Marre nga Pacensura 73, postuar nga KAVIR,  10 Prill 2014 (20:46), pa leje te pruresit (gjej rastin per ndjese, ketu!)

Disa pergjigje brilante femijesh neper provime
 

 

74 Komente

komunikimi reagues i mesuesit/es - po aq origjinal smiley

keto jane pergjigje ''tip Beni'' qe kur e pyeti mesuesja e leximit:   pra Beni, kush eshte Partia?  -nena e Sulos, u pergjigj  Beni..smiley  meqe Suloja sapo kishte recituar vjershen:  ''Partia nena ime''..smiley

e vertete kjo. Ngre njonin ne msim historie, klasa 3 a 4t dhe e pyt per armiqte e klases dhe ky tipi:
- Soll Lili, Bunac Saliu...

edhe kjo e vertete:   ne kursin e shoferave provim  per teorine,  instruktori  duke treguar  tabelen me pikeçuditese pyet kursantin  cdo te thote kjo tabele?    - dmth, rruge e çuditshme,  u pergjigj  kursanti..smiley

per ate pune eshte e famshme telefonata live e njeres ne minnesota m'duket per shenjen qe sinjalizonte rrezikun e kafsheve qe kalojne autostraden. Dhe kjo kembngulte qe pse ja kane leju kafshve (drerave) pikerisht ne ate zone te rrezikshme kalimin e rruges. Nuk kishte rob ne bote t'ja mbushte mendjen se kafshet nuk dine me lexu shenjat dhe se shenja eshte per shoferat qe te bejne kujdes...kam per ta gjet linkun kur te shkoj ne shpi

" meqe Suloja kishte recituar vjershen : "Partia nena ime "
smileysmiley

jane fallco shumica e ktyre o July smiley 

btw edhe Santa nuk egziston...sorry smiley

Santa jo, Plaku i Vitit te Ri, po.

Ia zuri vendin se eshte me LSI-ne.

Po I.M. eshte dora vete PVR. Vetem ai t'i ploteson deshirat Po te behesh i mire, dmth lsist.

Santa thone kerkonte qumesht e biskota. Ky PVR eshte ne diete, vetem uje e LSI.  

Drejt e ka mendon per popullin qe te mos behet obez si Santa vete.

 

Po ne kemi tonat, o derëbardhë smiley

- Pse ujërat e Jonit janë më të kripura se të Adriatikut ?

- Sepse në Adriatik lahen më shumë njërëz smiley

PS: Të mendohem mirë, gjej plot nga eksperienca personale smiley

Ka njeri ketu te ma shpjegoje ne shqip se per çfar bohet fjale. 

Jane detyrat e shpise te ca kalamajve, pergjigjet jane per te qesh. Psh e para thot " gjej x-in" ai e ka rrethu dhe thot ja ku eshte. 

Te gjithe kemi keshtu gallatash. Me ka pyt I here zysha ca ka thene xhaxhi enver per armiqte e jashtem. Pergjigja ime: kush guxon te sulmoje shqiperine, do to bejme shkrumb e hi.zysha: ku e mesove kete. Ke lagja dje tu loz, I thashe, se sdisha ce te thoja.

Me ka pyt I here zysha ca ka thene xhaxhi enver per armiqte e jashtem.

Pergjigja ime: kush guxon te sulmoje shqiperine, do to bejme shkrumb e hi.

zysha: ku e mesove kete.

Ke lagja dje tu loz, I thashe, se sdisha ce te thoja.

 

Letersi nga Gaia

smiley

Eshte histori e vertete, jo letersi. Nuk e shkrujta me detaje, se me cmeni iPad dhe nuk dua ta nderroj gjuhen. Kam qene ne klase te katert fillore, e maj men si sot. Nje jave nuk me lan te shpise me loz, myll me shpi. Im ate: Ti do an fusesh ne burg si familje, me tha. Po nuk me rrafen.

Nuk e kuptoj pse je perballur me ndeshkimin familjare? Fundja, pergjigjen e ke dhene te sakte! Familja duhet te te shperblente dhe jo te te ndeshkonte. Jam kurioz te di se sa i perhapur ka qene fenomeni i moskeqkuptimit ideologjik nder familjet shqiptare gjate kohes se diktatures. Mos valle diktaturen e kemi peshqesh pikerisht nga ky moskeqkuptim ideologjik nga ana e masave? 

Po zysha I thirri ne shkolle, sepse nga lenda qe kishim duhet te kisha thene, shqiperi eshte fanar ndricues. Une ne fakt kisha mesu, po mu duk me interesante pergjigja qe dhashe. Dhe implikoja shoket nese ai I lagjes e merrte seriozisht. Dhe I'm ate nje jave prepara i kishte dale emir ke mbledhja e ke keshillit per antene Jo nga dajti ka pas qene me duket. Keshtu nderlidhjen dosja atehere. 

Interesante! Ti Gaia mban mend jo vetem cke thene ne klas te katert por dhe se cfare duhej te kishe thene!

Kam qene ke Banga e dyte, nga rreshti murit. smiley kur ja kam thene zysh karmenit kete. Eshte nder gallatat, se tani keshtu , po biografine e prisha dhe u mor shume seriozisht kjo. Atehere ca thoshin kalamajt pergjohej. Ti po deshe mos e beso, po ime me am ka kujtu friken e tyre edhe pas renies se diktatures me brockullat e mia. 

Of course!

Atehere ca thoshin kalamajt pergjohej.

 

smiley  smiley  smiley

dhe nuk e ka dhe aq keq, Stalker... kur donin ata, edhe femijet pergjoheshin..smiley meqe ti i ke qejf pergjigjet kinematografike..smiley. hidhi edhe njeher nje sy "das leben der anderen", skena me femijen ne ashensor..smiley

leben-in nuk e kemi zgjidhur  ''ne''   Stalker,  por ti!.smiley    ne fakt  ''leben''  ka marre kaq e kaq cmime, nder te tjera edhe Oscar,  po cmimin   prestigjoz  te  '''kinoditari''  ama,  nuk e morri  qe nuk e morri dot..smiley

.........
 

kush guxon te sulmoje shqiperine, do to bejme shkrumb e hi

ka qene keshtu:

qe nga Jugu ne male t'Ver'it*

mbrojne kufijte bijte e Enverit,

s'guxon kush me na prek, ku jena,

prek shqiponjen-o me dy krena

anembane po bucet jehona,

Rrofsh Parti sa malet tona.

Kte ka pat parasysh Gaia.

*Me ben pershtypje se si poeti popullor i ka ngrene nje "u" fjales Veriut, e ka bere "Veri't", dhe theksin e ka transportuar nga i-ja tek e-ja, vetem e vetem qe te rimonte me emrin Enver. Imagjino deri ku shkonte perkushtimi i Veriut. Ne fakt po te kishim Salen qe atehere, nuk do dilte nevoja per kete shtremberim:

Qe nga Jugu ne malet e Veriut

Mbrojne kufijte bijt e Saliut

Më fal të të zhgënjej mbi dashurinë vetmohuese të Veriut për Enverin, por në Verì, Veriut i thonë dhe Ver. Shpesh dëgjohet për shembull "fryn vèri". Po do të kishte qenë vërtetë për tu përmendur përndryshe.

Femijet jane te lezetshem.

Goca vogel e imja eshte vetem 5 vjec. Sa e coj ne shkolle (kopesht dmth) , i rradhit zysha nje nga e nje dhe therret:

Femije rreshtohuni se do dalim jashte tani!

ia kthen kjo picirukja ime - O msuse po ne jasht jemi already smiley

so cute and dear smiley

urime dhe simpati per familjen tende te bukur.

Nuk e di cimo, historia e Gaies ka shume paqartesi llogjike. Dmth pyetja qe ka bere zysha nuk ka kuptim me pergjigjen qe duhet te kish dhene Gaia

Me ka pyt I here zysha ca ka thene xhaxhi enver per armiqte e jashtem? 

 sepse nga lenda qe kishim duhet te kisha thene, shqiperi eshte fanar ndricues. 

dmth, pyetja nuk ka kurrfare lidhje llogjike me pergjigjen qe duhet te kish dhene Gaia: zysha pyt per armiq te jashtem kurse Gaia duhej te pergjigjej per fanar ndricus. Mu kjo me duket letersi nen nivelin medioker! 

 

nxitohet ndonjehere Gaia...

per shembull, me lejo te te kujtoj edhe nje tjeter:

po pyt bota per shqipnin-e

sa te madhe e ka ushtrin-e

s'esht sekret ne ta tregojme

dy milion armet shtrengojme

Nuk di cila zone e Veriut e ka krijuar kete kenge te mrekullueshme... 

Po c'llogjike zeza pret nga nji femije 10 vjec. Historine e tregova ne kontekstin e temes, ca bejne kalamajt kur I pyt zysha. Pjesa surreale ishte qe zysha u nxef dhe e beri te madhe, me detyrim qe prinderit te me ndeshkonin. Ti vet pyet, pastaj ben analize me llogjike. pergjigjen e ke dhene vete: jetonim jete mediocre me keto lloj situatash, qe I kalonin qindra familje shqiptare, Jo vetem e imja, nuk eshte historia ime, apo familja ime, qe I perket masave, mediocre. Duket qe si bythpamuk,ti ketyre gjonave s'ja ke idene, dhe eshte normal te duken kot. 

Duket qe si bythpamuk,

Reagim tipik i nje krijuesi letrar qe vuan nga mungesa e thelle e talentit: kritikes letrare i pergjigjet me sulme personale banale! 

More bythpamuk, ke problems serioze me comprehension ti. Nejse kur te duket vetja interesant, si thote populli, hapi rrugen. Kritiken letrare, futi nje google se kushedi meso noi gjo. Edhe mos bej bullying kot. Bej noi Pune. 

nigjoni mer shoke, pak muzike cilesore nga Ardi.

Angie!!!

Ah, dhe kete: historia jote pa asnje diskutim eshte e vertete, Gaia, sepse ti nuk ke asnje arsye te thuash te paverteta, por ka aq shume ngerc brenda, nje sforcim aq te panevojshem (gjithe duke qene e vertete persa kohe nuk eshte vertetuar e kunderta, qe s'ka si vertetohet smiley ..), saqe vetiu te perngjan me kaq, po kaq shume histori te sajuara per "kulshedren e kuqe", te stisura pa kursim nga gjithfare teknefezesh me probleme te pazgjidhura me te kaluaren, e kaluar e cila eshte edhe pa sajimet e tyre e rende mjaftueshem.

Zysha jote eshte e vertete dhe ireale njekohesisht, nuk di sa me kupton. E vertete sepse e thua ti, ireale sepse nuk ben sens. 

Eshte normal qe kujtesa mbas dy dekadave ta sfumoje ate qe ka qene ngjarje/trysni psikologjike e zakonte. Prandaj dhe krijimet e Orwell ishin real dhe surreal per ata qe jetuan ate kohe, dhe ata qe nuk e jetuan. e tregova per gallate. Une closure tim e kam bere me kohe. ca qe dun ta rikuperojne ate kohe, normal qe fajin e ka une ene familja ime. Gjyq per se dyti po me duket. 

po c'gjyq, o? ky, per mua them, eshte muhabet.

se per ate pune, zysha ime e letersise te fanoli thoshte qe fjala revolucion vjen nga fjala "revolte". Revolta e klases punetore per shtypjen e madhe te kapitalisve etj etj etj... lerme te bie ne prehrin tend plot ledhatime, o hallemadhja ime shekullore.

pa fjale qe kemi kaluar permes kohesh bizarre, e cila mua me duket sikur pak shfytyrime te njerzve ka sjelle. dmth mire edhe kaq!

Ajo kohe duhet qemtuar mire, eshte e detyrueshme kjo per ne, per shume arsye, mirepo nje qemtim i mire mund te behet vetem ne mungese te emocioneve, gje e cila ende nuk eshte e mundur.

Gjyq per se dyti po me duket. 

Hahahahaha

Mos vdeksh kurre o Gaie! Nigjove? Mos vdeksh kurre!

Mbas 20 vjetesh ka shume mundesi qe ket "gjyqin" ke me e tregu si gjyq te vertete. Dhe kur dikush nga audienca do te ngrej doren the te thote, po ti na the qe ngjarjet e tmerrshme zhvilloheshin "over the internet" ne nje blog social?! Mesiguri qe ke per tju pergjigj, ulu ti ere bythpamuk! 

Stalker si i kinematografise qe je, si te duket personazhi i zyshes? 

Pjesa surreale ishte qe zysha u nxef dhe e beri te madhe, me detyrim qe prinderit te me ndeshkonin.

Ne ate mediokritetin tim kinematografik mua zysha me duket si personazh i cili mund te mbaj mbi shpatulla nje film te tere. Film qe titullin mund ta kish "The Teacher from Hell" 

pusho se i thash Gjergj Xhuvanit te beje "parrullat 2 " smiley  smiley

Po ta jap te drejten e autorit ta ngresh me lart se mediokracia ime. Paret per film do I gjejme. 

Ore, duhet ndonje skenar tjeter nga Alicka qe te beje Xhuvani film. smiley

shshshshsht se osht kthy nga Parisi Aliçka (ku ka qene ambasador), ne Shqypni eshte, keshtu qe po ju qep Xhuvani... smiley

p. s : per hir te se vertetes duhet thene filmi nuk ka as 1% te forces qe ka tregimi i Aliçkes (biles edhe i gjithe vellimit me tregime "parrullat prej guri" )

Doli dhe Gaia e persekutume, biles e persekutume edhe nga prindet e vet. Pak larg jemi nga Mesjeta ku murgjit persekutonin veten neper qelira. Kur do te shpetojme nga persekutimi i te persekutuarve?

Gjene mire, e ka dhe nje te mire ky muhabet, eshte hera e pare qe Roni perdor sakte dialektiken dhe logjiken.

 

C'mesjete mo tiku, pse shkon kaq larg... ka murgjer ekstremiste qe vetpersekutohen edhe sot e kesaj dite . Kodi i Davincit..smiley. pastaj andej nga Irani del populli masivisht 1 here ne vit dhe rreh veten me zinxhire..smiley. pa harruar intekektualet tane ne kohen e Dulles qe vetbeheshin shembull neper mbledhje kolektivi dhe vetdenoheshin me transferim ne ndonje kooperative te larget... a nuk ishte vetpersekutim ky?.smiley

nejse, Gaia me kujtoj nje histori ne nje repart ushtarak ku komisari po zhvillonte oren teoriko-politike, po ushtar Selimi nuk e kishte mendjen ne mesim.... i inatosur i thote komisari: pa na thuaj ti ushtar Selimi si do mbrohemi ne rast se na sulmon armiku ne befasi.... Selimi qe u kap ne befasismiley, per te dale nga situata tha... po ska cna ben armiku shoku komisar se ne i q!m motren armikut! komisari ngeci nga pergjigja, dhe i tha i irrituar... te lumte shku ushtar, fjale banale por me partishmeri!.smiley

Mesjeten e permenda sa per te thene, sepse Mesjeta eshte vetem nje epoke (edhe teze e diskutueshme, por hajt mo, rroft traplliku i fjalosjes se perditshme), ndersa ndjenja e fajit (ose mekati origjinal, sipas Mesjetessmileysmileysmiley) eshte diçka kostante ne kohe dhe histori.

Pare thelle Gaia ka te drejte, me teper se Roni qe ka te drejte me logjike, sepse familjarisht kane krijuar nga hiçi nje situate te paqene, por jo se shkaku i situates nuk eshte i paqene. Dmth situata e paqene eshte nje pretekst per te çfryre qenesine e ndjenjes se fajit, prezent tek çdo rob, ne sasi dhe cilesi te ndryshme.

Ate qe bejne ne Iran e bejne edhe nga jugu i Italise, komshijte e arberesheve. Tani nuk kam kohe te linkoj fenomenin.

Historite te ketij lloji di me qindra, njera me qyfyre se tjetra. Biles po te koncentrosh historine ne pak fjale, pothuaj tere historia e njerzimit eshte nje histori persekutimi dhe autopersekutimi.

Nje nga me te bukrat eshte me shokun Stalin qe e kishte per zakon qe te luante me viktimat e tij, ata qe kishte prane, miq e shoke. Dmth i bente te qarte se kishin gabuar dhe do ta "hannin telin e ndryshk", dhe ne momentin e fundit i falte (ose nuk), duke i bere nje vizite personalisht.

Ne nje rast te ngjashmem me nje familje qe e kishte strehuar dhe dhene buke kur Stalinin e ndiqte policia, i beri te vuanin per nja dy muaj pa gjume prej frikes çdo moment prisni t'i arrestonin. Kur nje mbremje bie dera, shkoi gruaja te hape deren dhe shesh shokun Stalin tek dera. E tmerruar dhe e mrekulluar kthehet ne guzhine dhe i thote burrit te vet:

- Hajde se ka ardhur portreti i shokut Stalin!!!

 

Mesjete i thashe per delikatese...

smiley ushtar Selimit paska mbajtur gjalle  "menyren me klasike" te luftes kudra armikut.. 
ushtar Selimi ka ndonje lidhje farefisnore me ushtar Belushin? smiley

 

O Belulo, shife icik, se ai muhabeti me motren se mos e afron me armikut Selimin e shkrete. E partishme do kishte qene qe edhe po t'ia jepte mos ia merrte. E ha dhe komisari me kete rast, edhe Mehmeti se aprovoi g*pin armiqesor shkoi per lesh. smiley

me nxorre kafene nga hundet.. te marrte e mira, te marrte smiley..po permbahu more, permbahu ! smiley

Mishi eshte i dobet, shoku T. smiley

Justifikime per tradhetine ndaj idealeve te Partise.smiley 

Ti thua qe autokritika s'pi uje ne keto raste? smiley

Vetem po te jete e shendoshe, dhe ... te spiunosh shoket. smiley

Mund te 'tregojme' ata qe i Kemi hale ne sy. T'i ruajme ata qe i duam. smiley

Ai robi i binte murit me koke, ah koke o koke qe s'mban mend ndonje emer. smiley

Roni tall Gaia se historia femijerore e saj i duket kritike e pamerituar per monizmin smiley

Per gjera te tilla dhe personazhe kaq egzotike Peshku eshte vertet valute smiley

Xhibo, dhe ti e ke var ne dege te fikut lakimin e shqipes. smiley

Une s'lakoj se s'di, ti s'lakon se s'ta mban nga pishtaret e ish-fanareve ndricues, ai dhe ajo s'kane kohe te lakojne sepse coc po trazojne me ata dhe ato.

P.S. Me kollaj lakon apo lakroron? smiley

Ti Po zgjedhon tani, lakrorin duhet te ta kujtojme, kur te vish ne Shqiperi. smiley

Me kujtove ate shprehjen e lashte, e cila gabimisht i atribohet Marin Barletit, por qe sipas revistes Monitor daton te pakten qe ne kohen e Teutes:

- C'kerkoi shqiptari nder shekuj? Nje lakror dhe pak thashethem te thekur.

Ngaterron Teuten me Pjerin? S'te ka hije, Xhib.

Mesuesja - Beni na thuaj nga ku fillon lufta pare boterore dhe ku mbaron ??

Beni - Nga faqja 52 deri ne faqen 63 Mesuese ! smiley

F.: I plasi stomaku Gencit në kinema...

L.: Çfarë filmi ishte?

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).