Këtu mund të postoni emocionet e çastit, mllefet, citate, krizat a çfarë të ju thotë mendja e që nuk do të mund ta postonit në tema të caktuara, pasi nuk do të kishte lidhje me ato apo për mungesë vendi.

Ju lutemi (I) të tregoheni të vetëpërmbajtur e të kursyer përsa u përket fjalëve të ndyra dhe fyerjeve personale ndaj antarëve të nderuar të Peshkut pa ujë, pasi administratorët edhe kështu janë të ngarkuar shumë. Ky, siç dihet, është një forum i hapur ku mund të hyjë kushdo, ndaj mos e lini veten të bëheni pre e provokacioneve të anonimëve, që kompensojnë komplekset dhe agresionet në jetën e përditshme në rrjet.

Ju lutemi (II) për artikujt që vendosni të mjaftoheni vetëm me një paragraf ose dy dhe linkun përkatës.

Pa censurë - 73

436 Komente

Postmodern Jihad
-What Osama bin Laden learned from the Left.-

By WALLER R. NEWELL

MUCH HAS BEEN WRITTEN about Osama bin Laden's Islamic fundamentalism; less about the contribution of European Marxist postmodernism to bin Laden's thinking. In fact, the ideology by which al Qaeda justifies its acts of terror owes as much to baleful trends in Western thought as it does to a perversion of Muslim beliefs. Osama's doctrine of terror is partly a Western export.

To see this, it is necessary to revisit the intellectual brew that produced the ideology of Third World socialism in the 1960s. A key figure here is the German philosopher Martin Heidegger (1889-1976), who not only helped shape several generations of European leftists and founded postmodernism, but also was a leading supporter of the Nazis. Heidegger argued for the primacy of "peoples" in contrast with the alienating individualism of "modernity." In order to escape the yoke of Western capitalism and the "idle chatter" of constitutional democracy, the "people" would have to return to its primordial destiny through an act of violent revolutionary "resolve."

http://www.weeklystandard.com/Content/Pu...

Sa i pameshirshem... smiley

.

Vecoj:

This vision of the postmodernist revolution went straight from Heidegger into the French postwar Left, especially the works of Jean-Paul Sartre, eager apologist for Stalinism and the Cultural Revolution in China.

...

According to journalist Robert Worth, writing in the New York Times on the intellectual roots of Islamic terror, bin Laden is poorly educated in Islamic theology. A wealthy playboy in his youth, he fell under the influence of radical Arab intellectuals of the 1960s who blended calls for Marxist revolution with calls for a pure Islamic state.

...

Consider Michel Foucault and Jacques Derrida, two leading avatars of postmodernism. [...] The Frenchman welcomed "Islamic government" as a new form of "political spirituality" that could inspire Western radicals to combat capitalist hegemony.

...
smiley

 

 

kishte komentuar nje miku im, i panjohur, ketu...

perse u fshine komentet? ne nuk e kishim mbaruar ende biseden. flm per mirekuptimin. mos na beni te prishemi me miqte.

tani do iki te fle.

por nuk dua qe kjo qe ndodhi sot te perseritet me, u kuptuam?


perndryshe do ta gjej pergjegjesin/en dhe do ta ze me shpulla! smiley

me siper kam qene disi i ashper.

kerkoj ndjese: nuk do te ze asnje me shpulla, nuk eshte ne natyren time.
si njeri jam teper teper i sofistikuar dhe nuk gjuaj kurre me shpulla. smiley

me duket se, pasneser, se neser kam ca pune te tjera me imediate, pra pasneser po thoja, do ze ndonje njeri me dacka, meqe shpullat nuk jane ne natyren time si qenie njerzore, humane moderne dhe e sofistikuar.

pra me dacka.

naten. tani do iki te ha pak nutela, duke i futur gishtat tek vazoja e madhe... por duke bere kujdes qe mos te zgjuaj njeri. (do ec si fantazme, qe mos te bej zhurme...) smiley

nuk e bera sot, se ishte feste dhe me vinte keq te bija ne kontradiskion. te ben dem per humorin.

ndonje nga ditet e ardhshme. smiley

personit do ti leshoj nje dacke aq te forte saqe ti le shenjat e pese gishtrinjeve te mi + gishtin e gjashte, jo normal.

po e pres me padurim momentin. smiley

Postmodernism disrobed
by Richard Dawkins

Suppose you are an intellectual impostor with nothing to say, but with strong ambitions to succeed in academic life, collect a coterie of reverent disciples and have students around the world anoint your pages with respectful yellow highlighter. What kind of literary style would you cultivate? Not a lucid one, surely, for clarity would expose your lack of content. The chances are that you would produce something like the following:

We can clearly see that there is no bi-univocal correspondence between linear signifying links or archi-writing, depending on the author, and this multireferential, multi-dimensional machinic catalysis. The symmetry of scale, the transversality, the pathic non-discursive character of their expansion: all these dimensions remove us from the logic of the excluded middle and reinforce us in our dismissal of the ontological binarism we criticised previously.

This is a quotation from the psychoanalyst Félix Guattari, one of many fashionable French 'intellectuals' outed by Alan Sokal and Jean Bricmont in their splendid book Intellectual Impostures, previously published in French and now released in a completely rewritten and revised English edition. Guattari goes on indefinitely in this vein and offers, in the opinion of Sokal and Bricmont, "the most brilliant mélange of scientific, pseudo-scientific and philosophical jargon that we have ever encountered".

http://www.physics.nyu.edu/sokal/dawkins...

"Deleuze and Guattari have written and collaborated on books described by the celebrated Michel Foucault as "among the greatest of the great... Some day, perhaps, the century will be Deleuzian." Sokal and Bricmont, however, think otherwise: 'These texts contain a handful of intelligible sentences -- sometimes banal, sometimes erroneous -- and we have commented on some of them in the footnotes. For the rest, we leave it to the reader to judge.'

But it's tough on the reader. No doubt there exist thoughts so profound that most of us will not understand the language in which they are expressed. And no doubt there is also language designed to be unintelligible in order to conceal an absence of honest thought. But how are we to tell the difference? What if it really takes an expert eye to detect whether the emperor has clothes? In particular, how shall we know whether the modish French 'philosophy', whose disciples and exponents have all but taken over large sections of American academic life, is genuinely profound or the vacuous rhetoric of mountebanks and charlatans?

Sokal and Bricmont are professors of physics at, respectively, New York University and the University of Louvain in Belgium. They have limited their critique to those books that have ventured to invoke concepts from physics and mathematics. Here they know what they are talking about, and their verdict is unequivocal."

Tashti i bie, qe meqe Deleuze dhe Guattari flasin abrakadabra ne fizike dhe matematike, me rregull treshi flasin ashtu edhe ne filozofi?

 

 

Ne keto momente do te doja te isha ne Las Vegas smiley

E ke vene re edhe vete qe nuk po te dalin as parashikimet, mire planet qe dihen? smiley

Jo, nuk e paskam vene re .

mbaj shenim...abedin.

Kush e ka turnin sot tek peshku? smiley

Edi Rama

Hapet një kapitull i ri bashkëpunimi - Sot në Doha/Katar gjatë nënshkrimit të marrëveshjeve për punësimin e shëndetësinë, të cilat hapin siparin e një kapitulli të ri bashkëpunimi ekonomik, social e kulturor.

Mos u ndiej fajtore per te tjeret. Gjithesesi ata clirohen kur flasin ashtu.

Sektori me i korruptuar ne Shqiperi eshte Policia, sipas nje ankete te bere nga OKB dhe Instat. 

- Burimi ne shqip dhe anglisht

Ballistët: 70- vjetori i Çlirimit për ne është një ditë zie

Po pse, nuk e dime ne kush jane ballistet? Nje m....

 

O flamur te zuri zija

Ta vuri yllin Partia

Kenge e lashte balliste smiley

 

Amerikanet i kane leshuar nje bresher yjesh persiper flamurit dhe ndonje zi mbi te nuk kemi pare..!
Badhistat ku e pane xhanem...!

s'me the si t'u duk poemi per Dhermiun smiley

Poemi ishte smiley

Di LSi-ja ke mban afer!

Tahiri, me i miri!

Itali, kapen 14 mln euro marijuanë qe vinte nga Durresi

BARI - Plot 1.350 kilogramë lëndë narkotike e llojit marijuanë është sekuestruar nga policia italiane. Financierët e portit të Barit si dhe zyrtarë nga Shërbimi Doganor pas një kontrolli brenda portit për mallrat që vinin nga Evropa Lindore gjetën sasinë e drogës të fshehur në thasë çimentosh.

Një 55-vjeçar, shoferi i automjetit, ka rënë në pranga të policisë italiane. Ngarkesa vinte nga porti i Durrësit. Sipas autoriteteve sasia e madhe e lëndës narkotike ishte destinuar për tregun italian dhe kapte vlerën e 14 milion eurove.

#rilindja arriti ne Dhermi, po i afrohet Qeparossmiley

Shqiperia po Rilind!

Skandali me “Crown agents”, shpenzon 400 mijë euro për mjete që ndalohen nga BE

Në një kronikë televizive thuhet se dokumentet tregojnë se kompania që ka për qëllim të reduktojnë evazionin në doganat shqiptare, e ka nisur punën duke falsifikuar dokumentet pikërisht në doganë. “Crown Agents” ka blerë 10 automjete “Land Rover defender”që do të shërbejnë gjatë punës në terren. Por këto makina kanë hyrë në Shqipëri me parametra të ndryshuar.

http://www.balkanweb.com/bw_lajme2.php?I...

Rilindja eshte e vertete!

Një tjetrë skandal. Konkursi ndërkombëtar për për logon, sloganin dhe strategjinë e re për të promovuar Shqipërinë në botë do të bëhet do të bëhet nga vëllai i ministrit Veliaj. Arbër Veliaj, vëllai i ministrit do të jetë personi që do të marrë në dorëzim zarfat që do të vijnë nga të interesuait për t’ia kaluar më pas ato shefit të vëllait, pra Ramës.
Konkursi që u shpall dy ditë më parë për “Brandimin e Shqipërisë” që synon të promovojë imazhin e Shqipërisë dhe qeverisë Rama. Ministrja Gjermeni ftoi të gjithë të interesuarit, kompani ose individë, vendas apo të huaj të paraqesin propozimet e tyre, për logon, sloganin dhe strategjinë e promovimit të tyre në tregun ndërkombëtar.
Më tej ministrja Gjermeni nuk harroi të deklarojë edhe porosinë kryesore të këtij tenderimi të ri, vlera e të cilit mendohet se do të jetë disa miliona dollarë.

Sipas Gjermenit aplikimet do të kryhen përmes faqes online nextgenerationalbania.info ku do të shpjegohen në detaje hapat e procesit.

Kjo faqe nextgenerationalbania.info është në pronsi të vëllait të ministrit Veliaj. Është pikërisht Arbër Veliaj ai që do të bëjë një mini tender të vogël, ose më saktë sekserin e besuar të Ramës dhe të vëllait në përzgjedhjen e fituesit.

ene duket qe nuk o konge e sforcume, si ato te legjislatures se shkume; po kenge qe del nga shpirti i popllit.. kristal si ujet e bjeshkeve!!! Ta hongsha zemren o popll!!!!

Oh ti punove o me drejtsie

oh krejt Shqiperia ta dha voten tye

smiley

e vlerson populli punen me drejtesi o Bame! 

Po feston Shqipnia e po knon e tana

o Kryeminister omor Edi Rama 

Maje shenim ket Brado dhe fute si vlere e njohur ne ekuacionin qe ka per qellim zbulimin e perafert te dates se kur bie Qeveria! 

Bradin e prek shume arti. Dy jave do i duhen me e mor veten prej ksaj. 

O cimo po nuk ka as 6 muj ne pushtet me burre dhe populli i nxorri konge! 

Nuk e di, nuk e di

popujt nuk presin kurre kot, ka thene shkrimtari yne i shquar, Ismail Kadare. Ata kane nje optike tjeter per ngjarjet, njerzit, prijesit, vizionaret. Relativitet te kohes te pervetuar ne vetedijen kolektive.

Gjashte muaj kalendarik per ne, jane nje epoke e re per popullin.

Imagjino mas 4 legjislaturash, thu ti... dont ster et dhe san Rono, dont ster et dhe san!!!!!!

Deiono mos hap muhabete kurvash se bje vet mrena me komt e tuja! smiley

min 7:35 

 

nuk e mora vesh ket muhabetin e kurvave Ron

Coje videon ne min 7:35 dhe ke per te ndigju si kendojne kurvat. 

aaaa e mora vesh. flm.

sidoqoft ajo k*** me lart nuk ka te boj me kurvlliqe.

I paska marre mar dmth, pa paragjykimesmiley

Artistet gjithmone jane keqkuptuar dhe damkosur nga masa!

Bradin e prek shume arti. Dy jave do i duhen me e mor veten prej ksaj. 

ja dhe arti ne fjale... smiley O Brado mos u merzit shume o burr!!

 smiley car eshte ky transeksual mo hahaha 

ik ere anej se smerr vesh gjo nga arti ti.

e shemtuar ne surrat si veper arti kontemporan, qe ne nuk e kuptojme

O cimo e cmitizoi artisten Deioni!

 

ca te bosh mer Ron. njoni mitizon tjetri cmitizon. psh Beluli, Bredhi, emigranti, e shume te tjere mitizojne Pjerin, kurse ti...e ke parasysh vet ma merr menja.

kshu si e ke nis ti (tu na tregu foto te mrekullueshme) do detyrosh shume emigrante patriote te lene vendet e tyre pritese dhe te nisen per nje jete me te mire drejt Albanies.

Aman mer sa egoista paskeni qene, po na lini njehere ne t'i gezojme bollekun e mireqenien, me vrap doni me u kthy. Oportunista. smiley

Ja dhe nje foto nga Perrenjasi para disa ditesh

smiley

e paskan prish icik, parvjet ka pas edhe rob tu bo yoga me rroba banje dhe te tjere qe shifshin kampionatin e curling per mosha te medhaja.

S'ka përse Emigrant! Vetëm detyrën bëjmë.

Falenderimi juaj dhe cinizmi i disa kokrrave i tjera, është shpërblimi më i mirë për çdo arritje.

Ju shoku Kavir nuk duhet te ndiheni te kenaqur. Vetekenaqesia shpie ne mendjemadhesi e arrogance.

Kaviri e di qe qenia ne qeveri nuk sherben per favore e privilegje, por shtron detyra te renda, te veshtira, te medha.

"Me pune mund te realizohen detyra me te medha"

 

smiley

 

me te kuqe, sic e do partia...

Rono, dine gjekafshe ketej siper, sa kohe i duhen fares hashashit, per tu bere gjethe per tu korrur ?Boji nje ze emos tua defteje ! Se nuk e dine, qe cka mbjelle " muli " po korret !

Damn ia ngriten Kengen Rames per arritjet e tij imagjinaresmiley

Shume interesante:

Turizëm me simbolet dhe objektet e komunizmit

Simbolet dhe objektet e komunizmit në Shqipëri mund të shërbejnë si tërheqje për vizitorët vendas dhe turistët e huaj. I tillë mund të jetë edhe tuneli që gjendet disa metra larg Bashkisë së Gjirokastrës, ku udhëheqja komuniste lokale e kohës planifikonte të jetonte dhe ushtronte aktivitetin e vet në rast të një agresioni nga jashtë. “Sot mund të duket e pabesueshme, por regjimi kishte menduar deri në detaje për çdo gjë në këto ambiente. Aty gjenden edhe zyrat e hetuesve që do të pyesnin kundërshtarët e regjimit, edhe gjykata që do t’i dënonte, por edhe shumë institucione të tjera të kohës. Të gjitha këto sot mund të jenë një shtysë më shumë për të vizituar qytetin e Gjirokastrës, që veç shtëpive karakteristike ofron edhe këtë lloj turizmi” raporton “Vizion Plus”(http://vizionplus.al/tunelet-e-diktature...). Bashkia po e diskuton këtë projekt për ta futur këtë vend në listën e objekteve që duhet të vizitohen nga turistët, ndërkohë që sipas kryetarit të bashkisë, një gjë e tillë do ti shtonte vlerat turistike këtij qyteti. Tuneli i luftës së ftohtë në Gjirokastër u ndërtua në vitet 1970. Një nga degëzimet e tij shkon poshtë skenës së Festivalit Folklorik që zhvillohej në kala, ndërkohë që tjetri shkon poshtë pazarit karakteristik....

Ti deion as nuk do te behesh e as nuk e kupton artin e Mik Xhegerit dhe Ermonela Jahos.

Motivimi:

"Për kontributin e dhënë për krizën në Kosovë në vitin 1999, në kohën kur zoti Meta mbante postin e zv/kryeministrit të vendit."

Najtjeta, Kukes! Dhe falemnderit, o vendi i Azem dhe Shote Galices!

Se shpejti qytetar nderi edhe ne vendin e Bajram Currit!

O emigrant, kape ne klan tv, gruan e liderit ne klan tv, duke fol per kuzhine, diete, pula me patate dhe sa i pelqen imam bajalldi. smiley o ku eshte ajo tema me vere franceze 300 euro, hahaha

oh ky me floke tee gjate, ka qtene ne nje film me robert de niro dhe dustin hoffman, qe sikur do te pushtonin shqiperine. apo jo? 

naten 

smiley

naten!

ve bast se dildoja vinte nga Franca.  smiley

Keshtu eshte kur njerezit e kane horizontin e ngushte. 

Gjergj Bushi:

Ish presidentet krahasojne librarite e tyre ne te njejten menyre si burrat e tjere mund te krahasojne... (bibilushin)  

smiley  o Zot, sa i papam qe osht! smiley

Former presidents compare their libraries the way other men may compare their, well …

Ku i ke ata gardianet e Sules qe vrane ne mas te dites 4 qytetare te pafajshem?...

Pyt rilindjen, ajo eshte ceveri. 

Sidoqofte dilkemi remi me grekun. Thone dhe se ne Honululu s'i kishin vu gjobe njonit me te kuqe. 

Un i kam pyet tek ajo tema tjeter por ne fakt ne po shikojme qimen tek tjetri nderkohe qe kemi trarin ketu

E po c'me pyt mua atehere? Besoj rilindja do t'i japi drejtim, vecse thone ... ashtu eshte nje muhabet ...

S'me duket se ka vend per krahasim qimesh a trenjsh. Megjithate fajet i ka ... ai mo. Si do ja beni kur te shkoje me te shumtet.  

Baba Mondi

Nuk e dija qe paskesh qene oficer i ushtrise popullore.

Kjo ma shton respektin dhe nderimin per ish-ushtaraket.

Ushtri e popullit ushtar!

Sikur ka bere ca kohe ne hapsane per rrahje ky smiley

Sikur ka bere ca kohe ne hapsane per rrahje ky smiley

Era Gjermani, me rob shpie! 

Sot është hedhur hapi i parë drejt një transformimi epokal të Policisë së Shtetit Shqiptar me futjen e 20 patrullave të para policore në një sistem të ri teknologjik. Në vijim çdo patrullë policie do të pajiset me kamera online dhe i gjithë aktiviteti e komunikimi me qytetarët i patrullave do të ndiqet si edhe regjistrohet sekondë pas sekonde. Ky sistem do ta ngrejë në nivele të panjohura më parë etikën e komunikimit të policisë, transparencën e aktivitetit të çdo punonjësi policie, si edhe luftën kundër çdo forme presioni mbi policinë apo korruptimi të uniformes blu.

Kryeministri Edi Rama

me tha Pjeri qe para nja 2 ditesh kish ndalu Bradin policia rrugore per qarkullim mbi nivelin e lejuar te shpejtesise. Kish fillu Bradi tu i fol gjermanisht policit. Nuk po ju kuptoj i nderuar qytetare, i kish thone polici. U me fal, ja kish kthy Bradi, kujtova se isha ne Gjermani. 

ate foton me policat ne sfond, nga nji per cdo makine, e ngatarrova per nji moment me lady gagan ballore dhe balerinet ne sfond

ja dhe ky kamikazi,   do zhytet te vras peshk me shperthim..smiley

Detyrat herkuliane te Rilindjes: pastrimi i stallave te regjimit te shkuar.

Ju lumte Ilir, si dhe Edi!

Ju lumte Ilir, si dhe Edi!

A mos po e tepron pak i dashur emigrant? 

Iliri ka rendesine e tije te padiskutueshme na ate qe ti quan pastrimin e stallave te regjimit te djeshem. Por mos te harrojme se kryeminister eshte Edi Rama. Me vjen keq!

nje shkarje frojdiane. nuk isha politikisht korrekt. e pranoj. kerkoj ndjese publikisht.

"Kalë, ti s'ke pse.
Kalë, dëgjomë - 
kujton se je më pak i vlerë se ata?
Ahh, i vogli im,
ne jemi të gjithë pak kuaj,
gjithkush është kalë në mënyrën e vet"

Majakovski

Greqi, vrasja e Ilia Karelit, gjykata i liron të gjithë gardianët e ndaluar

Drejtësia greke ka liruar të gjithë gardianët e Nigritas që akuzohen për vrasjen e shqiptarit Kudret Kume i njohur edhe me emrin Ilia Kareli. Dy gardianët e fundit që kishin mbetur në qeli janë lënë të lirë sot nga gjykata e Serresit, ku edhe janë zhvilluar masat e sigurisë.

Gjatë seancës së sotme, njëri prej gardianëve u lirua pa kushte ndërsa gardiani i dytë u lirua me detyrimin që të mos dalë jashtë vendit.

Ndërkaq, drejtori i burgut të Nigritas do të dëshmojë pas festës së Pashkëve. Ky i fundit është në  hetim në gjendje të lirë. 

eh ç'mrekulli,a prisheshin keto o Em?smiley

tashti e pashe me lart ,paskemi then te njejten gje smiley

Qeveria shqiptare ka nisur fushaten e reklamimit te Shqiperise, konkretisht krijimin e nje imazhi te ri per Shqiperine si nje destinacion i shkelqyer per turizmin dhe investimet. Panorama raporton se per 5 dite jane bere 54 aplikime per te fituar tenderin e reklamimit.

Nese keni ide interesante, konsultohuni me specialistat e midhjes ne Peshk dhe me pas aplikoni tek faqja zyrtare, NextGenerationAlbania.info.

Si asnje?

Hic fare..ci do?

Ahhhhhh!!!!! U hap ora e edukates morale. Love it.

Cift a tek? smiley

Tek. smiley

Pyet arsimtarja nxënësin:
- Cila është e kundërta e qeshjes?
- Seksi – përgjigjet Beni.
Arsimtarja e habitur:
- E si?
- Po qeshja është ‘ha ha’, kurse seksi ‘ah ah’ smiley

E di qe teknologjia moderne ka krijuar mrekullira por natyres ashtu siç perjetohet nuk ia kalon gje. Nejse...

Mbase e ka llafin qe i pelen treshja, dmth omega 3 e salmonit smiley 

Si asnje?

i pelqen jo i pelen

per nje q qe ti s'e ve, fjala *ire ngelet si dash pa brire 

desha te them, me shkau gau, por ama nuk eshte se per kaq gje duhet te besoj Bredharakun kur thote qe lakrori dhe jo drejtshkrimi eshte arsyeja e 87% te grindjeve mes femrave. bile per mendimin tim zhardina me anahuqen thjesht po diskutojne, s'po grinden as per Pjerin as per prezervativimin e veres.

Xhib nuk eshte e veshtire ta besh nje femer te
lumtur, mjafton thjesht te jesh:
1. Shok i mire 2. Romantik 3. Shofer 4.
Guzhinier
...... ... ... 345. Inxhinier 346. Filozof 367.
Futbollist ...369. I kujdesshem ... 2732. Guximtar 2733. I Sinqerte 2734. I zgjuar 2735.
Pasanik .... .... ... 128472. Parukier
128473....Besnik128474. Baba i mire.. vazhdon gjer ne infinit..smiley

Me keqardhje e them, po ketu I ke dal ne shteg xhibit. Si edhe vertetim qe Ora e edukates morale u hap.

Shtegu e ka emrin "Shtegu i lumturise" smiley

Gjithe lufta per ate shteg behet.

Jo qe ta besh nje femer te lumtur, duhet te jesh mjeshter ne krevat. Po nuk e pate kete s'te hyjne ne pune as ato te tjerat.

O Ket, ti na tromakse neve me kete liste, jo me Xhibin. smiley

Nuk trembet burri nga numrat smiley

Jo po dojshe me shku me fjet.....

Pas kesaj liste, duhet me flejt mendjen perfundimisht, thuaj. Ja dhe gjembacja e ndjeu e ma terhoqi veshin me xhentilese. smiley

smiley

Vec ki kujdes rrugen drejt, jo zig-zag

Po ne kthese si t'ia bej?

Mbaje fort me dore...gjembacen  smiley

Besnikeria paska vajt ne vend te 130000 !!!! 

Ne kohen time ka qene pek me e rendesishme..

Pak jo pek smiley. Ngela duke korrigjuar sot! 

 besnikerine e paska groposur fare kjo lista jote..po ku mi gjen keto lista, moj aman? smiley

Z.Pjer ke shume te drejte persa i perket prezervimit te veres. Ndersa po zbiriloja neper shtepi gjeta nje vere qe me kishin dhuruar ne 2009 (e bere ne 2004-n). Wow! Seriozisht, ishte fantastike! 

S'e di kush e ka fajin, Po sot Po i lexokam te gjitha gjerat mbrapsht. smiley

Sinqeritetin e çmoj. Ku eshte problemi?

E dashur, mos e merr kaq seriozisht, fjala 'prezervim' me ngaterroi e me futi ne hulli te tjera. smiley

smiley Aha, ok! Vera...

Turp, mire por edhe une per fjale tjeter e mora smiley

Eshte me mire te shkoj te fle per sonte, se kushedi c'do me lexojne syte tjeter. smiley

fjala 'prezervim' me ngaterroi e me futi ne hulli te tjera.  [smiley]

ne fakt njesoj e kane funksionin smiley me ate qe u ngatrove! -Ruajtjen! 

E pra, po deshe ec e mos e beso ate shprehjen e Gjon Muzakes ne lidhje me variacionet e interpretimeve vizual-drejtshkrimore gjate muajit prill. Megjithate, le te presem Pjerin te sjelle referecen nga Monitori per ate studimin nderkombetar qe tregon se cilesia e lakrorit dhe mardhenieve bashkortore ka rene ne perpjestim plotesisht te drejte me perhapjen e feminizmit dhe teknologjise.

Ma mori mendja qe o do ishe tu google ose po beje gati ndonje hartim. Te ka dale emri me lart.

BS! Feminizmi i ka perforcuar!

Izraeli nuk mbeshtet SHBAte ne rastin e Ukraines. 

Psaki was responding to a question regarding a recent report in the Israeli media that the US was infuriated with Israel because of its lack of a position on the Russia-Ukraine crisis. She said this was not how the US would characterize its reaction to Israel on this issue. 

 

“We were surprised that Israel did not join the vast majority of countries that voted to support Ukraine’s territorial integrity in the United Nations,” Psaki said. 

smiley

Meqe thone se Heretiku nuk qesh.

 

tiku, gjysma e globit nfakt e kish harru krizen ne ukraine dhe epidemine e ebolas ne afrike dhe ishte seriozisht e shqetsume me te qeshmen tate. 
Biles, une sa i futa nji tegel leshit si tregus i paevokueshem i shqetsimit qe me kish kaplu

Një grua 52 vjeçare nga Korça, Brunilda Meka, ekonomiste në profesion, ish punonjëse në drejtorinë rajonale të Sigurimeve Shoqërore, i dha fund jetës duke lënë një letër lamtumirë për familjen e saj, në fakt për  mbarë opinionin publik, në të cilën përmblodhi në një fjali tragjedinë e  saj. “Më morën në qafë me atë që bënë”.
Tani  gjithë shqiptarët e dinë se çfarë i ndodhi Brunildës, e dinë kush e mori në qafë dhe si e morën në qafë, derisa e çuan drejt  vendimit ekstrem.
Ajo është viktima e drejtpërdrejtë e sistemit cinik e të pashpirt  të raprezaljes  kundër  nëpunësve civile dhe administratës  publike, që  vuri në zbatim  që kur erdhi në pushtet dyshja Rama-Meta dhe po  mundohet me të  gjitha  forcat dhe marifetet e mundshme ta  mbajë në këmbë si  gijotinën e fundit në Europën demokratike.smiley

 

didi

Mediat kanë bërë dje publike videon e paralajmëruar në të cilën shfaqet drejtori i Policisë së Shtetit, Artan Didi, duke vrarë me breshëri kallashnikovi dy persona të pafajshëm pasagjerë në një autobus, i cili është marrë peng. Ngjarja i përket vitit 1999.
Artan Didi nuk vrau pengmarrësin, por vrau me breshëri automatiku dy pasagjerë. Vrasja është filmuar nga një kamera dhe television grek e ka transmetuar atë. Në video vërehet, se në fillim të regjistrimit Artan Didi, sot drejtor i Përgjithshëm i Policisë afrohet me kallashnikov tek dera e autobuzit dhe pa parë asgjë fut kallashnikovin në derën e autobuzit dhe vret pasagjerët e pafajshëm. Kjo provë ende nuk është marrë në shqyrtim nga Komisioni Hetimor për policinë, i cili drejtohet nga Arben Ristani. Anëtarët e opozitës në Komisionin Hetimor të policisë paralajmëruan publikimin e një videoje, e cila ka të bëjë me shkeljet e rënda të emërimeve të bëra nga Tahiri në kupolën më të lartë të policisë.

 

Nga një lexim i hershëm:

një partizan i rrethuar zë të gjallë një nazist në një shpellë ku ishte fshehur e që ai të mos fliste i fut çorapin e tij të leshtë në gojë...

 

E deshifroni dot kete lajm te Top-Channel?

http://www.top-channel.tv/artikull.php?i...

 

Racizmi “vret” arbitrin shqiptar

16/04/2014

[Racizmi “vret” arbitrin shqiptar]
34-vjeçari Shpëtim Hala, i cili arbitron ndeshje futbolli në kategoritë inferiore në Itali ka rënë preh e racizmit dhe kërcënimeve të shumta për shkak të kombësisë shqiptare që ka ai. 

Hala dha dorëheqjen pas një ndeshjeje në dhjetorin e kaluar dhe komisioni arbitral në Itali, që nuk e ka mbështetur asnjëherë shqiptarin, e ka pranuar të martën këtë vendim.

“Dorëheqja ime ishte për faktin se shpesh po ndodhnin fyerje dhe sharje nacionaliste. Me sa duket të jesh shqiptar nuk pranohet lehtë nga qytetarët italianë”, tha Shpëtim Hala. 

“Janë gjëra që fatkeqësisht në shoqërinë e sotme mund të ndodhin. Por ai u gjet në vështirësi me një bashkëpunëtorin tim dhe për pasojë unë nuk munda të ndërhyjë në mënyrë tjetër dhe për pasojë ai nuk donte të dëgjonte gjërat e tjera dhe la gjithçka”, tha Enrico Zago

Hala thotë se nuk është arbitri i vetëm që ka patur një problem të tillë, por është i pari që ka denoncuar këtë gjest antisportiv që po përhapet gjithnjë e më shumë në futbollin italian.  

“I ka ndodhur shumë arbitrave që janë me kombësi të huaj, por unë pata kurajën që të denoncoj një gjë të tillë dhe mesa duket kjo nuk u prit aq mirë nga drejtuesit e kolegjit arbitrar”, shtoi Hala

“Ne kemi arbitra që vijë nga Maroku, Shqipëria, Rumania, Maqedonia, Serbia, pra e thënë ndryshe jemi një grup multietnik dhe ishte hera e parë që ndodhte diçka e tillë, mund të ketë pasur një sërë problemesh por kjo nuk ka ndodhur”, deklaroi Enrico Zago. 

“Çështja Hala i ka tejkaluar fushat sportive dhe tashmë ka marrë përmasa të tjera, pasi ai vetë dhe familja e tij nuk ndihen të sigurt për shkak të kërcënimeve që vijnë në adresë të tyre”, tha 

“Kam pasur kërcënime personalisht, por edhe shumë batuta kundrejt të afërmve dhe miqve të mi”, u shpreh Shpëtim Hala.

“Jo, asnjëherë nuk ka pasur kërcënime. Arbitrat arbitrojnë në çdo vend të Italisë dhe nuk ka pasur asnjë problem”, tha Zago. 

Zoti Zago hesht për të mos dalë kundër institucionit që ai drejton. Gjatë gjithë kësaj historia, ajo që më vjen keq, është bërë një bujë e madhe, por nuk ka pasur asnjë reagim nga Ambasada shqiptare në Itali. 
/ Top Channel

 

Reklama e M&M Hair Academy, ne Londer smiley Zyrtare te ambasades Koreano Veriore kishin vajtur ne dyqan dhe ishin ankuar (sipas Guardian)

Edhe taksat u bene.Keta pizevenge kur u detyrohesh para ti terheqin menjehere nga banka pa shtypur mire send.Kur duhet te te kthejne te detyrojne te presesh dy javesmiley

Sipas dy të përditshmeve, Shqiptarja.com dhe Dita, Arben Imami ka blerë pajisje për kërkimin e metaleve dhe i ka përdorur privatisht për të kërkuar një thesar, që ‘ekziston’ vetëm si legjendë.

Një njësi e forcave speciale të ushtrisë ka mbërritur në rajonin e Mokrës në Pogradec dhe aty ka nisur që të kërkojë atë që njihet si thesari i Teutës.

Prej kohësh në këtë zonë qarkullon legjenda për një thesar të fshehur nga mbretëresha Teuta.

Kaq ka mjaftuar për të ngacmuar ëndrrat e Arben Imamit, që e ka përdorur ushtrinë sipas qejfit të tij, për të kërkuar një thesar që do i jepte atij një pasuri përrallore.

smiley

Dileme e modhe me Benin. Ata cosh ne burg apo ne estrade?

P.s. Thone qe Beni eshte frymezu per gjetjen e thesarit te Teutes pasi ka lexu VQ

lart edhe me lart more!!!

Rilindja me e mira!

Rilindja e Edi Ramës i mori jetën një gruaje në Korçë, duke e çuar në vetëvrasje pas largimit nga puna pa motiv ligjor.Po ju paraqesim sot tre raste, se si funksionon meritokracia e kësaj qeveria, kodi etik dhe shanset e barabarta pikërisht në Korçë. Drejtor i Metrologjisë është emëruar Muharrem Meko, ish-kryetar i PS-së në Korcë, i dënuar nga Gjykata për veprën penale të pengimit të vendimit gjyqësor.

Në krye të kualifikimit profesional, është emëruar Anxhela Taho, kryetarja e FRESH-it, e cila është e përfshirë në hetimet e prokurorisë si organizatorja e blerjes së votave për zgjedhjet lokale në Korçë, e kapur në flagrancë me zë e me figurë.

Drejtor i Shërbimit Pyjor në Korçë, është emëruar Arsen Selimi, ndaj të cilit një gjykatë në Amerikë ka vendosur t’i refuzojë qëndrimin atje dhe ta kthejë në Shqipëri me akuzën e dhunës në familje dhe të mashtrimit”, tha Vorpsi duke publikuar dhe vendimet e gjykatave.

http://mapo.al/new/2014/04/16/pd-rilindj...

Mire e ka, partia do pastruar here pas here. 

E vjeter kjo (me standartet e peshkut), s'e paske pare orgazmen masive qe solli kjo kenge?

Vera, arti dhe dashuria per liderin vec fitojne nga koha. 

MAPO eshte per Magazina Popullore. smiley

MAPO e madhe ka pas qen te rruga dibres. smiley

mik xheger iu co te fala. turi i Australise do bohet, tha. Ecni me shpejt. smiley

smiley

 

Ne pritje te ujit...

Me felliqsire sistem se ai i Postes Shqiptare nuk besoj se ka ne asnje vend te botes. paguan robi per pakon qe ketej per ta derguar, te kerkon edhe posta andej nja 5leke te reja qe ta marresh(sipas peshes) 

si e ke percaktu, si dhurate? se kam marre dhe une pako ktu prej usa dhe me eshte dash me pagu mbi $70 se nuk ishte dhurate po thjesht pako

Pako dhe me rekomande, ne Shqiperi s'pyesin fare nese e ke dhurate apo pako se ta mbajne peng..Pra paguaj nja 30-40 euro qe ketej psh du paguajne dhe nja 40 euro ata andej..eshte skandaloze dhe e pamoralshme.Asnjehere nuk me ka bere vaki te paguaj per pakon qe me dergojne, si ne Angli,Greqi apo Suedi. Ky rast ishte nje miku im ne fakt i cili dergoi nje laptop te perdorur nga Suedia dhe i vajti nja 100euro vetem dergesa nga te dyja krahet..

me 'mouth open-stare' i ka thene te gjitha!!

The jaw-droop is a reliable sign of surprisepuzzlement, or uncertainty. The expression is often seen in adults and children who a. have lost their way (e.g., in airports), or b. are entering or walking through unfamiliar, crowded, or potentially threatening places (e.g., darkened restaurants, taverns, and bars).

gaping shqipe when seeing black people, si ky, jo si ky

Na moj erresire, me dinamit i ke krehur floket?

e cuditshme si jeni sikronizuar ju te dy smiley..edhe pse, kjo video qe ka sjelle belle-fleur nuk duket te kete nevoje per "perforcimet" e tua  xhib ( te pakten jo ne kete rast ); Apo "shakane" ne veten e trete te gjembit...nejse, racizmi eshte shume kompleks..te gjithe shqipet qe jane te tille (pra, racista te felliqur) e kane humbur rrugen e logjikes qysh ne vegjëli e s'e kane gjetur dot më...

Po me gjembin c'pate xhanem?

te gjithe shqipet qe jane te tille (pra, racista te felliqur) e kane humbur rrugen e logjikes qysh ne vegjëli e s'e kane gjetur dot më...

Tani na thuaj emrat e te gjithe shqipeve.

P.S. Sinqerisht ju kam zili si kaloni oqeanet, literally and figuratively, brenda minutit! smiley

 konteksti i fjalise qe ke shkeputur me siper s'ka lidhje me asnjerin nga ju..eshte nje pergjithesim

 

simbolin e gjethes jeshile ti e perdor shpesh..cfare simbolizon?

irish luck?

Sinqerisht ju kam zili si kaloni oqeane

mund te kaloj oqeane ( ylberin vete po e kerkoi situata), ne me pak se 10 sek smiley 

Naten e mire gjembi dhe mos e vrit mendjen kaq shume me vogelsira te parendesishme smiley

S'erdhi uji ....

AFTER 223 years New Hampshire is about to make adultery legal. A law in 1791 called for convicted adulterers to be paraded on the gallows for an hour and then “publicly whipped not exceeding 39 stripes” before being sent to prison and fined £100 (probably more than a year’s wages in those days).

The penalty has grown milder since then. Adulterers now face a $1,200 fine, which is not enforced. New Hampshire’s state House of Representatives voted to repeal the law in February; the state Senate is expected to follow soon. Not everyone is happy.

I'ts fine to gay, but not to stray!!!

Edhe robt presin shenja te Kiametit! Screw it (almost literally)  smiley

Ja morsha te ligat Frances!

Nuk jom ekspert, por po pres komentin e Tij shkaterrues per ju admiruesit e Fronces libertine...

Vive la liberté!

Këtë fundjavë isha në Gjirokastër, dhe Gjirokastra ishte e mbushur dingas me filogrekë, grekofilë dhe wannabe-grekë - pa përmendur vetë grekët...

Kudo flitej greqisht! Në rrugë, autobuzë (urbanë dhe interurbanë), në lokale, kudo! Edhe pallatet flitnin greqisht... Oikodomes thoshte një pallat i bardhë dhe blu!  llaka llaka llaka siç thosh dhe një kandidate për deputete e FRD-së. 

Nuk e di se çfarë mendimi ka dhe çfarë zgjidhje propozojnë çunat për këtë! Behluli, PD-ja dhe Pellazgu nga Zhulati duhet të bëjnë diçka! 

po pd-ja pse,ajo eshte e juaja! c'deshet ju e nuk ja u dha o qirjos salissmiley

ta ka qefi te jete ashtu se kane ardhur per pazar kusherinjte e dules!  sa te kete picar dhe lazarat aty ,kot gezoheni!

ish-bujqit e bejlereve te gjirokastres nuk behen dot  agallare!

emo, te dhash dicka nga sa un mendoj per sa me cyte

Grava,

shih me poshte c'mendojne per bujqesine (biologjike) ata qe kane dhe qe dine. smiley

Emo, jante te gjitha mundesite qe tamam ate lloj bujqesie te synoje reforma e thelle.Ne menyre qe te prodhohen nga kjo toke jo vetem 670.000 ton ushqime ne vit sa konsumohen kur 450.000 ton importohen, por dhe te eksportojme tamam produktet bio.Me rreth 6- 8.000 Ton sa jep sot afersisht gjith Skrapari eshte gati kater here nden nivelin e dikurshem.

Çimo a eshte e vertete se bajamja e Skraparit ka fituar cmim te pare me shume se nje here ne ekspozita nderkombetare? Mbase grava duhet ta di me mire pasi behet fjale per vitet 70-80, vite gjat te cilave ti emigrant e kishe mendjen te Stonsat dhe aspak te bujqesia cilsore. 

Rono, me ndiq pake ! Cdo prodhim ne ate zone dhe jo vetem atje merr karakreristika organoleptike shume te vecanta.Te njejtin frut te se njejtit varietet peme i mbjelle njeri ne Therepel e tjetri ne Myzeqe, kane dallime cilesore esenciale.Nje molle Starking e Korces( bilez edhe mes vete Korces) me te njejtivarietet starkinge , mbjelle ne berat apo diku tjeter qe nga aroma dallojne shume.Cilesite organoleptike jane ne funksion te ekosistemeve

Cilesite organoleptike jane ne funksion te ekosistemeve

ekosistemet i kemi! E bashke me to (me aq sa kuptoj) kemi dhe cilesite organoleptike! Atehere ku eshte problemi o grave? 

Tek ajo mangesia e madhe qe un kam trajtuar ke tema tjeter.E mungesa e reformes.Roni ! Bujqesise i ka ta kuar te marri si kreditim prej bankave e shtetit per tete vitet e shkuara, te marra sebashku per cdo 100 leke gjith sektoreve, bujqesise vetem 1.5 leke....E kuptoni ca ka ndodhur ?

granetet e BE-se per bujqesine shqiptare kan mbetur pa u terhqur o grave!

Aty jane e nuk i terheq kush! 

PO pse?

Nje repart i blinduar me tanke dhe autoblinda i ushtrise Ukrainasve i nisur prej Kievit per te shtypur protestat dezerton dhe ju bashkohet rebeleve ruse

Grave,

Me intereson te mesoj pak rreth bujqesise (biologjike) dhe do te doja te dija nga ju ne çfare konsiston reforma e thelle? Dhe si do ta shnderroje token ne me pjellore?

Jardine, te lutem lexo ca kam shtuar ke tema pas te njejtes pyetje qe me beri ...emo ! Po pate paqartesi me thuaj se nuk do te pertoj hic.Un i kam botuar me disa artikuj ne shtypin e kesaj qeverisjeje me kritike shum te forte.Qe ne se nuk do tevbehet reforma sic them une ose sic ajo mund te plotesohet edhe me mire me me kopetente se une ...nuk domkemi Rilindjen e bujqesise por rivarrimin e saj.Tekstualisht keshtu edhevpse mi kane retushuar disi per politike redaksionale

Grave , te pyeti se si shnderrohet toka ne me Pjellore.

Jo Jardine por " bujqesia elektorale e LSI se "Pardo , tamem kjo teme!

Faleminderit z. Grave. Nuk e kisha lexuar ngaqe kam tendence te injoroj çdo shkrim qe perfshin inicialet "LSI" ne te.

Brad, toka eshte organizem i gjalle.E sic dhe e dini ju, cdo organizem i gjalle qe te pjelle i duhet te bjeri dicka " mbi te", nepermjet nje disipline, qe e ka marr emrin " shkenca e pjelloris tokes" .Te mencurit e lexojne , shohin me sy token e tyre , i vine nja kater pese here rreth dhe si u vin mend nga te rrotulluarit i bejne ato qe thote shkenca dhe pjell toka, pjell dy deri tre here ne nje vit o Brad

" cdo organizem i gjalle qe te pjelle i duhet te bjeri dicka mbi te ''

Heeee..ho mi Jardin a e kuptove tani smiley

Shpresoja per me shume detaje, por do me mjaftoje kjo qe ka thene z. Grava per momentin. 

Hic mos u habit, Brad! Anallogjia eshte sh e sakte..Por kete te vertete te madhe , qe "Toka eshte organizem i gjalle dhe teper dinamik .." politikanet batakcinj te ketyre 23 viteve nuk e kane kuptuar kurre.Ose jane armiq te atdheut te tyre.Token duhet ta kishin konsideruar e vleresuar shume me teper se objektet muzeale .Shifeni si e gjeten dhe ku e katandisen druvaret e politikes!

Sa pertoj te eci sot! smiley

cfare vetmie

I bukur termi "padi" ne kete rast. smiley

Shetitorja e Qeparoit - nje tjeter dhurate e Koalicionit. Me shume shetitore per popullin.

Falemnderit, Rilindje!

ps. "unorganized territory" - tamom si shqipnija, thash me vete. smiley

Si do ta reformoje BE-ja bujqesine biologjike:

...We must take into account how difficult it is to produce organic food, when conventional farmers nearby do not take measures to prevent polluting your plot. The costs of extra testing cannot be borne by organic farmers alone. It makes more sense to apply a “whoever pollutes pays” principal when traces of pesticides are found” explains José Bové.

He continues: “The economic responsibility of unintentional pollution caused by exterior sources can lead to removing products or economic losses to organic farmers. They must be protected and compensated by those at the origin of the damages...

smiley 
shif kete shweetin tjeter ti ..mistreci i vogel ngacmon te madhin

http://youtu.be/CATbp_D_xnM

pak a shume evnjejta gje ndodh  edhe me njerezit..e ke parasysh ate videon popullore te 'family guy' 
Stewie -ma, mom, mommy, mother...
Louis- what ???
njeeeesoj !! smiley

u kenaq fare, ky veshllapushi smiley, tamam si kapadai

Me qe u mbyllen diskutimet te artikulli i asaj serbes : Fillova me e lexu, se helbete, por kur arrita ke pjesa ku thote ... Fairy tale ... e lash se me shkuan ca si mornica ne trup. Fucking serbian skank !!! Ose shkruj ne gjuhen amtare ose ik meso gjuhen e vendit qe ke adaptu... Ose, e treta, merre ate kandidaturen per PhD dhe shko fshij bythen me te. Thank you.

smiley

edhe nje "Thank You" ne fund smiley ...e çmuar!! smiley

Kam njoft nje hebre qe kishte hik prej Rusie per kete pune. Shefi lokal i policise i kishte thene, nuk te mbroj dot, bej vet derman. 

Jane nja dy ketej qe e mbrojne Putin e Rusine, prandaj.
 

Qenkan dyfishu keshtu? Edhe ai kushedi ca halli ka, ruset jane shume bindese.smiley

lojtari me teknik qe kam  pare deri me sot ne futboll.. ky  magjistar  e ''zhduk'' topin!..smiley
 

Kuvendi miraton ligjin për faljen e gjobave për bizneset   MONITOR 

Kuvendi miratoi me 75 vota pro ligjin për faljen e gjobave për bizneset. Bëhet fjalë për gjobat e vendosura nga administrata tatimore për periudhën nga 1 marsi 2013 deri më 31 gusht 2013.  Opozita nuk mori pjesë në votim ndërkohë që edhe në Komisionin e ligjeve e ka kundërshtuar pr/ligjin me pretendimin se janë falur gjobat e përkrahësve politikë. Ndërkohë me 78 vota pro u miratua ligji për trajtimin e dënuarve. Dhe me 79 vota pro u miratua ligji për pasaportat.

Në datën 17 prill një degë mështekne u thye... duroi gjithë dimrin dhe borat, dhe kur përreth buisnin lastarët, ajo u keput dhe ra. Deshira per lastar e theu, jo thëllimi, as era. Dëshira për jetë kulmon shi ku vdekja ngul skeptrin e ngadhënjimit.

Krejtesisht normale. Eshte stina qe ben te thyhen deget.

Nuk e dine keta qe ky ishte kriminel?smiley

Ishte njeri para se te ishte kriminel.

S'ka munci! Kriminelat nuk jane njerez, pa le shqiptare. Te pakten keshtu thuhet verdalle peshkut. Dhe ky i fundit i di te gjitha. Dhe grek kengetari ben mire ta degjoje. 

Bejne mire ta degjojne edhe shqiptaret, methinks. 

Nuk eshte shqiptar ai qe s'ka bindje te hekurta. 

Ah, kjo puna e hekurit do na riktheje tek shpella...

Urojme qe brezi i ardheshem te jete i bakrit, se floririn e ka zene dikush... 

Uffff... 

Të paktën mediat të ishin ngritur në nivelin e këtij këngëtarit, nuk do e kishin pasqyruar lajmin kështu. "Grekët këngë"... Kush mutin "grekët? Një këngëtar grek mer trapa mediatikë. NJË KËNGËTAR!

Janë ca tituj nëpër media merre me lëng. 

Hmm, ke te drejte. Nuk me ra ne sy kjo qe thua sepse jam mesuar me tituj te dobet.

Aman, po e bëjnë qëllimisht, për tia humbur Tjetrit karakterin human, indivdual. "Një këngëtar", është një këngëtar që mban me vete veçantinë e të qenit individ, e të qënit krijues, e të paturit një emër, e të qenit njeri. Ndërsa "grekët" që në titull, ka përfytyrim përgjithësues, turmë. Nuk janë më individë. Ngjajnë me Lernën e Hidrës që ka 10 koka.

Edhe është titull i përsëritur. Gazetat janë të mbushura me tituj të tillë. Hajt të mësojnë një herë mediat se si të transmetojnë lajmin, se për të tjerat, ka dava Janina. tha. 

 

Me vjen keq ta pranoj, por gazetat shqiptare nuk kane dhene kurre prove per grekofili, ose me mire me thene per profesionalizem bazik. Fakt qe injorohet meqenese jemi te bombarduar me tituj te gazetave te huaja te cilat me shpesh se rralle na stigmatizojne (keqas).   

Bene shume pune dore?

Kur kam kohe. Me pelqen te krijoj me duar, te jep nje ndjenje te bukur. 

Ah shume mire. smiley S'ka ndjesi me te vecante sesa kur krijon dicka tende. Cfare ke bere ndonje gje te vecante? Online eshte vetem 7 euro nje nga keto pistoleta. Por une s'do ta keshilloja sepse funksioni eshte i njejte si i nje tubi ngjitesi.

Kam bere lule per kapele. smiley 7 euro gjithe ajo pistolete? smiley Nuk e dija qe kushtojne aq. 'Timen' e kam gjetur diku neper shtepi te pluhurosur; paksa e rende dhe e vjeter... marke gjermane.

pelqej gjellet e katundarvet. nje cigare pas buke te ben mire.

Gjellet e katundarve?! 

Po. Citim i Duces nga nje gazete shqiptare e kohes.

Po, ka gjelle katundaresh, gjueti shtrigash, citime te artisteve te medhenj boterore, etj. etj. 

ah, me duhet te them qe pergjigjia ndaj komentit tend ishte vetem per arsye atmosfere. 

tani e pashe "citimin". me duhet te vendos linkun.

kam nje verejtje per strofen e parafundit, nqse me lejon.

 

Per hir te atmosferes, te lejoj.

Faleminderit. smiley

Ne fakt shqiptaret ja kane dhuruar Papes Flamurin per Pashket! smiley 

Prape Tritol Komisariatit te Fushe Krujes smiley Keqberesit ne drejtim te paditur.

1. The Scandal: The Panic of 1792

The players: Alexander Hamilton, William Duer, George Washington.

2. The Scandal: The Ponzi Scheme

The players: Charles Ponzi.

3. The Scandal: Teapot Dome

The players: Warren Harding, Albert B. Fall.

4. The Scandal: Hitler Defaults

The players: Adolf Hitler, Franklin D. Roosevelt, Wall Street bankers.

5. The Scandal: Albanian Pyramid

The players: Albanian government, banking system, most Albanians.

most Albanians.

Kur lexoj kete, e kam te pamundur ti shmangem nje ndjenje elitare qe me kaplon shpirtin: Familja ime nuk futi as edhe nje qindarke ne firmat piramidale.

Faleminderit familje!

 

Mund ta marresh edhe si mungese guximi afarist. smiley

 

ps. kte ta thashe qe ta perdoresh si argument kur te te shesin mend.

faleminderit. Sic e ke marr me mend, rasti ne fjale permendet shpesh nga pjestare te familjes te cilet luajten rol decisiv ne mosfutjen e parave ne piramida.

 

 Qeveria Meksi me President Berishen.   te djathtet smiley &nbspsmiley  u grabiti shqiptareve, 1, 2 miliard Dollar! Jo pa ta dine te pakten shqiptaret se bota e di, e ka te regjistruar! Cudi si spaska vene emrin e Sali Berishes,  The Ponzi Scheme!

"Delja Leshatake"

 

Na lumturove o dele e dheut,

me beeeene qe ben,

por ajo qe eshte mbreselenese,

eshte leshi i pashem,

qe ndriçon.

 

Dele e dheut, dele e dheut,

ajo beeeja qe ben,

ai leshi qe krijon.

Je e çmuar dele e njome,

per produktivitetin,

dhe per ate lesh qe nuk te mbaron.

 

Dele e dheut, dele e dheut,

ku po shkon o leshatake ?

Lesh ketu dhe lesh atje, delja e vogel po mbaron.

Nuk di ç'te beje delja e shkrete,

me gjithe ato delet tjera qe nuk ia varin leshin.

 

Dele e vogel, dele e vogel,

laje leshin se po kalbet,

shko tek lumi dhe noto,

te ben mire.

Por mos harro,

lesh si i joti,

nuk gjindet kund,

prandaj duje leshin,

se eshte i bukur.

 

Dele, dele,

bredh gjithe diten,

nje fjale t'embel,

nuk e bere t'ditun.

U kry! smiley

Akoma nuk kuptohet qe delja eshte shume e embel. Ja nje gjest qe e shpreh ( dhe qe tastjera lejon .) smiley

 

doja ta beja verejtjen (eshte gramatikore, pra pa rendesi), por ktheva mendje, nuk dua ta cenoj me mediokritete kete monument te PPU-se.

Me mirenjohje...

Gramatikore? Cili eshte gabimi i bere? 

gjinia e peremrit vetor. te thashe, nje vogelsi, tani po me vjen zor edhe qe e mendova. shpesh e ulim nivelin pa kuptuar, merre kete si nje shfaqje te pavullnetshme timen te "regression effect".

Faleminderit per verejtjen. smiley

strofa e parafundit ka nje prekje gjeniu.

Agroni me Gentin pertoke! 

 

llafet e kan humb me kohe fuqine. fjala na e ka lene shendene.

tani shif figure pa ze, ha ndonje kaush me hide edhe hidhi berthamat ku te zere hera. who cares? plus qe kto jane mite, harrove? po the qe jane "tonat", e hongre damken si kombetarist primitiv nga kozmot tane te leshit.

Nuk e di a te ka rasti te ndigjosh per katrauren qe kane bere maqedonasit ne Shkup? Gjithsesi ajo veper mazokizmi shpjegohet me se mirti nga autori i artikullit te meposhtem. Mendoj se i njejti shpjegim mund te jepet dhe per shkaterrimin e Shqiperise.

Only, in Macedonia reality outdoes any joke. “Skopje 2014” is the architectural materialisation of a permanent social and intellectual apocalypse, in which society is exposed to the intellectual equivalent of gang rape in the name of stubbornness, in the name of a collective inferiority complex of pathological dimensions, in the name of revenge by a group that knows deep down that it will never be the elite, no matter how hard they try. 

boni qejf, qafira, se ju a ka kriju Rilindja gjith kushtet. pse mos boni...

po e myll me Mandelen. (kape i cik kur thot one two three, let's gou ... jasha lena lena... lena mardalena...)

Lazaratit kot i paska dale nami. 

"eshte vendosur qe ne Lazarat nuk do te ngrihet poste policie duke plotesuar kerkesen e kryetarit te komunes". Ia paska kalu dhe Corleones smiley 

Bravo cuna!

“Cockiness”:

1.  Cocky quality; self-assertiveness, conceit. (OED)

2. having or showing confidence in a way that is annoying to other people (WB)

(a) boldly or brashly self-confident

(b) Jaunty

3. Overconfidence, vanity, arrogance, conceit, self-assurance, egotism, brashness, presumptuousness,confidence, bumptiousness, cocksureness, bigheadedness, conceitedness (Collins)

Shume prej personave qe kane kete karakteristike bejne presupozime dhe arrijne perfundime qe reflektojne me shume axhendat/betejat personale se sa realitetin ose ate qe nuk u intereson te kuptojne.... egotizmi...

 e nderuara Jardin, a mund te na thoni, neve qe na mungon kokienesi, si mund te fitohet? ku shitet? jepen obligacione per kete? edi rama do beje gje per te rritur kokienesin tek ne emigrantet qe na mungon? etj etj pyetje thelbesore, qe duan zgjidhje. do ta vleresonja shume nji pergjegjen tuaj.

Besoj se "cocky" eshte epitet perfekt per ty, i dashur Interléger. Pra, te vjen natyrshem dhe nuk ke nevoje te fitosh gje. smiley

 

Zori me falte, por gorilla intro eshte ide e vjedhur nga "Tusk" i Feetwod Mac (nja tre dekada e kacafiu me pare). duket si mish i huaj.

doom & gloom... shenja e sigurt e armagedonit eshte kur gimme shelter kendohet me lady gaga. dhe me, o hell, you're welcome, lisa fisher si background singer.

cfare doje te thoje  me kete studimin qe solle ti gjembi:   personat qe ngacmohen nga bashkmoshataret   ne moshe te hershme,  kur rriten behen shkencetare  te Kozmosit..?.smiley

"Victims need some place where they can get away from the abuse and feel safe"

Kozmosi i ploteson me se miri keto kushte. 

PS. Sorry per batuten, si vend pa dogane qe eshte, ne fakt eshte vertet problem shqetesues .  

Sa te keqinje jeni bere smiley

Dmth ta marrim si kompliment, qe paskemi qene te mire me pare. smiley

se çgjen  ca fytyra  te çuditshme  ky Pasolini  per filmat  e tij..

Të gjithëve dhe gjithçkaje 

nga Vladimir Majakovski

Jo.
S'ka mundësi.
Jo.
Edhe ti, e dashur?
Pse? Dhe përse?
Zemër, shiko - 
Unë erdha,
Solla lule,
Por, por... kurrë nuk mora
Lugë argjendi nga raftet e tu.

Fytyrë-hirnosur,
M'u morën këmbët tek zbrita pesë palë shkallë.
Rruga vorbull përreth. Sirena. Bori.
Gomat kuisnin.
Vrunduj ajri.
Mollzat era priste.
Boritë u kërcenin plot epsh borive.

Kokën
Të zymtë si ikonë e lashtë
E ngrita mbi çmendurinë metropolse.
E bujtur nga trishti,
Në trupin tënd si në një shtrat vdekjeje,
Zemra i reshti ditët.

Dashuri!
Ti vetëm ekzistove në trurin tim të nxehtë.
Mjaft!
Mjaft me këtë farsë budallaqe
Dhe vër veshin:
Unë do e shyqej
Shqytin tim lodër,
Unë
Më i madhi i gjithë Don Kishotëve!

Të kujtohet?
Rënduar nga kryqi
Krishti ndali për një çast
I dërrmuar.
Turma e pa dhe klithi,
Përbuzëse:
Lëviz, mor tuhaf!

Tamam ashtu, pra.
Ji i lig.
Pështy mbi atë që lutet për pakëz prehje
Në ditën e ditëve të tij,
Talle, nëme.
S’ka mëshirë për ushtrinë e të zellshmeve
Të dënuar për bamirësi.

Kjo kupën e mbush!

Betohem me fuqinë time pagane - 
Jepmë një vajzë,
Të njomë,
Që syrin ta zë,
Dhe unë s'do çoj dëm ndjenjat me të.
Do e përdhunoj
Dhe zemrën do ia coptoj me tallje e qesënditje
Me kast.

Dhëmb për dhëmb!

Një mijë herë mbi duajt e hakmarrjes,
Pa rreshtur!
Ngurros, shtang,
Ulërit në çdo vesh:
“Kjo botë ështe fajtore, dëgjon,
Kjo kokë përgjysëm e rruar prej diellit!"

Dhëmb për dhëmb!

Më vrit 
E varros -
Unë do dal q'aty me thonj,
Tehet e dhëmbëve nga guri - natyrisht -
Të mprehur,
Një qen hungërritës
Nën shtretërit e drunjtë të barrakave zvarrë,
Duke u përvjedhur jashtë të kafshoj këmbë që mbajnë erë
Djerse dhe stallash.

Ti do kërcesh nga shtrati në orët e para të natës.
"Muu", do gjëmoj.
Mbi zverk
Një plage e egër zgjedhe,
Stuhi mizash 
Do ngrihen.
Jam një dem i bardhë mbi kulmin e botës!

Do shndrrohem në dre,
Brirët ngatërruar në tela
Sytë përskuqur prej gjakut.
Mbi botë,
Një bishë për të lehur,
Do rri pa u lodhur.

S'ka shpëtim.
I pistë dhe përunjur,
Nëpërdhëmb një lutje,
Mbi gur të ftohtë shtrirë.
Do pikturoj
Në portat mbretërore,
Mbi vetë Zotin
Fytyrën e Razinit.

(vijon)

 

Thahuni lumenj, mos e lini të shuajë etjen! Neveriteni!
Mos harxho kot rrezet, diell! Lëbyr!
Le të lindin mijëra ndjekës të mi,
Të shfryjnë mallkimet nëpër sheshe!
E kur në fund të vijë,
Duke shkelur mbi majat e kohës,
E thëllimtë,
Ditë e fundit e tyre,
Në shpirtrat e errët të anarkistëve dhe vrasësve
Unë, një vegim lavdie, do flakërij!

Po agon,
Goja e qiellit hapet e hapet,
Pi natën gjerbë pas gjerbje
E etur.
Dritaret kthejnë një rezëllimë.
Mes xhamesh depërton të ngrohtët.
Dielli vishtullor mbi qytetin e fjetur vërshon.

O hakmarrje e shenjtë!
Nxirrmë përsëri
Mbi pluhurin dhe shkallët e vargjeve të mi.
Kjo zemra ime
Plot, gjer në buzë,
Në një rrëfim
Do derdhet.

Njerëz të së ardhmes!
Cilet jeni? 
Unë duhet ta di. Ju lutem!
Ja ku jam,
Plot vurrata dhe dhembje,
Djegur,
Ju lë trashëgim
Kopshtin e madh të shpirtit.

(përkthimi Sh. Cela)

Etimologjia e fjales "Obsession":

Pronunciation:  Brit. /əbˈsɛʃn/ , U.S. /əbˈsɛʃ(ə)n/ , /ɑbˈsɛʃ(ə)n/
Forms:  15–16 18– obsession, 16 absession (transmission error).
Etymology:  < Middle French, French obsession (1470 in sense 1, 1590 in sense 2, 1799 in sense 3a, 1866 in sense 3b) and its etymon classical Latinobsessiōn-, obsessiō the action of besieging, a siege < obsess- , past participial stem of obsidēre obside v. + -iō -ion suffix1.

The word apparently became obsolete at the end of the 17th cent. and was revived in the 19th cent. (compare obsess v.).

†1. The action of besieging a place; a siege. Also fig. Obs.

1548   Hall's Vnion: Richard III f. xlixv,   They whiche were in the castell..sente also to the Earle of Richemonde, to aduertise hym of their sodeine obsession.
1638   J. Penkethman Artachthos sig. Kivv,   Famine, occasioned through the Enemies obsession, or strict siege.
1692   C. Gildon Post-boy rob'd of his Mail I. lv. 174   Grave therefore by common consent was deputed for the delivery of Summer, from the obsession of Quality, and restore us to our pleasant Enquiries.

2. The control, actuation, or tormenting of a person from without by an evil spirit; the fact of being so controlled or affected; an instance of this. Now rare.

1607   B. Jonson Volpone v. xii. 10   Graue Fathers, he is possest..nay, if there be possession, And obsession, he has both.
a1641   R. Montagu Acts & Monuments (1642) 190   To give them up to the power of Satan..to possesse, and really inhabite them, or by obsession to move, actuate and enspire them.
1696   J. Aubrey Misc. 156   Her fits and obsessions seem to be greater, for she Scrieches in a most Hellish tone.
 
 

a1847   A. R. Vinet Pastoral Theol. (1853) 295   Some cases may suggest the idea of possession or obsession as the cause, and I am not sure that this idea should be repelled.
1875   C. Nordhoff Communistic Societies of U.S. 134   We are thoroughly convinced of spirit communication and interpositions, spirit guidance and obsession.
1908   Catholic Encycl. at Demonical possession,   The very fact of obsession or possession produced these diseases as a natural consequence.

(Hide quotations)

 
 3.
Thesaurus »
 

 a. An idea, image, or influence which continually fills or troubles the mind; a compulsive interest or preoccupation; the fact or state of being troubled or preoccupied in this way.

1680   R. L'Estrange Seasonable Memorial 27   Never was any Nation..under such an Absession of Credulity and Blindness.
 
1852   Fraser's Mag. 45 248   Beset..by foreign, by back-stairs, and domestic influences, by obsessions at home and abroad.
1893   H. Crackanthorpe Wreckage 99   The thought of death began to haunt him till it became a constant obsession.
1916   G. B. Shaw Androcles & Lion Pref. p. lxxviii,   The mass of mankind..are concerned almost to obsession with sex.
1955   R. Church Over Bridge (1956) xii. 156   My increasing obsession with words.
1991   Face Feb. 16/1   For all its skewed imagery of sexual obsession and urban corruption, the American film noir of the Forties retained a formal purity.

 b. Psychol. A recurrent, intrusive, inappropriate thought, impulse, or image causing significant distress or disturbance to social or occupational functioning; (also) the condition characterized by having such thoughts, impulses, or images.

1892   D. H. Tuke Dict. Psychol. Med. II. 866/2   Impulse bears the same relation to acts which obsession does to ideas.
1901   C. A. Mercier Psychol. 368   Obsessions are extremely varied in character.
1924   J. Riviere et al. tr. Freud Coll. Papers I. vii. 129   Two components are found in every obsession: (1) an idea that forces itself upon the patient: (2) an associated emotional state.
1958   J. M. Argyle Relig. Behaviour xii. 165   The similarities and differences between rituals and obsessions.
1976   J. R. Smythies & L. Corbett Psychiatry Students of Med. vi. 82   These are examples of mild obsessions—unwanted thoughts and images that crowd into consciousness in spite of all attempts to keep them out.
1998   Cosmopolitan (U.K. ed.) Sept. 255/1   Orthorexia..is a physiological obsession that results in the systematic elimination of specific foods or entire food groups the sufferer believes are harmful to health.
2000   Psychiatry & Clin. Neurosci. 54 203   We diagnosed the complaint of hearing music as a symptom of obsession.

Me rilindje i thuhet Saluku, po zararin e ben njesoj ... tha ai qyqari i barcaletes.

Ti qenke arkive barcaletash!

smiley

Studimi i Priceton "SHBA eshte nje sistem Oligarkik"

Multivariate analysis indicates that economic elites and organized groups representing business interests have substantial independent impacts on US government policy, while average citizens and mass-based interest groups have little or no independent influence.

Futja kot.NNuk na ka thene ndonje gje te re. Po pse nje artist qe keput dokrra, traplleqe dhe pohime prej injoranti a nuk ka edhe ky pushtet mbi popullsine? 
Ja bie llafi, Edi Rama kryeministri aktual i Shqiperise eshte nje njeri me formim "artistik" (apo pjeserisht). Sipas kesaj logjike meqe Edi Rama merr me shume parasysh ate cfare thone artistet, meqe me kete eshte me inderlidhur, athere artistet akualisht kane krijuar nje sistem oligarkik me ane te te cilit kontrollojne jo vetem artin por edhe politiken e vendit.

Fakt eshte se njerzit me te pasur, jane te tille ngase jane edhe me te zgjuarit. Kjo nuk mndoj se duhet ti ndaloje qe te ushtrojne aktivitetin e tyre intelektual apo lobues prane Shtepise se Bardhe apo kujtdoqeverie tjeter.

 Psh, Obama sado qe deklaronte se nuk do te emronte lobues, ka emeruar te pakten nje prej tyre.

Psh, Obama ka emeruar si sekretare of major state, apo si dreqin i thone, gruan e nje intelektuali te famshem Republikan.

Dihet se Obama eshte pak komunist, po pak fare, megjithate, a e ben kjo Obamen njekohesisht kapitalist, oligark, dhe komunist? Pra, nje kurve?

 

P.S: nuk na the si doli ai perfndimi qe ke cituar me siper. Argumenti i artistit, qe te paraqes me siper, eshte ai se njei pasur ka mjetet per te ndikuar, sikunder nje artist ka fjalen e tij. A kemi nje oligopol artistesh, pikerisht tani qe kemi si KM nje injorant si E. Rama, duke qene se artistet dalin ne TV, shkruajne neper blogje, pra kane influence mbi llafologjine, pra a jemi ne nje sistem ku mbizoterojne llafollogjia dhe propaganda- ne Shqiperi?

O njeri tani ti ke problem me studimin apo me mua qe e postova.Shko e futi nje gote uje qe te qetesohesh.... 

Fakt eshte se njerzit me te pasur, jane te tille ngase jane edhe me te zgjuarit

Kete me te degjuar e ke apo keshtu futja ku te dale. smiley

 

smiley

O commie, te bera nje pyetje, si ka dale ai perfundimi qe ke sjelle. te pyes ty meqe nuk dua te lexoj budalleqe, sepse ti pretendon ta kesh lexuar.

Po qe se nuk je trap qe mendon se ben propagande (se nuk ka as vlere, i kane rene shume vizitat PPU - kushedi pse smiley ), mire do ishte te pergjigjesh, per muhabet. 

Po mire o qafekuq Napoli sta ka fajin pasqyra per surratin te shemtuar smiley ..(nuk e kam me ty litterally por me realitetin pertej atlantikut) Studimi nuk berei gje tjeter vecse theksoi ato qe i dfinte dhe bufi. E di qe ju e quani progresizem ket perfshirjen e elitave te biznesit ne politike. Jo vetem kjo por sot ne SHBA ke dy sisteme gjyqesore, nje i cili trajton elitat dhe tjetri qe rras brenda ata qe nuk kane 

Qaflesh po se po. po qafkuq? Ça ke pare, bre Artist? smiley

Ja pra qe akoma nuk iu pergjigje pyetjes time modeste, Si doli ai perfndimi qe ke cituar? (na e thuaj neve qe nuk dime anglisht.)
Se llafi bie, vjen nje shkrimtare e deshtuar nga Shqiperia, qe e zeme, ka emigruar ne nje vend Evropian, dhe fillon shkruan cfare i thote p**hi. Dhe nder te tjera, e zeme se thote, "Bota pa zezaket..." apo per ta berre rrefimin me te gjalle thote: "bota pa maloket eshte me e mire.le ti vrasim maloket dhe kokecepat, si nga jugu si nga veriu. ashtu do te jetojme me mire"

Ti do ta hash edhe kete si bullarin? 

Kupton ti... smiley

PS: Artisti me politikanin jane dy pole krejt te ndyshme per te bere analogji. Artisti do te kete ndikimin ne artin ne vend dhe kjo eshte me se llogjike po kur biznbesmenet kane ndikim ne vendimarrjet politike atehere s'vlen kjo analogjia jote. 

Libra te keshilluara nga intelektuali , shkrimtari , artisti dhe politikani me fame mbarekombetare , z Inter Legere. 

"Si ta marrim kalane nga brenda" -vol1

" Si ta marrim kalane nga jashte" - vol2

"Si te hedhin me ere nje kala"- vol3

"Si te behemi cka nuk jemi" -vol4

"Rrenimi i kalave duke vrare popullsine nje nga nje" - vol 5

"Popullsia  e    kalave ne  mesjeten e vone" - vol 6

"Thike pas shpine: nje ndodhi virtuale" 

"Si tu shpetojme thikave pas shpine: nje ndodhi jo vetem virtuale"

"Nje vdekje e paralajmeruar"

"Si te rrojme vetem"

"Filozofia budiste"

smiley

 

 

Hahahaha paska pas gallate te modhe dje!

Si qe ajo konga,- jalla u shemsh mi kala e Durrsit!!!

A e dini se kepucet me taka jane shpikur nga nje vajze te cilen I dashuri e puthte ne balle..smiley

Une e dija ndryshe, jo per ta puthur por per ashtu.........se nuk mund te shtriheshin jashte dhe ne balte.

degjova se bamka(topi) ish takuar me nje serb kengetar te ardhur ne tirane!

ky s'eshte as nga ata malazezet e shkodres!  apo ngaqe ruan akoma modelin e flokeve si ata smiley

misogyny, n.

Pronunciation:  Brit. /mᵻˈsɒdʒᵻni/ , /mʌɪˈsɒdʒᵻni/ , U.S. /məˈsɑdʒəni/
Forms:  16 misoginy, 16 misogynie, 18– misogyny, 19– misogeny (irreg.).
Etymology:  < Hellenistic Greek μισογυνία < ancient Greek μισογύνης (see misogynist n.) + -ία -y suffix3. Compare Italian misoginia (1598 in Florio), French misogynie (1812), German Misogynie.(Show Less)
Thesaurus »
 

  Hatred or dislike of, or prejudice against women.

1656   T. Blount Glossographia,   Misogynie (misoginia), the hate or contempt of women.
1658   E. Phillips New World Eng. Words,   Misoginy.
1823   Byron Let. 22 Apr. (1980) X. 156,   I..intrigued for myself a place as far remote as possible from his fair guests..to confirm my misogyny.
1882   H. C. Merivale Faucit of Balliol I. i. i. 7   He..walked the banks apart, a thing of misogyny, in a suit of flannel.
1927   Observer 27 Nov. 15/3   Mr. Maurice Brown gave so astonishingly good a performance of this phase of Adolph's crazed misogeny [sic].
1980   S. Trott When your Lover Leaves (1981) 77   She sees rape as..the extreme of misogyny and sexism.

 

Rrofte Shpellaria!

Koçi Petriti paska vdek dje a pardje. Rob zoti.

Eshte humor. Kjo eshte tall dhe me greket, prej nga ka dhe origjinen. Sidoqofte me mire te te dali emri (mundesisht per mire) se hic fare. 

Une qesha per vete, por disave mund t'i duket ofendues.

S'besoj se ia merr njeri per keq Tines. Sot edhe politika tek emisionet e humorit behet. 

Sot intelektuali, shkrimitari, artisti, aktori dhe i famshmi politikan Inter Legere lexoi dy libertha me nga 50 fq.

Titujt:

"Si te mos hame thonjte"

"Si te mos hame qurret"

 

Neser do te lexoje: "Higjenizmi i races sipas nje optike anti-shqiptare"

 

 

eshte e vjeter kjo... por tani thone qe kartmonedhave  vendin e pare  per bacterie e mikrobe ua ka marre tastiera e kompjuterit.

Ne shume vende leku leter eshte kthyer ne histori...Une kam nja 2-3 muaj qe skam prekur kartmonedhe me dore. PS: Objekti me i ndotur eshte pulti i televizorit. Nga analizat doli te ishte 100here me i ndotur se WCja.

Thone qe ka ra termet ne Shqiperi mo.

24/24 i lidhur me satelit me Shqiperine, robo?

Rusia i fal borxhin $10 miljarde Korese se Veriut. Planifikon te ndertoje tubacjon gazine neper Korene e Veriut i cili destinon te furnizoje Korene e Jugut dhe me tej Japonine

Po, ne ishim të gjitha kurva, edhe pse shumica ishim të virgjëra. Madje edhe Anila, fqinja dhe shoqja ime e bankës, që ende nuk i kishin ardhur menstruacionet, ishte kurvë. 

Kjo pra eshte kultura e bukur shqiptare. Femra do te jete gjithmone ne rrezik te etiketohet si kurve nese nuk zbaton ate qe shoqeria ia imponon: ate sjelljen prej qenies pasive me koke te ulet, qe rri urte dhe s'ben ze. Lere pastaj kur akti seksual paramartesor permendet,  nuk ka me shpetim per te ne ate rast.

Pse Shqiperia jone e dashur ka qene dhe eshte  nje vend patriarkal dhe meskilist? Pse, pse, pse!!! smiley

500 vjet nen sundimin osman kane bere punen e vet per te na çuar mbrapa ne histori.

Dhe ne sot themi qe Turqia eshte country brother smiley 

Thashethemi, shpifja dhe përgjithsimi kanë qenë dhe janë(me disa ndryshime të vogla kohore) tregues të fortë të jetës shoqërore shqiptare .

PS: ama të gjitha( e tepërt kjo të gjitha) "kurvat" martoheshin me djem "të mirë" smiley

Sigurisht qe ashtu eshte..eshte "kurve" por AMA e zgjuar di ke zgjedh per ne fund smiley

Ketlin;  prandaj dhe shprehja " paç fatin e kurvës"

 Parfum i Nilit  Dhe para 500 vjetësh kështu ka qenë...   shih kanunin.(Vetëm ilirët mund të kenë qenë përparimtarê se ata kishin dhe mbretreshë Teutën.)  smiley

Kultura e atehereshme ishte pak e dokumentuar keshtu qe nuk mund te spekullohet lehtesisht mbi te. Fakti qe trojet 'shqiptare' qendruan te pazhvilluara gjate gjithe atyre shekujve sherben si indikues i zymte i progresit shoqeror te femres. Nese e krahason ate qe predikon Kanuni me ligjet islamike (te sharias), besoj se rezulton me progresiv ndaj lirive dhe te drejtave te grave.

P.S. nuk po mbroj Kanunin, qe te jemi te qarte.

Kjo Anila ne gjimnaz e nuk I kishin ardh menstruacionet? lol.  

Mos shiko ne ditet e sotme qe u vijne qe ne klase te peste gocave..atehere hanin pak se nuk kishte cdo gje me tollon dhe BIO smiley, sot te mbyt hormoni ne cdo ushqim 

Më shkrive " me tollon dhe bio = vonesë zhvillimi hormonal tek vajzat e reja; jo me jo por ishte psikologjike dhe ardhja e tyresmiley 

Po te haje buke me vaj apo me cecel (sheqer) nga do hidhje shtat?  smiley

 

Gocat i tërheq shejtani  prej flokësh ( e paska e harruar) smiley

smiley shejtani mos eshte Vella me dreqin? 

Marksi paska vdek më 1929 smiley or çer nuk shkruajnë e kush nuk shkruan

Do kete qene komunist ai qe e shkruar..I ka zgjat ymrin 46 vjet smiley

smiley

Juventusin, Biatch ...smiley

Juventusi nji osht, si puna jote ka me qerresmiley

Mirë që na zgjasin orarin, por të sjellin dhe një drejtues të paaftë, që kur të mbarosh punën tënde, të kesh kohë të bësh dhe punën e tij. Kjo sipas atij quhet bashkëpunim. Jo or burrë, nuk quhet bashkëpunim, por shfrytëzim. Pale, na kujton dhe faktin që drejtuesi i shkollës ka të drejtë të shkarkojë mësues.

smiley

Adria drejtuesi mos eshte I LSI-se? 

Jo veç se ësht nga Skrapari smiley

skrapaleshë jam vet unë smiley

Jo, po t'u rrojnë miqtë që kanë poste të larta drejtuese dhe përfitojnë. Ai nuk është thjesht i paaftë, ai s'është normal.

smiley nuk dime cfare te themi per budallenjte!!! 

Çfarë me thënë, aman! Nuk jam me atë që budallenjtë të lihen pa punë, por jo të drejtojnë punën e një institucioni arsimor.

Eshte ceshtje tradite.   Drejtoret gjithmone kane qene sekretare partie.

Te drejte ke budallenjte duhet qe te zene vendin e merituar. smiley 

Te admiroj per profesionin tend, me ktheve ne kujtime shume shume vite mbrapa  smiley

aman o Adria. ne mire qe hoqem Vuqidolsin...

tani te pakten ne Tv na del nje qun Tirone. smiley

Hajt, kater vite... me kismet rradhes tjeter, angazhohemi fort neper blogje qe te sjellim nje tjeter qun Tirone ne pushtet - nuk bie dy here vetetima ne te njetin vend, thone.

strength and honor. ruaji forcat per te komentuar per fushaten tjeter. smiley

jam me ty: empathy!!!

Për fushatën tjetër ? ore, mua më vjen inat që prita 8 vjet që të ikte Berisha,e  të fitonte kjo qeveri.

Ngela duke pritur për tjetrën, për më të mirën   smiley

sa shume e paske dashur Sali Gerdecin. s'paske patur fare shpirt revolucionar. smiley

ti... shallin e kuq ke qafa, sepaten ose kazmen ne dore e dilje ne proteste mi goce dhe e rrezoje qelbesiren...
8 vite me Vuqidolsin KM? si ke duruar aman!! smiley

Thuji si me marifete qe bie kushuri me Lir Meten, te beje dhe punen tende. smiley 

si ajo barcaleta 

Mos, paska dale barcalete e re.smiley

Po nga e di qe eshte I paafte? Sa ju paska ardh. Apo se ju ka dhene extra work?!! Shife me sy pozitiv. Eksperience e re, mbase move up po te mesosh dicka tjeter.

do jene mbetjet e fundit te Vucidolsave, Moza. tipa qe nuk shqiten lehte.

do edhe pak fare kohe sa te instalohet rilindja. durim! smiley

marre prej ketej: i thone 'teamwork', per t'i vene emer tjeter asaj qe cileson ti 'shfrytezim'. Qe prej krizes, jetojme ne gjendje konstante 'teamwork-u', s'merret vesh a ka  me ' job position specifics'.

a eshte e vertete se kto geng bengat tim workse behen per te shkakruar pergjegjesine? dmth qe mos ta kete nje njeri,, por te shperndahet, pak a shume si n'komuniz'm?

Adria,me sa po degjoj ketu,eshte shume i pergjithshem ky mendim,dmth je e besushmesmiley

filllloshpinattttooooo

Duan te bej rikonstruksionin e dy banjove. Di njeri ndonje qe i vjen perdoresh?

smiley smiley smiley

Eeee smiley

jo per gjo, po m'hypi qefi me mulu kaptinen si ketu n'tironsmiley

U friksove xhen? smiley

Kemi nje mail man ketu qe sa here kalon me fton per kafe- te pres te kafeteria ne kat te dyte. Ka per borxh 10 here te kaloje sa here mbledh mail te me ftoje. Eshte me fat se eshte kinda old e nuk e marr Seriozisht, se e kisha pushu prij pune. Lol

Ca fati? smiley

Do kishe hap dyqan kafje tashtismiley

Permbledhje karakterjale të popujve kryesorë të evropës. Nga Jozef Rudjard Kipling - (Joseph Rudyard Kipling)

Përshkrime karakteriale që Kiplingu i bën popujve "të mëdhenj" të evropës:

Një anglez? Një idjot.
Dy anglezë? Një "Club".
Tre anglezë? Një perandori.

Një gjerman? Një njeri punëtorë (i zellëshëm).
Dy gjermanë? Një birrari.
Tre gjermanë? LUFTA.

Një francez? Një hero.
Dy francezë? Dy heronj.
Tre francezë? Një Ménage (a trois).

Një rus? Një bombe.
Dy rusë? Revolucjoni.
Tre rusë? Hiçgjë.

Një italjan? Një tip simpatik.
Dy italjanë? Një grindje.
Tre italjanë? Tre parti politike.

Një italjan? Një tip simpatik.

ky ka fol per gjysmen time. po per gjysmen shqiptare? smiley

Vdesen per pak ekskluzivitet mediat shqiptare, edhe kur e shumta qe bejne eshte fotografimi i nje dokumenti, i cili mezi lexohet gjithsesi nga permasat e vogla te fotos.

Thone Anila Basha:

Ky është një dokument i rrallë nga të paktat dëshmi arkivore e të dokumentuara që vërtetojnë urdhrat e drejtpërdrejta të diktatorit për ekzekutime masive dhe në rrugë zyrtare.
Dokumenti që botohet për herë të parë nga “Shqiptarja.com” është marrë në Muzeun Historik kombëtar mes dhjetëra dokumentesh 

Ja nje faqe qe e ka kete dokument te publikuar ne internet 2 vjet me pare.

P.S. Anila, Afrim Krasniqin si e ke bindur qe te shkruaje editoriale per gazeten tende moj? smiley

Ueee, çfare çmendurie! Mijera te punesuarish ne hene !  smiley smiley

Marshalla na ka dale rilindja marshalla ...(kenge dasme) smiley

Ky ishte dekreti i pare i rilindjes. Prite Sazan Gurinsmiley

Ty s'te vjen era gaz? Po ti qenke pa ndjenje nuhatje fare more zoteri!

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).