311 Komente

a don gja, Mujo, a don mall,

a don dije, Mujo, a don gjuhe,

a don forcen, Mujo, me qindru,

a don luften, Mujo, me luftu,

e c'ka qit Muja, e c'po ka than

cobanija me kan inat,

e paj me force me iau kalu po due.

njana-tjetres zanat na i kane than

tamlen e gjinit Mujos me i dhane

na i kan dhan djalit me pie

o me tri pika ma kan ngie...

 

He wears a red bandanna, plays a blues piano
In a honky-tonk, down in Mexico
He wears a purple sash, and a black mustache
In a honky-tonk, down in Mexico

Strawberries cherries and an angel's kiss in spring
My summer wine is really made from all these things...

Pace yourself for me
I said maybe, baby, please
But I just don't know now
When all I want to do is try

Somebody told me you had a boyfriend
Who looked like a girlfriend
That I had in February of last year
It's not confidential, I've got potential

Rono, kur te bohesh mbare, shif pak kte qe sapo e gjeta: koment letersie te eposit per nxenesit (ne 6 pjese te shkurtra).  Mire-keq, ndonje mufke aty-ketu (psh ankimi per fugen e ngritjes se shkembit, e cila eshte nje mrekulli krijimi qe shqipua e bente shume me perpara se kta kingat e letersise moderne ta benin nji dicka botore) - me pelqen shume qe bejne kesi kuturisjesh.

ver re se si flitet per raportin grua-burre ne epos, qe e bom muabet dje. fakti: Muji shkoi direkt te nena per t'i treguar se cfare u be. Baben e kishte per guxhulla pa rendesi. Krahaso me Bamir Topin, psh, qe akti i pare qe beri pas zgjedhjes, ishte ti thoshte te atit "Bab, u bona president smiley  ..)

Pooor, me duhet te them qe komenti eshte bere ne dialekt korcar, gje qe duhet ndalu me ligj smiley

 

cfare prezantimi bashkekohor pedagogjik per nje teme si kjo. u mahnita. i hodha nje sy kanalit. paskan edhe nje faqe te tyren http://www.klasaletersi.com/. shume lehtesira per nxenesin e sotem, kur kane akses ne internet. (mund te flitet me shume, vecse s'eshte vendi i duhur) Persh. me nje tralala te temes.

 komenti eshte bere ne dialekt korcar, gje qe duhet ndalu me ligj 

Pourquoi? Mua me duket me i lezetshmi. Bon, secili me shijet e veta.

It's the eye of the tiger, it's the thrill of the fight
Rising up to the challenge of our rival
And the last known survivor starts his pray in the night
And he's watching us all with the eye of the tiger

 

smiley prap ti me kete? Kenge e lezetshme!

Kjo e ben si ca radio stations qe they play a song every 10 mins. Mire ato justifikohen se ka degjues se mund ta humbin kengen e ores 7 pa 5-se dhe mund ta kapin ate te 7 e pese. It's not funny! Lol

Edhe kur je ne qejfin tat prape nuk te lene rehat..na lini te jetojme o njerez, te degjojme cfare ne duam te degjojme...smiley

E kam deklaruar mos klikoni tek kenget e mia se per nje muaj rresht do jete gabimi. smiley

Ju e beni si ai i vogli i imi qe thote..prape kete ti?  smiley

Ne shtepi nuk me lene te degjoj tek peshku jo ku te veje robi i shkrete! smiley

vuakerke shume smiley..degjo ca te doje qejfi o Ketlina..uroj mos te te kem prere hovin me koment tim me siper ( kerkoj te falur paraprakisht ) smiley

rrofsh! smiley

Po kaq gabim te madh ke bere moj e uruar? Hajt se mjafton te rrefehesh se te falet. smiley

Per kaq gje moj? As qe quhet gabim fare, mire ja ke bere, nje here rron robi. Ja per inat te ketyresmiley

smiley..' Happy' te Ph. Williams, cdo 2 min ..e di si ia kap une tempon, Mimoza..me mire se edhe vet Williams smiley

eshte fantastike!! smiley

I would like some milk from the milkman's wife's tits

 

.. pa me te voglin dyshiim, kjo eshte kenga me e bukur e E. Libohoves..bravo! smiley

smiley e drejte!..edhe kete kenge e ka interpretuar sh. bukur! 

oh twin moon
you are my twin moon
take me up-sky so I can kiss you
drink your starlight

 

And Harry doesn't mind if he doesn't make the scene. 
He's got a daytime job, he's doing alright. 
He can play the honky tonk like anything, 
Savin' it up for Friday night. 
With the Sultans, 
With the Sultans of Swing  smiley 

smileysmileysmiley They don't make 'em like that anymore. Maestro is the BEST ever !!! Fuck Bieber, Lady Blah Blah, Miley Virus and all of them scum bags. Please, take me to the '80'sand leave me there ... 

Zgjedhjet për presidentin e Maqedonisë, në nje fletë votimi votohet per Sali Berishën!!!

Nje fletë votimi mësohet se i përket një qytetari të Maqedonisë që ka votuar në Strugë në zgjedhjet për presidentin e vendit fqinj ka shënuar me stilolaps, emrin Sali Berisha…
Ai ka shkruar përbri kandidatëve emrin “Sali Berisha”. Interesant është edhe fakti se ky votues iu ka vënë “X” të gjithë kandidatëve për president, përveç kandidatit shqiptar, Iljaz Halimi.
Ftoja e kësaj flete votimi, e pavlefshme, është publikuar pas mesditës së sotme nga mediat, para mbylljes së procesit të votimit.

..te don populli perseri komandat o skenderbe ! smiley

 

Tamam tralala

nice porn video

est-ce que tu aimes le sexe?
Le sexe. Je veux dire, l'activité physique.
Le coït. Tu aimes ça?
Tu ne t'intéresses pas au sexe?
Les hommes pensent que les féministes détestent le sexe,
Mais c'est une activité très stimulante et naturelle que les femmes adorent.

He Monica Lewinski'd all on my gown

E vertete, feministet perceptohen si aseksuale ne pergjithesi, por jo vetem; etiketimet si lezbike, te parruara, te pambajtura, pa feminilitet dhe misandre jane te zakonshme. Figura e feministes vazhdon te konceptohet nepermjet stereotipeve misogjiniste te viteve 60... Nganjehere kjo i pikellon dhe i shtyn te mbrohen fuqishem ndaj paragjykimeve qe u behen. E trishte qe harrohet qe para se te jene te tilla jane qenie njerezore dhe femra.

Jardin, per fat te keq kete mendim e Kane dhe shume femra intelektuale, qe e konsiderojne Simone de Beauvoir-in si teper te eger, qe ishte gati te vriste burrat e te tjera si keto. Eshte bere te qenit feministe si me pas lebren.

Sigurisht qe te njejtin mendim kane shume prej tyre; ne fund te fundit jane pjese e nje shoqerie qe vazhdon te jete patriarkale. Intelektuale apo jo, ajo qe perben problemin me te madh nuk eshte medoemos menyra se si trajtohet nje lloj feminizmi apo nje tjeter por pritshmeria e larte qe kane njerezit per femren si e brishte, pasive, gjithmone elokuente; dmth si seksi i dobet. De Beauvoir, Cixous dhe co. i perkasin nje periudhe qe nevojitte ndryshim radikal dhe fale ketyre femrave te çmendura pra gezojme sot te drejta dhe liri te zgjeruara.

Sot nuk ka aktivizem te tille sepse rrethanat kane ndryshuar; keshtu qe nuk ka arsye pse te gjykohen nepermjet prizmit te vjeter (anti)feminist. Tani, te jesh çfare te duash por ta etiketosh ate tjetren si jofemerore, lezbike, apo aseksuale, vetem se eshte feministe, eshte injorance dhe puro injorance.

Wasn't Born To Follow -- The Byrds

Oh, I'd rather go and journey
Where the diamond crescent's glowing and
Run across the valley
Beneath the sacred mountain

And wander through the forest
Where the trees have leaves of prisms
And break the light in colors
That no one knows the names of

 

How many roads must a man walk down
Before you call him a man?
Yes, how many years can some people exist
Before they're allowed to be free?

Yes, how many times must a man look up
Before he can really see the sky?
Yes, how many ears must one man have
Before he can hear people cry?
The answer my friend is blowin' in the wind
The answer is blowin' in the wind.

Oh the time will come up
When the winds will stop
And the breeze will cease to be breathin'
Like the stillness in the wind
'Fore the hurricane begins
The hours when the ship comes in...

A song will lift
As the mainsail shifts
And the boat drifts on to the shoreline
And the sun will respect
Every face on the deck
The hour that the ship comes in...

 

When The Ship Comes In

Don't try to plan me or understand me
I can't stand to be understood
I could never give in to or ever live up to
Being like you think I should
I've got some inner need which I'm tryin' to heed
I can't take hand-me-down destiny

Let me be, let me be,
To think like I want to
Let me be, let me be
That's all I ask of you
I am what I am and that's all I ever can be

pak kulture bazike muzikore: "Stop braking down"

na vjen permes superalbumit " Exile on main St."

Nje mrekulli

texti:

Ev'ry time I'm walking all down the street
Some pretty mama start breaking down on me.
Stop breaking down, baby, please, stop breaking down.
Stuff is gonna bust you brains out, baby,
Gonna make you lose your mind.
You Saturday night women, now, you just ape and clown,
You don't do nothing but tear my reputation down.
Stop breaking down, mama, please, stop breaking down.
Stuff is gonna bust you brains out, baby,
Yeah, it's gonna make you lose your mind.
I love my baby ninety nine degrees,
But that mama got a pistol, laid it down on me.
Stop breaking down, baby, please, stop breaking down.
Stuff is gonna bust you brains out, baby,
Yeah, gonna make you lose your mind.
Ev'ry time I'm walking all down the street
Some pretty woman start breaking down on me.
Stop breaking down, mama, please, stop breaking down.
Stuff is gonna bust your brains out, baby,
Gonna make you lose your mind.

Kreditet: The Rollingstones.

Autori i vertete: Robert Johnson

Morali: I ziu shpirtin, i bardhi paketimin e duhur dhe marketingun!

Origjinali <- madheshtor!!!

smiley drenovarja tonë është më e mirë

tanana tananana smiley

holle-holle nuk eshte ndonje drame smiley..edhe sot e njejta gje ka ndodhur me kete ose kete. njerezit kujtojne se eshte kenge greke apo turke, mirepo jo, eshte kanadeze smiley

Per kete te dyten e dija. Ne fakt edhe per te paren çoç kisha degjuar dicka. drenovarja rimon me mire smiley

Av,kot me pyt : ti e dije qe kenga ne fjale ka qene 'cover song' ? Une e kom mor vesh kur kam ardh ne dheun e frengut

jo, sapo e mesova smiley

ndersa mua me ka ndodh keshtu: shume e shume vite me pare, shoqnia e fakultetit me tha te kendoja nje kenge shqiptare, te vjeter; dhe une fillova : "zemren ti çma more fare" smiley

smiley...te kishe kenduar: une jam Smail Qemali...

ej, po dhe une: ku shkova tek ajo kenge ??? smiley une s'jom dhe prej korçe !!  sikur me m'çu dreqi smiley

smiley ua kemi kopjuar apo na e kane kopjuar kengen tone prej Korce? 

smiley 'Perendesha e Kreoles', nje nder ikonat me domethenese te '20s se trazuar!!

Sad News of the day. One of the best metal bands known to man is about to split/ retire. The appropriate song in this moment would be : 

https://www.youtube.com/watch?v=8fPf6L0XNvM

Thanks for the memories MATES !!! Rock on ...

Keta qekan tamom per skrap tek metalurgjiku. hahaha

... eshte flori' e shkuar floririt ...

Te pavdekshem. E kom kunj qe nuk i pashe i here live . Heren e fundit qe erdhen ketu , do me vite daja me llotari dhe duhej ta prisja ne aeroport ( WTF !!! ) . I vetmi kujtim eshte nji " qe palla" me Brian Johnson ne nji nga koncertet e Scorpions. smiley

Nuk eshte kollaj t'i vjedhesh show-n Keith Richardsit. Angus DID!!!!

Well, second guessin', first impressions
There you go again
You're rushing off in all directions
Since I don't know when

 

I remember Paris in '49.
The Champs Elysee, San Michelle
And old Beauolais wine.
And I recall that you were mine
In those Parisienne days.

Gary Moore - Parisienne Walkways

smiley my song smiley

Almost Cut My Hair (1,2)

prurje fantastike! smiley..gjithe shpirt e kane interpretuar DP, kete kenge. Sh. Bukur!

eshte nje kenget e mia me te dashura!  si shume te tjera te deep purple xhanem...  dikur e degjoja ore te tera, thuajse gjithe diten, kete kenge.smiley

smiley

eshte fantastike! smiley kisha kohe pa e degjuar

https://www.youtube.com/watch?v=x6KkJ6-Ecxw

It's such a sad old feeling
The fields are soft and green
It's memories that I'm stealing
But you're innocent when you dream
When you dream
You're innocent when you dream
Running through the graveyard
We laughed my friends and I
We swore we'd be together
Until the day we died

Watching light travel
Across your face
As I move my clothes
Into your place

 

Wanna Be On Your Mind

 

Liar liar? Nuk ish per ty. Lol

kush nuk ishte per muasmiley 

smiley nuk eshte per mua.. Lol

Po se mos thashe gje une, of course nuk ishte per ty!! Lool

qesh pak moj qelbsine e dashtun, qenke ne bad mood today, kush te ka merzitur.smiley

Hej hej watch your fingers stranger!

nuk e besoj. smiley

kush na e perkthen?

1. Μεταφέρθηκε για ασφάλεια σε άλλη φυλακή 
μά διψούσαν για το αίμα του οι σωφρονιστικοί
Δύο-τρείς ώρες τον χτυπάγανε και νέοι και παλιοί
και μετά ετοιμοθάνατο τον σύραν στο κελί
Ρεφραίν 1
Μπέρδεψαν το ρόλο τους οι «σωφρονιστές» 
νόμισαν πώς έγιναν οι ίδιοι δικαστές
και αποφασίσανε με ξυλοδαρμό
να τον «ξαποστείλουνε» δίχως γυρισμό 

2. Χειροπέδες και πισθάγκωνα να μην αντισταθεί
δεκαπέντε ανθρωπάρια του βγάλαν την ψυχή
Κι ούτε ένας τους δεν τόλμησε να το παραδεχτεί
σαν σκουλήκια πού κρυφτήκανε βαθιά μέσα στη γή 
Ρεφραίν 2
Κόμπλεξ ατελείωτο οι σωφρονιστικοί
βασιλιάδες νοιώθουνε μέσ' στη φυλακή
Και τ' απωθημένα τους από τη ζωή
βγάζουν στους κρατούμενους βράδυ και πρωί

Meqe nuk e cilesove c'fare gjuhe e do te perkthyme ... here you go :

rén shēng bù xiāng jiàn
dòng rú shēn yǔ shāng
jīn xī fù hé xī
gòng cǐ dēng zhú guāng
shào zhuàng néng jǐ shí
bìn fà gè yǐ cāng
fǎng jiù bàn wéi guǐ
jīng hū rè zhōng cháng
yān zhī èr shí zǎi
chóng shàng jūn zǐ táng
xī bié jūn wèi hūn
ér nǚ hū chéng háng
yí rán jìng fù zhí
wèn wǒ lái hé fāng
wèn dá nǎi wèi yǐ
qū ér luó jiǔ jiāng
yè yǔ jiǎn chūn jiǔ
xīn chuī jiān huáng liáng
zhǔ chēng huì miàn nán
yī jǔ lěi shí shāng
shí shāng yì bú zuì
gǎn zǐ gù yì cháng
míng rì gé shān yuè
shì shì liǎng máng máng

smiley

eksorciste kjo konga.

shif pak si respektohen vlerat, ene mos u boj kot i hidht. smiley

Si kenge lufte duketsmiley

Jo mer plak, c'a i hidht. Une jom i omel si hallva me shume shiqer ...smiley You have a thing for this Keith Richard guy. ( not that there's anything wrong with that). Nuk e di a te kom thone i kom pa ne stadium ne '94 ne Voodoo Lounge Tour. Ky miku jot nuk e hoqi cinaren pri buze 2 ore e gjys koncert. Dhe sa here qe i jepej mundsia shkote mrapa skenes ku mbate i shishe me uiski dhe bote adetin. Jane te pa perseritshem ...

smiley

me ke thon, e maj men...

ja nji te funit, para se te boj 2 cent pune. purest of pure rock! E limoi George Harrisoni shkret, po pellazgu e do rough, sic edhe kukurrecin e pa la mire fare smiley

po mos mer, mos...

...Si the ... ? mos ???

smiley

kjo erdh tamom te guitar solo...

eehhh

ps. po ca lesh bossi, o qemol. nuk kom boss, ta kom llafin. dmth bossi per ket moment esht LZ!!!

and sh'e buyin the stairway to heaven, sapo tha..

prit nji sec te gjej nji

urdhno!

mu m'vje me qa te kjo konga. vetem se kom harru si qahet...

smiley ...vete nga vete dhe gjithmone te Keith Richards rreh cekani ... smiley

po vdiq pra ai gjigandi i liverpoolit. ika, tha... smiley

i kom pas kalu perdit te memoriali ne CP

"tell papa hello" i thot, masi i myll syt per nji sec. memories!!!!!

po qaj mer gamor, i them vetes!

 

nje perpjekje modeste  per ta perkthyer..smiley

 

ne nje burg tjeter e sollen per siguri,
por gardjanet kishin etje per gjakun e tij,
2-3 ore e goditen te vjeter e te rinj,
dhe me pas gati te te vdekur e cuan zvarre ne qeli.

refreni.
ngaterruan  rolin ''gardjanet'',
 menduan se ishin gjykates,
dhe vendosen me ''dru'',
pa kthim   ta ''dergojne''

duarlidhur pas shpine dot nuk  reziston
15 burracaker  shpirtin  i nxorren
por asnjeri  nuk guxoi  ta pranoj
dhe si krimba  thelle ne toke u fshehen.

refreni2
pafundesisht te kompleksuar  gardjanet
ne burg si mbreter ndihen
ndrydhjen  e tyre ne jete,
te te burgosurit e nxjerrin nate e dite,

 

Valizakja

Super kong super orkester super telent, super dashni , super kohe. 

Te gjithe I jeni versulur tralalase smiley 

......e ka fajin shiu smiley

Shi andej? Zot mos e bjer ketu se po iki diku...

Pse, ju pushoi bora juve ?

Pak ra sa zbardhi surratin e makinave..smiley

shumë sensuale kjo 

tun tun tun..tun tun tun tutuun...  tun tun tuuun turun smiley

Qysh mbreme vazhdoj me kete ritem.

Une vazhdoj per çdo dite me ate ritem, qe heren e pare qe e degjova....smiley smiley

Edhe une e dua shuuuume, por here pas here e harroj e me duhet t'ia kujtoj vetes. E kam mu si balsam per koken time te lodhur. 

Ca t'ben muzika, sta ben as perendia tha Vani I tmerrshem, e kish te drejte. Ta ngre adrenalinen, e te ngre up up up.(lol). Kam perjetuar turma te tilla te eksituara deri ne ekstaze- cmenduri ne nje fare menyre. Po ja vlen. Jeta pa muzike do ish shume e frikshme. Pa ngjyra. Vec bardh e zi. Yack.Happy Easter btw lol . http://youtu.be/1y6smkh6c-0

Per ate kenge ne vecanti e kisha une. Meqe e thimpathizon atehere. Dhe mua m'pelqen xhanem. Ai eshte nder t'vetmit qe I ka rezistuar kohes. Ben koncerte akoma me t'heq mendjen per moshen qe ka. Te pershendes http://youtu.be/MfmYCM4CS8o

Well I'm goin' get me religion, I'm goin' join the baptist church
I'm goin' get me religion, I'm goin' join the baptist church

Preachin' Blues 

In the final analysis, it is between you and God.  
It was never between you and them anyway.

gezuar pashket
 

 

Yeah you gotta wait 
But I don't wanna wait
No I don't wanna wait

Hold On 

smiley*smiley

Edhe Adm. yne I mire ishte.. Bravo Cuna dhe goca smiley

aha veç fillimi ishte i tepërt , po nejse reklama shpirti i ...smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).