Këtu mund të postoni emocionet e çastit, mllefet, citate, krizat a çfarë të ju thotë mendja e që nuk do të mund ta postonit në tema të caktuara, pasi nuk do të kishte lidhje me ato apo për mungesë vendi.

Ju lutemi (I) të tregoheni të vetëpërmbajtur e të kursyer përsa u përket fjalëve të ndyra dhe fyerjeve personale ndaj antarëve të nderuar të Peshkut pa ujë, pasi administratorët edhe kështu janë të ngarkuar shumë. Ky, siç dihet, është një forum i hapur ku mund të hyjë kushdo, ndaj mos e lini veten të bëheni pre e provokacioneve të anonimëve, që kompensojnë komplekset dhe agresionet në jetën e përditshme në rrjet.

Ju lutemi (II) për artikujt që vendosni të mjaftoheni vetëm me një paragraf ose dy dhe linkun përkatës.

Pa censurë - 72

385 Komente

@ the end of the day, let there be no excuses, no explanations, no regrets.

peshku need  to upgrade the website

A website needs to be maintained.

 

Oooveer!

UCONN!

Go Huskies!

edhe ni neser mrama!

Huskies own NCAA 

sa lezet ne Dallas stadium

Mos vdeksh Shabazzo. 

Ia kputen sinjalin qafirit smiley

"I told ma team, if ur last you go first so we were last and now first" coach Kevin Ollie (wtf?) 

Boatright me kavilje te nxjerrme lujti deri ne fun

burre e grua huskie thua, neser.

Lone Star Statement.

Party mor party smiley

 

Si ke arritur ne tezen tende Nemesis? Ne çfare je bazuar? Shpresoj qe nuk je influencuar nga ç'ka shkruajne njerez si Blushi.

Jo per gje por ka talent te veçante per histeri. Harron shpejt qe nacionalizmi shqiptar vazhdon te kete per baze thenien kontroversale por te vertete: “feja e shqiptarit eshte shqiptaria.” Kjo ilustrohet nga fakti qe rralle here degjohen nacionaliste ose qytetare te thjeshte t'i referohen ndonje feje ndersa shprehen mbi atdhetarizmin.

Gjithashtu, ne nje kohe qe ka pasur incidente me radikale myslimane, nuk duhet çuditur nese ka gazetare, shkrimtare (etj.)  qe shfrytzojne rastin per t'u reklamuar. Pra, pasqyrimi i realitetit nuk eshte aspak qellimi i tyre.

 

Jam bazuar në faktin e thjeshtë se çdo lloj nacionalizmi është fe surrogato. Çdo lloj. Në çdo vend të botës. Nacionalizmi është një mindset, apo një mekanizëm psikologjik në thelb fetar - veç nuk ka manual etik. Unë i paraprij dhe jam në një linjë me Blushin, nuk ndikohem nga Blushi.

"Feja e shqiptarit është shqiptaria", është një bullshit që mbahet në këmbë prej enveristëve të mbramë.

 

Po mire, qenka nje mekanizem ne thelb fetar, po pse e lidh vetem me Islamin? Kete nuk kuptoj une.

Kjo thenie mund te mbahet ne kembe edhe nga enveristet, por reflekton realitetin, harmonine nderfetare dhe laicitetin si vlera kulturore ose principe te shoqerise sone, apo nuk je dakort? 

Sepse shumica e shqiptarëve janë muslimanë nominalë. Sepse gjithë çkemi trashëguar prej historiografisë, ka për qëllim këtë: justifikimin e akteve dhe veprimeve të një popullsie me shumicë muslimane. Deri edhe eposi i kreshnikëve për shembull, ka një nënshtrat kundërvënieje fetare. Midis kreshnikëve tanë muslimanë, dhe krajlëve të krishterë. Prandaj dhe Kreshniku i shek. XXI, edhe çdo përfaqësues tjetër "i shquar" i nacionalizmit shqiptar është besimtar musliman. 

Vetë fjala "shqiptar", është emërtim që i vunë vetes në shek XVII arbërit e islamizuar. Dmth "feja e shqiptarit është shqiptaria" mua më përkthehet: "feja e arbërve të islamizuar, është islami surrogato". Shif që edhe gjuha TË FLET. Jo vetëm ti e flet atë. 

Per etimologjine e “feja e shqiptarit eshte shqiptaria,” jam dakort me ty Nemesis. Ka qene gjithashtu e ngritur si vlere absolute ne kohen e komunizmit, por qe ben pjese e kultures dhe identitetit tone si shqiptare, kete nuk mund ta mohoje njeri. Eshte pikerisht laiciteti qe aludon kjo thenie qe na diferencon me fqinjet tone, feja e te cileve perben thelbin e nacionalizmit dhe miteve kombetare; fakt qe perforcon nevojen tone per t'u identifikuar nepermjet bazave jofetare.

Pikerisht sepse sot per sot shumica e shqiptareve jane myslimane nominale, nuk mund te kemi Islamin si epiqender te kombetarizmit shqiptar. Ne fakt, me domethenes eshte orientimi yne drejt Evropes se ky denominacion. Prandaj them, Blushi dhe tjere shfrytzojne rastin duke bere polemike per vemendje mediatike.

Po mirë, të të bëj një pyetje, për shkak të ngjashmërive historike, me kë vend të rajonit jemi të ngjashëm ne shqiptarët? Dmth, nga ana e reformave historike, proceseve që janë kryer, etj? 

Apo jemi rast "sui generis", të vetëm mbi këtë tokë? 

Kulturalisht kemi ngjashmeri me gjithe vendet e Ballkanit Nemesis, me te vetmen diference qe ka vazhdimesi te mos ndjekjes se riteve fetare: pasoje e kriminalizimit te fese gjate epokes se arte. Nuk duhet harruar po ashtu qe jetojme ne nje kontinent pergithesisht te defetarizuar*; nje tendence qe do vleje medoemos edhe per shoqerine shqiptare, nje pjese e mire e se ciles eshte ne kontakt direkt me kulturat evropiane.

Nuk ka asnje indikacion qe nacionalizmi yne bazohet ose do bazohet ne Islam meqenese popullsia ne pergjithesi po largohet nga traditat rrjedhese. Ilustrimin me te mire mund ta gjejme tek denoncimi qe u kane bere shqiptaret disa rasteve te radikalizmit islamik, pikerisht per antikombetarizmin qe perfaqesonin.

 

*nese ekziston ky term.  

Ngjashmëritë më të mëdha, nga të gjitha vendet që kemi afër, i kemi me Turqinë, Jardin. Ne Pavarësinë e fituam në 1912, Turqia vetë vetëm 10 vjet më pas - më 1922. Çka bëri Ataturku me fenë islame që prej 1922-shit, e bëri Enveri nga 1945. Nuk është bërë në asnjë vend tjetër të rajonit kjo gjë, dmth represimi i fesë në këtë formë. Në Greqi jo e jo, po as në Bullgari, as në Rumani, askund. Vetëm në Turqi dhe Shqipëri. 

Tani, për më shumë shiko kur i kam shprehur të njëjtat gjëra si thotë Blushi, këtu: http://www.peshkupauje.com/comment/78349...

Në mënyrë të pavarur, si unë - pa u krahasuar - edhe Blushi, shkojmë në të njëjtat përfundime. Rastësi ska si të jetë - të paktën për mua. 

Ne rregull, me Turqine, por nuk e mendoja qe ishte e rajonit. smiley Nejse, do t'i hedh nje sy per te pare rastesine.

Edhe Zoti Krisht vetë, ishte më i dashur me Maria Magdalenën zotniu heretik. 

Personazhi ne fjale, qe ma ka ndaluar me i permend emrin, nuk ka asnje gje te perbashket me Maria Magdalenen, e cila nuk merrej me zbulime arkeologjike per pederastine e themeluesve te fese bashke me shokun Spiro.

 

Kush e ka themeluar* fene, z Heretik?

*nese  e ka themeluar ndokush.

Abrahami ose Ibrahimi.

- Tani femije te dashur nxirrni duart perpara, shtrini gishtat qe t'ju kontrolloj thojte.

 

Nemesis, M.Magdalena i lau kembet e pergjakura Jezusit.Kur ai ndroi jete ajo i fshiu kembet ...me floket e saj, ndersa vetem flitet sikur ajo na ishte e dashura...Disa thone ne darken e te 12 - ve nje figure ( ne hije ) mundet te ete e asaj , por askush nuk ka mundur te argumentoje pse i eshte dhene pamja disi mashkullore.Pastaj M.Magda ishte prostitute dhe " kanuni i kohez" e deshte te vritej me gure.Jezusi u doli perpar dhe u tha : " Kush nuk ka bere asnje mekat ne jete...le te ngrere gurin e ta leshoje mbi kete i pari...!" Qysh ahere ajo ( M. Magd ) ndroi ruge dhe u be ndjeksja .Brauni tregon se ajo na qenkej ..,shtazane qe lindi vet Jezune!! Eh more i dashur nemesis sa jane fole per te gjithe ata qe revolucionarizuan boten ne stilin e tyre..!

Sigurisht qe kritika do te me drejtohej mua, jo nje mashkulli te shpifur siç eshte ky zoteria me siper qe nuk ben gje tjeter perveçse te me fyeje. Pra, nganjehere njeriu reagon ne ate menyre. Nejse, nuk eshte se pres te me kuptojne misogjenet shoviniste.

Une nuk pash asnje fyerje nga z heretik.

Ju ne te kundert e kishit nxjerre mallin ne shesh...

Ketij veprimi bota nuk i thote emancipim, por kurveri digjitale, mendoj.

Sigurisht, do te kete qene perjashtim nga heret tjera. Emancipim apo jo, nganjehere veprimet jane te nevojshem per te mbajtur larg te padeshiruarit, etj. etj.

Nejse, nuk eshte se pres te me kuptojne misogjenet shoviniste.

Cdmth misogjen shovinist, dhe kush jane? Eshte mire qe publiku ti njohi...

Arnavutet jane te njejte me turqit. Nje gjuhe turqisht, nje fe islame, ndarja ndodhi thjesht si nje aksident i vogel qe mund te menjanohet ne cdo kohe me ane te nje inisiative te parlamentit arnavut per bashkim me Turqine ne nje vatan te vetem si njehere sene me sultanin.çok guzel.

edhe balenat ushqehen me pistachio. kur i shkojne vizite njeri-tjetrit, nxjerrin midhje me perla brenda. kur s'kane vizitore, perdorin midhje pa perla. perlave u thone ullinj. shumohen me kalema. shartimet u zene ne 73.4% te rasteve. 

o usta,  kot te pyes?  po ti pse ke nick turk mo..?smiley      

fakti qe ti flet shpesh per   turqit dhe Turqine,  dmth keta jane te ngulitur dhe te pranishem mire ne mendjen tende..smiley     por edhe duke bere lidhjen e ''domosdoshme''  me ne  ''arnavutet'',  me duket  se ne kete menyre  figuron  ate qe Ti  do te doje vet te ishe.. nje turk.smiley

a don ti, usta, me i luftue turqit?

-du!   tha ustai krenar..
-qe pallen  usta..smiley

 

p.s    kjo jete ka plot gjera te bukura,   fusha me lule,  kodra, male, lumenj... por ustai  sheh veç turq..smiley

ne gjuhen shqipe, nder sinonimet e shumta te te pegeres, eshte edhe nje qe me ka pas bo pershtypje nga ana filologjikse: "topi i ustait". nuk e kom mor vesh kte, por dihet qe gjuha s'ha arsye. aty-aty me "kuleten e beut".

Emigrant, ne fillim kerkoj ndjese per nderhyrjen ne kete diskutim..po me terhoqi vemendjen shprehja "topi i ustait" ...eshte shume interesante, ne fakt!

"topi i ustait" mund te kete pak lidhje me "koken e zygjit" ...e ata poshte nga laberia, zakonisht i nderronin koken zygjit qe te tregonte me pak...mbaj mend kur ishim te vegjel, vinin fshataret e zonave perreth me gomerre e kosha mbushur me fiq ( te dielave, zakonisht tek tregu fshatar)... Pra cdo te diele hanim fiq te fresket ne kalamjte e qytetit, por por kur xha fshatari nuk ia nderronte koken zygjit mbeteshin fiq edhe per te henen smiley

 

mua me jane fiksuar  keta koshat me fiq te fshatareve, por edhe ato domatet e medha zemerkau..smiley    vetem se ne qe ishim te lagja Partizani,  skishim  ne voje te venim deri te tregu fshatar,  sepse edhe  te lagja jone ishte nje treg i vogel fshatar ngaqe    nga aty  i ngjiteshe kodres se Hanit perpjete   dhe  fshatareve u  voliste  se conin  gomeret dhe mushkat ne Han,  plus blenin edhe ndonje samar atje..smiley

mire e ke ti, po mua me iku per dhjame qeni konstrukti legjendar "kuleta e beut". as papyrusit nuk i kishte bo pershtypje. e mori gjith vemendjen kandari, ats... smiley

 

jo pse.. lidhja me kandarin, me sakte me zygjin , ishte kuptimplote...   pra themi usta,  por mund te themi edhe:  koqe...... kandari..smiley

smiley aman o Emo dhe ti...me detajin merret Beluli ( ta ka lidhur persembari koqen & kandarin)..si i tha "Selman peshoje vete, se mos thuash gje" smiley

e marr mend Belul, nje vrap kali ( pra nje e rreshkitur mbi karroce me guzhinjeta, perposht rruges se vajgurit)  ishte tregu fshatar nga lagja jote smiley..ehhh sa te mira kane qene domatet zemerkau

po, te rruga e vajgurit  ishte.. ekzaktesisht  para atij pallatit te stergjate 3 katesh, qe quhej ndryshe ''pallati i shofereve''     po ne behar ishte   vertet mire  se  fshataret sillnin fruta  te ndryshme, fiq qe i thame, por edhe zerdeli, kumbulla,  ftonj, dardha etj..

zerdelite, kumbllat, ftonjte i kepusnim edhe nga bahceja e komshiut..po per fiqte e domatet zemerkau duhet te prisnim te dielen e fshatarit

Belul, me beri nje cik pershtypje fakti qe pyet ate Koqen e Kandarit pse e e ka vendosur nofken alla turka ..(pa futur hundet shume ne punet  e tua) po me duket se edhe Belul alla turka eshte, apo jo? smiley

oo, po une e kam pergjigjen dhe arsyen per  nofken time...  ne radhe te pare  Belul eshte emer qe perdoret ne Albanie,  por une  ne fakt e kam zgjedhur, kot per gallate,  nga nje personazh   i kinematografise shqiptare... pra eshte nofke artistike..smiley         dhe  per te  qartesuar ty,  Belul  nuk eshte (nofke) alla turka,  por kam pershtypjen qe eshte alla arabika..smiley      por  ska shume rendesi ne fakt, se ta thshe arsyen...

ndersa   ''usta'',  eshte fjale turke!  jo emer.smiley

gjithsesi, s'ka rendesi o jo..kjo nofte te shkon..me c'te kam lexuar ketu, je vertet nje tip gallate dhe i respektueshem!!

"ustai" eshte tjeter muhabet smiley

Po ci ke keto budalliqe qe thua mo nemesis. Rilindasit qe propagandonin shqiptarine si perbashkesi pertej dallimeve fetare, ishin ortodokse e muslimane. Mbi c'baze  e ben ti kete perkthim { feja e arbereve eshte islami surrogato}? Nuk luftohet urrejtja kunder "janulles" me urrejtje kunder muslimaneve.

You are better than this - thotë fjala e urtë angleze. 

Ja u sqaru edhe shkaku kryesor se perse Fan Noli kaurri urrente Ismail Qemalin gjysemhonen, biles edhe qe me pas e kuptoi gabimin sepse "feja e shqiptarit eshte shqiptarija", qe fete jane genjeshtra. Bjeri burra (dhe gra) ne top deri ne shkatrrim perfundimtar kur te fitoje Zhardin me parullen ukrainase "feja e shqiptarit eshte dafllaku i lire".

 

Ai sqarim është sport i rëndë, se Qemali vetë nusen e mori greke. Po sqarohen disa gjëra më të thjeshta, si psh, se ka mbi një javë që televizionet e djathta hapen me lajmet mbi Karelin - dhe si lajm të dytë kanë bëmat e Berishës në parlament. Ndërsa mediat e majta as i përmendin fare që të dy. Ose ndonjëçikë shkarazi. 

Shume njeri i merzitshem je. Nuk e di nese e ben per te provokuar, por po ta them njehere e mire: Mos me permend me! Flm!

Z Heretik, cfare eshte dafllaku?

Tota mulier in utero.

 

heretiko, me 4 llafe e ndau nje dynja, pashai. Kater fjale, nje program, nje doktrine.

Ti ke bo 400 komente edhe nuk e di njeri ca feje ke e c'Pejgamber. Shyqyr qe ke permend rastsisht Benonin diku(r) si nje pike te palujtshme referimi. 

Ta kam shpjeguar 100 here se ka edhe pozicion mbifetar, qe e kaperxen fene, pa e mohuar fene si genjeshter (siç ben ti me shoke te komunitetit "shqiptarija" ukrainase pozitiviste vjeneze masone kalifonikejshejn dafllakejshen etj etj -ejshen).

Per te 101 here riperseris qe ti nuk ha pyke, jo se nuk kupton (se boll mend ke), por nuk do te kuptosh, se nuk te leverdis, sepse duhet te besh hasha llapen e Mik Xheker.

 

well, hapim nje teme mbi te verteten, qe automatikisht dmth edhe mbi genjeshtren, edhe diskutojme atje. ekzistenca e nje pozicioni mbifetar prape nuk sqaron asgje mbi Pejgamberin dhe fene tende.

nuk shtyhet duke thene "nuk". mos e bej si blushi qe thoshte "po u tregoj se cfare nuk eshte ky liber". eshte qasje te dobtish ajo. ose kopjacesh.

well, hapim nje teme mbi te verteten, qe automatikisht dmth edhe mbi genjeshtren, edhe diskutojme atje. 

Kjo shprehje me kujton kohen e Benonit, kur lihej takim: "Do me u zi?!" mbrapa shkolles tek paralelet dhe fusha e basketbollit me fushe pluhuri te zi, mbeturina te fonderise, 10% helme. Qe mbrapa shkolles lihej takim per te bere grusht, dhe per te ndjek tek-a-çifte qe benin seks, tregon suksesin e shkollimit nepermjet arketipit eros-thanatos.

Me te verteten dhe genjeshtren merret shkenca dhe filozofia (ose teologjia), ndersa feja merret me te miren dhe te keqen.

Nuk kam se si te sqaroj pozicionin tim fetar perderisa ti quan çdo lloj pozicioni fetar genjeshter (ose me keq).

Pastaj siç e sheh ti nuk di gjera elementare per kete pune, nuk mund t'i sqarohet Ajshtajnin nje personi qe nuk njeh Galileun dhe Njutonin.

 

"sic e sheh" ishte bullshiti numer 1. smiley

bullshiti numer 2 ishte  pandehma e fteses per duel. e pse do zihem me ty, a s'me thua? 

Aaaa me fal, bullshiti nr. 1 (biles edhe nr. 2 dhe nr. 3) duhej shkruar "si nuk e sheh".

 

sic e sheh perdoret kur perpara ka nje objekt qe emeton vale ne gjatesi te spektrit te dukshem te drites smiley

objekt te atille nuk kishe, kupton? per kte ta kisha. smiley

"Sic nuk e sheh"

nuk ka nevoj per besim qe te ekzistoj Zoti por per vemendje

Ilir Meta – Natyrisht që kjo nuk ishte vizita e vetme, por ishte një aspekt domethënës i gjithë kësaj vizite në Kosovë. Sigurisht, vetë ky manastir dhe ekzistenca e tij për më shumë se 700 vjet deri në ditët e sotme, është edhe një tregues i bashkëjetesës dhe i bashkekzistencës së feve dhe komuniteteve të ndryshme, sepse, në fund të fundit, një rol të rëndësishëm për ruajtjen e manastirit kanë luajtur vetë shqiptarët e Deçanit. Natyrisht që përfaqëson një simbol të kësaj bashkëjetese edhe në kohët e reja dhe është një shfaqje e shkëlqyer e tolerancës së shqiptarëve të Kosovës. Prandaj edhe kujdesi për të mendoj se është kuptimplotë dhe u shërben atyre mesazheve të së ardhmes për një Kosovë demokratike, për një Kosovë Europiane, për një Kosovë që bazohet tek toleranca fetare dhe te pajtimi etnik. Për më tepër, ai ishte vërtet një manastir shumë i bukur dhe shumë interesant (unë nuk kisha qenë asnjëherë), dhe do të jetë një nxitës i fuqishëm edhe për turizmin në të ardhmen në atë zonë.

Ilir Meta, kaposhi i ri i farës për bektashinjtë? He is showing you the Way. 

Heretik, mendo këtë gjënë më lart, ta kish bërë Lubonja... Një lumë pështymash do vërshonte nëpër peshk. Do ishte bërë peshk me pështymë nga peshk pa ujë. Jalla o Like, rrofsh që ekziston, them. Tani e kuptoj se si i shikon njerëzit, me një rrezatim në sytë e tij që nuk bëjnë gjë tjetër veç reflektojnë atë që të tjerët shohin tek Likja. Të të shohë Likja, sikur të ka pa Dielli. 

 

po sikur Lubonja nuk ka te njejtin status me te Metes pra nuk eshte politikan, apo jo ?

Rama mer... Po do të krahasosh p me p. 

ja e vë unë dorën në zjarr që do mbushej fb-ja e sb-së me "ai greku", "ai greku". smiley

 

Lubonja me Kadarenë, mund të krahasohen si status, apo jo? Se i përplasën një herë brirët tek një temë për fetarizmin e Skënderbegit. Sa shkruante Lubonja filluan këta "haak ptuuuu" e "hak ptuuu". Erdhi Kadarja më pas oops, bishtin në shalë. 

tashti te rrime shtremet e te flasim drejte, politizimin e institucioneve fetare pas viteve 90, sefte e ka bo kisha ortodokse. ne te drejten e vet gjithmone,  

Pyes veten: a ka njeri që e ka kuptuar referencën e heretikut për "cjapin elektrik"? 

ca esht??ndonje vibrator??

ahaha. më kujtove Moranin kur thotë: çfarë është kjo? hahet apo .ihet? 

Kur sheh Shqipërinë e sotme dhe e krahason me vende në të cilat islami nuk ka shkelur, e kupton se për çfarë bëhet fjalë. Shqipëria shkëlqen me kaotizmin dhe mungesën e rregullit. Më mirë se kudo, këto tipare i kam kuptuar para disa vitesh në Palestinë. Duke ecur rrugëve të Gazës, më dukej sikur isha në Elbasan, në Kukës aponë Laç. Të gjitha dyqanet ishin të mbyllura me qepene hekuri, burra të ulur në trotuar me shapka dhe kur binte muzgu, asnjë grua në rrugë.

 

Prandaj deislamizimi sipas meje është ndryshimi i mënyrës së jetesës dhe jo ndarja nga islami.

 

Europianizimi i Shqipërisë kalon detyrimisht nga deislamizimi, siç ka kaluar edhe në Europë nga dekristianizimi

Ben Blushi

PS. Ka dashur te thote, me menyren e vet, nevojen per "cultural change", qe jepet me togfjaleshin ndryshimi i mënyrës së jetesës.

Ka harruar te thote se nuk behet stan me ljepuj.

... në dy palë zgjedhjet e fundit në vend, dy partitë e mëdha konkurruan veç të tjerash edhe me faktin se kush do ndërtonte xhaminë më të bukur në Tiranë.

 

Numri i xhamive është shumë i madh dhe vazhdon të shtohet me shpejtësi. Në 20 vjet, përveç pallateve për banim, asnjë lloj tjetër ndërtimtarie nuk ka pasur më shumë sukses se xhamitë. Xhamitë janë kthyer në institucion përzgjedhës të kandidatëve politikë, rol nga i cili nuk ka ndërmend që të heqin dorë si në Shqipëri, edhe në Kosovë. Në zgjedhjet e fundit, në të gjitha xhamitë e Elbasanit, ku kandidoja pëdeputet, u shpërnda një fletushkë me 6 faqe kundër meje, duke më akuzuar për fyerje të islamit, çka nuk mund të them se nuk dha efekt në votim.

 

...devotshmëria ndaj islamit është më e ndjeshme tek të rinjtë, çka duket se po kthen islamin në modë.

Blushi 

 asnjë grua në rrugë.

Ketu eshte i gjithe halli, te marrin rruget grate si ne ukrainen perendimore, te zbaviten dhe te zbavitin dynjane prane semaforit.

Kur çmimi Nobel Czeslaw Milosz shkoi per here te pare ne Amerike, ne Kaliforni (nga Polonia), nga qe ishte vetem, bridhte gjithe diten rrugeve, ku shetisnin vetem te rritur, nuk dukej verdalle asnje femije. Mbas nje jave pa nje femije larg ne rruge dhe bertiti si marinari roje ne maje te direkut te Maria Pintes:

- Nje femije ne horizont!

 

ajde ajde, se e ka mire per kete benua.

s'kam kohe vertet te mollois tani, sorry.

later.

po jam ne pune, mer njeri. edhe tani qe te flas... thjesht te them qe jam ne dijeni te tematikes ku do te derrmoj si gjithnji me argumenta te qarta dhe te pakundershtueshme.

me nderzim artificial... hadje hajde... smiley

Nuk eshte ndonje gje e padegjuar apo jashtezakonshme. Ne kete rast eshte ofendim qe merret neper goje femra se ajo e ka problemin ( mosha). Normale eshte dmth. 

Shumë e kam pritur një reagim për Blushin tek e-zani. Siç e prisja, nuk më zhgënjyen. 

Njihuni me Vehap Kolën, përfaqësues i mendimit të djathtë shqiptar sot: http://www.e-zani.com/2014/04/08/tre-pla...

 

Shume shkrim i mire ishte. Faleminderit qe e solle!

Aman mer sa qef ke me pergjithesu. Shko icik te Tema "e majte" dhe lexo komentet per Blushin e pastaj me thuaj si i bie. 

Pastaj, o je ti qe i fryn ekstremizmit fetar ketu o nuk eshte kush 

Pastaj, o je ti qe i fryn ekstremizmit fetar ketu o nuk eshte kush 

Si kështu? 

Ndarjet veri-jug qe i komenton shpesh, ku kryesisht nga njera ane eshte veri(lindja) myslimane kunder vlleheve-ortodoks te jugut. Viktimizimi i tejkashem pikerisht me kete lajmotiv. Moshumbja e asnje mundesie per te godit myslimanet nderkohe qe vete ke vajtur deri aty sa ke thene qe Greqia ka te drejte qe nderhyn ne ceshtje te brendshme fetare (argument i ngjashem me ate qe perdori Putini ne Krime) etj etj. 

Cna duhen neokomunistet vllehe kur ne kemi parine ktu komuniste endrrimtare smiley

Nje foshnje 9 muajshe ne Pakistan akuzohet per tentative per vrasje ndaj efektivave te policise. Sipas autoriteteve te Pakistanit femija per monentin gjendet ne arrati 

Edhe ti nga keta myslimanet e djathte duhet te jesh besoj, sipas teorise se Julit te pakten smiley

p.s mos u be merak, cdo liber qe boton UET-i keshtu ua ben kopertinat Naimi, me fytyren e autorit 

Duket se trupat e Asadit po e marrin perfundimisht ne kontroll vendin, qytet me qytet. 

“We feel betrayed. It seems the whole world is with Hezbollah and the Syrian regime now and we have been dumped,” says Abu Omar, an Arsal resident who helps Syrian rebels.

Rama-Tahiri, tek emisioni i Bruno Vespës për Lazaratin. Kryeministri: Tolerancë zero ndaj krimit. Ministri: Fshati duhet shpëtuar, jo luftuar

...Gazetari italian i ka kërkuar kryeministrit një mendim për legalizimin e marijuanës. “Legalizimi i marijuanës është një diskutim të cilin do të preferoja të mos e bëja. Pastaj nuk i takon Shqipërisë të shkojë më tutje, të marrë një vendim të tillë, kur çështja e legalizimit të marijuanës mbetet ende një temë e hapur në vende më të zhvilluara se ne në BE. Për momentin jemi të të përqëndruar tërësisht në një luftë me tolerancë zero kundër krimit të organizuar dhe çdo lloj trafiku”. Por duket se toleranca zero “u përgënjeshtrua” nga ministri i Brendshëm, Sajmir Tahiri që ka deklaruar se Lazarati nuk duhet luftuar por shpëtuar. Sipas tij, një operacion policor nuk mjafton pasi duhet menduar edhe për të nesërmen. Ai shtoi se e rëndësishme është gjetja e mjeteve për zhvillimin ekonomik dhe shoqëror...

Vehabistët shqiptarë – “hipnotizimi nga përsëritja”

...Në Kosovë ata kanë gjetur një shtrat të butë, do të thosha, edhe ngaqë për shumë kohë këtu kanë ndodhur dy fenomene të veçanta: nga njëra anë Shërbimi Informativ i Kosovës është ngritur me shumë vonesë, ai nuk ka pasur as kohën e duhur dhe as njerëzit e duhur për të ngritur sistemin e tij efikas. .. Jo rastësisht rritja e këtij sekti ekstrem daton pas shuarjes së Shërbimit Informativ të Kosovës, dhe periudha deri në ngritjen e një sistemi shtetëror, që ishte në fakt një periudhë heshtjeje, lejoi krijimin e strukturave të rritura të lëvizjes selafiste e vehabiste. Nga ana tjetër, në Kosovë, kjo është e ditur, ka pasur disa shërbimeve informative të shteteve të huaja....

Është fakt se, duke e krahasuar me të përgjithshmen, lëvizja salafiste vehabiste në Kosovë nuk ka primatin në besimin islam. Por, është po ashtu ajo se, nga njëra periudhë në tjetrën, ka rritjen e saj. Tani ajo ka dalë nga zonat rurale dhe po shtrihet edhe në qytete, dhe në disa raste nuk dihet më se kush e drejton Bashkësinë Islame të Kosovës, të zgjedhurit, me ndjenja të zakonshme e ritme normale të besimit, apo radikalë të pazgjedhur por që ushtrojnë ndikimin e tyre...

po kjo nuk eshte foto moj gjemb, por tazibao (fleterrufe me karakter humoristik) te cilave tashme u ka ikur koha apo jo?!

Ku e lexove ti qe une e cilesova si foto?!

Nga nderhyrja jote sqaruese (ketej kane nje emer: Captain Obvious), po me le te kuptoj qe je merzitur qe disa njerez te pandergjegjshem kerkojne te hedhin balte mbi figurat e pastra si kristali te z. Meta dhe z. Rama.

jo jo aspak, por une e kisha ketu: me sa di une, PPU nuk eshte kend fleterrufesh  smiley

Une kritikoj cilindo politikan qe mendoj eshte hajdut, i korruptuar, qe nuk ben ate per te cilen eshte zgjedhur, etj.* Kjo teme e ka emrin "pa censure". Nqs ti ke problem me kete, drejtohu moderatoreve te te ndihmojne. Pres me padurim te kercesh pupthi ne te njejten menyre kur te vihen - prej meje apo te tjereve - dacibao per Berishen, Bashen, etj.*

 

*TM Tirona4Ever

smiley

 

uee paska fb Kastriot Myftaraj smiley

gallate kjo Biografi e Anastas Angjelit

Pas ardhjes së PD-së në pushtet, Angjeli përjetoi një eksperiencë të frikshme, të ngjashme me atë të verës së vitit 1991. Në atë kohë Berisha bërtiste me të madhe se qeveria e tij i kishte dërguar Prokurorisë dosjet e korrupsionit të ministrave të qeverisë paraardhëse, por prokurorët flinin gjumë mbi këto dosje. Një nga ish-ministrat që kishte dosjen më të fryrë, ishte pikërisht Angjeli. Kështu ndodhi që një mbrëmje, mikut të tij Fahri Balliut, i lindi ideja që të bënte një shaka të rëndë me mikun e tij Angjelin. Fahriu, i cili qe në një restorant duke ngrënë një tavë me përshesh me mish keci, i telefonoi Angjelit dhe i tha se atë natë do ta arrestonin. Sipas Fahriut, kishte një kompromis me Berishës, Edi Ramës, që ishte bërë kryetar i PS-së, dhe Prokurorit të Përgjithshëm, Dhori Sollakut, që të arrestoheshin disa ish-ministra të qeverisë së Nanos, të cilët nuk qenë më deputetë. Kështu do të krijohej përshtypja se po luftohej korrupsioni. Fahriu i tha Angjelit se duhej të largohej atë natë, por jo nga aeroporti i Rinasit, se atje mund ta kapnin. Angjeli u tremb me të vërtetë dhe rrugës për t’ u larguar pësoi një parainfarkt dhe një paralizë të pjesshme të trupit dhe të fytyrës.

.....

parainfarkt dhe një paralizë të fytyrës smiley

me te bo per infarkt dhe Fahriu...me mire me vra veten.
Cacit si profesionist nuk ja ha qeni shkopin; nji nga me te miret

si dhe

Para se të largohej PS nga pushteti në 2005, Angjeli, duke përfituar nga pozita e tij si ministër, mori një licencë për të krijuar një universitet privat me emrin Universiteti Minoritar i Tiranës.

I kishte bërë mirë llogaritë Naçi. Vetëm nga paratë që do të jepeshin për bursa për studentët Naçi priste të siguronte të ardhura të mëdha. Si bashkëpunëtorin të tij kryesor në këtë projekt kishte marrë Kosta Barjabën, minoritar grek si ai, nga Sopiku i Sarandës, i cili para pak kohësh u arrestuan në SHBA si vjedhës serial në supermarket. Projekti universitar i Angjelit kishte një prapavijë destruktive, se ishte qartësisht një mënyrë për ta vënë arsimimin e minoriteteve nën kontrollin e Greqisë. Kështu që projekti i Angjelit u bllokua me ardhjen e qeverisë së re.
-Çfarë të bëjmë tani?- Pyeti Naçi Kosta Barjabën.
-Ta ndryshojmë emrin e Universitetit,- tha Barjaba,- por të ruajmë inicialin UMT. Kështu mund t’ u themi miqve tanë se është e njëjta gjë dhe të përpiqemi t’ i bëjmë gjërat sipas projektit tonë.
-Ide e shkëlqyer, -tha Naçi,- por si do ta quajmë?
Barjaba nuk kishte asnjë ide për këtë.
Sigurisht që karta kryesore që përdori Angjeli për të çbllokuar licencën e Universitetit ishte miku i tij Fahri Balliu.
-Punë që bëhet,- i tha Fahriu,- vetëm se duhen para.
-Vetëm mos më kërko shumë para, se me kaq para sa je duke bërë ti Fahri qëkurse ka ardhur PD-ja në pushtet, tani ka ardhur koha që të më sponsorizosh pak edhe ti mua, që të bësh sikur më kthen borxhet që më ke që nga koha kur unë isha në pushtet.- I tha Angjeli Fahri Balliut.
-Çfarë flet kështu more Naçi,- i tha Fahriu, i cili që kur PD ishte rikthyer në pushtet, nuk i thoshte më “shef”,- ne jemi si në atë filmin “Mesdheu”, të kujtohet ai filmi ku në mes të Luftës së Dytë Botërore, disa ushtarë italianë që mbetën të izoluar në një ishull grek u vëllazëruan me ish-armiqtë e tyre grekët. Edhe ne kështu jemi në mes të kësaj lufte politike, vëllezër, t’ i harrojmë borxhet.
..
-“Mesdheu”, “mesdhetar”, të lumtë Fahro, më ke bërë një shërbim të madh- Tha Naçi dhe e përqafoi Fahriun, -sa për paratë ato nuk janë problem. Vetëm licencën më rregullo.
Kështu Fahriu u bë pagëzuesi i Universitetit Mesdhetar të Tiranës.

smiley

Nga kategoria: " Shqiptar, mos rri po duku, shqiptar "

BILLINGS, Montana — A Minnesota man who carved the names of himself and his wife near the 1806 signature of explorer William Clark on a national monument in Montana has agreed to pay $4,400 in restitution and fines, the Bureau of Land Management said Monday.

The fine came after the U.S. attorney's office filed a misdemeanor vandalism charge against Cole Randall of Plymouth, Minnesota, for the carving in sandstone at Pompey's Pillar that reads "Cole + Shpresa 10/10/2013." The carving also included a heart.

Randall agreed to pay $3,400 in restitution and a $1,000 fine to settle the case.

https://scontent-a-mia.xx.fbcdn.net/hpho...

A bo gjosen muzika Shpresa Lleshajt?

Pese lek tufa.

ti kishin detyru ta krrujshin nga guri me thonj, pra...

U falet, kane qene high.

P.S. kenga e bukur.

He te lumte ... Shpresa!

asgje e re e?

Kuj ti bi rruga anej pari ambasades, a mund ti thoni atyre BQ-ve tu pergjigjen numrave qe postojne ne web, ose qe japin me kartvizita?

Kush eshte ambasador aty?

me duket akoma ai me kostum me xixa...

Ke nga ato qe thone se shteti shqiptar nuk duhet te prononcohet per kriminele... Ke tjere qe e justifikojne dhunen ndaj Karelit...

nuk behen keshtjella prej rere. 

nuk ndertohen kauza mbi kriminele.

Ty te ka josh skraparlliu , shteti ( kur egziston) ka ligje dhe shtetasit kane dinjitet.

Nuk dihet perse ky person arriti te beje kete krim , mund te ishte ne depresion ...........dime gje ne ?

atehere ishte e drejte vdekja me shkulje zemre e torturash c'njerezore?

Me c'ligj ??

pastaj per cilet kriminele e kishe fjalen per ata qe e cuan dhe po e cojne kete popull ne varr ?

Ty te ka josh skraparlliu

smiley

shafraja e tij na dehu te gjitheve.

ps. smiley 

smiley back to you smiley

e kam thene edhe gjetke: ne paralel, nuk luftohet korrupsioni me dritan priftin.

pune dreqi. 

une do beja kauze me ato nxeneset e mira qe s'u japin medalje ari meqe jane shqiptare.

une do beja kauze qe pse shqiptari qe quhej "Deti" eshte i detyruar te vere llagapin "Ilia". Kupton? Kjo e fundit nuk ndodh ne asnje shtet tjeter, vetem tek ndyresirat greke. Keto bejne kauza. kur fillon me tipa ordinere, qe japin para ryshfet gardianit etj etj, ka pune puna. Nuk eshte kali me i mire per beteje.

per njeriun me vjen keq, me thene te drejten, plus qe degjova qe po mbahej ne burg mbi periudhen e denimit - por sidoqofte, me beso qe nuk behet dot kauze me kete rast.

Behet fjale per qenie njerezore besoj, jo kauza.

jo, jo. behet fjale per kauze. qenia njerezore ka te tjera kanale dhe menyra komunikimi.

mbaj mend para shume vitesh, ne TV-ne italiane jepej cdo dite dhe ore ecuria per perpjekjet qe te nxirrnin nje femije qe kishte rene ne pus. aty flitej per qenie njerezore.

ketu po flasim per kauze. dhe une jam shume fare per nje kauze. raportet tona me greket jane tejet te shtremberuara dhe natyrisht ne demin tone. por une nuk do beja kurre kauze me nje rast te tille. te shkermoqet ceshtja ne dore.

Cdo jete, qofte e nje perdhunuesi, vrasesi apo ku di une, duhet respektuar dhe nese ka shkelje duhet denoncuar. Keqtrajtimi i te burgosurve shqiptare ne burgjet greke eshte bere problem; fakt i konstatuar nga Keshilli i Evropes dhe Amnesty International, z. Emigrant. Nuk luftohet çeshtja shqiptare vetem me kriminele, e vertete, por meqenese behet fjale per jeten dhe te drejtat e njeriut, duhet te kete prononcim zyrtar nga shteti shqiptar, perndryshe nuk quhet shtet por xhungel. 

 

Burdush Kosova, sheruesi i magjise se zeze, e din kush e rrembeu aeroplanin malajzian.

Natenemire peshqve europiane! smiley

sapo marova se degjuari Jumpin' Jack te Arding, kjo e maron edhe Peshkun per tani.

 

Ishte edhe njera nga Bosnja - Hercegovina qe thoshte qe aeroplani eshte ne nje ishull dhe te gjithe jane shendoshe e mire..

Te falenderojme per talentin e zbuluar. smiley

Historianët: Cenimi i autoqefalisë së Kishës Ortodokse Shqiptare, i rrezikshëm

Beqir Meta: Hierarkia kishtare duhet të jetë e gjitha shqiptare...

Së pari duhet të sqarojmë diçka shumë thelbësore në këtë diskutim. Qoftë Kisha Ortodokse e Shqipërisë, qoftë institucionet fetare islame si xhamitë apo komuniteti bektashi, kisha katolike etj., duhen konceptuar në radhë të parë si institucione kombëtare, si institucione të kombit.... Këto institucione janë aq të rëndësishme për shtetformimin, kombformimin dhe identitetin e kombit shqiptar sa edhe institucionet politike. Pra janë të rëndësishme për gjithë shqiptarët, pavarësisht se nga pamja shpirtërore dhe religjioze ato janë institucione të një pjese të besimtarëve. Elementë që duan ta tjetërsojnë karakterin autoqefal të Kishës Ortodokse Shqiptare apo dhe të institucioneve të tjera me karakterin e tyre kombëtar, kanë luajtur me këtë koncept duke e shkelur atë çka është shumë thelbësore. Tani vijmë tek pyetja?

Pasi kemi kuptuar këtë, kuptojmë se cenimi i autoqefalisë dhe karakterit kombëtar të një institucioni religjioz, qoftë ky ortodoks, mysliman apo katolik, është i dëmshëm për gjithë kombin shqiptar dhe për shtetin shqiptar, sepse cenon jo vetëm institucionet e tjera, por mbi të gjitha paqen dhe sigurinë e vendit...

Të parët tanë na e kanë lënë një eksperiencë të mrekullueshme,  të ndërtimit të këtyre institucioneve si institucione dhe vlera kombëtare dhe këto vlera kombëtare dhe shpirtërore kanë kontribuar në paqen sociale dhe formatimin e këtij kombi, në formatimin e shpirtit të tij, ndërgjegjes së tij kombëtare dhe të gjitha institucioneve të tjera...

 

Beqir Meta: Hierarkia kishtare duhet të jetë e gjitha shqiptare...

Beqo me qafsh se je musliman pse fut hundet ne punet e qishes?merru me ato te komunitetit musliman qe eshte bo si far west ku dervishet ia heqin njeri tjetrit me kobure kokes per ceshtje tokash apo rekrutojne nizame per ne siri.

Rreth një shkrimi të Ben Blushit, George Frendo

Per homofobet fetare (per ateistet  dhe agnostiket s'mund te flas):

Blushi: “Sepse Kisha edhe sot ndihmon me zell që të përjashtohen nga shoqëria homoseksualët, gratë dhe ata që duan të jetojnë pa familje. Kisha është homocentriste. U jep përparësi burrave ndaj grave”. Me gjithë respekt, zoti Blushi, e ke gabim! Kisha s’ka absolutisht asgjë kundër homoseksualëve, përkundrazi, Katekizmi i Kishës Katolike kategorikisht mëson se ata “duhen shikuar me respekt…

Ndaj ty re duhet të shmanget çdo damkosje diskriminimi të padrejtë”. Fakti që Kisha, në përputhje me mësimin e Biblës, mëson se martesa, nga vetë naty ra e saj, është heteroseksuale, nuk tregon aspak se është kundër homoseksualëve...

“A e ka ndihmuar Kisha njerëzimin të luftojë varfërinë, urinë dhe etjen?”. Dhe përsëri Blushi përgjigjet: “Jo, sepse megjithëse keq dhe me shumë vonesë, këtë dety rë e kanë bërë shtetet”. Më falni zoti Blushi, por edhe këtu gabon. Si është e mundshme që ju, shqiptar, nuk e dini çfarë ka bërë Nënë Tereza?

 

Nuk mjaftoi alarmi I cellit kete mengjez, por u desh dhe alarmi I ajpadit. Mbylla cellin per te shijuar dhe 5 min me shume, por jo u desh dhe nje alarm I dyte per te me prishuar ate moment hyjnor. O Zot si kisha harru me e turn off ate dreq ipad?!!! C'kerkova gjithe keto kohe, nder vite? - pak gjume mengjezi, nje copez kenaqesi, pak heaven.I guess, I will never be an early bird. Lol 

'So, in addition to 35-hour work weeks, it is now illegal for the French workforce to tend to business once it's time to eat dinner'

Me ne fund u ngroh edhe Toronto +17 !!!!!!

Di gje njeri. Si mbyllet llogaria e Peshkut?

Mos lihet perjetesisht si bicim purgatori?

Edhe une dua ta di, sepse dua te zhdukem nga peshku. smiley

Thjesht largohu. Ske bo kontrate. Sh e thjeshte ne fakt. 

Pervec aftesive kishtare, Janullatos qenka i talentuar dhe si portier; jo vetem qe ja pret topat te gjitheve, por dhe ja kthen.

Happy siblings day!

 

1968 viti kur Parisi digjej dhe ne Prage gjemonin tankset Ruse!

Ilir Meta shpallet " Qytetar Nderi" i Kukesit.
smiley

Bastioni i parafundit. Ate te fundit e kemi lon si per omelsinen ne fund. Zeher do bohet Sala smiley

Nderkaq, lartsoji i cik ndjenjat, se me fisniket nuk shko kerkund! Fillon me nje hymn kushtu lazaratit.

Me duket se veriu e do me shume se jugu

Marrëveshja me FMN, S&P ndryshon vlerësimin për ekonominë shqiptare: Nga negativ në të qendrueshëm

Qendrueshmeria eshte tipari kryesore i qeverisjes sone. 

Ilir Meta

 

Qendrueshmeria e ka bazen ne bashkepunimin shumeplanesh dhe harmonizimin e interesave te ngushta me ato te popullit

Meta

S'ka më keq se të jesh e drejtë me këta njërëz që na vënë në krye..smiley

Po kush ja ve ne krye?  Vete i zgjidhni.

Ata zgjidhen me konkurs ore, vetëm se fituesi dihet para se të hyjë në konkurs.

smiley

Frymëmarrje Gjirokastrës dhe Beratit

Me shume folklor e tradite per popullin!

por behet, behet!

me pak nxenes ne mitingje. me shume ne riparime. me shume kalldrem per popullin!

Edhe ne mitingje duhen per ate pune. Thuaj me mire me pak nxenes ne kafe, me shume ne mitingje dhe riparime. 

P.S. Ato shallat... smiley

per pune vullnetare paskam nje mall

dhe c'e keqe mund t'na vije nga nje shall?

Asgje, ne fakt me pelqejne. Thjeshte me kaloi nje buzeqeshje ne fytyre kur i pashe. 

smiley Po, po, te besoj.

Ja deshmia:

Në Gjirokastër

Mullagë e vjetër mbi parvaz të gurit kërkon pekule, 
stinën kurrë s’e ka, 
edhe ujin do ndryshe, 
të hollë currilin
këputur nga era,
belvajzë.

Një avlli ngushëllon hardhinë 
që qan po currilkëputur,

asgjëkund nuk shpie ky shteg,
muzgu i tij nuk bëhet natë e mbrothët, familje, stufë, dimër dhe sofër, 
as katandi,
as fëmijë që mpiksin lidhjen e i japin më në fund kuptim,
llaç mes dy tullash që s’deshën një mur:

heronj kur s’jemi, bëhemi ushtarë të mirë të species,
mirënjohje djepi,
pendul i një fati.

Ku vete?
Ky shteg s’ka kur dhe as ku,
mos beso, dy gurë s’rrinë bashkë
me disiplinë engleze tullash.

∻∻∻

Shtriga ngatërron yjet kur puthitur rrinë,
nuk le dy yje bashkë shtrigu,
një kandil vegon aty ku duhej të ish,
më mirë një shtrigë se një çiflig,

Një fat doli i brishtë,
pre me pellush nga lirishtja,
tyta e hekurt u ngrit vetiu nga frengji pantallonash në përgjim,

një shpatull preje me cullufe reje
vërtitet në gjergjefin e ditës
plot kryqe të zbrazët,
pa martirë.

Jabanxhi.
Hekurat e dritareve  egërsohen dyfish,
dyfish më të bukura fytyrat e prera pas tyre,
ky dialekt s’ka dyer,
latoj gurin tim dorik me trembëdhjetë kulme 
që të përputhet me ty,
shembullorë si dy duaj floriri të jemi.
 
∻∻∻

Edhe një tjetër derë si prej shteti u mbyll,
menteshat qanë për vaj,
diç që as të braktis, as të afron tulatet nën myshk:
magmë e ftohur.
Koha për gurëzim,
ndjenjat jane kolonë e pestë e përkohësisë,
muskul, fibra të epshme që nuk mbajnë në asnjë lavd faraoni,

unë gur nuk jam, të dua me kockë.

Buzët e tua më puthin
me ngrohtësinë e një proverbi të papërkthyeshëm.

Ngucur një stele të ngushtë zoodiaku lëpijmë lehjet,
hungërrima u bë uri,
dhëmbi yt i qenit më shqyen në funde të tmerrshëm,
e kjo më pëlqen:
nuk dua të brehem.

Ajo e fundit sidomos paska shume te beje me dashurine per çatine e rrenuar. 

Kur ka qene hera e fundit qe ke bere pune vullnetare? 

smiley

kur nisi nje afere me gjinine e kallamoqit

dhe mu vardisen si ferre misrat e ndroqit 

Sa bukur flisni ju poetet smiley

e keqja eshte se po kshu i flasim dhe Melit 

po i pergjoni sms Shkelzenit,  per kondrapeshe e sms  te Tahiritsmiley,  o Stalker..?smiley 

 

p.s    ore, pervec se mund te blihet seksi,  po Sadija eshte  gje shtatzane..??smiley

cfar i pelqen sadija shkelzenit.gjith ajo gru meritonte me shum.

ca ke parasysh ti kur thua "meriton me shume" se pare ka Zeni?

t'kishte me shum tru.zeni shkoi nga ekstremi ne ekstrem.ne fillim sadijen pastaj u mpleks me nji tipe pa tru si vetja.dmth gjeti kapakun.

Gjirokastra Monologue(s)

I was worried about my own vagina. It needed a context of other vaginas-- a community, a culture of vaginas. There's so much darkness and secrecy surrounding them-- like the Bermunda Triangle.

Haha, keto dy mesazhet me lart.... Cili jeni ju zoti Peshk?smiley

FJALA FIK..

Çdo fjalë or mik,
hidhet me mend,
t'mos bëhet fik,
buf i pa pjek....

Xh. Gasa

ps. botuar ketu pa lejen eksplicite te autorit.

"buf i papjek" eshte ekuivalent i "mufkes". e mrekullueshme!

'Exactement': 

1.De façon exacte, avec une grande précision, une grande fidélité

2. Seul dans une réponse, indique un accord complet avec ce qui a été dit

Larousse.

Fisnikeri shqiptare paraturke nga A ne Z:

Albani, Arianiti, Balsha, Beçikemi, Bogdani, Dukagjini, Dushmani, Engjëllorët, Gazuli, Golemi, Gropa, Jonima, Kastrioti, Komneni, Maneshi, Matranga, Muzaka, Shpata, Skura, Spani, Topia, Zaharia.

Si muzike e bukur tingellojn, si nje kor gregorian.

Iken, i fshiu murtaja e zeze nga anadolli.

I shkreti. 

Une prisja koment nga ty jardin..mire ja ka bere. smiley

Ishte njera qe kishte mbledh ca pare dhe ishte ne dileme te blente nje gomar, se i duhej, apo te martohej. Merr burre i thane, se e ke dhe per gomar. smiley

I martuar jeni ju Tirana? smiley

Po ju gjendja civile jeni? Ca njohuri jane universale, shkojne pertej statusit. smiley

Me shume respekt per gomeret, ju lutena! smiley

Mba shenim heretiko, kjo eshte detyre shpije per ate laboratorin Evropian. Te shfrytezohet potenciali i madh i gomarit. smiley

I shkreti dhe njekohesisht mire ja ka bere, sepse faji i ketij burrit eshte se ka lene me barre nje burre tjeter, dmth ka tradhetuar ne gen gruan e vet, me metoda laboratorike.

Alias ne laboratorin e komunitetit te Emigrantit qe po zbulon prejardhjen e shpirtit prej aluminit.

 

Si majmun kercen nga nje koment tek tjetri, andej thone e kemi prejardhjen prandaj mos u ofendo smiley

Duhet te gjejme prejardhjen e majmunit!!! smiley

Nuk eshte majmun qe kercen nga nje koment tek tjetri, por ai qe kercen nga nje argument tek tjetri, por mjafton qe te haje banane.

Me konkretisht pa kercyer fare si majmun: personat qe kercejne nga nje argument tek tjetri, bejne sakte ne jeten reale te njejte gje duke kercyer nga nje penis tek tjetri (perfshire edhe burrat qe tani me zbulimet e fundme laboratorike te fizikes moderne mund te mbeten me barre edhe me elementin kallaj qe nuk ndodhet ne tabelen e Mendelejevit).

 

Absolutisht jo. Mua me vjen keq per meshkujt qe bijne pre e autoritetit femeror, qofte ky psikologjik, financiar apo fizik. Eshte humbje kontrolli qe nuk do t'ia uroja askujt. 

Une te besoj Jardin por "nami" te ka dale per te kunderten ketu tek peshku..Nuk di kush e ka fajin! smiley

Nuk jam pergjegjese per pasivitetin e atij tjetrit.

Nuk eshte faji yt qe te lexojne mbrapsht. Mua nuk me rezulton e 'kunderta' e asaj c'ka thote ajo ( thjesht naivitet). Sme dukesh tipi posesiv, autoritar, apo abuzive. Mesa kam lexu ketu. ska vend as per shaka. Apo Jo Jardin? 

Keshtu duhet te jete njeri modern, i lire, jo posesiv, jo autoritar, pa detyrime, i pa lidhur me vargoj tradicionale obskurantiste te kerceje nga nje argument ne tjetrin njesoj si nga nje organ ne tjetrin. Mjafton te haje banane dhe te dhjese i lire ne ajer nga pema mbi te shternguarit qe kalojne poshte te posesivizuar nga forca e gravitetit.

 

Jo Jo mos I keqinterpreto gjerat sipas oreksit tend tani. 

qe t'kuptohet sadopak dinamika burlesque zharden-heretik, duhet fillimisht te shifet filmi SATRA

Po, zhardina do jet shkaterrimi i heretikut. Dhe anasjelltas.

Si thote Hygoi...Te besosh eshte fuqia e dyte,e para eshte te duash. smiley

Hygoi mire e ka, se ashtu dalin librat interesante, po robi real ashtu gjen belane.smiley

ML, po dal nga ky diskutim i kendshem sepse kam bere 1 ore yoga sot dhe nuk dua te zhbej gjithe ate qetesine e fituar. 

dil sa te duash, fara e shkaterrimit u hodh. ajo tani rritet vete.

per me shume: Machar Chudra.

Lolololololololololololol. 

smiley

sa i hidhet smiley

 

Po thuj qe ke per te bere punet e shpise, se e shtune sot, pse me yoga e terciverci smiley

 

Ja nje kollone e peste na duhet, per internal information. Te premtojme imunitet nga Heretiku. smiley

Kushedi cfare faji ka bere. 

Second cup.

Te na trashegohen!

Cdo 6 muaj riciklohet lajmi per kete fenomen.

Qenka rritur cmimi.....

Edhe eurot rriten aman! smiley

Ebola po ben kerdine ne Afriken Perendimore

Ska problem, ne Evropen Perendimore ka tuta kozmike per tu mbrojtur nga infektimi (i jashtem, se infektimit te brendeshem ska tuta qe mban).

 

5000 euro beji gati dhe i thua lamtumire vetmise dhe mizanthropise smiley Ka ende shpresa dhe per ty

Sapo u fute tek lista e zeze e kothmentuesit! Behu gati per sharjet.

smiley 

Ska problem, ka rendesi qe disidentet vazhdojne te degjojne mçeftas Radio Llaksin dhe Mik Xheker.

 

smiley

 

KOLOS

Pjese nga nje prej 10 fimave me te mire ne bote. (jo sipas klasifikimit STALKER).

Still from Metropolis – "The Dance of the Whore of Babylon" by Brigitte Helm 1927, directed by Fritz Lang

http://www.youtube.com/watch?v=fZ97wzMOOS0

Or taj e Bollit, kur e ben Bollin ti me fyrje fetare Frankeshtajne vatikani, fetare pederaste dhe reaksionare debile nuk quhet, kur i pergjigjesh Bollit ti nuk quhet, kur bejne te tjeret te njejten gje me stil tjeter nuk quhet dhe biles eshte gabim.

Tani na thua qe Pollyanna e paska per here te fundit, si keshtu Bolly Anna do me u be murgeshe?

 

smiley

" Emancipimi i puntoreve u takon vetem e vetem ...puntoreve" K.Marks
Sharl Albert: " Arti proletar, me thelb, kerkesen per zhdukjen e cdo gjurme te klases vjeter shoqerore ...ne fushen e letersise dhe artit..."
Leon Trocki: " Qellimi intransformimit te mentaliteteve te shoqerise kerkon prej Kllases puntore , mbi te gjitha, zoterimin e njohjes se artit, te shkences si dhe domozdoshmerisht, ...te kapaciteteve administrative te shoqerise vjeter, ....per t'i cuar ato perpara...!"
Peshku: Strovolo ideshe !
...Martineti ....i mbeti besnik tezes se Marksit.....
Salihu ..... Reganist i pandreqshem..!

Priten ndryshime rrenjesore ne sistemin gjyqesor me asistencen Britanike. Duhen filluar te vihen ca byrzylyke  derrave dhe funderinave ne sistemin e drejtesise

For once, politicians are not the problem. One highly placed observer said that the judges controlled the council and could ensure that corruption remained endemic. He suggested the UK should send in a special prosecutor, presumably with a team of investigators, who could bring corrupt judges to justice.

 

I put that suggestion to the prime minister of Albania, Edi Rama. He chose not to answer my question directly. ‘I have a very strong belief that people cannot corrupt a good system. A bad system can corrupt people. So we need to build a system and people will accommodate it. Otherwise, if we leave the system as it is, the system will accommodate people in the wrong places.’

 

Rama acknowledged that corruption was a major problem. The judiciary was acting like a corporation, protecting its own special interests. But, despite his large parliamentary majority, the prime minister admitted he could not reform the judges without international support. ‘The line between a reform that gives the judiciary more space for integrity and taking independence from the judiciary is very thin,’ he told me.

‘To protect this thin line, we need a big coalition of forces, where the EU and our international partners are crucial.’

 

Te can menderen edhe ky Rama "eshte sistemi qe korrupton njerezit e jo njerezit sistemin".Ligjet tona jane identike me ato te evropes se prej andej i kane perkethyer.ndryshimi eshte se ne evrope i zbatojne  ketu mbeten ne leter.

The discovery of the Higgs boson led to limitless power, the elimination of poverty and Kit-Kats for everyone. It is a communist chocolate hellhole and I'm here to stop it ever happening.

Eloi Cole 

Obames ia fusin prap pershalesh. Shko o burre laj enet bashke me Kerrin, leja Michelles presidentllikun. 

Si thoshin tifozet e helmit, Shqiperia po le ne balte femijet e Sirise. smiley

smiley

Këta janë trapa. Fillojnë kritikojnë Bushin dhe thonë se do mbyllim atë do tërheqim ata etj etj. Pastaj u ikën mandati i parë për lesh, pa bërë asgjë, sepse nuk kanë guxim e kanë frikë se humbasin vota.

Vjen mandati i dytë dhe tall mender bythën Siria duke shfarosur njerëz me armë kimike... pa folur për copëtimin që do t'i ndodhë Ukrainës (Krimeja ishte një hiç - Ukraina me SHBA nën drejtimin e Obamës pritet të ndahet në dy pjesë...).

Pak a shumë si me punën e Irakut dhe Sadamit. E toleron Bushi plak që të shtypi irakenët në jug, me "armë jokonvencionale", meqë ashtu ishte puna e Kuvajtit, dhe vjen Bushi i ri, me kalorësinë e drejtuar nga Rumsfeld-it dhe luan shah... me të paditurat e ditura. smiley

Dhe ne nga Europa që shpresonim për zbehjen e rolit të shtetit dhe për më shumë liri, në Amerikë. Duhet të kënaqemi edhe kësaj here me neokonservatorët.
Siç thoshte Xhefersoni, pema e lirisë duhet ushqyer herë pas here me gjakun e martirëve (perifrazim).

Amerika e ka lluksit te beje dhe traplliqe se me bythen e te tjereve lu. Ja iken Obama e vjen ndonje qe i rifillon rreshtoren muzhikut. Po keta koq*t tona qe donin ta conin Shqiperine per lesh se Kerri jo vetem surratin ka si kale.   

Qe ta kuptosh se SHBAte nuk kane dhembe te kafshojne Rusine dhe muzhiket e gazit..Degjoje ca kete shefin e Goldman se cthote se coc di..Edhe xha Hernri coc di gjithashtu...Ja dhe Billi i thote dy fjale me vend smiley . Keta sot jane amatore qe sfshijne dot qurret e tyre mer jahu dhe kane krijuar furtune ne goten e ujit

 

I dashur Art, na i thuaj dhe neve me dy llafe se çfar thote ky i Golmanit (O Neil) . 

Per ate gazin ne Siri dhe Erdoganin, folen gazetat javen qe sapo lame. Nese eshte e vertete, dmth qe eshte skandal nderkombetar. 

Nuk duan pare gjerat me syzet perendimore se ashtu eshte e rrezikshme tote O'Neill. Sa per Ekonomine Ruse thote qe eshte ne rregull dhe brenda parashikimeve te rritjev ekonmike. SHBA bertet larte e poshte per lufte te ftohte(dhe me te drejte) por ne fakt nuk ka ca ti beje gje Rusit ekonomikish se ashtu do demtonte vetveten. Evropa dhe Biznesi ne Evrope nuk pjerdhin per Obamen dhe SHBA(e thote troc) dhe nuk duan sanksjone... Ekonomite sot jane te nderthurura. Pa patur ndihmen e Kines thote O'Neill Oboja te marre nje brisk astra dhe tja shkumose muzhikut....Dhe e thekson qe presidenti Kinez sa mori detyren viziten e pare e beri ne Moske, qe tregon realitetin .

dmth Arto, paska thone ato qe paskam thone dhe une tek VQ para shum viteve smiley

dmth Arto, paska thone ato qe paskam thone dhe une tek VQ para shum viteve

Dy mundesi ose dikush e ka perthyer VQ ne anglisht apo gjuhe tjeter ose O'Neill ka mesuar shqip smiley Thua te jete koecidence?

Nuk eshte as njera e as tjetra Art-o, perputhja e mendimeve, ekziston tek shum njerez. Veç njeri e thote me fjale te tjera fjale e tjetri ndryshe, me fjale te tjera. Me vjen keq qe nuk e ke lexuar VQ se me interesonte mendimi juaj. 

Ja sa te percjellim pak kete zeshkanin. S'ka nevoje me i kafshu, se gjejne vete belane muzhiket, si gjithmone.  

Kushdo qe do vije do kete nje mal me probleme brenda SHBA, nje mal me borxhe, sistemi mjekesor cope cope,varferine, papunesine uljen drastike te shpenzimeve ne armatime. Kina perllogaritet tja kaloje per shpenzime ne armamatim SHBAve per 7-8 vjet

Ashtu, tiger prej letre ka qene gjithmone. Kape icik me i ka me afer interesat Kina. 

PS. Zini rradhen se del iphone6smiley

Galaxy is better, trust me smiley Dhe iphone thjesht logon ka amerikane se prodhohet nga duar kinezesh dhe leket futen ne Offshore ne Cayman

Do me shpall lufte me ket statement qe ke dhene?! smiley

apple me pelqejne vetem mac air apo mac bock..sa per telefone, si honeps dot fare smiley

Kinezi i shkrete i prodho, po tjeter kush i projekto, dhe guess kush fito me shume. Edhe gugllin rusi e beri, por jo ne rusi*.

PS. Me thene te drejten, ato i kane yll. Ishalla s'e shef heretiku kete.smiley

 

Gjate viteve 70 shba ishin ne te njeten gjendje qe jane sot e megjithate ia dolen mbane .Si tha hazreti klinton :kushdo qe ka vene bast kunder amerikes ne 200 vjetet e fundit ka humbur .smiley

Po hazretja Levinski çfar tha, apo s'kishte se si te fliste se ashtu ishte nje pune, qe nuk mund te fliste. Pergjigjen ma vone, kur te maroje pune.

 

Lewinskit ia pacim per jete hua e ia shperblefshim ne te mira inshallah .flori e shkuar floririt e paska patur ate te shkrete goje smiley

Eshte dhe merita e dentistit te kujdesshem. smiley

Popujt jane si njerezit iu del fati andej nga nuk e presin.mijera vjete sherr e shamata gjithe ato perandori erdhen e vane e kosova mbeti nen serbet.fap del nje cupke me me pak se dy minuta Pune e kthen gjithe historine e botes permbys.smiley

Sdo mend ku te me rrije mendja tek historia e Ballit Kombetar? Aq me teper qe ambicjen e Ballit Kombetar e zgjidhi çupka Levinski me llape.

Tere politika eshte pune llape, dmth ju meqe diskutoni per politike tere diten, tere diten tek llapa e keni mendjen, edhe pse ne menyre inkoshiente. Ne rastin me te mire, sepse duket se çfare malli komenton ne blog, dhe çfare ben llapa ne jeten reale.

 

Tere politika eshte pune llape, dmth ju meqe diskutoni per politike tere diten, tere diten tek llapa e keni mendjen, edhe pse ne menyre inkoshiente.

te marrte frojdi te ligat e tu befte kurban jarebismiley

Frojdi t'ma lepije me llape bashke me ata qe shpjegojne Kosoven me llapen e Levinskit jarebi.

 

Mire, po s'eshte vetem merita e saj, se s'e kapi me zor xhaxhin. smiley

Ashtu eshte .xhaxhi u zu gafil .iu desh te dilte me Harte ne dore e t'i shpjegonte popullit se pse PO fillonte luften ne nje vend ku shumica e amerikaneve nuk e dinin se ku bintesmiley

Epo nga harta* e gjeti belane.smiley 

* qe s'u la

Hasell hasell kosovaret duhet t'ia kishin ngritur statujen me hallate perjashta si ato skulpturat e mikelanxhelos.shifeni o shqiptare se prej kujt e kemi lirinesmileyatehere heretiku do vendosej me shtepi ne mes te prishtines per ta bere sehir dite e Nate smiley

Nese cmimi shkon atje ku ishte gjate kohes se klintonit ruset do vuajne perseri per buke.dicka e cuditshme ruset though .megjithese jane vend me teknologji te zhvilluar te pakten ne amerike nuk shikon asnje prodhim rus?!

Nuk ka ulje cmimi sidomos ne nje situate kaotike ne te cilen ndodhen Lindja e Mesme,dhe ekonomia globale. Plus kesaj Rusia eshte nje nga prodhuesit me te medhenj te gazit dhe naftes ne glob dhe ka nen influence disa nga vendet kryesore te prodhimit te gazit dhe naftes si Venezuela,Irani,Kazakistani,Turkmenistani,Siria,etj. pra cdo manover vetem do sillte rritje cmimi dhe jo ulje, gje qe do ti gjeneronte me teper fonde muzhikeve

Nuk eshte dhe aq ceshtje e supply and demand eshte ceshtje tregetimi ne burse.nese nuk do te ishte instrument investimi cmimi i naftes do te ishte $25-30 per fuci.

Po pra SHBA tashme nuk e kontrollon dot me cmimin e naftes duke ditur fare mire qe shuimca e prodhuesve te gazit dhe naftes luajne top me muzhiket. Eshte naive te mendohet...Fut ketu dhe sheiket e rgjimeve fashiste Arabe jane te pakenaqur me Obamen (per mefshtesine sipas tyre) me Sirine dhe Iranin. Kane kercenuar haptazi se do ti largohen influences Amerikane..Po u larguan arabet nga orbita mbaroi dhe petrodollari dhe influenca e SHBA neper bote de facto.

O Art pse lodhesh kot mer burre, ti ne fakt je me lopen e shenjte si keta amerikont, hypja edhe ti pa llafe si ja kane hypur keta, e po t'i ndodhe gje lopes, atehere dridhe muhabetin se su be qameti. Tere jeten e tere historine e kemi te mbushur me hypje dhe zbritje lopes si ta doje interesi, nuk u be qameti edhe nje tjeter hyp e zbrit.

 

Tik-tak-tuk shko dhe mastrubohu gjetke..nuk jane biseda per ty keto..jane per te rriturit. Te thashe po sgjete dashnore s'ke gje ne vije....mendjen tek lopet e shenjta,zoofilia dhe perversiteti do ta kesh.  smiley

Po mer po un aty e kam mendjen, kurse ju ja keni hyp realisht lopes dhe ja mballosni pa e pas mendjen, sepse mendjen e keni tek çmimi i naftes dhe si do rritet çmimi mbas ikjes se jevgut.

 

Turqia, CIA dhe MI6 fshihet mbas sulmeve me Sarin ne Siri. Biseda e Erdogan  me Ministrin e mbrojtjes e rjedhur ne media i nxori te palarat e ketij operacjoni sa e detyroi Erdogan te bllokonte Twiter dhe youtube. Armet kimike u trasportuan nga Libia dhe me pas ju kaluan ne kufirin Sirjan terroristeve islamike Al Nusra te mbeshtetur nga amerikanet,britaniket,arabet dhe turqit

Nusra, aided by Turkish intelligence, could have been behind the sarin gas attacks in Damascus last 21 August, in an attempt to provoke the US into full-scale military intervention to overthrow President Bashar al-Assad. "We now know it was a covert action planned by [Turkish Prime Minister Recep Tayyip] Erdogan's people to push Obama over the red line," a former senior US intelligence officer is quoted as saying.

Me takoi te shihja diçka shume te çuditshme sot pasdite teksa po beja vrap: dy rosake qe i kishin kercyer siper nje rose ndersa po grindeshin me njeri tjetrin. Te shkreten rose e mberthenin sa njeri sa tjetri me sqep tek koka; nuk kishte mundesi te ikte. smiley

Ja nje histori per tik-tak-tukun....zere se erdhi dhe do te pyese nese i bere ndonje video smiley

Njehere thashe se ishte threesome por e pashe rosen e shkrete qe u mundonte te shpetonte nga to. 

Kam bere foto. smiley

E shkreta rose smiley

Si perfundim kush doli i/e fituar? smiley

Kur beteja mbaroi, rosa iku me njerin rosak qe duhet te kete qene partneri me siguri.  

Te shkreten rose e mberthenin sa njeri sa tjetri me sqep tek koka; nuk kishte mundesi te ikte.  [smiley]

smiley  pastaj cfare ndodhi ?  

Rosen e shpetoi patoku..smiley

Ishin dy rosak, kredharak. dhe jo patoku ,Patoku shkon me paten! smiley

ne gjuhen popullore kjo quhet treshe.

Ndodhi pak a shume kjo.

 

Po keta jane gjitare! Pastaj lejeni gocen ta thote vete, se i paska bere edhe foto! smiley 

Ska gje proçesi eshte i njejte, edhe njerzit bejne te njejten gje.

Nuk e paske pa mire foton time. shife shife me mire te shoç qe vetem njeri eshte gjitar.

 

Eshte imagjinate  ne rastin e fotos tende! Aty ska porces fare! smiley 

S'jane foto te mira. Imagjinata ime sajon tjera skena.

U dorezuan sepse po e godisnin njeri tjetrin fort.

Imagjino dy meshkuj qe zihen per nje femer...ku ka gje me te bukur! smiley

Ne fund triumfon dashuria.

Dakort me ty. Afrodiziak per rosen ne fjale.

Lereni gocen rehat eshte e re, e parritur, disa gjera i sheh me sy femeror. smiley

smiley Love you jardin!

E hongre qafen e pates edhe ti Ketlin, u bere poete e ishujve te Greqise.

 

Rosa dhe rosaket (1, 2

 

smiley po ato  jane kalamojt e roses 

Nein! Jam e bindur per ate qe pashe.

Po cfare pe, vetem qe qykisnin me sqep kokes? Ndoshta loznin rosaket dhe rosat lozin shume! smiley

Njerin rosak qe u mundonte t'ia bente tjetrit rosen e vet. 

rosat po lahen

brenda ne liqen

koken fusin brenda

bishtin lart e ngrene

hahaha... si mandi i nishtulles ky italioni smiley

smiley I forte eshte ky!

une gjithmone kam kujtu se keto me koke jeshile jane pata. lol

smiley  Eh ci hape pune te shkreti tik-tak-tukut me keto fotot....E ken ne banjo tani "blowdrying his hair"

Ah, ajo qe thua shpjegon kete.

ketu qenka bere si kopesht zoologjik .

Ketu ka qene gjithnje kopesht zoologjik ku te gjithe ja hypin here pas here lopes se shenjte. Tani eshte konkretizuar muhabeti me ndihmen e animalisteve dhe te drejtave te kafsheve, se ato te njeriut u kry bace.

Ti do me u bo Mik Xheger dhe Luan Zheg.

Behet fjale per shpend! Kopesht i shpendeve! 

kalamajte e rosave jane rikat

kalamajte e patave jane bibat

hatri nuk i ngelet.ndoshta do te kerkoj ti japesh trendafila ne shkembim smiley

Spiritus cje nje dhe ti?!! Ta thirra Heretikun te ta qendisi nje karikature dhe ty smiley trendafilat nuk keputen, eshte krim. Lol

ja i keputi ky krimineli ben koke kashta for you lol

Thank you, so kind of ya. 

You're welcome

Gjama e Maleve

P.s. Plaka katolike ul ne tavoline me burrat dhe me got rakie perpara. Duhet te vinin turqit nga fushat e Anadollit qe tna mesonin se si duhen fshef grate. 

Rono, kjo ''gjama e maleve''  qenka si rituali   tradicional  haka   i Zelandes se re, apo Fixhit  para ndeshjeve  Rugby..smiley

Keshtu eshte o Belul kur lexon VQ-te, humbet rrespektin per traditat kombetare. Te kane prishur VQ-te o Belul. Do ti shkruaj nje leter minister Tahirit ku do ti kerkoj qe te ndalohet shitja e VQ-ve. 

Rono, Kinezi e ka bere klonin direkt ende pa e nxjerre nga fabrika amerikani (mbaje mend smiley ) ...Kam frike se dhe chipet dhe pjeset elektronike jane made in China si puna e atyre te avjoneve te rinj F-35, raketave dhe droneve  smiley

Arto, Kinezi aeroplabajtsen e vetme qe ka ja ka ble ukrainasve! smiley

Holy Virgin Mary e Chris Ofili. Pikture e punuar me flete floriri,jashteqitje elefanti dhe kolazh fotosh pornografike  smiley

Shume e bukur. 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).