Ramush Haradinaj: Nëse parlamenti i Kosovës nuk e miraton kërkesën për themelimin e Tribunalit për Kosovën, atëherë këtë mund ta bëjë Këshilli i Sigurimit i OKB-së.

Tashmë është vetëm çështje ditësh kur parlamenti i Kosovës, legjislatura aktuale, duhet të votojë vazhdimin e mandatit të misionit EULEX dhe po ashtu krijimin e një tribunali, apo Gjykate Speciale që do të gjykojë krimet e supozuara të UÇK-së.

Pothuaj shumica e pranisë ndërkombëtare në Kosovë janë shprehur në favor të krijimit të një Gjykate Speciale për Kosovën. Është edhe ambasadori gjerman në Kosovë, Peter Blomeyer, i cili për mediat lokale në Prishtinë tha se Kosova nuk duhet frikësuar për hetimet e pretenduara.

 

Tregues krenarie

“Kosova dhe Bashkimi Evropian janë duke zhvilluar negociata për themelimin e Gjykatës për krimet e luftës. Gatishmëria e Kosovës për të themeluar Gjykatën, do të ishte një tregues i krenarisë, se vendi nuk u frikësohet hetimeve për pretendimet në lidhje me krimet e luftës”, ka thënë Peter Blomeyer.

Debatet për themelimin e një Tribunali Ndërkombëtar për Kosovën, filluan qysh pas raportit të senatorit zviceran Dick Marty dhe hetimet e inicuara nga Këshilli i Evropës nën dyshimet për trafikimin e organeve të serbëve nga pjesëtarët e ish-Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Qeveria e Kosovës akoma nuk është shprehur qartë pro ose kundër themelimit të Tribunalit apo Gjykatës Speciale për Kosovën, mirëpo, pranon se kjo çështje po diskutohet me bashkësinë ndërkombëtare.

 

Thaçi: Kosova ka institucione funksionuese të drejtësisë

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, thotë se Kosova ka institucionet funksionale të drejtësisë. “Kosova ka institucionet funksionale të drejtësisë, të vlerësuara dhe të respektuara edhe prej bashkësisë ndërkombëtare. Kjo përvojë ndërkombëtare që e kemi kaluar qe 15 vjet, ka qenë shumë ndihmuese për ne, për t'u ballafaquar me çdo sfidë”, është shprehur shefi i Qeverisë.

Ndërkohë, presidentja e Kosovës Atifete Jahjaga, tri ditë më parë në një komunikatë për media tha se “është e rëndësishme që Kosova të tregojë kredibilitetin e saj si partner i bashkësisë ndërkombëtare, përmes një procesi të pavarur gjyqësor dhe të përmbyllë një kapitull të vështirë të historisë së Kosovës”.

“Institucionet e Kosovës kanë treguar gatishmërinë e tyre për të bashkëpunuar me partnerët ndërkombëtarë dhe tha se ky proces do të përqendrohet në individë dhe nuk është gjykim i përpjekjeve të përbashkëta të vendit për çlirim”, u shpreh presidentja Jahjaga.

 

Gatishmëri për të bashkëpunuar

Njohësit e çështjeve juridike thonë se krijimi i një Tribunali apo Gjykate Speciale për Kosovën e udhëhequr dhe administruar tërësisht nga bashkësia ndërkombëtare do ta thellojë mosbesimin ndaj institucioneve kosovare të drejtësisë. Dastid Pallaska, avokat, njohës i mirë i çështjeve juridike i tha DW-së se:

“Nëse ne jemi në një situatë ku institucionet tona dhe gjithë bashkësia ndërkombëtare thotë që ne nuk kemi gjykata të afta për të gjykuar këto krime dhe nëse gjykatat tona janë në nivel kaq të ulët, atëherë unë mendojë se keto gjykata duhet të mbyllen dhe në to të mos gjykohet asnjë njëri qoftë edhe për krimin me të thjeshtë dhe me këtë ide rrënohet edhe i gjithë sistemi i drejtësisë. Krijimi i standardeve të tilla i jep të drejtë secilit person që të kërkojë që mos të gjykohet nga gjykatat tona për arsye se po ekziston një nivel kaq i lartë mosbesimi ndaj institucioneve kosovare të drejtësisë edhe nga nivelet më të larta ndërkombëtare dhe vendore”, thotë Dastid Pallaska.

Sidoqoftë, mediat në Prishtinë shkruajnë se institucionet e Kosovës dhe klasa politike kosovare tashmë është para një presioni të bashkësisë ndërkombëtare që ta pranojnë dhe ta votojnë në parlament krijimin e një Tribunali apo Gjykate Speciale që do të gjykonte krimet e pretenduara të UCK-së. Kryesia e kuvendit të Kosovës akoma nuk e ka miratuar kërkesën që parlamenti ta votojë themelimin e Tribunalit apo Gjykatës Speciale. Kryetari i Kuvendit Jakup Krasniqi, duke mos dashur të paragjykojë asgjë tha se vendimi për vazhdimin e mandatit të EULEX-it edhe Gjykata Speciale, duhet të miratohen në Kuvend me 2/3 e votave të deputetëve të Kuvendit sepse kështu e parasheh Kushtetuta e Kosovës.

29 Komente

Po krimet serbe ne Kosove kush do t'i hetoje?

Ca te hetojne plz.... Serbet vrane prene dogjen e perdhunuan gjith ballkanin dhe prap do hyne para nesh ne europe.

Serbet jane te Krishtere ndersa Kosovaret jan si Camet si Turku Musliman.

Nuk ka drejtsi nga Evropa Krishtere per Muslimanet Kosovar.

Evropa /amerika e krishtere dhe lobi hebre e shpetoi kosoven ne 99-ën se po te ishte per ju magjypet e arabise qe nuk dini gje tjeter vetem te lidhni noi jelek me tritol ne te hypni ne autobuz sot do ishin duke flejt prap neper cadrat e ushtrise refugjatet nga kosova. Kshu qe laj gojen ne thuj faleminderit pese here ne dite kaurrve se do kishit perfundu ma keq se bosnja edhe ju.

I them faliminderit veq Amerikes dhe lobit Hebrej ata jane shpetimtaret e Kosoves. Hebrejt nuk jan te Krishter.

Sa I perket Evropes se krishtere na sot nuk do ishim gjall. Evropa ka bere padrejtsit me te medha per Kosove.

Une e laj gojen dhembet psstrohem regullisht se feja me meson qe pastertia eshte gjysma e shendetit.

Ju pakistanezet ju vjen era qen nga pese metra larg. Po lexoje dhe iher me vemendje  ca kam shkrujt me lart. 

Neve na vie era qen se qeni eshte mik I njeriut ndersa fara yt I vie era derr e shurre ku beni shurren njeri tjetrit dhe laheni me shurre pisllek hesapi jeni ju

Ju gabelet e azise nuk mund te krahasoheni fare me ne shqiptaret. Shume shpejt do ju shporrim nga tokat tona. Rrofte kosova e shqiptarise jashte gabelet e azise.

Bobobobo po mban era qen jevgu i padi vetem se po lexoj komentin tend 

Nejse rendesi ka qe ti nuk e konsideron veten shqiptar. Je kosokar prej jugosllavijet i perzim me magjyp pakistani qe me zi pret te shash e te ofendosh " rebelat e shqinis" . Nga te gjithe njerezit qe kam njoft nga shtete te ndryshme ne bote asnji nuk e shan shqipnine me shume se kosokaret . Ja kush jeni ju...http://youtu.be/9kkiyqs7zOM

Ne Kosovaret jemi musliman te bardhe race Ariane race e paster nuk jemi si Greket jevg te zi.

Ne Kosovaret nuk shesim motrat per Serb e Grek nuk lidhim miqesi me race sllave e jevgu.

Ne muslimanet Kosovare dhe muslimanet e Shqipris kem shpetuar shume cifut ne luften e 2 botrore.

Ne muslimanet Kosovare dhe muslimanet Shqiptare kemi respekt te madh per Amerikanet dhe Hebrejt.

ju lumte. 

po per finlanden ca respekti keni ?

respekt te madh per Finlanden veqanerisht per luften qe ka bere vet per pavarsi kunder Bashkimit Sovjetik pa pasur ndihme nga shtete tjera 

Gjithashtu respekt per Finlanden qe i dha strehim politik Vladimir Miladin Visnarioviç Leninit, si dhe mundesine te shkruante kryartikujt per Pravden nga Finlanda.

 Emigrant, nuk e di nese e mban mend nje tregim qe ka qene ne librin e kendimit te Benonit per Leninin ne Finlande qe banonte ne nje kasolle katunari, me pershtypjet e vajzes se vogel te katunarit. Ka pas qene nje ilustrim me Leninin qe shkruante "Empioriokritiçizmin" (kunder Mahut kryepozitivist vjenez) mbi nje peme te prere (me rrenjet akoma ne toke) shfrytzuar si pune tavoline.

Sipas vajzes se katunarit, Lenini doli per gjah dhe pa nje dhelper. Mori lishon, por nuk shtiu, uli pushken dhe tha: "Le te jetoje edhe dhelpra e lire" (diçka e tille, qe tregonte zemergjersine e Leninit qe nuk i bente keq njeriu, as finlandezeve).

PS (partia socialiste)

Ilustrimi i Leninit me trung peme me ka mbet ne mendje se me bente pershtypje, ishte i vetemi ku Lenini paraqitej pa kapele, dmth tulle. Ne Finlande bente vape, kur ne Santiago binte shi. 

 

Si arritet ne kete konkluzion z. Age? 

E di mire qe femrat shqiptare shiten si bageti, por nuk e kuptoj çfare ka te beje me pyetjen qe ju bera. Nejse, mos kujtoni qe ne Kosove shiten me pak. Kete e them me keqardhje, jo me kenaqesi.  

The victims of the trade are typically teenage girls who are recruited, seduced and often forced into what amounts to sexual slavery. There is prostitution in Kosovo that services the international community, the U.S. and NATO military forces and the U.N. and aid workerts who operate here. But more frequently, investigators say, Kosovo is a trafficking hub for women sold into prostitution rings in the United Arab Emirates, Israel, Western European capitals and elsewhere. Much has been written about these victims, but less has been written about the men who carry out the trafficking.

o aga mos lexo gazeten proserbe ekspres,se ajo eshte gazeta e matoshit te ''kombit'' kosovar!

ne qofte se je shqiptar,nuk ka rendesi i cfare feje je.  ne se nuk je fillon me fete e krahinat.

kombesine e percakton piksepari gjuha, se perndryshe kthehesh  ne njeri pa identitet.

do thuash ti, ku duket kjo?

shqiptaret e kosoves ju bashkuan uck-se,ndersa islamiket vene e luftojne per sirine!

eshte e pakontestueshme aleanca e perhershme e turqve me serbet kur ne loje kane qene interesa te shqiptareve.

kta kosovaret qe iu qan zemra per baba dovletin qe medemek i mbron nga serbet jane ftof ne tajare. pervecse duken si cuna mami.

Gazeta express eshte gazete e Kryeministrit Hashim Thaqi. Nuk besoj qe zotri Hashim eshte proserb se ka vella Erdoganin smiley

atyre pikave te tjera nuk  ta mbajti tu pergjigjesh aga!

erdogani ka se pari vella nikolicin e vucicin ,ndersa thacin e ka te jetimoressmiley

marreveshjet turko-sllave per largimin e shqiptareve nga trojet e tyre jane me antishqiptaret e nenshkruara ndonjere ne historine tone.  po ashtu edhe perpjekja e perbashket turko-sllave per ti paraqitur shqiptaret si ''muslimane turq'' eshte kombvrasese i dashur aga!

nga dreqin u erdhi kjo dashuri per mongolet juve!

zgjohu aga zgjohu dhe shqiptarizohu!

hahah Turqit nuk jane Mongol jane me te Bardhe se Greket.

Mongolet dikure kane pushtuare boten deri ne Beograd smiley

Turqia eshte superfuqi dhe ekonomi Botrore veq kush e ka inat nuk e kuptone.

Arsyeja pse Greqia nuk kishte guxim te sulmoje Shqiprine ne 1997 ishte Turqia smiley

Ushtare dhe komando Shqiptare shkollohen nga Ushtria Turke smiley

Pilote luftarak Shqiptare shkollohen ne Turqi nga ushtria Turke smiley

Ja edhe nje link per dashurin e Shqiptarve te Shqiperise per Serbin smiley kjo dashuri e madhe smiley

http://www.telegrafi.com/magazina/e-nisi...

 

 

aga aga, more ca domethene " veq"? Ne ca gjuhe ? Veq ...veqil ?

mos tardht merzi une foli dialektin geg  smiley

Ja nji si idrizi smiley e ke qajt .

"Sali Berisha asht tamam shqiptar... Sali Berisha asht tamam burre..." 

Pse nuk kerkohet ne Kosove qe kjo gjykate te merret me te gjitha krimet e luftes aty, dhe jo vetem me akuzat ndaj shqiptareve? Apo kemi te bejme me cilesi te ndryshme viktimash e kriminelesh?

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).