Më në fund banesat sociale të ndërtuara në zonën e ish-uzinës së autotraktorëve në Tiranë janë gati për familjet në nevojë.

“Jemi plotësisht të gatshëm që 385 apartamentet t’i shpërndajmë në më shumë se 1.200 aplikime që janë bërë nga qytetarët e Tiranës që prej viteve ‘90. Iu bëj thirrje atyre që kanë aplikuar që të rifreskojnë dokumentacionin. Brenda javës ne do fillojmë dorëzimin tek qytetarët e Tiranës, sidomos tek shtresat në nevojë”, ka deklaruar nënkryetari i Bashkisë së Tiranës, Enno Bozdo. 

Çmimet e qirasë me të cilën do të jepen këto banesa do të përcaktohen në mbledhjen e radhës të Këshillit Bashkiak, e cila pritet të zhvillohet brenda muajit prill. 

“Dhe sot i kemi propozuar Këshillit Bashkiak kriteret thelbësore për vendosjen e qerave minimale dhe maksimale dhe ato të të ardhurave minimale dhe maksimale, për të gjithë ata qytetarë që duan të përfitojnë nga banesat sociale”, ka saktësuar Bozdo. 

Bozdo shpjegoi se këto banesa nuk ishin marrë në dorëzim derisa u mundësua furnizimi me ujë të pijshëm dhe energji elektrike i tyre, si dhe u shlyen borxhet e krijuara më parë.

 

36 Komente

me rinovimin e dokumenteve do te plase serish korrupsioni.. ah i grabiten robt e shkrete.. u morren para qe i regjistruan ne kohe te Rames, dhe tani erdhen keta e kerkojne rinovim dokumentesh, dmth. prape para, shtyrje e zbritje/ngjitje ne ato lista te ngjizura per te bere fushate elektorale dhe gjeneruar para per keta maskarenj

Enno, po presim travajin ne ketej.

ja fshatari... smiley

thuhet tramvaj... tram tram tram

pastaj trami u anullua sepse parate duhen per te bere shendetsine falas...

ennnno bozzzzz do!

ky tipi do me shume se nje n per te thene cfare!!  qe nuk eshte shqiptar?

smbushke fare!

emri duhet me tre n - ennno

po ti nuk mbush ngaqe ke emigruar si jorgo..

ps: jorgo te flasin aty?

epo mire, bashkia i paska gati apartamentet, po edhe ministria e Erjon Velise sec ka ne plan te bleje apartamente nen koston e ndertimitsmiley, ja u zgjidh problemi i strehimit per te vobektet.

Jemi plotësisht të gatshëm që 385 apartamentet t’i shpërndajmë në më shumë se 1.200 aplikime që janë bërë nga qytetarët e Tiranës që prej viteve ‘90. Iu bëj thirrje atyre që kanë aplikuar që të rifreskojnë dokumentacionin.

E thene shkurt, do vazhdoje te kete zvarritje ne shqyrtimin e dosjeve. Turp!

Brenda javës ne do fillojmë dorëzimin tek qytetarët e Tiranës, sidomos tek shtresat në nevojë

une gjithmone kisha menduar qe banesat sociale behen per miliarderet qe te socializohen, po shyqyr qe na hapi syte bashkia qe te paret perfitokan shtresat ne nevoje

kush do me punu ia zgjidh hallin qytetareve, sbo lloqe kavaje edhe show me tritol

Shyqyr qe po zgjohen per kete problemin e apartamenteve te socialit, per te cilen une kam folur para 10-15 vjetesh. 

Ku Pjer, ne VQ? Bredhi mund te na e konfirmoi ju lutem?

Po ç'te konfirmoj more kur Bredharaku tani ka filluar ta lexoj VQ. Ti je aty ne Shqiperi dhe akoma nuk e ke lexuar, turp te te vije smiley kalon para librarise dhe nuk pyet. 

I mbaroi te gjitha kopjet Bredhi, vajtem bashke ne librari dhe sa doja te merrja une, bleu nje arke te tere per komunitetin shqiptar te Torontos Bredhi. Me tha qe i kishte kerkuar dhe PF, Elba dhe Galile nje kopje, plus nje per tere rrethin e tyre shoqeror dhe familjar smiley 

2 kopje bleva. U bera pishman qe s'kontrollova me Elben po nejse, kur te shkoje vete Elba, nji vrap ne librari

S'prish pune Bredharako, se kam çuar edhe ne Elbasan, nga ku eshte Elba smiley

tani Elba po te doje e ble online Pjero. Nuk kuptoj pse heziton akoma. Jo vetem ajo po dhe te tjeret

Si mund ta bleje online Bredharako, kush firme/kompani shqiptare ka filluar online. 

Pjero, kush te doje e blen ketu dhe eshte shume lire.

o bredho linku punon shume mire, kompjuterist i zoti edhe ti

me kenaqsine me te madhe Agron. Jo vetem pesha e librit po dhe permbajtja me beri te habitem me cmimin e lire. Prandaj habitem qe ka ende te tjere qe nuk e kane blere.
E ke vene re PF-ne qe nuk shkruan me? vej bast qe ja merr kohen libri se PF eshte i fiksum kur nis nje liber...harron cdo gje

Klientët që blenë këtë libër, blenë edhe...

[C'po behet me ceshtjen came, Miranda Vickers]
[Leximi i ndaluar dhe shkrimet e fshehura, Mira Meksi]
[Folklori shqiptar, Gjergj Zheji]
[Sprova ne sociologjine politike, Servet Pellumbi]

Bravo, te pakten Edi Rama tani ka filluar te punoje.
Me ne fund hoqi dore nga llafet.


Bravo Edi, keshtu vazhdo, Shqiperia ty te do... o ho ho...

Para nja 1 jave isha ne Toronto. Shkuam ne nje si tip qebabtore, tamam si ne Shqiperi. Porosisim, dhe qoftet nuk na vine ne pjata por ne leter. Filloj e haj dhe duke ngjyer qoftet ne kripen me piper te kuq, ve re se shkrimi ne leter qe shqip. U habita! E marr e shoh letren me me vemendje kur cte shoh, letra ishte nje faqe e VQ. Thirra menaxherin (ishte nej djale i ri) i jap doren, dhe i them, ju lumte u kenaqa! Me behet qejfi me tha qe ju paskan pelqyer qoftet. Me pelqeu gjithcka, i thashe, dhe duke i dhene doren e pershendeta diten e mire.  

Dhe te mendosh se libri ne fjale eshte cilesuar nga komentatoret si bibla e revolucionit EdRamist...
Sakrilegj!

Kapen shumë fusha, ku më shumë dominon ekonomia, fusha që ka shqetësuar autorin, ku dhe ai është më i përgatitur.

Pa te na i qartesoj njehere vizionet autori se ku konsiston kjo "pergatitje" ne fushen e ekonomise:

Cfare universiteti ka kryer autori?

Ne cfare fushe i ka kryer studimet universitare?

Sa e ka pasur mesataren ne studimet ekonomike?

 

Pergjigjen per keto pyetje njerezit e thjeshte, vdekataret pra, nuk mund ta perballojne dot. Eshte sekret, sic jane sekrete dosjet mbi UFOt apo gjera te tjera qe njerzia e thjeshte nuk i mban dot mbi shpatulla. Prandaj te kenaqemi me pak, them une.

Prandaj te kenaqemi me pak, them une.

Mua me kenaq vetem e verteta!!!

Po e verteta nuk merret e tera njeheresh... edhe bananja kur haet, merret pak nga pak...

Ron, ti e di shume mire si eshte puna e vokacionit. Bill Gates e la Harvardin se kishte pasion poezine. Po a mund t'i thuash ti sot atij, zoteri ku e ke diplomen?

Libri "Vizione të qarta" ashtu siç ka dhe titullin, shpreh dhe rrezaton vizione për atë që e lexon. Pra përfitimi me i madh do të jetë për atë që e lexon.

Ky eshte mashtrim! po, po, MASHTRIM! Kjo eshte tamam ti shesesh konsumatorit sapunin per djathe! (Ku eshte ai Altin Goxhaj? Punon ai apo rri kot?)

Cfare perfitimi mund te marr ai qe lexon nje liber ekonomie ku nuk ka as edhe nje formule ekonomike?

ashtu si e shof une, Pjeri e ka shkruajtur ne gjuhe te thjeshte librin. Ne menyre qe te kuptohet nga te gjithe njerezit, me apo pa background ekonomisti. Kjo ja 10fishon vlerat librit. Edhe nje i moshuar mund te mesoje shume po ta lexoje. Po a mund te themi te njejten gje sikur libri te ishte thjesht i mbushur me formula dhe percaktime te thata? nuk besoj. Fundja, libra si keta ke plot dhe zene pluhur rafteve te librarive sepse pak jane ata qe i kuptojne

Kjo ja 10fishon vlerat librit.

Nqs libri na paska kaq shume vlere, atehere si shpjegohet qe libri po shitet me 10% ulje? zakonisht ulje i nehet nje malli qe nuk shitet. Nje mall qe nuk shitet tregon qe per konsumatorin ai nuk ka vlere. 

dava shqiptaresh...prandaj insistova qe ne fillim qe libri te perkthehej ne anglisht. Kapitali i Marxit nuk njihej derisa u perkthy ne rusisht

Ngaqe eshte financuar/subvencionnuar nga nje organizate humaniste qe do tu japi njerzve dije dhe tu tregoje te verteten e madhe... tu hapi syte me pak fjale.

Thone se ka lidhje me EdRamen, meqe jo me kot, sic e permenda eshte perkufizuar si bibla ekonomike dhe gjeopollitike e KM aktual.

+10

Tellallisja dhe edukimi i popullit eshte profesion me vete , dhe detyre e intelektualit!

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).