Publikimi i një mesazhi që ish-ministri i Brendshëm Flamur Noka pretendon se kryeministri Rama ja ka dërguar në celular Tahirit ka ndezur në debate të forta dhe akuza sallën e Komisionit të ngritur për hetimin e lëvizjeve në polici. Ministri Tahiri, i thirrur për të raportuar në këtë komision, konfirmoi ekzistencën e mesazhit, por hodhi poshtë aludimet se ja ka dërguar kryeministri. Tahiri deklaroi se mesazhin nuk e ka marrë nga kryeministri Rama por ai ua ka dërguar vetë bashkëpunëtorëve të tij. Por më shumë se përmbajtja e mesazhit, ajo që ka shkaktuar reagimin e mazhorancës është fakti që një ish ministër bën publik një mesazh të një ministri aktual, duke aluduar se ka përgjuar komunikimin telefonik mes kryeministrit Rama dhe ministrit Tahirit.

Deputeti socialist Blendi Klosi kërkoi ndërprerjen e seancës dhe verifikim për deklaratat e Nokës, ndërsa ish-ministri i Drejtësisë Eduard Halimi, tha që mënyra se si Flamur Noka ka marrë mesazhin të hetohet jashtë këtij komisioni. Reagimi i Klosit erdhi pikërisht në momentin kur dhe vetë kreu i Komisionit hetimor, Arben Ristani këmbënguli të marrë përgjigje nga ministri Tahiri nëse mesazhin ja kishte cuar Rama, apo Tahiri bashkëpunëtorëve të tij.

161 Komente

Epo spiunllikun e kane pak si qejf shqiptaret. Jua mesoi xhaxhi Enver dhe qe atehere e bejne shume mire. S'kane lene njeri pa spiunuar gjate gjithe kohes, e si atehere te ndalojne tani se spiunuari? Nuk shkon, nuk ka lezet me fjale te tjera

 

I bie qe ne kohen e Zogut e me pare ska spiunuar njeri e kemi qene komb shembullor.

ju serbeve nuk ju ka spiunuar njeri,mos u anko kotsmiley

faktikisht ai mesazh elokuent e me respekt per vartesit/bashkepunetoret flet shume mire per derguesin (ramen apo tahirin) dhe noka del nje idiot qe e lexon me stilin e hetuesit 

Pergjimi thote? Po car lesh pergjimi?! Min Brendshem tha qe kete sms ja ka nisur apo forward sms e Rames vartesve te tij e me pas sms duhet te kete qarkulluar dore me dore.

Te gjithe pergjohen. Asgje e re nen diell. Ne fund te fundit, spiunlliku megjithse i poshter, mund t'i sherbeje dynjase.  

http://youtu.be/iWwA35rPf2A?t=2m1s Nis nga 2.01

Ja ku e keni mesazhin, ja kam nisur une dy bashkpunetoreve te mi.

E pastaj keta dy, 4 tjereve e kshu me radhe ne progresion gjeometrik deri sa duhet ti kete mberritur ne dore Flamur Nokes.

S'po mban dot bota sekrete, dhe shyqyr, jo me nje pellembe vend. 

Kape Taulant Ballen. Ne fillim per terezi te vet, lexon ne celular rezultatet e skedines. Sa degjon "sms qe ju ka nisur kryeministri", fap ngre koken, rrudh ballin, shikon djathtas me habi "cfare po ndodh", kruan koken, kerkon te nderprese aa. lol skena estrade parlamenti

Ata te gjithe teater bejne aty, mbasi i kane terezit punet e veta, bile dhe duke ndihmu njeri tjetrin, pavaresisht krahut. Tifozet e shkrete thuaj.  

Puna jone pune m...
pune te mire ka hajduti
po qekur doli dhe spiunlleku
vajti dhe hajdutlleku

Shume i thjeshte problemi.

Po besoj variantin qe e ka dergu Rama per Tahirin.

Qe mesazhi ka rene tek Muli rruga eshte djali i Sheqeres tek ky debili, por si Viqidolas qe eshte nuk te na thote se cila eshte rruga qe i ka rene ne dore nje mesazh i kryeministrit drejtuar ministrit te brendshem.

Te presim tezen qe do dale si me spond nga gazeta Mapo. smiley

Jane te papam fare, po fare fare. smiley

 

po mire mer, kur u bete kaq te ndjeshem nga publikimi ju? po kur deri dje publikonte tema emaile e mesazhe per klanin e berishes, si nuk reagut najher?

mesazhi mua me duket shume korrekt.. nje shef (**me gjasa Rama)  qe  shpreh shqetesimin, kritikon dhe i terheq vemendjen vartesit te tij,  Tahirit..    deri ketu, gjuha dhe menyra  si behet kjo eshte   krejtesisht brenda  normave... 

por ajo qe me cudit  eshte fakti se pse  Rama  duhet ta  shpreh  kritiken e tij  ndaj ministrit    nepermjet nje mesazhi sms??   a nuk mund ta  bente kete ne menyre direkte, ta therriste ne zyre apo nje takim tjeter pune..?

 

**thashe qe kete mesazh mund ta kete derguar Rama sepse  aty flitej ne numrin njejes, pra i drejtohej nje personi..   ndersa  Tahiri po thote qe kete mesazh ua kam derguar une  ''dy bashkpunetoreve te mi''..     sidoqofte, edhe sikur Tahiri  ta kete derguar kete mesazh... pse me sms o vlla.., thirri ne zyre/

Po mire mesazhi cfare thote?

Leje dashnoren.smiley

Rama (ne mesazhin qe supozohet se i ka derguar Tahirit) po kundershton Ramen: Fajin per krimin e ka Visho Ajazi jo Saimir Tahiri.

Sipas Nokës, ja SMS e plotë e Ramës ndaj Tahirit
"Nga muaji mars 2014 dyfish vrasje krahasuar me muajin Mars 2013, gjithashtu janë përkeqësuar gjithë treguesit e tjerë dhe kjo është e trishtë për mua dhe e rëndë për qytetarët dhe shpresoj që për ty të mos jetë vetëm tregues statistike. Kjo nuk është kurrkund ajo që ke marrë përsipër përballë qytetarëve, pra si unë edhe ti.

Është e përsëritur thirrja për hir të punës dhe dashamirësisë njerëzore karshi teje, por ky kufi nuk mund të shkelet me neglizhencë fatale si ky lëshim skandaloz i punës dhe për këtë nuk jam shumë larg së menduari se problemi je ti dhe jo vartësit e tu dhe nëse janë të paaftë ata, nuk kam kohë dhe dëshirë të merrem me ta, por mua më takon të merrem me ty.

Unë besimin që të kam dhënë, detyra dhe pritshmëria e publikut se meritojnë gjëkundi këtë pritshmëri. Flasim nesër për më tepër, por këto orë që kanë mbetur bëj më pak orë gjumë dhe mendo ku ke gabuar, cnuk bëre mirë e cdo bësh për të riparuar në qoftë se mundesh". [G.SH.]

PD-ja duhet te tregoje urgjentisht se si i ka rene ne dore ky mesazh. Ose e ka pergjuar/hack-uar dikush (p.sh. SHISH ose homologu demokrat i Ermal Beqirit) ose eshte rrjedhur nga dikush tek PD-ja, por cuditerisht jo tek ndonje nga 127 mediat shqiptare. Ne te kundert, me heshtjen e saj PD-ja se paku do hedhe hije dyshimi tek SHISH, dhe se shumti Spartak Braho do beje dhe byrek, pervec lakorit.

P.S. Peshku eshte shume cute qe s'e ka qitur si teme kryesore kete...imagjino sikur kjo te kishte ndodhur gjate epokes naltmadhnore lol

nqse eshte e vertete, per mu, ky mesazh ka + dhe -:
+ menyra si i eshte drejtu, dmth formulimi i shqetsimit dhe raporti me vartesin
- ajo qe thote beluli me lart, cne kjo menyre komunikimi? se kjo qe kane shkeput duket si tregim, jo si sms

 

..."mendo ku ke gabuar, cnuk bëre mirë e cdo bësh për të riparuar në qoftë se mundesh"

smiley reflekto, thellohu, konspekto, bej autokritike.

Ja hudhi Tahiri. Vec mos konfirmoje SMSne Rama nuk e heq dot, te pakte per ca kohe. Mos valle ... smiley

SMS me ë?  Në Shqipëri paska ndodhur revolucion e nuk e kemi marrë vesh, se e kemi mendjen tek shishi dhe byreku.

PS: Peshku është shumë cute, Amerika është si shpirt, Bajerni është i madh ("Millions of people who live in undemocratic states are watching very closely").

PD: Topi i skandalit është në portë të Berishës kështu që vendosja e nënrenditur e artikullit në këtë rast është zbehje e fajit të opozitës, dmth, peshku është shumë kind.

PSD: Me Tahirin mund edhe të merremi në kohën e lirë, por mesazhi nuk ka ndonjë të re mbi statistikat e krimit kur ke buletine javore në faqen e ministrisë (http://www.punetebrendshme.gov.al/al/te-...) dhe kur ke rregullisht kronikën e zezë në shtyp. Mesazhi ka tjetër vlerë, meqë kjo mënyrë të komunikuari nëse habit njeri, e habit për butësinë.

Ky eshte lajm kot. Nxjerrin nje zyber si Nuli qe nuk mbush mire dhe leh ndaj cdo gjeje qe leviz si qente e lagjeve dhe me lehjet e Nulit duan te tregojne se po bejne opozite.

Ne nje shtet normal kjo do te perbente nje skandal gjigand, diferenca kohore mes "prerjes" se kokave ne "gijotinen" ligjore dhe vendosja e kokes pasardhese ne kete "gijotine" do te shkonte nga 1 sek deri ne zero sek, si edhe ritmi i "kokeprerjeve" kishte per te qene marremendes.

Por gjithmone kjo ne nje shtet normal, ku te qenurit Flamur Nok dhe mandati i deputetit nuk perputhen dot ne asnje cep me njeri-tjetrin.

Ky Flamur Noka paska qene komplet k...r. Si mer shkon edhe lexon edhe germe per germe biles nje mesazh qe i ka shkuar ose e ka nisur Ministri i Brendshem dhe gafurresh si gjeli n´pleh?

Po per te tilla gjera njerez qe i kane patur bolet te varura deri tek kerciri, jane detyruar me hap krahun, madje kane kerkuar edhe te falur me lot ne sy.

Kta socialistet kane per te qene kokrat e bythqirit nqs nuk i hapin proces ktij ose t´pakten t´ngrejn nje komision hetimor per kto pergjimet. Jo per inat te Flamur katnarit, por me teper per te bere qe neser t´mos kete njeri byth me bo karlliqe si puna e ktij Mulit

po vecse ne nji shtet normal, nji qe permend permes tv se ka ne dispozicion cante me sekrete per politikane apo funksionare shteti, do quhej shantazus dhe duhet te arrestohej direkt mbi kte akuze, pa llogarit faktin qe ka deklaru se qenka ne dijeni te shkeljeve te ligjit dhe nuk i ka denoncu.
Ky nderkohe eshte deputet i ksaj mazhorance dhe mbrohet nga kjo mazhorance

dakord me ty casaubon.. kjo ceshtje ha nje hetim serioz  nese behet fjale per pegjime, ti shkohet deri ne fund sepse eshte pergjuar telefoni i kryeministrit apo ministrit..

nga ana tjeter  ekziston edhe mundesia  qe  te mos jet pergjuar  celulari i kryeministrit,  por  kete mesazh tia kene derguar  Mulit  ''ca miq qe i duan te miren''  Tahirit....
 

Po edhe sikur te ja kene nisur Robocop-et Mulit SMS-ne, perseri kjo pune e ha nje komision hetimor parlamentar. Dhe keta socialistet le te hane mutin e tyre bashke me te Berishes, nese nuk e ulin Mulin ne nje karrike ne mes te salles dhe nga podiumi ti thone: "pa tregojua pak kolegeve, ku i gjete ti keto SMS?" Vetem per kete skene nuk ka te paguar parlamentarizmi, per te tjerat pastaj ka Portokalli smiley

casaubon.. u perpoqa te te thoja qe:  pervecse  kjo sms mund te jet nje pergjim ordiner,  mund te jet derguar  edhe nga vet socialistet...smiley   perse,  per te vene   Tahirin ne pozite te veshtire  qe te jap doreheqjen...  

gjithmone duke e marre si te vertet qe kete sms e ka derguar Rama, po citoj:

Është e përsëritur thirrja për hir të punës dhe dashamirësisë njerëzore karshi teje, por ky kufi nuk mund të shkelet me neglizhencë fatale si ky lëshim skandaloz i punës dhe për këtë nuk jam shumë larg së menduari se problemi je ti dhe jo vartësit e tu ....

 

qe dmth,  Rama megjith  simpatine qe ka per Tahirin,  mendon se  se ky nuk eshte i afte per kete pune.  por ja qe e paskerka te veshtire ta  shkarkoj nga detyra...  keshtuqe  duke publikuar  kete sms qe e nxjerr shume keq punen e Tahirit  para publikut,  shpreson qe  ky te ''skuqet''  dhe te jape  vet doreheqjen..smiley 

Casaubon, mos u nxito biri im, se pergjime telefoni bohen ne te gjithe boten, biles skandali i fundit ishte ai i CIA dhe NSA qe kishin pergjuar jo vetem lidere perendimore por edhe qeveritar dhe dipllomate amerikane, sa kish detyruar Komisionin Hetimor ne Kongres te mirrte masa. Skandale te tilla ka dhe ketu ne Europe, plote, por keto nuk jane asigjo, para skandaleve edhe me te renda qe kane ndodhur, si implikimi i sherbimeve te fshehta ne vrasje, burgosje pa gjyq, kercenime per jeten, tortura etj, dhe kemi plot raste deri tek "kampioni i demokracise" Amerika ku CIA u implikua ne arrestime, tortura, vrasje, kercenime te individeve te ndryshem gjoja "terroriste" , ku me vone dilnin qe ishin njerez te thjeshte. 

S'duhet harruar se pergjimi i telefonave te njerzeve te thjeshte, ka te drejte ta kryeje policia e shtetit, sherbimet e fshehta prane saj, gjithmone mbi bazen e dyshimit te provuar dhe duke marre leje ne Prokurori apo Gjykate. Ndersa pergjimin e telefonave te parlamentarve, qeveritarve, gjyqtarve, prokurorve, njerzeve te rangjeve te larta, syrvejimi i tyre, behet po nga policia e shtetit dhe sherbimet pran saj, Por, por, por, (mesoje kete biri im se do te duhet per te ardhmen) ky syrvejim, pergjim, behet vetem me urdher te Dhomes se Larte te Parlamentit (jane 7-9 dhomat e Larta te Parlamentit ne Shqiperi, ne mos gaboj) Komisionit te Sigurise Kombetare.

Shqiptaret, fatkeqesisht, kane shtet , por nuk dine se si duhet te fuksionojne shteti, kane Parlament, qeveri, Komisione te ndryshme (Dhomat e Larta) si ai i Sigurise, Ekonomise, Shendetesise, Arsimit, etj., por nuk dine detyrat dhe te drejtat, fuksionet qe kane keto organe.  

Keshtu eshte kur vene ne krye njerez nga mali, dhe jo ata nga bibloteka.  

I forte qeka Rama qe shkruka SMS ka te gjata, do i jene bere gishtat kallo. 

Po domosdo, ndryshe s'kish sesi, kur ministri u thote policeve nga FB, .... bravo çuna, si me qen laci i lagjes, kjo do te ndodhe.... keta sikur nuk kane haber fare nga shhteti mer daj.... ja keta shof qe te punojne me SMS...... tamom kalamoj fare....

Mesazhi provon deshtimin e qeverisjes para krimit. Kryeministri pranoi se po qeveris me keq se PD, kurse vete Tahiri  ka pranuar se mesazhi i eshte drejtuar vartesve te tij...

DMTH Ministri Tahiri pranon se krimet jane dyfishur (se sipas tij kete sms ja ka nisur vartesve).

cila eshte rrugdalja, Left? se nji mendje me thote qe do thush zgjedhje te parakohshme

E Kam pat thene me kohe e vakt se Tahiti eshte ordiner, dhe as per roje nuk ben jo per Minister rendi.

Duhet te jape doreheqjen, si i deshtuar (ky sms vetem fakton deshtimin total te tij dhe qeverise ne ceshtjet e rendit dhe sigurise).

Nese kjo sms eshte e vertete, atehere Rama osht RK. Pse? Sepse nuk mund te hedhesh posht punen apo dhe ta lavderosh duke krahasuar numurin e vrasjeve ne periudha te ndryshme. Kjo eshte idiotesi apo miopi klasike. Ose tjeter, te permiresoje punen brenda nates duke fjetur me pak!!!!!!!! hahahahahahahahah, nese i thote keto gjera ai qeka fishek nga trute.

nese i thote keto gjera ai qeka fishek nga trute

Dale, dale, se s'keni pare gje akoma smiley

Ose tjeter, te permiresoje punen brenda nates duke fjetur me pak!!!!!!!! hahahahahahahahah, nese i thote keto gjera ai qeka fishek nga trute.

po jo mer berber,  nuk po thote   ''permireso punen brenda nates'',  por po i thote fli me pak  qe te mendohet  mire  dhe te jete i pergatitur  per ato qe do ti thote diten e neserme..  apologjine, arsyet  dhe  natyrisht objektivat  dhe zotimetsmiley  per te  permiresuar punen ne te ardhmen..

Ose $$$$$ qe nuk ka dorzuar tek shefi(Rama), pas gjithe atyre emerimeve ne ministrine e rendit

Kuazo, nuk ka çfar te boj ministri i Brendeshem, kur papunsia dhe varferia eshte ulur kembekryq. Krimet bien me hapjen e puneve, dhenien e shpreses ndaj njerzeve. Ministri edhe aq sa ka bo, mu m'duket mire. Faji qendron tek kryeministri, tek Palloshi. 

Flasim nesër për më tepër, por këto orë që kanë mbetur bëj më pak orë gjumë dhe mendo ku ke gabuar, cnuk bëre mirë e cdo bësh për të riparuar në qoftë se mundesh". [G.SH.]

reflekto mire .alibia e fejeses nuk qendron.smiley

aftesia zbuluese e policise eshte rritur.pas Cdo krimi jepet motivismileyolicia dyshon se vrasja eshte bere nga persona te cilet viktimen nuk e kam pasur xhansmiley

Te qeverisesh me fb normal qe do t beje opozite Flamur Noka . Ju lumte cuna. Dhe ju goca .
 

Spirutus, mos e kujton per budalla djalin e Sheqeres?

Dje eshte arrestuar ne Shkoder , sikunder kam thene para ca kohesh qe atje eshte vatra kryesore, nje super super mjeshter i c4 i skeduar me kohe , i arrestuar para 10 vjtesh per ca snaiper, se bashku me nje kushuri te pare te ish drejtorit te pergjithshem te policise se  asaj kohe Bajram Ibraj.

Sot policia eshte futur ne Lazarat me zv.drejtorine pergjithshem te policise.

Ca prisje ti te bente ne komision Muli?

T`u duk rastesore qe Muli tundte ne dore nje informacion te SHISH i para 10 vjteve ka dhene per Didin pikerisht sot e jo diten qe ishte vete Didi ne komision?  A e di kujt i drejtohej info sipas Muli idiotit? Kryeministrit Nano. Duhet kuptuar se cfare i bejne letrave e shkresave te shtetit keta dhe mos me thuaj qe e ka nxjerre dhe ate leter Nano apo ndonje koleg i Tahirit.

Tani ketu ka turlisoj tipash e ca jane per gjynaf e ca  kane problem me ADN-je por jane ne te drejte te tyre per te kriju perceptim se cfare ndodh. Ama vetem kaq se me shume ky berihaji ben dem.

Sulmi atje duket sikur ka synim politik, por ne fakt demotivon policine. Kush ngazellehet se deshton policia nuk di cfare emri t`i ve vallai.

Une nisem nga supozimi se sms eshte e derguar vertet nga km dhe se permbajtja eshte kjo qe serviret nga media. Nqs kjo eshte e vertete, eshte vertet per te ardh keq qe nje lapangjoz si Muli te te veje perpara pergjegjsise.  Nuk me intereson si i ra ne dore Mulit.Le ta gjejne, kane ne dore gjithe mekanizmat shteterore dhe ligjore. Mua si qytetar me intereson performanca e qeverisjes dhe rezultati saj konkrete. Nuk me interesojne statuset ne fb duke i bere qoka njeri tjetrit si adoleshente.

 

Prandaj e kemi tastieren qe te thote gjithsekush mendimin e vet. Une di te dalloj pritshmerine nga ligesia.

Beson se do i kisha bere ndonje koment ndonje postimi te gjibit apo te gjibesesh? smiley

rasti i lazaratit (nese eshte e vertete qe policia ka hyre sot) nuk eshte merite e ministrit. tahiri tashme eshte kthyer ne djalin plangprishes te rames me kete ceshtje. ambasada amerikane i keshilloi qytetaret e vet mos shkoni ne lazarat se eshte zone jo e qete. kryetari komunes i ben sfide njoftimit te ambasades dhe e kundershton. nje jave me pare RAI dha nje dokumentar per lazaratin. e ministri, qe perfaqeson rendin, i uli poturet, e diskretitoi policine kur tha qe ketu nuk luftohet femonemi kriminal i jashteligjshem me format tradicionale te policise, por me politika sociale, pra ja kaloi topin ministrit veliaj, se vete eshte i paafte ta beje, jo se nuk e ben dot shteti. nje zjarr tjeter, po ky minister ja hapi rames me presidentin. fleterrufeja e presidentit dihet qe le gjithmone per te deshiruar, por nja dy gjera te verteta ne lidhje me tahirin i thote, dhe ngre aludime per shtet-policine. tahiri ne kete moment nuk i ka punet mire. edhe sikur kjo sms te jete e vertete, prape fajtor eshte tahiri qe ja ka cuar komunimikin me kryeministrin vartesve te tij. ka etike edhe komunikimi, mesazhi ishte i drejtperdrejte per tahirin, nuk kishte asnje gje qe duhet ta dinin te tjeret. ishte nje tip counciling session qe na bejne ne ne pune cdo 6 muaj ku na lavderojne dhe shajne ne te njejten kohe. smiley

Je ne te drejten tende. Te kam parashikuar ne pergjigje time me siper.

Shume reklame i Ben vetes qeveria .ketu pervec obames ministrat e tjere te kabinetit rralle e tek I shikon ne tv.une dje degjova per here te pare psh emrin e ministres se shendetesise te shba.

Me ket opozite jo 45 po 145!

"nëse mesazhin ja kishte cuar Rama, apo Tahiri bashkëpunëtorëve të tij."

..sepse me solli nder mend ate lojen me telefona te prishur..smiley thjesht, dy kanace, nje fillispango merrje-jepje gjithe diten 

skandali i vetem eshte qe KM dhe MB manipulojne statistikat e krimit ne publik...komunikimi me sms eshte totalisht brenda etikes me vartesin...pastaj pjesa tjeter eshte budallalliku i MB qe e ke derguar te vartesit e tij, dhe ata ja kane nxjerre; kshuqe kot bejne gam gam te majtet se po u pergjohen telefonat...ne shqiperi po e moren vesh nje lajm dy veta, do dale se zben...KM ja dergon MB, MB e shperndan tek drejtorat, drejtorat tek...varja!!!

E lagu se lagu....

Lejeni qeverine t'na shpjegoje sesa fitohet ne Lazarat nqs legalizohet bari jeshil

sms-te jane thjeshte humbje kohe qe do harrohen kur te bohet 4-vjecari smiley

Ej, a e pyti njeri Mulin si i ka ra ky texti ne dore? 

Apo ja kane lone zotit Llalla ta bubrroje ket pune? smiley

p.s.

Neper shkolla duhet studju ky teksti tashi qe doli! Asnji gabim drejtshkrimor! 

Historia ka per t'more o Ed Rama! 

I zbute kta njerez i zbute! smiley

Shif me ca merren tashi?

N'ven te hudhshin ne ere noi shtylle a t'zejshin rruge me "gurehedhesin shqiptar" smiley

I zbute!

 

 

O Mrroklla, a e nigjove n´video, se sa veshtirsi kishte Muli me e lexu ate tekst apo jo? smiley

Lexonte rrjedhshem sikur bo shurren kur osht bo prostata sa nji arre kokosi smiley

XH e madhe shtypit, tha, xh e vogel e shtypit - setra!

Kriminaliteti yne moj, me faktore plurale...

Ristani: Duke qenë se ju keni bërë këtë reformë kaq të shkëlqyer a mund të më shpjegoni pse rritja e vjedhjeve, vrasjeve dhe shpërthimet juve ju bën të ndiheni kaq krenar me rezultatet e arritura? 

Tahiri: Ju nuk mund të kërkoni shifra prej meje për sa kohë kriminaliteti ka faktorë plural. 

[G.SH.]

po pra 2 gisht pluri

Ej, sa hame mut ketu, ju ftoj bashkarisht te shkojme e te rilexojme Traktatin Bujaras "Mbi Pergjegjesite"! 

Aty i keni te tera pergjigjet, ndryshe nga ndonje liber qe pretendohet ketu ne Peshk sikur i ka ai (libri) te tera pergjigjet! 

Cfare ka per t'u cuditur? Cudi eshte qe s'ju ka vajtur ne mend askujt qe Muli eshte antar i familjes pronare te kompanise te telefonave Nokia. Kjo shpjegon dhe aftesine e tij per te pergjuar celularet.

smiley

ne nje menyre te nderperdrejte, apo te ndersjellte eshte permendur o gjembi...pastaj edhe Ndokajt jane bere bajat

Thelbi i gjithe mesazhit eshte qe vertet gjerat nuk po shkojne aq mire sa duhet, po neve s'na ze gjumi naten per te justifikuar besimin e popullit smiley Besoj qe sms-ne ja ka cuar vete rama kti flamur koqes, rrezik do i kete shkrujt dhe ndonje sms tjeter me mbrapa "me fal se ta kam nis gabimisht se ishte per saimir tahirin" smiley

iii, sa i keq që jeee smiley

Ra Shteti .

Qeveria anashkalon protokollet e komunikimit zyrtar dhe perdor sms me telefona personale. Bravo cuna!

Ka Rilindja ndonje protokoll per vleresimin e punes se seciles ministri e drejtori, apo s'ka nevoje se sms jane shume lire?

Nuk ka asgje per tu çuditur. Kush e ndoqi  "pak " emisionin e Komisionit Hetimor duhet të ketë ndalur Frymën për një Çast .

A thua këta janë psikopatëtë që na kanë qeverisur ,  Mul Komplet HURI , Strazimiri , Halimi ? A thua këta janë nivel i qeverisjes së Shqiptarëve ? A e meritojnë shqiptarët një qorrsokak të tillë që në vitin 2014 të ushqehen me thashetheme " mesazhesh " ....

Me këtë rast mendoj  që administartoreve të këtij BLOGU tu jepet e drejta të testojnë Inteligjencën  e  komentuesve sepse del që ka një Përqindje të lartë të Tredhurish Mendor .( Jo Xhibi me Gjëmbin )

E çfarë rëndësie ka mesazhi ? Që krimi në atë muaj është dyfishuar ?? E pastaj ? Një tërheqje e "rëndë " vëmendje , tepër tepër Normale kush njeh sadopak Hierarkinë shtetërore !

Ulërini shokë Komentues e pjestarë të Blogut . Një fatkeqësi Kombëtare na ka rënë mbi Kokë .Ka dominuar Injoranca në nivelet më Banale në  trashëgiminë e Mentalitetit të Sali Berishës për trajtimin e Shtetit ! Dhe ky quhet parlamentarizëm smiley

Meta në se ka Kopetencë ,  duhet të kërkojë Falje që u serviri këtë CIRK dufmash të efendëmëve të Berishës dhe të marrë mas Disiplinopore në se ekzistojnë , duke e përjashtuar Njëherë e Përgjithmonë atë debilin e Lindur Buzëshpërvjelur Ristanin nga cfarëdo kryesim komisionesh !

 

xhibi, të lutem më dëgjo se e kam për mirë: lëre këtë çështje se është, në gjuhën tënde, opozitësishtepafitueshme. Prova më e fundit që çështja është e tillë është që ti po kërkon të nxjerrësh dhjam protokollar nga pleshti dhe po ta vrasësh mendjen 1 minutë e kupton që nuk ka.

e shiten kryetarin e SHISH por amnisti nuk ka... sado te luten ne parlament. smiley Mos beni dallime me boten kendej, per disa pergjime telefonike shkoi per lesh gjysma e medias angleze dhe Murdoch nuk e ngre me koken sa te jete gjalle. 

Policia po ecen, i kane zene tmerri se burgjet u boshatisen e ne qeshor fillon reforma e drjetesise qe shkrin komplet KLD.. Tahiri ka kaluar edhe pritshmerine me entuziaste, vertet shume i pergatitur dhe teper intiligjent ne pergjigje. Nejse, te vene para Nokes veshtire te mos dukesh intiligjent. 

 

Po mire qu shqetsute se u pergju me i miri; a nuk ju shqeteson qi me i miri e lejoi veten te pergjohej?

Dikush duhet ta haje se eshte çpu rrethi.

 

Thone qe ne momentin e leximit te sms te Rames me te mirit i kishin shpetuar ca pika .....lote smiley

Po sikur largqoft te kishte qene ajo sms-ja tjeter ? smiley

Esigurte qe do i kishin shpetu topa bore smiley

Trop, ka pete lakrori per te gjitha kendveshtrimet ne kete sms-tepsi.

Une jam vertet kurioz te di cfare mekanizmash e protokollesh perdor administrata publike per vleresimin e punes, per departamentet dhe punonjesit, dhe per te komunikuar vleresime e kritika.

E nderuar Lefti ( alias Leftme ....yyyyyyy nëfund e shndëruar në Left me ...iiiiiii në fund  , LefTKope , LefTGOPE ) në këtë rast të pa përdorshme smiley

Më lejoni shumë e nderuar ,  që të vlerësoj si individe që Libri Idioti të ka influencuar për mirë në Raport me komente të tjera të shumëllojshme . Je e veçantë në idiotizmin tënd pafundësisht të respektueshëm .  Si gjithnjë për ptrobleme kryesore Vjen VETË dhe as mos ti shkojë në mënd ndonjë IDIOTI tjetër nga rradhët e të Tredhurve Mendorë të udhëheqë Kopenë në konkluza Finale !

Amen dhe marrte PD-hi nga ditëtë tuaja se Plaku mere po merr kum ke Bovat !

E mirë, e vazhdojmë, se sot u zgërdhiva duke ngrënë peshk. Siç të shkruaj më sipër, unë pres shumë më keq nga Rama në komunikim me vartësit, gjithmonë nëse është mesazh i Ramës. Që të përdoret ajo lloj retorike zgjedhore "nga populli, me popullin, për popullin" edhe me ministrat është çudia e vërtetë - është aq çudi sa duket më lehtësisht i besueshëm interpretimi skiç i swedit. Nëse ti je vërtet kurioz për protokollin, pyet çdo drejtues/e e ta thotë ai/ajo si komunikohet me vartësit/et për probleme serioze, e madje edhe për probleme më pak serioze.

Po jo bre cuce, se s'eshte aq e lehte sa peta e paperballueshme e lakrorit te Spartak Brahos.

Eshte padyshim ne interesin e qytetareve (se katundaret s'kane #kulture) te dine se si funksionon administrata publike ne kete aspekt. Ne cdo biznes privat p.sh. ka nje (infra)strukture vleresimi te punes, dhe komunikimi zyrtar padyshim, dhe mbi bazen e ketyre vleresimeve drejtohet puna, e departamenteve, e kompanise ne teresi, e promovimit/pushimit te individeve, etj.

Te mos kesh kete eshte si te ngasesh makinen duke pasur mbi sy nje nga ato maskat qe perdor Pjeri me baristet dhe kubistet.

Duke mare spunto nga sms-byreku, une thjesht te di (nese ndonje peshk ka info) si ka vepruar administrata naltmadhniste e si vepron kjo ngjaliste ne kete drejtim.

Sipas qeverise (sipas Tahirit dhe twitter-Rames*) mesazhin s'e ka derguar Rama Tahirit por Tahiri nje vartesi te tij (i bie qe Tahiri ja ka derguar kreut te Policise kete, meqe mesazhi drejtohet ne nr njejes?). Dmth kete pune Tahiri/qeveria e beka me sms me varesit, edhe per ceshtje kaq te rendesishme si rendi ne epoken e tritolit shqiptar. 

* Rama mire qe zgjedh Twitter per tu prononcuar (meqe fjalet jane te kufizuara) por ben nje jo-pergenjeshtrim; nuk thote qe ai s'i ka derguar ndonje sms te tille Tahirit, por thote se ajo qe tha Noka eshte shpifje. Ngjale-prononcim dmth.

Bre voc, patjetër që nuk është e lehtë të marrësh vesh çfarë gatuhet thellë thellë, por në sipërfaqe disa gjëra duken. Për shembull, tani që dukesh edhe ti të anosh nga interpretimi se autor është Tahiri, ka më shumë kuptim për mua gjuha e përdorur, se shumë jashtë karakteri po më dukej Rama. Tahiri po që mund të përpiqej të përdorte terma si "përballë qytetarëve" për t'i dhënë forcë argumentit, pa e kuptuar dot që argumenti ka forcën e vet, dmth, gjendja është e keqe, nesër do të të thërres në zyrë por po të njoftoj paraprakisht. Nga ana tjetër, shoh një farë ramizmi tek "bëj më pak gjumë", por është e kuptueshme që Tahiri të ketë përvetësuar ramizma ndër vite.

Ti po ngatërron, më duket, protokollin me etikën. Mua nuk më duket aspak etike që një ministër t'i dërgojë një mesazh të tillë një drejtori policie, as që një kryeministër ta bëjë këtë me një ministër. As mesazhi si format, as ora në dukje e vonë dhe as teksti gjimnazist nuk i përshtaten etikës së komunikimit profesional. Nga ana protokollare, kryeministri me ministrat dhe këta me drejtorët kryesorë afërmendsh nuk pritet të kenë komunikim protokollar shkresor për probleme të rastit, sepse detyra e tyre ka natyrë ekzekutive për të cilën iu duhet të komunikojnë dhjetëra herë në ditë. E kundërta do të ishte si t'i dërgoje një shkresë sekretarit që të vinte të të ndihmonte me një shkresë smiley.

Unë vazhdoj të mos gjej dot asnjë vlerë tek kjo mesele, përveç të shërbyerit të saj si kujtesë se politika shqiptare është akoma shumë #fshatare për nga stili dhe qasja, dyfish #fshatare kur përpiqet të jetë #qytetare nga njëra anë dhe #gafilkapëse nga ana tjetër.

Mua nuk më duket aspak etike që një ministër t'i dërgojë një mesazh të tillë një drejtori policie, as që një kryeministër ta bëjë këtë me një ministër.

ti je Amerikanizuar fare me duket. Po flasim per Shqiperine, ku fjala "etike" nuk ekziston ne fjalor.

Po marr sponto nga sms-fleterrufeja per te pyetur per tjeter gje, cka shtjellova me siper.

Djallka eshte ne detajka; keto diftojne me shume sesa 'skandalet', per menyren si funksionon gjeja/shteti.

Megjithate, s'eshte e thene te kemi patjeter lakrordakordesi smiley

I njëjti lakror është, po ana jote thjesht është rrëmbyer çik më shumë smiley

Nuk eshte problemi se mesazhi permban ndonje skandal nga menyra sesi i drejtohet Rama, Tahirit, skandali eshte qe mesazhi pranon jashte syve te publikut ate qe opozita ka kohe qe e thote: rendi eshte perkeqesuar dhe Tahiri eshte pergjegjes.

Kete e konfirmon edhe Rama ne mesazh.

Noka tha qe kete mesazh ma kane dhene njerez nga aparati i kryeministrise, po c'rendesi ka kjo?

Si qytetar me intereson situata e rendit qe eshte perkeqesuar dhe qeveria mundohet ta fshehe, jo si e ka marre Noka mesazhin apo cfare fjalesh ka perdorur Rama.

!!!

Toni i bute i Rames, ... jo mire per Tahirin, me te mirin. 

Wee kaq te pabese plehrat e Saliut po shesin njerezit e tyre besnik dita-dites per te mbrojt veten.. Burgaj doli me dobici se nuk e shiten dote! Te tjeret o burra mblidhni bythen... Ferguson thoshte: squeaky bum time .. smiley

Te Cani, qenka babai i Lizandrit i ftuar, paska bere liber te ri Xhixhi

Lere se qenka i modh fare , i papame.

mendja kokerr gruri thuaj...mire qe nuk tha se Lizandri fitonte 8000 euro ne France por erdhi ne Tirane magjari smiley

e rëndë për qytetarët dhe shpresoj që për ty të mos jetë vetëm tregues statistike.

mooooos ja la ne dore pie chartin, sa ja kishte sjelle ngjyrat ne terezi sic duhen

 

hahaha ca gallate kjo rilindja.

jarinananihopa rrabadabdabdibidibidopa

Nga menyra sesi eshte shkruar, Rama e ka llogaritur qe ta nxirrte ne publik kete mesazh dhe Nokes apo PD njerezit e Rames duhet te ja u kene dhene.

Tahiri me i miri, eshte kurbani i rradhes. Me i miri i ka ditet e numeruara ne karrigen e ministrit, iken bashke me ekspertin e patates Cani.

Rama do te laje duart per deshtimet me rendin.

dro e ka shkrujt edhe Sehir Tajmiri dora vete qe me ja fut vetes qe te dali ne televizor prap.

Dro ky edhe hidhet nga ballkoni si sakrifice per Ramen.

Po me SMS komunikojne kto akoma? Cdo organizate e rendomte ka te pakten nje lloj email te sigurte (encrypted email). Te pakten te perdorin ndonje chat app te sigurte si BBM apo WhatsApp. Nqs Noka mund te fuse ne dore SMS e kryeministrit, imagjino sherbimet sekrete greke, serbe a kushdo qe te doje... Hajde shtet rrumpalle hajde

shtet fallco.......pa elemente sigurie

Shtetin e bejne njerzit. Njerz qe deri dje nuk kishin brek ne byth u ben me celular,dhe shesin men! Ne kete faze jemi! 

hajde palle hajde, po pse sekretet e shtetit po ndante Tahiri me sms me vartesit e tij? Si eshte puna e atij emailit te sigurte njehere qe e dike ti dhe serbet e greket nuk e dikan?  Ai kryetari i Partise do ngrej zerin apo do merret me nje vende anetare te NATO-s qe shperndan droge... smiley smiley

 

Qeno, ik e futi ndonji meat pie se nuk je per kete pune... More idiot, me kete logjiken tende atehere askush nuk duhet te marre asnje mase per sigurine e informacionit meqe te gjithe e kane ate teknologji... Hajde katnar hajde...Ja lexo me teper cfare eshte email i sigurte:

http://en.wikipedia.org/wiki/Email_encry...

Ju idhtaret e sekretarit te partise i keni thene trurit ik pirdhu me kohe...

Nuk eshte per tu mar Marsi per baze, Marsi dihet qe eshte muji plakave.

Menyra e diskutimit ne nje Komision Parlamentar me "deklarime semesesh" eshte per te ven duart ne koke! Muli "zbraz" fishek ne mbledhje qe ikin kot ne ajer! 

Per mendimin tim, duke gjykuar nga fjalia:

kjo është e trishtë për mua dhe e rëndë për qytetarët dhe shpresoj që për ty të mos jetë vetëm tregues statistike. Kjo nuk është kërkund ajo që ke marrë përsipër para meje dhe ne kemi marrë përsipër përballë qytetarëve, pra si unë edhe ti.
 

Z.Rama e ka pergatitur kete mesazh jo per  Tahirin, por per opinionin publik, duke e pozuar veten shume te ""shqetesuar"" per qytetarin dhe njekohosisht eshte kujdesur ta përçojë mezazhin me nje gjuhe plot etike dhe balance pergjegjesish morale dhe politike. Eshte e tera nje falsitet, ku fare qartazi Tahiri, behet 'koke turku' dhe eshte nje menyre indirekte per te pranuar me "dinjitet" ate qe thote opozita dhe qe ai nuk mund ta mbuloje dot me. Deshtim total, por duhet pranuar si nje menyre shume inteligjente, per tu shfaqur i pafajshem e burre shteti. 

Sapo me njoftoi xhibi qe Rama e ka mohuar publikisht qe te kete cuar nje sms te tille Tahirit. Ke ndonje koment tani mbas ketij deklarimi te Rames? Apo i beson zotit Flamur Noka?

Edhe sikur ta mohoje tani, mesazhi e beri punen e vete. Opinioni publik, qe e ka inertesine e gjykimit te madhe, mendon qe Rama te pakten per tani nuk duhet bere fajtor per gjendjen shume te perkeqesuar te rendit publik, sidomos per ata qe votuan per keta pushtetare. 

por duhet pranuar si nje menyre shume inteligjente, per tu shfaqur i pafajshem e burre shteti. 

50 vjet pushtet o maksi i meso robi nja 2-3 gjona si me mbajt pushtetin sikur dhe dru me qene!

Une asnjehere nuk kam thene, qe Edi eshte komunist, por e them me plote gojen qe eshte anarkist dhe nje diktatoruc.

mendimi jot i vyer vlen jo dhe aq shume....

ndoshta inkurajon zbrazjen ne uturak?

Ka shume gjasa qe mesazhin ta kete "dekonspiruar" vete Rama, ose ndonje nga te vetet ... 

Kushedi si rrotullohet ne varr Hamit Matjani. Po pse mor qafira, kumbon nje ze nga vorri, keshtu me thashetheme sms-rash kujtoni se do hidhni bijte e eterve nga pushteti?! 

kur do i hudhni ne burg ministrat e Berishes????

cdo gje tjeter eshte tradhti ndaj votes se popullit.

 Eshte e tera nje falsitet, ku fare qartazi .... Erdhi më duket .Po ku durojnë dot këta smiley pa i mbajtë fjalime vetes

O uej digjono

Po çtë digjoj bre .Digjo Nuçi thua ti o smiley

Hajde lexo këta debilët këtu të bindesh përfundimisht kush e përbën dhe si është gatuar ajo që thirret PD-hi Berishës . E kapterr o kapterr .Llaf për rahmet thoje Burr i mënçur paske ke qënë

Ty nuk të mungon valvola e k/gazit dhe hajt të ta fal .Po ty të mungon tëtrë pjesa e fytyrës

Po ku na njotën o ...pëjeti Halimi supës  Boden smiley

Hajde lexo këta debilët këtu të bindesh

Ti shyqyr qe di te lexosh...

Mos ma merr për keq se Presidenti i Dy M gjithnjë mbetet burrë zamani ,  edhe po të mos di unë shkrim e këndim , sepse ....është president dhe me Blog ku flitet Lirisht smiley

Nuk je varianti Koçit të teto Ollgës ." Jo jo zotëri nuk mund ta them unë këtëe ".Po megjithmend je Portretizimi i atij punonjësit të Radio Tiranës tek " Nëntori i një kryeqyteti "  Vetëm  se nuk ke shall në qafë dhe nuk ke rrufë më duket smiley

ristani osht pishtari ktyne.....

trapizma osht per privacy...kush ja ka dergue ket mesazh tahirit breee

cka shtjellova me siper.smiley

Po prit ore se sapo ka ardhë njëri . Ju s,të lini me ra në tokë mre .Ç' esht kështu djemo ...Po dhe ti prap me këto  ..*77*......Shtjelloi them dhe unë , biles ..shpleksi , se Këto lëmshe që lëshon Halimi supës dhe LefTKopeja nëpër Blogje nuk ka zot ti bëjë Drugë smiley

Nuk quhet se është variant i zbutur i " lashë një koment aty " smiley biles nuk ka as peshën e qartazi të presidentit të Dy M !

e ka shtjellue Xhibi per Trapin..

yehaaaww

" Është e përsëritur thirrja për hir të punës dhe dashamirësisë njerëzore karshi teje, por ky kufi nuk mund të shkelet me neglizhencë fatale si ky lëshim skandaloz i punës dhe për këtë nuk jam shumë larg së menduari se problemi je ti dhe jo vartësit e tu dhe nëse janë të paaftë ata, nuk kam kohë dhe dëshirë të merrem me ta, por mua më takon të merrem me ty.
Unë besimin që të kam dhënë, detyra dhe pritshmëria e publikut se meritojnë gjëkundi këtë pritshmëri. Flasim nesër për më tepër, por këto orë që kanë mbetur bëj më pak orë gjumë dhe mendo ku ke gabuar, cnuk bëre mirë e cdo bësh për të riparuar në qoftë se mundesh". 

 

Ueee.. Stil kozanostre parekselenc smiley

Ky mesazh duhet hetuar urgjentisht nga prokuroria, si prove e pakundershtueshme e mobbingut te nje drejtuesi te larte te shtetit ndaj vartesve te vet. 

Megjithmend ata që kanë cazë masë të Bardhë e që nuk u llokoçitet brënda kafkës duhet ti shqetësojnë këto prurje , jashtë rubrikës Qyfyre nga Komisionet Pallavramentare  të PD-hit  !

Me keqardhje po  me tërë mend vijnë  rob që Përpiqen të Shtjellojnë - Qartazi -Prerazi  njohuritë maximale për Shtetin që përfaqësojnë me InteliDjencë të lartë berexullat e thashethemet fshatareske të Halimërve . Ja u jap me Garanci që  Debil të tillë si Noka Ristani dhe sidomos Halimi supës do ishin të Zgjedhur kryesorë si sekretar partish në ish partinë Komuniste me motivacionin " frymëzojnë masat punonjëse për Veprim " ( jo Gjëmbin me Xhibin )

Dhe shembullin e thirrjeve Revolucionare , ku me dhe ku pa Konkurim , e përfaqëson lefTKopeja..." Mesazhi provon deshtimin e qeverisjes para krimit."...e shoqëruar nga një pëjetje e një komunisti të shqetësuar

Cila është rrugëzgjidhja Juaj ...smiley

I thyet peshoret e mauneve të panxharit e patates smiley

 

Ky i joni paska friksu edhe francezet vete. Ato dje na paskan aprovu ligjin qe ndalon perdorimin e SMS-ve te punes pas ores 6pm

Problemi je ti dhe jo vartesit e tu

Ministri i Brendshëm, Saimiri Tahiri, ka “graduar” një tjetër të akuzuar për trafik armësh. Anastas Meçi, i njohur si një nga njerëzit që i është bindur verbërisht Tahirit në manipulimin e votave në Kombinat në zgjedhjet e 23 qershorit, është emëruar prej tij si inspektor i përgjithshëm në Ministrinë e Brendshme. Në vitin 2001, Meçi është pushuar nga puna për trafik armësh në Komisariatin e Policisë së Beratit. Vetëm tre muaj ka punuar si shef Armatimi në Komisariatin e Beratit, pasi u zbulua se trafikonte armë dhe u pushua nga detyra.
Gjatë kësaj periudhe, Meçi nuk i regjistronte pistoletat që bllokoheshin nga policia, por i shiste kundrejt pagesës dhe paratë i merrte vetë.smiley

 

Ne fakt skandali sot ishte me Crown Agents me fallsifikimin e faturave te makinave ne dogane...dhe si mjeshter i PR, KM leshon kete mesazh...hodhi gurin me nje fjale!!!!!

1.

Autori i mesazhit duhet perndjekur ligjerisht per mobbing. Konspektimi dhe analiza e punes se vartesve behet ne menyre formale, duke ndjekur procedura ligjore dhe administrative. Kjo forme kerkese llogarie eshte totalisht e jashteligjshme dhe perben shkelje te te drejtave te nenpunesve.

2.

Hipotezat e autoresise se mesazhit jane 2: Kryeministri Rama ja dergon Ministrit te Brendshem Tahiri ose ky i fundit ua dergon drejtuesve te larte te ministrise se tij. Cilado qofte e verteta, ne te dyja rastet, forma dhe brendia e komunikimit jane deshmi e turpshme dhe jashtezakonisht elokuente, e amatorizmit te skajshem metodologjik, ne punen e perditshme te kupoles se Shtetit Shqiptar.

3.

I lexuar permes rreshtave, mesazhi flet shume gjithashtu edhe per nivelin jashtezakonisht te dobet te analizes se shkaeve te veprimtarise kriminale, pasi nenkupton qarte nje mosnjohje, apo mosperfillje, te dukurive shoqerore qe ushqejne krimin. Perparimi i mendesise mesjetare, patriarkalo-bigote, mosperfillja totale nga ana e Shtetit dhe e shoqerise e problemeve te mprehta sociale, perhapja dhe thellimi, cdo dite e me teper e varferise absolute dhe relative, si pasoje e shperndarjes se pabarabarte dhe te padrejte te pasurise, kostoja e paperballueshme e korrupsionit, e renduar nga koalicionet e partive te medha me parti-biznese si LSI-ja apo PDIU-ja jane te gjithe faktore qe ndikojne drejteperdrejte mbi nivelin e pasigurise se qytetareve dhe keta nuk varen nga Policia e Shtetit.

O Obi, ska pse ti beje shume pershtypje shqiptareve tani ky stil mafjoz i drejtimit te shtetit perderisa shqiptaret e kane akoma te fresket ate qe ndodhi ne drejtorine e tatimeve me serverat, ku ai robi thoshte me ka cu kryeministri dhe nuk pirdhte as per drejtor e as per drejtoreshe....

... e sa e sa raste te tjera.

Fatkeqesisht atje eshte nje rrumpalle cfilitese.

 

Pytja eshte cili nga ministrat do haje shpullen (apo shishe uji, telefon, etj.) i pari. smiley

he me se jane gjynaf mos fol ashtu....

Mire mer gjynof eshte, po edhe goxha kuriozitet. Jam i hap per baste ketu. Them qe ky mo i miri ka shonce te forta. Se edhe sikur kaloi miu dmth.smiley 

 Flasim nesër për më tepër, por këto orë që kanë mbetur bëj më pak orë gjumë dhe mendo ku ke gabuar, cnuk bëre mirë e cdo bësh për të riparuar në qoftë se mundesh"

Kështu i tha dikurë dhe E Hoxha, M Shehut, "Reflekto mbi gabimet tuaja, dhe neser hapja zemrën partisë, se partia ka zemër të madhe...etj....Mehmeti reflektoi vetë a ja futën të tjerët nuk ka rëndësi. 

Lexo "Iliaden"- thote Kadareja, ke "Lul Mazreku" smiley

smiley

Po thone qe autori i mesazhit paska qene z. Koço Kokedhima. 

Skan pune mileti, merren me thashetheme konspiracjoniste smiley

I ka marre fshehur celularin Edit thua?

Tani po del qe Palloshi e ka mohuar se ka shkruar nje mesazh te tille. Ajde gjeje te verteten ne Shqiperi. 

Z.Pjer,e verteta ne shqiperi eshte ajo qe perjetojne shqiptaret qe jetojne atje,jo ato qe thuhen ne ppu!

Deputeti socialist Blendi Klosi kërkoi ndërprerjen e seancës dhe verifikim për deklaratat e Nokës

...kjo mersele komunikimi provon se pushte ne shqiperi perfundimisht eshte perqendruar ne duart e nje bande mafjozesh te kuq.  Vete Tahiri e pranoj qe ja ka derguar vartesve ket SMS me qellimin  qe ndonjeri do e rrjedhe kete ne medja  dhe Tahiri te provoje ne publik qe Rama te detyrohet  do ta vleresoj preseri  ashtu sic edhe beri ne Twitter.

Tahiri shoke Tahiri nga banditet me i miri smiley
 

Dmth ballisti eshte veshur si gjerman qe ta merrnin si partizan.

pse se legalizojn hashashin qe te shofim dhe ne endrra te bukra e te bim rehat njeher e mir
smileysmileysmiley

RaMeta kete here s'duhet te mjaftohet me kercenimet lakroriste te Brahos dhe Braces, por duhet qe urgjentisht te beje kallzim ne Prokurori. 

Prokuroria thote, bujrum, beni kallzim penal dhe ne fillojme hetimin.

 

Flamur Noka nga ana e tij insiston qe kete mesazh e ka shkruar Rama per Tahirin, qe mesazhi eshte rrjedhur nga stafi i Kryeministrit ose MB, dhe qe Noka eshte gati tja vertetoje kete gje Rames. Disa drejtore te Policise pranojne se komunikojne rregullisht me sms me Tahirin por s'jane ne djeni te ketij mesazhi. Noka thote se Tahirit ligji ja ndalon komunikimet e tilla me drejtuesit e Policise.

 

Pavaresisht nese e ka shkruar Rama apo Tahiri, nuk e di nese ka ndonje nen ligjor qe mundeson ato qe thote ObiWan, por ama padyshim qe qeveria ka auto(gol)akuza te renda per te sqaruar:

neglizhencë fatale si ky lëshim skandaloz i punës dhe për këtë unë nuk jam shumë larg së menduari se problemi je ti dhe jo vartësit e tu

Kush eshte ky drejtues ne Polici apo MB, per cfare leshimi skandaloz te punes behet fjale konkretisht, dhe cfare masa ka marre qeveria per te, pervec dergimit te sms-se?

Valle ngushellohen dot viktimat e krimit me faktin qe qeveria i ka derguar sms atyre qe jane pergjegjes per "neglizhence fatale" dhe "leshim skandaloz te punes", kjo sipas fjaleve te vete qeverise?

këto orë që kanë ngelur, bëj më pak orë gjumë dhe mendo ku ke gabuar, ç’nuk ke bërë mirë e ç’do bësh për të riparuar në qoftë se mundesh

Cfare mund te beje nje njeri--qofte dhe Supermani--brenda pak oreve te nje nate per te luftuar krimin dhe riparuar situaten e vrasjeve dhe tritolit?

Nese jo, cfare konkretisht ka dashur ti komunikoje qeveria ketij drejtuesi me kete still alla-mafioz ku i thote qe ke disa ore per tu menduar dhe me pas do llafosemi neser? 

Kush eshte ky drejtues ne Polici apo MB, per cfare leshimi skandaloz te punes behet fjale konkretisht, dhe cfare masa ka marre qeveria?

Nuk mendoj qe ministri eshte i detyruar te sqaroje se me ke nga vartesit e tij flet e cfare flet. Ato jane probleme te brendshme e s'eshte i detyruar t'i nxjerre te gjitha ne publik.

Ato ishin probleme te brendshme, tashi s'jane me.

Por dhe s'ishin tamam thjesht probleme te brendshme, ne kontekst; nuk behet fjale per situata dhe komunikime te rendomta epror-vartes. Tahiri dhe Rama kane insistuar ne prononcimet e tyre publike qe krimi eshte ulur dhe qe Policia e qeveria po bejne gjithshka eshte e mundur per ta luftuar ate. Ata jo vetem qe s'kane pranuar ndonje gabim a faj a calim pune per vete dhe Policine, por perkundrazi, kane akuzuar SHISH per gjendjen ne vend.

Tani vete fjalet e tyre (pas publikimit te ketij mesazhi) deshmojne per te kunderten, se paku ne lidhje me nje drejtues, te cilit i adresohet mesazhi. Minimalisht qeveria i detyrohet nje sqarim publikut per mosperputhjet e mesazheve te saj publike dhe ketij mesazhi epror-vartes (tashme te bere publik) si dhe masat qe qeveria ka marre (ose do marren) per akuzat e renda--dhe konkrete--te qeverise drejtuar ketij drejtuesi. 

Xhibo, nje pytje miqesore (dhe retorike). Sa kohe ke pa shkue ne Albanie? Si tha ai, s'jemi ne Paris, ketu lulet i hane gomaret. 

Juve me duket se ju eshte infektuar bakteria dashamirese e baraslargesise smiley

Ore une s'po them qe keto gjera nuk ndodhin ne Shqiperi dhe qe aty eshte si ne Amerike; po them qe pasi gjera si keto behen publike, lipsen ca reagime konkrete. Nese pritshmeria juaj eshte "vari lesht se Shqiperi eshte" atehere kot qe behen me zgjedhje dhe diskutime..ec e mbyllim Kuvendin dhe blogun dhe ikim per p...eshk smiley

Nuk flas dot per Tironen por pritshmeria ime nuk eshte "VL se Shqiperi eshte" - por ama nuk pres qe te behet Evrope e Veriut brenda 6 muajve. Ti po ke ne Amerike qe po te hedhin hi syve perdite. Te kujtohet Bengazi? Apo rasti i IRS me organizatat Cajtore, apo kur Presidenti tha qe s'do paguajme me shume per health insurance, etj. etj.

Ta kisha llafin, burri botes i fut tritolin godinave me leje, s'pjerdh per gjykate kushtetuse, t'i thu te japi sqarime, kur as nga nona s'e ka sha. Pritshmeri nga ky, ... qeke ne humor sot. 

Pse s'jemi per p...eshk? Na paskan rrejt vallai, kot paskemi pagu ato 5000 evrot. smiley

Sorry Xhibo, s'e boj dot, zoti i ka dhon gjak robit vetem per nje jo per dy ... tha. smiley

Jam dakort me ty per ate qe tjeter gje thuhet ne publik e tjeter ne komunikimet e brendshme. Por s'me duket dicka qe duhet te cuditemi se eshte dicka normale qe qeveritaret te genjejne e "t'i vene buzekuq derrit" (e perkthyer tekstualisht nga shprehja Amerikane). Vec nqs ti vertet ke besuar se do kete transparence #rilindase dhe ndjen #EraShtet. Por s'me ngjan ashtu smiley

Plus qe nuk ka nevoje te dali SMS-ja qe te mesojme qe te kuptohet ku eshte niveli i rendit. Nje gazetar me 2 para mend ne koke mund te beje nje mbledhje te thjeshte, aritmetike fillestare, te numrit te krimeve te deklaruara dhe shihet cfare ere po vjen.

Nuk po zgjatem me se ose s'e kupton ose thjesht per hir te dashurise ndaj debatit do te besh debat. Debatlove at third sight, nje te shtune te bukur, cupe moj lule moj, si vazhdon pastaj...

Tjeter gje si eshte situata, tjeter gje kur publikohet nje mesazh i qeverise i cili pergenjeshtron katerciperisht prononcimet publike te saj, e per me teper ben akuza ta renda ndaj nje drejtuesi te administrates publike. 

Te qenit ceshtje rendi thjesht e ben me te rende kete, por ne thelb problemi per te cilin flas eshte 2fold; 1) qeveria auto-verteton qe e ka genjyer publikun per rendin, dhe 2) qeveria ben akuza te renda ndaj nje drejtuesi te rendit per gjendjen e renduar te krimit.

Une po them duhet minimalisht nje prononcim, por jo vetem. Plus qe qeveria duhet ti qendroje akuzave te saj te djeshme dhe te beje kallzim penal ne Prokurori, pasi nga ana tjeter eshte skandaloze qe komunikimet private te nje ministri rrjedhen kaq lirshem tek Mr Noka e kushdo tjeter. 

Juve tani i late keto dhe po me ktheheni mua me akuzat e pritshmerise shume te larte; po thoni mire qe s'do beje gje qeveria, por dhe prononcimi eshte kerkese e madhe. Oqej, u kuptuam lol

Dakort per 1. Per 2... jane ceshtje te brendshme kuadri o xhib. Nuk ka pergjegjesi ministri t'i tregoje publikut te gjithe bisedat qe ben me vartesit. Cfare te bejme tani, te nxjerrim dhe kur i bertet Tahiri sekretares pse fundi nuk eshte i shkurter sa duhet? smiley

Plus qe qeveria duhet ti qendroje akuzave te saj dhe te beje kallzim penal

Jam dakort. Duhet pare si e nga e mori vesh Nok(i)a.

P.S. don't take it so personally. Po bejme bisede.

Po c'thua se ma hoqe trurin e baraslarguar, dmth ma kalibrove prap duke e baraslarguar nga kafka, dmth ma baraskolaudove trurin smiley

Po si moj qenka akoma thjesht ceshtje e brendshme...zhvendose skenarin ne nje vend/shtet tjeter dhe vazhdoje logjiken duke thene qe kjo eshte thjesht ceshtje e brendshme, nothing to see here, move along. 

Nuk eshte se e marr personally, I'm just amused me arsyetimin tend...anyhow, ja te shofim se cfare ilustrime te tjera mund te sjelle Heretiku, se mbase te ndihmon ai ta kuptosh smiley

Xhibo, pikerisht meqe ka te beje me rendin, ceveria rilindase duhet ta vendosi ate dhe pike. Ne dac te shaje a te beje shurren nga ballkoni i kryeministrise. 

Uee ca gjera nuk ndryshokan kurre. Kisha 4 muaj pa u fut kur ca te shoh, mavrite e perjetshem gjib&gjem prap i fryjne kosit te barazlargimit kallp. E shtune o njerez dilni shijoni jeten se e ka ber perendia pushim mjaft rremuat lajmet e shqiperise per te na i sjelle ketu me linqe gjasme me ngjajt cool kupto ti. Ca jetoni ne usa kot kur rrini rremoni si uritha per shqiperine? Ne amerike ka per te gjithe, do kete dhe per ju. Park, ndeshje, palester, parade gei, ka plot. 

Se harrova, kush merret me mulin o me toc se muli dhe 2, tirona i degjeneroji kerrnackat. 

Koko, do ti qe s'e kishim vene re fare mungesen tende..mire ne por as Bredharaku s'te kishte kujtuar. Na fal, do perpiqemi te te veme re me shume here tjeter.

Park, ndeshje, palester, parade gei, ka plot

Kjo shpresoj te ndihmoje per te te bere me shume mendtembajtshem. 

P.S. Kishte 3 muaj pa komentuar koko, jo 4. 

   KRYEMINISTRI NE PERGJIM ! smiley

 

Nje pyetje keshtu jashte teme, duhet gje mandat nga gjykata nese policia do te pergjoje dike? Nqs po ky qe I ka dhene SMS nokes ka shkelur ligjin bashke me noken qe me gomarllekun qe e karakterizon del e Ben publike

 

 

 

Ky SMS nje here kushdo ta kete shkruar, tregon qe eshte I pergjegjshem dhe I ndjeshem ndaj situates dhe kerkon llogari

Si perfundim ate sms Tahirit ja kishte dergu Rama .

Nje epror model. Lumsi ata ministra! Drejtohet tjetri me kulture, me drejtshkrim, pa ulerima, pa i tund dosjen smiley

Thjesht: kujdes se po te mbaron uji i gamiljes, i ka thon.

Ne kohen tone ishte ndryshe , Roja e Ministrise i komunikonte Ministrit doreheqen dhe se linte te futej brenda.

Ti po thu periudhen e arte te bollekut? eeeh, iku ajo kohe, s'vje mo.

hante qeni petulla, i kom thon dhe Kapos. Me i zoti, me i shkathti, si ne Far West.

Erdh piktori e do me na bo si Suedi. smiley

Opaa....

......3....

....4...

"Sa shume qe kam gabuar

si sme shkoi aspak ne mendje

se endrrat qe per ty i thura

do me sillnin kaq shume dhembje"

 

Saimiri komplet i pa afte per minister i brendshem dhe Didi i pa afte per drejtor i pergjithshem.

The Monday after sms, nje film politik-thriller shqiptar me skenar Rilindjen dhe regji PD-ne. 

Lubonja: Sms si falimentim moral

Dhe pastaj na del në skenë një Kryeministër që, në vend se të skandalizohet për këtë mënyrë komunikimi të ministrit të tij me vartësit, nxiton të përgënjeshtrojë si shpifje akuzën se është ai autori i SMS-së dhe të na konfirmojë se ministri Tahiri është “ministri i duhur, që meriton respekt për punën e palodhur”. Gënjeshtër edhe kjo...

Sheiku i Skraparit: Sms na nderon shume, lexojeni prap dhe do shikoni qe kane per tju ardhur disa miq, si dhe ju del qe keni nje rruge per te bere.

Lela: Rilindja po mundohet te mbuloje sms-ne me raki Skrapari

Ç kanë shokët e shqetsuar

LefTGope pse jane te turbulluar

Duket ka trokitur FORT Tahiri

nga kabineti me i miri ...smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).