulevardi nga jaseminet dhe karajfilet e ndezur. u beme Perandori!

Ah, se harrova te te them or tunxh bir, sot morra nje ftese nga nje grup peco-grosses ketu per te vizituar Wall Street-in ne fund te majit, por iu ktheva (me dhimbje smiley ) pergjigje se nuk vij dot se ne ate kohe jam ne Albanie. 

po pse  ''me dhimbje'' o Pjero,  ti ke thene kaq e kaq here qe ske deshire te shkosh ne Amerike..   apo  ky Wall Street-ti qe te sugjeruan  keta peco grosset  eshte ne ndonje shtet tjeter..?smiley

Belulo, me thon te drejten, Wall Streeti me tundon smiley dhe mendoj se tundon ter ekonomistet. Pastaj a nuk te vjen inat, shkon Buall Mavria aty, dhe nuk shkoj une smiley

Pjer, 

mos ja ve' re' disa persoave te caktuar ktu se kto e kane shikimin vetem majtas, edhe pse mund ti coje drejt verbimit te plote smiley 

Le Wall Streetin per Shqiperine.

No comment!

Pallavra!

Meqe permende pallavra: si te duket kjo?

E lexova ne sabah. 

Per ato qe thote per punen e Kosoves dhe bashkimin me Shqiperine nuk e ka fort keq. Dmth fenomeni eshte universal: armiqte me te eger te bashkimit te Gjermanise qene ata princerit e veçkel gjerman. 

Per sa i perket profecise se Shqiperine do ta qeverisin te pasurit po ta kisha perball Benin, duke kthyer pak koken majtas (nja 5 grade) dhe duke mbyllur pakez syrin e djathte do ti thosha, no shit, did you figure this out urself? WOW the rich rulling!!! 

Koloni e shqiptareve te shqiperise? nuk se i mungon intriga, drejt me thene. plus qejfi i dhenderit te ri, ne s'kemi pas kurre koloni... mo na dil para, dmth. 

po me se do i kolonizojme valle, pushket lidhur me gjalme...

Kam frike se mund ta ket perdor ne kontekstin ekonomik te gjese. Une e kam vrejt disa here kur kam qene ne Kosove shqetesimin e shume kosovareve se firma shqiptare po "pushtojne" tregun kosovare nderkohe qe firmat kosovare e kane shume te veshtire te cajne tregun shqiptare. 

nuk di a kane te njejtin shqetesim per firmat serbe. se po te nigjoje ato interpelancat e Kurtit ne parlament, dilte qe tregun e mante Serbia, e cila cmimet i kishte me mire se shqiptaret. Deri edhe mielli mo!

Shiko, kjo "frika" e gegut ndaj toskut eshte me e hershme se frika ndaj serbit. Eshte shume interesante ne fakt se what lurks beneath it. 

Audry Herbert ka nje interviste me Isa Boletinin ne 1912 (para se Kosova ti shkonte Serbise). Herbert e pyet Isen:

"Do you want union,” I said, "between the north and the south?” "Well,” he said, "we are one people" but he went on to say that the union would not be advantageous to the north, for the Tosks, the southerners, were more educated and clever than the northerners.

Mund ta perkthesh me dy llafe Rono kete. 

Wil je vakbond, "zei ik," tussen het noorden en het zuiden? "" Wel, "zei hij," we zijn een volk ", maar hij ging verder met te zeggen dat de vakbond niet voordelig naar het noorden zou zijn, voor de Tosks, de zuiderlingen, werden meer opgeleide en slimmer dan de noorderlingen.

"A e doni bashkimin," i thashe, "mes veriut dhe jugut?"  "Ne jemi një popull", tha ai,  por vazhdoi duke thënë se bashkimi nuk do të jetë i dobishem per veriun, pasi per te, Tosket ishin më të arsimuar dhe me të zgjuar se geget.

fiuuuuuuuuuuuu

Pjer, 

Roni i qendron teorise 'jugokomuniste' qe Shqiperia ka nevoje per nje nderzim te mirefillte jug -veri. 

 

not shoting the messenger, eshte hapi i pare qe ndan robin barbare nga ai i civilizum. Une solla ca ka thone Isa.

Ki parasysh qe ky ishte ai qe futi kobure kontrabande ke forin ofisi, kshu qe llafet e ktij i kisha more pak me diskaunt une. 

Ne 1912 nuk ka pas diskutim qe poplli ka dash shqipni aty ku kishte shqiptare, minus mal te zi qe kishte 50 vjet qe i kishte marre ato toka.

Gegu mesatar as nuk e dinte se si ishte tosku mesatar. As e kishte pa noi here me perjashtim te atij qe kishe bo ushtrine ne jemen dhe kishte nigju ato skraparllite duke gerthit "mi coni haber nenese" ! 

 

kong e modhe ajo, Mrrok.

Po bi dakort, po nuk besoj se ajo konga i la gegve me kuptu se kto tosqit do na hypin ne qafe se jone t'kalemit dhe t'pushtnise! smiley

per ma teper referonju fototekes Marubi per me more nje fare ideje te gegut mesatar per te cilin paska fol Isa Begu me inglizin xhurnalist

mroklle, qe kjo fryke ka egzistu dhe egziston ne Kosove eshte fakt. Se sa racionale eshte, pastaj eshte muhabet tjeter

 

Kane nje shprehje malazest: e qime e shpeshte, paqe ne shpi! smiley 

emo,   jashte teme kjo.. shiko cik pasardhesit, stermbesat  e Sami Frasherit  ne Stamboll...    me ben pershtypje  si dallojne nga  turqit  ne pergjithsi... race evropiane!

Belulo, rrofsh per kete prurjen per mbesat e Frashellinjve ne Turqi dhe per klubin e Gallatasarajt te ngritur nga  çuni i Sami Frasherit. 

amon, o Belul, se me ra goja: na kon dash e na dun shum turqit, thone. po ku te mos te na dun! Perendimi per ta te Shqiperia fillon! a te kujtohet si donim me ik ne, sikur edhe ne Rumani ne 90-ten? Principalisht, i njejti muhabet.

Shikoja ca shqiptare ne nevjork, race e paperzime malesoresh, te gjitha grate dhe burrat me kostume te zinj cuditerisht, pa perjashtim 180 cm e lart (grate!!), trupin drejt si steka bilardoje. sa here i shikoja (mblisheshin per zijafete a ku di une) kjo me kujtohej... Na i kon mor grate e burrat, o Belul! Jo se na donin, se ne histori nuk ka dashni a urrejtje sic midis individeve, thjesht iu kon sherby dhe kto tonet kon perfitu edhe per vete, kuptohet.

Po mire, se ishte ca ishte, iku - por po na i morin edhe sot, mer ua lerofsha t'emen! smiley

 

mroklle te njejten pergjigje pak a shume me pat dhone dhe nje miku im qe ka hap nji firme konsulence ne Prishtine: Me bo, me tha, me u unifiku tregu Kosove-Shqiperi une dal me buze te kuqe. 

Rono, ai miku jot prishtinali duhet ta dike ate shprehjen malazeze: e qime e shpeshte, paqe ne shpi! smiley 

si o puna e te qimes o mroklle se po e permen per te dyten here dhe sun po e mor vesh. dmth e kuptoj si joke por spo jap kon lidhjes me ate per cfare po flasim. E di qe eshte pune muti kur kerko sqarim per jokes po ja qe duhet me qene i nershem dhe me e pranu qe I dont get it. 

Rono, paske obsesion ndaj kesaj fjale smiley mos ke pesuar noi gjo more djale smiley

Haha, gabimisht! smiley

shiko, nje shaka qe ka nevoje per shpjegim nuk vlen te shpjegohet tha! smiley

po e kisha fjalen qe keta qe hedhin vickla per ne qe gja po i mbysim duhet ta dine qe nje shpi e qete ( shqipnia e madhe) kerkon domosdoshmerisht qe ne t'ja shtime sho-shoqit sa me shume e sa me shpesh! smiley 

Si na e shtine furrxhite e atynve (no pun) dhe ne i deshem

 fort? 

Tashi ti hapi edhe ato komet per ne se num u bo nomi! 

Kosovaret jan ekspansionista ne shpirt o mroklle. Po tja hapesh gjoksin, brenda kane nji Napoleon te vogel me qeleshe te bardhe. Une per vete jom i sigurt se per 100 vjet kan per tja shty kufinin shkijeve deri afer Beogradit. Kosovaret kane booming demographics, serbet nga ona tjeter jane ne tkurrje demografike, plus qe nuk e di a e ke mor vesh por gjithe fshatrat Serbe te Nishit jon tu mor nuse Shqiptare. Fmite do dune me shku te dajat, dhe ti besoj e ke parasysh se sa te omel jane dajat shqiptare.

Sipas statistikave te Tim Judah te libri "Kosovo, War and Revenge" ne 1945 numrat e shqiptareve me serbet kan qene aty aty ne Kosove. Per 30 vjet shqiptaret u trefishune.

Me gop o mroklle, me gop kemi per te pushtu krejt Ballkanin!

 

Korrigjim!

Ishin malsuret tane qe shperthyen nga ato lugje e gropa dhe per tre shekuj mberriten deri ne Shumadije! 

Rrafshi ishte i joni po fusha matane jo! 

Prej andej doli dhe shprehja tjeter serbe! 

Albanella kurac vrella! smiley

perkthim- q'aj shqiptar ma t'nxehtin k@r  smiley

Roni; " ....Sipas statistikave te Tim Judah te libri "Kosovo, War and Revenge" ne 1945 numrat e shqiptareve me serbet kan qene aty aty ne Kosove. Per 30 vjet shqiptaret u trefishune..." 

 

Rono, nga i nxjerr keto palaçolliqe sllave. Ne 1945, ne Kosove, nuk ka patur fare fshatra serbe, kishte tek-tuk noi serb. Ne kohen e Rankoviçit, u shperngulen me mijra shqiptare autoktone qe u zevendesuan me kolone serbe. 

E me te lumte ty, qe hiqesh si i majte, si patriot, si qeveri-dashes, nderkoh qe e ben bukur lojen e sllaveve. 

Tim Judah nuk eshte sllav o Pjer

Po kush tha qe eshte sllav, duket nga emri e mbiemri qe nuk eshte sllav, por keto gomarlliqe nuk eshte e thon ti besosh or trung, apo merr materiale andej-kendej, pa pike vertetesie, dhe paraqiti ketu. Ku ka patur noi her fshatra sllave ne Kosove. Dikur edhe ne Nish flitej shqip or trung. 

Pjer,

Argumenti yt i heq mundesine e egzistences fshatrave shqiptare ne Serbi. Kete lloj leshi e tjerr vetem Serbi!!!

O Bamke, krijimi i shteteve ne shekullin e 19-20 nuk do te thote se ne keto shtete nuk ka patur popullata te ndryshme. Ketu me dil dhe bujrum ti shohim. Del se kur eshte krijuar Serbia, edhe para saj biles, fshatrat shqiptare ishin deri ne Sanxhak. Une kam plot sllave ketu, emigrante, te bardhe dhe cigane (rome siç quhen tani), nga Sanxhaku (Serbi) qe thone se gjyshi/ja i/e tyre fliste shqip dikur. Te mos i kthehemi historise se vertete, jo ajo qe vendosen fuqite e medhaja, e do te shohim se shqip flisnin gati gjysma e Ballkanit dikur. 

pjer na bjer nai shifer ene ti se kshu m'tha magjypi muve jo se s'besoj por ngel argumenti n'ajerismiley

ti je dhe njeri i shifravesmiley

Ke te drejte Alke, ne fakt duhen shifra, por shifrave te sllaveve, s'para u besoj shume, jo per gjo, nuk kam asigjo kundra tyre si popull, si njerez, po si shtet (me dhunen, vrasjet, burgosjet, deportimet qe kane bo) nuk para u besoj shume. Kam shume kosovare ketu, qe i pyes per historine e tyre, dhe nuk me rezultojne ato shifrat qe Roni sjell ketu. Sllavet gjithmone jane zgjeruar posht e me poshte. Ata mbajne mend vetem kohen e atij carit qe pushtoi ter Ballkanin dhe vajti deri ne Greqi, aty nga vitet 1200-1300, dhe thone se ter Ballkani ishte sllave dikur. 

po beji nje permbledhje shifrave qe te tregojne dhe na i sill.ti bone VQ kshuqe si ke per gjo me mledh dy shifra.

alke po sikur te te them qe VQ-t nuk kan as edhe nje shifer, a me beson?

jo kte se besoj rono. tashi un se kom ble librin ngaqe smor vesh fare nga ekonomia dhe kom menu qe flet per ekonomin,dmth plot me formula dhe shifra si t'gjith librat e ekonomis.

as edhe nji kokerr formule o alke!!!

Eh mor Pjer po kshu eshte kur gjithe diten e harxhon siper librave te makroekonomise e nuk ke kohe ti hedhesh nje sy librave historik. Po thuaj shyqyr qe me ke gjetur mua ne peshk qe te jap informacione historike se prndryshe do ishe felliqur me ata pezo groset kur hapen muhabete historie.

Shifrat me poshte jane shifrat zyrtare te popullsise se Kosoves ne vitet perkates

1948

Shqiptare  498,242          Serbe 171,911

1953

Shqiptare 524,559           Serbe 189,869

1961

Shqiptare 646,805         Serbe 227,016

1971

Shqiptare 916,168        Serbe 228,264

1981

Shqiptare  1,226,736   Serbe 209,498

1991

Shqiptare 1,607,690  Serbe 195,301

Statistikat e kujt jane keto, mos me thuaj se jane te Rankoviçit apo Titos, se ta futa me nje çok kokes. 

Jugosllavia ishte shtet serioz mor Pjer!

Ne 48 ti ka nxjerr shqiptaret 500 mij ne 91-shin 1 milion e 600 mij. Ti ka trefishu mer Pjer! Dmth i ka nxjerr ashtu si ishin

Po te gjitha vendet thuajse, popullatat u trefishuan o Rooon, per 40-50 vjet. Nuk eshte argument ai. Edhe serbet e Serbise i dy-tre fishuan. Eshte provuar me kohe, se sllavet jane te ardhur ne Ballkan, rreth shekullit te 6, nderkoh qe shqiptaret/albanet kane qene aty me shekuj, shum shekuj para sllaveve. Pike, naten se do iki te flej tani. 

Jo Pjer, nuk u trefishuan te gjitha popullatat. Serbet ne Kosove mbeten pothuajse ne vend. Kur e ndjen qe e ke humbur argumentin, me bishtin nder shale thua po shkoj te flej. 

Pjer,

vetem i majte, patriot dhe qeveri dashes nuk eshte Roni smiley

te tjerat i shpalos vete .... 

Puna nuk eshte vetem tek ky, Gazo, por tek dhjetra Rono qe kane mbushur PS, shtetin shqiptar, emigracionin, dhe qe nga njera ane hiqen si patriota dhe nga ana tjeter vjellin vrer dhe punojne kundra interesave legjitime te shqiptarve. 

n'Prizren i vetmi mall qe nuk kish shkronja cirilike ne etikete ish "turshia". Tana tjerat, qe nga Kinder Dilajti, ke Parmalati, ke Kotonelet ishin stampos serbisht.

i griu çeku i bardh

se isha thjesht tu lexu na i llaf tek tuk..si osht puna? portokalli qiu ullirin ene doli i mrrokell patriotike? wtf?

Ahhh, dilli i jugit! smiley

Ta nrof menjen t'i nrof ne bolet!

Menjen e ke per me bo noi gjo tjeter ne intervalet midis t'marrmit gjak dhe t'gdhendmit t'kokes s'dhise per bishtin e lahutes! smiley

 

xhentellmen, besoj se doreza e pare u shlu gabimisht, dhe nuk duhej marre si cellenxh! smiley

kshu osht kur s'ke durim me lexu peshkun ka fillimi ne fund...nuk bojn shum sens gjojnat qi thuhen

Ah desha te sqarojsha se Uoll Striti, nuk ka te beje me ate kongen e Pinkfllojdsave, per ata qe nuk dine mire anglisht...

Po leini Ullijte te mbillen ere .E keni nji pa Censure smiley

Kane qene Kodra te Bukura , te pasura , dhurata te memes Natyre qe nje Brez nga me te Dashurit qe ka Populluar keteTruall i dha Natyra si Dhurate ta shtonte e zgjeronte kete Kujdes ..Nje mrekullie vertete !!1 

Qofte e vertet kjo mase dhe e qendrueshme  te shohim te Rilind perseri nje Brez po aq i vlere ,  qe kur te ktheje Koken ne keto 25 vjet lu sundoi Sqaperia me percerime , , te filloje mjekimin me Vaj Ulliri qe Lufton Pllakat po nuk te le Pa Dysheme !

 

Ulliri Thate quhet nje Ulli ne kodren e Zhames .qe ruhet si Relike . Kishte nje Histoti te cuditeshme.Kishin qene per Fushate ne 92 Saliu me te tijet ne shtepine e nje Pshatari .I kishte zene Barku dhe te gjithe njeri pas tjetrit e prane tjetrit kishin dhiere ne te njetin Ullij ...

Qeme me fat ..thonte pshatari .Vaj hallit te qene perhapur ne tere Kodren .I porsisim vellezrit tane te Jugut te kene Kujdes kur vjen me Pushime andej smiley

Faleminderit grupit qe me circle jerk te tyre e kaluan temen ne tjeter per tjeter. Nga 108 komente, 8 jane per temen per ullinjte.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).