Mora shkas nga aneksimi i Krimese dhe me pare nga lufta e Rusise ne Ceceni.

Nese USA do te kishte bere te njejten gje, pra te aneksonte nje territor, mendoj se ne vendet e Europes se Vjeter do te ishin mbushur me demonstrata dhe djegje flamuresh amerikane.

Rusia aneksoi Krimene,dhe nuk pashe asnje demostrate apo djegje flamuresh ruse. Perkundrazi shoh njefare admirimi nga publiku europiano perendimor ndaj politikave te Kremlinit. Te mos kalojme pastaj ne rrafshimin qe beri Rusia ne Ceceni.

Mos ndoshta levizja kunder luftes ne vendet e BE-se eshte thjesht nje kamuflazh per anti-amerikanizmin qe egziston ne keto vende? Se nga sa shoh kushdo qe te jete ne Shtepine e Bardhe, qofte republikan apo demokrat, nuk e kenaq publikun europiano-perendimor.

 

69 Komente

pyetje tipike qafekuqi amerikan

sa pershtaten shqiptaret mer... ncncnc, behen me republikane se bushi. me hillbillsa se amerikanet me arsenal armesh te shpia

Me vjen keq qe etiketon pa me njohur fare.

Ne zgjedhjet e fundit votova per Obamen.

Nuk jam republikan dhe ne shume pika,pervec martese gay,jam me demokratet.

Thjesht nje pyetje bera,se me duket se anti war movement ne Europe eshte nje manifestim vetem kur Amerika shkreh pushket,jo kur te tjeret bejne te njejten gje,si psh Franca qe kryesoi misionin ne Libi.

 

si nuk bere nji pytje psh kur u mor vesh qe amerika kish pergju cdo telefon ne bote, perfshi dhe kto te miqve europiane psh? shume kasavet i shto vetes them une. Pak telashe kemi me situaten ne kore, na flet dhe ti per kto...ca t'bojm me perpara

Do ta bej edhe ate.Por atehere s'isha ne forme te beja pyetje se ku te linin te tjeret.

Pyetja ne fakt duket pak e veshtire smiley per t'iu pergjigjur, per vete faktin se ka nje fare indoktrinimi brenda. Piksepari, çfar ndodhi ne Ukraine, ishte fatkeqesisht edhe dora e Amerikes. Art-i i jone ketu, solli shum fakte. Pra ishte nje budedallik i amerikanve dhe njesive te veçanta te opozites ne Ukraine. EU, eshte shprehur me kohe se nuk deshiron ndryshim kufinjsh, veç bashkim vendesh drejt EU. Opinioni perendimor europian, kam vene re, se eshte nje shkalle me larte se opinioni perendimor amerikan, dhe ne rastin e Ukraines, mendoj se ka gjykuar se protestat u degraduan ne ate forme sa eshte e pakonceptueshme per normat europiane. 

Pyetja eshte shume e qarte Pjer.

 

sic e kemi thene amerika duhet te eksportoje demokraci... dhe mendoj se nuk do ishte keq sikur popullis hqiptar te therriste per cik demokraci...
perse te mos bejme gjoja sikur kemi zbulu ca puse nafkte... se vvjen vet shqiponja amerikane...

bej shaka

Cjane keto pyetje kaq naive..ca e ca e kane shendrruar politiken e DASH ne fe dhe ungjill smiley

Nderhyrjet destabilizuese kryesisht te dekades se fundit te SHBAve anembane botes e kane shendrruar globin me te paqendrushem. Nuk eshte vetem BE po tejembane botes ju ka ardhe ne maje te hundes nga SHBAte. Ke te permendim Irakun? Afganistanin?Libine?Egjiptin? Tunizine? Sirine? Ukrainen? vende qe deri dje kishin disi stabilitet dhe sot jane shendrruar ne "shitholes" SHBA po perdor agresivisht FMNne si nje mjet destabilizues per rrezimin e qeverive(te zgjedhura demokratikisht) qe nuk ndjekin interesat e tyre. Ke te permendim pafytyresine e Obames i cili vajti dhe i shterngoi doren nje prej liderve me tirane te globit Mbretit te Arabise Saudite..Asnje fjale per te drejtat e njeriut te cilat me zell te madh i predikon ne vendet qe i interesojne..A e di ti sot jane rreth 3000 gra ne Arabine Saudite te denuara me vdekje dhe presin te ekzekutohen nen akuzen se jane shtriga dhe merren me magji? Ke te permendim NSAne? sipunlleqet deri te liderte e larte te BEse?. C'te semes donin te spiuoninin Merkel dhe liderte e tjere Evropjane? Sekretarja e Larte del dhe thote Fuck Eu nderkohe qe eshte duke futur ne kaos gjithe Ukrainen(tek dera e BE)..Ti kerkon ende respekt? apo te hidhen ne zjarr per aventurat e Daj Samit? respekti eshte reciprok....

PS: SHBA ka vite qe ka aneksuar Guantanamon nga Kuba, por askush nuk e permend kete...Biles Obama premtoi qe do ta mbyllte qe kur mori mandatin por sic duken batht ishte thjesht nje pemtim elektoral.

Arto... harrove termetin qe sapo ra ne Kili, kjo pasi Kili beri nje kontrakte te eksportonte baker ne Kine ne vend te Amerikes. Hidhi nje sy ketij aparati qe kontrollon termetet. Plus, mos harro siden e laboratoreve te cias.
 

..sentimenti antiamerikan e ka bazen tek kundershtimi,inati,xhelozia  dhe armiqesia kundrejt vendit te lirise,politikes,kultures,shoqerise,ekonomise,demokracise dhe rolit superpauer te amerikes.Mirpo vete zoti e ka bekuar Ameriken dhe mjere ai qe iken nga kjo dynja pe e pare kete mbrekulli te tij dhe njerzeve qe jetojne ne te,ajo qe quhet American Dream.smiley 
 

+1000, eshte e bekume me te vertete!

Kaq shume sa e do ti kapo Ameriken... shume te poshter jane qe nuk te pranojne...

smiley

Pyet ca keta 17 milione femijet qe jetojne nen nivelin e varferise te sqarojne se sa e bekuar eshte

Faji ketu eshte multi dimensional Art. Ketu gjithkush i ka mundesite te shkollohet falas, ne menyre qe te perftoje kualifikimet e nevojshme per te mbajtur veten dhe familjen.

Bama me sa e di une aty duhet te paguash shtrenjte per Kolegjin apo Universitetin megjithate nuk i shoh gjerat bardhezi. Te jepen shume mundesira te ate vend te ecesh perpara. Me gjithe komplekset e SHBA une shoh anet pozitive dhe negative, por eshte fare pa llogjike pastaj kur kalojne ne krahasime biblike "Ne toke te bekuara" etj. Mitizimi apo kultezimi nuk eshte gje tjeter pjese e nje stadi te ulet te zhvillimit njerezor. Nuk eshte cudi qe shumica e atyre qe e mitizojne apo e shohin sot SHBAte si nje entitet "apo si nenen Parti" jane po keta qe i thoshin Skenderbe doktorit te Vucidolit deri dje.

Zakonisht universitet komunitare (me kosto minimale) mund te te pajisin me diploma/certifikata qe mund te te hedhin lehtesisht ne brezin e klases se mesme. Nje "ferrist" sic i thone huazueshem nga italishtja ne Shqiperi, me 2 vjet shkolle mund te marre nga 30-50 dollar ora.

Nje ferrist mund te marri 30-50$ ne teori, por ne praktike, nje pjese e konsiderueshme te njerezeve nuk behen dote ferrista dhe pasi kane mbaruar universitete komunitare.

Evropa ka ngel shume mprapa... vendin e saj po e ze Azia.

Amerika eshte e destinuar te jete udheheqesi i botes se lire. Jane te shkrujtme gjonat!

Evropa dhe SHBA jane te lidhura pas kerthize dhe nuk bejne dot pa njera-tjetren, nejse sa per destinim sot ke nje bote 4polshe, welcome to the new reality...sa per udheheqje e shoh ca naiv kete perqasjen tende..."Lideri" i ka borxhin me te larte ne bote $17trilione qe sa vjen dhe rritet(shumicen e ketij e ka blere Kinezi, pra kemi defacto kapje per ko@esh ngado te rrotullohesh)..Ne te ardhmen do detyrohet ky lideri te shkuroje me teper buxhetin ushtarak(sic po ben already) nderkohe qe keta te tjeret po investojne rendshem

O admin, je shum i poshter!!!!

Mu desh vetem te lexoja titullin...

Por atehere s'isha ne forme te beja pyetje se ku te linin te tjeret.

e merr vesh apo jo? ACDC tani e ndjej veten te pergatit, e ndjen veten ne forme! Me te tille intelektual gjynah te lengoje PD-hi!

Amerika  eshte identifikuar  shume me luften (pa  hyre ne detaje  per  fizpatologjine e ketyre lufterave)  dhe  ne perceptimin joanglosakson eshte bere sinonim i saj.

 

We like war, because we’re good at it. You know why we’re good at it? Because we get a lot of practice! This country is only 200 years old and already we have had 10 major wars. We average a major war every 20 years in this country, so we’re good at it! And it’s a good thing we are, we’re not very good in anything else anymore. Can’t built a decent car, can’t make a TV set or VCR worth a fuck. Got no steel industry left, can’t educate our young people, can’t get health care for our old people, but we can bomb the shit out of your country alright! Especially if your country is full of brown people. Oh, we like that, don’t we? That’s our hobby! That’s our new job in the world, bombing brown people! Iraq, Panama, Granada, Libya, you got some brown people in your country, tell them to watch the fuck out or we will god damn bomb them! Well, when is the last white people you can remember that we bombed. Can you remember the last white people? Can you remember any white people, we have ever bombed? The Germans! Those are the only ones and that is only because they were trying to cut in our action. They wanted to dominate the world! Bullshit! That’s our fucking job!”

GC

Me falni,po perse e futni Libine ne lufterat e Amerikes?

Me duket se flamurin per luften ne Libi e pati Franca dhe jo SHBA-te?Perse nuk e futni Libine ne kolonen e Frances dhe te BE-se?

E dyta demokratin nga nje anti demokrat e dallon toleranca ne diskutime.

Une nje pyetje bera dhe si pergjigje mora ofendime si qafkuq,katundar apo pergjigje citate te mara nga wikipedia qe sjell Arti apo ky me siper.

Pyetja eshte fare e thjeshte.

Ku ishin keta anti-war people kur Rusia aneksoi Ukrainen apo kur Rusia beri shesh Cecenine.Ku jane keta anti war kur Kina vret e pret ne Tibet dhe ne provincen e ujgureve?

Mos nje viktime e luftes se Amerikes vlen me shume se nje viktime e nje lufte te nje shteti tjeter?

Sikur keto pushtimet e SHBAve te kishin vetem 0,0005 te viktimave qe pati aneksimi Rus i Krimese gjerat do te ishin shume me ndryshe....PS: Rusi dhe Kinezi po luajne ne bahcen e vet  nderkohe qe SHBAte nuk lane vend pa destabilizuar tejembane botes. Nuk i rruhet kerkujt per aneksimin e Krimese sikurse nuk i ntereson kerkuj aneksimi i Guantano nga SHBAte prej Kubes 

"Me falni,po perse e futni Libine ne lufterat e Amerikes?" - pyet ACDC1

Sepse:

On 19 March 2011, a multi-state coalition began a military intervention in Libya to implement United Nations Security Council Resolution 1973, which was taken in response to events during the Libyan Civil War,[18] and military operations began, with American and British naval forces firing over 110 Tomahawk cruise missiles

Transformator nqs ke këtë mendim siç pretendon pyetja e ke gabim.

Evropiano perëndimorët ndjehen shumë afër me amerikanët dhe s'kanë asnjë simpati për rusët(këtu përjashtoj stalinista , maoista e dallaverexhij të gjitha ngjyrave që duan të bëjnë emër me antiamerikanizëm e jan pakicë sh.Z).

Amerika s'ka filluar ndonjë luft botrore ndërsa evropianët 2-3 e më shumë luftra i kanë bërë.

Nga pikpamja politike dhe ekonomike EU dhe USA janë të lidhura pazgjithshmërisht sigurisht me nuanacat e veta si çdo aleancë.

Pse di ti ndonjë popull të qytetruar që e ka qef luftën?  as rusët se duan luftën. 

Une mendoj qe europiano perendimoret kercejne kur nje njeri vritet nga Amerika dhe sbenje ze kur kete gje e ben Rusia apo kushdo tjeter.

Me duket se kjo levizja anti-war eshte thjesht nje kamuflazh per ndjenjat anti amerikane qe ska president amerikan qe i ul ne BE.

ndjenjat antiamerikane jane ne koken tende. pervec irakut veshtire se gjen ne keto 20 e ca vitet e fundit ndonje lufte qe amerika ta kete bere vetem. as irakun nuk e beri vetem, po meqe ishte qartesisht lufte per nafte gjermania dhe franca nuk moren pjese, po pjesen tjeter te evropes ku me shume e ku me pak atje i kishe me shpresen se mos kapnin dhe ata ndonje pus per firmat e veta

po se per cudi amerika mbron te drejtat e njeriut zakonisht neper vende ku ka nafte ose gaz, ose lufton armet berthamore atje ku s'ka arme berthamore etj etj. dmth njerezit ne kete rast merakosen shume per ameriken prandaj dalin ne protesta, para te hedhura ne kosh per zona ku as nje pishine nuk e ben dot se te del nafte, ose per te rrezuar qeveri si e sadamit qe s'kishte as morra me u krujt e jo me arme berthamore. 

Po kur i ka bere Rusia keto,perse europianet se kane ngritur zerin?

Kujto Afganistanin 1979.

Te mos kalojme me perpara.

Apo se Rusise i lejohet?

Po ku e di ti o ACDC se s'e paskan ngritur zerin europianet ne 1979? ti atehere s'ke patur as internet as Fox news.

E mbaj mend o gjemb,e mbaj mend.

Pervec reagimeve zyrtare,asgje nuk jepte RAI .

Asgje demonsrate asgje ne rruge.

. e paska thene gjembi

Afganistani ska as nafte as benzine.......

atje vajtem per demokracin'

ndryshon puna e krimese.  ka ndonje territor me popullsi amerikane jashte amerikes?    dhe nuk mund te kete se nuk ka komb amerikan,por popull amerikan. 

pastaj shqiptaret nuk e shajne, ik e kerkoju llogari grekve qe jane te perkedhelurit e amerikes

Ate pyetje bera o shqiptar i vjeter.

Se kisha me shqiptaret por me europianoperendimoret.

Nejse dhe kjo teme kaloi ne fyrje personale.

Nga sa shoh pervec shqiptarit te vjeter qe ka dhene nje argument llogjik,te tjeret ose kane recituar wikipedine ose jane marre me personin qe ka bere pyetjen.

Ju faleminderit per pergjigjet dhe pjesmarrjen.

Diten e mire!

 

hajt kalofsh mire dhe ti. kur te kesh kohe postoje dhe ate pyetjen e pergjimeve qe thoshe me lart.

per tju pergjigj pyetje-sondazhit, jo.

shpresoj qe tema, bashke me te tjera paraardhese, te sherbeje per kuantifikimin e kuqesise se peshkut...

tek MSNBC kishte nje dokumentar shume te bukur ku thoshte pikerisht ate qe thote hapesi i temes

te MSNBC kur ishte koha e krizes se euros une kam pare nje tufe me analiza apokaliptike per te ardhmen e euros, dhe asnje qe te jepte shprese se euro do shpetonte dhe bashke me te dhe be-ja. ndoshta msnbc dhe mediat e tjera amerikane e kane pas nga inati qe europianet jane antiamerikane.

eshte e vertete kjo qe thua ti swed, parashikimet e MSNBC kane qene shume te vaketa, diku tjeter vertitej filli mesa duket. por nuk mund te pergjithesohet e gjithe media mendoj une.

ca lexoja dhe shikoja une atehere ne mediat amerikane ishte katastrofe, dhe kjo nuk eshte se ishte ekspertize e paster teknike, ishte ajo qe quhet Schadenfreude. Ky qe ka shtruar pyetjen flet per "ndjenja anti-amerikane" ne Europe. Muhabet kot dmth

eshte e fresket ne memorje ajo periudhe e veshtire mediatike
 

Nuk eshte e njejta pritshmeri ndaj amerikaneve si ndaj ruseve. Nga Putini pritet ajo qe pritet nga cdo autokrat, ndaj PotUS europianet kane standarte te tjera, shume me te larta. A eshte e drejte? Absolutisht po. Obama (USA) pretendon te jete Lideri i botes se lire, nuk mund te kerkoje te matet me te njejtin kut si Putini. E njejta gje vlen edhe per shoqerine dhe institucionet amerikane. Nese Amerika ka filluar te krahasohet me Rusine atehere ka marre fund muhabeti. Prandaj pyetja me duket si pa kuptim.

 

Super Super USA sonte.. 

Uniformat (away) fantastike gjithashtu..

Dos a zero deri ktu.

Pyetja eshte interesante.Eshte nje pyetje e cila ne thelb sjell shqetesimin se : si do te jete e ardhmja e botes se neserme.Sipas mendimit tim evropianet do te duhen ti jene perjetesisht mirenjohes Amerikes.Vecanerisht kombi Gjerman.Mirepo zhvillimet kane ecur shume dhe vitet, me ndrimin e brezave bejne qe te kaluarat ne histori te harrohen shpejt.Brezi i europianeve te sotem eshte shnderruar ne pragmatiste gati sa edhe ata amerikane.Gje qe e shikojne Ameriken me syte qe shifet " Njerku".Lidhjet politiko - ekonomike nuk jane te barazvlefshme me lidhjet shpirterore.Evropa eshte me e lidhur gjaksisht me lindore se sa me amerikane qe e vuajne mungesen e " kombit" Kur vjen puna per qendrime shpirterore apo reagime te masave, si ndjeshmeri, perparesite nuk jane ne favor te amerikes.Kjo edhe per nje arrsye politike.Amerikanet i kane pare evropianet me te njjejtin sy si gjat planit " Marshall" Politika amerikane e 20 viteve te fundit thuajse e pa Evropen si nje guberrne te veteme ku i mjaftonte kurora e NATOS per ta mbajt pas qerres amerikane.Mirepo brezi i politikaneve te sotem evropiane nuk e ka pare me sy te mire patrenalizmin amerikan.Dhe cdo reagim i tyre ne publik ecen sipas katrorit te shpejtesise.
Per te mos e zgjatur shume do te them se ka qene politika e gabuar amerikane lidhur me marredheniet me europianet, qe opinionin i ketyre te fundit ka ecur ne drejtimin e kundert me synimet amerikane.
Institucionet amerikane kete situate e kapen disi vone dhe kane vite qe po mundohen ta riparojne.Mirepo kur politikat ndikojne mbi ndjenjat, pritshmerite per ndryshime jane afatgjata.Duhet ta riperseritim se bota njesistemshe ruan po ato kontraditat nderkapitaliste, qe gjithashtu e bejne te paqendrushme .Si do jete e nesermja kete askush nuk mund ta prrcaktoje.Nje gje mund te them: Qe ndjenjat antiamerikane do vine duke u rritur ne Evropen e krizave te shumta....

Ju faleminderit per pergjigjen dhe per pjesmarjen ne debat.

Si ka thene Makiaveli, e rendesishme eshte te te kene frike se sa te te dune. Aq me shume ne mardheniet nderkombetare qe jane puro interes. 

Sa per ndjenjen e robve, eshte e vertete, eshte si bicim mode, sidomos rinia. Mbase dhe se Evropi ka qene (mbase eshte) goxha i majte, e po mos ishte UStai ...

Me ka qellu me nje koleg grek qe po vizitonte Albanien. Edhe ai simbas "modes" s'la gje pa thene kunder US. I pe ato bukurite, i thashe ne fund, dmth ca qamete albaneze qe kishim pare ate dite, ashtu do ishit dhe ju pa ta. Nuk u ndie me per ate pune. 

Ju faleminderit per pergjigjen dhe per pjesmarjen ne debat.

sa e urrejne apo duan evropianet ameriken eshte komplet produkt dhe eksport amerikan i hollivudit dhe social media amerikane.

SHBA pjella e Evropes eshte ngado te rrotullohesh   smiley

Ne fakt amerikanet e shikojne Evropen si qendra e kultures, artit, dizanjit..Endrra e cdo te riu amerikan eshte nje eurotrip  smiley

"eurotrip" trip pra pikerisht. Nderkohe po te shofesh statistikat e migrimeve profesionale, delta pesho gjithmone ne drejtim te amerikes, ku delta gati e barabarte me ter masen e migrimit.

Ne fakt me sa e kam kuptuar eshte evropjani qe adaptohet me kollaj ne Amerike se amerikani ne Evrope. Megjithate Evropa eshte bere teper komplekse dhe derisa kriza te vazhdoje do te kete perhere tensjone ketej dhe largimin e trurit..Amerika eshte terheqese po jo per Evropjanoverioret...PS: Eshte mbush Suedia me greke Bame, takova nje cift grekesh para ca ditesh, qe te dy me PhD, vinin nga ish familje kamur hoteliersh smiley aty e kuptova se sa thelle ka vajtur thika

Per cfare europiano verioresh e ke fjalen?

Psh ne kompanine time ka me shumice,gjermane,suedeze apo zvicarane te ardhur nga vitet 2001- e deri sot.

Ka dicka qe i terheq njerezit apo talentet ne SHBA.

Eshte pagesa e mire,kompesimet ne aksione,taksa me te uleta dhe perfitime te tjera.

Jo per gje por ka edhe nje gje,qe cdo kompani apo sekror merr shuma te medha qofte nga qeveria qofte nga investitoret private ne fazat eksperimentale.

Pastaj eshte IPO-ja dhe me pas nje IPO tjeter dhe keta gjermanet apo suedezet kur shkojne 50 vjec kane dyfishin a me shume ne banke se sa bashmoshataret e tyre ne vendet ku iken.

Gjerat funksionojne ndryshe ketu.

Me fjale te tjera ai ukrainasi i Whatsup apo rusi i google dhe qindra te tjere me te vegjel,kurre nuk do te arrinin kete qe arriten ne BE,le pastaj ne vendet e tyre te lindjes.

Skandinavet kane rrogat me te larta ne bote dhe sistem socjal per tu patur zili, megjithate ju pelqen aventurat dhe charmi Hollivudjan...PS:Kam nje mikun tim qe punon ne Kine sot smiley

jan tregues xhelozie per suksesin e amerikes,skan ku ta nxjerrin.

Kurva e vjeter Europe gjithmone do te mbetet kurve, dhe si pasoje gjithmone ka nevoje per nje tutor, me te cilin ka nje maredhenje urrjetje-dashuri, por qe gjithmone pret nga tutori per zgjidhje.

Ne terma real, Amerika eksporton demokraci ne te gjithe boten nepermjet tre instrumentave pa te cilat bota nuk do te ishte kjo qe njohim: siguri globale, stabilitetin e dollarit ne tregtimin e komoditeteve, dhe american dream nepermjet hollywoodit.

Europianet thjesht duhet te bejne dua per ameriken mengjes dreke darke, pasi perndryshe do ishin duke folur ose vetem gjermanisht ose vetem rusisht, e ishalla nuk u turret kinezi, se ndoshta atehere amerika i thote jepi daku, dont shave it,,,

Meqe eshte teme me lufte:

Pilotja amerikane Nicole Malachowski që bombardoi Serbinë për 200 orë rresht!!!

200 ore!! Ihaaa. Ec kruju me te po ta mbajti.

 

Ne fb, Nicole Malachowski, pothuajse gjithe like i ka nga shqiptare. smiley Ec aty Nicole, te duam shume. Legjende je. Rrofte Amerika!

Kinezi ne gadishmeri per pushtimin e atyre dy ishujve?

WASHINGTON, April 3 (Reuters) - China should not doubt the U.S. commitment to defend its Asian allies and the prospect of economic retaliation should also discourage Beijing from using force to pursue territorial claims in Asia in the way Russia has in Crimea, a senior U.S. official said on Thursday.

Rono sa do ket vajt radha e Ludmillave dhe Ollgave andej nga Moska ..... Njera andej nga Alaska thone se e ka fiksim dhe sapo kishte mare vesh ishte ndare e kishte mare direkt ne telefon  smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).